De luchtaanval op Parijs Aantal dooden gestegen tot 700, gewonden ruim 1400 Heftige verontwaardiging Het zijn vreeselijke berichten die uit Parijs ko nten. Het aantal dooden dat bij den Engelschen luchtaanval als slachtoffer gevallen is, is nu al gestegen tot 700. terwijl er meer dan 1400 gewon' den zijn. Niemand zal er zich over verwonderen dat deze aanval onder de Parijsche bevolking groote veront waardiging heeft gewekt. Die verontwaardiging blijft niet tot Parijs en Frankrijk beperkt. Velen spreken van een moorddadigen' luchtaanval. El- wordt gezegd, dat de Fransche soldaten eenmaal naar Engelsche vliegtuigen hebben uitgekeken. Dat was toen de Franschen nog in den oorlog waren en op hulp van de Engelsche luchtmacht hoopten, maar toen kwamen ze niet. Deze uitspraak is wel ken merkend en toont aan dat men heftig verontwaar- dgd is over de houding der Engelschen, waarin een verraad jegens de Franschen gezien wordt. Ook wordt gemeld dat een Franschman, die nauw con tact onderhoudt met de kringen van de Gaulle, ge zegd heeft dat het bericht over den luchtaanval op Parijs het beste is dat hij sinds twee jaar vernomen heeft. Het cynisme van deze woorden kan moeilijk overtroffen worden. De Duitschers hebben zoo wordt geconstateerd tijdens den geheelen veld tocht in Frankrijk de bevolking van de Fransche hoofdstad in haar huizen volkomen voor bomaan vallen gevrijwaard. Nu schrikt Engeland er niet v«or terug, nadat eerst vliegmachines met bommen gestuurd waren, vliegtuigen te zenden om boven Parijs pamfletten te laten uitstrooien waarin uitingen van leedwezen staan. Dat is het toppunt van cynisme. Vroeger hebben de Engelschen Parijs de „moeder der beschaving" genoemd, heilig voor eiken aanval. BERLIJN, 5 Maart. De A.N.P.-correspondent meldt: Volgens de laatste opgave bedraagt het aantal slachtoffers van den laffen Britschen luchtaanval op de Parijsche voorsteden 700 dooden en meer dan 1400 gewonden. Dat is, verklaart men hier, meer dan bij de bombardementen op Rot terdam en Belgrado, die gedurende oorlogshande lingen bij vijandelijken tegenstand uitgevoerd werden. De begrafenis der slachtoffers zal Zaterdag plaats vinden te Issy, Villejuif en Boulogne. „Het toppunt van schaamteloosheid" zoo werd Don derdag in Duitsche politieke kringen de volgende Londensche uitzending ln de Fransche taal genoemd: „De regeering van Zijne Majesteit betreurt den dood van diegenen die het slachtoffer geworden zijn van het bombardement van Villancourt en betuigt den gezinnen haar diepste medelijden, die zoo wreed ge troffen zijn. Evenals hen, welke gemeenschappelijk met onze soldaten op het veld van eer zijn gevallen, groeten wij de dooden in de gebieden van Parijs met ontbloot hoofd". De wereld weet thans, zoo verklaarde men in de Wilhelmstrasse, volkomen duidelijk wat de bomaanval op Parijs beteekent. Niet vliegtuigen van den voor- maligen Dultschen vijand, doch die van den vroegeren bondgenoot hebben Parijs aangevallen en onschuldige mannen, vrouwen en kinderen vermoord. Men staat, zoo wordt verklaard, vol ontzetting voor het feit dat Engelsche politici thans zonder eenig militair doel bommenwerpers naar de hoofdstad van hun vroegeren bondgenoot zenden, die daar een bloedbad aanrich ten, vervolgens nog pamfletten neerwerpen, waarin den Franschen arbeiders verzekerd wordt dat men niet komt om hen te dooden, doch om hen te bevrijden. De Engelsche luchtmacht vergrijpt zich, zoo werd in de Wilhelmstrasse verder verklaard, aan de weerlooze Fransche bevolking, terwijl zij geen neiging vertoont zich in den strijd te werpen aan de werkelijke fronten. Deze actie tegen Parijs zal in de geschiedenis als een bijzonder groote misdaad worden opgeteekend. De sympathie van het Duitsche volk gaat, zoo verklaarde men in de Wilhelmstrasse. geheel uit naar het Fran sche volk, geheel onafhankelijk van alle politieke, ju ridische of andere vraagstukken, die de Duitsch-Fran- Bchc betrekkingen betreffen. Dakar-Oran-Parijs zijn de étappes van de Engelsche politiek jegens zijn voormaligen bondgenoot, die onder den last van een door Engeland ontketenden oorlog ineengestort is. In de Wilhelmstrasse wordt het feit dat de Ameri- kaansche onderstaatssecretaris Sumnér Welles Woens dag op een desbetreffende vraag op de persconferen tie verklaarde dat hij persoonlijk op de hoogte was van den aanstaanden aanval op Parijs, bijzonder ver helderend genoemd. Deze verklaring is afkomstig hierop wordt te Berlijn de nadruk gelegd van een vertegenwoordiger van een land, waarmede Vichy for meel diplomatieke betrekkingen onderhoudt. Ook deze verklaring verdient het praedicaat „schaamteloos". DE AANGERICHTE VERNIELINGEN. PARIJS, 5 Maart (D.N.B.) Bij den nachtelijkcn bomaanval van Engelsche vliegtuigen op Parijs is, zooals bekend, ook de wereldberoemde porceleinfa- briek van Sèvres zwaar beschadigd. Aan de frontzij van het imposante gebouw is geen venster meer heel, ook de muren toonen barsten. He», ijzeren traliewerk, dat om het park staat, is hier en daar verbogen 'of ingedrukt. Aangezien de overval des nachts geschied de, waren alleen de nachtwakers en de in de dienst woningen ondergebracht fabrieksemployés aanwezig. Desondanks zijn twee leden van het personeel omge komen. Een deel van het fabrieksgebouw moest ge schoord worden, aangezien instortingsgevaar bestaat. Aan de „welgerichte" bommen der Engelschen zijn ook hospitalen en cultuurmonumenten ten offer ge vallen, o.m. het Rodinmuseum in Neudon. Het betreft hier hot oude atelier van dezen beeldhouwer. Vlak bij dit atelier zijn verscheidene bommen in den tuin van het naburig ziekenhuis gevallen, zonder te ontploffen. De luchtdruk heeft echter de ruiten aan den binnen kant van alle gebouwen vernield, deuren uit de schar nieren gelicht en het glazen dak van het atelier voor een deel vernield. NATIONALE ROUW. De nationale rouw voor de slachtoffers van den Engelschen luchtaanval begint 'Zaterdag en duurt tot Zondagmiddag. Schouwburgen, bioscopen, scholen en ambtelijke bureaux zijn Zaterdag ge sloten, In de Notre Dame wordt Zondag een rouwdienst gehouden. Kardinaal Suhard, de aartsbischop van Parijs, zal Zondag in alle kerken een herderlijken brief laten voorlezen, waarin aan de geteisterde bevol king troost wordt verleend en de hoop wordt geuit, dat Parijs van een nieuwe ramp verschoond zal blijven. De schade, die in de porseleinfabriek van Sèvres is aangericht, wordt door de Parijsche pers op 50 millioen franc gesteld. Onder de vernielde voor werpen bevindt zich ook 'n waardevol servies, dat binnenkort aan maarschalk Pétain zou worden aan geboden. HET PUBLIEK EH DE SCHAARSCHTE AAK VERPAKKINGSMATERIAAL Wij doen een dringend beroep op U, de ledige Biomals-ver pakking in te leveren bij Uw jotheker of drogist, die voor elke complete verpakking 5 cent ver goedt. U helpt aldus mede, opdat ook in de toekomst de aflevering van Biomals aan jonge moeders, babies, kinderen en zwakken verzekerd zij. DE FABRiKANTE: N.V. MALTOSTASE MIJ. - WEESP apo U i Italiaansch weermachtsbericht Gevechten met gunstig verloop in de streek van Mechili. ROME, 5 Maart (Stefani). Het 642ste communi qué van het Italiwnsche hoofdkwartier luidt: „In de streek van Mechili gevechten tusschen pa trouilles, die voor ons een gunstig verloop hadden. Beperkte activiteit der wederzijdsche luchtmachten boven Cyrenaïca. Italiaansche en Duitsche vlieger- afdeelingen hebben opnieuw met succes vernielings- aanvallen ondernomen op de vloot- en luchtbases op Malta. Bij een Engelschen aanval op Tripolis is gister avond lichte schade aangericht. Er zijn geen slacht offers." RADIO PROGRAMMA ZATERDAG 7 MAAKT 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Brandende kwesties, causerie <opn.). 8.15 Gramofoonmuziek. 8 20 Ochtendgymnastiek. ii.90 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige muziek (opn.). 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Pianovoordraeht. 11.55 Gramofoonmuziek. 12.00 Orgelconcert en zang. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws-, en economische berich ten. 13.00 De Kustvisschers: Hun werken en hun streven. 13.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 14.00 Waarom leeren wij eigenlijk?, causerie. 14.20 Na gedanen arbeidmuziek en vroolijkheld. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Fluit en clavecimbel. 16.45 Utrechtsch Madrigaalkoor en leden van het Utrechtsch Stedelijk Orkest. 17 15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Gramo foonmuziek. 17.35 Duitsche taalcursus. 18.00 Het kwartier van den arbeid. 18.15 Ramblers. 18.50 B. N. O. Nieuwsbe richten. 19.00 B. N. O. de wereldmeenlng uit den aether geplukt. 19,10 Bonte avond, vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Utrechtsch Stedelijk Orkest (opn,). 21.00 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Amusementsorkest (opn.). 22.45—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15— 8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.30 Lichte muziek (opn.) 12.00 iVool en piano. 12.35 Gramofoonmuziek. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 13.40 Voor de jeugd. 14.00 Stedelijk Orkest van Maastricht. 14.45 Het kweeken van erwten, peulen en tulnboonen, causerie. 15.00 Stedelijk Orkest van Maas tricht en soliste. 15.45 Hier W. A. 16.00 Ernst van 't Hof: en gramofoonmuziek. 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Orgelconcert. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Als ik 't voor "t zeggen had. 18.30 Cyclus In een nieuw licht bezien (Voorbereid door de N. S. B.) 18.45 Het ABC in de lichte muziek IV (opn.). 19.30 3. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19-50 B. N. O Praatje in Groningsch dialect. 20.00 Programma-overzicht. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Gramofoonmuziek. 29.45 Bonte avond. 21.30 Filmpraatje. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10 —22.15 Avondwijding. De strijd tegen liet Engelsche imperialisme Weerklank die de oproep van Bose wekte Eenige dagen geleden is gemeld, dat de Indische leider tegen het Britsche imperialisme, Soebbas Chandre Bose, een vrijheidsoproep heeft gericht tot de bevolking van Britsch-Indiè. waarin hij o.a. zei: ,,Op dit kruispunt der wereldgeschiedenis waai wij staan, verklaar ik plechtig in naam van alle vrijheidslievende Indiërs in Indië zoowel als in hel buitenland, dat wij verder zullen strijden tegen het Britsche imperialisme tot Indië weer meester is over eigen lot. In dezen strijd en in den tijd van herbouw die daarop zal volgen, zullen wij van ganscher harte met al diegenen samenwerken die ons helpen den gemeenschappelijken vijand neer te slaan. Het uur der verlossing is voor Indië gekomen. Thans zal Indië opstaan en de ketenen der slavernij ver breken die het zoo lang geboeid hielden. Door de bevrijding van Indië zullen ook Azië en de geheele wereld voortgaan op den weg naar het hoogere doel der emancipatie van de menschheid". Uit verschillende landen komen thans berichten dat de oproep van Bose tot den heiligen oorlog te' gen Engeland met instemming en geestdrift is ont vangen. De Vrije Indische Vereeniging te Bangkok heeft vernomen dat de boodschap algemeen weerklank gevonden heeft bij de Indische bevolking. Bose heeft ook in Indië zelf de meerderheid der Indische bevolking achter zich. Aangenomen kan worden, dat zijn boodschap die ook door de radio ver spreid is vooral onder de Indische jeugd een storm van geestdrift heeft gewekt. Reeds voor den oorlog in Oost-Azië wenschten breede Indische kringen het wederoptreden van Bose als leider der Indische vrijheidsbeweging. Stellig is zijn bood schap door millioenen Indiërs gehoord: zij zullen moed en kracht vinden in de zekerheid dat hij de leiding weer genomen heeft om Indië van het B sche juk te bevrijden. Via Rome komt de mededeeling, dat de bood schap van Bose onder de Indische gevangenen in de Italiaansche gevangenkampen in Noord-Afrika zeer levendige geestdrift heeft gewekt. Aan het slot van de radio-uitzending juichten zij: „Leve de onaf hankelijkheid van Indië. Zij gaven uitdrukking aan hun verachting jegens Engeland en zijn veront waardigd over de behandeling der Indiërs door de Engelschen tijdens den slag op Malakka en de be legering van Singapore. De Slowaaksche pers wijst erop, dat Indië ont waakt. De geheele beschaafde wereld zou het In dische volk de vrijheid wenschen. „Als deze oorlog niets anders oplevert dan de bevrijding der wereld van het Bolsjewisme en de vrijheid van Indiërs en Chineezen, dan is het bloed der beste zonen van Europa niet vergeefs gevloeid". De Roemeensche pers schrijft dat Bose de In diërs zal overtuigen van de onverdraaglijkheid der Britstfie heerschappij in Indië. De Hindoes kunnen niet meer overtuigd worden door Britsche beloften. Het manifest van Bose bewijst dat Engeland niet in staat is geweest één van de belangrijke economische en nationale en sociale problemen van Indië op te lossen De Deensche pers verklaart dat met deze bood schap van Bose een belangrijk stadion" op den weg naar het verval van het Britsche wereldrijk is ge naderd. Aan de verklaring van Bose, als leider van het z.g. vooruitgangsblok in het Indische congres, moet groot gewicht gehecht worden. De Zwitsersche pers verzekert dat de boodschap van Bose een tot dusver nooit gekenden weerklank heeft gewekt. De boodschap is gekomen op een keerpunt in de geschiedenis van zijn land. De „Bas- Ier Nachrichten" wijst op de ondubbelzinnigheid èn onvoorwaardelijkheid van Bose's standpunt, dat niets meer heeft uit te staan met boycot, lijdelijk verzet, noncoöperaties en burgerlijke ongehoor zaamheid. Uit Helsinki komt bericht dat de „Ajan Suunta" schrijft, dat het strijdparool van Bose levendigen weerklank wekt bij alle vrije volken en wordt op gevat als oorlogsverklaring aan Engeland. „De strijd om Indië is thans in allen ernst begonnen. Het nationale Indië heeft zich als medestrijder hierbij aangesloten". Wanneer wij blijven geven, Moeten wij ook blijven vragen. Het is aan u, ons dit geven Mogelijk te maken. Winterhulp Nederland Giro 5553. REORGANISATIE SECRETARIAAT RIJKS BEMIDDELAARS. De uitbreiding van werkzaamheden, welke de uitvoering der loonverordeningen voor de rijksbemiddelaars mee bracht. heeft tot een reorganisatie geleid van het apparaat, hetwelk dit college bij de uitvoering van zijn taak ten dienste staat. Als gevolg hiérvan is de functie van secre taris van het college van ruksbemlddelaars komen te ver- tallen en vervangen door die van directeur-secretaris van het bureau van het college van rijksbemiddelaars. Deze treedt behalve als directeur van het bureau tevens op als secretaris van het college. Als zoodaning ls benoemd mr. F. E. J. vnn der Valk, voor dien plaatsvervangend secre taris v-in het college van rijksbemiddelaars, terwijl mr. ir. A. W. Quint, die dè functie van secretaris bekleedde, is aangesteld als adviseur van het college van rljksbe- mlddelaars. Deze reorganisatie is op 1 Maart J.l. ln werking getreden. DE LANDSTAND IN OVERUSE!.. Tot boerenleider is Overijsel is aangewezen boer J. B. v. d. Sluys. HooMredneteur: O. .7. vnn Tilburg, Heemstede Plv. Hoof<1 redacteur: G. X. Lecndcrs, Heemstede Kerste medewerker: F. t\ I)erks, Haarlem Naar te Athene van bevoegde zijn wordt medegedeeld zijn ln Griekenland met Italiaansche vrachtschepen groote hoeveelheden Italiaansch meel en broodgraan voor de Grleksche bevolking aangekomen. De kleine gemeente Bouvellemont (Fransche Arden nen) werd gedeeltelijk door een brand, in een loods ont staan. vernfetigd. Bij gebrek aan water en beschermings middelen werd de schade betrekkelijk groot en meer dan 20 personen werden dakloos. De opperbevelhebber in Britsch Indie. generaal Wavell. en Tsjang Kal Sjek hebben naar Radio Tsjoeng- king meldt, onlangs te Koenmlng elkander ontmoet en militaire kwesties besproken. De pSaansche visschertreiler „Lueho Montenegro" is op 50 mijl van kaap Villano gezonken. Zes opvarenden worden vermist. President Roosevelt heeft, naar de Britsche Nieuws dienst uit Washington meldt, in het Witte Huis een bespre king gevoerd met Sumner Welles en den nieuwen Amert- kaanschen ambassadeur in de Sovjet Unie, admiraal Stanley, die binnenkort naar Moskou vertrekt. Voordien had Roosevelt een onderhoud met den minister van oorlog, Stimson. De zender van New York deelt mede dat er in de Ver. Staten nog steeds 3'.> millioen werkloozen zijn. De stad Vidin aan den Donau is tengevolge van het dooiende Ijs door een overstroonung getroffen, zooals Bulgarije sinds lang niet heeft beleefd, 3000 hulzen wor den door het water omringd. Men houdt er rekening mede dat een groot aantal menschen het slachtoffer is geworden. Directie cn commissarissen der Holl. Beton Mij. stel len aan aandeelhouders voor het geplaatste bedrag aan anndeelen van 3 millioen gulden tot 4.5 millioen gulden te verhoogen door gratis ter beschikkingstelling van nieu we aandeelen. aan aandeelhouders. Verder wordt voor gesteld het primaire dividend van 5 op 3U& te ver lagen. Uit een azljnmakerij ln de Bloemstraat te Amster dam zijn vier vaten blanke spiritus, elk 400 liter inhoudend, gestolen. Twee inbrekers die bezig waren de deur van een wol winkel op de Nieuwendijk te Amsterdam te bewerken, weiden bij dezen arbeid door de politie in de kraag gepakt. Twee mannen, die negen balen meel uit een pakhuis in de Roomoolensteeg te Amsterdam hebben gestolen, zijn aangehouden. Hetzelfde lot heeft vier inbrekers getroffen, die zes balen capucijners en een baal groene erwten uit een pak huis aan den Iepenweg te Amsterdam hadden gestolen/ Het algemeen Rijksarchief zal voorloopig Maandag, Donderdag. Vrijdag en Zaterdag voor het publiek gesloten zijn. Bij besluit van den secr-gen. van het departement van blnnenlandsche zaken is J. Roelofs op zijn verzoek met ingang van 30 April a.s. eervol ontslagen als burgemeester van de gemeente Finstei wolde. Het eerste contingent voor de Amsterdamsche politie bestemde manschappen, die in de politie-opleidingsschool te Schalkhaar hun eerste vorming hebben ontvangen, ls in de hoofdstad aangekomen. Grenscommiezen hebben onder de gemeente Maas- strict een auto van den handelaars S. uit Maastricht aan gehouden, die poogde 75 zakken uien over de grens te smokkelen Het studentencorps van de Vrije Universiteit te Am sterdam heeft een socialen dag gehouden. In de morgen- zitting hield prof. dr. J. Waterink, hoogleeraar aan de V. U. een referaat over het onderwerp „Het gevaar voor de cul tuur van het sociale leven". Des middags sprak mr. A. J. L. van Beeck Calkoen uit Den Haag over „Individueele en sociale hulpverleening". De postbeambte L. te Tilburg ls gearresteerd, ver dacht van diefstal van f 8000 uit een postzak, afkomstig van het kantoor te Hilvarenbeek. Op het stationsemplacement te Zwolle is Donderdag de arbeider J. W. Evers onder een achteruit rijdende loco motief geraakt. De ploegbaas G. Hollander ls bij dit onge luk gewond. Een derde arbeider kwam met den schrik vrij. Een 33-jarige buffetjuffrouw uit Amsterdam, die van twee apothekers in den Bosch op listige wijze morphine had weten los te krijgen, ls door de Bossche rechtbank deswege tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. „Wat heeft (le krant te zeggen?" Rede van prof. dr. 'T. Goedewaagen te Bussum BUSSUM, 5 Maart. Op een vormingsbijeen komst der N.S.B. in gebouw „Concordia" te Bus sum, gehouden op 5 Maart, hield prof. dr. T. Goedewaagen een redevoering over: „Wat heeft de krant te zeggen?" Spr. begon met er op te wijzen, dat de pers in ons land van het oogenblik af, dat zij van nieuws papier tot critische drager van een politieke ge dachte werd, een groote rol irj de volksvoorlichting heeft gespeeld. Reeds de wegbereiders der latere democratie in de ach tiende eeuw hebben begrepen, welk een machtig middel in den politieken strijd met het dagblad gegeven was. Het liberalisme der vorige eeuw ware zonder krantenvoorlichting en propaganda niet mogelijk geweest. Eerst de moderne techniek, de opleving der industrie en daarmee die van het kapitalisme hebben de moderne krant ge schapen, waaraan in de grondwet een zeer groote vrijheid werd gegeven. Werd vroeger de politiek door staatslieden bedreven, door de krant is ook het publiek door eigen oordeelen in staal om een stem in het kapittel te hebben, althans om te begrij pen wat de groote politieke vraagstukken zijn. Twee dingen hebben deze .op zichzelf gunstige ontwikkeling ten eenen male bedorven: het kapi talisme en de liberale democratie. De grondwet spreekt van verantwoordelijkheid voor de wet, maar in de practijk was de verant woordelijkheid voor adverteerders en aandeelhou ders niet minder. Dit was de vrijheid der pers, die vooral in de laatste jaren tegen ons is uitge speeld. Gebonden aan kapitalistische belangen was de pers. Maar niet minder aan partijpolitieke belan gen. De vraag: Wat heeft de krant te zeggen? be- teekende eigenlijk in ons land: Wat hebben ad verteerders, aandeelhouders en partijbonzen te zeggen?, aldus zeide prof. dr. Goedewagen verder. De journalist was niet vrij om te schrijven en het publiek was meestal zonder het zelf te weten vastgeklonken aan kapitalistische en partijpolitieke belangengemeenschappen. Wat heeft de krant te zeggen? Voor ons natio- naal-socialisten beteekent die vraag niet: wat zeggen adverteerders, aandeelhouders en partijbon zen, maar: wat zegt het Nederlandsche volk over dit en over dat? Voor ons is de pers een uiting van het volk, voor het geheele volk. Voor ons zijn uit gever en journalist dienaren van het volk en geen meesters, die het kunnen dwingen waar zij wil len. En zoo zijn wij dan ook onmiddellijk be gonnen met de hand aan den ploeg te slaan. Prof. Goedewaagen zette hierna in den breede uiteen, hoe reeds voor, maar vooral na den oorlog de gedachte van een ordening onzer pers naar voren was gekomen. Vrijheid der pers wil zeggen: Verantwoordelijkheid aan het volk en zoo kwam in Mei 1941 het journalistenbesluit, waarbij de journalist aan openbare plichten gebonden werd en tegelijkertijd zijn rechten werden beschermd. De journalist werd bevrijd van ongepaste inmenging der bedrijfsbelangen. Hij werd door dit besluit een openbaai- functionaris.. De kroon is echter pas ge zet met oprichting van de Nederlandsche Kultuur kamer en daarbinnen van het persgilde, waarmee de ordening onzer perswereld zijn beslag heeft ge kregen. De bedoeling van het persgilde is te zijn: de beroepsorganisatie van allen, die op eenigerlei wijze bij het tot stand komen van periodiek ver schijnende geschriften .verantwoordelijk werk zaam zijn. Pas nu is het eigenlijk mogelijk de pers te stuwen in de richting der volkseenheid. Zij immers heeft een hoogst verantwoordelijke taak. Zij moet weten, wat volkseenheid beteekent om dit weten aan den lezer te kunnen meedeelen. Zij moet ook weten, wat de belangen van ons land zijp. Zij moet weten, dat dit belang verbonden is aan het Europeesche geheel en dat alle volkeren van Europa een strijd tezamen voeren tegen de machten der ontbinding, tegen den chaos. En ook dit weten moet uitstralen in alles, wat er in de pers verschijnt en gelezen wordt. Wat heeft de krant te zeggen?, moet beteekenen: wat heeft ons volk te zeggen? en dit beteekent niet anders dan: wat heeft de politieke draagster dier eenheid, de beweging ,te zeggen? Wij zijn geen partij, maar een beweging, de staat als beweging, de bewegende factor van den staat in den staat. Dit is organisch gedacht, zooals pok een lichaam een wil heeft, die het bestuurt, zoo heeft de staat zijn wil in de beweging. Die eenheidswil moet ook in uw krant te lezen staan, niet op uniforme of eentonige wijze, maar rijk geschakeerd, zooals ons volkswezen eenmaal en gelukkig is. Het doel der kranten is: het vor men van een algemeene Nederlandsche overtuiging, een meening. Hiervoor moeten de millioenen ge wonnen worden, hiertoe moeten zij overtuigd wor den, ieder van zijn eigen kring en stand uit en met behoud van volksche eigenaardigheden, voor zoover deze waardevol zijn voor het geheel van ons volk. Wat heeft de krant te zeggen?, zoo stelde spr. nogmaals de vraag. Nu zegt zij niet v.eel, wegens ruimtegebrek. Maar wat zij zegt is niét meer uit drukking van een haatcomplex, van volksverdeeld heid en verdachtmaking, maar van een algemeene Nederlandsche meening. Toen het journalistenbesluit uitkwam, gaf het grootste deel der pers blük, althans iets van de nieuwe dingen te begrijpen. Enkele onverbeterlij- ken zijn er trouwens ook. Die hooren nu eenmaal bij elke omwenteling. Sindsdien wordt het begrip voor den nieuwen tijd steeds scherper. De beste leermeesteres is de geschiedenis en het tijdsverloop zelf. Wie gelooven haasten niet. Wij nationaal- socialisten hebben het onwrikbare geloof, dat ons de toekomst is, en dat wij de volksvoorlichting weer kunnen maken tot een werkelijk instrument van heel het volk van Nederland. Wat heeft de krant te zeggen? alleen dat wat heel het volk wil. Verbrande aarde Het parool dat men te Batavia uitgaf toen men de resultaten van zijn oorlogsverklaring aan Japan on dervond, beteekent tevens het einde van onzen in vloed, economisch, zoowel als politiek, in Oost-Azië. Verbrande aarde. Het is een bolsjewistisch parool. Het beteekent de vernietiging van alles wat waarde heeft, van alles wat met moeite en zorg, ten koste van bloed en offers, werd opgebouwd. Verbrande aarde. Dat zal ook het lot zijn van geheel Europa. Dus ook van ons land, indien het bolsjewisme de overwinning behaalt. Landgenoot, dat mag nooit gebeuren. Ons land zal geen verbande aarde worden. Te wapen tegen de hor den, die dit tot oorlogsdoel verhieven. Het bolsjewis me moet en zal uitgeroeid worden. Meldt u aan bij het Vrijwilligerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. De val van Batavia Voor Nederland is heden, een ernstig bericht ge komen: de val van Batavia. De korte mededeeling uit het Japansche hoofdkwartier, dat de Japansche troepen Donderdagavond de stad zijn binnenge trokken en haar bezet hebben „hoewel de tegen stander op vele punten den opmarsch hardnekkigen tegenstand Dood", zal ongetwijfeld in ons land met ontsteltenis vernomen worden. Het is waar, de val van Batavia komt niet onverwachts, maar toch is het lot van de hoofdstad van ons Indië sneller be slist dan velen dachten. Dp Japanners hebben met groote kracht den aanval op Java ingezet, zoodat het een ongelijke strijd voor de verdedigers werd. Men mag aannemen dat er dapper gestreden is, maar dapperheid alleen kan een leger dat tegen een overmacht staat niet redden. Ongetwijfeld zal in de deernis over den val van Batavia in menig hart de vraag ritzen of de Engelschen en Amerikanen wel gedaan hebben wat in hun vermogen was om het Nederlandsche leger en de Nederlandsche vloot in Indië den.' noodigen bijstand te verleenen. Wij herinneren er aan dat de luitenant-gouverneur-generaal van Ned.- Indië, dr. van Mook enkele dagen geleden in een persconferentie te Bandoeng gezegd heeft. „Toen ik onlangs in de Vereenigde Staten was, trachtte ik duidelijk te maken, welke de gevolgen zouden zijn van nalatigheid in een onmiddellijk op treden tegen Japan's eenige kwetsbare plek: zijn steeds langer wordende zeeverbindingen, doch, om het maar ronduit te zeggen, men heeft den alge- meenen toestand slechter en slechter laten worden door een tekortschieten in het toepassen van aan vallende tactiek op het moment dat dit het hardst noodig was. Indien de Japanners erin mochten slagen Java te bezetten tengevolge van het nïet- nakomen van vastbeloofde geallieerde versterkin gen. dan zullen anderen dan Nederlanders wellicht minder goed in staat zfjn hun gevoel van spijt en bitterheid te verbergen". Daarna vervolgde dr. Van Mook: „Dit was een oorlog van verzuimde gelegenheden en de Ameri kanen zijn in de hoogste mate verantwoordelijk voor het feit, dat niets gedaan is, ondanks raad gevingen. De Britten deelen eveneens in de ver antwoordelijkheid, omdat na den val van Singapore de nadruk alleen nog maar gelegd werd op Malakka of Birma". In een persgesprek beklaagde dr. van Mook er zich ook over, dat alle oorlogsleveranties die in de Vereenigde Staten waren besteld en thans op r waren betaald. Deze vertraging, aldus dr. Van Mook, is een mis daad, die de Vereenigde Staten hebben gepleegd jegens Ned.-Indië, dat thans zoo gevaarlijk wordt bedreigd door de Japansche strijdkrachten. .Als Java in handen der Japanners valt kunnen deze er een onneembare vesting van maken". Scherper kan het moeilijk gezegd worden. De houding van Amerika en Engeland geeft krachtige argumenten in handen van hen die het verkeerd geacht hebben dat Ned.-Indië zich in den oorlog in Oost-Azië gemengd hebben. Met meer klem wordt door den loop dien de gebeurtenissen genomen hebben de vraag gesteld was het te ver dedigen dat Ned.-Indië aan Japan den oorlog ver klaarde. Het is wel aan te nemen dat Japan's troepen, de verdedigers van Java steeds verder achteruit zullen dringen, want de overmacht der Japanners is, nadat die nieuwe troepen hebben geland, nog toegenomen. Naar thans uit Bandoeng (waarheen de zetel der regeering verplaatst werd nadat Batavia bedreigd wérd) officieel gemeld wordt, heeft generaal Wavell in zijn afscheidsrede bij zijn vertrek uit Java naar Birma, de plechtige belofte afgelegd, dat zijn ver trek geen stagnatie in den toevloed van vliegtuigen en oorlogsmateriaal naar Ned. Indië zal veroorza ken. Tot nu toe is die belofte blijkbaar niet ver vuld, Of zij in den komenden tijd zal worden na gekomen moet worden afgewacht. Na hetgeen ge beurd is kan de hoop niet groot zijn dat er iets van terecht komt. Na den val van Batavia zal men er zich in Ned, Indië en ook in Nederland op moeten voorbereiden dat geheel Java binnen korten tijd door de Japan ners zal zijn bezet. Niemand rekent meer op hulp van Engeland en Amerika. Het vertrouwen in -deze is wel beschaamd. De loop van den oorlog in Oost Azië toont aan dat de geallieerden de kracht van Japan sterk on derschat hebben. Tot nu toe hebben zij slag op slag moeten incasseeren. Na den val van Honkong en SineaDore komt nu ook de verovering van Batavia. .Met tic veldkeuken op nXirseh door sneeuw en ijs naar «Ie stellingen aan het Oostfront. J>e paardeu bewijzen bij bet transport uitstekende diensten. Orbis-iloiland-P.K. Jkger Op de JnaiIlJkselic keuring van se ringen en heesters te Aalsmeer werd Donderdag een bloemen- cn planton weelde tentoongesteld welke in deze wiitterselte dagen weldadig aandeed. Een der prachtvolle collecties. l'ax-Holiaitd-de Haan-u. De nieuwe commissaris der provincie Groningen, de heer C". F. Staar gaard, inspecteert de «ïerewncht der W.A. ter gelegenheid vtui zijn iusiallaile. J'olygoon-v. Bilsea

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 8