Haarlems Dagblad Verzoek om wapenstilstand? Bezetting van Rangoon gemeld Japansche landing op Nieuw-Guinea 59e JAARGANG No. 18012 x X Uitgave i.ourens Coster. My. v. Courant- Uitgaven en Al gem. Drukker!) N.V. Bureaux. Groote Houtstraat 93, bUk. Soenda- plein 37 Postgiro 3S810 Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. T-lef. Directie 13082. Hoofd red IS054, Redactie 10800. Drukkerij 10132, Administratie 10724. 14825 Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM MAANDAG 9 MAART 1742 Abonnement per week 0,26. per maand 1,15, per kwartaal 3.42, franco per post 3,73. losse nummers 6 cent. Adverten- tlën: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0,72 per regel. Contracttarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0.72, elke regel meer 0,18. Groentjes 1—3 regel» 36 cent. elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Onderhandelingen van het Ned. Indische leger met Japansche opperbevel TOKIO, 9 Maart (D.N.B.) Volgens nog niet officieel bevestigde berichten beeft het Ned.-In dische leger Zaterdag wapenstilstand gevraagd en onder zekere voorwaarden capitulatie aangeboden. De onderhandelingen daarover met het Japansche opperbevel schijnen nog gaande te zyn. Aangenomen wordt dat van Japansche zijde zooals bij Singapore onvoorwaardelijke overgave wordt geëischt. Bandoeng verloren geacht. Japanners zijn Soerabaja thans dicht genaderd. SJANGHAI. 7 Maart: (DNB) Naar uit Bandoeng gemeld wordt bereidt men zich in deze stad. waar zich de laatste groote kern van het Nederlandsche leger be vindt. op het uur des noodlots voor. Den afgeloopen nacht was de stad in duisternis gehuld, daar er per manent luchtalarm heerscht. De regeeringbureaux en de handelshuizen, zoo wordt in dit bericht verder ge zegd. verbranden hun documenten. De Japanner, in aantal, uitrusting en vliegtuigen verreweg superieur, staat voor de poorten der stad. Daar de verzochte ver sterkingen niet zijn aangekomen, bestaat er geen hoop op redding meer. De haven Tjilatjap aan de centrale Zuidkust van het eiland is volkomen verwoest, waar door de laatste mogelijkheid voor het wegvoeren van groote troepencontingenten verdwenen is. Het ANP verneemt dat de Japansche troepen tot dicht bij Soerabaja genaderd zijn. De hoofdstrijd schijnt zich echter geheel in den sector Bandoeng te concen- treeren. Men gelooft dat de aanval op Bandoeng spoe dig zal plaats vinden. Volgens berichten zijn nieuwe Japansche landingen verricht. De overmacht van de Japansche strijdkrachten is thans, vooral in de lucht, zeer groot. De voortdurende aanvallen hebben de Nederland sche en geallieerde troepen uitgeput. VERLOOP VAN DEN STRIJD OP JAVA. STOCKHOLM, 8 Maart (D.N.B.) De Britsche Be richtendienst publiceert een overzicht van den strijd op Java. waarin o.a. gezegd wordt: In den loop van Januari gingen de buitenbezittingen geleidelijk ver loren. doch men verwachtte dat er in Februari genoeg versterkingen op Java zouden aankomen, zoodat men het eiland zou kunnen behouden en later het initiatief kon nemen. Deze versterkingen zijn echter nooit ge komen. Wel kwamen er vliegtuigen, vooral Amerikaan- sche bommenwerpers, doch deze verloren hun waarde, doordat er niet genoeg jachtbescherming was en de vliegvelden niet over afweergeschut beschikten. Bij zonder opmerkelijk was het dat de beschikbaar gestelde jagers in hoedanigheid niet tegen de Japansche op stond tegenover een numeriek sterkeren vijand en de kern der Nederlandsche vloot ging verloren. Toen de landingen begonnen, kon de marine van Java uit reeds niet meer opereeren. Bovendien was het grootste deel der luchtmacht verloren gegaan. Na den zeeslag op 26 en 27 Februari kon Soerabaja niet langer gebruikt worden als basis voor Kruisers en torpedojagers en men beschikte niet meer over voldoende bommen werpers. Hardnekkige gevechten worden nog geleverd om te beletten dat de Japanners de hoogvlakten binnendrin gen, doch het is de vraag of dit verzet geruimen tijd kan duren met het oog op den reusaehtigen vijandelijken druk en de volkomen vrijheid van beweging, die de Japanners hebben bij het aanvoeren van versterkingen. De capitulatie van Bandoeng, waar zich de regeering thans bevindt, zou dan onvermijdelijk zijn. VERWIJTEN AAN AMERIKA. In een DNB-bericht uit Sjanghai wordt gezegd: Den onmiddellijk voor de deur staanden val van de nieuwe Nederlandsch-Indische hoofdstad Bandoeng voorspellend, gaf Radio-Bandoeng voordat tot de ver nieling van het radio-station werd overgegaan. Vrijdag nacht een kort overzicht van de tot dusver in Neder- landsch-Indië gevoerde «krijgsoperaties, waarin steeds weer verwijten opklonken over het niet aankomen van de geallieerde versterkingen. Radio-Bandoeng verklaarde voorts: Nederlandsch- Indië heeft op grond van de beloften der geallieerden ln afwachting van versterkingen een groot risico op zich genomen. Er zijn overeenkomsten gesloten, volgens welke een spoedige aankomst van versterkingen werd toegezegd, die echter niet zijn aangekomen. Op het oogenblik wordt nog gestreden. Het is echter zeer de vraag of men nog langen tijd zal kunnen doorvechten als gevolg van den steeds sterker wordenden Japan- schen druk en de volkomen beheersching van de lucht door de Japanners. ZUID-SUMATRA IN JAPANSCHE HANDEN. TOKIO. 8 Maart. (DNB) Het Japansche hoofd kwartier heeft medegedeeld dat Zuid-Sumatra geheel in Japansche handen is, doordat de Japansche troepen op 4 Maart de strategisch belangrijke stad Djambi hebben bezet. Ook de petroleumvelden in de omgeving vielen in Japansche handen. Naar de Britsche Berichtendienst nog meldt, is de sinds Zaterdag verbroken kabelverbinding met Ne- derlandsch-Indië nog steeds niet hersteld. De intoelit der Japanners in Batavia TOKIO, 9 Maart (D.N.B.) De correspondent van de „Asahi Sjimboen" geeft zijn eerste be richt uit Batavia na den intocht der Japanners op 3 Maart. Volgens dit bericht werd de hoofdstad van Nederlandsch-Indië door de Japanners bezet, zonder dat er een schot werd gelost, daar de Ne derlandsche stedelijke ambtenaren, nadat de- Ne derlandsche strijdkrachten zich hadden terugge trokken, waren achtergebleven om de controle over het stadsbestuur aan de Japanners over te dragen. De Japansche strijdkrachten rukten om 20.39 uur, precies een uur en twintig minuten nadat de Japansche voorhoede in de noordelijke buitenwijken der stad was aangekomen, Batavia binnen, nadat de Nederlandsche ambtenaren had den medegedeeld, dat Batavia tot open stad was verklaard. Vervolgens geeft de correspondent een beschrij ving van den intocht der Japansche troepen in de hoofdstad van Nederlandsch-Indië. Hierin zegt hij o.a. het volgende: „Toen wij aan het kleine ri viertje, ongeveer 7 K.M. ten noorden van Batavia waren aangekomen, ontmoetten wij een klein troepje menschen, die plotseling aan gene ziide van den oever bij een opgeblazen brug versche nen en met witte vlaggen zwaaiden. De Japansche commandant liet hen bij zich brengen, waarop zij mededeelden dat zij vertegenwoordigers van den provincialen gouverneur van Batavia, alsmede van de bevolking waren. Zij zeiden gekomen te zijn om den Japanschen troepen persoonlijk de mede- deeling van overgave te overhandigen. Toen de Japansche commandant vernam dat Batavia tot open stad was verklaard en dat alle geallieerde troepen waren teruggetrokken, gaf hij bevel de stad binnen te rukken. Wij vergezelden de Ja pansche troepen door de straten. Toen wij in de stad aankwamen, bevond de commandant zich roods bii den burgemeester en den provincialen gouverneur, me; wie hij onderhandelingen voerde over de wegen en middelen om in de door de Ja panners bezeue gebieden de rust en orde te hand haven. Deze besprekingen werden gevoerd ln de woning van den Nederlandschen ambtenaar, welke aan het hoofd had gestaan van de wapenstilstands delegatie. Dr. van Mook in Australië STOCKHOLM, 9 Maart (A.N.P.) Naar de Engelsche Nieuwsdienst meldt uit Adelaide (Australië), is dr. Van M ',k. lu;lcnant-<»ouv«.-rneur-r1eneraal van Nei I -d'ë. mul veertien 'eden van het bestuur, per vliegtuig uit Bandoeng aldaar aangekomen. Japansche proclamatie te Batavia Militair bestuur ingesteld BATAVIA, 8 Maart (Domei). De Japansche legerautoriteiten te Batavia hebben gistermiddag om 14.00 uur de Nederlandsch-Indische autoritei ten formeel in kennis gesteld van de instelling van een militair bestuur in Nederlandsch-Indië. Een proclamatie, bestaande uit zes punten, is aan den burgemeester van Batavia en andere Neder landsch-Indische autoriteiten ter hand gesteld en in dc Nederlandsche, Maleische en Japansche taal overal in de stad aangeplakt. Als eerste punt van de proclamatie wordt de na druk erop gelegd dat het militaire bestuur streeft naar een snel herstel van rust, orde en normale ver houdingen in Nederlandsch-Indië, gebaseerd op de beginselen van de samenleving en de gemeenschap pelijke welvaart voor een ieder. De andere punten van de proclamatie luiden als volgt: 2. De commandant van de Japansche strijdkrachten neemt de taak van den gouverneur-generaal over. 3. De plaatselijke wetten en bestuursorganen blijven in werking, voor zoover zij het militaire bestuur niet hinderen. 4. De Japansche autoriteiten zullen leven, godsdienst en het rechtmatige bezit van het volk respecteeren, dat op zijn beurt de bevelen van het Japansche leger en de Japansche autoriteiten in acht moet nemen. Moedwillige overtreding van de bevelen van het Ja pansche leger, verbinding met den vijand, vernieti ging van eigendommen of hulpbronnen, alsmede iedere daad, welke beoogt de financieele en economische ver houdingen te verstoren, zal streng worden gestraft. 5. De gulden en het militaire geld zijn wettig be- taalmidden in de oorlogszone. 6. Deze proclamatie treedt met haar afkondiging in werking. BIJ DE JAPANSCHE STRIJDKRACHTEN, 9 Maart (Domei) Het keizerlijke hoofdkwartier deelt mede dat op 8 Maart des ochtends om 10.00 uur Rangoon totaal bezet was. nadat zij de hoofd macht der vijandelijke troepen in de omgeving van de hoofdstad hadden vernietigd. Dienzelfden dag des middags werd Pegoe, op vijftien mijlen ten noorden van Rangoon, veroverd. Nadat op 10 Februari Martaban was veroverd, begon nen de Japansche strijdkrachten de vluchtende vijande lijke troepen te achtervolgen. Nadat zij 16 en 17 Febru ari sterke vijandelijke strijdkrachten langs de rivier de Bilin hadden teruggeworpen, trokken de Japansche strijdkrachten deze rivier over. Vervolgens hakten zij ten Oosten van de rivier de Sittang een vijandelijke divisie in de pan. De Japansche strijdkrachten staken in den nacht van 2 Maart de rivier de Sittang over, waarna zij den volgenden dag met den aanval op Ran goon begonnen. De mededeeling sluit met de woorden dat met den val van Rangoon het voornaamste doel der Japansche operaties aan het front van Birma is bereikt. Australische oorlogskabinet in spoedzitting bijeen STOCKHOLM, 9 Maart (A.N.P.) De Britsche nieuwsdienst publiceert een communiqué uit Canberra dat Japansche strijdkrachten op Nieuw-Guinea zijn geland. De Japanners, aldus het communiqué, hebben Zon dagochtend onder bescherming van kruisers en torpedo jagers, die de kust onder .vuur namen, nadat een bomaanval was gedaan, aanzienlijke strijdkrachten aan land gezet. Salamaua en Lae zijn geëvacueerd, nadat de politiek der verschroeide aarde was toege past. De afstand van daar naar Australië bedraagt slechts 650 K.M. TOKIO. 9 Maart (D.N.B.) Naar hier wordt beves tigd zijn Japansche troepen op nog niet bekendge maakte punten op Nieuw-Guinea geland Premier Curtin heeft een spoedzitting van het Australische oorlogskabinet uitgeschreven om in verband met deze landing over maatregelen te be raadslagen. Japansche luchtaanval op Pearl Harbor TOKIO. 9 Maart IDomei). Het keizerlijke hoofd kwartier deelt mede dat luchtstrijdkrachten van de Japansche marine bij nacht een verrassenden aanval hebben ondernomen op Pearl Harbor, waarbij zij dee- len van het marine-arsenaal, dat gerepareerd werd, vernielden. De Japansche vliegtuigen werden door de Iuchtdoelarlillerie beschoten. Zij werden echter niet beschadigd. Australiërs tot 60 jaar opgeroepen SJANGHAI, 7 Maart. Door de Australische radio stations is een oproep verspreid, waarbij alle Austra liërs tot 60 jaar worden opgeroepen zich onmiddellijk aan te melden voor den actieven dienst ter verdediging van het land. In den oproep wordt gewezen op den wanhopigen toestand van de verdediging van Austra lië. (D.N.B.) Koning Gustaaf wordt geopereerd STOCKHOLM. 9 Maart (D.N.B.) Het volgende bulletin is gepubliceerd: Z.M. de Koning, bij wien zich den laatsten tijd be paalde symptomen in de urinewegen vertoonden en die Vrijdag aan een Röntgenologisch onderzoek werd onderworpen, heeft zich vandaag naar het Roode- Kruis-ziekenhuis begeven, waar hij in den loop van den dag een blaasoperatie zal ondergaan Dit communiqué van heden, gepublfceerd te Drott- ningholm, is onderteekend door den eersten lijfarts van den koning, Casserman en door de hoogleeraren Hellström en Akerlund. 12A 12B Brood Brood 4 rants. Vf rants. Brood of gebak 12A Vleesch 1 rants. Vleesch of 12B VI. waren rants. vleeschwaren 12A Aardappelen K.G. Aardappelen 12B Aardappelen 72 K-C». Aardappelen Van 22 Februari ot ei met 2 Maart: 213 Algemeen 1 K.G. Suiker 10C en 10D res. 50 gr. Cacao 214 Algemeen 250 gr. Kof f i esu rrogaat 215 500 gr. rants. Jam Bloem brood of gebak 11D 12D res. 250 gr. Rijst 225 Algemeen 2 50 gr. Peulvruchten 226 250 Gort 227 100 gr. Vermicelli of maïzena 218- 220 100 gr. Kaas 10A 1 3A Melk 1 3»i L. Melk 10B 13B Melk I 1X L. Melk Welke bonnen zijn thans geldig? Bonnen 06-09 Melk en 204-208 (Kaa^) zijn verlengd en met Zaterdag 14 Maart 1942. el 16 Maart Boter Boter zonder reductie of margarine Van 10 Februari tot en i 08 Boter 125 gr. 08 "Vet 125 gr. Van 17 tot en niet 25 Maart: 13 Boter 25 0 gr. Boter of 200 gr. rund vet Bonnen voor vet inleveren tot en met 28 Februari. Van 19 Februari tot en met 16 Maart: 09 Boter 12f> gr. Boter of 100 gr. Rund vet 09 Vet 125 gr. Boter of margarine Van 28 Februari tot en met 16 Maart: 11 Boter en Vet 125 gr. Boter of margarine of 100 gr. Vet 12 Boter en vet 125 gr. Margarine of vet Nog een luchtaanval op Parijs BERLIJN, 8 Maart (D.N.B.) Aan het slot van de rouwplechtigheden voor de slachtoffers van den Brit sehen aanval op Parijs van 3 Maart, hebben eenige Britsche vliegtuigen op 8 Maart Parijs wederom aan gevallen. Bijzonderheden omtrent dezen Britschen overval zijn in Berlijn nog niet ontvangen. Wederom vele distributie- overtredingen te Haarlem Door de Haarlemsche politie is een 44-jarige win kelierster bekeurd wegens het verkoopen en te koop aanbieden tegen te hoogen prijs. Een doosje lepel tjes,, waarvan de normale prijs f 3.65 bedroeg, werd voor f 9.25 verkocht en een zuurstelletje, waarvan de vastgestelde prijs f 2 was, werd voor f 2.95 te koop aangeboden. Eén zuurstelletje is in beslag genomen. Wegens het koopen en verkoopen van tarwe zijn drie personen bekeurd. In beslag genomen zijn drie zakken met tarwe en twee zakken met tarwemeel. Tegen twee personen wordt proces-verbaal op gemaakt omdat zij witlof, waarvan de prijs 44 een per K.G. mag bedragen, voor 70 cent per K.G. had den verkocht. Zes personen zijn bekeurd wegens het inleveren van ongeldige broodbonnen. Tegen twee Haarlemmers wordt proces-verbaal opgemaakt wegens het frauduleus slachten van een kalf. Het kalf is in beslag genomen. Verder is een 42-jarige winkelier bekeurd, om dat hij suiker zonder bonnen verkocht. Door de recherche zijn aangehouden een 51-jarige slager en zijn 18-jarige zoon, die eenige malen vet hebben ontvreemd aan het slachthuis te Haarlem. Zij bekenden dit vet .weer aan derden te hebben verkocht. Proces-verbaal is tegen hen opgemaakt. Variété-voorstelling van „Vreugde en Arbeid" „Vreugde en Arbeid" ontplooit een groote activiteit en zoo waren Zaterdagavond -de NVV'ers weer een: het Concertgebouw te Haarlem bijeengekomen om een variété-voorstelling te zien. Er bestaat tegenwoordig blijkbaar aan dezen vorm van ontspanning en ver strooiing groote behoefte, want de eene variété-voor stelling volgt op de andere. Daar is natuurlijk niets op tegen, doch het brengt het gevaar met zich mede dat het goede variété door het middelmatige en het slechte wordt verdrongen omdat er nu eenmaal veel meer middelmatige en slechte variété-nummers zijn dan goede. „Vreugde en Arbeid" heeft dezen gevaarlijken klip echter weten te omzeilen en een voorstelling ge boden waar men met onverdeeld genoegen naar kon kijken. Het programma werd bovendien vlot afgewerkt, al duurden de meeste nummers wel iets langer dan aan vankelijk bedoeld was, want bijna alle artisten werden door het enthousiaste applaus tot een toegift gedwon gen. Een goed teefcen dus. En inderdaad, zij verdien den dit succes ook ten volle. Zoowel de acoordeonisten de 3 Jacksons, de salon-acrobaten waarvoor geen huiskamer-acrobaten, dat klinkt gemoedelijker de 3 Holborns als de Balletgroep van het Nederlandsch bal let waren ieder in hun genre uitstekend. Het is mij alleen een raadsel waarom variété-artisten altijd on der die vreemde namen moeten optreden. Het succes van de 3 Jansen's zal heusch niet minder zijn dan van de 3 Jackson's. Het bekende danspaar Nellv en Alfred Hiltman dansten met veel gratie eenige Hol- landsche dansen. Ook de maskerdans „Angstdroom' werd zeer suggestief en met begrip gedanst. De goo chelaar Melachini deed alles wat men van een goeden goochelaar mag verwachten tot het stukslaan van een horloge toe. Bijzonder goed was Carla met haar twee sprekende poppen, die elkaar steeds in de haren zaten. Diana en haar partner wisten zelfs op glazen de Cavaleria Rusticana te spelen en ook de xylophoon en de belletjes, onmisbare attributen voor dit bekende muzikale nummer, ontbraken niet. Zoo werd het dus een welgeslaagde avond, waarvan een talriik publiek, het Concertgebouw was nagenoeg vol, heeft genoten. B. KORSTEN. REEDS DINSDAG PREMIèRE VAN FAUST TE TE AMSTERDAM. De eerste opvoering van de opera ..Faust" van Gounod door de afdeeling opera van het gemeen telijk theaterbedrijf Amsterdam, is vervroegd en zal nu Dinsdag 10 Maart worden gegeven in den Stadsschouwburg te Amsterdam. De voorstelling begint reeds te half zeven. Aan de opvoering werken het Utreehtsch Stede lijk Orkest onder leiding van Jan van Epenhuijsen en het ballet van Yvonne Georgi mee. De regie is van Cruys Voorbergh. de koren staan onder lei ding van Henk van Wielink. Als solisten treden op Greet Koeman, Dora Schrama, Jeanne van de Ro- sière, Chris Reumer. Siemon Jongsma. Jos Plem- per en Henk Angenent. i voor •in liet «•hut s ■eed te naken 1© beschic- ng van Jen vijand. Suomen- Holland- t'.K.Sqhlinen Weer een aantal diefstallen te Velsen opgehelderd Dank zij de recherche, een voetspoor en den scherpen neus van Bela Ongeveer een half jaar geleden werden bij den heer P. wonende in Velsen-N. twee biggen gestolen. Een paar maanden later werd bij den landbouwer Van S„ een nachtelijk bezoek af gelegd, welk bezoek den heer Van S. elf zak ken tarwe kostte. Weer iets later, en wel in No vember werd bij mevr. de wed. H. een varken, een week of zoo daarna een zak tarwe gestolen. Dat zijn dus in totaal twaalf zakken tarwe, twee biggen en een varken. Thans zitten de daders van deze reeks van dief stallen achter slot en grendel. Het zijn vier IJmui- denaren, waarvan twee alleen betrokken zijn bij de diefstal van tarwe, de andere twee echter bij de geheele diefstallenreeks. Knap werk van de re cherche heeft er toe geleid, dat al deze diefstallen thans opgehelderd zijn. Maar ook Bela heeft het zijne (of het hare?) er toe bijgedragen, dat het op ae boerderijen in den omtrek weer wat veiliger is geworden. Wie Bela is, weet zeker wel iedereen. Bela is de rijksspeurhond; zijn onmiddellijke chef is de rijkspolitieman de Groot te Santpoort en deze combinatie van mensch en dier heeft reeds licht gebracht in tal van duis tere zaken. Bij den diefstal van de twee biggen in Velsen-N. had men een pet gevonden en aangezien de twee aangehouden verdachten ontkenden hechtte de re cherche groote waarde aan dit hoofddeksel, dat zoo meende zij. wel aan een van beiden zou toebe- hooren. Ook dit werd ontkend. Toen werd Bela er bij gehaald. Een aantal voor werpen als kleedingstukken enz. van eenige agenten en ook van de verdachten werd op een rijtje uitge stald. Bela werd lucht van de pet gegeven, van de pel, die al een half jaar lang, verpast in een krant ergens in het politiebureau had gelegen. Bela snuf felde hier eens aan en daar eens aan. Zonder aar zelen bracht het schrandere dier een aan een dei- verdachten behoorend voorwerp naar voren. Tot tweemaal toe zelfs! Toen later de eigenaar van de bewuste voorwer pen met den hond in aanraking werd gebracht, ;af hij duidelijk te kennen, dat er een ..geurltjk" ver- >and tusschen den verdachte en de pet bestond. Een voetafdruk, waarin een schoen van een der verdachten paste als het deksel op een theeketel was een verder bewijs van hun schuld en toen bleef er niets anders over dan te bekennen. Een der gearresteerden bleek degene te zijn, die onlangs op de pont „voor dc grap" een vat boter van de auto van een. vrachtrijder naar den wagen van een aardappelkoopman deed verhuizen. Uitreiking bonkaarten te Haarlem Ka, Ko. Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten het morgen de beurt aan de letters K. tot en met Ko. Behalve de stamkaart dient ook de daarbij behoorende inlegvel te worden medegebracht. Ie pagina. Haarlemsche Bachvereeniging Vierde Concert Met de schitterend gespeelde Ouv „Le Carnaval romain" van Berlioz opende Ed. van Beinum het laatste Bachconcert van dit seizoen. Zoltan Szekely was door ongesteldheid verhinderd als solist op te treden. Dies verviel de „Symphonie con certante" van Mozart en kregen wij in plaats daarvan Mozart's Vioolconcert in A en bovendien Rud Mengel- berg's „Magnificat" voor altstem en orkest te hooren- voorwaar geen ruil om rouwig te zijn! Ferd. Helman droeg het Vioolconcert beschaafd en met de volle welluidendheid zijner prachtige Guadagnini- viool voor. De cadens die hij in het eerste Allegro speelde kon ik echter niet bewonderen: er zat geen lijn in. Wat heb ik het „Magnificat" bewonderd en ook den zang van Annic Woud, voor wie Mengelberg het ge schreven heeft. Dat was een en al expressiviteit en klankschoonheid, zoowel wat het stuk als wat de ver tolking betreft. Rud. Mengelberg heeft den moed zijn eigen weg te gaan, zonder zich door cacophonische modestroomingen van dien weg te laten afleiden: hij durft nog welluidende en innerlijk doorvoelde muziek te schrijven. De uitwerking daarvan bij de hoorders is een schoonheidsontroering en een waardeering, welker uiting niet bij een beleefdheidsapplaus blijft en zoo was 't ook dezen Zondagnamiddag: men juichte allen uitvoerenden en den componist langdurig toe. Brahms' 3de Symphonie kwam na de pauze. lederen keer dat ik die hoor moet ik aan de schimpscheuten denken, die Hugo Wolf, naar aanleiding van do tweede uitvoering te Weenen, in het „Salonblatt" schreef. Geen termen om spot en minachting uit te drukken waren den partijdigen criticus te min. En hoe liet hij zich eigenlijk daarbij in de kaart zien. een zijner verwijten was n.b. dat Brahms zich niet tot navolger van Wagner had bekeerd! Het heeft hem niet gebaat. Zijn gekef is verstomd en Brahms' Symphonieen zijn gebleven. Heerlijk was de uitvoering, een der mooiste die ik ooit hoorde. Van Beir.um had zich wel met groote liefde in dit werk verdiept en gaf het weer met heel zijn groot kunstenaarschap, elk détail naar zijn waarde behandelend en in 't licht stellend en alles tot een grootsch geheel samenvattend. Hoe logisch sluit dat in elkaar, welk een rijkdom aan kernachtige thema's, verrassende modulaties en schoon melos, en welk een eigen karakter bezit het! Als een hemelifche vertroosting klonk het slot K. DE JONG. Het Haarlemsche Stadsbeeld Taak van de Schoonheidscommissie en van de bouwers In het laatste jaarverslag van de Schoonheids commissie te Haarlem wordt over de taak van de Gevelcommissie (werkcommissie) gezegd: „De commissie merkt op, dat de resultaten van haar arbeid evenredig zijn aan de bekwaamheid en de bereidwilligheid tot samenwerking der archi tecten van de ingediende bouwplannen. Het stre ven der commissie was er voorts steeds op gericht om een meer afwisselend stadsbeeld tot stand te brengen. Bij de beoordeeling van eenige plannen tot bouw of verbouw van huizen in de oude stad ging de commissie van de gedachte uit dat aansluiting moet worden gezocht bij het karakter van de goede architectuur in de omgeving". Zoo wordt op prijzenswaardige wijze getracht het mooie stadsbeeld van Haarlem waar het is te bewaren en waar het niet is te bevorderen. EXAMENS DIVERSE. Geslaagd voor het diploma „Practisch Boek houden": mej. J. E. Seinen, Hoofddorp. GEEN SPREEKUUR. De wethouder van Onderwijs van Haarlem, de heer M. van Dricl. zal Woensdag a s. geen spreekuur hou den. H. O. V. VOLKSCONCERT. Op het Volksconcert dat Dinsdag 10 Maart a.s. te 7.30 uur door de Haarlemsche Orkestvereeniging gegeven zal worden, zullen twee solisten optreden en wel Hendrika Hessels, cello cn Catharina Hes sels, alt. Het concert, dat onder leiding staat van Toon Verhey, wordt geopend met de Symphonie no. 92 de z.g. „Oxford-Symphonie" van Jos. Haydn. Na de pauze zal Hendrika Hessels met orkestbege leiding de Variations Symphoniques voor cello en •rkest van L. Bcëilmann soelen. Daarna treden beide solisten met orkestbegcle'ding op met „Ber ceuse" voor alt. cello en orkest van Alphons Die- oenbrock. Tot slot wordt dan nog de „Piet Hein Rhapsodie" van Dr. Peter van Anrooy uitge voerd. REMBRANDT THEATER. Naar men ons mededeelt begint de middagvoor stelling in het Rembrandt Theater te Haarlem mor gen, Dinsdag, niet om half drie maar om half twee. VERDUISTEREN va„ 19.32 tot os Maan 10 Maart op 3.34; onder 12.32 L.K. Duitsche weermachtsberichten Succesvolle luchtacties in gebied van boven-Wolga In Donetz-gebied en ten Oosten van Charkof vele Sovjet- aanvallen mislukt In haven van Tobroek schip tot zinken gebracht ZATERDAG. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 7 Maart (D N.B Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het Oosten zijn verscheiden aanvallen van den vijand afgeslagen. De luchtmacht ondersteunde eigen aanvalsoperaties door vernietigende slagen toe te brengen aan vijandelijke stellingen en troe penconcentraties aan de bovcn-Wolga zoowel als in den sector van Lowat. Finsche luchtstrijdkrachten dreven aan het Kn- relisehe front met formaties gevechtsvliegtuigen en jagers kolonncs en troepenconcentraties van den vijand uiteen. In de periode van 25 Februari tot 5 Maart heeft de Sovjetluchtmacht 197 vliegtuigen verloren, waar van 165 in luchtgevechten en 16 door luchtdoelartil lerie, de rest op den grond. In dezelfde periode gin gen aan het Oostelijke front 31 eigen toestellen verloren. In Noord-Afrika hebben Duitsche troepen een succesvollen verkenningstocht ondernomen. Stuka's en formaties lichte gevechtsvliegtuigen der Duitsche luchtmacht bestreden in Oost-Cyrenaica tentenkam pen, autoparken en benzineopslagplaatsen van den vijand. Bij de aanvallen op Britsche luchtbascs en spoorwegdoelen in Noord-Egypte werd 5 Maart ook een groote vrachtboot ten Oosten van Mersa Ma- troeh door bommen beschadigd. Op Malta hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen met bommen van het zwaarste kaliber de citadel en ankerplaatsen van de haven La Valetta getroffen. Ten minste 2 onderzeeërs werden zwaar beschadigd. ZONDAG. HOOFDKWARTIER VAN DEN FuHRER. 8 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „In het Donetzgebied en aan het front ten Oosten van Charkof zijn talrijke door sterke vijandelijke afdeelingen ondernomen aanvallen mislukt. Op an dere plaatsen wordt nog gevochten. In de centrale en dc noordelijke zone van het Oostelijke front duren de afweet-gevechten voort. Bij eigen aanvals operaties hebben afdeelingen van het leger en de Waffen-S.S. den vijand uit verscheidene steunpun ten verdreven en in weerwil van den hardnekkigen tegenstand terrein gewonnen. De vijand verloor daarbij talrijke gevangenen, onder wie een divisie commandant, en meer dan 3000 man aan dooden. In luchtgevechten hebben Duitsche jagers 22 Sovjet vliegtuigen neergeschoten. Bij aanvallen op vlieg velden werden 9 vliegtuigen op den grond vernield. In Noord-Afrika levendige verkenningsbedrijvig heid aan weerskanten. Duitsche Stuka's hebben in dc haven van Tobroek een vrachtschip van 3000 ton en 3 lichters door treffers tot zinken gebracht. Door aanvallen in scheervlucht door Duitsche gevechts vliegtuigen werd de West-Egyptische spoorweg op verschillende plaatsen vernield. Overdag en des nachts zijn geslaagde bomaanval len gedaan op de militaire installaties van Malta". De inbraak in een wijnhandel te Haarlem Bekentenis van verzekeringsagent De door de Haarlemsche politie gedane oproep aan de,n vinder van een bedrag van f 180, dat was ontvreemd bii de inbraak bfl een wijnhande laar te Haarlem, heeft succes gehad. Een 24- jarige strijkster heeft een bedrag van f 131 gede poneerd, dat zij den ochtend na de inbraak had gevonden. De gearresteerde 49-jarige verzekerings agent bekent thans, de inbraak te hebben gepleegd De portefeuille me; geld had hil op straat gegooid toen hij, nadat hii door de agenten was aange houden. tijdens zijn overbrenging naar het bureau een poging tot ontvluchten deed. Hij werd toen evenwel onmiddellijk weer gegrepen, maar heeft toch blijkbaar kans gezien, zich in dien tijd van de portefeuille te ontdoen. De dader is aan de justitie overgegeven. Twee dieven gearresteerd Hadden een kalf en een geit gestolen Wederom hebben twee agenten van poilitie te Haarlem een succesvolle aanhouding verricht. Toen zij Zondagochtend te kwart voor vijf op den Spaarndamscheweg surveilleerden, zagen zij twee mannen, die van net ijs van het Spaarne kwamen en op het zien van de agenten, zich haastig wilden verwijderen. Daar dit aart-de agenten verdacht voorkwam, hielden zij de mannen aan, die daarop verklaarden, zich sinds den vorigen avond 9 uur op pad te bevinden en gedurende den nacht te hebben gepoogd benzine te stelen uit een keet van een bouwwerk, hetgeen niet was gelukt, omdat deze gesloten was. Voor verder onderzoek zijn de mannen toen overgebracht naar het bureau van politie. Aldaar was bij de recherche te 5.30 uur v.m. aangifte ge daan, dat in den afgeloopen nacht uit een stal aan den Slaperdijk een kalf was gestolen, nadat het, zooals uit de bloedsporen bleek, eerst ter plaatse was gedood. Toen nu bleek, dat dc beide aangehoude nen bloed op hun kleeding hadden, zyn zij opnieuw verhoord, waarna zij bekenden, het kalf te hebben gestolen. In den stal hadden zij het beest met een mes den strot doorgesneden en vervolgens het cada ver in een zak naar de woning van één hunner vervoerd. Daar hebben zij het kalf verder geslacht, waarna zij de huid en de ingewanden in een zak gestopt en naar het Spaarne nebben gebracht, ten einde den zak daar in de vaargeul te laten verdwij nen. Toen dit gebeurd was. werden zij door de beide agenten aangehouden. Zij bekenden verder op 24 Februari uit een schuurtje aan de Jan Gijzenvaart een geit te heb ben gestolen en dit dier eveneens frauduleus te heb ben geslacht. Tevens hebben zij toen uit dat schuurtje konijnen gestolen. Twee dezer konijnen konden opgespoord worden: ze zijn in beslag geno men. De twee mannen zijn aan de Justitie over geleverd. P. T. T. De heer J. Sival, die werkzaam is bij den tech- nischen dienst van P.T.T. te Haarlem, is benoemd tot instrumentmaker eerste klasse. Aan den besteller P. T. T. H. A. Dingboom werkzaam op 't telefoonkantoor te Haarlem, is op zijn verzoek eervol ontslag verleend. INBREKERS SLOEGEN HUN SLAG IN BONTZAAK Een surveilleerend agent ontdekte Zaterdagavond ciat er was ingebroken in een bonthandel aan het spur in den Haag. Men was tijdens afwezigheid van de bewoners door verbreking van een deurruit binnengedrongen. Een aantal bontmantels en zilver vossen, totaal een 17 stuks ter waarde van ruim i 8000 wordt vermist. Hieronder bevindt zich een z.g. Sobel-fhee jas, die alleen reeds een waarde van f 2000 vertegenwoordigt. De politie heeft de zaak in onderzoek. HET HALEN VAN VITAMINETABLETTEN. Naac wij vernemen is ditmaal door 1845 personen rebruik gemaakt van de gelegenheid, om vitamine-D- stiletten bij den Geneeskundigen Dienst en elders in Haarlem af te halen. De vorige malen bedroeg dit aantal 2107. zoodat er aanmerkelijk minder kinderen dan den vorigen keer van de tabletten gebruik hebben kunnen maken. De verstrekking van de tabletten zal nu voorloopig nog éénmaal plaats hebben NED. VELDLOOPKAMPIOENSCHAPPEN UITGESTELD Dc Nederlandsche veldloopkampioenschappen, die Zon- dag a.s. ln Hilversum zouden worden gehouden, zijn uit- gesteld tot n April.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1