NeevnAKKE&TJE jafl v. Empelen IN ENKELE REGELS Italiaansche weermachtsberichten In Libysche Sahara bedrijvigheid van verkenningsafdeelingen Hevige luchtaanvallen op Malta ZATERDAG. ROME, 7 Maart (Stetani). Het Italiaansche weer- machtbericht luidt als volgt: In Cyrenaica beperkte activiteit te land en in de lucht als gevolg van slecht weer. Een aanval van Engelsche vliegtuigen op Tripolis heeft geen slachtoffers gemaakt of schade aangericht. De Italiaanseh-Duitsche luchtmacht heeft haar of fensief tegen Malta hernieuwd, waarbij de vliegvelden werden aangevallen Boven de vlootbasis La Valetta werden bommen van het zwaarste kaliber uitgewor pen, waardoor onderzeeërs werden beschadigd, die zich daar bevonden. Op het eiland Manoel, dat ook doeltreffend werd gebombardeerd, ontstond een groote brand, die van aanzienlijken afstand kon worden waar genomen. ZONDAG. ROME, 8 Maart (Stefani). Het 645ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In de Libische Sahara bedrijvigheid van verken ningsafdeelingen. Groote concentraties van vijandelijke gemechaniseerde strijdmiddelen ten zuiden van Ain cl Gazala werden door aanzienlijke formaties onzer luchtmacht in scheervlucht aangevallen Een groot aantal voertuigen werd beschadigd of vernield. Ita— liaansche en Duitsehe vliegtuigen hebben militaire installaties te Tobroek gebombardeerd. Een tankschip, dat in de haven lag, werd getroffen en geraakte in brand In weerwil van het hevige afweervuur zijn alle toestellen teruggekeerd. Bij een luchtgevecht werd een Gloster neergeschoten. Een levendige actie werd ondernomen legen Malta, waar aan belangrijke objecten aanzienlijke vernielin gen werden aangericht." Japanners brachten 219 schepen tot zinken TOKIO, 7 Maart (D.N.B.) Het keizerlijk hoofd kwartier heeft Zaterdag bekend gemaakt, dat sinds het begin van den oorlog in Oost-Azië 219 vijan delijke oorlogs- en koopvaardijschepen tot zinken zijn gebracht. 114 vijandelijke oorlogsschepen wer den tot zinken gebracht, 53 zwaar beschadigd en vier buitgemaakt. 105 vijandelijke koopvaarders van 600.000 ton inhoud zijn tot zinken gebracht en 91 van in totaal 302.000 ton zwaar beschadigd. Te vens wordt bekend gemaakt, dat de luchtmacht der marine in totaal 1537 vijandelijke vliegtuigen heeft vernietigd, waarvan 461 in luchtgevechten en 7076 op den beganen grond. Op de verlieslijst dei- geallieerden staan zeven slagschepen, waarbij de ver. Staten een slagschip verloren van de Arizona- ldasse, een van de Maryland-, de California- en de Utah-klasse en een van een niet geconstateerde klasse, terwijl voor de Engelschen de „Prince of Wales" en de „Repulse" verloren gingen. De verlie zen van den vijand aan lichte en zware kruisers zijn als volgt: de Ver. S^taten de Augusta", de „Houston" en twee andere eener niet nader gecon stateerde klasse bij Pearl Harbour. De Engel schen verloren de Exeter", de „Perth" en de „Ho- bart" en de Nederlanders de „Java", de „de Ruy- ter", de „Sumatra" en de „Tromp". De drie vernie tigde vliegkampschepen waren alle Amerikaansch, nl. de „Lexington", de „Langley" en een niet ge ïdentificeerd vliegkampschip van middelbare grootte. Er werden tien Britsche, vier Nederlandsche en acht Amerikaansche tropedojagers tot zinken ge bracht, terwijl de Amerikanen en Engelschen elk vier duik'oooten verloren. De beschadigde en waarschijnlijk niet meer voor den strijd bruikbare schepen zijn de volgende: vier slagschepen dei- Ver. Staten, waaronder twee van de Neveda-klas- se, een van de Maryland-klasse en een van de Cali- fornia-Nevada-klasse. Voorts acht Amerikaansche lichte en zware kruiser en een lichte kruiser zoo wel bij de Nederlanders als bij de Britten. Van de beschadigde duikbooten behoort er een aan de Amerikaansche marine, terwijl de vijf andere Britsch zijn. 't Is winter, zorgt voor Uw ge zondheid, nu meer dan ooit! Neemt bij de eerste verschijn selen AKKERTJES, dan zet zoo'n kou gewoonlijk niet door. De Nederlandsche Pijnstiller UITGAAN Heden MAANDAG 9 MAART. Frans Hals Theater: „Terug naar het geluk", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Vracht van Baltimore", 2.6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Het meisje uit Fanó", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Mijn chef is.... een vrouw", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma o.a. „Walvisch- vnngst in de Zuidelijke IJszee", van 12 uur af. DINSDAG 10 MAART. Gemeentelijke Concertzaal: Volksconcert H.O.V., 7.30 uur. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van de: avonds acht tot aes mdrgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378. Firma Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30. Tel. 10043. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65, Tel. 23525. Te Heemstede is geopend Apotheek Schotsman, Bmnenweg 206, Tel. 28320. HET IS UW EIGEN BELANG bij aankoop van een tube sfeeds een oude, ledige tube (met dop) in te leveren, anders kunnen wij U dit voortreffelijk product niet blijven leveren GROOTE TUBE 30 CT. Hoofdredacteur: G. .J. van Tilburg, Heemstede PIv. Hoofdredacteur: G. X. Leenders, Heemstede Eerste medewerker: F. C. Derks. Haarlem Radiorede ir. Huygen „Uitspraken van den leider" Waarschuwingen tegen Volkenbond en bolsjewisme HILCERSUM, 7 Maart. Over den zender Hilver sum 2 heeft Zaterdagavond ir. Huygen, secretaris generaal der N.S.B., een rede gehouden, onder den titel Uitspraken van den leider". Ir. Huygen sprak o.m. als volgt: In verantwoordelijke N.S.B.-kringen hoort men vaak de opmerking maken: „Als de menschen eens wisten hoeveel moeite wij ons geven voor het Nederlandsche volk, hoeveel zorgen wij ons maken voor de toekomst van ons vaderland, dan zouden velen ons anders be- oordeelen. Hoe is het mogelijk, dat er tallooze Neder landers zijn, die nog maar steeds niet willen inzien, dat Mussert de eenige man is, die het hier kan op knappen. Zijn ze dan stekeblind? Hebben ze dan niets begrepen van hetgeen er de laatste jaren gebeurd is en wat er thans gaande is?" Men beoordeelt liet nationaal-socialisme en de N. S. B. naar hetgeen men ervan weet en dat is over het algemeen niet veel. Onbekend maakt onbemind. Van daar het wantrouwen, vandaar de afwijzende houding van vele goede vaderlanders, die heusch niet uitslui tend aan zichzelf denken en gaarne mee willen wer ken aan een betere toekomst van ons volk. De vroe gere machthebbers hebben het altijd wel goed in de gaten gehad, dat het gevaarlijk voor hen was, indien- het volk op dq hoogte zou komen van hetgeen we willen. Ze hebben dan ook niets onbeproefd gelaten om te verhinderen, dat men kennis zou nemen van hetgeen we schreven en zeiden. Door allerlei bepa lingen, door verdachtmaking en terreur zagen ze kans het overgroote gedeelte van het Nederlandsche volk van ons af te houden. Zoo kon het gebeuren, dat men volkomen onkundig bleef van de tallooze uitspraken die Mussert in den. loop der jaren deed ten aanzien van politieke vraag stukken, die voor ons volk van het grootste belang waren. Aan de hand van enkele van deze uitspraken zal ik u aantoonen, dat Mussert het altijd bij het rechte eind heeft gehad. Indien men naar hem geluisterd had, zouden we er thans geheel anders voorstaan. Op den landdag der N.S.B. gehouden op 19 October 1935. dus 4'/s jaar vóórdat het oorlogsgeweld over ons land losbarstte, zei Mussert, sprekende over den Vol kenbond: „Door in dezen bond te treden, hebben wij ons verlaagd van een onafhankelijken staat tot een werktuig in de handen van Engeland en Frankrijk en onzen bodem bestemd tot slagveld van Europa", en vervolgens: „Het Is een landsverraderlijk idealisme op Genève te rekenen, wanneer het er om gaat ons Im perium te verdedigen". Aan zijn afschuw over het onrecht, als basis van den Volkenbond dienende, gaf hij uiting door de volgende woorden: „Er bestaat geen Volkerenbond, die met recht dien naam kan dragen. Er bestaat een bond van volkeren, die opgericht is met het doel om den in' 1918 behaalden buit van de Entente te verzekeren tegen verlies: een bond om het schreeuwende onrecht, dat aan de Duitsehe, de Oosteririjksche, de Hongaarsche en Bulgaarsche volkeren is aangedaan te handhaven door gemeenschappelijk geweld". En tenslotte zei hij: „Wie den vrede wil, zoeke het recht! In de z.g. vredestractaten was van recht geen sprake en dus waren zij in wezen de voortzetting v den oorlog met andere middelen". Aan zijn zorg over den invloed van het bolsjewisme in den Volkenbond, gaf Mussert in een artikel in Volk en Vaderland van 18 Mei 1936 uitdrukking door den volgenden zin: „Nu is Genève een van de brandpun ten van het wereldcommunisme en als Litwinof zijn zin had gekregen, en de Marxisten uit de z.g. democra tische landen, dan stond Europa nu weer in vuur en vlam" Zes dagen tevoren sprak hij in Den Haag een rede uit getiteld: „De bloedschuld van Genève". Toen riep hij uit: „De geheele politiek van Genève van het laat ste jaar is niets anders dan het resultaat, van een samenzwering van het communisme met de versleten democratie, die tezamen Italië door sanctie wilden vernietigen en Duitschland wilden omsingelen" en pro fetisch klinken zijn woorden: „Wanneer strak over één, twee of drie jaren de eindstrijd in de wereldworsteling komt, worden wij door dien half communistischen (volken) bond onherroepelijk gesleurd in den oorlog tegen Duitschland en Japan. Dit beteekent onzen on- middellijken ondergang. Hier en in Indië". Mussert werd na zijn uitspraken steeds weer gehoond en belachelijk gemaakt, voorzoover de z.g. politici van die dagen hem niet voor onvaderlandslievend uit kreten. De nog niet volkomen verdwaasde Nederlanders seffen thans langzamerhand wel wat de bolsjewistische dreiging voor de Europeesche volkeren beduidt en wat er van ons allen terechtgekomen zou zijn indien de Duitsehe legers, tezamen met die van de verbonden mogendheden, een aanval van Rusland zouden hebben afgewacht in plaats van tijdig in te grijpen Hoe vaak heeft Mussert op het bolsjewistische gevaar gewezen. Men lachtte er om en beweerde: „Och, laten ze toch niet zoo overdrijven, die N.S.B. maakt propa ganda met bolsjiwstische spookbeelden, die niet be staan". Jaren geleden schreef Mussert in zijn brochure „De bronnen van het Nederlandsche nationaal-socialisme": „Ons, nationaal-socialisten, is het klare inzicht gegeven dat een volk twee doodsvijanden heeft: het kapitalisme en het Marxisme, die elkaar in schijn bestrijden, maar in wezen elkaar aanvullen en noodig hebben". Wanneer wij thans de kapitalistische landen Engeland en Amerika als bondgenooten van liet Marxistische Sovjet-Rusland in deze dagen terugvinden, dan be grijpen wij dat de leider gelijk had Reeds op 2 December 1932 toen de beweging nog slechts een:ge honderden aanhangers telde, sprak hij over het bolsjewistische gevaar. Hij voorzag de ko mende worsteling en waarschuwde tegen de eenzijdige ontwapening, die Europa zou maken tot een gemakke lijke prooi van het bolsjewistische beest. Op den eer sten landdag der N.S.B., die het hoongelach der poli tieke botterikken opwekte, sprak hij de woorden die thans iedereen begrijpt: „Tegen den tijd, dat Rusland door de vervolmaking van zijn industrieele outillage gereed zal zijn voor het groote offensief naar het Wes ten. moet het Westen weerloos en zooveel mogelijk onttakeld zijn. Onder leiding en met stevigen steun van Moskou wordt hieraan doelbewust gewerkt" Behalve tegen Volkenbond en bolsjewisme waar schuwde hij herhaaldelijk en met den meesten.nadruk tegen de zorgeloosheid der Nederlandsche regeeringen ipeciaal die van Colijn, met betrekking tot de positie van Nederland, voor het geval het zou komen tot een gewapend conflict tusschen Duitschland en Engeland Het blinde ver'rouwen van regeering en volk in de hulp die Engeland ons In dit geval zou bieden, ver ontrustte hem zoozeer, dat hij tijdens zijn landdagrede op 19 October 1935 de inmiddels tallooze malen be vestigde waarheid uitte: „Nooit Jtccft een Engelsche regeering een Engelsche soldaat geofferd voor andere dan Engelsche belangen". Steeds weer klonk de waarschuwende stem van Mussert, ook met het oog op Indfë. Op 7 Januari 1938 schreef hij in Volk en Vaderland Vermoedelijk zal ons volk veel moeten lijden, voor ook hier de klokken de boodschap van de wederopstan ding zullen verkondigen, want het heeft in Mei 1937 laten zien. dat het nog niet wilde hooren. Vurig hopen wij, dat het voor het ergste, het verlies van de zelf standigheid of het verlies van Nederlandsch-Tndië ge spaard zal blijven". Wij weten thans allen hoe het gegaan is. Steeds was het Mussert die gelijk kreeg. Steeds was het Mussert die trouw op dc bres stond voor de belangen van het Nederlandsche volk Ook nu spant hij zich tot het uiterste in voor de belangen van ons land. Gij kunt dit thans misschien nog niet gelooven. Luistert en leest over doel en streven van de N S.B., over het werk van Mussert, dan zult gij het weten. Dan zal er niet zonder, maar met u gebouwd worden aan den nieuwen Nederlandschen staat, waarin we weer vrij kunnen leven en werken. Deze nationaal-feocialistische staat is in aantocht. Onvermoeid en onwrikbaar zullen wij daarin blijven strijden voor de toekomst van ons volk met Mussert De veriaardagstorting een succes Do verjaardagstorting is een succes geworden. Dui zenden Nederlanders hebben gevolg gegeven aan den oproep en hebben op hun verjaardag evenzoovele dubbeltjes, kwartjes of guldens gestort op de giro rekening van de Nederlandsche ambulance als zij jaren tellen. Vandaag Is hot uw beurt, jarige Nederlander. Gelukgewenscht. Enhet gironummer is 8 7 6 0 0 Nederlandsche ambulance. Koninginnegracht 2 's Gravenhage. DE PAKKLOOP TE DELFT Zaterdagmiddag is te Delft een nationale wedstrijd ge houden over een parcours van 3'g K.M.. georganiseerd door de Delftsche Athletiekvereeniging „A. V. '40". De uitslagen luiden: Vereenigingsprijs (zilveren beker, aangeboden door de directie van de N.V. Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft): 1. „A V. '40", Delft, met 41 pnt.; 2. „Celebes", Den Haag. 62 pnt. Klasse B: 1. W. F Slijkhuis („Holland", Leiden) 10.46. 2. De Koel („De Meteoor". Amsterdam) 11.3.4. Klasse C: 1. J. .Huisman (A. V. '40, Delft) 11.76.6; 2. J. van Asch (A. A. V., Amersfoort) 11.24. Veteranen: 1. J. Stendei („Haarlem") 11.41; 2. Jac. Kampen. (A. V. '40, Delft) 12.14. NASSAU-SPAARBANK Zijlstraat 61 Haarlem Spaarbankboekjes op naam en aan toonder Rentevergoeding (tot 2000.—) 2.64 Zuidelijke eerste-klassers blijven tegen splitsing en uitbreiding Op een bijeenkomst van de Zuidelijke eerste-klassers, Zaterdag in een buitengewone algemeene vergadering te Eindhoven gehouden, is het besluit van het N. V. B.- bestuur inzake de splitsing en uitbrleding van de Zuide lijke eerste klasse een ernstig punt van bespreking ge weest. Algemeen werd de klacht geuit, dat het N. V. B.- bestuur geen rekening heeft gehouden met de groote belangen, welke voor de Zuidelijke eerste-klassers op het spel staan en dat ook het algemeen voetbalbelang niet op behoorlijke wijze is behartigd. Van vele zijden werd critiek uitgeoefend op de halstarrige houding van het bonds- bestuur in deze kwestie, waarbij sterk tot uiting kwam, dat men in het Zuiden niet van plan is zich bij dit door het N. V. B.-bestuur genomen besluit neer te leggen. Met algemeene stemmen weid gesloten zich te wenden tot het college van gevolmachtigden voor de sport, teneinde als nog een gezonden toestand inzake competitie-indeeling te verkrijgen. Capablanca overleden STOCKHOLM, 9 Maart (A.N.P.) De vroegere wereldkampioen schaken Capablanca is, naar de Britsche berichtendienst uit New York meldt, al daar in het Sinai-ziekenhuis gestorven. Capablanca werd 9 November 1888 te Havana geboren. Reeds op ll-jarigen leeftijd werd hij kampioen van Cuba. Nog voor den wereldoorlog deed hij een poging om met dr. E. Lasker om het wereldkampioenschap te spelen. Lasker deed echter zonder meer afstand van zijn titel, hetgeen Capablanca niet aanvaardde; hij bleef aandringen op een ontmoeting. Deze kwam eindelijk in 1921 tot stand en werd gewonnen door den Cubaan, waardoor hij dus den titel van wereldkampioen mocht voeren. In 1927 moest hij den wereldtitel echter aan Aljechtn afstaan. Kampioenschap tweede klas groot biljart Voor goede bloemen Hoort men steeds Van Empelen noemen BLOEMENMAGAZIJN ?:nnsnweg 18, Heemstede, Tel. 28080 Zondag zijn te 's Gravenhage de kampioenschapswed- stijden tweede klasse groot biljart kader 452 geëindigd. Er waren nog twee candidaten voor den titel, dè Amster dammer Schmidt en de Utrechtenaar Vreeswijk, al had eerstgenoemde, die een halve partij winst voor stond, de beste kansen. De groote partij van den dag werd gespeeld tusschen Schmidt en Vreeswijk. De verwachte spanning bleef echter uit. aangezien Vreeswijk zich verre de meerdere toonde van Schmidt, die blijkbaar een depr.essie had. De eindstand is als volgt: gew. rem. verl. brt. pt. h.s. gem. m.pt. Vreeswijk 6 1 0 156 2100 95 13.46 13 Schmidt 6 0 1 171 1993 73 11.65 12 Teegelaar 4 2 1 180 2075 80 11.52 10 Hoogland 3 0 4 190 1944 92 10.23 6 Beuming 3 0 4 159 1318 58 8.28 6 Geestman 2 1 4 216 1837 78 8.50 5 Stikkelman 2 0 5 186 1514 47 8.14 4 Vos 0 0 7 186 1390 46 7.47 0 DE 66-JARIGE WIEMERS WINT TE LEEUWARDEN. In hef clubgebouw van de Friesche Club te Leeuwarden is Zaterdag en Zondag een invitatiewedstrijd gehouden, waaraan werd deelgenomen door Sweering, v. d. Pol, De Leeuw en den 66-jarigen J. Wiemers. Voor dezen laatste is dit tournooi een zeer groot succes geworden, want niet alleen bracht hij aan Sweerlnig en v. d. Pol (die te zamen nog niet zoo oud zijn als hij) een overtuigende nederlaag toe, doch hij wist bovendien door zijn beter gemiddelde de eerste plaats te bezetten. De eindstand werd: gew. car.b. brt. h. s. a. gem. Wiemers 2 1065 48 114 22.18 De Leeuw 2 1195 62 173 19.27 Sweering 1 764 29 217 26.34 Van de Pol 1 939 55 128 17.07 MAX BLOKZIJL SPREEKT VOOR DE RADIO. 's-GRAVENHAGE, 9 Maart. Hedenavond van 19.1519.30 houdt Max Blokzijl voor den zender Hil versum 2 zijn politiek weekpraatje. Einde van den stryd in Ned.-Indië? Hedenmorgen kwam een D.N.B.-bericht uit Toki. Jat volgens nog niet officieel bevestigde bericht; het Nederlandsch-Indische leger Zaterdag waps stilstand gevraagd en onder zekere voorwaarde capitulatie had aangeboden. De onderhandeling daarover met het Japansche opperbevel schijf nog gaande te zijn. Aan het bericht werd toegt voegd, dat aangenomen wordt, dat van Japansci zijde, zooals bij Singapore, onvoorwaardelijke ove gave wordt geëischt. Het is pas 2 maanden geleden dat de oorlog Oost Azië uitbrak, zoodat de termijn waarin de jj panners een beslissing zouden hebben weten te fo: ceex-en wat Ned.-Ipdië betreft zeer kort te nc* men is. De strijd in Indië is wel kort, maar toch z« heftig geweest. In de berichten die van het oorlof tooneel kwamen is wel gebleken dat de Nederlani sche troepen en de Nederlandsche vloot gedia Rebben wat mogelijk was. maar zij stonden tegg. over een sterke overmacht. Het is daarom te grijpen dat de legerleiding, indien verder vecht»; nutteloos moet worden geacht, bereid schijnt te t; den strijd op te geven. Er is al eerder ^geschreven over het feit dat Ei land en Amerika in gebreke zijn gebleven in behoorlijke mate hulp naar het zoo bedreigde Ja. te sturen. Er vechten daar wel wat geallieerde-; maar dat is blijkbaar niet meer dan een symbolist; gebaar. De beloofde versterkingen en- het toeg^ zegde materiaal bleven uit. In dit verband wore herinnerd aan de verklaringen van den luitenant gouverneur-generaal van Ned. Indië dr. van Mooi De Nederlanders wrijven zich de oogen uit als z- nu een verklaring van Churchill (in een persconfe rentie afgelegd) lezen: „Wij wisten, dat de val van Batavia slechts ee: kwestie van tijd was. Voor het verdere verloop v?j den strijd op Java zijn wij inderdaad eenigszitj verantwoordelijk, voor het behoud van Java ke nen wij ons eigen land natuurlijk niet opoffert; Wij staan bloot aan de heftige aanvallen va; Duitschland en Italië en zullen het ook in de t«- komst zijn en de vijandelijke troepen in Birma zi; heel wat sterker dan die op Java. Voortaan is he, onze plicht. Australië te verdedigen". Van bevoegde zijde is aan de pers de tekst ven van een radio-rede die Prins Bernhard vee radio Oranje heeft gehouden. Deze luidt: „Rijksgenooten, het leed, zooals dat ook over Ne- derland is gekomen, heeft zich nu ook over geheel Indië uitgebreid. Ik heb het lijden van onze land. genooten in Europa meegemaakt en ik kan zegge; dat het tot het uiterste heeft volgehouden. De moe- dige verdedigers van Indië hebben een moeilijk» taak te vervullen, en gaarne had ik thans ook hui strijd vnllen meemaken. Ons plan was daarvoor ge. reed, en ik was tot een begin van uitvoering geko men, maar de regeering heeft op grond van ernstige overwegingen harerzijds bezwaren tegen deze voering te berde gebracht, waarbij ik gemeend mij te moeten neerleggen, zoodat ik tot mijn groc( leedwezen' niet bij genoemd plan kon blijven. Wee: echter, dat mjjn gedachten en die van de prinsc voortdurend met u zijn. en dat wü van harte deel nemen in al uw zorg. Ik heb hier maar één taak.ct vrijmaking van zoowel Nederland als Indië. Ik heb maar één verlangen, de vrijmaking zoo spoedig mn. gelijk te zien. Daarom verwacht ik met u de toe komst van ons rijk. Wij zullen ondanks de nood va; het oogenblik met Gods hulp handhaven en uitein delijk overwinnen." Deze radio-uitzending is weinig tactvol te noe men. Zij had plaats op een oogenblik dat de strivf in Nederlandsch-Indië al in een critiek stadium was gekomen, want vrijwel op hetzelfde moment werd de hoofdstad Batavia immers door de Japanners bezet. Met een gebaar was Indië niet te redden. He, ging om daadwerkelijke hulp van de geallieerden. Het zou verstandiger zijn als indien men te Londen meende wat te moeten zeggen de bood schap van prins Bernhard voor de radio vervangea was door een verklaring hoe het precies met de:» hulp is gegaan. Tom Moonev, de leider van de Amerikaansche socia listen, die gedurende 20 Jaren in de gevangenis van San Francisco had gezeten, is in den nacht van Donderdag op Vrijdag overleden. Zooals bekend, werd Tom Moonev er van beschuldigd in 1916 een aanslag te hebben voorbereid, welke vele slachtoffers vergde. Mooney was slachtoffer van de Amerikaansche militaristische reactie en men had van zijn proces een tendenzproces gemaakt. In het Spaansche staatsblad wordt een door generaal Franco onderteekende wet gepubliceerd, waarbij aan het ministerie van marine bij de buitengewone begrooting a-credieten ten bedrage van 200 millioen peseta's worden toegekend. Deze gelden zullen besteed worden voor den aanleg van vlootbases en den bouw van schepen voor de vloot Maarschalk Pétain heeft den regionalen prefect van de Gironde 40.000 francs doen toekomen, welk bedrag is be stemd ter verdeeling onder de nabestaanden van de 31 visschers. die bij den Britschen overval op Fransche visschersbooten voor Arcachon om het leven zijn gekomen. Het Japansche hoofdkwartier deelt mede, dat tenge volge der operaties in Noord-China, gericht tegen de Tsjoengkinglroepen, 20.000 Chineesche soldaten behoorend tot het 5lste leger, na hevige gevechten uiteengedreven werden in den bergachtigen sector der provincie Shan- toeng. Het communiqué voegt er bij, dat in het Westen der zelfde provincie de Japanners het leger van generaal Liang Chang, bestaande uit 35.000 man, een nederlaag toedienden. In politieke kringen te Berijln acht men het niet uit gesloten. dat de reis van den Sovjet-ambassadeur te Ankara naar Moskou verband houdt met de bijzonder heden, welke bekend zijn geworden omtrent den aanslag op ambassadeur Von Papen. In dezelfde kringen gelooft men, dat het te verwachten aanvullende communiqué over het resultaat van het onderzoek wel eens een sensa tioneel karakter zou kunnen dragen. Naar Domei uit Bangkok meldt, is het Thailandsche kabinet gisteren aafgetreden. Minister-president Song gram vormt een nieuwe regeering. Men verwacht, dat door de vorming van een krachtiger oorlogskabinet de oorlog energieker gevoerd zal worden. In het komende dienstjaar zullen de gezamenlijke staatsinkomsten Öer Unie van Zuid-Afrlka verhoogd moe ten wordeh tot 88 millioen pond sterling, tegen 79.5 millioen in het vorige jaar. De oorlogskosten bedroegen in het af- geloopen jaar 72 millioen pond. In het nieuwe dienstjaar zijn zij begroot op 80 millioen pond. Dientengevolge heeft de regeering besloten tot een verhooging der belastingen. Hierdoor zullen ook de goudmijnen getroffen worden. Naar United Press meldt, heeft de Amerikaansche commissie voor de oorlogsproductie den fabrikanten van radiotoestellen en grammofoons medegedeeld, dat zij op 22 April de productie voor particulier gebruik moeten stopzetten. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld, dat de Hon gaarsche minister-president en minister van buitenland- sche zaken Von Bardossy met het oog op zijn gezond heidstoestand op advies van zijn dokters voorloopig zijn functie niet zal uitoefenen. De Delftsche politie heeft zes personen aangehouden, die betrokken zijn bij een diefstal van acht balen prima tabak, het vorig jaar November gepleegd. Reeds waren van de gestolen tabak 20.000 sigaren gemaakt en verkocht. Wegens diefstal van 32 nieuwe rijwielbanden zijn dooi de politie te Delf! gearresteerd de 40-jarige A. D. en de 16-jarige D. S. aldaar. Het zeventienjarige meisje P v. As. wonende aan den Varkenoordscheweg te Rotterdam is bij het aanmaken van de kachel in brand geraakt en zeer ernstig gewond. V'jf beambten van de W. S. M. te Loosduinen zijn ge arresteerd vanwege diefstal van goederen. Tegen eenige particulieren is terzake van heling proces-verbaal opge maakt. Uit een winkel aan de Sleutelbloemstraat te Amster dam namen inbrekers 130 K.G. roomboter en 110 K.G. margarine mee. Rechercheurs, die huiszoeking verrichtten in de wo ning van een grondwerker aan de Polanenstraat te Amsterdam, in verband met een Inbraak in een confectle- ateher, zagen daar tot hun verbazing een voor dezen tijd buitengewoon groote hoeveelheid vleeseh in de pan. Spoe dig bleek hun, dat deze rijkdom op oneerlijke wijze was verkregen, en wel dooi een inbraak in een expeditie onderneming aan de Huidenstraat. De grondwerker en zijn broer werden gearresteerd. Een naagsche hulsvrouw had een briefje op de deur bevestigd, dal de melkboer maar achterom moest gaan voor het uitvoeren van de bestelling. Inbrekers hebben dit blijkbaar gelezen en hebben de uitnoodiging aanvaard. Vermist worden voor een waarde van f 2000 aan sieraden, f 280 aan contanten, distributiebescheiden voor drie per sonen, een •groote hoeveelheid linnengoed en levensmid delen. In een schuurtje van een onbewoond huis in Den Haag is het lijk gevonden van een 73-jarigen zwerver. Bij de 64-Jarige A. R. in Den Haag is door de politie een groote partij levensmiddelen, 32 bussen bo'er van 2 K.G.. 20 liter slaolie, een partij vet, koffie, thee enz. in beslag genomen. Een auto was voor het vervoer noodig. Bij A. E. te Sappemeer zijn eenige geslachte varkens, een geslachte geit en eenige levende varkens in beslag genomen. Tot hoofd van den persdienst van den Ned. Landstand is benoemd de heer Jac. ter Haar te Ruinerwold. hoofd redacteur van het „Agrarisch Nieuwsblad" en van het weekblad „De Landstand". De jaarvergadering van de Ned. Herv. Predikanten- vereenlging zal dit Jaar op Wdfensdag 15 April worden ge houden in de Handelsbeurs te Utrecht. SCHULTEPELLENAARS VERLIEZEN IN BRUSSEL Op de Brusselsehe winterbaan zorgde het jonge k DepredhommeVan Eenaeme Zondag voor een rassing. In een koppelwedstrijd over 100 K.M. wisten zij winnen en onze landgenooten Schulte—Pellenaars en d! Belgen AertsDaneels achter zich te laten. DE WINTERCOMPETITIE WATERPOLO Voor de wintercompetitie van den N. Z. en R. B. werdsn te AmersfoQrt de volgende waterpolowedstrijden ge speeld: U. Z. C.—D. W. R. (heeren), die door U. Z. C. met 2—0 werd gewonnen en U. Z. C.—H. D. Z. (dames), dl» eveneens door U. Z. C. werd gewonnen, n.l. met 5—0. Te Amsterdam: A. D. Z.Otter (heeren) 0—2. In Den Haag speelde het dameszevental van Z. I. A. X, tegen R. D. Z. en won met 4—0. De heeren van Z. I. A. N. wisten eveneens hun tegen- staanders, R. Z. C., te verslaan met 6—3. RADIO PROGRAMMA DINSDAG 10 MAART 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. ':i Gramofoonmuziek. 8.00 Politiek weekpraatje (opn.). 8,1S Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. 0, Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Zang met pianobege leiding. 10.30 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.1 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.00 De Ramblers. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 13.00 Boerenland in boek en krant. 13.15 De Ro mancers en soliste. 14.00 Amhemsche Orkestvereenigir.g,! soliste en gramofoonmuziek. 16.00 Ziekentroost. 16.20 Gra mofoonmuziek. 16.45 Voor de jeqgd. 17.00 Gramofoonmu ziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberich ten. 17.30 Roemeensch orkest Gregor Serban. 18.00 Voor de vrouw. 18.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 18.30 Gramo foonmuziek. 18.34 Berichten van Nederlandsche soldaten aan het Oostfront. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.0) B. N. O. Gesproken binnenlandsch overzicht. 19 10 Kla3i van Beeck en zijn orkest. 19.30 Cabaretprogramma. Vana! 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnver binding met de Studio beschikken. 20.15 Otto Hendriks en zijn orkest. 21.00 Gramofoonmuziek. 21.15 Musette-orkcsl en soliste. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Dansmuziek (gr.pl.) 22.40—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.158.00 Zie Hilversum I. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15— 8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgen wijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Causerie „De Kul- verstraat vroeger en nu". 11.00 Gramofoonmuziek. ll.ü Viool en piano. 12.00 Amabile-sextet. 12.45 B. N. O. Nieuw en economische berichten. 13.00 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 13.45 Gramofoonmuziek. 14.30 Kolf jes naar hun hand. 15.15 Gramofoonmuziek. 15.30 Voor d« zieken. 16.00 „Vergeten opera's van G. Albert Lortzing", disco-causerie. 16.45 Quatre mains. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Salonorkest. 18,IS Boekbespreking. 18.30 Reportage. 18.45 Gramofoonmuziek. 18.55 Zang en piano. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Praatje in Twentsch dialect. 20.00 B. N. O.: Engelsche uitzending: „Holland and the economic reorganisation". (Voor de Radio-Centrales: Gramofoonmuziek). Varaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio be schikken. 20.15 Zang en piano. 20.45 Gramofoonmuziek. 21.00 Ensemble „De Kwintslag". 21.45 B. N. O. Nieuwsbe richten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weermachts- bericht. 22.10—22.15 Avondwijding. Een telegrafisch overgebrachte foto, welke oen indruk geeft van dc verwoesting die te Parijs werd aaugwlehl duor den Brltscheu boinaunvul op ecu arbeiderswijk. Kljksministe Stapf-Hof£mann jaar wordt. dl". Frick, «lie 12 Maart 05 Weltbild-Pax-Hiolland Waar «1e eeuwen stilstonden. Onder de nrchlte«',tonls<,hc monumenten, waar om Schoonhoven bekend1 is. neemt het karakteristieke stadhuis een typisch*» plaats ln. Pax-Holland-De Haan-m. „Glna". de twee jaar oude olifant, is thans de eenige vertegenwoordigster van haar ras in den Amsterdamsehen dierentuin. lederen dag krijgt- het dier tlians verschillende taken opgedragen om haar krachten te ontwikkelen en een goed contact tusschen mcusch en dier te verkrijgen. Pax-Holland-de Haan-fl.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 6