Haarlem's Dagblad Strijd op Java ten einde Ir. Mussert spreekt over Ned.-lndië 57e JAARGANG No. 18015 Uitgave Lourens Coster, MO. v. Courant-Uitgaven en Atgem. Drukker!) N.V. Bureaux: Groote Boutstraat 93, bljk. Soenda- pleiu 37. Postgiro 38810. DrukkerU: Z. B. Spaame 12. Telef. Directie 130S2, Hoofdred. 15054. Redactie 10600. Drukker!) 10132, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM DINSDAG 10 MAART 1942 Abonnement per weck 0,26, per maand 1,13, per kwartaal 3,42. franco per post ƒ3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- tlên: l—5 regels ƒ2,10 elke regel meer ƒ0,42. Reclames ƒ0.72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0,72, elke regel meer 0,11. Groentjes 1—3 regels 36 cent, elke regel meer 12 cent b!J contante betaling. Gouverneur-generaal gaf last tot neerleggen der wapens TOKIO, 9 Maart (D.N.B.) Het Japansche hoofdkwartier deelt mede dat de Japansche strijdkrachten, die opereerden tegen de hoofd macht van den tegenstander in de omgeving van Soerabaja en Bandoeng, de strijdkrach ten van den tegenstander, bestaande uit 93.000 man Nederlandsch-Lidische troepen en 5000 man Australische-, Britsche en Amerikaan- sche troepen, op 9 Maart te 15 uur tot on voorwaardelijke capitulatie hebben gedwon gen. Tevoren had het Japansche persbureau Domei het volgende bericht: De Nederlandsch-Indische strijdkrachten, die opereerden in het gebied van Soerabaja, heb ben zich Maandag volledig overgegeven. Daarmee heeft de geheele Ned. Indische strijdmacht op Java den Japanschen eisch tot onvoorwaardelijke overgave aanvaard en het verzet gestaakt. Tot het neerleggen der wapens werd last gegeven door den gouverneur- generaal, jhr. Tjarda van Starkenborgh Sta thouwer via het radiostation van Kalidjati, waarna de Ned.-Indische troepen den strijd terstond staakten. Het Ned. Indische leger heeft zich overgegeven binnen negen dagen tüds sinds de eerste landing van Japansche troepen op Java op den eersten Maart j.l. Het Japansche keizerlijke hoofdkwartier deelt verder mede dat luitenant-generaal Hitsji Himamoera, opperbevelhebber is van het Japansche expeditieleger in Nederlandsch- Indië. De overgave Omtrent hetgeen aan. de capitulatie van het Nederlandsch-Indische leger voorafging, vermeldt Domei nog de volgende bijzonderheden: De gouverneur-generaal jhr. Tjarda, was op 8 Maart des middags om 3 uur per vliegtuig op het vliegveld Kalidjali aangekomen. Hier bad de ont moeting platas tusschen den gouverneur-generaal en den Japanschen opperbevelhebber die, vergezeld van zijn staf, ongeveer tezeifder ti>d on het vlieg veld was aangekomen. De gouverneur-generaal was in gezelschap van generaal Ter Poorten en vier andere vooraanstaande personen. De Japan- Welke bonnen zijn thans geldig? Van 9 tot en niet 16 Maart: Japanners op 350 K.M. van het Australische vasteland Landingen op het voormalige Duitsche deel van Nieuw Guinea BERLIJN, 9 Maart. De ANP-correspondent meldt: De Japanners hebben thans voor het eerst vasten voet gezet op Nieuw Guinea en wel op het voormalige Duitsche deel, dat Australisch mandaat is. De reeds eerder bezette hoofdstad van dit mandaat, Raboul, ligt op het eiland New-Britain. De landingen geschiedden met de bezetting van de plaatsen Salamaua op een klein eilandje voor de Noordkust en Laji, dat veertig KM. verder aan de kust ligt. Deze plaatsen zijn ongeveer 350 K.M. van het Australische vasteland door de lucht gemeten verwijderd. Het Australische kabinet kwam terstond in extra zitting bijeen. De uit Singapore gevluchte generaal Gordon Bennett, die thans in Syd ney is aangekomen, drong aan op 't laten varen van de verdedigingstactiek, indien het niet te laat is. Port Darwin kan nu reeds van de twee zijden, n.l. ook van Timor uit luchtaanvallen verwachten. ADMIRAAL STARK BEVELHEBBER DER AMERIKAANSCHE STRIJDKRACHTEN IN DE EUROPEESCHE WATEREN. STOCKHOLM. 9 Maart (DNB) Volgens een spe ciaal Engelsch bericht uit Washington is admiraal Stark benoemd tot bevelhebber der „Amerikaansche zeestrijdkrachten in de Europeesche wateren". Admi raal Stark zal zich binnenkort naar Londen begeven, teneinde vice-admiraal Ghormley af te lossen, die thans de in rang oudste Amerikaansche marineofficier is, Admiraal King, de opperbevelhebber der Amerikaan sche vloot, zal tevens de taak van chef der vloot- operaties op zich nemen, welke taak tot dusver bij admiraal Stark berustte. Vice-admiraal Ghormley zal een post ter zee verkrijgen, voordien zal hij tijdelijk in Washington een taak te verrichten hebben. Strijd bij Charkof, Taganrog en Stalino Bolsjewistische aanvallen in zware gevechten afgeslagen Het D.N.B. meldt: Naar van militaire zijde verluidt, heeft de vijand den achtsten Maart in het gebied ten Oosten en Zuiden van Charkof zijn aanvallen verder naar het Zuiden uitgebreid tot het ten Oosten van Taganrog en Stalino loopende front. Niettegenstaande de vijand ter sterkte van vier tot zes divisies aanviel, konden alle aanvallen in zware gevechten, gedeeltelijk ook in tegenaanvallen, worden afgeslagen. Tijdelijk gelukte het den vijand, met sterken steun van artillerie, plaatselijk de Duitsche stellingen binnen te dringen. Door een vastbesloten tegenaanval werd echter de voornaamste gevechtsliriie spoedig weer hersteld. Verder naar het Noorden heeft de vijand, eveneens onder geconcentreerd artillerievuur en met steun van vliegers en pantserwagens, de Duitsche stellingen aangevallen. Alle aanvallen werden onder gebruik making van stüka's met goed gevolg afgeslagen. Aan het front in het Donelzgebied deden Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka's een bolsjewistischen pantseraanval mislukken. Tijdens aanvallen op -ravi- tailleeringswegen werd een benzine opslagplaats tot ontploffing gebracht. Naar het D.N.B. voorts van militaire zijde verneemt hebben sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka's den bolsjewistischen troepen in het gebied ten Zuidoosten van het Ilmenmeer zeer zware verliezen toegebracht. Verscheidene honderden tonnen brisant bommen werden Zondag op vijandelijke stellingen en batterijen geworpen. De tegenstander werd door deze aanvallen bij de uitvoering van zijn operaties zoo ge hinderd dat hij op geen enkele plaats aan ait deel van het front tot, den aanval kon overgaan. Verschei dene artilleriestellingen werden door treffers buiten ge vecht gesteld. De Duitsche troepen maakten van de aanvallen der gevechtsvliegtuigen gebruik om succes volle tegenaanvallen uit te voeren. Verscheidene plaatsen werden van den vijand gezuiverd. Tegelijkertijd vielen Duitsche jagers en gevechts vliegtuigen bolsjewistische vliegvelden achter het front ln scheervlucht aan en vernielden daarbij vliegtuigen, die ln dezen strijd tusschenbeide wilden komen. Door voortdurende luchtaanvallen op ravitailleeringswegen en spoorlijnen werd den vijand in dit gebied het aan voeren van versterkingen en materiaal moeilijk ge maakt. In den eentralen sector van het Oostelijk front heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka's, naar het D.N.B. verder verneemt, den 8sten Maart bolsjewisti sche artilleriestellingen met bommen bestookt. Tijdens succesvolle aanvallen op spoorlijnen hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen op een belangrijk twee sporig traject in totaal 36 goederentreinen met mate riaal en troepen beschadigd. Bij nachtelijke aanvallen op troepen, die op een groot station treinen verlieten, behaalden Duitsche gevechtsvliegtuigen eveneens suc cessen BOLSJEWISTISCHE DUIKBOOT WAARSCHIJNLIJK VERNIETIGD BERLIJN. 9 Maart (DNB) Naar het DNB van mili taire zijde verneemt, heeft een Duitsch gevechtsvlieg tuig in de nabijheid van de Krim ten Zuiden van Jallta een aan de oppervlakte varende bolsjewistische duik boot aangevallen. De duikboot zonk na den aanval met het achterschip in de golven weg, zoodat aangenomen kan worden, dat zij vernietigd is. Volledige capitulatie der Ned.-Indische troepen sche opperbevelhebber, zoo vervolgt Domei, e'srhte de volledige overgave van het N?d. Indische leger. De Ned. Indische onderhandelaars aanvaardden aanvankelijk alleen de overgave van den sector Bandoeng, maar stemden ten slotte in met een volledige overgave van het Ned. Indische leger en beloofden per radio last te geven tot het staken der vijandelijkheden vóór 9 Maart des ochtends om 10 uur. Domei bericht voorts dat een deel van de in Oost-Java gelande Japansche troepen op S Maart des middags om 1^.50 Soerabaja binnentrok en de stad geheel bezette. Denzelfden dag gingen de Ned. Indische strijdkrachten te Soerabaja over tot de capitulatie. LUITENANT-GENERAAL HIMAMOERA. TOKIO, 9 Maart (D.N.B.) Zooals gemeld, staan de Japansche strijdkrachten in Ned. Indië onder het opperbevel van den 55-jarigen luite- nant-generaai Himamoera, die vroeger bii den generalen staf diende. Hij heeft de functie bekleed van souschef van den staf van het Kwantoeng- leger en heeft geruimen tijd in Engeland en Britsch Indië vertoefd. Als militair opperbevelhebber zal Himamoera zoolang nog geen nadere regeling is gemaakt, tevens de rechten van gouverneur-gene raal uitoefenen. Japansche missie naar Madagascar? BERLIJN, 9 Maart. De ANP-correspondent schrijft: Naar uit Engelsche bron verluidt, zouden de Japanners een maritieme missie naar Madagascar-gezonden heb ben om met de Fransche koloniale autoriteiten aldaar over de houding dier Fransche kolonie tegenover den strijd in den Indischen Oceaan te onderhandelen. Lon den voegt daaraan toe dat Pétain aldus weer met vuur speelt. In politieke kringen alhier ziet men in dit bericht een voorbereiding en voorwendsel tot een ge allieerde bezetting van Madagascar Vernielingen in Australië STOCKHOLM, 9 Maart (D.N.B.) Naar de Britsche Berichtendienst meldt, is vandaag te Melbourne bekend geworden dat de Australische militaire autoriteiten op grond van de laatste ver ordeningen de bevoegdheid hebben op plaatsen waar dat haar noodzakelijk voorkomt, wegen, spoorwegen, kanalen, waterstaatswerken, havens en scheepswerven, volkomen te vernielen. Over de positie van Australië meldt het D.N.B. verder: Berichten, zooals er een ontvangen is uit Sjanghai, volgens welke in Australië stemmen op gaan om zich af te Scheiden van het Britsche Im perium en om een afzonderlijken vrede met Japan te sluiten, worden in Berlijn als een kenmerkend symptoon opgevat. In dit verband wordt de na druk gelegd op het feit dat de mogendheden van het driemogendhedenpact vastbesloten zijn den gemeenschappelijken oorlog tot aan de eindover winning voort te zetten. Dr. van Mook te Melbourne STOCKHOLM, 10 Maart (D.N.B.) Naar de Brit sche Nieuwsdienst uit Melbourne meldt, is dr. van Mook in gezelschap van hooge Nederlandsch-Indische ambtenaren, onder wie de opperbevelhebber der Ne derlandsch-Indische luchtstrijdkrachten, generaal L. H. •an Oijen, per vliegtuig uit Adelaide te Melbourne aangekomen. Britsche vliegtuigen boven West-Duitschland Slachtoffers onder de burgerbevolking BERLIJN, 10 Maart (D.N.B.) Britsche vlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht bij slecht zicht op enkele plaatsen in West-Duitschland bri sant- en brandbommen uitgeworpen. Bijzonder heden over aanval en afweer zijn nog niet ont vangen. Slechts is bekend dat bommen op woon wijken verscheidene burgers doodden of ver wondden. Nog drie slachtoffers te Parijs gevonden PARIJS, 10 Maart. (D.N.B.) De laatste 48 uur zijn uit de puinhoopen in de Parijsche voorstad, die het hevigst door de Britsche bommen is geteis terd, nieuwe slachtoffers te voorschijn gehaald. In een ingestorten kelder trof men drie jonge meisjes aan, die elkander in de armen hielden. Voor deze slachtoffers zal van ochtend een rouw dienst worden gehouden in tegenwoordigheid van den staatssecretaris van Arbeid, Bélin, als ver tegenwoordiger van Pétain. Vervolgens worden zij ter aarde besteld. Von Bardossy dient zijn ontslag in BOEDAPEST, 10 Maart. (DNB) Naar van bevoegde zijde verluidt, heeft de Hongaarsche minister-president Von Bardossy, die zich om gezondheidsredenen in een sanatorium te Boedapest bevindt, in den nacht van Maandag op Dinsdag zijn ontslag ingediend. BOEDAPEST, 10 Maart. (DNB) Nu Von Bardossy zijn ambt van minister-president en minister van bui- tenlandsche zaken wegens ziekte heeft moeten neer leggen is, naar van bevoegde zijde wordt medegedeeld, de Hongaarsche regeering gewijzigd. De nieuwe minis ter-president is de gewezen minister van landbouw Ni- colaas van Kallay. In de leiding der overige ministeries is geen wijziging gebracht. De post van minister buitenlandsche zaken blijft voorloopig onbezet. Met de leiding van dit departement zal minister-president Van Kallay zich belasten. Reeds uit de samenstelling van het kabinet blijkt, zoo verklaart men hier, dat de koers der regeering niet veranderd wordt. Van Kallay werd na het aftreden van het kabinet- Bethlen als minister van landbouw in het ministerie- Gömbös opgenomen. Dit ambt heeft hij tot 1935 bekleed. 12A Brood 12B Brocxd 12 A Vleesch 12B VI.waren 12A Aardappelen 12B Aardappelen 4 rants. 1/2 rants. 1 rants. JA rants. IX K.G. y2 K.G. Februari tot en niet 21 Maart: 213 Algemeen 1 K.G. Suiker 50 gr. 250 gr. 500 gr. 1 rants. 250 gr. 250 gr. 250 g-r. 100 gr. 100 gr. Brood of gebak Vleesch of vleeschwaren Aardappelen Aardappelen 10C en 10D res. 214 Algemeen 215 221-224 11D, 12D res. 225 Algemeen 216-220 10A-13A Melk I 10B-13B Melk 3«/s L. L. Cacao Koffiesurrogaat Jam Bloem brood of gebak Rijst Peulvruchten Gort Vermicelli of maïzena Kaas Melk Melk x X«>4 ki. Ltr i r» Bonnen 06-09 Melk én 204-208 (Kaas) zijn verlengd tot en met Zaterdag 14 Maart 1942. Van 10 Februari tot en met 16 Maart: 12 gr. Boter Boter zonder reductie of margarine Van 17 tot en met 25 Maart: 13 Boter 250 gr. Boter ot 200 gr. rundvet Bonnen voor vet inleveren tot en met 28 Februari. Van 19 Februari tot en niet 16 Maart: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet 09 Vet 125 gr. Boter of margarine Van 28 Februari tot en met 16 Maart: 11 Boter en Vet 125 gr. Boter of margarine of 100 gr. Vet 12 Boter en vet 125 gr. Margarine of vet De aanmeldingsplicht van werkloozen In verband met het kortelings afgekondigde uit- oeringsbeshiit van de Seoretarissen-Generaal de Departementen van Justitie en Sociale Zaken be treffende den aanmeldingsplicht van werkloozen, zij herinnerd, dat mannen en ongehuwde vrou- an Nederlandsche nationaliteit, of zonder na tionaliteit, in den leeftijd van ten minste- 18 en b hoogste 40 jaar, die hun woonplaats of gewoon ve büjf in Nederland hebben en die niet of niet volle dig in staat zijn uit eigen middelen in hun leve onderhoud te voorzien, verplicht zijn zich bij het ge westelijk arbeidsbureau ter inschrijving als werk zoekende aan te melden. Niet tot aanmelding verplicht is hij (zij), die: 1. in een dienstbetrekking staat, tenzij het een werk van sleohts korten duur of geringen omvang betreft zich reeds voor het in kracht treden van dit be sluit bij het voor zijn (haar) woonplaats of gewone verblijfplaats bevoegde arbeidsbureau als werkzoe kende heeft aangemeld; •egens wetenschappelijke of vakstudie niet of niet volledig in staat is in zijn (haar) "levensonder houd te voorzien, tenzij hij (zij) den leeftijd van 24 jaar heeft bereikt; 4. wegens geestelijke of lichamelijke gebreken niet of niet volledig in staat is in zijn (haar) levenson derhoud te voorzien. De aanmelding moet voor degenen, die op 1 Maart jl. aanmeldingsplichtig waren, uiterlijk op 14 Maart a.s. geschied zijn, terwijl voor de toekomst aanmel ding moot plaats vinden wanneer iemands dienstbe trekking een einde neemt, zonder dat daarbij onmid. dellijk een nieuwe werkkring wordt aanvaard. In dit geval moet de aanmelding gesahieden binnen 4-S na liet einde der dienstbetrekking. De dag-openluchtschool te Haarlem Gunstige resultaten In het laatste jaarverslag der gemeente Haarlem zijn gegevens opgenomen over de Dag-openlucht- school, de nuttige instelling in Haarlem-Noord, die van veel beteekenis is voor den gezondheidstoe stand van het Haarlemsche schoolkind. Er waren dit jaar 194 kinderen voor plaatsing op de school opgegeven. 12 kinderen kwamen niet na de oproeping, 4 trokken zich terug, 7 kinderen bleken bij onderzoek te kunnen volstaan met een uitzending naar een vacantiekolonie, 3 kinderen wa ren in den tijd die na de inschrijving verliep, zoo veel verbeterd dat plaatsing op de school niet meer noodig was. Er bleven dus 168 kinderen over, waarvan er 156 geplaatst konden worden. De overi gen moesten dus nog op plaatsing wachten. Als regel worden de kinderen voor een half jaar op de Dag-openluchtschool genomen. Er waren evenwel 65 jongens en 48 meisjes die er een vol jaar bleven en zelfs 7 jongens en 7 meisjes die er iy2 jaar gezondheid en kennis opdeden. De gewichtstoeneming der kinaeren was gemid deld bij de eerste groep voor de le klasse 1,26 K.G., 2e klasse 1.53 K.G., 3e klasse 2.36 K.G. 4e klasse 2,59 K.G. en 5e, 6e en 7e klasse 2,72 K.G. Bij de tweede groep: le klasse, 1.09 K.G., 2e klasse 1.17 K.G., 3e klasse 1.11 K.G.. 4e klasse 1.72 K.G., 5e, 6e en 7e klasse 1.70 K.G. Er waren kinderen die 5.9 K.G. in gewicht ver meerderden. kinderen kregen een hoogtezon-behandeling, 30 ademhalingsgymnastiek. Door de zuster die aan de school verbonden is werden 130 bezoeken gebracht bij zieke leerlin gen. De schoolarts komt eiken Vrijdag op deze school. Op het spreekuur van de school kwamen 92 ouders van leerlingen. INDUSTRIE TE HAARLEM. Ter gemeente-secretarie te Haarlem is ter inzage gt.egd een verzoekschrift van de Metaalbeitelfa- briek „S.A.Z.O.", eigenaar H. J. Sarte te Haarlem, om vergunning tot oprichting van een werkplaats voor het vervaardigen van metaalbeitels in het perceel Claes van Ruyvenstraat 9, waarbij zullen worden gebezigd diverse werktuigen, aangedreven door 11 electromotoren met een gezamenlijk ver mogen van 16.5 P.K., benevens 4 hardingsovens en 1 autogeen laschapparaat, PRIJSOPDRIJVING GESTRAFT. De inspectie voor de prijsbeheersching te Am sterdam meldt: De bloembollenhandelaar J. M. te Aerdenhout had een partij peekoffie, welke 38 ct. per K.G. mag kosten voor 85 ct. per K.G. ver kocht. Hij is hiervoor door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam beboet met f 100. De broodbakker J. v. V. te Haarlem had de pr.ovisie, welke hij ziin wederverkooper J. B. gat verminderd van 30 pet. tot 18 pet. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching heeft hem deswege f 100 boete opgelegd. Op ski's voor waarts. Een Duitsche ver kenningtroep begeeft zich op weg. geheel uit gerust voor de verantwoorde lijke taak, welke vervuld moet worden. (Transaltantic- Recla-P.K. Hahle) „9 Maart 1942 zal met een zwarte kool aangeteekend staan Hef diepst vari de put bereikt? 's-GRAVENHAGE, 10 Maart De leider der N.S.B. heeft hedenmiddag om 13 uur over beide zenders de volgende rede uitgesproken. Volksgenooten. De negende Maart 1942 zal voor immer met een zwarte kool geschreven staan in het boek der geschie denis van ons volk; de vlag rood-wit-blauw werd in Indië gestreken, zooals eens meer dan honderd jaar geleden, toen Indië bezet werd door Engeland. Nu is geheel Indië bezet door Japan. Op den zevenden December verklaarde Japan den oorlog aan Engeland en Amerika. Op den achtsten December verklaarde Koningin Wilhelmina den oorlog aan Japan. Deze oorlogsverklaring werd door Japan eerst terzijde gelegd en uitdrukkelijk werd door den Japanschen minister-president medegedeeld, dat alleen Engeland en Amerika vijanden waren. Dat beviel En geland niet en het eischte Nederlandsche vliegers en marine voor de verdediging van Singapore. Deze hulp werd verleend. Eerst op den negentienden December sloeg Japan terug door het bombardement van Pon- tianak. Dag aan dag hebben wij hier in het Moederland, zoo goed als ons dat in de gegeven omstandigheden moge lijk was, de krijgsverrichtingen in Indië gevolgd. Het zal u gegaan zijn als mij, het was alsof zich een greep gelegd had om ons hart en het bloed daaruit meer en meer werd weggedrukt. Het pijnlijkst zal dit geweest zijn voor hen, die hun leven in Indië hebben doorge bracht en voor wie de Indische plaatsnamen gekop peld zijn aan vele herinneringen. Een onafgebroken reeks van hopelooze verdedigingsacties: Tarakan, Minahassa, Bandjermasin, Makassar, Ambon, Palem- bang, Bali, slag in de Java-zee, slag in de straat Lom bok, Rembang, Bantam, Batavia. Soerabaya, Bandoeng, het einde, de overgave, de volledige bezetting. De marine, de luchtmacht, he* leger, zij hebben zich tot het uiterste gegeven, zonder eenige kans op succes. Duizenden zullen gesneuveld of gewond ter neer liggen of met de aan flarden geschoten oorlogs schepen zijn ondergegaan Zonen van ons volk. bloed van ons bloed, dat geofferd werd. Wij begrijpen de bekommernis van hen, die verwanten hebben in Indië. Zij hunkeren naar berichten uit Indië. Zal de ver binding nu hersteld worden, zullen wij elkander weer kunnen bereiken, wij Nederlanders hier en aan den overkant? Ik heb hier nu voor gepleit, daar waar men wellicht invloed ten goede zal kunnen uitoefenen. Het gevoel van verbondenheid met onze volksgenoo ten is nooit zoo sterk geweest als in deze dagen van gemeenschappelijk lijden. Naast het tot uiting brengen van dit gevoel, moet ik uiting geven aan mijn diepe verachting voor bet per fide Albion. Engeland kon de Vereenigde Staten alleen tot den oorlog brengen door, in samenwerking met president Roosevelt, Japan tot den oorlog te dwingen. Dit geschiedde door de economische omsingeling, de boycot, het afsnijden van Japan van de grondstoffen- voorziening. Nederlandsch-Indië deed daaraan mede (de vrouw van den gouverneur-generaal is een Ameri kaansche) op last van de gevluchte zoogenaamde Neder landsche regeering in Londen. De ophitsing van Ne derlandsch-Indië tegen de Asmogendheden was gren- zenloos. Het vertrouwen, dat Engeland en Amerika Indië zouden beschermen, was onbeperkt. Naast de diep treurige militaire berichten uit Indië, kwam de voort durende stroom van betuigingen uit Engeland en Amerika over de ontzaglijke hulp, die onderweg was. Niets dan leugen en bedrog. Wij hier te lande, wisten dat Wij hadden hetzelfde immers hier medegemaakt in de Meidagen van 1940. Wij wisten wat Engelsche hulp in werkelijkheid was. n.l. 150 man in IJmuiden geland om de sluizen van IJmuiden te vernielen en de petro- leumtanks in Amsterdam in brand te steken en dan snel er van door te gaan. Wij wisten dus, dat die aan Indië iederen dag weer beloofde hulp niet zou komen opdagen, dan in den persoon van den generaal Wavell met een handvol militairen om orders tot vernietiging van eigendommen te geven en dan snel er van door te gaan. Zoo geschiedde het ook. De ratten verlieten het zinkende schip en onze mannen gingen door hun leven te geven voor een verloren zaak. En tenslotte onze gevoelens voor de z.g. regeering in Londen, die Japan den oorlog verklaarde. Nemen wij voor hen aan, het allerbeste wat wij aannemen kunnen, n.l. dat het geen schobbejakken en geen mis dadigers zijn, maar dat het alleen maar zijn, zwakke, onnoozele halzen, die, nadat zij hier in de Meidagen hadden ondervonden hoe Engeland hen in den steek liet, die wisten hoe Polen, Noorwegen, Frankrijk en Grie kenland in den steek gelaten waren, toch in onbd» grensd vertrouwen op Engeland en Amerika, Indië in den oorlog joegen. Hoe zij zich verantwoorden kunnen tegenover God en ons volk is mij een volkomen raad sel. De geschiedenis zal hen oordeelen zwarter dan de zwartste figuren uit ons vaderlandsch verleden. Gij vraagt nu, mijne volksgenooten, hoe ons stand punt is? De feiten zijn deze: Nederland is bezet door Duitschland, Curacao en Suriname door Amerika, in- sulinde door Japan. Het heeft geen zin speculatieve beschouwingen ten beste te geven, noch in optimisti- schen zin, noch in pessimistischen zin. Wij zwijgen en werken door aan den wederopbouw, waar dit ons moge lijk is. Wij zijn in diepen rouw om de dapperen, die vielen, zoowel om hen van de marine, als om hen van de luchtmacht, als om hen van het Nederlandsch- Indische leger, die de eer van ons volk hebben hoog gehouden in een hopeloozen strijd ver van het vader land. Voorts is het mij een behoefte nog een enkel woord te spreken tot de geloovigren. tot de kleinmoe- digen. tot de strijders en tenslotte tot allen van Ne- derlandsohen stam. Tot de geloovigen. Ik weet het. gjj vraagt u af of een godsgericht over ons volk gekomen is. Voedsel- schaarschte, uitzonderlijk strenge winter, geeste lijke verdeeldheid, verlies varf have en goed, bom bardementen en wat nog erger is: de bezetting der koloniën. Alle plagen komen over ons. En Inderdaad, honderdtallen millloenen kg. voedsel zijn vernietigd in de jaren voor 1940, honderdduizenden werkloo zen zijn met hun gezinnen vernederd en verkommerd Zoo koud ontkennend ls beantwoord de vraag „bon Ik mijns broeders hoeder". Zoo veel onrecht, schijn vroomheid en hoovaardij tierden welig. Maar heeft dit volk dit alles gewild? Op deze vraag kunnen wij antwoorden: neen. Het volk kon alleen niet zien het net van leugen en bedrog, waarmede het omspan nen was door hen, die in hoogheid waren gezeten en het had een onbegrensd vertrouwen in hen, die het voorgingen op den weg naar het verderf. Laat ons vertrouwen hebben ln rechtvaardigheid en goe dertierenheid en gelooven. dat dit alles over ons komt als noodzakelijk om tot inkeer te bomen, loutering en tot herrijzenis. En tot de kleinmoedigen, die bij do pakken willen blijven neerzitten, tot hen wil ik zeggen, dat zij niet het reoht hebben om zich te laten gaan, maar dat ook op hen deze plicht rust om te zwoegen en te ploeteren voor een volk in nood, opdat het weer een toekomst zal hebben. Denkt aan de spreuk: het niet noodig om te overwinnen, om door te kunnen zetten. Echte Nederlanders zetten door juist als het moeilijk is, juist als het er hopeloos uitziet. Tot u. mijn oude kameraden, met wie ik nu reeds jaren in den strijd sta. is het mij een behoefte om te zeggen, dat ik weet, dat deze slagen u meer treffen dan anderen. Want wij hebben mot elkander dit al les reeds jaren te voren zien aankomen: wij heb ben dag en nacht gewerkt om te bereiken, dat ons volk zou terugkeeren van den weg naar den afgrond. Wij zijn er om gehoond en gesmaad, om uitgebannen en vervolgd en nu ls alles gekomen, zooals La voor speld en wy weten, het had niet behoeven te zijn. Laat geen verbittering zich daarover van u meester maken. Wij hebben h-et goede gewild, doch helaas, het kwade niet kunnen tegenhouden. Maar wat wij hebben bereikt is dit: in deze tien jaren van onzen strijd is de grondslag gelegd voor de wederopstan ding van on6 volk en op dien grondslag zullen wij voortbouwen met alle kracht en vastberadenheid die wij in jaren van strijd hebben verkregen. Mijne volksgenooten. In dit voor ons volksbestaan zoo tragische uur. wend ik mij tot u en vraag u. geen wilde.uitbarsting van haat en woede tegen hen. die ons volk naar het verderf hebben geleid, maar vraag van u om eindelijk, maar dan ook radicaal te ont waken uit den roes van misplaatst vertrouwen en geloof, die zoo misbruikt worden. Diep is onze val als natie. De bodem van do put Duitschland strijdt ooor Europa. Zware afweergevechten in Zuidelijken sector van het Oostfront. Vergeefsche bolsjewistische aan vallen. - Engelsche havengebieden bestookt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 9 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front ziin nieuwe zware afweergevechten aan den gang. Ook in de overige sectoren van het front zette de vijand zijn vergeefsche aanvallen voort. Eigen aanvalsacties leverden plaatselijke successen op. -. -i Bij luchtaanvallen op vijandelijke ravitail- leeringslinies werden alleen in het aldai-ge- bied 36 transporttreinen zwaar getroffen. Ge vechtsvliegtuigen plaatsten tfldens nachtelijke aanvallen op Rybinsk bomtrefl'ers van het zwaar ste kaliber op de vliegtuigenfabriek aldaar. In de periode van 6 tot 8 Maart verloren de bolsjewisten 62 pantserwagens. In Noord-Afrika werden Britsche verkennings troepen teruggeslagen. Doeltreffende lucht aanvallen waren Tyooral gericht op dc haven werken van Tobröek. Op het vliegveld Gam- boet werden vier Britsche vliegtuigen op den grond vernield. Vijandelijke vliegvelden op Malta werden ovei*dag en 's nachts gebombardeerd. In den strijd tegen Groot-Brittannie women in den afgeloopen nacht havengebieden aan de Humber en de Tyne met brand- en brisantbom men bestookt. Duitsche jagers vernietigden aan de Engelsche Zuidkust zes versperringsballons en schoten met de boordwapens een klein koop vaardijschip in brand. Bij aanvallen van de Britsche luchtmacht op de bezette gebieden in het Westen, o.a. ook op Parijs, werden gisteren overdag in luchtgevech ten en door de luchtdoelartillerie acht vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van 8 op 9 Maart enkele plaatsen in West- Duitschland aan. De burgerbevolking leed ge ringe verliezen. Verscheidene openbare gebou wen werden beschadigd. Vier der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. ls bereikt, tenzij, nu Engeland ons niet moer noodig heeft in Indië, ons land wordt behandeld als Frank rijk na zijn capitulatie. Denkt aan O ran en Dakar, denkt aan het jongste bombardement van Parijs met 700 dooden en 1000 gewonden. Dat kan ook nog hier komen, want een Engelschman erkent geen andere belangen dan de zijne. Als dat gaat geschie den. is het diepst van de put nog niet bereikt, maar dichtbij den onderkant zijn wij in ie>der geval. Nu zijn er twee mogelijkheden. De ccnc is onder gang als volk. maar dan ook totaal. Dc andere is opgang, een moeizame maar trotsche worsteling tot de herrijzenis. Wij gelooven aan deze herrijzenis, omdat ons volk in millloenen eerlijke, werkzame, fatsoenlijke en begaafde werkers, een volk met ven groote traditie en een schat van ervaring en be-, kwaamheid, te goed is om te gronde te gaan. Hoe trotsch en zelfbewust dragen niet honderdduizenden de ontzaglijke lasten van dozen tijd. Wij staan te midden van ie grootste revolutie van alle tijden, een wereldrevolutie zonder voorbeeld. Uit de worsteling van dezen tijd herrijst oen nieuw, eendrachtig Europa, het besef der saamhoorlgheid en lotsverbondenheid der Germaansche volken. Dit is noodig, anders gaat Europa ten gronde, ln dat nieuwe, sterke Europa zal een herboren en gelou terd. een eendrachtig en kamcraadschapp' li ik. een ijverig en bekwaam, een eerlijk en gcloovig Xeder- l&ndsch volk een plaats te vervullen hebben cn een roeping te volgen; laat nu ieder Nederlander zijn plicht doen,.nu ons vaderland in nood ls en zonen van ons volk lilJ duizenden hun leven hebben gege ven in getrouwheid aan hun vaderland, zoowel aan den Grebbeberg als in de onmetelijke vlakten van. Rusland, zoowel in de Java-zee als op het plateau van Bandoeng. Plicht doen beteekent nu nvt man en macht werken aan een nieuw Nederland in een nieuw Europa. Ons volk heeft wel meer voor heete vuren gestaan en wij zijn er altijd doorgekomen, omdat op het be slissende oogenblik altijd mannen en vrouwen bereid gevonden worden zich op loven en dood in te zetten voor ons volk. Zoo zal het ook ditmaal zijn. Schouder aan schouder, vereenigd tot een eens gezind en vastberaden volk, zullen wij ons Inzetten onder het devies van den Jeugdstorm: „In Godsvertrouwen, nlles voor het. vaderland" De rede wordt te 19.15 uur over de beide zenders herhaald. Het grondbedrijf van Haarlem Ruim 1354 millioen aan gronden Blijkens het laatste jaarverslag van Haarlem heeft het Gemeentelijk Grondbedrijf 2.363.724 M2. frond in eigendom. Daarvan waren 602.202 M2. ie in erfpacht gegeven zijn. De boekwaarde daar van was f 7.375.653. De overige gronden 1.761.522 M2. stonden te boek voor f 6.126.172. Tezamen stonden de gronden dus te,boek voor f 13.591.825 De erfpachtsgronden brachten f 337.315. op. Onder de 1.761.522 M2. grond die voor hett uit geven van bouwterrein in aanmerking komt zijn 35 complexen. Daaronder zijn de volgende: 374.305 M2. ten N. van de Amsterdamschevaart f 565.530, 74.721 M2. ten Z. van de Amsterdamschevaart f 227.126, 173.287 M2. ten Z. van de Slachthuisstraat f 382.110 63.332 M2. ten W. van het Zuider Builen Spaarne f 768.904, 339.401 M2. ten W. van den Rijksstraat weg en ten Z. van de Jan Gijzenvaart f 1.842.768, 72.835 M2. ten W. van den Rijksstraatweg en ten N. van de Jan Gijzenvaart f 259.382, 107.016 M2 ten O. van den Vergierdenweg f 505.908, 96.170 M2. ten O. van den Rijksstraatweg en ten W. van den Vergierdenweg f 319.358, 161.514 M2. ten O. van de Gouwwetering f 468.411. Op het Phoenixterrein is nog 6723 M2. grond be schikbaar die voor f 111.731 te boek staat. De boekwaarde van den grond loopt per M2. sterk uiteen omdat op verschillende complexen al kosten zijn bijgeschreven voor uitgevoerde open bare werken. De boekwaarde van den grond wordt verkregen door den aankoopprijs van den grond te verhoogen met de kosten die daarop vallen, niet alleen van openbare werken, maar ook van rente van het opgenomen geld. Eens in de 5 jaar worden de gronden geschat en dan kan worden vastgesteld of er door het Grondbedrijf winst of verlies ge maakt is. Deze verplichte 5 jaarlijksche taxatie is evenwel door de gemeente, met toestemming van Ged. Staten uitgesteld in verband met de tijdsom standigheden. EXAMENS Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het doet. examen rechten de heeren J. H. M. ten Doesschate en J. Gelderman. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift ge titeld: „Dc bepaling van de nierfunctie en het quantitatief urmesediment onderzoek bij tuber culoselijders tijdens goudbehandeling" de heer A. A. Bots te Alkmaar en op proefschrift getiteld: „De versmeltingsfrequentie bij intermitteerend 'licht", de heer B. S. Hylkema, geb. tc Haarlem. Scheepswerktuigkunde. Geslaagd voor djploma motordrijver de heeren K. Keuris te ÏJmuiden-Oost, F. A. Kist de Ruijter te IJmuiden. Uitreiking bonkaarten te Haarlem Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten is het morgen Woensdag de beurt aan de rest van de letter K. en de letter L. Behalve de stamkaart dient het daarbij behoo- rende inlegvel te worden medegebracht. VERDUISTEREN van 34 tot g 03 Maan 11 Maait op 4.36, onder 13.29

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 13