m S Sheep dan helpt ctmema TOBIAS HAARL. DAGBLAD, Dinsdag 10 Maart 1942 Haarlemsche Politierechter. VOOR ST. NICOLAA8. „Mijn man is een liefhebber van lezen", zei een juffrouw Maandag tot den Politierechter en wilde daarmee verontschuldigen, dat zij op verschil lende tijdstippen in November en December 1941 een viertal boeken en een schrijfblok had weggenomen, toebehoorende aan de firma Vernout, te Haarlem. Van de boeken had zij St. Nicolaascadeaux gemaakt voor haar man en haar dochter. Twee jaar kwam zij al twee keer per week bij de firma Vernout en nooit nog had zij zich aan oneerlijkheid schuldig gemaakt. Noch de Officier, noch de politierechter vonden de accuses van de juffrouw aanvaardbaar; de eisch luid de 3 weken gevangenisstraf, maar de Politierechter, rekening houdend met het feit dat verdachte nog nooit veroordeeld was en met haar gezin, veroordeelde ver dachte tot f 15 boete of 15 dagen hechtenis. „LEKKERE HONGER". Een broodbezorger van de firma van der Linden te Haarlem had al eenige malen op dezelfde plaats brood uit zijn kar vermist. Op 17 December van het vorig jaar had hij zijn schoonzoon meegenomen om eens goed op te letten. Deze zou dengene, die zich aan dief stal uit den wagen schuldig maakte volgen en hem dan bij de politie aangeven. Toen de wagen weer in dezelfde straat was verdubbelde ^e schoonzoon na tuurlijk zijn oplettendheid en weldra zag hij, dat, ter wijl de broodbezorger zijn kar even verlaten had. een jonge man een doos gebakjes wegnam. De schuldige werd gevolgd en stond Maandagmorgen voor den Politierechter. De gebakjes had hii opgegeten want hij had honger naar hij zeide. „Waar zou het heen gaan" vroeg de Officier, „als het met deze gevallen van straatroof maar ongestoord kon doorgaan?" De eisch was f 15 of 18 dagen hech tenis. De Politierechter maakte er f 1 of één dag van. WINKELDIEFSTAL. Een jeugdige Friezin, gehuwd, moeder van een kind van 7 jaar, was bij C. en A. te Haarlem met een vriendin. De vriendin kocht wat en toen het tweetal den winkel zou verlaten, trof het een controleerend chef, dat er een prijskaartje onder den regenmantel van de Friezin te voorschijn kwam. Zij werd meege nomen naar het kantoor, waar zij bekende, een kunst zijden rokje gestolen en aangetrokken te hebben. Het rokje had een waarde van f 3.95. De Officier vond het een brutale winkeldiefstal en de waterlanders en het berouw van verdachte kon den niet verhinderen, dat de eisch gevangenisstraf was, al was het dan drie dagen. „Ik doe het nooit meer!" snikte verdachte. De Politie rechter wilde het nog eens met haar probeeren en veroordeelde haar tot f 5 boete of 5 dagen hechtenis. JAARVERGADERING „DE HOLLANDSCHE MOLEN". „Vooral in het tijdsgewricht waarin wij leven, is het duidelijk gebleken, dat het een onschatbaar voorrecht is. «n kapitaal aan molens te bezitten, die door den ons door niemand te ontnemen wind drijfkracht kunnen leveren tot het drooghouden van onzen bodem en tot het voor zien in de noodzakelijkste voedingsproducten, om niet te spreken van andere nuttige doeleinden op industrieel gebied". Aldus de voorzitter van de vereeniglng „De Hollandpche Molen", mr. W. G. van Tienhoven, in zijn openingswoord op de jaarvergadering dier vereeniging, welke Zaterdag middag in „Krasnapolsky" te Amsterdam werd gehouden, en die zich in groote belangstelling mocht verheugen. Het is dan ook geen wonder, dat de .groep „behouden" molens blijkens het jaarverslag die van vorige jaren overtreft. In de provincie Noord-Holland kreeg de molen van den polder Berkmeer bij Opmeer, na 16 jaren ongebruikt te hebben gestaan, weer een stel wieken. systeem-Dekker. De polder Hensbroek liet zijn tweede roede verdekkeren en de stoere korenmolen van Jan de Moei te Weivers- hoof werd op 24 Januari J.l. feestelijk Ingewijd, omdat hij sis eerste molen in deze provincie het stoomlijnproflel- Van Bussel kreeg toegepast. Het financieele verslag over 1941, dat evenals het jaar verslag, de goedkeuring der vergadering verwierf, sloot met een verlies-saldo van f 4087, grocrtendeels veroorzaakt doordat van het subsidie ad f 5200 van het departement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescherming (dat ter ver gadering door ir. J. K. v. d. Haafen werd vertegenwoor digd) nog een bedrag van f3200 over 1941 moest worden ontvangen. In de plaats van mr. Ch. Paulussen, werd als vertegen woordiger van de stichting „Het Limburgsch Landschap" ln het bestuur mr. J. J. van Sonsbeeck benoemd. Overi gens werden alle aftredende bestuursleden herkozen. Na de pauze, welke op de rondvraag volgde, hield prof. Ir. H. T. Zwiers een voordracht over „het bouwen in het Vlakke land". CHRISTELIJKE ORATORIUM VEREENIGING. Zaterdag 21 Maart a.s. zal de Christelijke Ora torium Vereeniging te Haarlem in de Gem. Con certzaal een uitvoering geven van de Matthaus Pas sion van Bach. Medewerkenden zijn: To van der Suys, sopraan, Annie Woud, alt, Louis van Tulder, tenor, Han le Fevre, tenor, Max Kloos, bas, Laurens Bogtman, bas, Piet Halsema, orgel, H. Brands Buys, clave- cymbel. door het Utrechtsch Ste- van Het geheel wordt gedirigeerd door den dirigent der C.O.V., den heer George Robert, ANTRA. De 14-jarige Nederlandsche danseres Anika, die onder auspiciën van impresario Ernst Krauss een tournee door ons land maakt, zal a.s. Zondagmid dag 15 Maart in den Stadsschouwburg te Haar lem optreden. Daarna volgen avonden in den Stadsschouwburg te Groningen, Concertgebouw „De Vereeniging" te Nijmegen, Stadsschouwburg te Utrecht enz. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau. Smede- Itraat te Haarlem, tusschen 11 en 13 uur. Te bekomen bij: Batelaan, Zomerstraat 19. doosje met Inhoud; Tau, Van 't Hoffstraat 74. hondje; Gortman, Mr. Cornellsstraat 2. handschoen; Bakker. Laurierstraat 19, horloge; Teslastraat 43. horloge; Gentenaar, Wilgenstraat 40, hond: Koil, Engelstraat 3, portemonnaie met inh.; Bloem. Dekkerstraat 36, portemonnaie; Bureau van Poli tie, Smedestraat 9, sok; Klimbie, Kleverparkweg 8, schoen; Heijnis, Regentesselaan 6, want; Bulssink, Spaarndam- tcheweg 18 B, vulpotlood. Duldeloos, maar niet hopeloos, mits AKKERTJES in huis. De AKKERTJES nemen wel niet de oorzaak, maar wel die nare pijnen verrassend snel weg. Akkertje De Nederlandsche Pijnstiller UITGAAN Heden DINSDAG 10 MAART. Gemeentelijke Concertzaal: Volksconcert H.O.V., 7.30 uur. Frans Hals Theater: „Terug naar het geluk", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Vracht van Baltimore", 2.6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Het meisje uit Fanó", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Mijn chef is.... een vrouw", 1.30, 6,30 en 8.45 uur. Moviac: Öevarieerd programma o.a. „Walvisch- vangst in de Zuidelijke IJszee", van 12 uur af. WOENSDAG 11 MAART. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378. Firma Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30. Tel. 10043. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65, Tel. 23525. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Iel. 28320, Siroop Bonnema maakt het slijm los en bevordert het uithoesten Winterhulp Nederland afd. Haarlem Eénpansmaaltijd Winterhulp Nederland, afd. Haarlem schrijft: Op Zaterdag 14 Maart a.s. zal in de groote zaal van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem wederom een éénpansmaaltijd worden gehouden. Bijzondere omstandigheden voorbehouden, zal dit de laatste gemeenschappelijke maaltijd zijn, welke in dit seizoen in samenwerking met het Duitsche Winterhilfswerk wordt gehouden. Oqk voor dezen maaltijd behoeven geen levens- middelenbonnen te worden ingeleverd. Gezien het groote resultaat en de buitengewoon prettigen sfeer tijdens den laatst gehouden maaltiid in Februari j.l., kan met vrij groote zekerheid gezegd worden, dat alle toegangsbewijzen weldra uitver kocht zullen zijn. Wie derhalve aan dezen maaltijd wenscht deel te nemen, bestelle onmiddellijk de kaarten telefonisch (no. 20047) of late dezen even afhalen aan het Plaatselijk Bureau Ged. Oude Gracht 47. Na storting of overschrijving op girorekening 395300, worden de toegangsbewijzen franco toege zonden, voor zoover zij niet door de Buurtschaps- hoofden worden uitgereikt. Het ligt in de bedoeling, om ook op Zaterdag 14 Maart a.s. ten 12 uur, 's middags een kindermaal tijd te verstrekken. De kaartjes hiervoor worden uitgegeven op Woensdagmiddag a.s. van 3 tot 5 uur aan het kantoor Ged. Oude Gracht 47. Deze kindermaaltijden, die kosteloos worden verstrekt, voorzien in een dringende behoefte en gaarne willen de plaatselijke bureaux te Haarlem i Bloemendaal daarmede doorgaan. Voor elk gestort kwartje kunt u een misdeeld kind een warmen maaltijd bezorgen. Steunt daarom dit sociale werk en stort een bijdrage op de girore kening no. 395300 van den penningmeester van Winterhulp, afdeeling Haarlem. REGELING VOOR DESTRUCTORS. Blijkens de Staatscourant van Maandag hebben de secre tarissen-generaal van de departementen van sociale zaken en van landbouw en visscherlj een besluit vastgesteld tot regeling van de destructie van vee. vleesch en vleesch- waren. Dit besluit, waaraan de benaming destructle- besluit 1942 is gegeven, omschrijft de gevallen, waarin destructie moet plaats vinden en bepaalt tevens, dat deze alleen mag geschieden ln destructoren. die door de secre tarissen-generaal zijn toegelaten. Voor eiken destructor wordt een gebied vastgesteld, binnen hetwelk hij, met uit sluiting van andere destructoren werkzaam zal zijn. Het toezicht op de destructoren berust bij de secretarissen- generaal, die overigens, voor aangelegenheden de destruc tie betreffende, door een commissie van advies worden bijgestaam. Tegen overtreding van de bepalingen van het besluit zijn strafbepalingen gesteld. Vee. vleesch en Vleeschwaren, Waarmede overtreding is gepleegd, kunnen in beslag worden genomen. De op 1 April 1941 in bedrijf zijnde destructiebedrijven kunnen hun bedrijf voortzetten voor de gebieden, waar over zich hun werkzaamheden op dat tijdstip uitstrekten, mits door hen binnen drie maanden na het tijdstip van inwerkingtreding van het desuuctie-besluit een verzoek tot toelating wordt ingediend. Bij afwijzende beschikking daarop mogen de werkzaamheden niet langer voortduren dan een maand na 't tijdstip der afwijzende beschikking. PRACHTIG STUK NATUURSCHOON IN FRIESLAND BEHOUDEN. LEMMER 9 Maart. De Friesche vereeniging voor na tuurbescherming „It Fryske Gea" heeft in den loop der jaren reeds heel wat natuurschoon, dat door ontginning werd bedreigd, weten te behouden, Thans voert zij we derom actie en wel voor een prachtig stuk natuurschoon ten Westen van de Lindevallei, welke ln 1940 werd aan gekocht. „It Fryske Gea" heeft de hand weten te leggen op een aaneengesloten gebied van ruim 52 h.a. in de nabijheid van de Lindevallel. Het bestaat uit hooi- en rietland, moeras en water ten Westen van en aan den Rijksstraat weg naar Steenv/ijk en ter weerszijden van en aan de Linde. De liggln? maakt het mogelijk, dat iedere voorbij ganger hier hef vogelleven onbelemmerd kan gadeslaan. Over deze bezittingen heeft het bestuur van .,It Fryske Gea" reeds enkele jaren onderhandelingen gevoerd. Het benoodlgde bedrag is echter aanzienlijk en bedraagt rond f 26.000. Daar gevaar van ontginning nimmer is uitgesloten, hoopt men tijdig tot aankoop te kunnen over gaan. FAILLISSEMENTEN. Opgegeven door afd. Handelsinformaties v. d. Graaf en Co. N.V., Amsterdam. UITGESPROKEN 'G. J. H Lelieveld. Den Haag. le van den Boschstraat 60. Recht. Comm. Mr. G. H. B. van den Boom. Cur. Mr. P. H- Noordhoff. Den Haag. In den week van 2 tot en met 7 Maart 1942 werden ln Ne derland 4 faillissementen uitgesproken. GEeINDIGD DOOR HOMOLOGATIE VAN HET ACCOORD: 6 Maart. A. J. Wlchers, Schalkhaar bij Deventer. Ultk. 50 GEDEPONEERDE UITDEELINGSLIJSTEN: 21 Febr. J. W. Bos. schilder. Almelo. Geëindigd door het verbindend worden der eenige uitdeellngslijst. Uitk. 7 21 Febr. Nalatenschap F. van der Plas. Enschede. Idem. Ultk. nihil aan conc. cred. 4 Maart. P. M. Oostlander, bloemist, Breda, Baronie laan 242. Idem. Uitk. 5.130 VERPLEGING IN SANATORIUM VAN VERZEKERDE T. B. C.-LIJDERS. De commissaris, belast met het toezicht op de zieken fondsen heeft eenige richtlijnen aangegeven ten aanzien van de tegemoetkoming ln de kosten van verpleging ln een sanatorium voor tuberculoselijders voor den tijd van ten hoogste een jaar, waarop de verplicht-verzekerden en de indirect-verzekerden, Ingevolge het ziekenfondsen- besluit. aanspraak kunnen doen gelden. Deze tegemoetkoming wordt slechts aan die verplicht en indirect-verzekerden verleend, die op advies van een consultatiebureau-arts worden verpleegd In een, door de geneeskundige inspectie van de volksgezondheid goedge keurd, sanatorium. Indien een verzekerde wegens plaatsgebrek niet in een sanatorium kan worden opgenomen, kan hij, tot er in een sanatorium plaatsruimte vrij komt. worden opgenomen in een door de geneeskundige Inspectie van de volksgezond heid voor de verpleging van tuberculoselijders goedge keurd ziekenhuis Ook wanneer zulk een geval zich voordoet, verleenen de algemcene ziekenfondsen een tegemoetkoming £n de kos ten van f 1.50 per dag. LAATSTE BERICHTEN De capitulatie op Java TOKIO. 10 Maart (D.N.BUit krantenberichten blijkt dat generaal-majoor Pesman de bevelhebber der Nederlandsche troepen te Bandoeng. 8 Maart om half vier 's -ochtends het verzoek der Nederlandsche troepen tot staking van de vijandelijkheden heeft overgebracht. Pesman, die vergezeld was van verscheiden leden van zijn staf, toen hij het Japansche hoofdkwartier te velde naderde, onderhandelde met den bevelhebber der Japanners, die Bandoeng aanvielen. De officieele onderhandelingen over den wapenstilstand begonnen te middernacht en waren kort daarna ten einde. Tevens werden tijd en plaats bepaald voor een bij eenkomst voor onderhandelingen over de voorwaarden der overgave en wel op het vliegveld Kalidjati. De Japansche opperbevelhebber kwam den 8sten 's middags om drie uur op Kalidjati aan, desgelijks de Nederlandsche gouverneur-generaal, jhr. mr. dr. Tjarda van Starkenborgh-Stachouwer en de chef van den Nederlandschen generalen staf, generaal Ter Poorten, met vier leidende officieren. De eenige grondslag, waarop de Japansche opper bevelhebber wilde onderhandelen, was algeheele, on voorwaardelijke overgave. De Nederlanders aanvaard den deze eischen. Intusschen waren de Japanners den 7den, 's-ochtends tegen achten, Soerabaja reeds binnengedrongen, waar de eenige Nederlandsche strijdkracht van eenigen om vang, die buiten Bandoeng nog in aanmerking kwam, stond opgesteld. Kort daarop bezetten de Japanners Soerabaja. De capitulatie van de Nederlandsch-Indlsche, Aus tralische, Britsche en Amerikaansche troepen, ter sterkte van bijna 100.000 man, is, volgens het front- bericht van vandaag van Java, zonder incidenten ver- loopen. HAARLEMMER PLEEGDE AANSLAG OP ECHTGENOOT VAN ZIJN VROEGERE VROUW. AMSTERDAM, 10 Maart. Voor het gerechtshof te Amsterdam, gepresideerd door mr. D. H. Feen- stra, stond vandaag in hooger beroep terecht de 51-jarige werklooze transportarbeider T. C. uit Haarlem, die door de rechtbank te Haarlem in November van het vorig jaar tot zes jaar gevange nisstraf was veroordeeld wegens poging tot dood slag. De man was in den nacht van 5 op 6 Septem ber het huis van zijn vroegere vrouw in de Roze- marijnsteag te Haarlem binnengedrongen en had daar den echtgenoot van deze vrouw met een mes gestoken. De vrouw, wier man in Frankrijk was, werd voortdurend lastig gevallen door den verdachte. Hij bedreigde haar steeds en dwong haar met hem uit te gaan of voor hem te koken. Enkele malen had hij de ruiten bij haar ingeslagen. Zij was daarom naar de politie gegaan en had verder haar man geschreven over te komen. De man kwam uit Frankrijk, hij was een dag thuis, toen de verd. verscheen. Deze had in den loop van den middag reeds een ruit ingeslagen. Tegen twaalf uur, toen de familie bijeen was in de woonkamer, herhaalde de man zijn ongewenschte bezoek. Voor het hof betuigde de man zijn onschuld. Hii was dronken geweest, zoo beweerde hij en dat was de reden van zijn binnendringen in het huis. Het broodmes had hij dien dag bij zich gestoken om het te laten slijpen. Toen hij dien avond dron ken in het huis was gekomen, was hij onmiddellijk met een stuk ijzer neergeslagen. Hii had niemand gezien, doch alleen een stem gehoord, die zei: „nou maak ik je kapot". De verd.. die reeds 23 veroordeelingen achter den rug heeft, bleek al vier jaar gevangenisstraf te hebben ondergaan voor een revolveraansla op zijn vroegere vrouw en bovendien veroordeel te zijn voor een aanslag op een zekeren Van der Pol. De procureur-generaal vorderde bevestiging van het vonnis en veroordeeling van den man tot een gevangenisstraf voor. den tiid van zes jaar, waarbij hij de preventieve hechtenis niet wilde doen aftrekken. BELGISCHE HANDELSOVEREENKOMSTEN MET ITALIë EN NEDERLAND. Nederland levert visch en oesters. BRUSSEL, 9 Maart (Europapress). Het onlangs tusschen België en Italië afgesloten economisch ver drag dat voorloopig voor een jaar de voorwaarden schept voor een grooteren goederenruil tusschen beide landen op clearingbasis, zal, naar wij vernemen, bin nenkort van kracht worden. De in het verdrag vast gestelde leveranties van Italië aan België bestaan uit groentenconserven, gedroogde groenten, sinaasappe len en citroenen, terwijl door België aan Italië paar den, fotografisch materiaal, zink en industrieele pro ducten geleverd zullen worden. De tusschen België en Nederland afgesloten han delsovereenkomst voorziet o.a. in de levering door Nederland van versche en gerookte visch en oesters. Ten aanzien van de levering van Nederlandsche n selen aan België is nog geen beslissing gevallen. Daar het mosselseizoen op haar eind loopt, moet er niet op worden gerekend dat dit jaar nog belangrijke partijen zullen worden geleverd. In dit verband kan worden opgemerkt dat de Belgische invoer aan Nederlandsche mosselen belangrijk is teruggeloopen. Terwijl door Ne derland in 1940 nog 27 millïoen kg. werd geleverd heeft België in 1941 nog slechts 9 millioen kg. betrok ken. MIDDENSTANDS JONGEREN. Zaterdag 14 dezer spreekt de heer H. C. van Oort Jr. voor de Algemeene Middenstandsjongereri Organisatie in het Middenstandshuis te Haarlem over: „Mijn reis door Polen". Beste Kinderen IM. „NEKKIE RAFenAPIE SNUIF* lit het Sle avontuur, icaarin ee op een koe in Haarlem aankomen, hun reia voorwetten naar Zandvoort, o»i ten slotte in Rotterdam hun zonderlinge reis op een „seilkar" te beëindigen. Dit dolle avontuur wordt jullie deze week gratis verstrektwanneer je komt smullen in onderstaande zaak, waar je ook het kleurrijke Inplakboek a 25 cent en aanvraagkaarten voor'ontbre kende avonturen nog kunt krijgen. Bufetaria Kruisweg 22-24, HAARLEM Engelsclie luchtaanvallen -GRAVENHAÖE. 9 Maart. Zondagavond laat en in den nacht van Zondag op Maandag j.l. hebben En- gelsche vliegtuigen herhaalde malen boven Neder- landsch grondgebied gevlogen. Door neergeworpen bri sant- en brandbommen leden woonhuizen op verschil lende plaatsen lichte schade. Bij deze aanvallen is een meisje om het leven gekomen. Een persoon werd ern stig en een andere licht gewond. DE REVOLUTIE IN HET GEBIED VAN DEN STILLEN OCEAAN. 's-GRAVENHAGE, 9 Maart. Dr. Michaël, redacteur van de Miinchener Neuesten Nachrichten en het tijdschrift „20 Jahrhundert" zal een causerie houden over „De revolutie in het gebied van den Stillen Oceaan". Hij heeft voor het inlichtingen bureau van het ministerie van buitenlandscne za ken een brochure samengeteld over de onderhande lingen tusschen Washington en Tokio in 1941. Hij heeft hierbij natuurlijk geput uit de directe en in directe bronnen. Hij is zoodoende over dit onder werp bijzonder goed op de hoogte. Dr. Michael spreekt op 11 Maart hage, Pulchri Studio, aanvang 19.30 uur. Op 12 Maart te Utrecht hotel Pays Bas, aanvang 19.30 uur. 13 Maart te Breda, hotel de Schuur, aanvang 20.00 uur en op 14 Maart te Amsterdam, Americain hotel, aanvang 14.30 uur. J. A. VAN AMELROOIJ. In den ouderdom van 33 jaar is Maandag te Haarlem overleden de heer J. A. van Amelrooij. werkzaam bij de provinciale griffie en 2de secre taris van het college van toezicht op het beheer van de kerkelijke goederen der Ned. Herv. Kerk in de provincie Noord-Holland. De teraardebestelling geschiedt Donderdag a.s. te 2 uA1~ "D" graafplaats aan de Kleverlaan. DUITSCH THEATER IN NEDERLAND. 's-GRAVENHAGE, 9 Maart. Intendant dr. Wolfgang Nufer heeft voor het seizoen 1942-'43 voor net Duitsche Theater in Nederland geënga- ?eerd: Als eersten kapelmeester Wilhelm Franzen Stadtische Bühnen Freiburg-Breisgau), voorts als kapelmeester voor de opera Georg Pilowski (tot dusver Dantzig en Berlijn) en als kapelmeester voor de operette Otto Erich Steeger theater Thorn) kapelmee (tot dusvt •er Stadt- VEREENIGING VAN HUISVROUWEN. De heer Lode van Gent. ethnoloog te Utrecht, heeft Maandagmiddag voor de afdeeïing Haarlem en omstreken van de Ned. Vereeniging van Huis de Jansstraat zijn bekende lezing met lichtbeelden over Indo-China gehouden. Ook nu vond hij een aandachtig gehoor. Hem werd na afloop door de voorzitster der bijeenkomst dank gebracht. Pit WORDT BESLIST DE HECHT BAND: WINTERHULP SN NEDERLAND TOURNEE HERMANN ERIS BUSSE. 's-GRAVENHAGE, 9 Maart. De Duitsche dich ter Herman Eris Busse houdt in ons land enkele voordrachten, nl. op 16 Maart te Zwolle (hotel Gei tenbeek), op 20 Maart te Haarlem (kleine zaal Concertgebouw) en op 21 Maart te Rotterdam (Museum Boymans). Busse is niet slechts als dichter, doch ook als on derzoeker op het gebied van de heemkunde van het Badensche landschap op den voorgrond getreden. Hij is 9 Maart 1891 geboren te Frenburg in den Breisgau, waar hij sedert 1919 woont. Zijn belang rijkste werk is de Schwarzwald-trilogie „Bauern- adel". Deze is. in 1929-'31 in Nederland versche nen en heeft ioen sterk de aandacht getrokken. De dichter ontving reeds in 1930 den Carl Schü- nemannprijs voor de trilogie „Bauernadel" en in 1939 den Johann Peter Hebei-prijs. ALLF-DAG-KERK. Bij den kerkdienst van de Alle-Dag-Kerk te Haarlem op Woensdag 10 Maart des middags ten 2.30 uur zal Mevr. H. van HuizenWaller Zeeper hare medewerking verleenen en eenige liederen ten ge- hoore brengen, GEVONDEN' VOORWERPEN EN DIEREN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau, Smede straat te Haarlem, tusschen 11 cn 13 uur. Terug te hekomen bij: Chrlstlaans. Pijnboomstraat 31, armband: Mulder. Voorduinstraat 37, armband; Tuin, Leid- sëhestraat 41, bankpapier; Dijkstra. Van 't Hoffstraat 50, duimstok: v. Unen, Dr. Schaepmanstraat 118 rood. hoed de Geer. Hoogerwoerdstraat 34, hond; Klnders. 2e Hooger^ woerddwarsstraat 14. handbeschermer; Stoecken. Rusten- burgerlaan 15. rozenkrans en slot; Koriden. Thorbecke- straat 54. taschje met inh.; v. d. Bunt, Westergracht 21 rood, tasch met Inh.; Meervelt, Badelochstraat 48, tasch met inh.; Bulssink. Spaarndamscheweg 18 B. vulpotlood Donkhof, Voorhelmstraat 8 rood, vulpen; Bijman."zijlweg 237, vulpen: Fris. De Clercqstraat 146, want; Koens, Leld- schevaart 38, wantje; Stringer, Oudeweg 173, portemonnaie met inh.; Donkel, Graafschapstraat 22, portemonnaie met Inh.; Roeken, Mr. Cornelisstraat 8, portemonnaie met inh.; Truyens, Spaarnhovenstraat 55, portemonnaie met inh.; Franx. Laurierstraat 51, portemonnaie met inh.; Pesle, K v. Manderstraat 55, slede; Kabel, Nieuwe Kerksplein 22, sigarettenkoker. JUBILEUM J. L. HEEMSKERK. Heden is de heer J. L. Heemskerk veertig jaar als boekhouder in dienst van den houthandel firma Pel- tenburg en Zoon aan de Schalkwijkerstraat te Haarlem. De jubilaris werd vanmorgen van zijn woning gehaald en ten kantore der firma in tegenwoordigheid van het personeel gehuldigd. Namens de directie werd hij door den heer J. Peltenburg op zeer waardeerende wijze toegesproken; spreker overhandigde hem een geschenk onder enveloppe en de gouden penning van de Ned, Maatschappij van Nijverheid en Handel voor veertig jaren trouwen dienst. De heer H. W. Zoomer, admini strateur, voerde het woord namens het personeel en bood hem een fraai bloemstuk aan. Ook van andere zijden mocht de heer Heemskerk een bloemenhulde ont vangen. Ploem V V i V V r HET WERK VAN DEN NEDERLAND SCHEN OMROEP IN BROCHURE VORM. HILVERSUM io Maart. De pers dienst van den Nederlandschen Om roep meldt: Binnenkort zal de Jaarrede van den directeur-generaal van den Nederland sehen Omroep, dr. lng. W. A. Her- weijer. welke door hem op X Maart j.l. gehouden Is. ter gelegenheid van den „dag van den omroep", ln bro chure-vorm verschijnen. Deze uitgave, waaraan alle zorg ls besteed, bevat uitvoerige gegevens over historie, groei en perspectieven van den Nederlandschen Omroep. Prof. dr. T. Goedewaagen, secreta ris-generaal van het departement van volksvoorlichting en kunsten, schreef het voorwoord, terwijl het geheel verlucht ls met een tiental fraaie foto's. DORPS BOERENLEIDER. De heer O. Bulk van Nleuw-Vennep ls benoemd tot dorpsboerenleider van den Nederlandschen Landstand, INBRAAK OPGEHELDERD. s-GRAVENHAGF.. 10 Maart. De politie ls erin geslaagd de inbraak in eer. goederenmagazijn op de Conradkade, waarbij een groot aantal mantels en cos tumes, alsmede 35IW textielpunten ontvreemd werden op snelle wijze tot klaarheid te brengen. De 24-jarige autolnkker C. v. S. bekende de inbraak te hebben gepleegd. De gestolen mantels en costumes zijn teruggevonden. Dc textielpunten waren voor f 90 verkocht. Persoonlijk kampioenschap van Nederland 1942 Zaterdagmiddag werd in het clublokaal der Haarlem sche Damclub de tweede ronde van het tournooi om het persoonlijk damkampioenschap van Nederland gespeeld. De uitslagen lulden: J. H. Vos (Amsterdam) wint van P. J. van Dartelen (Zandvoort). R, C. Keiler (Amsterdam) wint van Ph. J. Ham (Rotterdam). J. M. Bom ('s Graven- hage) remise met W. Huisman (Lelden) en A. M. O'.sen (Utrecht) tegen A. de Graag (Heusden. N -Br.), afgebroken. Te Dordrecht werd voor deze ronde de partij tusschen G. Pors (Dordrecht) en J. C. P. Kalden ('s Gravenhage) gespeeld, welke door Pors na 73 zotten werd gewonnen. PRIJSUITREIKING „OOSTKRKWARTIER"-WISSEL- BEKER. Woensdagavond zal in het clublokaal van de Damclub ..Oosterkwartier", te Haarlem de prijsuitreiking plaats hebben van de door „Oosterkwartler" georganiseerde kwartetwedstrijden. CLUBKAMPIOENSCHAPPEN 19-11/1942 HAARL. DAMCLUB. Zondag J.l werden bovengenoemde wedstrijden voort gezet. De uitslagen luiden: Hoofdklasse: J. W. van Darte len wint van J. H. Meure: Ph. G. Amelung Jr. wint van I. Risseeuw; J. B. Sluiter Jr. remise met D. Schrijnema- kers; J. van Looi) wint van G. Bakker; H. van Lunen burg wint van P. H. Meure. SCHERENS WINT HET WINTER CRITERIUM TE PARIJS. In het Partjsche Sportpaleis werd het wintevcrlterlum verreden, waarbij bleek dat Arie van Vliet niet erg op dreef was. Hoewel hij zich wel ln de finale wist tc plaat sen. werd hij hier resp. geklopt door Cosselin met een banddikte, door Gérardin met twee lengten en door Sche- rens. Laatstgenoemde wist tenslotte beslag te leggen op de eerste plaats met 3 punten, vóór Oórardln met 4 punten en Gosselin met 5 punten Van Vliet bezette de vierde plaats met 6 punten. JAARVERGADERING NED. ATHLETIEK UNIE In de Zondag te Amsterdam gehouden jaarvergadering van de Nederlandsche Athletlek Unte werden overeen komstig het advies van de Zaterdag zchouden technische vergadering, de bestuursvoorstellen, welke een scheiding tusschen de zuivere athletlet.-ereenlglngen en de gemengde sportvereenigingen beoogde™, met algemeene of bijna alge meene stemmen aangenomen. Dit was het belangrijkste van deze bijeenkomst, die geleld werd door den voorzitter, den heer G. E. van der Werff Jr.. wiens openingsrede getuigde van een welva rende unie. Met genoegen memoreerde de voorzitter de succesvolle actie tot het verkrijgen van meer stntelbanen. Roozendaal, Rotterdam en Hilversum krijgen er een; ln Bussum be staan plannen tot den aanleg en de burgemeester van Amsterdam heeft voor Noord een slntelbaan toegezegd. Onbegrijpelijk achtte spr. het, dat een sportstad als Haar lem er geen heeft. Aan den Oostelijken crack Wlm Peters werd de Sauer- bekcr overhandigd. De behandeling der talrijke jaarverslagen verliep vlot, evenals diverse benoemingen, daar alle periodiek aftre dende heeren bij acclamatie werden herkozen. Van het college van gevolmachtigden voor de sport was bericht ingekomen, dat gedurende de periode van 15 November 1942 tot 15 Februari 1943 voor athletlek het sei zoen gesloten zal zijn. JAARVERGADERING NED. WIELREN UNIE Zondag ls te Utrecht de jaarlijksehe algemeene verga dering van de N. W. U. gehouden onder presidium van Jhr. L. R. van den Bergh van Heemstede. In het Jaarverslag deed mr. H. M. C. Kessler mededee- ting, dat het aantal aangesloten verecnigingen ln 19-11 33 bedroeg, slechts uvee minder dan ln 1940. Het aantal uitge reikte licenties bedroeg 747. het aantal baanwedstrljden 63. Op den weg werden 41 wedstrijden georganiseerd. De begrooting. sluitende met een totaal bedrag van f7000, werd goedgekeurd Vastgesteld werd. dat in de toekomst alle wedstrijden alleen me! toestemming van de sportcommlssle kunnen worden gehouden en geheel onder reglementen van de N. W. U. zullen vallen. Hieronder vallen ook onderlinge club- en hpmewedstrijden. Uitvoerige debatten werden tusschen het bestuur en de sportcommissie gevoerd over een in te 6tellen categorie beroepsbeginnellngen. Het bestuur wilde naar het voor beeld van België tot deze Instelling overgaan, teneinde in de grensgebieden aan Jeugdige renners de gelegenheid te geven deel te nemen aan de z.g. kermls-courses. De heer Van Eek merkte op, dat een 16-Jarlge renner nog geen beslissing kan nemen, welke richting hij uit wil. Het bestuursvoorstel werd met 11—9 stemmen verworpen. Een voorstel uit de vergadering om de categorie onaf- hankelijken af te schaffen en over te gaan tot Instelling van professionals a en b, zooals dit ook ln Frankrijk ge bruikelijk ls. ondervond geen steun. De sportcommlssle deed daarna mededeeling. dat de to verrijden afstanden zijn herzien en deze nu Zijn gesteld voor professionals en onafhankelijken voor wegwedstrij den op 125 K.M.. voor amateurs op 80 K.M. en voor nieuwelingen op 30 K.M. Voor de baanwedstrljden achter motoren Is de maxlmifm- afstand bepaald op 100 K.M. of 3x30 K M.; voor koppel- wedstrijden op de baan op 100 K.M.; voor professionals op 60 K.M., voor amateurs en voor nieuwelingen op 30 K.M. De afstanden voor achtervolging zullen 5 K.M. voor profs en 4 K.M. voor amateurs bedragen. Btj de bestuursverkiezing werden de heeren L. D. baron Van der Goes van Dirxland. mr. F. \V. Baar van Hugcn- poth en jhr. mr. F. J. C. M. van Rijckevorsel herkozen, waarna ln 2 vacatures werd voorzien door de benoeming van de heeren C. J. de Voogd en E. P. van Lanschot. De sportcommlssle deelde mede, dat het kampioenschap van Nederland voor professionals en onafhankeltjken op den weg op 9 Augustus te Valkenburg zal worden verre den, voor de amateurs waarschijnlijk op 23 Augustus te Zandvoort; de baankampioenschappen zullen op 18 cn 19 Juli te Amsterdam worden gehouden. WORSTELKAMPIOENSCHAPPEN 2e KLASSE De uitslagen van de Zondag in Den Haag gehouden worstelkampioenschappen tweede klasse lulden: Extra vedergewicht, kampioen van Nederland J. Leuven (Hercules te Amsterdam) 0 strafp.; 2. C. W. dg Blauw (S. S. S., Amsterdam) 3 strafp.; 3. J. van Zutfen (Hercu- las. Amsterdam). 6 strafp. Vedergewicht: kampioen van Nederland J. Hop (Achil les. Wormerveer) met 4 strafp.; 2. F. J. Ztjderveld (Olympia. utrecht) 4 strafp.; 3. L. Fransman (Hercules. Amsterdam), 5 strafp. HEEMSTEDE RIJWIELDIEVEN. Rijwielen blijven maar een geliefd object voor dieven. Zondagavond verdwenen er twee die ston den achter een café aan de Camplaan, waarvan er Maandag één teruggevonden werd, maar zonder banden, aan de Groenendaalkade. En Dinsdag morgen volgde weer een aangifte van diefstal van 3 stuks uit een garage van een villa aan den Glip- perweg. BLOEMENDAAL KIPPENDIEVEN. Door de Bloemendaaische politie zijn twee per sonen, woonachtig in deze gemeente, aangehouden onder verdenking ten nadeele van een ingezetene een twaalftal kippen te hebben ontvreemd. By een moeder van een der verdachten had de kippen de consumptie gereed gemaakt; een aantal was ver kocht .de overige waren in de magen van de da ders verdwenen. Nadat het drietal eenige dagen in arrest was gehouden, is het voorloopig op vrije voe ten gesteld. HOUT ONTVREEMD. Een Haarlemmer, die in Aerdenhout bezig was een partij gekapte boomen per bakfiets te vervoeren, zonder dat hij op dit brandhout recht had werd door de politie op heeterdaad betrapt. Het onderzoek wees uit, dat nog twee andere Haarlemmers even eens bij dezen diefstal waren betrokken; er is tegen hen proces-verbaal opgemaakt. GESTOLEN BRANDSTOF. Een Bloemendaaische agent trof op den weg een persoon, die bij ingezetenen cokes en anthraciet te koop aanbood, tegen te hooge prijzen, terwijl de aangeboden waar tevens van diefstal afkomstig bleek te zijn. Een drietal Haarlemmers werd in ver band met deze affaire aangehouden. IJMUTDEN INBREEKSTER GEARRESTEERD. De politie heeft een juffrouw uit Amsterdam gearresteerd, die zich door middel van een valsche sleutel toegang had verschaft tot een woning in de Neptunusstraat. Zil heeft daaruit ontvreemd een zomermantel, een beeldje, zes tafelmesjes, zes theelepeltjes en nog wat andere kleinigheden, een en ander tot een waarde van ongeveer vijftig gul den. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 10 Maart. Bevallen: 9 Maart; M. L. van Danslk-Blazek. z., P. J. M. van den NouwlandBlom, z. 10 Maart: C. A. E. Sensvan Warmerdam, d G. G. G. J. NijhuisBoer hof, z., G. J. HankelMudde, d., C. Groskampde Jong, z., G. van HolstGroeneveld, z. Overleden: 7 Maart: G. H. van LunenburgReljs, 76 j., Westerhoutpark. 8 Maart: A. Groeneveld, 85 j.t Dr. Schaepmanstraat. C. A. Spigt—Botman, 81 j., Vla scherselnde. 9 Maart: T. de Bruin, 86. j., Kennem»i straat,

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 17