Haarlem's Dagblad Strijd op Java ten einde Ir. Mussert spreekt over Ned.-lndië 59e JAARGANG No. 18013 x x Uitgave Lourens Coster, MU. v. Courant-Uitgaven en Algem. DrukkerU N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bt)k. Soenda- pleiD 37. Postgiro 38810 DrukkerU: Z. B. Spaarne 12. Telef, Directie 13082, Hoofdred. 15051, Redactie 10600. DrukkerU 10132, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM DINSDA& 10 MAART 1M2 Abonnement per week per maand ƒ1.15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- tlïn: 1—5 regels 2,1» elke regel meer 0.42. Reclames 0.72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod t—4 regels ƒ0.72, elke regel meer ƒ0.18. Groentjes 1—3 regels 3t cent, elke regel meer 12 cent bij contante betaling. Gouverneur-generaal gaf last tof neerleggen der wapens TOKIO, 9 Maart (D.N.B.) Het Japansche hoofdkwartier deelt mede dat de Japansche strijdkrachten, die opereerden tegen de hoofd macht van den tegenstander in de omgeving van Soerabaja en Bandoeng, de strijdkrach ten van den tegenstander, bestaande uit 93.000 man Nederlandsch-Indische troepen en 5000 man Australische-, Britschc en Amerikaan- sche troepen, op 9 Maart te 15 uur tot on voorwaardelijke capitulatie hebben gedwon gen. Tevoren had het Japansche persbureau Domei het volgende bericht: De Nederlandsch-Indische strijdkrachten, die opereerden in het gebied van Soerabaja, heb ben zich Maandag volledig overgegeven. Daarmee heeft de geheele Ned. Indische strijdmacht op Java den Japanschen eisch tot onvoorwaardelijke overgave aanvaard en het verzet gestaakt. Tot het neerleggen der wapens werd last gegeven door den gouverneur- generaal, jhr. Tjarda van Starkenborgh Sta- chouwer via het radiostation van Kalidjati, waarna de Ned.-Indische troepen den strijd terstond staakten. Het Ned. Indische leger heeft zich overgegeven binnen negen dagen tijds sinds de eerste landing van Japansche troepen op Java op den eersten Maart j.l. Het Japansche keizerlijke hoofdkwartier deelt verder mede dat luitenant-generaal Hitsji Himamoera, opperbevelhebber is van het Japansche expeditieleger in Nederlandsch- Indië. De overgave Omtrent hetgeen aan de capitulatie van het Nederlandsch-Indische leger voorafging, vermeldt Domei nog de volgende bijzonderheden: De gouverneur-generaal jhr. Tjarda, was op 8 Maart des middags om 3 uur per vliegtuig op het vliegveld Kalidjati aangekomen. Hier had de ont moeting platas tusschen den gouverneur-generaal en den Japanschen opperbevelhebber die, vergezeld van zijn staf, ongeveer tezelfder ti-d op het vlieg veld was aangekomen. De gouvernéur-generaal was in gezelschap van generaal Ter Poorten en vier andere vooraanstaande personen. De Japan- Japanners op 350 K.M. van het Australische vasteland Landingen op het voormalige Duitsche deel van Nieuw Guinea BERLIJN, 9 Maart. De ANP-correspondent meldt: De Japanners hebben thans voor het eerst vasten voet gezet op Nieuw Guinea sn wel op het voormalige Duitsche deel, dat Australisch mandaat is. De reeds eerder bezette hoofdstad van dit mandaat, Raboul, ligt op het eiland New-Britain. De landingen geschiedden met de bezetting van de plaatsen Salamaua op een klein eilandje voor de Noordkust en Laji. dat veertig KM. verder aan de kust ligt. Deze plaatsen zijn ongeveer 350 K.M. van het Australische vasteland door de lucht gemeten verwijderd. Het Australische kabinet kwam terstond in extra zitting bijeen. De uit Singapore gevluchte"generaal Gordon Bennett, die thans in Syd ney is aangekomen, drong aan op 't- laten varen van de verdedigingstactiek, indien het niet te laat is. Port Darwin kan nu reeds van de twee zijden, n.l. ook van Timor uit luchtaanvallen verwachten. ADMIRAAL STARK BEVELHEBBER DER AMERIKAANSCHE STRIJDKRACHTEN IN DE EUROPEESCHE WATEREN". STOCKHOLM, 9 Maart (DNB) Volgens een spe ciaal Engelsch bericht uit Washington is admiraal Stark benoemd tot bevelhebber der „Amerikaansche zeestrijdkrachten in de Europeesche wateren". Admi raal Stark zal zich binnenkort naar Londen begeven, teneinde vice-admiraal Ghormley af te lossen, die thans de in rang oudste Amerikaansche marineofficier is. Admiraal King, de opperbevelhebber der Amerikaan sche vloot, zal tevens de taak van chef der vloot- operaties" op zich nemen, welke taak tot dusver bij admiraal Stark berustte. Vice-admiraal Ghormley zal een post ter zee verkrijgen, voordien zal hij tijdelijk in Washington een taak te verrichten hebben. Strijd bij Charkof, Taganrog en Stalino Bolsjewistische aanvallen in zware gevechten afgeslagen Het D.N.B. meldt: Naar van militaire zijde verluidt, heeft de vijand den achtsten Maart in het gebied ten Oosten en Zuiden van Charkof zijn aanvallen verder naar het Zuiden uitgebreid tot het ten Oostgn Taganrog en Stalino loopende front. Niettegenstaande de vijand ter sterkte van vier tot zes divisies aanviel, konden alle aanvallen in zware gevechten, gedeeltelijk ook in tegenaanvallen, worden afgeslagen. Tijdelijk gelukte het den vijand, met sterken steun van artillerie, plaatselijk d,e Duitsche stellingen binnen te dringen. Door een vastbesloten tegenaanval werd echter de voornaamste gevechtslinie spoedig weer hersteld. Verder naar het Noorden .heeft de vijand, eveneens Onder geconcentreerd artillerievuur en met steun van vliegers, en pantserwagens, de Duitsche stellingen aangevallen. Alle aanvallen werden onder gebruik making van stuka's met goed gevolg afgeslagen. Aan het front in het Donetzgebied deden Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka's een bolsjewistischen pantseraanval mislukken. Tijdens aanvallen op ravi- tailleeringswegen werd een benzine opslagplaats tot ontploffing gebracht. Naar het D.N.B. voorts van militaire zijde verneemt hebben sterke formaties Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka's den bolsjewistischen troepen in het gebied ten Zuidoosten van het Ilmenmeer zeer zware verliezen toegebracht. Verscheidene honderden tonnen brisant bommen werden Zondag op vijandelijke stellingen en batterijen geworpen. De tegenstander werd door deze aanvallen bij de uitvoering van zijn operaties zoo ge hinderd dat hij op geen enkele plaats aan dit deel van het front tot den aanval kon overgaan. Verschei dene artilleriestellingen werden door treffers buiten ge vecht gesteld. De Duitsche troepen maakten van de aanvallen der gevechtsvliegtuigen gebruik om succes volle tegenaanvallen uit te voeren. Verscheidene plaatsen werden van den vijand gezuiverd. Tegelijkertijd vielen Duitsche jagers en gevechts vliegtuigen bolsjewistische vliegvelden achter het front In scheervlueht aan en vernielden daarbij vliegtuigen, die in dezen strijd tusschenbeide wilden komen. Door voortdurende luchtaanvallen op ravitailleeringswegen en spoorlijnen werd den vijand in dit gebied het aan voeren van versterkingen en materiaal moeilijk ge maakt. In den centralen sector van het Oostelijk front heb ben Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stuka's, naar het D.N.B. verder verneemt, den 8sten Maart bolsjewisti sche artilleriestellingen met bommen bestookt. Tijdens succesvolle aanvallen op spoorlijnen hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen op een belangrijk twee sporig traject in totaal 36 goederentreinen met mate riaal en troepen beschadigd. Bij nachtelijke aanvallen op troepen, die op een groot station treinen verlieten, behaalden Duitsche gevechtsvliegtuigen eveneens suc cessen BOLSJEWISTISCHE DUIKBOOT WAARSCHIJNLIJK VERNIETIGD BERLIJN, 9 Maart (DNB) Naar het DNB van mili taire zijde verneemt, heeft een Duitsch gevechtsvlieg tuig in de nabijheid van de Krim ten Zuiden van Jallta een aan de oppervlakte varende bolsjewistische duik boot aangevallen. De duikboot zonk na den aanval met het achterschip in de golven weg, zoodat aangenomen kan worden, dat zij vernietigd ls. Volledige capitulatie der Ned.-Indische troepen sche opperbevelhebber, zoo vervolgt Domei, eisehte de volledige overgave van het Ned. Indische leger- De Ned. Indische onderhandelaars aanvaardden aanvankelijk alleen de overgave van den sector Bandoeng, maar stemden ten slotte in met een volledige overgave van het Ned. Indische leger en beloofden per radio last te geven tot het staken der vijandelijkheden vóór 9 Maart des ochtends om 10 uur. Domei bericht voorts dat een deel van de in Oost-Java gelande Japansche troepen op 8 Maart des middags om 15.50 Soerabaja binnentrok en de stad geheel bezette. Denzelfden dag gingen de Ned. Indische strijdkrachten te Soerabaja over tot de capitulatie. LUITENANT-GENERAAL HIMAMOERA. TOKIO, 9 Maart (D.N.B.) Zooals gemeld, staan de Japansche strijdkrachten in Ned. Indië onder het opperbevel van den 55-jarigen luite nant-generaal Himamoera, die vroeger bij den generalen staf diende. Hij heeft de functie bekleed van souschef van den staf van het Kwantoeng- leger en heeft geruimen tijd in Engeland en Britsch Indië vertoefd. Als militair opperbevelhebber zal Himamoera zoolang nog geen nadere regeling is gemaakt, tevens de rechten van gouverneur-gene raal uitoefenen. .Japansche missie naar Madagascar? BERLIJN, 9 Maart. De ANP-correspondent schrijft Naar uit Engelsche bron verluidt, zouden de Japanners een maritieme missie naar Madagascar gezonden heb ben om met de Fransche koloniale autoriteiten aldaar over de houding dier Fransche kolonie tegenover den strijd in den Indischen Oceaan te onderhandelen. Lon den voegt daaraan toe dat Pétain aldus weer met vuur speelt. In politieke kringen alhier ziet men in dit bericht een voorbereiding en voorwendsel tot een alïieerde bezetting van Madagascar Vernielingen in -Australië STOCKHOLM, 9 Maart (D.N.B.) Naar de Britsche Berichtendienst meldt, is vandaag te Melbourne bekend geworden dat de Australische militaire autoriteiten op grond van de laatste ver ordeningen de bevoegdheid hebben op plaatsen waar dat haar noodzakelijk voorkomt, wegen, spoorwegen, kanalen, waterstaatswerken, havens en scheepswerven, volkomen te vernielen. Over de positie van Australië meldt het D.N.B. verder: Berichten, zooals er een ontvangen is uit Sjanghai, volgens welke in Australië stemmen op gaan om zich af te scheiden van het Britsche Im perium en om een afzonderlijken vrede met Japan te sluiten, worden in Berlijn als een kenmerkend symptoon opgevat. In dit verband wordt de na druk gelegd op het feit dat de mogendheden van het driemogendhedenpact vastbesloten zijn den gemeenschappelijken oorlog tot aan de eindover winning voort te zetten. Britsche vliegtuigen boven W est-Duitschland Slachtoffers onder de burgerbevolking BERLIJN, 10 Maart (D.N.B.) Britsche vlieg tuigen hebben in den afgeloopen nacht bij slecht zicht op enkele plaatsen in West-Duitschland bri sant- en brandbommen uitgeworpen. Bijzonder heden over aanval .en afweer zijn* nog niet ont vangen. Slechts is bekend dat bommen op woon wijken verscheidene burgers doodden of ver wondden. De dag-openluchtschool te Haarlem Gunstige resultaten In het laatste jaarverslag der gemeente Haarlem zijn gegevens opgenomen over de Dag-openlucht school, de nuttige instelling ih Haarlem-Noord, die van veel beteekenis is voor den gezondheidstoe stand van het Haarlemsche schoolkind. Er waren dit jaar 194 kinderen voor plaatsing op de school opgegeven. 12 kinderen kwamen niet na de oproeping, 4 trokken zich terug, 7 kinderen bleken bij onderzoek te kunnen volstaan met een uitzending naar een vacantiekolonie, 3 kinderen wa ren in den tijd die na de inschrijving verliep, zoo veel verbeterd dat plaatsing op de school niet meer noodig was. Er bleven dus 168 kinderen over, waarvan er 156 geplaatst konden worden. De overi gen moesten dus nog op plaatsing wachten. Als regel worden de kinderen voor een half jaar op de Da^-openluchtschool genomen. Er waren evenwel 65 jongens en 48 meisjes die er een vol jaar bleven en zelfs 7 jongens en 7 meisjes die er 1% jaar gezondheid en kennis opdeden. De gewichtstoeneming der kinderen was gemid deld bij de eerste groep voor de le klasse 1,26 K.G., 2e klasse 1.53 K.G,, 3e klasse 2.36 K.G. 4e klasse 2,59 K.G. en 5e, 6e en 7e klasse 2,72 K.G. Bij de tweede groep: le klasse, 1.09 K.G., 2e klasse 1.17 K.G., 3e klasse 1.11 K.G.. 4e klasse 1.72 K.G., 5e, 6e en 7e klasse 1.70 K.G. Er waren kinderen die 5.9 K.G. in gewicht ver meerderden. 80 kinderen kregen een hoogtezon-behandeling, 30 ademhalingsgymnastiek. Door de zuster die aan de school verbonden is werden 130 bezoeken gebracht bij zieke leerlin gen. De schoolarts komt eiken Vrijdag op deze school. Op het spreekuur van de school kwamen 92 ouders van leerlingen. INDUSTRIE TE HAARLEM. Ter gemeente-secretarie te Haarlem is ter inzage gelegd een verzoekschrift van de Metaalbeitelfa- briek „S.A.Z.O.", eigenaar H. J. Sarte te Haarlem, om vergunning tot oprichting van een werkplaats voor het vervaardigen van metaalbeitels in het perceel Claes van Ruyvenstraat 9, waarbij zullen worden gebezigd diverse werktuigen, aangedreven door 11 electromotoren met een gezamenlijk ver mogen van 16.5 P.K., benevens 4 hardingsovens en 1 autogeen laschapparaat. Welke bonnen zijn thans geldig? Van 9 tot en met 16 Maart: !?4 ?r^ V Brood o[ gebak 12B Brood y2 rants. 12A Vleesch rants. Vleesch of Vl.waren rants, vleeschwaren 12A Aardappelen \VX K.G. Aardappelen 12B Aardappelen y2 K.G. Aardappelen Van 22 Februari tot en mot 21 Maart: 213 Algemeen 1 K.G. Suiker IOC en 10D res. 50 gr. Cacao 214 Algemeen 250 gr. Kofflesurrogaat 500 gr. Jam 221-224 1 rants. Bloem brood of gebak 11D, 12D res. 250 gr. Rijst 225 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 250 gT. Gort 100 gr. Vermicelli of maizena 216-220 100 gr. Kaas 10A-13A Melk I 3>/s L. Melk 10B-13B Melk I iyx L. Melk Bonnen 06-09 Melk ën 204-208 (Kaas) zijn verlengd en met Zaterdag 14 Maart 194 2. Van 10 Februari tot cn met 16 Maart: Boter 125 gr. Boter Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine Van 17 tot cn met 25 Maart: 13 Boter 250 gr. Boter of 200 gr. rundvet Bonnen voor vet inleveren tot en met 28 Februari. Van 19 Februari tot en niet 16 Maart: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet 09 Vet 125 gr. Boter of margarine Van 28 Februari tot en met 16 Maart: 11 Boter en Vet 125 gr. Boter of margarine of 100 gr. Vet 12 Boter en vet 125 gr. Margarine of vet Voorts: Petroleum: Bon 15 Petroleum: 2 L. tot 31 Maart 1942. Bon 2G: 2 L. tot 31 Maart. Zeep Bon 22S Algemeen en Bon H Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon H toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Maart. Bon L Textiel (Mannen) 5 0 gram scheerzeep t.m. 30 April. De geldigheidsduur van bon 211 Bonkaart Alge meen en de met Zeep G gemerkte bon is verlengd t.m. 31 Maart. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK van de bran-dstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 2S CV van de brandstoffenkaart L 1 eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m. 30 April. Zware straffen 's GRAVENHAGE, 9 Maart. Bii een contróle op de naleving van de verplichte inlevering van metalen werden in talrijke gevallen overtredingen van de algemeen bekende bepalingen geconstateerd In vier gevallen wordt thans een voorbeeld ge steld. Wegens het niet inleveren van voorwerpen bestaande uit non-ferrometaal zijn de volgende Nederlandsche staatsburgers gearresteerd, die bin nenkort naar een concentratiekamp zullen worden overgebracht. Jan B., bankier te Amsterdam; Theodorus K., winkelchef te 's Gravenhage; Simon de V., Joodsch vertegenwoordiger van een verzekeringsmaatschappij te Deventer; Hendrik B., verzekeringsinspecteur te GorseL Bekendmaking Van den Commissaris-Generaal voor de openbare veiligheid betreffende het ver bod van dansvermaak in oorlogstijd 's-GRAVENHAGE, 9 Maart. Onder opheffing der openbare bekendmaking van 26 Juni 1941 betreffende het verbod van dansvermaak (afgekondigd in be schikking no. 1 van den commissaris-generaal voor de openbare veiligheid en hoogere SS- en politie leider van 10 December 1941, blz. 7) wordt op grond van artikel 45 der verordening no. 138/1941 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende de handhaving van de openbare orde bepaald: Artikel 1. Verboden zijn tot nader order: 1) openbaar dansvermaak; 2) dansvermaak in clubs, vereenigir.gen en soortge lijke bijeenkomsten, ook wanneer deze niet openbaar zijn; 3) alle dansvermakelijkheden van dansscholen met uitzondering van zuiver dansonderwijs door middel van cursussen voor personen in den leeftijd tot 20 jaar of door middel van privaatlessen. Artikel 2. (1) Hij die opzettelijk of door schuld han delt in strijd met deze beschikking wordt overeenkom stig de in den aanhef vermelde bepaling gestraft. (2) Op gelijke wijze wordt gestraft hij die opzettelijk of door schuld aan verboden dansvermaak deelneemt. Artikel 3. Deze beschikking treedt in werking op den dag harer afkondiging in de pers. 's-Gravenhage, 5 Maart 1942. De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid: gez. RAUTER SS-Gruppenführer und General- Leutnant der Polizei. Nog drie slachtoffers te Parijs gevonden PARIJS, 10 Maart. (D.N.B.) De laatste 48 uur zijn uit de puinhoopen in de Parijsche voorstad, die het hevigst door de Britsche bommen is geteis terd, nieuwe slachtoffers te voorschijn gehaald. In een ingestorten kelder trof men drie jonge meisjes aan, die elkander in de armen hielden. Voor deze slachtoffers zal van ochtend een rouw dienst worden gehouden in tegenwoordigheid van den staatssecretaris van Arbeid, Bélin, als ver tegenwoordiger van Pétain. Vervolgens worden zij ter aarde besteld. PRIJSOPDRIJVING GESTRAFT. De inspectie voor de prijsbeheersching te Am sterdam meldt: De bloembollenhandelaar J. M. te Aerdenhout had een partij peekoffie, welke 38 ct. per K.G. mag kosten voor 85 ct. per K.G. ver kocht. Hij is hiervoor door den Inspecteur voor de Prijsbeheersching te Amsterdam beboet met f 100. De broodbakker J. v. V. te Haarlem had de provisie, welke hij zijn wederverkooper J. B. gaf verminderd van 30 pet. tot 18 pet. De Inspecteur voor de Prijsbeheersching heeft hen> deswege f 100 I boete opgelegd. Op ski's voor waarts. Een Duitsche ver- kenningtroep begeeft zich op weg, geheel uit gerust voor de verantwoorde lijke taak, welke vervuld moet worden. (Transaltantic- Recla-P.K. Hahle) „9 Maart 1942 zal met een zwarte kool aangeteekend staan Het diepst van de put bereikt? 's-GRAVENHAGE, 10 Maart De leider der N.S.B. heeft hedenmiddag om 13 uur over beide zenders de volgende rede uitgesproken. Volksgenooten. De negende Maart 1942 zal voor immer met een zwarte kool geschreven staan in het boek der geschie denis van ons volk; de vlag rood-wit-blauw werd in Indië gestreken, zooals eens meer dan honderd jaar geleden, toen Indië bezet werd door Engeland. Nu is geheel Indië bezet door Japan. Op den zevenden December verklaarde Japan den oorlog aan Engeland en Amerika. Op den achtsten December verklaarde Koningin Wilhelmina den Oorlog aan Japan. Deze oorlogsverklaring werd door Japan eerst terzijde gelegd en uitdrukkelijk werd door den Japanschen minister-president medegedeeld, dat alleen Engeland en Amerika vijanden waren. Dat beviel En geland niet en het eisehte Nederlandsche vliegers en marine voor de verdediging van Singapore. Deze hulp werd verleend. Eerst op den negentienden December sloeg Japan terug door het bombardement van Pon- tianak. Dag aan dag hebben wij hier in het Moederland, zoo goed als ons dat in de gegeven omstandigheden moge lijk was, de krijgsverrichtingen in Indië gevolgd. Het zal u gegaan zijn als mij, het was alsof zich een greep gelegd had om ons hart en het bloed daaruit meer en meer werd weggedrukt. Het pijnlijkst zal dit geweest zijn voor hen, die hun leven in Indië hebben doorge bracht en voor wie de Indische plaatsnamen gekop peld zijn aan vele herinneringen. Een onafgebroken reeks van hopelooze verdedigingsacties: Tarakan, Minahassa, Bandjermasin, Makassar. Ambon, Palem- bang, Bali, slag in de Java-zee, slag in de straat Lom bok, Rembang, Bantam, Batavia. Soerabaya. Bandoeng, het einde, de overgave, de volledige bezetting. De marine, de luchtmacht, he' leger, zij hebben zich tot het uiterste gegeven, zonder eenige kans op succes. Duizenden zullen gesneuveld of gewond ter neer liggen of met de aan flarden geschoten oorlogs schepen zijn ondergegaan. Zonen van ons volk, bloed van ons bloed, dat geofferd werd. Wij begrijpen de bekommernis van hen, die verwanten hebben in Indië. Zij hunkeren naar berichten uit Indië. Zal de ver binding nu hersteld worden, zullen wij elkander weer kunnen bereiken, wij Nederlanders hier en aan den overkant? Ik heb hier nu voor gepleit, daar waar men wellicht invloed ten goede zal kunnen uitoefenen. Het gevoel van verbondenheid met onze volksgenoo ten is nooit zoo sterk geweest als in deze dagen van gemeenschappelijk lijden. Naast het tot uiting brengen van dit gevoel, moet ik uiting geven aan mijn diepe verachting voor het per fide Albion. Engeland kon de Vereenigde Staten alleen tot den oorlog brengen door, in samenwerking met president Roosevelt, Japan tot den oorlog te dwingen. Dit geschiedde door de economische omsingeling, de boycot, het afsnijden van Japan van de grondstoffen- voorziening. Nederlandsch-Indië deed daaraan mede (de vrouw van den gouverneur-generaal is een Ameri kaansche) op last van de gevluchte zoogenaamde Neder landsche regeering in Londen. De ophitsing van Ne derlandsch-Indië tegen de Asmogendheden was gren- zenloos. Het vertrouwen, dat Engeland en Amerika Indië zouden beschermen, was onbeperkt. Naast de diep treurige militaire berichten uit Indië. kwam de voort durende stroom van betuigingen uit Engeland en Amerika over de ontzaglijke hulp, die onderweg was. Niets dan leugen en bedrog. Wij hier te lande, wisten dat. Wij hadden hetzelfde Immers hier medegemaakt in de Meidagen van 1940. Wij wisten wat Engelsche hulp in werkelijkheid was, n.l. 150 man in IJmuiden geland om de sluizen van IJmuiden te vernielen en de petro- leumtanks in Amsterdam in brand te steken en dan snel er van door te gaan. Wij wisten dus, dat die aan Indië iederen dag weer beloofde hulp niet zou komen opdagen, dan in den persoon van den generaal Wavell met een handvol militairen om orders tot vernietiging van eigendommen te geven en dan snel er van door te gaan. Zoo geschiedde het ook. De ratten verlieten het zinkende schip en onze mannen gingen door hun leven te geven voor een verloren zaak. En tenslotte onze gevoelens voor de z.g. regeering in Londen, die Japan den oorlog verklaarde. Nemen wij voor hen aan, het allerbeste wat wij aannemen kunnen, n.l. dat het geen schobbejakken en geen mis dadigers zijn, maar dat het alleen maar zijn, zwakke, onnoozele halzen, die, nadat zij hier in de Meidagen hadden ondervonden hoe Engeland hen in den steek liet, die wisten hoe Polen, Noorwegen, Frankrijk en Grie kenland in den steek gelaten waren, toch in onbe grensd vertrouwen op Engeland en Amerika, Indië ln den oorlog joegen. Hoe zij zich verantwoorden kunnen tegenover God en ons volk is mij een volkomen raad sel. De geschiedenis zal hen oordeelen zwarter dan de zwartste figuren uit ons vaderlandsch verleden. Gij vraagt nu. mijne volksgenooten, hoe ons stand punt is? De feiten zijn deze: Nederland is bezet door Duitschland, Curasao en Suriname door Amerika, in- sulinde door Japan. Het heeft geen zin speculatieve beschouwingen ten beste te geven, noch in optimisti- schen zin, noch in pessimistischen zin. Wij zwijgen en werken door aan den wederopbouw, waar dit ons moge lijk is. Wij zijn in diepen rouw om de dapperen, die vielen, zoowel om hen van de marine, als om hen van de luchtmacht, als om hen van het Nederlandsch- Indische leger, die de eer van ons volk hebben hoog gehouden in een hopeloozen strijd ver van het vader land. Voorts is het mij een behoefte nog een enkel woord te spreken tot de geloovigen. tot de kleinmoe- digen. tot de strijders en tenslotte tot allen van Ne- derlandsohen stam. Tot de geloovigen. Ik weet het, gij vraagt u af of een godsgericht over ons volk gekomen is. Voedsel- sehaarschte, uitzonderlijk strenge winter, geeste lijke verdeeldheid, verlies van have en goed. bom bardementen en wat nog erger is: de bezetting der koloniën. Alle plagen komen over ons. En inderdaad, honderdtallen millioenen kg. voedsel zijn vernietigd in de jaren voor 1940, honderdduizenden werkloo- zen zijn met hun gezinnen vernederd en verkommerd Zoo koud ontkennend is beantwoord de vraag „ben ik mijns broeders hoeder". Zoo veel onrecht, schijn vroomheid en hoovaa.rdij tierden welig. Maar heeft dit volk dit alles gewild? Op deze vraag kunnen wij antwoorden: neen. Het volk kon alleen niet zien het net van leugen en bedrog, waarmede het omspan nen was door hen, die in hoogheid waren gezeten en het had een onbegrensd vertrouwen In hen, die het voorgingen op den weg naar het verderf. Laat ons vertrouwen hebben in rechtvaardigheid en goe dertierenheid en gelooven. dat dit alles over ons komt als noodzakelijk om tot inkeer te komen, tot loutering en tot herrijzenis. En tot de kleinmoedigon, die b-ij de pakken willen blijven neerzitten, tot hen wil Ik zeggen, dat zij niet het reoht hebben om zich te laten gaan, maar dat ook op hen deze plicht rust om te zwoegen en te ploeteren voor een volk in nood, opdat het weer een toekomst zal hébben. Denkt aan de spreuk: het is niet noodig om te overwinnen, om door te kunnen zetten. Echte Nederlanders zetten door juist als het moeilijk is, juist als het er hopeloos uitziet. Tot u, mijn oude kameraden, niet wie ik nu reeds jaren in den strijd sta. is het mij een behoefte om te zeggen, dat Ik weet, dat deze slagen u meer treffen dan anderen. Want wij hebben met elkander dit al les reeds jaren te voren zien aankomen; wij heb ben dag en nacht gewerkt om te bereiken, dat ons volk zou terugkeeren van den weg naar den afgrond. Wij zijn er om gehoond en gesmaad, om uitgebannen en vervolgd en nu is alles gekomen, zooals is voor speld en wjj weten, het had niet behoeven te zijn. Laat geen verbittering zich daarover van u meester maken. Wij hebben het goede gewild, doch helaas, het kwade niet kunnen tegenhouden. Maar wat wij hebben bereikt is dit: in deze tien jaren van onzen strijd is de grondslag gelegd voor de wederopstan ding van ons volk en op dien grondslag zullen wij voortbouwen met alle kracht en vastberadenheid die wij in jaren van strijd hebben verkregen. Mijne volksgenooten. In dit voor ons volksbestaan zoo tragische uur, wend ik mij tot u en vraag u. geen wilde uitbarsting van haat en woede tegen hen. die ons volk naar het verderf hebben geleld, maar vraag van u om eindelijk, maar dan ook radicaal te ont waken uit. den roes van misplaatst vertrouwen en geloof, die zoo mtóbrulkt worden. Diep is onze val als natie. De bodem van de put Duitschland strijdt ooor Europa. Zware afweergevechten in Zuidelijken sector van het Oostfront. Vergeef sche bolsjewistische aan vallen. - Engelsche havengebieden bestookt. HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER. 9 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van de weer macht maakt bekend: „In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front ziin nieuwe zware afweergevechten aan den gang. Ook in de overige sectoren van het front zette de vijand ziin vergeefsche aanvallen voort. Eigen aanvalsacties leverden plaatselijke successen op. Bij luchtaanvallen op vijandelijke ravitau- leeringslinies werden alleen in het Waldai-ge bied 36 transporttreinen zwaar getroffen. Ge vechtsvliegtuigen plaatsten tfldens nachtelijke aanvallen op Rybirisk bomtrefl'ers van het zwaar ste kaliber op de vliegtuigenfabriek aldaar. In de periode van 6 tot 8 Maart verloren de bolsjewisten 62 pantserwagens. In Noord-Afrika werden Britsche verkennings troepen teruggeslagen. Doeltreffende lucht aanvallen waren vooral gericht op de haven werken van Tobroek. Op het vliegveld Gam- boet werden vier Britsche vliegtuigen op den grond vernield. Vijandelijke vliegvelden op Malta werden overdag en 's nachts gebombardeerd. In den strijd tegen Groot-Brittannië werden in den afgeloopen nacht havengebieden aan de Humber en de Tyne met brand- en brisantbom men bestookt. Duitsche jagers vernietigden aan de Engelsche Zuidkust zes versperringsballons en schoten met de boordwapens een klein koop vaardijschip in brand. Bij aanvallen van de Britsche luchtmacht op de bezette gebieden in het Westen, o.a. ook op Parijs, werden gisteren overdag in luchtgevech ten en door de luchtdoelartillerie acht vijande lijke vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van 8 op 9 Maart enkele plaatsen in West- Duitschland aan. De burgerbevolking leed ge ringe verliezen. Verscheidene openbare gebou wen werden beschadigd. Vier der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. ls bereikt, tenzij, nu Engeland ons niet meer noodig heeft in Indië. ons land wordt behandeld als Frank rijk na zijn capitulatie. Denkt aan Oran en Dakar, denkt aan het jongste bombardement van Parijs met 700 dooden en 1000 gewonden. Dat kan ook nog hier komen, want een Engelschman erkent geen ander© belangen dan de zijne. Als dat gaai geschic- den, is het «diepst van de put nog niet bereikt, maar dichtbij den onderkant zijn wij in ieder geval. Nu zijn er twee mogelijkheden. De een© ls onder gang als volk. maar dan ook totaal. De ander© is opgang, een moeizame maar trotsche worsteling tot de herrijzenis. Wij gelooven aan deze herrijzenis, omdat ons volk in millioenen eerlijke, werkzame, fatsoenlijke cn begaafde werkers, een volk met een groote traditie en een schat van ervaring en be kwaamheid, te goed is om te gronde te gaan. Hoe trotsch en zelfbewust dragen niet honderdduizenden de ontzaglijke lasten van dezen tijd. Wij staan te midden van ilo grootste revolutie van alle tijden, een wereldrevolutie zonder voorbeeld. Uit de worsteling vftn dezen tijd herrijst een nieuw, eendrachtig Europa, het besef der saamhoorighcid en lotsverbondenheid der Germaansche volken. Dit ls noodig. anders gaat Europa ten gronde, ln dat nieuwe, sterke Europa zal een herboren en gelou terd, een eendrachtig en kameraadschappelijk, een ijverig en bekwaam, een eerlijk en geloovlg Nedér- landsch volk een plaats te vervullen hebben en een roeping te volgen: laat nu leder Nederlander zijn plicht doen, nu ons vaderland ln nood is 011 zonen van ons volk bij duizenden hun loven hébben gege ven in getrouwheid aan hun vaderland, zoowel aan den Grebbeberg als ln de onmetelijke vlakten van Rusland, zoowel in de Java-zee als op het plateau van Bandoeng. Pliclft doen beteekent nu met man en macht werken aan een nieuw Nederland in een nieuw Europa. Ons volk heeft wel meer voor heete vuren gestaan en wij zijn er altijd doorgekomen, omdat op hot be slissende oogenblik altijd mannon en vrouwen bereid gevonden worden zich op loven en dood in te zetten voor ons volk. Zoo zal het ook ditmaal zijn. Schouder aan schouder, vereenigd tot een eens gezind en vastberaden volk, zullen wij ons inzetten onder het devies van den Jeugdstorm: „In Godsvertrouwen, alles voor het vaderland" De rede wordt te 19.15 uur over de belde zenders herhaald. Het grondbedrijf van Haarlem Ruim 13Vi millioen aan gronden Blijkens het laatste jaarverslag van Haarlem heeft het Gemeentelijk Grondbedrijf 2.363.724 M2. grond in eigendom. Daarvan waren 602.202 M2. die in erfpacht gegeven zijn. De boekwaarde daar van was f 7.375.653. De overige gronden 1.761.522 M2. stonden te boek voor f 6.126.172. Tezamen stoaden de gronden dus te boek voor f 13.501.825 De erfpachtsgronden brachten f 337.315. op. Onder de 1.761.522 M2. grond die voor hett uit- feven van bouwterrein in aanmerking komt zijn 5 complexen. Daaronder zijn de volgende: 374.305 M2. ten N. van de Amsterdamschevaart f 565.530, 74.721 M2. ten Z. van de Amsterdamschevaart f 227.126, 173.287 M2. ten Z. van de Slachthuisstraat f 382.110 63.332 M2. ten W. van het Zuider Buiten Spaarne f 768.904, 339.401 M2. ten W. van den Rijksstraat weg en ten Z. van de Jan Gijzenvaart f 1.842.768, 72.835 M2. ten W. van den Rijksstraatweg en ten N. van de Jan Gijzenvaart f 259.382, 107.016 M2 ten O. van den Vergierdenweg f 505.908, 96.170 M2. ten O. van den Rijksstraatweg en ten W. van den Vergierdenweg f 319.358, 161.514 M2. ten O. van de Gouwwetering f 468.411. Op het Phoenixterrein is nog 6723 M2. grond be schikbaar die voor f 111.731 te boek staat. De boekwaarde van den grond loopt per M2. sterk uiteen omdat op verschillende complexen al kosten zijn bijgeschreven voor uitgevoerde open bare werken. De boekwaarde van den grond wordt verkregen door den aankoopprijs van den grond te verhoogen met de kosten die daarop vallen, niet alleen van openbare werken, maar ook van rente van het opgenomen geld. Eens in de 5 jaar worden de gronden geschat en dan kan worden vastgesteld of er door het Grondbedrijf winst of verlies ge maakt is. Deze verplichte 5 jaarlijksche taxatie is evenwel door de gemeente, met toestemming van Ged. Staten uitgesteld in verband met de tijdsom standigheden. EXAMENS Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit te Amster dam voor het doet. examen rechten de hoeren J. H. M. ten Doesschate en J. Gelderman. Bevorderd tot doctor in de geneeskunde op proefschrift ge titeld: „De bepaling van de nierfunctie en net quantitatief urinesediment onderzoek bij tuber culoselijders tijaens goudbehandeling" de heer A. A. Bots te Alkmaar en op proefschrift getiteld: „De versmeltingsfrequentie bij intermitteerend licht", de heer B. S. Hylkema, geb. te Haarlem. Scheepswerktuigkunde. Geslaagd voor diploma motordrijver de heeren K. Keuris te IJmuiden-Oost, F. A. Kist de Ruijter te IJmuiden. Uitreiking bonkaarten te Haarlem Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten is het morgen Woensdag de beurt aan de rest van de letter K. en de letter L. Behalve de stamkaart dient het daarbij behoo- rende inlegvel te worden medegebracht. VERDUISTEREN van 19 34 tot 8 0- Maan 11 Maart op 4.38, onder %i.19

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1