mm FRAN KEN'S )aar koude en verkoudheid g zJïfiel&LS °°""g De zwarte dag Toen in 1619 Jan Pieterszoon Coen op de puin- hoopen van de bedwongen stad de nieuwe sterkte had gegrondvest, sprak hij de woorden: „Verwoest Jacatra, zult gij eens een beroemd Batavia wor den?" Batavia is beroemd geworden door het onver moeid werken en streven van een lange rij van Nederlanders, die er in slaagden, het prachtig rijk Insulinfle voor Nederland te winnen en te behou den. Tc winnen door vaderlandschen onderne mingsgeest, te behouden, door „op nietwes staat te maken, dan 't geen in eigen krachten is". Totdat het vertrouwen in eigen kracht te kort schoot en staat gemaakt werd op de krachten van anderen. Totdat alle belang en alle profijt, dat Nederlandsch-Indië voor het Moederland beteeken- de, in de schaal werd geworpen der wisselvallig heid, die het vertrouwen op anderen altijd mede brengt Totdat Batavia voor Nederland verloren ging en met Batavia het voornaamste deel van het Nederlandsche imperium. Nu welen wij het: voor de verdediging van het vitaalste gedeelte van Insulinde, dat 56 maal zoo groot is als Nederland waren nog geen 100.090 man troepen beschikbaar en negen dagen waren vol doende, om de verbonden leger-, lucht- en marine strijdkrachten van Nederlandsch-Indië, Engeland en Amerika volkomen uit te schakelen. Wij weten meer: Wij weten, dat van de zijde, waarop de ver antwoordelijke mannen tot het laatst hebben ver trouwd, niet meer dan 5000 man beschikbaar zijn gesteld, om Nederlandsch-Indië te verdedigen. Dit blijft het zelfde refrein op het oude lied: Het vertrouwen was misplaatst. De status in den Stillen Oceaan zou gewaarborgd zijn door Enge land, dor Amerika. Die waarborg leidde tot een éénzijdige staatkunde, tot verzwakking van de eigen verdediging, tot vervreemding van eertijds goede betrekkingen. En toen het beroep op deze waar borg werd gedaan gaven Engeland en Amerika niet thuis en lieten het, onder aanbeveling van de politiek der verschroeide aarde aan Nederland over, den strijd van den dwerg tegen den reus -te beginnen in een wanhoopsworsteling, die eindigde met den zwarten dag van 9 Maart. Zullen wij het nieuwe verraad van onze „bond- genooten" vandaag in het licht stellen? Waartoe eigenlijk? De onbetrouwbaarheid der Anglo- Amerikaansche staatkunde is de laatste twee jaar zóó onmiskenbaar aan den dag getreden, dat we eigenlijk toch van te voren wisten, waar het op uit zou loopen, toen een maand geleden de dreiging al nader en nader kwam. Engeland heeft in dezen oorlog nooit anders gedaan, dan beloften verbreken en vertrouwen schenden, en waartoe de reus op leemen voeten, die Amerika blijkt te zijn, in staat is zal de toekomst nog moeten leeren. Onze erva ring blijft beperkt tot het feit, dat vliegtuigen, die naar de mededeeling van den heer Van Mook reeds lang besteld en betaald waren, ons in de ure des gevaars onthouden werden, een handeling die men in het burgerlijk leven met den naam „flesschentrekkerij" bestempelt. Over dit alles zal de historie richten en wij willen er op dezen dag, die zwaar is van rouw om het verlies van zoovele materieele en ideëele waarden, het zwijgen toe doen, misschien wel, om dat het zelfverwijt Nederland in dit oogenblik beter Dast dan de aanklacht. Zelfverwijt. Want het moge waar zijn, dat an deren ons in den steek lieten, Indië was het pand, dat óns was toevertrouwd en dat wij niet hebben kunnen bewaren. Geen man en geen cent! Dat was de leuze Indië los van Holland! Dat was het ideaal. De groote massa in het moederland werd het aan gepraat en de nog veel grooter massa in Neder landsch-Indië werd er mede geïmpregneerd en als een stem van vermaan waarschuwde: Zonder tropen geen -Europa!, dan droeg men hier het ge broken geweertje. En wanneer men zou willen opmerken, dat het hier de onmondige menigte was, die zich aldus uitte, dan dient gewezen op het kwade voorbeeld dat zij, die wél met verantwoordelijkheid bekleed waren, stelden. Want zoo voor de massa onbekendheid met den toestand kon gelden, in Den Haag en in Batavia en in Buitenzorg was gelegenheid te over om te oordeelen met kennis van zaken. Daar wist men, dat Nederlandsch Indië een sleutelpositie innam bij het bewaren van den status in den Stillen Oceaan en dat deze status bij een neutraal Indië, neutraal in den superieuren zin van het woord, zeer gebaat was. Daar kende men de staag groeiende machtspo sitie van Japan en de gevaren die een tarten van dit rijk medebracht. Maar onze regenten, hier en elders, waren met blindheid geslagen. Ook, toen het jaar 1940 de we reldgeschiedenis op gansch nieuwe paden voerde, ook toen het jaar 1941 de onbetrouwbaarheid van de regeering Churchill aan den dag bracht, ook toen het jaar 1942 de débacle al nader en nader voerde. Welbewust hebben zij die zich te Londen en te Ba tavia recht van spreken aanmatigden, zich ge schaard in het verbond van hen, die een verloren strijd strijden en Japan van zich vervreemd. Japan mocht geen petroleum meer uit Indië ontvangen, Japansche saldi werden geblokkeerd, Japan werd naar huis gestuurd toen het om een handelstrac- taat vroegen waarop dit onvermijdelijk moest uitloopen realiseerde men zich niet. En toch is den Nederlandschen en den Indischen regeeringen tien jaar lang te verstaan gegeven: „Uw leiding wordt het verderf van moederland en koloniën. Zoolang de Nederlandsche staatkunde ge oriënteerd blijft op de Anglo-Amerikaansche machtspositie zal Nederland en zal Indië te eeniger tijd worden meegesleurd in den wereldbrand, waarvan de voorteekenen niet te misduiden zijn". Wie eenige jaren aldus spraken werden als „on vaderlandslievende schobbers" uitgekreten, uit hun maatschappelijke positie gestooten en genegeerd. En zelfs al wil men wat in die jaren is voorgevallen vergoelijken met een verwijzing naar onverstand en wanbegrip, de misdaad van de uitgeweken Ne derlandsche règeering en van het Indische gouver nement is geworden, dat zij na Mei,- welbewust en met kennis van zaken voort zijn gegaan op den weg van het bondgenootschap met hen, die alleen en niets dan zichzelven zochten en daaraan de vruch ten van meer dan drie eeuwen koloniale kuituur hebben opgeofferd. Men heeft in de laatste jaren het woord „landsverraders" dikwijle misbruikt. De vraag rijst, welke naam past voor hen, die de erfe nis der vaderen hebben ingezet alsof het een fiche op de speeltafel was. Ons verleden is verdobbeld en aan onze toe komst hebben onverstand en kortzichtigheid zich vergrepen. Niet slechts aan onze materieele toe komst. Want oneindig rijker waarden vonden een graf op den bodem der zee en in de Javaansche landen. Hun offer voor land en volk is, naar men- schelijke berekening, vergeefsch geweest.De dood van velen onzer Hollandsche jongens en bruine broe ders klaagt aan en zelfs de gedachte, dat zij de eer van het Nederlandsche volk hebben hooggehouden kan de donkerte van dezen zwarten dag niet ver lichten. En nu? D. Haveninstallaties van Tobroek aangevallen. ROME, 9 Maart. (Stefanl) Het 646e weermachts- bericht luidt: Aan het front van Cyrenaïca zijn Engel- sche verkenningsafdcelingen, die door artillerie ge steund werden, door hei snelle en doeltreffende in grijpen onzer afdeelingen teruggedreven. Vliegtuigen van de spil hebben overdag en des nachts de haveninstallaties van Tobroek aangevallen, waarbij zij groote verwoestingen aanrichtten en met goede uitwerking voor anker liggende schepen trof fen. Tijdens de actie overdag hebber, de begeleidende Italiaansche jagers den strijd aangebonden met veel sterkere Britsche strijdkrachten. Zij zorgden er voor dat de bommenwerpers voltallig terug konden keeren. Een vijandelijk toestel werd neergehaald, zes van onze vliegtuigen zijn niet teruggekeerd. De vliegvelden van het eiland Malta werden even eens met zeer goede resultaten aan herhaalde aan vallen door Italiaansche en Duitsche vliegtuigformaties onderworpen. Bij een vijandelijken luchtaanval op eilanden in de Egeïsche Zee werd een Wellington ge troffen, die in zee stortte. De bemanning, die uit een kapitein en zeven soldaten van de luchtmacht bestond, werd gevangen genomen. Boodschap van Bose beantwoord Het D.N.B. meldt: Den 7en Maart is te Berlijn een bijeenkomst gehouden van in Europa wonende Britsch-Indiërs, aie geopend werd door dr. Abdoel Oudoes. De bekende Indische journalist Nambiar stelde voor de door Bose uitgezonden vrijheidsboodschap met een motie te beantwoorden, welk voorstel met alge- meene stemmen werd aanvaard. In de motie wordt o.a. gezegd: De alhier bijeen zijnde vertegenwoordigers der thans in Europa wonende Britsch-Indiërs hebben met zeer groote belangstelling, met vreugde en vol doening kennis genomen van de bezielende verkla ring, die dit historische uur door onze landgenoot en beproefden leider Soebhas Chandra Bose ten aanzien van den Indischen toestand is afgelegd. De jongste gebeurtenissen, vooral het verloop van den oorlog in Oost-Azië, hebben de kwestie van de toekomst van Britsch-Indië tot een der belangrijk ste en brandendste vraagstukken van den dag doen worden. Voor ons Indiërs is zij een bestaanskwestie, een kwestie van welker oplossing leven en wel varen van 388 millioen van onze landslieden gedu rende generaties zal afhangen. Indië staat thans voor een duidelijk alternatief: of toestemmen in een verlenging van zijn slavernijen en ellende, of eens en voor altijd het juk afwerpen van het Brit sche imperialisme dat Indië meer dan een eeuw vervolgd en uitgebuit heeft en verarmen liet. Een derde mogelijkheid is er niet. Wij weten dat nooit in onze geschiedenis de vooruitzichten voor Indië's Hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede Plv. Hoofdredacteur: G. X. Dccnders, Heemstede Eerste medewerker: P. O. Derks, Haarlem bevrijding zoo gunstig zijn geweest als thans. Op dit kruispunt en in dit beslissend uur van on ze geschiedenis zijn wij Indiërs ons ervan bewust dat wij een groote taak en een belangrijke zending hebben te vervullen. Millioenen in ons land en een groot aantal van ons, die over de geheele wereld verspreid zijn, hebben vol bezorgdheid en onge duld op een leiding gewacht die Indië in staat stelt dezen plicht te vervullen en deze rol op zich te nemen. Wij hebben lang en met groot verlangen gewacht, doch wij waren onwankelbaar in het geloof dat een leiding komen moest en op het be slissende oogenblik komen zou. Deze leiding wordt ons thans door de boodschap van Bose ge geven. Deze man heeft zich grooten naam gemaakt door zijn compromisloozen strijd tegen het Brit sche imperialisme, door zijn voortdurend strijden en zijn veelvuldige offers voor de bevrijding van ons geliefd vaderland. Wij juichen de boodschap van Soebhas Chrandra Bose met onbeperkte vreugde toe en wij beloven zijn leiding te volgen in het volle vertrouwen dat hij den Indischen strijd voor de onafhankelijkheid tot de definitieve en volledige overwinning zal voeren. Luchtbescherming in Engeland (Van den V.P.B.-correspondent te Genève.) Het jongste nummer van de Revue Internationale de la Croix Rouge geeft een overzicht van de maat regelen, die Engeland tegen de gevolgen van lucht bombardementen genomen heeft. Alle ziekenhuizen zijn ingedeeld in kleine groepen, die geheel in eigen behoefte kunnen voorzien en ieder een bepaalden sector verzorgen. In Londen vormt bijv. elk groot ziekenhuis met enkele kleine een geneeskundig centrum en op deze wijze is het geheele land geor ganiseerd. Desorganisatie in een groot gebied hoopt men aldus te kunnen vermijden. Slachtoffers van luchtaanvallen worden zoo spoe dig mogelijk uit de getroffen sectoren naar naburige sectoren overgebracht, Derhalve moei elk zieken huis ten allen tijde gereed zijn voor de opname van gewonden. Ziekenhuizen in gebieden, die slechts zelden gebombardeerd worden, zorgen voor de be handeling van lichtgewonden, die in vaak gebombar deerde sectoren gewond werden en vervoerd kun nen worden. De ziekenhuizen in laatstgenoemde gebieden moeten beschikbaar blijven voor zwaar gewonden. De regeering tracht verder het aantal schuil plaatsen zooveel mogelijk uit te breiden. Tachtig stations van den ondergrondsche zijn in totaal van 725.000 slaapplaatsen voorzien. Tot nu toe zijn IV, millioen Andersonschuilkelders voor particu lieren afgeleverd en dit aantal zal tot vier millioen verhoogd worden. Om het verblijf in de groote schuilplaatsen aan trekkelijker te maken zijn enkele duizenden voor zien van een eigen cantine, terwijl bovendien zorg gedragen is voor de vertooning van revues en films. Kunstenaars hebben wandversieringen afgestaan, waarop echter geen oorlogstooneelen mogen voorko men. Koning Gnstaaf geopereerd STOCKHOLM, 9 Maart (DNB) Voor de operatie van koning Gustaaf, welke Maandag te 12 uur ge schiedde, is de Zweedsche Kroonraad, naar het Zweed- sche Telegraafagentschap meldt, in buitengewone zit ting bijeengekomen. Kroonprins Gustaaf Adolf werd belast met de waarneming der regeeringszaken ge durende de ziekte van den kontng. De lijfarts van Gustaaf heeft het volgende bulletin uitgegeven „Zijne Majesteit de Koning Is vanochtend tegen 12 uur geopereerd, waarbij een groote steen uit de blaas ls verwijderd. De operatie had een normaal verloop. De toestand van den Koning na de operatie is volkomen bevredigend". is goed doorbakken en blijft niet plakken Proibeer het eensI FABRIEKEN Haarlem - Bloemendaal - Heemstede P.K. mannen van liet Ned. Legioen beëedigd Eerste groep naar het front gestart C. v. d. Heyden, P.K. Ned. Legioen schrijft: Het is Zaterdagochtend. Evenals andere dagen, klonk ook vanmorgen om zes uur het signaal „Aufstehen!" En enkele minuten later zijn wij reeds van onze stroozakken omlaag gesprongen. De stemming is vandaag anders dan gewoonlijk-op Zaterdagochtend. Het is dan ook een bijzondere dag voor de P.K.-mannen van het Vrijwilligers legioen Nederland, die in de kazerne van de Leib- standarte S.S. Adolf Hitler te Berlijn hun opleiding voltooid hebben en vandaag beëedigd zullen wor den. Evenals in het leven van iederen soldaat, is het vandaag ook voor ons, mannen van de P.K. een belangrijke dag. Op dezen dag, in den loop van den ochtend, zullen wij allen de gelofte van trouw aan den Führer, wien wij erkennen als den leider van alle Germaansche volkeren, afleggen. Een gelofte, welke wij met den inzet van ons leven gestand zullen doen. Dan zal een deel van onze mannen naar het front vertrekken en wanner deze regels in de Neder landsche kranten verschijnen, zitten wij reeds aan het Oostfront, waar het Nederlandsche Legioen is ingezet. Voor de laatste maal zijn wij dezen dag nog allen bijeen en voor de laatste maal mar- eheeren wij voltallig. De laatste marsoh gaat naar Zehlendorf, een der vele BerHjnsche voorsteden, waar het bureau van de Kriegsberichter Abteilung der Waffen-S.S. gevestigd is. Daar zeltet de com mandeur S.S.-Sturmbannführer Gunter d'Alquen met zijn staf. Dagen lang sneeuwt het reeds en ook dezen ochtend valt een witte vacht uit een grauwen hemel omlaag. Op het kleine voorplein van het bureau te Zehlendorf wordt onze groep, 70 man sterk, in drie [elederen opgesteld. Achter ons waait aan een ïoogen vlaggemast de zwarte vlag met de S.S.- rune aan de eene en het monogram „L.A.H." aan de andere zijde. Voor de trap van den hoofdingang is een klein podium opgetrokken, waarvan de voorzijde bedekt is met onze driekleur, het oranje-wit-blauw. Daarvoor staan geweren aan rotten en een ma chinegeweer opgesteld, de infanteriewapens waar- oo we beëedigd worden. Reoht van den hoofd ingang staat een radio-reportagewagen, want de plechtigheid zal ook naar het vaderland uitge zonden worden. Klokslag 10 uur klinkt het commando „Still- gestanden!" Er gaat een rilling door de gelederen die op hetzelfde oogenblik als verstarren. Zeventig Nederlandsche mannen staan op hetzelfde moment als uit graniet gehouwen, onbewegelijk. Vóór hen, met getrokken degen, staat hun chef. Elk geluid is nu verstorven. Doodsche stilte hangt er over het kleine plein, waarop de kleine groep staat opgesteld, met op den rechtèrvleugel de twee Nederlandsche commandanten. De commandeur met zijn adjunct is naar buiten getreden. Het groote oogenblik is daar. Met heldere stem leest hij de eedsformule, zooals deze voor de legionairs is vastgesteld, voor. Wij allen zeggen hem, met opgeheven rechterhand, de eedsformule na: „Ik zweer bij God dezen heiligen eed dat ik in den strijd tegen het bolsjewisme den opperbevel hebber der Duitsche weermacht, Adolf Hitler, on voorwaardelijk zal gehoorzamen en als dapper soldaat bereid zal zijn, te allen tijde voor dezen eed mijn leven in te zetten". Twee man houden tijdens de eedsaflegging de vingers van hun linkerhand op den degen van on zen chef tijdens de opleiding. Dan houdt de com mandeur een toespraak. Het zijn woorden van soldaat tot soldaten, In een korte kernachtige toespraak wijst hij op de lotsverbondenheid van alle Germaansche volken, wier strijd om het al ol" niet zijn, thans in de eindphase getreden is. Hulde brengt hij aan die mannen, die de stem van het bloed gevolgd hebben en thans, zij aan zij met hun Duitsche wapenbroeders, de wapens tegen den wereld vijand, het bolsjewisme, zullen opnemen Want ook de P.K. is een strijdende formatie, die bovendien de verantwoordelijke en zware taak heeft de schakel te vormen tusschen hen die aan het front zijn en hen die achterbleven. „Duizenden uwer strijden reeds aan het Oostfront" zegt de commandeur „en hebben zich als dappere soldaten onderscheiden". Volgt gij hun voorbeeld!" Hier mede was de sobere plechtigheid op dezen grauwen wintermorgen ten einde. Ononderbroken valt nog steeds de sneeuw. Grauw is de hemel, doch achter dat wolkendek daar schijnt de zon, op een goeden dag zal haar warmte sneeuw en ijs doen smelten en de aarde weer verwarmen. Dan zal het groote oogenblik daar zijn! Dan zal de beslissende slag vallen, de slag die eindigen zal met de totale vernietiging van het roode monster, welks schaduw eens Europa bedreigde. Eerst volgende generaties zullen besef fen hoe groot het offer was dat velen, waaronder ook onze zonen, hebben gebracht. De klop op de deur Er wordt opde Nederlandsche deur geklopt, al maanden lang, door de Europeesche volkeren, die ons continent verdedigen tegen bolsjewisme, plutocratie en Jodendom. Die klop op de deur, op onze deur, werd gehoord door tienduizenden, die weten dat deze klop beteekent, dat ons volk wordt opgeroepen om den strijd te helpen voeren, totdat het bolsjewisme vernietigd is. Luister, landgenoot, er wordt op de deur geklopt. Daarvoor kunt gij niet doof blijven, want onze toe komst zal afhangen van het aantal landgenooten, dat luisteren wil. De kloppen beteekent, dat ook gij wordt uitgenoodigd naar buiten te treden, uw plaats in te nemen in de ge lederen van onze strijders aan het Oostfront. Die klop op de deur herinnert u aan uw voornemen u te mel den bij het Vrijwilligerslegioen „Nederland", Konin- Einnegracht 22 te 's-Gravenhage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN „NEDERLAND" DUITSCHE GENERAALS BEVORDERD. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 8 Maart. De Führer heeft den generaal der infan terie Von Manstein, commandant van een leger, bevorderd tot „general-oberst" als bewijs van er kenning zijner verdiensten bij de verovering van de Krirri en de daaropvolgende verdedigingsge vechten. De Führer heeft den generaal der vliegers, Je- schonnek, uit waardeering voor zijn verdiensten als chef van den generalen staf van het luchtwapen, eveneens bevorderd tot „General-oberst". (D.N.B.) HET BEIAARDPROGRAMMA. Voor Vrijdag 13 Maart is het programma van den Haar- lemschen Stadsbeiaardier: 1. Prelude en fuga, Maarssen; 2. acilia (Var.), A. Deniin; 3a. Klokke Roeland, De Stoop: b. Liedje v. d. Smid. Fr. Andelhof; 4. Andante. C. F. E. Baeh; 5. Ros Beiaard, St. Nees. Naar uit Teheran gemeld wordt, hebben de Sovjets daar een Gpoe-bureau Ingericht. Uit Teheran meldt de Britsche Nieuwsdienst dat de nieuwe Iraansche premier, goheily, die in het vorige ka binet minister van buitenlandsche zaken was, zijn kabinet thans gevormd heeft. Het moet nog door het parlement goedgekeurd worden. De Portugeesche minister van koloniën, dr. Machado, heeft Maandag den nieuwen gouverneur-generaal van Angola, Freltas Morna, in zijn functie geïnstalleerd. Machado verklaarde bij deze gelegenheid dat er hoop be staat dat de Japanners Timor binnenkort weer zouden De Vereenlging tot het houden van nationale vee- en paardenterttoonstellingen heeft in haar jaarvergadering besloten, in het a.s. najaar weer een concours-hlppique te organiseeren op Woensdag 2 September a.s. op het ter rein aan de Groeselaan te Utrecht. In Ottawa is, volgens den Britschen Nieuwsdienst, Maandag officieel bekend gemaakt dat de aangekondigde volksstemming ln Canada op 27 April zal plaats hebben. Het betreft hierbij de kwestie of de Canadeesche regee ring het recht zal hebben om in strijd met haar vroegere beloften mannen voor den militairen dienst over zee op te roepen. In de Wilhelmstrasse werd op een desbetreffende vraag verklaard dat de Duitsche ambassadeur te Ankara. Von Papen, in den loop van deze week te Berlijn wordt verwacht voor het uitbrengen van een rapport. In bepaalde kringen te Washington gelooft men. naai de New Yorksche correspondent van het Zweedsche blad „Nya Dagligt Allehanda" meldt dat ambassadeur Winant. die naar de V. S. is teruggekeerd, niet meer op zijn post te Londen zal terugkeeren en dat hij door een ander zal worden vervangen. Naar uit Montevideo wordt gemeld, is president Bal- domir er na langdurige onderhandelingen in geslaagd een Staatsraad te vormen, die na de ontbinding van het Congres, op den 21sten Februari de regeering met raad ter zijde moet staan totdat de binnenlandsche politieke toestand geconsolideerd zal zijn. De Iersche zender ..Athlone" maakt bekend dat de Iersche vrijheidsheldin Mary Mac Sweenle overleden is. Ongenoode bezoekers hebben een .sigarenwinkel aan de Albert Cuypstraat te Amsterdam opengebroken. Zij stalen er 2000 sigaren. Ook een kruidenierswinkel in die straat werd het slachtoffer van waarschijnlijk dezelfde langvingerlge lie den. die vleesch, vet, kaas, boter, suiker en peulvruchten buit maakten. Een groothandel in de 2e Jan van der Heydenstraat te Amsterdam werd eveneens ..bezocht". Daar bestond de buit uit 1200 paar handschoenen en een groote partij zeemleeren lappen, ter gezamenlijke waarde van ongeveer f 8000. In de Jan van Galenstraat te Amsterdam staken buren ;van een kaaswinkel een spaak in het dievenwiel. Zij hoorden onraad en waarschuwden de politie, die in den winkel den inbreker op heeterdaad betrapte. Reeds stond een' zak met kazen ter expeditie gereed. Bij besluit van den secretaris-generaal van het depar tement van justitie van 6 Maart zijn benoemd in het ge rechtshof te 's Gravenhage: 1. tot vice-president: mr. H. E. Cost Budde. thans raadsheer in het gerechtshof aldaar; 2. tot raadsheer: mr. J. L. L. Wery, thans rechter in de arrondissementsrechtbank aldaar. Bij besluit van den secr.-generaal van het departe ment van justitie van 7 Maart is benoemd tot ambtenaar van het openbaar ministerie bij de kantongerechten in het arrondissement Arnhem, mr. J. P. Hustinx. thans juridisch ambtenaar op arbeidsovereenkomst ten parkette van den procureur-generaal bij het gerechtshof te Leeuwarden. Ten nadeele van den heer S. ten Cate, grossier in vet te Musselkanaal, hebben dieven des nachts een partij vet van 1300 kg. uit een spoorwagon gestolen. Bij den heer J. P. Kuipers, grossier te Stadskanaal, hebben dieven een groote partij veevoeder, vier balen sui ker en twee balen rijst gestolen. Tot bacterioloog aan de rijksserumlnrichting te Rot terdam is benoemd dr. J. Siebenga te Heerenveen. Zekere R. uit Nijmegen, die pas kort geleden uit de gevangenis ls ontslagen, heeft kans gezien met een mooi verhaal een aantal inwoners van Nijmegen de textiel- kaarten afhandig te maken, z.g. ter afstempeling. De man ls gearresteerd. Het zesjarig zoontje van den heer K. v. d. Veen te Franeker is onder een vrachtauto geraakt en op slag gedood. Op de Javabrug in Den Haag zijn Maandagavond twee trams tegen elkaar gebotst. Een aantal passagiers kreeg snijwonden aan hoofd en armen. Te Amersfoort is overleden de heer J. A. Uding, die ln de kringen van de onderofficieren der voormalige Ne derlandsche weermacht zeer groote bekendheid genoot. Hij was destijds hoofdbestuurslid van den Ver. van onder officieren „Ons Belang". Te Groningen is overleden de heer J. Noordhoff. oud directeur en gedelegeerd commissaris der Erven P. Noord hoff, uitgeverszaak te Groningen. Op 68-jarigen leeftijd ls in Den Haag overleden de heer W. J. Visser, oud-directeur van de Chr. Kweek school voor onderwijzers aldaar. Een bewoonster van de Mlnckelerstraat heeft bij de po litie aangifte gedaan, dat uit een geldkistje in de linnen kast tien bankbiljetten van f 100 verdwenen zijn. Het vreemde is. dat de dief een 2eer belangrijk bedrag ln het geldkistje heeft laten liggen. Te Hilversum is de 20-jarige Th. B. gearresteerd, die zich aan verschillende diefstallen uit het pakhuis van den C. C. C. D., waar verschillende in beslag genomen goe deren waren opgeslagen, heeft schuldig gemaakt. Op den Soestdijkerstraatweg tusschen Baarn en Hil versum is de 25-jarige mevrouw B. uit Laren ln bewuste- loozen toestand gevonden. Waarschijnlijk is het slacht offer op den eenzamen weg aangereden. Bij de hoofdafdeeling prapaganda van het hoofd kwartier der N. S. B. ls tot hoofd van den onlangs opge- richten dienst Radio benoemd de heer L. G. Wybrands Marcussen. reportageleider en hoofd van de afdeeling staatspolltlek van den Ned. Omroep. 9 dreigen, beschermen t meermalen S fctaigba, b.1 AootMfc* «n "V*™ Crematie Jhr. F. Teding v. Berkhout Een groot aantal personen uit Haarlem en omliggende gemeenten was gisteren naar Westerveld gekomen om wijlen jhr. F. Teding van Berkhout de laatste eer te bewijzen. Toen de baar naar het Crematorium werd gedragen, volgde daarachter een lange stoet. Wij zagen o.a. dr. J. E. baron de Vos van Steenwijk, voorzitter van de Holl. Maatschappij van Wetenschappen, mr. Th. A. Wesstra, gemeente-secretaris van Haarlem, J. L. Tadema, voor zitter van de Vereeniging „Haerlem", mr. P. E. Barbas, secretaris van den Armenraad, ir. W J. Burgersdijk, oud-directeur van de Noord-Zuid-Hollandsche Tram weg Mij., mr. A. Stoop, mr. A. A. Knoop Coopmans, A. E. Thierry de Bije Dolleman, directeur van de Haarlemsche Hypotheekbank, Ernst H. Krelage, mr. A, Diemer Kool, voorzitter van den NederL Golf bond en vele anderen. In de aula werd het eerst het woord gevoerd door een halfbroer van den overledene, die de verhouding tusschen den overledene en zijn broers, zusters en an dere familieleden schetste. Ir. P, J. van Zivieten, directeur van de Haarlemsche Machinefabriek, zeide dat de overledene van de op richting af commissaris, de laatste jaren president commissaris van de vennootschap is geweest. Moer dan 44 jaar is hij commissaris geweest, in welk tijdvak zich veel heeft afgespeeld. Om te zien wat hij achtergelaten heeft moeten we hem zien als den wel- meenenden en onkreukbaren man. Dat drukte ook het stempel op zijn zaken. De heer K. Lotsy sprak namens commissarissen eq directie van de Brandweer'Maatschappij „Holland" eq de Haarlemsche Brandverzekering Maatschappij. Hij schetste de groote liefde van den overledene voor zijn concern. Hij bleef tot het laatst op zijn post. Sindi 1905 was hij commissaris, sinds 1935 president-com missaris van de Haarlemsche Brandverzekering Mij., sinds 1920 commissaris van het concern. Spreker be sloot met een persoonlijk woord. Dr. J. E. baron de Vos v Steenwijk sprak als voorzitter van de Holl. Mij der Wetenschappen. Gedurende een reeks van jaren was de overledene directeur en lid van het bestuur. Hij heeft getoond dat hij naast zijn groote belangstelling voor het economische leven ook een open oog en warme belangstelling had voor de cultureele zijde van het leven. Nadat eenige familieleden hadden gesproken, be dankte een zoon van den overledene de aanwezigen voor hunne belanstelling. Ds. G. A. Barger, Ned. Hervormd predikant te Heem stede las eenige verzen uit Rom. 8 en herdacht den overledene, waarna hij met een dankgebed en het „Onze Vader" besloot. Toen de kist daalde speelde de organist het „Wenn ich einmal soil scheiden", uit de Matthiius Passion van J. S. Bach. N.S. FRAUENSCHAFT. Zondag j.l. had in hotel De Leeuwerik te Haar lem een feestelijke bijeenkomst plaats van de N.S. Frauenschaft en het Deutsche Frauenwerk, Orts- gruppe Haarlem. Ter vervanging van mevrouw Bergmann de leidster der N.S. Frauenschaft heette de afdeelingsleidster, mevrouw Garbrecht de leden welkom en las de boodschap van den Führer van 24 Februari, den dag van de stichting der Partij, voor. In aansluiting hierop hield mevrouw Nietsch uit Den Haag afdeelingsleidster voor kuituur, op voeding en scholing der Frauenschaft der N. S. D. A. P. in Nederland een boeiende inleiding over de houding der Duitsche vrouw in oorlogstijd, in het bijzonder in Nederland. Uit den grooten bijval, die deze rede mocht verwerven bleek duidelijk hoeveel belangstelling de aanwezigen in het behandelde onderwerp stelden. KRANIGE REDDING DOOR EEN MEISJE Een zestienjarige bestuurder van een bakfiets is op den Grutteradijk te Utreoht niet voertuig en al in hei water langs den Gruttersdijk terecht gekomen. Hij kwam onder het voertuig terecht, zoodat zijn positie uiterst hachelijk werd. Door kranig optreden van de zestienjarige Annie Ligthart. wonende in de v. d. Voort van Zijplaan te Tuindorp, die eonige malen in het ijskoude water dook, kon de jongvman met behulp van een lid van den ordedienst op het droge worden geholpen. Hij was bewusteloos, zoo dat overbrenging naar het stads- en academisch zie kenhuis noodzakelijk werd geacht. Dan.k zij een langdurige kunstmatige ademhaling konden de le vensgeesten worden opgewekt. RADIO PROGRAMMA WOENSDAG 11 MAART 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuzlek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Joan Lancé. 12.00 Orgelconcert en zang. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Een praatje rondom de rassenlijst. 13.45 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 14.00 Solistenpro gramma. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Pianovoordracht. 16.00 Cyclus „Verschuivingen in de oud Christelijke Kerk". 16.20 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Nationale Jeugdstorm-kwartier. 17.45 Gramofoonmuziek. 18.00 Mr. H. Hannema, economisch rechter beantwoordt vragen. 18.15 Bidstond voor het gewas. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. Blnnenlandsch economische praatje. 19.10 Zang met pianobegeleiding. 19.30 Maart-symphonle. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnver binding met de Studio beschikken. 20.15 Gevarieerd avond programma. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuws berichten. 22.00—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 RI. 7.158.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Voordracht. 11.00 Fluit met pianobegeleiding. 11.30 Cello met plano begeleiding. 12.00 De Melodisten en solist. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 De Ramblers. 13.30 Omroeporkest. 14.15 Ujt Neerlands Gouwen. 14.30 Opera „Norma" (gr.pl.), 16.00 Gramofoonmuziek. 16.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 17.00 Voor de Jeugd, 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Gevarieerd vooravondprogramma. 18.30 Ernst Voor hoeve beschuldigt! 19.00 Omroepvolkszangkoor. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Brabantsch praatje van den Dre. 20.00 Goolsch Strijk orkest. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 21.00 Als je verre reizen doet, dan kun Je veel verhalen. 21,15 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.09 Gramofoonmuziek. 22.10—22.15 Avondwijding. Oost-lndië ia het middelpunt der internationale belangstelling. Een stadsgezicht van de voorname havenstad Soerabaja. (Foto v, Eysden) Rondom Bandoeng, de thans veelbesproken stad «p Java. Een luchtfoto bij de halte Tjilamc, temidden van dc sawahs. t dc spoorbrug (Foto v. Eysden) Het rendier in dienst van dc veldpost. Een afdeeling van den Arbeidsdienst aan het IJszeefront heeft de beschikking over een rendier, dat met succes gebruikt wordt voor het transport van de postzendingen. Scherl-Fellinga-P.K. Serr, Vindingrijkheid der frontsoldaten in het Noordoostelijk gevechtsterrein. Uit con servenblikken is een schoorsteen gecon strueerd, waarboven een stalen Sovjet bclm als vonkenvanger dienst doet. (Suomen-Holland-P.K. KasanzowJ

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2