Haarlem's Dagblad 59e JAARGANG No. 18014 x x Uitgave Lourens Coster, My. v. Courant-Uitgaven en Atgem. DrukkerU N.V. Bureaux. Groote Houtstraat 93. bUk Soenda- plein 37 Postgiro 38810 DrukkerU: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082. Hoofdred 15054. Redactie 10600. DrukkerU 10132, Administratie 10724. 14825. Soendapiein 12230. Directeur: P. W PEEREBOOM WOENSDAG i 1 MAART 1942 Abonnement per week 0,28. per maand 1,15, per kwartaal 3,42. franco per post 3,71, losse nummers 8 cent. Advcrten- tiën: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0,72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod l4 regels 0.72, elke regel meer 0,18. Groentjes 1—3 regels 38 cent, elke regel meer 12 cent by contante betaling. Rijwielhersteller slachtte frauduleus 20 schapen Haarlcmsche Economische Rechter veroordeelt hem tot 9 maanden. „Een van de omvangrijkste, frauduleuze slach tingen, die wij hier gehad hebben", noemde cie Haarlemsche Economische Rechter de zaak tegen den rijwielhersteller J. H. Hartman te Haarlem mermeer, die tusschen 1 October 1941 en 12 Februari niet minder dan 20 schapen had ge slacht. De Officier van Justitie vond het feit zeer ernstig. De verdachte wist bovendien zeer goed dal hij iets zeer ernstigs misdeed want hij heeft zelf herhaaldelijk bij de marechaussee anderen, die clandestien slachtten, aangebracht. De eisch was 9 maanden gevangenisstraf. De verdediger Mr. O. H. van Wijk wees erop ujt men ook tusschen de clandestiene slachters onderscheid moet maken. Er zijn er, die het uit sluitend doen om nog eens wat extra te ver dienen. doch er zijn er ook, die doordat ze het zoo arm hebben tot dergelijke verkeerde handelin- «en overgaan. Tot de laatste categorie behoort ook de verdachte en daarom vroeg pleiter clementie. De Economische Rechter veroordeelde de verdachte tenslotte tot negen maanden gevangenisstraf met aftrek van den tijd in preventieve hechtenis door gebracht. Het Haarlemsche gemeentepersoneel Aantal ziektedagen De gemeente Haarlem had over de periode waar over het laatste jaarverslag loopt 2311 personen (ambtenaren en werklieden) in dienst. 1200 daar van hebben zich in den loop van het jaar ziek gemeld. Het totaal aantal ziektegevallen was 1883, zoodat er vele personen waren die vaker ziek zijn geweest. 747 ziektegevallen beperkten zich van 1 tot 7 dagen, 965 van 7 tot 30 dagen, 160 van 30 tot 100 dagen, 13 van 100 tot 200 dagen i 8 duurden langer dan 200 dagen. Het aantal ziektemeldingen was voor verschil lende bedrijven en diensten: Sterkte van Ziekte- het personeel, gevallen. Pecentage Electriciteitsbedriji 196 220 11.9 Gasbedrijf 211 218 18.2 Openbare Werken 168 124 14.- Onderwijs 363 212 9.3 Politie 255 307 16.6 Reiniging 150 140 14.3 Secretarie 133 92 8.7 Waterleiding 81 43 8.- Overige diensten 754 527 10.3 Het Gasbedrijf was dus het ongunstigst, daarna volgden de Politie, de Reiniging, Openbare Wer ken en het Electriciteitsbedrijf. Het aantal ziekte dagen en het percentage worden evenwel in sterke mate beïnvloed door de lange ziektegevallen en het wachten op de beslissing van den Pensioen* raad als personen wegens lichamelijke ongeschikt heid moeten worden afgekeurd. Laag waren de cijfers van het Waterleiding- en het Secretariepersoneel. Van de 133 ambtenaren ter Secretarie waren er 92 één of meer dagen ziek. zoodat er 41 geen enkelen ziektedag hadden. Bij het personeel der Waterleiding was het nog gun stiger. daar hadden 38 van de 81 geen. enkelen ziektedag. Uitreiking bonkaarten te Haarlem Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten is het morgen Donderdag de beurt aan de letter M. Behalve de stamkaart dient ook het daarbij behoo- rende inlegvel te worden medegenomen. Twee trams botsten te Amsterdam Door gladheid van de rails Door gladheid van de rails zijn op het kruispunt We teringschansVijzelgracht te Amsterdam Dinsdagmid dag ongeveer half vier een tram van lijn 6 en een tram van lijn 24 met elkaar in botsing gekomen. Door don schok werden de beide wagens uit de rails ge worpen. Onder de passagiers ontstond oen hevige pa niek, daar glas en houtsplinters in het rond vlogen. De gevolgen van de botsing bleken gelukkig niet al te ernstig te zijn. Vijf passagiers hadden verwondingen opgeloopen. Vier van hen konden, na verbonden te zijn, huiswaarts keeren. Een 38-jarige vrouw, die in wendige kneuzingen had opgeloopen. moest in het Bin nengasthuis worden opgenomen. Distributie-overtredingen te Haarlem Te duur ver- en gekocht Door de Haarlemsche politie is proces-verbaal opgemaakt tegen twee slagers wegens het koopen en verkoopen van rauw rundvet zonder bonnen en tegen te hoogen prijs. Het rundvet werd voor f 3 per i/2 K.G. verkocht, terwfjl de prijs f 0.70 per V2 KG. mag bedragen. Twee personen zijn bekeurd wegens het fraudu leus slachten en het onbevoegd voorhanden heb ben van vee. Verder zijn drie personen bekeurd wegens het koopen en verkoopen van vleesch zonder bonnen en tegen te hoogen prijs n.l. f 4 per K.G., terwijl de vastgestelde prijs f 1.60 per K.G. bedraagt. Haarlemsclie Orkest Vereeniging Volksconcert In 1791 verleende de Universiteit; te Oxford Haydn het cere-doctoraat. Om daarvoor zijn dank te betuigen wijdde Haydn haar zijn 3 jaren te voren geschreven Symphonie in G, die daarom Oxford-Symphonie ge noemd wordt. Dit werk bezit bijzondere hoedanigheden, vooral in de beide snelle deelen: de bewerking dei- hoofdmotieven is zoo consequent doorgevoerd, zóó kunstig en gedétaillcerd, en daarbij is dit materiaal zoo frisch en zoo licht behandeld, dat men onwillekeurig aan de finale van Mozart's Jupiter Symphonie herin nerd wordt en zelfs er een voorbode van Beethoven's iaatste Kwartetten in kan vermoeden. Toon Verhey heeft ons reeds meermalen door zijn fijn gemodelleerde en toch zoo warme interpretatie van dit werk een hoog muzikaal genot geschonken en deze Symphonie tot een lievelingsstuk der hoorders gemaakt. Dit bleek ook Dinsdagavond. De groote bijval gold gewis niet alleen de voortreffelijke vertolking waarvan de inzet der finale, een proefstuk voor orkestraal samenspel, speci- «al vermeld mag worden maar ook het werk zelf. Het tweede deel van den avond begon met de Ber ceuse van Diepenbrock, een teere. betrekkelijk een voudige compositie. Catharina Hessels zong de altpartij. Alleen in het hooge register kwam de kracht harer mooie stem voldoende uit: de stabiliteit dier kracht is steeds nog voor verbetering vatbaar: de zuiverheid t harer intonaties is immer vlekkeloos. Haar zuster Hen- drica Hessels speelde de obligate cellopartij: het gere duceerde strijkorkest begeleidde zeer discreet. Als soliste speelde daarna Hendrica Hessels met het orkest de Variations symphoniques van Boëllmann, wel het meest bekende werk van dezen in 1897 op 35- jarigen leeftijd overleden begaafden componist. De bouw van dit werk doet eenigszins denken aan dien van Franck's Variations symphoniques voor piano en orkest: twee thema's zijn in beide verwerkt. De cello- toon had van tijd tot tijd wat sterker mogen zijn, Overigens was haar vertolking te prijzen als warm doorvoeld en zuiver. Toon Verhey bracht er een wer kelijk symphonische eenheid in tot stand. Tol slot een prachtige, levendige interpretatie van P. van Anrooy's Piet-Hein-Rhapsodie. Het van geestige invallen overvloeiende, uitnemend georkestreerde stuk, dat men in lang niet gehoord had, verwekte bij de hoorders groote geestdrift. K. DE JONG. NIEUWE EN INGEHOUDEN MUNTSTUKKEN. Gedurende het jaar 1941 wei-den voor Nederland aan '•rijks munt aangemunt 195 milioen stukken met een no minale waarde van f 16.741.000. Het -waren: 40 mlllioen kwartjes, 43 millioen dubbeltjes, 12 millioen nikkelen stuivers, 24.4 millioen zinken stuivers. 19.8 millioen halve stuivers en 77 millioen centen. Ingetrokken werden: 2.159.172 rijksdaalders, 3.698.297 guldens. 4.676.034 halve guldens. 3.582 060 kwartjes. 481 858 dubbeltjes. 4146 stuivers. 66.640 halve stuivers. 288.647 centen en 13.635 halve centen, tezamen tot een nominale waarde van f 12.382.172.745. In Ned. Oost-Indië werden ingetrokken 20.000 kwartjes en 8.4 millioen dubbeltjes. VERDUISTEREN 1 van 19.36 lot 5.93 Maan 12 Maart op 5.29, onder 14.33 Maximumprijzen voor binnenlandscli beurtvaartvervoer 's-GRAVENHAGE. 11 Maart. Voor een van de belangrijkste takken van vervoer in ons land, de bin- landsche beurtvaart, worden blijkens een in de staats courant verschenen beschikking vervoerprijzen en ver- voersvoorwaarden geregeld. Naar de gemachtigde voor de prijzen mededeelt, zullen ingevolge artikel 1 der tariefbeschikking „binrenland- sche» beurtvaart 1942" met ingang van 16 Maart a.s. voor alle Nederlandsche beurtvaartondernemingen de vervoerprijzen en vervoersvoorwaarden van kracht worden, die zijn opgenomen in het „Beurtvaarttariel' 1942". De vervoerprijzen voor het z.g. wal-wal-vervoer. die in dit tarief zijn opgenomen, zijn maximumprijzen, die niet mogen worden overschreden. Degenen, die een hoogeren prijs bedingen of betalen zijn dus strafbaar volgens het prijsbeheerschingsbesluit 1941. Naast deze maximumprijzen zijn voor de bijkomende kosten, zoo als aanteekengeld, kennisgevingen van aankomst en remboursprovïsie, prijzen vastgesteld, die berekend moeten worden op den voet als in het tarief vermeld. Het tariefboek bevat een opsomming van de ongeveer 1150 beurtvaarttrajecten in Nederland met vermelding van de tariefgroepnummers. De tarieftabellen geven onmiddellijk aan hoeveel voor ieder traject de hoogst toelaatbare wal-wal-vracht voor zendingen tot 100 K.G. in „eensgevend geld" bedraagt, terwijl voorts de vrachtsom is vastgesteld voor zendingen van 100 tot 1000 KG en van in tonnen uitgedrukt gewicht. Voor goederen, die veel plaats innemen of een bijzondere verzorging noodig hebben mag een toeslag op het ge wicht worden toegepast. Bovendien is in het tarief een aantal goederen genoemd. waar\«aor een reductie van 10V. op de vrachtbedragen moet worden toegepast. Voor het vervoer van meel en bloem en van vee zijn afzonderlijke tarieven opgenomen. Voor bezorgen en afhalen zijn tenslotte eveneens afzonderlijke maximum tarieven vastgesteld. Tegelijk met het in werking treden van het beurt- vaarttarief 1142 worden alle beschikkingen betreffende reeds in afzonderlijke gevallen vastgestelde tarieven, voor zoover die tot berekening van hoogere dan de thans vastgestelde maximumprijzen aanleiding zouden kunnen geven, ingetrokken. Beschikkingen, waarbij vervoerprijzen beneden het maximumtarief werden vastgesteld, zijn van kracht. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Het bestuur der Haarlemsche Reddingsbrigade Jcomt in jaarvergadering bijeen op Donderdag 26 Maart te 20 uur, in het Café-Restaurant Brink- mann, Groote Markt. Na de gewone agenda-punten volgt bestuursver kiezing; aan de beurt van aftreden zijn mejuffrouw A.. C. Houben en de heer C. H. Vrugt. Beiden stellen zich herkiesbaar. Er bestaat één vacature; het bestuur stelt can- didaat: Dr. A. D. Bloemsma. Punt 8 is verkiezing leden der T. C.; aan de beurt van aftreden zijn: mevr. S. C. Dijkstravan Baren en mevr. A. PerryMeijer, die zich beiden herkiesbaar stel len. Benoeming kascommissie en 10: Benoeming hoofdinstructrice en hoofdinstructeur. Het bestuur stelt voor mevr. S. C. Dijkstravan Baren en de heer C. H. Vrugt te herbenoemen. DR. C. SPOELDER SPREEKT VOOR K. C. H. Dr. C. Spoelder zal Zondagmorgen in Restaurant Briukmann, Groote Markt te Haarlem, een lezing houden voor de leden van R.C.H. De bijeenkomst gaat natuurlijk alleen door als er niet gevoetbald kan worden. Bovenstaande kaartjes geven een algemeen over zicht van de Japansehe bezetting; van het Noordelijk gedeelte van Oost-Java en hoe de Japanners Soera- baja hadden ingesloten. \u in de Baai van Rembang te zijn geland, verdeelden de Japansehe eenheden zieh in drie colonnes. De eerste colonne rukte op naar Tjepoe. liet centrum, van de pctroleiunwinnlng en ral'finaderijbedrijven der Bataafselic Petrolcuin- maatseliappij. De tweede en derm? colonne begaven zich op weg naar Toeban: colonne twee rukte op langs den Kustweg in de richting van Soera ba ja. colonne drie bezette Bodjoiiegoro, lvalitidoe en vor- eenigde zicli met de eerste coloruie te Tjepoe. Van daar trok men via X ga wen op naar Midden Java. nadat nieuwe versterkingen waren aangekomen. De tweede colonne, opcreerende van Toeban. wist op 7 Maart de rivier Solo te overschrijden en stond toen 30 km. van Soenlhajn af. Op 8 Maart gingen de Ned, Indische strijdkrachten te Soerabaja over tot. capi tulatie. Hiermede viel het tweede en laatste vloot- steunpunt der geallieerden op Java In handen der Japanners. Welke bonnen zijn thans geldig? Van 9 tot en met 10 Maart: 12A Brood 4 rants. 12B Brood V2 rants. Blood of «ebak 12A Vleesch 1 rants. Vleesch of 12 B Vl.waren J4 rants, vleeschwaren 12A Aardappelen 134 K.G. Aardappelen 12B Aardappelen Y2 K.G. Aardappelen Van 22 Februari tot en met 21 Maart: 213 Algemeen 1 K.G. Suiker IOC en 10D res. 50 gr. Cacao 214 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 215 500 gr. Jam 221-224 i„ 1 rants. Bloem brood of gebak 11D, 12D res. 250 gr. Rijst 225 Algemeen 25 0 gr. Peulvruchten 226 250 gr. Gort 227 100 gr. Vermicelli of maizena 2 16-220 100 gr. Kaas 10A-13A Melk I 3«/s L. Melk 10B-13B Melk I l$i L. Melk Bonnen 06-01» Melk en 204-208 (Kaas) zijn verlengd tot en met Zaterdag 14 Maart 104 2. Van 10 Februari tot en met 16 Maart: OS Boter 125 gr. Boter OS Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine Van l" lot cn met 25 Maart: 13 Boter 250 gr. Boter of 200 gr. rundvet Bonnen voor vet Inleveren tot en met 23 Februari. Van 19 Februari tot en niet 16 Maart: 09 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. Rundvet 09 Vet 125 gr. Boter of margarine Van 28 Februari tot eu niet 16 Maart: 11 Boter en Vet 125 gr. Boter of margarine of 100 gr." Vet 12 Boter en vet 125 gr. Margarine of vet Petroleurn: Bon 15 Petroleum: 2 L. tot 31 Maart 1942. Bon 26: 2 L. tot 31 Maart. Zeep Bon 228 Algemeen en Bon H Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. B011 H toiletzeep 7 5 gram toiletzeep SO pCt. t.m. 31 Maart. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. De geldigheidsduur van bon 211 Bonkaart Alge meen en de met Zeep G gemerkte bon is verlengd t.m. 31 Maart. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK van de brandstoffen kaarten J en K 1 eenheid vaste brand stoffen per bon. Bonnen 2 3 CV t.m. 28 CV van de brandstoffenkaart L, l eenheid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en éénheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles van Jan. t.m. 30 April. Churchills komende verklaring Lid van het oorlogskabinet zal Indië bezoeken STOCKHOLM. 11 Maart. (ANP) Reuters politieke correspondent schrijft dat het belangrijkste punt van Churchill's verklaring over Voor-lndië in de komende zitting van het Lagerhuis zal zijn dat een lid van het oorlogscabinet Indië reeds zeer spoedig zal bezoeken om besprekingen over den algemeenen politieken toe stand met leidende vertegenwoordigers van alle poli tieke en godsdienstige partijen te houden. Derhalve valt te verwachten dat Churchills verkla ring slechts een „interimair rapport" in algemeene be woordingen over den toestand zal zijn en dat Churchill iedere gedachte aan een debat op het huidige tijdstip van de hand zal wijzen. Britsche vliegtuigverliezen BERLIJN, 11 Maart. (DNB) De Britten hebben tusschen 8 dezer en gisterochtend vroeg in totaal 45 vliegtuigen verloren, waarvan er 22 in het Kanaalge- bied en boven Duitscheland werden vernietigd, 3 tor pedovliegtuigen in het hooge Noorden door de marine werden vernield en 20 toestellen in het Middellandsehe Zeegebied onklaar werden gemaakt. Eden spoedig naar Ankara ROME, 11 Maart (D.N.B.) Radiurbe meldt uit Stockholm dat volgens betrouwbare gegevens de Brit sche minister van buitenlandsche zaken, Eden.' zich zeer binnenkort naar Ankara zal begeven. Voorts meldt dit bureau dat de Sovjet-ambassadeur te Londen. Maisky, in een onderhoud met Eden en Cripps in categorischen vorm onmiddellijken, actie ven steun der Angelsaksische mogendheden voor Sovjet-Rusland heeft geëischt. HAARLEMSCHE HANDELSVEREENIGING. De Haarlemsche Handelsvereeniging houdt Woens dag 25 Maart haar jaarvergadering in het Midden- standshuis. Behalve de gebruikelijke jaarstukken is aan de orde de verkiezing van drie bestuursleden wegens periodiek aftreden van de heeren L. de Boer, P. C. Bruyn en N. G. Spaargaren, die allen herkiesbaar zijn. Na afloop der vergadering houdt jhr. dr. J. C. Mol- lerus een lezing over: ..De Commissie-Woltersom, de Middenstand en de Kamers van Koophandel en Fa brieken". DE WATERPOLO-COMPETITIE. Er is thans eenige teekening gekomen in de eerste klasse van de waterpolo-kringcompetitie. waarvoor deze week twee ontmoetingen op het programma stonden. In het Velserbad moest H. V, G. B. het onderspit delven tegen het reserve-team van H. P. C. De Heemstedenaren konden den strijd met 52 in hun voordeel beslissen door dat hun doelman De Bruyn beter op dreef was dan Ten Cate en vooral door beter spel verdeelen en grootere schot vaardigheid van hun middenvoor F. de Geest. Haarlem en Nereus deelden de punten in een 3—3 gelijk spel. Onze stadgenooten kregen iets meer dan hen toe kwam; het levendige spel van de jeugdige Haarlem-ploeg belooft echter iets voor de toekomst! De stand ln de eerste klasse is nu aldus: H. P. C. 2 3 2 1 0 5 8—3 Nereus 4 2 115 13— 8 Haarlem 4 1 2 1 4 6—6 V. Z. V. 3 1 0 2 2 4—8 H. V. G. B. 4 1 0 3 2 6—18 De overige wedstrijdresultaten van deze week waren: K. Z—H. Z. V. 5—0: Haarlem 2—V. Z. V. 2 1—2; V. Z. V. 3—H. V. G. B. 3 14; H. P. C—Haarlem 2 (dames) 2—0; Haarlem 2—D. W. R. 2 0—1; Halfweg—Watertrappers 1—5. Voor Zondag 15 Maart a.s. zijn wederom acht water- polowedstrijden in het Velserbad vastgesteld. Behalve de eerste-klasse-wedstrijden H. P. C. 2—V. Z. V. en H. V. G. B Nereus vermeldt het programma de volgende ontmoe tingen: V. Z. V. 2—Haarlem 2; Halfweg—H. Z. V.; H. V. G. B. 2—D. W. R. 2; H. P. C. 4—V. Z. V. 3: H P. C. 2—V. Z. V. fdames); Haarlem—H. P. C. (dames); en H. P C 4— V.Z.V. 3. De wedstrijden vangen aan om twee uur. Diiitsclic berg: jagers als eskimo's. Ook de deur voor den ingang van het sneeuwhuis moet uit één stuk zijn en wordt voor zichtig op ski's naar de plaats van lies temming gebracht. Orbis- Holland Australië in afwachting aanval 1 den Beschouwing van de „Times" STOCKHOLM. 10 Maart. Onder het opschrift „Australië bereidt zich voor", publiceert de „Times" van 10 Maart een artikel waarin o.a. het volgende wordt gezegd:-In Canberra. Sydney of Melbourne twijfelt niemand er meer aan dat de Japansehe landingen op Nieuw Guinea de eerste phase vormen van den slag om Australië. De vrees van Australië is door de Japansehe landin gen op Timor, Rabaul en New Britain toegeno men, evenals door de luchtaanvallen op Port Darwin, Broome en Wyndham en door de her haalde aanvallen op Port Moresby. Thans zijn de Japanners met sterke strijdkrachten geland op Nieuw Guinea en iedereen in Australië heeft het gevoel dat nu de strijd ernst wordt. Met zeer groote aandacht, zoo meldt de ..Times' verder, heeft men in Australië de gevechten op Java, dat beschouwd werd als het laatste bol werk tusschen Australië en de snel oprukkende Japansehe troepen, gevolgd. Men is vastbesloten zich vooral op eigen kracht te verlaten. In Austra lië is men ervan overtuigd, zoo besluit de „Times", dat het land niet alleen nieuwe bomaanvallen staan te wachten, doch dat ook een landing van sterke strijdkrachten dreigt, vooral daar de Ja panners in de laatste drie maanden bewiis hebben geleverd van hun kracht en dapperheid, die de geallieerden overal verrast hebben. (D.N.B.) Hulp kwam te laat en was te gering Dr. van Mook over den strijd op Java BERLIJN, 11 Maart (V.P.B.) Dr. van Mook. luit.-gouverneur van Ned.-Inöië hield kort na zijn aankomst in Australië een radiorede, waarin hij o.a. zeide: „Aan het vernielen en terugtrekken der Nederlandsche troepen moest een einde worden gemaakt. Wij bevinden ons thans hier om den strijd voort te zetten, niet om stil te zitten of het hoofd te laten hangen. Het heeft geen doel te ont kennen, dat er in eenige plaatsen op Java ver bittering heerscht. De geallieerden moeten begrij pen dat er meer hulp van hen verwacht werd, dan in werkelijkheid is gekomen. De Amerikaan- sche oorlogschepen en de Australische troepen deden hun best. maar zij waren te gering in aan tal en zij kwamen te laat". Svenska Morgenbladet" ontving van zijn cor respondent in Londen de mededeeling dat de stem ming der Nederlandsche kolonie aldaar zeer ge deprimeerd is. De New York Times publiceert thans waardevolle onthullingen over de schuld kwestie. Het blad constateert dat de leverantie moeilijkheden reeds door sommige Amerikanen waren aangeduid, die een betere voorbereiding en derhalve uitstel van leveranties noodzakelijk acht ten. Zij hoopten dat de oorlog vermeden kon wor den, totdat de arsenalen der democratische staten gevuld zouden zijn. Daarom heeft staatssecretaris Huil de doellooze onderhandelingen met Japan zoo lang mogelijk gerekt. De snelle, daarop volgende catastrofe Pearl Harbor. Singapore, Birma en Java hebben den tijd echter verslonden, zoo be sluit het blad. ,$ie door deze politiek gewonnen was. Dr. van Mook naar Washington Onderhoud met den Australische» premier STOCKHOLM. 10 Maart. Het DNB meldt: De luitenant G. G. van Nederlandsch-Indië, dr. Van Mook, die zich thans in Australië bevindt, heeft volgens een mededeeling van den Britschen Berichtendienst, ver klaard het voornemen te hebben zijn reis naar Washing ton voort te zetten. Volgens dezelfde bron is gisteren te Canberra mede gedeeld dat dr. Van Mook Donderdag een bijeenkomst zal hebben met den Australischen minister-president Curtin. Bevrijding van geïnterneerde Japanners in Ned.-Indië Soerabaja herkrijgt haar normaal aanzien TOKIO, 10 Maart. Het DNB deelt mede: Naar berichten uit Batavia melden, zijn bij het uitbreken van den oorlog de meesten der in Ned.-Indië geïnter neerde Japanners naar Australië vervoerd. Slechts een kleine groep bleef in een kamp bij Soekaboemi, onge veer 90 K.M. ten Zuiden van Batavia, geïnterneerd. Eenheden van de Japansehe weermacht hebben zich heden derwaarts begeven om deze geïnterneerden te bevrijden. Het totale aantal der in Ned.-Indië geïn terneerde en naar Australië vervoerde Japanners is wel nog niet bekend, doch zou eenige duizenden be dragen, door de Japansehe kolonie in Ned.-Indië be trekkelijk groot was. Uit Soerabaja aldus Domei wordt gemeld dat Dinsdagmorgen het verzet der Ned.-Indische troepen in Oost-Java alsmede in het gebied ten Oosten van Tjila- tjap geleidelijk werd gestaakt, en dat de Ned.-Indische troepen zich in grooten getale overgaven, overeen komstig het bevel tot capitulatie dat de gouverneur- generaal gegeven heeft. Inmiddels begint de toestand te Soerabaja sinds de Japansehe bezetting weer snel een normaal aanzien te krijgen. De binnentrekkende Japansehe troepen zagen dat in de stad vele branden woedden die door de aftrekkende Ned.-Indische troe pen waren gesticht. De Japansehe opmarsch naar Soe rabaja werd vergemakkelijkt door Indonesische en Chineesche bewoners, die meehielpen bij het herstel van bruggen en wegen. Britsche vliegtuigen boven Duitschland Drie toestellen neergeschoten BERLIJN, 11 Maart (D.N.B.) Naar het opper bevel van de weermacht mededeelt, hebben in den afgeloopen nacht Britsche bommenwerpers boven West-Duitschland gevlogen. De storingsaanvallen bleven van militair standpunt bezien zonder eenige uitwerking. Op enkele plaatsen werd slechts schade aan gebouwen veroorzaakt. Volgens de tot dusver ontvangen berichten wer den drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Belgische pers over Ned.-Indië Belga-press deelt mede: De capitulatie van het Nederl.-Indische leger, die het einde inluidt van een der oudste koloniale rijken, wordt in de Vlaamsche en Waalsche dagbladen onderstreept als een gebeurtenis, welke verstrekkende gevol gen zal hebben voor het verdere krijgsverloop in den Stillen Oceaan en voor de toekomst van het kleine ftioederland. „Het is het lot van alle volleen die den Brit schen machtswellust ter hulp zijn gekomen, dat zij in de ure des gevaars aan him lot werden over gelaten", schrijf^ „De Dag" in een artikel met den veelbeteekenenden titel „Ratten ontvluchten het zinkende schip". Het Algemeen Nieuws voorziet „dat binnen enke len tijd ook Australië zal zijn bezet zonder dat Engeland hulp zal hebben verstrekt". „De vrucht van eeuwenlange Nederlandsche ko lonisatie", schrijft „Volk en Staat", „is ten offer gevallen niet aan Japansehe expansie doch aan de verstarring, waarmede de koloniale en uitgeweken Nederlandsche machthebbers op een verkeerd paard bleven wedden. Dit kost aan Nederland, aan onze cultuur, aan onze beschaving, een imperium, zooals de lage landen bij de zee er in de ge schiedenis nooit meer een zullen bezitten. Wij be treuren zulks als Europeanen, als stamgenooten onzer Noorderburen, als Vlamingen". De „Brüsseler Zeitung" is van oordeel dat nie mand de Nederlandsche troepen voor deze cata strofe verantwoordelijk kan stellen. „Zij hebben gestreden tot aan de uiterste grens van hun krach ten, de schuld dragen alleen Churchill en Roose velt en die ..neutralen" die zich door Londen en Washington hun tactiek lieten voorschrijven". De „Gazette de Charleroi" vat haar oordeel samen als volgt:,.Aldus woont men de ineenstorting bij van een prachtig imperium, dat door het gebrek aan politieken zin van zijn leiders onherroepelijk veroordeeld werd tot een roemloos einde". Duitschland strijdt voor Europa. Doorbraak door bolsjewistische stellingen in den centralen sector. Duitsche duikbooten brengen vier koopvaarders tot zinken. HOOFDKWARTIER VAN DEN FuHRER. 10 Maart (DNB) Het operbevel der weermacht maakt be kend: Aan het Oostelijk front heeft de vijand ook gis teren zijn aanvallen zonder succes voortgezet. In den middensector braken formaties van het leger en de Waffen-SS ondanks taaien tegenstand door diepe veidstellingen van den vijand heen. De bolsje wisten verloren gisteren 52 vliegtuigen, terwijl slechts een eigen toestel wordt vermist. Bij een aanval van Duitsche zecstrijdkrachten op de Noordelijke IJszee hebben torpedojagers biJ hct Bcreneiland een Sovjet-koopvaarder in den grond geboord Tijdens het verdere verloop werden drie Britsche torpedovliegtuigen omlaaggehaald. In Noord-Afrika wederzijdsche bedrijvigheid van verkenners. Gevechtsvliegtuigen en jagers dreven Britsche troepenconcentraties uiteen en vielen lucht- bases van den vijand in Oost-Cyrcnaïca en ten Wes ten van Alexandrië aan. In de haven van Toebroek werd een vrij groote koopvaarder door bommen zwaar beschadigd. Op Malta hebben bommen groote verwoestingen aangericht in vliegveldinstallaties. Duitsche duikbooten hebben aan de Westkust van Afrika vier vijandelijke koopvaarders van 27.000 ton in totaal in den grond geboord, waaronder twee tankbooten. Britsche bommenwerpers hebben in den afgeloopen nacht enkele plaatsen in Wesl-Duitschland aange vallen. De burgerbevolking leed verliezen aan doo- den en gewonden. Een vijandelijk vliegtuig werd neergeschoten. Derde Japansehe landing op Britsch Nieuw-Guinea LISSABON, 10 Maart (ANP) Naar de Britsche Nieuwsdienst uit Sydney meldt, hebben Japansehe troepen hun derde landing op Britsch Nieuw- Girinea verricht, en wel te Finsch-haven tusschen Straat Dampier en de Golf van Huon. Vloot verliezen in de Oost-Aziatische wateren De Anierikaansche kruiser „Marblehead" en de Nederlandsche mijnenveger „Jan van Amstel" TOKIO. 11 Maart (Domei). Het keizerlijke hoofd kwartier deelt mede dat een Japansehe formatie krui sers den Amerikaanschen kruiser „Marblehead" om singeld en tot zinken gebracht heeft. Voorts heeft een Japansehe torpedojager den Nedcrlandschen mijnen veger „Jan van Amstel" op 9 Maart des ochtends in de Straat Lombok bij het eiland Bali tot zinken ge bracht. Op 7 Maart des ochtends hebben Japansehe oorlogsschepen het Christmas eiland aangevallen, waarbij de militaire installaties ernstig werden be schadigd. Japansehe waarschuwing aan Australië TOKIO, 11 Maart (Domei). „Australië wacht het zelfde lot als Ncdcrlandsch-Indië getroffen heeft, wan neer Australië volhardt in zijn tegenwoordige houding jegens Japan", zoo zeide Tsoerichya, plaatsvervanger vpn Tomokaroe Hori. Er is een voorbeeld gesteld. Wanneer het verzet blijft bieden, zal dat niets anders brengen dan rampspoed en lijden voor het Australische volk zooals Nederlandsch-Indië ondervonden heeft. Vervolgens zeide de woordvoerder: De beste en eenige weg voor Australië is die, welke minister president Tojo in zijn rede van 21 Januari heeft aan gegeven, toen hij verklaarde dat indien het Australi sche volk zou volharden in zijn houding van verzet jegens Japan, het zonder genade zou worden versla gen, doch dat Japan, wanneer het Australische volk Japan's ware bedoelingen zou begrijpen en bereid zou zijn met Japan samen te werken, niet zou aarzelen de hulpverleening uit te breiden, waarbij het volledig begrip zou toonen voor welvaart en vooruitgang. DE AMERIKAANSCIIE HULP. STOCKHOLM, 11 Maart. (D.N.B.) Ieder beschik baar schip en elk vliegtuig wordt thans door Ame rika gemobiliseerd om Australië te behoeden voor het lot van Java, Malakka en Birma, zoo meldt Uni*"d Press uit New-York. Amerikaansche vlootformaties opereeren in Zuidwesten van den Stillen Oceaan, terwijl convooien wapenen aanbrengen voor den voo, der geallieerden in dit gebied. Ook tamelijk sterne Amerikaansche troepenformaties zijn reeds met con vooien naar het Zuidoosten van den Grooten Oceaan gebracht. De convooien zijn samengesteld na den aan val op Pearl Harbor. Deze strijdkrachten ter zee en in de lucht, aldus U.P., zullen vermoedelijk tezamen met speciaal op geleide stormtroepen der Ver. Staten probeeren het defensief der geallieerden in een offensief om te zet ten. De .strijd in Birma SJANGHAI, 11 Maart (DNB) Een frontbericht van Domei meldt uit Birma dat tegenlijk met den val van Rangoon in allerlei deelen van het land aanvallen van Birmeesche vrijwilligersformatics op de Britsche troe pen zijn begonnen. Hieromtrent zijn rapporten ont vangen door de Japansehe commandoposten in Birma, waarmee de vrijcorpsen contact hebben gezocht. Duitsche duikbootoperaties in de Noordelijke IJszee Uitgebreide actie der luchtmacht in den centralen sector van het Oostelijk front Het DNB meldt: Dat de Duitsche duikbooten niet, zooals de Ameri kanen beweerden, naar het gebied van het Westelijk deel van den Stillen Oceaan zijn verdrongen, doch dat zij alle zeeën bevaren, toonen de scheepsverliezen aan de Westkust van Afrika. Daarmee is de belangrijke Britsche convooiweg naar Zuid-Amerika ernstig ge troffen. alsook de weg naar Indië en Australië, welke sinds de afsluiting van de Middellandsehe Zee om Kaap de Goede Hoop gaat. Doch ook daar zijn de sche pen voor den aanval van Duitsche duikbooten niet veilig. Ook in de Noordelijke IJszee, zoo verneemt het D. N. B.. als aanvulling op het weermachtsbericht, aan gene zijde der drijfijsgrens, waren Duitsche zeestrijdkrach ten met succes aan het opereeren. De vijandelijke mo gendheden worden bij haar poging om Moermansk te bereiken door de Duitsche kustafweer voor Noorwegen steeds naar het Noorden gedrongen, zoodat zij thans tusschen Groenland en IJsland via Jan Mayen- en het Bereneiland moeten varen, wanneer zij daar althans doorheen komen, hetgeen hun ook niet altijd gelukt, zooals het weermachtsbericht van Dinsdag heeft laten zien. Naar het opperbevel der weermacht verder meldt, waren den negenden Maart de aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen gericht op vijandelijke vliegvelden achter de linie in den centralen secor van het Ooste lijke front. Duitsche verkenners hadden melding ge maakt van groote vijandelijke bewegingen. Tijdens de daarop volgende aanvallen werden bommen op gereed staande vliegtuigen geworpen en achttien toestellen vernield. Aangenomen mag worden dat andere vlieg tuigen door splinters en beschieting met boordwapens beschadigd zijn. Brandbommen veroorzaakten groote branden in opslagplaatsen van benzine en munitie- dépots. Zeer hevige aanvallen waren Maandag ook ge richt op de ravitailleeringswegen achter den vijand. Tijdens een. aantal kranig uitgevoerde scheervluchten werden talrijke treffers geplaatst op rijdende treinen, waaronder een aantal goederentreinen. Aanvallen od belangrijke stations ondernomen, hadden tot gevolg, dat bommen van zwaar kaliber op laadinstallaties en sporen terecht kwamen. Transportcolonnes van den tegenstander bleven door den succesvollen aanval van Duitsche stuka's gedeeltelijk vernield op de ravitail leeringswegen liggen. Verscheidene vijandelijke bat terijstellingen werden vernietigd. Tijdens luchtgevech ten boven dit gebied hebben Duitsche jagers drie vijan delijke vliegtuigen neergeschoten.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1