Croentensoep G. P. HECK Drogisterij v. Egmond Prima Zoetstof, Pepermunt, Drop (los en verpakt) N.V. Algemeene Holiandsche Crediet- en Depositobank Plan tot herkapitalisatie bij drukkerij „De Spaarnestad" '•J?e Tijd" meldt, dat de drukkerij „De Spaarne stad plannen heeft tot herkapitalisatie. Het kapi taal bestaan uit f 1.000.000 gewone en f 1.500.000 7 pet. preferente aandeelen. Het ligt in de bedoeling het gewone kapitaal op f 2.000.000 te brengen, zoodat aandeelhouders dan een bonus van 100 pet. zullen ontvangen. Indien niet tot herkapitaüsatie wordt overgegaan, zou de Mn bij een dividend van 10 pet. over 1941 de helft van 300 pet. superdividend zijn ver schuldigd of f 60.000. Dit dividend komt overeen met 5 pet. over het te vergrooten kapitaal, waarbij geen superriividendbelasting behoeft te worden op gebracht. Wel zal de vennootschap f 100.000 aan herkapitalisatiebelasting moeten betalen, waarbij dan nog de belasting der overgangsreserves komt. Over 1937/39 keerde de maatschappij op haar gewone aandeelen telkens 12 net. uit. Op grond daarvan zal het maximum-dividend na herkapitaü satie op 6 pet uitkomen. Per uit. 1940 beschikte de Mij. over een sta tutaire reserve van f 397.000. een dividend-reserve van f 13.000, een reserve voor de N.V. De Tijd ad f 80.000 en een reserve voor winstbelasting ad f 200.000. De herkapitaüsatie zal dus gedeeltelijk ten laste van de stille reserves moeten komen. Stille reserves schuilen in de boekwaarde der dochtermijen ad f 136.000. in de uitgeef rechten, die tot op f 1 zijn afgeschreven en in de vaste activa, die een boekwaarde hebben van f 911.000, na af schrijvingen ad ruim f 3 millioen. HAARLEMSCHE MACHINEFABRIEK. Op de buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders der Haarlemsche Machinefabriek, die gisteren was uitgeschreven en waarop een voor stel in behandeling zou komen, waarbij de directie gemachtigd wordt, onder goedkeuring der Commis sarissen hypothecaire obligatieleningen aan te gaan tot een gezamenlijk bedrag van ten hoogste het halve maatschappelijk kapitaal, is geen be sluit dienaangaande genomen kunnen worden aan gezien het vereischte aantal stemmen daartoe ont brak. Er zal dus een nieuwe vergadering worden uitge schreven. Ver. Papierfabrieken v. Gelder Zonen Voorstel tot verlaging der primaire dividenden Aan de aandeelhouders van de Ver. Papierfabrieken der firma Van Gelder Zonen te Amsterdam is het vol gende voorstel gedaan: De 6 pCt. cum. pref, aandeelen worden omgezet in 4 pCt. pref. aandeelen; de primaire dividenden op de pref en de gewone aandeelen worden van 6 pCt. tot 4 pCt. verlaagd; aan de houders der 6 pCt. cum. pref. aandeelen zal op elke tien dier aandeelen a f 1000 als bonus een gewoon aandeel ad f 1000 worden uitgekeerd. Deze verhooging van het gewone aandeelenkapitaal zal ten laste van de agio-reserve worden geboekt. Het vervallen van de cumulatie van de preferentie voor de desbetreffende aandeelen wordt gemotiveerd met het feit. dat de reserve tot een peil was gedaald, dat nadere voorzieningen wenschetijk maakt. De balans op 31 December 1940, waarin opgenomen de winstverdeeling over 1940, na de herkapitalisatie luidt: Activa: terr., geb., mach., woningen, enz. f 12.266.610 (onv.). vervmidd. f 1 (onv.), kas en bankiers f 9 529 162 (onv.), deeln, en vord. op andere ondern. f 845.303 (onv.). fondsen genot, f 600.796 (onv.), fondsen niet genot f 7 534 (onv voorraden f 5.070.564 (onv.), debit, f 4.594 825 (onv i. vooruitbet. kosten f 114.105 (onv.), te ontv. int. f 29.400 (onv.). „.Passiva: gew. aand, gepl. f 16 425 000 (15.750.000), 9 pCt. cum. pref. aand. gepl. f 6 750.000 (onv.), prior.- aand. f 30 000 (onv.), credit f 2.721 214 (onv.), onv. divid. saldo f 29 919 (onv.) res. f 961.127 (onv), agiores f 1 822.085 (2.497 085). bijz- res. f 2 000.000 (onv.), divid. 1940 f 2.035 500 (onv tantièmes 1940 f 283.451 (onv.). (De tusschen haakjes geplaatste cijfers zijn die van de balans op 31 Dcc. 1940 waarin opgenomen de winst verdeeling over 1940 vóór de herkapitaüsatie). DE LANDSTAND IN LIMBURG. MAASTRICHT. 11 Maart. In de fraaie Sta tenzaal van het gouvernementsgebouw te Maastricht heeft Woensdagmiddag de installatieplechtigheid plaats gehad van den Landstand in Limburg. De stemmingsvolle zaal was door den vergaderingen- dienst van den Landstand op zeer smaakvolle wijze versierd. Nadat een orkest eenige stukken ten gehoo- re had gebracht^ is het woord gevoerd door den Commissaris der' provincie, graaf de Marchant et <f Ansembourg. Vervolgens heeft de boerenleider Roskam boer W. F. J. Quaedvlieg tot boerenleider der provincie Limburg geïnstalleerd.'Daarna heb ben nog de Beauftragter voor Limburg, een ver tegenwoordiger van de Hauptgruppe Enahrung und Landwirtschaft, en de pas benoemde boerenleider het woord gevoerd. JUBILEUM P. REITSMA. De heer P. Reitsma, ambtenaar bij de Gemeen telijke Duinwaterleiding te Haarlem, is op 16 Maart 25 jaar in gemeentedienst. Hii heeft ook vele jaren de gemeenschap gediend als vrijwilliger bij de Haarlemsche brandweer. Schurft hii konijnen 's CRAVENHAGE 9 Maart. Schurft komt no? vrij veel bij de konijnen voor. De ziekte wordt veroorzaakt door zeer kleine diertjes de z.g. schurftmijten, welke zich in huid boren. De mijten dringen tot In het zachtere gedeelte van de huid door en leven daar van het lichaamsvocht. Ze gra ven gangen en nesten in de huid. prikkelen deze daardoor sterk, met als gevolg een chronische ontsteking, gepaard gaande me* haaruitval, korstvorming en sterke jeuk. Twee mijten spelen hierbij de hoofdrol, n.l 1. sarcoptesnv.jt, die de z.g. kopschurft veroorzaakt en 2. de psoroptesmijt, de verwerker van de zoo bekende oor- schurft. De schurft is zeer besmettelijk. De mijten vermeerderen zich zeer snel. In den tijd van 90 dagen kan een paar mij ten zich tot 1% millioen vermeerderen. 1. Kopschurft (mijt: sarcoptes jninor). De sarcoptes mijt is 0 14 tot 0.23 m.m. lang. 0.12 tot 0.17 m.m. breed en witgeel van kleur. De ziekte tast hoofd zakelijk den kop aan. doch kan zich in sommige gevallen ook van daar uit over den nek. de voor- en achterpooten en het geheele lichaam uitbreiden. De Jeuk is bij deze schurft niet groot. De zieke dieren vermageren echter spoedig. Vooral de Jonge dieren wor den lusteloos, vermageren sterk en sterven bijna zonder uitzondering in korten tijd. De ziekte is zeer besmettelijk De korsten zitten vol met mijten en het geheele hok is er mede besmet. Pannen, gereedschap en kleeren kunnen de ziekte overbrengen. Zet men gezonde dieren in een stal. waarin zieke dieren gezeten hebben, dan ziet men de ziekte direct optreden. De zieke dieren moeten onmiddel lijk van de gezonde worden gescheiden. De stallen moeten grondig met kokend sodawater worden gereinigd, waarna mest en strooisel moeten worden verbrand, het schoon gemaakte hok dient dan gedurende een week leeg te Blijven. Behandeling van de zieke dieren. De korsten worden met glycerine (vaseline, slaolie) in gewreven, zoodat ze losweken. Daarna worden ze met een stokje of met een borstel met zeepsop verwijderd. De korsten, die vol mijten zitten, moeten worden verbrand De zieke huidgedeelten worden vervolgens met zaif be handeld. Hiervoor kan men karwijoliezalf (5 pet. oleum carvl in gele vaseline) gebruiken, die in alle apotheken verkrijgbaar is. Verder worden o.a. kummeloliezalf (5—10 pet.) perubalsem of perugeen (met glycerine of olie l 3) en zwaveizalf aanbevolen. De behandeling wordt dagelijks herhaald tot de Jeuk ophoudt. Daarna wordt de aangetaste huid nog eenige da gen met vaseline ingewreven, De dieren moeten geregeld worden gecontroleerd. Treedt de ziekte weer op. dan wordt de behandeling herhaald. 2. Oorschurft (mijt: psoroptes cunicull), De psoroptes mijt is grooter dan de sarcoptes mijt. Zij Is 0.58 tot 0.86 m.m. lang en 0.37 tot 0.58 m.m. breed en reeds met het bloote oog te zien. De kleur is uitgesproken geel bruin. De psoroptes mijt tast de huid van de binnenzijde van het oor aan. Vooral de groote rassen met lange staande ooren hebben last van deze ziekte. Bij kleinere rassen en die met hangende ooren komt oorschurft over het alge meen weinig voor. Reeds ln het beginstadium treedt een sterke Jeuk op. De konijnen schudden met den kop. wer pen dc ooren van achteren naar voren en krabben zich met de achterpooten in de oorschelp. In den regel blijft de ziekte niet tot de oorschelp be perkt. maar gaat op de uitwendige oorgang over. die dan meestal met een gele, stinkende massa opgevuld is. Behandelt men dc zieke dieren niet, dan doorboren de mijten ten slotte het trommelvel en wordt het inwendige oorgedeelte aangetast met als gevolg zware koorts, gepaard gaande met acute en chronische ontstekingen, die den dood van het dier kunnen veroorzaken. Bij middenoorontseklngen houden konijnen den kop scheef, tuimelen en vallen bij het loopen en lijden aan krampaanvallen en slaapzucht. Vaak dringen de parasieten tot in de hersenen van het dier door, waar ze een ontsteking van de hersenen en het hersenvlies en doodelijke hersenbloedingen veroorzaken De behandeling geschiedt als bij kopschurft. De losge weekte korsten worden met een stokje, waaraan een tc!e:n stukje spons op het einde bevestigd is. verwijderd D: korsten worden verbrand. He: onr wordt behandeld met karwljolle zalf (met 10 pet oleum carvl in gele vaseline) vermengd met zoete aman delolie (oleum amygdalarum) of een andere zoete olie, om het mengsel vloeibaarder te maken, zoodat het Inwen dige van de oorschelp beter bereikt kan worden De oor schurft is zeer besmettelijk. De ontsmetting geschiedt zoo- als bij de kopschurft is aangegeven. De hokken moeten bij deze ziekte veertien dagen leeg blijven Zeiden gaat de oorschurft op andere llcha imsdeelcn ln de week van 2 tot en met 7 Maart 1942 werden in Ne- trólccrd en zoo noodig wordt de behandellng*herhaald. £aatste .föexicfiten Britsche vloot in moeilijke positie Verklaring van Alexander GENèVE, 12 Maart (D.N.B De eerste Lord der Admiraliteit, Alexander, heeft volgens de „Times"' Maandag te Londen in een rede verklaard: De situatie, waarin de Britsche vloot zich thans bevindt, is waar schijnlijk de ernstigste van haar geheele geschiedenis. Van oudsher heeft men in Engeland op de heerschap- pil ter zee grooten nadruk gelegd, maar nu moet men het roer weer eens omgooien. Sinds 3 September 1939. toen de oorlog uitbrak, levert de Engelsche marine dag en nacht ononderbro ken strijd. Ik vraag mij meermalen af of de menschen in Engeland, die zoo graag critiek oefenen op de ma rine, wel volkomen beseffen wat cr op de Admirali teit gebeurt. Daar stelt men voortdurend nieuwe plannen op en probeert te voren reeds de zaak te overzien. Maar nauwelijks heeft men de nieuwe plan nen klaar en poogt ze om te zetten in de practijk of nieuws scheepsverliezen halen een streep door de re kening of de oorlog breidt zich uit tot een nieuw we relddeel. Deze wilde jacht duurt nu al twee en een half jaar. Robert Bosch overleden Vermaard Duitsch industrieel STUTTGART, 12 Maart (D.N.B.) Na een kort ziekbed is hedenochtend vroeg de wereldbekende Duitsche industrieel en stichter van de maatschap pij Bosch, dr. ing Robert Bosch, in den leeftijd van tachtig jaar overleden. Inval in Thailand BANGKOK, 12 Maart (D.N.B.) De Thailand- sche radio heeft 11 Maart des avonds het volgends medegedeeld: op 9 Maart des ochtends om zes uur drong een viiandelijke afdeeling ten Noorden van Sjiengmai Thailand binnen. Onze troepen vielen onmiddellijk aan. De strijd duurde twee uur De vijandelijke troepen werden uiteengedreven. Zij trokken zich met achterlating van een aantal dooden, gewonden en oorlogsmateriaal terug. VARKENS GESLACHT IN DE HUISKAMER! s-GRAVENHAGE," 12 Maart. In een kamer van een woonhuis hebben ambtenaren van den centralen crisis controledienst onlangs een ontdekking gedaan, die weer eens bewijst tot welke onfrissche methoden clan destiene slachters durven over te gaan om hun „be drijf" uit te oefenen. In het onderhavige geval had men een gat midden in den vloer van de kamer gezaagd en er een trapleer overheen gezet. Daarop werden de varkens geslacht en de haren met een Giletteapparaatje verwijderd. Al het vuil en afval met bloed kwamen in het gat terecht. Van eenigen afvoer was geen sprake, zoodat na verloop van tijd, waarin steeds weer frauduleuze slachtingen werden verricht, een ontzettende stank ontstond, die zóó erg was. dat de controleurs het bij hun onver wachte bezoek aan de woning nauwelijks konden uit houden. De slachter zelf was er al aan gewend en had er geen last meer van! De controleurs ontdekten, dat kort tevoren zeven biggen geslacht waren, waarvan zij er nog drie in het huis aantroffen. De overige vier konden zij achterhalen bij diverse koopers. die bij het bemerken van onraad het vleesch trachtten te verbergen om de ambtenaren te misleiden, echter zonder succes. Tegen den slach ter. twee medeplichtigen, acht koopers en verkoopers is proces-verbaal opgemaakt. DANSAVOND ANIKA. De 14-jarige danseres Anika, die onder auspiciën van Impresario Ernst Krauss een tournée door ons land maakt, zal Zondagmiddag 15 dezer in den Stads schouwburg te Haarlem o.a. ter uitvoering brengen: ..Walz" en „Pizzicato" van Gounod, „Mazurka" en .gevangen vogeltje" van Délibes, Sylvide van Chopin, Gavotte van Gossec, Corrida van Valverde Farucca- torera van Manuel Font, Wiener Wals van Johan Strauss. Biddend kind van Schumann, boerendans van Weber enz. André Rodenhuis zal de jeugdige danseres begelei den en enkele soli spelen. De choreographie en in studeering is van Iril Gadescov HUISVLIJTACTIE NEERLANDS JEUGD AAN HET WERK. De Commissie verzoekt de deelnemers(sters) aan de Huisvlijtactie, die tot heden hun inschrijffor mulieren nog niet ingeleverd hebben, dit alsnog ten spoedigste te doen. Reeds kwam een groot aantal aanmeldingsformulieren binnen. De tentoonstelling te Haarlem wordt begin Mei gehouden. Formulie ren zijn verkrijgbaar: Districtshuis N.V.V. Kruisweg 74, aan de Cassa's bij de Fa. Gerzon, Groote Hout straat en bij A. Smit, Nassaulaan 1216. „DE NEDERLANDEN" VAN 1845. 'sGRAVENHAGE, 12 Maart. De buitengewone algemeene vergadering van aandeelhouders van de N.V. Assurantie Maatschappij „de Nederlanden" van 1845 te 's-Gravenhage, waarin het bij art. 30 der statuten voorgeschreven gedeelte van het maat schappelijk kapitaal tegenwoordig en "vertegenwoor digd was, heefi de door het bestuur der maatschap pij voorgestelde herkapitalisatie en de daarmede gepaard gaande statutenwijziging onveranderd met algemeene stemmen goedgekeurd. DE FILM „HEIMKEHR". Met een enkel woord moge belangstelling wor den gevraagd voor de film „Heimkehr", die van Vrijdag af in het Luxor Theater te Haarlem draait. „Heimkehr" behandelt het zorgenvol bestaan, dat in de jaren voor den oorlog de Duitschers, die in Polen woonden daar gedwongen waren te leiden. Het leven van menigeen heq£t daar gevaar ge- loopen, persoonlijk bezit was niet veilig en zelfs de terugtocht naar het vaderland ging met de grootste moeite gepaard. Dit alles wordt in „Heimkehr" behandeld in een reeks van boeiende scènes, waarin de hoofdrollen vervuld worden door Paula Wesseley, Peter Petersen, Atilla Hör- biger, Carl Raddatz en Otto Wernicke. Jo de Groot wint van Gerard van Loon Bokswedstrijden in het Concertgebouw te Haarlem De bokswedstrijden, die Woensdagavond ln het Concert gebouw te Haarlem plaats vonden hadden maar weinig bezoekers getrokken. Toch waren er vooral na de pauze interessante partijen. Misschien dat het ontbreken van Haarlemsche boksers het bezoek nadeelig beïnvloedde. Burgemeester S. L. A. Plekker woonde evenals vertegen woordigers van den Ortskommandant de wedstrijden bij. Dank zij het N. V. V. waren voor N. V. V.-leden goed- koope plaatsen beschikbaar gesteld. De hoofdpartij tusschen Jo de Groot, halfzwaargewicht kampioen van Nederland en Gerard van Loon uit Den Haag stond op behoorlijk peil. De Groot liep in de eerste ronde direct hard van stapel en de lange Hagenaar moest dan ook heel wat incasseeren. Vooral het seriewerk van den Nederlandschen kampioen was fraai. Van Loon bleek achter een taaie tegenstander te zijn, die over een gewel dig incasseeringsvermoger. beschikt. Toch kon hij niet verhinderen dat de De Groot zoowel in de eerste, tweede als derde ronde een fllnuken puntenvoorsprong verkreeg. Van Loon hield echter moedig vol doch hij bokste te wei nig aanvallend, om zijn achterstand te kunnen Inhalen Toch wist hij in de vijfde ronde De Groot enkele malen te raken. Deze ronde eindigde onbeslist. Ook ln de zesde en zevende ronde weerde Van Loon zich dapper hoewel hij niet kon verhinderen dat De Groot steeds het lnitia- 4 - f behield. Ook in de achtste ronde viel De Groot weer herhaaldelijk met series op het lichaam cn 't hoofd aan. De grootere beweeglijkheid van den kampioen kwamen daarbij duidelijk aan het licht. Van Loon zocht in de acht ste rónde zijn heli nogal eens ln den clinch doch ook dit kon hem niet redden. Naarmate de laatste ronde in het zicht kwam zakte het peil aanmerkelijk. In de tiende ronde kwam Van Loon nog even in den aanval doch aan de zege van den kampioen viel niet meer te tornen. De Groot zal het echter tegen den Belgischen kampioen Karei Sijs, tegen wlen hij dezer dagen moet boksen, aanmerkelijk zwaarder te verduren hebben. Tevoren hadden Rienus Krijger—C. J. Caldenhoven een aantrekkelijke partij gebokst waarbij ln de eerste ronden vooral de uitstekende llnksche directe stooten van Cal denhoven opvielen. Weliswaar was Krijger het meest ir den aanval doch hij werd keer op keer keurig door Cal denhoven opgevangen. De partij werd vooral in de derde en vierde ronde nogal eens ontsierd door lijf aan lijf werk. Krijger bleef fel aan vallen doch hij kon slechts sporadisch door de verdediging van den taaien Amsterdammer heenkomen. Caldenhoven behaalde dan ook een puntenvoorsprong, dien Krijger ln de laatste ronde niet meer kon Inhalen. De uitslagen van de amateurspartijen waren: H. J. Postma (A'dam) w. o. p. van A. Liefaard (R'dam) midden- gewicht. L v d. Berg (R'dam) w. o. p. van P. Flinke- vleugel (A'dam) lichtgewicht. G. Bouman (A'dam) w. o. p v. Smit (R'dam) middcngewlcht, Hol (R'dam) w. o. p. van T. v. d. Bilt (R'dam) middengowicht, J. de Meyer (A'dam) verl. o. p. van v. d. Wilde CR'damJ. P'ït st^atsLp^rijf fier P.T.T. "s-GRAVENHAGE 12 Maart De directeur-gene raal der P T T. heeft, zooals dezer dagen werd bekend gemaakt, aan den heer J de Kloet inspecteur in al- gemeenen dienst bij het hoofdbestuur, hoofd van de afdeeling algemeene zaken van dit staatsbedrijf, de opdracht verleend om dit op te bouwen in nationaal- socialistischen zin. In deze be'anarijke en veel omvattende opdracht heeft een redacteur van het A N P aanleiding gezien, den heer de Kloet te vragen op welke wijze deze zich voorstelt het beoogde doel te benaderen. De heer de Kloet antwoordde, dat in de eerste plaats verschillende sociale voorzieningen en maatregelen zullen worden voorbereid, zij het ook dat de tijdsom standigheden tot zekere matiging dwingen en dat hier door niet al hetgeen men gaarne zou willen, kan wor den verwezenlijkt.. Thans zal binnen het raam van de ter beschikking staande middelen in de allereerste plaats gezien worden, wat kan worden gedaan voor de meest misdeelde personeelsgroepen en dat zijn met name de lagere beambten, de arbeidscontractanten en het verdere losse personeel De sociale maatregelen, welke getroffen moeten worden, zijn te splitsen in twee groepen. De eene groep omvat die maatregelen, welke in groot, landelijk verband tot stand moeten komen en waarvoor dus dient te worden gewacht, totdat zulks mogelijk is. Onder de tweede groep valt alles wat alleen de P T T. betreft en waaraan dus de in- en doorvoering In dit kleinere doch altijd nog zeer belangrijke ver band tot stand kan worden gebracht. Eenige dezer „kleinere" maatregelen verkeeren reeds in staat van voorbereiding. Spoedige invoering daarvan is zeer wel mogelijk In welken zin stelt u zich verder voor nationaal- socialistïsch op te bouwen? Vooreerst door het wegnemen van misstanden op politiek terrein. Het is mij bekend, dat op sommige plaatsen het nationaal-socialistisch gezinde personeel minder aangenaam wordt bejegend en derhalve zal ik mij bezig houden met het scheppen van een betere onderlinge verhouding in de hier bedoelde omgevin gen. Voorts is het opgevallen, dat in de laatste jaren bij de aanstelling van P T.T,-personeel stelselmatig diegenen werden geweerd, die nationaal-socialistisch gezind waren. Verschillende postautoriteiten hebben aan de handhaving van dien toestand medegewerkt en hierin zal nu een radicale verandering moeten worden gebracht. Natuurlijk vormt het hier opgesomde slechts klein begin van alles wat zal gebeuren. Geleidelijk zullen allerlei veranderingen in nationaal-sociaüsti- schen zin worden doorgevoerd op peisoneelsgebied. Behalve de sociale zijde van het vraagstuk zal de nieuwe afdeeling „algemeene zaken" ook de politieke kanten daarvan bekijken en ervoor zorgen, dat aan dacht wordt geschonken aan de nieuwe verhoudingen in Europa. Het is niet uitgesloten dat ook voordrach ten en cursussen zullen worden gehouden waarop de vragen van den nieuwen tijd worden behandeld en waaruit het personeel de in dezen tijd zoo noodige leering zal kunnen trekken. Het organiseeren van bedrijfsm ddagen en kame raadschapsavonden zal ter hand worden genomen, evenals een krachtiger bevordering van de sport en lichamelijke oefening onder het personeel, kortom alles zal worden gedaan wat mogelijk is om ontspan ning te bieden en ontwikkeling te kweeken. Alle hier genoemde maatregelen zullen worden ge troffen zonder dat daaraan kosten voor het personeel verbonden zijn. Tenslotte zal werk worden gemaakt van het organi seeren, in samenwerking bijv met de Kultuurkamer van avonden, waarop hetzij kleinkunst dan wel kunst met een groote k, door de goede kunstenaars zal v den geboden en die dan voor zeer lagen prijs voor leden van het P.T.T.-personeel met hun gezinnen toe gankelijk zullen worden gesteld. De heer de Kloet zal gaarne kennis nemen van denk beelden uit de kringen van het bedrijf, die tot bevor dering van den goeden geest en van de saamhoorig- heid in volkschen zin kunnen leiden. HULPACTIE VOOR DE HONGAARSCHE KINDEREN- AMSTERDAM, 12 Maart De in Nederland gevestigde kinderen van Hongaarsehe nationaliteit, in den leeftijd van 46 jaar, kunnen gedurende langeren tijd, of tot het einde van den oorlog, naar het vaderland terugkeer en. Zoowel voor de verdere opvoeding als voor de schoolopleiding zal de Hon gaarsehe regeering zorg dragen. Schriftelijke aanmeldingen kunnen gericht wor den aan het Hongaarsch consulaat te Amsterdam, Heerengracht 545, waar ook de eventueele verdere inlichtingen worden verstrekt. DENXEAPPELS GEPRIJSD •S-GRAVENHAGE. 12 Maart. De gemachtigde voor de prijzen deelt mede, dat voor denne- en sparreappels, die bestemd zijn voor het gebruik van aanmaakmateriaal, met ingang van 13 Maart 1942 een maximumprijs is vastgesteld. Men raadplege de officieele publicatie, die in de bladen zal ver schijnen. OUDSTE INWOONSTER VAN LEEUWARDEN OVERLEDEN. LEEUWARDEN, 12 Maart. In het rusthuis der Ned. Herv. Gemeente is alhier overleden de weduwe N. SmedesBaas, die 15 Augustus van het vorig jaar onder zeer groote belangstelling haar honderdsten verjaardag vierde. Zij was de oudste inwoonster van de Friesche hoofdstad. PRIJS VAN f 200 VOOR EEN TITELBLAD. 's GRAVENHAGE. 12 Maart. De Nederlandsch- Duitsche Kuituurgemeenschap looft een prijs van f 200 en 3 troostprijzen van f 50 uit voor een titel blad voor haar maandblad: „De Nederlandsch- Duitsche Kuituurgemeenschap", dat 6' maanden na de oprichting in een oplage van 10.000 exem plaren verschijnt. Voorwaarden tot mededingen aan de prijsvraag zijn te bevragen aan het secretariaat der Neder- landsch-Duitsche Kuituurgemeenschap, Nieuwe Parklaan 97. GEEN AMERIKAANSCHE KRIJGS GEVANGENEN OP JAVA. STOCKHOLM, 12 Maart (A.N.P.) Uit be trouwbare bron te Londen wordt gemeld dat geen Amerikaansche krijgsgevangenen op Java gemaakt zijn. Er bevonden zich slechts een paar'honderd Amerikanen op Java, die voor de ineenstorting dienst deden bii de luchtmacht. Vóór de capitulatie hebben zij het tooneel van den strijd verlaten. De actie-radius van een moderne duikboot (Van den V.P.B.-correspondent te Berlijn). Duitsche duikbooten hebben in de afgeloopen weken onder de Amerikaansche kust vijandelijke schepen getorpedeerd. Duitsche duikbooten operee- ren in de Carabische zee. Door deze gebeurtenissen is bij velen de vraag gerezen hoe groot thans de actie-radius van een moderne duikboot wel is en welke mogelijkheden in de toekomst nog venvacht kunnen worden. Zooals men zich nog zal kunnen herinneren, be gon Duitschland in 1935 op grond van de Duitsch- Engelsche vlootovereenkomst met den bouw van kleine en beneden het gemiddelde type liggende grootere duikbooten. Het is duideliik dat het niet deze kleine onderzeeërs zyn die thans langs de Amerikaansche kusten kruisen en zelfs op be trekkelijk korten afstand van het Panama-kanaal opereeren. Reeds in den vorigen wereldoorlog is een han delsduikboot, de befaamde „Deutschland" onder bevel van kapitein König den Atlantischen Oceaan overgestoken en heeft n' waardevolle lading uit Amerika terug gebracht. De groote actie-radius van duikbooten is dus niet nieuw. De Japansche marine begon reeds in 1927 met den bouw van duikbooten, die een actie-radius hadden van 28.009 K.M. De „Nauti- cus" van 1941 deelt mede dat dd Japansche ma rine 60 lange-afstand onderzeeërs bezat en dat zich nog tien nieuwe duikbooten op stapel be vonden. Ook de Britsche marine bezat enkele duikbooten met een zeer groote actie-radius. Van drie booten werd medegedeeld dat zij in staat waren een af stand van 36.000 K.M. te kunnen afleggen. Ook Italië bezit enkele van deze duikbooten. Zii voe ren na den val van Eritrea rondom Afrika weer de Middellandsche Zee binnen! Overigens hangt de actie-radius van duikbooten van verschillende factoren af. De booten immers moeten afwisselend op kruissnelheid en op top snelheid kunnen varen en in het laatste geva is het brandstofverbruik aanzienlijk grooter. De verschillende omstandigheden, die zich tijdens een tocht kunnen voordoen, spelen dus een groote rol. Desondanks is de huidige actie-radius van een moderne duikboot zeer groot. Vooral, wanneer men bedenkt dat de grootste onderzeeër nog een klein schip is. Daarom kan zonder overdrijving worden vastgesteld dat er geejï wereldzee en geen Oceaan is, onbereikbaar voor de duikbooten van het Driemogendhedenverbond. De groote beteeke nis hiervan zal een ieder duidelijk zijn. BENNEBROEK DS. J. A. GERTH VAN WIJK JR. Op Vrijdag 3 April is het vijftig jaar geleden, dat Ds. J. A. Gerth van Wijk Jr., predikant bij de Ned. Herv. Gemeente te Zunderdorp, zijn in trede te Bennebroek deed. Wegens zijn benoeming tot directeur der Tuchtschool te Haren, kreeg hij 2 November 1913 te Bennebroek eervol ontslag Daarna werd hii hoofddirecteur der Rijkswerkin richtingen te Veenhuizen. In 1929 werd hij weer predikant te Kolderveen en op 1 Juli 1929 kreeg hij emeritaat. Sedert 10 April 1932 preekt hij weer te Zunderdorp. Ds. Gerth van Wijk is geruimen tijd wegens een ernstige ziekte ir. de Luthersche Diaconessen- inrichting te Amsterdam verpleegd, welke inrich ting hij Woensdag j.l. hersteld heeft verlaten. BtOEMENDAAl HET MIDDELBAAR ONDERWIJS IN 1941 In het heden verschenen verslag van de Com missie van Toezicht op het M.O. te Bloemendaal wordt er allereerst aan herinnerd, dat in de plaats van Mr. Th. Semeijns de Vries van Doesburgh tot Voorzitter van de Commissie werd aangewezen de heer L. van Essen. Het toezicht der Commissie bleef betrokken op het Kennemer Lyceum met uitzondering van de Gymnasiumafdeeling en de Middelbare School voor Meisjes, ,,'t Kopje". Wat het Kennemer Lyceum betreft, de afdeeling voor individueel voortgezet onderwijs (I.V.O.-af- deeling) heeft een zoodanige wijziging ondergaan, dat zij nu is ingeschreven als individueele school voor uitgebreid lager onderwijs. Voortaan zal dus uit het behalen van het eind-diploma M.U.L.O. kunnen blijken, dat die afdeeling met vrucht door- loopen is. Ten aanzien van de school ,,'t Kopje" oevat het verslag geen andere dan de gebruikelijke gegevens. De totale aantallen leerlingen, die aan genoemde twee scholen middelbaar onderwijs ontvangen ver- toonen in 1941 vergeleken met 1940 een aanzien lijken achteruitgang. Het Kennemer Lyceum werd bezocht door 434 leerlingen (vorig jaar 535) en „t Kopje" door 144 (v.j. 155). Verschillende oor zaken hebben dezen achteruitgang bewerkt. BURGERLIJKE STAND. Bevallen: A. TervoortOlbers, z. Ondertrouwd: J. R. C. Gonggrijp en D. S. Bloem. P. A. van Dorresteijn en G. H. Seders. P. M. Dorleijn en A. M. van Zon. C. P. Stapel en P L Prins. R. W. Stokmans en I. Bensink. R. K. Bowles en J. M. van Walsem. Getrouwd: geen. Overleden: G. S. de Clercq, oud 80 jr. P. Schaap geb. Brandt, oud 34 jaar. Jhr. F. Teding van Berk hout, oud 84 jaar. A. M. Maurer, oud 83 jaar. M. P. Wensing. oud 83 jaar. W. C. J. Bredius, oud 75 jaar. A. P. Ruigrok, oud 67 jaar. HEEMSTEDE PRIJSOPDRIJVING EN EEN VALSCHE HANDTEEKENING. Bij de politie te Heemstede werd door twee inwo ners aangifte gedaan dat door hen aan de deur brand hout was gekocht, en wel 2Vz M3. voor f 112.50 en 1 M3. voor f 45. terwijl vermoedelijk veel te weinig brandhout was afgeleverd. Bij een uitgebreid onderzoek werd geconstateerd dat in het eerste geval slechts 720 K.G. en in het tweede geval slechts 250 K.G brandhout voor genoem de prijzen was geleverd, terwijl het hier kastanjehout betrof waarvan de verkoopsprijs is vastgesteld op f 33.50 per 1000 K.G. Bovendien werd door de verkoo pers gebruik gemaakt van den naam van een bonafide houthandelaar te Haarlemmermeer, en werd met den naam van deze handelaar een kwitantie voor hef geleverde hout onderteekend. In verband met voren staande werden door de politie te Heemstede twee per sonen. J. G. H. en H. H„ wonende te Haarlem opge spoord en aangehouden, die bekenden bedoeld brand hout aan voornoemde adressen te hebben verkocht voor een te hoogen prijs en hierbij gebruik te hebben gemaakt van den naam van een hun, bekenden hout handelaar, daar zij den leverancier van het hout wil den sparen, die eveneens een te hoogen prijs had be rekend. Daarop is te Haarlem aangehouden A. J. D. die be kende het brandhout tegen een prijs van f 60 en f 65 aan voornoemde Gebr. H. te hebben verkocht en dit weer te hebben gekocht van D V. te Haarlem voor 1 per 1000 K.G. D. V bekende dit hout tegen ge noemden prijs te hebben verkocht en eenige kastanje- boomen te hebben gekocht van T K. wonende te Heemskerk voor f 35 per 1000 K.G. Tegen voornoemde personen zal terzake van over treding van de prijzenbeschikking brandhout pro ces-verbaal worden opgemaakt, terwijl bovendien tegen H. H. proces-verbaal wordt opgemaakt terzake valsch- heid in geschrifte. EIEREN TEGEN TE HOOGE PRIJZEN VERKOCHT. In verband met het ve»koopen van eieren tegen een prijs van 35 cent per stuk zal tegen den zuivelhande laar S. te Heemstede proces-verbaal worden opge maakt terzake van overtreding van de prijzenbeschik king evenals tegen-de koopster G. v P. te Heemstede. VERGADERING „WITTE KRUIS". De afd. Heemstede van de N.-Hollandsche Vereeni- ging „Het Witte Kruis" vergadert Dinsdag 17 Maart 5 uur in het Gezondheidshuis. DIEFSTAL VAN COKES. Woensdagavond om 9 uur werden door de politie op heeterdaad betrapt de 20-jarige v B. en de 23-jarige v. B. terwijl zij bezig waren op het terrein van het gasbedrijf een gonjezak met cokes te vullen. Beide personen werden overgebracht naar het politiebureau waar zij werden ingesloten. EEN „PERSOONSBEWIJS" VOOR DE FIET< Een Tilburger meent een afdoend middt: gen de diefstallen te hebben gevondt Het aantal rijwieldiefstallen neemt hand .and toe. De practijken. welke daarbij wo- gebezigd, worden steeds geraffineerder, zoodat al moeilijker wordt de fietsen tegen diefstal veiligen. Dit nijpt thans, nu er een aflevering bod voor rijwielen bestaat, nog des te meer. Een exploitant van een rijwielverhuurinric: te Tilburg, die op dit stuk buitengewoon onas: name ervaringen heeft ongedaan, en wien in he: geloopen jaar 17 fietsen werden ontstolen, hee: een middel gezonnen om aan deze diefstallen en voor al paal en perk te stellen. Hij meent thans een oplossing te hebben g» den, die. volgens de „N.R.Ct." kort samenge-.; het volgende neerkomt: Iedere fiets moet worden geregistreerd en nummerd en van een door de politie gewaarn- identiteitsplaatje worden voorzien en iedere f moet, wanneer hij van zijn rijwiel gebruik ir.. een daarmee correspondeerend officieel e;: domsbewijs kunnen toonen. Koop en verkoop van rijwielen mag nog s via erkende rijwielhandelaren geschieden en moet aanteekening van worden gedaan in c< gisters. Onderhandsche verkoop moet worder. boden. Veranderingen aan een rijwiel moeten.; de politie gewaarmerkt, op het identiteitspa worden aangegeven. Bij reparatie of sh moet de rijwielhandelaar identiteitspa en eigendomsbewijs controleeren. Voor het uit: nen van fietsen wil 'de ontwerper een uitleenkj instellen, die met het eigendomsbewijs aan de le dient te worden overhandigd. Daar de exploitant ook meermalen het slach: van bandendieven is geweest, die een fiets by i kwamen huren en dan thuis de goede banden; monteerden en er deze door oude vervingen, i hij ook daartegen een middel aan de hand.Hetv; wiel moet aan weerszijden van de as, het ach wiel alleen aan de linkerzijde worden verzegeld j een erop gelascht plaatje met zegel zoódat het gesloten is de banden te demonteeren, zonder zegel te verbreken. De Tilburger, die gedurende een half jaar middelen in zijn verhuurinrichting heeft toege; heeft ze als afdoende bevonden: geen fietse; geen banden zijn er meer gestolen. Hij is thans van plan het ontwerp, dat hij tot a finesses heeft uitgewerkt (zelfs de boeten op oh tredingen zijn vastgesteld) in te dienen bij de partementen van handel, nijverheid en scheepvj en van justitie. VERGADERING KAMER VAN KOOPHAM)! VOOR HAARLEM. De laatste vergadering van de Kamer van Koopl del en Fabrieken voor Haarlem vóór de reorganis van de Kamers van Koophandel en Fabrieken in derland zal worden gehouden Dinsdagmiddag 31 Vi des voormiddags te half 3 in het gebouw Nassau; 4-6 te Haarlem. GEVONDEN DIEREN EN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau, straat te Haarlem, tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Bureau van Politie,. Smede» 9, bril; Robert, Chrysanthenumlaan 2. Heerhstede, Bureau van Politie, Smedestraat 9. broche; Slot. K: straat 14. bankpapier; Post, Weltevredenplein 39, bad pier; Pruysen, Prof. v. d. Waalsstraat 50, bankpapier, schaupt,. Westerhoutstraat 42, handschoen: Staph; Karei van Manderstraat 98, hond; Muylaert, Bloem; straat 35, hond: Lubbers, Nassaulaan 68, handschoen; K Kanariestraat 61, hond: Ammerlaan, IJselstraat 9, m schoenen: Gessel, Middenweg 101, horloge; v. d. H, Drususstraat 9. hondje: van Berum, Spaarndamscïti 284, horloge; Morzelt. Harmenjansweg 61. jas; Overt Aelbertsbergstraat 34, koffer met inh.; Velthuis. ED straat 6. kist; Bureau van Politie, Smedestraat 9, ooS Lijnzaad, Teylerpiein 57, regenjas, v. d. Heide, KI. Ht straat 21 rood, penning; Klaassen, Kleverparkweg 78 m portemonnaie met inh.; Timmerman, Rijksstraatwej portemonnaie met inh.: Klingers. Van Marumstraa: portemonnaie met inh.; Koops, Bantamstraat 16. ports: naie met inh.: v. d. Heulen, Maèsstraat 5, portemo: met inh.: Bureau van Politie, Smedestraat 9. portemor: v. Berkum. Brouwersstraat 143, tasch met inhoud; Dam, Krelagestraat 7, vulpen; Timmerman, Rijkssfi weg 89, wantje. Nieuwe uitsaven KWEEKT ZELF GROENTEN. Bij de N.V. Uitgeversmaatschappij Kosmos te Ami dam is een boekje uitgegeven, dat den titel heeft „Km zelf groente". Het is een eenvoudige handleiding, s gesteld in opdracht van de Centrale Vereenlging schoolwerktuinen, en bevat de noodige gegevens voof die zelf tot het telen van groente willen overgaan, handig boekje. MARKTBERICHTEN BARNEVELD (Donderdag). Pluimveemarkt. Oude! pen 2.00—3,50. Oude kippen per K.G. 0,90. Oude hanen 4.20. Jonge hanen 2,35—3,60. Jonge hanen per K.G, I Jonge hennen 4,255,50. Tamme eenden 1,50—2,00. Gis 6.00—7,50. Kalkoenen per K.G. 0.90. Tamme konijnen II 6,50. Wilde konijnen 1.10. Aanvoer 1100. Handel vlug. Eiermarkt. Witte eieren tot 1,32. Eenden eieren t< Aanvoer 2280. Handel vlug. Veemarkt. Zeugen f 140—f 250. Biggen f 24—f 28. Aanv 50. Handel kalm. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 12 Maar Getrouwd 12 Maart: C. W. van Brussel en J. Benard; J. Janssen en W Klanderman. Bevallen 10 Maart: E. C. B. JanssenKnelange, A. VlugtBos, d.; 11 Maart: G, ZwanenburgVa!l ring, d.; J. M. C. Zwartvan Egmond, d.; C. Bontt Waleveld, z.; E. D. RussSmink, z.; C. M. Koniri Toepoel, z.: H. Eelman—Mutsaers, d.; 12 Maart: M HooningBitterberg, d.; H. v. d. PutteBos, d.; TuntelerHofman, d. Overleden 9 Maart: J. J. F. Lomans, 83 j., Kindt huissingel; 10 Maart: W. P. N. Kooij, 59 j., Nieu Groenmarkt: H. Kedde, 53 j., Zuidpolderstraat; B. Dfl ker, 61 j.. Bleekenbergplein; J. M. van Oijenvan Laan, 54 j.. Slachthuisstraat; C. C. Bakkervan Poel, 64 j.. Kamperlaan; W. M. van Egmond—S= 63 j., Gen. Bothastraat; 11 Maart: A. van Eerden, j., Ged. Voldersgracht; J. A. van Amelrooij, 33 Tuinwijklaan; P. C. van Amelrooij, 26 j., Tuinwijklai G. van Zeggeren. 74 j., Saenredamstraat; J. H. K. v Campen, 84 j., Ged. Oude Gracht; A. J. ten Kle. Dolderman, 56 j„ Kamperlaan; J. van Geloven, 87 Begijnhof; Te koop gevraagd een FLINKE ZEILBOOT Br. met inl. ond, no. 7694 bureau van dit blad. N.V.Keller&Macdonald JANSWEG 42 Telefoon 11828 Electricïteit op elk gebied. verkrijgbaar 30 ct p. liter bij Warmoesstraat 22. v. Egmondstr. h. Hoeufftstr.(H.N.) o.a. Borstine, Wybert enz. - Anijsspiritus, Saridon, Lieve vrou- wenbedstroo, Lindebloesem. Ka millen, Glycerine met Kamfer- spiritus,- Vitamine C enz. Tonicum Noury e.a., Sennepeulen, Eau de cologne per maat. Prima Werk en Toiletsponsen, Borstelwer. SPECIALIST IN BELASTINGZAKEN J. F G BODE. oud-adj.-Inspecteur der Dir. Belastin?: Accountant - RAAMSINGEL 34. TELEFOON 1361 HEEMSTEDE's WONINGBUREAU CORNs. L. KWAK HEEMSTEEDSCHE DREEF 27« - TELEFOON 104! (tramhalte Blauwe Brug) Vrijblijvend kunnen wij aanbieden: BOUWTERRB te Heemstede; perceelen in diverse grootte, tot matir prijzen (MOOIE GELDBELEGGING). Nog eenige huizen eveneens voor geldbelegging! HUIZEN TE KOOP OF TE HUUR GEVRAAGD OFF. PUBL. VAN HET DEP. VAN HANDEL, NTJVERH. EN SCHEEPVAAB 11 Maar! CENTRALE DIENST VOOR IN- EN UITVOER. De kantoren van den Centralen Dienst voor In- en Uitvoer. Piet Heinp? 6, 's Gravenhage. zullen gedurende de maand Maart Zaterdags gesloten OFFICIEELE PUBLICATIE VAN DEN GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZU Bericht No 96. MAXIMUM WINKELPRIJZEN VOOR GEDROOGDE GROENTEN. Aan het publiek mogen met ingang van 15 Maart 1942 ten hoogste de vi gende prijzen in rekening worden gebracht: Cellophaan 15 gr. 20 gr. 25 gr. 0.05 0,U6'.i 0.08 Carton 0.22 70 gr. i tablet 1% 0.2714 0,31 gr. 90 gr. 100 gr. u.ro u,z0 0,22 0.2514 0,2714 0,31 0.3414 0.39 Gedroogde peterselie boerenkool roode kool savoye kool witte kool uien erwtensoep- groenten hutspot Julienne I Julienne II HET VRAGEN VAN HOOGERE PRIJZEN IN STRAFBAAR. Bewaar deze opgave en gebrnib haar Nieuw» >oaaven kunnen de vroeaere onaeldla maken 0.0414 0.0514 0.0614 0.0414 0,0514 0.0614 0,04'4 0,0514 0,06% 0,2414 0.2714 0,3014 0,35 0,1814 0,20% 0.22% 0,26 0,20 0.22 0,24 0,27% 0,18 0,20% 0,22% 0,26 Ged. Oude Gracht 82 - Telefoon 12874 <Keelt kapitaal keschiktaac uooc (iet stuiten van (utaotheken en cxedieten, en kaapt (uipotkecaae aaxdeiinqen- -J

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 22