Haarlem's Dagblad y 59e JAARGANG No. 18017 X X tntjav» Lourens Coster, Mij. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, Dijk. Soenda- plein 37. Postgiro 38810. Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600, DrukkerU 10132, Administratie 10724, 14825, Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM ZATERDAG 14 MAART 1942 Abonnement per week 0.26. per maand 1,15, per kwartaal 3,42. franco per post 3,73. losse nummers 6 cent. Adverten- tiën: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclame* 0,72 per regel. Contracttarlevcn op aanvraag. Vraag en aanbod 14 regels 0,72, elke regel meer 0.18. Groentjes 1—3 regels 36 cent, elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Steun krachtens de Armenwet Cijfers van Maatschappelijk Hulpbetoon Het aantal personen dat blijkens het laatste jaar verslag van den dienst van Maatschappelijk Hulpbe toon te Haarlem steun ontving krachtens de Armen wet was: 3369 hoofden van gezinnen (2725 mannen en 644 vrouwen) en 1292 alleenstaande personen (671 man nen en 621 vrouwen). Naar den leeftijd waren zij als volgt verdeeld: hoofden van gezinnen alleenstaande man. vrouw. man. vrouw, beneden 21 jaar 11 2150 jaar 1670 407 199 118 50—65 jaar 532 153 197 201 65 jaar en ouder 522 83 275 302 Uit deze cijfers blijkt dat een vrij belangrijk deel der gesteunden boven de 65 jaar is, namelijk 1182 van de 4668. Naar de godsdienstige gezindte verdeeld waren er 1530 Protestanten, 1526 Roomsch Katholieken, 44 Is raëlieten en 1541 tot een andere of tot geen gezindte behoorend. Gas en electriciteit te Haarlem Munt- en gewone meters Blijkens het laatste jaarverslag der Haarïemsche gasfabriek waren er bij particulieren te Haarlem 38708 gasmeters geplaatst, daarvan waren 21.243 muntmeters. In aantal wonnen de muntmeters het dus, maar uit de mededeeling dat van het gas dat de particulieren gebruikten niet meer dan 41.58 pet over den muntmeter ging, blijkt dat hetgeen trouwens niet te verwonderen is, het gemiddeld verbruik der Haarlemmers die een gewonen meter hebben grooter is. Muntmeters mogen alleen in arbeiders- en kleine middenstandswoningen ge plaatst worden. Het Electriciteitsbedrijf had 26.692 gewone meters geplaatst, 11.132 muntmeters en 2396 dubbel- tariefmeters. In verhouding tot het gas zijn er dus bij het electriciteitsbedrijf minder muntmeters. Het eleotriciteitsverbruik over de muntmeters was nog geen 50 pet. van dat over de gewone meters. De bronzen cent ingetrokken 's-GRAVENHAGE, 13 Maart. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departement van finan ciën is met ingang van heden de bronzen cent inge trokken en buiten omloop gesteld. De nog in omloop zijnde bronzen centen kunnen tot en met 11 April a.s. worden ingewisseld bij de kan toren vfn de Ned. Bank, en bij de postkantoren, de bijkantoren en hulpkantoren der posterijen en de post stations in Nederland. Directeur hoofdpostkantoor te Den Haag De heer A. J. Bruggeman te Haarlem benoemd De heer A. J. Bruggeman, inspecteur van de P. T. T. te Haarlem, is met ingang van 1 April be noemd tot inspecteur in Algemeenen Dienst der P. T. T. en als zoodanig belast met de functie van di recteur van het hoofdpostkantoor te 's-Graven- hage. De heer Bruggeman trad 1 October 1905 als sur numerair in dienst van de P.T.T.. doorliep de ver schillende rangen van het hooger personeel en werd op 1 October 1933 benoemd tot referendaris der P.T.T. en op 16 Juli 1934 tot adjunct-directeur té Den Haag. Op 1 December 1939 volgde zijn be noeming tot inspecteur in de afdeeling Noordhol land. In deze zoowel als in zijn vroegere functies wordt hij door zijn personeel als een humaan chef zeer gewaardeerd. De heer Bruggeman. die thans 56 jaar is, was jarenlang lid van verschillende exa mencommissies van hooger en middelbaar personeel der P.T.T. en maakte ruim 7 jaar deel uit van de postale permanente Commissie van Beroep. VOOTtDR A O UT A YON" D HERMAN V Hermann Eris Bussc (archief H.D.) ERTS BUSSE Zooals wij reeds hebben modeige deelid zal de Duitsohe dich ter Hermann Eris Busse Vrij dag 20 dezer uit eigen werk voorlezen in een der zalen van het Concentge- bouw te Haar lem. Aan hetgeen wij in ons num mer van 10 de zer reeds om trent deze voor- aanstaande fi- j guur in de Duitsehe litera tuur mededeel den. zij hier toe revoegd, dat 5usso in 1891 1 'n Freiiburg werd geboren en daar sinds 1919 woont. Zijn beroamid- ite werk is de rilogie ..Bauern adel". be staande uit ,,Das sahlafende Feuer". „Markus und Sixta" en „Der letzte Bauer". Zij versohenen in vertaling in 19 291930 in Nederland en trokken sterk de aan dacht. Een nieuwe uitgave is in voorbereiding. In zijn roman ..Hans Fram' is veel uit dichters eigen leven \erwerkt, evenals In ..Peter Brunnkat" en in „Tulipan en de vrouwen". In ..Leute von Burgstetten" behandelt hij den partijentfjd. terwijl zijn belangstelling voor het Schwarzwalcter dorps leven weer blijkt uit zijn roman ,.Der Tautrager". Tot zijn nieuwste werk behooren de roman ..Der Erdgeist" en de vertelling ..Zum silbernen Stem". De dichter ontving in 19 30 den Carl Schünemann. prijs voor de trilogie „Bauernadel" en in 1939 den Johann Peter Hebei-prijs. Zij ten slotte opgemerkt, dat Busse een dichter is. die In zijn werken de eeuwige wereldwetten onder gaat. Uit de schoonheid der natuur en den klop van het menschelijk hart wordt zijn dichtersohap ge boren, zich uitend in een warinoloedig. geestig ver haal. waarin door woordkeus en karakter het volks- efgenc aan den dag treedt. Verstandig besluit van den Ncd. Hockey Bond Geen promotie- en degradatie-wedstrijden In „Hockey Sport" lezen wij. Jat de Ned. Hocke; Bond besloten heeft met het oog op de stagnatie ln de competitie dit seizoen geen promotie of degradatie Wedstrijden te spelen. IfleiMoor kan waarschijnlijk bereikt worden, da- alle bekerwedstrijden, districtsontmoetingen en de Wedstrijden om het kampioenschap van Nederland wèl verspeeld wormen, zoodat op die manier hei hockey-seizoen toch nog een spannend slot zal hebben. H»t resultaat van het bondsbesluit is voorts, dat geen enkel elftal dit seizoen zal degradeeren. maar om te voorkomen dat de a s. kampioenen gedupeerd worden, zullen deze automatisch promoveeren. waar door het volgende seizoen in enkele gevallen de af- deelingen één elftal te groot zullen zijn. In het vol gende seizoen zal de promotie- en de degradatiere geling dan dusdanig zijn. dat alle afdeelingen weer tot hoogstens acht elftallen teruggebracht worden. Zou deze oplossing ook voor den N.V.B. goon vingerw ijzing kunnen zijn"' Het spelen van twee zv. .i- re wedstrijden achter elkaar op feestdagen zal zeker hij de medische commissie van den N.V.B. op bezwa ren stuiten. En wat dan? Het gesloten seizoen niet op 1." Juni laten ingaan? Naar wij vermoeden zal het College van Gevolmachtigden voor de Sport daur niets voor voelen. Red, H.D. VERDUISTEREN 14 Mrt. v. 19.41 tot 7.56 Maan 15 Maart op 7.20. onder 18.07 (N.M.) Verduisteren 15 Maart van 19.43 tot 7.54. Maan 16 Maart op 7.47, onder 19.17. Wie zon deze kleine kanarie niet benijden? Er zijn kanaries, die in hun liecle leven lang een vreug deloos beslaan in een kooitje slijten en met hen zou den we niet graag willen ruilen. De gevederde, sclioo- ne zanger echter die ge op bijgaande foto al'gel»eeld ziet deelt dit trieste lot van zijn vele collega-zangers niet. In tegendeel. Hij beweegt zich overdag letterlijk zoo vrij als een vogeltje door de kamer, springt eens op de kast en op de tafel, fluit eet» "deuntje en is met het leven best tevreden. Het hoogtepunt van zijn zorgeloos vogelbestaantje komt echter als zijn mees teres *s middags of 's avonds thuis komt. Onvervaard springt hij op haar schouder en kweelt het hoogste lied uit en. de bclooning Iaat niet op zieli wachten. (foto De Haas) Regels voor het verkeer 's-GRAVENHAGE, 14 Maart. De Duitsehe po litie deelt mede: Bij de controle van het verkeer is vastgesteld, dat de bestuurders van auto's in de bezette Nederland- sche gebieden zich niet houden aan de hoogst toe laatbare rijsnelheid. De desbetreffende bepalingen zijn vervat in de verordening van den secretaris generaal van het ministerie van waterstaat no. 193 van 8 October 1941. Volgens deze bepalingen mogen automobielen, geheel onverschillig van welke soort, binnen de bebouwde kom niet sneller rijden dan 40 kilometer per uur. Dit wil niet zeggen, dat deze snelheid voortdurend gehandhaafd moet worden, doch deze snelheid is het maximum, dat bij een gunstigen toestand van het verkeer bereikt mag wor den. Hieruit volgt, dat werkelijk aanzienlijk lang zamer gereden moet worden. Daarnaast bestaat de verplichting, dat de rijsnelheid telkens moet worden aangepast aan den bestaanden verkeerstoestand, d.w.z. dat bij druk verkeer de hpogst toelaatbare snelheid van 40 kilometer per uur niet mag worden bereikt. Buiten de bebouwde kom mogen personen auto's tot en met 8 zitplaatsen en motorrijwielen de maximum snelheidsgrens van 80 kilometer per uur niet overschrijden. Alle overige auto's, dus vracht auto's, omnibussen en andere speciale voertuigen mogen buiten de -bebouwde kom niet sneller rij den dan 60 kilometer per uur. Er woedt in het bij zonder op gewezen, dat deze maximum snelheid ook op de autowegen in geen geval mag worden overschreden. De bepalingen van artikel 41 van de genoemde verordening worden hierdoor niet getrof fen. De Duitsehe politie zal er voor zorgen, dat aan deze zoo belangrijke bepalingen, die zoowel in het belang van de veiligheid van allen als ook in het belang van een zuinig verbruik zijn, nauwgezet de hand wordt gehouden. Een ieder dient zich duidelijk te realiseeren, dat hem bij een overtreding van deze bepaling niet alleen een strenge straf, doch ook een intrekking van het rijbewijs te wachten staat. In dit verband wordt er nogmaals aan herinnerd, dat overeenkomstig artikel 8 van de genoemde ver ordening iedere bestuurder van een voertuig, hier toe behooren ook in het bijzonder de wielrijders, die door gemakzucht of door andere niet steekhoudende redenen midden op den rijweg met auto's in botsing komt, geen schadevergoeding kan verwachten. Wil een bestuurder van een voertuig zijn voertuig ergens neerzetten om te parkeeren, dan is hij ver plicht zijn voertuig aan de uiterste rechterzijde van den rijweg, wanneer daarnaast ruimte is op die plaats neer te zetten, opdat het overige rïjverkeer zoo min mogelijk gehinderd wordt. Geconstateerd is, dat de bestuurders van bakfiet sen (melkboeren, groentehandelaren, bloemenkoop- lieden enz.) hun voertuigen uit gemakzucht midden op den rijweg neerzetten. Tegen deze verkeerszon- daars zal met alle scherpte worden opgetreden. De uitvlucht, dat de bovengenoemde bepalingen iemand onbekend zijn, wordt niet aanvaard. Iedereen heeft de gelegenheid zich met de desbetreffende geldende verkeersmaatregelen vertrouwd te maken en wie dit nalaat, loopt gevaar bestraft te worden. De prijsbeheersching op pad Omvangrijke sluikhandel in levensmiddelen te Haarlem en omgeving ontmaskerd 's-GRAVENHAGE, 14 Mrt. De districtscomman dant der prijsbeheersching in Noord-Holland heeft eenigen tijd geleden de beschikking gekregen over een aantal rechercheurs, die met de bestrijding van overtredingen der prijsvoorschriften zijn belast. Dat dit nieuws opsporingsorgaan, dat slechts enkele we ken geleden zijn werkzaamheden begon, reeds de noo- dige successen heeft geboekt, mag uit bet onderstaande blijken. Dezer dagen stelden eenige recercheurs van de prijs beheersching in Noord-Holland in samenwerking met de plaatselijke politie een onderzoek naar de naleving der prijsvoorschriften te Zandvoort in. Bij den fruithandelaar Kemp constateerden zij diverse prijsopdrijvingen met het gevolg, dat de totale winkel voorraad in beslag werd genomen en openbaar ver kocht. Het onderzoek bij Kemp was hiermede echter niet afgeloopen, want voorts werd nauwkeurig nage gaan van wie hij de verschillende artikelen, welke hii te duur verkocht, had ingekocht. Dit bracht de recher cheurs op het spoor van een uitgebreid net van sluik handelaren in de omgeving van Haarlem. Omstreeks dertig personen bleken direct of indirect betrokken te zijn bij dezen zwarten handel in levensmiddelen. Allerlei artikelen, zooals kaas, chocoladetabletten, sla olie, koffie, thee, vet, blikken groenten en vruchten, suiker, eieren, cacao, rijst, boter, tarwe, peper, waren tegen de meest fantastische prijzen van de eene hand in de andere gegaan. Voor de eieren was 30 cent per stuk betaald, voor suiker f 75 per baal van 50 kg., voor tarwe f 77.50 per mud, voor vet f 16 per kg., voor koffie f 46 per kg voor thee f 50 per kg, voor kaas f 4 per kg, voor ree pen chocolade f 0.25, voor tabletten chocolade f 1.20 voor cacao f 8 per kg., voor boter f 10 per kg, voor rijst f 3.60 per kg en voor pepersurrogaat f 5.25 per kg. cn dit alles in flinke hoeveelheden. De rechercheurs wisten de goederen voor een be langrijk deel te achterhalen en in beslag te nemen, zoodat zij weer in den bonafiden handel kunnen wor den gebracht. Onder meer zijn de in beslag genomen eieren over de ziekenhuizen te Haarlem verdeeld. Binnenkort zullen de betrokkenen voor den inspec teur voor de prijsbeheersching terecht staan. Uitreiking bonkaarten te Haarlem Maandag de R en de T. Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten is liet Maandag de beurt aan de letters R en T Bahalve de stamkaart dient ook het daarbij behoo- rende inlegvel te worden medegebracht. Generaal-veldmaarschalk Sperrle bezoekt generaal Christiansen 's-GRAVENHAGE. 14 Maart. Dezer dagen heeft generaal-veldmaarschalk Sperrle een be zoek gebracht aan den Weermachtsbevelhebber in Nederland, den generaal der vliegers Fr. Christiansen. Bij deze gelegenheid bezocht hij o.a. ook de in Nederland liggende formaties van de luchtmacht, alsmede de pas gebouwde ves tingwerken in het Nederlandsche gebied. Steenkool, gas, electriciteit, cokes, enz. De productie van de Haarïemsche Gasfabriek en het Electriciteitsbedrijf Blijkens het jaarverslag van de Gasfabriek te Haar lem maakt dit bedrijf uit 100 KG steenkolen: 40.71 M3. gas, 73.86 KG cokes, 3.41 KG koolteer en 0.858 KG am monia liquide van 25°/o. De gasfabriek verstookte in het jaar 32.179.532 KG gaskolen en 30.589.159 KG cokeskolen, totaal 62.768.691 KG. Het Electriciteitsbedrijf heeft voor het opwekken van 1 KWU noodig (inclusief opstoken, stroomlevering voor verwarming, enz.) 0.558 KG steenkool. 100 KG steenkool leveren dus 55.8 KWU. Blijkens het laatste jaarverslag verbruikte het G.E.B. 26.886.800 KG steenkolen. MEISJE VERMIST Sedert 9 Maart 1942 wordt te Aerdenhout, ge meente Bloemendaal vermist: HELENA MATLA, geboren te Zandvoort, 6 Juni 1924, wonende Hout- vaartkade No. 36 te Aerdenhout, gemeente Bloe mendaal. Zij is op 9 dezer te 9.06 uur v.m. per trein van HeemstedeAerdenhout vertrokken naar Leiden teneinde zich te begeven naar een kostschool te Voorschoten, waar zij echter niet is aangekomen. Signalement: Lengte pl.m. 1.60 M., gezet postuur smalle gelaatsvorm, frissche kleur, loshangend donkerbruin krullend haar, groote donkerblauwe oogen, gewone neus, mist een stukje uit een der oorschelpen, gaaf gebit, kleine tanden. Zij draagt een bril met hoorn montuur en maakt den indruk ongeveer 15 jaar oud te zijn. Gekleed met: wollen hemd, rose of zwarte di- rectoir, marine blauwe geplisseerde rok, dito wol len ondertrui met kleine kol, hel blauwe wollen boventrui, marine blauwe wollen mantel, dito capichon muts, grove hooge zwart lederen sport schoenen. De onderkleeding is genummerd 33. Zij is in het bezit van een beige lederen schou- dertaschje, gemerkt H. M. Voorts bezit zij een persoonsbewijs en een brief van haar moeder, ge richt aan de directrice van de Kostschool te Voorschoten. In de tasch schriften en school boeken alsmede breiwerk, waarvan de pennen naar buiten steken. Om het haar draagt zij een oranjekleurigen flu- weelen band. De Commissaris van Politie te Bloemendaal ver zoekt namens de ouders opsporing, aanhouding en overbrenging naar zijn bureau te Overveen van genoemde minderjarige. Transportkosten wor den vergoed. Japansche vlootstrijdkraehten bij (le Salomonseilanden LISSABON, 14 Maart (A.N.P.) De Londensche Nieuwsdienst meldt dat bij de Salomans-eilanden Ja- pansche vlootstrijdkrachten zijn waargenomen. Ned.-Indisch instellingen onder Japansche controle TOKIO, 14 Maart (Domei). In een bericht uit Ban doeng aan de „Asahi" wordt gemeld dat de Japansche legerautoriteiten de overdracht naar Japansche con trole voltooid hebben van verschillende Ned.-Indische bestuursorganen, met inbegrip van de departementen van defensie, openbare werken en verkeer, alsmede van de rijkskininefabrieken. De overdracht der con trole is begonnen op 11 Maart terstond na een bespre king tusschen de Japansche militaire autoriteiten en Ned.-Indische regeeringsvertegenwoordigers van het vroegere Ned. Indische bestuur. Port Moresby opnieuw gebombardeerd LISSABON, 14 Maart (A.N.P.) Naar de Engel- sche Nieuwsdienst uit Sydney meldt, is Port Mo resby aan de Zuidkust van Nieuw-Guinea gisteren opnieuw door Japansche vliegtuigen aangevallen. Voorts hebben de Japanners een luchtaanval ge daan op een punt in de buurt van het eiland Tale, zestig mijl ten westen van Port Moresby. Ned.-Indische saldi in Amerika geblokkeerd STOCKHOLM. 14 Maart (D.N.B.) Naar de Britsche Nieuwsdienst uit Washington meldt heeft het Amerikaansche departement van financiën be kend gemaakt dat de Ned. Indische saldi in de Ver. Staten geblokkeerd zijn. Proces te Bromberg begonnen 38 Polen staan terecht BROMBERG, 13 Maart. Voor het buitenge wone gerechtshof alhier is een groot proces begon nen tegen 38 manschappen van een Poolsch be wakingsdetachement dat een aantal geïnterneerde Volksduitschers in Augustus en September 1939 van Thorn naar Warschau had begeleid. Getui gen "gaven den eersten dag een schildering van de verschrikkelijke toestanden, die tijdens dit ver voer hebben geheerscht. Het proces zal waarschijn lijk verscheidene weken duren. (D.N.B.) Engelsche vliegtuigen boven Duitschland BERLIJN, 14 Maart (D.N.B.) In den nacht van 13 op 14 Maart hebben Britsche bommenwerpers sto- ringsaanvallen op Noordwest-Duitschland ondernomen Woonwijken der burgerbevolking werden door bom men beschadigd. Volgens voorloopige berichten werd een der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. Medan door de Japanners bezef. Ook Koetaradja en Sabang in hun handen. MEDAN. 13 Maart (Domei). —.De Japan sche strijdkrachten, die geland zijn tc La- bcehanroekoe in liet Noorden van Sumatra, hebben hun opmarsch zonder tegenstand te ontmoeten vortgezet en hedenmorgen Medan, de hoofdstad van Sumatra, zonder slag of stoot bezet. Van een Japansche legerbasis meldt Domei: De Japansche strijdkrachten, die Donderdagmorgen vroeg geland zijn op een pimt van Sumatra s Noordkust, hebben Koetaradja, het sleutelpunt van den noordwestelijkan top van 't eiland bezet. Een deel der Japansche troepen trok verder op en veroverde het vliegveld dat gelegen is ten Westen van Koetaradja. Inmidddels heeft een andere Ja pansche afdeeling Donderdag zonder slag of stoot een landing verricht op het eiland Weh. gelegen aan de noordpunt van Sumatra en de stad Sabang bezet. Ook hebben Japansche troepen Donderdag ochtend Idi veroverd, gelegen op 200 K.M. ten Noordwesten van Medan. BATAVIA VOOR VERNIETIGING GESPAARD. BATAVIA, 13 Maart (Domei). De corres pondent van het Japansche persbureau Domei geeft een beschrijving van den toestand te Batavia, waar de rust is weergekeerd. De stad is volkomen intact en gespaard gebleven voor elke schade als gevolg van oorlogshandelingen. De publicaties van de Japansche overheid inzake het militaire bestuur zijn op alle belangrijke plaatsen van de stad aangeplakt. Politieagenten regelen het ver keer en zorgen voor de orde in dp straten, waar alle officieele gebouwen en militaire doelen onder controle van de Japansche militairen zijn ge plaatst. Sinds den eersten avond der bezetting is het licht weer ontstoken, daar de electrische in stallatie geen schade heeft opgeloopen. De tram, die tot twee dagen na de bezetting heeft stilge staan. rijdt weer als gewoon. De treindienst tus schen Buitenzorg en Batavia is op 7 Maart weer geopend. 80 procent van de winkels is heropend, hoewel de meeste zaken nog de zakken zand voor den ingang hebben liggen, Vertrouwend op de scherpe discipline van de Japansche soldaten, gaan de bewoners tegen den avond uit om hun inkoopen te doen. BANDOENG ZJgNDT WEER UIT. BANDOENG, 13 Maart. (Domei). Het radio station van Bandoeng, dat uit den aether ver dwenen is toen de Japansche strijdkrachten de tijdelijke hoofdstad van Ned.-Indië naderden, heeft thans zijn uitzendingen hervat. De nieuwsberich ten worden omgeroepen in het Nederlandsch, het Maleisch, Japansch en in de Indonesische talen. Japansche versterkingen naar Nieuw Guinea Port Moresby eerstvolgend doel der Japanners STOCKHOLM. 13 Maart (D.N.B Naar de zender te New-York meldt, versterken de Japan sche troepen hun stellingen op de landingsplaatsen op Nieuw-Guinea. Het eerstvolgende doel der Ja pansche aanvallen schijnt Port Moresby te zijn. Japanners willen deze belangrijke haven gebruiken als uitgangspunt voor operaties tegen het vasteland van Australië. Duitsehe successen aan het Oostelijk front Bolsjewisten lijden ernstige verliezen in den Noordelijken sector Van militaire zijde verneemt het D. N. B.: Sedert den 10en Maart hebben zich op een on overzichtelijk terrein in het Noordelijk deel van het Oostelijk front bijzonder hevige ge vechten ontwikkeld, die den Duitschen troepen groot succes hebben opgeleverd. Het is daar gelukt de 80ste en deelen van de 27sten Sovjet Russische cavaleriedivisie, alsmede het gros van de 327ste infanteriedivisie en deelen van de 26ste infanteriedivisie van haar verbin dingen af te snijden, te vernietigen of gevan gen te nemen. DUITSCHE ACTIE TEN OOSTEN VAN TAGANROG-STALINO. BERLIJN, 13 Maart (D.N.B.) Naar het opper bevel der weermacht mededeelt is de vijand den 12en Maart in het gebied ten Oosten van Tagan- rog-Stalino en in het Noorden van het Donetz- gebied niet meer tot den aanval overgegaan. In plaats daarvan werd van Duitsehe zijde met succes een aanval ondernomen. Troepen van een infan- terie-divisie sloegen een numeriek sterkeren vijand terug en bezetten een plaatsje waarom de laatste dagen zwaar was gevochten alsmede een hoogte. De tegenstander liet talrijke gesneuvelden op het slagveld achter. Stoottroepen van een andere gevechtsgroep sloten zich bij dezen aanval aan, wierpen den tegenstander uit zijn sneeuwstellingen en vielen hem in den rug aan, waardoor de verliezen van den vijand nog grooter werden. Bovendien werden drie pantserwagens bij dezen aanval onklaar ge maakt. Aan het front ten Oosten van Charkof her haalde de vijand den I2en Maart zijn hevige aan vallen, die tot zware afweergevechten leidden, die voor den tegenstander, groote verliezen oplever den. Er werden 250 gevangenen gemaakt en vijf fiantserwagens. waaronder twee zware, vernie- igd. Naar voorts van militaire zijde verluidt hebben den I2en Maart Duitsehe gevechtsvliegtuigen aan het geheele Oostelijke front de spoorwegen der bolsjewieken aangevallen. In de gebieden in den rug van den viiand werden een pantsertrein, negen volgeladen treinen en negen locomotieven ver nield, terwijl vier andere treinen door bommen zwaar beschadigd werden. De Duitsehe bommen vernielden op verschillende plaatsen de rails op zoodanige wijze, dat de baanvakken voor geruimen tijd onbruikbaar zijn geworden voor het vervoer van menschen en materiaal. Bij do Duitsehe soldaten in den middensector van het Oost front, Ook eed ii rende den maaltijd mug de post bij het mach i ncgeweer het terrein niet onbespied laten Orbis-Holland- P.K. Gutjahr- Pax-HoUand-m Duitschland strijdt voor Europa. Bolsjewistische strijdkrachten in den Noordelijken sector vernietigd Britsche kruiser van de Leander-klasse gezonken. HOOFDKWARTIER VAN DEN FuHRER. 13 Maart (DNB) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Bij de afweergevechten in het Donctzgebled werden vrij sterke vijandelijke strijdkrachten door een tegenaanval verslagen. In den noorde lijken sector van het Oostelijk front vernietigden formaties van het leger en de Waffen-SS in gevech ten, die verscheidene dagen duurden, een van haar verbindingen afgesneden groep vijandelijke strijd krachten. Formaties gevechts- en jachtvliegers vielen vijandelijke stellingen, bezette plaatsen en ravitailleeringswegen der bolsjewisten met succes aan. In de periode van 9 tot 12 Maart verloor de vijand aan het Oostelijke front 55 pantserwagens. Tijdens de gevechten van de afgeloopen week heeft de 33ste Württembergsch-Badensche divisie infanterie zich bij de afweer van talrijke aanvallen van numeriek veel sterkere strijdkrachten van den vijand bijzonder onderscheiden. In Noord-Afrika waren succesvolle aanvallen ge richt op een Britsch vliegveld aan de Egyptische kust. alsmede op ontschepingen van troepen en tentenkampen in het gebied van Tobroek. Bij bom aanvallen op de Iuchtbases op Malta werden tal rijke treffers geplaatst tusschen op den grond staande vliegtuigen. De Britsche kruiser, die volgens hot wccrmachts- berieht van gisteren in de Middellandsche Zee door een Duitsehe duikboot werd getorpedeerd, is. naar uit een later ingesteld onderzoek is gebleken, ge zonken. Het was een kruiser van de Leander-klasse. Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van 12 op 13 Maart Kiel aangevallen. De burgerbevol king leed verliezen aan dooden en gewonden Drie der aanvallende vliegtuigen werden neergeschoten. Oberfeldwebel Gildner behaalde zijn 25ste nachte lijke overwinning. Aansluiting van de Ostmark te Weenen herdacht. Dr. Goebbels Komende lente en zomer zullen Europa dichter bij zijn nieuwe gedaante brengen. WEENEN. 13 Maart (D.N.B.) De rijksgouw Wee nen heeft heden in een groote betooging op don Hcl- denplatz de aansluiting van de Oostmark. bij het Groot-Duitschc rijk in het voorjaar van 1938 herdacht. Redevoeringen werden uitgesproken door rijksminis ter Goebbels en door den gouwleider van Weenen, rijkslelder Von Schirach. Laastgenocmde verklaarde dat Weenen dc geboortestad is geworden van het Groot-Duitsche rijk, hetgeen door de Wcencrs gevoeld wordt als een verplichting: alles voor Groot-Duitsch- land. alles voor Adolf Hitler. Rijksminister dr. Goebbels bracht eerst de groeten van den Führer over en zeide vervolgens om.: Chur chill heeft dezer dagen een paar joden uit het vroegere systeem-Oostenrijk ontvangen en hun gezegd, dat een onoverbrugbare tegenstelling bestaat tusschen Berlijn en Weenen (stormachtige hilariteit) Het is overbodig zich af te vragen, welke stad een betere stemming heeft in Duitschland. Wij allen hebben slechts één stemming, die ons de kracht en vastberadenheid geeft om ondanks alle lasten dezen oorlog voort te zetten tot de groote overwinning. Hierin onderscheiden de Oostenrijkers zich evenmin van de Pruisen als de Beieren van de Saksers of Würtembcrgers. Terwijl in het derde jaar van den eersten wereldoorlog reeds vaak gezegd werd: vrede tot iederen prijs wordt in het derde jaar van dezen oorlog slechts gezegd: overwin nen tot iederen prijs. Wij hebben geweten dat deze oorlog ons voor zware lasten zou stellen, wij schuwen ze niet. Want de Führer heeft ons niet geroepen om een gemakkelijk leven te lijden maar om met hem historie te maken. En er wordt thans historie gemaakt. Op de slagvelden van dezen oorlog is de kreet: „Eén volk, één Führer" werkelijkheid geworden. De komende lente er! zomer zullen Europa weer beslissende stappen dichter brengen bij zijn nieuwe gedaante. Het is steeds tragisch dat onze tegenstan ders onze voorspellingen niet willen aanvaarden, niet ernstig opgenomen hebben, op binnenlandsch, zoowel als op buitenlandsch politiek gebied. Allen die zich tegen ons gekeerd hebben zijn nog verslagen, niemand kon op den duur het nationaal-socialistische Groot- Duitsche rijk een doeltreffenden hinderpaal in den weg leggen. Men mag niet aannemen dat men een wereldrijk, dat in drie eeuwen is opgebouwd, in drie maanden tot ineenstorting kan brongen. Maar de eene slag na den anderen zal het Britsche wereldrijk zoolang treffen dat het op een goeden dag ter aarde zal vallen. Wat voor tegenslagen heeft Engeland dezen winter niet moeten aanvaarden, wat voor teleurstel lingen en nederlagen. Terwijl Duitschland zich voort durend opnieuw verstevigt en uit onuitputtelijke mo- reele, economische en militaire reserves nieuwe krach ten put, is het Britsche wereldrijk geraakt in een proces van een sluipende crisis. Historisch gezien zal het niet lang meer duren, dat het eens zoo trotsche gebouw ineenstort. Churchill en Roosevelt kunnen ons niet imponeeren met hun fantastische getallen en toekomstprognoses. Wij weten wat zij kunnen pres toeren. wij weten echter nog beter wat wij prestoeren kunnen Niemand onzer ontkent dat wij een harden winter achter ons hebben. Zware offers en inspan ningen hebben onze soldaten, vooral aan het Oostelijk front moeten dragen Wij in het vaderland hebben, gezien dit heroïeke offer van onze soldaten, geen reden tot klagen. Wij klagen ook niet. maar aan vaarden gewillig alles wat van ons geëischt wordt. Wij zijn ons daarbij er van bewust dat uit de offers van het front en de lasten en ontberingen van het vaderland de schitterende prestatie ontstaat, die ons het recht geeft met onze spilvrienden leidend ons werelddeel voor te gaan. Deze oorlog is voor de eer ste maal in onze historie een volksoorlog in de beste beteekenis van het woord Hij wordt niet alleen door het geheele volk, maar ook voor het geheele volk ge voerd. De Führer heeft in zijn laatste rede gezegd dat hij uit dezen oorlog als een nog fanatieker nationaal- socialïst dan tot dusver terug zal keeren. Dit moet voor ons een aanmaning en een oproep zijn. In dezen oorlog willen wij het nationaal-socialisme minder leeren kennen dan wel beleven. Het moet dc grondslag van onze oorlogvoering zijn. De leerstellingen, dïo de Führer ons gegeven heeft, moeten cn zullen in dezen oorlog haar probaatheid bewijzen. De burgers en burgeressen van de Donau- en Alpengouwen vol brengen daarbij het wonder dat zij het nat.-socialisme in dezen oorlog eveneens reeds beleven, na het in vredestijd slechts Iets meer dan een jaar practisch te hebben leeren kennen. Na erop gewezen te hebben dat hij slechts als tolk van den Führer sprak besloot dr. Goebbels: Vereenigt u met mij ln het geloof aan de grootheid cn onsterfelijkheid van onzen volksaard, aan de schitterende toekomst van ons rijk en aan da komende zekere overwinning. Hierop volgden juich kreten voor rijk, volk en Führer Stellingenoorlog op de Philippijnen Uit Tokio verneemt het D.NB Volgens een bericht •an de „Nitsji-Nitsji" duurt de stellingoorlog op het schiereiland Balanga met onverminderde hevigheid voort. De tegenstanders liggen op een afstand van slechts 30 meter tegenover elkander De Amerikaan sche artillerie grijpt slechts nu en dan in. Volgens de verklaringen van twee Philippijnsche overloopers wordt de levensmiddelenvoorraad met den dag kleiner Al leen de Amerikaansche officieren en mamchapnen krijgen geregeld hun maaltijden, terwijl de Philip pijnsche soldaten maar eenmaal per dag soep krijgen. In het kamp tc Mariveles is het onlangs tot een schiet partij tusschen Amerikanen en Philippino's gekomen, waarbij meer dan 60 man gedood of gewond werden. Naar United Press uit Corregidor weet te melden zijn tot nu toe minstens 1500 Japansche bommen op de vestingen van dit eiland geworpen. De grootste zorg voor de gclegerden, aldus dit agentschap, is het ge brek aan jachtvliegtuigen, dat een zeer energiek in treden der Japansche bombardementsvliegtuigen mo gelijk maakt.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1