Bij ?:S|^CEN helpt Dopspoeder De nieuwe ordening in Oost-Azië Ëm* er-Water De houding van Britsch-Indië IN ENKELE REGELS „MAAGZUUR L„|rl4 V... Dr O.UÜBOIb. Oriq. verppk. 1.1.25, bij Apoln.enOroq. (A.N.P.) Men 's-GRAVENHAGE, 13 Maart, schrijft ons van bevoegde zijde: De strijd in het Verre Oosten heeft bewezen dat het Japansche opperbevel over groote strategische inzichten beschikt. Reeds onmiddellijk bij het uit breken van de vijandelijkheden heeft het daarvan blijk gegeven en mede daaraan moet ook een groot deel van de later behaalde successen worden toegeschreven, want militair tactisch heeft Japan in de Pacific een systeem gevolgd, dat niet alleen doeltreffend is gebleken, maar waarop de maritieme deskundigen der tegenstanders in het geheel niet hadden gerekend. Immers, in het oorlogsstelsel van Amerika en Engeland werd er van uitgegaan dat de Japanners zich bij een conflict allereerst op de Philippijnen zouden werpen en dat dan de Japansche vloot ergens tusschen de Philippijnen en Hawaii tot een slag zou moeten komen met de snel naderende Amerikaan- sche vloot, waarvoor dan voor de Japanners een zeer bedenkelijke situatie zou ontstaan. De kans was dan zeer groot dat zij bekneld zouden raken tus schen de Amerikaansche vlooi en de Engelsche Singapore-vloot, terwijl de verbinding met de op de Philippijnen aan land gezette strijdkrachten dan zou worden verbroken. Japan volgde echter een an dere tactiek en zorgde door den goedgeslaagden aanval op Hawaii eerst zoo goed als geen tegenstan der meer in den rug te hebben, waarna het gelijk tijdig de actie naar het Zuiden met kracht kon be ginnen en in plaats van in de knel te geraken deze actie steeds meer en verder kon uitbreiden met de bekende resultaten. Wanneer we de beteekenis van de tot dusver be reikte Japansche successen nagaan, dan blijkt wel duidelijk van hoe groot belang deze, niet alleen voor het oogenblik maar vooral voor de toekomst van het Groot Aziatische rijk zijn. In militair opzicht heeft Japan niets meer te ver liezen, doch daarentegen staan het nog verschillen de wegen open om zijn .militairen invloed ter be scherming van zichzelf en de overige Oostersche Echt Let op Vermengd met warme melk het van ouds beroemde middel bij h merkS" ^oes*Verkoudheid - Griep Prijs thans 30 cent per flesch daarnaast is het wegvallen van het Birma-front van zoo groot belang, omdat dan geen olie en andere producten meer naar Tsjoenking gezonden kun nen worden, met het uiteindelijk gevolg dat China wel genoodzaakt zal zijn zich in eigen belang op den duur neer te leggen bij het streven naar een nieuwe ordening in het Groot-Azitisch gebied en daaraan mede te werken. Tenslotte zou er nog een mogelijkheid zijn van een aanval op Japan van het noorden uit, maar deze is zoo gering, ornaat alle bolsjewistische strijdkrach ten te zeer aan het front tegen Duitschland gebon den zijn dat deze mogelijkheid practisch wel kan worden verwaarloosd. Japan heeft de Oostersche volken militair, poli tiek en economisch vrij gemaakt van alle Wester- sche invloeden, een economische blokkade is niet meer mogelijk, in alle veroverde en bezette ge- biedsdeelen hebben de Japanners thans sterke stellingen opgebouwd welke nog steeds worden ver volmaakt en uitgebreid, zoodat uit voorgaande be schouwingen de conclusie kan worden getrokken dat in de toekomst geen enkele vreemde macht meer in staat zal zijn de nieuwe ordening, welke Japan thans* bezig is in Oost-Azië te voltrekken en te bestendigen, met eenige kans op succes te ver storen. Italiaansch weermachtsbericht. Nieuwe oproep van den Indischen leider Bose landen nog tot andere gebieden uit te breiden. Eventueel nog overgebleven strijdkrachten in de In dische archipel zijn volkomen uitgeschakeld, omdat zij geen basis hebben, waaruit zij zouden kunnen opereeren, terwijl bovendien elke gelegenheid voor aanvulling van munitie, brandstoffen en levens onderhoud ontbreekt. Maai- ook Amerika en Engeland staan volkomen machteloos om nog maar eenige actie van beteekenis tegen Japan te ondernemen. Amerika, omdat het niet meer de beschikking heeft over zijn Pacific- vloot, die trouwens toch al bitter weinig heeft kunnen presteeren. En door het ontbreken van deze vloot moet ook elke poging om van de nog overgebleven verafgelegen steunpunten een vlieg tuigactie te ondernemen, tot mislukking zijn ge doemd, in de eerste plaats, omdat Japan de tus- schengelegen wateren, waarover de vliegtuigen in verband met actieradius door moederschepen zouden moeten worden gebracht tot op een afstand, van waar met succes zou kunnen worden geopereerd, volkomen beheerscht, maar bovendien, omdat de tegenwoordige oorlog wel reeds voldoende heeft feleerd dat een aanval van overzee slechts dan ans van slagen biedt, wanneer hij geschiedt in har monische samenwerking tusschen vloot, luchtmacht en landingstroepen. Belangrijk in dit verband is dat de Ver. Staten ook niet in de mogelijkheid verkeeren nieuwe vloot- eenheden ter vervanging van het verloren gegane materiaal te zenden aangezien de thuisvloot niet' gemist kan worden bij de bescherming van de eigen kust en die van de Zuid-Amerikaansche Staten, in de nabijheid waarvan inmiddels reeds met succes Duitsche duikbooten en zelfs Italiaansche optre den. Voor Engeland staat de zaak niet veel beter. Beroofd van zijn bolwerk Singapore en van de daar gestationneerde vloot, van de eventueele steunpun ten in Nederlandsch-Lndië en van zijn kolonie Hongkong, is ook de actie van het Britsche J perium ter zee in deze gebiedsdeelen volkomen lam geslagen, terwijl evenmin eenige reserve ter aan vulling tot zijn beschikking slaat. Wel heeft dit land nog eenige steunpunten in Australië, maar veel actie is van die zijde ook niet meer te ver wachten, nu Engeland de onvergeeflijke strategi sche fout heeft begaan door de daar aanwezige strijdkrachten voor het grootste gedeelte weg te halen en in te zetten voor den hopeloozen strijd om het behoud van Singapore, evenals het dit gedaan heeft met Nederlandsch-Indische strijdkrachten. Die fout heeft zich reeds gewroken en zal zich nog verder wreken. Nederlandsch-Indië is bij gebrek aan voldoende strijdkrachten gevallen en reeds thans heeft men in Australië en met name Port Darwin onophoudelijk de kracht van de Ja pansche aanvallen moeten ondervinden. Ook daar zal binnen niet langen tijd de Britsche vlag wor den vervangen door de Japansohe en zal de voor spelling van de „Londen Mail": Als Java is geval len. ligt ook Australië voor de Japanners open", bewaarheid zijn. Een zeer belangrijke factor daar bij is bovendien de anti-Britsche stemming, welke in dit werelddeel steeds meer en meer tot uiting komt en welke een gunstige voorwaarde schept voor een vruchtbare samenwerking tusschen Japan en dit land. dat zich er volkomen van bewust is zichzelf toch niet te kunnen verdedigen en dat tot dusver meer dan voldoende begrepen heeft, dat het op steun van Engeland of Amerika in tijden van nooa niet behoeft te rekenen. Het eenige eigenlijke front, waarover Engeland in het Oosten nog beschikt, is dat van Birma, maar ook hier zijn de Japanners reeds in actie, mede daartoe in staat gesteld door den langs diplomatieken weg verkregen doormarsch in Thailand, dat zich daarmede bereids heeft aangesloten bij de nieuwe ordening in Oost-Azië. Ook hier behoort dus een rechtstreeksche aanval van Engelsche troepen op reeds door Japan bezette gebiedsdeelen niet meer tot de mogelijkheden. Maar de Japanners gaan ver der. Zij tasten het Birma-front zelf aan en met succes. Rangoon is reeds gevallen, hetgeen een nieuwe ontgoocheling is voor de Engelschen en de met of voor hen vechtende strijdkrachten. Het Birma-front op zichzelf is wel belangrijk en daarom zullen de Japanners er ongetwijfeld alles op zetten om ook dezen laatsten muur van de Engelsche agressie beter is thans te spreken van verzet te breken en den weg te openen naar overeenstem ming met Britsch-Indië, d3t langzamerhand op nieuw in politiek en staatkundig opzicht den En gelschen het vuur na aan de schenen is gaan leggen De positie van het Imperium is hier dus geenszins gunstig met dynamische militaire actie van voren en met poltieke strubbelingen achter den rug. En Activiteit der luchtmacht boven Cyrenaïca en Malta. ROME, 13 Maart (Stefani). Het 650ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Afdeelingen Italiaansche en Duitsche vliegtuigen hebben gisteren in weerwil van het ongunstige weer een aanzienlijke bedrijvigheid ontplooid. In Cyrenaïca werden centra óchter de vijandelijke linies, op Malta de vliegvelden Mikabba, La Venezia en Halfar gebom bardeerd. Bij een luchtgevecht werd een vliegtuig van het type ..Tomahawk" neergeschoten. Verscheidene andere machines werden op den grond vernield. Bran den en ontploffingen, die in een groot aantal werden waargenomen, legden getuigenis af van de doelmatig heid der Duitsch-Italiaansche luchtaanvallen. De vijand ondernam een nachtelijken luchtaanval op Benghazi". Het proces van Riom RIOM, 13 Maart. Het D.N.B. meldt: Heden, den 13den zittingsdag van het gerechtshof, kwam o.a. de vraag ter sprake of de beklaagde Jacomet Daladier had misleid. Laatstgenoemde verklaarde dat het vertrouwen, dat hij in Jacomet stelde, op twee dingen gebaseerd was, n.l. op het feit dat Ja comet deel had genomen aan den oorlog van 1914- 1918 en dat hij een man van zuiver karakter was, die naar mate van zijn krachten had gearbeid. Da ladier wierp vervolgens de vraag op of Frankrijk den lOen Mei 1940 tegenover het offensief had kun nen standhouden, welke hij opgewonden in beves tigenden zin beantwoordde. Vervolgens verklaar de hij dat men de verantwoording niet kon afwen telen op de mannen waarmede hij twee of drie jaar had samengewerkt. De volgende zitting werd op Dinsdag a.s. vast gesteld. Hoofdredacteur: C. J. van Tilburg. Heemstede J'lv. Hoofdredacteur: G. V. Leonders, Heemstede Kers te medewerker: P. Derks. Haarlem De aanslag op Von Papen Resultaat van het onderzoek wordt binnenkort gepubliceerd BERLIJN. 13 Maart. Het A.N.P. meldt: Naar aanleiding van een desbetreffende v raag verklaarde men vandaag in de Wilhelmstrasse dat over het on derzoek naar den aanslag op den ambassadeur Von Papen talrijke bijzonderheden bekend zijn gewor den. Men geeft uiting aan de verwachting dat het resultaat van het onderzoek binnenkort gepubli ceerd kan worden, vooral, omdat in den tusschen- tijd alle bewijsmateriaal bestudeerd en conclusies getrokken kunnen zijn. De kwestie is bovetidien voor Duitschland nor. van bijzondere beteekenis, omdat de „Iswestija" het waagt in een artikel, dat beneden alle critiek is, te beweren dat de aanslag van Duitsche zijde ge- ensceneerd is. Het Sovjet-orgaan zal, zoo zegt men hier, tijdig genoeg vernemen welke buitenlandsche ambassadeur de daders had verborgen en in - welk consulaat-generaal een der plegers van den aanslag werd gearresteerd. Duitschers gelieven hiervan kennis te nemen! De commissaris-generaal voor de openbare veilig heid maakt bekend: Op grond van de verordening van den Rijkscom missaris voor het bezette Nederlandsche gebied be treffende de registratie van Duitschers, waren alle in Nederland woonachtige Duitschers verplicht, zich bij de voor hun woonplaats bevoegde registratie-bureaux aan te melden. Het is gebleken, dat een aantal Rijksduitschers tot nu toe door onwetendheid niet aan deze verplichting heeft voldaan. Degenen, die in dezen in verzuim zijn, worden hiermede onder verwijzing naar de bij de ver ordening bedreigde straffen, uitgenoodigö, zich schrif telijk of mondeling bij de bureaux van de politie officieren bij den gevolmachtigden van den Rijks commissaris voor de provincies aan te melden. In het bijzonder wordt er de aandacht op gevestigd, dat deze aanmelding eveneens moet geschieden in alle geval len waarin personen, die tot het Duitsche volk behoo- ren of van Duitsche afstamming zijn, in twijfel ver keeren met betrekking tot hun nationaliteit of als personen zonder nationaliteit worden aangemerkt. Een eventueel vroeger ontvangen bericht van een officieele instantie, volgens hetwelk men'de Duitsche nationaliteit heeft verloren, bevrijdt niet van den plicht tot aanmelding. Deze verplichting geldt eveneens voor Duitschers uit het vroegere Oostenrijk, voor Sudeten- Duitschers en voor Volksduitschers uit de Oostgebie- den. De aanmelding dient alsnog uiterlijk tot en met 21 Maart 1942 te geschieden. Bij minderjarigen is de op voeder. ook wanneer hij zelf geen Duitscher .is, voor de inachtneming van dezen tweeden aanmeldingstermijn verantwoordelijk. gez. RAUTER SS-Gruppenführer und Generalleutnant der Polizei. Het D.N.B. meldt: De Indische Nationalistenleider Chandra Bose, die kortelings een vrijheidsmanifest gericht heeft tot het Indische volk om dit op te roe pen- tot den strijd tegen zijn Engelsche onderdrukkers, heeft deze week voor de microfoon een nieuwen op roep tot Indië gericht. Daarin zeide hij o.a.: Sedert September 1939 heeft het Indische volk steeds weer een beroep gedaan op de Britsche regeering om de beginselen der vrijheid en democratie toe te passen op Indië en daardoor haar goeden trouw te bewijzen. De Engelschen. die er tijdens den geheelen duur van hun heerschappij in Indië naar gestreefd hebben twee dracht te zaaien onder het Indische volk, hebben thans deze kunstmatig in hel leven geroepen oneenig- heid benut als voorwendsel om Indië het zelfbestem- mingsrecht te weigeren. Maar de Britsche propagan disten zijn niet tevreden geweest met dezen bluf. Zij trachtten het Indische volk voor te praten dat zijn land bedreigd wordt door een vijandelijken aanval en dat de grenzen van Indië daarom bij Suez en Hong kong liggen. Onder dit voorwendsel werden Indische troepen onder dwang naar Libië en Frankrijk in het Westen en naar Singapore en Hongkong in het Oosten gezonden, zulks tegen den uitdrukkelijken wil van het Indische volk. Sedert eenigen tijd hebben de En gelschen hun tactiek gewijzigd. Indische en andere troepen worden naar Indie teruggezonden en tot het Indische volk Svordt gezegd dat thans oorlog zal zijn in Indië. Maar wie heeft toch hemel en aarde bewo gen om Indië binnen de oorlogszone te betrekken? Groot Brittannië heeft op de meest arglistige wijze getracht Indië te trekken binnen, de oorlogszone met de bedoeling daardoor tenslotte de vrijwillige mede werking van Indië aan de zelfzuchtige Britsche oor logsvoering te verzekeren. Het is daarom de hoogste tijd dat het Indische volk het valsghe spel doorziet, dat thans gespeeld wordt door de Britsche politici en dat, ten doel heeft de oorlogsfakkel naar Indië te brengen, zooals zij Indië in September 1939 met dwang den oorlog in getrokken hebben Dit mag voor niemand een verrassing zijn, want de Engelschen hebben sedert 1939 voortdurend getracht bij andere volken den oor log in het land te brengen. De Engelschen zullen geen oogenblik dralen om ook ons land te maken tot ver schroeide aarde. Wanneer het Indische volk zijn land echter buiten den oorlog wil houden, moet het zelf de militaire basis der Engelschen in Indië uit den weg ruimen en een einde maken aan de uitbuiting Indië voor imperialistische oorlogsdoelstellingeri. Een overwinning van het Britsche wereldrijk betee- kent de vereeuwiging van onze slavernij. Een emanci patie van Indië kan alleen bewerkstelligd worden door den volkomen val van dit wereldrijk. Daarom handelt iedere Indiër, die thans voor Groot-Brittannië werkt tegen de ware belangen van zijn land en wordt tot ver rader van de zaak der vrijheid. De Indische nationa listen zullen niet slechts tegen hun imperialistische heeren moeten strijden, maar ook tegen de lakeien van het Britsche imperialisme. En het moest een ieder af zonderlijk zoo duidelijk zijn als wat ook. dat het be lachelijk is te denken aan een compromis met een wereldrijk, dat spoedig van den aardbodem zal zijn verdwenen. De Engelsche premier Churchill heeft in zijn laatste uiteenzetting voor het parlement beloofd Indië zoo spoedig mogelijk na den oorlog den status van Domi nion te geven. Op zijn bevel moet thans Sir Stafford Cripps naar Indië gaan om bij de verschillende volks- stroomingen een overeenstemming tot stand te bren gen en 'te beslissen welke politieke concessies thans gegeven kunnen worden. Alleen een op de maan leven de kan aannemen dat Indië thans nog den status van Dominion binnen het Imperium wenscht, of dat er ook nog maar één enkele Indiër is, die nog de geringste mate van geloof heeft voor Britsche beloften, die na 't einden van den oorlog ingelost zullen worden. Het zal Churchill en zijn kabinet spoedig duidelijk worden dat politieke kruimels, die men het Indische volk uit West minster toewerpt niet in staat zijn het aan den kant van Engeland te brengen. Het Britsche Imperium gaat thans den weg, dien zoo vele wereldrijken voordien gegaan zijn en uit zijn asch zal een vrij en vcreenigd Indië oprijzen. Daarom heeft ook het bezoek van Cripps, of van welken anderen Engel schen politicus ook in dit late oogenblik voor Indië geenerlei beteekenis en zal ook in het land geen belangstelling meer wekken. De huidige oorlog zal eindigen met de versplintering van het Britsche rijk. De mogendheden van het driemogendhedenpact, Duitschland, Italië en Japan zijn daarom onze natuur lijke vrienden en bondgenooten. Het is een ongehoorde leugen te beweren dat deze mogendheden Indië zouden bedreigen. Integendeel: ik kan op grond van mijn nauw keurige kennis van deze drie naties de verzekering geven dat zij Indië en de Indische onafhankelijkheid uitsluitend met sympathie en goeden wil zien. Wanneer daaromtrent ooit twijfel mocht hebben bestaan, zal de historische verklaring die de Japansche premier, gene raal Tojo, kortelings heeft afglcgd mijn landslieden wel eens en voor al geruststellen en geen Indiër mag in het vervolg meer zich laten bedriegen door de Britsche propaganda. En laten wij ons verhëugen over het op stijgende morgenrood, dat Indië vrijheid en rechtvaar digheid, geluk en welstand zal brengen. Het probleem van Britsch-Indië dringt thans wel zeer sterk op den voorgrond als een belangrijke fac tor in het wereldgebeuren. Sir Stafford Cripps is naar Britsch-Indië gestuurd om alles te doen, den storm die daar opgestoken is zoo mogelijk nog te bezweren. Bose verwacht daar van niets, want hij zei, dat „alleen een op de maan levende kan aannemen, dat Britsch-Indië thans nog den status van Dominion binnen het Imperium wenscht. Dan is dc zending van Cripps tot mislukking gedoemd." In dit verband wordt er aan herinnerd, dat Chur chill nooit iets van onafhankelijkheid of zelfstandig heid van Britsch-Indië heeft moeten hebben. De Daily Mail van November 1929 gaf een uitlating weer van Churchill, waarin hij onomwonden zei, dat Engeland Indië nooit den status van een dominion moet geven en in December 1930 heeft hij dit herhaald naar aan leiding van de bekende Ronde Tafel conferentie. rvan hij zei, dat haar besluiten noch moreel, noch formeel op eenigerlei wijze bindend voor Engeland ?n. Engeland wil het minderhedenprobleem ge bruiken om het beproefde stelsel van verdeel en heersch voort te zetten. Britsch-Indië kon zoo wordt verzekerd bij zijn rijheidsstrijd tegen Engeland rekenen op de sympa thie van de spilmogendheden. Een voorstel De winter is nu bijna voorbij. In ieder geval zal, naar wij hopen, de lente niet lang meer op zich laten wachten. Natuurlijk zijt ook gij dankbaar dat aan die koude en ontbering spoedig een einde zal zijn gekomen. Er zijn echter duizenden landgenoo- ten die nu nog te lijden hebben van sneeuw en ijs, waarvoor het nog lang geen lente is. Dat zijn onze dappere vrijwilligers aan het Oostfront. Bewijst uw dankbaarheid dat gij gespaard wordt ■oor wat zij nog moeten meemaken. Óns voorstel is: geeft hiervan blijk door een flink bedrag te stor ten op de girorekening van het verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Nederland", opdat een extra aantal sigaretten, sigaren, tabak, boeken, kranten, tijdschriften, verjaarscadeaux. enz. aan onze man nen gezonden kan worden. Het gironummer dit fonds is: 4 3 2 1 0 0. RADIO PROGRAMMA ZONDAG 15 MAART 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gramofoohmuziek. 8.15 De zin van het boer zijn. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 9.15 Studiodienst. 10.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 1.30 De m der S. S. 11.45 Neerlands stem van het Oostfront. 12.r* N. O. Nieuwsberichten en populair actueel praatje. 12.15 ms Wouters. 12,40 Uit Berlijn: Het Duitsche Volkscon cert. 14 00 Het Stafmuziekcorps van de Haagsche Politie en gramofionmuziek. 15.00 Radiotooneel. 15.45 Operette Mitschitzka. 16.50 Gramofoonmuziek. 17.00 Zondagmiddag cabaret. 17.45 B. N'. O. Sportuitslagen en berichten. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Sport van den dag. 18.45 Gramo foonmuziek. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.10 Gramo foonmuziek. 19.30 Het Radio-Logboek van de maand. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijn binding met de Studio beschikken. 20.15 Amusementsorkest, solist en zang met orgelbegeleiding. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Omroep-Opera-Orkest en solisten (opn.). 23.05—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 Gewijde muziek (opn. en gr.pl.) 8.30 Gramofoonmu ziek. 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 9.15 Voor de jeugd. 9.4: Gramofoonmuziek. 10.30 Strijkorkest van het Utrechtsch Stedelijk Orkest. 11.30 Omroep-Meisjeskoor. 12.00 B. N. O Nieuwsberichten en populair actueel praatje. 12.15 Om- roep-Kameikoor e'n Orgel (opn.). 12.45 Cyclus: „Twijfel en Geloof". 13.00 Gramofoonmuziek. 13.05 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde. 13.20 Otto Hendriks en zijn kest. 13.40 Rotterdamsche Accordeon Vereeniging „Het Westen". 14.00 Nederlandsche schrijvers spreken over eigen werk. 14.20 Concertgebouw-Orkest en solisten. 15.00 Gramo foonmuziek. 15.15 Concertgebouworkest. Ca. 15.50 Gramo foonmuziek. 16.00 De taak en de plaats van den tuin architect. 16.15 Het Vlaamsch Strijkkwartet. 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Gramofoonmuziek. 17.30 Voordracht. 17.45 Gramofoonmuziek. 18.00 Album-Bloemen, muzikaal pro gramma. 18.30 Onze Nederlandsche taalclub. 19.00 Otto Hen driks en zijn orkest. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Militair weekoverzicht. 20.00 B. N. O. Engelsche -uitzending. Dutch News Reel. (Voor de Radio-Centrales: Gramofoonmuziek). Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Zang met pianobegelei ding. 21.00 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberich ten. 22.00 B. N .O. Toelichting op het weermachtsbericht. 22.1022.15 Avondwijding. MAANDAG 16 MAART 1942. HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.*5 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 3.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de hulsvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Rentmeester. 12.00 Zang met pianobegelei ding en gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. 1>" Nieuws- en economische berichten. 13.00 Practische ken aan boer en tuinder. 13.15 Fluit, piano en gramofoon muziek. 14.00 Om- en Omprogramma. 15.00 Voor de vrouw 15.45 Vioolvoordiachl. 16.00 Godsdienstige lezing. 16 20 Viool en piano. Ca. 16.35 Gramofoonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Omroep-Operette-Orlcest en solisten. 18.00 Landman.' Lust. 18.30* Omroep-Operette-Orkest en solisten. 18.50 I O. Nieuwsberichten, 19.00 B. N. O. Internationaal econo misch praatje. 19.10 Omroep-Symphonie-Orkest en solist. 19.50 Gramofoonmuziek. 20.10 Omroep-Symphonie-Orkest en solist (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de studio beschikken). 21.lf Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.01 Gramofoonmuziek. 23.00 Frans Wouters en zijn orkest (opn.). 23.4024.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.40 Aan de bron 10 50 Zang met planobegeleiding. 11.20 Gramofoonmuziek. 11.30 Reportage. 11.40 Orgelconcert. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Omroeporkest en gramofoonmuziek. 14.00 Pianovoordracht. 14.30 Cello en piano. 15.00 Disco-Varieté 15.45 Radiotooneel. 16.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en gramofoonmuziek. 17.00 Gramofoonmuziek. B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 18.00 Amusementsorkest, soliste en het Figura-Kwartet. 18.30 Cyclus: In een nieuw licht bezien. 18.45 Amusementsorkest, soliste en het Figura-Kwartet. 19.15 Politiek weekpraatje. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Friesch praatje over actueele vragen. Gramofoonmuziek, Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de studio be schikken. 20.15 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 2 0.45 Muzikale actualiteiten van de week. 21.00 De Euro- peesche kunst der Barok, lezing. 21.45 B. N. O. Nieuws berichten. 22.00 Gramofoonmuz. 22.10—22.15 Avondwijding De Australische minister van oorlog, Forde. heeft, naar de Britsche Berichtendienst meldt, medegedeeld, dat de Australische verliezen, bij Singapore veel grooter wa ren dan die op Kreta en in Libië. Zij bedroegen 16.744 dooden. gewonden en gevangenen. Te Belgrado zijn 400 Serviërs aangekomen, die uit Duitsche krijgsgevangenschap ontslagen zijn. In liet Canadeesche parlement is, volgens den Brit- schen Nieuwsdienst medegedeeld, dat sedert het begin van den oorlog 1857 Canadeezen zijn gesneuveld, 1817 Canadee- zen zijn in krijgsgevangenschap geraakt. De Britsche Berichtendienst meldt dat de bekende natuurkundige Sir William Bragg, nobelprijswinnaar In 1915 voor zijn werken over radium. In den ouderdom van 79 jaar is overleden. Het Amerikaansche departement van marine deelt mede dat een tankschip van middelmatige groote, varend onder Amerikaansche vlag, in de Caratblsche Zee getor pedeerd werd. Krachtens het Donderdag genomen besluit wordt de naam van het schip niet bekend gemaakt. Naar „Aftonbladet" meldt, heeft het oproepen van Zweedsche burgers voor het Amerikaansche leger tot een protest van het Zweedsche gezantschap te Washington bij de regeering der Ver. Staten geleid. De regeering van Venezuela heeft medegedeeld dat binnenkort Amerikaansche officieren als instructeurs in het leger zullen worden opgenomen. Naar reeds werd "ge meld. komen voortdurend Amerikaansche troepen aa versterking van de strijdkrachten van Venezuela. Volgens een Britsch bericht uit New York is Sir Gerald Campbell kortelings benoemd tot Britsch gezant in Washington. Hij had deze functie in Augustus 1941 opgegeven om de leiding op zich te nemen van den „Brit- schen inlichtingendienst in de Ver. Staten". De hoofdinspecteur van politie te Bussum, waar nemend commissaris, is volgens hel AJg. Hdbld zijn functie geschorst. Er zouden ernstige verden kingen tegen hem zijn gerezen van fraude met dis. tributiebonnen ten behoeve van arrestanten. Zondag a.s. zal het vijftig jaar geleden zijn, dat de heer .7. D. Hendriks werd benoemd tot organist der Ned. I-Ierv. Gem. te Laren. (N.-H.) Het Mauritshuis te 's Gravenhage zal tijdelijk voor het publiek gesloten zijn. Bij het afhalen van distributiebescheiden heeft iemand te Roosendaal kans gezien een heele stapel nieuwe bonkaarten mee te nemen. Alles moet heel snel in het werk zijn gegaan, want hoewel eenige personen in de buurt stonden, heeft niemand iets van den diefstal gemerkt. De dader is nog zoek. Kameraadschap in de werkelijkheid Een artikel van den Noor Knut Hamsun BERLIJN. 14 Maart (A.N.P.) In het tijd- schrift „BerlinRomTokio" publiceert de be kende Noorsche schrijver Knut Hamsun een artikel over de bolsjewieken en hun kameraad schap met de Engelschen en de Amerikanen. Hij zegt een onderscheid te maken tusschen Rus- sen en bolsjewieken. De eersten heeft hij leeren kennen tijdens een reis naar Rusland in dea Tsarentijd. Het waren vriendelijke, dichterlijk ea muzikaal aangelegde menschen. De Russen waren zijn vrienden: zij lazen zijn boeken en schreven hem vele brieven. Maar tijdens den wereldoorlog bracht men hen ertoe, revolutie te maken: zij wer- den terroristen en stichtten het roode leger. Een groot aantal menschen werd gedood, anderen werden zelf tot moordenaars. De Russische wereld werd meer en meer een wereld van schrik geweld. Het bolsjewisme heerschte in Rusland. Met de bolsjewisten, zoo zegt Hamsun, kan ik mij niet verwant voelen. Er lag een afgrond tusschen ons en ik kan slechts zeggen: het bolsjewisme heei: de Russen ten gronde gericht, het heeft hun zie! gedóod. In de 24 jaren bolsjewisme is de Russische volksaard en oorspronkelijkheid verloren gegaan in een leven van ijzer, cement 'en bloed. Thans zijn de Russen bolsjewieken geworden, Thans is er in Rusland slechts bloed en vuur en j*een barmhartigheid, geen medegevoel, geen mede- Sjden, geen genade, zooals vroeger. De bolsjewisten zijn veranderde Russen. Zij „liquideerden" de geheele oude beschaving, scho ten allen zonder onderscheid neer, roeiden allq uit. Menschen die op vernietiging uitgaan, kun nen slechts moeilijk een grens vinden, zij wilden de wereldrevolutie verwekken en meenden daar voor de middelen te hebben. Ten eerste bezaten zij 'n theorie om naar te werk te gaan, ten tweed) hadden zij zich geducht voorzien van kanonnei en pantserwagens, en ten derde bezaten zij moei om te vechten. Zij deden ook aan politiek en ter wijl zij een pact van vriendschap met Duitschlanc' aangingen, sloten zij tevens bij nacht en een bondgenootschap met Engeland en ..bere zij zich op den oorlog tegen ditzelfde Duitschland voor. En den oorlog kregen zij dan ook, al was hij iets anders dan zij gedacht hadden. Het be- teekende een diepen val voor de Russen, dat zij bolsjewieken werden en als bolsjewieken zich me: de Engelschen verbonden. Wanneer het den boLsje- wieken gelukt is in deze 24 jaar negen millioenl menschen te „liquideeren", dan hebben zij waar schijnlijk de Engelschen iri rechtstreekschen mas samoord overtroffen. Churchill is thans verrukt over hen: Rusland was het laatste land in Europa, dat voor Engeland wilde vechten. Toen de Engelschen zich met de bolsjewieken verbonden, hadden zij reeds den derden partner, Amerika, op den achtergrond. Het kwam erop aan, zich te voorzien van menschen en wapens, want zij stonden voor een grooten oorlog: de bolsjewieken wilden hun revolutie redden en de Engelschen hun wereldrijk. Duitschland moes: vernietigd worden, al ging heel Europa daaraan ten gronde. Dat daardoor millioenen soldaten wer den geofferc}^ dat het geheele Europeesche cul tuurleven wérd uitgedoofd, dat de landen tot het barbarendom zouden vervallen. dat legde voo: geen der partners eenig gewicht in de schaal. Een waardig lid dezer samenzwering, wellicht de waar digste van de drie. is de Yankee Roosevelt. Zijn dictatuur over de gehoorzame hansworsten van het congres wekt de herinnering op aan het oude Rome ten tijde van zijn zwaarste verval, toen de keizers den senaat tot een nul maakten en zich niet eens aan beschaafde omgangsvormen hielden. Hitier hield een zijner groote redevoe ringen te Neurenberg, waar de geheele wereld naar luisterde. President Roosevelt luisterde er niet naar en het kon hem ook niets schelen ter stond de vertaling te krijgen. Neen, aan de jour nalisten liet hij zeggen, dat hij naar bed ging. En de drie staatslieden kwamen tezamen e beraadslaagden hoe zij het Hitlerdom konden uit roeien en Duitschland konden verpletteren. Maar zij konden niet terstond overwinnen, wan*, thans stond immers het grootste deel van Europa achter het gehate Duitschland. Immers wat deed Roosevelt nu voor de gemeen schappelijke zaak? Hij sloofde zich uit. eigende zich steunpunten toe op alle groote zeeën, t wapende zijn koopvaardijschepen en verkreeg v zijn gehoorzame congres de volledige opheffing der z.g.n. „neutraliteitswet". Nu had hij vrij baan voor zijn expeditiecorps naar Europa. Hoe groot moet dat zijn om iets te kunnen uitrichten? Wij mogen wel rekenen op millioenen. President Roose velt zendt dus een millioenen-leger op een sprook jesachtig groote transportvloot over een zee van 6000 Kilometer, en landt ergens in Europa, zonder dat de Duitschers en hun bondgenooten iets daar van vernemen. Zoo had Roosevelt het zich ge dacht. Maar al kan president Roosevelt Engeland's lo'. vertragen, verhinderen kan hfj het niet. Hij kan geld naar China sturen en wapens naar, de Sovjet unie, maar het heugelijke feit wegnemen, dat df tijd der bolsjewieken in Europa ten einde loopt, kan hij niet. Den oorlogstoestand ter wereld kan hij verlengen, maar de nieuwe orde in Europi verhinderen, waarin alle landen met de as-mo- gendheden samenwerken, kan hij niet. Europa verlangt noch Joden, noch hun noch de Amerikanen, nooh hun land. Europa houdt thans schoonmaak in eigen huis en denkt niet aan avontuurlijke veldslagen tusschen twee wereld- deelen. In dit artikel wordt wel in scherpe bewoordingen de groote tegenstelling die de wereld thans be roert in het licht gesteld. Niet alleen wat het verleden het heden, maar ook de toekomst be treft. De Bolsjewiki worden overwonnen, Roose velt kan den van van Egeland vertragen, maar niet verhinderen. Het nieuwe Europa, waarin alle landen zullen samenwerken met de as-mogend- heden, komt. 87600 Gelukgewenscht jarige Nederlanders. Vergeet de verjaardagstorting niet? U weet het toch, even- zoovele dubbeltjes, kwartjes of guldens storten girorekening 8 7 6 0 0 Nederlandsche ambulance, Koninginnegracht 22 's Gravenhage. Het Vrijwilligerslegioen „Nederland" aan het Oostfront. Een Nederlandsche vrij williger, wiens linkerhand gewond is, wordt door zijn kameraden bijgestaan. De ge- Koude hand wordt crbondCn, SS.P.K.Klerk-Vrijw.Leg.Nederland-Fcllingu-Pax-Holland-e Ook des nachts Is het Duit6clie pantser- afweergeschut op alle gewichtige pun ten 3an het front tot afweer paraat. Transatlantic-Recla'-P.K. Maltry- Pax-Holland-c. Van regecrlngswege is aan de gemeente Nijmegen een voorschot verleend tot een maximum \au f 83S.OOO voor de sanee ring en den wederopbouw van oude ge deelten der stad. Bouvet-Pax-Holland-ni. In den Oostelijken vlengcl van het Rijksmuseum te Amsterdam wordt thans het Spoor wegmuseum ingericht, dat daartoe van Utrecht naar de hoofdstad is overgebracht, He* verkleinde model van de „ilockct", de in 1829 door Siephciison geconstrueerde loc»* motief. Pax-IIolland»^e liaan-4

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2