bakkertje De rede van Hitier IN ENKELE REGELS Distributie van rijwiele is ingegaan Vervolg van pagina, 1) „Een wereld wordt opnieuw gevormd" Wij allen ondergaan op dit oogenblik de groot heid van den tijd, waarin wij leven. Een wereld wordt opnieuw gevormd. Terwijl in het Verre Oos ten het Japansche heldenvolk precies zoo geprovo ceerd. belasterd en economisch gehinderd als het Duitsche en Italiaansche in geweldige slagen ter zee, in de lucht en te land de democratisch-kapita- listische bastions verplettert, worden in Europa de voorwaarden geschapen om dit continent zijn ware onafhankelijkheid te geven. Want het is onverdra- gelyk dat het leven van honderden millioenen menschen met de hoogste kultureele waarde en noeste vlijt voor altijd afhankelijk zou zijn van den wil van een kleine, waarlijk misdadige gemeen schap van Joodsch-kapitalistische wereldsamen- zweerders en van de door hen verkrachte openbare meening van enkele, alleen hierdoor tegen Europa Vijandige volken en staten. Er kan derhalve slechts een enkele oplossing bestaan, nl. dezen strijd zoolang te voeren tot de veiligheid van een permanenten vrede ver kregen is, dat wil dus zeggen tot de vernietiging van de vijanden van dezen vrede. Doordat wij echter dit besluit als een plechtige bekentenis proclameeren, laten wij recht wederva ren voornamelijk aan de slachtoffers, die den oorlog van 1914-1918, den strijd van de nationaal-socialis- tisohe beweging en de wederopstanding van ons volk in het land zelf en eindelijk den tegenwoordi- gen strijd van ons geëischt hebben en nog zullen eischen. Wat voor een vorm de overige wereld aan haar leven geeft is ons Duitsche volk onverschillig. De poging echter van de zijde van mogendheden buiten het Europeesche vasteland om voortdurend in te grijpen in interne Europeesche aangelegenhe den, in het bijzonder in de belangen van ons eigen volk, zal thans eens en voor altijd afgeslagen en ver hinderd worden. Of en in welke wereld de Ameri- kaansche president wil leven, is ons Duitschers to taal onverschillig, zijn meening echter de Duitsche of zelfs de Europeesche wereld naar zijn behoefte te kunnen vormen, d.w.z. de wereld die wij lief ge kregen hebben ineen te doen storten en een door ons gehate vreemde op te richten, zal niet alleen mislukken, doch integendeel: bij deze poging zal al leen zijn eigen wereld te gronde gaan. Wat echter het voornemen betreft om Europa door het bolsje wisme te bestraffen, zoo heb ik reeds op een andere plaats gezegd dat de staat, die zichzelf het meeste aan het bolsjewisme heeft verkocht, waarschijnlijk ook het eerste hieraan ten offer zal vallen. Het Duitsche volk is thans voorgelicht, wat betreft de zegeningen van deze beestachtige leer en vooral voldoende sterk om zich met succes te kunnen ver zetten tegen dit doodelijkste gevaar voor zijn be staan. In verband met het groote, achter ons liggende jaar en met hetnaar wij er van overtuigd zijn niet minder groote komende jaar, gedenken wij der halve onze helden en diegenen van onze dappere bondgenooten in het verleden en in de toekomst, met den vasten wil er voor te zorgen dat al deze of fers niet tevergeefsch zijn geweest of zullen worden. Wij kunnen deze plechtigheid niet oprechter vieren dan in het bewustzijn dat de tegenwoordige gene ratie weer gelijkwaardig is aan de groote tijden van het verleden. En wel gelijkwaardig in haar soldaten aan het front evenals in haar mannen en vrouwen in het vaderland. Wat ook het lot van ons kan eischen. deze jaren van strijd zullen ondanks alles korter zijn dan de tijden van dien langen en geze- genden vrede die het resultaat zal zijn van de te genwoordige worsteling. Dezeir vrede echter een vorm te eeven, zoodat ni.i recht laat wedervaren aan de offers van onze soldaten uit alle lagen van ons volk, is de toekomstige taak van den nationaal- socialistïschen staat, want zij allen zijn gevallen voor het eeuwige Duitsche volk. voor ons gemeen schappelijk Groot-Duitsche Rijk en voor een betere gemeenschap tusschen de volken van ons continent. Moge God derhalve ons allen de kracht geven om ook in de toekomst datgene te doen wat de plicht van ons eischt. Met deze bede buigen wij ons in diepen eerbied voor de doode helden, voor familie leden die om hen treuren en voor alle andere offers van dezen oorloog. Stichting van het Protectoraat herdacht Dr. Hacha richt een telegram tot den Führer Uit Praag meldt het DNB: Dr. Hacha heeft naar aan leiding van den derden verjaardag van de oprichting van het Protectoraat Bohemen en Moravië aan den Führer het volgende telegram gericht: „Op den dag van heden .herdenk ik met het Tsjechische volk. van dank vervuld, de bestiering van de Voorzienigheid, die mij drie jaren geleden den reddenden weg naar uwe Excellentie heeft doen vinden. Wij beloven plechtig U als onzen Führer te zullen volgen, wij zijn vol ver trouwen aanhangers van het nieuwe Europa dat als uw schepping voor onze oogen vormen aanneemt en wij zien met vast vertrouwen de eindoverwinning van uwe wapens tegemoet". Tot de Tsjechische bevolking heeft dr. Hacha een radiorede gericht, waarin hij o.a. zeide dat het protec toraat de historische datum 15 Maart allereerst als symbool van bescherming en redding voor de drei gende vlammen van den oorlogsbrand heeft opgevat, die reeds zoo vele volken heeft geteisterd. Toen het denk beeld van de Europeesche zending van het Groot- Duitsche Rijk meer en meer ingang vond heeft de datum 15 Maart echter een nieuwe en rijkere betee- kenis gekregen. Thans staat deze datum op het punt te worden tot een symbool van de inschakeling van het protectoraat in het sociale, economische en cultureele stelsel van het Duitsche rijk. Vervolgens riep dr. Hacha de bevolking van het Protectoraat op om gelijken tred te houden met het leidende Duitsche volk. opdat het niet als een over wonnen tegenstander, doch als een welwillende mede werker kan worden beschouwd. „Vandaag vertoeven onze gedachten", zoo besloot dr. Hacha ziin rede. „bij den genialen schepper van het Groot-Duitsche Rijk en zijn onoverwinnelijke legers. Wij gelooven vast aan het definitieve succes van zijn uniek werk. Wij gelooven aan een nieuw Europa onder zijn leiding en brengen zoodoende tevens het geloof aan een gelukkige toekomst voor ons volk tot uitdruk king, voor welks lot wil meer dan eenige generatie voor ons verantwoordelijk zijn". Radioboodschap van den Hongaarschen premier Hongaren zullen strijden tot de definitieve vernietiging van het bolsjewisme De Hongaarsche minister-president Von Kallay heeft Zondag op den feestdag van de Hongaarsche vrijheid een radioboodschap gericht tot het volk. Na gewezen te hebben op den vrijheidsstrijd van 1848 verklaarde spreker dat Hongarije thans weer historische uren beleeft en tegen denzelfden ge vaarlijken vijand strijdt. Hongarije zal de wapens niet neerleggen zoolang niet het Russische bolsje wisme definitief verslagen zal zijn. De natie beseft dat het bestaan van het land in den loop der ge schiedenis steeds alleen van het Oosten uit werd bedreigd. Ik ben er zeker van. zoo zeide Von Kallay, dat de Honved-soldaten zegevierend zullen terug- keeren en ik leg de gelofte af dat zij een ander va derland zullen vinden dan in 1918. Want, zoo zeide de Hongaarsche premier, thans staan wij niet al leen. Aan onze zijde staat het sterkste en betere deel der wereld. GEVOLMACHTIGDE VOOR DE BEWAPENINGSWERKZAAMHEDEN. Het D.N.B. meldt: Teneinde de steeds groeiende eischen der bewapening binnen het kader van het vier jarenplan voldoende tot hun recht te doen komen heeft de rijksmaarschalk van het Groot-Duitsche rijk, als gevolmachtigde voor het vierjarenplan, den rijksminis ter voor bewapening en munitie, partijgenoot Speer, benoemd tot algemeen gevolmachtigde voor de bewa peningswerkzaamheden van het vierjarenplan. In Uw hulsapotheek en in Uw zak, steeds by de hand, zyn /S\\\ AKKERTJES een eerste hulp bij onverhoedsche pijnen en ook bij 'n opkomende verkoudheid. De Nedertandsche Pijnstiller UITGAAN' Heden, MAANDAG 16 MAART: Stadsschouwburg: Revue „Elck wat wils", 7.30 uur. Gebouw Haarl. KegelbondCabaret-revue „Daar knap je vast van op", 7.30 uur. Luxor Theater: „Heimkehr", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Ich Jtenn' dich nicht und liebe dich", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De moderne blauwbaard", 2,30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma, o.a. „Rose Marie jokt niet meer", van 12 uur af. DINSDAG 17 MAART. Stadsschouwburg: Revue „Elck wat wils", 7.30 uur. Gebouw Haarl. KegelbondCabaret-revue „Daar knap je vast van op", 7.30 uur. Concertgebouw: Voordrachtavond Hermann Erin Busse. Bioscooptheaters: Voorstelling des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Th. A. Klinkhamer, Koninginneweg 69, Tel. 11569. Grijseels en Van Hees, L. Veerstraat 19. Tel. 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1. Tel. 11180. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98. Tel. 28197. Hcldengedeiikdag Parade en kranslegging in Den Haag 's-GRAVENHAGE. 15 Maart. Ter gelegen heid van den heldengedenkdag is hedenmorgen op het Binnenhof een groote parade gehouden, ge volgd door een défilé op het Buitenhof en een kranslegging op de algemeene begraafplaats aan de Kerkhoflaan op de graven der gevallen Duitsche soldaten. Omstreeks half tien stonden op het Binnenhof de detachementen van leger, luchtmacht, marine en politie, officieren aller wapens, het muziekcorps var. den Weermachtsbevelhebber, het corps politieke leiders en een dienstgroep van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. in carré opgesteld. In het mid den daarvan was, geflankeerd door de oorlogsvlag, een spreekgestoelte opgericht, waarachter de com mandanten der vertegenwoordigde onderdeelen, de leider van het Arbeidsbereich der N.S.D.A.P. Ober- dienstleiter Schmidt en Arbeitsführer Bethmann hadden plaats genomen. Nadat het commando „presenteert geweer" was gegeven, betraden omstreeks kwart voor tien de bevelhebber der weermacht, generaal der vliegers Fr. Christiansen, en de Rijkscommissaris met hun gevolg het plein, inspecteerden de troepen, en be groetten de autoriteiten. Vervolgens betrad de bevelhebber der weermacht het spreekgestoelte en bracht het muziekcorps choraalmuziek ten gehoore. Nadat de detachementen de houding „op de plaats rust hadden aangenomen, sprak generaal Christian sen deze ongeveer als volgt toe: Kameraden der weermacht, kameraden der partij. Voor de derde maal in dezen oorlog staan wij thans aangetreden om hen te gedenken, die vielen in den grooten wereldoorlog, by den opbouw der nationaal-socialistische beweging, en in dezen oorlog. Zij, die vielen in den Wereldoorlog in het geloof een groot rijk zeker te stellen, dat na afloop daarvan echter innerlijk en uiterlijk vernietigd werd en ineenstortte. Zij, die vielen m geloof aan den Führer en aan de Nat.-Soc.-beweging, in het fana tiek geloof dit vernietigd rijk weer op te kunnen bouwen. Zij, die uit dezen opbouwarbeid de enor me kracht putten om datgene te verdedigen wat de voor hen gevallenen begonnen waren. Wij zien thans in de gansohe wereld weer dezelf de krachten aan het werk, die willen laten ontstaan, wat aan het eind van den Wereldoorlog over ons kwam. Sedert 1930 staat daar echter de trotsche Duitsche weermacht, die aan alle fronten vecht, in Oost en West en Zuid, temidden van de zandstormen der woestijn. Wanneer wij vandaag de graven smukken, die den nagelaten betrekkingen van hen, die vielen," het hei ligst zijn, wanneer wij vandaag die gevallen gees ten aan ons oog laten voorbijtrekken, dan weten wy, dat zij naast en met ons marcheeren en dat wij alles op ons kunnen nemen, wat wij aan hen ver plicht zijn. Daarom zij ons parool: Führer beveel, wij zijn bereid te maroheeren en te strijden zooals de gevallenen dat gedaan hebben. Daarom hei-halen wij op dezen heldengedenkdag den ouden strijd- roep: „Unser Führer Sieg Heil Nadat de troepen dezen strijdroep hadden over genomen en driewerf herhaald, werden onder het presenteeren der geweren het Deutschland- en het Borst-Wessellied gespeeld. Vervolgens marcheerden de detachementen af in de richting van het Plein om via den Hofweg het Buitenhof te bereiken, waar zij in paradepas aan generaal Christiansen en den Rijkscommissaris voorbijtrokken. Na afloop van dit défilé begaven beiden zich met hun gevolg naar het Duitsche kerkhof voor in den oorlog gevallenen op de Algemeene Begraaf plaats aan de Kerkhoflaan. Daar had een dubbelpost de wacht betrokken bij het groote door oorlogs- vlaggen geflankeerde houten kruis. Een militaire kapel stond er opgesteld, de graven en eenvoudige kruisen waren versierd met kleine kransen van dennegroen en bloemen. Terwijl de kapel zacht „Der gute Kamerade" speelde, brachten generaal Chris tiansen en de Rijkscommissaris een eeregroet aan de gevallenen en werden aan den voet van het kruis zei kransen neergelegd: van den Weermachts bevelhebber, den Rijkscommissaris, het Arbeidsbe reich der N.S.D.A.P., de S.S., de politie, en het corps „Nachrichten Helferinnen". Nederlandsche ambulance beëedigd Dezer dagen zijn de leden van de Nederlandsche ambulance beëedigd. Hun werk zal weldra aan vangen. Veel, heel veel is er te doen, veel leed moet verzacht worden. Zorgt u er voor, dat het de Nederlandsche ambu lance aan niets ontbreekt. Stort uw bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Hoofdredacteur: C. .7. van Tilburg, Heemstede Plv. Hoofdredacteur: (J. X. Lcenders, Heemstede Eerste medewerker: F. C. Derks, Haarlem De laatste dagen heeft de Turksche premier en minis- er van buitenlandsrhe zaken een reeks besprekingen ge boerd met de Turksche diplomatieke vertegenwoordigers te Teheran, Madrid en Boekarest. Ook de Turksche am bassadeur te Berlijn, Cerede, wordt in den loop van deze maand te Ankara verwacht om rapport uit te brengen. Slowakije vierde Zaterdag den derden verjaardag van zijn zelfstandigheid. De straten van de hoofdstad waren rijk versierd met vlaggen en guirlandes. President Tiso heeft een amnestie voor politieke overtredingen afge kondigd. De Führer heeft op voorstel van den opperbevelheb ber der marine, groot-admiraal Rader, den bevelhebber der onderzeeërs, vice-admiraal Karl Dönitz, als erkenning van zijn groote verdiensten bij aanvoering en optreden an het duikbootwapen bevorderd tot admiraal. Volgenus berichten uit New York hebben vertegen woordigers van dertig staten der Unie de regeering aanbe volen om ter vermijding van inflatie terstond de loonen. winsten en de rente te beperken en maximumprijzen vast te stellen voor landbouw- en andere producten. Van Fransche welingelichte zijde wordt ten aanzien an de Engelsche luchtaanvallen op Parijs nog mede gedeeld. dat zich onder de 600 slachtoffers 200 vrouwen en 100 kinderen bevinden, die in haar woningen om het leven zijn gekomen. Het Zondag uitgegeven bulletin betreffende den ge zondheidstoestand van Koning Gustaaf van Zweden luidt: de genezing van Z. M. den Koning vordert normaal. Van nu af aan zal slechts eenmaal per dag in plaats van twee maal. een bulletin worden uitgegeven. De Britsche Berichtendienst deelt mede: „Sir Staf ford Cripps zou Engeland verlaten hebben en op weg ztjn naar Jndtë". Op de Jaarvergadering van den Nederlandschen Kano- bond is bepaald dat de nationale korte baan kampioen schappen op 16 Augustus door de H. K. V. „Haarlem- zullen worden georganiseerd. Spanje heeft den voetbalwedstrijd tegen Frankrijk te Sevilla met 4—0 gewonnen. Ragnhild Hveger heeft weer eens een wereldrecord verbeterd en wel over de 440 yards borstcrawl. Zij bracht het record op 5 min. 11.5 sec. Een verbetering van 1.3 sec. Twee zestienjarige loopjongens hebben ten nadeele van een uitgever in Den Haag 25.000 prentbriefkaarten gestolen. 22.000 kaarten konden nog In beslag worden ge nomen. Bij besluit van den secr. gen. van binnenlandsche zaken is A. Th. A. Paro op zijn verzoek, gerekend met ingang van 1 Maart j.l., als burgemeester der gemeente Cuyk eervol ontslagen. Be besluit van den secr. gen. van binnenlandsche zaken is B. Anema op zijn verzoek met ingang van 16 Maart als burgemeester van de gemeente Barradeel eer vol ontslagen. De Tilburgsche politie heeft drie Jongens van zeven tien en achttien jaar gearresteerd, die zich vermoedelijk aan heel wat inbraken en diefstallen hebben schuldig gemaakt. Ambtenaren zijn te Waalwijk een uitgebretden sluik handel in schoenen op het spoor gekomen. De schoen fabrikanten van H. uit Sprang-Capelle en L. uit Waalwijk alsmede een zekere B. uit Waalwijk zijn gearresteerd. Vele andere personen zijn in verhoor genomen. Op de spoorlijn tusschen Schiedam en Rotterdam zijn twee manne, dte met een zak hout op den schouder op de spoorbaan liepen door den trein gegrepen. J. Posthumus van den Beukelsweg te Rotterdam werd op slag gedood. G. v. Welzenes uit de Nicolaas Beetsstraat werd ernstig gewond. De prachtige oude Parensche korenmolen olijft be houden. Met de restauratie is reeds een begin gemaakt. Een man heeft getracht de cassière van de Cineac op het Damrak te Amsterdam van de ontvangen gelden te berooven. De cassiere was echter niet bang, wist den man een schop te geven en het geldkistje te behouden De por tier kwam te hulp en sloeg den man neer, maar toen een schot afging wist de aanvaller de beenen te nemen. Zijn wapen, een pistool, is later in de hal van de Cineac ge vonden. Onder zeer groote belangstelling heeft de wed. Wil- limpje Mol—Kroeskamp te Eemnes haar lOOsten verjaar dag gevierd In de textielfbriek „Gazan" in de Waldorpstraat In Den Haag is de eerste bedrijfsbijeenkomst gehouden in Zuid- Holland. In een bovenhuis aan den Rijswijkscheweg in Den Haag heeft de politie een inval gedaan op het vermoeden, dat daar gelegenheid werd gegeven voor hazardspel. Een aantal personen vond men rond een speeltafel. Eer. bedrag ongeveer f 360 dat op tafel lag werd in beslag ge nomen. In een kleedingmagazijn te Utrecht is ingebroken. De inbrekers hebben^ voor duizenden guldens aan kleeding- stukken meegenomen. Japansche vliegliiigiuoederschepen in de Australische wateren STOCKHOLM, 16 Maart (DNB) Volgens Radio- Boston zijn berichten ontvangen omtrent een concen tratie van Japansche vliegtuigmoederschepen in de Australische wateren. Het verlies van Ned.-Indië Een uiteenzetting van dr. Horst Michael over de gevoerde politiek ■s-GRAVENHAGE. 14 Maart. Dr. Horst Michael hield heden ter persconferentie te 's-Gravenhage een interessante beschouwing over de omstandigheden, die tot het verlies van Ned.-Indië geleid hebben. Spreker stelde sterk in het licht, hoezeer Japan het uiterste gedaan heeft om Ned.-Indië te ontzien. Hij herinnerde daartoe met name aan de Japansche nota van 12 Mei 1940, waarin Japan aan Batavia voorstelde om den status quo te handhaven, namelijk aldus, dat Ned.-Indië geen vijandige houding tegenover Japan zou aannemen, waar tegenover Japan toezegde in dit geval ten volle de integriteit van Indië te zullen eerbiedigen en handhaven. Spreker achtte het onbegrijpelijk, dat Batavia deze nota niet tot basis van de thans noodzakelijke politiek aanvaardde. Later heeft Japan ook nog Ned.-Indië ontzien. Toen namelijk de aanval begon, keerde Japan zich niet tegen de zwakste plek van het vijandelijk front (Ned.-Indië), doeh verklaarde den oorlog alleen aan Brittannië en Amerika en viel de sterkste deelen van dit front. Hawai en Malakka aan. En na de groote successen, die Japan daar behaalde, zond Japan op 11 Januari 1942 opnieuw een nota naar Batavia, waarin Japan aan het bewind aldaar voorstelde, om nu van verdere vijandelijkheden af te zien, in welk geval Japan op nieuw toezegde de integriteit van Ned.-Indië te zullen aarbiedigen. Men vergete in Nederland niet, welk een onbegrij pelijke tegemoetkoming Japan daarmede betoonde Ned.-Indische marinestrijdkrachten immers hadden toen reeds vijandelijke daden jegens de Japansche weer macht verricht, zoowel in aanvallen ter zee als ir steun te Singapore. En de geheele voorgeschiedenis was één provoceering van Japan. Dat Japan niettegen staande dit alles desalniettemin toch nog een poging deed om Ned.-Indië buiten den oorlog te brengen en neutraal t-e maken, ligt dan ook niet aan eenigerlei verdienste van Batavia, doeh vindt zijn uitsluitende verklaring in de solidai-iteit van Japan met den Duit- schen bondgenoot, welke op zichzelf gaarne het Indi sche bezit voor het Nederlandsche volk uit den oorlogs brand zou hebben gered. Men vergete in Nederland niet, dat de uitsluitende schuld der mislukking hier van bij het bewind te Batavia ligt en bij degenen, die Batavia tot deze houding dreven. Verder houde men in het oog, aldus ging spreker voort, dat de houding van het ABCD-front een gezonde basis miste en Washington en Londen wel op zeer on verantwoordelijke wijze Batavia in zijn ongeluk dreven en van elke mogelijkheid tot redding en behoud af hielden. Het ls immers duidelijk, dat wie in Oost- Azië een bezit als het Ned.-Indische bezit met alle kracht in het conflict drijft, ook de macht moet heb ben om dan dit bezit te kunnen verdedigen. Indien Amerika op 17 November 1941 Tsjoengking had willen loslaten, zou een gentlemans agreement mo gelijk zijn geweest. Maar het bankiershuis Morgan, dat zijn credieten aan Tsjoengking wilde sauveeren, stak hier een spaak in het wiel. En Churchill deed de rest. Deze gaf tegenover Amerika hoog op van het offensief in Noord-Afrika, geloofde, dat hier definitief met Italië en Duitschland afgerekend zou worden en Tunis met Marokko in het geallieerde kamp konden worden ge bracht en hield dit nog vol. hoewel hij op 24 November toen Auchïnleck generaal Cunningham moest afzetten, weten kon, dat het met dit offensief lang niet zoo ge lukkig ging. Het tijdschrift Asia schreef in November zelfs, toen Koeroesoe te Washington onderhandelde, dat de Amerikaansche en Britsche vloten in Oost-Azië Japan in de tang nemen zouden en Rusland via Mandsjoekwo zou aanvallen. Voorts gaf Churchill door zijn bekende verklaring (reeds op 7 November), dat, als Amerika met Japan in oorlog zou geraken, Enge land één uur later met. een oorlogsverklaring volgen zou, aan de oorlogshitsers in Amerika een blanco chèque. Dit alles bijeen dreef tot de verwerping van Koeroesoe's laatste voorstellen op 20 November 1941 en tot de dwaasheid van 26 November, het ultimatum aan Japan, begeleid door het dadelijk opstoomen van de Repulse en de Prince of Wales, waarbij men dacht Japan ongestraft in het gezicht te kunnen slaan. Een dwaasheid was dit. want men kon weten hoe sterk Japan was, men kon ook weten dat de Sovjets niet helpen konden. En nog dwazer was, dat Churchill op 27 Januari j.l. in' het Lagerhuis verklaarde, dat hij niet had kunnen vermoeden, dat er een oorlog in Oost- Azië uitbreken zou. Immers, men had dezen oorlog op alle mogelijke wijzen aan Japan opgedrongen en Japan kon niet anders dan tenslotte uit noodweer naar de wapenen grijpen. En wie thans ten slotte de afloop ziet en overweegt hoe weinig werkelijke macht Washington en Londen in Oost-Azië in het vuur konden brengen en hoe weinig zij doen konden voor het behoud van Ned.-Indië, dat zij zelve met alle kracht op dezen "weg gedreven had den, kan slechts eindigen met de conclusie, dat staats lieden, die zulk een slecht beleid vertoonen als in het bovenstaande geteekend werd, niet anders dan onder gang verdienen. Nederland althans kan ten volle weten aan wie het het verlies van Indië te wijten heeft. Persoonlijk damkampioenschap van Nederland Zaterdagmiddag j.l. werd te Haarlem in het club lokaal der Haarlemsche Damclub, bovenzalén Restaurant Munniks, de vierde ronde van den wedstrijd om het persoonlijk kampioenschap van Nederland 1942 gespeeld. De uitslagen luiden: P. J. van Dartelen (Zandvoort) remise met R. C. Keiler (Amsterdam). J. H. Vos (Amsterdam) re mise met W. Huisman (Leiden). Ph. J. Ham (Rot terdam) wint van A. M. Olsen (Utrecht), G. Pors (Dordrecht) tegen A. de Graag (Heusden N.Br.) afgebroken. De uitslagen van de 5de ronde die te Hilligers- berg werd gespeeld, was: A. de GraagP. J. van Dartelen 20; J. KalderPh. Ham 02, W. Huis manR. Keiler 02, J. VosA. Olsen 11, J. BomG. Pors 02. Omtrent het verloop der partijen het volgende: Van Dartelen speelde tegen den oud-kampioen Keiler een fraaie positiepartij, waarin hij gerui- men tijd het initiatief geheel in handen had. Kel ler's verdediging was echter meesterlijk, waardoor tenslotte deze partij met een puntenverdeeling ein digde. Vos had in zijn partij tegen Huisman be langrijk voordeel, doch kon dit niet in winst omzetten door de correcte verdediging van zijn tegenstander. Ham en Olsen speelden een klassieke partij, waarin Ham tenslotte de laatste tempo had en won. De partij Porsde Graag moest wegens het late uur worden afgebroken. Remise zal ver moedelijk het eindresultaat zijn. Zonder banden geen f'u 'sGRAVENHAGE 14 Maart. De secretaris-gei* van het departement van handel, nijverheid eri set- vaart maakt beleend, dat op Maandag 16 Maart a.s. aanvang zal worden gemaakt met de distributie van wielen. Dit houdt derhalve ln. dat van dezen datie rijwielen uitsluitend mogen worden gekocht, verkoev, afgeleverd, indien hierbij een geldige bon wordt leverd. Op de bonnen zal met het complete rijwiel, te zonder banden, kunnen aanschaffen. Het tijdelijk v ren van rijwielen blijft toegestaan. Onder de distributie vallen tourrijwielen, sport-en rijwielen, invalidewagens, transportrijwielen, carrier:, onderstellen voor carriers, alsmede frames voor genoa rijwielen, invalidewagens en carriers. Onder tourrt]*j worden in dit verband verstaan alle soorten dames-, j ren- en kinderrijwielen, voor zoover de framehoop of meer bedraagt. Onder invalidewagens worden de invalide driewielers verataan, welke door invaliden i den gebruikt, om zich langs den openbaren weg ie plaatsen. Ziekenwagens, rolstoelen e. d. zijn hieronder] begrepen en mogen dus. eveneens als rijwielen, wam de framehoogte minder dan 16 bedraagt, zonder bcr. kocht, verkocht of afgeleverd worden. Onder trans? rijwielen in den zin van de distributieregeling m verstaan: rijwielen, welke voorzien zijn van twee wi en al of niet van transportdragers en welke special! bouwd zijn voor het vervoer van goederen, terwijl o; carriers alle rijwielen, welke voorzien zijn van meet twee wielen en welke speciaal gebouwd zijn voor het i veor van goederen, worden begrepen. Zooals hierboven reeds werd medegedeeld, valles frames voor de genoemde soorten rijwielen onder de dj butie-bepalingen. De aandacht wordt er echter op gn tigd, dat dit alleen geldt voor frames voor reparatie-J einden. Frames voor montage-doeleinden zullen uitsluit kunnen worden betrokken op een koopvergunning var, bureau voor de metalen verwerkende industrie. Dezei gunning zal echter niet aan het publiek, doch slecht! grossiers, die rijwielen samenstellen uit onderje» welke zij van derden betrekken, worden gegeven. Er zijn voor deze distributie twee soorten bonnen worpen, n.l. een voor rijwielen en een voor fra Iedere bon bestaat wederom uit twee gedeelten, n.l. i bestelbon en een koopbon. Dit onderscheid is gemu omdat het zal voorkomen, dat een rijwielhandelaari altijd het verlangde model ln voorraad zal hebben i dit eerst bij de fabriek moet bestellen. In zoo'n geval d men eerst den bestelbon aan den rijwielhandelaari: geven en den koopbon als bewijsstuk te bewaren, rijwielhandelaar kan dan dezen bestelbon aan zijn ranlcer zenden, die hem hierop het verlangde rijwiel toezenden. Eerst bij de aflevering aan den verbrei dient deze tevens den koopbon aan den rijwielhanii! af te geven De rijwielhandelaar moet dezen koe? zorgvuldig ter verantwoording van zijn voorraad le ren. Indien de rijwielhandelaar wel het verlangde g in voorraad heeft, en aflevering dus terstond kan p hebben, kan men onmiddellijk zoowel den bestelbor. den koopbon afgeven. De rijwielhandelaar dient dan koopbon te bewaren en kan op den bestelbon zijn n raad aanvullen. De bonnen zijn geldig tot den op den bon verrnii datum. De aflevering van het rijwiel dient derhalve: dezen datum te hebben plaats gevonden. Daar de ti listen niet steeds het verlangde rijwiel ln voorraad hetl verdient het aanbeveling het rijwiel zoo spoedig moj te bestellen. De detaillisten kunnen zich tot ten hoo een maand na den op den bon vermelden datum herbev raden. Zoowel op den bestelbon als op den koopbon wori: soort rijwiel of frame, dat ls toegewezen, vermeld, nadruk wordt er de aandacht op gevestigd, dat op dn trokken bon uitsluitend een rijwiel of een frame, behoort tot de op den bon vermelde soort, mag to gekocht. Voor sport- en racerijwielen zullen geen bot worden afgegeven, zoodat men hiervoor ook geen vragen bij den distributiedienst kan indienen. Als algemeen vereïschte om voor een rijwielbon in merking te komen. Is in de eerste plaats gesteld, dt aanvrager niet over een bruikbaar rijwiel beschikt, vo is als algemeen vereischte gesteld, dat de aanvrager ls bezit is van de benoodigde buiten- en binnenbande: van de bonnen om deze banden te kunnen aanschil In verband hiermede zijn dan ook voor het verkrijgen rijwielen dezelfde voorwaarden gesteld, als voor bn gelden. Zooals bekend zijn deze voorwaarden als volgt: a. De aanvrager moet om zich naar zijn werk of öck te begeven, dagelijks van zijn rijwiel gebruik maken, wijl de afstand van de woning tot het werk of de sd of, indien van een openbaar middel van vervoer get: kan worden gemaakt, de som van de afstanden vu woning tot de dichtsbijzijnde tram-, bus- of treinhah van den afstand van de tram-, bus of treinhalte. i uitgestapt wordt, tot het werk of de school ten mins K.M. (voor kinderen beneden tien jaar ten minste 11 bedraagt. b. Indien het rijwiel ten behoeve van de uitfoeü van het beroep of bedrijf van aanvrager wordt gebrc moet de dagelijks op dit rijwiel af te leggen afstand minste 20 K.M. bedragen, terwijl het voorts moet t staan, dat de aanvrager niet van een openbaar vet* middel gebruik kan maken. Als algemeene norm geldt voorts, dat bij aankoop; een rijwiel, carrier of invalidewagen, het oude rijwiel de te vervangen carrier of invalidewagen uiteraard! der banden bij den leverancier van het nieuwe worden ingeleverd. Bonnen voor frames zullen alleen worden afgegeven dien het aan te schaffen frame voor reparatie-doelfcrf is bestemd. In alle gevallen moet het oude frame b;i leverancier van het nieuwe worden ingeleverd. Indien men op grond van het bovenstaande voori rijwiel in aanmerking wenscht te komen, dient menl tot den plaatselijken distributiedienst te wenden ter krijging van een aanvraagformulier. Na invulling dient wederom bij dezen dienst te worden Ingeleverd. Aanvr» formulieren voor transportrijwielen en carriers roe echter niet bij den plaatselijken distributiedienst ww ingeleverd, doch in tweevoud bij de plaatselijke afdtt n den rijksverkeersinspectie. DE OPVOLGER VAN DEN HEER A. J. BRUGGEMAN. Tot opvolger van den heer, A. J. Bruggeman. zooals wij reeds gemeld hebben, benoemd is to: specteur in Algemeenen Dienst der P. T. T. en zoodanig belast met het directeurschap van hoofdpostkantoor in Den Haag, is benoemd tot specteur te Haarlem de referendaris L. K. Arke tnans directeur van het postkantoor te Tilburg. GUNNING. Architect B. Ooms te Haarlem heeft namens del rectie der Teer- en Asphaltfabriek „T.A.F." het K wen van een portiers-contrólegebouw onderhands t gedragen aan den aannemer J. C. Tomassen te Haarls Een gratis stamppot mnaltljfl werd Zondag door Winterhulp Nederland georganiseerd ▼oor 1000 arbeiders uit Jordaan, Eilanden, en Spnarndammerbnnrt in Bellcvue tc Am sterdam. Ook het echt Anisterdamsclie pierement ontbrak niet bij dezen gezellige» jmuüüjtl, die zeer werd gewaardeerd, Pax-Holland-de Haan-xn. Een gewonde wordt van de vuurlinie naar de verband plaats achter liet Finsclie front eeuansj w>r leord Suomen-TTolland-P.K.Hoolmlng Pax-HolIand-o. Het Vrijwilligerslegioen Nederland aan het Oostfront. De stellingen van den vijand worden opgerold. Al verdedigen de sovjets zleli ook taal. tegen den nauvnlsgeest van de Waffen SS. Is niets opgewassen. SS-P.K.Klerk-Vrijw. Leg. Ned.- Fellinga-Pax-Holland-o. Het op de grens van het domein Soestdljk gelegen landgoed „Vredehof", dat op i nominatie stond om ten offer te vallen aan kleineren vlllaboüw, blijft behouden. 8 desbetreffend besluit ls door het bestuur der provincie Utrecht ongedaan gemaakt. Pwc-Holland-de Haan-i

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 10