Haarlems Dagblad Hitler sprak Bolsjewisme zal in den komenden zomer vernietigd worden Nog een kolenbon geldig verklaard 59e JAARGANG No. 18018 x x Uitgave Lourens Coster, MO. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaus: Groote Houtstraat 93, bük. Soenda- plelo 37. Postgiro 38810. Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600. Drukkerij 10132, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Olrecteur: P. W. PEEREBOOM MAANDAG 16 MAART 1»42 Abonnement per week f 0.26. per maand 1.15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent Advcrten- tlïn: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0,72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod t—4 regels 0,72, elke regel meer 0,18. Groentjes 1—3 regels 36 cent, elke regel meer 12 cent bU contante betaling. Felle vuurproef van den afgeloopen winter door front en binnenland doorstaan BERLIJN. 15 Maart (D.N.B.) Het geheele Duitsche volk heeft vandaag de gevallenen van den wereldoorlog en den tegen woordigen oorlog her dacht. Het meest treffend kwam deze herdenking tot uiting in de soldateske plechtigheid, welke in het Tuighuis werd gehouden. Hier sprak de Führer woorden van groote erkentelijkheid en dankbaar heid voor het offer der gevallenen. Hooge officieren, vrijwel alle ministers en de di plomatieke vertegenwoordigers der bevriende lan den woonden deze plechtigheid bij. Een eereplaats was gereserveerd voor de nagelaten betrekkingen der gevallenen en gewonden uit de Berlijnsche hos pitalen. Later legde de Führer een krans neer bij het gedenkteeken Unter den Linden, waarna het eerebataljon voorbijmarscheerde. Duizenden en nog eens duizenden waren getuige van deze waar dige plechtigheid. Elders in het Groot-Duitsche Rijk werden even eens herdenkingen gehouden. In zijn toespraak heeft Hitier als volgt gesproken: „Toen wij in 1940 voor het eerst in deze zaal den Heldengedenkdag hielden, stonden het Duitsche volk en zijn weermacht, na tientallen jaren van vernederende slavernij, wederom in den strijd voor vrijheid en toekomst tegen de oude vijanden. De weerlooze onmacht van het Duitsche rijk kon hen evenmin geruststellen als hen de economische ver arming, welke ons was opgedrongen, bevredigde. In Frankrijk wordt op het oogenblik een proces ge voerd, dat wordt gekarakteriseerd door het feit dat met geen woord wordt gesproken over de schuld dergenen die voor dezen oorlog verantwoordelijk zijn, maar alleen over de te geringe voorbereiding tót den oorlog. Wij zien hierin een mentaliteit, die ons onbegrijpelijk moet lijken, die echter beter wel licht dan iets anders de oorzaken van den nieuwen oorlog kan onthullen. In 1918 hebben de Engelsche, Fransehe en Ame rikaansche staatslieden, die toen voor den oorlog verantwoordelijk waren, het onzinnige besluit ge nomen het Duitsche rijk onder geen voorwaarde weer een economische of politieke factor met gelijke rechten te laten worden. Uit dit voornemen vloeiden alle andere maatregelen en onrechtvaardigheden voort, waaraan Duitschland sedert den onzaligen dag van den wapenstilstand had bloot gestaan. Het Duit sche volk dat ten aanzien van zijn leiding en van zich zelf misleid werd vond geen middel om verandering tc brengen in zijn lot, dat men niet door onderwor penheid kon verzachten, maar slechts door een drachtige wilskracht en dapperheid overwinnen. Dat men zich zonder energie in den ons opgelegden dwangtoestand schikte, had gevolgen, welke niet al leen in politiek en militair opzicht onteerend, maar ook in ecenomisch opzicht letterlijk vernietigend waren. Een der vlijtigste volken der wereld zag hoe zi*n economische grondslagen steeds verder ge sloopt werden ei. zijn bestaan ineenstortte. Men kon voorzien in welk een korte tijdsruimte ons volk door den stoffelijken nood in zielental steeds achteruit moest gaan en hoe het Duitsche Rijk daardoor niet moer zou kunnen optreden tegen de opgelegde ver nietiging. Deze economische ineenstorting van het Duitsche volk. het grootste van Midden-Europa, bracht echter ook den tegenstanders geen zegen. De zen hadden in hun haat niet begrepen dat de ver arming van het Duitsche volk geenszins identiek kon zijn met den economischer) opbloei der zooge naamde overwinnaars. Zoo begonnen de staten, die in hun leiding dooi en door Joodsch-kapitalistisch besmet waren, de werkloozen cijfers van het Duitsche Rijk in te ha len en soms zelfs te overtreffen, in weerwil van hun onmetelijken rijkdom aan alle producten en schat ten der aarde. Maar ook deze ontwikkeling kon de verblinde haat der regeeringen onzer oude vijan den. welke in hoofdzaak door Joodsche elementen geleid werden, geen helderder inzicht geven in de ware noodzakelijkheden van het toekomstige leven van alle volken. Onmiddellijk nadat het nationaal- socialisme aan de macht was gekomen begonnen zij, in plaats van te leeren van de voorbeeldige economische en sociale maatregelen van Duitsch land, de oude ophitsingsleuzen weer aan te heffen om hun volken rijp te maken voor de nieuwe oor- logs verltlaring. Wij weten thans dat reeds in 1935 en 1936 in Engeland, in Frankrijk en vooral in de Ver. Staten het besluit tot een nieuwen oorlog was Jenomen door de inderdaad alleen toonaangevende oodsche kringen en de leidende groep, die daaraan onderhoorig was. Daardoor zien wij thans het verbazingwekkende schouwspel, dat de aanklacht der bedrogen en zoo zwaar getroffen volken zich niet richt tegen het onzinnige voornemen, een nieuwen oorlog te ont ketenen, maar alleen tegen de verwaarloosde en in hun oogen onvoldoende bewapeningsvoorbereiding. Juist deze vreemde, ja onbegrijpelijke mentaliteit moet ons leeren hoe noodzakelijk na de afwijzing van alle Duitsche ontwapenings- en toenaderings- Voorstellen de militaire voorbereiding van het Duit sche volk was, opdat het den tweeden aanval op zijn vrijheid met meer succes zou kunnen beantwoorden dan in den wereldoorlog het geval was. Toen wij dan ook in 1940 voor het eerst weer den Heldengedenkdag in oorlogstijd moesten houden, de den wij dat in het trotsche bewustzijn dat wij de eerste phase hadden gewonnen van een conflict dat ons tegen onzen wil was opgedrongen. Met het grootste vertrouwen mochten wij hopen ook de tweede phase met succes te doorstaan. En inder daad lagen reeds in Maart 1941 achter ons de re sultaten van een oorlogsjaar van waarlijk unieke beteekenis. In een zegetocht zonder weerga werden het Noorden en het Westen van Europa gezuiverd van de het continent vijandige krachten. Italië was als trouwe bondgenoot in dezen strijd der „I-Iabe- nichtse" om het zijn of niet-zijn aan onze zijde ge komen. Maai- wat ook de Duitsche legers in deze veld tochten tot stand hebben gebracht, het verbleekt naast datgene wat het lot onze weermacht en den verbonden legers in het afgeloopen jaar te verrich ten heeft gegeven. En nu pas hebben wij een voor stelling van den omvang der voorbereidingen van onze vijanden. Nu zien wij het complot der Jood sche elementen achter de coulissen, verdeeld over de geheele wereld, een complot dat democratie en bolsjewisme in een belangengemeenschap vereenigde en geheel Europa hoopte te kunnen vernietigen. De vuurproef doorstaan Dat de Voorzienigheid ons op alle slagvelden ze gevierend heeft doen standhouden tegen deze coa litie van Joodsch-Marxisme en kapitalisme danken wij aan Hem zonder wiens bescherming alle men- schelijke kracht, alle vlijt en alle moed vergeefsch zouden zijn. Want achter ons ligt een jaar van de grootste gevechten uit de wereldgeschiedenis, maar ook van de felste vuurproef voor ons eigen volk. Een vuurproef, welke het front zoowel als het bin nenland doorstaan heeft. Dat de Duitscher niet bang is voor menschelijke dreigementen, heeft hij in zijn geschiedenis vaak genoeg bewezen. Ditmaal echter beproefden niet alleen de vijandelijke wapenen en een onuitputtelijk schijnend menschenmateriaal Van de primitiefste volken, maar ook nog de wreed ste gestrengheid der natuur hun kracht op den Duitscher. Want thans kan medegedeeld worden, dat achter ons een winter ligt, zooals Midden- en Oost-Europa sedert 140 jaar niet hebben be leefd. Waarlijk, onze soldaten en die onzer bondgenooten zijn de laatste vier maanden door de Voorzienigheid op vreeselijke wijze getoetst Op hun innerlijke waarde. Zij hebben deze proef echter doorstaan, dat wel niemand het recht heeft er aan te twijfelen, dat, wat ook het lot ons mag brengen, het altijd lichter zal zijn dan wat achter ons ligt. In nauwelijks vier zomermaanden heeft de Duit sche weermacht, nadat de veldtocht op den Balkan zegevierend was gevoerd, in het jaar 1941 haar op- marsch in de uitgestrektheid van het Russische ge bied begonnen. Er werden veldslagen gevoerd en overwinningen bevochten, die nog in de verste tij den als unieke, roemrijke daden zullen gelden. Te zamen met haar dappere bondgenooten heeft zij de steeds weer nieuwe bolsjewistische troepen aange vallen, verslagen, vernietigd om tegenover nieuwe menschenmassa's geplaatst te worden. In vier maanden is een eindelooze weg afgelegd in een of fensief dat in zijn diepte en breedte zijn evenknie in de geschiedenis niet bezit. Vele weken eerder echter dan iedere ervaren of wetenschappelijke voorspelling dit kon doen verwachten, werden onze legers door een winter overvallen, waardoor thans de vijand vier maanden tijd kreeg om zijnerzijds de krijgskansen in deze noodlottige worsteling té doen keeren. En dit was dan ook de eenige hoop van de machthebbers in het Kremlin om in deze zelfs door hen nog nooit beleefden opstand der natuurelemen ten aan de Duitsche weermacht het lot van Napo leon in 1812 te kunnen bereiden. In een bovenmen- schelijke worsteling, waarbij zij de laatste kracht van de ziel en van het lichaam in den strijd wier pen, hebben de Duitsche en de met ons verbonden soldaten deze beproeving doorstaan en zoodoende overwonnen. De geschiedenis zal nu wel reeds over enkele maanden in staat zijn vast te stellen of het werpen van hecatomben Russische levens in dezen strijd een militair juiste of onjuiste handeling is geweest. Thans weten wij echter reeds één ding: de bolsjewistische horden, die de Duitsche en ver bonden soldaten in dezen winter niet vermoch ten te overwinnen, zullen door ons in den ko menden zomer tot de vernietiging verslagen zijn. De bolsjewistische kolos, dien wij in zijn ge heele, wreede gevaar eerst thans kennen, mag dit is ons onwrikbare besluit de gezegende landouwen van Europa nooit meer betreden. doch_moet ver verwijderd hiervan zijn defini tieve* grens vinden. (Vervolg op de volgende pagina) De zeeslag bij Java Volgens officieele Amerikaansche bekend making gingen 12 geallieerde oorlogs bodems verloren STOCKHOLM. Het DNB meldt: Naar de zender Columbia mededeelt zijn volgens een officieel commu niqué der Amerikaansche marine in den zeeslag, die enkele dagen geleden bij Java is geleverd, twaalf ge allieerde oorlogsschepen, tot zinken gebracht. Dit wa ren Amerikaansche, Britsche en Nederlandsche vaar tuigen, zoowel kruisers als torpedojagers. Het verlies van een dertiende schip is waarschijnlijk. SCHOUT-BIJ-NACHT DOORMAN GESNEUVELD? STOCKHOLM. 15 Maart (DNB) Gevreesd wordt dat de bevelhebber van de geallieerde vloot tijdens den zeeslag bij Java, schout-bij-nacht Doorman, bij deze operaties om het leven ïs gekomen, zoo meldt de Brit sche Berichtendienst. Schout-bij-nacht K. W. F. M. Doorman, geboren in 1889. was aanvankelijk commandant van de Neder- landsch-Indische marine-luchtmacht en werd vervol gens tot commandant van een vlooteskader benoemd. Italiaansch weermachtsbericht. Luchtoperaties boven Noord-Afrika en Malta ZATERDAG. ROME, 14 Maart (Stefani). Het Italiaansche weer- maehtbericht luidt als volgt: „Geringe activiteit van verkenners aan het front van Cyrenaïca, vijandelijke aanvallen op Tripolis, Benghazi en de omgeving van Athene, welke geen slachtoffers maakten. De onder bevel van den cor- vettenkapitein Massimo Franti staande torpedoboot „Cigno" bracht een vijandelijke duikboot tot zinken." ZONDAG. ROME, 15 Maart (Stefani). Het 652ste communi qué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „Gevechten tusschen patrouilles in de streek van Mechili. Bij een aanval op onze linies stortte een vij andelijk vliegtuig, door het afweergeschut getroffen neer. Onder begunstiging van beter weer ontplooide de luchtmacht der spilmogendheden een levendige en succesvolle activiteit. Bij bomaanvallen op Tobroek werd een koopvaardijschip van middelbare tonnage ernstig beschadigd. Een vijandelijk vliegtuig werd door Duitsche jagers vernietigd. Een escadrille Ita liaansche jachtvliegtuigen, die een sterke vijandelijke afdeeling achtervolgde, bond den strijd aan boven To broek en schoot acht Curtiss-toestellen neer zonder verliezen te lijden. Andere afdeelingen Italiaansche vliegtuigen vielen ten Zuiden van Ain-el Gazela een concentratie van gepantserde strijdmiddelen aan. Eenige tientallen daarvan werden vernield, geraak ten in brand of werden buiten gevecht gesteld. Een onzer vliegtuigen is van deze operaties niet terugge keerd. Ook bepaalde speciale doelen op Malta werden hevig bestookt, vooral de vliegvelden Ta Venezia en Halfar, waar talrijke branden uitbraken. Een Spitfire werd door Duitsche vliegtuigen neergeschoten: De vijand heeft Benghazi gebombardeerd en aan eenige woonhuizen aanzienlijke schade toegebracht. Een doode en drie gewonden onder de bevolking. Een onzer duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. Onze duikbooten. welke in het Westen van den At- lantischen Oceaan opereeren, hebben wederom 21.000 ton vijandelijke scheepsruimte. waarbij het petroleum- tankschip „Racine" (10.000) ton tot zinken gebracht." Welke bonnen zijn thans geldig? Van 15 tot cn niet SI Maart: 13A Brood 4 rants. R„n(1 nf -pi,,* 13B Brood y2 rants. Brooa °r 13 A Vleesch 1 rants. Vleesch of 13B VI.waren A rants, vleeschwaren 13A Aardappelen l'A K.G. Aardappelen 13B Aardappelen V2 K.G. Aardappelen Van 22 Februari tol en niet 21 Maart: 213 Algemeeri 1 K.G. Suiker IOC en 10D res. 50 gr. Cacao 314 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 215 500 gr. Jam 221-224 1 rants. Bloem brood of gebak UD, 12D res, 250 gr. Rijst 225 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 226 250 gr. Gort 227 100 gr. Vermicelli of maizena 216-220 100 gr. Kaas 10A-13A Melk I 3»/= L. Melk 10B-13B Melk I ltf L. Melk Bonnen 06-09 Melk en 204-208 (Kaas) zijn verlengd tot en met Zaterdag 14 Maart 1942. Van 17 tot en inet 25 Maart: 13 Boter 250 gr. Boter of 200 gr. rundvet Van 28 Februari tot cn met 16 Maart: 11 Boter en Vet 125 gr. Boter of margarine of 100 gr. Vet 12 Boter en vet 125 gr. Margarine of vet Voorts: v Petroleum: Bon 15 Petroleum: 2 L. tot 31 Maart 1942. Bon 2G: 2 L. tot 31 Maart. Zeep Bon 228 Algemeen en Bon H Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Bon H toiletzeep 7 5 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 31 Maart. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. De geldigheidsduur van bon 211 Bonkaart Alge meen en de met Zeep G gemerkte bon is verlengd t,m. 31 Maart. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK en 09 van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brandstoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV en 29 t.m. 32 CV van de' brandstoffenkaart L 1 een heid vaste brandstof per bon. Bonnen Brandstoffen één eenheid zevende periode en één eenheid achtste periode 1 eenheid per bon. Alles'van Jan. t.m. April. De overgave der geallieerde troepen op Java Het Japansche blad „Yomioeri" meldt uit Bandoeng dat de Nederlandsche, Britsche, Amerikaansche en Australische troepen, die zich in het gebied van Ban doeng en elders aan de Japanners hebben overgegeven, in totaal meer dan 50.000 man zijn, onder wie 13.000 in Bandoeng, 16.000 in Soekaboemi, 11.000 in Garoet en Tasikmalaja en 27.000 in Perwogermi. De krijgsgevan genen in het gebied van Garoet werden op 12 Maart door de Japanners ontwapend. Denzelfden dag werden ongeveer 500 Indonesiërs in vrijheid gesteld, die sinds het uitbreken van den oorlog in het gebied van Garoet geïnterneerd zijn geweest op grond van hun pro-Ja- pansche houding. Te Batavia weinig schade Stad herkrijgt haar normaal aanzien De correspondent van de „Nitsji Nitsji Sjimboen" zegt, dat de snelheid van den Japanschen opmarsch den Nederlandschen strijdkrachten geen tijd heeft geloten tot een effectieve uitvoering der poli tiek van „verschroeide aarde". De hoofdstad van Nederlandsch-Indië keert, na de Japansche bezet ting op 5 Maart, weer terug tot het normale leven. De gas- en waterleidingsdiensten zijn nog in den avond van den eersten bezettingsdag hervat en sedert 10 Maart is het tramverkeer weer gaande. Alle cultureele inrichtingen, zooals bibliotheken, musea, enz. zijn onbeschadigd en de maatregelen voor de heropening worden bespoedigd. Op 10 Maart heeft een der verschillende radiozenders der stad zijn dienst hervat en er worden berichten in het Nederlandsch en Maleisch uitgezonden. De telefoondienst is Zaterdag heropend. (D.N.B.) Bekendmaking Het onder zich hebben van buitenboord motoren is verboden De commissaris-generaal voor de openbare veiligheid maakt bekend: Ingevolge afdeeling 2 der verordening van den Rijkscommissaris betreffende de kustverdediging no. 100/41 behoeft het onder zich hebben van buitenboordmotoren mijn toestemming. Bij dezen noodig ik voor de laatste maal allen, die buitenboordmotoren onder zich heb„ben, uit, om hetzij hun buitenboordmotor terstond bij den burgemeester van de gemeente hunner inwoning of in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's Gravenhage bij den hoofdcommissaris van politie in te leveren; hetzij een verzoek om verleening van een bijzondere toestemming om een buitenboordmotor onder zich te houden, voor 1 April 1942 in te dienen. Het verzoek moet worden ingediend bij den ten aanzien van de woonplaats van den verzoeker bevoeg den districtscommandant der marechaussee in de gemeenten Amsterdam, Rotterdam en 's Graven hage bij de hoofdcommissarissen van politie. In geval van weigering der toestemming zijn de verzoekers verplicht, den buitenboordmotor bin nen veertien dagen na ontvangst van de betref fende mededeeling bij bovengenoemde instanties in te leveren. Ik vestig er in het bijzonder de aandacht op, dat de verplichting tot inlevering niet slechts be trekking Ijieeft op het gebied, waarvoor de ver bodsbepalingen van bovengenoemde verordening gelden, doch op geheel Nederland. Hij, die in het bezette Nederlandsche gebied na 1 April 1942 onbevoegd een buitenboordmotor onder zich heeft, wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste zes maanden en met geldboete van ten hoogste duizend gulden, voor zoover niet ingevolge andere bepalingen een hoogere straf kan worden opgelegd. Uit de bij de gemeentelijke instanties inge leverde voorraden buitenboordmotoren kunnen handelaren na verkregen toestemming motoren door koop verkrijgen en deze aan hen, die in het bezit zijn van een bijzondere toestemming, verder vervreemden. De toestemming voor dezen handel moet bij de zelfde instanties worden aangevraagd als de bijzondere toestemmingen. liaaiische school voor valscherm jagers wordt geoefend". Luce- Holland- Pax- Holland-c Kolen zullen in elk geval worden geleverd Bonnen moeten vóór 14 April zijn ingeleverd 's-GRAVENHAGE, 14 Maart. De secretaris generaal van het departement van Handel-, Nij verheid en Scheepvaart maakt beiend. dat gedu rende het tijdvak van 15 Maart 1942 tot en met 14 April 1942 de bon „09 H.K." van de bonkaarten J. en K. („haarden en kachels"), de bonnen „29 C.V.", „30 C.V.". „31 C.V." en „32 C.V." van de bon kaart L. („centrale verwarming") als mede de met „brandstoffen één eenheid negende periode" ge merkte bonnen van de zoogenaamde periodebpn- stellen recht zullen geven op het koopen van één eenheid vaste brandstoffen. Met ingang van dien datum zullen de distributiediensten bovendien aan de grootverbruikers B, C en D tegen afkruising van het 9e vakje van hun „identiteitskaart vaste brandstoffen", de toewijzing voor die periode uit reiken. De aandacht wordt er op gevestigd, dat hierna geen nieuwe bonnen meer voor het stookseizoen 1941-1942 zullen worden aangewezen. Tengevolge .van de verkeersmoeilijkheden en de daaruit voort vloeiende ongunstige kolenpositie zal het in vele gevallen niet mogelijk zijn op de nieuw aangewe zen bonnen onmiddellijk brandstoffen te betrek ken; dit behoeft echter geen ongerustheid te wek ken, daar in tegenstelling tot het vorige jaar toege zegd kan worden, dat de hoeveelheden, waarop deze- bonnen recht geven, in ieder geval zullen worden geleverd. Het is hiertoe echter noodzakelijk, dat alle ver bruikers alle nog in hun bezit zijnde geldige bon nen uiterlijk 14 April a.s. bij den leverancier, bij wien zij zijn ingeschreven, inleveren. Na 14 April a.s. zijn deze bonnen niet meer geldig voor het koopen van vaste brandstoffen. Dit houdt dus in, dat de geldigheidsduur der bonnen, welke oorspron kelijk tot 30 April 1942 liep, is ingekort tot 15 April 1942. Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd, dat dit slechts beteekent, dat den han del verboden, is, na 14 April deze bonnen nog in ontvangst te nemen. In ieder geval zullen op de bonnen, welke op of vóór 14 April 1942 bij den handelaar zijn ingeleverd, vaste brandstoffen wor den geleverd. De bovenomschreven garantie, dat in ieder geval op de vóór 15 April ingeleverde bonnen zal worden geleverd, is echter niet van toepassing ten aanzien van de aflevering van turf op bon „08 H.K." van de kaart K. (haarden en kachels). Aflevering van turf op genoemden bon is met ingang van 15 April a.s. verboden. Boter of vet op bon 13 De secretaris-generaal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat gedu rende het tijdvak van 17 tot en met 25 Maart elke met „13" genummerde bon van de boter- kaart zoowel als van de vetkaart recht zal geven op het koopen van 125 gram boter zonder re ductie of margarine, of 100 gram vet. Ook voor deze periode wordt dus geen onderscheid gemaakt tusschen de bonnen van de boterkaart en die van de vetkaart. Men zal er evenwel rekening mee moeten houden, dat het niet steeds mogelijk zal zijn juist datgene van zijn leverancier te betrek ken, hetgeen men wenscht, maar men genoegen zal moeten nemen met wat de leverancier in voor raad heeft. Voorts kunnen zü, die bon „13" van de boter kaart vóór 28 Februari bij den slager hebben in geleverd, gedurende het tijdvak van 17 lot en met 25 Maart per bon 100 gram gesmolten rundvet betrekken. MEISJE VERMIST Dit is Helena Matla die, zooals wij Zaterdag reeds mededeelden, sinds 9 Maart 1942 te Aerden- hout wordt vermist. De Commissaris van Politie te Bloemendaal verzoekt namens de ouders op sporing, aanhouding en overbrenging naar zijn bureau in Overveen. Naaf wij vernemen heeft de vader van het verdwenen meisje een ruime belooning in uit zicht gesteld voor den- gene. die inlichtingen - - verstrekt die lot opspo ring van de vermiste (Politie foto.) leiden. Nog steeds prijsopdrijving te Haarlem De Haarlemsche politie heeft een 27-jarigen kruideniersbediende bekeurd, omdat hij suiker- en boterbonnen verhandelde. De suikerbonnen werden voor f 1 a f 1.25 en de boterbonnen voor f 1.75 a 2 per stuk verkocht. Verder wordt proces-verbaal opgemaakt tegen een 29-jarigen rijwielhandelaar, die bakfietsen voor den prijs van f 4.59 per week verhuurde, ter wijl de huurprijs op of omstreeks 9 Mei 1940 f 2.25 bedroeg. Een 47-jarige slager is bekeurd wegens het ver- koopen van vleesch en soepbeenen tegen te hoogen prijs. Voor 6 ons lappen en 2 pond 1V2 ons soep beenen moest men resp. f 1.06 en f 1.20 betalen terwijl de vastgestelde prijs hiervan is resp. 96 ct. en 46 ct. Ook de kooper is bekeurd. Door de Haarlemsche politie wordt procos- verbaal opgemaakt tegen een 39-jarigen slager wegens het verkoopen van vleesch en vleeschwaren tegen te hoogen prijs. De klanten moesten voor 31/2 ons kalfsgehakt en Vb ons vet f 0.65 betalen, terwijl de prijs f 0.56 bedraagt en voor 1V2 ons gehakt. 5Vb ons lappen, y2 ons vet en 168 gram leverworst f 1.80, terwijl de prijs f 1.37 moest zijn. Verder bleek dat de slager zijn klanten ook nog minder gewicht leverde maar ze toch voor het volle liet betalen. PERSONALIA. Bij de te 's-Gravenhage gehouden examens voor diploma Goupeuse, Costuum- en Manlelvak slaagden de dames: C. de Groot en T. Falk. beiden leerlingen der Modevakschool te Haarlem en Heemstede, dir. J. v. Doorn. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Door een agent van politie te Haarlem is op aan wijzing van een burger een 33-jarige rijwieldief aangehouden. De dief wierp het rijwiel bij de ach tervolging weg. doch dit baatte hem niet. Tegen den man is proces-verbaal opgemaakt. OVERTREDING SLACHTVERBOD. De politie te Haarlem heeft tegen twee personen I proces-verbaal opgemaakt wegens overtreding van het slachtverbod en het verhandelen van vleesch zonder geldige bonnen. De verdachten bekenden een koe en twee kalveren te hebben geslacht en het vleesch te hebben verkocht zonder bonnen voor f 1.15 per K.G. In beslag genomen zijn drie zakken met rund- en kalfsvleesch. Ui: TsjoengkinE meld: de Britsche Berichtendienst dat ZondRg.ivnnc daar officieel is bekendgemaakt dai •ener.-ial-r-.vooi- Lancelot Dcnnys. de leider dei Britsche militaire missie, eri de Amerikaansche flnancieele advi seur der Chineesche regeciïng. bij een vliegtuigongeluk Zaterdagavond nabij Koonming om '1 leven zijn gekomen Nog 11 inzittenden van het vliegtuig verloren het leven. Extra bericht van het Duitsche opperbevel Nieuwe successen van hei Duitsche duikbooïwapen In de West-Indische wateren 12 koopvaarders tot zinken gebracht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 14 Maart (D.N.B. Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Duitsche duikbooten hebben bij de voortzetting van haar succesvolle operaties tegen de Britsche en Amerikaansche ravitailleeringsscheepvaart den vij and opnieuw zeer zware verliezen toegebracht. In de West-Indische wateren werden 12 koopvaarders van 70.000 ton tot zinken gebracht, waaronder 3 tankbooten. Een ander schip werd door torpedotref fers beschadigd. Het Duitsche duikbootwapen heeft daarmee sinds zijn eerste optreden aan dc Oostkust van het Ameri kaansche continent op den Atlantischen Oceaan in totaal 151 vijandelijke koopvaardijschepen van geza menlijk 1.029 000 ton vernietigd, waaronder 58 tank- booten van 442.000 ton. Behalve den strijd in de Middellandsehe Zee en in de Noordelijke IJszee is dit succes, behaald in minder dan twee maanden in de operatiegebieden van den Atlantischen Oceaan, weer een roemrijke bladzijde in de geschiedenis van het Duitsche duik bootwapen, dat strijdt onder leiding van zijn bevel hebber, vice-admiraal Dönitz. Duitschland strijdt voor Europa. Bolsjewistische aanvallen op hei schiereiland Kertsj afgeslagen Leningrad door zware artillerie bestookt ZATERDAG. UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 14 Maart (D.N.B.) Het opperbevel van dc weer macht maakt bekend: „Op dc Krim heeft de vijand weer na een lang durige pauze met sterke strijdkrachten, die gesteund werden door pantserwagens cn vliegers, aanvallen ondernomen op de Duitsch-Roemeensche stellingen op het schiereiland Kertsj. In felle gevechten wer den de aanvallen onder zware verliezen voor den vijand afgeweerd. Daarbij werden 46 vijandelijke pantserwagens kapot geschoten. Ook in de andere sectoren van het Oostelijke front zette de vijand zijn aanvallen zonder succes voort. In luchtgevechten werden gisteren, zonder dat eigen verliezen geleden werden, 17 Sovjet-vlieg tuigen neergeschoten. De Sovjet luchtmacht verloor in den tijd é'an 6 tot 12 Maart 209 vliegtuigen, waar van 130 in luchtgevechten, 26 door luchtdoelgeschut en zeven door infanterie werden neergeschoten. De rest werd op den beganen grond vernield. In den- zelfden tijd gingen aan het Oostelijke front negen eigen vliegtuigen verloren. In Noord-Afrika werden Britsche opslagplaatsen van materiaal en troepenconcentraties in het gebied van Tobroek gebombardeerd. De luchtaanvallen op Britsche vliegvelden van het eiland Malta werden overdag en des nachts met goede uitwerking voort gezet. Boven het Kanaal en dc bezette gebieden in het Westen schoten Duitsche jagers zonder eigen verlie zen acht Britsche vliegtuigen omlaag. De vijand liet vannacht bommen vallen op verschillende plaatsen in West-Duitschland. vooral op woonwijken te Keu len. De burgerbevolking leed geringe verliezen. Een Britsche bommenwerper werd neergeschoten." ZONDAG. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 15 Maart (D.N B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: „Op het schiereiland Kertsj heeft de vijand met sterke strijdkrachten en talrijke tanks zijn aanval len voortgezet. Zij werden met Zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Opnieuw werden 42 tanks vernietigd. Ten Noordoosten van Taganrog en in het Donetzgebieö hebben Duitsche. Slowaaksehe cn Kroatische afdeelingen vrij krachtige vijandelijke aanvallen afgeslagen. In de middenzone werd een afdeeling vijandelijke strijdkrachten, die reeds da genlang was ingesloten, vernietigd. Aan het omsin gelingsfront van Leningrad werden militaire instal laties in de stad en vijandelijke aanvoer met succes door zware artillerie bestookt. Op 13 en 14 Maart verloren de bolsjewisten 138 tanks. In Noord-Afrika is bij luchtaanvallen op Tobroek een vijandelijk koopvaardijschip ernstig beschadigd. Italiaansche jagers schoten zonder eigen verliezen in een luchtgevecht 8 Britsche toestellen neer. In Oost-Cyrenaïca werden concentraties van pantser- wagens.en tentenkampen der Engelschen gebombar deerd. Ten Noorden van Solloem heeft een Duitsche duikboot een vijandelijk schip getorpedeerd Wegens de afweer kon de ondergang van het schip niet worden waargenomen. De luchtaanvallen op Britsche vliegvelden op Malta werden voortgezet. Door bomtreffers ontston den branden in loodsen cn schuilplaatsen. Zooals reeds in een extrabericht is medegedeeld hebben Duitsche duikbooten in de West-Indische wateren 12 koopvaardijschepen met een gezamen- lijken inhoud van 70.000 ton, waaronder 3 tanksche pen. tot zinken gebracht. Een dertiende schip werd door torpedotreffers beschadigd. Daarmede hebben de Duitsche duikbooten sedert haar eerste operaties aan de Oostkust van het Ame rikaansche vasteland op den Atlantischen Oceaan in totaal 151 vijandelijke koopvaardijschepen met een gozamenlijken inhoud van 1.029.000 ton, waar onder 58 tankschepen met een gezamenlijken inhoud van 442.000 ton, vernietigd. In het Kanaal stieten Durtsche torpedobootcn, mijnvegers en motortorpedobooten op sterkere Brit sche strijdkrachten. In succesvolle samenwerking vielen zij de uit torpedojagers en motortorpedo booten bestaande vijandelijke formatie aan cn be schadigden zij een Britschen jager zoo ernstig dat deze verloren geacht kan worden. Voorts werd een Britsche motortorpedoboot waarschijnlijk vernietigd co drie andere in brand geschoten of beschadigd. De vijand staakte daarop het gevecht. Onze lichte vlootstrijdkrachten voercjen haar taak volgens het plan cn zonder verliezen of schade uit. Bij de gevechten op het schiereiland Kertsj heeft een detachement van een afdeeling stormartillerie onder bevel van luitenant Spielmann op 13 en 14 Maart 14 vijandelijke tanks stukgeschoten. Bij de operaties van Duitsche duikbooten in de West-Indische wateren heeft de duikboot onder be vel van „Kapitan-Loutnant" Sauer zich bijzonder onderscheiden." Alleen gemeenschapszin kan ons uit de tegen woordige moeilijkhedenredden. Laten wij dan onze noodlijdende landgenooten de hand ter hulpe reiken. Nu. bij de komst der nieuwe lente. Steunt Winterhulp Nederland. Gironummer 5553. Vrouw te Amsterdam vermoord Roof vermoedelijk de drijfveer Weder heeft zich in de hoofdstad een drama af gespeeld, waarvan ditmaal een 44-jarige vrouw, wonende in de Koestraat, het slachtoffer is ge worden. De man, met wien het slachtoffer samenleefde in het benedenhuis Koestraat no. 1, kwam Vrijdag- avmid teg^n half twaalf thuis en trof daar de buitendeur open en in de achterkamer de vrouw op den grond aan. met een messteek in den rug. Zoowel de politie als de geneeskundige dienst werden onmiddellijk gewaarschuwd, doch de dok ter kon slechts den dood constateeren. Van den dader ontbrak elk spoor. Het blijkt, dat een bedrag van f 30 en de levensmiddelenbonnen zijn gestolen, zoodat ver moed wordt, dat roof ook hier de drijfveer van de afschuwelijke misdaad is geweest. De moord moet tusschen 7 uur en half twaalf zijn gepleegd. VERDUISTEREN van 19.„, tol l2 Maan 17 Maart op 8.14, onder 39.28 V.M.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1