Haarlem's Dagblad De nieuwe bonnen 59e JAARGANG No. 18022 X X Uitgave Lourcns Coster, My. v. Courant-Uitgaven en Algem. prukkerU N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bü'k. Soenda- pielD 37. Postgiro 38810. Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. plrectie 13082, Huofdred. 15054, Redactie 10600. Drukkerij 10132, administratie 10724. 14825, Soeudapleiu 12230. Directeur: P. W PEEREBOOM VRïlDAG 20 MAART 1742 Abonnement per week 9,28, per maand f 1,13, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- tiën: 1—5 regels 2,10 elke regel meer 0,42. Reclames 0,72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag cn aanbod 14 regels 0,72, elke regel meer 0,18. Groentjes 1—3 regels 38 cent. elke regel meer 12 cent bi) contante betaling. •s GRAVENHAGE, 20 Maart Voor het koopen van de gebruikelijke hoevelheden brood, vleesch en aardappelen zijn voor de volgende week geldig verklaard de bonnen 16. Verder kan in het tijdvak van Zondag 22 Maart tot Zaterdag 16 April worden gekocht: Melk op de bonnen, 16, 17, 18 en 19. S u i k e r op bon 260; Koffiesurrogaat op bon 259; J a m op bon 263; Bloem op de bonnen 257, 261, 265 en 269; peulvruchten op bon 264; Gort op bon 268; Vermicelli oJ: Maïzena op bon 267 Kaas op de bonnen 258, 262, 266, 270, en 274; Cacao op de bonnen 3-,01 of 4-01 reserve en R ij s t op de bonnen 4-02 en 4-03. Geneeskundige Armenverzorging te Haarlem Gegevens uit het jaarverslag In het jaarverslag van Maatschappelijk Hulp betoon tc Haarlem wordt medegedeeld, dat bewij zen voor kostelooze geneeskundige hulp werden afge geven aan 3601 volwassenen met 2975 kinderen. To taal dus 6576 personen. Daaronder waren 1941 volwassenen met 1742 kinderen die kaarten hadden voor het geheele jaar en 1081 volwassenen met 884 kinderen voor lan ger dan 3 maanden. Het aantal consulten bedroeg 28.288 en het aantal huisbezoeken 7592. Tandheelkundige hulp werd verleend aan 813 patiënten. 49 vullingen werden verricht, 23 vol ledige en 3 halve gebitten werden verstrekt. Het aantal maandkaarten bij specialisten bedroeg 925 ,97 patiënten werden naar de Zanderinrichting verwezen en voor 527 zwangeren werd hulp van vroedvrouwen van gemeentewege ingeroepen. Er werd getracht steuntrekkenden die vroeger lid van een ziekenfonds zijn geweest daarin terug te brengen tegen een verminderde premie. Uitreiking bonkaarten te Haarlem MORGEN DE LAATSTE DAG voor de uitreiking van nieuwe bonkaarten. Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten waarvan reeds heden de nieuwe bonnen worden aangewezen is het morgen Zaterdag de laatste dag. Alsdan zijn aan de beurt de letters X, IJ en Z. Behalve de stamkaart dient ook het daarbij be- hoorende inlegvel te worden medegebracht. Jubileum bij de Posterijen Dinsdag 24 Maart hoopt de heer G. J. Horn, Hospeslaan 15 te Overveen, den dag te herdenken dat hij 25 jaar geleden in dienst 'trad bü de Posterijen te Haarlem. Sinds 1933 is de jubilaris belast met afgifte van expressen en telegrammen. Door zijn hulp en rechtvaardigheid heeft hij zich vele vrien den verworven. Door de buitengewone tijdsom standigheden ,zal de ju- t irr»r bilaris dezen dag in in- G. J. HORN, tiemen huiselijken kring (Familiefoto). vieren. Chronische zieken Financieele moeilijkheden bij de verpleging In het jaarverslag van den Armenraad te Haar lem wordt gewezen op eenige leemten op het ge bied der Armenverzorging. Opgemerkt wordt dat de verpleging van armlastige chronische zieken Log dikwijls financieele moeilijkheden oplevert. In het jaaroverzicht dat de Gem. Geneeskundi ge Dienst te Haarlem geeft van de ontvangsten en uitgaven betreffende de verpleging in ziekenhui zen, sanatoria, inrichtingen enzoovoort, wordt mede gedeeld, dat de gemeente uitgegeven heeft voor de verpleging in inrichtingen voor ouden van dagen en ongeneeslijken f 57.447, terwijl daarvan slechts f 14.224 werd terugontvangen. Prijsopdrijving te Haarlem Weer vier personen bekeurd Door de Haarlemsche politie wordt proces-verbaal opgemaakt tegen vier personen wegens prijsopdrij ving, terwijl eén bovendien nog bekeurd is wegens overtreding van de Textieldistributiebeschikking 1940 (het verhandelen van textielgoederen zonder punten). Voor eén pond shag moest men f 24 be talen en voor een reep chocolade vroeg men 57 cent. Damesblouses werden voor f 9.50 en f 6.50 zon der punten te koop aangeboden. In beslag genomen zijn 9 damesblouses, 2 koffers gevuld met shag en 1 koffer met chocoladereepen. Eieren zonder bon legen normalen prijs 's-GRAVENHAGE, 19 Maart. Dezer dagen is in de bladen een bericht gepubliceerd, waarin werd medegedeeld, dat o.m. kippen- en eendeneieren, afkomstig van producenten, die geen krachtvoer krijgen toegewezen, buiten de distributie vallen, en dus zonder bon verkrijgbaar zijn. De gemach tigde voor de prijzen vestigt er de aandacht op, dat dit geenszins beteekent, dat deze eieren vrij in prijs zullen zijn. Ook deze eieren zijn gebonden aan de maximum- rijzen en zoowel het verkoopen als het koopen :gen hoogere prijzen is strafbaar. De politieele in stanties en het opsporingscorps van de prijsbe- heersching hebben opdracht gekregen een nauw- fezette controle toe te passen en tegen overtre- ingen zoowel van verkoopers als koopers ten strengste op te treden. Achtste leerjaar op 1 Sept. a.s.? Commissie van voorbereiding ingesteld De secretaris-generaal van opvoeding, kuituurbescher ming en wetenschappen, heeft, naar het Vaderland meldt, een commissie ingesteld, aan welke is opgedragen te on derzoeken: a. welke maatregelen dienen te worden getroffen in ver band met de invoering 1 September 1942 van het achtst" leerjaar aan de school voor gewoon lager onderwijs; b. hoe het onderwijs in het zevende en achtste leerjaai kan worden ingericht, opdat kan worden verwacht, dat de resultaten ervan zoo bevredigend mogelijk zullen zijn en den leerling zoo goed mogelijk zullen voorbereiden zijn taak In de volksgemeenschap. Het uitbrengen van rapport omtrent de uitkomsten van dit onderzoek en het voorstellen van eventueel wensche- lijk geachte maatregelen behooren tot de speciale taak van de commissie. Tot voorzitter Is benoemd de heer L. Welling, hoofd inspecteur L. O. in de derde hoofdinspectie, en behalve de heeren P. Tazelaar, B. G. Palland en W. Terpstra, resp. Inspecteur L. O. in de inspectie Amsterdam, schoolopzie ner in de Inspectie Amsterdam en gemeentelijk inspecteur van het onderwijs te Utrecht, hebben vertegenwoordigers van het Algemeen Ned. Onderwijzers Verbond, den Bond van Ncd. Onderwijzers, de Prot. Chrst. onderwijzers organisatie. de R. K. Onderwijzersorganisatie en het Insti tuut voor individueel onderwijs ln de commissie zitting. Uit de aan de commissie verstrekte opdracht blijkt, dat de definitieve datum, waarop aan de scholen voor gewoon lager onderwijs het leerplan met een achtste leerjaar zal moeten worden uitgebreid, op I September 1942 is gesteld. XMl). TJERV. KERK KFXX)STERSTRAAT. We hebben reo.ïs eerder medcdegcdeeld dat hot Woensdag 2.". Maart een ktvari eeuw geleden zal zijn dat dc kerk der Xe'd. Herv. Gemeente aan de Kloos terstraat in Haarlem Noord werd ingewijd. Dit feit wordt a.s. Woensdagavond half acht in die kerk her dacht. Gesproken zal worden door den emeritus predikant M. G. Blauw en Ds. M. van ider Voet; Ds. H. J. Drost zal het liturgisch deel verzorgen. Zeep en toiletzeep voor kinderen Uitreiking van bonkaarten 's-GRAVENHAGE, 20 Maart. De Secretaris generaal van het departement van handel, nijver heid en scheepvaart maakt bekend, dat gedurende het tijdvak van 29 Maart tot en met 18 April 1942 de plaatselijke distributiediensten op nader door deze diensten bekend te maken dagen nieuwe bonkaarten voor zeep en toiletzeep voor kinderen zullen uitreiken. Deze bonkaarten zullen geldig zijn gedurende een periode van drie maanden. Aan kinderen, die geboren zijn na 1 Mei 1940 zal een bonkaart E.G. 0507, bevattende drie bonnen voor toiletzeep, worden uitgereikt, alsmede één bonkaart E.F. 0506. bevattende drie bonnen voor zeep. Aan kinderen, die geboren zijn na 1 Mei 1934 doch vóór 2 Mei 1940, zal alleen een bonkaart E.F. 0506 worden verstrekt, bevattende drie bonnen voor zeep. De aandacht wordt er op gevestigd, dat bij het af halen van de bovengenoemde bonkaarten bij de plaatselijke distributiediensten de stamkaart van het betrokken kind moet worden meegebracht. Van Winterhulp Offert met milde hand Landgenooten, Sedert tientallen jaren hadden wij niet zoo'n zwaren winter als dit jaar. Onbeschrijfelijk is het leed dat ge leden werd. Duizenden huisgezinnen gaan gebukt on der het tekort aan de allernoodzakelijkste levensbe hoeften. Er is leed, veel leed in Nederland. Onoverzichtelijk is nog steeds de stroom van aan vragen om hulp, die iederen dag de kantoren der Win terhulp Nederland binnenvloeit. Winterhulp! Dat is de stroohalm waaraan vele dui zenden landgenooten zich vastklampen. Winterhulp Nederland, getrouw haar devies: voor het volk, door het volk, helpt allen die in nood verkeeren. Voor het volk! Dat beteekent, voor allen, zonder onderscheid. Door het volk! Dat wil zeggen, dat Winterhulp allen die den nood van deze tijden begrijpen, op roept tot offervaardigheid. Morgen, Zaterdag 21 Maart houdt Winterhulp Ne derland haar laatste „bloemen"-collecte. Geeft met milde hand! Rijk en arm, voor hen, die nog armer zijn. Morgen is het lentedag. Een nieuwe tijd breekt aan. Een tijd die licht en leven brengen zal, ook in de donkerte van vele levens. Offert daarom met milde hand. Tooit u met de bloempjes der Winterhulp. „Dit bloempje zij de tolk, van uw liefde voor uw volk". Opheffing organisaties van huiseigenaren Eenheid en meer sociaal begrip onder de betrokkenen 's GRAVENHAGE 20 Maart. De opheffing van de orga nisaties van huiseigenaren is deze week aangekondigd. In de toekomst zal er in Nederland slechts één organisatie op dit gebied beslaan n.l. de „Nederlandsche Bond van huis- en grondeigenaren en bouwondernemers". Ook op dit gebied komt er thans dus eenheid, welke volgens den heer C. J. A. Parlevliet, hoofd van prljzenbureau bij het departement van binnenlandsche zaken, die tot liquida- teur resp. gemachtigde is benoemd, in het verleden nooit te bereiken Is geweest wegens het op den voorgrond stellen van persoonlijke belangen, waardoor het algemeene belang op den achtergrond werd geschoven. In den boe zem van de organisaties zelf was er overigens ook in het verleden wel een streven naar eenheid waar te nemen. Nu die eenheid niet vanzelf tot stand kon komen, moest van bovenaf worden ingegrepen. Men zal evenwel trach ten met de bestaande verhoudingen en met het historisch gegroeide zooveel mogelijk rekening te houden, aldus verklaarde de heer Parlevliet, die in zijn nieuwe hoe danigheid nadere mededeelingen heeft verstrekt betref fende het besluit. Men zal van onderen af beginnen op te bouwen. Boven de plaatselijke organisaties zullen gewestelijke raden ko men (waarschijnlijk ingedeeld volgens de provincïes(, welke leden zullen aanwijzen voor den bondsraad, waar over een voorzitter zal worden aangesteld. Het is volgens den heer Parievllet noodzakelijk, dat deze benoemd wordt door de overheid, omdat deze organisatie meer dan in het verleden zal moeten worden ingescha keld bij het ovei wegen en tot stand brengen van maat regelen op het gebied van de onroerende eigendommen Hierbij dient men nel talleen te denken aan de belangen - rechten en plichten van de verhuurders maar ook aan die van de huurders. Beide groepen moeten zich, aldus de gemachtigde, meer dan ln het verleden bewust zijn van hun sociale taak. De besturen van de plaatselijke organi saties (niet meer dan één in iedere plaats) zullen voorloo- pig gehandhaafd blijven, mits zij begrip toonen voor de nieuwe ordening op dit gebied. Bij het onroerend goed zijn zeer groote financieele be langen betrokken, zoowel direct als indirect. Alleen het aantal woningen bedraagt in Nederland circa 2.200.000 stuks. Van het nationale inkomen, dat in 1939 f 5.1 milliard bedroeg in Nederland, kwam 15'/.. procent in een of anderen vorm van onroerend goed. Hieruit blijkt de groote betee- kenis hiervan. Een zeer belangrijk gedeelte van de spaar gelden wordt direct of indirect in den vorm van hypothe ken of anderszins in onroerend goed belegd. Het is. aldus de heer Parlevliet, van enorme beteekenïs, dat er einde lijk stabiliteit op dit gebied wordt gebracht. Hij noemde de ontwikkeling op het gebied van onroerend goed gedu rende de laatste 20 jaren een groote tragiek. Het is thans de taak een grootere stabiliteit te bevorderen, hetgeen van groot algemeen belang is. Daarnaast moeten zij, die bij onroerend goed betrokken zijn, meer sociaal begrip toonen dan in het verleden, aldus besloot de gemachtigde zijn mededeelingen. RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. De recherche te Haarlem heeft op aanwijzing van een burger een 25-jarigen fietsjongen uit Amsterdam aangehouden, die even tevoren een rijwiel had weg genomen. Hij bekende, na zijn aanhouding daags te voren ook reeds te Haarlem een rijwiel te hebben ge stolen en dit te Amsterdam te hebben verkocht. Te vens bekende hij eenige dagen geleden te Amsterdam een fiets te hebben ontvreemd. Nadat hier proces-ver baal tegen hem was opgemaakt, is de dader aan de politie te Amsterdam overgegeven. WIE MIST Z'N FIETS? Woensdag 18 Maart 1942 tusschen 3 en 4 uur n.m. is door een man te Haarlem een heerenrijwiel ontvreemd, dat stond voor een boekwinkel, vermoedelijk in de omgeving van de Tempeliersstraat. Verdachte kan de plaats, waar hij het rijwiel wegnam, niet meer aan wijzen. Aan den eigenaar van dit rijwiel wordt ver zocht, zich voor nadere inlichtingen te vervoegen bij de afd. recherche, bureau Smedestraat. JUBILé. Maandag 23 Maart is mejuffr. W. Th. Bakker 12J/2 jaar werkzaam als winkeljuffrouw bij J. J. H. Bauer, Techn. bureau, huishoudelijke en Luxe artikelen in de Gen. Cronjéstraat te Haarlem Welke bonnen zijn thans geldig? Brood of gebak Van 15 tot cn met 21 Maart: 13A Brood 1 rants. 13B Brood rants. 13A Vleesch rants. Vleesch of 13B VI.waren rants, vleesch war en 13A Aardappelen IM K.G. Aardappelen 13B Aardappelen \'z K.G. Aardappelen Van 22 Februari tot cn met 21 Maart: 213 Algemeen 1 K.G. Suiker 10C en 10D res. 60 gr. Cacao 214 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 215 500 gr.- Jam 221-224 1 rants. Bloem brood of gebak 1 ID, 12D res. 250 gr. Rijst 225 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 226 250 gr. Gort of 250 gr. Aard appelmeel vlokken 227 100 gr. Vermicelli of maïzena 216-220 100 gr. Kaas 1ÜA-13A Melk I 3Vz L. Melk 1GB-13B Melk I l.vj L. Melk Van 17 tot eii uiet 2.r> Maart: 13 Boter 125 gr. Boter of 100 gr. rundvet Voorts: Petroleum: Bon 15 Petroleum: 2 L. tot 31 Maart 1942. Bon 26. 2 L. tot 31 Maart. Zeep Bon 22S Algemeen en Bon H Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep Bon H toiletzeep 75 gram toiletzeep SO pCt. t.m. 31 Maart. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. De geldigheidsduur van bon 211 Bonkaart Alge meen en de met Zeep G gemerkte bon is verlengd t.m. 31 Maart. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK en 09 van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brandstoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV en 29 t.m. 32 CV van de brandstoffenkaart L 1 een heid vaste brandstof per bon. Bonnen brandstoffen 7de, Se en 9e periode één eenheid per bon. Alles geldig tot 15 April. De oorzaak van veel ellende, de winter, is heen! Nog zitten wij met de gevolgen! Gedenk de laatste Winterhui p-c o 11 e c t e op 20 en 21 Maart. Arbeidsbemiddeling Hoofdkantoor en bijkantoren Gewestelijk Arbeidsbureau ook 's avonds geopend Teneinde werkzoekenden, welke daartoe op den dag niet in de gelegenheid zijn, de mogelijkheid te bieden zich te laten inschrijven bij het Gewestelijk Arbeidsbureau of bij een der bijkantoren in het ge west, zijn er thans avondspreekuren ingesteld. Deze avonduren zijn dus bedoeld voor hen, die van be trekking wenschen te veranderen, dus niet voor werkloozen, die daartoe overdag wel tijd kunnen vinden. Deze spreekuren zijn voor het bureau Haarlem: voor de mannelijke werkzoekenden: Maandag- en Donderdagavond tusschen 7 en 8 uur en voor de vrouwelijke werkzoekenden: Maandag- en Woens dagavond tusschen 7 en 8 uur. Voor het Bijkantoor te Beverwijk: Maandagavond tusschen 7 eri 8 uur. Voor het Bijkantoor te IJmuiden Vrijdagavond tusschen 7 en 8 uur. De afdeeling Jeugdbemiddeling Woensdagavond tusschen 7 en 8 uur en de afdeeling Vrouwenbe middeling cp den laatsten Vrijdag van de maand, eveneens tusschen 7 en 8 uur. Zij, die hun positie willen verbeteren zullen on getwijfeld van de gelegenheid gebruik willen ma ken, temeer daar de bemiddeling kosteloos is en hun goede kansen biedt. De liquidatie van de middenstands organisaties 's GRAVENHAGE, 20 Maart. In aansluiting op het enkele dagen geleden gepubliceerde be richt deelt men ons van bevoegde zijde het vol gende mede: Er is misverstand ontstaan, doordat het laatste gedeelte van de omschrijving van het besluit van de organisatiecommissie betreffende de liquidatie stands- en vakorganisaties van den middenstand minder duidelijk is geredigeerd. Dit laatste gedeelte der omschrijving dient n.l. niet te luiden: „alsmede haar afdeelingen en instellingen van niet-c mmercieelen aard", doch „behalve haar af deelingen en instellingen, welke in economischen zin een bedrijf uitoefenen" (bijv. in- en verkoop- vereenigingen), zoodat de geheele omschrijving als volgt zal worden geredigeerd: „Ale stands- en vakorganisaties van ondernemers in detailhandel, ambacht en kleine nijverheid, daaronder begrepen vereenigïngen. federaties en organen van samenwerking van deze stands- en vakorganisaties, behalve haar afdelingen en in stellingen, welke in economischen zin een bedrijf uitoefenen". EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING Geslaagd aan de Gem. Universiteit tc Amsterdam cand.ex. wis- en natuurkunde: de heeren E. M. L. Dumou- lin en A. Keuzenkamp en doet. ex. wiskunde: de heer J. H. Voort. VLUCHTENDE FRAUDULEUZE SLACHTERS GEARRESTEERD. MAARSSEN, 19 Maart. Ambtenaren van den C.C.C.D. hebben in samenwerking met de ge meentepolitie alhier de hand weten te leggen op een aantal frauduleuze slachters, van wie vier zijn overgebracht naar het huis van bewaring te Utrecht. Dagenlang hadden de speurders reeds gecontro leerd en toen men in een woning een onderzoek wilde instellen, namen daaruit plotseling een aan tal mannen de vlucht, waarbij eenigen van hen over het ijs trachtten te ontkomen. Twee hunner zakten door het ijs, maar wisten zich weder uit deze benarde positie te bevrijden. Bij het onderzoek vond de politie een hoeveel heid vleesch, dat men weliswaar in het iis be waarde, doch dat toch reeds bedorven was. Ook de sterken kunnen in moeilijkheden geraken Dan steunt de N.V.D. met raad en daad. ERDUISTEREN van 19.52 tot 7.42 Maan 20 Maart onder 23.47, 21 Maart op 9.54 Op don Hel dengedenk dag nam dc Fiihrer te Berlijn de parade af van de vaandels van het oude leger en de oude oorlogs marine be nevens van de nieuwe weermacht en de eere bataljons. Transatlantic Recla-Pax- Holland-c. Omwisseling van luistervergunningen .-GRAVENHAGE. 20 Maart. Tot 12 Maart j.l. was er voor de houders van radio-ontvangtoe stellen die de luisterbijdrage 1941 geheel of ge deeltelijk door het plakken van zegels hebben vol daan. gelegenheid him oude vergunning op de post- inrichtigen in te ruilen tegen een nieuwe. Zeer ve len hebben van deze gelegenheird gebruik gemaakt, Wie aan deze verplichting niet voldeed, is in over treding van de desbetreffende bepaling, waarop een sanctie is gesteld van zes maanden hechtenis of dui zend gulden boete ten hoogste. Strafvervolging kan| evenwel nog voorkomen worden door de luisterver gunning 1941 met alle bewijzen van betaling voor 1 April a.s. op te zenden aan het hoofdbestuur van het staatsbedrijf der P.T.T. afdeeling 3 (administratie dei- luistervergunningen), Hooge Prins Willem straat 3234, Scheveningen. Aangezien het hier betreft de verzending van geldswaardig papier ver dient het aanbeveling dit aangeteekend te doen ge schieden, omdat in geval van verloren raken het risico geheel voor den afzender is. Wie de geheele luisterbijdrage voor 1941 over de giro heeft voldaan, behoeft zijn oude vergunning niet op te zenden, hem wordt de nieuwe per post toegezonden. Indien deze toezending nog eenigen tijd op zich laat wachten, behoeft men zich niet or.gerust te maken: men moet er slechts voor zorg dragen het bewijs van storting of de kennisgeving van overschrijving bij het toestel aanwezig te heb ben ten einde dit Dij eventueele controle te kunnen toonen. Aangeslotenen op een radiodistributiecentrale val len eveneens buiten deze regeling, omdat zij de verplichte luisterbijdrage voldoen tegelijk met de kosten van het abonnement. De omwisseling van de luistervergunningen heeft velen luisteraars aanleiding gegeven per brief aller lei vragen te stellen of inlichtingen te verstrekken. Het is niet mogelijk deze zeer omvangrijke corres pondentie in korten tijd te behandelen. Indien men dus niet spoedig antwoord krijgt, laat men dan wat geduld oefenen en niet dadelijk opnieuw een brief schrijven. JEUGDIGE INBREKERS. De recherche te Haarlem heeft twee jongens van resp. 14 en 16 jaar aangehouden, die den avond te voren hadden ingebroken in een fabriek en daaruit twee vaatjes met glycerinezeep hadden meegenomen. De zeep, die zij mmidddels verkocht hadden, is bij den kooper in beslag genomen. JUBILEUM VAN COLLECTANTEN. Veertig jaar geleden werd in de Ned. Herv. Gemeente te Haarlem het College van collectanten opgericht. Dit zal herdacht worden in een speciaal daartoe door dit college belegde vergadering, die a.s. Maandagavond plaats eal hebben in de con sistoriekamer van de Groote Kerk Ward Price pleit voor een Engelsch offensief GENèVE, 20. Maart (D.N.B.) Het komende voorjaar stelt het Britsche oorlogskabinet voor de taak, de troepen, waarover men in Engeland be schikt, ergens doeltreffend te gebruiken, zoo schrijft Ward Price in een artikel in de Londen- scheii Daily Mail, waarin hij de mogelijkheden na gaat die Engeland heeft op het gebied van toe komstige militaire maatregelen. Wanneer Engeland, aldus Ward Price, niet eindelijk eens, voor het weder herfst is, ergens aanvalt, verspeelt het zijn kans dezen oorlog te winnen. Naar bekend is, is eenter de z%rakste plek van Engeland zijn koopvaradijtonnage. Men kan zich ook niet een drie maanden durend troepentransport permïtteeren, zooals dat, hetwelk enkele weken voor den van van Singapore daarheen is gezonden. Taken van zulken omvang liggen op het oogen- blik buiten het bereik van de Engelsche koopvaar dij, aldus Ward Price, die vervolgens de moge lijkheid overweegt van dandingsoperaties in Noor wegen of Frankrijk. Zelfs wanneer deze operaties geen succes zou den hebben, zijn zij volgens hem toch de moeite waard, want Duitschla land- en luchtstrijdkrach ten zouden erdoor gebonden en het Russische front derhalve ontlast worden. Anierikaansche troepen in Australië CANBERRA. 19 Maart (Afip) In een officieele ver klaring heeft de Australische premier, Curtin, gemeld dat aanziénlijke Amerikaansche troepencontingenten in Australië zijn ontscheept. Na president Roosevelt voor deze hulp te hebben bedankt, voegde hij er aan toe dat Engeland ongelukkigerwijze in een strijd op leven en dood met Duitschland en Italië was gewikkeld en bijgevolg niet in staat om op doelmatige wijze bij te dragen tot de operaties in het gebied van den Stillen Oceaan. De bommen op Turksch gebied Turksche stappen bij Britsche ambassade ANKARA, 19 Maart. Het DNB meldt: Ten aanzien van de hedenochtend gemelde officieele mededeeling, volgens welke van den kant der Engelsche ambassade in Ankara wordt toegegeven dat het inderdaad mogelijk is dat Engelsche vliegtuigen de bommen op de Turksche stad Milas hebben geworpen, verluidt dat van Turk sche zijde spoedig na het bekend worden van het resul taat van het Turksche onderzoek, dat reeds geen twijfel liet bestaan omtrent het feit dat Engelschen de bommen hadden geworpen, buitengewoon ernstige stappen zijn gedaan bij de Engelsche ambassade, waarbij er vooral op gewezen werd dat dit niet het eerste geval van schending van Turksch territorium door Engelsche oorlogshandelingen is. nog geheel afgezien van de over vallen der bolsjwistischc vloot op de Zwarte Zee op de Turksche scheepvaart Japan gereed voor den werkelijken veldslag" Radiorede van majoor Nakajima TOKIO, 19 Maart (Domei) In een radiorede heeft majoor Nakajima, van de persafdeeling van het leger, hedenavond o.m. gezegd dat Japan adem scheppende na den geallieerden weerstand te hebben verdreven uit Nederlandsch-Indiè, Malakka en de Philippijnen, „thans gereed is om den werkelijken veldslag te be ginnen tegen de geallieerde naties". Nu de hulpbron nen der natuur beschikbaar zijn voor de Japanners, zal Japan voortgaan zijn taak ten uitvoer te leggen en En geland en de Ver. Staten verpletteren. Nakajima waarschuwde de Japansche natie ertegen verblind te zijn door de Japansche overwinningen in het Zuidwesten van den Stillen Oceaan. De oorlog is nog niet voorbij, zoo zeide hij en „wij moeten voor bereid zijn op iedere gebeurlijkheid". Waarschuwend verklaarde hij dat het feit dat Engeland en de Ver. Staten hun vasten voet in Azië verloren hebben, niet noodzakelijkerwijs beteekent dat zij voor Japan capitu- leeren. Nakajima gaf verder uitdrukking aan spijt over het feit dat Oost-Azië, dat aan de Aziaten behoort, het slagveld is geweest tot dusver en dat ..velen onzer broeders" opgeofferd zijn in de taak der schepping van een Azië voor de Aziaten. De bezetting van het Zuide lijke gebied beteekent echter alleen dat de oorlog tegen Engeland en de Ver. Staten uitgevoerd wordt tot het einde De opkomst of val van de Jaoansche natie is afhankelijk van een succesvolle ontwikkeling en bruik van de hulpbronnen der natuur in het Zuidwesten van den Stillen Oceaan en de militaire autoriteiten zullen de leiding nemen in het ten uitvoer leggen van de economische ontwikkeling. Spreker vroeg de mede werking van de geheele natie voor dit dool. De oorlos in China :s od den achtergrond getreden tengevolge var de overwinningen in het Zuiden, doch Nakajima her innerde zijn luisteraars er aan dat het allemaal fron ten ln één oorlog zijn Dc Japansche overwinningen in het Zuidwesten der Stille Zuidzee zijn alleen mogelijk gemaakt door de Japansche successen in China en Mandsioekwo. Wanneer de oorlogsinspanning in China zou verslappen of de verdediging van Mandsjoekwo bedreigd zou worden, zou een succesvolle voortzettinp van den oorlog tegen Engeland en de Ver. Staten groo- telijks worden belemmerd. Categorisch verklaarde Nakajima: ..Onze strijdmacht in China is als de pees van een boog. die geheel gespannen is en den pul in staat stelt weggeschoten te worden naar ver- afgelegen gebieden". Duitschland strijdt voor Europa. Nieuwe aanvallen bij Kertsj weer mislukt. Hevige afweergevechten aan den gang. HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 19 Mrt (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Op het schiereiland Kertsj mislukten nieuwe aanvallen van den vijand, welke met minder kracht dan de vorige werden ondernomen. In het Donetz- gebied sloegen Duitsche en Roemeensche troepen verscheidene hevige aanvallen met zware verliezen voor den vijand af. Eigen tegenaanvallen hadden succes. Ook op andere plaatsen aan het Oostelijke front zijn nog hevige afweergevechten aan den gang. In Noord-Afrika waren doeltreffende aanvallen van Duitsche gevechtsvliegtuigen gericht op mili taire installaties van de vesting Tobroek. Het bombardeeren van vliegvelden op Malta, dat dag cn nacht is voortgezet, veroorzaakte hevige branden en ontploffingen. In het gebied van de Middellandsche Zee werden in luchtgevechten 8 vijandelijke vliegtuigen neer geschoten en 3 op den grond vernield. Luitenant Strelow, vliegtuigcommandant van een jachteskader, schoot gisteren aan het Oostelijke front zeven Sovjetvliegtuigen neer. Oost-Ja va geheel onder Japansche controle Japansche troepen tc Sitoebondo, Bondowoso en Banjoewangi SOERABAJA, 19 Maart. Domei meldt: Het Oostelijke deel van Java, met inbegrip van Soe- rabaja, is sinds vandaag onder de volledige con trole van de Japansche strijdkrachten. De Japan sche colonnes, die naar Besoeki waren opgerukt, zijn Maandag Sitoebondo en Dinsdag Bondowoso binnengetrokken. Andere eenheden zijn Banjoe- wangi binnengetrokken, gelegen tegenover Straat Bali. NED.-INDISCHE BANKEN BLIJVEN BEDRIJF UITOEFENEN. BERLIJN, 19 Maart. De A.N.P.-correspon- dent meldt: Terwijl de Japansche regeering voorshands het openen van filialen door de Japan sche groote banken in de bezette gebieden tegen gaat om de financiering dier gebieden geheel onder staatscontrole te kunnen regelen, heeft zij naar uit Tokio wordt gemeld aan de Ned.-Indische banken toegestaan haar bedrijf als tot dusver uit te oefenen. De Japansche bezettingsautoriteiten hopen daardoor de eerlijke medewerking der in Ned.-In- dië achtergebleven Europeanen te verkrijgen. De reeds vroeger in Ned.-Indië werkzame Yoko hama Specie Bank, de Bank van Formosa en de Bank van Korea mogen eveneens haar werkzaam heden voortzetten. Bassein in Birma door de Japanners bezet Belangrijk punt voor de Britten verloren gegaan TOKIO. 19 Maart. (D.N.B.) Japansche troepen zijn thans ook de Birmaansche havenstad Bassein bin nengetrokken, nadat de zich daar bevindende Brit sche strijdkrachten zich naar het Noordwesten hebben teruggetrokken. Met Bassein verliezen de Britten de laatste zee verbinding aan de Zuid-Birmaansche kust. De Ja panners jukken langs de Irrawadi en tegelijker tijd ook in het dal van de Sittang naar het Noorden op. In het gebied van Toungoo en Prome spelen zich op het oogenblik hardnekkige gevechten af. Naar de Engelsche Berichtendienst mededeelt, hebben de Britsche strijdkrachten in Birma zich uit Tharrawaddy teruggetrokken. Op (1e Philippijnen Luidsprekers in den strijd Uit Tokio verneemt het D.N.B. Japansche oorlogscorrespondenten melden dat aan net front op Balanga nieuwe striidmethoden worden toegepast. Zoo hebben de Japanners groote luidsprekers opgesteld: waardoor de tegenstandera voortdurend op de hoogte worden gehouden van de ontwikkeling van den oorlog in Oosi-Azië. De troe pen liggen soms op zeer geringen afstand tegenover elkaar en de luidsprekers zijn vaak tot op 4 kilome ter afstand te hooren, zoodat de vijandelijke strijdkrachten de berichten over de voortdurende nederlagen van Engeland en de Vereenigde Staten, te hooren krijgen. Vliegtuigen laten boven de vijandelijke stellin gen brieven en berichten van familieleden der nog vechtende Philippijnsche troepen vallen. Overloo- Ëers bevestigen, dat, behalve door het gebrek aan ivensmiddelen, door de luidsprekermededeelingen ga heele groepen besloten hebben de wapens neer te leggen. De Amerikanen moeten de strengste tegen maatregelen nemen. De oorlogscorrespondenten melden voorts dat in de bergen m het Zuiden van Balanga hevige artil leriegevechten plaats vinden. Japanners maken gebruik van den Birmaweg Précaire situatie voor Tsjocngking-Chinal BERLIJN, 19 Maart. (V.P.B.) De Birmaweg, de hoofdverkeersweg, waarlangs de Engelsch-Ame- rikaansche leveranties naar Tsjoengking werden vervoerd, is thans een hoofdstraat voor de Japan sche troepen geworden. Het Japansche blad ..Asahi Sjimboen" schrijft in verband hiermede: De Birmaweg zal, nu deze weg in Japansche handen is gevallen, het regime van Tsjang Kai Sjek den doodsteek geven. De Japansche troepen zullen nu diep in het Chineesche achterland kunnen door dringen en eiken tegenstand kunnen verijdelen. Ondanks dit feit zet Tsjoengking-China den strijd voort. China haalt voor Engeland en Amerika, zoo besluit het blad, de kastanjes uit het vuur. hetgeen de grootste tragi-comedie van Oost-Azië beteekent, Japansche luchtaanvallen Port Moresby en Port Darwin opnieuw aangevallen LISSABON, 19 Maart (Domei) Uit Canberra wordt gemeld dat Port Moresby opnieuw door zware Japan sche bommenwerpers is aangevallen. Dc aanval heeft een half uur geduurd en was gericht op de havenwerken! ken. Er zouden 40 bommen gevallen zijn. Voorts heb ben Japansche vliegtuigen gevlogen over eilanden na bij Kaap York. Men gelooft dat zij schepen hebben aangevallen, maar er wordt geen melding gemaakt van schade. Naar de Britsche berichtendienst meldt, is ook Port Darwin weer door Japansche bommenwerpers aange vallen. De Japansche opmarsch op Nieuw Guinea Naar Port Moresbjj STOCKHOLM, 20 Maart (D.N.B.) De Japansche troepen zouden, naar de Britsche Berichtendienst meldt, met hun opmarsch naar Port Moresby, de hoofdstad van Nieuw-Gulnea zijn begonnen. Van Lae uit zouden de Japanners door het dal van de Mark ham, gelegen op 200 mijl ten Noordwesten van Mo resby, naar de hoofdstad oprukken Volgens de laatste berichten uit Moresby hebben de Japansche troepen tot dusver nog geen contact amet de Australische strijdkrachten gehad

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1