Uw Radio defect? IN ENKELE REGELS l^aliaansch weermachtsbericht. Vliegvelden op Malta gebombardeerd. ROME. 20 Maart (Stefani). Het 657e weermachts bericht luidt: Ten Oosten van Mechili nu en dan contact tusschen verkenningsafdeelingen. Vijandelijke bommenwerpers, die een vooruitgescho ven vliegveld trachtten aan te vallen, werden terstond door een onzer jachtformaties onderschept en terug gedreven. Een Curtiss werd neergeschoten en talrijke andere met machinegeweervuur bestookt. Sterke Duitsch-Italiaanscho eenheden deden opnieuw hevige luchtaanvallen op dc vliegvelden van Halfar en Venezia. Twee toestellen werden op den grond ver nield en een derde bij een luchtgevecht. Prof. dr. R. van Genecliten sprak in Berlijn Een proeve van volkschc geschiedbeschouwing BERLIJN, 20 Maart. De A.N.P.-correspondent meldt: In de groote voordrachtszaal van het rijks ministerie van arbeid alhier, is hedenmiddag op uitnoodiging van den Rijksminister van acbeid, Franz Seldte, in samenwerking met de Deutsch- Niederlandische Geseilschaft. een cultureele bij eenkomst gehouden, waaraan behalve verschillende autoriteiten van staat en partij en van de Neder- landsche nationaal-socialistische beweging in Duitschland, vele honderden genoodigden deel namen. Het hoogtepunt van den avond vormde een voor dracht van prof. dr. R. van Genechten, procureur- generaal Den Haag, over: „Die geistige lage in den Niederlanden". Spreker ging uit van het jaar 1648, dat met de beëindiging van den 80- en 30-jarigen oorlog, de onafhankelijkheid van Nederland bracht. Onafhan kelijk niet alleen van Spanje, doch ook van het Duitsche rijk. Tegenover degenen, die de Neder- landsche geschiedenis ongeveer in de 16e eeuw laten aanvangen, alsof er daarvoor geen Nederlanders be stonden stelde spreker de vraag of het zwaarte punt van onze geschiedenis misschien juist niet vroeger lag. De staatkundige geschiedbeschouwing dient als verouderd en onjuist, voor de volksche geschied beschouwing plaats te maken. Dan ziet de Nederlandsche historie er geheel anders uit. In dezen geest schetste spreker Neder land als grensland van het Germanendom, dat de andere volkeren vooruit was, Ook wees prof. van Genechten op het verschil tusschen zee- en landgermanen. Nederland is eens het sterkste Germaansche volk geweest. Spreker beantwoordde bevestigend de vraag, of Nederland zijn taak naar behooren had vervuld. Ie. Had het zich niet bezondigd aan de zelfver nietiging, waaraan andere Germaansche volke ren zich toentertijd schuldig maakten. 2e. Had het wel een ander Germaansch volk, het Engelsche, bestreden, maar dat was nog voor de vrijheid van de zee. Niet alleen in ons eigen belang, doch in het belang van gansch Europa. 3e. In onze koloniale politiek hebben wij de oude Noordsche traditie voortgezet en aan een groot deel van de wereld een Germaansche leiding gegeven. 4e. Als medeheerschers van de were.d en als een der rijkste volkeren hebben wij ons eigen karakter niet verloren. Ons volk werd later zelfgenoegzaam, maar bedorven werd het nooit. Het was eenvoudig en stond dicht bij de natuur. Met ons geboorte cijfer van 22 per 1000 en een sterftecijfer van 9 per 1000 staat Nederland op de eerste plaats. 5e. Ook in Nederland waren Joden, doch die waren uit het Zuiden en Oosten binnengekomen en ons volk had zooveel gevoel voor de reinheid van zijn bloed, dat er van een vermenging met den Jood practisch geen sprake was. In het vervolg van zijn rede wees spreker op de latere zelf genoegzaamheid, waardoor de Neder landsche macht verloren ging. In plaats van op zijn militaire kracht vertrouwde men op geld. Ook dit leiddde spreker af uit het karakter van zee volk. De striid tegen de elementen bracht mede, dat men zich daar niet tegen verzette, doch probeerde deze met zoo weinig mogelijk middelen aan zich dienst baar te maken. Als voorbeelden noemde spreker: zeilschepen en de windmolens. Diezelfde eigen schap maakte de Nederlanders tot de beste lucht macht. die eerder dan eenig ander volk een lucht- verbinding met hun eigen koloniën had. Tenslotte wees spreker in zijn karakterïseering van ons volk op den drang, om de natuur te veredelen, om de natuur te cultiveeren. De spreker, die door rijksminister Seldte per soonlijk aan de vergadering was voorgesteld en ingeleid, oogstte warm applaus. Labour wenscht nauwer samenw erking; niet Moskou Onderhoud Churchill-Maisky STOCKHOLM, 20 Maart. Het A.N.P. meldt: Londensche correspondent van Dagens Nyheter" meldt dat ongeveer vijftig afgevaardigden der Labour Party bezig zijn met de opstelling van een manifest, dat den grondslag moet vormen voor een campagne in het geheele land. Het doel daarvan is het oprichten van een tweede front in Europa en bovendien een veel nauwere samenwerking tusschen Engeland en de Sovjet Unie. niet alleen op militair, doch ook op poli tiek gebied. Het manifest zou op binnenlandsch poli tiek gebied radicale veranderingen eischen, waar onder de voornaamste zijn: het leggen van de bewa peningsindustrieën, den mijnbouw en de transportmid delen in handen van den staat. Dc Britsche minister-president Churchill heeft, naai het Spaansche blad ,.Ya" uit Londen meldt, een on derhoud van twee uur gehad met den Sovjet-ambassa deur te Londen, Maisky. Tijdens dit onderhoud zou vooral, naar het blad verder meldt, de Amerikaansch- Angclsch-bolsjewistische samenwerking na den oorlog besproken zijn, alsmede een nauwe aaneensluiting van de drie mogendheden voor het geval Duitschland verslagen zou worden. Daarentegen is van den bolsje- wistischen eisch tot het vormen van een tweede front in Europa en de Anglo-Amerikaansche hulpverleening aan de Sovjet-Unie met geen woord gerept. Het proces te Riom De gebreken der Fransche weermacht Uit Vichy meldt het D.N.B. De verklaringen van ge neraal Sciard op den 17en dag van het proces te Riom bevestigen de verklaringen van de tot nu toe ver hoorde generaals over de zoogenaamde gebreken in uit rusting en opleiding van het Fransche leger en de Fransche luchtmacht. Generaal Sciard wees met name op de gebrekkige opleiding van de Iuehtafweer- troepen, die in vele gevallen tot een zuiver theore tisch onderricht beperkt had moeten blijven. Naar generaal Sciard mededeelde, hééft het volkomen ver lies van de Fransche jachtvliegtuigen, dat hij bij den intocht van zijn leger in Nederland en België moest constateeren, een demoraliseerenden invloed uitge oefend. Vervolgens werd overgegaan tot het thema van het gebruik van het tankwapen, waarbij getuige mede deelde dat door het opraken van de benzine heel vaak onherstelbare pannes waren voorgekomen. Als oorzaak daarvan noemde Sciard het ontbreken van een ben zinereservoir en het feit dat de actieradius in door snee slechts vier tot vijf kilometer bedroeg. De gebre ken van het tankwapen noemde generaal Sciard resu- meerend duidelijke constructie- en ontwerpfouten. Bovendien bleek uit het debat opnieuw dat men niet een practische uitvoering was gekomen van het gebruik van pantserdivisies. Als laatste getuige werd generaal Lenclud verhoord, die in hoofdzaak de verklaringen der overige ver hoorde generaals bevestigde dat het ontbreken van een sterke luchtmacht de voornaamste oorzaak van de Fransche nederlaag is geweest. Zeer interessante negatieve mededeelingen deed generaal Lenclud over de stemming en het moreel van het leger. De eigen propaganda bijv. heeft ten nadeele van den troep ge werkt, vooral de argumenten dat Duitschland door de blokkade murw was gemaakt en reeds met groote binnenlandsche moeilijkheden te kampen had, hebben den offensieven geest verminderd en aanleiding ge geven tot een gemakzuchtig denken en handelen. Vervolgens werd de zitting tot Dinsdag verdaagd. Bekendmaking De hoogere S. S. und Polizeiführer. maakt be kend: Voor den len April 1942 moeten in de bezette Nederlandsche gebieden alle personenauto's, die een Rijks-Duiisch kenteeken dragen en alle personen auto's, die weliswaar een Nederlandsch kenteeken dragen, doch zich na den I4en Mei 1940 in het be zit van Riiks-Duitschers bevinden, aangegeven worden. De aangifte dient voor den len April 1942 te geschieden bij den voor de woonplaats (:n de bezette Nederlandsche gebieden) van den tot aangifte verplichten persoon bevoegden politie officier bij den gevolmachtigde van den Rijks commissaris. Bij de aangifte dient een gereed lig gend formulier te worden ingevuld, dat tegelijker tijd het verzoek tot uitreiking van een kenteeken voor de bezette Nederlandsche gebieden en het verzoek tot verder gebruik bevat. De eerelijst Staat uw firma reeds op de eerelijst? Nog niet? Dan wordt het tijd, dat u zorgt, dat ook w firma genoemd zal worden als een, die wist wat op het spel stond in 1941 en 1942. Wat op het spel staat is u bekend: orde of chaos, een vrij Nederland of een Sovjet-invasie. De keuze is niet moeilijk. Duizenden hebben reeds oor u gekozen, deden meer: meldden zich om deel te nemen aan den strijd tegen het bolsjewisme. Zij strijden ook voor u. Vergeet daarom deze mannen niet als ze gewond geraken. Laat uw firmanaam op de eerelijst plaatsen. Stort maandelijks een vast bedrag op giro rekening 8 7 6 0 0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, KONINGINNE GRACHT 22. 's-GRAVENHAGE. Steeds meer Steeds meer firma's gaan er toe over maandelijks een vast bedrag aan de Nederlandsche ambulance te schenken. Een inderdaad verblijdend teeken dat er op wijst hoe langzamerhand er een ieder van over tuigd geraakt, dat het hier een nationale plicht be treft. Zoo schreef de firma van D. te A.: ..Wij zenden u hierbij onze maandelijksche storting. Zooals u ziet hebben wij het bedrag verdubbeld daar wij van mee ning zijn, dat het „iets meer dan u missen kunt" ook voor ons van toepassing moet zijn Neemt een voorbeeld aan de firma van D. maakt er een gewoonte van maandelijks een vast bedrag, iets meer dan u kunt missen, te storten op giroreke ning 8-7-6-0-0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Bel op 14609 ADIO MOORS N.V KRUISSTRAAT 38 VAN OUDS BEKEND De verklaringen van Halifax Eenige dagen geleden zijn reeds mededeelingen gedaan over den inhoud van een rede die de Brit- che ambassadeur Halifax aan een banket te New- York gehouden heeft. Men zal zich herinneren dat Halifax verklaarde dat „het voorjaar en den zo mer van 1942 moed en uithoudingsvermogen der vrije mannen op de geheele wereld stellig dermate op de proef gesteld zullen worden, dat een ver ge! n king met de donkerste dagen van 1918 geoor loofd is.". Wij hebben veel verloren zoo liet hij èr op volgen en het is zeer goed mogelijk, dat wij nog meer zullen verliezen. Wie de gevaren niet onder oogen ziet is een dwaas." Dit zal den Engelschen en den Amerikanen wei nig hoopvol in de ooren geklonken hebben, te meer niet omdat Halifax toegaf dat de gecombineerde vloot der geallieerden de handen vol heeft. „Over het geheel beschouwd zijn de geallieerden nog steeds genoopt hun plannen te beperken naar de beschikbare middelen." Er komen thans nog wat nadere bijzonderheden over de rede van Halifax. Hij heeft ér ook op ge wezen dat Duitschland voor zijn aanvoeren naar Libye twee tot drie weken noodig heeft, terwijl Engeland voor aanvoeren een omweg langs de Kaap de Goede Hoop moet kiezen, waarmede ongeveer drie maanden gemoeid is. Hiermede bevestigde Halifax wat van Duitschen kant al vaker beweerd is, namelijk dat de Engel sche aanvoeren zeer moeilijk en tijdroovend zijn en dat Engeland een zwaren strijd te voeren heeft tegen de Duitsche duikbooten en de bommen werpers op langen afstand, de verstoorders van de koopvaardijvloot. Verder verklaarde Halifax, zoo wordt nog geme dat Engeland door de uitwerking van den veldtocht MSSTRHTWEB 12 TB.EF00R 1655* HURLEM- in het Westen, niets meer uit de naburige staten kan betrekken, maar alles moet halen over een af stand van 3000 mijl. Dit levert natuurlijk enorme bezwaren op. Ten slotte heeft Halifax toegegeven dat de En- gelsch koopvaardijvloot zware verliezen geleden heeft en dat de Engelsche marine een hoogen prijs heeft moeten betalen. Het is et begrijpen dat de tegenstanders van Engeland van deze erkenning dankbaar nota zulllen nemen. NAALD NA 45 JAAR TE VOORSCHIJN GEKOMEN. MUNSTER (Westfalen) 20 Maart (D.N.B.) Een 48- jarige vrouw heeft een zeldzame operatie op zichzelf verricht. Kort geleden trad de punt van een naald te voorschijn uit haar bovendijbeen Met behulp van een pincet had de niet kleinzeerige vrouw weldra de ge heele naald er uit getrokken. Het was een naald, die zij als driejarig kind had ingeslikt. 45 jaar lang had zij echter nooit meer iets van de naald gemerkt en van het geval in het geheel geen last meer gehad. Voedingsgewassen in eigen tuin Zaaien en planten in het vroege voorjaar Om op normale wijze tot ontkieming en verdere ontwik keling te geraken, moeten de zaden op de gewenschte diepte in de aarde komen. Niet te diep, doch ook niet ondiep. In droge gronden zaait men iets dieper dan natte. Grove zaden komen naar gelang van hun afmeting die per onder de aarde dan fijnere. De fijne zaden van sla, uien en andijvie behoeven geen grootere diepte dan hoogstens V- c.m. Voor koolsoorten, wortelen, radijs en peterselie bedraagt de zaaldiepte hoogstens 1 c.m.; voor spinazie bleten en snijbieten 2 c. voor peulen en erwten 3 c.m., voor boonen 4 c.m., voor pronkboonen 5 c.m. en voor tulnboonen 6 c.m. Fijne zaden worden na het uitzaaien luchtig ingeharkt. Voorts is het op lichte gronden goed om de aarde, waarin gezaaid is. met den rug van een platte spade of met een z.g. plak wat aan te drukken of licht vast te kloppen. Dat doet men voor wortelen, radijs, spinazie en snijsla. Teneinde het ontkiemen te versnellen worden sommige zaden, zooals spinazie, tuinboonen en doperwten vóór het zaaien 1 a 2 etmaal in water gelegd. Vroege tuinboonen of doperwten pleegt men bovendien wel ter kieming in de aarde' van een broeibak of in een kislje onder een glasruit te leggen en dan in Maart of April als bewortelde plant uit te planten. Dit wordt gedaan om vervroeging van het ge was te verkrijgen. Tuinboonen worden geplant of gezaaid op de rij onder ling 15 c.m. uit elkaar bij een rijenafstand van 50 a 60 c.m. Het zaaien van doperwten, capucijners of peulen ge schiedt in ondiepe geultjes met een tusschenruimte van 3 a 4 c.m. tusschen de zaden of op 10 c.m. telken 3 zaden bij elkaar. Voor lage erwten bedraagt de rijenafstand pl.m. 40 c.m. voor klimmende erwten minstens 100 c.m. Sjalotten en pootuien worden uitgeplant op 15 20 c.m. op rijen, welke 30 a 35 c.m. uit elkaar liggen. De bloemkool, welke in Maart of April geplant wordt, komt 50 a 60 c.m. uit elkaar; de kropslaplanten 20 a 25 c.m. De radijs, welke in April boven den grond komt, wordt op 5 c.m uitgedund. Voor zoover noodig, kan men ook de zomerwortelen op dezen afstand uitdunnen. Om te voorkomen, dat de zaden van erwten, koolsoor ten, radijs, sla en andere zaden door het gevogelte worden opgepikt, worden enkele centimeters boven den grond zwarte draden gespannen. Hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede Plv. Hoofdredacteur: G. Leenders, Heemstede Eerste medewerker: F. C. Derks, Haarlem Volgens een Reuterberlcht uit Washington hebben de Australische minister van bultenlandsche zaken, Evatt, en gezant Casey kort na hun aankomst in Washington een korte bespreking gehad met Roosevelt in het Witte Huis. Evatt verklaarde dat hij Roosevelt heden weer zou op zoeken. De Londensche omroep meldt dat de nieuwe Britsche ambassadeur. Sir Archibald Clark Kerr, in Koeibisjef is aangekomen. Hij heeft terstond een langdurig onderhoud gehad met Kalinin. Volgens een bericht van United Press heeft het Amerikaansche ministerie van marine medegedeeld dat voor de Oostkust het Joego Slavische vrachtschip „Tre- poa" en een groot, niet genoemd Noorsch vrachtschip ge torpedeerd zijn, evenals een nieuw Amerifeaansch koop vaardijschip en een schip van onbekende nationaliteit De Britsche Admiraliteit heeft gisteravond bekend gemaakt dat het corvet .Arbutus" in den grond is ge boord. In Turkije is een nieuwe lichting onder de wapens geroepen. De opgeroepenen moeten zich voor 25 Maart bij de recruteerlngsbureaux aanmelden. Vrijdag kwam in Berlijn een aantal Nederlandsche journalisten aan, dat op uitnoodiging van het rijkspro- pagandaministerie de Nationalsozialistlsche Volkswohl- fahrt in Duitschland bestudeert. Naar Reuter uit Tsjoengking meldt heeft generaal- majoor Stilwell m'edegedeeld dat hij het bevel voert o de Amerikaansche troepen in China, Britsch Indië Birma. Naar het Zvveedsche Telegraafagentschap meldt deelt het Zweedsche ministerie van buitenlandsche zaken mede dat de ..Drottningholm". een schip van de Zweden—Ame rika lijn, van alle belanghebbende, oorlogvoerende regeeringen vrijgeleide heeft gekregen voor de uitwisse ling van de diplomaten, der spilmogendheden en der Amerikaansche staten. Alle mannen van 45 tot 64 jaar zullen zich op 27 April in de Ver. Staten moeten laten inschrijven. Men schat het aantal mannen dat door dezen maatregel getroffen wordt, op II millioen Toen de 39-Jarige ongehuwde S. J. Hoorntje te Sid- deburen bezig was voederbieten uit een kuil 'e halen, stortte de grond, welke den kuil afsloot, naar beneden, waardoor de man bedolven werd. Toen hij bevrijd was, bleken de levensgeesten te zijn geweken. Op den provincialen verkeersweg Vreeland—Hilver sum is een motorrijder over den kop geslagen. Zoowel de motorrijder als zijn duopassagier liepen ernstige ver wondingen op De burgemeester van Hilversum heeft een veror dening afgekondigd ter bescherming van de vrouwelijke jeugd. Nederlandsch Kunsthuis *e Amsterdam geopend Taak: d<* kunst tot de volksgemeenschap te brengen AMSTERDAM. 21 Maart. Heden is te Amsterdam het Nederlandsche Kunsthuis geopend. Ter gelegen heid van dit feit heeft prof. dr. T Goedewaagen, secr- gen. van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten een rede gehouden, waarin hij o.m. zeide: Kerk, overheid en kunstenaars vormden tezamen een drie-eenheid, waarvan elk der deelen zijn eigen taak erstond en die der anderen naar waarde wist te schatten. De kerk verloor haar macht over den scheppenden geest der kunstenaars, die zich van de gewijde iko- nographie naar het dagelijksch leven afwendden; de overheid in Nederland behield evenmin de macht den kunstenaar te leiden en te bezielen of zelfs te steunen en te stimuleeren. De kunstenaar, temidden van hel individualistisch humanisme, moest geestelijk en maat-' schappelijk zijn eigen weg vinden en slechts adel en patriciaat der allengs rijk geworden steden tooiden hun welgevormd bestaan, naar persoonlijk welbeha gen en persoonlijken smaak, met de scheppingen van een kunstenaarschap, waarmee zij noch geestelijk, noch maatschappelijk aanraking hadden. De negentiende eeuw bracht in van Gogh als een symbool de vervreemding van kunstenaar eri gemeen schap aan het licht, maar de twintigste eeuw, wakker geschud door het socialisme en nieuwe gemeenschaps idealen, schiep reeds in haar aanvang in Berlages beurs een document van een veranderenden, naar ge meenschapsbinding strevenden tijdgeest. Onze eeuw ziet, voor zoover zij zich in het verleden verdiept, met een zeker heimwee terug naar die tijden, waarin met name de beeldende kunstenaar, in de traditie eener gemeenschapskunst geborgen, met de gemeenschap in een veelal onzichtbaar verband leefde en daarin zijn vrijheid had. En voor zoover onze eeuw naar het heden ziet en zichzelf bekijkt, ziet zij zichzelf temidden van de res tanten van een stijlloosheid zonder weerga ih ons vaderland. Uit die zelfkennis komt een hartstochtelijke wil, een felle drang naar voren om de twintigste eeuw te ma ken tot een groot kunstwerk, politiek, geestelijk, maatschappelijk en kunstzinnig. Het ligt niet aan een of meerderen van ons, dat wij dit allen willen het is de tijdgeest, die ons hiertoe dringt en die ons hier in samenbindt. In onze eeuw ziet de staat zijn cultu reele taak duidelijk voor zich. Hij trekt zich niet meer van de kunst af. Hij laat haar niet meer aan haar lot over, maar maakt zijn wil kenbaar, voorzichtig, maar duidelijk. Vandaar ook, dat ik bij de opening van dit Neder landsche Kunsthuis, dat tentoonstellingsgelegenheid zal geven aan bouwmeesters, schilders, beeldhouwers en ambachts- en nijverheidskunstenaars en dat onder leiding staat van het departement van volksvoorlich ting en kunsten niet heb-willen ontbreken. Dit kunst huis immers, dat behalve tentoonstellingsgelegenheid, ook bemiddelingsbureau tot het te werk stellen van en het geven van opdrachten aan beeldende kunste naars in den geest van, de cultuurpolitieke lijn van. het departement zal zijn, en waar tevens rijks-, provinciale en gemeentelijke instanties, zoomede leiders van fa brieken, scholen en particulieren zich op de hoogte van de bedoeling van het departement kunnen stellen dit kunsthuis beschouw ik als een openbare bekend making van de door het departement uitgestippelde richtlijnen. Het Nederlandsche kunsthuis zal ten strijd begin nen voor het herstel van handwerkdegelijkheid en vakkennis. Daarnaast heeft het nog een andere taak: de kunst tot de volksgemeenschap te brengen, tol heel de volksgemeenschap en niet alleen in de smaak volle woningen en verblijven der bevoorrechten. Als er sprake is van een sociale beteekenis der beeldende kunsten, dan wel hier, bij de bouwkunst en bij kunst ambacht en -nijverheid. Het kunsthuis zal het publiek voorlichten door tentoonstellingen te organiseeren van ontwerpen van werkplaatsen, schaftlokalen, re creatiezalen. arbeiderswoningen, stedenbouw, park- aanleg. Het zal de vrije en toegepaste schilderkunst en beeldhouwkunst laten zien in hun aanwending in openbare gebouwen, fabrieken, werkplaatsen, kan toorruimten. arbeiderswoningen en in den stedebouw. Ook de beeldende kunstenaars zijn dienaren van ons volk. Zij moeten het beste en eigenste geven van wat zij bezitten. Dit te doen is hun volksche taak. hun socialistische taak. Maar ook de groote menigte moet weten, dat het in den kunstenaar zijn schat heeft. Beide moeten tot elkaar lcomen uit zich zelf. Zij moe ten beide over de brug komen. Die brug wordt in dit kunsthuis voor hen gebouwd. REDE VAN DEN HEER J. A M. VAN AXROOY. De leider van het Nederlandsche Kunsthuis, de heer J. A. M. van Anrooy, heeft ook een rede gehouden. Hij zeide o.m.: De oprichting van dit officieele Nederlandsche kunsthuis geeft den eersten stoot aan de verheffing van den Nederlandschen kunstenaar. Het verandert zijn maatschappelijke positie. Hij zal hier een zaak aan treffen wier hoofddoel het zal zijn, de goede, degelijke en schoone werken aan het publiek aan te bieden. Daar niet gelet is, en in de toekomst ook niet gelet zal worden, op instelling of gezindheid, doch uitslui tend op de kwaliteit van het werk, die den doorslag geeft, is het vertrouwen van vele kunstenaars gewon nen en de medewerking van nagenoeg alle fabrikan ten op verschillend terrein verzekerd. Het is een verheugend verschijnsel, dat den kunste naar langzamerhand de oogen zijn opengegaan en het verheugt mij uitermate hier op den 21sten Maart, het begin van de lente, te kunnen mededeelen. dat er in derdaad een nieuw geluid is ontstaan. Richting gevend voor den nieuwen tijd zal zijn, dat de kunstenaar die dezen naam inderdaad verdient, zich zijn plaats in de nieuwe volksgemeenschap bewust zal zijn. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau, Smede- straat te Haarlem, tusschen 11 en 13 uur. Terug te bekomen bij: Faassen, Rozenstraat 5J. auto ped; v. Aanhout, K. van Manderslraat 65, boek; Molen broek, Amsterdamschevaart 100 zwart, badpak; De Boer, Jansstraat 19 rood, bankpapier; Schrama, Gen. Botha- slraat 80, hoedje; v. Steenbergen, Paus Leostraat 15, ha mer; v. Wieringen, Papentorenvest 3a. bus; Kuyl, Busken Huetstraat 32, auto-onderöeelen; Rutjens, Sumatrastraat 13. portemonnaie met inh.: Meerveld. Badelochstraat 48. portemonaie met inh.; v. d. oKrt, Paul Krugerkade 9 rd., portemonnaie met inh.; Bureau van Politie, Smedestraat 9, portemonnaie met inh.; Huyboom, Benviljoenstraat 60 zwart, ring; Elligens, Amsterdamschevaart 224, vulpen houder; Jongsma, Raafstraat 3, voetenbankje; De Vos, Jan van Waliestraat 13. want. ZANDVOORT DISTRIBUTIE-OVERTREDINGEN. Door de politie werd een koopman aangehouden, die textielwaren vervoerde. Dit vervoer bleek met inachtne ming van de wettelijke bepalingen te geschieden, doch een huiszoeking bracht aan het licht, dat in de woning van den koopman ruim 2 H.L. tarwe en 10 K.G. gesmol ten vet aanwezig was. Een onderzoek volgde, met het resultaat, dat nog 6 personen werden aangehouden, die bij deze tarwegeschiedenis betrokken waren. Het vet bleek gekocht te zijn bij een slager te Zandvoort voor den prijs Bericht over Advertenties Met ingang van 23 Maart zullen de dagbladen op nieuw sterk in omvang beperkt moeten worden. In verband daarmede zullen, teneinde zooveel mogelijk iedereen in de gelegenheid te kunnen blij- ven stellen, van de advertentiekolommen van ons blad gebruik te maken, ingrijpende bepalingen moe ten gaan gelden ten aanzien van den omvang der advertenties. Heden kunnen wij reeds het volgende mededeelen betreffende de Vraag- en Aanbodadvertenties. Deze soort advertenties kunnen wij voortaan uit sluitend in de rubriek Groentjes opnemen en der halve ook alleen volgens de bepalingen die voor deze rubriek gelden wat betreft afmeting en zet wijze. Met aandrang wordt verzocht den tekst van Groentjes zoo beknopt mogelijk op te stellen, daar wij alleen wanneer dit onvermijdelijk is, Groentjes van meer dan 3 regels zullen kunnen opnemen. Wij vestigen er hierbij nog eens nadrukkelijk dc aandacht op, dat het inzenden of opgeven Groentjes zonder vooruitbetaling niet alleen vertra ging in plaatsing medebrengt, maar ook verhooging van den prijs per regel met 5 cent. Tenslotte behouden wij ons het recht voor, van dag tot dag een steeds beperkt aantal der adverten ties niet op te nemen in dat gedeelte van de oplaag dat in de gemeenten Velsen en Beverwijk wordt be zorgd. Dit is slechts een bescheiden percentage van het totaal. De oplaag voor Haarlem en Omstreken blijft ook dan nog ongeveer 24000 exemplaren. On die wijze blijft het ons echter mogelijk nog een klein aantal speciale Velsensche en Beverwijksche annon ces in de exemplaren voor die gemeenten bestemd, op te nemen. De practijk zal moeten aantoonen of de hier boven genoemde maatregelen voldoende zullen zijn. Over noodzakelijke bepalingen ten opzichte van andere soorten advertenties berichten wij nog nader. HAARLEM'S DAGBLAD. Mil Op Muss wam hijze zij, sprei Mere als r gelei omd: in z: tflnr 1940, geva gnoe: dat spre schr d behc land toew Ni gelij ong< afee besl waa B( N.S. ding Is - baal Ned van f 13 per K.G. zonder dat hij hiervoor bonnen in om- vangst had genomen. De politie vond bij huiszoeking in een woning ongevee 50 K.G. cacao. 33 K.G. koffie. 15 K.G. thee en 10 K.G tarwe. Het bleek, dat die toebehoorden aan een winkelier die deze op twee verschillende plaatsen z.g. „voor elge: gebruik had opgeslagen. Desondanks werd de voorrajj in beslag genomen; proces-verbaal werd opgemaakt. OPGESPOORD. Vorig jaar Augustus deed een inwoner aangifte diefstal van een geldkistje met inhoud. Het ls thans de politie gelukt, den dader op te sporen. Het was 17-jarige inwoner dezer gemeente. OVERTREDING KAPVERBOD. Een inwoner van Bentveld meende gerechtigd le in een aan hem toebehoorend bosch een groot aantal boomen te kappen. De politie stelde een onderzoek in, waaruit bleek, dat de eigenaar niet in het bezit was van de vereischte kapvergunning. Proces-verbaal wordt opge maakt: de reeds gevelde boomen werden in beslag ge nomen. RADIO PROGRAMMA ZONDAG 22 MAART 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 De zin van het boerzijn. 8.3) Gramofoonmuziek. 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 9.15 Gra mofoonmuziek. 10.15 Zondagmorgen zonder zorgen, lui De stem der SS. 1.45 Neeriands stem van het Oostfron'. 12.00 B. N. O. Nieuwsberichten en populair actueel praai- je. 12.15 Gevraagde platen. 12.40 Uit Berlijn: Het Dultscha Volksconcert. 14.00 Nederlandsche schrijvers spreken ovei eigen werk. 14.20 Omroepharmonie-orkest. 15.00 Luister spel. 15.45 Amusementsorkest, solisten, dameskoor „Aether- charme" en oRemeensch orkest Gregor Serban. 17 00 dagmiddagcabaret. 17.45 B. N. O. Sportuitslagen en beriefc- ten. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Sport van den dag. 18, Gramofoonmuziek. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19;i Omroepsymphonle-orkest en soliste. 20.10 Gramofoonmu ziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die ove een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.25 Omroep- symphonie-orkest. 21.45 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. 0 Nieuwsberichten. 22.00 Het groote Amusementsorkes: (opn.). 22.40 Gramofoonmuziek. 23.15—24.00 Omroeporkest en solisten (opn.). HILVERSUM II, 301.5 M. 8.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek. 9.(4 B. N. O. Nieuwsberichten. 9.15 Voor de jeugd. 9.45 Gramo foonmuziek. 10.00 Psalmen (opn.). 10.30 Studiodienst. 11,M Gewijde zang (opn.). 12.00 B. N. O. Nieuweberlchten en po pulair actueel praatje. 12.15 Amsterdamsch A Cappelli- koor „Bel Canto". Als intermezzo: Orgelconucert (opn1. 12.45 De Heeren van der Aa en Boom. zakenlieden, aa: het woord. 13.00 Gramofoonmuziek. 13.05 Nederlands» Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voor ouders". 13.20 Gramofoonmuziek. 13.30 „Sjawls", Spaanse) programma. 14.00 Opera „Tosca". 16.00 Causerie „Menscl en Volk". 16.15 Jeugdeoncert. 17.00 Duitsche taalcursus 17.25 Gramofoonmuziek. 17.30 Declamatorium bij den vang van de nieuwe lente (met toepasselijke muziek). 17.4 Gramofoonmuziek. 18.00 Gerard van Krevelen en zijn Of kest en soliste. 18.30 Onze Nederlandsche taalclub. 19.R Orgelspel en Koor van den Nederlandschen Arbeidsdiens (opn.). 19.30 B. N. O. Militair weekoverzicht. 20.00 B. N. 0, Engelsche uitzending: „Dutch News Reel". Voor de Radio- Centrales: Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Otto Hendriks en zijn orkest en gramo foonmuziek. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuws berichten. 22,00 B. N. O. Toelichting op het weermacht? bericht. 22.10—22.15 Gramofoonmuziek. MAANDAG 23 MAART 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuziek. 3.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. 0, Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huis vrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de kleuters Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.00 Gramofoon- muzi%k, 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en econo mische berichten. 13.00 Practische wenken aan boer en tuin der. 13.15 Zang met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 14.00 Orkest Willy Eberle. 14.45 Gramofoonmuziek. 15.0) Voor de vrouw. 15.45 Gramofoonmuziek. 16.00 Bijbellezing 16.20 Pianovoordracht. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. 0, Nieuws-, en economische- en beursberichten. 17.30 Ro<- meensch orkest Gregor Serban. 18.00 Landmans Lust. 1!.» Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 18.50 B. N. 0. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. Internationaal economisct praatje. 19.10 Viool, cello, piano en gramoloonmuziek. Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijn verbinding met de Studio beschikken. 20.15 Leden v vroegere Holandsche Kamermuzxekvereeniging en solislf. 21.00 Nederlandsch Kamerkoor en -orkest (gr.opn.). 21.fi B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 U raadt wat wij draaiea (gr.pl.). 23.00 Musette-orkest en soliste (opn.). 23.30—24,N Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gramofoonmuziek. Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding. 10.40 Au de bron. 10.50 Orgelconcert. 11.30 Reportage. 11.40 Zang mi: pianobegeleiding. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orker. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 He: Groote Omroeporkest, gemengd Omroepkoor en gramo foonmuziek. 14.00 Oost-Nederlandsch Strijkkwartet en gn- mofoonmuziek. 11.00 Gramofoonmuziek. 15.45 Luisterflits. 16.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest, soliste en gra mofoonmuziek. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. 0. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Vocals duetten met pianobegeleiding. 18.00 Amusementsorkes-. soliste en pianospel. 18.30 Cyclus „In een nieuw licht tx- zien". 18.45 Amusementsorkest, soliste en pianospel. 19.15 Politiek weekpraatje. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.0 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Frlesch praatje over actueele vragen. 20.00 Orgelconcert (met gramofoonplaten). Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Certrales, die over eea lijnverbinding met de Studio beschikxen. 20.15 Otto Her- 1 daiks en zijn Orkest. 20.45 Muzikale actualiteiten van de week. 21.00 De Melodisten en solist. 21.45 B. N. O. Nieuws- berichten. 22.00 Gewijde koorzang (gr.pl.). 22.10—22.1! Avond wij ding. Bf De wedstrijden om liet biljart kampioenschap van Nederland eerste klasse anker cadre 45 - zijn te Amsterdam begonnen. De acht deelnemers om het groene laken. Van links naar rechts: v. Vliet, do Leeuw; Jacobs; Swcoring: Kohus en Vreeswijk Gehrels: v. d. Pol; Pa-x-Holland-de Haan-c Hollandschc kunst uit de 18de eeuw- wordt tot 26 Maart geëxposeerd in den kunsthandel van mr. M. J. SchrèÜen te Amsterdam. Aan den wand een zelfpor tret van Harnutii Otten en z'jn vrouw- uit Daaronder een Hollandsche tafel uit het begin der 18c eeuw. Pax-Holland-De Haan-m Het Spaanselie Legioen aan het Ooste lijk front. Vrijwilligers in sneeuwklee- ding op weg door het wlnterlaiuSehap. Transatl.-Recla-P.K.v.d.Becke- Pax-Hiolland-m Bij de Nederlandsche Vrijwilli gers der Waffcu SS. De wacht trekt uit. SS.-P.K.Fritz-Stapf-Pax-Holland-fi

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 10