FRANKEN'S Italiaansch weermachtsbericht. Britten verliezen een oorlogsbodem en vier duikbooten ZATERDAG. ROME, 21 Maart (Stefani). In zijn weermacht- bericht nr. 658 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Normale activiteit van vooruitgeschoven detache menten aan het front van Cyrenaïca. Tijdens lucht gevechten in Libië en het centrale bekken van de Middellandsche Zee verloor de vijand drie Curtiss- toestellen en twee Spitfires, die door Duitsche jagers werden neergeschoten. De stellingen luchtdoelgeschut op het eiland Malta werden hevig gebombardeerd. Te Mersa Creek werd een munitiedepot getroffen en explodeerde. In de haven van La Valetta werd een groote duikboot zwaar beschadigd. Een van onze duikbooten is niet op haar basis teruggekeerd. In het Oostelijke bekken van de Middellandsche Zee hebben onze torpedovliegtuigen tijdens een actie tegen een vijandelijk convooi oorlogsbodems van middelmatige tonnage midscheeps getroffen en tot zinken gebracht. ZONDAG. ROME, 22 Maart (Stefani). Het weermachtbericht luidt als volgt: In Cyrenaïca zijn vijandelijke strijd krachten, die poogden in onze stellingen door te drin- - gen. terstond afgeslagen met krachtige hulp van de luchtmacht in den vorm van stoutmoedige bomaan-1 vallen in duikvlucht en mitrailleuraanvallen in scheer- j vlucht. Tal van tanks werden vernield, vele andere onbruikbaar gemaakt. Duitsche jagers hebben drie Curtiss-toestellen neer geschoten. Onze vliegtuigen vielen tijdens een verken ningstocht in het Westen der Middellandsche Zee twee Engelsche eenheden van geringe tonnage aan. Een dezer schepen geraakte in brand en vloog in de lucht, het andere, dat eveneens getroffen werd, scheen zwaar beschadigd te zijn. Onze duikbootjagers hebben in de Middellandsche Zee nog vier Engelsche duikbooten in den grond ge boord. De strijd aan liet Oostelijk front Gevechtsactie nog door strenge vorst gehinderd BERLIJN, 22 Maart (D.N.B.) Volgens de door het opperbevel van de weermacht ontvangen berichten hebben de gevechten aan het Oostelijke front in de afgeloopen week opnieuw zware eischen aan de Duit sche troepen gesteld. Hoewel in het Zuiden van het Oostelijke front de koude tijdelijk iets minder hevig was, zoo werd toch vooral in de Centrale en Noorde lijke sectoren van het front de gevechtsactie gehin derd door strenge vorst, enkele sneeuwstormen en meterhooge sneeuwbarrières. Het zwaartepunt van de krijgsoperaties van de afgeloopen week lag in den Zui delijken sector. Op het schiereiland Kertsj zetten de bolsjewisten hun aanvallen voort. In hechte wapenbroederschap met dé Roemeensche formaties werden alle aanvallen met zeer zware verliezen voor den vijand afgeslagen, waarbij o.a. meer dan 200 pantserwagens werden stuk geschoten. Ten Oosten van Taganrog heerschte sléchts geringe bedrijvigheid. In het Donetzgebied ontstonden daar entegen herhaaldelijk levendige gevechten, die deels door vergeefsche vijandelijke aanvallen, deels door eigen succesvolle aanvalsoperaties werden veroor zaakt. Aan het ten Oosten van Charkof loopende front werd de vijand na hevige gevechten en na het afweren van zijn aanvallen teruggeworpen. Aan deze krijgs operaties hebben Roemeensche en Hongaarsche for maties met succes deelgenomen. In den Centralen sector van het front eischten de krijgsoperaties tengevolge van de groote koude en de zware sneeuw zeer zware inspanningen van de in den strijd gewikkelde troepen en de ravitailleeringstroe- pen. Dag en nacht moesten de ravitailleeringswegen sneeuwvrij worden gehouden om met succes het voort durend overgaan van aanval en afweer mogelijk te maken. Alle vijandelijke aanvallen werden met zware verliezen voor den vijand aan menschen, pantserwagens en materiaal afgeslagen. In den Noordelijken sector van het Oostelijke front werden ten Zuidoosten en ten Noordoosten van het Ilmenmeer succesvolle afweergevechten geleverd. Aan het omsingelingsfront van Leningrad werden bijna dagelijks bewapeningsfabrieken, scheepswerven en vliegveld installaties door de artillerie van het Duitsche leger doeltreffend beschoten. Aan het Finsch-Karelische front en in Lapland had den de Duitsche troepen in zeer nauwe samenwerking met de Finsche formaties bij plaatselijke gevechten succes. De Duitsche luchtmacht ondersteunde door bom en duikaanvallen op doeltreffende wijze de formaties van het leger bij hun afweer- en aanvalsgevechten. Vooral op het. schiereiland Kertsj. voor Sebastopol en aan het Ilmen-meer namen de Duitsche duikbommen werpers en gevechtsvliegtuigen op succesvolle wijze deel aan de afweergevechten. Zij vernielden kaze matten. pantserwagens, troepenconcentraties en ge reed staande troepen en ontlastten op deze wijze de zwaar strijdende infanterie, waarbij zij de voorwaarden schiepen voor succesvolle Duitsche aanvalsoperaties. Groote successen heeft de Duitsche luchtmacht be haald bij den strijd tegen de ravitailleeringswegen, spoorwegtransporten en havenwerken. In de afgeloo pen week werden 386 bolsjewistische vliegtuigen ver nietigd. UITGAAN Heden, MAANDAG 23 MAART. Stadsschouwburg: Volksvoorstelling van „Achter hooge muren", 7.30 uur. Frans Hals Theater: „Peer Gynt", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Jaloezie op bestelling". 2.30 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Alcazar", 2.30. 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Vergeten vrouwen", 2.6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. DINSDAG 24 MAART. Gemeentelijke Concertzaal: Pianoconcert duo Van der PasIHipse, 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn.. Barteljorïsstraat 11, TeL 10175. Park Apotheek. Kleverparkweg 13. Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79. Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. Hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede PIv. Hoofdredacteur: G. X. Leendcrs, Heemstede Eerste medewerker: F. C. Derks. Haarlem Bij het snijden bemerkt U direct.dat 'tgoed doorbakken en niet klef is. FABRIEKEN Haarlem - Blcemendaal - Heemstede Verzekeringen van Vickv aan Washington Inzake de Fransche bezittingen op het Westelijk Halfrond Het D N. B. meldt: Te Washington Is officieel mede gedeeld dat tusschen de regeering te Vichy en de Amerl- kaansche regeering een gedachtenwissellng is gevoerd over het vraagstuk van het gebruik van havens der Fransche bezittingen in het Caraïbische gebied door de oorlogvoerende mogendheden. Het staatsdepartement heeft over deze aangelegenheid ernstige vertoogen gericht tot de regeering te Vichy. Het heeft categorisch verklaard dat de Ver. Staten niet konden toestaan dat een Fransche haven op het Westelijk Halfrond door de spil zou worden gebruikt. Zulk een gebruik zou als een rechtstreeksche slag tegen de veiligheid der Ver. Staten worden opgevat, Wanneer de regeering niet terstond de stellige verzekering kreeg dat de Fransche regeering zulk een gebruik niet zou dulden, zouden de Ver. Staten de maatregelen nemen die zij noodig achtten. Volgens de Pan-Amerikaansche accoorden zouden deze Fransche bezittingen in zulk een geval bezet kunnen worden. De regeling te Washington kreeg daarop via haar am bassadeur Lëahy categorische verzekeringen die van de zijde der Ver. Staten bevredigend werden geacht. De regeering te Vichy wees op haar strict neutrale houding en verklaarde dat de oorlogvoerende mogendheden de Fransche havens op het Westelijk halfrond niet zouden kunnen gebruiken en dat ook vaartuigen van de spil wa ren uitgesloten. Vichy verklaarde zich er mede accoord dat de Ver. Staten voor den duur van den oorlog waar nemers plaatsen te Martinique en elders en door schepen laten patrouilleeren. HET POLITIEK WEEKPRAATJE VAN MAX BLOKZIJL. 's GRAVENHAGE, 23 Maart. Het politieke weekpraatje, dat Max Blokzijl hedenavond van 19.1519.30 voor den zender Hilversum 2 zal houden is getiteld: „We worden pro-Nederlandsch". GEREF. KERK. Candïdaat P. Visser van Amsterdam heeft het beroep naar de Gereformeerde kerk te Vijfhuizen aangenomen. RADIO PROGRAMMA DINSDAG 24 MAART 1942. HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 8.00 Politiek weekpraatje (opn.). 8.15 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Ensemble Francis Keth. 12.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest en solist. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Boerenland in boek en krant. 13.15 De Melodisten en solist. 15.00 Arn- hemsche Orkestvereeniging, solist en gramofoonmuziek. 16.00 Ziekentroost. 16.20 Gramofoonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.00 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuw economische- en beursberichten. 17.30 ..Roemenië in h lied", gramofoonprogramma. 18.00 Voor de vrouw. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.35 Neerlands stem van het Oostfront. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. Gesproken binnenlandsch overzicht. 19.10 Gramofoonmuziek. 19.30 Omroep-operette-orkest en solisten. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Salonorkest. 21.00 Otto Hendriks en zijn orkest. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gavarieerd concert (opn.). 23.10—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15— _.45 Zie Hilversum I. 8.45 Nederlandsche liederen (opn.). 9.05 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramo foonmuziek. 11.00 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 1140 Gramofoonmuziek. 12.15 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Vocale duetten met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 13.35 Cello en piano begeleiding. 14.00 Gramofoonmuziek. 14.30 De Lichte Toets. 15.30 Voor de zieken. 16.00 „Het eenstemmig lied in Brahms" oeuvre", causerie met gramofoonplaten. 16.30 Pianovoordracht. 17.05 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Omroep orkest. 18.15 Klankbeeld over het boek „Europa Ahoy". 18.30 Reportage. 19.00 Musette-orkest en soliste. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Pi aatje in Twentsch dialect. 20.00 B. N. O. Engelsche uitzending: „Holand and the economie reorganisation". Voor de Radio-Centrales: Gramofoonmuziek. Vanaf 2015 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbin ding met dc Studio beschikken. 20.15 Utreehtsch Sstrijk- kwartet. 21.00 Mevrouw van Straten wil het naadje van de kous weten. 21.15 Ensemble „De Kwintslag". 21.45 B. N. O, Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toelichting op het weermachtsbericht. 22.10—22.15 Avondwijding. Han Beuker en Wouter Denijs Piano-duo Slechts weinigen waren Zondagnamiddag in den Slad-.schouwburg aanwezig om de bekende Neder landsche pianoduettisten te hooien. Hun kunst prestaties bewegen -zich binnen beperkte grenzen; ze zijn niet de uitingen van innerlijke conflicten, ze grijpen het gemoed niet aan. Maar ze bekoren en verbluffen door haar- instrumentale eigenschappen en vaak ook door haar geestigheid. Deze laatste leidt wel eens tot parodie, b.v. wanneer, zooals in de Variaties op een Holiandsch liedje de speelwijze der Amsterdamsche Postharmonie en die van een ouderwétsch draaiorgel nagebootst worden. Een an dermaal wordt een poging gedaan om de schrijfwij ze van beroemde toondichters weer te geven in variaties op een gefingeerden „Schlager". Dit is amusant, maar nooit geheel doeltreffend, want het moet bij uiterlijkheden blijven: een herinnering aan La Cathédrale engloutie en eenige heele toonsopvol- gingen: motieven van Puccini, Verdi en Rossini; resp. om Debussy en de Ital. Opera te doen her leven; Bach, Mozart, Beethoven en Chopin werden insgelijks opgeroepen met slechts gedeeltelijk resultaat. Amusant is zoo iets wel. In de 4 Slavische dan sen klonk ook een ernstiger toon. Het mecrendeel der nummers behoorde tot een lichter genre; cr was ook een transscriptie voor 2 piano's van Tanzig's transscriptie voor 2 handen van Schubert's Mili taire Marsch voor 4 handen, (een transscriptie in 't kwadraat dus) bij. Maar dat alles ging zoo vlot en klonk zoo brillant, en het samenspel was ook in de tallooze rubati zoo voortreffelijk en de dyna miek zoo rijk en fijn geschakeerd, dat ook de vak man en de serieuze muziekliefhebber er een groot genoegen aan konden beleven. Alleen wen- schen deze meer verscheidenheid. We zouden Beuker en Denijs ook wel eens in serieus werk willen hooren: de technische capaciteiten daartoe bezitten zij in overvloed. K. DE JONG. „T ooneelhiiwelijk' Dit is dan een blijspel in drie bedrijven, een blij spel, verstaat ge! en het gaat drie bedrijven lang over twee huwelijken, die dreigen te mislukken en op het laatste nippertje weer in het reine worden ge bracht. Moet een vrouw haar beroep opgeven in haar huwelijk of kan ze haar werkkring combinee ren met een gelukkige echtverbinding. Ziedaar het niet van originaliteit sprankelende gegeven waar op Kurt Sellnick in eindelooze dialogen heeft voortgeborduurd. Dit psychologisch gewroet in het huwelijksleven moge in een periode die achter ons ligt bijzonder interessant gevonden zijn. Thans ver wachten we. dat er voor de tooneelgezelschappcn een andere en een belangrijker taak is weggelegd dan een paar uur praten over een huwelijk, dat bijna mislukt was. Eigenlijk zijn het zelfs twee huwelijken van een acteur met een actrice en van een chirurg met een vrouwelijke dokter in de chemie. De twee vrouwen geven haar beroep op en dan komen ze tot de con clusie dat de respectievelijke echtgenooten toch eigen lijk dat offer niet waard zijn geweest. De acteur en de actrice besluiten alweer: hoe oorspronkelijk! tot een huwelijksvacantie en waarachtig dat helpt. Ook de chirurg die zijn vrouw zoo verwaarloosde, die egoïstische mannen toch, komt tot inkeer en na alles drie-dubbel en dwars en van alle kanten beredeneerd te hebben, wordt iedereen weer gelukkig. Zoo wordt dan iets stuk gepraat wat eigenlijk zoo natuurlijk en eenvoudig is. Welke vrouw of welke man, die in een huwelijk een offer brengt terwille van haar of zijn geliefde gaat op een goudschaaltje afwegen of hij of zij voor dat offer wel genoeg geluk terug ontvangt? Het is niet het belangrijkste dat men zelf alles krijgt zooals men het graag zou willen: nee, er is maar één ding belangrijk: wordt de geliefde man of de geliefde vrouw gelukkig. En in het geluk van dien geliefde vindt de offerende partij dan zijn eigen 'geluk. Dat zoo'n stuk door het Nederlandsch Tooneel overigens tot in de perfectie wordt gespeeld, is buiten kijf. Myra Ward. Aline Markus. Tilly Perin- Jan van Ees speelden of beter praatten een beter stuk waardig. B. KORSTEN. 650 PAKJES BOTER GESTOLEN. In den nacht van Zaterdag op Zondag is ingebro ken bij de Melkinrichting „Velsen" te Velsen- Noord. Er worden 650 pakjes boter van 1/4 K.G. vermist. LICHAMELIJKE OPVOEDING. Zaterdagavond had de uitgestelde jaarvergadering van de Afd. Haarlem der Ned. Ver. van leeraren L. O. plaats in Café-Restaurant „Brinkmann", onder leiding van den heer D. Beets. De voorzitter hield een terugblik over 1941 en deelde met verheugenis mee dat in Haarlem. Bloemendaal, Heem stede, Zandvoort en Beverwijk uitbreiding van het vak onderwijs heeft plaats gevonden, terwijl in Haarlemmer meer bevoegde leerkrachten worden gevraagd. Een 12-tal collega's vond emplooi als Consulent of als vakleeraar of leerares; gehoopt wordt op nog een volle dige werkkring voor enkele collega's. Mevrouw E. W. Me- rens—Joekes heeft een nieuw diploma beschikbaar ge steld voor de schoolzwemwedstrijden. welk aanbod dankbaar werd aanvaard. Waar de penningmeester der afdeellng zich niet herkiesbaar stelde voor dit ambt. had de bestuursverkiezing tot resultaat dat als voorzitter werd herkozen de heer D. Beets en tot secretaresse mej. M. A. van Weel. Rembrandtlaan 21, Heemstede, de heer J. Kroon, penningmeester en de heeren C. P. Nieuwenweg en J. Hut tot commissarissen. Aan den afgetreden pen ningmeester. den heer Nieuwenweg. werd dank gebracht voor zijn zeer nauwkeurig beheer der geldmiddelen. Hem werd décharge verleend. Besproken werden de hockey-wedstrijden, de vaardig- heidsproeven en de schoolzwemwedstrijden. Aan de studie- en werkgroep werd hartelijk dank be tuigd voor de betoonde activiteit. De Brltsche Berichtendienst meldt dat New York voor de eerste maal verduisterd is geweest. De verduiste ring omvat een gebied van 8 K.M., van de kust af ge rekend. Volgens een bericht van den Britsehen Nieuwsdienst uit Washington heeft het departement van marine het verlies van de kanonneerboot „Ashevllle" ten Zuiden van Java als gevolg van viJariTfelijk optreden bekend gemaakt. Volgens het Turksche blad „Oeloes" zal het proces wegens den bomaanslag op ambassadeur Von Papen 1 April beginnen. De zittingen zullen openbaar zijn. Naar gemeld wordt uit Caracas (Venezuela) heeft de regeering beslag gelegd op zeven schepen der as- mogendheden. die in de haven van Caracas geïnterneerd waren. Het zijn de Duitsche „Durazzo" en de Italiaansche „Boccin Padre", „Trottiers Teresa". „Odero Teresa". „Jolefassio". „Alabama" en „Dentite". Officieel is in Washington bekend gemaakt, zoo wordt gemeld, dat tusschen 30 April en 7 Mei 180 millloen rant- soeneeringskaarten In de Ver. Staten worden uitgereikt, welke dienen voor de distributie van suiker. Het rantsoen suiker is nog niet bekend gemaakt. De eerste der voor den Franschen Trans-Atlantischen dienst bestemde vliegbooten van het type P 161 is, naar de Fransche bladen melden, gereedgekomen en heeft een proefvlucht gemaakt. Met zijn 43 ton is de vliegboot de grootste ter wereld. Uit Karatsji meldt de Britsche Berichtendienst dat Sir Stafford Cripps. die in Karatsji is aangekomen, heden met een speciaal vliegtuig naar Delhi zal doorreizen. De Engelsche admiraliteit heeft gisteravond medege deeld dat de duikboot P 38 over tijd ïs en als verloren moet worden beschouwd. Inbrekers hebben van een bontzaak aan de Vllettaan te Bussum een deur opengebroken, waarna zij hun slag hebben geslagen en voor een waarde van f 1500 aan goe deren hebben gestolen. Twee negentienjarige jongemannen zijn te Bussum aangehouden daar zij zich aan verschillende inbraken heb ben schuldig gemaakt. Te Maarssen zijn drie mannen in arrest gesteld, die betrokken zijn bij een aantal frauduleuze slachtingen. Zes jongemannen te Enschede zijn aangehouden. Zij hebben zich schuldig gemaakt aan inbraken in pakhuizen van levensmiddelen. Op 80-jarigen leeftijd is te Utrecht overleden jhr. C. A. J. van Sasse van IJsselt. in leven kanselier van de Ned. afd. van de Souvereine Orde van Malta, ridder in de orde van den Ned. Leeuw, oud-fiscaal bij het Hoog Mili tair Gerechtshof, oud-lid van de Utr. Prov. Staten en vai den Gemeenteraad van Utrecht. De 32-jarige ongehuwde H. Visser te Groningen i door de duisternis te water geraakt en verdronken. Bij het opvijzelen van den kap van een hooiberg ti Terwolde knapte een staaldraad, tengevolge waarvan d> arbeider H. Vlekkert om het leven is gekomen. Acht personen mannen en vrouwen zijn gearresteerd omdat zij verdacht worden betrokken te zijn bij een in braak in het modehuis D. Ié. C. aan den Binnenweg te Rotterdam, waarbij voor een waarde van bijna f 10.000, ls gestolen. Te Rotterdam is de 7-jarige C. Oorbeek onder een mo torwagen van lijn 2 geraakt en daarbij op slag gedood. De 14-jarlge J. Ruissen, die op den treeplank van een tram wagen meereed, kwam met het hoofd tegen een betonnen paal terecht en is aan de gevolgen overleden. Donderdag 26 Maart zal het veertig jaar geleden zijn, dat het bekende kermis-attractiebedrijf C. M. Vermolen en Zn. in den Dolder werd gesticht. Sociale politiek in Duitschland. Op het welzijn der gemeenschap gericht. 's GRAVENHAGE, 21 Maart. Hedenmiddag heeft ministerial-direktor dl'. Wolfgang Pohl van het A'rbeitswissenschaftliche Institut te Berlijn in Pulc'nri Studio voor talrijke leden en genoodigden van het sociaal-economisch genootschap „Nederland en Europa" een voordracht gehouden, waarin hij uitvoerig de grondslagen der Duitsche sociale poli tiek behandelde. De bijeenkomst, die o.m. werd bijgewoond door de commissarissen-generaal dr. Fischböck en dr. «Vimmer, werd geopend door den voorzitter v an het genootschap prof. mr. J. van Loon. Deze sprak er zijn vreugde over uit, dat de belangstelling voor het genootschap blijft groeien, ondanks het gering aantal bijeenkomsten, dat tengevolge van den stren gen winter kon worden belegd. Ten aanzien van doel en streven bestaat overi gens' nog veel misverstand. Zoo zou het genoot schap zich volgens sommigen bewegen op politiek terrein. Wij bezien echter, aldus prof. van Loon, de plaats van Nederland in een Europa, waarin tengevolge van machtsverschuivingen wijziging ge komen is in de sociaal-economische verhoud mg. Nederland zal in dit Europa met andere landen moeten samenwerken. Houden wij het oog gei.cht op het belang van het Nederlandsche volk, dan spreekt het vanzelf dat wij dus ook ekening houden met de politiek binnen en buiten onze grenzen. Wij laten ons echter niet in met d'e poli tiek zelf. Nadat spreker nog eenige huishoudelijke mede- deelingen had gedaan, sprak hij in verband met de mogelijkheden, welke voor Nederland in Oost- Europa zijn geopend, de hoop uit dat hei vertrek van vele Nederlanders daarheen geen aderlating voor ons volk zal betekenen, maar een vorm voor deze kolonisatie gevonden zal worden, waardoor deze pioniers voor het Nederlandsche volk bewaard blijven, De heer F. P. J. Gips, lid der organisatie commissie Woltersom, gaf een korte toelichting op de organisatie van het bedrijfsleven en op de reorganisatie der Kamers van Koophandel en op de len 11 Kamers van Koophandel komen. Na de pauze hield de Ministerialdirektor dr. Wolf gang Pohl zijn rede over de grondslagen der Duit sche sociale politiek. Spr. zeide daarmee geen op somming te willen geven van de bestaande stpciaal- economische organisaties, doch eeider eenig in zicht te willen wekken in hetgeen m het overgangs tijdperk na de nationaal-socialistische revolutie in Duitschland op dit gebied is tot stand gekomen. In de eerste plaats, aldus dr. Pohl, r.ioet nr.n dit alles niet beschouwen als een reeds afgewerkt geheel. Noodzaak was voor ons het bestaan van het Duitsche volk zeker te stellen. Daardoor moest het sociaal-politieke probleem voorloopig naar 'en achtergrond treden. De oude sociale politiek bezag de vraagstuk ken op zichzelf, niet in bun onderling en grooter verband en werd beheerscht door opportunisme en strijd om kleine loonsverhoogingen. In Duitschland werd de opmerkzaamheid van werkgever cn arbei der op een ander en hooger doel gericht: het wel zijn der volksgemeenschap. In dit kader is het in dividueele welzijn slechts dienstig in zooverre het, ondergeschikt aan dit doel, zijn rol vervult. Deze consequentie trok ook reeds het partijprogramma, toen het zich een ouderdomsverzorging voornam te verwezenlijken. Spr. illustreerde dit aan de hand van sociale maatregelen o.a. betreffende ouder domsrente, invaliditeits-, ziekte, en ongevallenver zekering. De Duitsche sociale verzekeringspolitiek is het buitenland vaak ten voorbeeld geweest. Zoo werd bij de ouderdomsrente het risico ver deeld over alien en niet afgeschoven op den rug der rentetrekkers of van hen, bij wie het kapitaal wordt belegd. De individueele verzekering is een kansspel. Bedenkelijke sociale spanningen zijn daar van op den duur het gevolg. De beste Individueele verzekering kan zich niet dekken tegen inflatie. Bij het systeem, dat men in Duitschland gevolgd heeft wordt het risico alleen beïnvloed door het wel en wee van het volk als geheel. De lasten worden daardoor gezamenlijk gedragen. Daar ons belasting stelsel. aldus spreker, tevens gebouwd was op sociale eischen, behoefden wy voor de inning der gelden ook niet te griipen naar het minder aanbevelens waardige systeem der bijdragen. Om een denkbeeld te geven van de Duitsche ouderdomsverzekerïng wees dr. Pohl op 't beginsel dat ten onzent aan het ambtenarenpensioen ten grondslag ligt. Grondslag voor het ouderdomspen sioen in Duitschland is het gemiddelde van het loon, verdiend in de laatste tien jaren. Naar dezen grondslag wordt maximaal 60 procent als ouder domsrente uitbetaald. Echter nog een ander beginsel werd toegepast, namelijk: arbeid gaat voor rente, rente treedt terug voor arbeid wij willen alle levensenergie wekken en uitputten. Wanneer iemand zich der halve na zijn 65ste levensjaar nog krachtig voelt en werken wil, ontvangt hij niet zijn volledig ouder domspensioen, maar slechts een deel daarvan en wel 20 pet. plus natuurlijk zijn loon. Dit begins'el „arbeid gaat voor rente", zal ver der ook toegepast worden op het weduwenpensioen. Waarom immers zou een vrouw, die kort na haar trouwen weduwe wordt en voordien typiste was, haar oude werk niet weer kunnen opnemen. De verzekering dient „ultima ratio" te zijn, arbeid in den zin van dienst aan de volksgemeenschap het leidende beginsel, als zoodanig moet de staat mate rialistisch denken. Zijn verplichtingen vervallen, wanneer de betrokkene passend werk kan ver richten en verkrijgen. Het is nimmer zijn taak ge weest schadeloos te stellen voor hetgeen het lot aan het individu te dragen oplegt. Hetzelfde geldt ten aanzien van invaliditeits-, ongevallen- en ziekteverzekering. Evenmin als de ?;ezonde volwoarüige huisvader-arbeider is schade- oos te stellen voor het verlies van een kind. even min kan men iemand het verlies van een lichaams deel vergoeden. De sociale verzekering ziet daar om niet naar de oorzaak der geheele of gedeeltelijke arbeidsongeschiktheid, maar naar de mate waarin die afgenomen is. Daarbij vergoedt zij het verschil. Bovendien kan zich het geval voordoen, dat een trambestuurder na een ongeval controleur wordt en daardoor nog meer verdient dan voordien. Wat de ouderdomsrente vei'der nog betreft: het maximum werd gesteld op ongeveer 60 procent van 400 Reichsmark. Aangezien dit bedrag slechts voor ziet in dekking van ae allernoodzakelijkste levens behoefte sluit dit een aansporing in om zichzelf van een aanvullende rente te verzekeren door een spaarsysteem hetwelk op zijn beurt weer kapitaal vorming bevordert. Hierdoor is het ons gelukt de sociale verzekering welke een spiegelbeeld is van hetloonproces, tevens in te schakelen in het eco nomisch proces. Tot slot van zijn rede behandelde dr. Pohl nog eenige interessante vraagstukken, die momenteel in studie zijn, zoo bijv. dat van de waardebepaling van den arbeid. Al is men dan nog niet zoover, dat men de arbeidsprestatie precies kan meten, dr. Pohl AAN DE ADVERTEERDERS. Ten vervolge op wat wij in ons nummer van Zaterdag j.l. reeds over nieuwe bepalingen ten opzichte van de Groentjes mededeelden, berich- en wij thans aan de adverteerders van handels- en industrieannonces, dat de verdere drastische om- vangsbeperking der dagbladen ons noodzaakt ook verdere restricties toe te passen op de afmeting dier annonces. Van heden af kunnen geen nieuwe plaatsings opdrachten meer worden aanvaard van grooter afmeting per advertentie dan 1 kolom 12 cM, hoog, of '2 kolom 9 cM. hoog of 3 kolom 6 cM. hoog, terwijl in een nummer niet meer dan een advertentie van een bepaalden adverteerder zal kunnen worden opgenomen. Voor advertenties tusschen den tekst z.g.n. Ingezonden Mededeelin- gen wordt de maximale afmeting 1 kolom 9 cM. hoog. Daar wij niet nauwkeurig kunnen vaststellen wat de uitwerking van dezen en de andere door ons genomen maatregelen zal zijn, moet de bepa ling der genoemde maten als voorloopig worden beschouwd. Opdrachten, welke reeds in ons bezit zijn zullen wij eventueel moeten verkleinen en wanneer dit door de uitgebreidheid van den tekst onmogelijk mocht zijn, alsnog trachten uit te voeren. De genoemde maatregelen moesten door ons wor den genomen om te trachten zooveel mogelijk alsnog iedereen in de gelegenheid te stellen, van onze advertentiekolommen gebruik te blijven maken. Ten opzichte van de Groentjes kunnen wij ter aanvulling nog mededeelen, dat de tekst hiervoor voortaan steeds den dag vóór plaatsing in ons bezit dient te zijn, m.a.w. ieder Groentje wordt niet eerder dan in het nummer van den volgen den dag geplaatst. De reeds geldende voorbehoudsbepaling van eventueele verschuiving van advertenties naar een volgend nummer moet uiteraard voor alle categorieën ongewijzigd gehandhaafd blijven. HAARLEM'S DAGBLAD. sprak toch als zijn verwachting uit, dat het wetenschappelijk onderzoek zeer wel hanteerbare statistische en dynamische maatstaven voor dé ar beidsprestatie van gelijksoortige werkers aan de hand zal doen. Ook de „Arbeitseinsatz" mag niet af hankelijk zijn van 'n toevallige loonconjuctuur. In de toekomst zal een hooger loon slechts dan den arbeider mogen lokken, irtdien daaraan een hooge- re arbeidsprestatie verbonden is. Verder dacht spre ker ter vervolmaking van het beeld aan een betere vakopleiding, een juist geleide beroepskeuze en den invloed die van instellingen als „Kraft durch freude" op den arbeidslust uitgaat. Voor de sociale politiek van de toekomst zag hij nog wijde perspec* ven. Duitsche jongens en meisjes ingelijfd bij Hitlerjiigend en B.D.M. UTRECHT, 22 Maart. Elk jaar omstreeks dezen tijd worden de Duitsche jongens en meisjes in het geheele Rijk, die den leeftijd van 13 jaar hebben bereikt, plechtig in de Hitlerjiigend en den Bund Deutscher Madel opgenomen. Hedenmorgen had in den stadsschouwburg alhier een dergelijke instal latie plaats van de kinderen uit Utrecht. Den Haag en Rotterdam, Arnhem en Tilburg. In enkele an dere plaatsen geschiedde dit evenzoo. De bijeenkomst te Utrecht, welke om twaalf uur aanving en waarin ook een dochtertje van den Rijks commissaris in de gelederen van den B.D.M. werd opgenomen, werd bijgewoond door den Rijkscom missaris en diens echtgenoote, dr. Lindenberger, leider der Duitsche jeugdorganisatie in Neder land en Beauftragte Sommer. Nadat de Rijkscommissaris, aan den ingang be groet door een eerefront, de zaal had betreden, bliezen jeugdige trompetters hun signalen en rof felden trommels, waarop een strijkje uit Westfa- len verschillende liederen speelde en een jeugdkoor zong, afgewisseld door knapen die bij de installatie gebruikelijke teksten declameerden. Vervolgens sprak de Kreisleiter der N.S.D.A.P. prof. dr. O. Nieschulz de installatierede uit. Thans staat gij, aldus spreker, op het punt op genomen te worden in de gemeenschap, waartoe gij krachtens uw bloed behoort. Waart gij tot heden geborgen in de zorg uwer ouders en die der school,, thans gaat gij uw ouders helpen en treedt ge een leven binnen, dat moeite en offers zal vragen. Nadat hij den kinderen veel voorspoed had toege- wenscht bij hun arbeid en had herinnerd aan de jaren voor de machtsoverneming met hun werk loosheid, waarin vele jongens en meisjes hun op leiding ontijdig moesten beëindigen, terwijl thans ieder naar zijn begaafdheid gelegenheid tot studie krijgt, drukte hij hen op het hart de Duitsche eer hoog te houden, vooral tegenover rasvreemden, door waardig, trouw, dapper, gehoorzaam en des noods hard te zijn. Bovenal echter moet gij. aldus spreker, onbuigzaam zijn in het geloof in Duitsch- land's toekomst. Ziet in alles naar den Führer en vraagt u af hoe hij zou handelen. Hij heeft ieder uwer noodig om de taak te vervullen, die met de zen oorlog op onze schouders is gelegd. Nog geen generatie heeft zulk een zware taak te vervul len gekregen, maar ook niet zulke perspectieven gehad. Latere generaties zullen u benijden, om dat gij in dezen grootschen tijd leefde. Houdt daar om steeds de overwinning in het oog en denk aan hen, die in de vervulling van hun taak het leven lieten. Verder vraag ik u trouwe kameraden te zijn van uw makkers in den Nat. Jeugdstorm, opdat daaruit straks de kameraadschap groeie van man nen en vrouwen. Bedenkt, dat gij eenmaal het Rijk van ons zult overnemen om het door te geven aan de geslachten, die na u komen, opdat Duitschlanr eeuwig leve. Nadat het koor en het strijkje zich wederom had den doen hooren, zegde een der knapen namens allen de gelofte op, welke als volgt luidde: Ik be loof ten allen tijde in de Hitlerjugend mijn plicht te doen in liefde en trouw aan den Fü-hrer en aan onze vlag. EEN BUITENKANSJE VOOR DE ROOKERS IN NIJVERDAL. NIJVERDAL, 22 Maart. De politie heeft den grossier en winkelier In rookartikelen B. Poel akker te Nijverdal bekeurd wegens overtreding van het prijzenbesluit. Dit had tot gevolg, dat de politie in overleg met den inspecteur voor de prijsbeheersching besloot Poelakker als strafmaat regel op te leggen, dat hij een gedeelte van zijn voorraad aan het publiek moest verkoopen onder politietoezicht. Deze verkoop zal over eenige dagen geschieden en heeft natuurlijk groote belangstel ling bij de mannelijke inwoners van de dorpen Nijverdal en Hellendoorn, die op vertoon van de stamkaart een gedeelte kunnen koopen. Bij den verkoop wordt een kenteeken aangebracht op de stamkaart, zoodat men geen twee keer kan koopen. Ook de winkeliers zullen 'n gedeelte van den voor raad van P. toegewezen krijgen. El MAN Johanr naast l een :gen j< c lang tt. Hermi: Ze in ee die fc iohani rug er?" „Jij V' Bcht?' Blonc St. Hermi !2sd a ad tu: haar ichten rek vi ine ve renhei Sanne Zij Hermi .Wat itje f d, Wc het ioorli kw, „Lie vi aar ik .Laat dei zuil van Er zu men. ik (enhe lil Jij 1 lUK Nijd loruit ,Waa zoo ve el te igen rAcc< in w dit i its d mis; larhei eft tt M sts happi i'erhé >nann ip er ah ze eer e en k r, m a ee ïïerr leen ook jnigir anne'; „Kir ■me a be hen rend oodig Ze Èüoe\ zijr Als •ar a ;ven in rr a vri ,,Jo, iermi „Wc «t c end. an a ingei eroei an ■erk Her IS»*® SÖSJil ;-v- Door do branding wordt ecu reddingboot van de Duitsche marine In zee gebracht. Transatlantlc-Recla-P. K. Rothkopf-Pax-Holland-o. In tegenwoordigheid rail vel© an torlteiten is Zaterdagmiddag aan het Rokin te Am sterdam het „Nederlandsche Kunsthuis" officieel geopend. Een overzicht tijdens do rede van prof. dr. T. Goeden aa gen, secrctarls-gcueraul van hei Departement van Volksvoorlichting en Kunsten. Pgx-Holland-d© Haan-m. BIJ de Ncderlaudache V rij willigere der Waffen SS. Tijdens een oefening. gS.-P. K. Pritz-Stapf-Pax Holland-c.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 10