t\óesten cfóoesiVv<tC P. GASUS RIJMEN IN ENKELE REGELS Neem 'n AKKER TJE JE Italiaansch weermachtsbericht. Ceen vijandelijke afdeelingen in Zuid-Libye ROME, 26 Maart (Stefani). Het 663e weermachts bericht luidt: Saharische afdeelingen, die haar ver kenning tot de woestijrizóne in Zuid-Lïbye hebben uitgestrekt, hebben de totale afwezigheid van vijande lijke elementen vastgesteld. Sterke Duitsche luehtformaties hebben voltreffers geplaatst op een lichten kruiser en een vrachtschip in de haven van La Valetta en herhaaldelijk werken en installaties van de vliegvelden Iialfar. Micaba en Gu- dia getroffen. Bij luchtgevechten werden twee Spit fires neergehaald, terwijl op den grond twee toestel len werden vernield. Engelsche vliegtuigen hebben vannacht boven enkele plaatsen in Noord-Italië gevlogen, o.a. boven Milaan en Turijn, zonder bommen te werpen. Eenige lucht- afweerbatterijen zijn in actie gekomen. VON PAPEN TE BERLIJN. BERLIJN. 26 Mrt. (A.N.P.) Naar men verneemt, ls de Duitsche ambassadeur te Ankara, von Papen, te Berlijn aangekomen. NEW-YORK VERDUISTERD. MADRID, 26 Maart. (D.N.B.) De lichtstad New-York, die anders 's nachts op grooten afstand te zien was en deswege de trots der Amerikanen vormde, is in den afgeloopen nacht voor de eerste "maal verduisterd, zoo wordt vandaar gemeld. De maan scheen evenwel zoo helder, dat alle omtrekken der wolkenkrabbers zich duidelijk af teekenden. In de stad zelf heerscht groote zenuwachtigheid. De bevolking vreest voor mogelijke luchtaanvallen na de groote Duitsche duikbootsuccessen. Deze vrees wordt nog versterkt' door de van bevoegde zijde genomen maatregelen, dat alle musea, biblio theken en andere inrichtingen met kostbare kunst werken ontruimd moeten worden. Voorts zullen de schilderijen en boeken, die, naar het binnenland worden overgebracht, vastgelegd worden op de mi crofilm, om in geval van nood reproductie mogelijk te maken. DE INDISCHE ONAFHANKELIJKHEIDS BEWEGING. TOKIO. 26 Maart. (D.N.B.) In Tokio zal op 28 Maart een conferentie worden geopend van vertegenwoordigers van de Indische onafhankelijk- heidsvereenigingen in Hongkong, Malakka. Thai land, Sjanghai en andere steden. Deze conferentie zal twee dagen duren. Naar verluidt, zal op de conferentie besloten wor den concrete maatregelen te nemen ter bevorde ring van de Indisché vrijheidsbeweging. Deze con ferentie is belegd door het hoofdkwartier van de Indische onafhankelijkheidsbeweging in Tokio in verband met de snel groeiende stemming in Indië om zich los te scheuren van het Britsche empire. BRITSCHE AANVALLEN OP BEZET FRANSCH GEBIED. BERLIJN, 26 Maart (D.N.B.) Britsche aan vallen in den nacht van Woensdag op Donderdag op woonwijken in het bezette Fransche gebied heb ben. naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, negentien dooden en een groot aantal gewonden onder de burgers geëischt. KONING GUSTAAF'S TOESTAND BEVREDIGEND. STOCKHOLM, 26 Maart (D.N.B.) De gezond heidstoestand van koning Gustaaf van Zweden, die 18 dagen geleden een operatie heeft ondergaan, is thans bevredigend. Volgens het heden uitgegeven officieele bulletin van 's konings lijfarts heeft de genezing zoo goede vorderingen gemaakt, dat koning Gustaaf een der komènde dagen het Roode Kruis- ziekenhuis zal mogen verlaten. Om weer vgjledig herstel van krachten te zoeken, zal de vorst zich dan naar het kasteel Drottningsholm bij de hoofd stad begeven. DE GEMACHTIGDE VOOR DE PRIJZEN. 's-GRAVENHAGE, 26 Maart. Het is gebleken, dat bij sommigen de meening heeft post gevat, dat de dienst van den gemachtigde voor de prijzen en de tot dezen dienst behoorende inspecties voor de prijsbe- heersching onder het departement van justitie zouden ressorteeren. Om misverstand en eventueele vertra ging van correspondentie te voorkomen, wordt er de aandacht op gevestigd, dat de dienst van den gemach tigde voor de prijzen een geheel zelfstandige instan tie is. Het adres is Bezuidenhoutscheweg 64, 's-Graven- hage. Door het gebruik van Hoestival, verdwijnt Uw hoest geheel en al! „Wat Mijnhardt maakt ls goed". Flacon 90 ct. Bij Apoth. en Drogisten. UITGAAN Heden VRIJDAG 27 MAART: Ledenconcert H.O.V., solist Jan Bresser en Al- bert de Klerk, 7.30 uur. Gem. Concertgebouw: Ned.-Duitsche Kuituur gemeenschap. Concert Orkest Ned. Kameropera 7.30 uur. Palace: „Vluchtelingen", 2.6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Alcazar", 2.30 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Verbannen", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Hij en zijn typiste", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. ZATERDAG .28 MAART: Stadsschouwburg: Het Ned. Tooneel: „Liefdes brieven", 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn.. Barteljorisstraat 11, Tel. 10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79. Tel. 17946. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. Hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede Plv. Hoofdredacteur: G. X. I.eenders. Heemstede Eerste medewerker: P. C. I)erk«. Haarlem Vrcdegerechtshof Agent gestoken tijdens relletjes te Hengelo 's GRAVENHAGE 26 Maart. Hedenmiddag stond voor het v'edegerechtshof alhier terecht de W. A.-man H. Boers uit Hengelo. Hij zou St Aug. van het vorig jaar den agent van politie F. J. Rhebergen tijdens relletjes met een mes cenige steken in de lies hebben toegebracht. Des wege werd hij in Dec. door den vrederechter te Arnhem veroordeeld tot vijf maanden gevangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. Verdachte, die ontkende de steken te hebben toegebracht, kwam van dit vonnis in beroep. Gehoord werden acht getuigen charge, waar van vijf behoorden tot het politiecorps van Hengelo, cn vier getuigen décharge. Uit de verklaringen bleek, dat het dien avond zeer ru moerig was geweest. Den geheelen middag was er zeer veel publiek op de been en ook de w. A. vertoonde zich in uniform op straat. De politie trachtte samenscholingen en relletjes te voorkomen. Onder de agenten, die dien avond straatdienst hadden, bevond zich de 27-jarige Rhe bergen. Omstreeks half acht surveilleerde hij in de Enschedeschestraat, toen, volgens zijn verklaring, twee W.A.-manen ter hoogte van café „De Ster" twee vrouwen mishandelden. De agent trok den gummistok en gaf daar mee den kleinste der twee. naar later bleek verdachte B, een krachtlgen slag op het hoofd achter het oor. Leden van de W. A. en van de P. O., die op dat moment bezig waren in de nabijheid van de kerk het publiek terug tè drijven, schoten te hulp, en korten tijd later was de agent in een hoek gedrongen. Terwijl de W.A.-mannen hem te lijf ginnen, schreeuwde hij plotseling, dat hij was ge stoken. Het slachtoffer, als getuige gehoord, verklaarde, dat hij in de hand van B. tijdens de schermutseling iets had zien blinken. Verdachte zou den steek tusschen twee, kame raden door hebben toegebracht en bevond zich op ca. anderhalven meter afstand. Verdachte, klein van stuk en met een bril op, kende hij niet van naam, doch hij her kende hem als zoodanig. De belangrijkste verklaring legde verder de agent v. d. Boomgaard af, die de relletjes eveneens had meegemaakt. B. bevond zich volgens hem op het moment, dat Rhe bergen schreeuwde dat hij gestoken was, op voldoend korten afstand om den steek toegebracht te kunnen hebben. Nadat de W.A.-mannen hiervan waren geschrok ken en zich aan de overzijde der straat hadden terugge trokken, werd er direct om Boers geroepen. Aangezien er een instructie was. dat de W.A.-mannen niet mochten worden gefouilleerd, keerden twee P.O.-mannen de zak ken van Boers binnenste-buiten om aan te toonen, dat hij geen mes bij zich droeg. De verklaringen der overige ge tuigen a charge vulden deze op ondergeschikte punten aan. Die der getuigen décharge, waaronder een W.A.-man, die leider was eener textielfabriek ter plaatse, een lid der P.O., en een districtsleider van het N.V.V. stemden in zoo verre overeen, dat volgens hen B. zich te ver van het slachtoffer bevond om een steek te hebben kunnen toe brengen. Van mishandeling van vrouwen hadden zij niets gezien. B. was na den slag van den agent niet meer in staat geweest zich in de vechtpartij te mengen Hij bevond zich buiten de groep, die den agent te lijf ging. Verdachte tenslotte verklaarde zich na den slag, die hij had gekregen, weinig meer van het gebeurde te .kunnen herinneren. Reeds eerder had hij last gehad van een ge ringen graad van geheugenverlies en hij was geruimen tijd in behandeling' geweest voor een zenuwontsteking. Vrou wen had hij niet mishandeld. Een mes had hij niet bij zich gehad en hij had niet gestoken. Het gat. dat in zijn zak was aangetroffen, had er al lang in gezeten, en was niet door snijden of steken ontstaan. In zijn requisitoir wees de procureur-generaal erop hoe moeilijk het is vechtpartijen als deze te reconstrueeren De verklaringen van het slachtoffer en van agent v. d. Boomgaard vond hij echter een sterke aanwijzing voor 't feit, dat verdachte den steek moet hebben toegebracht Als argument daarvoor kan woede over den ontvangen klap worden aangenomen. Hij eischte bevestiging van het vonnis voor wat betreft omschrijving en motiveering. met verandering van de straf in den tijd door verdachte in arrest doorgebracht. De verdediger mr. T. A. Atema betwijfelde, dat B. den steek zou hebben toegebracht. Feitelijk is er alleen de positieve verklaring van het slachtoffer. In het tumult der worsteling kan deze agent zich hebben vergist. Voorts is nimmer aangetoond, dat verdachte een mes in zijn be zit zou hebben gehad. B.'s houding is steeds die geweest van iemand, die ontkent in de overtuiging van zijn on schuld. Met een eventueel beroep op noodweer-exces en de hevige gemoedsaandoening na de aanranding door den agent deze immeis had kunnen volstaan met een aan houding bepleitte hij vrijspraak. Het hof zal over 14 dagen uitspraak doen. CONGRES NED. POLITIE SPORTBOND. Woensdag is te Alkmaar het tweedaagsche congres van den Ned. Politie Sportbond begonnen. Vrijwel uit het ge- heele land waren vertegenwoordigers der aangesloten ver- eenigingen naar Alkmaar gekomen. Na het openingswoord van den bondsvoorzitter, den heer J. Nieuwold uit Hilversum, die het bondsjaar in groote trekken releveerde, heeft de heer C. P. Hes, voorzitter van de Centrale Politie Federatie, een korte inleiding gehou den over het doel dezer nieuwe organisatie en daarbij ge wezen op het nut der saarnhoorigheid. Spr. wees erop, dat de C. P. F. niet wil breken met het oude. maar de federatie juist het oude wil opbouwen. Dat laatste werd daarna nog eens toegelicht door den heer H. v. d. Burg, secretaris-penningmeester van dön N. P. S. B., die tevens sport-adviseur van de C. P. F. is ge worden. Niettegenstaande de uiteenzettingen waren er nog heel wat vragen te stellen, zoowel op organisatorisch als op financieel gebied. Uit de beantwoording daarvan bleek, dat alle vereenigingen lid moeten worden van de C. P. F. en dat deze organisatie zorgt, zoowel voor de sociale en cultureele voorzieningen der leden als voor de lichame lijke ontwikkeling en ontspanning der leden. Verder deel de de heer v. d. Burg nog mede. dat tot leider van de „dienstsport" benoemd is kapitein Van Rijn van de mare chaussee en dat in de toekomst de jonge politiemannen elk jaar proeven zullen moeten afleggen van lichamelijke bekwaamheid. NETTEN VERSPEELD. De stoomtrawler Rijnstroom IJM. 86 heeft op zijn laatste reis door vastloopen zijn netten verspeeld. v/lE-L.R.'jDEC^1. GEEP DEIN VOETGANGER GELEGENHEID OA\ OVEt^ TE STEKEN ALS GE EEN HOEK wilt omslaan. Pbly goon-Sey m ONDERWIJSVERKEERSCOMMISSIE HAARLEM. Aan het jaarverslag der Onderwijs-verkeerscom- missie Haarlem van de Vereeniging voor Veilig Verkeer Haarlem en Omstreken is ontleend dat dit jaar 2007 candidaten zich voor het verkeers- examen hadden aangemeld. Geslaagd zijn 1566 can didaten waaronder 383 voetgangers en 1183 wielrij ders. Zonder fouten slaagden 33 wielrijders. Het verslag bevat woorden van lof voor de wijze waarop inspecteur de Ridder en zijn mannen het practische examen hebben afgenomen. Tijdens de examens, die van 28 April tot en met 20 Mei duurden is geen enkel ongeval gebeurd. Alle openbare en bij zondere scholen namen aan het examen deel. VOEDERKAARTEN VOOR HONDEN. 's-GRAVENHAGE, 26 Maart. Tot' 15 April is er nog gelegenheid bij de sectie bijzondere dier- groepen te Apeldoorn een formulier aan te vragen voor toewijzing van hondenbrood voor honden, wel ke men reeds op 1 Januari in zijn bezit had en waarvoor nog geen kaart is uitgereikt. In aanmer king komen alleen diensthonden, trekhonden of blindengeleidehonden en honden van zeer zware rassen, terwijl voor andere honden een toewijzing kan worden gegeven wanneer men meer dan één hond heeft. NOODLOTTIGE TWIST TUSSCHEN TWEE JONGENS Donderdagavond omstreeks acht uur ontstond in de Rochussenstraat te 's-Gravenhage een twist tusschen twee jongens, den 13-jarigen L. van R. en den 15- jarigen H. v. d. R. Tijdens dezen twist greep de 13- jarige jongen een kolenschop en sloeg daarmee den 15-jarigen knaap op het hoofd. De klap kwam zoo hard aan, dat H. van der R. een schedelbasisfractuur opliep. Hij werd naar het ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. Zijn toestand is ernstig. De dertienjarige is door de recherche aangehouden. UITGEBREIDE CLANDESTIENE HANDEL ONTDEKT. HARDENBERG, 26 Maart. Ambtenaren van den centralen crisis-controle-dienst hebben Woens dagavond, in samenwerking met de marechaussee, een inval gedaan in verschillende perceelen alhier, daar vermoed werd, dat er tal van artikelen waren achtergehouden bestemd voor den zwarten handel. 25 ambtenaren met 3 auto's deden tegelijk een in val in diverse perceelen en namen goederen in be slag. zooals rijwielen, rijwielbanden, gedistilleerd, groote partijen vet, vleesch en spek, sigaretten, shag, rook- en pruim tabak en een massa vet- en andere bonnen. Voor de tabak werden hooge prijzen ge vraagd. Sigaretten, die 35 cent per doosje kostten, moesten f 1.35 opbrengen. Pakjes tabak van 21 cent per half ons f 2.40, sigaren van vier cent 44 cent. Verschillende personen zijn gearresteerd. Het on derzoek wordt nog voortgezet. eiken Haarlemmer bekend is thans verkrijgbaar in fraai linnen bandje ƒ0.45 Boekhandel H. DE VRIES TELEFOON 10785, GED. OUDE GRACHT 27 Volgens den Engelschen nieuwsdienst heeft de Cana- deesche premier. Mackenzie King, bekend gemaakt, dat geen Canadegsche expeditiestrijdkrachten naar Australië zullen worden gestuurd. Volgens een bericht van den Engelschen nieuwsdienst uit Colombo heeft de staatsraad een voorstel tot Invoe ring van den militairen dienstplicht mét 22 tegen 17 stem- fnen verworpen. De totale verliezen der geallieerden in den zeeslag bij Java zouden volgens een bericht uit Washington 16 een heden hebben bedragen, waaronder 5 kruisers. In de nabijheid van Casablanca wilde een autobus uitwijken voor een op straat spelend kind. De volle bus reed tegen een boom, waarbij zeven passagiers omkwa men en velen zwaar werden gewond. Volgens een bericht van den Engelschen Nieuwsdienst uit Calcutta heeft de regeenng-van Bengalen gisteren weer aan allen, die geen voor den oorlog belangrijk werk ver richten, den raad gegeven het gebied van Calcutta zoo spoedig mogelijk te verlaten. Als reden werd opgegeven, dat bij luchtaanvallen stellig aanzienlijke verwarring zou ontstaan en dat het dan beter is, als de bevolking min der groot is. De Britsche admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat de beide trawlers Britannic en Moorland tot zinken zijn gebracht. Volgens een Reuterbericht heeft de koning van Engeland de benoeming goedgekeurd van David Victory Kelly. Britsch gezant te Bern, tot ambassadeur te Buenos Aires, waar hij Sir Esmond Ovey zal opvolgen, die bin nenkort aftreedt. In de eerste helft van April zal de luchtdienst tus schen Istanboel en Ankara en andere Turksche steden ge opend worden. De nieutve vliegtuigen zijn op de betrok ken trajecten ingevlogen. Door een ontijdige dynamietontploffing In een steen groeve van een portland-cement fabriek in Easton (Penn sylvania zijn minstens twintig arbeiders gedood. Veer tien kinderen van een school, die een mijl ten noorden van de steengroeve gelegen is, werden gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Naar de Daily Express uit Mexico meldt, heeft de Mexicaansche marine een Fransch schip in de Golf van Mexico opgebracht. De 50-jarige me'vrouw G. N., wonende aan den Hil- vertsweg te Hilversum is op het station aldaar tusschen een reeds rijdenden trein en het perron geraakt. Zij werd zeer zwaar gewond. De 49-jarige mevr. J H., uiltoen Haag, die Maandag j.l. op het station H. S. aldaar tusschen perron en trein bekneld is geraakt, is aan de gevolgen overleden. De politie in Den Haag heeft den 19-j4rigen G. O. en den 18-jarigen W. S. gearresteerd. Het tweetal heeft be kend zich aan talrijke pakhuisdiefstallen te hebben schul dig gemaakt. Verdacht van medeplichigheid is de 31-jarige L. R. in arrest gesteld. In het bekende Palace Hötel in Hilversum heeft een korte felle binnenbrand belangrijke schade aangericht. Uit een winkel in de Looiersdwarsstraat te Amster dam zijn vier zakken met peulvruchten en f 600 gestolen. De dief heeft een nachtwaker, die kwam kijken wat er aan de hand was. neergeslagen. De Amsterdamsche politie heeft twee mannen gearres teerd. die getracht hebben een koopman i ÏOOO af te persen. Naar uit Buenos Aires gemeld wordt, heef^. het con servatieve bloc, dat den waarnemenden president Castillo steunt, bijna de meerderheid behaald. Bijna alle resul taten zijn thans binnen. Castillo behoudt de meerderheid in den Senaat en. naar Associated Press verklaart, is er niet veel kans op wijziging der Argentijnsche politiek. De Zweedsche minister van justitie heeft zich, naar Dagens Nyheler meldt, opnieuw genoodzaakt gezien, ver strekkende maatregelen tegen de communistische pers te nemen. Tien communistische bladen zijn wegens een door al deze bladen gepubliceferd artikel in beslag genomen. Dc volkswil: te leven. Fens heerschten wij over de zeeën. Wij vreesden de stormen niet; Beheerschten de Dietsche steeën, Het Westeuropeesch gebied In dit lied wordt Nëerlands roem bezongen, de macht en de veiligheid, de grootheid te land en ter zee, welke onze vaderen zich eens door arbeid en strijd voor ons volk hebben verworven. Macht, arbeid en veiligheid. Wat wil ons volk in wezen anders? Hel volk heeft geen anderen wil dan dezen: te leven, mensehwaardig, welvarend te leven. Hebben de leiders van ons volk in den tijd waarin wij zijn geboren, in het tijdperk der democratie, dezen volkswil uitgevoerd? Geen sprake van De democrati sche regenten hebben integendeel in de hand gewerkt: machteloosheid op alle gebied, werkloosheid van een groot deel van het Nederlandsche volk. onveiligheid van den Nederlandschen staat. Ons volk was innerlijk verdeeld in tientallen elkan der heftig bestrijdende partijen en in elkander haten de klassen. Via de partijen trachtte iedere belangengroep nog iets te redden uit de wanorde van den liberalen staat. De machthebbers maakten er echter instrumenten van om het volk verdeeld te houden, teneinde des te beter te kunnen heerschen. Waarom moest het volk door klassenhaat worden verscheurd? Waarom moesten beroeps- en bedrijfs- genooten tegen elkander worden opgezet, ofschoon het toch duidelijk is dat zij gemeenschappelijke belangen hebben, welke zij in samenwerking met elkander heb ben te behartigen. Van de groepeering in klassen eens door socialistische voormannen bedoeld om so ciale verbeteringen af te dwingen bedienden de wer kelijke machthebbers (namelijk de machten met het geld) zich om het volk te versplinteren. Zoo gelukte het hun vooral de eenvoudige werkers van hoofd en hand in bedwang te houden, zoo verwerd de socialis tische omwenteling tot een revolutie-op-de-plaats-rust. Innerlijk verdeeld en verscheurd en daardoor ver zwakt kon ons volk, evenals andere volken in en buiten Europa, niet tot gezonden en eensgezinden ar beid komen. Het liberaal-democratische stelsel werd oorzaak van een ramp .welke hoogst ernstige gevol gen voor de gemeenschap zou hebben: de werkloos heid. In ons land ondervonden meer dan een millioen mannen, vrouwen en kinderen onmiddellijk de ge volgen hiervan. Een ieder kan weten hoe de bacil der werkloosheid ons volk heeft verziekt en ontkracht. Ons volk geraakte in verval. Het leed onder de algemeene decadentie. Ons volk was rijp voor het oultuurlooze bolsjewisme. Waren wij veilig? Neen. ons volk werd niet in de minste mate beschermd tegen de velerlei gevaren. Het werd niet beschermd tegen de brutale heersch- zuch't van het volksvreemde jodendom, niet tegen den kanker van het bolsjewisme, welke zich reeds diep in onze samenleving had ingevreten. Nederland werd klein gehouden. Onze weermacht werd afgebroken. Het is een grove leugen geweest, dat wij „paraat" waren. Maar dat was nog niet alles: in het groote Europeesche gevecht werden wij aan den verkeerden kant geplaatst, namelijk aan de zijde van den vijand van Europa, het trouwelooze plichtvergeten, verrader lijke Engeland. Hebben de democratische regenten dan tenminste ons koloniaal bezit veilig gesteld? Do jongste gebeur tenissen hebben het antwoord gegeven. West-Indië werd zonder meer aan Amerika verkwanseld. Oost- Indië, het rijke land. dat onze vaderen met bloed en zweet hebben gekocht, is zoo goed als weerloos ge maakt en vervolgens met veel lawijt aan den ver keerden kant van het strijdtooneel in het Verre Oosten opgesteld. De verschrikkelijke gevolgen hiervan we ten wij nu allen. Het spel is uitgespeeld. Er valt niets meer te verkwanselen en te verraden. Nederland zou thans aan het einde zijn als hier niet zou staan: een nieuwe volkskern en een nieuwe staats- kern; wanneer de N.S.B. niet zou zijn: Het volk van het volk, de staat in den staat Het volk der Nederlanden is niet dood. Het vecht voor zijn leven, hier en ginds in het Oosten. Het is niet alieen de plicht der nationaal-socïalisten. maar de plicht van het geheele volk de grootst mogelijke steun te verleenen aan de strijders voor Europa's be staan. Het gaat om de toekomst van Europa, de toe komst van het Germaansche gemeenebest, de toe komst van ons volk. Op 14 December heeft Mussert medegedeeld, dat ons volk als gelijkberechtigd met de andere Germaansche volkeren is toegelaten tot de Europeesche volkeren gemeenschap. Daar de Germaansche volkeren met hun Noordsehe raskern voorbestemd zijn om in deze gemeenschap de leiding te nemen, verwerft ons volk hierdoor opnieuw macht, arbeid en veiligheid. Van welk een ontzaglijke beteekenis zulks voor onze toe komst is, dient elke Nederlander te weten. Het be- teekent in elk geval werk en winst, indien wij met inspanning aller krachten de ons passende taak in het nieuwe Europa verrichten. En daarom: met Mussert voor nieuw-Nederland in nieuw-Europa. W. G. ANTON BOIN. Pro-Neclerlandscli Ja, dat te zijn, kan geen moeite kosten. Als waarachtig vaderlander gaat oolc u alles, wat Ne- derlandsch is, ter harte. De toekomst van ons volk, de zelfstandigheid van ons vaderland, de zorg voor een ie ier, die daarvoor op de bres staat, daarvoor uw krachten inspannen is een plicht, dien ook gij na tuurlijk gaarne vervult. Een pro-Nederlandsche plicht is het zoo sterk mo gelijk te maken van het fonds, dat zorgt voor het samenstellen en verzenden van de pakketten voor onze dappere vrijwilligers aan het Oostfront. Duizenden pakketten met sigaren, sigaretten. ta bak, boeken, tijdschriften, kranten, versnaperingen, werden reeds verzonden. Duizenden vrijwilligers wil len wij nog met zoo'n pakket gelukkig maken, Pro-Nederlandsch is het. landgenoot, ter verster king van het Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen „Nederland" te 's-Gravenhage, een flink bedrag te storten op girorekening 4 3 2 1 0 0. De strijd op het schiereiland Kertsj Zware verliezen der bolsjewisten BERLIJN, 26 Maart (D.N.B.) Op het schier eiland Kértsj hebben, naar het D.N.B, van mili taire züde wordt mgdegedeeld, de bolsjewisten op 25 Maart slechts met zwakke strijdkrachten totaal vergeefsche aanvallen ondernomen. Naar uit verklaringen van gevangenen blijkt, heb ben de bolsjewisten op het schiereiland Kertsj in de afgeloopen tijd in totaal 12 divisies infanterie, 3 brigades fuseliers en 4 pantserbrigades bij hun ver geefsche aanvallen in den strijd geworpen. Behalve de zware, bloedige verliezen waren ook de verliezen aan wapens en materiaal zeerjioog. De bolsjewisten hebben alleen in dit strijdgebied meer dan 230 pant serwagens verloren. -~5\ verdwqnt als sneeuw voor de zon, na 't gebruik van 7JJ een AKKERTJE Geen sche- WWly le hoofdpijn migrainemeer met AKKERTJES in huis De Nederland sche Pijnstiller De aanstaande Zomervacantie Wenken voor adspirant-vacantïcgangen Gaandeweg komt weer de tijd, dat iedereen vacantie- plannen gaat maken, misschien denkt die en gene er zelfs wel over alvast met de aanstaande Pasch- dagen een dag of wat naar buiten te gaan. In verband hiermee mogen wij in het onderstaand» eenige wenken ten beste geven, die naar wij aanne men in goede aarde zullen vallen. Daar is dan in de midde eerste plaats het tijdstip van de vacantie. Niet ieder een is vrij in de keuze daarvan, maar er zijn er velen, die evengoed in Juni of Juli als in Augustus met va cantie kunnen gaan. Wie in dit geval verkeert zal goed doen van zijn mogelijkheden gebruik te maken. Om te beginnen in zijn eigen belang. Wij moeten met va cantie nu eenmaal allemaal in Nederland blijven (het geen, men versta ons wel, wij geenszins als een straf beschouwen, want ons land is rijk aan mooie plekjes) en dit brengt, zooals wij verleden jaar hebben kunnen BOMA 6) Eri. Joh lit de ïanne jeeft. Johani man c De met je werpt tafel, schaal ook w Als Daarv liefst lijk oi geclraj zien, mede, dat er in de vacanticmaanden in hotels en pensions van de gezochte vacantiecentra moeilijk aan plaats te komen is. Natuurlijk vooral in Augustus, de vacantiemaand bij uitnemendheid. Welnu, als men kan ontga men alvast deze moeilijkheid door zijn va cantie op een ander tijdstip te stellen. Ook Juni en Juli zijn fraaie en aantrekkelijke vacantiemaanden (wanneer het mooi weer zal wezen kan men toch nooit weten!) wie dan met. vacantie gaat, heeft kans, dat hij het rustiger heeft dan in Augustus en zijn hotelier of pensionhouder meer tijd kan vinden om zich aan hem of haar te wijden dan in de periode, dat alles over- en overvol is en het hoofd des hoteliers of pensionhouders omloopt van de herrie Men helpt dus op deze manier zichzelf èn zijn „gast heer". Maar bovendien de spoorwegen, die in Augus tus overkropt zitten met vacantiereizigers en het daar bij op het oogenblik nog dubbel moeilijk hebben met allerlei „vitaal" vervoer. Ook dit komt tenslotte aan het plezier van den vacantieganger ten goede: men reist prettiger op zijn gemak gezeten dan menigte medevacantiegangers samengeperst en staan de. Het eene is het voorseizoen, op het andere heeft men in het hoofdseizoen groote kans. Fietsenyeryoer is vanzelf ook moeilijk. Wie per fiets zijn reis naar zijn bestemming wil vervoleen zorge, dat zij tijdig van te voren verzonden is. Want anders is teleurstel ling niet uitgesloten. Dat zal men zich nog wel van verleden jaar herinneren. Het maakt het ook alweer den spoorwegen veel gemakkelijker als zij niet alles op eens krijgen wat de fietsen betreft. Bij het maken van vacantieplannen in het algemeen moet men zich verder realiseeren, dat er nijpend gebrek aan fiets banden is en dat ook de schoenendistributie niet overhoudt. Dus vermijde men uitstapjes, die veel tage aan banden of schoenen (eventueel ook kleeding) meebrengen. Want op vervanging heeft men nauwe lijks te rekenen. Zeker niet als zij voor zooiets '- wezen onzakelijks als vacantie zijn verbruikt. Een ander punt van belang is de plaats waarheen men zich begeeft. Een feit is, dat verleden zomer iedereen naar de Veluwe wou. Het was daar overvol, de hotels en pensions konden geen mensch meer ber gen. In zekeren zin begrijpelijk is deze voorliefde wel, want de Veluwe is een mooie en aantrekkelijke streek. Maar zij is toch niet de eenige van dien aard in Ne derland? Ons land heeft gelukkig nog vele andere mogelijkheden: Twente, Zuid-Limburg, de Geldersche Achterhoek, Drente. Brabant, de kuststreek, enz. Ver leden jaar is het voorgekomen, dat het cp verschillende van de laatstgenoemde plekken slecht bezocht was. Toch hebben ook zij bizondere attracties, niet minder dan de Veluwe. Daarom ga men eens met zichzelf te rade of het bepaaldelijk de Veluwr móét zijn en men zich niet evengoed elders heen kan begeven. Het kan best gebeuren dat men op deze manier kennis maakt met een onvermoed gedeelte van ons land vol ver rassingen aan landschapsschoon en op ander gebied. Zoo dient men dus weer zichzelf Bovendien echter ontlast men de hötel- en pensionhouders en de spoor wegen en.... de distributie, die bij opeenhooping van menschen op een bepaalde plek extra-moeilijkhedei ondervindt ten aanzien van de bevoorrading der win keliers. Over enkele zaken, die dezen zomer van belang voor vacantiegangers zijn in een volgend artikel. RADIO PROGRAMMA ZATERDAG 28 MAART 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 7.15 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramofoonmuziek. 3.00 Causerie „Brandende kwesties" opn.). 8.15 Gramofoonmuziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.00 Ernstige Muziek (opn.) 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Zang met piano begeleiding en gramofoonmuziek. 12.00 Gerard Lebon en zijn orkest. 12.40 Almanak.- 12.45 B. N. O. Nieuws- en eco nomische berichten. 13.00 De landarbeider is boer, cau serie. 13.15 Klaas van Beeck en zijn orkest. 14.00 „Waar om leeren wij eigenlijk?", causerie. 14.20 Na gedanen arbeidMuziek en vroolijkheid. 15.45 „Wat zaaien we in April in den groententuin", causerie. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Koor van „Zanglust" met pianobegeleiding. 16.45 Hollandsch instrumentaal kwintet. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.35 Duitsche taalcursus. 18.00 Theo Uden Masman en zijn dansqrkest. 18.15 Kwartier van den Arbeid. 18.30 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 18.50 B. N. O. Nieuwsberich ten. 19.00 B. N. O. De wereldmeening uit den aether ge plukt. 19.10 Gramofoonmuziek. 19.15 Als ik 't voor 't zeggen had 19.30 Bonte Avond. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Stedelijk orkest van Maastricht, soliste en gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O- Nieuwsberich ten. 22.00 Gramofoonmuziek. 2315 Planosoli (opn.). 23,00 —24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 7.158.00 Zie Hilversum I. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15— 8.45 Zie Hilversum 1. 8.45 Gramofoonmuziek. 9.25 Toon kunstkoor afdeeling Amsterdam. Concertgebouworkest en solisten (opn.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gramofoonmu ziek. 10.30 Lichte muziek (opn.). 11.20 Ensemble Timm. 12 00 Pianovoordracht. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Muziekcorps van de Weermacht. 13.40 Voor de jeugd. 14.00 Passiemuziek naar het Evangelie van Johannes van Joh. Seb. Bach. 16.30 Orgelconcert (gr.pl.) 17.00 Voor de binnenschippers. 17.15 B. N. O. Nieuws- eco nomische- en beursberichten. 17.30 Orgelspel. 18.00 De Radio brengt18.15 Schrammelkwartet en soliste. 18.30 Cyclus „In een nieuw licht bezien". 18.45 Schrammelkwar tet en soliste. 19.00 Orkest van Gerard van Krevelen en solist. i9.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel yn den dag. 19.50 B. N. O. Praatje in Groningsch dialect. 20.00 Hier W. A. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.45 Bonte Avond. 2130 Film- praatje. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Toe lichting op het weermachtsbericht. 22.10—22.15 Avond wijding. de ga: slank, en eei legen, vrouw Joh. de tr; stok e men. zwijgt zegt onstu: ,A1 voor Kybe: de zo Dan „Ik ■ensi voorv HU zijn, caval „Di hij, veroc ,tK biedt Ky leger hier Ee me a dik f „li ,Ja. lij e Joha drinj gezic ooge Zi Eifeï iemf leert Ken trek kent Ei reus vert rug ren. „1 hen: lijk een; roe; tier ik "V gÉ»É Bij de Nederlandsche vrijwilligers der Wnfl'cn-SS. Tijdens een aanval. gS-P.K.-Frltz-Stapf-Pax-Holland-c In de Diergaarde Blijdorp le Rotterdam zijn twee matien- schnpen geboren, die, hoewel ze nog geen 4s uur geleden het levenslicht aanschouwden, met onfeilbare zekerheid de rotsen van hun verblijf beklommen. Polygoon-Hof-Pax-Holl.-c Reeds heeft de zon zooveel kracht, dat de kweekers de ruiten van hun kassen met een hesehermende witte laag gaan bespuiten, 0111 het gewas te vrijwaren voor te sterke Inwerking van do zonnestralen. Pax-Holland-de Haan-c. Duitsche technici herstellen in het ver» ovorde gebied de beschadigde clcctriciteiis- werken. Isolatoren worden onderhanden genomen.Orbis-Holl.-P.K. Jacob- Pax-Holl.01

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 10