JEUGDDROOM Het eerste. BEENTJES 2e Sterren-Regen De Ncorder Expres oude boeken Boekenwurm I 1 Electrische ontharing „DERWILDSCHÜTZ" STEMPELS OUDE BOEKEN Ria Roozen Een Schoenmaker wordt Millionnair Hetgeheim van den bakker? BOMAN VAN CHRISTEL BROEHLDELHAES FEUILLETON 6) (Nadruk verboden). Erich Kyber wordt 's avonds op een kopje thee in Johanne's werkkamer geïnviteerd. Moeder blijft uit de buurt; ook Hermine is niet uitgenoodigd. Jo hanne is geen vrouw, die een chaperonne noodig heeft. Dat weet iedereen en niemand neemt het Johanne kwalijk, wanneer zij 's avonds een jonge man op haar kamer ontvangt. De samowaar zoemt. Het blauwe spiritusvlam- jnetje brandt steil en rustig. De gele lampekap werpt een behaaglijk licht op de keurig gedekte tafel. Er staan sigaretten, gebak en zelfs een schaaltje bonbons. Jonge mannen mogen af en toe ook wel eens snoepen. Als er gebeld wordt, gaat Jo zelf open doen. Daarvoor moet ze de trap af, naar beneden. Het liefst zou ze, als een jong meisje, twee treden tege lijk omlaag springen, maar nu behoort ze zich te gedragen, zooals een jonge schrijfster, die in het middelpunt der belangstelling staat, past. De jongeman staat in het schemerige licht van de gang. Zijn gezicht is zeer Dleek. Zoo groot en slank, houdt hij het midden tusschen een gladiator en een page. vermetel en deemoedig, sterk en ver legen. Zoo staat hij voor het eerst tegenover deze vrouw. Johanne begroet hem hartelijk en stuurt hem dan de trap op. Hij hangt hoed en jas aan den kap stok en doet het vloeipapier onhandig van de bloe men. Donkerroode rozen. Hij houdt ze Johanne zwijgend voor. „U moet toch niet middden in den winter zegt Johanne verschrikt. Deze roode rozen zijn te onstuimig en al te veelzeggend. .,Als u eens wist, hoe een voorrecht ik het vind voor u het mooiste te mogen uitkiezen!", antwoordt Kyber, terwijl hij zich wat voorover buigt, want de zoldering in dit oude huis is ongewoon laag. Dan staat hij in Johanne's werkkamer. „Ik kan u niet zeggen, hoe lang ik dat al ge- wenscht heb hier in deze kamer te staan en alle voorwerpen te zien, die dagelijks om u heen zijn...." Hij doet veel te plechtstatig. Hij moet de jongen zijn, die hij in werkelijkheid is, maar hij speelt den cavalier en gedraagt zich als een minnezanger. „Doet u aan sport?", vraagt ze onverwachts en hij, die niet weet, wat dc aanleiding is tot deze spontane vraag, bevestigt haar eenigszms aarzelend. „Tennis?", wil zij weten. „Tennis en hockey. En als ik me de weelde kon veroorloven, zou ik ook paard rijden, maar zoo „Kunt u rijden?" Johanne schenkt thee in en biedt hem de schaal met gebak aan. Kyber, geboeid door het gesprek, legt zijn ver legenheid af, praat, tast toe, drinkt en begint zich hier thuis te gevoelen. Een ouwe schoolvriend van het gymnasium leent me af en toe wel eens een paard. Dan gaat het door dik en dun". „In den Eifel?" „Ja, natuurlijk in den Eifel. Maar...." hier hapert hij even, omdat de diepe bewondering, die hij voor Johanne gevoelt, zich plotseling weer aan hem op dringt. „Maar daarbij heb ik den Eifel nog nooit gezien, als u hem hebt geschilderd. U hebt bijzondere oogen, juffrouw Gahl!" Zij nipt even van haar thee. „Ach nee, ik heb den Eifel vroeger ook nooit goed waargenomen. Tot er iemand kwam. die mij de oogen opende, en me leerde zien. Aan hem heb ik zooveel te danken. Kent u dien ouden man. dien beroemden Eifel- trekker met zijn langen, witten baard? De heele stad kent hem". „Eberhard Martissen?" „Juist, ja!" Erich Kyber's blik dwaalt langs het glas van de reusachtige boekenkast, die een der muren van het vertrek geheel in beslag neemt. De titels op den rug van enkele banden zijn nog juist te ontcijfe ren. „U weet al heel wat van mij"? zegt Johanne om hem over zijn verlegenheid, die zich nu weer duide lijk doet gevoelen, heen te helpen. „Vertelt u me nu eens iets van uzelf. Bent u tevreden met uw be roep?" „Ik heb maar een zeer bescheiden werkkring, alle dagen hetzelfde te doen bij Gemeentewerken: op een bureau te zitten en verder te werken aan hetgeen anderen begonnen zijn. Er is niet de minste kans, dat ik ooit verder kom". „Vertelt u me eens wat hebt u geleerd?" „Ik heb het gymnasium afgeloopen. Ik was zeven, tien, toen ik m'n einddiploma haalde. Toen wilde ik schilder worden". „O, schildert u?", valt Johanne hom in de rede en daarmee doet ze hem onbewust een buitengewoon genoegen. „Dolgraag! Maar men kan er nu eenmaal niet van leven. Als ik geld genoeg had, zou ik alleen maar willen schilderen, zonder er iets mee te verdienen. Maar nu moest ik, terwille van mijn moeder, we! een lucratiever beroep kiezen. Ik ben architect. Een paar jaar hoogeschool in Aken en daarna kreeg ik een baantje bij de gemeente, ook al omdat mijn vader hier rector van het gymnasium is geweest. Hij stond in de stad zeer goed aangeschreven, een knappe kop en zeer vooruitstrevend, maar juist daarom hier niet op de juiste plaats. Ik vrees, dat het met mij ook zoo zal gaan". Johanne knabbelt peinzend op een koekje. „Zoo moet u dat niet zeggen. U moet ook hier laten zien, wat u kunt; u moet de aandacht trek ken. Als u steeds alleen maar datgene doet, wat van u verlangd wordt, zult u nooit vooruit komen". „Lieve hemel, hoe zal ik ooit de aandacht kunnen trekken, juffrouw Gahl? Boven me zitten de oude heeren. de hoofdambtenaren; die houden elkeen op een afstand om hun positie zoo min mogelijk in ge vaar te brengen". „Laat u mij eens een schilderij zien, dat u ge maakt hebt?", vraagt Johanne; daarmee van het wat pijnlijke onderwerp afstappend. „U krijgt van mij het mooiste, dat ik heb!", geeft hij min of meer overijld ten antwoord. Wat is hij toch nog heerlijk jong en impul sief. (Wordt vervolgd). (Onder Olst is het eerste kievitsei gevonden.) Ongerept en ongeschonden Is het eerste weer gevonden. Gladgesehaald, perfect gelukt, 't Eerste kievitsei product 'k Zie de ware lekkerbekken Trekkebekkend lippen lekken. Om de voorjaarslefckernij Van dat eerste kievitsei, Wie niet op het hapje rekent Kijkt ook blij, wa.it het beteekent, Dat de nieuwe lentetijd Nu compleet is ingewijd. Meer of minder jonge knapen Gaan nu iilincs weer aan 't rapen, Vol van kievitaliteit. Voor de sport en het profijt. 't Kan de kievit weinig schelen Verder is 't een vreugd voor velen, Slechts de kievit in-den-dop Heeft, zij 't onbewust, een strop, Net nog niet genoeg verborgen Door de kievit-moederzorgen Vond men 't eerste kievitsei En ik kan het u wel borgen. Men vindt er nog heel wat bij, 't Smeuïg lente lekkernijtje 't Fijne kleine kievitseitje Voor mij. zij hierbij vermeld, Op tè hoogen prijs gesteld. P. GASUS. „W. A. DIENT EN OFFERT". Vraaggesprek met den Heerbancommandant. 's-GRAVENHAGE, 27 Maart. In het kader van de Maandag a.s. te openen Heerbantentoonstelling „W. A. dient en offert" wordt Zaterdag van 20 tot 20.15 uur over den zender Hilversum 2 een vraag gesprek uitgezonden met den Heerbanleider J. E. Feenstra, Heerbancommandant der Heerbannen 3 en 4. DE HEER V. DYSERINCK OVERLEDEN. Te Overveen, waar hij woonde, is op 70 jarigen leeftijd overleden de heer Vincent Dyserinck. die jaren lang directeur is geweest van de bekende N.V. Dyserinck Zn., aan den Schalkwijkerweg te Haarlem. De heer Dyserinck kwam in April 1899 in het be drijf en is lid der Directie gebleven tot 1 Januari- van dit jaar. Nadien bleef hij als adviseur nog steeds aan de firma verbonden. Ofschoon de overledene warme belangstelling had voor het dagelijksch gebeuren bekleedde hij in het maatschappelijk leven weinig of geen officieele func ties. LAATSTE BERICHTEN Churchill over de actueele politiek Toespraak tot den raad der conservatieve partij LISSABON. 26 Maart (A.N.P.) Naar de Brit- sche nieuwsdienst meldt, heeft Churchill heden in een toespraak tot den raad van de conservatieve partij verschillende kwesties der actueele politiek besproken. Hij onderstreepte, dat hij „thans geen waarborg ervoor kan bieden", dat Engeland aan het eind van zijn „tegenspoed" is gekomen. Churchill sprak er over, dat het afgeloopen jaar een „somber" jaar geweest is en dat „vele beproe vingen" den geallieerden nog te wachten staan. Hij gaf als zijn meening te kennen, dat Engeland's oorlogspositie in zooverre „verbeterd" is, dat het een jaar geleden nog alleen stond, terwijl thans drie wereldmachten verbonden zijn. Met betrekking tot de uitgeoefende kritiek ver klaarde Churchill o.a.: „Het is ons gelukt, de vrij heid van het woord, een parlementaire regeering en de persvrijheid te bewaren. Maar er bestaat een grens en ik moet den eisch stellen, dat daarmee rekening gehouden wordt. Ik kan niet toelaten, zoolang ik de verantwoordelijkheid voor de propa ganda draag, dat het leger verstoord wordt, of da', het vertrouwen van Engeland en. van het leger in de bekwaamheid en het karakter van ons corps of ficieren ondermijnd wordt. Herhaaldelijk heb ik verzocht meer tijd en aandacht te besteden aan den wederopbouw voor den tijd na den oorlog. Wij moeten bij machte zijn, alle kwesties zorgvuldig te behandelen, opdat niets onze gedachten of onze volledige energie afleidt van de taak van het na tionale Zelfbehoud en van de verplichtingen onder tie geallieerden, welke verplichtingen ons ODleggen. dat wij voor onbepaalden tijd alles, wat wij geven kunnen, in den meest volledigen zin, aan die taak besteden". De Britsche minister-president heeft verder Sin gapore het tooneel genoemd van een der grootste catastrofes in de Britsche geschiedenis. Vervolgens zeide Churchill, dat het verloop van den strijd op den Atlantischen Oceaan zich weder ten ongunste gekeerd had. Hij kon niet garandeeren, dat de on gelukkige tijden voor Engeland voorbij waren. Ten slotte was hij van meening, dat den geallieerden zelf schuld trof, wanneer zij den oorlog zouden ver liezen. Tauansche bescherming voor CJ^lpeiischp koopvaardii? BERLIJN, 26 Maart De A.N.P.-corresponden-t I meldt Volgens nog ongecontroleerde geruchten zou Japan aan de Chileensche regeering Japansche con vooileiding voor de Chileensche koopvaardijsche pen hebben aangeboden. SCHERPE TOON VAN ENGELSCHE PERS TEGEN ZWITSERLAND BERLIJN, 26 Maart De A.N.P.-correspoiïdent meldt De laatste dagen kan men in de Engelsche pers 'n vrij scherpen toon tegen Zwitserland verneme.n. Alhier is men van meening, dat dit niets anders is dan een poging, om Zwitserland onder druk te zetten en de momenteel plaats hebbende handels besprekingen van Zwitserland te beinvloeden. Britsche kruiser bii Malta getroffen BERLIJN. 26 Maart (D.N.B.) Bij de met on verminderde kracht aanhoudende aanvallen van het Duitsche luchtwapen op Malta hebben dc Duitsche gevechtstoestellen naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt ook in den nacht van 25 op 26 Maart en in den loop van Donderdag successen be haald. In het havengebied van La Valetta werden door bommen verscheidene militaire doelen in brand geworpen en schijnwerpstellingen op het eiland voor geruimen tijd vernield. Ook overdag kwamen de Duitsche bommen in het havengebied van La Valetta goed op het doel terecht en richt ten aan de olietanks, de docks en kade-installaties aanzienlijke v ernielingen aan. Een in de haven lig gende Britsche kruiser werd met twee bommen van zwaar kaliber getroffen. JAPANSCHE DIPLOMATIEKE BENOEMINGEN. TOKIO, 27 Maart (D.N.B.) De ambassade raad te Vichy Ken Harada is benoemd tot Japansch gezant bij het Vaticaan. Tot Japansch ambassadeur te Vichy is benoemd de gezant te Bern, Takanoboe Mitani. Geallieerde oorlogsraad te Washington? STOCKHOLM, 27 Maart. (D.N.B.) De Austra lische minister van buitenlandsche zaken dr. Evatt heeft gisteren medegedeeld, nar de Engelsche nieuwsdienst meldt, dat Roosevelt het voorstel be studeert Washington te maken tot den zetel van een oorlogsraad, waarin Australië. Nieuw-Zeeland en Canada vertegenwoordigd zullen zijn. Volgens dr. Evatt is Australië een zeer belang rijk oorlogsiooneel. Zijn beteekenis en die van het geheele gebied der Stille Zuidzee in het algemeen mag niet worden onderschat. De economische aspecten van dezen oorlog en het nieuwe Europa Rede van mr. M. M. Rost van Tonnïngen AMSTERDAM. 26 Maart. Voor de afdeeling po litie van den kring Amsterdam - van het rechtsfront heeft vanavond in de bovenzaal van het American Hotel de president-directeur van de Nederlandsche Bank. mr. M. M. Rost van Tonningen, gesproken over het nieuwe Europa, waarbij spr in hoofdzaak de eco nomische aspecten daarvan zoowel als van den huidi- gen oorlog belichtte. Spr. begon met het geven van een overzicht der geschiedenis van de laatste 20 jaren en over den eersten tijd van dezeri oorlog en hoe Duitsch- land door de bezetting van Polen en Noorwegen over rijke grondstoffenvoorraden de beschikking kreeg en hoe door het losweeken van Roemenië de rijkste Euro- peesche oliebronnen eveneens in Duitsche handen kwamen. Spr. ging vervolgens de grondstoffenpositie na, zooals die thans, na het intreden van Japan in den oorlog, is. Wat de kolenproductie betreft, beschikt Duitsch- land thans over 426 millioen ton, plus .70 millioen ton uit het Donetzbekken, tegen Engeland en Noord- Amerika samen 580 millioen ton De ijzerpositie van beide partijen is nagenoeg gelijk. Duitschland kan dus de opsnijders aan den overkant rustig afwachten. Van de meer zeldzame metalen is de Russische mangaan- productie reeds in hoofdzaak in Duitsche handen; die in den Kaukasus zal niet lang meer op zich laten wachten. In den Oeral bezit Rusland een belangrijke ijzer- en chroomproductie, doch wanneer het daar straks geen kolen meer krijgt is de Russische bewape ningsproductie vleugellam geslagen Hetzelfde geldt voor de zeer rijke oliebronnen in den Kaukasus. Wanneer Japan Britsch-Indië kan bezetten en door de Perzische Golf de hand reiken aan de Duitsche troepen in den Kaukausu is de Angelsaksische we reldheerschappij ten einde en de blokkade omgekeerd. Spr. die erop wees, dat wij moeten leeren te den ken in continentale verhoudingen, zag in de toekomst drie continenten: het Europeesch-Afrikaansche conti nent, onder Duitsche leiding, het Japansch-Groot- Aziatische blok en het Amerikaansche blok. Veel hooren wij spreken over Nederlands zelfstan- digneid en onafhankelijkheid, maar voor spreker is er slechts één ding: dat de Nederlandsche mensch zijn plaats zal krijgen in het komende Germaansche rijk Spr. wees erop, als straks, ha den oorlog de enorme rijkdommen van Oost-Europa zullen worden ontslo ten. de Oostzee misschien wel de drukst bevaren zee ter wereld zal worden. Langs de geheele kust van West-Europa zal één groot havengebied ontstaan. Het nationaal-soeialistische economische systeem heeft een voorwaarts stormende politiek: produceeren. voor de behoeften der volkeren en die behoeften zijn oneindig. Een algemeene overproductie is volgens spr. dan ook nonsens. Wij krijgen in West-Europa in de toekomst geen concurrentie bv. tusschen Rotterdam en Antwerpen, maar de meest intensieve samenwerking zal noodzakelijk zijn om het enorme verkeer meester te kunnen worden. De bloedbron van het volk is de boerenstand. Als de financieele en tolgrenzen zijn opgeheven, zal er een trek van de boeren naar het Oosten ontstaan, die in de Russische ruimte de Germaansche leiderstaak op zich zullen nemen. Thans reeds leggen in het Oosten onze daar strij dende mannen de basis van onze vrijheid. Zij hebben de stem van het bloed en de taal van den leider be grepen. GESLAAGD. Bij het in Den Haag gehouden examen vanwege de Ensaid modevakscholen is voor costumière ge slaagd Mej. C. Lotens, te Haarlem: voor opleiding coupeuse mej. M. Niezen, te Haarlem. WINTERHULP NEDERLAND 's-GRAVENHAGE, 27 Maart. Naar wij ver nemen heeft de Nederlandsche Bank te Amsterdam aan Winterhulp Nederland een gift van f 50.000 doen toekomen. Ook door dit bedrag zal Winterhulp Nederland in de gelegenheid zijn in vele gezinnen de vreugde van de nieuwe lente te brengen. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau. Smede- straat te Haarlem, tusschen 11 en 13 uur. Terug Ie bekomen bij: Ileeres, portier Stadhuis (tus schen 9—17'6 uur), bril; v. d. Geest. Kleine' Houtstraat 67 rood, handschoen; v. d. Weijden, Hakenessergracht 50 rood. hond: Kennel Thornwood. Van 't Hoffstraat 93. hond; Broersen, Van Zeggelenplein 20. kinderfiets: Schou ten, Zuid Schalkwijk 21. portemonnate met Inhoud: Vis ser, Houtmankade 29. portemonnaie met inh.; Fokkens. Ooievaarstraat 6, schroevedraaler; Deetman, Versprock- weg 2. tasch met Inh Van Galesloot, Verspronckwog 48. vork; Keijzer. Graaf van Wledstraat 12, zadeldekje Terug te bekomen bij: Andriessen. Vosmaerstraat 71, boord; Hemsbergen. Wagenweg 214. bril: Kluzlng, Wilhel- mlnastraat 63. handschoenen; Drijver, Kleverlaan 214, horloge; Saailoos. Wtcherstraat 3, horloge; Bosman, Ro- moicnstraa: 1. handschoen: Nederkoorn, Allanstraat 31, hoed: v. Geemen. Preangerstraat 14. Jasje; Bon, Busken Huctstraat 16. medaillon; Draijer. v. Oldenbarnevcld- laan 3. oorbel; Van Bruggen, Fabriciusstraat 17, portemon naie met inh Bosman. Oranjestraat 110, schoen; v. d. Roet, Rijksstraatweg 216, tasch met inh.: de Groot. Graaf schapstraat 74, want; Eekhof, Trompstraat 41, wantje; Oostram, Rozenprleelstraat 23. zak met Inh. HAARLEMSCHE REDDINGSBRIGADE. Huldiging van den heer Schmidt. De Haarlemsche Brigade kwam Donderdagavond in jaarvergadering biieen, in Café Restaurant Bririkmann, onder voorzitterschap van den heer Joh. M. Schmidt. De brigade-vlaggen aan den wand en de vele bloemstukken wezen er op dat iets bijzonders te wachten stond. De heer Schmidt mocht op 25 dezer het feit herdenken dat hij 12'A jaar geleden tot voorzitter der brigade was gekozen. Aanwezig waren behalve de vele leden, mevrouw E. W. MerensJoekes en van de hoofdcommissie Zwem mend Redden, mej. A. Claus en de heeren J. W. van Gemen, beiden uit Amsterdam en A. J. Meijerink. De voorzitter herdacht, in gevoelvolle woorden, het heengaan van het oudste lid der brigade den heer J. de Zeeuw. Voorts memoreerde spreker de ver plichte fusie tusschen Zwembond en Reddingshond en bracht dank aan de heeren en dames die met het personeel van het Sportfondsenbad het zwem men van de geestelijk- en lichamelijk onvolwaardi- gen bevorderen. Mevrouw MerensJoekes het woord nemende bracht namens de leden een woord van hartelijken dank aan den voorzitter voor de wijze waarop hij het voorzitterschap, vervult. Aan geboden werd een mooie boekenkast, een boekwerk en voor mevrouw C. E. SchmidtMiisler bloemen. Namens de Zwem- en Reddingshond bracht de heer van Gemen de gelukwenschen over en spelde het lidmaatschap van Verdienste op de borst van den voorzitter. Weer werden bloemen aangeboden. De heer Meijerink roemde de prettige samenwer king met zijn mede-propagandist. Voorts werden nog telegrammen en gelukwenschen voorgelezen ge zonden door Ongevallendienst, de Bloemendaalsche Brigade, van Gebr. Merens, terwijl de Heemsteed- sche Zwem- en Poloclub bloemen had gezonden. De heer Schmidt dankte allen voor de woorden en de geschenken en deelde mee een gedreven kope ren schaal beschikbaar te stellen voor hem of haai die bij het medisch deel om den Dr. Merens-beker het hoogste cijfer verkrijgt. De schaal zal driemaal achter elkander of anders vijfmaal in geheel gewonnen moeten worden voor zij eigendom wordt. Dr. A. D. Bloemsma, medisch leider, werd tot onder-voorzitter benoemd, terwijl bij acclamatie alle aftredenden werden herbenoemd. Aan den heer P. Wapstra werd dank gebracht voor zijn keurig jaarverslag en aan den penning meester, den heer A. G. van den Berg décharge verleend voor zijn correct beheer der kasmidde len. De gemeente Haarlem heeft een subsidie toege kend van f 150 en de Maatschappij tot Reddding van Drenkelingen van f 50. LEZING MET LICHTBEELDEN. Op Zondag 29 Maart a.s. des avonds om 8 uur zal de heer J. A. Verwey, Evangelist te Zwolle in de'Zuiderkapel aan de Zuiderstraat no. 15 te Haar lem spreken over: „Sprake en sproke Gods in de natuur". Hierbij zullen lichtbeelden worden ver toond. ALGEMEENE JAARVERGADERING VAN H. P. C. Voor de jaarvergadering van H. P. C. bestond veel be langstelling. Na het lezen van het jaarverslag en de ver slagen van de waterpolo en zwemcommissles, zoomede overige commissies, bleek dat het afgeloopen jaar zeer gunstig vöor de vereeniging was geweest, terwijl ook een klein voordeelig financieel saldo vetmeld kon worden. 46 nieuwe leden waren toegetreden. De bestuursverkiezing gaf tot uitslag dat gekozen wer den A. J. Braam, voorzitter, A. M. Heerkens Thljssen vlce-voorzitter, H. W. Bakker, penningmeester, mej. C. Amels, H. den Beider en J. v. Zadel, commissarissen, ter wijl als secretaris werd benoemd de heer R. J. Engelen berg. De waterpolocommissle zal bestaan uit de lieeren A. M Heerkens Thljssen, M. Mauritz en H J. Leyenaar. De zwemcommissie uit de leden J. v. Zadel. A. H Sipkema. mej. A. Sevensma. H. den Beider en M. Mauritz. Bij dé seizoenbespreking vermeldde de voorzitter dat ook ln het komende seizoen wederom een zwemweek zal worden gehouden terwijl getracht zal worden de water- polocompetitle normaal te doen verloopen alhoewel dit seizoen geen degradatie-wedstrijden zullen kunnen plaats vinden. Met een opwekking ook in het komende jaar de uiterste krachten in te spannen sloot de voorzitter de ver gadering. BLOEMENDAAL RIJWIELDIEFSTALLEN. Uit het feit dat de laatste dagen bij de politie re gelmatig aangiften binnenkomen omtrent vermis sing van rijwielen, moet geconcludeerd worden dat de zwijntjesjagers zich thans in deze gemeente on ledig houden. Gisteren werden niet minder dan vijf aangiften op één dag gedaan! De politie wijst de ingezetenen op het feit dat het onbeheerd laten staan van rijwielen aan den weg of in den tuin niet verantwoord is. JUBILEUM W. FLOOREN. 1 April a.s. hoopt de heer W. Fioo- ren, Oosterduinweg te Aerdenhout. den dag te herdenken dat hij vóór i 40 jaar in dienst tra<j bij de familie f v. d. Vliet, Huize „Vaart en Duin", te Overveen. De heer Flooren heeft „Oosterduin" nog gekend voor het Werd verkaveld in bouwterrein. Een aantal onbebouwde stukken grond, zelfs het bij jong en oud in den (familiefoto's) omtrek en ver daarbuiten bekende witte huisje, dat door den heer Flooren steeds wordt bewoond, geven alleen nog aanwijzingen en herinneringen aan wat „Oosterduin" in zijn glorietijd is geweest. Met den aanleg van een villapark vervielen de werkzaamheden van den heer Fiooren en werd hij overgeplaatst naar de buitenplaats „Vaart en Duin". Wijlen de heer G. J. v. d. Vliet, stond in de sportwe reld bekend als een grooie liefhebber van de jacht, zoodat de a.s. jubilaris dan ook vele jachtterreinen, zoowel in het binnen-, als buitenland met zijn pa troon heeft mogen betreden BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 27 Maart. Bevallen: 25 Maart* G M van Berkel—Klaver, z. 26 Mrt: C. Bouckaert—van de Reep. z.. A. Sonnega— Roelofsen, z„ A. G. van Egmond—van Huissteden, d.( H. van der Vossenvan den Eisen, d., A. Ruijght Rosman, z., J. F. Boogaard—Visser, d. 27 Mrt: A. M. E. GoemansLitjens, z., E. E Lancée-Bonnet, d. Overleden: 26 Mrt: J. Olthoff—de Jong, 30 j.. Leid- schevaart. J. van Meulenaarsgraf. 55 j.. Adr. Loosjes- straat OFFICIEELE MEDEDEELINGEN. VERLENGING GELDIGHEIDSDUUR VAN TOEWIJ ZINGEN VOOR PEULVRUCHTEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Land bouw en Vlsscherij maakt bekend dat de geldigheidsduur van de toewijzingen voor peulvruchten welke een verval datum hebben, gelegen tusschen 15 Februari en 15 April, verlengd wordt tot cn met 16 April a.s. DISTRIBUTIE VAN RIJWIELEN. De aandacht van detaillisten ln rijwielen en onderdeed len wordt er nogmaals op gevestigd, dat het verboden is de volgende artikelen te koopen. te verkoopen cn af ta leveren: a. tourrijwielen tenzij de frnmehoogte minder dan 16 bedraagt race- en sporlrijwielen, transportrijwie len, carriers, onderstellen voor carriers. Invalide wagens; b. frames van de onder a. vermelde vervoermiddelen. Dit verbod geldt niet alleen voor bij het Bureau voor de Metalenverwerkende Industrie, Riouwstraat 174-176. 's Gra- venhage. Ingeschreven haldelaren. maar ook voor de han delaren. die nog niet aan de verplichting tot inschrijving bij genoemd bureau hebben voldaan. Afgezien van de om standigheid. dat zij. die niet aan de verplichting tot in schrijving hebben voldaan, ingevolge het economisch sanctiebeslult strafbaar zijn. zal ontheffing van Rcnoemde verboden, welke ln den vorm van een vergunning zal worden gegeven, uiteraard alleen aan ingeschrevenen worden verleend. DISTRIBUTIE VAN SINAASAPPELEN. De Secretaris-Generaal van het Departement van Land bouw en Visscherij brengt in verband met dc distributie van sinaasappelen ter kennis van kleinhandelaren cn gros siers in dit artikel, dat. voor de bevoorrading van den han- ,del de volgende regeling is getroffen. De Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale ra! de ter harer beschikking staande sinaasappelen door bemid deling van de stichting ..Vegro" aan de bij haar Inge schreven grossiers toewijzen naar verhouding van hun omzet ln de basisjaren. De grossiers dienen de door hen ontvangen sinaasappe len ten spoedigste af te leveren aan de tot hun afnemers behoorende detaillisten, overeenkomstig de door de rayonleiders van de Vegro ter zake getroffen regeling. Het is aan de detaillisten verboden van meer dan een grossier sinaasappelen te betrekken. De detaillisten zullen geen vooi schottoewijzingen ont vangen en behoeven ln verband hiermede voor de door hen te ontvangen zending sinaasappelen geen toewijzing aan hun leverancier af tc geven. ZIJ zijn echter verplicht de door den grossier uitgeschreven nota. vermeldende hoeveelheid, classificatie en prijs, t# onderteekencn en aan den grossier ter hand te stellen als bewijs, dat zij de afgeleverde sinaasappelen hebben ontvangen. Bovendien rust op de detaillisten de verplichting om de bonnen, welke zij bij aflevering der sinaasappelen van het publiek ontvangen, zoo spoedig mogelijk, doch ln leder geval voor een nader vast tc stellen dntum, aanReteekend op te zen den naar den grossier, van wlen zij de sinaasappelen heb ben betrokken. De bonnen behooren geplakt te zi!n op de bij den plaatselijken dlstributiedienst verkrijgbare opplak- vellen. De grossiers dienen de door hen van hun afnemers ont vangen bonnen voor een nader vast te stellen datum op opplakvellen ln te leveren bij den plaatselijke distributie- diensten met een ontvangstbewils MD 201. Het plaatselijk distributiekantoor zal dit ontvangstbewijs zegelen en waar merken. opdat de grossier hiermede de door hem ontvan gen partij s'naasappelen kan verantwoorden tegenover de Nederlandsche Groenten- en Fruitcentrale. De aandacht wordt er op gevestigd, dat handelaren, die zich niet aan de bovenstaande voorschriften houden, straf baar zijn op grond van het économisch sanctlehesluit 1941 Bovendien zullen maatregelen worden genomen om hen van verdere leveringen ui» te sluiten. TELERSPRIJZEN VOOR AARDAPPELEN EN SUIKER BIETEN. In aansluiting op de publicatie, waarin de prijzen voor de akkerbouwproducten oogst 1942 werden genoemd, moge nog extra de aandacht worden gevestigd op het feit dat de telcrsprlizen voor aardappelen e:t suikerbieten aanmerkelijk zijn verhoogd. Werd voor Kleiaardappclen oogsl 1341 wat betreft de Bevelander, Koopmans Dlauwc. Noordeling. Roode Star. Westeinder Bonte en Blauwe en Zeeuwsrhe Bonte en Zceuwsche Blauwe zonder bewaarloon f3,75 betaa.d per 100 kg., thans is dat gebracht op f4,75. 1 De andere rassen kleiaardappclen zijn gebracht op f4,50 en f 4,25. terwijl van de zand- en veenaardappclen de rassen: Bevelander, Komeet. Noordeling, Populair. Re cord. Robijn en Roode Star gesteld zijn op f 4.— per 100 kg.; en de overige rassen op f3.75. De suikerbieten zijn per 1000 kg. van f 16.— gebracht op f 19r- De vooruitzichten voor dc teelt van aardRppelen en sui kerbieten zijn hierdoor aanmerkelijk verbeterd. Ofschoon het misschien overbodig is. moet hier de wcnsch naar vo ren gebracht worden, dat de oppervlakte suikerbieten op ten minste gelijke hoogte komt te liggen als In 1341. en dat de oppervlakte aardappelen nog aanmerkelijk wordt uitgebreid: de akkerbouwers worden aangespoord hier mede in overeenstemming te handelen Aardappelen oir suiker behooren nu eenmaal 'ot de be langrijke deelen van het voiksvoedse! en er moet voor ge zorgd worden, dat In 1942 hiervan voldoende wordt voort gebracht, temeer waar er van deze gewassen een groote hoeveelheid voedsel per oppervlakte-eenheid wordt ge oogst. DE REGEERINGSCOMM1SSARTS VOOR DE BODEMPRODUCTIE. TOEWIJZING FOKZEUGEN 1942. Met de verzending van dc toewijzingskaarten 1942. waar op vermeld staat, hoeveel zeugen, dooi dc fokkers mogen worden gehouden, is reeds een aanvang gemaakt. De aandacht wordt erop gevestigd, dat zij. die geen kaart zullen ontvangen niet het recht zullen hebben fokzeugen aan te houden. Evcntucele biggen worden ook niet ge merkt. De schaarschtc aan kraehtvoedcr noopt ons inz.ike bet aantal aan te houden biggen, een beperking toe te passen. Vervolgens wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat zij. die het recht hebben een zeug te houden. 8 dagen voordat de zeug kan werpen, hiervan kennis moet geven aan den Plaatselijken Burenuhoudcr. Wordt dit vcr/uimd dan worden de biggen niet gemerkt. RECLAMES INZAKE DE AANSLAG VEELEVERING. Bij een reclame over een teveel aan koelen, welke zijn oorzaak vindt. In het mond- en klauwzeer, dat op het be drijf heerschte. moet als bewijs, een attest van den vee arts worden overgelegd. Dit bespoedigt de behandeling van de reclame. DE PROVINCIALE VOEDSEI.COMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. Ingeschreven als „Officieele Landbouwmededccllngen" No. 9. LEVERING VAN NUCHTERE KALVEREN. De Bedrijfsorganisatie voor Vee en Vlecsch maakt be kend. dat het met ingang van 28 Maart 1942 niet langer mogelijk zal zijn des Zaterdags nuchtere kalveren op een slachtveemarkt of leveringsplaats ter levering aan te bie den. De levering dezer dieren dient derhalve op een der andere werkdagen plaats te vinden. AAN ONZE ADVERTEERDERS Het Cebuco, Centraal Bureau voor Courantenpubliciteit van de Nederlandsche Dag bladpers, Heerengracht 258, Amsterdain-C., wordt in verband met de tijdsomstan digheden mede gezien de zoo pas ingevoerde nieuwe advertentie-beperking, met ingang van 1 April a.s. op geheven. DE DIRECTEUR., De Heer en Mevrouw LANCéE-BONNET geven met vreugde kennis van de geboorte van hun dochter ANTOINETTE ELISABETH Haarlem, 27 Maart 19.42. Duinoordstraat 1. Voor Uw hartelijk bewijs van deelneming, betoond bij het heengaan van onzen besten Man, Vader en Behuwdvader, CHRISTIAAN SMINK betuigen wij onzen oprechten dank. Haarlem: J. SMINK- VAN BOCKHOOVEN Amsterdam: C. SMINK Jnr. D. SMIT-WESTRA Beverwijk: J. VAN DER SCHAAR- SMINK K. E. VAN DER SCHAAR Haarlem: F. SMINK Haarlem, Maart 1942. SPECIALE MASSAGE met bestraling voor Ischias, Rsheuma. Zenuw., Spierpijnen enz. Ref. ter inzage. U. v. d. ZWAART Pleiadenstr. 42. H.N. HUWELIJK. Nette juffr. 30 jaar, zeer ontw. zoekt serieuze.kennism. met dito Heer. Brieven no. 7867 bureau van dit blad. geeft de hoogste waarde voor flesschen. kinderwagens en marktgoederen. BANTAMSTRAAT 37. PIANO of ORGEL te koop gevraagd door verpleeg ster (van particulier). Brieven met omschr. en uitersten prijs pnder no. 7869 bur. van dit blad. M££fTF/?fTUK MEYQOOH, zoo pebaatfe/eff w/jt al Uw fur?e wa&cf?' T CONFIDANCA brengt Op ZONDAG 29 Maart a.s. in het Gem. Concertgebouw DE GRASHAPPERS het fenomenale Dansorkest o.l.v. Cor Perez (12 m, be zitting). DE ADLERS De bekende mondorgel virtuozen JACQUES GERLACH Europa's beste accordeonist. DE BAMBOEZLERS en DE NED. RIVALEN DER HOTCLUB De Honolulu Koninginnen be kend v. Radio en Gramofoon. Aanvang 7.30 ENTRéE ƒ1.- pl. r. Voorverkoop van 10-3 uur vanaf Donderd. Bespreekt tijdig Uw plaatsen. Minahassastraat 53 doet al Uw bestel-, afhaal- of boodschappenwerk. Snel, goed en billijk. Zendt een kaartje. Wij geven splinternieuw geld voor Uw Te koop eenige goede blokken huizen voor belegging. Br. no. 7866 bureau van dit blad. Kruisweg 38, Telefoon 18968. Zaterd 28 Maart 7.30 uur: „Het Nederl. Tooneel" „Liefdesbrieven" Regie: LOUIS DE BREE Norm. pr. Coupons geldig. Voorverk. dag. van 10-3. Woendag 1 April 7.30 uur: Volksvoorstelling (125 ste) „Het Ruys-Ensemble" „Het meisje met de 9 punten" Pr. 0.85 en 0.50 (alles in- begr.). Voorverk. v.a. Maan dag 10-3. LA GAITé - RAAKS 1-3 - HAARLEM Speciaal Borreluur van 57. Zondags van 37. ALLE JONGE EN OUDE JENEVERS VERKRIJGBAAR. Huidverzorging. Hoogtezon. Massage tegen haaruitval en roos IELFNA HAVERKAMP BEGEMANN MIDDENLAAN 9. HAARL.-ZD. TELEF. 19062. ROOYER'S Barteljorisstraat 36-38 heeft deze week af te geven heerlijke SAKSISCHE SMEERWORST en prima rauwe en gekookte rookworst, Tel. 10195 STADSSCHOUWBURG Zondag 29 Maart a.s. Aanvang 7.15 uur precies. Door het NEDERL. OPERETTE GEZELSCHAP wordt een opvoering gegeven van: (De Strooper) Komische Opera in 3 bedrijven van A. LORTZING. Als gasten: JAN TE SLAA, bariton Vlaamsche Opera AKKE DE VRIES, Altzangeres te Haarlem Verder: Solisten, Groot Koor en het H.O.V.-Orkest Het geheel onder leiding van FRANS PIEL AGE, Regie: JAC. GOSEN. Costumes: GERRITSEN ZN., Amsterdam. Prijzen der plaatsen van ƒ0.75,ƒ2.(incl. rechten). Voorverkoop en pl.bespr. vanaf 27 Maart aan de kassa. Vlug Goed Goedkoop Boekh. VEKO Zijlstraat 2e huis vanal 't Stadhuis. Te koop gevraagd: Albums, Bibliotheken, „EUREKA", Kruisweg 13 Telefoon 18530. TE KOOP GEVR. voor geldbelegging Eén of meerdere vrije huizen of beneden- en bovenhuizen (blok je komt ook in aanmerking). Brieven onder opgaaf van prijs, huren en lasten onder no. 7864 bur. van dit blad. Med. Gedipl. Pedicure - Manicure Uitsluitend behandeling volgens afspraak, even tueel ook aan huis. HYACINTHENLAAN 31 TELEF. 20602 - HAARLEM Dit bericht las men een dezer dagen in de dag-" bladen. Als U zoo'n erfenis niet kunt verwachten, neemt dan een HOEFIJZERBRIEFJE. U kunt nooit weten welk geluk boven uw hoofd hangt. DE TREKKING BEGINT 30 MAART Wacht niet te lang. want ook de HOEFIJZERBRIEFJES raken eens uitverkocht Verkrijgbaar bij alle Hoefijzerverkoopers en bij het Hoofdkantoor SCHOTERWEG 3 Nu welhaast iedereen weet dat het meelmengsel dat de bakkers ontvangen om er brood van te bakken voor ALLE bakkers hetzelfde is, zoodat Vermaat NIET door een hoo- geren prijs te betalen, beter meel kan bekomen, moet het toch wel zeer duidelijk zijn, dat „Het geheim van den Bakker" alleen kan bestaan in betere werkmethoden, betere machines, betere ovens, vakkennis, of zeer geschoold personeel; ofwel uit dit alles te zamen. In elk geval, het resultaat is er, „BETER BROOD" Vermaat's Brood, en dit is voor de cliënteele de hoofdzaak. Het kost evenveel als gewoon brood, en U snijdt uit een groot Vermaat's Brood van 24 tot 26 normale boter hammen.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 11