Tiofw*. KtG? Rheuma Veen, AKKER TJE IN ENKELE REGELS Emser-Pastilles JEl Engeland behoudt de controle op de verdediging van Britsch-Indië Indisch vertegenwoordiger in het oorlogskabinet? Naar de Britsche Berichtendienst uit New Delhi meldt, heeft Stafford Cripps in een via de radio ge geven toelichting op de toekomstige Britsch-Indische politiek der Engelsche regeering opnieuw ver klaard dat de tijd om een grondwet voor Indië „in elkaar te timmeren" nog niet gekomen was, daar het een te belangrijke kwestie was dan dat men haar „in spoedprocedure kon ïmproviseeren". Tij dens de huidige kritieke periode zal Groot-Brit- tannië de controle over de verdediging van Britsch- Indië behouden. Voor het geval het Indische volk op een of andere wijze hulp wenscht bij de vorming van een nieuwe regeering, zal Engeland gaarne helpen. Cripps verklaarde verder het vertrouwen te be zitten dat de door de leiders van Indië na afloop der vijandelijkheden op te stellen grondwet een volledig succes zal worden. Hij deed echter het voor stel de minderheden in deze grondwet te bescher men. Verder stelde hij voor dat de opperbevelheb ber zijn lidmaatschap van den uitvoerenden raad zou behouden. De Britsche regeering heeft de uit- noodiging gedaan een vertegenwoordiger der In dische regeering te benoemen voor een post in het oorlogskaoinet. Cripps sloot zijn rede met de woor den: „Onze voorstellen zijn bepaald en nauwkeu rig. Mochten zij worden afgewezen, dan kan tot na den oorlog niets geschieden. Dat zou een zware slag zijn". Naar blijkt uit een bericht van United Press uit New Delhi, heeft Cripps bij zijn besprekingen met Gandhi geenerlei beslissend resultaat kunnen be reiken. Beweerd wordt dat Gandhi toen Cripps hem om zijn meening over het plan vroeg, ten antwoord gaf: „Als de voorzitter van het Congres mij om raad vraagt, zal ik hem antwoorden: De zaak is van tevoren beslist en daarnaar zal men zich moeten richten of men wil of niet." Gandhi heeft op de vraag van een persvertegen woordiger, wat hij van het Engelsche plan inzake Indië dacht, volgens den Londenschen correspon dent van „Nya Dagligt Allehanda" geantwoord dat dit plan een chèque is, die op de toekomst is uitge schreven. „NOG MINDER DAN EGYPTE". Uit Berlijn verneemt het A.N.P.: Zelfs de meest pessimistische voorspellingen zijn door dat wat Sir Stafford Cripps over de aan Indië toegedachte „vrijheden" gepubliceerd heeft, nog ver in de schaduw gesteld, zoo constateert men in de Wil- helmstrasse. Engeland wil, zoo verklaart men, Indië den sta tus van dominion verleenen, die er echter geen is, daar aan den eenen kant de souvereiniteit op de fensiegebied, aan den anderen kant de mogelijkheid de diplomatieke en politieke betrekkingeh des lands met andere mogendheden zelfstandig te regelen, van de „concessies" worden uitgezonderd. Uit talrijke voorstellen en commentaren is bo vendien op te maken dat Engeland belang heeft bij een scheuring van Indië en volgens het oude be- Èinsel „verdeel en heersch" te werk denkt te gaan. iat er in deze verklaring ook een addertje onder het gras zit, blijkt hieruit dat de thans gedane be loften pas na afloop van den oorlog zullen worden vervuld. Hier speelt Engeland zijn oude spel dat voldoende bekend is uit de geschiedenis van Pa lestina en van de Arabische landen en ook uit de 14 punten van Wilson. Alles bij elkaar genomen, wordt in de Wilhelm- strasse het Britsche voorstel gekenmerkt met de conclusie dat Indië nog minder zal krijgen dan Egypte. In politieke kringen alhier is men er van overtuigd dat ook het Indische volk in deze verda- gingspolitiek van Groot-Brittannië een plompe manoeuvre tot belemmering van het Indische stre ven naar vrijheid zal zien. Met belangstelling ziet men daarom de reactie van het Indische volk en zijn leiders tegemoet. Cripps heeft, zoo betoogt men tenslotte, de Britsche kaarten opengelegd, die valsch blijken te zijn. Kerken te Lubeck bij bombardement verwoest Het D.N.B. meldt: Bij den Engelschen luchtaanval In den nacht van Zaterdag op Zondag zijn wereldbe roemde. onvervangbare Duitsche cultuurgoederen ver woest, o.a. de historische Mariakerk, de wereldberoem de Dom, de Petruskerk en het museum. 'tischepiJ^l „Ai! Au! O! Gelukkig zjjn er AKKERTJES, die de nare pijnen zullen kunnen weg nemen, vlug en afdoende". De Nederlandsche Pijnstiller UITGAAN Heden DINSDAG 31 MAART. Palace: „Vluchtelingen", 2.6.30 en» 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Alcazar", 2.30 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Verbannen". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Hij en zijn typiste", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. WOENSDAG 1 APRIL: Stadsschouwburg, Wilsonsplein: Volksvoorstelling „Het meisje met de 9 punten", door het Ruys-en- semble, 7.30 uur. Gemeentelijke Concertzaal: Piano-avond Cor de Groot, 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Apotneek Van Rijn N.V., Kleine Houtweg 15, Tel. 10539. Firma C. G. Loomeyer en Zoon, Zijlweg 34, Tel. 12495. Sohoterbosch Apotheek, Rijksstraatweg 19, Tel. 12711. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek. Binnenweg 98, Tel. 28197. Hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede I'lv. Hoofdredacteur: G. X. Decoders, Heemstede Eerste medewerker: F. C. Derks, Haarlem Vraagt Uw Winkelier C. KEG's Groothandel N.V. Zaandam Italiaansch weermachtsbericht. Bommen op Tobroek Malta. en ROME, 30 Maart (Stefani). Het Italiaansche weer- machtbericht no. 667 luidt als volgt: „Aan het front in Cyrenaïca levendige activiteit van verkenningstroepen. Tijdens luchtgevechten tusschen groote formaties vliegtuigen hebben Duitsche jagers zonder eigen verliezen vier vliegtuigen van het type Curtiss omlaag geschoten. De haveninstallaties van Tobroek en die van de bases op Malta werden wederom door formaties van de Duitsche luchtmacht hevig gebombardeerd. Aan zienlijke vernielingen en uitgestrekte branden waren het gevolg van deze hevige aanvallen. Radiorede van Ernst Voorhoeve Dinsdagavond heeft de heer Ernst Voorhoeve, propagandaleider der N.S.B., een radio-rede ge houden, waarin hij het zeide te betreuren dat de pioniers van de nieuwe orde een tijd lang ver schillende groepen hebben gevormd, hoewel hun beginselen overeenstemden. Toen Nederland in Mei 1940 door Duitschland werd bezet en daar mee het nationaal-socialisme in een stadium van geforceerde ontwikkeling kwam, aldus de heer Voorhoeve, was dat het oogenblik, waarop alle nationaal-socialisten zich hadden moeten ver eenigen. Mussert en zijn nationaal-socialistische beweging in Nederland waren het, die in de jaren voor den lOden Mei 1940 het breedst en het diepst wortel hadden geschoten in het Nederlandsche volk. Zoo zag ik het, aldus de heer Voorhoeve, toen ik met mijn naaste medewerkers op 9 November 1940 het Verdïnaso in Nederland met de N.S.B. ver- eenigde. Daar waren uitvoerige besprekingen aan vooraf gegaan. Hoewel de leider van de N.S.B. het onmenschelijk druk had, heeft hij mij vele malen langdurig de gelegenheid geboden met hem van gedachten te wisselen en toen heb ik drie dingen gezien: 1. dat er geen trouwer en kundiger Ne- derlandseh staatsman te vinden is dan Mussert; 2. dat hij en zijne beweging, voor wat de groote lijn betreft, in al de 10 jaren van strijd van 1931 af een strakke en juiste lijn hebben gevolgd; 3. dat Mussert in het geheel niet de dictator is, die het alleen maar weet, zooals men hem altijd voor stelt. maar een eenvoudig en eerlijk man, die gaar ne zijn inzicht en zijn kracht in verstandig overleg en trouwe samenwerking wil aanvullen met het inzicht en de kracht van anderen, dat hij eiken eerlijken medestrijder een royale kans wil bieden zijn diensten aan volk en vaderland te bewij zen. Nadat de heer Voorhoeve verklaarde nooit spijt te hebben gehad van deze vereeniging van het Verdinaso in Nederland met de N.S.B. en het te betreuren, dat er nog steeds oude strijders voor de nieuwe orde afwachtend buiten de gelederen staan, zeide hij: hebtge kritiek op de N.S.B.? Mussert ook, haast elk lid van de beweging heeft zijn kritiek op haar, ik ook. Meent ge; dat Hitier en Mussolini geen kritiek op hun eigen organisatie hebben? Het spreekt vanzelf. Maar waar het op aankomt, dat is, dat wij onze kritiek en anderer kritiek door verstandige samenwerking doen ver stommen. Dat is verantwoordelijk en nuchter handelen, zooals het ons Nederlanders betaamt. Vervolgens ging spr. nader in op doel en streven van de N.S.B., die wil bouwen aan een door eendracht sterke natie in een door gezag en orde, door gerechtigheid sterken socialen staat der Nederlanden onder Mussert's leiding en mede- bouwen met het Nederlandsche volk in dien Ne- derlandschen staat aan den bond van Germaan- sche volkeren en aan een vereenigd Europa onder Hitler's leiding. DIT HET HAARLEMSCHE POLITIERAPPORT. Door de recherche is aangehouden een 21-jarige los werkman uit Santpoort, die bekend heeft in December van het vorig jaar zich te hebben schuldig gemaakt aan inbraak in een perceel aan 1 de Middenlaan te Haarlem. Tevens bekende hij in Januari van dit j'aar een rijwiel te hebben gestolen. Tegen den man is pro ces verbaal opgemaakt. Op aanwijzing van een burger heeft de recherche een 25-jarigen bloemist aangehouden. De burger her kende het rijwiel, dat door den bloemist werd ge bruikt, als het eigendom van zijn broer, wien het eenige dagen geleden ontstolen was. De bloemist be kende diefstal van het rijwiel. Tegen hem is proces verbaal opgemaakt, waarna hij is overgegeven aan de politie te Amsterdam, waar hij volgens zijn verklaring ook nog 2 rijwielen had ontvreemd. MEESTER-CYCLUS. Cor de Groot speelt 1 April. Het concertbureau Alphenaar te Haarlem deelt ons mede. dat George van Renesse, die Woensdag a.s. zou optreden op den laatsten avond van de Meestercyclus, opgenomen is voor een spoed-operatie, zoodat hij Woensdag niet zal kunnen spelen. Cor de Groot zal zijn plaats innemen en werken voordragen van de volgende componisten: Beethoven, Chopin, Liszt, Schumann. P.T.T. MET PASCHEN. 's-GRAVENHAGE, 31 Maart. De post-, telegraaf- en telefoondienst zal op tweeden Paaschdag, Maandag 6 April, worden uitgevoerd als op Zondagen. Ir. A. A. Mussert te Haarlem Buitengewoon groote belangstelling Onder zeer groote belangstelling heeft Maan dagavond de leider der N.S.B., Ir. A. A. Mussert, zyn aangekondigde rede te Haarlem gehouden in een vergadering die georganiseerd was door Dis trict 14 der N.S.B. Alle zalen van het Gemeentelijk Concertgebouw te Haarlem waren Maandagavond overvol bezet. Reeds lang voor het begin dienden zich de eerste belangstellenden aan. De N.S.B. had hiermede rekening gehouden en de leden der N.S.B. hadden consigne gekregen, zich voor de vergadering op de Groote Markt te verzamelen, opdat belangatel- lenden-niet leden zich eerst van een plaats ver zekeren konden. Dit had tengevolge dat voor een groot aantal N.S.B.'ers geen plaats meer was, zoo dat zij de rede op straat door de luidsprekers moesten volgen. De goede geest leed daar echter allerminst onder. De groote zaal van het Concertgebouw was versierd met diverse doeken, waarop spreuken als: Indië verloren rampspoed geboren, Arme boeren stervend volk, Geen "vijand kan schaden een volk van Kameraden, e.a. Het podium was smaakvol getooid met narcissen en dennengroen, waarvan ook een reusachtige wolfsangel was samengesteld. De vergadering werd o.m. bijgewoond door den Bestuursraad Nienhuys Ruys, den Beauftragter des Reichskommisars, Gauinspekteur W. Unger, met den Referent für Volksaufklarung H. Eggert, den Burgemeester van Haarlem S. L. A. Plekker en de Wethouders Dr. C'h. A. Götte, A. A. Hofman en M. van Driel, de heer M. Gerisch, Ortsgruppen- leiter der N.S.D.A.P. in Haarlem e.a Voor den aanvang der vergadering gaf de muziek der W. A. diverse nummers ten beste. De vergadering stond onder leiding van den heer A. Berendes districtspropagandaleider, die de bij eenkomst opende met een woord van welkom aan de aanwezigen, in het bijzonder de Nederlandsche en Duitsche gasten. Hij sprak den wensch uit, dat deze avond mocht bijdragen tot- vervulling van het streven van het Nationaal-Socialisme. Nadat het lied: „Daar klinken trommels door de straten", was gezongen, werden de vaandels van S.S., W.A. en de N.J.S. binnengedragen, waarna het Oostlandlied gezamenlijk werd gezongen. De leider betrad hierop de zaal onder daverend Hou Zee-geroep Hij werd vergezeld door zijn ad judant Mr. J. H. Kessler en den Districtsleider A. H. v. d. Horst, welke laatste Ir. Mussert met enkele woorden inleidde. Ir. Mussert begon er mede. op te merken, dat ieder volk zijn hoogte- en dieptepunten heeft. Duitschland is daarvan in de moderne geschiede nis het sprekendste voorbeeld en wat 191819 voor het Duitsche volk waren, dat is 1942 voor het Nederlandsche volk. Wij zijn thans in net diepte punt van ons bestaan aangeland en het zal van ons volk afhangen of wij in die diepte zullen blij ven of dat wij een nieuwen opgang zullen be leven. Spr. gelooft echter, dat dit laatste het ge val zal zijn (applaus). Wij zitten anders wel diep in de put! Niets van onze overzeesche bezittingen is ons gespaard ge bleven en binnen de grenzen zijn de materieele nooden groot.ze zouden minder ernstig zijn, als de geestelijke nooden niet zoo groot waren. Want zoovelen is de grond onder de voeten ver dwenen. Al hun vertrouwen op de politiek, op de bestaande verhoudingen, op de vriendjes en op Engeland, bleek ongegrond en stuk voor stuk kwam uit, dat wij gelijk en zij ongelijk hadden. De koppigheid blijft een groote rol spelen. Men. ziet wel in, dat de N.S.B. gelijk heeft gehad, al leen men wil het niet erkennen. Zelfoverwin ning heet de grootste overwinning. Dit geeft spr. het vertrouwen, dat de tijd eens zal aanbreken, dat velen hun koppigheid zullen afleggen en zich bij ons voegen. Daar zijn ook de haatdragenden, de menschen, die spraken en nog spreken van „bijltjesdag", dat wil zeggen van een wraak oefening, met bijlen als Engeland wint. Een weinig nobel voornemen. Maar als men aan deze tegen standers vraagt: Gelooft gij, dat wij een bijltjes dag zullen houden als Duitschland wint? dan zullen zij zeggen: Neen, dat gelooven wij niet. Zij toonen hiermede, aan welke zijde het fatsoen is. Ir. Mussert tijdens zijn rede. foto Peperkamp Intusschen hebben wij rekening te houden met den tegenwoordigen toestand. Hoe raakten we er in? Hoe komen we er uit? Spr. gelooft, dat deze tijd werd ingeluid op den len Augustus 1914, n.l. met den wereldoorlog, toen de groote strijd van kapitalisme en democratie tegen de nieuwe waarden begon. In 1918 mocht het schijnen, dat zij hun hoogconjunctuur te gemoet gingen, de crisis van 19291930 bewees, dat hun val aan staande was. Het kapitalisme eindigde in het stempellokaal en wat de democratie betreft, het mocht in 1918 schijnen, dat zij de victorie had behaald, reeds een jaar later brak de nieuwe gedachtenwereld in Italië, in Duitschland, ja. overal in Europa baan.... Thans weten wij, dat deze jonge, nieuwe gedachte, hetzij wij het fascisme, hetzij wij het nationaal-socialisme noe men, het nieuwe begin beteekende en dat, als zij niet gekomen was, er niets geweest zou zijn dan het einde. Wij zijn hier in Nederland er wat later mee ge weest. Dat is nu eenmaal onze aard, doch als wij ergens mee beginnen, dan houden we in Ne derland vol. Spr. gaf hierna een korte schets van de geschie denis der N. S. B. en van den strjjd, dien zij het hoofd te bieden had, niet het minst door de rol, die het voormalige Eenheid door Democratie heeft ge speeld. Het gelukte, onder aanvoering van den „Va der des Vaderlands" Colijn, het geheele volk te gen de N. S. B. op te zetten en het volk kon door het net van leugen en bedrog niet heenzien en ge loofde, dat ons land onder alle omstandigheden vei lig was, dank zij de hulp van Londen en Parijs. tot dat Mei 1940 kwam en in 4l/s dag het pleit be slecht was en de heeren, die ons regeerden, op 13 Mei er van door trokken. En toentwee dagen heeft het Nederlandsche volk de waarheid gekend. Maar toen klonk de „oude. vertrouwde stem" weer door de radio en opnieuw liet het Nederlandsche volk zich begoochelen en zich opzetten tegen de Duitsche bezettingOok wij N. S. B.'ers, roept spr. uit vinden het heel erg, dat wij hier Duitsche bezetting hebben, maar wij vergeten niet, dat ook de Duitsche soldaat liever thuis zat, dan ons te verdedigen. Voegt men daarbij, dat Nederland nu niets meer te wachten is van Engeland, zelfs niet meer, dat het ons met rust laat en ons wellicht straks opnieuw zal gaan bestoken met zijn bombar dementen, dan is er reden voor de bewering, dat wij diep in de put zitten. Wat Nederlandsch Indië thans betreft, ook daar heeft men op dezelfde Engelsch-Amerikaansch. Joodsche manier het volk opgezet cn opgehitst te gen het nationaal-socialisme en het aldus gedaan weten te krijgen, dat Ned. Indië moest meehelpen aan den economischen boycot van Japan. Acht maanden lang heeft Japan getracht, een overeen komst te treffen, acht maanden lang heeft Van Mook de Japanners op de mat laten staan. Niettemin verklaarde Japan op 7 December den oorlog wel aan Engeland en aan Amerika maar niet aan Nederland. En ofschoon men ervaren had, wat Engeland voor zijn bondgenooten waard is. ver klaarde koningin Wilhelmina den oorlog aan Japan. Nog heeft Japan weken en weken lang Ned. Indië den tijd en de gelegenheid gelaten, tot een verge lijk te komen. Telkens weer is gebleken, dat Ja pan geen oorlog met Ned. Indië verlangde..;., de Nederlanders in Londen hebben het niet gewild en daarom zijn zij schuldig aan het verlies van Indië. Intusschen zal op de een of andere manier de N. S. B. wel de schuld krijgen. Misschien niet di rect. maar men zal zeggen, dat de rust in Europa gebleven zou zijn, als er geen nationaal-socialisme en geen fascisme was geweest. Als er geen nationaal socialisme was geweest aldus spr. dan was er geen Europa meer geweest, omdat het bolsjewisme hier dan gekomen zou zijn. Komend tot de vraag: Wat nu? betuigt spr. aller eerst de kortzichtigheid van het betoog, dat veron derstelt, dat Engeland, dat twee eeuwen lang al zijn oorlogen won. ook dezen oorlog zal winnen. Velen en het zijn de- onnoozelen hopen op een En gelsche vloot en een Engelschen aanval op ons land. Wij hebben 4Vi dag oorlog meegemaakt. Begrijpt men. wat het zou beteekenen, als Duitschers en En gelschen hier te lande tot een treffen zouden ko men? En begrijpt men verder, dat achter dit alles Sovjet Rusland staat, en dat het Sovjet Rusland zal zijn. dat hier regeeren zou, als Engeland zou win nen? Wij staan aan de wieg van het nieuwe Europa. Het oude verdwijnt, het nieuwe begint en Europa zal de solidariteit van alle Europeesche volken ken. nen. Er is een tijd geweest dat Europa de wereld beheerschte en al wat buiten Europa lag koloniseer de. Amerika vocht zich vrij. Azië maakt zich op.het oogenblik los. Als Europa niet oppast is de vraag niet langer wat Europa met de wereld doet m&ar wat de wereld met Europa doet. Europa's continent zal zich zelf moeten hervinden in een eenheid, die de broederschap der volken kent. En in deze eenheid zullen wij. Nederlanders, onze plaats niet mogen prijs geven, onze plaats, die ligt naast ons groote nabuurvolk. Samen met dit volk zullen wij een groote kracht kunnen vertegen woordigen. Duitschland strijdt thans aan het Oostfront niet alleen voor zichzelf, maar voor geheel Europa. Twaalf procent der N. S. B. strijdt daar mede (ap plaus). Mocht eens de tijd aanbreken, dat het Ne derlandsche volk inziet, dat niet slechts deze twaalf procent maar veel grooter aantallen hun plaats aan het Oostfront dienen in te nemen. Niemand dan wij, zegt spr., zullen het Nederlandsche volk uit de put kunnen halen. Wij moeten onzen eigen weg vinden en aan ons volk leeren, hoe tot de herrijzenis te ko men ten bate van volk en bodem. Wij zullen zorgen voor gerechtigheid en het volk zal eindelijk begrij pen, dat het ons te doen is, ons volk te verheffen, lederen werker het zijne te geven en om het ra paille er onder te houden. Met een opwekking tot de leden der N. S. B. zich tot dezen strijd aan te gorden besloot spr. zijn rede, die besloten werd met het zingen van het 6e cou plet van het Wilhelmus. Bij het verlaten van de zaal werd Mussert het lied: „De zwarte soldaten" toegezongen. Maarschalk Pélaln heeft gisteren in tegenwoordigheid van den plaatsvervangenden minister-president, admiraal Darlan. den Amerikaanschen ambassadeur, admiraal Leahy, ontvangen. Omtrent het doel van het onderhoud, waartoe het initiatief van Amerikaansehe zijde zou zijn genomen, konden bevoegde kringen te Vichy geen Inlich tingen verstrekken. De Simens-Schuckert Werke A.G. gaat over tot her- kapitalisatie, waarbij he aandeelenkapitaal van 120 mil- iloen mark wordt verhoogd tot 240 millioen mark Aan de op 23 April te houden algemeene vergadering van aan deelhouders wordt voorgesteld een dividend van vier pro cent uit te keeren over het verhoogde kapitaal. De begrootingsplannen der Ver. Staten zullen de staatsschuld, die thans 62.300 millioen dollar bedraagt, in Juni op 110 milliard brengen, terwijl de door het Congres tot 125 milliard verhoogde maximum grens 5 maanden later zal zijn bereikt. De werkzaamheden van alle afdeelingen van het de partement van opvoeding, wetenschap en cultuurbescher ming zijn weer op normale wijze hervat. In de vergadering van den Bond tegen verontreini ging van natuur en stad is tot waarnemend hoofdleider der natuurwaehten gekozen de heer J. L. Hiemstra. De stoombootdienst Amsterdam—Lemmer is weer hervat. De 15-jarige J. W. B. te Meu-Lunteren heeft tijdens een twist een 19-jarigen jongeman met messteken ernstig gewond. Door een gelukkig toeval heeft de Bussumsche poli tie een complot van jeugdige rijwieldieven en helers kun nen arresteeren. Een der dieven bleek met een heler reeds meer fietsen te hebben afgerekend, zoodat hij bij den heler in het krijt stond voor nog te stelen fietsen. Voor- loopig zal hij dit kwantum niet kunnen leveren In den ouderdom van 48 jaar is te Deventer overleden dr. H. Begemann, leeraar aan de Midd. Koloniale Land bouwschool aldaar. Te Utrecht is op 52-jarigen leeftijd overleden dr. B. E. J. H. Becking, een zeer gezien kinderarts aldaar. Uit een muziekinstrumentenzaak aan de van der Jioopstraat te Amsterdam zijn tien radiotoestellen ter waarde van 3000 gestolen. De 44-jarige landbouwer J. H. Dols uit Bunde is op een onbewaakten overweg te Elsloo door een losse loco motief gedood. De G5-jarige A. G. B., wonende in de Agnietenstraat te Arnhem is tengevolge van gasvergiftiging om het leven gekomen. De bekende Haagsche Herv. predikant ds. D. A. v. d. Bosch is op 57-jarigen leeftijd overleden. Ds. v. d. Bosch is van 1910 tot 1914 predikant te Nieuw-Vennep geweest. De echte zijn en blijven van ouds het beste middel bij Hoest en Verkoudheid Priis thans 50 cent per kokertje T entoonstelling „W.A. dient en offert" In Boekhandel de Schouw in Den Haa Gistermiddag is in den nationaal-socialistischi boekhandel de Schouw te 's-Gravenhage onder bove staanden titel een tentoonstelling geopend, die het e< en ander uit de geschiedenis der W.A. en haar wer zaamheid in beeld brengt. Deze zomer zal het tien jaar geleden zijn, dat W.A. werd opgericht, al kan men in verband daarm van 't jaar nog niet van haar tienjarig bestaan spr ken. Want, men herinnert het zich, haar bestaan niet ongestoord geweest. Toen in 1935 de wet op weerkorpsen op til was heeft ir. Mussert de W.A., inmiddels reeds tot een organisatie van zekere sterk was gegroeid, zoodat op den eersten landdag der N.S. in 1933 een betrekkelijk groot aantal W.A.-mannen uinform kon worden getoond, ontbonden. De organ satie had reeds voordien te lijden gehad van het ambt narenverbod, dat haar een gedeelte van haar kade uit officieren en onderofficieren van het Nederlam sche leger bestaande, onttrok. In deze periode van ha; bestaan vallen ook reeds verschillende botsingen m de burgerbevolking, waarbij men in het bizonder gebeurtenissen op het z.g. Blauwe Zand te Amsterdai gedenkt. Bij de ontbinding van de W.A. in 1935 na: ir. Mussert haar leden den eed van trouw aan de bi weging af. In de periode, dat zij een verboden organ satie was hielden de manschappen van de W.A. hu lichamelijke training door sport op peil, ook in dezi tijd kwam men meermalen met de'politie in botsin die illegale actie meende te speuren. Na de Meidagen en de demobilisatie verstrekte Mussert mr. Zondervan opdracht een nieuwe W.A. het leven te roepen. Dit geschiedde met spoed. Op Augustus 1940 kon mr. Zondervan. de commands vaff de W.A. te Zandvoort een défilé van W.A.-manne laten houden, waaraan er 1000 deelnamen. Sedert de organisatie snel blijven groeien. Gaandeweg blee dit ook zekere bezwaren te hebben, want er wart personen opgenomen, die niet over voldoende tucht e zelfbeheertching beschikten om de beweging tegen over de burgerij waardig te vertegenwoordigen. Waa daarvan bleek werden de betrokkenen uit de W.A verwijderd. Dank zij dit zuiveringsproces is de W. thans een goed gedisciplineerd korps van mannen, d: zich van hun verantwoordelijkheid bewust zijn. Haa doel is gevoelens van orde, tucht, eer en dienstbaar heid onder haar leden aan te kweeken en tot verhoo ging van de weerkracht der beweging te strekke: Zij is in dertien heerbannen ingedeeld, waarvan 1 Duitschland is gevestigd nl. te Dusseldorp. De W.A. thans zoo sterk, dat op 11 Mei 1941, zijn verjaarda? ir. Mussert te Utrecht een défilé van de W.A. ko: laten houden, waaraan 6000 W.A.-mannen in uniforr deelnamen, terwijl een even groot gedeelte aan ver schillende fronten werkzaam is. in dienst van de N.S K.K., den Nachrichtendienst of de Standarte Wes! land. Om haar bij deze onttrekking van krachten o; peil te houden heeft ir. Mussert de verplichting uit gevaardigd, dat alle mannelijke leden van de N.f* onder 40 jaar bij de W.A. dienst moeten doen. Belangrijk is het aandeel, dat de W'A. aan het Vri; willigerslegioen heeft geleverd. Waren er reeds ve! W.A.-mannen onder de drie contingenten die achter éenvolgens op 26 Juli, 7 en 29 Augustus van het vorig; jaar naar het Oostelijke front zijn vertrokken, o: 11 October 1941 is het eerste vrijwilligersregiment va: de W.A., uitsluitend uit W.A.-mannen samengesteld daarheen vertrokken, na op het Binnenhof te 's-Grt venhage plechtig beëedigd te zijn. Onder de W.A, mannen, die aan het front staan zijn reeds tal vat gesneuvelden, tal van anderen hebben zich onder scheiden door hun dapperheid en zijn deswege met he IJzeren Kruis gedecoreerd. Ver«hillende van de bovengenoemde feiten zijn o; de tentoonstelling door foto's en fotomontages in beeü gebracht. Men ziet foto's van de défilés, van de be- eediging van het vrijwilligersregiment te 's-Graven hage, van straatgevechten, waarbij de W.A. is betrok ken en de portretten van de W.A.-mannen, die a! martelaren van het korps, worden beschouwd: Pefe/ Ton, Hendrik Koot, Hans Peltzer en Jacob Janse. Een groot geschilderd tableau (er is dezer dagen ee: afbeelding van gegeven) vormt het middelstuk van deze afdeeling der tentoonstelling. Het stelt een marsch van de W.A. door een Haagsche arbeiderswijk voort Verder kan men van een kaart de indeeling der W.A heerbannen aflezen en van een ander tableau hiërarchische indeeling en de distinctieven voor d; verschillende rangen en graden in de W.A. Een foto van een concert der W.A tpuziek op den Hofweg is daarbij gevoegd. Een beeldst'atïstiek geeft een indruk van den groei der organisatie. In den laatsten tijd heeft de W.A. van zich doen spreken door haar hulp aan neringdoenden, vracht rijders, bestellers e. d. tijdens de periode van vorst, sneeuw en ijzel, die zij bij het vervoer, speciaal van levensmiddelen, heeft verleend. En voorts door haar actie tot opruiming van slechte woningtoestanden in Den Haag. Ook hiervan is op de tentoonstelling het een en ander te zien. Het behoort meer in het bizonder tot de activiteit van den heerban den Haag onder lei ding van heerbanleider Feenstra, die thans 1700 man schappen onder zijn bevel heeft. Zoo is er nog het een en ander meer. De tentoonstelling is niet groot en gemakkelijk overzien. Zij is met smaak ingericht en gedecoreerd in de kleuren van de beweging, zwart en rood, in binatie met wit. Men zal haar de volgende dagen van 1010 uur kun nen bezichtigen, tot en met den tweeden Paaschdag. Bij de opening waren verschillende functionarissen van de N.S.B. aanwezig. De heerbanleider van den Haag, heerbanleider J. E. Feenstra, heeft de openingsrede uitgesproken. Gebrek aan alles De achtergebleven burgerbevolking in het door de Duitsche troepen veroverde Sovjetgebied heelt gebrek aan alles. Niets hebben Stalin's horden ontzien, toen zij hel veld moesten ruimen; alles ver nielden zij. Moeten al die menschen aan hun lot worden overgelaten? Dat kan en dat mag niet Reeds is veel nood gelénigd, maar er wacht meer, men komt handen te kort. Een mooie taak wacht daar de Nederlandsche ambulance. Zij verdient daarom uw steun. Stort uw bijdrage op girorekening 8 7 6 0 0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. DE HEER R. B. A. TIIEEL OVERLEDEN. In den ouderdom van 82 jaar is te Haarlem over leden de heer R. B. A. Theel. gepensionneerd adju dant opperschipper van de Ned. Marine. De teraar- hestelling zal plaats vinden Donderdag 2 April te 2 uur op de Noorderbegraafplaats aan den Ver- gierdeweg te Haarlem. 8) „Allen' die dwaz hij lach tegenove: wat ben tijd jare: niet met de were natuurlij de jeugd zich een Er vic hij in zij- bittere e hopen, c ""oen wonder hij verai scbeen 1 bleef hij gezicht verlangt snuffeld te zullei dienen: gerust dan wa ca ties v uw naa kwam i heele v dat is r «Ken heeft ir naam", dat eer standig „Toe: en sind jongen was vo "u hem aan u, spoor, daarvo gen!" Mevi den to vrouw voor ti U bent „Get niets „Eer jongen dienstl weg ei Daarvi blijver Joh; vrouw een a; het ot hopen en tei we ht tot el onsch. Zij pratei die el van c onder onstu midd' gast ooger „Ji open verd; meis; zien? .,W heb Er hand „K Gahl excu W'e 1 aA'or Hi een toeg ..I omd ader met VOlli VOO] ziin blij. V hed der oud Z ruk u ti Z een kei pra stoi get gee eer sch Eri bej stu Ten bnio van liet derde Wintorliulpwerk van hot Duitsche Volk Is in den Dierentuin te 's Grftvenhagc in liet kader van den Dag der Weermacht een ééiunnnsmaaltljd gehouden. Een Schevenlngsche vrouw offert voor het goede doel. Polygoon-AIeyer-Pux Holland-o Zaterdag j.I. is in liet Rembrandt theater te Haarlem een bedrijfsappèl gebonden voor leden van het personeel van do Provinciale Klcctricitelts- cn Waterleidings bedrijven in Noord-Holland. Potp Peperkamp. In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen tc 's Gravenhngc heeft een grooq militair concert plaats gehad ten bate van het Duitsche Oorlogswinterhulpwcrk Het orkest tijdeus de uitvoering. Stapf-Mol-Pax-Hollaü<Pj

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2