Haarlem s Dagblad 59e AARGANG No. 18052 x x Uitgave Loarens Coster. MO. v. Courant-Uitgaven en AJgem. Drukkerij N.V. Bureaux. Groote Houtstraat 93, t>Uk Soenda- plein 37. Postgiro 38810 Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082. Hoofdred IS054. Redactie 10600. OrukkerU 10132. Administratie 10724. 14825. Soendaplein 12230. Directeur: P W. PEEREBOOM ,u Cl*] *1 D WOENSDAG 1 APRIL 1942 Abonnement per week 0,20. per maand 1,15, per kwartaal ƒ3,42, franco per post ƒ3,73. ios»e nummers C cent. Adverten- tlën: 1—S regels 2.10 elke regel meer 0.42. Reclames 0.72 per regel. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—4 regels 0,72, elke regel meer 0.18. Groentjes 1—3 regels 34 cent, elke regel meer 12 cent bU contante betaling. .Nieuwe bonkaarten voor vaste brandstoffen _J En voor petroleum voor kookdoeleinden 's-GRAVENHAGE, 31 Maart. De secretaris-ge neraal van het departemet van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat op nader door de distributiediensten bekend te maken tijdstippen aanvragen op de formulieren MD 106 voor nieuwe ri kaarten voor vaste brandstoffen of petroleum voor L. kookdoeleinden kunnen worden ingediend. Bij het indienen van de aanvrage moet de distributiestam kaart, gemerkt „hoofd" worden medegebracht. De termijn, gedurende welken deze kaarten bij de dis- tributiediensten zullen kunen worden afgehaald, zal ^eveneens nog nader door de plaatselijke distributie- T]diensten bekend worden gemaakt. Voor de verstrekking van deze kookkaarten ko mmen uitsluitend de personen in aanmerking, die de .'aanduiding „hoofd" op hun distributiestamkaart be- .1 zitten en in wier gezin zelfstandig voor de bereiding ■'van de warme maaltijden wordt zorg gedragen, mits voor het perceel of perceelsgedeelte, dat zij bewo nen geen gasrantsoen of rantsoen voor electrisch koken is vastgesteld. Alleenwonende personen, ook zij die de aanduiding „hoofd" op hun stamkaart hebben komen niet voor een kookkaart in aanmer king. In afwijking van de voor het vorig seizoen ge troffen regeling zullen thans kookkaarten voor uit sluitend vaste brandstoffen (zoogenaamde DZ- kaarten) of voor uitsluitend petroleum (zoogenaam de EA-kaarten) worden uitgereikt, derhalve niet ,2jmeer kaarten, waarop zoowel bonnen voor vaste ^brandstoffen als voor petroleum voorkwamen (de .^zoogenaamde M-kaarten). 1 De EA-kaarten voor petroleum zullen alleen wor den uitgereikt aan de personen, die in het vorig stookseizoen uitsluitend op petroleum kookten en dus in het bezit waren van een O-kaart. In beperkte mate zullen echter ook EA-kaarten nog voor geval len van nieuwe vestiging kunnen worden beschik baar gesteld. In verband met het bovenstaande zullen dan ook personen, die het vorig stookseizoen in het bezit wa- '0h ren van een M-kaart (combinatie brandstoffen- .hl) petroleum) niet voor een EA-kaart in aanmerking komen, doch alleen voor een DZ-kaart voor uitslui tend vaste brandstoffen. Voorts wordt bekend ge maakt, dat voor schippers en alleenwonenden een afzonderlijke regeling is getroffen, die binnenkort bekend zal worden gemaakt. De distributie van schoenen Welk schoeisel zonder bon mag worden verkocht De Secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt bekend, dat met ingang van 1 April 1942 de navolgende soorten schoenen zonder bon mogen worden ge- kocht, verkocht of afgeleverd: 1. Schoenen, welke door of namens den directeur van het Rijksbureau voor huiden en leder zijn gestempeld met de woor den „afgekeurd schoeisel R.H.L." voor zoover hier aan geen leder is verwerkt. 2. Zoogenaamd slap ba byschoeisel, waaraan geen leder of rubber is ver werkt t/m maat 23. 3. Rubber overschoenen. 4. Straatschoeisel en strandsandalen met heele of halve houten zolen, waaraan geen leder is verwerkt, als mede strandsandalen met een houten zool en een boventuig van vijf lederen riempjes (elk niet breeder van 1% c.M. elk), mits de verkoopsprijs in den kleinhandel van bovengenoemde soorten schoe nen niet meer bedraagt dan: f 3.50 per paar t.m. maat 30. f 3.75 per paar maat 31 /tm maat 35, f 4 per paar maat 36 en hooger. 5. Alle soorten werkschoenen met een houten zool, waarvan het bovenwerk overwegend uit ander materiaal dan leder bestaat. 6. Pantoffels, voor zoover het boven- en onder werk uitsluitend bestaat uit oude materialen of af valstoffen, welke geen leder of rubber bevatten en voor zoover de verkoopsprijs in den kleinhandel per paar niet meer bedraagt dan: f 1.50 in de maten 20 t/m 24, f 1.90 in de maten 25 t/m 30. f 2 in de ma ten 31 t/m 35, f 2,50 in de maten 36 t/m 39, f 2.50 in de maten 40 en hooger voor dames en f 3 in de maten 40 en hooger voor heeren. 7. Schoenen, vervaardigd uit stroo, biezen of der gelijk vlechtmateriaal, ook, indien met een boven werk of voeling van textiel, mits de verkoopprijs in den kleinhandel per paar niet meer bedraagt dan: f 4.25 -t/m maat 30, f 4.90 in de maten 31/35, f 6 in de maten 36/39, f 6.50 in de maten 40 en hooger. 8. Babyschoenen t/m maat 22, waarvan het boven werk vervaardigd is uit afval van gekleurd overle- der en met een onderwerk van cosy split- of over- leder afval. 9. Niet-lederen gymnastiekschoenen. 10. Lederen klompsokken, alsmede klompsok ken vervaardigd uit textielafval. Indien de verkoopsprijs van de hierboven onder 4e, 6e en 7e genoemde schoenen meer bedraagt, mogen deze schoenen niet zonder bon worden ge kocht, doch moet hiervoor bon 2 worden ingele verd. De nieuwe bonkaarten Voor aardappelkaarten een bijzondere regeling 's GRAVENHAGE, 31 Maart. Naar aanleiding van de uitreiking van bonkaarten voor voedings middelen voor de vijfde periode 1942 (19 April tot 18 Mei), welke gedurende het tijdvak van 29 Maart tot en met 18 April 1942, op nader door de plaatselijke distributiediensten te bepalen plaatsen en tijdstippen plaats heeft, wordt van bevoegde Zijde de aandacht gevestigd op het volgende: De nieuwe kaarten zijn uiterlijk gelijk aan die, welke uitgegeven zijn voor de 4e periode, met dit ver schil, dat aardappelkaarten niet meer op de nieuwe kaarten voorkomen. Er worden afzonderlijke aard appelkaarten uitgereikt, bestemd om gedurende een tijdvak van 10 weken gebruikt te worden. De distributiediensten zullen echter geen aardappel kaarten verstrekken aan hen, die daarvoor om de zelfde reden als vorig keer, niet in aanmerking komen, met dien verstande, dat zij, die thans wel in aanmerking wenschen te komen voor een aard- appelkaart, een verklaring moeten onderteekenen, dat zij ten tijde van de uitreiking der kaarten per gezinslid over minder dan 50 kilogram aardappe len beschikken, zulks in verband met de periode van 10 weken, gedurende welke deze kaarten gebruikt zullen worden. In den loop van bovengenoemd tijdvak worden derhalve uitgereikt aan personen van 21 jaar en ouder, die in het bezit zijn van een K 1-inlegvel, een bonkaart K 102 en één aardappelkaart EB. be vattende bonnen, genummerd ,.21A" tot en met „24A", „26A" tot en met „29A", „31A" en „32A"; van elk nummer twee bonnen. Houders van een inleg vel K 2, dus personen vhn 14 tot en met 20 jaar, ontvangen een bonkaart K 202 en een aardappel- kaart EC, die dezelfde nummers bevat als de kaart EB, doch van ieder nummer drie bonnen. Zij, die in het bezit zijn van een inlegvel K3, dus kin deren van 4 tot en met 13 jaar, zullen een bon kaart K 302 ontvangen, benevens een aardappel- kaart EB, dus eenzelfde aardappelkaart als aan volwassenen wordt uitgereikt. Aan kinderen van 0 tot en met 3 jaar, die in het bezit zijn van een inlegvel K4, zal een bonkaart K 402 worden ver strekt, en een aardappelkaart ED, waarop even eens de nummers van de kaart EB voorkomen, doch van ieder nummer één bon. Het bovenstaande is eveneens van toepassing op houders van L-inlegvellen, met dien verstande, dat deze onderscheidenlijk een bonkaart L 102, L 202, L 302 of L 402 ontvangen, met de daarbij be- hoorende aardappelkaart. Bovendien ontvangen houders van L-inlegvellen nog een aardappelkaart EE, bevattende de nummers „21B" tot en met „24B", „26B" tot en met „29B". „31B", en „32B Van elk nummer één bon. De plaatselijke distributiediensten reiken de kaarten uitsluitend uit op vertoon der stamkaart en tegen in ontvangstneming van een bon van het inlegvel. Men kan de kaarten uitsluitend afhalen bij den distributiedienst der gemeente, waar men in het bevolkingsregister staat ingeschreven. Op dit laatste voorschrift wordt, evenals bij de vorige uit reiking, een uitzondering gemaakt voor bepaalde categorieën van personen (schippers e.d.) Tenslotte wordt de aandacht er op gevestigd, dat zij. die geboren ziin in de maand Mei, van het jaar 1921. 1928 of 1938 hun inlegvel moeten ruilen al vorens zij hun bonkaarten in ontvangst nemen. Zelfverzorgers voor aardappelen zullen geen aard appelkaart ontvangen, terwijl van zelfverzorgers voor brood en vleesch de brood- of vleeschkaart zal worden ingehouden. Van kinderen van melkvee houders zal de distributiedienst de melkkaarten in houden. Nieuwe zeepbon aangewezen 's GRAVENHAGE, 31 Maart. De secretaris generaal van het departement van handel, nij verheid en scheepvaart maakt bekend, dat ge durende het tijdvak van 1 April tot en met 30 April a.s. de volgende bonnen recht zullen geven op het koopen van de daarbij vermelde hoeveel heden zeep. Op het koopen van: hetzij 150 gram toiletzeep (samenstelling van na 1 September 1940), hetzij 90 gram huishoudzeep, hetzij 150 gram zachte zeep (samenstelling van na 1 Januari 1941), hetzij 100 gram zachte zeep (samenstelling van na 31 Augustus 1941), hetzij 250 gram zeeppoeder, hetzij 450 gram waschpoeder, geven recht de met „272 algemeen" en de met „1 zeep" gemerkte bonnen, waarvan de laatste zijn uitgereikt aan kinderen tot den leeftijd van acht jaar. Stukken huishoudzeep van 120 gram, die nog in omloop zijn, mogen tegen in ontvangstneming van één bon worden uitverkocht. Verder geeft de met „1 toiletzeep" gemerkte bon, uitgereikt aan kinderen beneden den leeftijd van twee jaar, recht op het koopen van 75 gram toiletzeep van oude samenstelling. Zooals bekend k#n waschpoeder uitsluitend worden betrokken door wasscherijen, terwijl vloei bare shampoo uitsluitend beschikbaar is voor kap pers. Een rantsoen vloeibare shampoo is 200 gram. Ten aanzien van wasscherijen blijft de bestaande regeling onverminderd van kracht. Deze zijn dus verplicht voor elke twintig kilogram droge vuile wasch een zeepbon van het publiek in ontvangst te nemen. De wasscherijen dienen dezen bon voor het in behandeling nemen van het waschgoed, hetzij dit voor de geheele twintig kilogram ineens dan wel voor gedeelten geschiedt, in ontvangst te nemen. Dit voorschrift geldt ook voor de zooge naamde „waschverzenders" die slechts als tusschen- persoon tusschen publiek en wasscherijen optreden. De wasch van kantoren, hotels, cafés e.d. kan, voor zoover het handdoeken, poets- en stofdoeken, ser vetten e.d. betreft, ter behandeling worden gegeven, zonder dat daarvoor bonnen behoeven te worden afgegeven. De hiergenoemde uitzonderingen gelden derhalve niet voor beddegoed van hotels. Vernietiging van distributiebescheiden Maar niet textiel- .brandstoffen-, stamkaart of inlegvel De secretaris-generaal van de departementen van handel, nijverheid en scheepvaart en van landbouw en visscherij maakt bekend, dat alle niet aangewezen bonnen van alle levensmiddelenkaarten, die op het oogenblik niet meer in gebruik zijn, vernietigd kunnen worden. Dit zijn dus de bonnen van alle kaarten, die uitgereikt zijn voor de uitreiking, welke plaats had in het tijdvak van 2 tot en met 21 Maart. Verder kunnen de met „21 C.V en „22 C.V." ge merkte bonnen van de brandstoffenkaart L (voor cen trale verwarming) eveneens vernietigd worden. Met nadruk wordt er op gewezen, dat de textiel- kaarten en de brandstoffenkaarten zorgvuldig moeten worden bewaard en dus met uitzondering van de beide bovengenoemde bonnen der brandstoffenkaart L. in geen geval vernietigd mogen worden. Te allen overvloede wordt er voorts nog de aan dacht op gevestigd, dat vanzelfsprekend ook de distri butiestamkaart en het daarbij behoorende inlegvel niet vernietigd mogen worden. Sinaasappelen voor kinderen tot en met 13 jaar 's-GRAVENHAGE, 31 Maart. De secretaris-gene raal van het departement van landbouw en visscherij maakt bekend, dat alsnog., een hoeveelheid sinaas appelen voor verbruik in Nederland beschikbaar is ge steld, welke het mogelijk maakt ook kinderen van den leeftijd van vier tot en met dertien jaar in de distri butie van sinaasappelen te betrekken. In verband hier mee is bepaald, dat de met „3-04 reserve" gemerkte bon gedurende het tijdvak van 21 Maart tot en met 18 April a.s. recht geeft op het koopen van 400 gram sinaasappelen. Evenals reeds eerder bekend is gemaakt met betrek king tot deze distributie zullen met het oog op de be derfelijkheid de sinaasappelen voorshands uitsluitend bepaalde streken verkrijgbaar zijn. Het publiek zal zich tot het verkrijgen van inlichtingen hieromtrent in verbinding dienen te stellen met den fruithandel. Zoo noodig zal de geldigheidsduur van bon „3-04 re serve" t.z.t. worden verlengd. De Kamers van Koophandel Te Haarlem een plaatselijk kantoor Ter uitvoering van het besluit op de Kamers van Koophandel en Fabrieken heeft de secretaris generaal van het departement van Handel. Nijver heid en Scheepvaart bepaald, dat er in elke pro vincie een kamer is, welker gebied samenvalt met dat van de provincie. De kamers hebben haar zetel te Leeuwarden, Groningen, Meppel, Hengelo, Arn hem, Maastricht Tilburg, Middelburg. Rotterdam, Utrecht en Amsterdam. Er zullen plaatselijke kantoren zijn te Veen- dam, Deventer, Zwolle, Harderwijk. Nijmegen. Tiel, Zutphen, Heerlen. Roermond. Venlo, Breda, Eindhoven, 's-Hertogenbosch, Waalwijk, Terneuzen, Delft, Dordrecht, Gouda, 's-Gravenhage, Leiden, Vlaardingen, Ameusfoort, Alkmaar, Haarlem, Hil versum, Hoorn en Zaandam. JUBILEUM BIJ WERF CONRAD EN STORK HIJSCH N.V. Op 7 April hoopt de heer J. Keppels, Middenweg 96 D, Haarlem, den dag te herdenken waarop hij 40 jaar geleden in dienst trad van de Machinefa briek Gebr. Stork Co., N.V., te Hengelo. Na en kele jaren werd hij overgèplaatst naar de N.V, Gebr. Stork Co's Fabriek van Hij schwerktuigen te Hengelo, bij welke firma hij eerst te Hengelo en na de fusie met de Werf Conrad N.V. te Haarlem werkzaam is. De functie, die de heer Keppels bij de N.V. be kleedt, chef van personeel- en sociale zaken, is een zeer veel omvattende, o.m. de opleiding van de jeug dige leden van het personeel tot bekwame vakar beiders. Het zal den jubilaris, die ook in de sportwereld geen onbekende is. dien dag zeer zeker niet aan be langstelling ontbreken. Welke bonnen zijn thans geldig? Van 2» .Maart tot en niet 4 April: 17A Brood 4 rants, i/t rants. Brood of gebak 1 rants Vleesch of J4 rants. vleeschwaren 17A Aardappelen 1)4 ICC» ,Vt KG Aardappelen 17B Aardapelen Aardappelen Van 22 Mnart tot cn niet IS April: 260 Algemeen 1 KG Suiker 3-01 of 4-01 res. 50 gr. Cacao 359 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 263 500 gr. Jam 257-261-265-269 Algemeen 1 rants. Bloem breed of grebak 4-02, 4-03 res. 250 gr. Rijst 264 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 268 250 gr- Gort of 2o0 gr. Aard- appelmeelvlokken 267 100 gr. Vermicelli of maizena 258. 262, 266. 270 274 Algemeen 100 gr. Kaas 16A t/m 19A Melk 3»/i L. Melk 16B t/m 19B Melk 1)4 L. Melk Van 26 Maart tot en met IS April: 271 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 4-04 Reserve 400 gr. sinaasappelen Van 26 Maart tot en met 11 April: 16 Boter en Vet 125 gr. Margarine 17 Boter en Vet 125 gr. Boter of margarine of 100 gr. Vet Uitreiking bonkaarten te Haarlem Donderdag de letters D en J. Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten, aard appelkaarten en zeepkaarten voor kinderen is het morgen, Donderdag de beurt aan de letters D en J. Vrijdag, Zaterdag en Maandag Tweeden Paaschdag is er geen uitreiking! TUINBOUW EN PLANTKUNDE. Onder leiding van den heer J. F. Ch. Dix vergader de Dinsdagavond de afdeeling Haarlem van bovenge noemde Maatschappij in hotel „Lion d'Or". De heer C. Sipkes sprak over de teelt en de voedingswaarde van verschillende maissoorten. Hij legde den nadruk op de betrekkelijk eenvoudige cultuur, waarbij het drogen der kolven een der belangrijkste factoren is. Met enkele lichtbeelden demonstreerde hij het in cul tuur brengen van tot nu toe braakliggende gronden. De heer A. Meilink behandelde na de pauze de pae- dagogische en de sociale beteekenis van de School- en Werktuinen. De zeer mooie gekleurde lichtbeelden van den tuin aan de Marnixstraat verduidelijkte het werk der kinderen en de resultaten van dien arbeid. De commissie voor advies „Groenteteelt door parti culieren" klaagde over de geringe belangstelling voor haar werk; het bestuur deelde nog eens mede, dat de commissie op Dinsdag- en Donderdagavond zitting houdt van 7%9 uur: te Haarlem in een lokaal der school aan de Schoterstraat, te Heemstede in de wacht kamer van het Raadhuis. Bij de onderlinge tentoonstelling werden aan een inzending Narcissen van B. v. d- Wateren 10 punten toegekend. W. KNOOP f Op 76-jarigen leeftijd is hier ter stede overleden de heer W. Knoop, stichter van de bekende boek binderij W. Knoop en Zn. te Haarlem. Met den heer Knoop is een voortreffelijk mensch en een knap vakman heengegaan. Reeds op jeugdigen leeftijd vestigde hy hier zijn bedrijf, nL in 1890 en bracht dit tot belangrijke uitbreiding en, later met medewerking van zijn beide zoons, tot den tegen- woordigen omvang. Gedurende de laatste tien jaar had hij zich uit 't bedrijf teruggetrokken, al had dit blijvend nog altijd zijn groote belangstelling. De heer Knoop is destijis voorzitter geweest van de afdeeling Haarlem van den Ned. Bond van Boekbinderspatroons en had ook meermalen zitting in de Leerlingencommissie en de Westelijke Dis trictscommissie van de Federatie van Vereenigingen in de Grafische vakken. Op kerkelyk gebied bekleedde hij het ambt van Ouderling der Christelijk Gereformeerde Gemeen te te Haarlem. De teraardebestelling van het stoffelijk overschot zal plaats hebben op Zaterdag 4 April des middags 1 uur op de Algemeene Begraafplaats aan de Kle verlaan. SLUITING GEMEENTELIJKE INSTELLINGEN. De Burgemeester van Haarlem maakt bekend: a. Dat de bureaux op het Stadhuis en alle an dere gemeentelijke instellingen behalve de hierna ge noemde, op Vrijdag 3 en Zaterdag 4 April zullen zijn gesloten; b. Dat geopend zullen zijn: le. Het gemeentelijk laboratorium voor patholo gische bacteriologie (Zondagsdienst); 2e. Het kantoor van het havenwezen aan den Koudenhorn: 3e. Uitsluitend op Zaterdag 4 April van 8%12% en van 24 uur het Distributiekantoor aan de Zijlstraat en de bijkantoren, doch uitsluitend voor spoedgevallen en het afhalen van bonnen voor extra voedsel voor zieken; 4e. De Stads-apotheek (van des voormiddags 8 uur tot des namiddags 8 uur); 5e De Centrale Keukens; 6e. Uitsluitend op Vrijdag 3 April van 8% uur v.m. tot 12% uur n.m. de dienst voor Maat schappelijk Hulpbetoon; C. Dat op beide dagen de 6e Afdeeling der Ge meentesecretarie (afdeeling Burgerlijke Stand en Bevolking) geopend zal zijn van des voormiddags 9 tot 10 uur, doch uitsluitend voor aangiften van geboorten en overlijden; d. Dat uitsluitend op Zaterdagmiddag 4 April toegankelijk zijn de gemeentelijke sportterreinen; e. Dat op beide dagen eveneens gesloten zal zijn het kantoor der Afdeeling Haarlem van Winter hulp-Nederland; f. Dat op Zaterdag 4 April het ophalen van vuil nis, haardasch, enz. gewoon zal doorgaan; in plaats van op Vrijdag 3 April en Maandag 2en Paaschdag zal het vuilnis worden opgehaald op onderschei denlijk 2 en 7 April; g. Dat de Zaterdagmiddagmarkt op den gewo nen tijd zal worden gehouden; h. Dat op den 2en Paaschdag (6 April) de Cen trale Keukens in de bekende lokalen zullen ge opend zijn van des middags 12 tot 1 uur (op len Paaschdag gesloten); i. De burgemeester zal op Vrijdag 3 April geen spreekuur houden. De luchtwaclit in 't gcl>ergtc. Na een tocht van vele nren irriveeren nieuwe kame raden bij de hoog gelegen blokhut en worden door de bewoners hartelijk ont vangen. Caslooze uren voorloopig opgeheven 's-GRAVENHAGE. 1 April. De directeur van het rijkskolcnbureau maakt bekend, dat met in gang van Vrijdag 3 April a.s. om 15 uur de gas- looze uren zoowel des middags als des nachts voor loopig zullen worden opgeheven. Dit beteekent echter niet, dat het publiek nu meer gas mag gebruiken. De handhaving der rantsoeneering zal absoluut vercischt zijn, zoodat overschrijdingen der toegestane rantsoenen onverbiddelijk worden ge straft met boeteoplegging of afsluiting. De sportterreinen aan den Schalkwijkerweg te Haarlem Thans volledig in gebruik genomen De nieuwe sportterreinen aan den Schalkwijker weg te Haarlem, die drie speelvelden bevatten zijn vandaag volledig in gebruik genomen. Overdag kunnen de scholen de sportvelden benutten en de avonden en het weekeinde zijn voor de vereenigin gen bestemd. Dat dit een welkome aanvulling van de gemeentelijke sportterreinen is zal ieder licht begrijpen. De vervroeging van de zomervaeantie Commissie heeft haar rapport uitgebracht 's-GRAVENHAGE, 1 April. Op het laatst van het vorige jaar heeft de secretaris-generaal van het de partement van opvoeding, wetenschap en kuituurbe scherming ingesteld een commissie ter bestudeering van het vraagstuk van de vervroeging der zomer vaeantie. Deze commissie was interdepartementaal en stond onder voorzitterschap van dr. S. Elzinga. Inspec teur van het middelbaar onderwijs. Dezer dagen is het rapport dezer commissie versche nen. Het bevat in de eerste plaats gegevens over de bestaande vacantieregelingen bij onderscheidene tak ken van onderwijs. De uiteenloopende belangen in verschillende streken van het land maken het, naar de commissie meent, niet gewenscht, een uniforme vacantieregeling voor alle lagere scholen in de wet vast te leggen. De vraag wordt gesteld of het aantal van 40 normale schoolweken niet ware te verhoogen tot 42 of 43. omdat een totaal van 9 tot 10 vacantieweken voor het lager onderwijs zeker voldoende kan worden geacht. Wat het voorbereidend hooger en middelbaar on derwijs betreft, zou invoering van een groote vacantie van zes weken van eind Juni tot in de eerste helft van Augustus zijn aan te bevelen. Bij deze vervroe ging zou een herfstvacantie van een week noodig zijn. Wat het lager onderwijs betreft, heeft de commissie geen bepaalde voorstellen gedaan, daar te verwachten is, dat dit zich zal richten naar de andere vormen van onderwijs. Wel merkt zij* op, dat is gebleken, dat noch voor vervroeging, noch voor spreiding van de zomervaeantie bij het personeel van het lager onder wijs groote animo bestaat. De commissie meent, dat er ten aanzien van het lager nijverheidsonderwijs geen bezwaar tegen ver vroeging van de zomervaeantie bestaat. Van de zijde van het middelbaar nijverheidsonderwijs zijn bezwa ren tegen vervroeging gemaakt, in verband met de examens, die vele dagen onttrekken aan het regel matige onderwijs. De commissie hoopt echter, dat dit onderwijs zich zal kunnen aanpassen. Wat het voorbereidend hooger en middelbaar onder wijs betreft, stelt de commissie het volgende voor: Er zullen zijn vier vacanties. De eerste eindigt den avond van 6 Januari of, indien deze op een Vrijdag, een Zaterdag of een Zondag valt. op Maandagavond daaropvolgende en begint op 23 December na afloop van den schooltijd, of indien deze op een Maandag of Zaterdag valt. resp. op 20 of 22 December na afloop an den schooltijd. De tweede vacantie eindigt op den avond van den eersten Maandag na den tweeden Paaschdag en be gint op den Woensdag vóór Paschen In het geval, dat Paschen op 10 April of later valt, eindigt de vacantie op den avond van Paaschmaandag en begint zij op den tweeden Woensdag daaraan voorafgaande. De derde vacantie eindigt op den avond van den Maandag, voorafgaande aan den tweeden Dinsdag In Augustus en begint op den zevenden Zaterdag, aan dien Maandag voorafgaande, na afloop van den school tijd. De vierde vacantie eindigt op den eersten Maandag in November en begint op den tweeden Zaterdag daar aan voorafgaande. Ten aanzien van het hooger onderwijs heeft de com missie geen voorstellen gedaan Aan het slot van haar rapport merkt de commissie op. dat wanneer wordt overgegaan tot vervroeging van de zomervaeantie, de invoering daarvan te ver deden is over twee jaren. Moeder moet eens met vacantie Daarvoor zorgt de N.V.D. Rust- en verpleegtehuizen Voortaan te Haarlem controle door den G.G.D. Dezer dagen is in de gemeente Haarlem een nieuwe verordening in werking getreden, volgens welke alle particuliere rusthuizen, welke zich met de verzorging van oude lieden of lichamelijk of geestelijk invaliden plegen te belasten, schriftelijk bij het gemeentebestuur moeten worden aangegeven. Niet-aanmelding stelt de exploitanten dezer inrichtingen aan strafvervolging bloot. Naar het schijnt, zijn het gemeentebestuur eenige malen klachten ter oore gekomen, dat de huisvesting en verpleging soms wel eens niet aan in redelijkheid te stellen eischen voldoet en dat misbruik werd ge maakt van de omstandigheden en van het gevoel van min of meer afhankelijkheid, dat deze hulpbehoe venden krijgen. De overheid wal daarom op de hoogte zijn van de aanwezige rusthuizen, teneinde onmiddel lijk te kunnen ingrijpen wanneer dit wenschelijk mocht zijn. De oprichting en exploitatie van een rust- of ver pleegtehuis wordt niet aan een voorafgaande vergun ning gebonden, doch ieder exploitant van een derge lijke inrichting is voortaan verplicht omtrent alles, wat met de huisvesting en verzorging der bij hem in- wonenden verband houdt, ter plaatse alle aanwijzigin- gen en inlichtingen te geven, welke door of namens den directeur van den Gemeentelijken Geneeskundi gen en Gezondheidsdienst eventueel mochten worden verlangd. De maatregel is bedoeld om In de eerste plaats preventief te werken. Dit wil niet zeggen, dat de overheid waar noodig niet daadwerkelijk zou kunnen ingrijpen. Zij heeft de bevoegdheid gekregen om in het uiterste geval zelfs de verdere exploitatie van het rusthuis te verbieden. De particuliere rust huizen komen dus niet onder regelmatig toezicht en controle der gemeente, maar de Geneeskundige Dienst zal wel een waakzaam oog houden op deze inrichtingen. De bepalingen zijn niet van toepassing: a. voor zoover een verzorger ten opzichte van bij hem inwonende oude lieden en'of invaliden onder houdsplichtig is of dezen in den eersten, tweeden of derden graad van bloed- of aanverwantschap bestaat; b. voor zoover het geldt oude lieden en'of invaliden, verpleegd in gestichten of inrichtingen, welke zijn een instelling van weldadigheid of welke door een derge lijke instelling worden beheerd, mits die instelling voorkomt op de in deze gemeente van kracht zijnde lijst bedoeld in art. 3 der Armenwet. EXAMENS ACADEMISCHE OPLEIDING. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amsterdam voor het doet ex. rechten mej. E. C A. van Esveld, mej C. A. Verloop en de hoeren B. Randag, S. Pekema en A. W. U. Oldtman; doctoraal geneeskunde de heeren R Suu- renbroek. H E. Hoepen, H. E. Pelser en W. Klein. Be vorderd tot doctor In de letteren en wijsbegeerte op proefschrift getiteld: De mannelijke en de vrouwelijke godheid van de boomcultuur in den Minolschen gods dienst de heer B .S. A. Al, geb. te Nieuwer-Amstel en op proefschrift getiteld: Pierre-Danlel Huet, traite de 1'ori gine des romans de heer A. Kok, geb. te Rotterdam. Geslaagd voor 't doet. ex. economische wetenschappen de heer M. F. Bax; Idem sterrenkunde: de heer N. Dijkwel; Idem geneeskunde: mej. A. H. Pols en de heeren J. Paré, J. J. L. Smit en J. Vaz Dlas en Idem rechten: mej. C. H. Dronkers Delsalne en de heer R. Froger. Succesrijke Duitsche aanvalsacties aan het Oostelijk front Drie bolsjewistische transport schepen bij Moermansk ondergegaan HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 31 Maart (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt be kend: In het Donetzgebied mislukten nieuwe aanval len van den vijand. Bij een zuiveringsactie in den sec tor ten Oosten van Charkow werd een groote hoe veelheid oorlogsmateriaal buitgemaakt. In den midden- sector van het front viel de vijand op verscheidene plaatsen met sterke strijdkrachten aan. De aanvallen mislukten na verwoede gevechten onder zeer zware bloedige verliezen voor den vijand. Daarbij werden 24 pantserwagens vernietigd. In verscheidene sectoren van het Oostelijke front leverden eigen aanvalsacties nieuwe successen op. De luchtmacht bombardeerde een vliegtuigfabriek in Scbastopol en havenwerken aan de Straat van Kertsj met goede uitwerking. Bij luchtaanvallen op vliegvelden en spoorwegverbindingen der bolsjewis ten leed de vijand gevoelige verliezen aan vliegtuigen en rollend materiaal. Gevechtsvliegtuigen bombar deerden de haven van Moermansk. In het tijdvak van 23 tot 30 Maart werden aan het Oostelijke front 183 vijandelijke pantserwagens stuk geschoten. Het in het weermachtsbericht van 29 en 30 Maart genoemde vijandelijke convooi in het zeegebied van Moermansk werd opnieuw door Duitsche duikbooten aangevallen. Zij brachten aan den ingang van de baal van Kola twee zwaar beladen transportschepen van 11.000 b.r.t. in totaal tot zinken. Een derde transport schip werd getorpedeerd. In verband met den zwaren zeegang kan worden aangenomen dat ook dit ten onder is gegaan. Door luchtaanvallen werd nog een vrij groot koopvaardijschip beschadigd. In Noord-Afrika tengevolge van zware zandstormen slechts geringe gevechtsactiviteit. In de Marmarica werden een vliegveld en de havenwerken van To- broek met èucees gebombardeerd. Een Britsch vracht schip kreeg bomtreffers. Aan de Engelsche Oostkust beschadigden gevechts vliegtuigen een Britsch koopvaardijschip van gemid delde grootte. Aan de Kanaalkust schoot marine- artillerie 4 Britsche jachtvliegtuigen neer. Storingsvluchten van enkele Britsche gevechtsvlieg tuigen voerden tot in het Oostelijke rijksgebied. Bij nachtelijke pogingen van Britsche bommenwerpers het bezette Noorsche gebied binnen te vliegen werden drie vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Kapitein Ihlefeldt behaalde met 7 neergeschoten vliegtuigen zijn 82e overwinning in de lucht. De duikboot onder bevel van den luitenant-ter-zee le klasse Endrass, drager van het eikenloof behoo rende bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis, is van een actie niet teruggekeerd. Een vooraanstaande duikbootcommandant is met zijn dappere bemanning in den strijd tegen den vijand gevallen. De situatie aan het Oostelijk front Bolsjewistische misrekeningen Aan een beschouwing van het D.N.B. is het volgende ontleend: De voor het voorjaarsoffensief gereed gehou den Duitsche aanvalslegers vinden, dank zij de taaiheid der Duitsche wmterverdediging die uit gangsstellingen, die door de opperste Duitsche leiding voor het aanbreken van den winter waren vastgelegd en bepaald. Aan deze beoordeeling van den toestand op het Oostelijke oorlogstooneel verbindt men in mili taire vakkringen in de rijkshoofdstad de conclusie dat het eerste kwartaal van 1942 eindigde met een fiasco der Sovjet-Russische strategie, die er in den laatsten tijd op gericht was geweest door het in den strijd werpen van alle beschikbare oorlogsmid delen in den winterslag in het slechtste geval de in het voorjaar te verwachte beslissende gevechten te dicteeren, in het gunstigste geval echter de Duitsche legers in sneeuw en ijs den doodelijken stoot toe te brengen. Den 31sten Maart 1942 kan by het invallen van den dooi gezegd worden dat de pogingen vruchte loos zijn geweest. In de taal der Sovjet-Russische legerberichten heet het: „geen belangrijke ver anderingen". Achter deze in de laatste bolsjewis tische legerberichten steeds terugkeerende formule verbergt zich de catastrofe van de oorlogvoering van den tegenstander, die tijdens de afgeloopen wintermaanden in verschillende sectoren van het Oostelijk front weliswaar een poging liet zien tot het uitvoeren van uitgebreide' tangbewegingen, nooit echter een effectief zwaartepunt wist te leggen. De door toonaangevende bolsjewisten te Lon den en te New York met klem geuite wensch dat de geallieerden nog dit jaar hun totale kracht in den strijd werpen, drukt volgens Duitsch oordeel voldoende duidelijk den twijfel uit aan eigen ver mogen tot standhouden en doorzetten. De door de Duitsche leidende instanties zorgvuldig gecon troleerde verliescijfers der bolsjewistische legers doen dezen twijfel meer dan gerechtvaardigd schnnen. De winter heeft de bolsjewisten inder daad bijna alles gekost. Indien men er aan Duitsche zijde desondanks toch nog rekening mee houdt dat het reusachtige gebied nog over voldoende men- schen beschikt, dan is dat een bij den Duitschcn generalen staf gebruikelijke berekening, die vóór het opstellen van plannen nooit van de gunstigste, doch steeds van de ongunstigste voorwaarden uit gaat. Militair is de toestand na de eerste drie maanden oorlog van dit jaar volkomen duidelijk: Geen enkel operatief succes is den bolsjewisten beschoren ge weest, noch hebben zij een of andere groote stad weer in handen gekregen of is hun een of andere omsingelingsbeweging gelukt. Hun millioenenlegers die zij in reserve hadden, zyn gruwelijk gedecimeerd terwijl de voor het offensief gereed gehouden Duitsche legers tot nu toe op geen enkele plaats in den strijd behoefden te worden geworpen. De Duitsche legerleiding heeft hier, ondanks vele plaatselijke moeilijkheden, die zich hier en daar hadden voorgedaan, met haar reserves in wijze be perking en met vooruitziender, blik, een terug houdendheid getoond, waarvan de wereld den zin spoedig zal leeren kennen, die echter slechts moge lijk was wegens de stoere standvastigheid van de eerste Duitsche linie. Deze linie bestond uit steun punten, niet uit een samenhangend front. Zoo was een besparing van menschen mogelijk, zoo was het echter ook mogelijk dat het den bolsjewisten in deze uitgestrekte gebieden tusschen de steunpun ten gelukken kon hier en daar met een of ook met meer divisies door te breken. Echter steeds tot hun verderf. Men neemt daarom in Berlijn ook met belang stelling de jongste Sovjet-Russische berichten over zoogenaamde successen van den tegenstander bij Charkof en ten Zuid-Oosten van het Ilmenmeer op en laat den tegenstander gaarne in den waan dat de voor den voorjaarsaanval gereed gehouden Duitsche reserves op verschillende punten reeds in den stryd geworpen moesten worden. Hjj zal zich daarmede evenzeer verrekenen als met de meening dat hij in het voorjaar tegenover dezelfde Duitsche wapens en dezelfde Duitsche ideeën aangaande de leiding zal komen te staan als in den zomer en den herfst van verleden jaar. Het woord van de lange voorbereidingen en de korte slagen geldt zoowel vandaag als gisteren en de verdediging in den winter aan het front heeft nieuwe krachten vrij gemaakt. Strijd ten Westen van Rangoon hervat Felle gevechten in de omgeving van Toengoe SJANGHAI, 31 Maart. (D.N.B.) Terwijl vol gens een bericht uit Tsjoenking in de omgeving van Toengoe de hevige strijd bij tropischen regen val voortduurt, meldt het legerbericht uit Delhi dat de strijd ten Westen van Rangoon hervat is. Toe gegeven wordt dat sterke Japansche en Birmaansch» afdeelingen over de Tonso zijn getrokken en do stad Sjewelaung,, 100 K.M. ten Westen van Ran goon, waar Britsdie troepen staan, aanvallen. VERDUISTEREN van 20.12 tot 7.15 Maan 1 April op 20.17 (V.M.), 2 April ond7*0

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1