Litteraire Kantteekeningen Uw kind? ABDIJSIROOP Dopspoeder LANGS DE STRAAT. Zekerheid RNHEM Wezen en doel van Het Arbeidsfront De Dag: na Bethlehem, door J. Gerhard Toonder. Amsterdam, Uitg. Mij- Elsevier. De schrijver van dit boek. wiens vorige werk „Een vreemdeling in Babyion" den lezer wellicht nog in het geheugen bleef, beschikt zoowel schrijftechnisch als naar den inhoud over bijzondere quaüteiten Zonder naar woordpreciosa of stijlversiering te streven, schrijft hij een gedegen weldoordacht Ne- derlandsch. En wat hij te vertellen heeft ontstaat uit een mengeling van koene fantasie, die uiteinde lijk toch weer in een klaar ziende nuchterheid ge worteld is. Zoo kon in zijn geest de dag na Bethle hem groeien tot het interessante verhaal waarin het simpel schoone Bijbelverhaal van de drie ko ningen, die, door een ster geleid, naar het nieuwe Licht dat over de wereld kwam, optrekken, wordt omgewerkt tot een wijsgeerige dialogenreeks, onder een fantastische ensceneering over de meest pak kende problemen van den geest gehouden en voor ieder verstaanbaar gemaakt, die de gelijkheid der problemen van heden en die van voor twee duizend jaar wil aanvaarden. Waar in het Bijbelverhaal de Wijzen uit het Oos ten een betrekkelijk kleine rol spelen zij komen, aanbidden en gaan wederom is hun verschijning in Bethlehem voor onzen auteur van veel groo- ter beteekenis. Voor hem zijn zij in feite de eerste Christenen die in de wereldgeschiedenis genoemd worden. Ook legt hij zich niet neer bij het simpele relaas hunner verschijning, doch droomt zich de mogelijkheid hoè deze Caspar, Melchior en Baltha zar elkander hebben kunnen vinden om dan geza- mentlijk het licht van de ster te volgen en bij Hero des te arriveeren. Die ze naar Bethlehem zal ver wijzen niet louter uit belangeloosheid of wensch ter adoratie. Toonder heeft zich de koningen ge dacht als menschen van dezen tijd, zwervers, zoe kers, strevers naar het betere dan het bestaande, die per toeval elkaar op den weg ontmoeten en per toeval of misschien door hooger macht geleid tot aan de kribbe geraken, waar het eerst Baltha zar in aanbidding neerzinkt. Balthazar de primitie ve, minst reder.eerzuchtige van het drietal gedu rende hun tocht. Men zal wellicht geneigd zijn te meen en dat de eenvoudige schoonheid van het Bijbelverhaal in al haar beknoptheid toch te verkiezen blijft boven de interpretatie die een litterair artist van onzen tijd daarvan wenscht te geven. Doch dat kan voor den schrijver nooit een bezwaar zijn, daar die eenvoud van het oorspronkelijke immers niet wordt aange tast en bestaan blijft en zijn eigen interpretatie evenmin van schoonheid ontbloot is en van eerbied voor de traditioneele voorstelling doordrenkt. Met Caspar maken wij het eerst kennis. Hij ook is het die in den gedachten vorm van een relaas aan een vriend in Griekenland, den ganschen zwerf tocht van het drietal beschrijft. Uit zijn land ver bannen wegens opstandigheid zwerft hij door de woestijn. Als hij op het punt staat van dorst en hon ger om te komen, ontmoet hem Melchior, die, even nooddruftig als Caspar toch diens leven redt door zijn watervoorraad met hem te deelen. Doch daar aan gaan vele beschouwende gesprekken vooraf die men onder deze omstandigheden moeilijk verwach ten zou, zoo men uit het oog verloor dat het hier niet om historie doch om wijsgeerige fictie te doen is. Toonder, de schrijver, weet hier op zeer toegan kelijke manier inzichten en vergezichten op levens vragen te openen, die wel is waar als alle theorie, een relatieve waarheid zullen blijken te bevatten, maar die toch, in den romantischen vorm waarin ze gesteld zijn boeiend blijven. Zoo zal bijvoorbeeld eén van Melchior's stellingen dat verstand zonder gevoel een wreedheid en gevoel zonder verstand een dwaasheid is. in den loop van het verhaal door hemzelf op natuurlijke wijze in twijfel getrok ken moeten worden. Van dergelijke geestelijke schermutselingen zijn de gesprekken tusschen de beide reizigers doortrokken en ze zijn niet het minst aantrekkelijke deel van dit boek voof wie het denk leven van een mensch zeker even belJhgrijk is als een relaas van uiterlijke gebeurtenissen. Balthazar, de vrijgemaakte slaaf neemt, wanneer ook hij als Dritte im Bunde in het verhaal is opge nomen, aan die gesprekken zoo öoed als geen deel. Hij is de intuïtief handelende, ae weinig berede- neerende dadenmensch, die zijn instinct volgt en soms bewonderenswaardig is. Als de drie tenslotte het Kind aanschouwd hebben en in dat feit een profetie voor een betere toekomst, een gelukkiger menschheid vóórvoelen, scheiden zij van elkaar om, ieder in zijn land, die toekomst voor te bereiden. Een wellicht onbereikbaar doel. een ideaal dat door de eeuwen heen nagestreefd zal blijven en daarin reeds zijn waarde en telkens nieuwe kracht zal vinden. Uit het voorafgaande moge men nu niet opmaken dat De Dag na Bethlehem slechts met wijsgeerig gesprek zou zijn gevuld. Verre van dien. Levendig beschrijft Toonder tocht en ontmoetingen; in de woestijn eerst, in Judea later, en zijn uitvoerigheid als hij de rampen beschrijft die over een karavaan losbarsten als deze door de pest wordt aangetast, zou in beeldende kracht aan een Flaubert kunnen her inneren. J. Gerard Toonder is op den dag van heden een niet te verwaarloozen schrijver in den litterairen tuin en als zoodanig alleen heeft hij hier recht op onze belangstelling. J. H. DE BOIS. BUKSSTBUTWEG 12 - TELEFOON 16658 La) il UITGAAN Heden ZATERDAG 4 APRIL, i Stadsschouwburg, Wilsonsplein: „Liefdesbrieven" door het Nederlandsch Tooneel, 7.30 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Snip en Snap in de li revue: „Dat's wat voor u!", 7.30 uur. Gebouw Lange Margarethastraat 13: Voordracht Henk Schaer voor de Literaire Club, 7.30 uur. Frans Hals Theater: „Friedemann Bach", 2. e< 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Brieven aan een onbekende", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De pionier van Oost-Afrika" (Hans Albers als Carl Peters), 2.30, 6.30 en 8.45 q uur. Palace: „Janssens tegen Peeters", 2.6.30 en •'1 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. ZONDAG 5 APRIL: Gemeentelijk Concertgebouw: Snip en Snap in de revue: „Dat's wat voor u!", 2.15 en 7.30 uur. Pr Stadsschouwburg: 25-jarig jubileum van Willy 1111 Derby, 8 uur. stj Frans Hals Theater: „Friedemann B.ach", 2. tjd 4.15, 6.30 en 8.45 uur. bl Luxor Theater: „Brieven aan een onbekende", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „De pionier van Oost-Afrika" 'hf. (Hans Albers als Carl Peters), 1.30, 3.45, 6.30 en 8-45 uur. Ke Palace: „Janssens tegen Peeters", 1.30, 3.45, I 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. Zand voort: Circus Rolffino en lentefeest in Groot Badhuis, 3 en 8 uur. MAANDAG 6 APRILt vój Stadsschouwburg: 25-jarig jubileum van Willy Derby, 2.15 en 8 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: Snip en Snap in de revue: „Dat's wat voor u!", 2.15 en 7.30 uur. Gebouw St.-Bavo, Smeaestraat: Sprookjesrevue voor kinderen, 2 en 4 uur. m Bioscooptheaters: Voorstellingen ojf dezelfde uren als op eersten Paaschdag. «t Zandvoort: Circus Rolffino en lentefeest in Groot Badhuis. 3 en 8 uur. DINSDAG 7 APRIL: P Gemeentelijk Concertgebouw: Snip en Snap in de revue: ..Dat's wat voor ui", 2.15 en 7.30 uur. j|jj| Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon- 1 W éosch en Vaart-apotheek, Bosch en Vaartstraat 26, Tel. 13290. H. Remmers en Zoon, Kruisstraat 6, Tel. 10354. Noorder-Apotheek, Jan Gijzenkade 181, Tel. 23821. voil Te Heemstede is 5 April geopend: 3} Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 6 April: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Iel. 28197. Het jaarverslag van „Nazorg" te Haarlem Aan het jaarverslag 1941 van „Nazorg", bui tengewoon onderwijs te Haarlem, is ontleend, dat in de gemeentelijke werkinrichting in den loop van 1941 5 maatschappelijk ongeschikte zwak zinnige jongens op de werkinrichting zijn geplaatst Vier mannen konden worden afgevoerd. Einde 1931 bezochten 31 mannen en 16 vrouwen de werkinrichting. In den loop van 1941 kon in de Gem. werk inrichting voor blinden nog een blinde te werk worden gesteld, zoodat einde 1941 acht manne lijke blinden de inrichting bezochten. Eind 1941 stonden bij Nazorg ingeschreven: 357 mannen en 257 vrouwen. Hiervan waren voor loondienst ge schikt 400 mannen en 180 vrouwen; twijfelachtig 75 mannen en 40 vrouwen; maatschappelijk on geschikt 77 mannen en 37 vrouwen. Het Hoofd van de Nazorg, de heer E. R. Schuyt besluit zijn verslag met de volgende conclusie: „De zwakzinnigen zijn echter voor alles „zorgen kinderen" en met ze alleen naar een baas te ver wijzen zijn we er niet. Zij vragen in het bijzonder deskundig toezicht en leiding, dar de gevolgen an ders niet uitblijven. Meer dan tot nu toe zal de Overheid voor onze on volwaard igen moeten gaan zorgen, opdat ook zij aan arbeid geholpen wor den. De groep met een goed of normaal intellect doch met lichaamsgebreken zou zeker geschikt zijn voor eenvoudige werkzaamheden bij de Ge meentediensten of -bedrijven. Ook voor rijwielstallingen, autoparkeerplaatsen, wachten bij bouwwerken enz., zijn vele geestelijk en lichamelijk misdeelden goede krachten. In- plaats van een en ander aan de meekt biedende te verpachten zou dit aan Nazorg dienen te wor den afgestaan om vele onvolwaardigen aan arbeid te helpen. Voor de geestelijk- en lichamelijk misdeelden die maatschappelijk ongeschikt of weinig geschikt zijn zou arbeid en arbeidsvreugde te vinden zijn door de Haarlemsche Werkinrichting belangrijk uit te breiden (land- en tuinbouw, veeteelt, een voudige fabrieksarbeid enz.) Vele van deze pa tiënten zouden op deze wijze geschikt of weer geschikt gemaakt kunnen worden voor de maat schappij". Nieuwe uitgaven Het kweeken van groenten in eigen tuin. De heer J. K Slager schreef over dit onderwerp en onder dezen titel een uitnemend boek. dat bij de N V. Uitgevers Maat schappij „Kosmos" te Amsterdam een tweeden herzienen en verbeterden druk met 60 foto's en teekeningen be leefde. HAARL. DAGBLAD, Zaterdag 4 April 1942 Voor de Paasclidagen Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Pasehen zou geen Paschen zijn. als er niet een feestelijk menu op tafel kwam en er niet zoo nu en dan iets lekkers gepresenteerd werd. Al heeft de hulsvrouw er iets voor weten te Sparen, eenvoudig ïs het niet voor haar, het dit Jaar voor elkaar te krijgen. De volgende recepten kunnen misschien voor de Paaschdagen dienst oden of aan 'n idee helpen. Is er niet veel tijd om iets extra's klaar te maken, laai dan de kinderen meehelpen. Het stljfkloppen van een schuimpudding, of het vormen van koekjes, dat is alles even gezellig als het kleuren van eieren. Succes met de recepten en een vroolijk Paaschfeest! PAASCHPUDDINO. (Zes personen). Een halve liter taptemelk, 1 lepel bloem. 4 5 lepels suiker, 14 g. gelatine, essence of eenlge lepels jam. Tapte melk aan de kook brengen, de bloem met wat water aan mengen, aan de taptemelk toevoegen en even doorkoken De taptemelk een nacht op een koude plaats neerzetten. De koude taptemelk met een garde zoo stijf kloppen als room. De gelatine in water weeken. de suiker in wat kokend water oplossen en van het vuur af de geweekte i gelatine er in oplossen. Onder flink kloppen de opgeloste gelatine, de suiker en de essence door het schuim gen. wanneer de pudding eenigszlns lobbig begint te den, hem In een met koud water omgespoelden vorm gieten. Den pudding op een glazen schaal sforten vroolijk garneeren met wat jam. SCHUIM VLA (Zes personen) Drie dl., taptemelk, 25 g. custardpoeder of maïzena, d.l. extract van kofflesurrogaat, 4 5 lepels suiker, 3 a lepels kunsteiwit (3 lepels wanneer het eiwit met 5 maal zooveel water en 5 lepels wanneer het eiwit met 2 maal zooveel water geweekt moet worden), 1 blaadje gelatine. Het kunsteiwit weeken in de daarvoor aangegeven hoe veelheid water. De taptemelk aan de kook brengen, de custard en de suiker met het koffie-extract tot een papje roeren en de melk er mee binden. De gelatine weeken in de vla oplossen. Het eiwit stijf slaan en op enkele lepels na door de vla mengen. De vla in een glazen schaal doen en garneeren met wat schuim. ZOUTE STENGELTJES Honderd g. gekookte aardappelen ,100 g. bloem, sn klontje boter. De aardappelen fijn maken, met bloem, zout en boter vermengen en zoolang kneden, tot een soe pel deeg verkregen is. Het deeg op een met bloem be stoven tafel heel dun uitrollen en er kleine reepjes van snijden. De stengeltjes op een met wat boter besmeerd bakblik leggen (hiervoor een vet boterpapier gebruiken) en in een vrij warmen oven goudbruin en knappend bak ken (pl.m. 15 minuten). EEN EENVOUDIG KOEKJE Men neme 125 g. zelfrijzend bakmeel (of bloem met bak poeder). 3d g. suiker, een klontje boter, wat zout, 3 lepels taptemelk of water, naar verkiezing wet essence of kaneel. Alle ingrediënten door elkaar mengen en tot een soepel deeg kneden. Van het deeg een rol vormen en hiervan dunne plakjes snijden. De koekjes op een heel weinig boter besmeerd bakblik in een matig oven even lichtbruin bakken (pl.m. 15 minuten). Bedenk dat verwaarloozen gevaarlijke gevolgen heeft. Geef Uw kind daarom direct de uit oude geneeskruiden bereide Akker s Abdijsiroop. Vanouds beproefd by hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S Alle krachten zullen ingespannen moeten worden om den Productieslag 1942 liet grootst mogelijke resultaat ie doen hebben. Thans zijn de landbouwers bezig om hun akkers gereed te maken voor het nieuwe gewas dat in de voedselvoorziening van ons volk zulk een belangrijke plaats inneemt. Pax-Holland-de Haan-c Voor de Vrouw Schoonmaak Nu meer dan ooit moeten wil vrouwen al ons huisvrouwelijk beleid gebruiken om de zeer stroeve gang van de huishouding doende te houden. De moeilijkheden met de levensmiddelen noodzaken ons om er meer dan vroeger op uit te gaan, terwijl ook de tijd die wij voor zulke boodschappen noodig hebben langer is dan dat in normale tijden het ge val is. Maar bovendien komt de schoonmaak er nu ook nog bij, die het weer noodzakelijk maakt dat wij zoo min mogelijk uitgaan" teneinde niet zoo lang met een half opgeruimd huis te moeten blijven zitten. Maak dan niet schooij, zal menige echtvriend zeggen, maar hoewel dat 'een eenvoudige raad lijkt voor een moeilijk probleem, is dat vooral na den barren winter dien wij achter den rug hebben, niet ;oed doenlijk. De duisternis en de strenge kou heb-' jen het werk in huis heel erg belemmerd, maar nu ons felle voorjaarslicht in de kamers schijnt, blijkt dat het erg noodig is om alle ongerechtigheden radicaal met bezemen te keereiu meer nog dan andere jaren. Dus gaan we welgemoed aan den arbeid, want het is tenslotte niet naar om tekortkomingen te ver beteren als ze zóó voor de hand liggen, als dit op 't oogenblik het geval is. Maar nu 't werk zelf. Ingrediënten die wij vroe ger absoluut noodig hadden, zijn nu heelemaal niet te krijgen of zóó schaarsch. dat wij ze al leen voor het allerhoognoodigste kunnen gebruiken. Om te beginnen is dat natuurlijk zeep: zeepen en lappen was voor de meeste huisvrouwen een vaste combinatie voor den schoonmaak. Laten wij het dit jaar maar liever bij het lappen alleen houden. ian enkel dé keuken, waarvan de verf altyd het meest aangeslagen is, op de ouderwetsche, beproefde manier schoonmaken. Bent u, ook gewend om uw dekens ieder jaar te wasschen, probeer het dan ditmaal eens in lauw water met een paar handen zout erin; ze mogen er al niet „als nieuw" van worden, opfrisschen doen ze vast. Schiet uw wasvoorraad tekort, neem dan voor de oude meubels, die meestal door den loop der tijden zwaar in de was zijn gekomen, alleen een zachte verwarmde doek en wryf er stevig mee, het boven ste waslaagje zal er weer door gaan glimmen. Maak spiegels en schilderijglazen met een vochtige doek schoon, nu er geen spiritus meer is, en wrijf ze direct met een droge doek na. Laat meer dan ooit de zon toe in uw kamers en wees niet te bang voor verschieten van de kleuren, dè zon is van veel meer belang dan de kleur, vooral nu de afgeloopen winter het ons zoo moeilijk heeft gemaakt. Wees ook een liefhebber van frissche lucht, maar wees niet zoo dom om op 'n vochtigen regen- of mistdag alle ramen glorieus open te zetten, of het beddegoed op een balcon te leggen, of 's avonds na donker de kille nachtlucht nog te laten binnen stroomen. Het duurt dan extra lang voordat de win terkou uit huis is, terwijl een beetje overleg die er spoedig uit kan doen verdwijnen, als we maar profijt trekken van de zomerwarmte. Boen het water,, waarmee gewerkt wordt ook niet te sterk in vloeren en trappen, of wat dan ook: als ze niet heel erg vuil zijn, is opnemen met water dikwijls al voldoende, terwijl bij het stevige boenen het water in het hout gedreven wordt, zoodat het moeilijk Weer opdroogt. En omdat onze huizen nu toch al vochtiger zijn dan andere jaren, is het beter om ze niet nog' erger te maken. Werk de schoonmaak zoo snel mogeliik af, des te eerder kunt u van het vorjaar genieten, tob niet over dingen die toch niet te krijgen zijn, maar zoek er liever, als een practische huisvrouw, de vervanging voor en bedenk dat een schoongemaakt huis, waaruit niet de terpentijn-, zeep- en chloor- lucht je tegenstraalt toch heel keurig en gezellig kan zijn. E. E. J.P. BINDENDE ARBEIDSVOORWAARDEN VOOR HET BANKETBAKKERSBEDRIJF. 's-GRAVENHAGE, 2 April. By het college van Rijksbemiddelaars bestaat het voornemen een regeling van arbeidsvoorwaarden voor het banket bakkersbedrijf bindend vast te stellen. Deze regeling ligt tot 23 April 1942 ter visie bij het districtshoofd der arbeidsinspectie t« Haarlem. n MAAGZUUR Bh slechte aan ■"J SPIJSVERTEERING vn» Dn O. DUBOIS. Orig.verpok. f.1.2.5, bij Apoth.en Drog. De dood van luit.-koL J. A. Mussert Behandeling van de zaak tegen twee reserve officieren voor het Vredegerechtshof 's GRAVENHAGE, 2 April. In den namiddag van den 14den Mei 1940 werd de commandant van het korps pontonniers en torpedisten, luitenant kolonel J. A. Mussert, die belast was met het com mando in het kantonnement Dordrecht, terwijl hij zich met enkele officieren van zijn staf bevond o] zijn bureau in een gemeentegebouw te Sliedrechl. fedood door revolverschoten van eenige niet tot zijn orps, doch tot dat der wielrijders behoorende sub alterne officieren, die plotseling waren binnen gekomen en den overste een broeder van den leider der N.S.B. hadden willen arresteeren, omdat zij in de waan verkeerden met een „ver rader" te doen te hebben. De reserve-kapitein A. J. C. Bom en de reserve luitenant A. J. Kruithof zullen zich op Dinsdag 14 April te 10 uur voor het Vredegerechtshof hebben te verantwoorden. Hun is ten laste gelegd, dat zij hun meerdere, den luitenant-kolonel J. A. Mussert van diens vryheid van handelen hebben beroofd, hem hebben gedwongen de handen omhoog te steken en vervolgens met eenige revolverschoten zoodanig hebben gewond, dat hij denzelfden avond is overleden. De behandeling dezer rechtszaak zal geschie den onder leiding van dr. J. H. Carp, president van het Vredegerechtshof, terwijl prof. dr. R. van £e- nechten, procureur-generaal, het openbaar mini sterie zal vertegenwoordigen. Als verdediger zal op treden mr. W. F. H. Zegers. Een groot aantal ge tuigen is gedagvaard. Week, mede tot een juiste verdeeung en goede orde DE /AAN DIE U DISTRIBUTIE, BONNEN TRACHT TE VERKQOPEN DICNT AAN DE. OOUTIE. OVED„ GELEVELRP TE. WORQCN! Potygooa-Seym-Pax HeCud Koek 't Is gezellig vol op de markt in de Albert Cuyp- straat in Amsterdam, misschien voller dan anders want de menschen verdringen elkaar nu op de markt, in de hoop daar nog het een en ander tegen een civielen prijs op den kop te tikken. Er staat een koopmannetje met een jockeypetje achter op het hoofd, waarin een paar kleine, slimme oogjes heen en weer flitsen. Hij heeft het ontzettend druk, want hij verkoopt.koek. O, ook nog an dere dingen; gewone koekjes (op de bon) en ge heimzinnige andere rolletjes, waaraan ik geen naam zou weten te geven, Inaar die ook al dienen om den inwendigen mensch te „versterken". Maar die koek die doet 't 'm. Dit product van bakkerskunst ligt op een grooten stapel midden op zijn tafel en als ie mand er een begeengen blik op slaat, buigt de koopman zich iets voorover en zegt geheimzinnig: „Zonder bon!" Én dan noemt hij den prijs, die waarlijk niet civiel is. Want voor zoo'n driehoekig stukje koek, dat er overigens niet onsmakelijk uit ziet, vraagt hij een bedrag, waarvoor u vroeger een behoorlijke hééle koek kon koopen. Maar dit schrikt de menschen niet af, want als er ooit een menschdom dol is geweest op koek, dan is het het menschdom van 1942. Hoe het komt, dat die koop man die koek zonder bon kan verkoopen Waarvan is die gebakken? Stil. lezermen vraagt zooveel nietMen koopt en eet. Dat doen de menschen dan ook en de voorraad slinkt zienderoogen. Menigeen blijft in de buurt van het stalletje staan en verorbert meteen met grage happen het gekochte. Een oud heertje, met een brilletje erg voor op zijn neus, heeft dit gedoe al eenigen tijd gadege slagen. Begeerte is in hérn ontwaakt. Zou hij zou hij ook 'szoo'n lekker stifk koek koopen? Hij verschuift eenige malen zenuwachtig zijn bril letje. Kan hij, als fatsoenlijk man, dat wel aoen 't Staat eigenlijk wel een beetje raar Maar de tweestrijd tusschen fatsoen en de bé- geerte naar koek duurt niet lang en de overwinning wordt, zooals meestal bij den zondigen mensch, door de begeerte behaald. Het oude heertje haalt zijn portemonnaie voor den dag en zoekt het be- noodigde zooals ik al zei niet kleine bedrag in zink bij elkaar. Dan reikt hij het den koopman, die hem er grif een« stukje koek voor teruggeeft. En op hetzelfde oogenblik springt een hond van onbepaald ras, die al eenigen tijd aan het stalletje gezworven heeft, woest naar varen en berooft het oude heertje van de zoo zeer begeerde lekkernij en gooit hem nog bijna ondersteboven ook. Doodelijk verschrikt en diep teleurgesteld ver volgt'hij zijn weg. Zulke drama's gebeuren op de markt J. C. E. geopend AMSTERDAM, 2 April. „De politie uw vriend en helper", luidt het parool van de Duitsohe orde politie. En wie thans een bezoek brengt aan het Rijksmuseum te Amsterdam, zal ervaren voor zoover dat nog noodig is dat de groene politie ook naar dit parool handelt. De zalen van de af- deeling „Moderne Kunst" zijn gevuld met poppen en dieren, en met allerlei speelgoed dat voor het kind een rijkdom moet beteekenen. In hun vrije uren en voor eigen rekening hebben de mannen van de Duitsche politie, dit speelgoed gemaakt en zij toonen daarmede niet alleen een groote liefde voor het kjjrd, doch ook een buitengewone vaardig heid en een kunstzin, die werkelijk imponeeren. Uit hout vervaardigden zij de fraaiste dingen. Zij maakten een poppenkast, een kermisterrein, een kegelbaan, met paarden bespannen wagens, auto's, molens, dieren en talloos vele poppen. Een enorme verzameling is hier bijeengebracht en er zal straks vreugde heerschen onder de jeugd, wanneer de iolitie deze schatten gaat verdeelen onder de be- oeftige kinderen, voor wie de politiemannen spe ciaal in hun vrije uren hebben gewerkt. De zeer interessante tentoonstelling, die men tot April eiken dag kan bezoeken, is vanmorgen of ficieel geopend in aanwezigheid van den generaal der Deutsche Ordnungs Polizei Schumann. Majoor Wiebrecht, de bataljons-commandant van de Duitsche politie te Amsterdam, heeft de tentoon stelling geopend met een korte toespraak, waarin hij er op wees, dat men de manschappen in hun vrijen tijd wilde afhouden van overmatig cafébezoek e.d. Men wil hun leeren offeren voor een positieve zaak en zoo ook hechte kameraadschap kweeken. DE ARNHEM geeft H LEVENSVERZEKERING VELPERPLEIN 1 - ARNHEM STAFMUZIEK VAN DE ORDNUNGSPOLIZEI. Dinsdag 7 April a.s. speelt het staf muziekcorps van de Ordnungspolizei des morgens van 10 tot 11 uur voor hotel „Den Hout" te Haarlem. Het corps staat onder leiding van Obermusikleiter Lemberg. EEN LAGE DAAD. Een laagstaand individu heeft zich niet ontzien een reddingslijn, behoorende bij het bekende reddings plankje te stelen. Dit plankje hangt aan de buiten zijde van het huis aan de Cruquiusstraat 10, rich ting Leidsche Vaart, te Haarlem. Het dient en heeft reeds goede diensten bewezen om eventueele slacht offers van het water, drenkelingen dus. te redden. Duidelijk is aan het overgebleven deel te zien, dat met een mest de wandaad is gepleegd. In verband met dezen diefstal van een lijntje brengen we in herinnering dat eenige jaren gele den een reddingshaak, hangende aan de kv.akel. Heerenvest, tijdelijk was weggenomen, mogelijk om een kleed ie drogen. Een meisje, eenig dochtertje van een familie viel daar te water; daar de haak ontbrak, liep men naar de Amsterdamsche poort om daar een red dingshaak te halen. Het arme kind was inmiddels verdronken. We doen een beroep op de gemeenschap om red dingsmiddelen voor beschadiging of diefstal te vrij waren. JACOB VAN LENNEP De Haarlemsche Tooneel Vereeniging „Jacob van Lennep" hield in een der zalen van het café Rest. Brinkmann een buitengewone alg. ledenvergadering. Besloten werd het 34-jarig bestaan op een eenvou dige wijze te herdenken met een opvoering van het tooneelwerk „Menschen in het Plantsoen" door Jan C. de Vos. op Maandag 4 Mei in den Stadsschouw- rg. De 25 rollen die hi werkende leden allen worden vervuld. De secreta- w. ut <J->, KKic-.iiucif, T ititj lil ucii Uiauoouiuurt- burg. De 25 rollen die het stuk bevat zullen door de werkende leden allen worden vervuld. De secreta ris-penningmeester de heer E. Wegerink had om gezondheidsredenen de functie van secretaris neer- ;elegd. Hij zal alleen nog het penningmeesterschap >lijven waarnemen. Het dagehjksch Destuur werd thans als volgt samengesteld: J. van Elden, voorzit ter, Herm. C. Kloet, secretaris, E. Meijerink, pen ningmeester, en voorts resp. als 2de secretaris en lste commissaris de heeren J. Selman en Joh. A. v. d. voor geheel Europa en na te gaan wat op dit gebitd Pligt, in verschillende landen reeds werd bereikt Hoe was het tot heden Het ligt in de bedoeling In een overzicht van ca. 4 artikelen tot een nader inzicht te komen betreffende de werking van het Arbeidsfront, dat men zoo lang zamerhand in geheel Europa 2iet ontstaan. Het ont staan van dit front heeft* een diepere oorzaak, dan de knjgsgcbeurlijkheden van dc laatste jaren alleen. Terugblikkende in den tijd die den Europccschen oor log voorafging, zien we in den algemeenen economl- schen toestand een dieptepunt ontstaan, waartegen ieder apparaat opgebouwd ter bescherming van welk belang ook hopeloos faalde. Zeker werd plaatselijk wel eens een of ander succes geboekt, ik denk daarbij aan het werk door sommige vakorganisaties op dit punt verricht, doch in wezen heeft dat niets uitstaande met een verbetering der sociale verhouding. Ieder vocht n.l. op zijn terrein, zonder zich te bekommeren om wat er naast en omheen gebeurde. Velen hielden zich bezig met de bestrijding van de gevolgen, zonder in te zien, dat alleen een aantasting van h,et kwaad bij den wortel, n.l. een strijd tegen de oorzaak hier een vrucht baar resultaat zou kunnen opleveren. Alles stond ln het teeken van rust, een rust welke ook hier herhaal delijk aanbevolen en gedemonstreerd was, doch waar bij men een ding vergeten had.' n.l dat het welvaarts peil van een volk niet iatgebaat met rust alleen, dat niet de passiviteit, doch activiteit de welvaart van een volk bepaalt. Deze merkwaardige tegenstelling vindt men ook terug bij de verhouding van kapitaal en arbeid. Het eerste wil passief zijn, het tweede moet actief zijn om dÊ\ bestaanswille. We kunnesn dus in de jaren voor Mei 1940 tot een stilstand komen van alle factoren welke voeren naar de volkswelvaart, constateeren, met alle gevolgen vandien, onvoldoende arbeidsmogelijkheid, minder afname van producten. Minder afname van producten, minder productie. Waar geen mogelijkheid is producten om te zetten tegen goud. gaat men zonder gewetensbezwaar over tot productievernietiging en zoo beleven we hier in Nederland den zonderlingen toestand, dat wij op ieder terrein overvloed bezittende een zeer groot deel van het Nederlandsche volk niet bij machte was zich het allernoodzakelijkste aan te schaffen, geen boter, geen groente, geen schoenen, laat staan luxe artikelen, welke dienen ter verfraaiing van het leven. In deze maatschappij wordt dan de aandacht ge concentreerd op dat deel vair het volk. dat nog ln be- trekkelijken en goeden welstand verkeert, doch zoo als het niet helpt of wij wijzen op gezondere ledema ten die een kreupele nog resten, evenmin slaagt men er in den welstand van een land te toetsen alleen aan het best verzorgde deel. Een ding is dus voor alles duidelijk dat er in de maatschappelijke en economische verhoudingen van ons land een dalende lijn was te constateeren en deze feiten ook zonder de oorlogsdagen van 1940 tot een ineenstorting moesten leiden. Dat het proces door het over ons komende krijgsgeweld sneller tot de crisis is gebracht, zal uiteindelijk voor ons volk slechts een weldaad blijken, daar het velen een afdalen tot de diepste misère in het leven bespaarde. Wel zien wij na de oorlogsdagen verschillende pogin gen aangewend om tot een nauwere aaneensluiting te komen, doch geheel in het karakter van den voorbijen tijd, teveel gericht op het belang van enkele groepen. Nog is het begrip, dat hier een groot belang op het spel staat niet voldoende in de breede massa doorge drongen. We zien op politiek en godsdienstig terrein wel een streven naar geslotenheid, echter zonder vol doende rekening te houden met datgene wat noodza kelijk komen moet, n.l. de eenheid van het volk. Te lang ook waren wij opgevoed in den geest van verdeeldheid, die langzamerhand zelfs was doorge drongen in alle onderdeden van ons leven. De verdeeldheid op het gebied van den arbeid, ja zelfs daarbuiten in het particuliere leven was zoover voortgewoekerd, dat in een groot aantal liefhebberij- vereenigingen deze versplintering tot een verbitterde concurrentie vaak gevoerd heeft. De na ons komende geslachten zullen verwonderd staan en waarschijnlijk meewarig de schouders opha len als zijn vernemen, dat onze tijd een onderscheid maakte tusschen Katholieke en Christelijke geiten en hun fokkers, dat we ook de Katholieke en Christelijk© sigaren en hunne makers gescheiden hielden. Zij zul len moeite hebben zich deze groteske vormen in de samenleving voor te stellen en zich in te denken, dat eenmaal deze dingen realiteit waren. Zoo kon het moeilijk anders of alle pogingen tot eenheid, uit ons volk voortgekomen, die niet los ston den van deze verdeeldheidsgedachte, moesten falen. Ook op het gebied van dc vakorganisatie zien w© in den naoorlogschen tijd een nauwere opeensluiting, zonder te komen tot die eenheid welke de nieuwe om standigheden als dringende eisch met zich mee brachL ten. De moeilijkheid, naast dc verdeeldheid was ook het feit. dat alle vereenigingen op dit gebied, hetzij van werkgevers hetzij van werknemers zich steeds hadden bezig gehouden alleen hun eigen belangen voor te staan zonder rekening te houden met het belang van de gemeenschap als zoodanig De grootste moeilijkheden van een Ieder liggen dan ook besloten in dit verschil van inzicht en opvatting. Het begrip dat de welstand van den enkeling afhanke lijk is van den welstand van het geheel^ volk moet zich baanbreken door een muur van vooroordeelen. oude opvattingen en versleten begrippen. Dat dit voor velen een grooten strijd met zich medebrengt is van zelfsprekend. doch dat velen dezen nieuwen weg ge vonden hebben is een troostende gedachte. Ook de wetenschap, dat zij die den weg gevonden hebben niet tot het slechtste deel van ons volk behooren, kan onzen moed en hoop voor de toekomst slechts ver sterken. Zoo zien we dan, dat na het scheppen van de gele genheid tot het komen van één organisatie ln Neder land het N.V.V., voor de belangen van alles wat werkt een groote groep volksgenooten de nieuwe weg heeft gevonden en bereid staat in het belang van allen dezen weg te gaan om zoo te komen tot de vervulling van wat zij zich altijd als ideaal voor oogen hebben ge steld. Men ziet dus. dat na de oude verdeeldheid en per soonlijke baatzucht de tijd zoo langzamerhand ls rijp geworden voor de nieuwe idee van algemeen belang, boven eigenbelang en dit brengt voor velen de vraag met zich mede. hoe dan wel in deze nieuwe samenle ving de uitingsvormen van dit principe tot een klaar beeld voor ons zullen worden cn wat voor ieder plicht en recht zal zijn binnen het kader van deze nieuwe gedachte. Hoe het werk naar bulken en naar binnen zal zijn en hoe we óns hoeden voor terugvallen en oude fou ten. Men moet hierbij vooral van het grondprincipe uitgaan, dat het nieuwe front ter bescherming van allen 'arbeid, ook gelden zal voor iedereen, werkgever zoowel werknemer. Niet het ingrijpen tegen het belang van de een© partij en in het voordeel van de andere mag voorko men. Integendeel bij de nieuwe opzet, welke men zich geheel los moet denken van oude grondslagen en prin cipes zijn dergelijke van te voren reeds uitgeschakeld, omdat hier de oude strijdvraag van klassenstrijd tegen kapitalisme afdoende is opgelost. Niet het goud, doch de arbeidskracht en prestatie zal in de toekomst over wel en wee van een volk be slissen. Ook moet men zich de nieuwe vormen niet voorstellen als alleen geldende voor het kleine Ne derland, dat met het verlies van zijn koloniën ls te ruggebracht tot een van dc allerkleinste staten, doch als ondèrdecl voor het geheele in wording zijnde nieuwe Europa, waar vooral de arbeidsverdeeling niet dl© moeilijkheden zal opleveren als ln ons kleine over bevolkte land. Uitgaande van het welvaartsstandpunt en evenredige productie zal dus het komende front een noodzakelijk© plaats hebben te vervullen. Ontegenzeggelijk zijn de moeilijkheden groot en niet te onderschatten, doch het levensbelang van alle volken zal dc drijfveer zijn voor een ieder om zijn hoogste krachten hiervoor In t© zetten. In de toekomst zal noodwendig het eigenbe- staan tot volledige medewerking van alles wat wer ken kan en werken wil. Een andere keus zal niet over blijven en zoo zal het oude gezegde, dat wie niet werken wil, ook niet zal eten. tot waarheid worden. Vele remmen zullen nog trachten hun werking op den gang van zaken uit te oefenen, doch alle eigen belang en kastengeest zal niet in staat zijn het nieuw© tegen te houden, daar het hier gaat om de vraag van te leven of niet. Zoo zal ons volk. in dc gelegenheid gesteld door d© maatregelen genomen in opdracht van den FQhrer aller Germanen Adolf Hitler" zijn weg waardig be wandelen en krachtens ras en afkomst zich zijn plaats in het nieuwe Europa kunnen veroveren. Zeer zeker zal het Arbeidsfront in de nieuwe toe komst ln den strijd om bewustwording een belang rijke. zoo niet de belangrijkste plaats innemen. Het Arbeidsfront zal naast de zorgen voor arbeids verhoudingen, hare bemoeiingen ook uitstrekken over de welvaart van het arbeldsgezln, geestelijke en lichamelijke ontspanning, vakopleiding enz. Het ligt in de bedoeling in een serie vervolgartike len nader ln te gaan op de werkzaamheden van het Arbeidsfront en te komen tot een omlijnd begrip van de arbeidsverhoudingen, niet alleen In Nederland, doch

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 17