Haarlem's Dagblad m^w Hef beeld van de kermis 1942 59e JAARGANG No. 18055 X X Uitgave Loorens Coster. MU. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V. Bureaux: Groote Houtstraat >3, bUk. Soenda- pleiD 37 Postgiro 38810 Drukker!): Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082. Hoofdred. 13054, Redactie 10600. Drukker!) 10132, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM ZATERDAG 4 APRIl 1942 Abonnement per week 0,26, per maand 1.15. per kwartaal 3,12. franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten tie1-15 mm. ƒ3,— elke mm. meer ƒ0.20. Reclames ƒ0,34 per mm. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—12 mm. 0,96, elke mm. rtcer 0,08. Groentjes 1—9 mm. 45 cent, elke mm. meer 5 cent bi) contante betaling. „Cremer" 60 jaar Geen feestelijke viering Op 2 April was het 60 jaar geleden dat de letter lievende vereeniging „J. J. Cremer" te Haarlem werd opgericht. In een normalen tijd zou ongetwijfeld dit jubileum aanleiding zijn geweest tot feestviering, schrijft de vooi'zitter, de heer W. Kruyshoop in het „Cremer - nieuws". Nu echter de wereldbrand of nog beter gezegd, de wereldrevolutie woedt op elk plekje van de aarde, nu juist in dit tijdsbestek zoo vele van onze eigen dappere Hollandsche jongens ziel togend neer liggen aan het Oostfront en in Ned.-In- dië, of verdronken zijn bij het ondergaan van onze trotsche schepen, nu er dus groote ongerustheid en droefheid heerscht in vele gezinnen over het lot van vader, broeder of zoon, zou het ongepast zijn om feest te gaan vieren. Maar wel mogen wij op dit oogenblik herdenken de stoere werkers die zestig jaar geleden „Cremer" hebben opgericht en de opvolgers die gedurende de lange periode van haar bestaan, onze vereeniging hecht en sterk hebben gemaakt en gehouden. Na men als Van Gasteren, Heijligers, Van Looy, Jansen, Busquet, leven bij ons in dankbare herinnering voort. Ontelbare anderen hebben in de afgeloopen zestig jaar hun beste krachten aan onze vereeni ging gegeven en „Cremer" op een zoodanige peil gebracht, dat haar naam overal in den lande met eere wordt genoemd. Een frissche en grootendeels jeugdige ploeg wer kende leden, onder de hoogstbekwame leiding van Henk Bakker, staat gereed om ook verder de goede ,,Cremer"-tradities voort te zetten. Het bestuur- heeft de taak op zich genomen om met ijzeren wil in deze bewogen tijden, onze vereeniging veilig dooi de branding te koersen. Ons ledental is grooter dan jaren lang het geval is geweest en door alle jaren heen is het eenvoudige, doch besohaafde milieu op onze voorstellingen, gehandhaafd gebleven. Met trots zien wij terug op de zestig jaar die „Cremer" succesvol heeft afgelegd, met vertrouwen gaan wij de toekomst tegemoet." Blikgroente beschikbaar gesteld 1 Ongeschikt voor bewaring AMSTERDAM, 2 April. In verband met de groentenschaarschte is voor de aan versche froenten arme maanden April, Mei en Juni een oeveelheid groenten, welke in 1941 is ingemaakt in niet blank blik voor het publiek beschik baar gesteld. Op de etiketten van deze blikken is vermeld: „beperkt houdbaar", zulks met het oog hierop, dat groenten, in dit soort blikken ingemaakt, uiter aard eerder aan kwaliteitsteruggang onderhevig zijn dan de groenten welke in de blanke blikken waren ingemaakt. De in deze blikken geconserveerde groenten die- Den dan ook in de maanden April, Mei en Juni van dit jaar geconsumeerd te worden. Inbraak in distributiekantoor te Beverwijk Groote hoeveelheid bonnen gestolen In den nacht van '1 op 2 April hebben onbevoeg den zich door inklimming, na een ruitje te hebben uitgesneden, toegang verschaft tot het kantoor van den Distributiedienst aan den Kees Delfsweg I te Beverwijk. Met een boor is men erin geslaagd het Slot van de kluisdeur te forceeren. - Een groote hoeveelheid distributiebescheiden, Eooals bonkaarten, rantsoenen voor boter, brand stoffen, havermout, melk enz. viel in handen van de inbrekers. Het bleek, dat de daders na afloop van de inbraak zich van een vervoermiddel hadden voorzien, door zich en passant meester te maken Van 2 rijwielen, die zij wegnamen uit een schuur van een melkhandelaar, in de nabijheid van het distributiekantoor. De politie heeft een nauwgezet onderzoek ingesteld. De prijsbekeersching in liet eerste kwartaal 1942 's GRAVENHAGE, 4 April. De activiteit der prijs- beheerschingsorganen neemt nog steeds toe. Een scherpe controle op de naleving der prijsvoorschrif- ten, uitgeoefend door een groeiend opsporingsappa raat, verschaft de inspecties voor de prijsbeheer- sching steeds meer werk. In het eerste kwartaal van dit jaar werden dan ook niet minder dan 3632 personen en ondernemin gen wegens prijsdelicten veroordeeld en wel tot be taling van boeten tot een totaalbedrag van f 2.245.068.88. Hierbij waren 31 boeten van f 10.000 en hooger, de zwaarste opgelegde boete bedroeg f 250.000.—. In die gevallen, waarin een zeer lichte overtre ding werd begaan, 2893 in getal, werd volstaan met schikking van de zaak voordat de berechtingspro cedure was begonnen. Bij 205 overtredingen stelde de inspecteur voor de prijsbeheersching eerst ge durende de behandeling een berustingsovereenkomst voor. Hiqrbij werd de betaling van in totaal f 437.920 bedongen. In deze 3 maanden werden verder 1317 partijen inbeslaggenomen goederen met een normale han delswaarde van f 293.332.49 verbeurd verklaard. Als bijkomende straf is nog in 60 gevallen de slui ting en stillegging van het bedrijf van den veroor deelde gedurende korteren of langer en tijd gelast, terwijl aan 61 personen de uitoefening van een be paald beroep werd verboden. Tenslotte hebben de inspecteurs voor de prijsbe heersching nog van 116 vonnissen de openbaarma king in de pers met vermelding van den naam van den overtreder bevolen. Diefstallen te Beverwijk opgehelderd Van electro-motoren en gezouten groente Eenigen tijd geleden werd bij de gemeentepolitie aangifte gedaan dat ten nadeele van een fabriek te Beverwijk eenige I P.K. electromotoren waren ont vreemd. Al spoedig leidde het spoor, dat de poli tie volgde, in de richting van een employé van het bedrijf, die bij zijn verhoor door de mand viel. Het was de 24-jarige fabrieksarbeider Van IJ. Het bleek, dat hii in de laatste maanden een 10-tal mo toren ten nadeele van zijn werkgever had ont vreemd, alsmede ongeveer 10.000 moerbouten, eenige kisten, vijlen, lampen en een autoband. Afzetgebied had hij blijkbaar voldoende, want het bleek, dat hij voor de ontvreemde goederen een tien tal afnemers had gevonden te Beverwijk, Am sterdam, Haai-lem, enz. Nagenoeg alle goederen konden worden opgespoord en inbeslaggenomen. Tijdens het onderzoek kwam tevens aan het licht een diefstal van een hoeveelheid gezouten groente ten nadeele van een firma te Beverwijk, waarbij 5 per sonen betrokken waren. TWEE SPOORWEGARBEIDEDS GEDOOD. Donderdagmiddag omstreeks kwart voor vier heeft op het stationsemplacement te Amersfoort een ongeval plaats gehad, dat aan twee spoorweg arbeiders het leven heeft gekost.. De 54-jarige G Vastenburg en de 44-jarige A. van Mourik waren nabij de locomotievfenloods aan het werk. Ter plaatse maakt de spoorlijn een bocht, waardoor zij den seinpaal tvelken voor den binnenkomenden trein uit Amsterdam op veilig stond, niet konden waar nemen. Toen de.trein om de bocht kwam, gaf de machinist een fluitsignaal, dat zij vermoedelijk door den sterken wind niet hebben gehoord. De trein bevond zich op pl.m. honderd meter afstand van de beide wegwerkers en op dezen geringen afstand kon de machinist den trein niet meer tot stilstand brengen. Beide arbeiders werden door de locomotief gegrepen. Van Mourik werd op slag ge dood. Vastenburg overleed kort na aankomst in het ziekenhuis. VERDUISTEREN van 20.17 tot 7.08 Maan 5 April op 0.14, 5 April onder 9.40 Verduisteren 5 April van 20.19 tot 7.06 Maan 6 April op 1.27. 6 April onder 10.28 Verduisteren 6 April van 20.21 tot 7.03 i Maan 7 April op 2.31, 7 April ohder 11.23 De heer H. E. Knappert wordt 70 jaar ---s, II. E. Knappert (Archief H.D.) Naar wij vernemen hoopt de heer H. E. Knap pert, oud-archivaris der gemeente Haarlem den 25en April a.s. den 70-jarigen leeftijd te bereiken. De heer Knappert, die te Leiden -geboren werd, studeerde te Amsterdam en te Groningen godge leerdheid en was tien jaar te Zaandam als predikant werkzaam. Nadat hij dit ambt had neergelegd begaf hij zich op het gebied van het archiefwezen en was als adjunct-archivaris te Leiden en te Haarlem werkzaam. In 1916 werd hij hier ter stede tot ar chivaris benoemd. Door de invoering van de Archiefwet, die de ge meente-archieven tot zelfstandige takken van dienst maakte vond hij gelegenheid, het Haarlemsche ar chief te reorganiseeren, waardoor van deze weten schappelijke instelling meer gebruik gemaakt werd dan te voren. Overigens- bekleedde de heer Knappert in zijn Haarlemsche jaren vele functies. Zoo was hij archi varis der Ned. Herv. Gemeente, bestuurslid van de afd. Haarlem van het Alg. Ned. Verbond, en van de vereeniging „Haerlenr". Voorts is hij lid van de Maatschappij der Ned. Letterkunde te Leiden, het Historisch Genootschap, gevestigd te Utrecht, het Friesch Genootschap voor Geschied-, Oudheid- en Taalkunde en het Provinciaal Utrechtsch Genoot schap van Kunsten en Wetenschappen. Diverse publicaties deed de heer Knappert het licht zien. Ö.m. verplichtte hij de lezers van Haar lem's Dagblad door het schrijven van een aantal historische schetsen, die voor een deel herdrukt werden als „Van oude tijden". Nadat de heer Knap pert in 1935 den gemeentedienst had verlaten hij was reeds in 1934 eervol ontslagen, doch bleef op verzoek van het gemeentebestuur zijn betrekking nog eenigen tijd vervullen vestigde hij zich te Bussum, waar hij thans nog woonachtig is. Noodlottig drama te Laren Twee kleine meisjes dronken nicotine en waren op slag dood LAREN, 4 April. Vrijdagmorgen heeft zich in een villa aan den Rijksweg onder de gemeente La ren (N.-H.) een ontzettend drama afgespeeld, waarbij twee jeugdige dochtertjes van mevr. S., de 6-jarige Mariska en de 2-jarige Christa, het slachtoffer zijn geworden. Mevr. S„ die sinds twee dagen de genoemde villa voor een gedeelte gehuurd had van de familie dr. M., was Vrijdagmorgen met haar drie dochtertjes alleen thuis, toen een kennis van haar op bezoek kwam. Zij liet toen haar kinderen alleen in de serre spelen, doch kwam na een half uurtje hen een koekje bren gen. Tot haar groote ontzetting lagen toen de 6- jarige Mariska en de 2-jarige Christa levenloos op den vloer; de 4-jarige Gretel zat nog rustig te spelen. Onmiddellijk werd geneeskundige hulp ingeroe pen en spoedig waren drie doktoren aanwezig. Deze konden alleen constateeren dat de kinderen aan zware vergiftiging waren overleden, doch de aard van het vergfif kon nog niet vastgesteld worden. De politie vond evenwel bij haar onderzoek een fleschje met nicotine, alsmede een limonadertetje, waarin ook nicotine werd aangetroffen. Vermoede lijk hebben de beide kleinen gedacht dat de nicotine limonade was en dit met een rietje opgezogen. Zoo men weet heeft het innemen van eenige hoe veelheid nicotine direct overlijden tot gevolg. De vroegere bewoner van het huis, de thans over leden dr. M., was een bekend natuurkundige en heeft vermoedelijk het fleschje met vergif in de serre laten staan. Uitreiking bonkaarten te Haarlem Dinsdag de letters G, Ha t/m Heer Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten, aard- appelkaarten en zeepkaarten voor kinderen is het Dinsdag de beurt aan de letters G en Ha 0 Heer. Boterclieven te Velsen gearresteerd Het is de recherche van Velsen wederom ge lukt, een inbraak op te helderen. Zooals gemeld, werd in den nacht van 21 op 22 Maart j.l. ingebroken in de melkinrichting Velsen te Velsen-Noord, waar bij ongeveer 150 pakjes boter ontvreemd werden. Deze week zijn de daders gearresteerd. Het waren de 37-jarige K., en de 29-jarige A., beiden uit Vel sen-Noord. De inbrekers hadden den buiten voor f 1250 verkocht aan den 41-jarige De L. te Velsen-N.. die eveneens in arrest werd gesteld. De daders leg den en volledige bekentenis af. Wegens het Paaschfeest zal ons eerst volgend nummer Dinsdag verschijnen. Iets over hoogspanningnieuwe attracties en poffertjes Er wordt in deze dagen hard gewerkt door de Ne- derlandsche kermisexploitanten de drie „groote lichamen" op het gebied van het volksvermaak zijn in deze Janvier te Bergen op Zoom, Vermolen te den Dolder en Hommerson, welke laatste twee momenteel apart werken om de draaimolens en andere attracties „op gang" te krijgen. En velen vragen zich af: Welk beeld zal de kermis 1942 nu precies bieden? Hoe staat het met de pof fertjes, de electriciteit, <ric verduistering? Wat zal er zijn en wat zal er niet zijn? We hebben daarom den heer Vermolen te Den Dolder. die voorzitter van den Ned. Kermisvakbond is, eens opgezocht en zijn eens wat dieper met hem op deze interessante ma terie ingegaan. Het spreekt wel vanzelf, dat de kermis-in-oor- logstijd veel problemen met zich medebrengt. Maar toch zullen nagenoeg alle plaatsen in den lande een beurt krijgen, terwijl men zooals bekend met Paschen in Limburg begint. Zeker is nu in elk ge val reeds, dat Assen. Winschoten, Brunsum, Hoens- broek, Valkenburg, Zaandam, den Bosch en Leeu warden een beurt zullen krijgen, terwijl voorts o.a. nog op het programma staan: Tilburg, Eindhoven, Groningen, Deventer en Breda. Vermoedelijk zullen ook Culemborg, Baarn, Soest en Amersfoort in de provincie Utrecht volgen. Dagelijks zijn in den laat- sten tijd 3 afgevaardigden van de firma Vermolen op reis geweest om te pachten en andere besprekin gen te voeren, terwijl de heer Vermolen zelve reeds bij tal van burgemeesters in den lande op bezoek was. Maar totnogtoe verliep alles vlot en is er veel medewerking. Opmerkelijk is het verschijnsel, dat haast geen kramen inschrijven, terwijl ook het hoofd stuk „speelgoed" nagenoeg niet aanwezig is. Dat wil niet zeggen, dat de poffertjes en oliebollen geheel zullen ontbreken, maar indien een firma een toe wijzing krijgt, houdt zij deze vast voor een bepaalde groote plaats, waar het publiek dan op de bon de be kende versnaperingen zal kunnen koopen. In elk geval is het een troost, dat de typische kermïswafel- geur hier en daar niet zal ontbreken. In het geheel gaat de fa. Vermolen met 7 attracties op stap, waar onder zich als noviteit „De Noorderster" bevindt: een soort draaimolen, waarin men op een veelvou dige draaiende beweging in verschillende richting vergast wordt. Enkele groote installaties zullen per schip vervoerd worden zoo b.v. ook de 8-baan, waarvoor in de werkplaatsen van Vermolen te Amersfoort speciale kratten getimmerd werden. De electrische autobaan (autoshooter) zal ook niet ont breken, terwijl ook de Karimata, het hooge Ween- sche rad. die eerverleden jaar voor het eerst ge bracht werd, acte de presence geeft. Nieuw is ook de Metropole, die alleen verleden jaar in den Bosch en Zaandam gestaan heeft en die min of meer be schouwd kan worden als een reusachtig warenhuis op variété-gebied: daar binnen kan men letterlijk alles vinden. De emotiebaan en de motorrenner-in den-ton gaan dit jaar niet mee. Over het geheel ge nomen,'heeft echter de heer Vermolen toch goede verwachtingen van de kermis-kansen voor 1942. De laatste kermis, die in ons land werd gehouden, was in October '41 te Amersfoort; in bedoeld jaar heeft men overigens maar heel weinig plaatsen bezocht, doch kunnen constateeren dat de animo veel groo ter was dan in daaraan voorafgaande jaren. Na Paschen komt er een pauze tot Pinksteren, maar daarna wordt er weer met volle kracht ge werkt. Alles is nog lang niet „volgeboekt" en er blijft veel te doen. Het is jammer, dat in verband met de verduistering van een „avondkermis" prac- tisch geen sprake kan zijn doch daar staat tegen over, dat we thans 1.40 uur voorsprong hebben op den tijd van vroeger, hetgeen een voordeeltje is. Tenslotte willen we nog opmerken, dat in ver band met de vervoersmbeilijkheden de route nauw keurig uitgepuzzeld moet worden: iederen omweg dient vermeden te worden en de „kermis-kara- vaan" der attracties moet plaats na plaats afwerken Rijkscommissaris en mevr. Seyss Inquart bezochten tentoonstelling Van speelgoed, door de Duitsche politie vervaardigd ARNHEM, 3 April. Vergezeld van zijn echtgenoote heeft de Rijkscommissaris. Rijksminister Seyss-lnquart Vrijdagmiddag een bezoek gebracht aan de in dr Deutsche Oberschule te Arnhem ingerichte tentoon stelling van speelgoed, dat door de Duitsche politie te Arnhem is vervaardigd en dat binnenkort aan be hoeftige kinderen zal worden uitgedeeld. In het gezelschap van den Rijkscommissaris bevonden zich mede dr. Schneider, de Beauftragte van den Rijkscommissaris in Gelderland, dr. Lindenburger, Hauptbannführer der Hitlerjugend in Nederland. Kreisamtsleiter Weibeler der N.S.D.A.P.. alsmede de directeur der Deutsche Oberschule dr. Ebenkamp. Het gezelschap werd in de hal der school begroet door majoor Fuchs, den commandant van het betref fende politiebataljon en men maakte vervolgens een rondgang door de verschillende zalen, waar de onge veer 3400 stuks speelgoed op lange tafels op smaak volle en overzichtelijke wijze zijn tentoongesteld. Met groote belangstelling bezichtigden de gasten een en ander. Zoowel de kleinere werkstukken als de glans stukken der expositie, zooals een miniatuur auto achtbaan met electrische verlichting, draaiorgel, woon wagen, enz. De Turksche schommel, zweefmolen, het reuzenrad, de poppenkast enz. hadden de bijzondere belangstelling van dr. en- mevrouw Seyss-lnquart en herhaaldelijk gaven beiden uitdrukking aan den uit stekenden indruk welken deze tentoonstelling op hen maakte. Het bezoek duurde ruim drie kwartier, waarna de Rijkscommissaris en zijn echtgenoote in den loop van den middag weer naar den Haag vertrokken. UITZETTING VAN 500 K.G. EDELKARPER. Evenals vorige jaren is de heer J. Hartog te Halfweg er in geslaagd een partij visch aan te koopen voor het komende vischseizoen n.l. 500 KG. drie-zomerige edelkarper, maatvisch, welke afkom stig is van de Ned. Heide Maatschappij te Arnhem, kweekerij te Valkenswaard. Dit jaar blijkt er weer een groote belangstelling te bestaan voor de „uit zetting", welke zal plaats hebben op Tweede' Paaschdag des middags om half vijf in de „Groote Braak" te Halfweg. Vermeldenswaardig is het dat in de laatste zes jaren 4255 K.G. visch werd uit gezet n.l. 2650 K.G. karper, 1385 K.G. brasem en 220 K.G. baars. Op een watervlieg- tuia: basis vau dc Ita lian nsclie luchtmacht uorden toe bereidselen getroffen nieuwen tocht. Luce-Hol- land-Pax- Hollatvi-c De verdeeling van de rantsoenen Een raadgeving van het Voorlichtings bureau van den Voedingsraad 's-GRAVENHAGE, 2 April. Het Voorlichtings bureau van (len Voedingsraad schrijft: Bij den aanvang van een nieuwe bonnenperio<U\ wanneer men ruim in zijn bonnen zit, kunnen velen de verleiding niet weerstaan een groot deel daarvan in te wisselen en de idaarvoor verkregen levensmid delen meteen te gebruiken. Degenen die geen weerstand kunnen bieden aan deze verleiding doen dan aan het eind van zoo n pe riode onaangename ervaringen op. Want wn* moet er gebeuren als halverwege de week het brood op ts en wat eet men als er geen aardappelen moer zijn'' Het rantsoen peulvruchten is te klein om er dikwijls een maal van te bereiden, terwij! het taptemelk- en gortrantsocn een veelvuldig gebruik van pappen nï-t mogelijk maakt. Bovendien verzadigt pap niet lang. wanneer men daarbij niet nog een boterham of aardappelen en groenten eet. Wanneer men echter zoodra de nieuwe bonnen uitgegeven zijn, \oor zich zelf en het gezin berekent hoeveel peulvruchten, gort of gortproducten, bloem en jam per week en hoeveel aardappelen, brood, kaas, boter en suiker er per dag verbruikt kan worden en men houdt zich bij het verbruik aan deze berekeningen, dan za.l lui eenvoudiger zijn steeds goede maaltijden samen te stellen. Ook voor do gezondheid is het beter lederen dag brood, aarviappelen, boter of vet of margarine te ge bruiken, al is het niet dc hoeveelheid die men vroe ger gebruikte. Want het lichaam heeft dagelijks do voedingsstoffen noodig, welke in bAiod, boter, aard appelen, groenten en in vleesch, kaas of melk voor komen. Hieronder volgen de hoeveelheden waarover men per dag of per week per persoon beschikt. Per dag: 257 g. brood, dat is 5 flinke boterhammen: 500 g. aardappelen, dat zijn 5 groote aardappelen: 29 g. boter of margarine, b.v. 17 g. voor de boter ham en 12 g. voor het warme eten: pl.m. IS g. suiker, dat is \y2 lepel; pl.m. IS g. kaas, dat is belegging voor 2 boter hammen pl.m. S g. jam, dat ls een belegging voor 1 boter ham. Per week: ruim OO'-g. peulvruchten, geschikt voor een war men maaltijd met groenten en aardappelen; 175 g. vleesch zonder been, dat is b.v. 3 x per week 50 g. vleesch bij den warmen maaltijd en een beleg ging van worst voor 3 boterhammen; 25 g. maïzena, e. d. bindmiddel voor 2',£ d.L. pud ding of liter vla. d w. 2 x pudding of vla per week: ruim 60 g.. gort of gortproducten, bindmiddel voor ruim 1 liter pap. dat zijn 3 borden pap per week; 70 g. bloem, bindmiddel voor sausen of bindmiddel voor 1 liter pap. dat zijn pl.m. 3 borden pap per week. Maak een dergelijke berekening ook voor uw ge zin en verdeel het beschikbare gelijkmatig over de dagen of de weken. U zult ondervinden dat het dan minder moeilijk ls met de gerantsoeneerde levens middelen uit te komen. Een raad aan hondenhouders Honden mogen geen schade aan den oogst toebrengen Wie in deze dagen niet maar alleen het plavei sel van de binnenstad heeft betreden, maar zich ook naar de buitenwijken heeft begeven, waar er meer licht en lucht tusschen de huizen is en er nog stuk jes grond zijn, die laten zien, dat de aarde ook nog voor wat anders dient dan slechts met steenen of asfalt of hout belegd te worden, zal hebben gezien hoevelen nu reeds bezig zijn met den arbeid voor de voedselvoorziening van het Nederlandsche volk. Nu de winter geweken is moet de bodem gereed ge maakt worden om het zaad voor nieuw leven te ont vangen. Dat leven zal straks andere levens in stand moeten houden. De radiorede, in den loop dezer week door den directeur-generaal voor den landbouw uitgesproken laat geen twijfel of het noodzakelijk is, dat ieder medewerkt aan een zoo hoog mogelijke opvoering van de Nederlandsche bodemproductie. De boer heeft daarbij een belangrijke taak te vervullen, doch de niet-boer kan eveneens een niet te versma den bijdrage leveren. En dat velen dit weten, kan overal geconstateerd worden, waar maar een stukje grond teeltrijp kan worden gemaakt. Daar ziet men menschen aan den slag, wien de bodembewerking misschien niet al te vlot van de hand gaat, maar wier liefde en zorg aanvullen wat aan technische vaardigheid zou mogen ontbreken. De gemeente besturen zijn al eveneens begonnen met het scheu ren van plantsoenen, bermen enz. Allerwege activi teit en allerwege hoop, dat het werk door een goe den oogst gezegend mag worden. Daarnaast koesteren velen echter vrees, dat veel zorg en veel arbeid zonder baat zal zijn, als zij zien hoe een aantal hondenbezitters hun dieren maar los laten rondloopen en over den pas gespitten grond laten rennen en spelen. De heden aangerichte schade zal misschien niet al te groot zijn, morgen kan dit heel anders zijn en kan in enkele seconden de scha de zeer aanzienlijk zijn. Het behoeft geen betoog, dat zulks dit jaar niet mag voorkomen. Wat voor het welzijn van het Nederlandsche volk gedaan wordt, mag niet door de onachtzaamheid van ver schillenden nadeel lijden. Daarom zij voor den hon denbezitter van 1942 het parool: de hond mag alleen aan de lijn naar buiten. Dan zullen velen zich niet ergeren dat hun gewas, voor welks bloei zij zoo me nig uur hebben opgeofferd, door speelschheid van een dier wordt vernield. En indien van nu af de hond aan de lijn mee naar buiten genomen wordt, is het voor den hon denbezitter ook mogelijk erop te letten, dat niet juist de deur of de stoep van een buurman wordt uitgezocht voor 4.enfin u begrijpt wel. Dit is een kwestie, welke geregeld kan worden zonder ingrijpen van de overheid. Indien evenwel de medewerking niet is als verwacht mag worden, zal er zeer waarschijnlijk niet aan getwijfeld be hoeven te worden, dat er dwingende voorschriften ten aanzien van deze zaak zullen worden uitgevaar digd. gelijk b.v. in eenige gemeenten, in onze om geving in Bennebroek, reeds is geschied. LIEFHEBBERIJ-AVOND. De vereeniging tot bevordering der aquarium- en terrariumkunde ,.De Natuur" houdt Dinsdagavond 7 April in café-rest. Brinkmann, Groote Markt te Haar lem een liefhebberij-avond. VARKEN GESTOLEN. Ten nadeele van De W. te Santpoort is in den nacht van Woensdag op Donderdag j.l. uit een schuur, staande op de z.g. Venen, een varken van 85 K.G gestolen. Marktprijzen en besommingen. Vlschbericht van 3 April Kleine schol ie soort 214. Kleine schol 2e soort 172. Puf- schol le soort 91—89, Pufschol 2e soort 45. Groote bot 220 Kleine Bot 117. Kleine schar 85, Pufschar le soort 4442. Pufschar 2e soort 30.—. Alles per 50 k.g. Besomming trawler: VL 80 Gezina 3 manden 86.—. Kotter: E 19 5080. Prome in Birina door de Japanners bezet Na landing bij Akyab Een woordvoerder der Tsjoenking-regeering deel de Donderdag blijkens een extra-Reuterbericht mede dat de Japanners bij Akyab in Britsch Ach ter Indië geland waren. Op grond van deze landing, die onder bescherming van kruisers en torpedoja gers geschiedde, aldus werd daaraan toegevoegd, is de positie van de geallieerde troepen in de stad Prome kritiek geworden. Die conclusie bleek juist te zijn, want Donderdagavond maakte Radio Londen bekend dat de belangrijke stad Prome in Birma in Japansche handen gevallen was. AUSTRALISCH TRANSPORTSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT. TOKIO, 3 April (D.N.B.) De Japansche luchtmacht heeft op 30 Maart aan de Zuidkust van Nieuw-Guinea een Australisch transportschip tot zinken gebracht en een ander transportschip zwaar beschadigd, zoo meldt de „Hotsji Sjimboen" in een extra-bericht uit Saigon. De schepen, die ge allieerde troepen aan boord hadden, die van Por: Moresby terugtrokken, bevonden zich op weg naar 1 Port Darwin. Afnemende aanvalsactie der bolsjewisten Duitsche luchtmacht bestookt dé havenwerken van Dover en Portland Hoofdkwartier van den Fiirher, 2 April (D.N.B.) Het opperbevei der weermacht maakt bekend: In he; Oosten leed de vijand bij zim in verschei dene sectoren van het front voortdurende aanval len alsmede bij eigen aanvals-acties weer hooge verliezen Zware artillerie nam voor de oorlogvoe ring belangrijke installaties in de voorsteden van Leningrad met waargenomen uitwerking onder vuur. De bolsjewistische luchtmacht verloor gisteren in luchtgevechten en door vernietiging op den be- gancn grond 45 vliegtuigen. In Noord-Afrika werden vliegvelden en tenten kampen in de Marmarica alsmede de woestijnspoor weg en Britsche autocolonnes in het Egyptische kustgebied met succes gebombardeerd. Aanvallen in opeenvolgende golven van sterke formaties gevechts- en jachtvliegtuigen werden overdag en des nachts ondernomen op militaire doelen op het eiland Malta. Voltreffers in vliegtuig- loodsen, onderkomens en tusschen geparkeerde vliegtuigen veroorzaakten felle branden en ontplol- fingen. Luchtafweerbatterijen werden buiten ge vecht gesteld. In de haven van La Valetta kregen duikbooten en torpedojagers van den vijand bom- voltreffers. In luchtgevechten werden 3 Britsche vliegtuigen neergeschoten. Italiaansche bommenwerpers vielen met veel suc ces de vesting Gibraltar aan, Storingsaanvallen van Britsche bommenwerpers waren in den afgeloopen nacht op het Westelijke rijksgebied gericht. De burgerbevolking leed eenige verliezen. De economische schade is gering. Nacht jagers en afweergeschut schoten 11 der aanvallende bommenwerpers neer. De strijd tegen de ravitailleeringsscheepvaart van Groot-Brittannië en de V.S. leverde in Maart groote successen op. Marine en luchtmacht brachten 105 vijandelijke koopvaardijschepen van tezamen 646.909 b.r.t. tot zinken. Hiervan zijn door Duitsche duikbooten tot zinken gebracht 91 schepen van te zamen 584.900 bant. Bovendien werden nog 39 koop vaardijschepen van den vijand door torpedo- of bom treffers beschadigd. Uit het hoofdkwartier van den Führer, 3 April (D.N.B.). Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Ondanks hevige plaatselijke aanvallen van den vijand valt er over het algemeen een vermindering in de vijandelijke aanvalsactiviteit in het Oosten te constateeren. Bij eigen aanvalsondernemingen werd een vrij groot aantal dorpen ingenomen. Aan de kust van den Kaukasus wierpen gevechtsvliegtuigen een groote Sovjet tankboot in brand. In dc wateren van Kertsj werd een vrij groot koopvaardijschip door bommen beschadigd. In Noord-Afrika plaatsten Duitsche gevechts vliegtuigen bomtreffers op twee vijandelijke koop vaarders bij Tobroek. In luchtgevechten werden zes Britsche vliegtuigen neergeschoten. De luchtaanvallen op militaire inrichtingen te La Valetta en op vliegvelden van het eiland Malta werden overdag en des nachts voortgezet. In lucht gevechten schoten Duitsche jagers vier Britsche machines neer. In den nacht van 2 op 3 April vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen belangrijke militaire doelen en de havenwerken van Dover en Portland aan. Zware branden en ontploffingen werden waargenomen. In de maanden Februari en Maart heeft de Duit sche marine naast haar strijd tegen de Engelsche i'avitailleeringsscheepvaart ook succesvolle onder nemingen verricht tegen de zeestrijd krachten van Groot Brittannië en de Ver. Staten. In deze beide maanden bracht de Duitsche marine tot zinken: Een kruiser van de Leander klasse, acht torpedo jagers. drie corvetten, vier torpedobooten. 12 motor- torpedobooten en motorkanonneerbooten, vijf pa trouillevaartuigen en drie duikbootjagers. Boven dien bracht de Duitsche luchtmacht tot zinken: twee motorkanonneerbooten, drie patrouillevaartui gen. Voorts werden door gevechtshandelingen van Duitsche zeestrijdkrachten cn door luchtaanvallen, 37 vijandelijke oorlogsschepen beschadigd, waar onder tien kruisers, elf torpedojagers cn vijf duik booten. HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 4 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het Donetzgebied en in den centralen sector van het Oostelijke front deden de bolsjewisten hier en daar aanvallen. Zij werden met zware verliezen voor den vijand afgeslagen. Eigen aanvalsoperaties hadden succes. In den Noordelijken sector van het front vrij sterke gevechtsactïviteit. Alleen in den sector van een legercorps werden 15 vijandelijke pantserwa gens vernietigd. Formaties gevechts- en jachtvlieg tuigen vielen militaire installaties in Moermansk met goede uitwerking aan. Ijl de haven werd een koopvaardijschip door bommen beschadigd. De 197ste afdeeling stormgeschut heeft sedert het begin van den veldtocht in het Oosten 200 vijandelijke pantserwagens kapotgeschoten. In de eerste drie maanden van dit jaar hebben de bolsjewisten bij hun vergeefsche pogingen om het Duitsche Oostelijke front aan het wankelen te brengen, alsmede door Duitsche aanvalsoperaties zeer zware verliezen aan menschen en materiaal geleden. Behalve de bijzonder zware verliezen aan dooden verloor de vijand in de periode van 1 Ja nuari tot 31 Maart 1942 104.128 gevangenen, 2167 pantserwagens en 2519 stukken geschut. De bolsje wistische luchtstrijdkrachten verloren in dezelfde periode: 1765 vliegtuigen in luchtgevechten, 250 vliegtuigen door de luchtdoelartillerie. 595 vlieg tuigen. die op den grond vernield worden en 110 vliegtuigen, die door formaties van het leger wer den neergeschoten. Laval bezorgd over de politiek van Vicliy Aandrang tot koerswijziging Het onderhoud met Pétain VICHY. 3 April. (Afip.) Pierre Laval heeft giste ren voor de pers de volgende verklaring afgelegd: „Als Initiatiefnemer tot de politiek van Montoire en in de meening verkeerend. dat de buitenlandsche toestand van Frankrijk eiken dag verergert, dacht ik dat het mijn plicht was er met maarschalk Pétain over te spreken. Er zijn besprekingen tusschen het staatshoofd en mij gevoerd. Zij zijn heden besloten met een laatste onderhoud in het paviljoen Sévigné." Naar het schijnt, zoo meldt het DNB nader uit Vichy, hebben de besprekingen niet tot een con creet resultaat geleid. Dezen indruk Krijgt men ook uit alle gesprekken in politieke kringen te Vichy. Men acht het echter niet uitgesloten dat binnenkort nieuwe aanknoooingspunten zullen ontstaan ter voortzetting van de poging van Laval om dc regee- nng te overtuigen van ded noodzakelijkheid de tot dusver gevoerde politiek te wijzigen. Van bevoegde zijde wordt in dit verband opnieuw verklaard, dat de besprekingen in het geheel nieï verder zijn gegaan dan gedachtcnwisselingen van algemeenen aard en dat op geen enkel oogenblik de kwestie van een terugkeer van Laval in de regee- ring rechtstreeks aan de orde is gekomen. Dit beves tigt opnieuw de veronderstelling dat het contact der laatste dagen slechts een voorbereidende polsing is geweest. Hiermede zijn tegelijk alle geruchten te gengesproken, betreffende voorwaarden van Laval voor een weer deelnemen aan de regeering vart maarschalk Pétain. Gistermiddag laat zijn in Vichy nog beraadslagingen van dc regcering gehouden, waarin de conclusies wel zullen zijn getrokken u t de besprekingen met Laval. Vandaag zou een minis terraad bijeenkomen, die eveneens nog een stand punt zou bepalen. NIEUWE AMEStlKAANSCHE AMBASSADEUR TE MADRTD STOCKHOLM, 4 April (A.N.P.) Reuter meldt dat president Roosevelt den hoogleoraar in de ge schiedenis aan de Columbia-niversitoit. prof J H. Hayes, tot Amerikaans* a-ub?-«ad«ur te Madrid heeft benoemd.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1