Haarlem's Dagblad Tusschenstadium aan het Oostelijk front Japansche luchtaanvallen op Ceylon 59e JAARGANG No. 18056 x x Uitgave Lourens Coster, M(J. v. Courant-Uitgaven en Algen». DrukkerU N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93. bUk. Soenda- plein 37. Postgiro 38810. Drukkerij: Z. B Spaarne 13. Telef. Directie 13082. Hoofdred. 15054, Redactie 10600. DrukkerU 10132, Administratie 10724, 14825. Soendapleln 12230. Olrecteur: P. W. PEEREBOOM DINSDAG 7 APRIL 1942 Abonnement per week 0,26, per maand 1,15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- tlën: 1—15 mm. ƒ3,— elke mm. meer ƒ0,20. Reclames ƒ0,34 per mm. Contracttarieven op aanvraag. Vraag cn aanbod 113 mm. 0,96, elke mm. meer 0,08. Groentjes 1—9 mm. 45 cent, elke mm. meer 5 cent bij contante betaling. Moreel der Duitsche troepen nergens geschokt. Duitsche steunpunttactiek bewees haar deugdelijkheid in den afgeloopen winter BERLIJN, 6 April (D.N.B.) De winterslag aan het Oostelijke front kan thans als geëindigd beschouwd worden. Naar het oordeel van Duitsche militaire experts is de strijd tusschen Witte en Zwarte Zee in een z.g. tusschenstadium gekomen, dat in de eerste plaats wordt gekenmerkt door het feit dat groote troepenbewegingen worden verhinderd door de on begaanbaarheid der wegen, een gevolg van den dooi, die thans algemeen ingevallen is. Dit tusschenstadium staat in het teeken van her- groepcering en concentratie der strijdkrachten voor het oogenblik, waarop de droogteperiode begint. Aan Duitsche zoowel als aan vijandelijke zijde teekenen zich nu reeds de maatregelen voor nieuwe offensieve resp. defensieve operaties af. Aan Sovjetzijde valt duidelijk de uitputting te bemerken, die is ingetreden na het vergeefsche krachtverbruik gedurende den win terslag. Natuurlijk zijn ook de Duitsche afdeelingen, die van haar steunpunten uit in sneeuw en ijs optraden tegen de voortdurende stormloopen der bolsjewisten, niet te vergelijken met het legerdeel dat frisch en uitgerust voor den aanval klaarstaat. Maar op geen enkel oogenblik en op geen enkel punt van het reus achtige Oostelijke front is het moreel der Duitsche troepen ook maar tijdelijk geschokt. De gevangenen- en buitcijfers van het eerste kwartaal van 1942, ge- puhliceerd door het opperbevel bewijzen dat duide- lijk. Anders staat de zaak bij den tegenstander. Terwijl de aanvaller bij frontaanvallen altijd al meer verlie zen moet verwachten, geldt dat in het bijzonder voor aanvallen gedurende den winter. De berekening van het Duitsche opperbevel is volkomen juist gebleken, Het Duitsche defensief, aan het Oostelijke front op een volkomen nieuwe tactiek voor den winteroorlog berustend, heeft met het tot stand brengen van een voortdurende keten van versterkte steunpunten zijn deugdelijkheid ten Volle bewezen. DE BOLSJEWISTISCHE VERLIEZEN. Aan deze nieuwe tactiek is het in de eerste plaats te danken dat men voor de afweer slechts betrekke lijk geringe strijdkrachten noodig had, dat de Duitsche verliezen verrassend laag konden blijven, vergeleken bij die van den vijand, dat de defensieve operaties noodig werden, welke de wet van handelen in schijn aan den tegenstander overlieten, doch in werkelijk heid dengene die wilde omsingelen tot een omsingelde maakten. De omvang der vijandelijke verliezen blijkt minder uit het aantal gevangen genomen bolsjewisten, ruim 100.000, dan wel uit het aantal dooden en zwaar gewonden. Waar de onder sneeuw en ijs bedolven ge vallenen door den dooi te voorschijn zijn gekomen, is ge bleken dat dc verhouding van tien gesneuvelde bols jewisten op één gevangene hier en daar nog te gering genomen is. Bevestigd is dat een groot deel der door Stalin in den dood gedrevenen 16 tot 17 of 60 tot 70 nen is, zijn speciale afdeelingen belast met het be graven van de lijken der bolsjewisten. Kilometers ver strekken zich de velden, die met lijken bedekt zijn, uit. Slechts enkelen der gevallenen hebben vilten of leeren schoenen aan de voeten, de meesten missen elke bruikbare militaire uitrusting. Dit afschuwelijke beeld, dat het Zuidelijke deel van het front toont, zal binnenkort ook in de centrale zóne en het Noorden tot een aanklacht worden, wanneer de laatste sneeuw daar gesmolten zal zijn. De Duitsche steunpunttactiek heeft nog in een an der opzicht haar deugdelijkheid bewezen. Zij heeft ook de concentratie van materiaal en levensmiddelen mo gelijk gemaakt. Voor die concentratie had het Duit sche opperbevel reeds in den herfst gezorgd en in den winter vulde men voortdurend aan. Schaarschtever- schijnselen konden door luchtvervoer gemakkelijk en snel vesholpen worden, daar de garnizoenen der steunpunten geenszins zoo talrijk waren als de vijand meende, een gevolg van de Duitsche camouflage en van de vuurkracht. Ook hier ziet men aan Sovjetzijde een geheel ander beeld. OPERATIES „IN* HET LUCHTLEDIGE". Het gevolg van de zoogenaamde bolsjewistische „doorbraken" was dat de Sovjetdivisies geheel van haar achterwaartsche verbindingen werden afgesne den. Op deze wijze opereerden de bolsjewisten vaak met groote strijdkrachten in het luchtledige. In de voeding van dergelijke afdeelingen kon ook niet voor zien worden door de actie van benden achter de Duit sche steunpunten, ,door Samara aangesticht. De geval len van kannibalisme, die vroeger slechts sporadisch voorkwamen, zijn den laatsten tijd onder de afgesne den afdeelingen zoozeer toegenomen, dat gevangenen reeds spreken van een epidemisch kannibalisme. Hier houdt elke vergelijking met Europa op, hier open baart zich het duivelsche wezen van het bolsjewisme in al zijn naaktheid. In steeds sterkere mate gaan de Duitsche troepen en hun bondgenooten tot tegenaanvallen over. Deze aanvallen hebben klaarblijkelijk het verwerven van gunstige aanvalsposities ten doel op de plaatsen, waar de vroegere linie slechts om redenen van de fensieven aard gekozen was. Die tegenaanvallen wor den in Berlijnsche militaire kringen beschouwd als voorboden van den naderenden storm. Bi] den Groot-Duitschen generalen staf maakte men vandaag de rekening van den winterslag op met de opmerking dat volgens alle teekenen en berichten de groote stootkracht der Sovjetlegers letterlijk doodge- loopen is. Men komt tot die slotsom niet alleen op grond van de vermindering der groote aanvallen, maar ook op grond van inlichtingen, waarvan om militaire redenen verder niets gezegd kan worden. Niettemin berusten de Duitsche plannen op het traditioneele aannemen van ongunstige omstandigheden. Oorlogsinrichtingen getroffen Uit Tokio, 6 April: Het keizerlijke hoofdkwar tier heeft in een communiqué bevestigd dat lucht- i strijdkrachten van de Japansche marine sinds den 5en April sterke aanvallen hebben ondernomen op Colombo, de hoofdstad van Ceylon, waarbij zware schade is aangericht. De aanvallen waren gericht 1 op oorlogs- en koopvaardijschepen, inrichtingen van de luchtmacht, alsmede op de voornaamste militaire inrichtingen in het gebied van Colombo. Naar de Britsche Nieuwsdienst uit Colombo meldt. Is van officieele Britsche zijde bekend gemaakt dat ongeveer 75 Japansche vliegtuigen hebben deelgeno- men aan den luchtaanval op Colombo. Van Britsche t zijde meent men dat deze vliegtuigen afkomstig-waren 5 van een vliegtuigmoederschip. De opperbevelhebber van Ceylon, Sir Geoffrey Lay- ton, heeft in een radiomededeeling bekend gemaakt dat de Japansche vliegtuigen het vliegveld, de haven en de spoorlijnen van Ratwalana gebombardeerd hebben. (D.N.B.) Olieleidingen op Java hersteld i) TOKIO, 6 April. (D.N.B.) Volgens berichten i: van de „Tokio Nitsji Nitsji" uit Java hebben Ja- pansohe genie-troepen de olieleidingen naar Tjepoe 1 weer hersteld. Ook zijn zij er in geslaagd den brand, 51 die tijdens de vijandelijkheden op de petroleumvel- den aldaar is ontstaan, definitief te blusschen. De l' olieraffinaderijen van Canes konden inmiddels het L bedrijf hervatten. Men verwacht dat de petroleum- u installaties te Soerabaja in Juli weer in bedrijf kunnen gesteld worden. Bolsjewisten in centralen sector uit 69 plaatsen verdreven Sovjet Russische Oostzeevloot en havens bestookt HOOFDKWARTIER VAN DEN FuHRER, 5 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In den Zuidelijken en den Centralen sector van het Oostelijk front werden op zich zelf staande aanvallen van den vijand afgeslagen. Bij de zuivering van,het achterwaartsche gebied in den centralen sector van het front werd een groep van 3000 franctireurs ver nietigd. Sterke formaties Stuka's, gevechts en jachtvliegtui gen ondersteunden met succes de gevechten van het leger in den Noordelijken sector. De bolsjewisten le den gevoelige verliezen aan menschen en materiaal. Tijdens luchtgevechten en do'or luchtafweergeschut werden 47 vijandelijke vliegtuigen neergeschoten en ging een eigen toestel verloren. Formaties van dezelfde luchtvloot vielen de overblijfselen van de Sovjet- Russische Oostzeevloot in de havens van Leningrad en Kroonstad aan. Twee slagschepen en twee zware kruisers kregen bomtreffers van zwaar cn zwaarste kaliber. Waarschijnlijk is ook een mijnkruiser bescha digd. De zwaarste artillerie van het leger ondersteunde de aanvallen van de luchtmacht door vijandelijke batte rijen luchtafweergeschut te beschieten. In het gebied van het Visscherseiland en aan de Moermanskkust brachten gevechtsvliegtuigen door het werpen van bommen een koopvaardijschip van 1200 b.r.t. tot zin ken en beschadigden vijf andere schepen zwaar. In Noord-Afrika werd een opmarsch van Britsche verkenningsstrijdkrachten afgeslagen. Vliegvelden en autocolonnes in Marmarica werden met goede uitwer king gebombardeerd. De aanvallen op militaire doelen en haveninstalla ties in La Valetta en op Britsche vliegvelden op het eiland Malta werden overdag en 's nachts met hevige uitwerking voortgezet. Een in het dok liggende Brit sche kruiser werd door bommen getroffen. Aan de Engclsehe Zuidwestkust bombardeerden ge vechtsvliegtuigen een fabriek van de Britsche vlieg tuigindustrie. Van een formatie Britsche bommenwerpers, die gis termiddag onder stevige bescherming van jachtvlieg tuigen de bezette gebieden in bet Westen trachtte binnen te vliegen, werden door Duitsche jagers en luchtafweergeschut veertien vliegtuigen neergescho ten, zonder dat eigen verliezen voorkwamen. Een jachteskader onder aanvoering van zijn commo dore, majoor Trautloft. bevocht gisteren zijn 2000ste overwinning in de lucht HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 6 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijke front mislukten verscheidene plaatselijke aanvallen der bolsjewieken. Bij een eigen aanval in den centralen frontsector werd de vijand in gevechten van verscheidene dagen uit 69 plaatsen verdreven. Hij verloor hierbij behalve honderden man schappen aan gevangenen en dooden, 47 kanonnen, 27 granaatwerpers, 132 machinegeweren en talrijke hand vuurwapenen. Gisteren werden aan het Oostelijke front 46 vijandelijke vliegtuigen in luchtgevechten neergeschoten of op den beganen grond vernield. Twee eigen vliegtuigen gingen verloren. Succesvolle nachtelijke aanvallen van de luchtmacht waren gericht op inrichtingen van de Sovjet-vliegtuigindustrie te Welke bonnen zijn thans geldig? Brood of gebak Van 5 tol cn met 11 April: ISA Brood 4 rants. 1SB Brood rants. ISA Vleeseh 1 rants Vleesch of 1 SB Vl.waren V% rants. vleeschwaren ISA Aardappelen KG Aardappelen 1SB Aardappelen Va KG Aardappelen Van 22 Maart tot cn njet 18 April: 260 Algemeen 1 KG Suiker 3-01 of 4-01 res. 5 0 gr. Cacao 359 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 263 500 gr. Jam 257-261-265-269 Algemeen 1 rants. Bloem bread of gebak 4-02, 4-03 res. 250 gr. Rijst 264 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 268 250 gr. Gort of 250 gr. Aard- appelmeelvlokken 267 100 gr. Vermicelli of maïzena 25S, 262, 266, 270 274 Algemeen 100 gr. Kaas 16A tlm 19A Melk 3'/ï L. Melk 16B t'm 19B Melk lj£ L. Melk Van 26 Maart tot cn met 18 April: 271 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 1-04 Reserve 400 gr. sinaasappelen Van 26 Maart tot en uiet 11 April: 16 Boter en Vet 125 gr. Margarine 17 Boter en Vet 125 gr. Boter of margarine of 100 gr. Vet Voorts: Zeep Bon 228 Algemeen en Bon H Zeep der Zeep- kaarten 1 rantsoen zeep. Boh H toiletzeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 30 April. Bon. L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. De geldigheidsduur van bon 211 Bonkaart Alge meen en do met Zeep G gemerkte bon is verlengd t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK en 09 van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste "'brandstoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV en 29 t.m. 32 CV van de bra.ndstoffenkaart L 1 een heid vaste brandstof per bon. Bonnen brandstoffen 7de, 8e en 9e periode één eenheid per bon. Alles geldig tot 15 April. Rybinsk, alsmede op militaire doelen van Moskou. In Noord-Afrika werden hernieuwde aanvallen van sterke Britsche verkenningsafdeelingcn op Mechill af geslagen. De spoorlijn Alexandrië-Mersa Matroe werd op verscheidene plaatsen door bomtreffers gestag neerd. Onafgebroken aanvallen van Duitsche gevechts vliegtuigen en jagers waren gericht op militaire in richtingen van het eiland Malta. In de staatswerven, in ha%-ens en docks, kazernes, opslagplaatsen van benzine en in ravitailleeringsbedrijven werden vol treffers met ontploffingen en branden waargenomen. Door bommen werden een lichte Britsche kruiser in het dok, een koopvaardijschip en een haventankboot beschadigd. Aan de Zuidkust van Engeland bombardeerden Duit sche gevechtsvliegtuigen een voor de verzorging be langrijke fabriek. Britsche bommenwerpers vielen vannacht woonwij ken in verschillende plaatsen van West-Duitschland aan, vooral in de stad Bonn. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en gewonden. Er werd geen schade aangericht aan militaire of voor de oorlogvoering belangrijke inrichtingen. Daarentegen werden een aan tal openbare gebouwen van ten deele hooge cultureele waarde door bommen beschadigd. Luchtdoelartillerie en nachtjagers schoten vijf der aanvallende bommen werpers omlaag. «VERDUISTEREN Ta„ 20.23 tot 7.01 Maan 8 April op 3.27, onder 12.26 (L. K.) De strijd ter zee. Een vijandelijk vrachtschip Is vernie tigd. De bemanning is In de booten ge gaan en komt langs zij van een der Dtiit- sche oorlogs bodems. E.P.K.Recla Pax-Hol- land-c Wordt generaal Wavell onderkoning van Indië? Nehroe als minister van defensie genoemd STOCKHOLM, 7 April. (D.N.B.) De zender van Boston maakt in een bericht melding van nieuwe Indische voorstellen der Engelsche re geering. Volgens dit bericht zou generaal Wavell onderkoning van Indië en Nehroe minister van defensie worden. De strijd in Birma Aftocht der Britten en Chineezen aan het front van Irawadi en Sittang STOCKHOLM, 6 April (D.N.B.) De Britsche nieuwsdienst deelt in een extra-bericht van het front in Birma mede dat de aftocht der Britsche en Chi- neesche troepen aan het front van de Irawadi en de Sittang in Noordelijke richting voortduurt. De ver nietigende Japansche aanvallen op de Birmaan- sche vliegvelden hebben de geallieerden beroofd van een doeltreffende ondersteuning door de lucht macht. Amerikaaiische verliezen ter zee MADRID, 7 APRIL, (D.N.B.) De admiraliteit der Vereenigde Staten heeft hedenochtend, volgens een bericht uit Washington, medegedeeld dat in de laatste 48 uur drie Amerikaaiische schepen, alsmede twee in Amerikaansche dienst varende schepen tot zinken zijn gebracht. Britsche vliegtuigen boven Duitschland Verliezen onder dc burgerbevolking BERLIJN. 7 April (D.N.B.) In den nacht van 6 op 7 April hebben, naar het D.N.B. verneemt. Britsche bommenwerpers enkele steden in Duitschland aange vallen. In woonwijken ontstond schade aan gebouwen. De burgerbevolking leed verliezen aan dooden en ge wonden. Volgens de todusver ontvangen berichten werd een der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. Strijd op Sumatra geëindigd - Capitulatie der nog overgebleven strijdkrachten TOKIO. 7 April (D.N.B.) Het Japansche hoofd kwartier deelt mede dat Dinsdag de nog overgebleven vijandelijke strijdkrachten op Sumatra hebben gecapi tuleerd Zoodoende staat het geheele gebied van Su matra thans onder de controle van het Japansche leger. In Noord- en Midden-Sumatra werden totaal 3100 soldaten gevangengenomen, onder wie 900 Engel- schen en 1.000 Nederlandsch-Indische soldaten. Onder de Engelschen bevinden zich talrijke soldaten uit Singapore, die destijds met een koopvaardijschip zijn gevlucht. Dit schip werd echter door Japansche vlieg tuigen gebombardeerd. De Engelschen konden Suma tra ternauwernood bereiken. Britsch-Indische steden gebombardeerd SINGAPORE. 7 April (Afip) De correspondent van „Associated Press" te New Delhi verklaart dat het bombardement van de Indische steden Vizagapatan en Cocanada een ware verbijstering verwekt heeft in Indië, waar de bevolking thans het dreigend gevaar van een Japanschen massalen aanval beseft. De cor respondent voegt er aan toe dat beide steden op 800 mijlen van de Andaman-eilanden liggen, vanwaar de Japansche vliegers opgestegen zijn. Staat van beleg in de Straat van Torres SINGAPORE, 7 April (Afip) Uit Canberra wordt gemeld: De Australische minister van landsverdedi ging, Forde, heeft het eiland Thursday, evenals alle andere eilanden in de Straat van Torres, het grond gebied van Nieuw-Guinea uitgezonderd, in staat van beleg verklaard. Uitreiking bonkaarten te Haarlem Woensdag dc letters: Restant H en O. Voor de uitreiking van dc nieuwe bonkaarten, aard- appelkaarten en zeepkaarten voor kinderen is het Woensdag de beurt aan het restant van de letter H en de letter O. SIGAREN IN DEN ZWARTEN HANDEL. ZWOLLE, 5 April. Bij zekeren v. d. B. wonen de achter de Broeren te Zwolle werd een partij van ruim 50 K.G. koffie in beslag genomen. Dit feit leidde *ot het achterhalen van een uitgebrei de smokkelaffaire. waarvan het spoor, zooals in vele andere clandestiene zaakjes naar Kampen leidde. De koffie bleek nl. afkomstig te zijn van P. van R.. in de Thomas a Kempisstraat, in wiens woning bij huiszoeking 1800 ongebanderoleerde si garen en 8 nieuwe rijwielbanden werden gevonden. Men kwam er verder achter, dat nog meer derge lijke sigaren in omloop moesten zijn, Zoo kwam men terecht bij J. van R.. en F., bij wie in totaal 5300 sigaren werden aangetroffen, bij van R. zelfs in de dakgoot verstopt. De sigaren waren gele verd door D. Sch. te Kampen. Hier werd de ge heele voorraad in beslag genomen. Aan de politie te Kampen werd verzocht een on derzoek te willen instellen naar de herkomst van een partij van 1300 ongebanderollerde sigaren, die door ambtenaren van den crisis-contröledienst op het sta tion te Utrecht in beslag genomen waren. De siga ren bleken afkomstig te zijn van P. K. te Kampen, die bekende 1000 sigaren te hebben afgeleverd voor 21% cent per stuk aan W.K. uit Deventer. Deze had voorts de overige 300 sigaren gekocht,van F. L. H. uit Kampen. De sigaren, die van slechte kwaliteit waren, werden in Deventer voor 36 cent per stuk verhandeld. Dc Rijkscommissaris in Dusseldorf DUSSELDORF. 6 April (D.N.B.) De Rijks commissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied. Rijksminister Seyss-Inquart. heeft Vrijdag j.l. een bezoek gebracht aan de Voorjaarstentoon stelling van Dusseldorfsche kunstenaars in de ste delijke kupstzaal. De Rijkscommissaris, die door den Dusseldorfschcn kunstschilder Fritz Kohier werd rondgeleid, sprak zich zeer waardeerend over de tentoongestelde werken uit. De artistieke pres taties van den gouw Dusseldorf maakten op den Rijkscommissaris een diepen indruk. Dr. F. H. Meibuizen overleden ROTTERDAM, 7 April. Op tweeden Paasch- dag is alhier, in den leeftijd van 55 jaar, overleden dr. F. H. Meihuizen, oud-leider van de Nederland sche ambulance naar Finland. De verassching is vastgesteld op Vrijdag a.s., na aankomst van den trein van 12.46 uur te Driehuis-Westerveld. Dr. Frederik Hendrik Meihuizen werd 29 Augus tus 1886 te Batavia geboren. Hij studeerde aan de medische faculteiten te Groningen en Utrecht. In 1912 en 1913 was hij geneesheer in de Nederlandsche Roode Kruis-ambulance naar den eersten Balkan oorlog. In 1914 vertrok dr. Meihuizen naar Ned.- Indië, waar hij werkzaam was bij de pestbestrijding en als bedrijfsarts bij de Oembilïn steenkolenmijnen te Sawahloentoe. In 1922 werd dr. Meihuizen aan gesteld als scheepsarts bü de stoomvaartmaatschap pij „Nederland". In 1929 keerde hij naar Nederland terug, waar hy als inspecteerend geneesheer ver bonden werd aan de Holland-Amei'ikalijn. Voorts was hij te Rotterdam medewerker aan de polikliniek voor tropische ziekten en leider van de transport- kolonne van de afdeelmg Rotterdam van 't Neder landsche Roode Kruis. Toen in 1940 een Nederland sche ambulance werd uitgezonden naar Finland, werd dr. Meihuizen in Maart 1940 door de ambu lancecommissie van het Roode Kruis benoemd tot leider daarvan. Jubileum Paler Wijnand Sluys O.F.M. Op tweeden Paaschdag is te Haarlem onder groote belangstelling het zilveren priesterjubileum van Pater Wijnand Sluys O.F.M, gevierd, 's Morgens werd in de H. Hartkerk aan den Kleverparkweg door Pater C. Hentzen, den pastoor der parochie, de feestpredikatie gehouden. Een mannen- en kna- genkoor zong de liturgische gezangen van Guido ezelle. Maandagmiddag was er receptie in café restaurant Brinkmann, die zeer druk bezocht werd door vele personen uit alle deelen van ons land. Door den heer J. van Son, voorzitter van het huldigings comité werd den jubilaris een geschenk onder en veloppe voor een reis naar Lourdes aangeboden, waartoe Katholieke en niet-Katholieke cursisten hebben bijgedragen. Door vele bekeerlingen werd 't woord gevoerd, die allen dankten voor den steun' van den jubilaris ondervonden. Tijdens het Lof, dat 's middags in bovengenoemde kerk plaats had, dankte Pater Sluys voor de hem gebrachte hulde en het geschenk. „Komedie" bij „J. J. Cremer" „Komedie" het blijspel dat Henk Bakker tezamen met Jan van Ees schreef is zeker in staat het pu bliek eenige uren te amuseeren en dat hebben de leden van „Cremer" Zondagmiddag in den Haar- lemschen Stadsschouwburg dan ook ondervonden. Dat er onder Bakker's bekwame regie en met hem zelf in de hoofdrol een vlotte opvoering van is ge geven...dat is eigenlijk zoo natuurlijk dat het nauwelijks vermeld zou behoeven te worden ware het niet, dat juist in dit „natuurlijk" het grootste compliment schuilt dat Bakker en zijn conscientieuse medewerkers gebracht kan worden. Er werd over het algemeen goed en vaak zelfs uitstekend gespeeld en de geestige dialoog vooral die tusschen Udo en de huisknecht een goed volgehouden typee ring van Jacques Timmerman, kwam volkomen tot zijn recht. Deze wonderlijke belevenissen van jon ker Udo hebben den „Cremer"-Ieden een genoeg lijken Paaschmiddag bezorgd en de vele onverwach te en misschien wel eens wat te gezochte wendin gen van deze „Komedie" werden met spanning ge volgd. Henk Bakker voelde zich natuurlijk in dit stuk volkomen thuis en de luchtige, vroolijke sfeer, die een blijspel vereischt wist hij goed te treffen. Kees Crombouw had in den ouden Baron van Elmschot een rol gevonden die hem voortreffelijk lag. Ook in zijn grime was hij volkomen wat hij moest zijn. Anneke de Wilde was alleraardigst als Cleo, de pseudo-juffrouw Doolittle. Hei was vooral een prestatie, dat zij nimmer „netjes" sprak toen zij als een tweede „Overschotje" op het tooneel stond. Voor Eki Bouwier bracht een rol als die van Alice Laruze weinig moeilijkheden mee.Vooral in haar scènes met Udo in het tweede en derde be drijf kwam haar reeds lang erkend talent tot uiting. Aad Stroman was als bediende en „individu" gelukkiger dan als pseudo-echtgenoot. Zijn entree als zoodanig in III vormde een der weinige zwakke plekken van deze opvoering. Agnes Koorenblik had ditmaal een kleine rol als kamermeisje. Tenslotte nog een woord van lof voor de zeer verzorgde décors. Voor de dames waren er na afloop bloemen. B. KORSTEN. LIJK VAN EEN VROUW GEVONDEN. Op 5 April j.l. is aan het strand te Bloemendaal gevonden het lijk van een onbekende vrouw, die vermoedelijk door verdrinking om hét leven is ge komen. Ze heeft waarschijnlijk slechts kort te water gelegen. Signalement: 35 a 40 jaar, normaal postuur, donkerblond haar, opvallend groote mond, enkele natuurlijke tanden en kiezen; voorts kunstgebit met groote tanden en kiezen. Kleeding: donkerblauwe japon met ceintuur, grüs-rood vest of jumper; bruine kousen, geen schoenen, rood-blauw-grijs- oranje gestreepte halsdoek, waarop imitatie zilveren speld met blauwen steen. Voorts licht rose onder goed bestaande uit onderjurk, hemd, directoire, cor selet. De commissaris van politie te Bloemendaal verzoekt ten spoedigste inlichtingen aan zijn bureau. ALLE-DAG-KERK. Bij den kerkdienst van de Alle-Dag-Kerk te Haar lem op Woensdag 8 April zal Mej. Tilly Vrugt hare medewerking verleenen en eenige liederen ten gehoore brengen. De dienst wordt gehouden in de Kerkeraads- kamer der Groote kerk des middags ten 2,30 uur. Om te watertanden voor de hengclsportllefhcbber* was jristermlddiiK de gebeurtenis in bet. vlsebwnter ..Dc Groote Braak" te Halfweg. Hier werd door den heer J. Ha nog 500 k.g. drie-zomerige cdelkiirpei- (maatviseb) plus «-en groote partij snoek uitgezet. De visrb. welke geleverd Is door de Xederlandsehe Heide Mantseliappij ie Arnhem, krJjgt bier «Ie vrij heid. Maar voor hoelangfoto De liaaa Distributie-overtredingen te Haarlem Hooge prijzen Door de Haarlemsche politie wordt proces-verbaal opgemaakt tegen twee personen wegens het koopen en verkoopen van schoenen zonder bonnen; vier per sonen wegens het koopen en verkoopen van textiel- goederen zonder punten en tegen te hoogen prijsj tegen een 40-jarigen Haarlemmer wegens het koo pen van bruine boonen, grauwe erwten, haver cn paardenmeel zonder bonnen-toewijzing en tegen ta hoogen prijs. De bruine boonen had bij gekocht voor 50 cent per V, K.G., terwijl de prijs per 1/2 K.G, 29 cent mag bedragen, de grauwe erwten voor 50 cent, terwijl de normale prijs 28 cent per V2 K.G. bedraagt, een zak haver voor f 30, terwijl deza niet meer dan f 3.25 mocht kosten en het paarden meel, dat per zak f 6.75 mocht kosten, voor f 32.50 per zak. Verder tegen drie personen wegens het koopen en verkoopen van runavleesch zonder bon nen en tegen te hoogen prijs (f 4 per K.G.) Drukke Paschcn Veel reizigers voor trein en tram Duizenden zijn Zondag en Maandag de woning ontvlucht op weg naar.... wellicht nog niet de bollenvelden of den bollenden bongerd, maar dan toch naar de vrye natuur, waar het jonge groen en hier en daar nog wel andere tinten hun taal van nieuw leven spraken na den langen winter- Zoo was het druk langs den weg. In den Hout, 'net Bloemendaalsche Bosch, in Groenendaal, overal waar gewandeld kon worden zag men de menschen in het voorjaarszonnetje drentelen en ook in de stad was het, vooral des middags, gezellig druk. Dat het verkeer per trein en tram hooge eischen stelde ligt voor de hand, nu de auto op stal staat en de fiets wordt gespaard. Menigeen heeft zijn spoorreis staande moeten maken en de N.Z.H.T.M. had het, naar ons vanmorgen verzekerd werd, „ont zettend druk". Zóó druk, dat de reizigers geruimen tijd te Haarlem en Amsterdam in de rij moesten wachten, aleer ze naar het doel hunner reis kon den worden vervoerd. Des avonds werd zoowel te Amsterdam als op de Haarlemsche lijn nog een dienst na bezetten tijd ingelegd, omdat honderden reizigers nog op hun beurt stonden te wachten. Geref. Kerk te Heemstede Het 25-jarig bestaan herdacht Maandagmorgen os :n het kerkgebouw aan de Koedlcfs- laan, waarin een smaakvolle versiering vèn groen en bloe men was aangebracht, het 25-jarlg bestaan van de Ger. Kerk te Heemstede herdacht. Na de gebruikelijke ope ning en een woord van welkom door Ds. A. Dondorp, sprak Prof. Dr. J. H Bavlnck uit Kampen over het verleder., „dat altijd hetzelfde is. namelijk het kruis, onze bestaansgrond De toekomst Is de stad zonder tem pel: de stad waar God zelf de tempel Is. In de afgeloopen 25 jaar zien we de bijzondere leiding Gods. De Ger. Kerk te Heemstede is geboren in den ontzettenden wereld oorlog en nu, na 25 jaar. is er wederom oorlog, maar ln die kwart eeuw heeft zich te Heemstede de trouw doen kennen, de trouw van God cn die van de gemeenteleden; het begin van een kerk is altijd trouw. Het aantal leden, te Heemstede geboren, is slechts klein. Maar daar komen bij stoere Friezen, Amsterdamsche forensen en inwoners van Haarlemmermeer; al die menschen vormen te turnen de Ger. Kerk van Heemstede; zij vonden er een tehuis. Al die verstrooide elementen zijn tot een eenheid samen gegroeid; zij toonden een groote saamhoorigheid ln«de ge meenschap der heiligen. Zoo is de kerk van Heemstede gegroeid en zoo heeft God haar geleld tot op dit oogen blik." Ds. E. T. van den Born zei. dat vele menschen. die vroeger den Christus beleden, dit nu niet meer doen. „Daarom moeten we steeds doorgaan met op te wekken tot geloof in Christus; we moeten ons een vast funda ment Gods voor oogen houden. De prediking van Chris tus moet geregeld elke week plaats hebben, ook in deze woelige dagen- De Schrlfi zegt: predik rustig door het evangelie van den gekruisigde, totdat Hij wederkomt. Blijf ln het ofenslef en het welbehagen des Heeren zal gelukkig voortgaan." Ds. Dondorp wijdde zijn gedachten aan de toe komst. „Er is nooit stilstand", zei hij; „er is een geschie denis en er zal ook eens een eindpunt zijn. WIJ gedenken thans den weg van de kerk te Heemstede. De schadu wen van den vorigen oorlog lagen over de eerste Jaren ,en vloeiden ineen met de schaduwen, die aan den huldi gen oorlog vooraf gingen. Toch hebben wij wel reden tot dankbaarheid, want we hebben veel weldaden genoten. Als we om ons heen zien. dan grijpt verbazing ons aan, want we zijn nog die we zijn en hebben alles wat we be hoeven. Het hoofd der kerk Is de Heer. Die de heele wereld regeert: de toekomst van de kerk te Heemstede is dus veilig. De Kerkeraad hoopt weer spoedig een tweetal aan de gemeente voor te leggen om in de vacature van Ds. Van den Born te voorzien en in de toekomst hopen we ook eer. kerkgebouw in het zuiden der gemeente :e krijgen. Dit zal van ons veel vragen, niet alleen financieel, maar vooral ook geestelijk, twee aspecten trouwens, die niet te scheiden zijn. We moeten elkander vasthouden, elkaar steunen in het geloof cn' met al onze verlangens dicht bij den Heer blijven, ook in de komende tijden; HIJ blijft bij ons tot aan de voleinding der wereld," De plechtigheid werd opgeluisterd door een gemengd zangkoor onder leiding van den heer C. Jansen en eenlg® violisten. Het „vlöggeln" te Ootniarsmn OOTMARSUM, 7 April. Het mooie oude gebruik, dat sinds heuglijke tijden elk jaar met Paschen in het Twentsche stadje Ootmarsum wordt gehouden, vond ook dit jaar op de gebruikelijke wijze plaats. Wij geven hier een kort overzicht van het „Vlöggeln", zooals het op den Eersten Paaschdag dit jaar gebeurde. Voor de regeling der Paaschge- bruiken waarvan het „Vlöggeln" een der voornaam ste is, werd zorg gedragen door een commissie van zes personen, de z.g. paoschkeels. Tegen 5 uur verzamelden zich de deelnemers op de Paaschweide en trokken naar het stadje. Bij den ii.gang van het stadje reiken allen elkaar de hand. Zoo vormt zich een lange slinger van jong en oud, die onder het zingen van twee oude Paascnliederen door het stadje trekken. Voorop de leden der Paasch- commissie. Elk jaar wordt dezelfde route gevolgd, niet alleen door de straten maar ook door verschil lende huizen en om de z.g. stiepels der oude men deuren. In de hei-bergen, waardoor de slinger trekt, staan voor de leden der commissie de borrels ge reed die staande gedronken moeten worden. Dit jaar zijn zij echter, wegens gebrek aan sterken drank, vervangen door glazen bier. Tot slot komt de slin ger op het Marktplein, waar zij zoo lang rond trek ken, dat allen hier zijn aangekomen, daarna worden nog eenmaal de beide Paaschliederen gezongen. Aan het slot van het laatste couplet worden de kinderen driemaal omhoog geheven, waarmede het Vlöggeln is geëindigd. Over den oorsprong van dit gebruik tast men ge heel in het duister. Verschillende meeningen zijn dienaangaande verkondigd. Hoogstwaarschijnlijk hebben wij hier, evenals met het gebruik der Paaschvuren te doen met een gekerstend gebruik. Alle handelingen wijzen op een vruchtbaarheids- ritus, zooals de jenever, die in de cafés voor de Paoschkeels gereed staat, het opheffen der kinderen en het trekken om de stiepels. Deze stiepels komen nl. in veel Twentsche sagen voor als een geluk brengend onderdeel der boerenwoning. CHRISTEN VROUWENBOND. Woensdag 8 dezer houdt de Christen Vrouwen Bond te Haarlem een bijeenkomst in het gebouw der HaarL Jonge Mannen Vereeniging. Het woord zal worden gevoerd door mej. v. d. Meij uit Drie bergen over „Gesloten vensters". NED. NATUURHISTORISCHE VEREENIGING, AFDEELING HAARLEM. Zaterdagmiddag 11 April te 2.30 uur spreekt in Rest. Brinkmann te Haarlem Dr. E. M. van Zinde ren Bakker over het natuurmonument: „Naarder- meer". Zondag 12 April vogelexcursie o.l.v. den heer J. Drijver, Santpoort, Zondag 19 April; Och tendwandeling door de A.W.-duinen o.l.v. de hee ren G. L. van Eyndhoven en G. Gerbranda; Don- dérdagavond 23 April ie half acht spreekt prof. dr, Th. J. Stomps in rest. Brinkmann over: Een botani sche excursie in de Alpen. STIJLPRIJS BOKSWEDSTRIJDEN TE HAARLEM. Bij de bokswedstrijden gehouden te Haarlem, werd door den promotor, den heer G. W. Th. Verbeek, een fraaie beker beschikbaar gesteld als stijlprijs. Op den avond zelf werd in deze geen beslissing ge nomen. Na rijp beraad hebben thans de fungeerende scheids rechter en juryleden, de heeren B. Bergstrom, H. Nak en M. J Verbruggen. dezen stijlprijs toegekend aan den bokser H J. Postma van de vereeniging „Cor« betb" te Amsterdam.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1