Haarlem's Dagblad 59e JAARGANG No. 18040 x x Uitgave Lourens Coster, Mt). v. Courant-Uitgaven en Algem. DrukkerU N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93, bUk. Soenda- pleln 37 Postgiro 38810. Drukker!): Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082. Hoofdred. 15034. Redactie 10600. Drukker!) 10132, Administratie 10724. 14825. Soendaplein 12230. Directeur J P. W. PEEREBOOM ZATERDAG 11 APRIL 1942 Abonnement per week 0,26, per maand 1,15, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten tie: 1—15 mm. ƒ3.- elke mm. meer ƒ0,20. Reclames ƒ0,34 per mm. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—12 mm. 0,96, elke mm. meer 0.08. Groentjes 1—9 mm. 45 cent. elke mm. meer s cent bU contante betaling. Water dat verloren gaat Bij de Haarlcmsche Waterleiding ongeveer 12 pCt. I Volgens het laatst gepubliceerde verslag werden (door de Haarlemsche Waterleiding opgepompt 12.246.829 M3. water. Door het systeem van nieters weet het bedrijf precies wie water betrekt en be- Italen moet. Maar de rekening loopt toch niet hoo- ger dan 1.900.383. Een hoeveelheid van 228.803 M3. kan niet verantwoord worden; het staat geboekt als „waterverliep, onbekend gebruik en te geringe aan- I wijzing der watermeters". Er gaat dus op deze wijze niet minder dan 12 pCt. van het opgepompte water verloren. Het zal natuurlijk wel in het bijzonder in lekkages van de toevoerleidingen zitten, want de watermeters worden als er reden tot achterdocht is gecontroleerd. Ook is het niet aan te nemen dat er waterverbruikers zijn, die aan de administratie van het bedrijf niet bekend zijn. Het is trouwens ook bii andere Waterleidingbedrijven een bekend feit, dat er nog al wat water door lekkages in toevoerlei dingen verloren gaat. Hetzelfde verschijnsel doet zich ook voor bij de electriciteits- en gasbedrijven. Bij het gasbedrijf te Haarlem is het verlies ongeveer 7 pCt. en bij het G.E.B. 4.7 pCt. Mededeelingen betreffende het arbeidsdienstpliclitbesluit 1. Aanstaand personeel in openbaren dienst of bü het bijzonder onderwijs. Mannelijke personen, die na 1 Januari 1943 in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs en den leeftijd van 18 jaar heb ben bereikt en niet geboren zijn vóór 1 Januari 1920, moeten hun arbeidsdienstplicht hebben ver vuld. 2. Aanstaande studenten. Mannelijke personen, die in eenig studiejaar als student wenschen te wor den ingeschreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een Universiteit of Hoogeschool, moeten indien zij den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt vóór 1 Juni voorafgaande aan dat studiejaar, hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld. Een en ander is niet van toepassing op hen, geboren vóór 1 Janu ari 1920 of hen, die reeds vóór 1 Januari 1942 als student waren ingeschreven. Op 1 Juni a.s. beginnen de kampen en bestaat er voor beide bovengenoemde categorieën gelegen heid zich tot 25 April a.s. in persoon of schiftelijk aan te melden bij een der aanmeldingsbureaux te Amsterdam, Apeldoorn, 's Gravenhage, Groningen, 's Hertogenbosch en Utrecht. Verzoeken om vrijstelling of uitstel van per sonen behoorende tot één der bovenstaande, dienen zoo spoedig mogelijk schriftelijk te worden inge diend bij den Commandant van den Nederlandschen Arbeidsdienst, Gevers Deynootweg 59, Schevenin- gen. Indiening dezer verzoeken ontheft niet van eenige verplichting. Vrijwilligers kunnen zich als voorheen aanmelden. Voor nadere bijzonderheden omtrent de aanmel ding wordt naar de annoce in dit blad verwezen. Uitreiking bonkaarten te Haarlem Maandag de letters N en P. Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten, aard- «ppelkaarten en zeepkaarlen voor kinderen is het Maandag de beurt aan de letters N en P. - Het Gymnasium te Haarlem De meisjes waren den jongens de baas In het laatste verslag van het Gymnasium te Jlaarlem zijn interessante gegevens te putten over het resultaat van de studie der leerlingen, in het bijzonder wat betreft het blijven zitten van de jongens en de meisjes. Het Iijsje ziet er alsvolgt uit: [klasse aantal leerlingen niet bevorderd jongens meisjes jongens meisjes I 43 23 9 2 II 32 29 9 7 III 25 27 5 4 VA VB 11 10 Totaal 140 120 30 18 Van de 140 jongens bleven er dus 30 zitten; van de ,120 meisjes slechts 18. In procenten is dit: jongens 21 meisjes 15 De meisjes waren dus wat het leeren betreft den Ijongens de baas! Haarlcmsche Orkest Yerecniging Volksconcert Badings, dan Rich. Strauss, dan, na de pauze. Brahms: in muzikalen term uitgedrukt lijkt dat een canon cancrizans of kreeftencanon. Er was een tijd, zoo tegen het einde der vorige eeuw, toen de persi flage aer ..Widersacher" in Strauss' toongedicht „Ein Heldenleben" als het toppunt van vermetele dissonanlenopeenhooping beschouwd werd. Die vormt intusschen slechts een episode tusschen veel „ouderwetsche" welluidendheid in. Deze laatste ontbreekt in de muziek van Badings' Ouverture „Gijsbrecht van Aemstel" ten eenenmale. Velen met mij kunnen nog steeds maar niet de noodzakelijk heid van zulk een permanente dissonantie inzien; te minder omdat Badings' impulsen werkelijk krachtig zijn, hij de mogelijkheden van het orkestrale palet kent en dramatische spanning weet te wekken. En .toen het st.uk uit was begreep men dat alleen uit het feit dat Toon Verhey de armen liet zakken en er geen toon meer klonk. Toen volgde een beleefd applaus. Men had het einde van het stuk niet in den muzikalen bouw voelen naderen. Strauss' „Burleske" voor piano en orkest draagt geen opusnummer maar moet afkomstig zijn uit den i tijd kort vóór zijn overgang naar de ..programma muziek". Harmonische vermetelheden komen er nog niet in voor, ook voelt men het karakter van het uitvoerige, in den hoofdvorm der Sonate gebouwde stuk niet voortdurend als „buslesk" aan: er komen peinzende, zangerige en humoristische momenten in voor (de laatste voorspellen reeds den „Till Eulen- spiegel"). De solopartij is zeer brillant geschreven. Ans Bouter speelde haar uiterst licht, fijn en snel; wat meer kracht zou evenals toen zij deze „Bur leske" voor het eerst met ons orkest voordroeg, aan het evenwicht tusschen klavier en orkest ten goede zijn gekomen, maar haar vertolking der technisch veeleischende partij was toch een respectabele prestatie, waarin ook het poëtische tot zijn recht ■kwam. Toon Verhey's magistrale opvatting en weergave der 4de Symphonie van Brahms hebben we reeds vroeger besproken; die handhaafden zich ook dezen «vond. De soliste Ans Bouter werd met. veel bloemen gehuldigd. K. DE JONG CREMATIE DR. F. H. MEIHUIZEN. In tegenwoordigheid van tal van collega's, patiën ten en vrienden van den overledene heeft Vrij dagmiddag de crematie plaats gehad van wijlen dr. r M. Meihuizen, chirurg te Rotterdam, maar meer bekend als leider van de Nederlandsche ambulance [voor Finland. Ook eenige leden van de ambulance Waren aanwezig. Er waren vele bloemstukken, o.a. van de hoofdarts Van het Finsche leger, van het Finsche Roode Kruis en van de Holland Amerika Lijn. In de aula heeft Ir. J. Zwager uit Apeldoorn herinnerd aan zijn laatste gesprekken met den "over- looene bij diens ziekbed, toen men al wist. dat zijn ziekte ongeneeslijk was. Veel heeft de overledene voor zijn medemenschen gedaan, aldus spreker. ook door zijn strijd vóór verbeteringen en tegen onkunde. Toen het noodig was. dat Nederland hulp verleende aan Finland, was hij dadelijk be- m reid, aan het hoofd daarvan te staan. Spreker her- jinnerde voorts aan de tien jaren, gedurende welke de overledene bij de Holland-Amerika Lijn heeft gewerkt. Een dochtertje van den overledene dankte haar vader voor wat hij voor de kinderen heeft gedaan. Nadat de heer M. J. N. Wakkie volgens den .wensch van den overledene rozen op de kist had ge- fr lcgd werd deze onder de tonen van het „In diesen heiligen Hallen" van Mozart neergelaten, r# Het dochtertje dankte tenslotte de aanwezigen [Voor hunne belangstelling. Richtlijnen voor de prijsvaststelling In een buitengewone staatscourant verschenen 's-GRAVENHAGE, 11 April. In de buitengewone Nederlandsche Staatscourant van Vrijdag zijn de nieuwe richtlijnen voor de prijsvaststelling opgenomen, waartoe de gemachtigde voor de prijzen, mr. Schokker heeft besloten. Deze richtlijnen dienen voornamelijk voor de prijsbepaling van de goederen, resp. de dien sten van de ondernemingen op het gebied van de in dustrie, het verkeer, den opslag en den mijnbouw. Met betrekking tot het kleinbedrijf op het gebied van de industrie en verkeer, evenals het ambacht, zullen de richtlijnen in beginsel toegepast kunnen worden, ech ter rekening houdend met de eigenaardigheden dezer bedrijven. Zu vinden geen toepassing ten aanzien van banken, verzekeringsmaatschappijen en den land bouw. Deze richtllnen gelden slechts voor die gevallen, waarin van overheidswege een prijs wordt vast gesteld, hetzij Voor individueele ondernemingen, hetzij voor een geheele branche. De zakenman dient er dus op bedacht te zijn. dat deze richtlijnen hem niet ont heffen van de noodzaak een vergunning aan te vragen, indien hij zijn prijs wil verhoogen. Alle bestaande prijs- voor-ichriflen blijven van kracht. Bij den uitvoer naar Duitschland mogen geen hoo- gere prijzen in rekening worden gebracht dan die, welke in Nederland toegelaten zijn, met dien ver stande dat, rekening houdende met het beginsel van de aanpassing aan de Duitsche binnenlandsche prijzen, hoogere prijzen dan die in Nederland gelden, door den Rijkscommissaris, Abteilung Preisbildung, kunnen worden toegestaan. In het verkeer met andere landen dan Duitschland zijn ten aanzien van de prijzen geen bepaalde voorschriften gegeven. Het principe, waarop de thans gegeven richtlijnen berusten, is dat de kostprijs van het normbedrijf, d.i. het gemiddelde goed geleide bedrijf de basis moet vormen voor de verkoopprijzen van den geheelen be drijfstak. Dit beteekent, aldus, verklaarde dr. Winse- mius, hoofd van de prijsvorming bij den dienst van den gemachtigde voor de prijzen, in een heden te Sneek gehouden causerie voor het departement Sneek van de maatschappij voor nijverheid en handel, dat de bedrijven, welke met hooge kosten werken, een ge ringere winst hebben en zelfs verlies kunnen lijden, terwijl daarentegen bedrijven, welke om de een of andere reden, bv. gunstiger ligging of een efficient bedrijfsbeheer, lagere kosten hebben, een aanzienlijk grootere winst kunnen behalen dan het normbedrijf. De winstopslag, welke het normbedrijf wordt toege staan, bedraagt in het algemeen 2 pet. over het be drijfskapitaal. Daarnaast wordt in de kostprijsbereke ning 4 pet. rente over het geïnvesteerde kapitaal op genomen. Op het winstpercentage van 2 pet. zijn ech ter uitzonderingen mogelijk, bv. indien in de betref fende branches risico's aanwezig zijn, die ook onder de tegenwoordige omstandigheden als abnormaal kun nen worden beschouwd. De richtlijnen hebben betrekking op: materiaalkos ten, loonen, salarissen, provisie en sociale lasten, overige kosten, verdeeüng van de indirecte kosten, invloed van de bedrijfsbezetting op de indirecte kos ten. rente- en winstopslag. Materiaalkosten, loonen en dergelijke, in het alge meen dus de directe kosten, zullen bij de calculatie hiervan minder moeilijkheden opleveren dan de in directe kosten, welke in de heden afgekondigde nieuwe richtlijnen nauwkeurig worden omschreven. Bij de voornaamste punten hiervan zullen wij nader stilstaan. Bij de bepaling van de afschrijvingskosten mag slechts de door het nuttige gebruik bepaalde, normale afschrijving berekend worden (calculatie-afschrijving). Hierbij mogen slechts die activa in aanmerking wor den genomen, welke noodzakelijk zijn voor de bedrijfs uitoefening bij normalen omvang van de productie, resp. omzet. Noodzakelijke reservemachines en -capa citeit kunnen in aanmerking worden genomen. Voorzoover in vorige boekjaren objecten reeds ge heel zijn afgeschreven en deze bedragen geheel ten laste van den kostprijs zijn of behooren te zijn ge- bracht (calculatorisch afgeschreven zijn) mag voor deze objecten geen afschrijving meer in de kostprijs calculatie worden opgenomen Belastingen en assurantiepremies mogen in het al gemeen in den kostprijs berekend worden behalve winstbelasting en bijdragen ten behoeve van stilge legde bedrijven, en premies voor molestverzekering met uitzondering van de werkelijke betaalde molest- premie bij transport. Kosten voor reclame mogen slechts worden opgevoerd in de kostprijsberekening, voorzoover ook onder de huidige omstandigheden het maken van reclame noodzakelijk is. Afschrijving voor incourante goederen mag niet in de kostprijsbereke ning worden opgenomen, behalve wanneer het gaat om vervangingsproducten. Wat de invloed van de bedrijfsbezetting op de in directe kosten betreft, het totaal der te verdoelen in directe kosten wordt gevormd door de Som van de be dragen aan indirecte kosten, welke bij normale be drijfsbezetting noodzakelijk zijn. In voorkomende ge vallen kan rekening worden gehouden met technische structuurwijzigingen, welke in het betrokken bedrijf zijn opgetreden door de productie van andere artike len, het gebruik van andere grondstoffen of een wijzi ging in de productiemethode. Als verdeelingsbasis voor de indirecte kosten geldt de normale bedrijfsbezetting. Uitgangspunt voor de bepaling van deze normale be drijfsbezetting is de gemiddelde omvang van de jaar- lijksche productie resp. afzet in de boekjaren 1937' 1939. Omtrent de kosten der onderbezetting kan wor den opgemerkt, dat deze niet in den kostprijs mogen worden opgevoerd, maar dat ingeval de verliezen op onderbezetting een zoodanigen vorm aannemen, dat de winst op den huidigen omzet hiermee teloor gaat. aan de hand van dc liquiditeitspositie van het bedrijf en het belang van het bedrijf voor de volkshuishou ding moet worden nagegaan, in hoeverre hulpverlee ning noodzakelijk is. Het bedrijfskapitaal vormt den grondslag voor de berekening van dc toelaatbare rentekosten bij de be rekening van den kostprijs, resp. van den rente-opslag op den kostprijs (exclusief rente) evenals voor de be rekening van den winstopslag Het bedrijfskapitaal wordt bepaald door de som der waarden van de bij normale productie voor de bedrijfsuitoefening nood zakelijke activa. Bij de berekening der rente (niet bij de berekening van den winstopslag) dient van het al dus gevormde bedrag het niet rentedragend vreemd kapitaal (leveranciers- en afnemerscrediet) te worden afgetrokken. Uitgangspunt voor de bepaling van het bcnoodigde bedrijfskapitaal bij normale productie resp. afzet, dient in het algemeen te zijn het gemiddelde geïnvesteerde bedrijfskapitaal in de boekjaren 1937/ 1939. Tot het bedrijfskapitaal kunnen worden gerekend de vaste activa (terreinen, gebouwen, machines, inven taris, transportmiddelen enz.), de vlottende activa (grond- en hulpstoffen, goederen in bewerking, gereed product, vorderingen, betalingsmiddelen enz.), imma- terieele waarden (concessies, patenten enz. maar geen goodwill) en overgangskosten. Tot het bedrijfskapitaal mag niet worden gerekend: Welke bonnen zijn thans geldig Van 12 tot en met 18 April: 19A Brood 4 rants. Rrnn(a of epbak 19B Brood Vz rants. BT00° 01 geDaK 19A Vleesch 1 rants. Vleesch of 19B VI.waren Y\ rants. vleeschwaren 19A Aardappelen 154 K.G. Aardappelen 19B Aardappelen Vz KG. Aardappelen Van 22 Maart tot en met 18 April: 260 Algemeen 1 K.G. Suiker 3-01 of 4-01 res. 50 gr. Cacao 259 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 53 Algemeen 500 gr. Jam 257. 261, 265. 269 Algemeen 1 rants. Bloem, brood of gebak 4-02. 4-03 res. 250 gr. Rijst 264 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 268 Algemeen 250 gr. Gort of 250 gr. Aard- appelmeelvlokken 267 Algemeen 100 gr. Vermicelli of maizena 258. 262, 266. 270 274 Algemeen 100 gr. Kaas 16A t/m 19A Melk 3V2 L. Melk 1ÖB t/m 19B Melk 1% L. Melk Van 26 Maart tot en met 18 April: 271 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 3-04 of 4-04 Res. 400 gr. Sinaasappelen Van 12 April tot cn met 20 April: 19 Boter of Vet 125 gr. Boter of margarine. Voorts: Zeep Bon 211, 228 en 272 Algemeen en Bon G, H en I der Zeepkaarten 1 rantsoen zeep. Bon H en I toilet zeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 30 April. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK en 09 van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brandstoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV en 29 t.m. 32 CV van de brandstoffenkaart L 1 een heid vaste brandstoffen per bon. Bonnen brandstoffen 7de. 8e en 9e periode één eenheid per bon. Alles geldig tot 15 April kapitaaldeelneming in dochterondernemingen of aan verwante bedrijven en/of voorschotten aan deze; be legging van gelden In buiten het bedrijf staande ob jecten b.v. in den vorm van woonhuizen, hypotheken, effecten, kortloopend papier, banksaldi enz.; de ove rige activa, welke niet in verband staan met de nor male productie en/of afzet. Over het bedrijfskapitaal, na aftrek van het niet- rentegevend vreemd kapitaal, mag ten hoogste vier procent rente berekend worden. Bij de berekening van de rente mag niet worden uitgegaan van de door het bedrijf op het vreemde ka pitaal werkelijk betaalde rente. Boven de vermelde 4 pet. interest mag ter vaststel ling van den verkoopprijs een winstopslag worden berekend. Deze winstopslag heeft ten doen het gemiddelde goed geleide bedrijf in staat te stellen bij een nor male bedrijfsbezetting een zoodanige winst te behalen, dat hierin dekking gevonden wordt voor: 1. het algemeen kapitaalrïsico, nl. het risico van het geheel of gedeeltelijk verloren gaan van het geïnves teerde bedrijfskapitaal: 2. de belooning voor dc specifieke ondernemerswerk zaamheid. Tot het vaststellen van uniforme prijzen voor meer dere bedrijven mag een winstpercentage van 2 pet. van het bedrijfskapitaal van het gemiddelde goed ge leide bedrijf berekend worden Indien in de betreffende branche algemeene risico's, welke, ook gelet op de tegenwoordige omstandigheden, abnormaal te achten zijn, kan dit percentage met toe stemming van den gemachtigde voor de prijzen hooger worden gesteld. Het gevolg van de vaststelling van den, volgens deze methode bepaalde uniformen prijs is dat de onder nemingen welke lagere kosten hebben dan het gemid delde goedgeleide bedrijf een hoogere winst behalen dan overeenkomt met 2 pet. van hun bedrijfskapitaal. Deze meerdere winst houdt dus o.a een efficiency- premie in. De ondernemingen, welke hoogere kosten hebben dan het bedoelde bedrijf zullen daarentegen een ge ringere winst behalen of zelfs verlies lijden. Bepaalde ondernemingen kunnen, indien bijzondere ondernemersprestaties kunnen wordên aangetoond, een prestatietoeslag toegewezen krijgen in den vorm van een hooger winstpercentage, dat echter in het al gemeen tot 5 pet. beperkt zal zijn. VORSTGRATIFICATIE VOOR SPOORWEG PERSONEEL. AMSTERDAM. 11 April. De persdienst van het N.V.V. schrijft o.m.: Een belangrijk deel van het personeel der Nederlandsche spoorwegen zal een vorstgratificatie ontvangen. Een gratificatie van f 24 wordt uitgekeerd aan het personeel, dat gedurende zijn dienst volledig buiten werk heeft verricht, aan het locomotiefpersoneel en aan hen, die als zoodanig dienst hebben gedaan. Een bedrag van f 12 is toegekend aan het personeel, dat voortdurend in onverwarmde ruimten werkzaam is geweest, alsmede aan de wagenbestuurders en het treinpersoneel. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau. Smede- straat te Haarlem, tusschen 11 en 1 uur. Terug te bekomen bij: Boereboom. Voorzorgstraat 62. autoped: Elsendoorn, Hodsonstraat 1. boek; Dnessen. Zaanenlaan 48. ceintuur: Wijngaard. Boterstraat 12, cein tuur; Bouman. Jansstraat 22. dekzeil: Sikking, Barrevoe- testraat 5. enveloppe met inh.; Stijnman, 2e Zuid Polder straat 36. hoed: Polleé, Anshjnstraat 5. handbeschermer; Smale. Oranjestraat 82 rood, hoed; Suman. Jansweg 31. kettinkje; Heijnsbergen, Thorbeckestraat 15. muts; La- gerweij. Leidsehestraat 151. muts; Lupf, Burg. Sandberg- straat 32. rozenkrans; van Nuss, Burg. Sandbergstraat 10. portemonnaie met inh.; Weverink., Bastiaanstraat 3, portemonnaie met inh.; Jamin. N. Groenmarkt 26. por temonnaie met inh.; Sweerts. De Ruyterweg 19. porte monnaie met inh.; v. d. Andel, Van Dortstraat 52, snel binder; Seljsener, Iepenstraat 14, sleutels; Suman, Jans weg 31, tasch; Egmond, Westergracht 35. tasch: v. Amstel, Van 't Hoffstraat 191, tasch. BADHUIZEN „WITTE KRUIS". HAARLEM. Het aantal genomen baden in de afgeloopen maand Maart was: Badhuis Koudenhorn: mannen 1405. vrouwen 703, werkl.- baden 11. totaal 2119. Badhuis Leidscheplein: mannen 2448. vrouwen 1203. schoolbaden 283, werkl.baden 72, totaal 4006. Badhuis Schotersingel: mannen 2717. vrouwen 1668, schoolbaden 965. werkl.baden 63, totaal 5413. Badhuis Hofdtjkplein: mannen 2268, vrouwen 1544, schoolbaden 664, werkl.baden 28. totaal 4504. Badhuis van Egmondstraat: mannen 3320. vrouwen 2202, schoolbaden 1238, werkl.baden 64, totaal 6824. Helpt mee Uw volk gezond en sterk te maken. Wordt lid van den Nederlandschen Volksdienst. Australië bin nen liet bereik van den Japan- apben aanval. Een overzicht van de Noord westkust bij Broome, welke liaven reeds bet doel van luchtaanvallen Is geweest. Cripps Maandag terug naar Engeland Onderhandelingen mislukt STOCKHOLM, 11 April (A.N.P.) In dc van daag gepubliceerde hoofdrcsolutie van den uit voerenden raad van het Nationaal-Indische Con gres wordt verklaard, zoo meldt de Britschc be richtendienst uit New Delhi, dat de raad niet in staat is, de voorstellen van het Britsche oorlogs- kabinct aan te nemen. Naar de Engelschc berichtendienst verder meldt, heeft CTipps verklaard, dat h(j New Delhi Maan dag zal verlaten om de terugreis te aanvaarden. STOCKHOLM, 10 April (A.N.P.) De Brit sche Berichtendienst meldt uit New Delhi dat de werkcommissie van het Indische Nationale Con gres met algemeene stemmen een motie heeft aangenomen, waarbij de voorstellen van Cripps worden verworpen. Het besluit zal aan Cripps worden medege deeld. Volgens den Britschen Berichtendienst meent men te weten dat nieuwe verschillen van meening zich hebben voorgedaan in de kwestie van de ver dediging en van andere voorstellen waaromtrent men reeds meende een overeenstemming te hebben bereikt. De leden van de werkcommissie van het Congres zouden door de nieuwe verdedigingsformule en de volmachten en functies, die de Indiërs zouden krij gen. niet bevredigd zijn. (Uit het bovenstaande mag afgeleid worden dat het bericht uit Sjanghai gisteren in ons blad op genomen waarin gemeld werd dat tusschen Lon den en Britsch-Indië overeenstemming was be reikt, niet overeenkomstig de feiten is). Negen Britsche bommenwerpers boven Duitscblancl neergeschoten Bommen op woonwijken in het Westen en Noordwesten des lands BERLIJN, 11 April (D.N.B.) Britsche vliegtuigen hebben in den nacht van 10 op 11 April bommen ge worpen op woonwijken in West- en Noordwest- Duitschland. Er ontstond schade aan huizen. De bur gerbevolking leed verliezen. Volgens tot dusver ont vangen berichten werden negen der aanvallende bom menwerpers neergeschoten. Groote diefstallen bij den tunnelbouw te Velsen In den nacht van Donderdag op Vrijdag is op het terrein van den tunnelbouw te Velsen een groote hoeveelheid kabel géstolen. Vermist wordt 200 meter vieraderige gummi- kabel en 270 meter drie-aderige gummikabel. Een en ander vertegenwoordigt een waarde van f 2500 De kabel behoort aan eenige aannemers die be last zijn met de uitvoering. De distributie van boter en vel 's-GRAVENHAGE, 11 April. In aansluiting op het bonaanwijzingsbericht van 10 dezer, waarin voor het tijdvak van 12 tot en met 20 April a.s. de met 19 genummerde bonnen, zoowel van de boter als van de vetkaart zijn geldig verklaard vpor het koo- pen van 125 gram boter of 125 gram margarine, wordt bekend gemaakt, dat voor zoover detaillisten nog bak- en braadvet voorradig hebben, zij dit mo gen uitverkoopen tegen in ontvangstneming van een bon per 100 gram. Vier jeugdige inbrekers te Haarlem aangehouden Ook de heler gearresteerd Door de recherche te Haarlem zijn aangehouden vier jeugdige personen, resp. 16, 19, 17 en 17 -jaar, die in den nacht van 5 op 6 April hadden ingebro ken in een pakhuis in de N. Schoolsteeg alhier en daaruit een hoeveelheid boter, eieren en andere kruidenierswaren hadden ontvreemd. Twee van hen bekenden tevens op 3 April 1942 te hebben ingebro ken in een pakhuis op de Papentorenvest alhier en daar een vat met zuurkool, een vat met snijboonen en een kistje met appelen te hebben weggenomen Met een 15-jarigen jongen, die later eveneens is aan gehouden, hadden zij verder nog een bakfiets weg genomen, zoomede met een I4-jarigen jongen een transportrijwiel. Wegens heling van verschillende der ontvreemde goederen is aangehouden een 26- jarige vischkoopman; die met de aangehouden in brekers aan de justitie is overgegeven. Voedingsgewassen in eigen tuin In aansluiting aan het advies van den Voedingsraad voor het gebruik van radijs en sterrekers verstrekte de Tulnbouwvoorlichtingsdienst van de directie van den Landbouw onderstaande wenken voor de teelt va^ deze zoo rijk aan vitamine C zijnde gewassen. Gebruik radijs en sterrekers, beleg er de boterham mee. Het is een gezond voedsel, want ze bevatten vitamine C. Meer dan In andere jaargetijden moet men er in het voor jaar op letten, dat er vitamine C-rijk voedsel op tafel komt. Aldus het advies van het voorlichtingsbureau van den voedingsraad. Zaal daarom ook radijs en tuinkers. Iedereen kan deze groenten kweeken. Aan de tuinkers wordt. In deze serie later nog eens een speciaal artikel gewijd. Het zal echter wel goed zijn hier reeds te ver melden. dat deze pittige, gezonde voorjaarsgroente door een ieder, zoowel in den tuin als op een bak op het balkon of ln een kistje of bloempot op de vensterbank in de ka mer kan worden gekweekt. Radijs houdt van een zeer lossen ovedzamen grond, Ook In stadtuinen kan, wan neer er voldoende licht ls. radijs worden gekweekt, Toe dienen van al te veel stikstof kan een te stéVke loofont- wlkkellng tengevolge hebben, ten koste van de knolletjes Man houde daarmede wel rekening. Van begin Maart af kan radijs in den vollen grond wor den gezaaid. Dit kan breedwerptg geschieden of op rijtjes, welke 15 cm. uit elkaar liggen. Per M2 kan men wel met 5 gram zaad volstaan. De zaden mogen na de uit zaaiing wel ongeveer een centimeter met aarde bedekt zijn. Lichte gronden pleegt men na de bezaaüng met e vlakke spade of zgn. plak vlak te slaan. Komen de i dljsjes door een goede opkomst van het zaad te dicht staan, dan worden ze tot op minstens 5 cm. uitgedund. Ze leenen zich ook zeer goed voor tusschenteelt tusschen erwten, tuinboonen e. d. Goede rassen zijn de ..ronde de witpunt" en de ..rode scharlakenroode". Evenals de tuinkeis zijn echter deze radijsjes voorjaarsgewassen, welke niet geschikt zijn voor den zomer. Want bij felle zonnehitte en droogte worden ze voos en vezelig. De ronde rassen zaaie men daarom niet later dan uiterlijk einde April en voorts weer in den nazomer. Wil men be gin Mei nog wat radijs zaaien, dan kan men daarvoor beter zgn. halflange rassen nemen. b.v. de halflange scharlakenroode witpunt. Tenslotte bestaat er ook nog een ras. dat goed tegen de zomerhitte bestand is. name lijk lange witte ijskegel, welke een bijzonder pikanten smaak bezit en geschikt ls voor de heete dagen van Juni, Juli en Augustus. TUINKERS OF STERREKERS Deze pikante groente, welke een zoo smakelijk en tevens gezond toekruld is bij het ontbijt, kan door een leder wor den geteeld. Tuinkers kan niet alleen ln de aarde van den tuin. doch ook ln bakken op een balkon, dan wel in een kistje of ln een bloempot op de vensterbank in de huls kamer worden gekweekt. In den tuin kan het reeds zeer vroeg in het voorjaar worden gezaaid op rijtjes, die 15 20 cm. uit elkaar liggen en zeer licht met aarde worden overdekt. Reeds na vijf dagen komt de kers boven den grond en na twee of drie weken kan het worden gesne den. Gewoonlijk neemt men voor deze groente een opper vlakte van één of hoogstens twee M2. Wil men het geheele seizoen over tuinkers beschikken, dan zal men iedere twee of drie weken een paar rijtjes kunnen uitzaaien. Men houde er daarbij wel rekening mede. dat het ln den zomer in de schaduw moet worden gezaaid. Bij droog weer moet de aarde goed vochtig worden gehouden, want in droge aarde wordt het een mislukking. Per M2. heeft men aan 7 gram zaad wel voldoende. Binnenshuis kan men het geheele jaar door tuinkers kweeken Men zorge er echter voor. dat de kistjes, potten of schotels, waarin het gezaaid is, zoo dicht mogelijk bij het raam staan en dat de aarde vochtig blijft. Aldus kan een ieder deze pikante en gezonde groente kweeken. VERDUTSTEREN van 20 30 tot 6 51 Maan 12 April op 5.52, onder 17.06 Verduisteren Zondag van 20.32 tot 6.49 Maan 13 April pp 6.15, onder 18.14 Sovjets met zware verliezen op Kertsj teruggeslagen Fabriek aan de Engelsche kust gebombardeerd HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 10 April (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt be kend: Op het schiereiland Kertsj werd tegenover krach tige, door pantserwagens en de luchtmacht gesteunde aanvallen een volledig afweersucces behaald. Naast hooge bloedige verliezen van den tegenstander zijn volgens tot dusver binnengekomen berichten 56 vijan delijke pantserwagens vernietigd en nog 26 door be schieting onklaar gemaakt. In verscheidene andere sectoren van het Oostelijke front hadden eigen aan- valsacties succes. Aan dc Woichow werd een formatie der bolsjewisten ingesloten en vernietigd. In Noord-Afrika werden bij gevechten tusschen verkenningsafdeelingen verscheidene Britsche pantser- verkenningswagens en kanonnen vernietigd of buitge maakt. De aanvallen op het eiland Malta weiden overdag cn des nachts door Duitsche gevechtsvliegtuigen, duik bommenwerpers en jagers voortgezet. Aan de staats- werven en de haven- en dokinstallaties, alsmede aan de vliégveldinstallaties, werden door bomvoltreffers opnieuw zware beschadigingen toegebracht. Aan de Engelschc Zuidkust plaatsten lichte ge- echtsvliegtuigen voltreffers op een gasfabriek. Door de ontploffing van een gashouder ontstonden zware beschadigingen in de omliggende fabrieksinstallaties. Boven de Duitsche Bocht schoot marineartillerie 3 Britsche bommenwerpers neer. De Obergefreiter Feld van een afdceling pantser- jagers heeft bij de gevechten op het schiereiland Kertsj op 9 April ondanks een verwonding 7 vijande lijke pantserwagens stukgeschoten. Evacuatie van Calcutta 600.000 personen hebben de stad reeds verlaten BERN, 11 April (D.N.B.) Exchange Tele graph meldt uit Calcutta: Terwijl nog steeds tal van Indiërs uit Birma in Calcutta aankomen, is men overeenkomstig de plannen der regeering begonnen met de evacuatie van een deel der burgerbevolking. Naar raming hebben reeds 600.000 personen de stad verlaten. Val van Corregidor aanstaande geacht Strijd op de Philippijnen njdert het einde NEW-YORK. 10 April. (AFIP). Amerikaan- sche militaire kringen verklaren dat door den val van het schiereiland Bataan dc ves'ing Corregidor volkomen blootgesteld is aan het vuur van dc Ja- pansche artillerie, zonder te spreken van de lucht bombardementen die met den dag talrijker worden. Hieraan voegt men verder te New-York nog toe dat de malaria en darmontsteking de gelederen van het garnizoen gedund hebben, zoodat men gelooft dat de vesting niet lang meer zal kunnen stand houden. Naar de Britsche berichtendienst Vrijdagavond uit Washington meldde wordt in een communiqué van het ministerie van oorlog medegedeeld dat ge neraal Wainwringht gisterochtend heeft verklaard dat alle verbindingen tusschen Corregidor cn Ba- taan sedert ongeveer 24 uur verbroken waren. Het is duidelijk dat de gevechten op het schiereiland ge ëindigd zijn. De val van Bataan LISSABON, 11 April (A.N.P.) Volgens berich ten uit Washington neeft het departement van Ma rine bekendgemaakt dat generaal Wainwright voor den val van Bataan (Philippijnen) de vernietiging gelast heeft van het Amerikaansche duikboot- escorteschip „Canopus", van den mijnenveger ..Bit tern". van de sleepboot „Napa" en van een droog dok. Deze schepen en 't droogdok zijn door strijd krachten van leger en marine in de nabyheid van Corregidor en 't schiereiland Bataan gebruikt. Onder generaal MacArthur en later onder luitenantgcneraal Wainwright hebben zij deelgenomen aan de verde diging van deze vitale stellingen aan den ingang van de Baai van Manilla. Terwijl de Amerikaansche radio den dag van gisteren een grooten rouwdag noemt wegens de nederlaag der Amerikaansche troepen op Bataan en meedeelt dat de Amerikaansche dagbladen met een zwarten rand uitkomen, schrijft de ..Daily Sketch": Bataan is jarenlang door de Amerikanen als een laatste steunpunt beschouwd voor het geval dat men zich genoodzaakt zou zien de rest der Philippijnen als gev olg van een Japanschen aanval te ontruimen. Thans echter is ook Bataan in handen van den vijand geraakt. MacArthur was „diep geschokt", toen zijn chef van den generalen stat hem het bericht van den val van Bataan overbracht Londen «reeft het verlies van vliegkampschip toe De Hermes. groot 10.850 ton STOCKHOLM. 10 April (D.N.B.)' Van officiecle Britsche zijde wordt toegegeven, zoo meldt de Londensche Nieuwsdienst, dat het Britsche vlieg tuigmoederschip Hermes" tot zinken gebracht is. Uit Tokio verneemt het DNB.: Het Britsche vlieg kampschip dat volgens een mededecling van het Ja- pansche hoofdkwartier tot zinken is gebracht, had een waterverplaatsing van 10 850 ton. De snelheid bedroeg 25 knoopen Het was o.a. bewapend met 6 stukken van 14 cm Het vliegkampsehip was ingericht voor het meenemen van 20 vliegtuigen De bemanning bestond uit 664 koppen. De kruisers van de ,,Birmingham"-klasse hebben een waterverplaatsing van 9 10ó ton, en een snelheid van 32.5 knoopen De bewapening bestaat uit 12 kanons van 15.2 cm. naast het noodige lichte geschut Zij kunnen drie watervliegtuigen meenemen, waartoe een catapult-inrichting aan boord is. De bemanning telt 700 koppen. De kruisers van de ,,Emerald"-klasse hebben een waterverplaatsing van 7.550 ton De snelheid is 33 knoopen. Tot de bewapening behooren 7 stukken ge schut van 15 2 cm Aan boord bevindt zich een water vliegtuig en een catapult-inrichting De bemanning is 574 koppen sterk. Rede van Litwinof Offensief der Ver. Staten tegen Duitschland verlangd LISSABON, 11 April (A.N.P.) Naar United I ress medt heeft Litwinof een rede gehouden in dè Amerikaansche academie voor politieke en sociale wetenschappen te Philadelphia, waarin hij o.a. ver klaarde dat Duitschland zijn tegenstander thans er toe dwingt te raden, waar de volgende slag zal val len. Litwinof verklaarde letterlijk: ..Het feit. alleen dat wij een zoo groote speelruimte voor onze ver moedens hebben toont aan hoe voordeelig de positie van den vijand is. die ons dwingt onze krachten te versnipperen'Litwinof eischte gemeenschappelijke inspanningen, die echter geen „abstracte" oi „toe komstplannen" mochten zijn. „De overwinning"', zoo zeide hij, „kan ons niet ten deel vallen, wanneer een staat genoodzaakt wordt zijn voornaamste kracfu bij de militaire ondernemingen uit te put ten. terwijl een ander zijn krachten voor mogelijke operaties in een onbepaalde toekomst opspaart. Tot dusver hebben wij den juisten weg nog niet ge vonden. Wij moeten snel handelen, anders zou de weg wel eens versperd kunnen zijn, voordat wij hem bereikt hebben. Vervolgens eischte Litwinof een „offensief der Ver. Staten tegen Duitschland" en „vereende in spanningen". De nsmogendheden, zoo meende hij, kunnen niet uitsluitend door een blokkade van Duitschland of door bomaanvallen op Duitsche ste den doch alleen „door een veldslag" vernietigd worden. Het voornaamste slagveld ligt op het oogenblik on het gebied van de Sovjet Unie, waar een overweldigende overmacht aan divisies uit Duitschland en uit de met Duitschland verbanden staten wordt geconcentreerd.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1