Haarlem's Dagblad 57e JAARGANG No. 18041 Dltgave Lourens Coster. MU Courant-Uitgaven en Algem. DrukkerU N.V Bureaux Groote Houtstraat 93. bUk. Soenda- pletn 37 Postgiro 38810 Drukkerij: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082 Houfdred 15054. Redactie 10600. DrukkerU 10131 Administratie 10724. 14825. Soendaplein 12230. Oirecteur: P W. PEEREBOOM MAANDAG 13 APRIL 1742 Abonnement per week 0.26, per maand 1,15, per kwartaal 3,42. franco per post 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten- tlën: 1—15 mm. 3,— elke mm. meer 0.20. Reclames 0,34 per mm. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—12 mm. 0,36, elke mm. meer 0,08. Groentjes 1—9 mm. 45 cent, elke mm. meer 5 cent bü contante betaling. id. ng De tabak-en versnaperingen- kaarten. Ten gerieve der lezers volgt hieronder een kort overzicht, welke bonnen moeten worden ingeleverd om in het bezit van een tabak- of versnaperingen- kaart te komen: VOOR TABAK: Mannen van 18 jaar en ouder Bon T van textiel- kaart DA bij tabakshandelaar van 1118 April. Bon P van textielkaart DA bij distributiedienst van 26 April tot en met 16 Mei. Vrouwen van 25 jaar en ouder: bon T textiel kaart DB bij tabakshandelaar van 11 t.m. 18 April. Bon P textielkaart DB bij distributiedienst van 26 April tot en met 16 Mei. VOOR VERSNAPERINGEN*. Mannen van 18 jaar en ouder: bon P textiel kaart DA bij handelaar in chocolade enz. van 11 t.m. 18 April. Bon.T textielkaart DA bij distributiedienst van 26 April tot en met 16 Mei. Vrouwen van 25 jaar en ouder: Bon P textiel kaart DB bij handelaar in chocolade enz. van 11 tot en met 18 April. Bon T textielkaart DB bij distributiedienst van 26 April tot en met 16 Mei. Jeugdige: mannelijke personen beneden 18 jaar en vrouwelijke personen beneden 25 jaar bij choco ladehandelaar van 11 t.m. 18 April: bon P textielkaart DA, DB, DC, DD of bon AA van textiel kaart DE of bon HH van textielkaart DF. Bij distributiedienst van 26 April t.m. 16 Mei bon T van textielkaart DA, DB, DC, DD of BB van textielkaart DE of bon JJ van textielkaart DF. De data van uitreiking door de distributiedien- sten worden nog bekend gemaakt. Verder dient bedacht te worden dat men moet kiezen (als men tenminste den leeftijd voor een keuze heeft) tusschen een tabaks- of versnaperin- genkaart. De T-bon Lever de bon in bij Uw eigen winkelier! Geen sigaren, tabak of sigaretten zonder T-bon. Dat weet sinds een paar dagen iedere rooker en het is dus zijn belang, zijn T-bon spoedig in te leveren ter plaatse waar hij straks zijn rookwaar zal halen. Het belang van den winkelier in tabakswaren is, een zoo groot mogelijk aantal bonnen te verzamelen, opdat hij aanstonds een toewijzing krijgt en het is dus begrijpelijk, dat hij zijn klanten animeert, hun bonnen vlug te brengen. Maar er moeten daarbij grenzen zijn en het schijnt, dat die grenzen alweer worden overschreden. Naar men ons mededeelt wor den er pogingen in het werk gesteld, die de unfaire concurrentie bedenkelijk naderen. Zoo schijnt het voor te komen, dat er tabakswinkeliers zijn. die op het oogenblik de leverantie van tabakswaren afhan kelijk stellen van de inlevering van de T-bon. Het gevolg daarvan is, dat menige winkelier, die door zijn voorraad heen is en, doordat de aflevering van 1 April af is geblokkeerd, geen nieuwen aanvoer heeft, zijn klanten met hun T-bonnen naar zijn concurrent ziet loopen, waardoor hij straks, als er hopelijk weer nieuwe voorraad is, geen bonnen kan overleggen en dus geen toewijzing krijgt. Het pu bliek kan veel van deze onbillijkheid voorkomen. Men bestemme daartoe de T-bons voor zijn gewo nen leverancier, ook al kan deze op het oogenblik weinig of niets leveren. Het gaat niet aan, dat deze winkeliers en voornamelijk zullen het de minst draagkrachtige zijn straks buiten hun schuld aan den kant staan. Tentoonstelling van Kunst Zij Ons Doel In het Frans Halsmuseum van 11 tot 26 April Zaterdag is, met de gebruikelijke toespraak van voorzitter Boot, en onder gewaardeerde aanwezig heid der autoriteiten van provincie en stad. de Voorjaarstentoonstelling van K.Z.O.D. geopend. Er is ook ditmaal ruim ingezonden, zoodat. behal ve de groote expositiezaal, een tweetal kabinetten met werken gevuld zijn geworden. Er zijn nog al eenige nieuwe namen die verrassingen brengen en zeer veel van de meer populaire artisten zijn op hun best vertegenwoordigd, zoodat. na een bezoek een aangename indruk van deze tentoonstelling kan achterblijven in ons geheugen. Tot de verrassingen behooren twee stillevens van een mej. Otto, van wie ik mij niets van vroeger werk herinner. Dit hier zijn twee uiterst solide, in een weinig gecompliceerden toonaard geschilderde doeken, die in al hun eenvoud van grijzen en bruinen een houding hebben, die indruk maakt. Bo vendien stellig en vast van constructie geven zij van 't kunnen dezer schilderes geen geringen dunk. Tusschen die beide in hing men het stilleven van mej. Tine Honig en dat dit schilderij het er tus schen behoorlijk uithield bewijst dat ook deze dame met haar inzending ditmaal heel gelukkig was. Stil levens zijn er altijd in massa op deze exposities. Dikwijls overziet men, door hun bescheiden geluid, die van M. van den Burg; ik geniet er altijd gaarne juist die onopdringerige beschaafdheid van en aan een ander werkje van dien schilder, een geaquarel leerd portretstudietje, kan men aflezen wat hij ook in die techniek in de mars heeft. Van de kleurig heid van B. Logtenberg kan men al is die anders geaard toch ook genieten: iets meer betoomd en logischer verdeeld zou zijn gejubel nog van verfijn der qualiteit maken. Doorwerkt en geheel verant woord het groote stilleven van Dr. Hoogeveen, doch meer van het hart zit er in het kleine, klare weide landschap dat van dien schilder in éen der zijkabi netten hangt. Hartelijk bekeken en verbeeld ook de Begonia's in de open bakken van Van der Colk, een doek dat, al eenige jaren oud, mij altijd om zijn open frischheid aangetrokken heeft en mij liever is dan zijn Drie Schoppen dat voor mijn gevoel een te litlerraire bedoeling heeft, dus niet zuiver pictu raal is. Jan Larij en Paul van der Ven zijn voor K.Z.O.D, aanwinsten van beteekenis. Beiden be- heerschen hun métier volkomen en zoowel het groo te Walchersche landschap van den eerste als het Amsterdam sch straathoekje van den tweede draagt tot zekere verhooging van het gemiddeld peil der expositie het zijne bij. Het mag voor knappe ar tisten als Arens, Boot, Verwey en nog enkelen een aansporing zijn minder zwakke werken dan dit maal gezonden werden, voor expositie uit te zoe ken. Dit trio, anders vooraanstaand, deed geen gelukkigen greep in den voorraad. Met meer succes grepen de specialisten ditmaal Zoo Huysser met een kleine Arabische markt, mevr. Plekker-Müller met levendige dierportret- ten. De Wijn met zijn aan de groot-industrie ont leende onderwerpen. En dan zouden wij graag nog dingen memoreeren die ons bijbleven om een aardige kleur, een geestige toets: kleine zaken van Steyn, van Petri, grootere van Leen de Vogel. Rees, mevr. Marcus, een alleraardigst klein geval door L. de Winter. „Stoel waarop een palet" dat haast zoo aardig is als een David Oyens, en zoo zou er nog meer te noemen zijn, als ik meer plaats had. Ook de illustratoren zijn in K.Z.O.D. verte genwoordigd en de lijn loopt dan van Bantzinger en Jop de Vogel tot Kinni Keiler en Jan Wiegman. Maar laten wij het, ten afscheid, daarover nu maar niet verder hebben. J. H. DE BOIS. JUBILEUM B. J. WIELAND LOS. De bekende Haarlemsche gymnastiekleeraar B. J. Wieland Los. die vooral op het gebied der vereenigings- gymnastiek zijn sporen heeft verdiend, herdenkt van daag het zeldzame feit, dat hij 30 jaar geleden werd benoemd tot directeur van Turnlust ie Beverwijk. In deze 30-jarige' loopbaan heeft de heer Wieland Los zich ontpopt als een veelzijdig vereenigingsleider en de uitstekende naam. dien het Beverwijksche Turnlust al sinds jaren zoowel in*de turnwereld als bij de auto riteiten geniet, is voor een groot deel aan het werk van den huidigen jubilaris te danken. De heer Wieland Los, die ook in grooter verband als voorzitter van de Technische Commissie van den Kennemer Turnkring in de gymnast iekwereld een lei dinggevende positie bekleed, deed zich vooral kennen als een knap organisator, waardoor hij o.a. als hoofd leider van tallooze lighaluitvoeringen hier in Haar lem groote bekendheid verwierf. Zijn naam is echter saamgeweven met die van Turnlust, waarvan hij reeds een jaar na de oprichting met de leiding belast werd. De Kennemer gymnasten kunnen hun technischen mentor bij dit zeldzame jubileum geen grooter ge schenk aanbieden, dan een dubbele overwinning te behalen in den komenden drie-kringenwedstrijd, die op Zondag 21 Juni te Beverwijk gehouden zal worden en waar het plaatselijke Turnlust onder hoofdleiding \«n den heer Wieland Los met de organisatie belast is. Acht en twintig inbraken opgehelderd Mooi succes van de Hecmstecdsche politic. Bende bleek de duinstreek onveilig te maken. Twaalf arrestaties. Ongeveer 14 dagen geleden hield een Heemsteedsche agent van politie twee mannen aan. verdacht zich aan misdrijf te hebben schuldig gemaakt. Pas later zou evenwel blijken, dat met deze aanhouding niet zoo maar een willekeurig misdrijf werd opgehelderd, maar dat zij het begin was van een heele reeks andere ar restaties en geleid heeft tot het ophelderen van een groot aantal inbraken. In de eerste plaats bleken de mannen, die bij hun arrestatie in het bezit waren van een grooten koffer met goederen, schuldig te zijn aan een inbraak in een perceel op de Heemsteedsche Dreef. Bij nader onderzoek kwam aan het licht, dat zij deel uitmaakten van een complot inbrekers, die. voorzoover men tot nu heeft kunnen nagaan, z.ich aan 28 inbraken hebben schuldig gemaakt. De bende ope reerde voornamelijk in de villawijken van Bloemen- daal. Warmond. Wassenaar, Delft, Voorburg, Leiden, Oegstgeest en Heemstede. In Heemstede was zij be trokken bij inbraken aan de Heemsteedsche Dreef, de Jac. Perklaan en den Crayenestersingel. De in braak aan de Heemsteedsche Dreef, welke plaats heeft gehad in den nacht van 28 op 29 Maart, is ge pleegd in een perceel, waarvar de bewoners enkele dagen afwezig waren. De gestolen goederen werden aangetroffen in den koffer, dien de beide mannen bij zich hadden. In Bloemendaal heeft de bende zich schuldig gemaakt aan 2 inbraken, waarvan eer 1934 werd gepleegd en de andere onlangs. De Heemsteedsche politie heeft in deze zaak dus wel heel goed werk verricht. In. totaal zijn 12 mannen gearresteerd en gebleken is, dat de bende in contact stond met de Haagsche onderwereld. Het onderzoek heeft, zooals uit bovenstaande blijkt, nog wel eenigen tijd in beslag genomen, doch deze tijd is goed besteed geweest, want niet alleen zijn vele inbraken opgehel derd, maar ook zijn een groot aantal sieraden en goe deren en een bedrag aan geld opgespoord. Tegen de helers is proces-verbapl opgemaakt. De in Heemstede gearresteerde mannen zullen wor den overgegeven aan de Leidsche politie, die zal trach ten deze zaak verder af te wikkelen. Mogelijk zullen dan nog meer inbraken kunnen worden opgehelderd. Een lialve eeuw proeftuin De eerste proeftuin der Alg. Ver. voor Bloembollencultuur te Haarlem Naar wij vernemen is het dit jaar een halve eeuw geleden, dat de eerste proeftuin vanwege de Algemee- ne Vereeniging voor Bloembollencultuur tot stand kwam. Het in 1910 uitgegeven gedenkboek van de Al- gemeene Vereeniging meldt daaromtrent, dat op de Algemeene vergadering van 23 Maart 1891 een voor stel van de afdeeling Beverwijk in behandeling kwam om een proeftuin op te richten, „waarin elk lid der Vereeniging gelegenheid zal vinden, bloembollen, waarvan de juiste naam hem onbekend is. of waarom trent de meeningen verschillen, alsook geheele nieuwe variëteiten te doen planten". Na uitvoerige bespre kingen werd het voorstel in handen gesteld van het Hoofdbestuur om nader advies en vervolgens werd in de vergadering van 28 Maart 1892 overeenkomstig een uitgewerkt voorstel van het Hoofdbestuur be sloten. vanwege de Algemeene Vereeniging een proeftuin op te richten volgens de in een aantal ar tikelen voorgestelde grondslagen. Uit dit voorstel bleek, dat het hoofdbestuur een geschikt terrein voor den op te richten proeftuin kon verkrijgen van den heer L. Loman, gelegen aan den Wagenweg te Haarlem, hetwelk op 1 September 1892 kon worden aanvaard', voorts, dat zou worden ingesteld een plaat selijke commissie van bestuur, terwijl het beheer van den tuin werd opgedragen aan den heer Loman. Drie jaar heeft deze proeftuin dienst gedaan, doch daar de belangstelling niet in overeenstemming bleek met de gekoesterde verwachtingen werd de tuin in 1895 op geheven. Pas later bleek de onmiskenbare behoefte aan een proeftuin doch het duurde nog tot 1910. het jaar der vestiging van de Rijkstuïnbouwwinterschool, alvorens aan deze inrichting een proeftuin werd ver bonden, die zooals bekend, tot dusver in bedrijf ge bleven is Geref. Kerk te Heemstede Tweetal voor vacature-Ds. E. T. van den Born De Kerkeraad van de .Geref. Kerk te Heemstede heeft ter vervulling van de vacature-Ds. E. T. van den Born het volgende tweetal opgemaakt: Ds. J. A. van Arkel te Diever (Dr.) en Ds. W. C. van den Brink te 's Gravenzande. Ds. Van Arkel deed 15 Juli 1934 bij de Ger. Kerk te Diever zijn intrede en is daar sindsdien gebleven; Ds. Van den Brink deed 15 Juli 1934 zijn intrede bij de Ger. Kerk te Lunteren en ging 22 Mei 1938 naar 's Gravenzande. A.s. Vrijdagavond wordt te Heemstede een ge meentevergadering gehouden om over dit tweetal te stemmen. Uitreiking bonkaarten te Haarlem Welke bonnen zijn ïhans geldig? De afgewezen voorstellen van Crippi Van 12 tot en met 18 April: 19A Brood 19B Brood 19A Vleesch 19B Vl.waren 19A Aardappelen 19B Aardappelen Van 22 Maart tot 260 Algemeen 3-01 of 4-01 res. 259 Algemeen 233 Algemeen 257. 261, 265. 269 Algemeen 4-02, 4-03 res. 264 Algemeen 268 Algemeen 267 Algemeen 258. 262, 266. 270 274 Algemeen 16A t/m 19A Melk 16B t/m 19B Melk •ants. Vz rants. 1 rants. Y* rants. Wa. K G. KG. i met 18 April: Brood of gebak Vleesch of vleeschwaren Aardappelen Aardappelen 1 K.G. 50 gr. 250 gr. 500 gr. 1 rants. 250 gr. 250 gr. 250 gr. 100 gr. Suiker Cacao Kofficsurrogaat Jam Bloem, brood of gebak Rijst Peulvruchten Gort of 250 gr. Aard appelmeel vlokken Vermicelli of maizena Dinsdag de letters R en S I'm Scb. Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten, aard- appelkaarten en zeepkaarten voor kinderen is het morgen Dinsdag de beurt aan de letters R en S t 'm Sch. Arbeidsdienstplicht voor aanstaande studenten Zooals reeds bekend gemaakt is, moeten manne lijke personen, die in eenig studiejaar als student wenschen te worden ingeschreven of eenig examen bij een Hoogeschool of Universiteit wenschen af te leggen, hun arbeidsdienstplicht hebben vervuld, indien zij den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt vóór 1 Juni voorafgaande aan dat studiejaar. Boven staande is niet van toepassing op hen. geboren vóór 1 Januari 1920 en op hen, die reeds vóór 1 Januari 1942 als student waren ingeschreven of al dan niet met goed gevolg een examen aflegden bij een Universiteit of Hoogeschool. Aanmelding moet geschieden vóór 25 April a.s. bij de aanmeldingsbureaux, ook van hen. die nog niet bekend zijn met den uitslag van hun eind examen. Blijkt naderhand dat een zich reeds aan gemeld hebbende gezakt is voor zijn eindexamen en dus geen student wordt, dan vervalt zijn aan melding op verzoek. HOOGHEEMRAADSCHAP. In het Hoogheemraadschap van Rijnland werden gekozen de volgende heeren: Mr. S. Naayen uit Rot terdam tot hoofdingeland 3e district, N. T. Geertsema en J. F. Gehrels uit Heemstede tot hoofdingeland en plaatsvervanger 4e district, J. .Kempenaar te Lange- raar en W. Timmers te Rijnzaterswoude tot hoofd ingeland en plaatsvervanger 5e district, C. Verduyn uit Alphen a. d. Rijn tot hoofdingeland-plaatsvervan ger 9e district, W. J. Jochemse uit Wassenaar en Jhr. J. W. Loudon tot hoofdingeland en plaatsvervanger 15e district LANDBOLWWINTERSCHOOL. Voor het examen van de Landbouwwinterschool te Hoofddorp slaagden o.a. de heeren: J. Anema. F. Bootsman. J. Keisers. J. Knoop, L. Noordam, B. Ten- sen, N. C. Verkuyl, O. H. Verkuyl. W. Vossebelt en A. de Wildt te Haarlemmermeer: H. Papenhuyzen te Heemstede: J. A. Splunter te Halfweg en J Wiersma te Haarlem. Bevorderd werden o.a.: J. v. d. Ban. A. W. de Breuk. C. C. v. d. Heuvel. E Knibbc-, J. C. Koen. A. Lanser. H. P. Marbus, C. Schoo. P. Verkuyl. A. P. v. Woerden en A. de Zeeuw, te Haarlemmermeer: W J Behage te Haarlem. J. C. Biesheuvel te Gr. IJpolder; J. van Dalen te Bloemendaal: M, O v. Dalsum te Heem stede; A. Elffers en J. Visser te Zand%'oort: W F v. Waveren te Heemstede: P. Latenstein te Haarlem. MIDDENSTANDSVER. „HAARLEMMERMEER". Op de ledenvergadering van de Middenstandsver- eeniging „Haarlemmermeer" werd medegedeeld dat de uitgaven voor de beide vakscholen f 20840,29 en de ontvangsten f 3869.37 bedroegen. Een commissie van zes personen is benoemd, die een vacantieregeling zal ontwerpen, zoodat iedere winkelier vacantie kan nemen: het publiek kan dan echter toch haar inkoopen blijven doen. In de Commissie van Beheer der Nijverheidsschool werd mevr. Rezelman herkozen en in plaats van den heer J. Huigen de heer R. L. Krabbendam gekozen. In het bestuur van de vereeniging werden de aftre dende heeren R. L. Krabbendam, D Leen en J. Spij ker herkozen. 100 gr. Kaas 31/2 L. Melk IYa L. Melk Van 26 Maart tot en met 18 April. 271 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 3-04 of 4-04 Res. 400 gr. Sinaasappelen Van 12 April tot cn met 20 April: 19 Boter of Vet 125 gr. Boter of margarine. Voorts: Zeep Bon 211, 228 en 272 Algemeen en Bon G, H en I der Zeepkaarten 1 rantsoen zeep. Bon H en I toilet zeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 30 April. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK en 09 van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brandstoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m. 28 CV en 29 t.m 32 CV van de brandstoffenkaart L 1 een heid vaste brandstoffen per bon. Bonnen brandstoffen 7de. 8e en 9e periode één eenheid per bon. Alles geldig tot 15 April. De succesvolle opmarsch van hel Finsche leger wordt door de luchtmacht krachtdadig ondersteund. Een jachtvlieger voor zijn loesicl. gereed voor den start, Suomen-Holland-P.K. Johnsson-P.tx Hollana-ni Geen splitsing der Zuidelijke Eerste Klasse Naar wij van bevoegde zijde vernemen, kan als vast staand worden aangenomen, dat de voorgenomen split sing in het Zuiden geen doorgang zal vinden. Het ligt in de bedoeling binnen konen tijd nadere mededeelingen omtrent deze voor het zuiden zoo belangrijke aangele genheid te verstrekken. Beslissingen in de voetbalcompetitie Door een 3—0 overwinning op Feijcnoord is A.D.O. kampioen van district I van den N. V. B. geworden. Ook in district II viel de beslissing: Blauw Wit won in Velsen met 10 van V.S.V en daardoor legden de Amsterdam mers beslag op het kampioenschap. Gelukkig voor de Vei- senaren speelde het Gooi gelijk legen D.H.C. in Delft (0—0) waardoor de Hilversummers definitief den roqden lan taarn dragen NED. VOETBALBOND UITSLAGEN VAN DEN N. V. B. DISTRICT I. Eerste klasse: Xerxes—Stormvogels 3—1; EDO—Ajax 3—1: DWS-VUC 1—0: DFC—DOS 3—1; ADO—Feijen- oord 30 (ADO kampioen). DISTRICT II. Eerste klasse: DHC—t Gooi 0—0: HBS—Emma 1—1; RFC—Sparta 8—2: Hermes DVS—Haarlem 3—1; VSV- Blauw Wit 0—1 (Blauw Wit kampioen). DISTRICT III. Eerste klasse: Enschede—Wagemngen 1—3; Hengelo— Quick 0—3; AGOVV—PEC 2—0, NEC—Tubantia 1—2; Hera clesEnsehedesche Boys 33. DISTRICT IV. Eerste klasse: Spekholzerheide—Pieus 2—1; BW—Roer mond 4—1; NOAD—Helmond 1—1; MVV-PSV 4—0; Eind hoven—N AC 2—2. DISTRICT V. Eerste klasse: GVAV—LSC 1—3: Heeren veen—Achilles 5—0; Leeuwarden—HSC 1—1. Velocitas—Veendam 40; Be Quick—Sneek 1—r. DISTRICT I. Tweede klasse A: Alcmaria Victrtx—WFC 1—1; ZFC— HBC 1—0; De Kennemers—HRC 1—1; RCH—Alkmaarsche Boys 4—1. West Frisia—KFC 5—1. Derde klasse B: ZandvoortmeeuwenBloemendaal 02; Helder—Schoten 2—2; TIJBB-DEM 04; HFC—Kinheim 1; Ripperda—Beverwijk 16. ierdo klasse D; IEV—Vitesse 1922 3—0. Uitgeest—VVB 3—3; ADO 1920—Terrasvogels 1t Vierde klasse E: Onze Gezellen—THB 52; DSSH— Spaarnevogels 2—2; DCO—DIO 0—5: BSM—EHS 1—5. Rescrve eerste klasse: Hilversum 2—KFC 2 6—1: Haarlem 2 -RCH 2 3—2; Ajax 2—ZFC 2 1—0 Reserve tweede klasse A: Blauw Wit 3—VSV 2 2—0; OSV 2—HFC 2 5—2; WFC 2—EDO 2 4—5; Stormvogels 2— Helder 2 5—3; HRC 2—Ajax 3 3—1. Reserve derde klasse C; Schinkelhaven 2—JOS 2 2—2; HBC 2—Zandvoortmeeuwen 2 l—i (Z.v.meeuwen 2 kamp,). Derde klasse A: LFC—Blauw Zwart 1—3, Lugdunum— Hillinen 3—3: Hillegom—Alphen 43; Wassenaar—SJC 4—1. Sweering opnieuw biljartkainpioen 71/2 In den titanenstrijd op. het groene laken is het kampioen schap 71 2 tot groote verrassing achtereenvolgens voor de tweede maal bU den Amsterdammer Sweenng terecht ge komen. dank zij een beter gemiddelde Zag het er na de -edstrijden van Zaterdag naar uit, dat De Leeuw de eer oor zich zou opeischen hif was toen de eenige. die nog geen nederlaag te incasseeren had gekregen Zon dagmiddag meest ook hij het onderspit delven Van Vliet, de wispelturige Hagenaar, deed al zijn illusies dwijnen. De uitslagen der laatste partijen waren: Sweering 300 36 43 8.33 Indisch Congres achtte de ontwikkeling van een vrije nationale regeering ernstig in gevaar gebracht LISSABON 11 April (A.N P De hoofd resolutie van het Indische Congres over de voorstellen van Crtpps be toogt onder meer volgens den Engelschen Nieuwsdienst dat het zelfbeschikkingsrecht van het Indische volk in deze voorstellen beperkt en verknipt is en dat de voorstellen zekere bepalingen bevatten die de ontwikkeling van een vrije, eensgezinde nationale regeering ernstig in gevaar brengen. Het volk van Indié, aldus de resolutie, heeft als geheel volledige onafhankelijkheid geéischt. Intusschen zijn de nevenbepalingen en beperkingen van dien aard dat wer kelijke vrijheid waarschijnlijk illusoir zou worden. De omstandigheid dat negentig millioen menschen in de door vorsten geregeerde Indische staten volkomen buiten be schouwing worden gelaten en dat zij worden behandeld als koopwaar ter beschikking van hun heerschers. wordt In de resolutie gequaliftceerd als negatie van het zelfbe schikkingsrecht. Bovendien zijn de voorsteilen van het Britsche oorlogs kabinet vaag en volstrekt onvolledig en beoogen geen vitale wijziging in de huidige structuur van Indië. Dui delijk wordt slechts er in ui^edrukt dat de verdediging van Indië in alle gevallen onder Britsch toezicht zal blijven. De resolutie verklaart dat deze onttrekking van de verdediging aan de sfeer der verantwoordelijkheid deze verantwoordelijkheid van Indië tot een farce en nulliteit maakt en duidelijk uitdrukt dat Indië in het geheel niet vrij zal zijn en zijn regeering niet als vrije Indische regee ring kan optreden. De last der verdediging van Indië kan slechts het Indi sche volk alleen waardig op zich nemen en dit kan slechts geschieden als men het vrijheid en volle verantwoorde lijkheid geeft. Derhalve verklaart de commissie dat zij niet in staat is om het haar door het Britsche oorlogskabinet voorgelegde voorstel aan te nemen. Cripps heeft volgens den- Engelschen Nieuwsdienst nopens de afwijzing van de Britsche voorstellen verklaard dat een groote kans voor de verdediging van Indië is ge mist. Het Congres heeft wijziging van de grondwet cn zuiver nationale regeering zonder eenig toezicht van den onderkoning verlangd. Onder de huidige omstandigheden Is de Inwilliging van dergelijke eischen volgens Cripps ondenkbaar. Van de mislukking van de onderhandelingen draagt Churchill noch Wavell de schuld. Veeleer ben ik alleen aansprakelijk, zoo zeide Cripps. Ik koester echter gee nerlei bitterheid jegens de Indische leiders, wier plicht het is te zorgen dat Indië na den oorlog een rol speelt bij den wederopbouw van de wereld. BRIEF VAN AZAD AAN CRIPPS In een brief aan Cripps heeft de voorzitter van hel Nationale Congres. Azad, volgens een bericht van den En gelschen Nieuwsdienst uit New-Delhi, verklaard dat het Congres nog steeds bereid is om de volle verantwoorde lijkheid mede op zich te nemen onder voorwaarde dat eer werkelijk nationale Indische regeering met alle volmach ten wordt gevormd. Wij verklaarden ons ermede accoord, aldus Azad, de hoogere oorlogsstrategie door het oorlogskabinet Londen zou worden bestuurd, waarin Indië een vertegen woordiger zou hebben. Van het hoogste belang leek ons Indie's veiligheid en verdediging. Zoo lang deze funda- menteele overweging bestaat "zie ik geen reden, waarom er eenigerlei moeilijkheid zou zijn bij het vinden van een uitweg uit de thans vastgeloopen onderhandelingen. Tot slot behandelde Azad den voorgestelden mei regeeringsvorm. Men kan. aldus schrijver, wel de ondui delijke uitdrukking „nieuwe regeeringsvorm" daarvoor gebruiken, maar een dergelijk lichaam kan onmogelijk fungeeren als nationale regeering. Het zou steeds weer de onderkoning en zijn uitvoerende raad zijn en de onder koning behoudt al zijn vroegere volmachten. Azad vervolgt dan: Wij hadden er al op gerekend, dat het ministerie van Indië weldra zou verdwijnen, daar op zichzelf reeds een anachronisme was. Thans moeter. evenwel vernemen dat zelfs dit ongeweischte overblijfsel van vroeger tijden zal worden gehandhaafd. Het beeld van een nieuwe regeering, dat in hoofdtrekken zoo zeer op de oude gelijkt, ts van dien aard dat wij daarin ons geen plaats zien. De voorstellen, die hier worden Ingediend, zijn niet slechts «je onze, maar zij kunnen worden opgevat als de eenstemmige eisch van het geheele Indische volk. D< meeningsverschillen in Indië hebben betrekking op consll- tutioneele wijzingen in de toekomst. Wij verklaren om bereid om deze vraagstukken uit te stellen tot later, opdat wij in de huidige crisis de beste maatregelen kunnen ne men voor de verdediging van Indië. Het is een wereld omvattende tragedie dat zelfs op het oogenblik. waarop de openbare meening van Indie volkomen eensgezind is. de Britsche regeering geen vrije, nationale regeering wil toestaan, die de zaak van Indië zou kunnen dienen. liet antwoord van Sir Stafford Cripps op bovenstaanden brief van Azad luidde dat men eventueel aan de leden der Indische executieve commissie verkeers- en financieele aangelegenheden, waaronder de oorlogsfinanciering, be nevens de ministeries van voorziening en defensie ter beschikking zal stellen. Evenwel had men den Indiërs niet meer kunnen toestaan zonder de defensie van Indte onder het opperbevel var generaal Wavell op het spel te zetten. Voorts betoogde Cripps dat de vorming van een natio nale Indische regeering niet mogelijk is. zonder buiten gewoon gecompliceerde constitutioneele wijzigingen. In dien een dergelijk kabinet wordt gevormd, zou dit aar niemand verantwoording schuldig zijn dan aan zichzelf er dientengevolge de volstrekte dictatuur van de meerder heid vormen. EXTRA BERICHT Opnieuw 94.000 brl. tot zinken gebracht HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 11 April (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Nadat nog pas den 8sten April was medegedeeld dat 16 vijandelijke koopvaar dijschepen met een gezamenlijke» inhoud van 104.000 brt. tot zinken waren gebracht, hebben onze duikbooten intusschen nieuwe groote suc cessen gemeld. Zij brachten vlak voor de Oostkust van Ame rika 12 koopvaardijschepen, tezamen 94.000 brt., waaronder 4 groote tankschepen, tót zinken. d. Pol 209 36 39 Van Vliet 300 3b 77 8.57 De Leeuw 298 35 40 8.57 De eindstand luidt: Sweering Vreeswijk Gehrels De Leeuw Van Vliet Van de Pol Gehrels Kobus Vreeswijk Jacobs uitslagen Kobus Gehrels Jacobs Vreeswijk De Leeuw Sweering gew. part. 2 1542 2 1340 0 1481 Zaterdagmiddag 300 25 32 12.— Sweer 252 25 53 10.08 van 206 23 43 8.95 300 23 53 13.04 84 13.63 356 25 86 10.24 300 25 49 12.— 300 30 40 10.— 238 30 64 7.93 103 14.88 hs. a.gem. 135 13.44 77 10.54 114 11.23 94 11.39 73 91 2 17 4.13 Vat d Pol Vliet v .d. Pol De Leeuw Gehrels Vreeswijk Kobus 10.21 9.57 8.76 300 16 97 18.75 172 16 38 10.75 214 23 58 9.30 300 23 44 13.04 300 15 94 20.— 158 15 55 10.53 139 26 22 5.34 300 26 48 11.53 Japansche landing op Cebu (Philippijnen) Val van Marivelcs Landingstroepen van de Japansche marine, die op het eiland Cebu opereeren, hebben, naar de „Tokio Asahi Sjimboen" meldt, op 10 April Argao aan de Oostelijke kust van het eiland, en Barili. een be langrijke sleutelpositie aan de westelijke kust be zet. Op denzelfden dag om 10 uur des ochtend: rukten de Japansche stormtroepen de haven van Cebu binnen. In de straten der hoofdstad wordt op het oogenblik gestreden. De wegtrekkende vijand heeft schepen, olietanks en andere installaties brand gestoken. De gevechten om de nog overgebleven Ameri- kaansche stellingen aan het front van Balanga gaan onverbiddelijk voort. Nadat volgens een extra bericht van de „Jomioeri Sjimboen" x-eeds Donderdagmiddag de Japansche vlag op de fortificaties van Mariveles is geheschen. is het lot van de gelijknamige havenvesting waar schijnlijk thans reeds bezegeld. Japansche marinevliegtuigen hebben met steun van het vuur van Japansche oorlogsschepen onop houdelijk de vijandelijke eilandvestingen Corregidor en Caballo gebombardeerd. In de tusschengelegen wateren bevinden zich op het moment nog tal van vijandelijke schepen, die geen kans meer hebben ge had om te vluchten. Daar Corregidor sinds Vrijdag onder concen trisch vuur ligt, ï-ekent men ooi: hier op spoedige vernietiging van den tegenstander. Een correspondent van de „Tokio Asahi Sjim boen" vermoedt dat zich op de drie Amerikaan- sche transportschepen, die in de bocht van Manilla in Japansche handen gevallen zijn, behalve tal rijke Amerikaansche militairen en hun gezinnen ook de opperbevelhebber, lt.-generaal Wamwright heeft bevonden. AMERIKAANSCHE LUCHTAANVAL OP VOORSTEDEN VAN MANILLA. TOKIO. 13 April (D.N.B.) Naar Domei van het front bü Balanga meldt, hebben Amerikaansche legervliegtuigen Zondagochtend de voorsteden van Manilla aangevallen en bommen neergeworpen op de dicht met Filippino's bevolkte woonwijken, waar- dpor talrijke burgers werden gedood. Onder de Filippino's heeft deze overval zeer groote veront waardiging gewekt. Japansche troepen «eland op Billiton TOKIO, 13 April. (D.NB,) Volgens een be richt van Domei zijn op 10 April des avonds Ja pansche troepen op het eiland Billiton, ten Zuid- Westen van Borneo, aan land gegaan. Engelsche vliegtuigen hoven Duitschland Vijf bommenwerpers neergeschoten BERLIJN. 13 April. (D.N.B.) Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt, hebben Brit sche vliegtuigen in den'nacht van 12 op 13 April bommen neergeworpen op woonwijken in West- en Noordwest-Duitschland. Militaire of voor de oor logsindustrie belangrijke schade werd niet aange richt. De burgerbevolking had enjtele verliezen aan dooden en gewonden. Volgens de tot dusver ontvangen berichten wer den vijf der aanvallende bommenwerpers neerge schoten. 25 jaar Consulaatssecretaris DEN HAAG. 11 April. Rijkscommissaris, Rijks minister Seyss-Inquart heeft den consulaatssecreta ris Hellmuth Boitin, die heden 25 jaar in dienst was van het Auswai-tige Amt in het bureau van den verte genwoordiger van het Auswartige Amt persoonlijk gelukgewenscht. Bolsjewistisch steunpunt in Lapland veroverd Nieuwe aanvallen der Sovjets afgeslagen UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER, 11 April (D.N B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: Op het schiereiland Kertsj hebben na het met groote verliezen gepaard gaande mislukken der vijandelijke aanvallen van 9 April geen gevechten van beteekenis meer plaats gehad. Het aantal vernietigde pantser wagens is tot 72. die der onbruikbaar geraakte lot 29 gestegen. Aan de kust van de Zwarte Zee bombar deerden Duitsche gevechtsvliegtuigen havenwerken der bolsjewieken en beschadigden twee vrij groote koopvaardijschepen door voltreffers. In den centralen sector van het Oostelijke front werden verscheidene ingesloten groepen van den vijand vernietigd. Bij succesvolle aanvallen van Duit sche troepen leed de vijand zware bloedige verliezen, In den Noordelijken sector van het front mislukten vrij sterke, door pantserwagens gesteunde aanvallen van de bolsjewieken. In Lapland veroverden Duitsche bergjagers in samenwerking met Finsche afdeelingen in een dapperen aanval een zwaar versterkt vijandelijk steunpunt en vernietigden 40 stellingen met haar be zettingen. Voor de kust van Noordelijk Noorwegen liep een Sovjet-onderzeeboot op een Duitsche mijnversperring. In Noord-Afrika werden ten Zuiden van Tmimi vrij zwakke Britsche strijdkrachten afgeslagen. De vijand verloor een aantal manschappen, die gevangen geno men werden. Formaties gevechtsvliegtuigen en jagers vielen met goed succes de Britsche veldstellingen en concentraties voertuigen in de Marmarische woestijn aan en bestookten de spoorlijn door de woestijn als mede andere achterwaartsche verbindingen van den vijand met bommen. De luchtmacht zette haar grooten aanval op het eiland Malta voort. In luchtgevechten schoten Duitsche ja gers elf Britsche vliegtuigen omlaag. Zooals in een cxtrabericht is bekend gemaakt, heb ben Duitsche duikbooten vlak voor dc Oostkust van Amerika 12 vijandelijke koopvaardijschepen, van te zamen 94.000 b.r.t., waaronder vier groote tankbooten, tot zinken gebracht. In het Kanaal en voor de Noorsche kust schoten Duitsche jagers gisteren 7 Britsche vliegtuigen in luchtgevechten omlaag. Uit Britsche formaties bommenwerpers, die in den afgeloopen nacht storingsaanvallen op West- en Noordwest-Duitschland uitvoerden, schoten nacht jagers en luehtdoelartillerie 12 vliegtuigen omlaag. Kapitan-Leutnant Topp, die zich bij de operaties van Duitsche onderzeebooten voor de Amerikaansche kust weer bijzonder onderscheidde, heeft tot dusver 31 schepen van tezamen 208.000 b.r.t. alsmede een torpe dojager en een patrouilleschip tot zinken gebracht. De Obergefreiter Cernec en de Gefreitcr Recksiegel van een regiment jagers schoten op 9 April met hun lichte pantserafweerwapens van vlakbij elf Sovjet pantserwagens kapot HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRER. 12 April (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „Op het schiereiland Kertsj stortten nieuwe, door pantserwagens en dc luchtmacht ondersteunde aanval len van vrij sterke vijandelijke strijdkrachten ineen. Veertien pantserwagens werden vernietigd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben haveninstalla ties aan de Kaukasus-kust aangevallen cn een groot bolsjewistisch passagiersschip door bomtrcffcrs be schadigd. In den Centralen en Noordelijken sector van het Oostelijke front herhaalde de vijand op enkele plaat sen zijn vergeefsche aanvallen. In dc Noordelijke IJszee hebben gevechtsvliegtuigen een beschermd vijandelijk convooi aangevallen en hiervan twee koopvaardijschepen In brand geworpen. Een ander schip werd door bommen beschadigd In Noord-Afrika levendige activiteit van artillerie en verkenningstroepen. Zware en licht gevechtsvliegtuigen hebben in de Marmarische woestijn de achterwaartsche verbindin gen van de Engelschen met succes aangevallen. Ver gezellende jachtvliegtuigen schoten in luchtgevechten vijandelijke vliegtuigen neer Bij luchtaanvallen op de militaire installaties op het eiland Malta kreeg een in het dok liggende Brit sche torpedojagers verscheidene voltreffers van bom men. Duitsche jagers schoten in luchtgevechten boven het eiland 13 Britsche vliegtuigen neer. De SS-Sturmmann Schulz van een formatie der Waffen-SS heeft op 5 April alleen een door den vijand bezette kazemat veroverd en de bemanning vernie tigd en ondanks het hevige vuur een vijandelijke pant serwagen van het nieuwste type opgeblazen." Luchtslag boven het Kanaal Britten verloren veertien toestellen BERLIJN, 12 April (D.N.B Naar het opper bevel der weermacht mededeelt, hebben de Engel schen Zondagmiddag aan de Kanaalkust opnieuw een zware nederlaag geleden. Ongeveer een dozijn Engelsche bommenwerpers naderden, beschermd door een vijftig Spitfires, de Belgisch-Fransche kust, doch boven het Kanaal nog werden zij door Duit sche jagers van het type Focke-Wulff opgevangen. In een buitengewoon verbitterden luchtslag werd de formatie bommenwerpers verstrooid. Volgens tot dusverre ontvangen berichten werden twaalf Spit fires neergeschoten, evenals een Boston-bommen werper. De Britsche jagers konden, den weg voor de bommenwerpers niet vry maken, zoodat slechts hier en daar bommen werden geworpen, die geen militaire schade aanrichtten. Ongeveer tezelfdertijd werd verder naar het Noorden ook een Spitfire door Duitsche jagers neer geschoten. Japansche bestuursmaatregelen in Nederlandseh Tndië BATAVIA, 11 April (Domei). Het Japansche mili taire bestuur heeft bekend gemaakt dat alle buiten landers boven de zeventien jaar, met uitzondering van personen van Japansche nationaliteit, hun ver blijfplaats zullen moeten laten inschrijven en tevens onder eede moeten verklaren dat zij zullen gehoor zamen aan de bepalingen, uitgevaardigd door de Japansche autoriteiten volgens het stelsel tot re gistratie van de verblijfplaatsen, dat in geheel Ne- derlandsch-Indië zal worden ingevoerd. Buitenlanders, die zich niet laten inschrijven of bovenbedoelde eed niet afleggen, zullen als vijande lijk worden beschouwd en niet de Japansche bescher ming genieten. De inschrijvingsrechten bedragen voor Europeanen en Amerikanen 150 gulden voor mannen en 80 gulden voor vrouwen, en voor Chineezen en andere Aziaten met inbegrip van Arabieren en Britsch-Indiërs 100 gulden voor mannen en 50 gulden voor vrouwen. Het hoofd van het militaire bestuur in leder district zal bijzonderheden bekend maken omtrent plaats en tijd van Inschrijving. (Volgens de letter van bovenstaand bericht vallen de Nederlanders niet onder de bedoelde bepalingen, doch aangenomen mag worden dat dit volgens de be doeling der Japanners wel het geval is Redactie A.N.P.). VERDUISTEREN tan ,0 34 M, .Maan 14 April op 6.41, onder 19.23

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1