Karakteristiek van Churchill. IN ENKELE REGELS Na do 5000ste vlucht naar Malta wordt dc bemanning: van een Duitach vlleg-tnlg1- eskader bij lurnr terugkeer door de bauicratlen hartelijk verwelkomd. £>rbls-Holland-P.K. Lindea-Pax-HolIanlii-c. Koningin Alexnndriua van Denemarkeu eu kroonprinses Jngrid tijdens een wandeling met de kleine prinses Margaretlia- te Kopenhagen. Soherl-Fellinga-Pax-Holiand-c. Kleetrlseh verwarmde grond. In Sloten, onder den rook van Amsterdam, .--j men de eerste bedrijven, die elect-rfsch verwarmde brocil»akken bexitten, totaal vcef In getal, niet ecu stroomverbruik van niet minder dan 400.000 KWC per jaar. Pax-HoIland-de Haac "v- Document uit 1935 over onder handelingen betreffende Indische autonomie. Wan trouwen jegens de Sovjet Unie. BERLIJN, 15 April (D.N.B.). Den laatsten tijd is reeds herinnerd aan een groot aantal uit latingen van Winston Churchill van vroeger, die de ware gezindheid van den huidigen Britschen pre mier aantoonen jegens alle plannen om Indië formeele rechten en vrijheden te verleenen. Het departement van buitenlandsche zaken is in staat een nieuwe authentieke bijdrage tot de karakteristiek van Churchill te publiceeren. Onder de im Duitsch bezit geraakte documenten van het Poolsche ministerie van buitenlandsche zaken be vinden zich ook rapporten van den vroegeren Poolschen ambassadeur in Londen, graaf Razynski die de onderhandelingen over het in 1935 op de agenda staande ontwerp van wet betreffende de autononjie van Indië behandelen. In een van deze rapporten wordt er op gewezen dat een groep Engelsche conservatieven onder leiding van Chur chill een verbeten campagne hebben gevoerd tegen het ontwerp. Bovendien spreekt de vroegere Pool sche diplomaat nog over een andere kwestie, die thans weer van actueele beteekenis is. Er wordt n.l. in verband met Indië gewezen op het Engelsche wantrouwen ten aanzien van de kuiperijen der Sovjetregeering in centraal Azië, welke naar de meening van Churchill ten doel hadden de Engel sche positie in de wereld in te nemen. De bewuste passages van het genoemde rapport luiden ver taald als volgt: „Ambassade der Poolsche republiek in Londen 28/3/1935. O.P.S./m.g. 14/1 a/7 aan den minister van buitenlandsche zaken te Warschau. Politiek rappor? nummer 8/35. Autonomie voor Indië. Op het oogenblik wordt de lezing van het wets ontwerp behandeld in de commissie van het La gerhuis. Het schijnt dat de eindstemming over de W£t in de voltallige vergadering van het Huis niet voor Juni geschieden zal, vooral aangezien de re geering zonder twijfel de aanwezigheid van de Indische vorsten in Londen bij de in de eerste da gen .van Mei beginnende jubileumplechtigheden voor'den koning zou willen gebruiken om recht streeks met hen contact te zoeken. Intusschen voert een groep conservatieven, de z.g. diehards onder leiding van Winston Churchill verder een verbeten campagne tegen het wetsontwerp. De groep der diehards omvat in het Lagerhuis onee- veer 90 leden (b ijeen totaal aantal van 510 con servatieven) en zal waarschijnlijk tezamen met de in het Lagerhuis 55 leden tellende Labourparty dat deel van het Huis vormen dat ook bij de derde lezing zal stemmen voor verwerping van de wet. Zoo worden ook alle gebeurtenissen, die zich in Indië zelf afspelen dan wel daar een zekeren in vloed kunnen uitoefenen, vooral door de ultra conservatieve pers uitvoerig van commentaar voorzien. Tot dergelijke gebeurtenissen moet in den laatsten tijd de bloedige opstand in Karatsji gerekend worden, welke op 19 Maart is voorge vallen en die nogmaals heeft bewezen dat de plaatselijke bevolking nog niet op het peil staat dat haar in staat zal stellen op broederen grond slag deel te nemen aan de regeering des lands. Een tweede gebeurtenis van geheel, ander karak ter, die in de toekomst al naar den loop der ge beurtenissen ver strekkende gevolgen kan hebben voor de positie van Engeland in Indië. is de bezet ting van Chineesch Turkestan door het Sovjetleger gedurende de laatste maanden, waardoor dit land In feite werd afgescheiden van de Cfcineesehe re publiek. Ook al kan volgens de persstemmen al hier te oordeelen de uitroeping van een sovjet republiek daar voorloopig niet verwacht worden, de bezetting van dit land, dat in uitgestrektheid driemaal zoo groot is als Frankrijk en een gemeen schappelijke grens heeft met Indië en Tibet, door troepen van het roode leger, geeft toch denSov jets de mogelijkheid op dit punt van Midden-Azië een sterke strategische positie op te richten Dit land, welles handelsomzet met de Sovjets 90'pro cent uitmaakte van zijn geheelen ruilhandel/ is ook een belangrijk economisch gebied. Om boven genoemde redenen zijn dus de Sovjets reeds sedert eenige jaren steeds krachtiger gepenetreerd in Chineesch Turkestan. Hun huidige positie daar kan men daarentegen vergelijken met een feitelijk protectoraat over dit land. De hierboven aange haalde gebeurtenissen worden door de diehards in talrijke door hen georganiseerde vergaderingen in verscheidene steden in Engeland ijverig uitgebuit. Een der grootste vergaderingen was die van de India Defence League, waaraan door 5000 leden werd deelgenomen en die op 28 Maart in Londen is •gehouden. De voornaamste sprekers. Winston Een dagorder van schout-bij-nacht Georgeseo meldt dat een duikboot der bolsjewieken 5 April door de Roe- meensche marine in de Zwarte Zee tot zinken is gebracht. De Engelsche minister van financiën, Kingsley Wood, heeft volgens den Engelschen Nieuwsdienst in het Lager huis verklaard dat hij de totale uitgaven in het begroo- tingsjaar 19-12—'43 op 5286 mlllioen pond schatte of 510 millioen meer dan de uitgaven van het thans beëindigde begrootingsjaar. De Australische minister-president. Curtin, is gisteren, naar de- Britsche Berichtendienst meldt, beeedigd als minister van landsverdediging. Hij moet daardoor in staar worden gesteld zijn taak als bemiddelaar tusschen de regeering en generaal Mac Arthur beter uit te voeren. Een der bekendste persoonlijkheden in Noorsche cultureele kringen. Björn Björnson, de oudste zoon van den Noorschen schrijver Björnstjerne Björnson. is op 82-jarIgen leeftijd overleden. Hij was de stichter en eerste directeur van den Noorschen Nationalen schouwburg. Naar Reuter uit Teheran meldt, heeft Iran de be trekkingen met Japan verbroken en aan het Japansche gezantschap verzocht Teheran binnen een week tijds te verlaten. Op de bijeenkomst van den Zwltserschen Bondsraad heeft de chef van het politieke departement medegedeeld ■dat het onderzoek, Ingesteld naar de a_anwezigheid van vréemde vliegtuigen boven Zwitsersch" grondgebied in den nacht van 12 op 13 April heeft uitgewezen dat hier sprake ifi van Britsche vliegtuigen. De Bondsraad zal dan ook te Londen krachtig protesteeren tegen deze- nieuwe schending van het Zwltsersche luchtruim, aldus meldt Stefani. Twee vliegtuigen van het Zweedsche luchtwapen zijn Maandag bij oefeningen verongelukt, Bij deze vliegtuig ongelukken kwamen een luitenant van het Zweedsche luchtwapen en een soldaat-vlieger om het leven. Een tweede werd zwaar gewond. Een rechercheur van de Haagsche rijwielbrigade, die zijn fiets even op den Bezuidenhoutscheweg had gezet, zag een jongen van 16 Jaar op zijn fiets springen en er Churchill en Lord Lloyd. waarschuwden de re geering ervoor op onvoorzichtige wijze Indië een grondwet te geven, die een vermindering van de Engelsche heerschappij in Indië tot uitdrukking zou brengen en vervolgens ook op gelijke wijze ir. het geheele Britsche rijk consequenties zou heb ben. Aanknoopende aan het van den kant der Sovjets dreigende gevaar, sprak Churchill de ka rakteristieke woorden uit: „Anderen wachten er reeds op onze positie in de wereld in te nemen". Engelsche vliegtuigen hoven Duitschland Vijf bommenwerpers neergeschoten BERLIJN, 15 April (D.N.B.) Britsche bom menwerpers hebben in den nacht van 14 op 15 April, naar van militaire zijde verluidt,\woonwijken in West-Duitschland aangevallen. Er werd voorna melijk schade aan huizen aangericht. De burgerbe volking leed verliezen aan dooden en gewonden. Volgens de tot dusver ontvangen berichten wer den vijf Britsche bommenwerpers neergeschoten. NIEUWE BOLSJEWISTISCHE OORLOGSLEENING. STOCKHOLM, 5 April (D.N.B.Volgens een door de bolsjewistische radio vei-spreid bericht van Tass. heeft de raad van Volkcommissarissen der Sowjet-Unie opdracht gegeven tot het uitgeven van een nieuwe „staatsoorlogsleening 1942". Oproep om hulp van Maisky BERLIJN, 15 April (A.N.P.) Na Litwinof heeft thans ook de Sovjet-Russische ambassadeur te Londen, Mafsky, opnieuw een oproep om hulp gerich^ tot de Angelsaksische bondgenooten. Hij benutte de opening van cursussen over de Sov jet-Unie. die door het Britsche ministerie van onder wijs waren georganiseerd, om een pleidooi te houden voor een beter begrip van de Sovjet-Unie, haar poli tiek en vooral ook haar» militaire prestaties. Hij be weerde dat de Sovjet-Unie de laatste twintig jaren in de geheele wereld in een verkeerd daglicht was ge steld waardoor zij door een muur van onwetendheid en argwaan van de overige wereld werd gescheiden. Deze muur te vernielen is thans van bijzonder belang, want daarvan hangt in groote mate de mogelijkheid af van een nauwe samenwerking tusschen de Sovjet- Unie en de Angelsaksische landen tijdens en na den oorlog. Engelscli vliegtuig afgeschoten Een Engelsche vliegtuig is' tijdens zijn vlucht boven het Kanaal afgeschoten; de inzittenden hebben zich voorloopig in veiligheid weten te stellen met behulp van een rubberbootje. Lang zal dit echter niet kun nen duren, want na eenigen tijd zullen ze uitgeput raken en niet meer in staat zijn zich aan het wankele vaartuigje vast te klemmen. Doch reeds cirkelt een Duitsch Roode Kruis-vliegtuig boven hen en na eenigen tijd strijkt het toestel op de golven'neer. Het duurt niet lang of de zoo goed als uitgeputte beman ning is in veiligheid gebracht Zoo werkt het Roode Kruis in oorlogstijd. Het ziet niet naar vriend of vijand, doch het ziet slechts naar den mensch in doodsnood. Zoo zal ook straks de Nederlandsche ambulance aan het Oostfront haar taak opvatten Wat kan u dan nog weerhouden, deze hulpexpeditie te steunen? Niets zal u daartoe in den weg staan. Hier is het gironummer 8 7 6 0 0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. FAILLISSEMENTEN Door de Haarlemsche Rechtbank zt.1n op Dins dag 14 April 1942 geen faillissementen uitgespro ken. Bij arrest van het Gerechtshof te Amsterdam d.d. 31 Maart 1942 werd vernietigd het faillis sement van Gerrit Tas. bloemenhandelaar, wonende te Aalsmeer. (uitgesproken d.d. 10 Maart 1942). Curator Mr. B. W. Stomps te Haarlem. LEZING JAN P. STRIJBOS. Zaterdag 18 April n.m. 7.30 zal Jan P. Strijbos in de Jeugdherberg Jan Gijzen aan den Jan Gijzenvaart te Haarlem voor leden der Nederlandsche Jeugd herberg Centrale een natuurhistorische lezing houden over zijn reis naar Spitsbergen. Het gesproken woord zal met film en lichtbeelden toegelicht worden. NEDERLANDSCH-DUITSCHE KULTUUR- GÉMEENSCHAP Hedenavond half acht zal Prof. Dr. Keyser, leiter der Westpruisische Gaumuseums te Dantzig in de muziekzaal van restaurant Brinkmann te Haarlem voor l&len der NederlandschDuitsche Kuituurge meenschap en belangstellenden een voordracht hou den over het thema: Die Niederlande und Dantzig. Prof. Keyser hoopt met zijn voordracht een beeld te geven van den Nederlandschen scheppingsgeest, die eeh blijvend stempel heeft gelegd op de stad Dantzig. De spreker is een bekend architect en een uitne- ihend kenner van de betrekkingen tusschen Neder land en Dantzig op het gebied van architectuur. mee wegrijden. De politieman rende hem achterna en wist hem na 45 M. te grijpen. Een 41-jarige dame wilde een avond-bezoek aan ken nissen in de Laan van N. O.-Indië brengen. Zij vergiste zich in de deur en viel in den kelder van een ander per ceel. Zij werd met een hersenschudding naar het zie kenhuis gebracht, waar zij aan de gevolgen is overleden. Het Gerechtshof te Amsterdam heeft een man tot een jaar en vier maanden gevangenisstraf veroordeeld omdat hij een rijwiel had gestolen. Op zijn vlucht met die fiets was hij bovendien nog met een driewielig trans- pörtrijwiel In aanrijding gekomen. De heer N. Wiese, wonende te Petten, en het 7-jarig jongetje P. Nanne, wonende te Burgerslotbrug, zijn bij het oversteken van den rijksweg te Burgerslotbrug door een passeerende vrachtauto gegrepen. Het Jongetje was vrijwel op slag doodt De heer Wiese werd licht aan den schouder gewond. Dinsdagavond omstreeks tien uur is op den Bezuiden houtscheweg te 's Gravenhage, hoek Eerste van den Boschstraat de 42-jarige mejuffrouw E. H., toen zij uit het nog rijdende tramrijtuig van lijn zes wilde springen, ge vallen, waarbij zij onder den aanhangwagen terecht kwam. De onvoorzichtige trampassagiere werd op slag gedood. Op 79-jarigen leeftijd is overleden de heer H. J. van Eggelen, oud-burgemeester van Heusden. Gebruik makende van het feit, dat een dames- en heerenmodemagazijn aan den s Gravelandscheweg te Hil- versum wegens verbouwing tijdelijk onbewoond was, heb ben inbrekers daar een bezoek gebracht en een groot aan tal kleedlngstukken ter waarde van eenige duizenden guldens ontvreemd. De recherche wist dez.e inbraak spoe dig op te lossen door de gestolen partij op te sporen en de daders en een heelster te arresteeren. Brand is ontstaan in een blok woningen te Aarlan- derveen, bewoond door drie gezinnen. De hulzen zijn afgebrand. De inboedel ging verloren. De brandweer slaagde er met groote moeite in een nabij gelegen woning, welke reeds door het vuur was aangetast, te behouden. Ten nadeele van een der bewoners werd tijdens den brand een geldkistje met Inhoud ontvreemd. De rede van prof. Goedewaagen te Venetië Over Engelschen invloed op de Nederlandsche pers VENETIë, 14 April. In de rede, die prof. Goe dewaagen op het internationale journalistencongres te Venetië heeft gehouden, zeide de secretaris-ge neraal o.a. het volgende: Wanneer de oorlog eenmaal is verklaard, is de waarheid het eerste slachtoffer, zoo luidt een Engelsch spreekwoord. De Britsche staatsman Stan ley Baldwin ging nog" verder. Van hem is het ge zegde afkomstig: in de arena van den strijd tus schen de volken stelt de menscji boven de waar heidsliefde de vaderlandsliefde „als de onontbeer lijke staatsmandeugd. De Engelsch-Amerikaansche oorlogsberichtge ving sedert 1939 is een bewijs ervoor, dat het kamp der geallieerden zich nog steeds op dit principe ba seert. Het valt niet te ontkennen, dat in het bijzonder Engeland met deze iaktiek succes heeft gehad. Wel iswaar heeft het met de tallooze leugens, die het reeds de wereld in gezonden heeft, nog geen enkele overwinning behaald, het heeft het echter wel daar heen kunnen leiden dat de eene neutrale staat na den andere zich ertoe heeft laten verleiden, op tal looze slagvelden de plaatsen in te nemen, welke door Engelsche soldaten hadden* moeten worden ingeno men, daar Engeland dezen oorlog is begonnen. Het voordeel, dat op deze wijze werd behaald, zal later evenwel slechts een schijnbaar voordeel blij ken te zijn. Er bestaat een opvallende overeenkomst tusschen de middelen, waarmede de Britten zulk een rechtstreeksch voordeel hebben behaald en de methoden, die de Joden voor de jacht op ge win gebruiken. In beide gevallen wordt slechts gelet op het di recte voordeel, in de verwachting, dat dit succes, op welke oneerbare wijze ook verkregen, later wel behouden en gerechtvaardigd kan worden. In beide gevallen werkt .deze handelwijze echter op den duur als een boemerang. Daarom zal deze oorlog zoowel voor het Jodendom als voor Enge land fanaal worden. De volkeren zullen zich vol verachting van hen afwenden. Daar de Anglo-Ameri kaansche wereld een werk tuig in de handen yan het Jodendom is een feit, waarop wij hier wegens de overstelpende hoeveel heid bewijsmateriaal niet nader in behoeven te gaan is het ook alleszins logisch, dat de mid delen, die in het kamp der Geallieerden worden toegepast, typisch Joodsch zijn, n.l. bluf, brutale leugenachtigheid gepaard met lafheid en verraad alsmede de zucht, den oorlog te gebruiken tot per soonlijk voordeel, in plaats van tot verschaffing van levensruimte voor het volk, da£ zijn bloed moet geven en de ontberingen vah den strijd moet dra gen. Dat de berichtgeving is geworden tot een middel voor het behalen van persoonlijke voordeelen, is fei telijk niet verwonderlijk. Hoe goedkooper de ma terialen zijn en hoe strenger een monopolie daarop is, des te 'grooter zijn de winsten. Onder de monopolievorming in den berichten dienst heeft de objectiviteit der berichten en daar mede van de dagbladen in de kapitalistische lan den ontzaglijk geleden. Op geraffineerde wijze werd dit den volken zelf verborgen gehouden. Immers kreeg de krantenlezer, die met de namen van de buitenlandsche nieuwsbureaux, welke herhaalde lijk in zijn blad werden genoemd, bekend was ge worden, den indruk van veelzijdigheid en objecti viteit. Hij wist echter niet, welke afspraken zon der zijn medeweten waren gemaakt. Hoe onwaarschijnlijk en zonderling het den nuchteren menschen ook aandoet, in den Britschen berichtendienst overtreft de ophitsing en de leugen vaak de zakelijke berichtgeving. Vraagt men, waar toe al deze leugens dienen en waarom steeds weder dezelfde taktiek wordt toegepast, dan moet het ant woord luiden: omdat deze taktiek de eenige is, die de Anglo-Amerikanen kunnen toepassen. Wanneer zij de waarheid schreven, zou de oor log reeds lang geëindigd zijn. Zonder de leugen hadden de volken reeds lang begrip voor de nieuwe orde gekregen. De kapitalistische wereld is aan het einde van haar argumenten, kan zich echter niet gewonnen geven, daar dit de dood zou zijn van het kapitalisme en de dragers ervan, het Joden dom Daarom is geen compromis mogelijk, zoolang de Jood in de Anglo-Amerikaansche wereld de macht bezit. Daarom zal de leugen onbeschaamd; voortbestaan, onaangetast door de feitelijke ge- beurtenissen, die hem steeds weer logenstraffen. Spr. behandelde vervolgens de toestanden, zooals die vroeger in Nederland op persgebied waren en noemde in dit verband het persbureau Vaz Dias, dat geleid werd door de Joden Vaz Dias, Lissauer en Da Silva. In 1935 werd het Algemeen Neder landsch Persbureau opgericht, waarin het pers bureau Vaz Dias, met zijn voor een groot deel Joodsch personeel opgenomen. Spr. vertelde ver der, dat b.v. de Telegraaf van 28 November 1939 slechts twee D.N.B.-berichten bevatte, elk van zes regels, terwijl er 33 berichten uit het buitenland waren opgenomen, waarvan 17 uit Londen en .9 uit Parijs. Het blad „De Telegraaf", dat reeds in den wereld oorlog van 1914-18 wegens zijn algeheele dienst baarheid aan de Engelsche propaganda berucht was, diende verder kort voor het uitbreken van den oorlog als gangmaker bij de verspreiding van een *reeks leugenachtige verhalen over toestanden in Duitschland. Voorts noemde spr. in dit verband het Utrechtsch Nieuwsblad. Prof. Goedewaagen herinnerde aan een typisch voorbeeld van de verderfelijke politiek van het Reuter-bureau. In de maanden van 1939 en 1940, toen Nederland nog niet in den oorlog was betrok ken. ondervond de Nederlandsche scheepvaart groote moeilijkheden door de Britsche contrabande- politiek. Dit gaf de Nederlandsche regeering aan leiding tot het uitgeven van een „Oranjeboek", waarin de desbetreffende briefwisseling werd ge publiceerd. Dit boek verscheen den 3den Novem ber 1939. Eenigen tijd na de publiciteit wendde het pers bureau Reuter zich tot de Nederlandsche. regeering met verzoek om een verklaring inzake de betee kenis van de Engelsche contrabande-politiek voor Nederland. Aan ait verzoek werd o.a. door ver wijzing naar genoemd Oranjeboek gevolg gegeven. Kort daarop kondigde Chamberlain verscherpte maatregelen tegen den Duitschen uitvoer door middel van neutrale schenen aan. Den 28en November 1939 publiceerde deBrit sche pers Reuterberichten die bovengenoemde in formatieve mededeelingen van Nederlandsche zij de voorstelden als een na de rede van Chamber lain afgelegde Nederlandsche regeeringsverkla- ring. Het Nederlandsche volk, zeide prof. Goedewaa gen verder, werd niet slechts voor en tijdens de Meidagen 1940 door de Engelsche agitatie op ma- telooze en misdadige wijze misleid. De oorlogs schade is gelukkig naar verhouding gering ge bleven) Sedert den 15en Mei 1940 ziet de Engelsche agi tatie, naast een woest schelden op en verdacht Italiaansch weermachtsbericht. Britsche colonnes in Cyrenaïca teruggeworpen ROME, 14 April. (Stefani) Het Italiaansche weermachtbericht luidt: In Cyrenaïca zijn sterke vijandelijke colonnes, die door pantser-verkenningswagens en artillerie ge steund werden, na levendigen strijd teruggworpen. Zeven pantserwagens en talrijke automobielen wer den vernield, twee officieren en een aantal man schappen gevangen genomen. De vijand, die ook merkbare verliezen aan dooden en gewonden had geleden, trok zich in wanorde terug. De luchtaanvallen op oorlogsdoelen op Malta, dat herhaaldelijk hevig werd gebombardeerd, werden voortgezet. Italiaansche vliegtuigformaties vielen met succes de havenwerken van Macabba, Halfar, Luce en Gudia aan en'beschadigden tal van op den grond staande vliegtuigen zwaar. Een duikboot, die onder bevel van korvetten ka pitein Emilio Olivieri op den Atlantischen Oceaan opereerde, heeft gemeld dat zij twee schepen en drie tankbooten met een gezamenlijken inhoud van 48.000 ton tot zinken heeft gebracht. De verdaging van het proces te Riom Het besluit gemotiveerd VICHY, li April (D.N.B.) De op 14 April in de Fransche staatscourant gepubliceerde wet op de verdaging van hei proces van Riom gaat verge zeld van een motïveering van den plaatsvervan- genden minister-president, admiraal Darlan, en den minister van Justitie, Bariélémy. waarin er aller eerst op wordt gewezen dat het Hooge Gerechtshof zijn taak volgens de opdracht er toe beperkt heeft slechts een deel der verantwoordelijkheid voor de gebrekkige voorbereiding van de landsverdediging na te speuren, vooral waar het ging om feiten die on der de huidige omstandigheden gemakkelijker konden worden onderzocht. Woordelijk wordt in de motiveering verder gezegd: „De verantwoordelijk heden. die door gebrekkige landsverdediging en de politieke en militaire fouten tot den oorlog en tot de nederlaag hebben geleid, zijn ondeelbaar, aan gezien zij tot dezelfde catastrofe hebben geleid. Om echter licht te brengen in de den beklaagden ver weten onervarenheid, moet echter ook opheldering verkregen worden over die politieke of militaire daden van hen, welke een misdadige nalatigheid bij de uitoefening van hun ambtsplicht kunnen be- teekenen. Het is derhalve noodzakelijk dat het Hooge Gerechtshof een aanvullend onderzoek in stelt naar alle verantwoordelijkheid, die door de in artikel 1 van de wet van 30 Juli 1940 genoemde personen moeten worden gedragen voor alle hande lingen, die bijgedragen hebben tot den overgang van den vredestoestand naar den oorlogstoestand. Dit onderzoek naar de waarheid zal eindelijk een einde maken aan de gevaarlijke campagnes, die door het opblazen en verdraaien van de beweringen der beklaagden ten doel hadden de openbare meening in Frankrijk opnieuw tot tweedracht te brengen en die zelfs zoo ver gaan dat de veiligheid naar buiten van Frankrijk door het compromitteeren der inter nationale betrekkingen wordt bedreigd. Derhalve wordt het Hooge Gerechtshof voorzien van alle noodige volmachten om zijri onderzoek te hervat ten en uit te breiden. Door de wet op de verdaging van hef proces van Riom blijft de positie der beklaagden ongewij zigd, welke nog steeds onderworpen blijft aan het besluit van den chef van den Franschen staat van October 1941. Dit beteekeni dat de beklaagden Blum, Daladïer en Gamelm teruggebracht worden naar de vesting Portalet in de Pyreneeën, waar zij vestingstraf ondergaan. De overige beklaagden blij ven geïnterneerd. UITGAAN Heden WOENSDAG 15 APRIL: Gemeentelijke Concertzaal: Concert H.O.V. (twee de Beethoven-cyclus), 7.30 uur. Palace: „Jongens van de koopvaardij", 2.6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Circusgasten", 2.30, 6.30 en 8.45 uur.", Frans Hals Theater: .Boefje", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Der liebe Augustïn", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma, o.a. Stad en land in de lente, van 12 uur af. DONDERDAG 16 APRIL: Gemeentelijk Concertgebouw: Beethoven's piano sonaten door Karei de Jong, 7.30 uur. Stadsschouwburg: Optreden van het gezelschap ,,De Jonge Rotterdammers" met o.a. Kees Pruis, 7.45 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 103781 Firma Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30. Tel. 10043. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65. Tel. 23525.' Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. Hoofdredacteur: C. J. \an Tilburg, Heemstede Plv. Hoofdredacteur: G. X. Leenders, Heemstede Eerste medewerker: P. C. Berks. Haarlem maken van de N.S.B. en haar leidende mann haar voornaamste taak in het openlijk en bed< aansporen tot sabotagedaden van allerlei aard Een bijzondere rol speelde de Engelsch-Ame kaansche propaganda bij de gebeurtenissen in Zuidzeegebied, die tot het voor Nederland x smartelijke verlies van de Nederlandsch-India eilanden hebben geleid en tot de bloedoffers, w ker grootte ook den bloedverwanten thans vi een groot deel nog niet bekend is. Dat de emigre tenregeering te Londen en Batavia de eilanden het—conflict meesleepte, vormt een misdaad zichzelf, daar zij voor een dergelijk optreden g- enkele machtiging had. Prof. Goedewaagen besloot zijn rede met verklaren: Het is één keten van leugen en bedrog en Nederlandschevolk heeft met zware offers verliezen moeten betalen. Zij zijn niet vergeef feweest, wanneer het thans laat, doch nog r e laat gelukt, te bereiken dat het geheele derlandsche volk zich op zijn Europeesche fc bezint en zich schaart in de zich vormende meenschap der Germaansche volken. MENUS DE BOER VERLIEST VAN GUSTAAF ROTH. ANTWERPEN, 15 April (A.N.P.) Onze lat genoot Rienus de Boer bcwtSte Dinsdag j.l. in I Rubenspaleis te Antwerpen, dat voor deze gededt held geheel was bezet, tegen den Belgischen ka pioen in het halfzvvaargewioht Gustaaf Roth. Zoo eenigszins te voorzien was, moest De Boer in d Belg zijn meerdere erkennen. Deze behaalde d ok na een partij over 10 ronden een overwinning punten. R-oth ontweek prachtig de harde slagen, die Boer in de eerste ronden trachtte te plaatsen en n in de derde ronde zelf het initiatief in handen toonde zich toen technisoh beter. Slechte aan routine van --De Boer was het te danken, dat tot het elndfe wist stand te houden. Na afloop van den wedstrijd werd bekend ge ma* da,t Roth er in had toegestemd te Antwerpen e gevecht te. leveren tegen Sys om den Belgisci titel in het vrljgewicht. NEDERLANDSCHE KORFBALBOND. Afdeel big Haarlem. Voor de eerste klasse konden alle wedstrijden do gaan. T.H.B/ 2 verloor kansloos van Watervliet. Velsertaren scoorden zeven maal tegen de nul var, gastheeren. Het Hillegomsche Zwaluwen dat n: steeds een^kans op het kampioenschap behoudt, n tegen Aurora 2 geen halve maatregelen. Het ret taat 1010 spreekt voor zich zelf. Oosterkwartier 4Nieuw Flora 1 viel danig te§ beide-partijen brachten er niet veel van teree Evenals in October won ook nu Oostorkwartier wé Hot eenige doelpunt werd overigens reeds in het-! gin van den wedstrijd gemaakt, waardoor Oost kwartier met haar tegenstandster van plaats v wisselde en thans nummer d rie werd. Voor de tweede klasse werd Animo Ready Sport Vereent 3 uitgesteld terwijl Nieuw Flora 2 eigen terrein van Zwaluwen 2 verloor met 31 i overigens normale uitslag, In de 'derde klasse bleef Haarlem 3 aan den k door met 20 van Oosthoek 3 te winnen. Toch 1 hier Oosthoek 2 dat met liefst 120 van Oosterkm tier 6 won en op den voet volgt, nog wel eens met eer gaan strij'ken. T.H.B, 3Aurora 4 vond gi doorgang. In de eerste klasse van de a-dtsp h;an ten-af cl eel' bracht Animo R. a zich in veiligheid door met 8 van T.H.B. a te winnen. Nieuw Flora a/won h normaal met 21 van Sport Vereent a. De overige uitslagen zijn hier: 2e klasse: Oosterkwartier bAnimo gea-dy b 3- Sport Vereent bAurora a 13. 3e klasse B: Sport Vereent bNieuw Flora c 0- C: Zwaluwen aOosthoek b 12. RADIO PROGRAMMA DONDERDAG 16 APRIL 1942. HILVERSUM 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gra; foonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gr» foonmuzlek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoon: ziek. 9.45 Omroeporkest en solist (opn). 10.30 Gramofo muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Fluit en piano. 1 Ensemble Francis Keth. 12.40 Almanak. 12.45 B. X Nieuws- en economische berichten. 13.00 Reportage. 1 Gerard van Krevelen en zijn orkest en solist. 14.00 Ta met Dianobegeleidmg en gramofoonmuziek. 14.45 Grs: foonmuziek. 15.00 Roemeensch orkest Gregor Serban. I Voor de zieken. 16.00 Zondag VIII van den Heidelbt schen Catechismus, lezing. 16.20 Gramofoonmuziek. Revida Sextet. 17.t5 B. N. O. Nieuws-, economische- beursberichten. 17.30 Varia, gevarieerd programma, i Sport en lichamelijke opvoeding. 18.15 Varia, gevarie programma. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N De wereldmeening uit vreemde kranten. 19.10 Omrc Symphonie-Orkest. 20.10 Vlooi en piano. (Vanaf 20.15 alu voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding t de studio beschikken). 20.30 Declamatie en Omroep-Sy phonie-Orkest, 21.00 Causerie: De Nederlandsche cerarr. van de laatste vijftien jaren. 21.15 Viool en piano. 1 Gramofoonmuziek 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten t B. N. O. Militair overzicht. 22.10—24.00 Gramofoonmuï HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmuziek. I Arnhemsche Orkestvereeniging (opn.). 9.12 Gramofo muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobei leiding en gramofoonmuziek. 10.40 Vpor de vrouw, li Gramofoonmuziek. 11.£0 Gerard Lebon en zijn orkest. t Amusementsorkest en solist. 12.45 B. N. O. Nieuws- economische berichten. 13.00 Omroeporkest. 13.45 Vo dracht. 14.00 Otto Hendriks en zijn orkest en pianoit ziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Viool en piano. 16.00 Zs met pianobegeleiding en gramofoonmuziek, 16.30 Grar foonmuziek. 16.45 Voor de Jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuï econimische- en beursberichten. 17.30 Pianovoordrat 18.00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 18.30 „St« oude wereld". 18.45 Orgelconcert. 19.15 Brandende kW ties, causerie. 19.30 B, N. O. Nieuwsberichten. 19.40 S[ gel van den dag. 19.50 B. N. O. Wat Nederland schr; 20.00 Orgel en zang. (Vanaf 20.15 alleen voor de Rad centrales die over een lijnverbinding met de studio schikken). 20a.40 Luisterspel. 21.00 Otto Hendriks en orkest. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. -Nieu berichten. 22.00 Christelijke liederen (opn.). 22.10-1 Avondwijding. Neemn AKKERTJE De Nederlandsche P/jnstil/er Bijna niet in staat uw dage- Ijjksch. werk te doen? AKKER TJES ziillen u weet spoedig en heelemaal kunnen opknappen. Klaag daarom niet, maar TIJDELIJK NIET LEVERBAAR De Aristocraat der Horloges f v

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 6