Haarlem's Dagblad 59e JAARGANG No. 18044 x x Uitgave Lourens Coster, MIJ. v. Courant-Uitgaven en Algem. Drukker!) N.V. Bureaux: Groote Uontstraat 93. bljk- Soenda- plein 37. Postgiro 38810 Drukker!): Z. B Spaarne 12. Telef. Directie 13082, Hoofdred. 15054, Redactie 10600. Drukker!) 10132, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Olrecteur: P. W. PEEREBOOM DONDERDAG 1« APRIL 1742 Abonnement per week 0.28. per maand 1,1S, per kwartaal 3,42, franco per post 3,73. losse nummers 6 cent. Adverten- tiëns 1—15 mm. 3,— elke mm meer 0.20. Reclames 0.34 per mft. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod t—12 mm. 0,96, elke mm. meer 0,08. Groentjes I9 mm.' 45 cent, elke mm. meer 5 cent bi) contante betaling. Straten en Pleinen te Haarlem De groei van Haarlem In het jaarverslag der gemeen^ Haarlem wordt medegedeeld, dat de oppervlakte van rijwegen en rij wielpaden 1.453.555 M2. bedraagt. De trottoirsen vluchtheuvels hebben een grootte van 997.185 M2. Bij elkaar is dit 2.450.740 M2. Tien jaar geleden was de oppervlakte 1.376.090 M2. zoodat dit een verschil is van 1.074.650 M2., hetgeen neerkomt op een stijging van niet minder dan 78"'°. Deze cijfers geven een indruk van de groote uit breiding die Haarlem in de laatste 10 jaar gekregen heeft, waardoor het vooral noodig was in de buiten wijken groote complexen straten en wegen aan te leggen. Economische Rechter te Haarlem Een boete van 5000. Woensdagmiddag had zich voor den Econömischen Rech ter te Haarlem te verantwoorden de foucagehandelaar P. van Maanen te Oostzaan. die beschuldigd werd. 700 K.G. capucijners vervoerd te hebben, zonder de vereischte ver gunning daarvoor te bezitten. Hij merkte op, dat het geen capucijners waren, maar z.g. „Wijker vale". De Officier wilde dat niet gelooven; hij eischte £225 boete of drie maanden hechtenis, met verbeurdverklaring van de in beslag genomen hoeveelheid. Mr. D. Mooi) uit Amsterdam, de verdediger, vestigde er de aandacht op, d;# deze verdachte nog cc-n schoon straf register had en gifnstig bekend stond. Hij had de capu cijners voor eigen gebruik en voor zijn familie gekocht; bovendien zat er veel rommel van weinig waarde in. Ver dachte is vader van een groot aantal kinderen. Pleiter vroeg ontslag van rechtsvervolging of anders het opleggen van een geringe boete. De Economische Rechter besliste, dat deze zaak weer in handen van den rechtercommissaris zal worden gesteld, om door deskundigen een nader onderzoek te doen in stellen. De veehouder G. van Leeuwen te Haarlemmermeer had in strijd met de distributiebepalingen ongeveer 20 K.G. rund- en schapenvleesch en 23 kazen op eenige plaat sen in zijn huis verstopt. Hij zei. dit voor eigen gebruik bestemd te hebben, wat de rechter nogal veel vond. Bo vendien had de ambtenaar, die de overtreding geconsta teerd had. een karn in het huis gevonden. Verdachte merkte op, dat hij dit ding nooit gébruikte. De rechter rook eens aan de karn, die als overtuigingsstuk aanwe zig was. en zei: „nee. vriend, dat maak je mij niet wijs' De boterlucht zit er nog aan!" Hij liet het ook aan een paar getuigen ruiken, die het met de opvatting van den rechter eens waren. De Officier achtte dit een ernstige knoeierij, die hij be straft wenschte te zien met een boete van f 250 en een van f25. De verdediger, Mr, F-' van Blei kom. wees op de groote zorg van de verdachte, een weduwnaar, voor zijn gezin. Pleiter vroeg, een lage boete op le leggen en de uiterste clementie te willen betrachten. „Het is mij onmogelijk, clementie te betrachten voor Iemand, die ons bij- den neus wil nemen", zei de rechter. Hij veroordeelde verdachte conform den eisch. Zes maanden gevangenisstraf werd opgelegd aan C. van Wielingen te Haarlem, die clandestien twee varkens geslacht had. Veradchte zei berouw te hebben en merkte op, dat hij in de verleiding gebracht was. Hij vroeg een lichtere straf, „Het spijt me", zei de rechter, „ik mag voor deze overtreding geen lichtere straf opleggen. Het staat uitdrukkelijk in de verordening". De bootwelker M. Duyvis te Zaandam stond terecht omdat hij twaalf varkens zonder geleidebiljet vervoerd had. Hij deed dit voor J. Schouten te Oostzaan. De Offi cier eischte tegen Duyvis f50 boete en tegen Schouten, dien hij als hoofdschuldige aanwees, f 250 'boete. De rech ter vonniste dienovereenkomstig. —be bloemist P. van den Berg te IJmuiden had. zonder daartoe gerechtigd te zijn, voor een groot bedrag aan bloemen naar firma's in een naburig land verkocht voor een totaal bedrag van bijna f 20.000. Hij liet een groot ge deelte hiervan als zoogenaamde „Liebesgaben" over te grens gaan. De Officier toonde echter de onjuistheid hier van aan. „Het gold hier niet de verzending van bloemen van den eenen naar den anderen particulier", zei hij, maar het was een zuivere zakenrelatie. Die f 19.500 was natuurlijk geen zuivere winst, maar verdachte, die bo vendien veel te hooge prijzen bedong, heeft er toch grof aan verdiend. HU heeft het feit twee maal gepleegd". Voor de eerste maal eischte spreker een boete van f 2000 en voor de tweede overtreding een van f 3000, beitje even tueel te vervangen door zes maanden gevangenisstraf. Toen hij den grooten schrik van verdachte zag, voegde de Officier hem toe: „Ja, u kunt het best betalen!" De verdachte verdedigde zichzelf. Zij wees op ongeluk kige omstandigheden in zijn gezin en zei spijt van het ge- l beurde te hebben. Hit vroeg een zoo licht mogelijke straf. De Economische Rechter was het echter met den Offi cier eens en legde verdachte de geëischte straf op. Uitreiking bonkaarten te Haarlem Vrijdag dc letters W en Z. Voor de uitreiking van de nieuwe bonkaarten, aard- oppelkaartcn en zeepkaarten voor kinderen is het morgen Vrijdag de beurt aan de letters W f Z. HAARLEMSCHE RECHTBANK. DIEFSTALLEN VAN LEVENSMIDDELEN EN BRANDHOUT. Een koopman uit Haarlem had op 24 December van het vorige jaar zéven balen suiker gestolen uit een pakhuis in.de Helmbrekerssteeg. Door een luik op het dak was hij in het pakhuis binnengedrongen. De Officier wees er in zijn requisitoir op, dat het stelen van levensmiddelen in deze dagen een veel voorkomend delict is. Zeer streng moet daartegen worden opgetreden. Eisch: tien maanden gevangenis straf. Wegens heling werd tegen een broer van den koopman 1 jaar geéischt. De verdedigers Mrs. Broers en Herfst pleitten clementie. Een brandstoffenbewerker en een stoker, beiden te Haarlem hadden op 25 Januari in een pakhuis aan de Bakenessergracht ingebroken en een groote hoeveel heid levensmiddelen o.a. 207 Geldersche worsten. 22 Edammer en 28 Goudsche kazen gestolen ter gezamen lijke waarde van f 800. Tegen beiden werd 1 jaar ge vangenisstraf geëischt. Tegen een bloemenkoopman bij wie de levensmiddelen werden opgeslagen en die van de opbrengst zijn deel bad gekregert werd 1 jaar en 3 maanden gerequireerd, daar hij reeds eerder ver oordeeld was. Mr. S. C. van der Wall hield een plei dooi voor den brandstoffenbewerker waarin hij er den nadruk op legde dat deze nog nooit veroordeeld was. Tenslotte stonden terecht een scheepsbouwer en een koopman uit Haarlem, die uit een tuin. 500 kilo brand hout hadden weggenomen. Tegen den scheepsbouwer eischte het O.M. 10 maanden en tegen den koopman 7 maanden gevangenisstraf. Mr. van Löben Seis vond het niet billijk, dat tegen den scheepsbouwer een zwaardere straf werd geeischt daar deze slechts een helpersrol had vervuld. Mr. Broers drong' voor den koopman op clementie aan. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank Tegen een lakspuiter uit Krommenie had de Offi cier 10 maanden gevangenisstraf geëischt wegens dief stal van tarwe. Hij werd tot 8 maanden veroordeeld Een grondwerker werd wegens eenzelfde feit tot 18 maanden veroordeeld. Eisch was 1 jaar. Twee colporteurs van Winterhulp die met loten hadden geknoeid werden tot 1 maand hechtenis en f 15 veroordeeld. Een dertigjarige chauffeur die een wielrijdster had 'aangereden werd tot 14 dagen hechtenis veroordeeld. De Officier had een maand hechtenis geëischt EXAMENS Academische opleiding. Geslaagd aan de Gem. Universiteit van Amster dam voor doctoraal geneeskunde de heeren K Witsenburg, P. Haverkamp^ en W. J. Honig. Analyst. Geslaagd le gedeelte, mej. Thea van Beaumont te Haarlem. COLLECTE NEDERL. JEUGDHERBERG CENTRALE OP 9 MEI A S. Hoc men de jeugd kan helpen. Men schrijft: Iedereen, dn? de jeugd een warm hart toedraagt, zal gaarne zijn steun verleenen aan de jeugdherberg- collecte, welke op 9 Mei a s. gehouden wordt.Als deze inzameling slaagt, zal uit de opbrengst immer- weer een „veilig tehuis voor de jeugd" gebouwd kunnen worden! Steunt de collecte, helpt jeugdher bergen bouwen! VERDUISTEREN ,va„ 20.39 lot e.io Maan 16 April onder 21.36,17 April op 7.54 De verkoop van tabaksartikelen en versnaperingen Verkoop weigering is strafbaar 's-GRAVENHAGE, 15 April. Nu tot de distributie van tabaksartikelen, chocolade en suikerwerken is besloten en de aangewezen bonnen van de textiel- kaart bij de "desbetreffende handelaren door Tiet Du- bliek moeten worden ingeleverd.'zijn er van verschil lende zijden klachten gekomen, over de.handelwij ze van sommige winkeliers in verband met het inne men der bons. Het komt namelijk voor, dat de verkoop van ta baksartikelen en versnaperingen in de periode, voor afgaande aan de inwerkingtreding der distributie door wirlkeliers afhankelijk wordt gesteld van het inleveren of ingeleverd hebben der aanwezige-bons. De gemachtigde voor de prijzen vestigt er na drukkelijk de aandacht op, a at deze winkeliers daar door kans loopen een overtreding te begaan van het prijsvormingsbesluit 1942, voor zoover het den kop pel-verkoop en de verkoopsweigering betreft en in conflict komen met het tweede lid van artikel zes van de prijsopdrijvings- en hamsterwet 1939. Daarin wordt namelijk gezegd, dat, indien de ver koop van goederen uit den voorraad eener onderne ming geweigerd wordt de burgemeester dezen voorraad zonder meer in beslag kan doen nemen. Mocht zulk een overtreding blijken, dan zal er niet worden geaarzeld, zoo krachtig mogelijk in te grij pen, zooals intusschen in een zestal gevallen reeds is geschied. Strijd tegen mond- en klauwzeer noodig Veehouders moeten meewerken 's GRAVENHAGE* 15 April. De strenge en langdurige winter heeft -o.a. tot gevolg, dat het vee dit voorjaar laat in de weide komt en voor het grootste deel in minder gunstigen voedingstoestand dan voorheen. Daardoor zal het in het algemeen minder weerstand tegen besmettelijke ziekten kun nen bieden dan andere jaren. Waar in de afgeloopen wintermaanden het aantal wekelijks geconstateerde gevallen van mond- en klauwzeer in geringer mate is afgenomen dan ge hoopt en verwacht was, heeft de directie van den landbouw aan het begin van den weidetijd nog maals een ernstig en dringend beroep gedaan op de veehouders om hun volle medewerking te verleenen bij de bestrijding van deze zoo gevreesde ziekte. Nu Nederland wat de voedselvoorziening betreft voor den komenden winter geheel op eigen krachten is aangewezen, zullen de veehouders zich tot het uiterste hebben in te spannen teneinde zoo .goed mogelijk in de vetbehoefte van ons land te voor zien. Derhalve is het hun dure plicht mede te wer ken aan het voorkomen en in geval zij optreden het bestrijden van alle ziekten, welke de rentabiliteit van den veestapel kunnen schaden. Dus ook van het mond- en klauwzeer. .Al was, behoudens enkele uitzonderingen, de door deze ziekte in 1941 aangerichte schade niet zoo belangrijk meer, toch moet worden bedacht, dat zij elk oogenblik weer kwEfcdaardige vormen kan aannemen, te meer, omdat de aanwezige vee stapel na de felle ziekteperiode van 19371939 langzamerhand minder immuun, dus meer vatbaar voor de ziekte is geworden. De smetstofhaarden, die er nog zijn, vormèn een ernstige bedreiging voor den zeer gevoelig geworden veestapel. Teneinde deze ziekte te helpen bestrijden, be- hooren de veehouders het hunne te doen om ver spreiding van de smetstof tegen te gaan. Zij, die onder hun dieren verschijnselen van mond- en klauwzeer meenen waar te nemen, zijn verplicht daarvan onmiddellijk aangifte te doen bij den bur gemeester en moeten niet, door eigen belang ge dreven, oogenschijnliik nog gezonde Hinderen aan de markt brengen. Dit „vluchten" kan ruïneus in zijn gevolgen zijn. De „vluchtelingen" zijn uitwen dig besmet en verspreiden misschien reeds smet stof met speeksel, urine, mest en melk. Door middel van veeauto's personen, marktterreinen, veestallen, enz. komt de smetstof op honderden veebedrijven en binnen enkele weken kunnen de aanwezige veebeslagen worden aangetast. En zoo gaat het kwaad steeds verder. De verkooper mag zichzelf misschien eenig financieel voordeel heb ben verschaft, aan de gemeenschap berokkent hij door zijn moreel niet te verantwoorden daad on berekenbare schade. Wordt het vermoeden van verschijnselen van de ziekte bij onderzoek door den veeartsenijkundigen dienst bevestigd, dan kunnen de vorogeschreven maatregelen hinderlijk zijn, maar ze zijn er toch uitsluitend op gericht verspreiding van de smet stof zooveel doenlijk tegen te gaan. Dat kan geschieden door middel van serumin spuiting en door toepassing van hygiënische maat regelen. Zoowel de veeartsenijkundige dienst als de practiseerende dierenartsen zijn bereid de be trokken veehouders uitvoerig In te lichten. Naast rechten zijn ook plichten op de schouders van de boeren gelegd, plichten, welke den boeren niet in de laatste plaats bij de bestrijding van het mond- en klauwzeer verantwoordelijkheid op leggen, niet alleen tegenover- zichzelf, maar ook tegenover andere veehouders, ja tegenover het ge- heele volk. WIE ZAG DIE AANRIJDING? Woensdagmiddag "omstreeks 2 uur heeft op den hoek RidderstraatJansstraat te Haarlem een aan rijding plaats gehad tusschen een vrachtauto, be stuurd door een chauffeur uit Bennebroek en een naast dien auto rijdende wielrijdster uit Haarlem, welke laatste viel en een beenbreuk opliep. Zij moest naar een ziekenhuis worden vervoerd. De aanrijding ontstond doordat de chauffeur van de vrachtauto onverwacht moest uitwijken voor een weifelende wielrijdster, die den weg overstak. Aan hen, die deze aanrijding gezien hebben, wordt verzocht zich voor het geven van inlichtingen te vervoegen aan het hoofdbureau van politie, Smedestraat 9. DE BLOEMBOLLEN-BLOEI. De narcissen beginnen. Hoewel de stugge en koude winden den bloei tegenhouden kan men toch .bemerken dat er voort gang is. De narcissen beginnen te bloeien en overal ziet men het vroolijk geel te voorschijn komen. Zon dag a.s. zal er dan ook reeds veel te genieten zijn. Alleen met de hyacinten gaat het nog niet erg hard. Welke bonnen zijn thans geldig? Brood of gebak Van 12 tot en met 18 April: 19A Brood 4 rants. 19B Brood l/2 rants. 19A Vleesch 1 rants. Vleesch of 19B VI.waren rants. vleeschwaren 19A Aardappelen K.G. Aardappelen 19B Aardappelen '/2 KG. Aardappelen Van 22 Maart tot en met 18 April: 260 Algemeen l K.G. Suiker 3-01 of 4-01 res. 50 gr. Cacao 259 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat 263 Algemeen 500 gr. Jam 257. 261. 265, 269 Algemeen 1 rants. *Bloem, brood of gebak 4-02, 4-03 res. 250 gr. Rijst 264 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 268 Algemeen 250 gr. Gort of 250 gr. Aard- appelmeelvlokken 267 Algemeen 100 gr. Vermicelli of maïzena 258, 262. 266, 270 "v 274 Algemeen 100 gr. Kaas 16A t'm 19A Melk 3'/2 L. Melk 16B fm 19B Melk 1 yA L. Melk Van 26 Maart tot en met 18 April: 271 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 3-04 of 4-04 Res. 400 gr. Sinaasappelen Van 12 April tot en met 20 April: 19 Boter of Vet 125 gr. Boter of margarine. Voorts: Zeep Bon 211, 228 en 272 Algemeen en Bon G, H en I der Zeepkaarten 1 rantsoen zeep. Bon H en I toilet zeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t.m. 30 April. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Brandstoffen: Bonnen 13 HK en 17 HK en 09 van de brandstoffenkaarten J en K 1 eenheid vaste brandstoffen per bon. Bonnen 23 CV t.m.'28 CV en 29 t.m. 32 CV van de brandstoffenkaart L 1 een heid vaste brandstoffen per bon. Bonnen brandstoffen 7de, 8e en 9e periode één eenheid per bon. Alles geldig tot 15 April. Bijzonderheden in verhand niet arbeidsdienstplichtbesluit Het in het nummer van Dinsdag geplaatste inzake het arbeidsdienstplichtbesluit is, naar thans wordt meegedeeld, gedeeltelijk onjuist. Nu wordt ons de volgende juiste tekst verstrekt. Degenen, die in aanmerking wenschen te komen voor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder - onderwijs; Degenen, die als student wenschen. te worden inge schreven of eenig examen wenschen af te leggen bij een universiteit .of hoogeschool; de vóór of op 1 April 1942 aangestelden in open baren dienst of bij het bijzonder onderwijs, onge huwd zijnde en den leeftijd van 18 jaar doch niet dien van 22 jaar bereikt hebbende en die meenen dat het „arbeidsdienstplichtbesluit" op hen niet van toepassing is, omdat zij ten minste vier maanden, tijd met verlof doorgebracht medege- rekend, werkelijken dienst als militair hebben ver vuld of lid van den Nederlandschen Opbouwdienst zijn geweest of als vrijwilliger bij de Duitsche weer macht. de Waffen SS. of het Vrijwilligerslegioen Ne derland hebben gediend, kunnen hun aanspraken doen gelderf door zich zoo spoedig mogelijk schrif telijk te wenden tot den secretaris-generaal van het departement van algemeene zaken. Laan Copes van Cattenburch 28, 's-Gravenhage, onder vermelding van een der redenen, hierboven genoemd. Mededeelingen over het arbeidsdienstplichtbesluit Nogmaals wordt met nadruk op het volgende ge- 1) Jongemannen, die den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt en na 1 Januari 1943 in aanmerking wenschen te komen vpor een aanstelling in openbaren dienst of bij het bijzonder onderwijs, moeten hun arbeidsdienst?, plicht hebben vervuld (bovenstaande geldt niet voor hen, geboren voor 1 Januari 1920). 2) Gelegenheid tot aanmelding voor deze dienst plichtvervulling bestaat tot uiterlijk 25 April a.s. in persoon of schriftelijk bij een der aanmeldingsbureaux te Amsterdam, Apeldoorn, 's-Gravenhage, Groningen. 's-Hertogenbosch en Utrecht. 3) De kampen beginnen op 1 Juni a.s. en eindigen op 14 November a.s. (voor a.s. .studenten op 24 Octo ber). 4) Vdor vrijwillige dienstneming kunnen ongehuwde personen in den leeftijd van 17 tot en met 23 jaar zich nog opgeven, doch het aantal plaatsen voor vrijwil ligers is beperkt. Deze vrijwillige dienst geeft vrij stelling van de vervulling van de arbeidsdienstplicht. Arbeidsdienstplicht voor aanstaande studenten Jongemannen, die als studentwenschen te worden ingeschreven, of eenig examen Wenschen af te leggen bij een universiteit of hoogeschool, moeten hun ar beidsdienstplicht hebben vervuld indien zij voor 1 Juni voorafgaande aan dat studieiaar den leeftijd van 18 jaar hebben bereikt. Bovenstaande geldt niet voor hen die geboren zijn voor 1 Januari 1920 en voor hen, die zich voor 1 Ja nuari 1942 als student lieten inschrijven of al dan niet met goed gevolg een examen aflegden bij een univer siteit of hoogeschool. Aanstaande studenten, die op 1 Juni a.s. jonger zijn dan 18 jaar. doch niet jonger dan 17 jaar, kunnen zich vrijwillig verbinden. Deze vrijwillige verbintenis geeft vrijstelling van de later op hen rustende ar beidsdienstplicht. Aanmelding moet voor 25 April a.s. geschieden bij een der aanmeldingsbureaux te Amsterdam, Apel doorn, 's-Gravenhage, Groningen. 's-HertOgenbosch, en Utrecht (mondeling of schriftelijk). De kampen beginnen op 1 Juni a.s. en duren voor de a.s. studenten tot en met 24 October. BIOSCOOPDIPLOMA'S VOOR OORLOGSGEWONDEN. 's GR"AVENHAGE 16 April. Door het filmgilde van de Nederlandsche Kultuurkamer worden thans nieuwe di ploma's uitgereikt aan de Nederlandsche oorlogsinva liden. welke hen het recht geven alle Nederlandsche bioscopen gratis te bezoeken. Niet alleen op werkdagen, doch ook op Zon- en feestdagen. Voor dit Jaar zijn of worden ruim 400 dezer diploma's uitgereikt, tegen 350 in het vorig jaar. De houders dezer diploma's hebben, zoo als uit vele ingekomen brieven blijkt, met groot genoegen" van de hun verleende faciliteit gebruik gemaakt en alge meen hun waardeenng uitgesproken over de medewerking welke zij van de bioscoopexploitanten en het theater- personeel hebben Ondervonden. De strijd tos zee. Dc Duitsche oorlogs- innrinc Is steeds op haar post. Ken eska der slntr- «cliopeii fn volle zee. gezien van een lorj>e- doboot uit. Atlantic- Holland- P.K. Schlemmw Pa^c Holl.-c Bevoegdheid tot gratieverleenuig uitgebreid 's-GRAVENHAGE, 15 April. In het Verorde ningenblad is opgenomen een verordening van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied, houdende wijziging en aanvulling van de verordening betreffende de uitoefening van het recht van absolutie en gratie. Tot dusver hacf de secretaris-generaal van het departement van Justitie het recht van gratiever- leening bij vrijheidsstraffen tot drie maanden en boeten tot 1000 gulden. De thans afgekondigde ver ordening breidt dit recht uit tot vrijheidsstraffen toj zes maanden en boete tot 1500 gulden. Dè werkzaamheden van den economischen rechter 's-GRAVENHAGE, 15 April. Bij besluit van den secretaris generaal van het departement van justitie wordt aan den economischen rechter in zaken betreffende overtredingen onder zekere voor waarden de mogelijkheid gegeven het schriftelijk vellen van een vonnis te vermijden door in een aanteekening op het protocol der zitting de gegeven straf vast te leggen. Voorts wordt de economische rechter belast met alle werkzaamheden ter voorbereiding van een zit ting. Ook onteigeiiiug mogelijk voor monumenten 's-GRAVENHAGE, 15 April. Het Verorde ningenblad bevat een besluit van de secretarissen- generaal van de departementen van Opvoeding, We tenschap en Kuituurbescherming, van Landbouw en Visscherij en van Justitie, waarbij de onteige ningsprocedure, welke tot dusver becstond ten be hoeve van natuurbescherming, wordt uitgebreid tot onteigeningen ten behoeve van verzorging van mo numenten. Volgens de bij bovenbedoeld besluit gewijzigde onteigeningswet zal onteigening in het belang van monumentenzorg of van natuurbescherming voor taan kunnen geschieden van onroerende monumen ten, van natuurmonumenten en van andere onroe rende goederen, welke grenzen aan of gelegen zijn in de nabijheid van onroerende monumenten of na tuurmonumenten, alsmede van de daarop gevestigde erfdienstbaarheden en andere zakelijke rechten. Onder monumenten worden hier verstaan: 1. Zaken of gedeelten van zaken, welke vóór ten minste dertig jaar zijn vervaardigd, indien het be houden daarvan voor Nederland van algemeen be lang is wegens haar schoonheid, haar wetenschap pelijke beteekenis, de aan haar verbonden geschied kundige herinneringen of wel in verband met de schoonheid of het karakter van een stads- of dorps beeld of van een landschap; 2. terreinen, waarin zich oudheidkundige over blijfselen bevinden, indien het behoudeh daarvan uit overwegingen van wetenschappelijken aard van algemeen belang is. Onder natuurmonumenten worden hier verstaan deelcn van het grondgebied van Nederland, hetzij land of water, welker behoud van algemeen belang is met het oog op htm beteekenis voor het natuur- of landschapsschoon of voor de wetenschap. Brandweer heeft in haar functie toegang tot alle plaatsen 's GRAVENHAGE, 15 April. Het Verorde- ningenblad bevat een besluit van den secretaris generaal van het departement van binnenlarrdsche zaken, houdende wijziging en aanvulling van het besluit brandweerwezen. Daarin wordt bepaald, dat de hoofdinspecteur en de districts-inspecteur van het brandweerwezen, alsmede de door den secretaris-generaal aangewezen ambtenaren van de rijksinspectie van het brand weerwezen tè allen tijde vrijen toegang hebben tot alle plaatsen voor zoover zy het betreden daarvan voor een goede vervulling van hun taak redelijker wijze noodig oordeelen. Zoo noodig verschaffen zij zich den toegang/net behulp van den sterken arm. Is een zoodanige plaats een woning of alleen door een woning toegankelijk, dan treden zy tegen den wil van deYi bewoner niet binnen dan vergezeld van een hulpofficier van politie, dan wel voorzien van een algemeenen of bijzonderen schriftelijken last van den procureur-generaal bii het gerechtshof of van den officier van justitie of van een bijzonderen schriftelijken last van een hulpofficier van justitie. Alle bovengenoemde personen zijn verplicht een geheim te bewaren, hetwelk-hun in verband met het betreden van een plaats is bekend geworden. Hij* die door schuld zoodanig geheim bekend maakt, wofdt gestraft met gevangenisstraf of hechtenis van ten hoogste drie maanden of met geldboete van ten hoogste driehonderd gtilden. Inspecteur Hagen verlaat Heemstede Met ingang van 27 April a.s. is de inspecteur van politie B. Hagen te Heemstede overgeplaatst naar Groningen en aldaar benoemd tot Districtscomman dant voor de Prijsbeheersching. De heer Hagen, die reeds op 20 April zijn nieuwe functie zal aanva.arden. is sinds 2 September 1940 als inspecteur van politie te Heemstede werkzaam. Voordien was hij inspecteur te Schiedam onder commissaris Clazie. Tijdens de mobilisatie en de oorlogsdagen vervulde hij zijn mi litairen plicht als eerste luitenant bij den Motordienst. Inspecteur Hagen, die Haarlemmer' van geboorte is. toonde zich in Heemstede een kundig en actief poli tieman. Onder zijn energieke leiding zijn verscheide ne duistere zaken, met name op het gebied van den frauduleuzen handel, aan het licht gebracht. Aan zijn inzicht en optreden is het voornamelijk te danken geweest dat eenigen tijd geleden de ingewikkelde zaak van den handel in' gouden tientjes, een wijd vertakte affaire, waarbij in velerlei richting naar de betrokkenen gezocht moest worden kon worden opgehelderd. Thans wacht inspecteur Hagen elders een nieuwe taak. Een taak. die hem ongetwijfeld aanlokt, vooral daar zij op een terrein ligt, dat hem bij ervaring wel bekend is. DE TR ANKPORTKOSTENJïESCnTKKIXG TREEDT BITTEN WERKING 's-GRAVENHAGE. 15 April. Bij besluit van de secretarissen-generaal van de departementen van Handel. Nijverheid en Scheepvaart en van Land bouw en Visscherij is de transportkostenbeschikkinr van no. 66 T 940 buiten werking gesteld. Deze beschikking stond prijsverhoogingen toe, wanneer zij het gevolg wareri van een verplaatsin? der transporten van het normale transportmiddel naar een ander. Aangezien thans geen zakelijke re denen meer bestaan voor een dergelijke regeling kan bedoelde beschikking vervallen. DIENSTTIJD O!' VRBEÏDSCONTRACT TELT VOL LEDIG MEDE VOOR DEN PENSIOENGERECH TIGDEN LEEFTIJD 's-GRAVENHAGE. 15 April. De commissaris voor de belangen van de voormalige Nederlandsche weermacht heeft bepaald dat de diensttijd, die op arbeidscontract is doorgebracht bij de voormalige Nederlandsche weermacht, in rekening gebracht zal worden bij de vaststelling van den pensioengerech tigden leeftijd. Tot dusver gold dit slechts voor den diensttijd na 1 September 1931. Deze beschikking heeft terugwerkende kracht tot 1 Januari 1942. ZONDERLINGE DIEFSTAL. "s HERTOGENBOSCH 15 April. Onder de vreemdsoor tige artributen die het genus der clouws voor zijn prak tijken noodig heeft nemén pruiken een voorname plaats in. Wel zeer was dan ook de clown Fantasia (Bob Bleyen- burg), die momenteel optreedt bij de Nederlandsche circus-revue, welke te 's Hertogenbosch haar tournee door Nederland heeft aangevangen, gedupeerd, toen bleek dat gisteravond na de voorstelling twee dure. speciaal geprepareerde pruiken Uit zijn kleedkamer waren gesto len. Dc recherche werd in he: geval gemengd, maar is e: nog niet in geslaagd het raadsel der verdwenen hoofd bedekkingen" op te lossen. Enkele ..clownerieën" moes ten dientengevolge heden in de voorstelling vervallen. De Bossche politie speurt thans naarstig naar lieden met een uitzonderlijken haardos. De prulken vertegen woordigen een waarde van ongeveer 100 gulden. Aanvalsactiviteit der Sovjets blijft verminderen De Nederlandsche Volksdienst zorgt ook voor uw belangen: Sluit u dus aan als lid". Leningrad door zware artillerie bestookt HOOFDKWARTIER VAN DEN FüHRKR. 15 April (D.N.B.) Het opperbevel van dc weermacht maakt bekend: In het Oosten blijft dc aanvalsactiviteit van den vijand •erminderen. Slechts op enkele plaatsen viel de •ijand met vrij sterke strijdkrachten aan. doch hij verd afgeslagen. Eigen aanvalsoperaties leverden plaatselijke successen op. Zware artillerie van het leger bestookte voor den oorlog belangrijke installaties in Leningrad, waaronder eer, munitiefabriek. Aanhoudende branden en ont ploffingen werden waargenomen. Succesvolle aanvallen van Duitsche gevechtsvlie gers waren gericht op havenwerken en een vliegveld in Sebastopol. In Noord-Afrika levendige wedcrzijdsche verken ningsactiviteit. Concentraties van auto's en vliegvel den der Engelschen werden niét goede uitwerking ge bombardeerd De aanvallen op militaire installaties en vliegvel den op het eiland Malta werden overdag en 's nachts voortgezet. Hierbij stortte een radiotoren van het radiostation Rinella door voltreffers van bommen in. Duitsche jagers schoten boven Malta en voor de Noord-Afrikaansche kust negen Brltsche vliegtuigen neer. In luchtgevechten boven het Kanaal en aan de Noor- sche kust werden gisteren overdag negen Britsche vliegtuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers vielen Jn den afgeloopen nacht West-Duitschland aan. De burgerbevolking leed eenige verliezen aan dooden en gewonden. Luchtdoel- artillerie en nacht jagers schoten tien der aanvallende bommenwerpers neer. Berlijn over dc nieuwe Fransche regeering Frankrijk schijnt met de „politiek van afwachten" te willen breken BERLIJN, 15 April. Het A.N.P. meldt: Hoewel een standpunt van bevoegde Duitsche zijde ^over de aan kondiging van Vichy, dat een regeering op nieuwen grondslag gevormd zal worden, nog niet beschikbaar is, kan men in Bcrlijnsche politieke kringen dc mee ning hooren verkondigen dat Frankrijk zich van da politiek van afwachten schijnt te willen afkeeren, welke door oordeelkundige Fransche politici herhaal delijk als „gevaarlijk attentisme" gekenmerkt is. De pogingen der Ver. Staten om druk te oefenen en voogd te spelen, zooals die ook bijzonder kras tot uiting komen in de door Vichy zelf als onkwalificcer- haar gekenmerkte antwoordnota in zake Brazzaville, hebben, naar men hier aanneemt, tot een geleidelijk zich baanbrekend inzicht geleid, waaromtrent pas enkele dagen geleden de bekende Fransche politicus Philippe Henriot zich vrijmoedig heeft uitgesproken voor een door ambtenaren en officieren sterk bezochte vergadering te Algiers, te weten de lotsgemeenschap van Europa, die Engeland door zijn politiek van twee- drachtzaaien steeds weer heeft geprobeerd te dwars- boomen. Opmerkelijk acht men te Berlijn de door Henriot weergegeven opvatting van steeds weer an dere Fransche kringen dat het geloof aan een over winning van Groot-Brittannië verdwijnt. Niet minder opmerkelijk acht men zijn uiteenzettingen over do verdienste van. Duifschland en zijn bondgenooten in hun strijd tegen het bolsjewisme. Bevoegde Duitsche kringen blijven In hun oordeel uiterst gereserveerd, hoewel het plan tot het vormen van een nieuwe Fransche regeering volgens de hier ontvangen berichten concrete vormen schijnt gaan aannemen. Bepaald verhelderend acht men evenwel de reactie van Londen en Washington op de door Vichy bekendgemaakte mededeelingen. De dreigende toon. waarin de Britsche radioen dc Engelschc en Amerikaansche pers haar standpunt bepalen, herin nert .aan dc wijze, waarop Londen vroeger met resi denten van dominions en pretendenten van koloniale volken pleegde om te gaan, die zich tegen de Britsche consuls durfden verzetten. In Berlijn laat men het aan de Fransche regeering over zich met de Engelsch- Amerikaansche reactie bezig te ffouden. In dit verband wordt er op gewezen dat Vichy in zijn antwoord aan Sumner Welles het aan duidelijkheid niet heeft laten ontbreken. BESPREKINGEN VAN LAVAL. PARIJS, 15 April (D.N.B.) Pierre Laval heeft in den loop van den dag te Parijs een groot aantal per soonlijkheden uit het bezette gebied ontvangen. Naar verluidt betroffen zijn besprekingen de voorbereiding van de regeeringswijziging. Welingelichte Fransche kringen meenen te weten dat het Fransche staatshoofd, maarschalk Pétain, de geeringswijziging vergezeld zal doen gaan van een op roep aan het volk, waarin hij de redenen voor deze wijziging uiteen zal zetten.\ De meeningen over het juiste tijdstip van de officieel aangekondigde gebeur tenis loopen overigens in politieke kringen alhier uit- Een nieuwe oorlogsraad der geallieerden GENèVE, 16 April (D.N.B.) De op het oogen blik in Londen vertoeveiide chef van den Ameri- kaanschen generalen staf Marshall en de man van de leen en pachtwet, Hopkins, zijn Woensdag door Koning George ontvangen. Over het resultaat van de huidige besprekingen tusschen de Vereenigde Staten\en Groot-Brittannië meldt de „Daily Telegraph" dat binnenkort in Londen een nieuwe „oorlogsraad der geallieer den" het licht zal zien die ten doel heeft de voort durende samenwerking tusschen de Britsche en Amerikaansche stafofficieren. Deze oorlogsraad zal gelijk zijn aan den geallieerden oorlogsraad in Washington. Alleen meent men te mogen aannemen dat de Londensche oorlogsraad zich bijzonder met de strategische positie van Europa zal bezig hou den. terwijl, zooals fcekend. de oorlogsraad te Washington zich bezig houdt met den oorlogs toestand op den Stillen Oceaan. Daarenboven is, naar de „Daiily Telegraph" meent te weten, het doel van de huidige besprekingan in Londen om een „elastische" samenwerking te verkrijgen tusschen de geallieerden om te komen tot een sneller trans port van troepen en Voorraden van het eene oor- logstooneel naar het andere. Het tijdelijke blijvend? Eenige voorbeelden uit Haarlem Het is een bekend verschijnsel dat dingen die als tijdelijk worden aangekondigd vaak een lang leven hebben. Ook Haarlem levert voor die stelling bewijzen. Indertijd hebben wij gewezen op het zonderlinge geval dat het Postkantoor aan den kant van de Raaks brievenbussen had die. naar een bord ver kondigde, tijdelijk buiten gebruik gesteld waren. Die tijdelijkheio heeft eer. iange reeks van jaren geduurd. Er is pas een einde aan gekomen toen het kantoor verbouwd moest worden. Van die ge legenheid werd gebruik gemaakt de brievenbussen geheel te verwijderen. De belofte dat de bussen nog eens opnieuw in gebruik genomen zouden worden werd dus niet eens vervuld. Het is misschien 30 jaar of nog langer geleden dat de gemeente aan den Koudenhorn een huisje liet bouwen als tijdelijke behuizing voor de ambte naren van den Havendienst. Nu is dit huisje nog in gebruik en or wordt nog steeds piet over gedacht om maatregelen te nemen om ter zijner tijd tot een meer blijvende huisvesting voor de ambtenaren le komen. In den zomer van 1917 dus in deze dagen juist 25 jaar geleden werd op de bocht van het Spaarne waar de Koudenhorn en het Donkere Spaarne bijeenkomen, een groot houter. gebouw gezet als hulp veilinggebouw. De omwonenden, die in hun vrije uitzicht op het Spaarne belet werden, troostten- zich met ae zekerheid, dat het slechts een tijdelijke maatregel was. Maar nu die tijdelijkheid al weer haar zilveren jubiló viert, gaat men de hoop dat het nog eens weer anders zai wor den opgeven.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1