GROENTJES JEUGDDROOM ROMAN VAN CHRISTEL BROEHL—DELHAES 21) (Nadruk verboden) De oude heer schijnt echter zelf niet aan een dergelijk voornemen te denken. Voorloopig rookt hij slechts een sigaret met zijn jongen, verbaasden gast, vervolgens informeert hij belangstellend naar diens opleiding, capaciteiten en bizondere voorkeur en tenslotte heet het dan: „We zijn van plan van gemeentewege een nieuw ziekenhuis te bouwen. Onder ons gezegd.* kunnen de voorloopige ontwer pen, die ik ter inzage heb gehad, mij niet bijster bekoren. Ze zijn zoo weinig origineel. Maakt u eens wat. Misschien hebt u een idee?! Intusschen kunt u me wel eens wat werk, dat u tot dusver ge maakt hebt, laten zien". De aarde schijnt stil te staan: een burgemeester vraagt een der jongste ambtenaren van Bouw en Woningtoezicht of hij niet eens een teekening van een nineuw ziekenhuis wil maken! Dat is een voudig niet te begrijpen. Hoe komt ,.de ouwe" daar zoo plotseling bij? Dat moet toch iemand hem als het ware onder den neus hebben geduwd? Kyber laat in koonachtige haast al zijn meer of minder invloedrijke kennissen de revue passeeren. Er is er geen een, dien hij daartoe in staat acht en waar schijnlijk zou hij de ware oorzaak van deze vleiende onderscheiding nooit hebben gevonden, wanneer de burgemeester hem daarbij niet zelf zij het dan volkomen onbewust had geholpen. De oude heer vroeg namelijk: „U maakt de illustra ties voor het werk van Johanne Gahl?" Dan gaat Erich Kyber plotseling een licht op. Wie weet, dat hij die' illustraties maakt? Geen enkele van hen, met wie een burgemeester gewoon lijk pleegt om te gaan. Alleen Johanne zelf komt daarvoor in aanmerking. Dus Jo, denkt hij en zijn wangen gloeien. Terwijl hij zijn hoogsten chef vriendelijk eri correct op ontelbare vragen antwoord geeft, jagen hem onophoudelijk allerlei gedachten door het hoofd: Overal Jo. In de kleinste hoeken en gaten Jo. In zijn jeugd, in zijn studietijd, daarna Jo. Alles doet ze voor hem. Alles heeft hij aan haar te danken. En hij? Wat kan hij daar tegenover stel len? Dat schilderen telt niet mee. Met die illustra ties doet hij niets voor haar plezier. Waarschijnlijk zal hij daaraan zelf nog behoorlijk verdienen. En wat doet zij niet allemaal? Hij voelt zich innerlijk diep beschaamd. Uit eigen kracht vermocht hij dus niets? Altijd moet die vrouw, de sterkere, haar hand uitsteken om de vele raderen der machine aan het loopen te brengen. Groote, machtige Jo hanne! En toch lieve, kleine aanbiddelijke Jo. Terwijl de welwillende, oude magistraat spreekt en hii zelf daarop antwoorti geeft, spinnen Erich's innigste gedachten zich om Johanne. Maai- ook de wil ontwaakt in hem, de wil om te toonen, dat hij geen zwakkeling is, die een beetje geprotegeerd moet Worden, maar dat hij zelf, over de noodige krachten beschikt om zich baan te breken. Hij voelt zich bezield door den noodigen moed om een groote taak te volbrengen. Zijn geluk kent geen grenzen meer. Het is haast vermetel en gevaarlijk, zoo gelukkig te zijn. Thuis ontwerpt Kyber mateloos en impulsief in alles wat hij onderneemt onmiddellijk twee, drie ruwe sfhetsen voor het ziekenhuis. Het terrein staat hem duidelijk voor den geest. Het ligt aan het einde van de straat, waarin hij woont en hij behoeft dus niet ver te loopen om het in oogen- schouw te nemen. Zijn moeder merkt natuurlijk iets. Zijn uitge laten stemming laat zich niet verbergen en waar om zou Erich de eer, die hem te beurt is gevallen verzwijgen? Hij vertelt zijn moeder, wat Johanne weer voor hem gedaan heeft en in zijn ongekende geestdrift gaat hij zelfs nog verder: hij gewaagt in «chier buitensporige loftuigingen van zijn bewonde ring en zijn liefde voor Johanne. Zijn moeder kijkt hem oplettend aan en zegt dan veelbeteekenend: „Ja, ze is een zeer bijzondere vrouw en alle wijsheid van haar dertig jaren wendt ze aan om van jou iets behoorlijks te maken. Dat kunnen we niet genoeg \yaardeeren. Met haar zeven jaren voorsprong heeft ze natuurlijk heel wat meer ervaringen op verschillende dingen een die peren kijk dan een jongmensch als jij". Het is voor een verliefdere jongeman niet prettig om te hooren, wanneer de uitverkorene als zooveel ouder en verstandiger wordt voorgesteld. Ook Erich kan het niet verkroppen. „Maar moeder, je doet net, of Jo een ouwe tante is". „Dat bedoel ik natuurlijk niet. Maar een meisje, dat even oud is als een jongen, precies even oud is hem toch al jarén voor. Hoeveel meer is dat dus niet het geval met een zooveel jaren oudere vrouw". Jo een „oudere vrouw"!? Ja, zoo klinkt het toch. Afschuwelijk, zooals moeder daarop den nadruk kan leggen. Is het dan werkelijk waar, dat men tegen over een zeven jaar oudere vrouw steeds de zooveel jonge blijft? Dat verschil moet toch egns te over bruggen zijn. Eens zal men dat toch wel niet meer merken. Het onderwerp heeft voor Erich niets aan trekkelijks meer; hij stapt er vanaf en zoekt met gefronst voorhoofd een ander. Maar dat is ni» juifet weer niet naar den zin van mevrouw Kyber. De jongen zal toch niet. Jo is een allerliefste vrouw met vele voorbeeldige eigenschappen, maar dat neemt toch niet weg, dat zij voor den jongen te oud is. „Jo, ik bouw een huis! Voor het eerst in mijn leven mag ik echt bouwen, niet alleen maar toekijken, details teekenen en berekeningen maken!" De groote jongen weet van blijdschap niet meer wat hij doen moet. Nadat hij mevrouw Gahl door zijn harde bellen den schrik op het lijf heeft gejaagd, is hij bij twee, drie treden tegelijk de trap opgestormd en daarna Jo's werkkamer bin nengevallen. Zij zit aan haar schrijftafel en keert zich kalm om. Natuurlijk heeft ze z'n uitgelaten heid wel bemerkt, maar nochtans vraagt ze met een Verbaasd gezicht: „Wat is er met jou aan de hand? Ben je niet lekker geworden? Wie zou nu zoo dwaas zijn door jou een huis te laten bouwen? Door zoo'n groentje Erich Kyber blijft dicht voor Johanne staan. Door. z'n lengte moet hij wat voorover buigen, om be hoorlijk met haar te kunnen "praten. Hij is nog ge heel buiten adem van het harde loopen, maar zijn blauwe oogen stralen. ..Die vraag zal jij misschien wel het beste kun nen beantwoorden. Johanne Gahl!" zegt hij op elk woord den klemtoon leggend. „Ik?", vraagt ze. kwasi verwonderd. „Ach. Jo. welke burgemeseter zou het nu in zijn hoofd halen een van de laagste ambtenaren van Bouw- en Woningtoezicht bij zich te laten komen en hem op te dragen bouwplannen voor het nieuwe ziekenhuis te ontwerpen. Welnu. Meschlin heeft dat gedaan. Maar niet uit zichzelf". Johanne krabbelt een beetje met een potlood op het voor haar liggende papier. „Nou, dan heb je zeker een goeien vriend bij de gemeente, die een goed woordje voor je heeft ge daan veronderstelt ze, terwijl ze hem trouw hartig aankijkt. „Ja, ja, maar die goeie vriend bleek nogal heel wat van me te weten, o.a. dat ik de illustraties voor jouw boek maakt, wat nog maar zeer weinigen bekend is". Kyber lacht enJohanne antwoordt niet meer. Daar is ook trouwens moeilijk op te antwoor den. Maar Erich geeft Waar niet eens gelegenheid te overleggen. Hartstochtelijk zegt hij: „Je wilt het niet weten, Jo, maar ik weet dat jij en jij alleen dat weer hebt gedaan! Hoezeer ik me er ook over verheug, Jo ach je moest eens weten, hoe blij ik ben zoo zeer bedrukt het me toch ook. dat JU, de vrouw, al mijn schreden leidt en mijn lot in je hand neemt". (Wordt vervolgd). VREDEGERECHTSHOF. De moord op overste Mussert. Doodstraf geëischt tegen officier die de schoten loste De chaos in de oorlogsdagen tengevolge van de verraad-legende. 's GRAVENHAGE, 15 April. In een zitting, die ruim zeven uren duurde, heeft het vredege rechtshof te Den Haag Dinsdag de zaak behandeld tegen den reserve-kapitein A. J. C. Blom en den luitenant-adjudant A. J. Kruithof, wien ten laste is gelegd feitelijke insubordinatie in tijd van oorlog, den dood van den kantormementskommandant van Dordrecht, overste Mussert, tengevolge hebbend. Evenals de vorige week stond het hof onder leiding van rar, dr. Carp en trad prof. mr. dr. van Genechten als procureur-generaal op. Nadat niet minder dan 32 getuigen waren ge hoord, eischte de procureur-generaal tegen den reserve-luitenant Kruithof de doodstraf op grond van artikel 120 in verbinding met artikel 9 van het wetboek van militair strafrecht en tegen den reserve-kapitein Bom 20 jaren gevangenisstraf. Concrete feiten ontbraken. Allereerst werden de beide artsen gehoord, die overste Mussert ter plaatse van het misdrüf, het kantoor van het gemeentelijk electriciteitsbedrijf te Dordrecht, respectievelijk in het ziekenhuis te Gorkum, hebben onderzocht. Beiden waren een stemmig van oordeel, dat de vier geloste schoten doodelijk zijn geweest. Vervolgens werden een groot aantal officieren gehoord, waarmede overste Mussert samengewerkt heeft, of beter gezegd, samen had moeten werken. Uit al deze verhooren bleek, dat \fen contact door de schuld van die offi cieren weinig of geen sprake is geweest. Men wilde overste Mussert overal zooveel mogelijk buiten houden, aangezien men hem niet vertrouwde. Dien tengevolge was er zelfs geen geregeld overleg tus- schen de chefs der militaire onderdeelen, hetgeen fatale gevolgen heeft gehad. In den ochtend van den 13den Mei kreeg de reser-r ve-majoor den Boer van overste Mussert telefonisch bevel naar de Pont te gaan en te zorgen, dat er nie mand overheen kwam. Overste Mussert wilde Dordrecht tot het uiterste verdedigen. Daarop is ge tuige naar het kwartier van den overste gegaan om hem dringend aan te raden terug te trekken. Bij dit onderhoud waren nog twee officieren aanwezig. Om 14 .uur werd plotseling de deur geopend en stormde verdachte Bom met een revolver in de vuist de ka mer binnen. Na „handen omhoog" te hebben ge sommeerd vroeg hij: „Wie is overste Mussert?" „Ik", antwoordde de overste, waarop Bom zeide: „Ik arresteer u". Daarop volgde een hevige woor denwisseling, waarbij de overste zich op de bonst slaande den kapitein,toeriep: „Ik laat mij niet arres- •teeren door een mindere, schiet me maar kapot, als je een kerel bent". Qok tusschen Kruithof er overste Mussert zijn 'nog enkele woorden gewis seld. Plotseling hoorde getuige schoten knallen, die uit de revolver van Kruithof afkomstig waren. De overste zeeg ineen en bleef doodelijk gewond lig gen. Niets heeft getuige kunnen ontdekken, dat in strijd zou zijn met de krijgsmanseer van den ver- slagene. Integendeel was hij geïmponeerd door de kordate houding, die overste Mussert tegen zijn belagers aannam. Hij werd echter door velen als een verrader gebrandmerkt. De leiding van de lichte divisie sprak de ver dachtmakingen tegen overste Mussert niet tegen in tegendeel zelf uit. Uitlatingen als „het is maar goed, dat hij dood is, anders moesten wij hem nog van kant maken" kenschetst voldoende de stem ming onder officieren en manschappen jegen-- overste Mussert. De fatale berichtgeving van het algemeen hoofdkwartier, gebrek aan militaire op voeding,-de geruchtenstroom en het ontbreken van voldoende wapenen hebben er daarenboven in niet geringe mate toe bijgedragen den toestand, uiterst gespannen te maken. Een incident. De kapitein-adjudant van den verslagene, #ge- tuige van der Mark, is bij het drama tegenwoordig geweest. Hij schetst den overste als een onbereken baar mensch. Wantrouwen ten opzichte van de gezindheid van overste Mussert bestond bij getuige niet, wel echter ten aanzien van zijn geschiktheid als militair aanvoerder, hoewel hij daarin niet achter stond bij de overige officieren. President: heeft de overste zich lijdelijk verzet* en naar zijn vuurwapen gegrepen? Getuige: Dat heb ik met kunnen waarnemen. Procureur-generaal: Hebt u achter den rug van den overste om moeite gedaan hem afgezet te krij gen als kantonnementscommandant? Getuige: Neen. Procureur-generaalMaar dat er wantrouwen te gen hem bestond, hebt u wel overgebracht aan het commando der groep Kil. Getuige: Ik had niet veel tijd om na te denken en meende mijn plicht te doen. Procureur-generaal: Waarom schoot u niet terug teneinde het leven van een hooger officier, waaraan u als adjudant was toegevoegd, tegen muiters te verdedigen? Getuige: Ik had er geen gelegenheid toe. Procureur-generaal: Zegt u liever, dat u er geen moed toe had. U bent trouwens nog verder gegaan en hebt na den aanslag gezegd: „Het is jammer, maar er is een groote zorg van mij afgenomen". Getuige: Ja. Proc.-gen.: Vindt u dat in overeenstemming met uw eer als officier en hebt u er nooit over nage dacht dat er ook nu nog maar één oplossing is in overeenstemming met die eer? Of hebt u daar soms ook nog geen tijd voor gehad? De verdediger, mr. Zegers: Deze getuige draait het meest van allen. Wanneer de verdediger hem vraagt of hij op 12 Mei den kapitein Calmijer van den generalen staf gezegd heeft, dat in Dordrecht een chaotische toe stand heerscht, overste Mussert geen leiding gaf. niemand hem vertrouwde en getuige het niet meer uit kon houden indien overste Mussert niet zou worden afgezet, zakt getuige in elkaar, en moet on dersteund door toegeschoten veldwachters uit de zaal worden geleid. Uit het verhoor van den agent van politie De Roon blijkt, dat verdachte Bom in antwoord op de uitlating van ovqrste Mussert: „Als je een kerel bent schiet je me kapot" gezegd heeft: „Ik wil niet dood schieten". Generaal van Andel als getuige De commandant van de vesting Holland, gene raal van Andel, als getuige gehoord, verklaart op 10 Mei overste Mussert het commando over alle troepen in het kantonnement Dordrecht te hebben opgedragen. To^n hem telefonisch bericht werd. dat het commando groep-Kil overste Mussert had afgezet, op grond van de aanklacht, die zijn ad judant tegen hem had ingebracht, heeft hij onmid dellijk bevel gegeven, overste Mussert in zijn functie te herstellen, aangezien hem nimmer iets van verraad of ongeschiktheid gebleken is en dit ook voer uitgesloten hield- Deze getuige heeft overste Mussert de mectedeeling gedaan, dat Fran- sche en Nederlandsche pantserwagens ter» verster king voor Dordrecht in aantocht waren. Redenen waarom hij ten volle kon billijken, dat de overste de toegangswegen naar Dordrecht niet had laten ver sperren. Ook de commandant van de lichte divisie,, ko lonel van der Bijl. noch de reserve-majoor Stop- oelaar en overste de Haan hebben persoonlijk iets van verraad gemerkt. Majoor de Bie verklaarde dat op 16 Mei om 16 uur 2 vijandelijke pantserwagens buiten gevecht waren gesteld. Enkele oogenblikken later kwam overste Mussert op zijn commandopost om hem te spreken. Hij gaf hem bevel de z.g. K-rollen, die waren uit gelegd om de pantserwagens tegen te houden, op te ruimen, aangezien deze ook het eigen verkeer be lemmerden. Ook/lit wekte achterdocht op. Op weg met den overste naar diens eigen commandopost in 't postkantoor bemerkte getuige, dat zij gevolgd werden door zijn officieren, die met de revolver in den aanslag liepen. Reeds hoorde hij mompelen: doodschieten, waarop getuige hen met de hand be duidde. dit niet te doen. President: Vond u de gedachte van overste Mus sert, dat de K-rollen het eigen verkeer belemmer den, reden om hem te wantrouwen? Getuige: Vlak daarvoor waren twee Duitsche pantserwagens buiten gevecht gesteld. De overste heeft dit moeten hooren en eigen verkeer was er overigens niet. Raadsheer Sluyterman: was U niet bekend, dat er juist van de zijde waar de k-rollen lagen, Fran- sche pantserwagens werden verwacht? Getuige: neen, ik had alleen maar Duitsche ge zien. President: Hier ziet U tot welke gevolgen het leidt, wanneer er geen contact is tusschen de lei ders. Overste Mussert wist dit wel. Hjj had deze mededeeling van den commandant van de vesting Holland, generaal van Andel. Getuige: Wij wisten dat er Duitsche pantser wagens in aantocht waren. President: Waarom hebt U dat den' overste niet gemeld" Getuige: Ik heb het overste Mijsberg gemeld in de veronderstelling dat deze het door zou geven aan overste Mussert. Gen. Seyffardt: Wanneer U beyelen krijgt van meerderen en U meent dat die beVelen niet juist zijn, voert U ze dan niet uit en legt U ze dan naast U neer? Getuige: Ik dacht niet, ik wist, dat ze onjuist waren. Ook overste Mijsberg, de verdachte in de zaak gebr. van Dijk, werd in deze zaak als getuige ge hoord. Hem had het bevreemd, dat overste Mus sert hem opbelde met de mededeeling. dat hij onder zijn bevelen stond, hetgeen voor getuige van zelf sprak. Echter heeft hij zich niet aan diens bevelen gestoord.omdat hij van oordeel was reeds zeer gunstige stellingen in te nemen. Kolonel van Andel. die als commandant van de groep-Kil, overste Mussert van zijn functie had ontheven, op grond van het feit, dat diens adjudant had gezegd dat de overste geen leiding gaf, wensch- te te benadrukken, dat hij absoluut geen wan trouwen koesterde terzake de gezindheid van overste Mussert. Hij had echter een technische opleiding gehad en geen tactische, zoodoende was hij minder goed opgewassen tegen de taak waarvoor hij zich gesteld zag. De kapitein van den generalen staf Calmeiier is eveneens afgegaan op de stellige mededeelingen van den adjudant van den overste, van der Mark. Op verzoek van den verdediger zet getuige voorts uiteen, dat militair-juridisch kapitein Bom in het vak waar hij overste Mussert qd aanwijzing van lui tenant Kruithof had aangetroffen, de meerdere was van den overste. Luitenant Davidson werd als stel lingcommandant verrast door Duitsche pantserwa gens. die het vuur op zijn mannen openden. Het werd een wilde vlucht, maar later bevreemdde het hem dat overste Mussert bevel had gegeven de k-rollen tegen pantserwagens weer op te rollen, om dat deze het verkeer zouden belemmeren. Met deze mededeeling had hij zich naar verschillende hoogere chefs bégeven, die hem echter telkens een ander aanwezen, zoodat hij eindelijk bij het algemeen hoofdkwartier belandde, waar. juist toen hij daar was, een telexbericht binnenkwam, dat overste Mussert verraad had gepleegd en heulde met den vijand. Juffrouw Simons, als typiste op het A.H.K. werkzaam, heeft dit telexbericht ook gezien, maar weet niet vanwaar het afkomstig is, evenmin als een der andere officieren. Dominee Eronsgeest was ziek en derhalve niet ter zitting aanwezig. Daardoor -kon geen klaarheid wor den geschapen terzake de zeer belastende verkla ring die de f?etuige Luttik aflegde, n.l. dat deze pre dikant, blijkbaar als afschrikwekkend voorbeeld voor de kinderen van Luttik, die zich aangetrokken gevoelden tot de N.S.B., vertelde, flat overste Mus sert, terwijl hij stervende was aan ,de doodelijke scholen op hem gelost, tegen den Velser dominee zou hebben gezegd: „Ik-ben een verrader en heb mijn verdiende loon gekregen". Ook mevrouw Essink- Vlek. heeft ds. Bronsgeest aan een patiënt die naast haar lag in het ziekenhuis hooren zeggen, dat de beschuldiging van verraad aan het adres van overste Mussert op waarheid berustte. Ds. Bronsgeest ontkent blijkens een schriftelijke verklaring een en ander ten stelligste. In ieder ge val is vast komen te staan dat deze dienaar des Woords in het geheel niet bij het sterven van over ste Mussert tegenwoordig is geweest. Enkele getuigen a décharge verklaren tenslotte, dat zij als officier, hoewel behoorende tot het on derdeel van overste Mussert. op 10 Mei van hem geen belangrijke orders hebben ontvangen. De laatste getuige. Slob. zelf lid der N.S.B. zijnde, legt de verklaring af, dat verdachte Bom in zijn woonplaats bekend heeft gestaan als nationaal-so- cialist. Tegenover hem heeft hij zich op minachtende wijze uitgelaten over de wijze waarop in-het leger nationaal-socialistisch georiënteerde officieren wer den genegeerd en "behandeld. Zijn vrouw en moe der zijn beiden lid van de N. S. B. en Bom zelf stond alles behalve onsympahtiek tegenover deze bewe ging. Ht verhoor van de verdachten. Stap voor stap gaat de president daarna eerst met verdachte Bom, dan met verdachte Kruithof het verloop van het drama na. Bom zegt slechts zorg te hebben gekend voor de menschen die aan zijn hoede waren toevertrouwd en voorts gekweld te zijn geworden door de vraag, of zijn eigen vrouw en moeder niet zouden worden weggevoerd, zooals hij in zijn omgving vele nationaal-socialisten reeds wég had zien voeren. Zijn daad was een gevolg van eeri impuls, mede bepaald door de vele geruchten die over overste Mussert de ronde deden, bevelen die hem onbegrijpelijk voorkwamen en tenslotte de mededeeling van luitenant Kruithof: „Overste Mussert, die in Dordrecht de boel in de war heeft gestuurd, verblijft in uw vak". Daarop reageerde hij met een „dan arresteeren". De bedoeling om overste Mussert neer te schieten, heeft hij niet gehad. Verdachte Kruithof verklaart eveneens geen en kele persoonlijke ervaring te hebben ten aanzien van het „verraad" van overste Mussert. Nochtans was hij van oordeel, dat diens arrestatie een "ebi- dende eisch was. ^eenerzijds op grond van de ge ruchten. anderzijds op grond van de door overste Mussert gegeven bevelen. Hij heeft de doodelijke schoten gelost, omdat anders overste Mussert zijn revolver zou hebben getrokken en op hem zou hfebben geschoten. Requisitoir Prof. mr. dr. van Genechten ving zijn requisitoir aan met een uitvoerig historisch overzicht van het ontstaan, de verbreiding en gevolgen van de kunst matig in het leven geroepen ..verraad"-legende Want de roode draad van het drama dat uw hof te berechten heeft, begint maanden voor het drama zelf, en is gesponnen door hen, die ook nu nog, vanuit hun schuilplaatsen, tot nieuwe moorden ophitsen. Overste Mussert was een officier van den ouden stempel, met zorg het wanbeheer van het parle mentaire stelsel aanschouwend. In bar: en nieren militair, weigerde hij een politieke positie in te nemen en waakte er zelfs angstvallig voor, zijn broeder, die leider is van de N.S.B. zelfs maar bij familie te ontmoeten. Het oude regin\e eischte echter juist verpolitiekte officieren, bereid net systeem in zijn antj-Duitsche gezindheid te schragen. Eenmaal komi de dag, dat ook zü voor uw hof terecht zullen staan, om gestraft :e worden voor hetgeen zij aan ons volk hebben bedreven. Uitvoerig stond spreker stil bij de verschillende pogingen, de nationaal-socialisten in een zoo slech'. mogelijk daglicht te stellen. Spr. herinnerde in dit verband aan de roemruchte lichtkogel-affaire. waarvoor prof. Gerbrandy nimmer een afdoende verklaring heeft gegeven, hoewel hii wist, en het ook in het parlement verklaarde, dat het kwajon- genswerk was. Voorts wees spr. bp de honderden gezinnen in Nederland waar huiszoeking is ver richt in verband met de nationaal-socialistische ge zindheid. Nooit is er iets gevonden, maar ook nog nooit heeft de regeering haar vuile beschuldiging en verdachtmaking ingetrokken. Eer ging haar niet aan! Even voor den oorlog werden 21 Nederlanders ge ïnterneerd, door tfen heer de Geer rechtsteeks van landverraad beschuldigd. Nog nimmer is bekend ge maakt waarop deze beschuldiging in concreto be rust. Het ligt in mijn bedoeling, minister de Geer in de gelegenheid te stellen, zich hier te verant woorden. Sedert hij als vergeten burger toen weer laat merken dat hij geen vergeten burger wil zyn, zal hij dit ongetwijfeld aangenaam vinden. Mei tal van citaten uit de dag- en weekbladen toonde spr. aan, hoe ons volk in de pers propagan distisch rijp is gemaakt voor den oorlog en vooral voor een bloedbruiloft tegen de Nederlandsche na tionaal-socialisten. Nadat generaal Reynders in verband met de de fensieplannen ontslag had genomen, kwam generaal Winkelman. Onder deze leiding is het Nederlandsche volk den oorlog ingedreven. Het is waarachtig niet ver bazingwekkend. dat het na vier en een halven dag strijd reeds afgeloopen was! De beide verdachten zijn de voltrekkers geworden van een noodlot, dat anderen in hun bekrompen haatgevoelens en onverstand ontketend hebben. Nochtans moeten er voorbeelden gesteld worden, wil men dit kwaad den kop indrukken. Ten aanzien van de verdachten kan vastgesteld worden, dat er verschil is tusschen Bom en Kruit hof. Van Bom is niet bewezep, dat hij heeft willen dooden, al heeft hij zich ook aan feitelijke insubor dinatie schuldig gemaakt. Tegen hem meen ik te kunnen volstaan met een gevangenisstraf te eischen van twintig jaar. Voor Kruithof spreekt niets, alles pleit tegen hem. Wanneer hij niet de zwaar ste straf krijgt, is dit een vrijbrief voor alle verdere moordenaars die speculeerén op een overwinning van Engeland en het bolsjewisme. Indien uw hof bereid is, dit hoogste vonnis te véllen, beteekent dit nog niet, dat ,het in zijn volle zwaarte voltrok ken behoeft te worden. Immers, wanneer zou blij ken aan den vijand van het Nederlandsche volk, dat de nationaal-socialistische staat met hen die de gemeenschap bedreigen en den wederopbouw van ons volk willen beletten, afdoende'weet te hande len, dan is het misschien niet noodig, de dood straf te voltrekken, dief ik voor verdachte Kruithof moet oischen op grond van artikel 120 in verbin ding met artikel 9 van het wetboek van militair strafrecht. Deze man heeft zich aan het ernstigste schuldig gemaakt waaraan een soldaat zich schuldig kan maken. Wanneer wij een fatsoenlijk leger hadden gehad, zou hij geen vijf minuten na zijn misdaad meer hebben geleefd. Wij begrijpen nu waarom dit is geschied: degenen die hem hadden moeten straf fen, waren geestelijk medeplichtig. Tegen hem kan slechts één straf worden uitgesproken en die is het, die ik van uw hof eisch! PLEIDOOI. De verdediger van de beide verdachten, mr. W. F. H. Zegers, zeide verheugd te zijn, dat de krijgs manseer van overste Mussert onbezoedeld is. Dat hij nochtans de verdachten verdedigt, komt, omdat hij in hen de slachtoffers ziet van datgene, wat door den procureur-generaal zoo uitvoerig is betoogd. Spr. wijt het gebeurde met overste Mussert aan een ongelukkige samenloop van omstandigheden. Hij was een eerlijk soldaat, daar heb ik, die hem van nabij pok als soldaat heb leeren kennen, nooit aan getwijfeld. Hij was ook een knap technicus, maar 5ad geen tactische opleiding gehad. Zoo rijst de vraag, of hij in Dordrecht wel op zijn plaats was. Bovendien had hij een moeilijk karakter, waar door samenwerking niet gemakkelijk werd. De roddelpraatjes en het feit. dat er in en rtfcidom Dordrecht te weinig wapenen voorhanden waren, hadden den toestand zeer gespannen gemaakt. De Werkelijke daders zijn buiten bereik. Dat spijt mij niet minder dan den procureur-generaal. Intusschen is wel komen vast te staan tijdens deze procedure, welke motieven er toe hebben geleid, dat de beide verdachten tot hun vreeselijke daad zijn gekomen. De verwarde omstandigheden in aanmer king genomen, wordt hun daad verklaarbaar: zij zelf meenen dan ook niets anders dan hun plicht te hebben gedaan. Om na twee jaar de doodstraf te eischen acht 8e TREKKING HA1GHTON CO. WETTIGE PREMIELEENING 1912 2« KLASSE. 2e LIJST. TREKKING VAN WOENSDAG 15 APRIL 1942 HOOGE PBEM1EN t 20 000 13842 f 5 00013273 t 2.000.— 15633 f 1 600 3817 10778 t -1000— 13624 16031 16773 I 400— 19311 t 200 900 17081 t 100 2399 12111 13S35 14915 15651 15750 20298 PREMlEN VAN 30.— 22 36 63 122 127 171 195 200 281 298 316 329 334 377 466 460 539 587 621 648 687 755 827 833 554 874 918 939 940 1112 1150 1161 1203 1209 1213 1387 1388 1391 1393 1473 1537 1562 1581 1610 1618 1626 1655 1719 1757 1763 1813 1830 1850 1879 1913 1914 1933 2021 2087 2146 2153 2156 2190 224! 2242 2244 2258 2277 2317 2433 2447 2475 2483 2498 2512 2545 2621 2635 2640 2658 2751 2765 2773 2779 2821 2848 2945 2962 2979 3027 3117 3182 3183 3230 3264 3281 3291 3297 3325 3327 3332 3354 3362 3417 3458 3495 3529 3600 3601 3606 3663 367Q 3671 3720 3729 3778 3793 3852 3860 3868 3941 3946 4003 4011 4013 4033 4074 4089 4137 4162 4223 4250 4264 4288 4295 4313 4320 4331 4365 4380 4383 4398 4412 4444 4498 4501 4542 4543 4582 4611 4700 4740 4811 4817 4860 4S02 4908 4923 4925 4959 4968 5044 5057 5069 5073 5158 5182 5197 5218 5264 5263 5275 5307 5322 5339 8358 5486 5495 5497 5532 5542 5551 5553 6571 5592 5598 5879 5681 5693 5710 5727 5776 5782 6812 5837 5845 5866 5876 5522 6011 6029 6056 6112 6234 6236 6307 6350 6450 «570 6S85 6686 6713 6732 6809 6810 6830 6837 6851 6900 6901 6925 6927 7005 7026 7C36 7069 7098 7121 7140 7164 7218 7233 7324 734S 7355 7360 7369 7455 7470 7479 7496 7500 7504 7550 7552 7558 7574 7585 7602 7619 7657 7662 7669 7690 7T32 7861 7862 7927 7979 7985 7990 8005 8008 8033 8035 8058 8127 8157 8164 8165 8170 8172 8199 8201 8216 8218 -«244 8317 8345 841» 8427 8444 844e 8515 6594 8716 8727 8753 S305 8805 8862 8859 8863 8902 891s 9003 9006 9015 9019 9057 9060 9115 9139 9142 9174 920O 9222 9251 9259 9295 9386 9387 9403 9410 9435 9440 9521 9536 9573 9584 9621 9791 9792 9807 9825 9864 9870 9906 9938 9946 9950 9970 10081 10096 10130 10155 10167 lOlfti 10198 10215 10239 10245 10252 10302 10368 10412 10416 10426 10445 10458 10615 10523 10548 10564 10641 10673 10742 10772 10854 1OS90 10963 10967 11063 11070 11098 11153 11204 11219 11257 11338 11358 11382 11392 11421 11525 11649 11594 116CO 11651 11654 11660 11670 H7SS 11760 11804 11813 11832 11843 11859 11872 11934 11995 12019 12080 12090 12158 12188 12277 12370 12379 12380 123B8 12401 12410 12414 13473 12478 12533 12541 12577 12579 12619 12629 12632 12657 12711 12713 12761 12806 12847 12894 12931 12963 12993 13062 13036 13173 13218 13251 13297 13315 13352 13394 13419 13465 13494 13572 13573 13637 13645 13694 13S33 13874 13914 1SÏ73 13982 13994 13996 14009 14028 14060 14091 14113 14192 14223 14233 14241 14301 14308 14378-14446 14579 14647 14G49 •.4613 14678 14686 14702 14709 14781 14780 14820 14836 14896 14903 14901 16024 15047 15115 16130 1516» 15194 15226 15230 15276 15313 15444 15462 15523 1S5S3 15572 1UU 15710 15715 15729 IS732 15742 15730 1S"89 15795 1 5812 1585! 15839 15947 15955 15970 15095 16354 16062 16083 16124 16135 16T68 16179 16187 16255 16272 16283 16357 1C381 16401 18454 16-545 16549 16554 16555 1 6574 16630 1664. 16597 16712 16730 16757 16763 16817 16838 16657 16900 ICS25 16954 16971 17027 l"050 17056 17068 17992 17111 17140 17142 17143 17186 17228 17229 17230 17250 17286 11808 17409 17416 17433 17464 17474 17486 17512 17573 17575 17610 IJ011 17618 17623 17653 17749 1..57 17837 ;7c31 17898 1 7911 lïOli 1802» IB049 18051 19*5 18078 18C99 1B210 1B329 1BS35 1S349 18431 18446 16470 18550 18601 18627 18655 18703 18737 18738 18766 1S314 18823 13834 1 8912 18933 19009 19045 19071 19179 19194 19226 19297 19302 19306 19398 19401 19407 19447 19545 1D556 19565 19627 1D70<»19704 19771 19774 1B796 19803 19805 19825 19849 19B84 19390 19979 19-97 20002 20062 20063 20085 20107 9i>340 20244 20240 20354 20357 20361 2O4O0 20418 20421 20427 20431 30563 2CÏ67 2O590 20620 20561 20741 20789 Q08O1 30609 30611 30633 23856 30653 20670 20673 30S15 ONGECORRIGEERD 13859 14118 -.4575 17307 17478 17804 18180 18669 19046 1 7.3 19818 tv.:-; 20469 spreker voor geheel het Nederlandsche volk on aanvaardbaar men vergist zich wanneer men meent daarmede de belangen van de N. S. B. te dienen. Bovendien staat op muiterij tijdens den oorlogs toestand niet de doodstraf, aldus spr., en kan dus ook in dit geval niet geëischt worden. Resumeerende concludeerde spr. voor beide ver dachten tot vriispraak of gevangenisstraf voor den duur der voorloopige hechtenis. Het vredegerechtsnof zal over veertien dagen von nis wijzen. AMSTERDAMSCHE BALLAST MAATSCHAPPIJ. AMSTERDAM 14 Heden werd een buitengewone algemeene vergadering van de Amsterdamsche Ballast Maatschappij gehouden. In de vergadering van 30 Maart J.l. waren geen voldoende aandcelen vertegenwoordigd, zoodat geen lechtsgeldlge besluiten konden worden geno men en een tweede vergadering moest worden uitge schreven. Vertegenwoordigd waren 49 aandeelen. recht hebbende op 49 stemmen. Aan de orde was een voorstel tot statutenwijziging verband houdende met de herkapi talisatie der vennootschap ln lder voege, dat hc: kapi taal met 1 1.250.000 wordt verhoogd tot l 3.750.000. waarbij op elke twee aandeelen een bonus ajindee! wordt uitge keerd. dit voorstel werd door de vergadering aange nomen. OFFICIEEI.E MEDEDEELINGEN". MAXIMUM ZAADTEF.LTPRÏJZEN VOOR WITTE-, ROODE-, SAVOVE-. SPRUIT- EN IlOERKNKOOL 1911'42. Het Rijksbureau Voedselvoorziening ln Oorlogstijd maakt ln overleg met den Gemachtigde voor de Prijzen bekend; dat de maximpm-zaadteeltpi ijzen 1941 1942 voor Witte-, Roode er. Savoyekool. alsmede voor Spruit- en Boeren kool verhoogd zijn en als volgt lulden: Teeltprijs 1941T942 voor levering van teler aan hande laar franco spoor of boot exclusief verpakking (in guldens). PRODUCT Tccltpr. Catastrophe- Ultelndel. WITTE KOOL 13 Mrt "41 toeslag. teeltpr. Amager hoogc Amager kortstronk Brunswijker Buderlcher Dlthmarscher middel vroege Dithmarscher Treib Erurter Eersteling Etampes Express Glückstadter Hollandsche late Juni Reuzen Kasseier K Kopenhagener M.wkt Langendljker Herfst 150.- 75.- 150.- 1#: 225.- - 225.— 60.— 180.— 80,— 180.— 112.50 75.— 75.— 337.50 225,— 225,— 225.— 225.— 337.50 225.— ■Langendljker Hei Magctenburger Roem v. Enkhulzen IfeR Nfëis Suikerhoed Filderkraus ROODE KOOL. Berlijnsche Dithmarscher Erfurter kleine vroege Erfurter Reuzen Erfurter vroege donker- roode Groote donkerroode late.. Holl. Export Mlddelvroege Holl. Export winter be waar Kissendrup Moorenkop Steenkop Otrechtsche Zlttauer SAVOYE KOOL. Bonner Advent Aubervllllers Vertus Dithmarscher Mlddelvroege IJzerkop Erfurter. gele Winter Frankfurter Zuckerhut Johannlstag Kitzlnger KÖlner Markt WInterfürst, nabouw Wiener Kapuziener Ulmer vroege SPRUITKÖOL. Brusselsche Fest und Viel Hercules Spiraal Westlandsche Zwljndrechtsche BOERENKOOL. Dreienbrunnen Halfhooge Moskrul Lerchenzungen Hooge groene Lage groene fijngekrulde.. Lage groene krul Hooge bruine Lage bruine Boterkool. goudgele Boterkool, goudgele zclf- sluitbaar 247,50 123.75 371,25 247.50 123.75 371,25 247.50 123.75 371.25 247.50 123,75 371.25 247.50 123.7S 371.25 247.50 123.75 371,25 315.— 157.50 472.51 375,— 187.50 562.50 247.50 123,75 371.25 247,50 123.75 371.25 247,50 123.75 371.25 247.50 123.75 371.25 247,50 123.75 371.25 157.50 78,75 236.25 131.25 65,60 196,85 131,25 65,60 196.85 157,50 78.75 236,25 131,25 65,60 196,85 131.25 65,60 196.85 131.25 65,60 196.85 131.25 65.60 196.85 131,25 65,60 196.85- 131.25 65,60 196,85 187,50 03.75 281,?5 157.50 78.75 236,26 131,25 r» 05,60 196,85 127,50 03,75 191,25 150.— 75,— 225.— 150,— 75.— 225,— 150,— 76.— 225.— 168,75 84,35 253,10 168,75 84,35 253,10 82.50 41,25 123.75 82,50 41,23 123.75 82,80 41,25 123,75 82,50 41.25 123,75 67.50 33.75 101.25 67,50 33,75 101,25 90.— 45.— 135,- 56.25 168.1% Ingeschreven als Persbericht No. 547. L. en V. MAXIMUM TEBLTPRIJZEN GROENTEZADEN 1942. Het Rijksbureau Voedselvoorziening in Oorlogstijd brengt in overleg met den Gemachtigde voor de Prijzen ter ken nis van belanghebbenden, dat tot het verkrijgen van over eenstemming ln de teeltprljzen van versche groenten cn die van groentezaden de volgende maximum teeltprljzen aangehouden kunnen worden Wi het ln 1942 afsluiten van teeltcontracten voor groentenzaden. SPINAZIE. Grootteelt per 100 kg. 46.- MÜnsterlünder Universal Viroflay Schcrpzaad Grootteelt per 100 kg. 38.- 38.— 70.— Juliana.. Koning van Denemarken Victoria Matador RADIJS Alle soorten RAMENAS Zomer- en Herfstsoortcn STAMBOONEN, MET. DRAAD. Wilhelmina 53.— Krombek S3>- Noordster 53.— St. Andreas 42.— Londoner Markt 42.— Wachs Ideal 60.— Wachs Rheinland 53,— Hercules 60. Erfurter Speek 48.— Honderd voor één 45.— Oostfrlesche Spek 60. STAMBOONEN. ZONDER DRAAD. Alpha 60.— Dubb. Hollandsche 54.— Hinrichs Reuzen 54.— Conserva 54. Saxa 44.— Perfect 64.— Genfer Markt 44. Wachs Beste van allen75,— Wachs Boterkonlngin 75.— Wachs Goudhoorn 62,— Wachs Superba 62,— Wachs Mont d'Or55.— Wagenaals 41.— STÖKBOONEN, MET DRAAD. Mandvuller 115,— JuU 105.— Mombacher Spek U5. Pher.omeen 115,— BlauhUlslger Speek 115.— Slagzwaard 125.— Wachs Mont d'Or 125,— Wachs Goudboon 125,— STOKBOONEN, ZONDER DRAAD. Imperator 130,— Kapitein Weddingen 125. Meesterstuk 125.— Mondstopper 125. Sulkerpaarl, Perfect 115, PRONKBOONEN. Witte Reuzen 78.— Prijswlnner 72. Szar 72. Roodbloelende 55.— Bontbloeiende 55.— UIEN. Gele., 300.—findien plantgoed gratis verstrekt wordt; 375.— indien teler het plantgoed verstrekt; Bloedroode 375.— indien plantgoed gratis verstrekt wordt 450,— indien teler het plantgoed verstrekt. TUINKERS 34.— BORAGE 100.— DILLE 50.— N B. De klelnteeltpnjzen gelden alleen voor zaden ln West-Friesland te telen. De grootteeltprijzen voor zaden, te telen ln het overige gedeelte van het land. Ingeschreven als Persbericht No. 546. L. V. 73.— 62,— 86.— 62.— 84,— 133.— 115.— 133.— 133.— 133.— 145.— 145.— 145.— 145.— 145.— 145,— Brieven op advertenties kunnei naar keuze van den adverteerder aan ons kantoor worden afge haald of tegelijk met de couran' in den namiddag door ons wor den bezorgd Personeel gevraagd Voor Huishouding V Gevr. per 1 Mei in kl. inrichting fl. WERKMEISJE v. d. en n. P.G. Adres Jansweg 40. Gevr een net jong MEISJE om eenige wekefi op kindje van 2 j. te passen met lichte huU. bezigh. Kle verparkweg 21c. $i Gevr. net DAGMEISJE, 's Zon dags vrij. Tram of bus wordt ver goed. Adres: Rembrandtlaan 14, kaabijtada. 4 HANDIG MEISJE gevr v d en n., niet ben. 20 j. Zond. vrij Zandv. 'aan 190, Heemst. '4 Gevr NET MEISJE van 8 30—4 in kl. gezin- Hoog loon Heerenweg 201. Heemstede. 'f Net MEISJE gevr. van 9-1 uur. Brakel. Warmoesstraat 6. HULP i. d. HUISHOUDING ge vr. in kl. gezin. Hoog loon. Aanm. Kerklaan 50. Heemstede. 4 Gevr. FL. MEISJE van R 30— 5. Meerdere hulp aanw Lindelaan 53, Overveen bij Stoop's Bad. Firma Rijnveld. Groote Houtstr. 18A vr» NETTE WERKSTER, van 9-1. Hoog loon. 4 NET DAGMEISJE gevr zelfst. k.w. van 8-7.30 v.g.g.v Brederode- str. 26 (Kleverpark). 4 Gevr NET MEISJE v. d. en n.. goede behandeling. Zandvoort, Rin kel, Brederodestraat 127 4 MEISJE gevr. v. heele of halve dgn of werkster v. elke morgen, in kl. gez., v.g.g.v. Dahilialaan 15, Aerdenhout. Gevr MEISJE v. halve dagen. Julianalaan 288, Dalhuizen-i 4 Gevr. net BURGERMEISJE, v.g.g.v. van 8-5 uur Zond. en V2 dag i. d. Week vr. Schotersingel 113 4 Net jong MEISJE gevr. voor dag en nacht Hyacinthenlaan 29 (bij Zijl weg). 4 Gevr. per 1 Mei of eerder net betrouwb. MEISJE v. d- en n., zelf st. k. w. en k. Prettige werkkr. Goed loon. Spiegelenburglaan 7, Aerdenhout. tel 27927. 4 Jong DAGMEISJE gevr van 8.30-12 30 yu'\ Aanm. Frans Hals straat IS rd. Van 7-8 uur n.m. '4 WERKSTER gevraagd voor de schoonmaak. Stalp. v. d. Wielen- straat 27, Hrl N 4 Gevr FLINK MEISJE, zelfst. kunnende werken, van half 9-4 u. Zaanenlaan 99 4 NET MEISJE gevr. In gezin van 2 pers. van 9 uur tot 12.30 uur. Zond. vrij. Duinoordstraat 20. 4 NET MEISJE gevr. van 8-4 u. Zond. vrij. Vergierdeweg 161. 4 RK. DAGMEISJE gevr. 17 a 18 jaar. Ook voor winkel. Dolfijn straat 2. Hrl. N. 4 Flinke WERKSTER gevr voor kantoor, dagel. van 5.30-730 uur. Schouwburgstraat 66. Gevr. jonge WERKSTER voor Dinsdag en Vrijdag van 9-1 uur. Velserstraat 95, Hrl. 4 Geve FL. HULP v. 9-12 u. Leidschëvaart 118. 4 MEISJE gevr. 20 jaar togen 27 April van 8 30-4 uur. Zelf brood meebrengen. Zondags vrij Heemst. Dreef 282. 4 Gevr NETTE WERKSTER in kl. gez. Do. v. L-5, Vr v. 9-5 u. Van Dalenlaan 41. Santpoort. 4 Gevr. per 1 Mei fl. MEISJE v. d.'en n.. v.g.g.v. Mevr. Taconis. P. C. Hooftlaan 44. Driehuis. 4 Net aank. MEISJE gevr. bij Dames v. 9 tot 3. Aanm.: 7-8. Van Hogendorpstraat 16. 4 Gevr in gezin van 2 pers. net MEISJE van 8.30-12.30 voor hulp ln de huish., niet ben. 16 j. Dijlsstr, 12. NET DAGMEISJE gevr. in ge zin van 3 pers. van 8-5 u. Heemst Dreef 39 4 Gevr een HUISNAAISTER Joan Mauritsplein 25. Overveen. Gevr. NET MEISJE v. 9-3 u. Niet ben. 18 j. Flink loon. Zand- voortsehelaan 61, Heemstede. 4 WERKSTER gevraagd voor den Vrijdagmorgen of Zaterdagmorgen van 9-1. Br. G 3170. 4 Gevr. NETTE DAGDIENST BODE, v.g.g.v. van 8-7 u. met hui selijk verkeer. 'Goed loon Jongert, Verspronckweg 38. 4 Gevr. te Haarlem 1 Mei of ia- Ier fl degelijke R.K. DIENSTBODE k. koken, liefst katoen en zwart dragend, v.g.g.v. Meerdere hulp aanw. Br G 3172. '4 Mevr. Menso. W de Zwijgerlaan 23, Santp. vr. NET MEISJE v. d. dag. Goed verzorg, en goed loon. Reisk. worden verg. 4 Gevr. MEISJE voor de huish voor halve of heele dagen. Kruis weg 70c (winkel). 4 Gevraagd, bij 2 dames te Heem stede. NETTE DIENSTBODE voor heele dagen, goed kunnende wer ken en koken. P.G., van goede ge- tulgen voorzien. Joh. Verhulst- laan 18. 4 1 Juni gevr. besch. MEISJE. P.G., die als huisgenAJnet de huis- vr. alle voork. w. w. verr., ook koken. Br. G 3175 4 Gevr. flinkd jonge WERKSTER, voorloopig enkele dagen per week. Br. G 3177. 4 Gevr. NET DAGMEISJE, v. g. g. v.. van 8.30- 5 uur. Wagnerkade 83. Heemslede. 4 Voor spoedig gevr. fl. MEISJE, g. k. k. en w. Ted. v. Berkhoutlaan 9. Aerdenhout. 4 NET MEISJE gevr. in kl. gezin, 9-4 uur, hoogstens 17 j. Juliana- straat 14. 4 Gevr. een DAGMEISJE v.g.g.v. Aanm. Spruitenboschstraat 7. 4 In kl gezin WERKSTER gevr. Werktijd nader te bespr. Aanm. na 6 uur y. d, .Vlnnestraat 24, 4 Flink MEISJE gevr. v. d. dag of d 'en n., zelfst. kunn. werken in kl. burgergezin z. k. hulsel verk. Bre- deroodscheveg 106, Santpoort. 4 G6vr. NÉT MEISJE v©cr dag en nacht. Kleverlaan 101, Bloemen- daal. 4 Nette jonge .WERKSTER gevr. voor de schoonmaak. Zich te ver voegen. Parklaan 101, liefst na 7 u. 4 WERKSTER gevr. 1 dag of 2 ochtenden. Velserstraat 78. 4 Gevr. te H'stede teg. eind. April HULP IN DE HUISH. bij Heer al leen. met kindje van 6 jaar Br. 3156. 4 Gevr. FLINK MEISJE voor de huish., goed kunn. werken en met baby kunnende omgaan. Prettige werkkring. Tevens werkster gevr v. d. Zaterdag. Br. G 3157. 4 NET MEISJE gevr. van 8.30-3 uur. Ripperdapark 41 (huis). Aan- m. na 5 uur: Zaanenlaan 61. 4 Gevr. jong handig MEISJE 8- 12.30. Vrijdags 4 uur. Mr. Cornells- straat 88 r. - Voor Bedrijf 4 Voor direct gevraagd LEER- LING-COIFFEUSE. Br G 3231. 4 Privé-kantoor A'hout vr. v. di recte indiensttr. JONGEDAME, ah steno-typiste cn adm. kracht, m. eenige practljk en bewijzen van accuratesse. Voorl. halve dgn. Br. opg. verl sal. G 3230. 4 Voor diverse afdcclingcn vra gen wij LEERLINGEN. Aanm. vóór 12 uur. Geraon, Vcrwulft 5. 4 BF.KW. STRIJKSTER en 3 ncttt meisjes gevr. IJmuider Wasscherij, Snelliusstr. 39 IJm Na 5.30 u. Burg. Rambonnetl. 25. IJm 4 HANDIGE JONGENS gevraagd leeftijd 16 jaar voor licht tim merwerk. Aanmelden Havenstraat 53, Heemstede, icdcren dag tus schen 8 en 5 uur. 4 B.z.a. 2 dagen per week. IN CASSO of dergelijks Br. G 3185. 4 VRL. JONGSTE BEDIENDE gevr. op klein handelskantoor t« H'stede, .Uity, lol, Q 3188*

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 3