n^hAKKEBÏJE HOEST.L ABDIJSIROOP IN ENKELE REGELS Wekken of inmaken voor den komenden winter! Maarschalk J gezant te Agi \au Krualic. ,-ko Kvaternlk (ml i de hcidcnkiux bij i«s) woonde niet den Duitsclieii en Italfaaiischen \au den eersten verjaardag der onatliankelijkheid Atiantlc-Holland-Pax Holland-c In de luwte van het hout langs den rljks- Amsterdam-Haarlem bloeien nabij Liedobrug de eerste erocus-velden. Pas Holland-Pg Haan-m Houdt u van sehorseneeri'n? Het Is een groente, welke op het oosenlilik sterk in zuaug is. Jlier wordt ze ..getrokken". Pax Ho Hand-de xiaan-c Ook de boer lieeft geleerd, j&zimder en hygiënischer te wonen. Een tweetal foto's den ouden en den nieuwen toestand op de Duiisclie boerderijen duidelijk in lx» £-P.K. -Recla-P&x-Ho 1 land De aanslag op Von Papen Uit Ankara verneemt het D.N.B.: Woensdag, op den derden dag van het proces wegens den aanslag or Von Papen, hebben de beide Sovjet-Russische ver dachten. Pawlof en Kornilof, hun vertragingstactiek voortgezet. De verdediger van den Turkschen beklaagde Ab- doerrhaman verklaarde dat zijn cliënt berouw had over zijn daad. Pawlof moest zich wegens onbehoor lijk optreden een berisping van den "president laten welgevallen. Hij verzocht voor Kornilof en zichzelf voorloopige invrijheidstelling tegen borgtocht. De pre sident verklaarde dat de beide verdachten niet slecht:, in hechtenis waren, doch dat bovendien een uitermate zware verdenking op hen rustte Van invrijheidstel ling kon in geen geval sprake zijn. De vertegenwoor diger van het openbaar ministerie was dezelfde op vatting toegedaan en protesteerde tegende voortdu rende pogingen der verdachten om het proces te trai- neeren. Pawlof stelde den eisch in contact te mogen treden met een rechtskundigen raadsman, die speciaal voor dit proces naar Ankara was gekomen De rechtbank verklaarde evenwel dat volgens de Turksche wet het optreden van een buitenlandschen advocaat ontoe laatbaar is. Daar de verdachten door nieuwe bezwaren" telkens weer probeeren het proces te rekken, maakte de pre sident der rechtbank na korte beraadslaging bekend dat men beklaagden nog eenmaal vijf tot tien minu ten tijd zou geven om hun bezwaren mondeling naar voren te brengen. Nieuwe bezwarenmoesten dan schriftelijk worden ingediend. Daarop werd de schriftelijke verklaring van den Duitschen ambassadeur Von Papen voorgelezen. Hierin werd het verloop van den aanslag geschilderd, waarbij er op gewezen werd dat volgens den portier van de' Italiaansche ambassade na den aanslag twee mannen werden waargenomen, die wegvluchtten in het vrije veld. Voorts deelde Von Papen in zijn rapport mee dat hij dagelijks om tien uur 's morgens zijn particuliere wo ning verliet om zich in gezelschap van zijn vrouw naar de ambassade te begeven. Het was dus gemakkelijk mogelijk geweest deze dagelijksche gangen te volgen. De officier van justitie noemde in de middagzitting een door de politie opgesteld protocol zeer belang wekkend. Hieruit blijkt, dat de verdachte Pawlof op zijn tochtjes door Istanboel dikwijls in een auto is gezien, die een nummer van de Sovjet ambassade droeg: Hierop nam Pawlof het woord. Opgewonden schreeuwde hij in de zaal dat hij en Kornilof slacht offers waren van een Trotzkistische combinatie, van een provocatie die ten d^el heeft de goede betrekkin gen tusschen Turkije etude Sovjet Unie te vertroebe len. een provocatie, die in het algemeen alleen tegen de Sovjet Unie en tegen de democratieën is gericht. Pavlof «telde pogingen in het werk om het bolsjewis me op te hemelen en alles op rekening van het Trotz- kisme te schuiven, dat. naar hij beweerde, oqder het masker van communistische provocateurs dezen aan slag heeft gepleegd. In plaats van de beide Sovjet Russische verdachten moest eigenlijk het Trotzkisme op de beklaagdenbank zitten. Ten slotte ontnam de president Pawlof het woord en liet hij tirades op de Sovjet Unie niet meer toe. Vervolgens ging hij tot een mondeling verhoor van de getuigen over. Hierbij- bleek dat zoowel een Turk sche vrouw als ook een Turksche taxi-chauffeur ver klaarden dat onmiddellijk voor de ontploffing in de buurt^een roode auto was waargenomen, welke het diplomatennummer 0320 droeg, dus tot de Sovjet- ambassade behoorde. In deze auto heeft de taxichauf feur den verdachte Kornilof kort voor den aanslag gezien. BRITSCH LUCHTMAARSCHALK VERMIST. STOCKHOLM, 15 April (D.N.B.) De opper bevelhebber van de Britsche luchtmacht in het Oost- Aziatische Stille Zuidzeegebied. vic'e-luchtmaar- scbalk Pulford. wordt, naar de Britsche Berichten dienst meldt, thans van officieele zijde als vermist opgegeven, nadat aanvankelijk bericht was, dat Pulford kort voor den val van Singapore ontsnapt was. Waarom? Als er AKKERTJES zijn, e de-pijnlijke boeien verbreken, het hoofd weer helder maken binnen 'n kwartier. De Nederhndsche Pijnstiller UITGAAN Heden DONDERDAG 16 APRIL: Gemeentel'-k Concertgebouw: Beethoven's piano sonaten door Karei de Jong, 7.30 uur. Stadsschouwburg: Optreden van het gezelschap „De Jonge Rotterdammers"' met o.a. Kees Pruis, 7.45 uur. Palace: „Jongens van de koopvaardij", 2.6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Circusgasten", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. - Frans Hals Theater: ..Boefje", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Der lifebe Augustin", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma, o.a. Stad en land in de lente, van 12 uur af. VRIJDAG 17 APRIL: Bioscopen: Nieuwe programma's. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgeps acht uur (ook op Zon dag) geopend: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378. Firma Begeman en Sneltjes, Kruisweg 30. Tel. 10043. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65. Tel. 23525. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, Tel. 28320. Die prikkel' wordt veroorzaakt doordat de slijmvliezen ontstoken zijn. Neem dan Abdijsiroop, die de slijm dopt loskomen, de hoestprikkel verwijdert. Vanouds beproefd b(j hoest, griep, bronchitis, asthma. AKKER'S Italiaansch weermachtsbericht. Hoofdredacteur: C. .1. van Tilburg, Heemstede PIv. Hoofdredacteur: G. N. I,eendere, Heemstede Eerste medewerker: F. C. Dcrks, Haarlem Luchtgevecht nabij Ain el Gazala ROME, 15 April (Stefani). Het Italiaansche weer- machtbericht van heden luidt als volgt: Levendige activiteit in de lucht boven Cyrenaïca. Onze jagers hebben den strijd aangebonden met een sterke vijandelijke formatie in de omgeving van Ain el Gazala en twee toestellen neergeschoten, terwijl zij 10 andere vliegtuigen doeltreffend met mitrailleur- vuur bestookten. Tijdens een aanval op Benghasi, welke geen slacht offers heeft geëischt, \js een Britsch toestel door af- weervuur getroffen eri neergestort. Twee van onze toestellen zijn niet op hun basis teruggekeerd. Tijdens een luchtgevecht werd een Engelsch verkenningstoe stel door onze jagers boven het midden van de Mid- dellandsche Zee vernield. Nederland en Dantzig Voordracht van prof. dr. Keyser voor de Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap Voor de Werkgemeenschap Haarlem van de Ne derlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap heeft prof. dr. Keyser, leider van het West-Duitsche Gau- museum te Dantzig, Woensdagavond gesproken over het onderwerp „Nederland en Dantzig". Tot de toe hoorders behoorden de Beauftragte des Reiehskom- missars für die Provinz Nordholland, Gau-Inspek- tor W. Unger, de Referent für Volksaufklarung und Propaganda, de heer Eggert. de commissaris voor de provincie Noord-Holland, mr. A. J. Backer en burgemeester S. Plekker. Na een inleidend woord van den Duitschap voor- .itter der Werkgemeenschap de heer Hautpmann, be gon prof. Keyser met zijn causerie, waarbij hij al lereerst aanleiding vond te wijzen op de overeen- komstigp beteekenis die de Rijn voor Nederland en de Weichsel voor. Dantzig heeft gehad. Beide rivie ren hebben grooten onvloed uitgeoefend op de ont wikkeling en de lotsbestemming der betrokken vol ken. Wat de banden tusschen Nederland en Dantzig betreft, deze strekken zich over vele eeuwen uit. Zij dateeren reeds uit de dertiende eeuw, toen groote volksgroepen uit West-Europa naar het Weichsel- land trokken en zich daar vestigden. De Nederlan ders, met name de Vlamingen, verrichtten daarbij baanbrekend werk. De eerste betrekkingen tusschen de Nederlanders en de bewoners van het Weichsel- land bewogen zich op het gebied van den handel. Tusschen Brugge en Dantzig vond al spoedig een belangrijke waren uitwisseling'plaats. De Neder- landsche kooplieden betrokken per schip graan, hout en was uit Dantzig en verscheepten ander zijds industrieproducten van het Westen naar het Oo§ten. In de lage landen waren de kooplieden uit de Hansasteden vaste verschijningen en graaf Wil lem IV van Holland gaf hun zelfs ten behoeve van het handeldrijven te Dordrecht bepaalde privileges. Omstreeks 1400 had tusschen Nederland en Dantzig al een handelsverkeer plaats, waarvan de omvang in de millïoenen rijksmark liep. Van steeds grooter beteekenis werd de scheepvaart der Nederlanders. Steeds meer schepen bevoeren de route tusschen West- en Oost-Europa en men kan zeggen dat de Oostzee in de zestiende en zeventiende eeuw geheel door.de Hollandsche scheepvaart beheerscht werd. Des te belangrijker is/dit feit wanneer men be denkt dat deze zee in dien tijd een wereldzee was. De Oostzee, zoo constateerde spreker, heeft Holland aan zijn grooten rijkdom geholpen en dit land bo vendien het voeren van een grootscheepsche kolo niale politiek mógelijk gemaakt. Tot in het midden der achttiende eeuw was de helft der schepen, die Dantzig aandeden, uit' Nederland afkomstig. Daar na is een teruggang te constateeren, doordat men-hier te lande tal van stoffen uit de koloniën ging betrek ken: Ook door andere oorzaken, zooals de Napoleon tische oorlogen, liep de Nederlandsche handal op Dantzig achteruit. Behalve op handelsgebied, heeft ook op geestelijk en cultureel gebied door de eeuwen heen contact tusschen beide landen bestaan. Spreker noemde den grooten invloed dien de uitgeweken Nederlandsche Calvinisten in het bij uitstek Luthersche Dantzig hebben gehad en "hield zich uitvoerg bezig met dc vestiging van Nederlandsche kunstenaars aldaar. Tal van beroemde bouwwerken, zooals de Sankt Marienkirche, de Agneshof en .het Raadhuis be vatten arbeid van Nederlandsche kunstenaars, de burgerwoningen werden in Hollandschen stijl opge trokken en de keukens bevatten zelfs Delftsche te gels! Twee Dantzigsche prominenten, die Neder land voor* hun arbeidsterrein hadden uitverkoren, dienen genoemd te worden. Het zijn prof. Klüver, die te Leiden zijn beroemde werken over het oude Duitschland en het oude Ita lië voltooide, en Fahrenheit, aanvahkelijk han delsman, later vermaard natuurkundige. Van groote beteekenis is de trek der Nederland sche mennonieten naar het Weichselland geweest. Zij vestigden zich daar in de zestiende eeuw als boerei* en hun wijze van koloniseeren is het voor- beedl geworden van de gehëele kolonisatie m Oost- Duitschland. Hun nederzettingen strekten zich uit van de kust tot aan Warschau toe. De „Mennonieten- dorpen" zijn feitelijk tot den huidigen dag blijven bestaan, ofschoon de bewoners geen afzonderlijke gemeenschappen zijn gebleven, maar in het groote geheel der, bevolking zijn opgegaan. De invloed der Mennonieten is niet tot Oost-Duitschland beperkt gebleven. Men vindt dezen ook in de Randstaten, in Zuid-Rusland, zelfs in Noord- en Zuid-Amerika, waarheen groepen Mennonieten, na oneenigheid met de Pruisische regeering, destijds uitgeweken zijn. Prof. Keyser zeide aan het einde van zijn be toog dat Dantzig ook nu nog het gebied is, waar jonge Nederlanders op handels- en cultureel ge- gebied arbeid kunnen vindep. De heer G. J. Bakker, secretaris der Werkgemeen schap, bedankte den spreker met eenige waardee- rende woorden, voor zijn belangwekkende voor dracht. Uitvaart A. J. Loois Woensdagmorgen heeft in de zaal van het Leger des Heils aan de Schagcheistraat te Haarlem naar aanleiding van het overlijden van den heer A. J. Loois, directeur van de werkgemeenschap „De Industricele Inrichting", een uitvaartdienst plaats gehad onder leiding van den hoofddirecteur dezer inrichting, den heer J. P. Rauwie eh met medewerking van het zang koor onder leiding van den heer Joh. Bon. De zaal. met wit-en-paars doek versierd, was geheel met be langstellenden gevuld Na den dienst werd de kist met het stoffelijk overschot de zaal uitgedragen en naar de Algemeene Begraafplaats te Heemstede gebracht, waar ook veel belangstelling getoond werd. Aan de groeve werd een lijkdienst gehouden onder leiding van kolonel Rawie. De plechtigheden begon nen met het zingen van „Nader mijn God bij U", door de zangbrigade, waarna mevr. Kamp in het gebed voorging. De "heer Meerman uit Utrecht, oud-majoor van het Leger des Heils, las uit het 21e hoofdstuk van het boek der Openbaring. De heer Hovenier, schetste het werk van den over ledene. „Hij was een trouwe strijdmakker, vfaaraaft wij veel verliezen". De heer Willem Loois, broeder van den overledene, memoreerde wat hij voor de familie had beteek'end. Een strijdmakker uit Indië schetste het werk van den heer Loois voor de zending en ging voor in ge* bed waarna een zwager dankte voor de belangstel ling. De zangbrigade eindigde de plechtigheid met het zingen van „Geef Uw lot in handen van Uw Vader" 's Avonds half acht had in de zaal aan de Schag cheistraat onder veel belangstelling een gedenkdienst plaats, wederom geleid door den heer Ratvie. Behalve door het zangkoor werd ook medewerking verleend door het muziekkorps onder leiding van den heer R. Lacet. Een bijzondere plechtigheid was het aanbren gen van den naam van den overledene in het gedenk raam aan den wand door den leider der plaatselijke afdeeling, den heer H. Lahuis; het muziekkorps speel de hierbij de melodie: „Leid. vriendelijk licht". Door eenige personen werd in dezen dienst het woord ge voerd. DE LEVENDE POPPEKAST. Zaterdagmiddag a.s. om 2.15 uur geeft „De Levende Poppekast" 'n matinée in den Stadsschouw burg. Opgevoerd zullen worden het fijnzinnige sprookje van Leonard Roggeveen: „Het Meisje en de roode Toovenaar" en het boeiende Jan Klaas- senstuk „De Heks gefopt", van Klusje Geyl. 3Ï4 PCT. LEENING HAARLEM 1942. 's-GRAVENHAGE, 15 April. De waarn. secre taris-generaal van het departement van finan ciën maakt bekend, dat hij heeft aangewezen ter opneming in de dagelijksche noteetjng in de prijs couranten der beurzen met ingang^van Donderdag 16 April 1842, de volgende fondsen, t.w.: f 2.500.000 31/2 pet. obligatiën, leefüng1942, der ^gemeente Haarlem. „JACOB VAN LENNEP". De Haarlemsche tooneelvereeniging „Jacob van Lennep" die een verheugende groei van het leden tal heeft, zal Maandagavond 4 Mei in dfen Stads schouwburg te Haarlem een opvoering geven van „Menschen in het plantsoen", van Jan C. de Vos. „BURGERVADERS, BURGEMEESTERS EN BURGERPAPA'S". 's GRAVENHAGE, 16 April. Hedenavond van 19.1519.30 spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum in de serie brandende kwesties over het onderwerp: „Burgervaders, burgemeesters en burgerpapa's". UIT DE STAATSCOURANT. Bij besluit van den Secretaris-generaal van het Departement van Justitie vafi 14 April 1942 is be noemd ot plaatsvervangend lid van de kamer van Toezicht over de Notarissen en Candidaatnotaris- sen te Haarlem, mr. F. G. H. Boerrigter, kanton rechter te Alkmaar. AMSTERDAMSCHE BALLAST MAATSCHAPPIJ. AMSTERDAM 14 April. Heden werd een buitengewone algemeene vergadering van de Amsteröamsche Ballast Maatschappij gehouden. In de vergadering van 30 Maart j.l. waren geen voldoende aandeelen vertegenwoordigd, zoodat geen rechtsgeldige besluiten konden worden geno men en een tweede vergadering moest worden uitge schreven. Vertegenwoordigd waren 49 aandeelen, recht hebbende op 49 stemmen. Aan de orde was een voorstel tot statutenwijziging verband houdende met de herkapi talisatie der vennootschap in ider voege, dat het kapi taal met f 1.250.000 wordt verhoogd tot f 3.750.000. waarbij op elke twee aandeelen een bonus aandeel wordt uitge keerd, dit voorstel werd door de vergadering aange nomen. Het bestuur van het Toeslagfonds voor het Bloembollen- bedrijf deelt mede, dat na de Ie liquidatie-uitkeering aan de daarvoor ln aanmerking komende arbeiders thans nog een slot-uitkeerlnig zal geschieden. Deze slot-ultkeering is bepaald vooi vaste arbeiders op f 6 per rechthebbend kind en vo'or losse arbeiders op f 0,50 per maand en per kind. Evenals de le liquidatie-uitkeering zal de slot-uitkeering worden gebaseerd-op de diensttijden en de geldende be palingen in het contractjaar 1940'1941. Voor de slot-uitkee- ring komen derhaive in aanmerking alle arbeiders, welke ook bij de le liquidatie-uitkeei*ig rechten konden doen geldèn. De betreffende personen of bij verhindering hun plaatsvervangers kunnen op vertoon van hun trouw boekje de slot-uitkeering in ontvangst nemen. Het is echter noodzakelijk, dat men zich voor uitkeering aan meldt in dezelfde plaats, waar men laatstelijk uitkeering heeft, ontvangen. De slot-uitkeering vindt plaats in Hillegom op Maan- ag 27 April van 10—11% uur in Hótel Flora. Voor Bennebroek heeft de uitkeering plaats op Maandag 29 April om 10 uur, Wilhelmlnaplein 4 en voor Heemstede dienzelfden dag om 11 uur in het R.K. Verenigings gebouw aan den Heerenweg. Nicolaas blijfl kampioen lichtgewicht van Nederland De Amsterdamsche bokser Karei Bisschop is er Woens dagavond in de groote zaal van den dierentuin in Den Haag andermaal niet in geslaagd het kampioenschap van Nederland in het lichtgewicht, dat in het bezit is van den Hagenaar Jan Nicolaas, op zgn naam te brengen. Even als op 23 Februari j.l. in Den Haag behaalde ook nu Nicolaas een verdiende overwinning op punten op zijn uitdager. Voor het begin van het gevecht wenschte de voorzitter van den Nederlandschen Boksbond, de heer v. d. Werff Nicolaas geluk met zijn mooie overwinning op den Duit schen kampioen in het lichtgewicht. Weiss. welke hij kortgeleden in Berlijn behaalde en bood hem bloemen aan. Als bijpartijen vermeldde het programma de paitij Jan 'de Pauw tegen Posno, welke weinig schoons bood. Posno hing na lederen aanval en dat verhinderde een regel matig gevecht. Door betere techniek werd De Pauw te recht winnaar op punten. Voorts wonnen de volgende boksers op punten: Sprenkels van Kid Smiling (Amster dam), De Wolf (Den Haag) van v. d. Belt (Amsterdam), Snijders (Den Haag) van Arends (Amsterdam) en Kalf (Den Haag) van De Bruin (Den Haag). OPENING NIEUW CLUBLOKAAL DAMVEREENIGING „D. O. S." Dinsdagavond j.l. nam de Damvereeniging ,,D. O. S.' haar nieufv clublokaal in Hotel „S'poorzicht", Kruisweg 18, in gebruik, ter gelegenheid waarvan door den heer J, W. van Dartelen uit Heemstede een slmultaanséance werd gegeven. Te ruim 8 uur nam de voorzitter van „D O. S.", de heer G. A. Ottolini, het woor% én sprak er zijn voldoening over uit, dat ,.D. O. S." thans een speelgele- genheid gevonden had, die beantwoordt aan de eischen welke aan een goed clublokaal gesteld kunnen worden. Nadat de heer J. W. van Dartelen als bestuurslid van den Districtsbond Noord-Holland en tevens namens de Haar lemsche Damclub, de heer J. P. van Eijk namens Damclub Oosterkwartier" en de heer W. van Leuffen namens Damclub „Het Noorden" nog het woord hadden gevoerd om „D. O. S." in deze nieuwe omgeving veel voorspoed toe te wenschen, nam de simultaanseance een aanvang. Hieraan werd deelgenomen door 15 zeer geoefende club spelers, waarvan de simultaanspeler na 2 uur spelen 12 partijen won en slechts 3 partijen verloor tegen de hee- ren P. H. Meure en K. Olij (beiden Haarlemsche Dam club) en W. de Goede („D. O. S."). De simultaanspeler scoorde dus 80 van het aantaMe behalen punten. PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN 1942 VAN HAARLEM. Voor bovengenoemde wedstrijden werden ln het club lokaal der Haarlemsche Damclub de volgende partijen gespeeld: Hoofdklasse: Aebp de Jong wint van A. F. van Leuffen; B, Mooij wint van J. P. van Eijk; K. Olij remise met H. J. Rozijn; Yme de Jong wint van C. Berkhout; P. L. SchrljnemakersJ. H. Meure afgebroken; J. B. Sluiter Jr. H. van Lunenburg afgebroken; H. v. d. Linden remise met Y. Horjus; J. Boerkoel remise met J. Neele; H. J. Oudhof Jr.—Ph. G. Amelung Jr. afgebroken. Eerste klasse: A. Miedema wint van A. Smit; Nico Blom wint van J. Philippo. Tweede klasse: G. de la Rie wint van H. L. Philippo; W. van Leuffen wint van H. J. Oudhof Sr. VOORTGEZETTE ALGEMEENE VERGADERING VAN KRING HAARLEM VAN DEN %i.Z.R.B." Op Maandag 20 April a.s. des avonds te half acht zal In café-restaurant Brinkmann. Groote Markt, alhier de al- gem. vergadering van den kring Haarlem van den Neder landschen Zwem- en Reddingshond worden voortgezet.Ter sprake zullen komen de herziening van het reglement in verband met de fusie, de vaststelling van de kring- contributie, waarna het bestuur haar plannen zal uiteen zetten, BLOEMENDAAL TERAARDEBESTELLING ARTS H. LEMSTRA VAN BEUSEKOM. Vele patiënten, vrienden en collega's waren gis termiddag op de begraafplaats Westerveld aanwezig, om wijlen den heer H. Lemstra van Beusekom, in leven arts alhier, naar zijn laatste rustplaats te ge leiden. In den stoet zagen wij o.a. Mr. M. M. Kwint, burgemeester van Velsen en mevrouw Kwint, de doctoren H. Bongersma, J. J. Westerman en H. D. G. A. Immink, laatstgenoemde namens het bestuur van de afdeeling Bloemendaal van het Ziekenfonds en van het Witte Kruis, Mr. F. J. D. Theijse namens de" Vereeniging „Bloemendaal's Bloei", de heeren D. Kuiper, secretaris van het Centraal Genootschap voor Kinderherstellingsoorden en Vacantiekolonies, A. IJzerman, secretaris van de afdeeling Bloemendaal van het Witte Kruis, zuster A. Koopman, wijkver pleegster van het Witte Kruis en vele anderen. Bij de herdenkingsplechtigheid in de aula herinner de dr. Immink er aan, dat de overledene 31 jaar be stuurslid van de afdeeling Bloemendaal van het Witte Kruis is geweest, de meeste jaren als vice-voorzitter, de laatste jaren als voorzitter. Zijn groote bekendheid met Bloemendaal, aldus spreker, was voor zijn be stuurslidmaatschap van groot belang. Hij gaf steeds goede adviezen en met zijn opgewektheid wist hij steeds den goeden toon te bewaren. Ook als oprichter van het Ziekenfonds, waarvan hij vele jaren voorzit ter was, heeft hij de belangen van het Ziekenfonds die der patiënten gediend. Beide instellingen zullen hem met groote dankbaarheid gedenken. Ten slotte sprak de heer Immink een kort woord imens de plaatselijke- collega's. Mr. Theijse zeide, dat de Vereeniging „Bloemen- daals Bloei" in hem niet alleen een trouw bestuurs lid, maar ook vooral een man van groote persoonlijke kwaliteiten bezat, met ,wien de samenwerking een groot voorrecht is geweest. In breede kringen in Bloemendaal zal hij zeer gemist worden. Zijn nage dachtenis zal bij ons in dankbare herinnering en in eere blijven, zoo besloot spreker. Nadat bloemen op de kist waren gestrooid en deze in het graf was neergelaten, dankte een broer van den overledene de aanwezigen voor hunne belangstelling. BURGERLIJKE STAND. BEVALLEN: E. C. van HoutenMurk, z.; W. Bosma Moorman, z.; M. Jonker—van Leersum. z. ONDERTROUWD: B. J. Nijssen en G. .T. van der Meer. GETROUWD: C. A. D. M. van Ellinckhuijzen en J. M. OVERLEDTN: w. C. Huijbens. oud 90 Jaar (wed Wille- bord); G. C. Eldeipng, oud 73 jaar (wed.); J. F. Plaat (wed. Romein), oud 80 jaar; H. L. van Beusekom. oud 66 jaar; J. M. Menko, oud 68 jaar. Naar de Britsche Nieuwsdienst uit Washington meldt, is de eerste beheerder voor den nationalen wederopbouw, generaal Johnson, aan longontsteking overleden. De Hongaarsche minister-president Von Kallay zal binnenkort een officieel bezoek aan Berlijn en Rome bren gen om zich persoonlijk met de leiders der spllmogend- heden in verbinding ie stellen. Het totale aantal der sinds het uitbreken van den oorlog in Oost Azië door de Japanners gemaakte gevan genen bedraagt thans 252.000 man, onder wie 6700 Ameri kanen en ruim 33.000 Philippino's, aldus verneemt het D. B. uit Tokio. Op Sumatra zijn 500 K.M. van den spoorweg tusschen Medan en Kotaradja hersteld en voor het verkeer her opend. Ook zijn de belangrijkste verkeerswegen op Su- 'ra weer herspeld. Uit Washington wordt gemeld dat de Canadeesehe premier, Mackenzie King, aldaar Is aangekomen en zal deelnemen aan de beraadslagingen van den vereenigden oodogsraad. Men verwacht dat hij binnenkort besprekin gen zal voeren met Roosevelt en andere leidende figuren. Bij besluit van den secr.-generaal van het departe ment van justitie van 8 April 1942, is benoemd lot com missaris van rijkspolitie, J. P. Vooijs, commissaris van politie te Delft. Bij besluit van den secretaris-generaal van het departe ment van opvoeding, wetenschap en kuituurbescherming is de hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft, dr. H. B. Dorgelc\ voor het tijdvak van 13 April tot en met 6 September 1942 benoemd tot rector-magni ficus van deze hoogeschool. De 38-jarige mevrouw S. L. is ln haar woning in de Burgersdijkstraat in Den Haag tengevolge van gasver- stikkmg om het leven gekomen. Zij cn haar man waren ziek en lagen te bed. Op een gegeven moment is de echtgenoote opgestaan om een kroes met melk in de keu ken op te warmen. Vermoedelijk is de melk overgekookt en heeft deze de gasvlam gedoofd. Tengevolge van het uitstroomende' gas werd zij onwel, viel neer en raakte tenslotte bewusteloos. De echtgenoot trof zijn vrouw in dezen staat in de keuken aan en alarmeerde een dokter. Deze kon nog slechts den dood constateeren. De 67-jarige echtgenoote van den heer J. Slagter te Lutjebroek dronk Woensdagmorgen bij vergissing een kleine hoeveelheid nicotine. Later is zij aan de gevolgen overleden. In het gezin van den schilder J. H. Assen te Dalen, is een drieling geboren. Bij de aangifte op het gemeente huls reikte de burgemeester met een toepasselijk woord, voor elk der drie meisjes aan den vader een spaarbank boekje uit. Moeder en kinderen maken het uitstekend. Dat is een verstandige daad! Zorg dan zeil voor de boonen, de andijvie en de andere in- maakgroenten. Wees wijs en zaai in Uw tuin achter Uw huis deze heerlijke groenten. I) voorkomt teleurstelling en is voordeelig uit En ln den komenden winter zult U zich gelukkig prjjzen hiervoor zelf gezorgd' hebben. U geniet volop van Uw eigen oogst, wanneer de versche groenten er niet meer zyn. Doe het zelf of vraag eens inlichtingen aan Uw tuinman of hovenier, die U alle zaden leveren kan en evenals vroeger Uw siertuin, thans Uw moestuin omspit en onderhoudt. Doe het direct, want: Liefdadigheid of eerepliclit In het Nederland van voor 10 Mei werd veel doodverfd als liefdadigheid, dat dus als geheel on plicht bedreven werd, terwijl het« in werkelijk! niet anders was, als het vervullen van een eereplii In dezen tijd zijn wij gewend het kind bij den m te noemen. Het steunen van on# verzorgingsfondi niet anders dan het doen van onzen plicht ten opzit van onze strijders in het Oosten. Ons verzorgingsfonds zorgt voor het samenste! en verzenden van pakketten met boeken, tijdschrif; kranten, sigaren, sigaretten, tabak en versnaperin naar onze vrijwilligers aan het Oostfront. Landgenoot, steunt dit fonds door het overschriji van uw bijdrage op girorekening 4 3 2 10 0 t.n. Verzorgingsfonds Vrijwilligerslegioen Nederla Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. NOORDERBAD-ZANDVOORT Café en terrassen Viog steel geopend PAVILJOEN ZUIDERBAD geopend RADIO PROGRAMMA VRIJDAG 17 APRIL 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gra: foonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gra: foonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw 9.20 Gramofoom ziek. 10.00 Omroeporkest en soliste (opn11.00 Voor kleuters. 11.30 Sylvestre Trio. 12.00 Gramofoonmui 13.10 Musette orkest en solist. 12.40 Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten. 13 00 Producties 13.15 Amabille Sextet. 14.00 Gramofoonmuziek. 15.40 Ou concert (opn.). 16.00 Godsdienstige lezing. 16.20 Cello plano. 16.50 Zang met pianobegeleiding. 17.15 B. N. Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Voor Jeugd. 17.45 Gramofoonmuziek. 18.00 Sportwetenswaan heden. 18.20 Gramofoonmuziek. 18.45 Neerlands ster het Oostfront. 18.50 B. N .O. Nieuwsberichten. 19.00 O. Leidende staatslieden schrijven. 19.15 Gramofoom ziek. 19.30 Salonorkest. Vanaf 20.15 alleen voor de Rat Centrales die over een lijnverbinding met de studio schikken. 20.15 „Portugal in het lied", gramofoonplat programma. 20.45 Radiotooneel. 21.00 Orgelconcert mofoonmuziek. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Binnenlandsch ece misch praatje. 22.10—24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM n, 301.5 M. 8.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmuziek. Morgenwijding. 10.15 Zang met pianobegeleiding. De overblijfselen van het gildewezen te Amsterdam. Gramofoonmuziek. 11.30 Pianovoordracht 12.00 Rot Gaden en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en econoc sche berichten. 13.00 „Tusschen de bedrijven", gev programma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Gerard va velen en zijn orkest, solis.te en gramofoonmuziek. Voor de jeugd. 17.1a B N. O. Nieuws-, ecnomische- beursberichten. 17.30 Accordeonsolist (gr. roeporkest. 18.15 De Heeren van der Aa kenlieden aan het woord. 18.30 Reportage, orkest. 19.15 Gramofoonmuziek. 19 30 B. N. O. Nieu berichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Jordaner vertelt over sociale nooden. 20.00 B. N. O. gelsche uitzending: „Holland's Political aspects". (V de Radio-Centrales: Gramofoonmuziek). Vaijaf 20.15 leen voor de Radio-Centrales „die over een lijnverbind met de studio beschikken. 20.15 Utreehtsch Stedelijk kest en solist. 21.00 Boekbespreking. 21.10 Utreehtsch S1 delijk Orkest en solist. 21.45 B. N. O. Nieuwsbericht 22.00 Gramofoonmuziek. 22.10—22.15 Avondwijding. ecnomische- r.pl.). 17.45 0 a en Boom. [e. 18.45 Omro

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 6