AKKERTJE OPTICIEN - STIENS i NASSAU-BANK N.V. I IN ENKELE REGELS Boven de Middellandsche Zee negen Engelsche vliegtuigen neergeschoten ROME. 16 April (Stefani). Het Italiaansche weer- maehtberieht van heden luidt als volgt: Aan het front van Cyrcnaica bedrijvigheid der voor uitgeschoven elementen. De bombardementen op doe len op Malta zijn voortgezet. Tijdens luchtgevechten, die geleverd zijn 'boven het eiland, hebben Duitsche jagers zeven vijandelijke toestellen neergeschoten. Tijdens een mislukte poging tot een aanval op onze schepen, die in het middendeel van de Middellandsche Zee voeren, zijn twee Engelsche bommenwerpers dooV escorteerende Duitsche jagers neergeschoten. Het proces te Ankara Uit Ankara meldt het D.N.B.: Donderdag is het proces tegen de verdachten van den aanslag op Von Papen voortgezet met het hooren van getuigen, on der wie ooggetuigen van den aanslag. De meeste belangstelling bestond er voor de verklaringen van den Pool Romanski. waterbouwkundig ingenieur in dienst der Turksche regeerin^. De verdachte Soeley- man had verklaard dat Romanski hem den weg naar de Sovjetambassade gewezen had en hem in contact had doen komen met een ambtenaar van die ambassade, een zekeren Xovikof. Romanski gaf een uiteenzetting van zijn betrekkingen met Soeley- man. Hij ontkende de rol van tusschenpersoon te hebben gespeeld. Soeleyman hield echter zeer be slist aan zijn verklaring vast. De verdediger van Abdoerrahman protesteerde er heftig tegen dat de Sovjetbeklaagden in de rechtszaal zijn cliënt vaderlandsloózen provocateur, Duitsch of Trotzkis- tisch agent noemden. Abdoerrahman, aldus de verdediger bekent en voelt zich Turk. Hij mag niet uitgescholden en beleedigd worden. Wie toil we ten, waar de wereldrevolutie wordt uitgedacht, van waaruit men de geheele wereld in brand wil zetten met gebruikmaking van alle middelen en met ver leiding van onschuldigen, die behoeft slechts naar den zender te Moskou te luisteren. Deze verklaringen baarden veel opzien, men hoorde ook applaus. Pawlof en Bornilof trachtten weer herhaaldelijk de behandeling te vertragen door vragen te stellen, doch de president zeide dat zij schriftelijk vragen i konden stellen, zoodra het geen direct vragen aan de getuigen omtrent hun verklaringen betrof. De behandeling werd verdaagd tot 29 April voor het hooren van de getuigen uit Istanboel en het gereedfjnaken der vertalingen voor de Sovjet- verdachten. Een schriftelijk verzoek van Pawlof en Kornilof om tegen borgstelling uit de hechtenis ont slagen te worden werd afgewezen. JAPAN ZAL INLICHTINGEN VERSTREKKEN AAN INTERNATIONALE ROODE KRUIS. GENèVE. 16 April. (D.N.B.) Het Internatio nale Comité van het Roode Kruis deelt mede dat de Japansche regeering, overeenkomstig den wensch van het comité, zich bereid verklaard heeft aan de i krïjgsgevangenencenfcrale te Genève alle inlichtin gen over krijgsgevangenen en, voor zoover dit mo gelijk is, over civiele geïnterneerden, te verschaf fen en verder de conventie van het jaar 1929 over de behandeling van krijgsgevangenen, onder voor waarde der wederkeerigneid, op alle krijgsgevan genen en civiele geïnterneerden toe te passen, ondanks het feit dat Japan deze conventie niet onderteekend heeft. VOET GANGERS BOETEN IN beginsel VAN De \/oeT_ PADEN GEBRUIK. AVXKEN! ART. >32.. VEGENVERKEEq^F^EGELl N G Polygoon-S^ym-Pn Hofland ro Bij rug-, lende-, spier- of zenuwpijn en bij spit of rheumatiek zgn AKKERTJES weldadi ge pgnverlossers. Laat de AKKERTJES U daaromdadélijkhelpcn. De Neder/andsche Pijnstiller De mislukte onderhandelingen met Indië BERN, 16 April (A.N.P.) Het mislukken der on derhandelingen is voor Engeland «en zware slag. voor Indië hoogstens een^mcident zoo schrijft de „Thur- gauer Zeitung". Voor Engeland staat thans in het Oosten alles op het spel Nadat»het reeds zijn sterke voorpostenpositie op Malakka heeft verloren, wordt thans het eigenlijke hartstuk van zijn wereldrijk door rechtstreeksch gevaar bedreigd en het moet ten strijde trekken zonder den steun te bezitten van de volken om welker gebied thans de strijd moet worden uitgevoch ten. Het Britsche oorlogskabinet heeft getracht Indië thans te ontslaan uit zijn toestand van knecht en het te maken tot een strijdgenoot, die weliswaar nog niet volledig vrij zou zijn geweest, móar die toch de vol ledige bevrijding in zich zou hebben gehad. De In diërs daarentegen zien de dingen in een geheel ander licht. Zij zijn er van overtuigd dat hun oogenblik nabij komt en dat het voldoende is geduldig af te wachten om- al datgene te bereiken wat zij zich als doel hebben gesteld. Van een voorloopige, een tusschen- oplossing, een bevrijding in étappes willen zij niets weten, omdat zij niet het gevaar zouden willen loopen dat uit een dergelijke voorloopige oplossing eventueel weer een definitieve zou worden. Zij vertrouwen op hun aantal en op de macht en doeltreffendheid van hun geest en geloof. BRENGT UW RECEPT BIJ ONS WIJ MAKEN UW BRIL PRIMA Gierstraat 27 - Telef. 16764 RADIO PROGRAMMA ZATERDAG 18 APRIL 1942. Brabantsche Streekdag. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 7.15 Een muzikale morgen groet uit Noord Brabant. 7.45 Hier Noord-Brabant. Pro gramma-overzicht. 8.00 Uurslag en klokkenspel. 8.02 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.17 Kinderkoor „Ons Verbond". 8.30 „Brabants werkers beginnen den dag". 8.45 Beiaard concert. 9.00 Toespraak door den burgemeester van den Bosch. 9.10 Beiaardconcert. 9.15 Wat Brabantsche huismoe der» klaarmaken. 9.30 Orgelconcert. 9.50 Voordracht uit Brabantsch proza. 10.00 Orgelconcert. 10.15 „Koffie op de boerderij". 10.30 Orgelconcert. 11.00 Omroep-Kleuterklas in Den Bosch. 11.20 Werkers musiceeren. 12.00 Uurslag en klokkenspel. 12.02 Voordracht uit Brabantsche poëzie. 12.10 Causerie: „De St. Jan van Den Bosch". 12.25 Kinder zangkoor van de Gemeentelijke Muziekschool te Bergen op Zoom. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws-, econo mische- en beursbericliten. 13.00 De landstand in Brabant. 13.20 Viool en piano (met toelichting). 13.50 Toespraak door den gemachtigde van den leider der N. S. B. 14.00 Radiotooneel. 16.39 Orkestconcert. 16.20 Muziek in Bra bant, causerie. 17.00 Orkestconcert. 17.15 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 17.30 Gedeeltelijke uitzending van het Feestcpncert ter gelegenheid van het 75-jarig be staan van de gemeentelijke Muziekschool te Bergen op Zoom. 17.37 Viool en piano. 18.00 Radiotooneel. 18.45 Orgelconcert. 18.50 B. N. O. Nieuwsbe richten. 19.00 B. N. O. De wereldmeéning uit den aether ggplukt. 19.10 Orgelconcert. 19.15 Radiotooneel. 19.50 Orgel spel. 20.00 De Omroep in Den Bosch, bonte avond. (Vanaf 2015 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnver binding met de studio beschikken). 20.45 Luisterspel: „Janus en Mie veinde mekaoren". 21.15 De Omroep in Den Bosch, bónte avond. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Militair overzicht. 22.10 Sport in Noord Bra bant. 22.30 Brabantsche volkswijzen. 22.40 „Hoe vond den streekdag?" 23.00 „De Tweede Streekdag is ten einde slotwoord door den Programma-Directeur van den Ne- derlandschen Omroep. 23.05—24.00 Dansmuziek (gr.pl.). HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramo foonmuziek. 8.00 B. N.'o. Nieuwsberichten. 8.15 Brandende kwesties, causerie (opn.). 8.30 Concertgebouworkest (opn.). 9.00 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. .10.15 Gramo foonmuziek. 10.30 Lichte muziek (opn.). 12.00 Zang met pianobegeleiding, en gramofoonmuziek. 12.35 Gramofoon muziek. 12.45 B. N. O. Nieuws-, economische- en beurs berichten. 13 00 Roemeensch Orkest Gregor Serban. 13.30 Gramofoonmuziek. 13.34 Voor de jeugd. 13.55 Pianovoor dracht. 14.40 Waarom leeren wij eigenlijk? 15.00 Vocale duetten met pianobegeleiding en gramofoonmuziek. 16.45 Van man tot man, lezing. 17.00 Voor de binnenschippers. 17.50 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 17.30 Gramofoonmuziek. 17.35 Duitsche Taalcursus. 18.00 Pro gramma-overzicht. 18.15 Gramofoonmuziek. 18.30 De N. S. B. antwoordt 18.45 Amusementsorkest en solist. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Praatje in Groningsch dialect. 20.00 Hier W. A. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Het Zep- paroni-kwaitet en soliste. 21.00 Gramofoonmuziek. 21.30 Filmpraatje. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gramo foonmuziek. 22.1022.15 Avóndwijding. Na langen tijd van gedwongen rust Is de bekende gerestaureerde molen „Het Pink" te Koog nan de Zaan voor het publiek als Interessante ljezieiiswanrdlg- beid ter bezichtiging gesteld. Fax-Hol land-de Haan-e De Nederlandsche arbeiders in Duitschland Hoe er voor hen wordt gezorgd I Op de Haagsche persconferentie van Donderdag j heeft de heer Bodenbach, die hier te lande Is ge detacheerd bij het departement van Sociale Zaken, j eenige mededeelingen gedaan over de manier, waarop er gezorgd wordt voor de Nederlandsche arbeiders, die in het buitenland, in het bijzonder in Duitschland te werk zijn gesteld Deze zorg heeft, naar hii verzekerde, vele voeten in de aarde, maar er wordt naar gestreefd alles zoo goed mogelijk te doen verloopen. Van belang is het in verband hiermee, dat degene, die voor uitzending in aanmerking komt, nauw keurig aan het arbeidsbureau, waaronder hij res sorteert opgeeft, wat voor werk hij gedaan heeft en- wat zijn bekwaamheden zijn. Anders kan het voor komen, dat hij op een plaais terecht komt waarvoor hij feitelijk niet gëschikt is en dan ook niet gehand haafd kan worden. Het gevolg hiervan is teleurstel ling voor den betrokkene. Als voorbeeld noemde de heer Bodenbach de verwarring, die er aanvanke lijk omtrent hét begrip monteur heeft bestaan. Mon teur is in Duitschland een wel omlijnd beroep, waar aan een leertijd van eenige jaren verbonden is. In Nederland noemen zich velen monteur, die op zijn hoogst eenige ervaring hebben opgedaan in een rij wiel- of autoherstelwerkplaats. Komt iemand van de laatstbedoelde categorie in een Duitsche fabriek terecht dan is het tamelijk zeker, dat zijn handen verkeerd staan en hy verplaatst moet worden. Ge lukkig wordt hierop den laatsten tijd beter ge let, zoodat zulke gevallen niet veel meer voorkomen. ïn het algemeen berust de leiding van de zorg (in het Duitsch zegt men Betreuung) voor de te werk gestelden bij de centrale instantie te Berlijn, waar op het hoofdkantoor van het Duitsche Arbeids front het N.V.V. een afdeeling heeft, die zich spe ciaal met de Nederlandsche arbeiders en arbeidsters bezig houdt met inspecteurs in de verschillende districten. Deze inspecteurs en hun ondergeschikten zorgen ervóór, dat de te werk gestelden, die in het algemeen gemeenschappelijk de reis naar Duitsch land ondernemen van de grens af van het noodige aan voedsel enz. worden voordien en geleiden hen naar de plaats, waar zij te werk gesteld zullen worden, zoowel als naar het kamp waar zij zullen logeeren. In den regel weet de te werk gestelde van te voren wat hij gaat verdienen en wat zijn verblijf kosten zijn. Voor de kampen bedragen deze 8.40 Mk. per week, waarbij alles is inbegrepen en voor welk bedrag zeer goed voedsel wordt verstrekt. De genen onder de arbeiders, die zwaren arbeid ver richten krijgen extra rantsoenèn, die aanmerkelijk hooger zijn dan de rantsoenen hier te lande. In som mige kampen wordt er voor het logies 50 pfg. per dag boven het kostgeld afgehouden. Alle te werk- gestelden krijgen een toelage van 1.50 Mk. per dag als Trennungsgeld. Men kan er op rekenen, dat in den winter de te wêrkgestelde ongeschoolde ar beider 3540 Mk. netto overhoudt, welk bedrag hij naar huis kan zenden. Er doen zich met de afdracht van dit voor het gezin bestemde geld wel eens moei lijkheden voor, want sommige arbeiders „vergeten" geld te sturen. In dit geval zijn er de instanties hier te lande om de klachten van'de vrouwen,in ontvangst te nemen, die met den meesten spoed in behandeling worden genomen en in verreweg de meeste gevallen tot resultaat hebben, dat het ver wachte huishoudgeld binnenkort komt. Het spreekt in verband met het hierboven ge noemde cijfer vanzelf, dat arbeiders voor speciaal werk, geschoolden enz. meer verdienen, meestal aan merkelijk meer. Een zaak van bizondere zorg is de afleiding gedurende den vrijen tijd, die in afgelegen kampen wel eens moeite wil baren. In deze kampen zijn de kampgenooten in den winter veelal op zichzelf aangewezen, dar het moeilijk valt hun eenigerlei ontspanning ,te verschaffen. Evenwel is er voor alle kampen gezorgd, dat zij een welvoorziene bibliotheek met ontspanningslectuur hebben. Gaandeweg zijn er tot fiu toe circa 450 bibliotheken van ca. 100 boeken per stuk riaar verschillende kampen gezonden. In de gunstiger gelegen kampen is er door toedoen van Kraft durch Freude in samenwerking met Vreugde en Arbeid geregeld verscheidenheid van amusement in den vorm van films, muziek, variétévoorstellin gen e.d. Bovendien krijgen de arbeiders, die in steden te werk gesteld zijn kosteloos toegangskaarten voor schouwburgen, bioscopen e.d. Kortom men kan zeg gen, dat de te wérk gestelden het zeker in dit op zicht beter hebben dan thuis. Waar zij zich al eenige ontbering (doch niet van materieelen aard) moeten getroosten dienen zij te bedenken, dat zij medewerken ten bate van het nieuwe Europa, dat van een ieder op het oogenblik offers vraagt. tWfteww# tegen OaiCoQsmakst! van Uw onroerende goederen, Inboedel, 'ijfsinventaris en; Agente van de I bedrijfsinventaris enz. Agente van de «Onderlinge Oorlogsschade Yerz. Mij. te Den Haag en I„Renovatum" te Amsterdam VRAAGT VRIJBLIJVEND INLICHTINGEN! m afdeeling Assurantiën I ZIJLSTRAAT 61, TEL. 12779, HAARLEM Gau-inspekleur Unger op bezoek bij de firma Enschedé Donderdag 9 April heeft de Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Noordholland, Gauinspekteur Unger, aan de oudste en grootste drukkerij van Nederland, de firma Joh. Enschedé en Zonen in Haarlem, een bezoek gebracht-. Hij werd o.m. vergezeld door zijn medewerker, den re ferent voor Sociale Zaken, den heer Lüttgen. De firma Enschedé, die in 1703 werd opgericht, kan dus op een 239-jarige geschiedenis terugzien. Uit een aanvankelijk bescheiden begin heeft zij zich tot de bekendste grafische onderneming in Nederland ontwikkeld. Tijdens een rondgang door de fabriek werd een indruk verkregen van de uiterst grondige vakkennis, die aan de producten der firma ten grondslag ligt. Een diepgaande bespreking tusschen den Beauftragte en de directeuren, de heeren En schedé en Huisman, behandelde zoowel informatie over de sociale verhoudingen in het bedrijf als in het bijzonder richtlijnen ten aanzien van het uit bouwen en bevorderen van de bedryfsgemeenschap in den geest van den nieuwen tijd. Het moeilijk Ix-g-a^nbanr terrein tengevolge van vorst en sneeuwval heeft dezen winter ook de Finsche soldaten op harde proef gesteld. Waar auto en paard te kort schoten bewezeu echter de sleden met houdeuspannen uitstekende diensten. ÉJuomen-Holland-P.K. Hedenström-Pax Hoiland-m Rede van prof. Goedewaagen in Berlijn Over den cultureelen toestand in Nederland en zijn taak in het nieuwe Europa BERLIJN, 16 April (A.N.P.) Op uitnoodiging van de Deutsch-Niederlandische Gesellschaft heeft Woens dag in het Kameradschaltshaus der Duitsche kunste naars de secretaris-generaal van het departement voor volksvoorlichting en kunst, prof. dr. T. Goede waagen, een rede uitgesproken over den cultureelen toestand in Nederland en zijn taak in het nieuwe Europa. Spr. gaf een historisch overzicht over de geschiede nis van Nederland, en wijdde daarbij aandacht aan de belangrijke bijdragen tot de Duitsche cultuur in de middeleeuwen, die door Nederland geleverd zijn. Op de vraag, of Nederland jegens het Dyitsche rijk zijn plicht heeft gedaan, verklaarde prof. Goedewaa gen, dat hierop ten aanzien van den vroegen tijd der ontwikkeling bevestigend geantwoord moet worden, hetgeen hij met voorbeelden staafde. Vervolgens sprak prof. Goedewaagen over de steeds sterker isoleering van Nederland, welke ten slotte ge leid heeft tot volkomen vervreemding van het Duit sche broedervolk. De eerste vervreemding kwam met den opstand tegen de macht van het huis Habsburg, hetgeen nog niet begrepen moet worden als een strijd tegen het Duitsche Rijk. Toen waren de Nederlanden nog steeds een voorpost tegen de anti-Europeesche aspiraties van Engeland. Eerst in de vorige eeuw werd Neder land langzaam doch onweerhoudbaar gepakt door het systeem van het Westelijk georiënteeerde kapitalis me. De vervreemding ging ten slotte zoo ver, dat de stichting van het Duitsche Rijk in 1870 gevoeld werd als een bedreiging van Nederland. Van dien tijd af werd iedere versterking van Duitschland met wan trouwen waargenomen. Zoo kwam het, dat de zin „in ons isolement ligt onze kracht" tot richtsnoer werd van de Nederlandsche politiek. De gebeurtenis sen hebben getoond, dat het nog slechts een korte stap was naar nauwe banden met de Britsche anti- continentale politiek. Zoo moest het tot het noodlot tige partijkiezen voor Engeland komen in de groote worsteling van dezen oorlog. De gebeurtenissen van Mei 1940 werden daardoor tot een oproep tot bezinning en ommekeer. Nederland maakte zich los van den Westelijken aard en het ras- selooze internationalisme. Het proclameerde den wil lom de eigen cultuurkrachten vruchtbaar te maken opdat Nederland thans en in de toekomst weer zijn bijdrage zou kunnen geven aan het nieuwe Germaan- sche wereldbeeld. De uitspraak vóór medewerking aan de groot-Germaansche taak der toekomst zal niet na laten in Nederland steeds meer menschen van het beste bloed tot geestdrift te brengen, want reeds thans staan duizenden jonge Nederlanders aan het Ooste lijk front en wagen hun leven voor dit ideaal. DURE EENDEN. 's-HERTOGENBOSCH, 16 April. Een grossier in wild, P. Reuser te 's-Hertogenbosch verkocht wil de eenden tegen te hoogen prijs. De inspecteur voor de prijsbeheersching te 's-Hertogenbosoh heeft den man thans een boete opgelegd van 750 gulden, en de sluiting van zijn bedrijf gelast voor den tijd van vier maanden. UIT DE PERS Ir. Mussert over Je brochure-de Geer 's GRAVENHAGE, 16 April. In het nummer van „Volk en Vaderland" van deze week is opgeno men een artikel van den leider der N.S.B., ir. A. A. Mussert, waarin deze de brochure bespreekt van den oud-ministerpresident De Geer. Jr. Mussert zegt hierin ten aanzien van. de ver klaring van den heer De Geer over zijn vlucht naar Engeland en zijn terugkeer in Februari 1941 het volgende: „Er is.een oud-Hollandsche eerecode, die zegt, dat een kapitein het zinkende schip niet verlaat. In de Meidagen van 1940 was de heer De Geer minister president, hij was kapitein op het schip van staat. Dit schip werd lek geschoten, zoodat het snel ging zinken. De kapitein beval de matrozen te pompen met inzet van hun leven (te vechten op den Greb- beberg), liet tegelijkertijd heel voorzichtig en zachtjes aan den achterkant van het schip een sloepje zakken, sloop van de commandobrug af en roeide in de duisternis onkenbaar weg van het schip. Nu is hij teruggekomen bij de passagiers en zegt: als ik passagier geweest was als gij, zeker zou ik gebleven zijn. Maar ik was kapitein en daar om „verliet" ik het schip Vervolgens gaat de leider der N.S.B. in op het geen de heer De Geer schreef over het „hoor en wederhoor", waarbij hij herinnert aan het proces te Riom, over de schuldvraag van het verliezen van den oorlog. Dit is hier niet noodig, omdat ieder weet, dat wij den oorlog verloren hebben, omdat de militaire verdediging een paskwil was. Na een aantal vragen te hebben gesteld vervolgt ir. Mus sert: „Op al deze vragen zult gij u hebben te ver antwoorden, ex-ministerpresident. - Daar helpen tractaatjes niet tegen, daar helpen geen bijbelteksten tegen. De eerste Nederlandsche regeering. die op treedt, heeft naar mijn meening de plicht om voor de hoogste rechtbank te dagen, de verantwoordelij ken voor den ondergang van het oude Nederlandsche imperium. Zij moeten daar inderdaad vinden, wat de heer De Geer wenscht: hoor en wederhoor". Na den iphoud van de brochure in een vijftal punten te hebben samengevat, gaat de schrijver hierop nader in, hierbij o.m. wijzend op alles wat door den Führer is gedaan om voortzetting en uit breiding van den oorlog te voorkomen. Na een aan tal beschuldigingen tegen den heer De Geer te hebben opgesomd, schrijft ir. Mussert „en zoo zouden wij kunnen doorgaan. Maar het heeft nu^iog geen zin. Een gerechtzaal met hoor en wederhoor is de eenige plaats, die geschikt is voor den oud minister-president jhr. De Geer. Daar zal het ver- léden worden afgesloten. Met het nu of de toekomst heeft de heer De Geer niets uit te staan. Dit is de zaak van jong Neder land". Het Is tijd om de aardappelen te poten. Dit voor den Productieslag 1942 zoo uiterst gewichtig werk Is nu in vnllen gang. De poters worden gesorteerd alvo rens ."fan den schoot dor aarde te worden toevertrouwd. Fax-Holland-de Haan-c Donderdag 9 April bracht de Beauftragte van den Rijkscommissaris voor de provincie Noord holland, Gauinspekteur Unger, een bezoek aan dc firma Enschedé. Nadere bij zonderheden vindt men boven de foto. (foto Peperkamp}; UITGAAN Heden VRIJDAG 17 APRIL: Rembrandt Theater: „Haar eerste liefde", 2.30 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: „Julika", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Het valsche bankbiljet", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Carnaval in Weenen", 2,6.30 en 8.45 uur. Moviae: Gevarieerd programma van 12 uur af. ZATERDAG 18 APRIL: Stadsschouwburg: Kindermatinée „De Levende Poppenkast", 2.15 uur. Stadsschouwburg:. „Liefdesbrieven". 7.30 uur. Bioscopen, des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Fa. Duym en Keur, Keizerstraat 6, Tel. 10378. Firma Begemari en Sneltjes, Kruisweg 30. Tel. 10043. Marnix Apotheek, Marnixstraat 65. Tel. 23525. Te Heemstede is geopend: Apotheek Schotsman, Binnenweg 206, TeL 28320. Hoofdredacteur: C. J. van Tilburg, Heemstede Plv. Hoofdredacteur: G. X. Lceuders. Heemstede Eerste medewerker: F. C. Derks. Haarlem De Engelsche regeering heeft een verkiezlngs neder laag geleden. Bij tusschentijdsche verkiezingen in het district Cardiff werd de candidaat gestelde minister van oorlog. Sir James Grigg, door een onafhankelijken can didaat verslagen, zoo meldt het Spaansche blad Ya uit Londen. Naar de Britsche Berichtendienst meldt, heeft de Britsche minister van buitenlandsche zaken. Eden, in het Lagerhuis verklaard geen waarborg te kunnen geven dat Churchill zijn verklaringen over den oorlogstoestand op den vastgestelden dag zal afleggen. Eden heeft bovendien in het Lagerhuis medegedeeld, dat binnenkort een witboek pver Indië wordt gepubli ceerd. Te Berlijn is een bijeenkomst gehouden van in Europa geaccrediteerde Japansche militaire attachés. In den geest van de nauwe Duitsch-Jgpansche samenwerking bestond er op deze conferentie ook gelegenheid tot be sprekingen met vertegenwoordigers der Duitsche weer macht. De Haagsche politie heeft vier jongemannen ge arresteerd. die zich hebben schuldig gemaakt aan dief- staf van vrij kostbare accordeons. Twee van deze instrumenten hebben zjj vernield, d drie andere hadden zij verkocht. Te Groningen is op 47-jarigen Jeeftijd overleden mr. R. Watjer, een bekend advocaat, oud-lid van Prov. Sta ten dier provincie en oud-voorzitted-van de voetbalvereen Velocitas. De rechtbank te Almelo heeft een man vrijgesproken. die, zittend op een rijwiel, een ander rijwiel aan de hand had meegevoerd. De rechtbank achtte niet bewezen, dat het meevoeren van een fiets zijn vrijheid van bewe gen kon belemmeren. De 2'ó-jarige Marinus Waszink te Hengelo is te water geraakt en verdronken. De 32-jarige juffrouw v. d. Broek—Frake is te Enschede onder een veegmachine terecht gekomen 'en op slag gedood Drie mannen en een vrouw zijn door de Amsterdam- sche politie gearresteerd, omdat zij een particulier een kostbaren gouden ring afhandig hadden gemaakt. Bij besluit van den secr. gen. van justitie is benoemd tot commissaris van politie te Groningen, met bestemming om op te treden als chef der ordepoiitie aldaar. E. h! Huizinga, zulks met gelijktijdige verleening van eervol ontslag als kapitein der marechaussee. De 22-jarige dienstbode G. B. van Laar is te Ede onder een neervallende schoorsteen terecht gekomen en op slag gedood. De machinale vlas- en lokkenbewerkplaats van J. Korst te Oudemolen, gem. Fijnaartf. is door het vuur ver nield. Ten gevolge van het spelen met vuur door kinderen zijn te Ernst (Geld.), de boerderijen van R. J. Vorsthof en A. Strunk afgebrand. Belde boerderijen waren slechts laag verzekerd. Op de begraafplaats „Kovelswade" te Utrecht is Don- _derdagmiddag een gedenkteeken onthuld ter nagedachte nis van den heer P. Moltmaker, in leven voorzitter van de Ned. Ver. van Spoor en Tramwegpersoneel. Tv Haarlem had Donderdag »lc oprichtingsvergadering plaats van dc Stichting „Nationaal Zangfeest", welke stichting, die onder leiding zal staan \an den burgemeester van Haarlem, tien heer S. L. A. Plekker. de zen zomer een groot zangfeest tc Haarlem zal organisccren. foto Peperkamp Stichting „Nationaal Zangfeest" Gisteren te Haarlem opgericht Donderdag heeft ten Raadhuize te Haarlem de stichtingsvergadering plaats gehad van de stichting „Nationaal Zangfeest". Het doel van deze stichting, die als gevolg van het samenwerkend initiatief van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten en de N.S.B. tot stand is gekomen, beoogt, het volksch bewustzijn te verlevendigen door het organiseeren van een jaarlijksch groot zangfeest in een der Nederlandsche steden, eventueel door het verleenen van steun aan kleinere zangersfeesten. Tot leider van de stichting is aangewezen de heer S. L. A. Plekker. burgemeester van Haarlem. Secre taris is de heer Hes van het departement .van Volks voorlichting en Kunsten, die door genoemd depar tement tevens is aangewezen als commissaris. Voor de N.S.B. neemt de. heer J. A. Tesebeld als Com missaris zitting. Als' muzikaal adviseur treedt de heer J. Goverts op en als propagandist-bibliothe caris de heer Stephen Jansen. Ten slotte wordt het secretariaat waargenomen door mejuffrouw M. J. van Eps Reerink. De oprictiïingsvergadering werd nog bijgewoond door den heer Ml van Lookhorst, afdeelingschef aan het departement van Volksvoorlichting en Kun sten. Kees Pruis in den Stadsschouwburg De Haarlemsche Stadsschouwburg was Donder dagavond slechts matig bezet zoodat Kees Pruis onmiddellijk een aanknoopingspunt had voor zijn cont'erénce door op te merken: „Ik ben blij, dat er niet zooveel menschen zijn, want dan is het nooit zoo intiem en gezellig". Pruis is een routinier, hij kent het vak door en door en hij weet in zijn praatjes en zijn liedjes precies dat te geven wat het publiek graag hoort. Zy, die er waren hebben dan ook vaak hartelijk gelachen en zijn liedjes, vooral dat van de „Echo" werden met enthousiasme mee gezongen. Helaas stond het verdere programma met uitzondering van de bekende accordeonisten „de Hodlars", op een peil zooals wy dat gelukkig maar zelden in onzen schouwburg te zien krijgen. De voordrachtskunstenaares Jetty Danielle zong enkele liedjes, die in het geheel niet in dezen tijd pasten. Zoo'n liedje bijvoorbeeld als „Vliegers des doods", waarin de strijd geschilderd wordt van piloten tegen de natuur, is in geen enkel opzicht ge schikt in deze dagen te worden voorgedragen. Het danspaar de Boga's was met enkele dansen al even min erg gelukkig. In het bijzonder de parodistische boerendans was wel wat erg simplistisch. Er wer den verder nog twee schetsjes ten toongele ge bracht waarin de komiek Antonio en de travesti- speler Cor van Gils, een belangrijk aandeel had den. Vooral in „De Baron" komen veel zotte situaties voor, vaak tot groot vermaak van het publiek. Dat de afwezigen ditmaal ongelijk hebben gehad, zou .men echter, ondanks het geslaagde optreden van Kees Pruis, moeilijk kunnen beweren. B. KORSTEN. De winterstrijd geëindigd De winterstrijd is geëindigd, zoo heeft men in de bladen kunnen lezen. Tallooze verwoede aanvallen van de Sovjets zijn met bloedigè verliezen afge slagen. Dank zij de offervaardigheid van de man nen der verbonden legers is het gevaar van een Sovjetdoorbraak gedurende den winter afgewend. Het schier bovenmenschelijke is van de mannen aan het Oostfront geëischt en - onder de meest ongun stige omstandigheden hebben zij stand gehouden. Straks, als de sneeuw geweken is en de wegen weer beter begaanbaar zijn, zullen de beslissende slagen worden toegebracht. Het gaat om het behoud van Europa. Het gaat om het behoud van uw eigen land, Ne-: derlandersdenkt daarom aan die duizenden dappere landgenooten, die zich vrijwillig gemeld hebben om Europa van den ondergang te redden. Zorgt u er voor, dat zoo deze helden gewond gera ken het hun aan niets ontbreekt. Steunt daarom de Nederlandsche ambulance. Stort- uw bijdrage voor deze hulpexpeditie op giro rekening 8 7 6 0 0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22. 's-Gravenhage. CONFERENTIEDAGEN STADS EVANGELISATIE. De jaarlijksche conferentiedagen der Stads-evan- gelisatie zijn bepaald op 2122 en 23 April a.s. Als spreker hopen te komen de heeren P. Janse, den Haag; J. A. Bruyn, Wassenaar en J. Sevensma, Am sterdam. Zangkoren verleenen medewerking. Aan vang-der conferenties nam. 3 en 7.30 uur. Italiaansch weermqchtsbericht.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 6