Haarlem's Dagblad Mislukte Engelsche landing bij Boulogne 59e JAARGANG No. 18050 X X Uitgave Loarens Coster, M(J. v. Courant-Uitgaven en Algem. DrukkerU N.V. Bureaux: Groote Houtstraat 93. bUK. Soenda- pleln 37 Postgiro 38810. DrukkerU: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082. Hoofdred. 15054, Redactie 10600, DrukkerU 10132, Administratie 10724, 14825, Soendapleln 12230. Directeur) P. W. PEEREBOOW DONDERDAG 25 APRIL 1242 Abonnement per week 0,28, per maand 1,15, per kwartaal 3.42, franco per posi 3,73, losse nummers 6 cent. Ad verten* tiën: i—is mm. 3,— elke mm, meer 0,20. Reclames 0,34 per mm. Contracttarieven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—11 mm. 0,96. elke mm. meer 0,08. Groentjes 1—9 mm. 45 cent» elke mm. meer 5 cent ti(j contante betaling. De Haarlemsche Vleeschhal (Foto Peperkamp). Edmond. de Arpicis beschrijft de Haarlemsche vleeschhal als volgt: „Naast de hoofdkerk staat een buitensporig ge bouw, bestemd voor het houden van openbare verkoopingen, een geaenkteeken van grillige bouwkunst, half rood, half wit, een verzameling van trapjes, geveltoppen, obelisken, piramiede- \tjes, basreliëfs, versiersels zonder naam, in den vorm van tafelstukken, luchters en dompers, welke er luk raak schijnen neergesmeten en alle teza men het beeld opleveren van een Indische pagode met eenige afdwalingen in den Spaanschen smaak tot een Hollandsche woning herschapen". Tot zoover de Italiaansche beschrijver van het Hol landsche stedenschoon. Ofschoon hij naar onzen smaak overdrijft is het te begrijpen, dat hij wat vreemd op zag, toen hij de Haarlemsche vleeschhal ontwaarde, want het is inderdaad een vreemd gewrocht van oud- Hollandsche bouwkunst en als we vernemen dat de bouwer een Vlaming was, dié jaren lang te Londen had gewoond voordat hij zich te Haarlem vestigde, mét andere woorden verder rondgekeken» had dan zijn moeders boezelaar, begrijpen we iets van het bouwtalent dat inspireerde tot dit op zichzelf zoo frèaie gebouw. Vergeefs zult ge in de Haarlemsche Vleeschhal naar vleesch zoeken. Het was op het^ einde van de vorige eeuw, dat de coteletjes en biefstukjes er voor het laatst aan den man gebracht werden. Maar een lang durige staat van dienst had het gebouw er toen wel opzitten: Bijna driehonderd jaar was het in gebruik geweest.' En dan moet ge weten, dat dit inmiddels de tweede vleeschhal was, die-Haarlem bezat: Want al in 1386 werd hier ter stede (op den hoek van de Spekstraat en Warmoesstraat) een vleeschhal gebouwd, die het ook al een tweehonderd jaar uithield en een voor treffelijk bouwwerk moet geweest zijn, dat deel uit maakte van het gebouwencomplex van het Karme lietenklooster, dat tot de Groote Houtstraat en de Anegang reikte. Doch tegen het einde van de zeven tiende eeuw ging het niet langer: Vijf en dertig Haarlemsche slagers maakten het de stedelijke over heid duidelijk, dat nieuwe tijden nieuwe eischen stel den, en de stedelijke regeering delibereerde niet^ang maar besloot omstreekt 1600 tot het doen bouwen van een nieuwe, veel ruimere en fraaiere vleeschhal en droeg den bouw op aan Lieven de Key, die hier sedert 1593 stads-timmerman en steenhouwer was. Den 6en Juni 1602 werd de eerste steen gelegd en in 1605 werd het gebouw in gebruik genomen, nadat in 1603 het besluit was genomen, dat geheel met lood af te dekken. De nieuwe vleeschhal 'bood plaats aan 40 stallen of stabanken, elke stal met zijn bank breed 6 voet en lang 8 1/4 voet. Er was dus volop gelegenheid voor de slagers om hun vleesch uit te stallen en aan be langstelling ontbrak het niet. Haarlem had dan ook een schitterend gebouw ontvangen: Wat De Amicis er in later jaren ook van mocht zeggen, de weelde rige gevel met zijn talrijke attributen, waarin de run der- en schapenkoppen de bestemming van het ge bouw tot uiting brachten, vormde een lust voor het oog en de diverse steensoorten verlevendigden het f geheel niet weinig. Een paar eeuwen heeft de Vleeschhal dierfst ge daan. Toen kwam zij op nonactlef, niet omdat zij minder voldeed aan haar bestemming, doch omdat moderne opvattingen den slager er toe brachten, hèt vleesch bij de klantjes thuis te brengen of de huis vrouw bewogen, zelf naar de slagerij te stappen. En zoo liet men allengs de Vleeschhal links liggen en in de negentiende eeuw richtte de overheid het gebouw in voor magazijn vpn wapenen ten behoeve van het Haarlemsch garnizoen. Dit duurde tot 1886, toen het bij hesluit van den gemeenteraad opnieuw aan zijn oorspronkelijke bestemming werd teruggegeven. Plot seling had Haarlem dus weer zijn vleeschhal, maar voor lang was het niet Het bleek duidelijk, dat het moderne stadsleven geen vleeschhallen meer vraagt en na enkele jaren werd de laatste bank uit het ge bouw verwijderd en ter plaatse waar handel en be drijf hadden gebloeid werden thans de archiefstuk ken van de Provincie Noord-Holland ondergebracht. En ook deze bestemming liep ten einde. Het Archief kreeg ruimer behuizing en de Vleeschhal zal eerlang beschikbaar komen voor de Gemeentelijke Leeszaal en Bibliotheek. Maar eerst kreeg zij een goede beurt, van binnen en van buiten. Een paar jaar stond zij in de steigers, doch toen het gebouw "weer werd opge leverd was er maar een roep over dit zoo uitnemende sieraad van onze Haarlemsche Groote Markt. Nog staat de- Vleeschhal leeg. Eenige weken gele den heeft men er een concert in gegeven en die proef is niet kwaad uitgevallen. Moge zij spoedig weer in dienst worden gesteld van de cultuur, waarvan zij op zichzelf zulk een deugdelijk exempel is! HONDERDEN VARKENS EN KOEIEN CLANDESTIEN GESLACHT. EDE, 23 April. Opnieuw heeft de recher cheur van politie die in de gemeente Ede belast is met de opsporing van economische misdrijven, na een voorbereidend onderzoek, dat geruimen tijd in beslag nam, een belangrijk succes weten te boeken. De rechercheur deed allereerst een inval bij den landbouwer F. van Roekei te Wekerom, te wiens huize een volledige slagersuitrusting, bestaande uit messen, bijlen, slachtmaskers, patronen, katrollen om de dieren op te hijschen enz. werd aangetrof fen. Op den zolder stond een emmer met vleesch. Daarna werd huiszoeking gedaan bii den land bouwer H, van Luttikhuizen, die met van Roekei in combinatie werkte en daar werd eveneens 'n hoe veelheid vleesch gevonden. Beide personen werden gearresteerd en te Ede achter slot en gren del gezet. Voorts kwam vast te staan, dat de landbouwers het vleesch niet alleen verkochten in de naaste omgeving, doch dat het ook naar elders werd ge transporteerd. Zoo kwam de Oosterbeeksche groen- tenkweeker A. de Haan op geregelde tijden met zijn auto naar de buurtschap om een kwantum vleesch te halen en dat verder te verhandelen. De man werd evenals de beide landbouwers gearrés- teerd en naar Ede overgebracht. In ,den loop van Maandag en Dinsdag werden reeds'meer dan twintig personen, die in relatie stonden met de clandestiene "slachters of als getuigen gunnen optreden, door de politie gehoord en ver wacht wordt, dat nog meer arrestaties zullen vol gen. Uit de gegevens, die ter beschikking van de recherche staan, kon reeds afgeleid worden, dat honderden varkens en koeien door de landbouwers van R. en L. om het leven werden gebracht en zoodoende in den zwarten handel verdwenen. Hel onderzoek duurt nog voort. Hoe lang op de H.B.S.? Interessante cijfers over Haarlem In het laatste verslag der gemeente Haarlem zijn bijzonderheden gepubliceerd over de scholen voor Middelbaar onderwijs. In de verslagen van de le H.B.S B met 5-jarigen cursus (Zijlvest) en van de H.B.S A. (Raaks) vinden wij interessante gegevens oiler de vraag hoe lang de leerlingen die voor het eindexamen geslaagd zijn ge studeerd hebben. Het is jammer dat diezelfde bijzon derheden ook niet in de verslagen der andere scholen voor M.O. staan, want dan zou vergelijking mogelijk zijn. Eerst de gegevens van de le H.B.S B (Zijlvest). Van de 52 leerlingen die het einddiploma behaalden waren er 23 die alle klassen van deze school doorloo- pen hebben, 29 hebben dus een gedeelte van het on derwijs op andere scholen gevolgd. Van die 23 waren er slechts 4 die de studie in 5 jaren volbrachten, 12 in 6 jaren, 5 in 7 jaren, 1 in 8 jaren en V in 10 jaren. Een betrekkelijk klein percentage was in staat alle klas sen ongestoord te doorloopen en meteen het einddi ploma te verwerven. Van de 5 leerlingen, die bij de toelating in de 2de klasse werden geplaatst, liepen 3 de school af in 4 jaren en 2 in 5 jaren. Van de 6 leerlingen, die bij de toelating in de 3de klasse werden geplaatst, liepen 3 de school af in 3 jaren, 2 in 4 jaren en 1 in 5 jaren. Van de 7 leerlingen, die bija de toelating in de 4de klasse werden geplaatst, liepen 5 de school af in 2 jaren en 2 in 3 jaren. 11 leerlingen, die bij de toelating in de 5de klasse werden geplaatst, liepen de school af in 1 jaar. Uit andere cijfers blijkt dat er nog al wat leerlingen van de school vertrokken hetzij omdat zij verhuisden, naar een andere school overgingen of de studie op gaven. Het vertrek was uit de le klasse: 11, 2e klasse: 8, 3e klasse 1-7 en 4e klasse 5, tezamen dus 41. 5 Leerlingen die niet voor het eindexamen slaagden bldVen nog een jaar in de 5e klasse zitten om na een jaar nog een poging te ondernemen. De school werd bezocht door 387 leerlingen, name lijk 321 jongens en 64 meisjes. Nu de cijfers over de H.B.S A (Raaks): Van de 55 leerlingen, die met goed gevolg het eind examen hebben afgelegd, hebben 34 alle klassen door loopen en wel: 18 in 5 jaar, 14 in 6 jaar en 2 in 7 jaar. De 2 leerlingen, die hier in de tweede klasse op school kwamen, liepen beiden de school af in 4 jaar. 10 leerlingen, die in de dorde klasse kwamen, vol brachten de studie in drie jaar Van de 7 leerlingen, die' in de vierde klasse werden opgenomen, liepen twee de school af in drie jaar en vijf in twee jaar. 2 leerlingen volgden 1 jaar de 5de klasse en slaagden voor het eindexamen. Van de 10 niet geslaagde leerlingen keerden er 8 in de 5de klasse terug. Deze school werd bezocht door 39Weerlingen. Uitspraken Haarlemsche Rechtbank NOTARIS TOT 1 DAG VEROORDEELD. De notaris, die er van werd verdacht in November 1940 ten Hypotheekkantore te Haarlem een afschrift gegeven te hebben van een nog' voor hem te verlij den notarieele akte (terwijl deze dus niet was opge maakt) waarbij hij dit afschrift gewaarmerkt had voor echtheid met zijn handteekening. werd schuldig verklaard aan valschheid in geschrifte en werd tot i dag gevangenisstraf veroordeeld met het bevel het vonnis op te schorten om den verdachte gelegenheid te geven een verzoekschrift voor gratie in te dienen. De Officier had 1 maand gevangenisstraf geëischt en uitzetting uit het notarisambt. Wegens diefstal van een varken werd een Haar lemmer tot zes maanden veroordeeld. De eisch wa: 1 jaar. Een gehuwde vrouw uit Zaandam die een kleer maker uit Alkmaar voor f 250 bestolen had werd tot 1 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Acht maanden ge vangenisstraf had de Officier geëischt. Geniet ineer van uw vacantie Ga in voor7 of naseizoen op reis 's GRAVENHAGE, April. Eindelijk begint de haar kracht le herwinnen. De warme stralen wekken i het verlangen om er op uit te gaan. De winter is streng en lang geweest en meer dan anders verlangt nu een ieder om van de natuur te genieten. Daarom wordt er naar brochures gegrepen en bij lnlichtmg'enbureaux om raad gevraagd. Al is het dan ook door de omstandigheden thans niet mogelijk over de grenzen te gaan, Nederland zelf biedt zoo'n rijke en gevarieerde schoonheid, dal men er volop genieten kan. Velen Nederlanders zullen door dit gedwon gen verblijf binnen de grenzen de oogen geopend worden voor de vele cultureele en natuurschatten, welke ons land binnen zijn grenzen herbergt. Er is echter een bezwaar. Nederland is klein en de Ne derlanders trekken bij voorkeur naar bepaalde streken toe, Opeenhooping is daarbij niet te voorkomen. Thans, nu de Nederlandsche spoorwegen vaak met on overkomelijke moeilijkheden hebben te kampen en het levensmiddelenvervoer voor gaat, zou dat rondweg gezegd tot een katastrofp kunnen leiden. Het gebrek aarr vervoermiddelen, de moeilijkheden met de distributie in de vacantieoroden, 't zijn problemen voor de overheid Het publiek kan echter aan deze moeilijkheden voor een groot deel tegemoetkomen. Ouders met kinderen zijn natuurlijk genoodzaakt hun- vacantfe te regelen naar de schoolvacanties, maarde ongehuwden en de echtparen zonder kroost zijn vrij in hun keuze. De overheid verzoekt hun dan ook dringend om in overweging te nemen hun vacantie in het voor- of naseizoen te nemen. Het biedt zoovele voordeelen, waar aan men gewoonlijk niet denkt. Denkt men er wel aan, dat de langste dagen in het voorseizoen vallen? De bosschen, de helde, het strand, de meren, zij alle zijn nog met zoo overstroomd met gasten Men geniet rustiger en vrijer van het vele schoons dat Nederland biedt. De hotels zijn nog niet zoo volzij, die u tijdens uw vacan tie omringen met hun dienende zorgen zijn frisch en op gewekt. Dit personeel, dat anders in het hoogseizoen handen te kort heeft en op hoogspanning werkt, krijgt een beter verdeelde taak, kortomer is alles voor en weinig tegen. Daarom.neemt, uw vacantie in het voor- of naseizoen. U zult voldaner en uitgeruster naar uw dagelijksche taak 'weerkeeren en u ontlast de overheid van een groo te zorg. LITTERAIRE CLUB. Woensdagavond 13 Mei «spreekt Ewoud de Kat over Moderne stroomingen in de schilderkunst; Woensdag avond 20 Mei Co Haak spreekt over: Oud-Egyptische Cultuur; Woensdagavond 27 Mei J. C. Hulsman over „Apotheose der Kunst", Alle lezingen worden gehou den in het gebou'w Lange Margarethastraat 13 te Haarlem. Welkè bonnen zijn thans geldig? Van 19 tot en met 25 April: 21A Brood 4 rants. - 21B Brood Vz rants. Brood of gebak 21A Vleesch 1 rants. Vleesch of 21B VI.waren lA rants. vleeschwaren 21A Aardappelen W& K G. Aardappelen 210 Aardappelen V2 KG. Aardappelen V,an 19 April t/m 16 Mei: 279 Algemeen 1 K.G. Suiker 280 Algemeen 500 gr. Jam 277. 281, 285, 289 Algemeen 1 rants. Bloem, brood of gebak 4-09, 4-10 res. 250 gr. Rijst 283 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 284 Algemeen 250 gr. Gort 287 Algemeen 100 gr. Vermicelli of maïzena 278. 282, 286, 290. 294 Algemeen 100 gr. Kaas 23A t/m 24A Melk ZVz L. Melk 21B t/m 24B Melk Wa L. Melk Van 26 Maart tot ep met 26 April: 3-04 of 4-04 Res. 400 gr. Sinaasappelen Van 21 April tot en met 28 April: 21 Boter 125 gr. Boter 21 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine of 100 gr vet (voor zoover voor radig). Van 19 April t/m 13 Juni: 288 Algemeen 150 gr. Koffiesurrogaat Bijzondere rantsoenen: Van 19 April t/m 16 Mei: 291 Algemeen 250 gr. Peulvruchten Zeep Bon 211, 228 en 272 Algemeen en Bon G, H en I der zeepkaarten 1 rantsoen zeep. Bon H en I toilet zeep 75 gram toiletzeep 80 pCt. t m. 30 April. Bon L Textiel /Mannen) 50 gram scheerzeep t.m. 30 April. Diefstal van bontmantels en costuums Dader na een half jaar gearresteerd Reeds gedurende geruimen tijd vermiste de kleer maker S. aan de Zandvoortschelaan te Heemstede Van tijd tot tijd costuums, lappen stof en zelfs bont mantels, die bij hem door klanten ter bewerking waren gegeven. Dit ging sedert maanden zoo door, zonder dat de politie eenig spoor kon ontdek ken dat in de richting van een dader liep. Door een zeer langdurig en uitvoerig onderzoek is het aan de recherche eindelijk mogen gelukken, den dader, een 23-jarigen jongeman die als bediende in de zaak werkzaam was, te snappen. Aan het licht kwam. dat deze zich sedert October 1941 aan diefstallen van kleedmgstukken had schuldig gemaakt. Hn ver kocht deze 'costuums aan particulieren; van de op brengst maakte hij goede sier. Een groot aantal costuums, coupons en een bontmantel zijn door de politie achterhaald en in beslag genomen. Het is te verwachten, dat nog meer kleedingstukken zullen kunnen worden opgespoord. Het onderzoek is nog in vollen gang. De provinciale opcenten op de grondbelasting Het besluit van den Commissaris der provincie Noord-Holland, om het aantal opcenten op de grond- belasting^voor het jaar 1942 vast te stellen op acht tien opeenten op de hoofdsom zoowel voor gebauwd als voor ongebouwd, is door den Secr.-gen. van Binnenlandsche Zaken goedgekeurd. Wanneer een woudreus het tijdeiijke, dat in dit ge val nogal rekbaar is. met het eeuwige verwisselt, dan trekt dat steeds talrijke toeschouwers. Vooral het moment wanneer de kroon met krakend geweld naar beneden stort wordt door velen met belang stelling afgewacht. Onze fotograaf snapte zoo'n ge wichtig moment. foto de Haas Dooi aan 't Oostelijk front. Kleine beekjes worden door de smeltende sneeuw massa's in onstuimige rivieren veranderd, welke den Duitschen pionier- troepen bü het slaan van nood bruggen groote moeilijk heden be rokkenen. Deutscher Verlag- Recla-P.K. Springmann Pax Hol- land-c De jeugd heeft de toekomst als zij levensblij en sterk is. Wordt lid en medewerker van Den Nederlandschën Volksdienst. Uitreiking brandstof fenkaarten te Haarlem Voor het nieuwe stookseizoen Het Hoofd van den Distributiedienst te Haarlem vestigt er reeds nu de aandacht op, dat van 27 April .tot 16 Mei de uitreiking zal plaats hebben van de bonkaarten voor voedingsmiddelen voor de volgende periode. Gelijktijdig met deze uitreiking zullen de Tookers- kparten, de versnaperingskaarten en de brandstof- fenkaarten voor het stookseizoen 1942/1943 worden verstrekt. In verband met het uitreiken van de brandstof- fenkaarten wordt er de aandacht op gevestigd, dat althans voorloopig geen onderscheid zal worden gemaakt tusschen het stoken van Centrale Verwar ming, dan wel Haarden en Kachels, terwijl even min rekening zal worden gehouden met het aan tal vertrekken, waaruit de woning bestaat. De nieuwe brandstoffenkaarten, gemerkt DV, worden dan ook uitgereikt aan al degenen, die het stempel „Hoofd" op de stamkaart hebben en die in het afgeloopen stookseizoen een J-, K- of L- kaart hebben ontvangen. Zij dienen bij het afha len van de nieuwe kaart de oude kaart, dus de J-, K- of L-kaart in te leveren. Degenen, die geen oude kaart kunnen inleveren, zullen vooralsnog geen nieuwe kaart kunnen ontvangen. 1 Voorts wordt er nog de aandacht op gevestigd, dat men verplicht is alvorens de brandstoffenkaart' in ontvangst te nemen, te zorgen, dat het codenummer van den brandstoffenhandelaar op. de stamkaart is aangeteelcend. Staat door een of 'andere oorzaak thans meer dan één codenummer op de stamkaart, dan dient men alvorens zich tot het uitreiklokaal te wenden voor het afhalen van de nieuwe kaarten, zich aan het Kringkantoor of een der _agentschap- pen te vervoegen voor waarmerking van het juiste codenummer. Teneinde teleurstelling en onnoodig geloop te voorkomen, zorge men er dus tijdig voor, dat de stamkaart voorzien van het stempel „Hoofd" het co denummer van den brandstoffenhandelaar draagt en dat men de brandstoffenkaart van het afgeloopen stookseizoen 1941/1942 bij het afhalen van de nieu we distributiebescheiden bij zich heeft! RIJWIELDIEF AANGEHOUDEN. Eenige dagen geleden werd door een ingezetene van Bloemendaal bij de politie aangifte gedaan, dat hij het rijwiel van zijn verloofde, hetwelk eenigen tijd ge leden aldaar was ontvreemd, voor een perceel in Bloe mendaal zag staan. Hoewel de fiets reeds vrij veel in haar uiterlijk was veranderd, herkende de aangever het rijwiel toch. De recherche stelde onmiddellijk een onderzoek in en hield den nieuwen eigenaar der fiets Deze bleek het karretje van een IJmuidenaar, zekeren C. P. te hebben gekocht: deze laatste had naar het onderzoek uitwees, de fiets alhier gestolen. Voorts bleek dal: P. in Haarlem en Velsen verschillende met de wet strijdige dingen had uitgevoerd, waarvoor hij nog gezocht werd. De heler en de steler werden beiden verzekerde bewaring gesteld; na het onderzoek werd de nieuwe rijwieleigenaar voorloopig op vrije voeten gesteld. P. werd aan de -Haarlemsche politie overgeleverd voor een nader onderzoek naar de aldaar gepleegde misdrijven. HAARLEMSCHE HANDELSVEREENIGING. De jaarvergadering van de Haarlemsche Han delsvereniging wordt Maandagavond 27 April te half acht in het Middenstandshurs Schouwburg straat 3 te Haarlem gehouden. Na afloop der verga dering zal jhr. dr. J. C. Mollerus spreken over: De commissie-Woltersom, de middenstand en de Ka mers van Koophandel en Fabrieken. VERBOD TOT VERHANDELEN EN AFLEVEREN VAN STROOVLAS. 's-GRAVENHAGE. 23 April. Het Rijksbureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd maakt, in aanslui ting op de publicaties in Januari j.l.. bekend, dat het aan de exporteurs niet meer toegestaan is stroovlas te koopen op de namens de Nederlandsche Akker- bouwcentrale door de stichting van Nederlandsche stroovlasexporteurs uitgereikte machtigingen. Telers en/of handelaren mogen aan de exporteurs derhalve geen vlas meer verkoopen od vertoon van deze mach tigingen. Het afleveren der reeds aan de exporteurs voor export verkochte partijen mag nog plaats vin den. Nadere inlichtingen zijn te verkrijgen „Vlasbe- werkende industrie". Schiedamsche Singel 50 ,E, Rot terdam, postbus 1149. VERDUISTEREN van 20.5i t„t s.M Maan 23 April op 12.04 (E.K.), 24 April onder 3.34 Er moet zooveel mogelijk vet verbouwd worden De teelt van blauwmaanzaad De vetvoorziening van ons land vraagt op het oogenblik de inspanning aller krachten, immers de langdurige strenge winter heeft de melkopbrengst van onze veestapel sterk doen dalen, terwijl bovendien in verschillende geweteten het koolzaad groote vorstschade heeft ondervonden. Daarom wordt er van officieele jzijde met klem op aan gedrongen om nog zooveel als het maar mogelijk is, blauwmaanzaad te verbouwen, een eenjarig gewas, waarvan het zaad een hoog oliegehalte heeft. Door een flinken richtprijs in het uitzicht te stellen, van f 60 per 100 K.G., door de schgur- premie voor grasland te verhoogen tot f 250 per H.A., alsmede door aan eiken blauwmaanzaad- verbouwer het recht te geven tot aankoop van 1 K.G. spijsvet boven het normale rantsoen, voor elke ingeleverde 100 K.G. zaad, - worden de land bouwers geanimeerd een groote oppervlakte met dit gewas te betelen. Volgens de rassenlijst van het instituut voor plantenveredeling te Wageningen worden de daar in genoemde rassen in den handel gebracht door van der Have te Kapelle bij Goes, door dr. Mans- holt in den Westpolder (Groningen) en door P. J. Timmers te Klundert (N.-Brabant). Het is gewenscht zaaizaad te gebruiken, dat een goede kiemkracht heeft. Het gewas wordt bij ons vrijwel uitsluitend ver bouwd op de klei- en zwavelgronden. Het land dient goed bewerkt te zijn, vooral niet te nat zijn gelegen en behoorlijk vrij zijn van onkruid. Het gewas ontwikkelt zich eerst zeer langzaam, zoodat onkruiden dan zeer veel kwaad kunnen doen. Met h^t oog op de onkruiden is het niet ge wenscht, stalmest te gebruiken. Wat de voorvrucht betreft is het maanzaad niet kieskeurig, het kan na vrijwel elk gewas worden verbouwd als het land maar voldoende schoon is. Ais bemesting geve men zoo mogelijk kali en fos- forzuur en 3-590 K.G. stikstof. Belangrijk is, de grond met alle beschikbare middelen te brengen tot een mooi zaaibed. Diep bewerken is niet noodig, maar hel zeer fijne zaad moét er gunstige groeiomstandigheden vinden. Het zaaien geschiedt meestal in April. Aan vroeg zaaien wordt doorgaans wel de voorkeur gegeven, maar het kan tot diep in Mei. Men zaait breedwerpig of op rijen, in het eerste geval kan 2 a 4 K.G. voldoende zijn. Als de grond los is kan voorrollen gewenscht zijn. Na breedwerpig zaaien wordt het zaad licht ingeëgd en daarna gerold. Bij het zaaien met de rijen zaaimachine moet men een machine gebruiken, waarmede dit fijne zaad regelmatig kan worden gezaaid. Men zaait natuurlijk ondiep en na-rollen is noodig om het zaad beter in aanraking te brengen met den grond. Na breedwerpig zaaien kan men de schoffel- machine gebruiken en overlangs en overdwars schoffelen, waarbij de schoffelmachine is gesteld als bij het schoffelen van granen. Het gewas wordt dan dus op blokjes geschoffeld. Heeft men op rijen gezaaid, dan kan men bij een rijenafstand van 20 cM. ook nog overdwars schoffelen als de stand goed is. Het is een ideaal gewas vooe den zelfbinder. Voor handwerk leent het zich-ook uitstekend. Dan wordt het gewas doorgaans gebonden met graan- stroo. Men zicht in een rijp stadium als het zaad in de vruchten rammelt. Men haalt het gewas droog thuis, het dorschen gaat dan gemakkelijk. Land. waarop het maanzaad gegroeid is, kan voor vrijwel elk gewas.worden bestemd, bijv. zeer goed voor wintertarwe. Het gewas laat dus wel goed land na. In een drogen en wannen zomer groeit hel ge was het best. VISCHVERGUNNINGEN. 's GRAVENHAGE, 22 April. In de Ned. Staatscourant van 21 dezer verscheen het tweede uitvoeringsbesluit, behoorende bij het pachtbe- sluit vischrecht 1941. Dit besluit, dat "op 1 Juni a.s. in werking treedt, regelt in het bijzonder het vergunningsstelsel bij de visscherij. Basis voor het aantal vergunningen, dat in een bepaald ka lenderjaar aan sportvisschers mag worden uit gereikt, is het jaar 1940. De pachter van een vischrecht, die in 1940 vergunningen aan sport visschers afgaf, is daarom verplicht binnen een maand na het in werking treden van het besluit j opgave te verstrekken van het aantal dezer ver gunningen, met bijbehoorende gegevens. De sport- visscher-pachter moet daarbij tevens mededeelen, hoeveel der in 1940 uitgereikte vergunningen aan j beroeps- en seizoenvisschers werden afgegeven. Britten door aftveervuur lol terugtocht gedwongen BERLIJN. 22 April (D.N.B.) Van militaire zijde wordt medegedeeld: In de vroege ochtenduren van den 22sten April heeft een sterke Britsche stoot troep aan de Fransche .kust ten Zuiden van Bou logne een landingspoging gedaan. De poging mis lukte door de ^waakzaamheid van de Duitsche kustverdediging Door onmiddellijk afweervuur van een kazematbezetting werden de Britten tot dem terugtocht gedwongen. De vijand trok zich met verliezen onder bescherming van een kunst- matigen nevel haar zeeterug, zonder zijn voor nemen te hebben kunnen uitvoeren. Britsche wa pens en uitrustingsstukken #bedekten het strand. Voorts wordt van militaire zijde medegedeeld dat Duitsche mijnenvegers den 22sten April jn de vroegte voor de kust. ten Zuiden van Boulogne contact gehad hebben met Britsche motortorpedobooten. waarvan er een waarschijnlijk tot zinken is-gebracht. Steunpunten in het Donetz- gebied veroverd Bolsjewistische aanvallen in Centraleri en Noordelijken sector afgeslagen HOOFDKWARTIER VAN DEN FiiHRER, 22 April. (D.N B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend In het Donelzgebied namen Duitsch-Roemeensche troepen bij succesvolle acties van stoottroepen en kele zwaar versterkte en ondermijnde steunpunten van den vijand en maakten een aantal gevangenen. In den Centralen en Noordelijken sector van het Oostelijke front werden verscheidene plaatselijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Bij een eigen ar.nval braken forma'ies van het leger en de Waf- fen-S.S. door taai verdedigde vijandelijke boschstel lingen heen. Zij maakten een vrij groot aantal ge vangenen en 13 stukken geschut bult. Formaties gevechtsvliegtuigen en duikbommenwer pers "vielen spoorweginstallaties achter het vijande lijke front aan. Drie munitietreinen vlogen na bom- treffers in de lucht. Talrijke spoorlijnen werden ver broken en een %mvangrijke hoeveelheid rollend ma teriaal werd vernield In Noord7Afrika geen 'groote krijgsoperaties. In de militaire installaties van La Valetta en op da vliegvelden van het eiland Malta werden door voort durende luchtaanvallen wederom zware vernielingen aangericht. De vijand verloor ooor vernieling op den^ grond negen en In luchtgevechten boven het eiland zeven vliegtuigen. Voor de Engelsche Zuidkust brachten lichte ge vechtsvliegtuigen gisteren overdag een vijandelijk koopvaardijschip van 3.000 ton tot zinken. In den afgeloopen nacht plaatsten gevechtsvliegtui gen bomtreffers met daaropvolgende ontploffing in een munitiefabriek in Zuid-Engeland Engelsche vliegtuigen hoven West- en Zuidwest Duitschland Drie bommenwerpers neergeschoten BERLIJN, 23 April. (D.N.B.) Britsche bommen werpers hebben in den nacht van 22 op 23 April, naar aan het D.N B. wordt gemeld, woonwijken in West en Zuidwest-Duitschland aangevallen. Er werd mate- rieele schade aangericht. Onder de burgerbevolking vielen dooden en gewonden. Volgens de tot dusver ontvangen bertchten werden drie der aanvallende bommenwerpers neergeschoten. Sovjet Unie vroeg onmiddellijke hulp van de V. S. Het onderhoud LitwinofRoosevelt BUENOS AIRES, 23 April (Afip.t Thans verneemt men dat haf onderhoud hetwelk gisteren tusschen Litwinof en president Roosevelt plaats vond, het ge- ,volg was van een door de Sovjet Unie gedaan verzoek om onmiddellijke en degelijke hulp door de V.S. en hun bondgenooten. Het ministerie van buiteniandsche zaken liet aan Litwinof' antwoorden dat. de Amerikaansche regee ring de zaak van Rusland ten volle steunde, doch dat de V.S. ook hun verantwoordelijkheden hadden en zij bijgevolg ook niet „alles 'op een kaart konden zetten". Verder werd nog opgemerkt dat de Amerikaansche oorlogsraad de weerstands- en gevechtskracht van het roode leger wenschte te kennen, vooraleer de maatregelen tot een betere steunverleening te onder zoeken. De strijd op de Philippijnen GENèVE, 23 April (Afip). Naar uit Washington verluidt, maakte het departement van oorlog bekend dat tengevolge van de steeds heviger wordende Ja- pansche aanvallen op het eiland Panay. de Ameri kaansche troepen genoodzaakt werden de stad Lam- bunao op te geven. NEDERLANDSCHE AMBTENAREN OP OOST-JAVA GEARRESTEERD. SOERABAJA, 23 April. (Domei). De Japansche militaire autoriteiten op Oost-Java deelen mede dat een niet genoemd aantal vroegere Nederlandsche ambtenaren zijn gearresteerd, die een ondermijnende actie voerden, welke ten doel had de orde en rust in de door de Japanners bezette gebieden te verstoren. Uitwisseling van landjeugd Eerste groep vertrekt 28 April Er bestaat nog gelegenheid zich voor een tweede groep aan te melden Van de mogelijkheid om via de uitwisseling van plattelandsjongeren het Duitsche landbouwbedrijf, speciaal het bedrijf in Oldenburg. Hannover, We§t- falen. Rijnland of het Weser-Emsgebied te leeren kennen, is een dankbaar gebruik gemaakt en reeds 28 April a.s. vertrekt de eerste groep deelnemers, na gedurende een week een specialen cursus op de boe- renschool te Rijs te hebben meegemaakt.Een half jaar zullen deze jongens en meisjes opgenomen worden in het gezin van een Duitschen boer en zoo grondig met het werk, maar ook met de organisatie van hél Duitsche platteland in kennis komen. Zelfs bestaat de mogelijkheid om na afloop van dezen tijd ver lenging aan te vragen en na een vacantie van twee weken opnieuw naar Duitschland te gaan. Daar de Nederlandsche Landstand overtuigd is van het groote nut van een dergelijke uitwisseling van boerenjongens, heeft.de afdeeling „Landjeugd* besloten nog een tweede groen te vormen, die in het begin van Mei zal vertrekken. Hoewel de voorwaarden tot deelneming aan deze uitwisseling genoegzaam bekend mogen worden ge acht, volgen hierbij in het kort nog eens de be langrijkste bepalingen. De uitgezonden boerenzoon of -dochter wordt op genomen als eigen kind in het'Duitsche gezin en ontvangt een maandelijksch zakgeld van 15 a 20 R.M. (10 of 15 gulden). Eenvoudige kleeding zooals thuis gebruikelijk, is passend, ook werkkléeding. De deelnemers moeten over de volgende bescheiden be schikken: een bewijs van goed gedrag, een geldig paspoort, bewijs van Nederlanderschap of per soonsbewijs. Bij de aanmelding moeten drie goéd gelijkende pasfoto's worden ingeleverd. De reiskosten worden alle vergoed. De leeftijd is voor meisjes pl.m. 17 jaar en ouder, voor jongens ongeveer 18 of 19 jaar. Aanmelding .geschiedt op de daarvoor bestémde aanvraag formulieren verkrijgbaar bij de afd. 1 (Landjeugd) van den Nederlandschen Landstand. Zeestraat 71 b. Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1