GÉBÉ gpEOCQj Neen, n AKKERTJE Italiaansch weermachtsbericht. Britsche aanval op stellingen in Cyrenaïca afgeslagen ROME, 22 April. (Stefani). Het 690ste weermachts bericht luidt: Vijandelijke elementen, die met pantserwagens onze stellingen aan het front van Cyrenaica waren gena derd. werden door artillerievuur verslagen en terug gedreven. Bij luchtgevechten hebben Duitsche jagers twee Curtiss-toestellen neergeschoten, terwijl een Hurri cane, die door het afweergeschut van een onzer divi sies was getroffen, op den grond te pletter sloeg. Sterke formaties vliegtuigen van de as hebben hevige aanvallen ondernomen op de vlootbases en vliegvel den van Malta. Munitie-, brandstof- en torpedo- dépots werden getroffen en vlogen in brand. Vier luchtafweerbatterijen werden tot zwijgen gebracht, een koopvaardijschip werd beschadigd en een groot aantal vliegtuigen op den grond vernield. Bij de ge vechten met vijandelijke jagers werden zes toestellen door Duitsche jagers en ^en door de onze neerge schoten. Engelsche vliegtuigen hebben bh een aanval op Comiso en Catania een klein aantan>ommen geworpen. Twee gewonden onder de bevolking en geringe schade aan gebouwen te Catania. Het geallieerde opperbevel in het Zuidwestelijk Zuidzeegebied LISSABON, 22 April (A.N.P.) Het hoofdkwar tier van de geallieerden, aldus wordt uit Mel bourne vernomen, heeft thans de lijst bekend ge maakt van de belangrijkste leden van het opper bevel der geallieerden in het Zuidwestelijk deel van het Zuidzeegebied. Op deze lijst komen de namen voor van vieV Amerikanen. die onder MacArthur op de Philippijnen hebben gevochten. Voorts behooren tot den generalen staf twee Australiërs, alsmede luitenant-kolonel Sandberg, die als een der laatste leden van den Nederlandsch- Indischen generalen staf Bandoeng heeft verlaten. Sedert eenigen tijd behoort Sandberg tot den Australischen generalen staf. Ofschoon zij zich op het oogenblik niet in het hoofdkwartier bevinden "en ook niet lid van den generalen staf zijn. zul len de opperbevelhebber van de Australische strijd krachten te land. Blamey, de opperbevelhebber van de luchtmacht, Brett en de opperbevelhebber van de marine, Leary, bereid zijn den generalen staf bij het commando der operaties te steunen. VERKLARING VAN CRIPPS OVER ZIJN INDISCHE MISSIE. STOCKHOLM 22 April (A. N. P.). Volgens den Engel- schen Nieuwsdienst heeft Sir Stafford Cripps vandaag ten overstaan van persvertegenwoordigers rapport uitgebracht over zijn Indische missie. Hij verklaarde o.a. dat het oogenblik in vele opzichten niet gunstig geweest was voor een regeling van het Indi sche vaagstuk. Het was niet gemakkelijk de geheele sfeer, die in hooge mate was bezwangerd met wantrouwen, plotseling inleen van algeheel vertrouwen te veranderen. Toch streefde Cripps er naar in geen geval een sfeer van wederkeerige beschuldigingen te laten ontstaan. Hij betreurde hevig dat de moeilijkheden, die een regeling zoowel voor de toekomst als ook voor het heden #n den weg stonden, niet overbrugd hadden kunnen worden. Het probleem zal nu niet meer van polltieken aard zijn, doch het wordt het vraagstuk der verdedl^ig van Indlë. sJa maar Natuurlijk, als verstandig man zult gij het bolsje wisme veroordeelen, als goed vaderlander wenscht gij hier geen chaos, als Christen veroordeelt' gij de wandaden van Stalin, maarom zelf naar de wa penen te grijpen, datzeker, dat is niet zonder risico. Ja, er zijn duizenden Nederlandsche mannen daar ln het Oosten, maardat ontslaat u niet van de verplichting te doen, wat van u verwacht wordt. Land genoot, er is geen tijd meer voor bedenkingen en over wegingen. Van u wqrdt verwacht, dat u schouder aan schouder met onze mannen den strijd zult strijden, dat u zich eveneens zult melden bij het Vrijwilligersle gioen Nederland .Koninginnegracht 22 te 's-Graven- hage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. Die kunnen voor vrouwen ge paard gaan met pijnen, die echter met AKKERTJES da delijk kunnen worden gestild. De Nederlandsche Pj/nst/l/er UITGAAN Heden DONDERDAG 23 APfflL: Gem. Concertgebouw 7.30 uur: H.O.V. Tweedy Concert der Beethovencyclus. Tuinzaal Gem. Concertgebouw 7.30 uur: Beetho ven's Pianosonaten door Karei de Jong. Rembrandt Theater: „Haar eerste liefde". 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Carnaval in Weenen", 2.6.30 en 8.45 uur. Luxe- Theater: „Het valsche bankbiljet", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Frans Hals Theater: Paula Wessely in „Julika", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Moviac' Gevarieerd programma van 12 uur af. VRIJDAG 24 APRIL: Stadsschouwburg: reprise van ,,'n Zomerzot heid". Gemeentelijk Concertgebouw, professional-boks wedstrijden, 7 uur. Bioscoopvoorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des t de Klinkhamer, Koninginneweg I Tel. avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend Th. 11569. Grijseels en Van Hees, L. Veerstraat 19. TeL 11000. Frans Hals Apotheek, Frans Halsplein 1. Tel. '11180. Te Heemstede is geopend: Heemsteedsche Apotheek, Binnenweg 98, Tal. 28197. Hoofdredacteur: C. .1. van Tilburg, Heemstede J'Iv. Hoofdredacteur: O. N. Lccnders, Heemstede Eerste medewerker: F. C. Derks, Haarlem De Duitsche Rijksfinanciën „Zoo intact als maar een enkele andere tak van de Duitsche oorlogseconomie Rede van den Duitschen Rijksminister voor financiën AMSTERDAM 22 April (A. N. P.). De Duitsche Rijks minister voor financiën, graaf Schwenn von Kroslgk, heeft hedenavond te Amsterdam voor de Duitsche Kamer van Koophandel voor Nederland een rede gehouden over de problemen der oorlogsfinanciering. Talrijke vertegen woordigers van den Rijkscommissaris, van de weermacht en van hooge Nederlandsche instanties waren hierbij aanwezig. Met de ontwikkeling van de credlettecfmiek ls een van de absolute grenzen voor de oorlogskosten weggevallen, waardoor aan de oorlogsfinanciering geheel nieuwe pro blemen zijn opgelegd. De geweldige beteekenis van de nieuwe financieele techniek is"in den oorlog 1911 '1918 nog niet op haar juiste waarde geschat. Men heeft zich dien tengevolge laten verleiden om op zeer groote schaal bank biljetten te drukken en heeft geen juiste verhouding kunnen vinden tusschen de drie groote financierings middelen van het moderne financieele leven n.l. belas tingen, leeningen en biljettenuitgiften. De ervaringen in den wereldoorlog opgedaan worden thans ter harte genomen. Men kan de Duitsche financieel» politiek in den huidigen oorlog echter niet begrijpen zonder een blik te werpen op de financieele geschiedenis sinds den wereldoorlog. Na een overzicht van deze jaren te hebben gegeven, zeide spr., dat toen het nationaal socialisme in 1933 de leiding overnam, het door middel van* een doelmatige samenwerking van de crediet- en belastingpolitlck. loon- en prijspolitiek gebruik heeft gemaakt van de reserves, die in de arbeidskracht van het Duitsche volk en in de braakliggende capaciteit van de industrie lagen. De werk loosheid werd in zoo kort mogelijken tijd overwonnen. Van 1933 tot 1938 is het voiksinkomen gestegen van 46 tot 80 milliard mark. de belastingopbrengst van 6,8 tot 17.7 milliard mark. Bij het uitbreken,van den oorlog behoefde geen wezen lijke verandering in de financieele politiek doorgevoerd te worden. Voor alles was het de taak de koppkracht op te vangen, die door de beperking van het particuliere verbruik ten gunste van de oorlogsbehoeften vrijkwam. Daarbij is bijzondere beteekenis gehecht aan het aandeel de belastingpolitiek. Zoo kon de belastingopbrengst op de tweede plaats aan de feitelijke oorlogsbelastingen. n.L de extra oorlogsheffingen op de inkomstenbelasting op de- vennootschapsbelasting en op tabak, bier. wijn en alcohol. Aan de afrooming van de koopkracht door de be lastingheffing is een grens n.l. de prestatiewil van de werkende Duitsche menschen. Met de belastingontvangs ten en de andere inkomsten is Duitschland in staat ook in het derde oorlogsjaar meer dan de helft van alle uit gaven te dekken. Er ontstaat daardoor 'n werkelijk Ideale verhouding tusschen den inzet van de belasting en de credietpolitiek. Voor zoover de overtollige koopkracht niet door de be lastingen wordt opgevangen, is het van belang hapr op te sparen voor den tijd, waarin er weer genoeg producten tegenover staan. Daarom is het sparen, waarvan het Duitsche volk tijdens den oorlog op zoo'n verheugende wijze heeft blijk gegeven in twee oorlogsjaren twee maal zooveel als in de daaraan voorafgegane zes vredes jaren en waarvoor door de rijksregeering kortgeleden nieuwe stimulansen werden gegeven de ijzeren spaar rekeningen voor de loontrekkers en de bedrijfsbeleggings- en de goederenverschaffingssaldi voor de ondernemers van de grootste beteekenis zoowel vbor*den- enkeling als voor de gemeenschap. De belangrijkste voorwaarde voor het sparen is weer het vertrouwen in de stabiliteit van de valuta. De graadmeter van deze stabiliteit is de prijs. Derhalve komt aan het handhaven van de prijsstabiliteit en dus aan.' het optreden van den Prijscommissarls een bijzondere beteekenis toe. In dit verband wees graaf Schwerin von Kroslgk er bijzonder op, dat het afroomen op de buitengewone winst stijgingen, waarvoor Duitschland in de eerste oorlogs jaren- de middelen der prijspolitiek heeft gebruikt, kort geleden van den Prijscommissaris is overgegaan naar het ministerie van financiën, die haar nieuwe taak in den Ti van een belasting heeft doorgevoerd. Het gaat hier evenwel om een belasting van een bijzonder karakter; want de betaalde bedragen komen op een speciale reke ning, over de aanwending waarvan eerst na den oorlog een" definitieve beslissing zal worden genomen, derhalve in een tijd, waarin definitief overzien kan worden, of en in hoeverre werkelijk buitengewone winststijgingen heb ben plaats gehad. De Prijscommissaris is als gevolg van deze regeling Irf staat zich des te intensiever aan zijn eigenlijke taak te wijden. Het opnemen van middelen in den vorm van credleten is vooral dank zij den eedisciplineerden spaarwil van het Duitsche volk, zonder «moeilijkheden gelukt. In de tech niek van het uitgeven van leeningen is de Duitsche finan cieele politiek geheel zonder dogma opgetreden. Zij heeft het geld volgens de Innerlijke wet van het crediet daar opgenomen, waar het werkelijk is. Zonder een emissie in den engeren zin zijn doorloopend schatkistwissels en -biljetten uitgegeven. Daaruit wordt het geluidlooze ver klaard in de Duitsche oorlogscredietpolitiek en in de oor- logsflnancierïngspolitiek in het algemeen. Het is ook gelukt den rentevoet steeds meer ten gunste van het Rijk te ontwikkelen en hem geleidelijk aan tot 3'A procent te verlagen, i De hoogte van de totale Rijksschuld geeft geen reden tot ongerustheid. Van het begin van den oorlog tot. einde Maart 1942 is zij gestegen van 37,2 milliard mark tot 140,5 milliard mark en flgt derhalve nog slechts weinig boven het volksinkomen, dat in 1941 volgens raming ongeveer 115 120 milliard mark bedroeg. De schuldendienst zal ook in vredestijd zonder moeilijkheden opgebracht kunnen worden. De Rijksminister trok uit zijn uiteenzettingen de con clusie, dat de financiën van het Rijk zoo intact zijn als maar een enkele andere tak van de Duitsche oorlogs- ecc*»omie ls. De vage hoop van onze vijanden op finan cieel gebied met een ineenstorting te kunnen rekenen, is een bedriegelijke illusie. Aan bet slot van zijn rede behandelde de Rijksminister een probleem, dat vooral Nederland betreft. De idee van een grootruimte-economie heeft door den oorlog een sterke stimulans gekregen. Nederland is wel vatbaar ge bleken voor deze nieuwe idee; met de opheffing van de douane- en deviezengrenzen heeft de gedachte van een Europeesche economische en lotsverbondenheid in de praktijk toepassing gevonden. Dat is een vredeswerk te midden van den oorlog. Men behoeft derhalve geen zor gen te hebben over de toekomstige ontwikkeling in Europa. De militaire en economische kracht van het Rijk zijn borg voor de overwinning. De overwinning van de wapens echter beteekent, aldus besloot de minister zijn reae, de zekerstelling van alles, wat thans reeds in wor ding is n.l. van een ware vredesordenlng, welke de vol keren verbindt. Verliezen der bolsjewisten aan het front van Aunus Sovjetformaties ingesloten HELSINKI, 22 April. (D.N.B.) Omtrent de mili taire operaties op 'de landengte van Aunus wordt vandaag officieel medegedeeld: Onze-troepen hebben op de landengte van Aunus sedert 9 April meer dan 150 aanvallen afgeslagen, waarbij de vijand zes divisies, vier brigades, een re giment pantserwagens Nm verscheidene ski-bataljons en andere troepeneenheden in den strijd had gewor- P In het centrale deel van het front drongen Aerke vijandelijke strijdkrachten in het eenzame gebied tus schen onze stellingen door. Zij werden echter ingeslo ten en tijdens hevige tegenaanvallen verslagen. Het overschot van deze aanvallende formaties ter sterkte van ruim een regiment werd den 21sten April ver nietigd. Onder de 2000 gesneuvelden bevond zich o.a. dc beveihebber van het 536ste bolsjewistische regiment infanterie met zijn staf. De operalies werden op een zeer moeilijk begaanbaar terrein bedekt met natte sneeuw, uitgevoerd en eischten van onze strijdende De maag verstaat geen gekscheren. GEBE's pikante soep.' Een fijn product, dat U zónder been, boter of vleescb een geurige krachtige soep verschaft. Kies GÊBÉ surrogaten, U dient er Uw gezondheid mee, want stelt Uw maag tevrêe. troepen en de ravitailleering, alsmede van de leiding hevige inspanningen en een onbuigzamen wil Behalve infanterie cn artillerie, hebben ook lucht strijdkrachten en luchtdoelartillerie met bijzonder succes aan de gevechten deelgenomen. De vijand moest deze vergeefsche aanvallen, <vaarbij hij zijn troepen massa's zonder pardon ons vuur tegemoet zond. met groote verliezen betalen. Alleen aan gesneuvelden werden ongeveer 14.000 man geteld. Daarvan behoor den tot de 114de Sovjetdivisie, die in het centrale deel van het front aanviel, ongeveer 5600 man. Onze troepen maakten groote hoeveelheden wapens en munitie buit. Met het tellen daarvan is men nog niet gereed gekomen. Het aantal eigen gesneuvelden bedroeg in deze geheele periode 440 officieren, on derofficieren en soldaten. REGEN AAN HET FRONT. BERLIJN, 22 April. (D.N.B.) Aan het Swirfront tusschen Ladoga- en Onegameer is, naar het opper bevel der weermacht mededeelt, de gevechtsactie wat minder levendig geworden. Ook in dit gebied is het beginnen te regenen, zoodat de doornatte grond geen gevechtshandelingen van grooten omvang toelaat. Desondanks wordt de zuivering van het gevechtster rein van bolsjewisten, die nog tegenstand boden, voortgezet. Kleine vijandelijke groepen konden wor den omsingeld en vernietigd. Vijandelijke tegenaan vallen, die tot ontlasting van de ingesloten gevechts formaties werden ondernomen, werden afgeslagen. Ook aan het front in Lapland werden vijandelijke aanvallen door Duitsche bergjagers afgeslagen en vijandelijke troepenconcentraties, schuilplaatsen en munitie-opslagplaatsen met goede uitwerking door Duitsche artillerie beschoten. In het gevechtsgebied van het Ilmenmeer hebben Duitsche duikbommenwerpers in voortdurende aan vallen taaien bolsjewistischen tegenstand gebroken. Door aanvallen op gereedstaande troepen werden den bolsjewisten zware verliezen toegebracht. Duitsche jagers hebben aan het front van het Il menmeer zeven en Duitsche luchtdoelartillerie twee bolsjewistische vliegtuigen neergeschoten RADIO PROGRAMMA VRIJDAG 24 APRIL 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramo- fooitmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramofoon muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmuziek. 10.20 Omroeporkest (opn.). li.oo Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Francis Keth. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economi sche berichten. 13.00 Productieslag. 13.15 Gerard van Kre velen en zijn orkest en soliste. 14.00 Kamerorkest ,,Ars Nova et Anttqua", solist en gramofoonmuziek. 16.00 Cyclus ,,Vler groote zendelingen" 16.20 Gramofoonmuziek. 16.35 Pianovoordracht. 16.55 Gramofoonmuziek. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Gramofoonmuziek. 18.00 Sportwetenswaardig- heden. 18.20 Gramofoonumuzïek. 18.35 Neerlands stem van het Oostfront. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.00 B. N. O. Binnenlandsch economisch praatje. 19.10 Salonorkest en zang-met pianobegeleiding. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-C^atrales, die over een lijnverbinding met de Stu dio beschikken. 20.15 Musette-orkest en^soliste. 20.45 Luis terspel. 21.00 Matrozenkoor en marschmnziek (gr.pl.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Leidende staats lieden schrijven. 22.10 Gramofoonmuziek. 23.30—24.00 Dans muziek Xgr.pl. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.45 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmuziek. 8.45 Amusementsorkest en het Vroolijke Klaverblad (opn.). 9.10 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Piano- voordracht. 10.40 „HollandBollenland", een klankbeel denreeks uit de bollenstreek. 11.00 Gramofoonmuziek. 12.00 Amabile-sextet. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 13.00 „Tusschen de bedrijven", gevarieerd pro gramma. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Roemeensc'n orkest Gregor Seroan en Klaver Drie met pianobegeleiding. 16.30 Gramofoonmuziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Orgel en zang. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 De Heeren van der Aa en Boom. zakenlieden aan het woord. 18.30 Reportage. 18.45 Otto Hendriks en zijn orkest. 19.30 B. N. O. Nieuws berichten. 19.40 Spiegel "van den dag. 19.50 B. N. O. De Jordaner vertelt over sociale noodèn. 20.00 B. N. O. En gelsche uitzending: „Holland's political aspects". Voor de Radio-Centrales: Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Stedelijk orkest van Maastricht en solist. 21.00 Boekbespreking. 21.15 Stedelijk orkest van Maastricht. 21.45 B. N. O. Nieuwsoerlchten. 22.00 Psalmen (opn.). 22.05—22.10 Avondwijding. „De sociale omwenteling van onzen tijd" Rede van prof. dr. F. F. Zimmermann 's-GRAVENHAGE, 23 April. Op uitnoodiging van het Sociaal-economisch Genootschap „Nederland en Europa" en de Nederlandsch-Duitsche Kuituurge meenschap heeft hedenmiddag prof. dr. F. F Zimmer mann in het Kurhaus te Scheveningen gesproken over het onderwierp „De sociale omwenteling van onzen tijd". De spreker werd ingeleid door prof. van Loon. Prof. Zimmermann begon mei er op te wijzen, dat wij thans een der grootste omwentelingen meemaken, welke de wereld ooit heeft beleefd. Deze omwente ling uitte zich in crises en oorlogen en heeft thans geleid tot een nieuwen algemeenen wereldoorlog, waarvan men mag hopen, dat hij de basis voor een nieuwe orde zal brengen. Deze oorlog der „have's" tegen de „have not's" is ook een soort van sociale revolutie der volkeren onderling. Het is een weer spiegeling der sociale veranderingen, welke uitein delijk tot ontlading moesten komen. De oorzaak dezef veranderingen vfSs overal dezelfde, doch de uiting was verschillend naar den aard van het land. Enge land kon hierbij gebruik maken van zijn uitgebreid koloniaal bezit? terwijl voor Duitschland deze moge lijkheid niet bestond. Dit laatste land kwam er daarom het snelste toe om een oplossing van het daaruit voortvloeiende probleem na te streven. De technische ontwikkeling sedert de tweede helft van de negentiende eeuw veroorzaakte een diep in grijpen in de geestelijke ontwikkeling der menschheid en op ons geslacht rust de taak om het hieruit voort vloeiende probleem op te lossen. Wat het gebruiker, van een bijl eeuwen geleden beteekende, beteekent thans het gebruik van de machine. Hoewel er in vroe ger tijden reeds sprake was van technische uitvin dingen, werd de machine eerst in de negentiende eeuw een sociaal verschijnsel. De industrialisatie van het einde der negentiende en het begin der twintigste eeuw vormde de inleiding tot een sociale revolutie, onze geheele samenleving werd er door veranderd en het gaat er nu om deze omwenteling meester te wor den. Door de industrieele revolutie ontstónden de moderne millioenen massa's. De erfenis, welke de negentiende eeuw aan de twintigste eeuw heeft achtergelaten, bestaat in het probleem om de massa om te vormen tot een volk. Voor de grootere landen is dit probleem dringender dan voor de kleinere. Deze laatsten ondervonden veel minder de nadeelen en waren beter in staat ziek aan te passen en slaagden er tevens gemakkelijker in om van hun burgers bewuste staatsburgers te maken. Voor de grootere staten was dit probleem veel moei lijker. De staat is geen begrip, doch een realiteit. Als de sociale ontwikkeling verandert, verandert ook de staat. Spr. wees in dit verband op het verloop dei- eeuwen, de pvergang van het feodalisme naar de middeleeuwen, van de middeleeuwen naar het kapi talisme en van het kapitalisme thans naar den grooten staat met zijn autoritaire leiding. De staat, waarin de massa op de juiste wijze zal zijn ondergebracht, moet zijn autorittair en disciplinair .en tevens, ja juist vooral sociaal. Daardoor laat de massa zich leiden. De verwerkelijking van de sociale doeleinden beteekent geen staatssocialisme, doch het beteekent alleen dat de oplossing van de sociale spanningen alleen door den modernen staat mogelijk is. Spreker wees er op. dat de nieuwe gemeenschap, zooals deze zien in Duitschland ontwikkeld heeft, ook in het leger tot uiting komt. Deze ontwikkeling heeft geleid tot geheel nieuwe soldatentypen. Daar de techniek tot steeds verdere ontwikkeling drijft, moet ook rationalisatie worden toegepast, ten einde allen zooveel mogelijk van de voordeelen der verbeterde techniek te laten profiteeren. Hierbij zal het er om gaan een tusschenweg te vinden tusschen de ontwikkeling, zooals Noord-Amerika die te zien geeft en de ontwikkeling zooals het bolsjewistische Rusland die laat zien. Dit geldt ook voor den land bouw. In vergelijking met de industrie bleef de land bouw tot dusverre ver achter. Spr. merkte omtrent het probleem van het geld op, dat een sterke staat het geld beheerseht, terwijl een zwakke s^aat door het geld wordt beheerseht. De geld heerschappij nam toe sedert het begin der negentien de eeuw, de geldadel had belang bij een zwakken staat en hield daarom de ontwikkeling van den modernen staat zooveel mogelijk tegen en bleek er zelfs een nieuwen wereldoorlog voor over te hebben om zijn positie te kunnen handhaven. Het geld moet echter een functie van den arbeid worden, waarbij de staat de leiding heeft, daarbij behoeft het goud geen rol meer te spelen. Ook de prijs zal niet meer als regu lator dienst doen, doch ook hiervoor zal de staat lei dend moeten optreden. Tot, dusverre is de autoritaire staat bij machte gebleken, om alle problemen, welke zich in dezen oorlogstijd .hebben voorgedaan, op te lossen en hij is ongetwijfeld ook in de toekomst in staat om de verdere problemen op te lossen. Tusschen de groote machten van Noord-Amerika en Rusland moet Europa zijn eigen weg weten te vinden. Het moet de uit de techniek voortvloeiende vraag stukken oplossen en vooral heeft het tot taak de op lossing van het sociale probleem. Europa heeft dit probleem doen ontstaan en aldus besloot spr. zijn voordracht, het moet er ook de oplossing voor vin den. HANDEL IN DISTRIBUTIEBESCHEIDEN. ROOSENDAAL, 22 April. Doordat zij op het spoor kwam van een man, een inwoner uit Den Haag die handel dreef in distributiebescheiden is het de Roosendaalsche politie gelukt een groot bonnen complot te ontmaskeren, waarin verschillende per sonen betrokken zijn. Deze lieden hadden er hun beroep van gemaakt om handel te drijven in deze waardevolle papieren.Reeds zijn drie personen, leden van het complot gearresteerd. Uit alles blijkt, dat men hier met een wijdvertakte organisatie te doen heeft. Naar Radio Kalro meldt, is de gewezen Amerikaan- sefte ambassadeur Bullitt naar Londen vertrokken om. daar als waarnemer bij De Gaulle op te treden. De Turksche gezant te Berlijn. Gerede, is in Berlijn teruggekeerd en heeft de leiding van het gezantschap weer op zich genomen. Admiraal Leahy, de Amerikaansche ambassadeur'te Vichy, zal Vichy in het begin van de volgende maand veriaten. De begrafenisplechtigheid van zijn overleden echtgenoote zal na zijn aankomst te Washington plaats vinden. De nacht van Dinsdag op Woensdag is voor de leden van het langvingersgilde wel zeer onfortuinlijk geweest. Niet minder dan tien hunner werden vrijwel op heeter- daad betrapt. Het begon 's avonds laat aan de overzijde van het IJ. waar twee jongens, die, na een ruit gebroken te hebben, een wasscherij waren binnengedrongen. Voor dat zij evenwel wat konden buitmaken, waren zij reeds door de politie ingerekend. Vrijwel tezelfder tijd namen twee agenten gewaar schuwd door een burger een kijkje in een expeditie bedrijf aan de Prins Hendrikkade, waar zij met minder dan vijf inbrekers aantroffen. Eenige rollen stof hadden zij reeds klaargezet om mee te nemen, doch ook deze voorstelling ging niet door. Drie inbrekers die Woensdagochtend vroeg 'n bezoek hadden gebracht aan een stoffenzaak aan de O. Z. Ach terburgwal. hadden eveneens met pech te kampen. Zij wekten den argwaan op van eenige survellleerende agenten en hoewel zij het aanvankelijk op een loopen zetten, kozen zij, toen er enkele pistoolschoten vielen, eieren voor hun geld. Tijdens hun vlucht hadden zij in een keldergat eenige rollen stof en een schrijfmachiene geworpen, welke al spoedig naar de plaats van het mis drijf leidden. Doordat een paard op hol sloeg is het anderhalfjarig kind van den landbouwer M. te Venray om het leven ge komen en zijn vrouw ernstig gewond. Te Oosterbeek is overleden de heer S. Dijkstra, oud- commissaris van politie te Rotterdam. Tegen twee mannen van den ordedienst der gemeen telijke luchtbescherming te Amsterdam, die getracht hadden zich te laten omkooopen, is zes maanden gevan genisstraf geeischt. De nieuwe secretaris-generaal voor de politie ln het Fransche ministerie van binnenlandsche zaken, Bousquet, zal binnenkort overgaan tot een ingrijpende reorganisatie van de Fransche politie. Op de Duivendrechtsche kade te Amsterdam is Woensdag een 20-jarige schildersknecht van een stelling van zes meter hoogte gevallen. De man is zeer ernstig gewond. Winschoten telt thans 15.000 inwoners. De 15.000ste was een jongeborene, te. wier name een spaarbankboekje ls gesteld. Uit den Broekermeerpolder te Amsterdam zijn 40 kg vergiftigde groene zaaierwten gestolen. Moe en Prikkelbaar? Sanatogen zal U spoedig weer nieuwe gezondheid en levens lust geven. Begin nog heden Sanatogen te gebruiken. T<—^"ri®t zenuwsterkende yoedsel Een belangwekkende tentoonstelling Het Nederlandsche handelsaffifcie 's GRAVENHAGE, 22 April. Men deelt ons mede, dat van 21 Mei tot 3 Juni in Arti et Ami- citiae te Amsterdam een uitgebreide tentoonstel ling gehouden zal worden van historische en heden- daagsche Nederlandsche handelsaffiches. Een belangrijk gedeelte van de tentoonstelling zal wor- den gereserveerd voor het werk van jonge recla me-kunstenaars op affichegebied. Het werk van leerlingen der hoogste klassen van inrichtingen op reclame-onderwijsgebied zal bijv. worden ge- exposeerd. Uitgebreide medewerking Van bezitters van be kende verzamelingen op historisch gebied is toegezegd, zoodat de tentoonstelling zeer interes sant belooft te worden. Vooral de jonge artisten zullen het waardeereni dat zy in de gelegenheid gesteld zullen worden hun v.;erk te exposeeren in een millieu, dat bezocht wordt door diegenen, die er alle belang bij hebben jong talent te ontdek ken. Het affiche is een der oudste propaganda middelen, dat door alle eeuwen heen enorme populariteit heeft genoten. Wellicht draagt deze tentoonstelling er een steentje toe bij, dat aich in. Nederland eindelijk eens een „eigen" affiche-kunst gaat ontwikkelen. Het secretariaat der tentoonstelling „Het Neder landsche Handels-affiche" is gevestigd: Heeren gracht 433 te Amsterdam, aan welk adres inzen dingen geadresseerd kunnen worden. Deelneming is geheel gratis. (A.N.P.) PRIJSVERLAGING ANSJOVISPASTEL 's GRAVENHAGE 22 April. Met ingang van 21 April 1942 is het prijzenbesluit 1941 ansjovis en ansjovisproduc ten gewijzigd, waarbij de maximum verkoopprijzen en maximum marges zijn herzien. De wijziging betreft voor namelijk de ansjovispastei en de z.g, ansjovis-vischpastel in tuben, waarvoor aanzienlijk lagere prijzen zijn vast gesteld. 's GRAVENHAGE 18 April. De secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart maakt het volgende bekend inzake de distributie van generator turfcokes. Tot op heden werd generator turfcokes ten behoeve van het wegverkeer door de njks(hoofd)lnspecteurs van het verkeer (namens den directeur van het rijkskolen- bureau) toegewezen'op machtigingen generator anthraciet. Hierin zal met ingang van 1 Met 1942 wijziging worden gebracht in zooverre, dat het rljkskolenbureau en ge noemde rlJks(hoofd)inspecteurs, uitsluitend ten behoeve van het wegverkeer, speciale vergunningen voor het be trekken van generator turfcokes zullen verleenen, waarop zonder tusschenkomst van den distributiedienst, direct turfcokes kan worden betrokken van de daarvoor aange wezen wederverkoopers. Deze regeling maakt het noodig. dat houders van anthra- pietgasgeneratoren, welke een mengsel van anthiaciet en turfcokes wenschen te stoken, deze brandstoffen afzon derlijk aanvragen, evenals dit thans geschiedt door de houders van hout- on turfgasgeneratoren, welke turf cokes wenschen te Stoken ter vervanging van houtskool. Op -distributiebonnen gemerkt, „generator anthraciet" zal met ingang van 1 Mei 1942 geen turfcokes meer afge leverd respectievelijk betrokken moge worden. VOORJAARSBIJENMARKT TE TILBURG. TILBURG, 22 April. In Tilburg werd Woensdag de groote voorjaarsbijenmarkt gehouden, die vrij druk was bezocht. Imkers, niet alleen uit Brabant, doch ook uit de andere provincies van ons land, waren aan wezig, terwijl voorts tal van fruittelers, vooral uit Zeelènd tegenwoordig waren. De aanvoer bedroeg on geveer 200 korven en 50 marktkastjes. De kwaliteit kon, gezien den strengen en langdurigen winter, vrij goed worden genoemd. Ongekend hooge prijzen maak ten de verkoopers, die allen zonder uitzondering goede zaken deden. De groote vraag van de zijde der fruittelers liet hooge prijzen toe en zoo kon het ge beuren, dat er korven werden .verkocht voor f 35 per stuk. Over het algemeen liepen de prijzen van i 25 tot f 35. TERAARDEBESTELLING A. S. SEEPERS. 's-GRAVENHAGE, 22 April. In aanwezigheid van den leider der N.S.B. en voorts van tallooze leden en belangstellenden is heden op „Nieuw Eykenduinen" het stoffelijk overschot van den heer A. S. Seepers, leider van het Zeevaartfront ten grave gebracht. In de aula sprak, nadat op het orgel Schubert's „Unvollendete" ten gehoore was gebracht, ir. Mussert ongeveer als volgt: Seepers was een van de trouwste en sterkste strijders der beweging. Toen ik in 1935 per K.P.M. stoomer van Tandjong Priok naar Palembang voer, werd ik door den gezagvoerder Seepers en diens vrouw opgevangen en ik heb hem toen leeren kennen als een van die Nederlanders, die de Nederlandsche scheepvaart omhoog hebben gebracht. Hij zeide mij toen: r;og enkele jaren en dan kom ik naar het vader land en zal mij melden om voor de N.S.B. te strijden. Hij heeft zijn woord gehouden en heeft gestreden zoo veel als binnen zijn door den Indlschen dienst behou den krachten lag en hij bleek de aangewezen leider van het Zeevaartfront te zijn. Seepers heeft in alle opzichten zijn plicht gedaan; zijn geest zal bij ons blijven. Bij het graf, waaromheen vele honderden zich had den geschaard, voor wie geen ruimte in de aula was, bracht ir. Mussert den dank der beweging aan den gestorvene voor alles wat hij gedaan had, hein een „goede reis en tot weerziens" wenschend. GROOTE PAUZE OP ZATERDAG 25 APRIL. „Groote Pauze", het nieuwe tooneelspel in drie bedrijven van A. J. Zoetmulder, wordt door het Gemeentelijk Theaterbedrijf Amsterdam, Af- deeling Tooneel, Int. Cor van der Lugt Melsert, in den Stadsschouwburg te Haarlem opgevoerd op Zaterdagavond 25 April, aanvang half acht. Medewerkenden zijn de dames Magda Jansshns, Josephine van Gasteren, Nel Snel en de heeren Frits van Dijk, Jan van Ees, Ludzer Eringa, Anton Roemer. Willem de Vries. Cor Dommelshuizen en Herman Frentzen. De regie is gevoerd door Cor Hermus. Dè décors zijn uitgevoerd door Karei Bruckman. „DE STILLEN IN DEN LANDE". 'sGRAVENHAGE, 23 April.,Hedenavond van 19.1519.30 spreekt Max Blokzijl via den zender Hilversum 2 in de serie brandende kwesties over iet onderwerp: „De stillen in den lande". t v4.- T- - J De dichteres Ingeborg Teuffenbaeh, die te Utrecht cd te 's-Gravcnhage zal voor lezen uit haar nog niet gepubllceerden roman „Seele des Volkes". Polygoon-Pax Jiolland-c Een overzicht van' de haven van Yokohama, welke in deze dagen de aandacht vraagt in verband met de eerste luchtaanvallen op Japan. AUantic-Hotland-Pax Holland-m Voorjaarswerk op de tuinderij. De sla- plantjes tvorden op den kouden grond uitgezet. Pax-Holland-de Haan-c Al is het Zondag nog niet de echte bollen-Zondag, toch zullen er al heel wat mooie velden te zien zijn. En als de zon haar koesterende stralen naar beneden stuurt dan kan men zich vermeien in de kleurenpracht v^n fraaie velden. Op dc foto ziet men een veld hyacinten aan den Vlaamschen Weg in vollen bloei. foto de Haaj

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2