life?- GROENTJES JEUGDDROOM Electrische ontharing FEUILLETON ROMAN VAN CIÏRISTEL BROEHLDELHAES. ?8) (Nadruk verboden) En Johanne ziet dit alles aan, doorleeft al deze dingen en een smartelijk gevoel, vorotspruitend uit haar vrees voor het vergankelijke, maakt zich langzamerhand van haar meester. Daar stond Jo, ieaal van zijn jeugd, de vol maaktste, die hij kende; hij mocht haar kussen, maar nog steeds bleef ze hem vreemd, ver en onwezenlijk, een bezit, dat slechts in den droom is toegestaan. „Jo, wat denk je wel, dat ik nu kan werken izwoegen, ploeteren wil ik, den eerepalm veroveren, iets presteeren. Anders wil je natuurlijk niet met me trouwen. Een beroemde vrouw kan geen onbekenden, jongen man nemen. Ach, als je eens wist, hoe ik me op het verschijnen van ons boek verheug. Jij en ik, wij beiden zijn daarin zegt hij, een en al laaiend enthousiasme en zij zwijgt. Terwiil ze baar gelukkig en volkomen te vreden met zich- Terwijl ze arm in arm verder wandelen, schijn- zelf en alles, wat gebeurd is, laten de tegen strijdige gedachten Johanne geen rust. Mijn hemel neen wat moet daaruit groeien?, gaat het haar door het hoofd. Dat, wat ik juist wilde voorkomen: een teedere episode.' die pijnlijk ont nuchterend eindigt? Een huwelijk, waarvoor Erich nog niet rijp is? Wat moet daarvan terecht komen? Later op den dag trekken ze weer verder, gaat het langzaam per boemeltrein langs alle beroemde wijndorpen. Ze leunen uit het coupéraampje en kijken naar het landschap, dat aan hun oog voorbij trekt. Sinds Johanne zijn enthousiasme .onbeant woord heeft gelaten is Erich steeds stiller gewor den. Dit zwijgen is op den duur niet te dragen. '„Ben je moe?', vraagt Johanne, zoo behoed zaam mogelijk om geen pijnlijke herinneringen op te wekken. „Nee", antwoordt Erich. „Ik moet een beetje nadenken". Hef is, of een hand naar haar keel grijpt. #,Waar denk je dan over?" Zijn blik blijft op het landschap daar buiten gericht. Dan zegt hii langzaam, alsof hy woord voor woord overweegt: „Ik vraag me af, wanneer ik je eindelijkverdiend zal hebben, wan neer het eindelijk anders tüsschen ons zal wor» den „Anders?", vraagt ze, hoewel ze heel goed be grijpt, wat hij bedoelt. Hij keèrt zich naar haar toe en nu pas be merkt ze, hoe opgewonden hij is. Zijn oogen ont moeten de hare. waarin schrik en ontsteltenis te lezen is. Hii wil iets zeggen, haar iets in het ge zicht slingeren, dat plotseling in hem ontwaakt is, maar ze is hem juist voor. „We hebben ons toch pas verloofd", zegt ze, zijn blik geen moment loslatend. Deze lieve woorden, die een bekentenis inhouden treffen hem geheel onvoorbereid. Hij staart haar aan, alsof hij de oprechtheid van haar woorden in haar ziel tracht te peilen. Dan zegt hij zachtjes: „Ik dank je, Jo. Mijn leven lang zal ik je dank baar blijven, dat je dat zegt". Deze dankbaarheid ontroet haar zoo, dat ze haar armen om zijn hals had kunnen slaan, voor het eerst uit eigen beweging zich aan zijn borst had kunnen vlijen. Maar de ooupé is vol men-' schen en zij leunen uit het raam. I In Neuenahr stappen zij uit en bezichtigen de elegante badplaats, In het Kurpark heeft een be kwame tuinman een dahlia-arena aangelegd. De wandelaars verdiepen zich in den aanblik van al die fraaie kleuren en soorten. Ook Jo en Erich vertoeven lang in stille bewondering bij dit bloe- menparadijs. Daarna vervolgen zij hun wandeling langs de spiegelgladde straten van geel asfalt. Vlak bij hen stopt een auto langs het trottoir, een schitterende, kostbare wagen, zooals slechts zeer weinige bevoorrechten zich dien kunnen veroorloven. Een smalle hand in glacé probeert het portier te openen. Het gaat niet. Het wil absoluut'niet lukken. Erich is met een paar stap pen naast den wagen en drukt den knop omlaag. De deur springt open. Jo ziet een knappe vrouw uitstappen, een werkelijk charmante, jonge, be- tooverende vrouw. En deze vrouw kijkt Erich Kyber aan; ze is met haar oogen haast vlak voor Kyber's gezicht. Er ligt bewondering in dezen blik, een bewondering, die echter onmiddellijk plaats maakt voor een plotseling ontwaakt be- geeren, een zucht naar spel. „O, daink u, zeer vriendelijk van u", zegt de vrouw met een eigenaardige stem. Erich maakt een lichte buiging. Hij reageert met geen woord, maar als hij zich weer tot Johanne wendt, ziet ze, dat een donkere blos zijn gezicht kleurt. Langzaam vervolgen zij hun weg. In den trein naar huis zegt Jo: „?k hoop dat je er niets tegen hebt, dat we onze verloving voorloopig nog geheim houden?" „Waarom?", vraagt hij verbaasd. „Dat is toch onzin". „Ik zou graag zien", zegt Jo, dat alles zoo tüs schen ons blijft, als het tot dusver geweest is. Onze .verloving zou den indruk kunnen wekken, dat alles overhaast en zonder overleg in zijn werk is gegaan. We moeten ons eerst wat in dezen nieuwen toestand inleven. Bovendien mag niets je van je groote taak afleiden. De hoofdzaak is toch", en hier buigt ze zich naar hem over en zoekt zijn oogen, „dat we weten, dat wij bij elkaar behooren". „Zooals je wilt, Jo", stemt hij toe. zijn hand op de hare leggend. „Ja, dat is heerlijk, dat we dat nu weten" Twee weken later brengt Erich nog eenige illustraties voor het boek. Het zijn motieven van een streek, die zij nog niet bezocht hebben en Johanne kijkt verrast op. Nieuwsgierig vraagt ze, hoe hij daar aan komt. „Ja", antwoordt Erich geheimzinnig, „daar zul je van opkijken! Vorige week kwam Braubach onverwachts op de teekenkamer van Gemeente werken. Ik heb natuurlijk fatsoenshalve nog eens mijn excuses gemaakt, dat ik aan zijn uitnoodi- ging voor de soirée geen gevolg kon geven en toen vroeg hij me naar mijn werk. Toen ik hem vertelde, dat mij nog eenige, de Eifèt juist zoo raak typeererkle schetsen ontbraken, omdat ik wegens gebrek aan tijd, nog geen gelegenheid had gehad die plekjes té bezoeken, bood hij mij direct zijn wagen aan. Stel je voor, Jo. zijn eigen grooten tour wagen! De burgemeester gaf me ver lof en den volgenden ochtend stond de auto bij ons voor de deur. Een keurige chauffeur in uni form, ik had maar te zeggen, waar ik heen wilde. Vind je ze goed, Jo?" - „Ja, ze zijn rijp en ernstig opgevat. Dit is in derdaad het landschap, waarin de menschen van mijn boek leven". „Ik dank je, Jo!" Ze omvat zijn gezicht met haar beide handen en kijkt hem diep jn de oogen. „Je bent bleek, Erich! Je oogen staan zoo mat (Wordt vervolgd). Vraagt Uw Winkelier C. KEG's Groothandel N.V. Zaandam Data zomervacantie voor R.H.B.S.-en gewijzigd 's-GRAVENHAGE. 24 April. De secr.-gen. van opvóeding, wetenschap en kultuurbescheHjning heeft in afwijking van'het bepaalde in artikel 25 van het reglement voor de Rijks H.B.S-en bepaald dat dit jaar de zomervpcantie voor R.H.B.S.-en in de pro vincies Groningen, Drente en Overijsel zal aanvan gen op 27 Juni na afloop van den schooltijd en zal eindigen rfen avond van 17 Augustus, die voor de R.H.B.S.-en in de provincies NoordHolland, Zuid- Holland, Utrecht en Gelderland zal aanvangen op 4 Juli na afloop van den schooltijd en zal eindigen den avond van 24 Augustus en cie voor de provin cies Zeeland, Noord-Brabant en Limburg op 11 Juli na afloop van den schooltijd en zal eindigen op 31 Augustus. STEEN' OP HET GRAF VAN DR. J. WEENER. Blijkens een mededeeling van Ds. I. P. van d.er Waal in „Het Kerkblad" lig* het in de bedoeling, op heUgraf van dr. J. Weener een steen te plaatsen. Gehoopt wordt,i dat vele leien van de Ned. Herv. Kerk te Haarlem daartoe zullen bijdragen. IJMUIDEN KANOCLUB IJMUIDEN. Met een animo, die voorbeeldig is wijdt de kano club zich aan het tocxneelspel en gaf voor een uit verkocht huis ditmaal een uitvoering van Henk Bakker's klucht „Vrijdag de dertiende", een spel van bygeloof en waarzeggerij. In drie bedrijven rijmt Henk Bakker een verzameling dolle situaties bijeen, "die het publiek alleraangenaamst bezig houden. K.C.IJ., dat onder regie van der; heer H. Dek ker werkt, had voor een keurige tooneelaankleeding zorg gedragen. Ook de vlotheid en het tempo viel te loven. Bewegingen en houding der spelers en speelsters zijn echter nog te gedwongen en de regisseur zal er goed aan doen hieraan zijn aan dacht te wijden. Natuurlijk mag men de eigchen niet te streng stellen, want het blijft liefhebberij bij de jongelui, die er zelf zoe'n plezier in hebben tooneel te spelen. De beste speler was de heer I. Rep als de profeet, een lachsucces van den eersten rang. Waardeering heb ik voor mej. R. Veltman en T. de Boer, die als het dienstmeisje en de huisschilder ötn aardig spannetje vormden. G. J. Voogd blonk uit door perfecte rolkennis; mej. List sloeg als assistente van den profeet een goed figuur. Het accordeonorkest onder leiding van den heer R. Kuulman was, als trouwe medewerker aan de K.C.IJ.-avondep, wederom present en gaf popu laire nummers op vlotte wijze ten beste. Een or kest, dat terdege is ingespeeld. Een andere afwisseling was het trio, dat zich geestig aandiende als de „Windhappers": 2 mond harmonica-virtuozen benevens 1 guitarist, c\ie verdienstelijk hun modern repertoire lanceerden. A. J. VAN DER WEYDEN. Marktprijzen en besommingen. IJMUIDEN 23 April 1942. K.G.; soort soort IJJ£ Tarbot f 19,50 per K.G.; Tong f 19.40—f 12,40 per Gullen f147—f 100 per 10 stuks; Kleine schol 2e f 189—f140; Pufschol le soort f116—f92; Pufschol 2e f60—f41; Middelschar f70—f 42> Pufschar lc soort f25; Pufschar v2e soort f23—f 11; Wijting f 108—f92. per 50 K.G. Besommingen loggers; SCH 30 f6157; SCH 130 SCH 201 f4323; KW 33 f4478. Kotters: HD 108 f 1577; HD 125 f1512; HD 18 f1671; 221 f4124; IJM 224 f 2645; ÏJM 223 f 1221,50. NUTSAVOND JN HET REX-THEATER. In plaats van den Nutsavond in Maart, die niet door kon gaan,' heeft het bestuur van het departement IJmuideri besloten alsnog op Woensdag 29 April a.s. een avond te beleggen. Deze wordt gegeven in het Rex-Theater. De bekende natuurvorscher P. Slrijbos zal vertellen over zijn reis naar-Spitsbergen VISCH VOOR „KAREOL". Volgens een bericht van de IJmuider Vischhandel- vereeniging, zal deze vereeniging in samenwerking met de Reedersvereeniging en de opvarenden der visschersvloot trachten, iedere week -fan de oorlogs invaliden, die verpleegd worden op het landgoed „Ka- reol" te Aerdenhout een zending visch aan te bieden. EXAMEN BINNENVAART EN VISSCHERIJ. Bij de te Amsterdam gehouden examens voor ge zagvoerder der Binnenvaart zijn geslaagd de heeren: D. Verkaaik, M. Broek, A. Dykema, J. J. Oosterwijk, allen alhier. Bij de in Den Haag gehouden examens voor stuurman aan boord van stoomzeevisschersvaar- tuigen slaagden de heeren: T. P. Hoek. W. Nij, H. P. v. d. Valk, K. G. Wolhuis, J. M. de Koe allen alhier. Alle geslaagden waren leerlingen van de Gemeente lijke Visscherijschool. SANTPOORT UITSLAG VEILING. Gisteren werd ten overstaan van notaris W. Boer lage geveild het woon- en winkelhuis aan den Hage- lingerweg 3. Kooper werd de heer B. van Beek, IJmuiden-Oost voor f 8250. BEVERWIJK Twee zilveren jubilarissen Op Vrijdag 1 Mei zullen twee employés van de Vereenigdè Veilingen hun zilveren jubileum her denken. Mej. W. M. Th. Krabbe herdenkt het feit. dat zij op dien dag vóór 25 jaar als kantoorbediende in dienst trad bij de Tuindersvereeniging „Kennemer- land". De andere zilveren jubilaris is de heer Jac. Zonneveld, die reeds 25 jaar de functie van veiling knecht vervult. Het ligt in de bedoeling de beide jubilarissen een bescheiden huldiging te bereiden. ZOMERPROGRAMMA VAN HOOGOVENSTATEN. Het bestuur van Hoogoven Staten heeft weer voor een aantrekkelijk zomerprogramma gezorgd. Op 25, 26 en 27 April wordt in het Statenhuis aan de Zeestraat een huisvlijttentoonstelling georganiseerd. Op Hemelvaartsdag zal een boottocht gemaakt worden naar Artis voor volwassenen met kinderen per Alckmaar Packet. Voor attractie aan boord zal zorg gedragen worden. Tweeden Pinksterdag wordt op Rooswijck en Watervliet voor oud en jong een openluchtdag georganiseerd. Verder wordt een. serie gezellige Woensdagavonden in het Statenhuis ge houden, die om de 14 dagen plaats hebben. Ook zullen de soos-avonden weer de aandacht van de le den vragen. Met ingang van hedenavond zullen de wekelijksche zomersportavonden weer ingevoerd worden. 1 Noteering van 22 April 1942. Spinazie per K.G. 32.80; Wortelen per K.G. 6; Aardap pelen, kiel, per K.G. 5 70; Roode kool per K.G. 9.30; Witte kool per K.G 6.60; Savoije koql per K.G. 8 60; Uien per K.G. 7; Prei per bos 9.60; Sla per 100 krop 12.50; Rabarber per K.G. 37; Witlof per K.G. 16.80—26. Openbare verkooping Ten overstaan van notaris J. H. Bremmers is Don derdagmiddag in hotel „Ter Burg" een openbare ver kooping gehouden. 1. Woonhuis met aanhoorigheden aan de Havenstraat 59, groot 126 c A. Opgeboden door D. Teer, Beverwijk tot f 2500. Niet gdnijnd. 2. Woon huis met aanhoorigheden aan den Munnikenweg 51, groot 51 c.A. Opgeboden door D. Groeneveld, Bever wijk tot f 2250. Niet gemijnd. PERSONALIA. Voor het diploma „Steno-typiste" slaagden mej. C. v. Ham en mej. M. Politiek. KOOKT DE MELK. Men verzoekt ons opneming van het volgende: Vele huisvrouwen zullen de ervaring hebben opge daan. dat de melk den laatsten tijd vlugger zuur wordt dan anders. De reden hiervan is, dat de melk nu uit alle streken van het land komt en van het vervoer veel heeft te lijden. Voorts zijn we nu in den z.g. „jonge melk-tijd" aangeland. Al met al redenen om de melk te koken, zoodra men ze van den melk- slijter ontvangt. Dit bespaart veel last en ongenoegen, daar maar in zeer buitengewone gevallen de melk vergoed kan worden. VERVOER VAN CADAVERS VAN VEE. De in deze gemeente aanwezige cadavers van vee, welke vervoerd moeten worden naar de destructor, moeten voor centralisatie van dit vervoer door de eigenaren zoo spoedig mogelijk in de noodslachtplaats van het Openbaar Slachthuis alhier worden ge bracht. HAARLEMMERMEER BURGERLIJKE STAND. 'GEBOREN: Antonlus Simon, z. v. G. G. Duwel en A. M. Doeswijk; Petrus, z. v. C. Bokhorst en A. M Schutte; Hendrik Jan, z. v. J. Romeijn en A. H. Hartgerink; Adriana Geertruida, d. v. A. F. Vercouteren en A. van Geilswijk; Pieter Johannes, z. v. J. Slinger en A. B. Venema: Gerda Lucia Hildegard, d. v. J. Hoogstraate en iH. J. W. Woelke; Geertruida Johanna, d. v. H. Terwijn en T. J. de Lange; Margaretha, d. v. J. P. J. Weijens en G. C. Kouvelt; Cornells Gijsbertus, z. v. A. van der Veek en A. H. Baars; Aletta, d. v. M. L. van der Heijden en P. Millenaar; Arina Cornedia. d. v. D. van Bergen en A. Roubos; Anthonie, z. v. C. M. Verkuijl en J. J. Pruissen; Gerardus Jacobus, z. v. A. J. Proost en K. Haaijer; Antje Martina, d. v. G. Overbeek en K. Hoekstra; Annetje An- tonla, d. v. J. Hijstek en C. C. van Voorneveld; Pieter Heinrich Leendert, z. v. L. Speelman en E. F. C. Riech- mann; Victor Gemma Aloysius, z. v. J. Westerwoudt en J. J. G. Stolk. ONDERTROUWD; Andrles Lindhout, 28 jaar en Jannetje Leentje Maatje Overbeek, 22 j.; Nicolaas Cornelis Ver stoep, 24 J. en Cornelia Meijer, 19 j.; Johannes Dionijsius Marbus, 24 J. en Jantje Roest, 23 J.Klaas Millenaar, 23 j, en Hendrika de Man, 22 j.; Johannis de Koter, 25 j. en Maria Teuntje de C-loe, 21 j.; Cornelis Johannes Markwat, 25 j. en Adriana Maas, 26 jCornells Konlngs, 21 j. en Jansje Buitenhuis, 18 j. GETROUWD; Josephus Jacobus van Buijten, 24 j. en Cornelia Elisabeth van Es. 24 j.; Jacobus van de Pol, 29 j. en Rika Christina Kranstauber, 23 j. OVERLEDEN: Geeslen Bentem. 64 j., echtg. v. J. de Bruijn: Theodora Maria van Ooijen, 66 j., echtg. v. J. Trouwen; Johannes Pieter Dalemans, 2 j., z. v. E. Dale- mans en T. M. Kamp; Jan Mijndert Branderhorst, 9 mnd., z. v. G. Branderhorst en C. Maarssen. Denk nu aan den stamppot met rauwe groenten Het Voorlichtingsbureau van den Voedingsraad schrijft: Het loopt met de wintergroenten af. De voorjaarsgroen ten zijn nog duur. Eenvoudig is het met, op het oogen- bllk voldoende versche groenten op tafel te brengen. Wij raden u daarom aan, in dezen tijd de groenten rauw te. gebruiken. Van rauwe groenten heeft men n.l. minder noodig dan van groenten, die gekookt worden. Van de sllnkgroenten in het bijzonder is er aanmerkelijk minder noodig wanneer zij rauw, inplaats van gekookt gebruikt worden. Van spinazie, die gekookt wordt, heeft men b.v. 500 gr. per persoon noodig, wordt de spinazie rauw ge geten, dan is 125 gram per persoon voldoende. Od het oogenbllk is het seizoen nog niet geschikt voor slaatjes. De eerste voorjaarsdagen kunnen nog guur zijn en dan heeft men behoefte aan iets warms. Voor dezen tijd is daarom de stamppot met rauwe groenten zoo geschikt. Er wordt vyprm gegeten en toch zijn er rauwe groenten in verwerkt. Deze worden nl. vlak voor het gebruik fijn gemaakt en door de gaar N gekookte fijngestampte aardappelen gemengd. Door het stampen gaat het vitamine C gehalte van de aardappelen wel sterk achteruit. Dit wordt echter gedeel telijk opgeheven door de groenten, die rijker dan anders aan dit vitamine zijn. omdat zij bijna niet verhit worden. Stamppotten met rauwe groenten kan men niet lang bewaren: zij worden dan minder goed van smaak. Blijft er een restje over, dan doet men verstandig dit even, voor dat het weggezet wordt, door te koken tot de groenten gaar zijn. Het opwarmen komt aan de voedingswaarde van aardappelen en groenten weliswaar niet ten goede. In dit geval is het echter te verkiezen boven een restje, dat den volgenden dag oneetbaar is. Twee recepten van stamppotten met rauwe groenten volgen nu. Denk er eens aan, wanneer u groenten koopt. (Recepten voor vier personen). STAMPPOT MET RAUWE SPINAZIE. Anderhalf of twee K.G. aardappeeln, Vi K.G. spinazie, boter of vet, zoo mogelijk 4 d.L. taptemelk, zout. De aardappelen schoon boenen, in stukken snijden en-met een bodempje kokend water en zout gaar koken in een goed gesloten pan. Kooktijd 25 min. De spinazie uitzoeken, wasschen. goed drogen en fijn snijden. De aardappelen kort fijnstampen en de gekookte taptemelk, de boter of het vet en de fijngesneden spinazie dooreen mengen. De stamppot nog even door en door warm, maar de groenten niet gaar laten worden. Stamppotten met rauwe groenten smaken goed bij gerookte of gestoomde visch en bij peul vruchten. STAMPPOT MET RAUWE RAAPSTEELTJES. Anderhalf of twee K.G. aardappelen, 14 K.G. raapsteel- tjes. boter of vet. zoo mogelijk 4 d.L. taptemelk, zout, De aardappelen schoonboenen, in stukken snijden en met een bodempje water en zout gaar koken in een goed gesloten pan. Kooktijd 25 min. De raapsteeltjes wasschen. goed uitknijpen en fijn snijden De aaidappeïen kort fijn stampen en er de gekookte taptemelk, de boter of het vet en de fijn gesneden raapsteeltjes snel doorheen mengen. De stamppot nog even door en door wann, maar dc groen te niet gaar laten worden. Een stamppot met rauwe raap steeltjes smaakt goed bij. kalfsvleescli Dit kan men in stukjes snijden en met de aardappelen meekoken. Voor heel jong kalfsvleesch is dat zelfs aan te raden. Vier dooden en één gewonde bij arbeidsongeluk Kraan bij lossen van kunstmest gekanteld GRONINGEN, 23 April. Hedenmorgen om 8 uur heeft in Ruischerbrug, gemeente Noorddijk een vrec- selijk ongeluk plaats gevonden, dat vier menschenle- vens heeft geëischt, terwijl 1 jonge man gewond werd. Op het terrein van de Kunstmestfabriek Centrale Rotterdam, gelegen onmiddellijk aan het Damsterdiep te Ruischerbrug onder de gemeente Noorddijk, waren verschillende arbeiders bezig kunstmest te lossen uit de Rijnaakt,Anna Derben". Dit lossen geschiedt via een kraan, waarna de kunstmest naar de fabriek wordt getransporteerd. De kraan, die in een raam hangt kan 7200 K G. kunstmest bevatten. Toen er zich ongeveer 4500 K.G. mest in bevond schoot de kraan door tot nu toe onbekende oorzaak, uit het raam los en kantelde. Op dat oogenblik bevonden zich er vijf arbeiders onder, met het noodlottige gevolg, dat vier van hen door de kraan getroffen en onder de kunst mest bedolven werden. Zij waren op slag dood. De 5de arbeider, die eenigszins ter zijde stond, werd ge wond. De slachtoffers zijn de 39-jarige geljuwde R. Bolhuis, de 23-jarige ongehuwde J- Vreemdevoogd, beiden uit Noorddijk, de 37-jarige gehuwde W. Zuid- land en de^39-jarige gehuwde A. C. Denninga. beiden wonende te Groningen, terwijl licht gewond werd de 20-jarige Leo Ven Dijk uit Noorddijk. HAARLEMSCHE RECHTBANK. KRUIMELDIEFSTALLEN. Een juffrouw zou bij een dodven landbouwer in de Haarlemmermeer als huishoudster komen. Zc beviel echter niet en ging weg met medeneming van twintig gulden. Later toen de landbouwer niet thuis was had ze nog eens f 50 uit zijn portefeuille genomen. De Officier eischte acht maanden gevangenisstraf. Mr. L. V. Hoog drong aan op clementie. Een 22-jarige jongeman uit Tilburg haÖ zich ln Zaandam door inklimming toegang' tot een huis ver schaft en daar een radiotoestel en eenige kleeding- stukken weggenomen. De Officier vond het feit daar om zóó ernstig omdat de verdachte van diefstal tot diefstal vervalt en een gevaar oplevert voor de maat schappij. Hij eischte dan ook 4 jaar gevangenisstraf. De verdediger Mr. Verlooy wees op de mogelijkheid den verdachte krankzinnig te laten vérklaren la civielen weg. Een metaalbewerker uit Amsterdam werd er van beschuldigd in Zaandam een transportfiets te hebben gestolen. Twee getuigen verklaarden hem dien dag in Zaandam gezien te hebben, doch hij ontkende hardnekkig. In verband met vorige veroordelingen vroeg de Officier 2 jaar gevangenisstraf. De verdedi ger Mr. W. Herfst vroeg vrijspraak. Tegen een timmerman uit de Haarlemmermeer en een los arbeider uit Amsterdam, die gezamenlijk tarwe bij een boer in de Haarlemmermeer hadden gestolen, eischte de Officier 1 jaar gevangenisstraf. Mr. T. A. M. A. van Löben Seis behandelde in een uitvoerig pleidooi den socialen achtergrond van deze diefstallen en drong met klem aan op clementie. OPLICHTING. Een grondwerker uit Wormerveer had een 33-jari- gen drukker bewogen hem 24 gulden te geven naar hij had gezegd, om tarwe en witte boonen te vervoe ren! Daar was echter geen woord van waar geweest. Ik heb het achter alleen gedaan om mijn kostgeld te betalen, zei de verdachte. De president vond dat echter wel vreemd, want de verdachte had ook nog acht andere personen .opgelicht. De Officier eischte 1 jaar en zes maanden. Mr. H. J. M. Tonino achtte deze straf wel erg zwaar en pleitte clementie. Voedingsgewassen in eigen tuin AARDAPPELEN. In tienduizenden volkstuinen vormen de aardappelen met peulvruchten het belangrijkste deel van het teeltplan. Het officieele advies is, minstens de helft van die tuinen met aardappelen te betelen. Hiervoor komen zoowel de vroege Eersteling en Bintje als de middelvroege Eigen heimer en de latere Bevelander, Noordeling, Roode Star en Furore in aanmerking. Evenals andere knolgewassen verlangen aardappelen veel kali; daarnevens wordt ook nog wat stikstof toegediend. Natuurlijk kan men als be mesting ook organischen mest gebruiken, doch Jn aan sluiting daarop wat kunstmest. Als stikstofmest komt zoo wel zwavelzure ammoniak als kalkammonsalpeter in aan merking; als kalimest, petentkali. Aan late aardappelen geeft men een matige stikstofbemesting, aan. vroege wa' meer. De hoeveelheid pootaardappelen, welke men per 100 M2 noodig heeft, is zoowel afhankelijk van den af stand, waarop deze gepoot worden, als van de afmeting der knollen. Vele beginnelingen maken de fout, dat ze hun aardappelen veel te dicht op elkaar planten. De af stand tusschen de rijen bedraagt niet minder dan 50 c.M. •Vroege aardappelen kan men op 40 a 45 c.M. op rij zetten; late soorten het liefst niet minder dan 50 c.M. Omtrent de benoodlgde hoeveelheden pootaardappelen. welke voor bepaalde onderlinge afstanden per 100 M2 noodig zijn. wordt verwezen naar het volgende overzicht: Maart 28—35 m.M. 40 knollen per kilo. afstand 50 bij 40 c.M.; per 100 M2. benoodigd 12Vi kilo; bij een afstand van 50 bij 45 c.M. 11 kilo per 100 M2.; bij een afstand van 50 bij 50 'c.M. 10 kilo. Maat 3545 m.M. 21 knollen per kilo; afstand 50 bij 40 c.M.; per 100 M2. benoodigd 24 kilo; bij een afstand van 50 bij 45 c.M. 21 kilo per 100 M2. en bli een afstand van 50 bij 50 c.M. 19 kilo. In verband met de beperkte voorraden van pootaard appelen .is het mogelijk, dat men soms iets minder dan de benoodigde hoeveelheden ontvangt. Voor zoover het aard appelen betreft van groote afmeting, kan men deze ln tweeën snijden en aldus aan het tekort tegemoet komen. Dit doorsnijden geschiedt uiterlijk eenige dagen voor het poten en gaat van den top af tot aan het naveleinde van den knol. Op de snijvlakken vormt zich dan een kurk- laagje. Men pleegt de helften wel met eetv klein stukje onder aan den knol aan elkaar te laten zitten; vlak vóór het poten worden deze dan van elkaar gebroken. Gesne den poters plante men bij droog weer. Aarde telt 2216 millioen bewoners Europa het dichtst bevolkt BERLIJN. April 1942 (V.P.B.) Het Duitsche Bureau voor Statistiek heeft eenige be langwekkende cijfers over het aantal inwoners der we- relddeelen gepubliceerd die berusten op het resultaat der laatste volkstellingen. De totale bevolking van de aarde blijkt thans 2216 millioen menschen te bedragen. De grootste bevolking heeft Azië met 1235 millioen inwoners, dan volgen Europa met 534 millioen, Amerika met 276 millioen, Afrika met 160 millioen en Australië met Oceanië, die samen 11 millioen inwoners lellen. Omstreeks 1800 had de aarde slechts «18 millioen Inwo ners. zoodat in 140 jaren de bevolking twee en een half maal zoo groot geworden is. Deze bevolkingstoeneming Is echter voor de verschillende gebieden zeer verschillend. De bevolking van Europa steeg ln dit tijdvak met 200 n.l. van 187 op 534 millioen. In werkelijkheid u de be volking van Europa nog meer toegenomen, want mll- lloenen zijn naar andere werelddeelen, vooral naar de Ver. Staten geëmigreerd. De verspreiding en de bevolkingsdichtheid zijn voor de wereld deelen zeer verschillend. De grootste bevolkings dichtheid heeft Europa met 46.8 bewoners per vlerkante K.M., terwijl het 24.1 van de wereldbevolking herbergt. Azië wordt door 55,7 V» van de menschen bewoond, maar heeft een bevolkingsdichtheid van 29.9 bewoners per vierkante K M. Het Westelijk halfrond heeft 12,5 V» van du wereldbevolking, hetgeen overeenkomt met een bevol kingsdichtheid van 6.4 personen per vlerk. K.M. Met een oppervlakte, die driemaal zoo groot is als die van Europa, heeft Afrika slechts het derde gedeelte van Europa's be volking; de bevolkingsdichtheid bedraagt dan ook slechts 5,3 menschen per vieikante K.M. Het dunst bevolkte we relddeel is Australië, dat een bevolkingsdichtheid van slechts 1.2 heeft, daar slechts 0.5 van de wereld bevolking in dit werelddeel woont. Bij bovenstaande cijfers is g*en rekening gehouden met het onbewoonde Antarctis met een oppervlakte van onge veer 14 millioen vierkante K.M. (Nadruk verboden). Juist, nu ik uit moet en geen tijd heb voor den tandarts. Hindert niet. AKKERTJES nemen de pijn direct weg mevrouw, morgen naar den tandarts. Neem'nAKKEtiTjE De Nederhndsche Pijnstille? BURGERLIJKE STAND HAARLEM 23 April 1942. ONDERTROUWD: 23 April, J. Hcnneman en A. Henne- GEHUWD: 23 April..A. M. de Haas en C. A. van "t Hof; G. A. de Zwart en A. W. Jonker: J. Trap en F. J. Schec- üngs; W. Enklaar en J. de Rhoter; S. Gabay en D. Smeer. BEVALLEN. 22 April. C. M. J. van Dantzig—Gruter. z.; 23 April. H. A. van der Stoop— Uijtendaal, z A. Maurltz —van Mourik Broekman, 2 z.; J. M. van Engelen—van Rijn. z.: A. E. de Boevervan Norde, d. OVERLEDEN: 21 April: A. J„ 7 J.. Z. V. J. G. Haak, Sieutelstra.it: 22 April, J. N. Konz, 66 J.. Antoniestraat; R. J. Veldhuizen van Zanten, 37 j., Hazepaterslaan. DISTRIBUTIEDIENST BLOEMEND A ALZAND VOORT. "Uitreiking v:tamine-C-tabletsen aan a.s. en Jonge moe ders vanaf 27 April tot 20 Mei a.s. Vrouwen, die een at test (afgegeven tusschen 27 April en 16 Mei) van een arts of vroedvrouw overleggen waarutt blijkt, dat zij ln do laatste 4 maanden der zwangerschap zijn en jonge moe ders, wter kinderen geboren zijn na 15 Februari 1942 doch voor l Mei 1942 ontvangen l pakje v •amlnetabletten. brenger MEDEDEELINGEN VAN DEN RIJKSLANDBOUWCONSULENT Productiecommissaris voor Noord-Holland. Met ingang van 1 Mei a.s. zijn de bureaux van de diverse diensten, welke ressorteeren onder het rijkslandbouw- consulentschap voor Noord-Holland gevestigd te Alk maar Voordam 5. Naast de bestaande spreekuren te Schagen (op Donder dagen) en Amsterdam (le Maandag van iedere maand) zullen in het kantoor te Alkmaar de volgende" spreekuren beschikbaar zijn: Iedere Vrijdag van 10 tot 12 uur en iedere Zaterdag van 11 tot 12.30 uur. Alle correspondentie betreffende zaken aangaande het productlccommissariaat. het rUkslandbouwconsulentschap, de dienst van de kleine boeren en de economische voor lichting gelieve men vanaf l Mei a.s. te richten naar het Bureau te Alkmaar, Voordam 5. EXI'ORT-LE VERING. In verband met het feit. dat verreweg het grootste deel van de exportcontracten geannuleerd zijn, verzoeken wij de veehouders, de gele eoplën dezer contracten ten spoe digste in te leveren bij hun handelaar of aan ons kantoor te Alkmaar, teneinde ze te laten annuleeren. Indien aan de verplichte levering tot Dec. 1941 is vol daan. heeft deze annulatle zonder meer plaats. Heeft ech ter de betrokken veehouder nog „oude" leveringsplicht dan moet de gecontracteerde koe. of een andere koe als nog geleverd worden, teneinde aan de verplichte aanslag te voldoen. AFREKENING SBEWIJZEN. Verder is ons gebleken, dat sommige veehouders nog in het bezit zijn van oude niet hlèeleverde afrekenings- bcwijzen. Wij verzoeken de veehouders „in hun eigen belang" de ze ten spoedigste op te Bturen naar ons bureau te Alkmaar. OVERSCHRIJVING OP NIEUWE LEVERING. Wat de overschrijving van oude op nieuwe levering be treft, merken wij nogmaals op, dat dit alleen kan plaats vinden, indien le aan de oude leveringsplicht is voldaan. 2e. De levering heeft plaats gehad nè 1 Dec. 1941. De Contracten (M) gelden voor de nieuwe levering 400 kg. De exportcontracten gelden voor de nieuwe levering 500 kg. KUNSTMEST. Alle aanvragen voor kunstmeststoffen, vf:o. gewone aan vragen. aanvullende aanvragen voor uitbreiding teelt- vergunning, cgntractteelt, meerdere verbouw aardappelen en suikerbieten enz. die na 20 April J.l. bij de Afdeeling Kunstmest van het Bureau van den Voedselcommissaris te Alkmaar zijn Ingekomen, worden niet mee. behandeld. De officleele datum, waarvóór de aanvragen ingezonden moesten worden was 1 Maart 1942, voor contractieelt 15 April 1942. Tot 15 Mei 1942 zijn de volgende bonnen geldig: Stikstof, bonnen voorzien van opdruk 5 en B.T. Fosforzuur, bonnen voorzien van opdruk 4 en 5. i Kali,- bonnen voorzien van opdruk B.T. VEZELTOUW VOOR GRA ANMAAIERS-ZELFB1NDERS. Na 18 April j.l. werden door het Bureau van den Provin cialen Voedselcommissaris geen Inleverlngsbewljzen van oud vezeltouw meer geaccepteerd of doorgezonden naar Bureau Grondstoffen te 's Gravenhage. Binnenkort zal aan diegenen, die op de daartoe bestemde formulieren een aanvrage hebben ingediend, een toewij zing voor vezeltouw van het Grondstoffenbureau ver* 'strekt worden. BENZINE GRAANMAAIERS. Na de officleele publicaties hieromtrent worden de land* bouwers er met nadruk op gewezen, dat voor het komende seizoen voor graanmaaiers geen vloeibare brandstoffen verstrekt zullen worden. BIGGF.NMERKEN. De Landbouw-Crisls-Organlsatle voor Noord-Holland vestigt er nogmaals de aandacht op. dat dè veehouders hun drachtige zeug uiterlijk 8 dagen, voordat zJJ kan werpen, dienen op te geven bij den plaatselijken bureau houder. terwijl binnen 4 x 24 uur. na de geboorte, de geboortekaart bij den Plaatselijken Bureauhouder moet zijn ingeleverd. Bij het merken moet de fokzeugen-vergunning aan den opzichter getoond worden, teneinde de nummers van de merken hierop te kunnen aantcckencn. VERVOERVERBOD VARKENS. Met ingang van 20 April 'wordt de regeling inzake het vervoerverbod voor varkens aanzienlijk verscherpt. Uitsluitend mogen worden afgegeven vervoerbewijzen voor het vervoer van bedrijf naar bedrijf en wel voor do volgende categorieën: le. kennelijk drachtige zeugen; 2e. z.g. natte zeugen: 3e. stamboekvarkens, mits het stamboeknummer wordt opgegeven. Tevens kunnen vervoerbewijzen worden afgegeven voor varkens, bestemd voor levering aan het Vee- en Vleesch- aankoopbureau. DE VOEDSELCOMMISSARIS VOOR NOORD-HOLLAND. Ingeschreven als „Officieele Landbouwmededeelingen No. 14. Brieven op advertenties kunnen naar keuze van den adverteerder aan ons kantoor worden afge haald of tegelijk met de couran' ln den namiddag door ons wor den bezorgd Lessen 4 DUITSCHE PRIVAATLES ge. \raagd. Br. G 4671. 4 FLUITLES gevr. Br. met cond, G 4672. Personeel gevraagd Voor Huishouding 4 XET JONG MEISJE gevr. v. 8.30-12.30 uur. J. Haringstr. 6S. 4 FLINKE WERKSTER gevr voor 2 dagen p. w. Jeugdherberg Jan Gijzen vaart 49. (ff Gevraagd: DAGMEISJE van 9-4 uur. Orlonweg 44. T%1. 22799 (ff FLINK MEISJE gevr. voor winkel en huishouding, goed loon Soendaplein 31. (ff FL. NED. MEISJE gevr. voor heele of halve d. v. g. g. v. Zaa- benstraat 7. 4 JONGE WERKSTER gevr. v. Zaterdagochtend of middag ln Haarlem-N. Br. G 4736 (ff Net aank. MEISJE gevr. ,bij Dames v. 9 tot 3 Aanm. 7-S Van Hogendorpstraat 16. WERKSTER gevraagd voor Vrijdag of Zaterdag vaat, zoo noodig nog 1 dag er bij voor schoonmaak of inmaak. Itoozen- Offenberg, Bloemisterij „Omval" BidaaJscheweg 179, laan in Villa Buitentwist. 41 WERK STER gevr. v. Donderd. of Vrijdagmidd. 2-5, goed loon. Prins Hendriklaan 77. Overveen. Gevraagd: een nette JUF FROUW ter assistentie v. mevr. 9-5 uur. werkster aanwezig. Aan melden Kenaustraat 6. «ff Gevraagd: NET MEISJE, be neden de 16 jaar. Bloem veld taa/n no. 63. Gevraagd: WERKSTER voor Vrijdag. Iloofmanstr. 9, Hrl. Gevr. 1 Mei of latei eei. fl. deg. DIENSTBODE R.K. liefst katoen en zwart dragend, v. g. g. v. Meerdere hulp aanwezig. Aan melden 's av. na 8 uur. Van Eedenstraat 4. Gevr, FLINK MEISJE in kl. gezin voor halve dagen. Leidsche- vaart 80. Gevr, net WERKMEISJE. Zond. vrij. Hoog loon. Aanm. tuss. I en 6. Gr, Houtstraat 4, (ff Gevraagd nette goh. of ongt^i. WERKSTER voor heelen of hui ven dag. Adres: Nieuwe Kerks- pie-ri 6 rood. -£ Gevr. in gez, van 2 pers. nette DIENSTBODE, van s.30-4 uur. Zond. vrij. Goed loon. Tramgeld wordt vergoed. Distellaan 20. Aerdenhout. Tel. 26413. (ff Gevraagd fl. jonge WERK STER voor 2 heel-- en 2 halve da gen ter week. Flink loon. Brie ven G 4708 (ff Gevraagd: bekwam*. HUIS NAAISTER, eenige dagen pet week. Goed bekend met nieuw en veranderen. Aanmelden van Zee. land-Hagenaar. Elndenhoutstr no. 11. In gezin z.,k. gevr. een NET MEISJE, van S.30-2 uur. Zond. vrij. Pljntarenulr. 19 (nrubij KJn- derhtrissinge:). Gevr. tesen i Mei of later FL. R.-K. DIENSTBODE v. n. zeifat. k. werken en koken en v. g. g. v. Koninginneweg 49. Hrl. WERKSTER ge\ r. v. eenige halve dgn. Marisplein 9. Htstcde bij Roei- en Zeil ver DAGMEISJE gevr. var. 9-5 18 jaar, v. g. g. v. hulp aanw. Zond. vrij. Geen schoonmaak. Brederodelaan 86. Bl daal. Gevr. net DAGMEISJE v. g, g. v, S.30-12,30. Zond. vrij. Bloemend.weg 16 5, Bloemend aal. DIENSTBODE, niet ben. 18 van 8 tot 5 u. Aanmelden. Mevr. van der Meulen. Eindenhoutstr. no. 41 Voor direct gevraagd NET DAGMEISJE of HUISKNECHT van 8 tot 7 Od de hoogte van alle huishoudelijke bezigheden. Leeft. 19-25 Jaar. Goed loon. Aanmel den Vrijburglaan 60. Overveen. Ge-, r. een net D AGMEISJE m. Zond raat 9. HANDIGE NAAISTER gevr. voor veranderwerk (n. a. huls) Van Nesstraat 7 3. H.-N. Gevraagd te Bussum P. 1 Juni of eerder wegens huwelijk van h"t tegenwoordige een NET MEISJE voor dag en nacht, kun nende werken en koken. Mevr. v. Zalinge, GÓoilandschewog j, Buwum. GEVRAAGD: dienst, en dag meisjes, Interne dienstboden, werksters, strijksters, meisjes v. wassohcrij en atelier, enz. Aanm. bij de nfd. Vrouwcnbemlddeling van het Gew. Arbeidsbureau. Haarlem en dc bijkantoren. Voor Bedrijf STRIJKSTERS en FI>. MEIS JES gevr. met verg, tramgeld. WaescherJJ G. Rhco en Zn., Blee. kersvaart weg 55, H'stede, 1STE of 2DE KAPSTER gevr. Dameskapsalon Corry Huygen, Rollandslaan 23. Haarlem, HA LEW AS-TIMMT7RMAX ge vraagd. Lange Margarethastr. 4-6 Gevraagd voor 6 Zor.dager., be ginnende 3 Mei, 2 B \LLENJOX- GENS. Aanm. Zaterdag 3-5 Z. Stationsweg 13. Bloemendaal. (ff Gevraagd: flinke WINKEL JUFFROUW'. leeftijd 20-22 Jaar. Met de branche bekend. Uitslui tend schriftelijke sollicitaties. Smit's Luxe Bakkerijen. Smede- straat 43-45. (ff Café Rest. Roode Leeuw. Dam. rak Amsterdam, vraagt twee LEERT.rXG-KELLXERS. Leef. tijd 16 tot 18 jaar. Persoonlijk aanmelden. (ff JONGEN GEVR. om opgeleid te worden in postzegelzaak. Liefst verzamelaar. Uitv. br. G 471 (ff NETTE JONGEN gevr. v. loop en fietswerk. 15 j. Bierdrager. Amsterdamsohevaart 1S6. (ff WIJ VRAGEN VOOR AM STERDAM of HAARLEM bekw. eerste détacheur, eeo-ste chemi sche strijkster en kantoorjuffr. voor eenv. adm. en tel. Aanb. One Hour Cleaning Service. Houtplein 22, Haarlem. (ff Op een fa.briekskar.toor een FLINK MEISJE gevraagd, goed kunn. tvpen. W'asscherlj „De Rij zonde Zon" Brouwersstr. 1-3. SECRETARESSE gevraagd bij vakgroep. Eindexamen ll.B.S. Vlot stenotypiste in de moderne talen en examen partleuHer se cretaresse. Meerdere jaren kan toorpraktyk. Zoo mogelijk directe of snelle indiensttreding, Opg, van verlangd salui-is G 4704 NETTE MEISJES d. mar en strijkster gev r. Stoomw. „Edel wei®", Z; B. Spaarne 30. NATUURBAD V ELS KREN U annex café-restaurant. Theesohe.n kerij. Santpoort t. o. de Ruïne van Brederode vraagteen Juf frouw voor het Buffet, extern, eenige nette meisjes voor de kasst en cabine-werkz.lamheden. Zoo. mede eenige Keuken-werkmeis jes. Hoog loon. Sollicitaties schriftelijk aan de Direct tuurbad Velserend. LEERLING STRIJKSTER en LEERLING MANGELSTER ge vraagd fa. D. Wr. Rookmnaker en Zn., Schagchelstraat IS. Haarlem (ff LEERLING-VERKOOP STERS gevraagd voor diverse af- deeiingen. Aanm. voor 12 uur. Gerzon. Verwulft Gevr. v. expeditie NETTE JONGENS bij M. H. Prenen. Soen dastraat 40. (ff NETTE LOOPJONGEN gevr. liefst R.K. leeftijd" 15 jaar. Aanmelden Nieuwe Gracht 35. Gevr. CHAUFFEUR-BESTEL LEK d. expedltie-ond. hiér stede. Goed bek. ln Hrl. en c Soil, voorz. v. getu ~schr.. laa werkkr. oipg. vorl. loon G 4699 „TOT UW DIENST" zoekt sportieve ontwikkelde jc •.rouw, leeftijd 25 Jaar. haar do organisatie op te dragen van een filiaal in Haarlem voor de uitzending van tijdelijk huis houdelijk personeel. Alleen zij die beschikken over een kleine ruimte. d!e a!« kantoor kan die nen, mot telefoon en scht chine komen ln aanmerking. Schriftelijke sollicitatie* m aan ,.Tot uw Dienst", Alexander- si raat 4. den Haag. Gevr.uigd HOVENIER- KNECHT, met liet we.rk cont::- bekend. Dirlnwijkw. 8. B'.kfctnl. Simon de Wit N.V. vrn;u:\<u haar fjRrlen te Amsterdam en AANK. MA NNI MIK I BEDIEN DEN om opgeleid te rden in het levetuanlddeleirhe- drijf. Bekendheid niet hot vak gewdnacht, dooh niet vereischt. leeftijd 18 t.m. 22 jaar. Schrifte lijke sollicitaties met vermelding van leeftijd, schoolopleiding en eventueele vorige werkkringen te richten aan: Slmon d-e W'lt N.V. •A/d. Personeel, Postbus 2, Zaan dam. (ff Voor direct gevr. voor Zand- voort :k of 2de BANKETBAK KERKBEDIENDE. Br. G 469 5 Teehn. Bureau vraagt A.VNK, OONSTR. TEEKENAAR. Br. m. voll. inl. enz. G 4694. IK KL. MONTEUR gevr. „Sjxiarne Garage", Donkere Spaarne 48. Bekwame MANTELNAAI- STER gevraagd. Wijkhuizen, Bontwerkers. Ged. Oude Gr. 49. W ERF CONRAJ) EN STORK HIJSCH N.V., Haarlem, vraagt een Meisje voor loopwerk en eeh< voud'.ge kantoorwerkzoamheden. Leeftijd 14 a 11 jaar. UfcduKeod schriftelijke .sollicitaties bevat tende leeftijd, opleiding, afschrift schoolrapport aan het kantoor der N.V. Huidverzorging. Hoogtezon. Massage tegen haaruitval en roos HELENA HAVERKAMP BEGEMANN MIDDEN'L A AN 9, HAARL.-ZD, TELEF. 19062.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 3