ZONNE BRILLEN STIENS BiJSot" hElP' Dopspoeder IN ENKELE REGELS Uw Radio defect? Italiaansch weermachtsbericht. Krachtige aanvallen op Malta ROME, 24 April. (Stefani). Het 692e weermacht- bericht luidt: Aan het front van Cyrenaïca in ons voordeel ge ëindigde gevechten tusschen verkenningsafdeelingen. Een Blenheim, die beschadigd was en een noodlanding buiten onze linies moest maken, werd door een onzer verkenningsvliegtuigen getroffen en vloog In brand. Vijandelijke vliegtuigen bombardeerden Benghazi, waar van de Mohammedaansche bevolking twee per sonen gedood en twee gewond werden. Op Maita hebben belangrijke vliegtuigformaties op nieuw krachtige aanvallen gedaan, waarbij aan de lucht- en vlootsteunpunten van het eiland zware schade werd toegebracht. Bij gevechten met Duitsche jagers verloor de Engelsche luchtmacht vijf Spitfires en één Hurricane. De vijand ondernam in den afgeloopen nacht twee maal een luchtaanval op Comiso, zonder dat schade werd aangericht of slachtoffers vielen. Twee bom menwerpers, die aan de actie deelnamen, werden door het luchtafweergeschut getroffen en stortten neer na bij Vittoria en in de buurt van Acate. Bommen, die boven woonhuizen te Vittoria (Ragusa) werden uitge worpen, verwondden een meisje en beschadigden en kele gebouwen. Reorganisatie van liet handwerk in de Oekraïne Gedwongen coöperatie wordt opgeheven BERLIJN, 24 April. (A.N.P.) De Rijks commissaris voor de Oekraïne heeft in een op roep de reorganisatie van hei handwerk in de Oekraïne bekend gemaakt. Aan den indivi- dueelen handwerksman worden naar prestatie persoonlijke ontwikkelingsmogelijkheden ge boden. Het decreet vormt de uitdrukking van het beproefde vertrouwen in een goeden wil en den ijver van dé Oekraïnisché handwerks lieden. Het behelst de volgende maatregelen: 1) Het systeem van de bolsjewistische gedwongen coöpe ratie. dat het individueele bedrijf knevelde, wordt opgeheven. 2) Alle handwerkslieden worden naar hun be kwaamheden in verschillende prestatieklassen in gedeeld. Meesters krijgen het recht een bedrijf te leiden, waarin zij knechts aan het werk kunnen zet ten en leerlingen zullen opleiden. Aan volwaar dige handwex-kslieden zal met toekenning van be hoorlijke loonen speciaal geschoolde arbeid gege-; ven worden. Half opgeleide handwerkslieden zullen arbeid vinden in overeenstemming met hun feitelijk kunnen, 3) De handwerkslieden krijgen nog dit jaar de mogelijkheid om hun vakkennis en -bekwaamheid aan te vullen, ten einde in hoogere prestatieklassen te worden opgenomen. en VOORHANGERS alleen nog GIERSTRAAT 27 OPTICIEN UITGAAN Heden ZATERDAG 25 APRIL: Stadsschouwburg: „Groote pauze" door "het Ne- derlandsch Tooneel, 7.30 uur. Frans Hals Theater: „Kinderarts Dr. Engel", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Een leven vol muziek", 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Storm over den Afsluitdijk" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Onder valsche verdenking", 2.6.30 «n 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. ZONDAG 26 APRIL: •Rembrandt Theater: Olympiadefilm II, half twaalf. Tuinzaal Gemeentelijk Concertgebouw. Concert gemengde- en maanenkwartetten, 2 uur. Gemeentelijk Concertgebouw: mandolineconcert. 2,30 uur. Gebouw Sint-Bavo, Smedestraat: Concert Ar- beiliersmuziekvereenïging „Excelsior", 7.30 uur. Frans Hals Theater: „Kinderarts Dr. Engel", 2.4.15, 6.30 en 8.45 uur. Luxor Theater: „Een leven vol muziek", 1.30, S.45, 6.30 en 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Storm over den Af sluitdijk". 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Onder valsche verdenking", 1.30, 3.45, 6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd.programma van 12 uur af. MAANDAG 27 APRIL: Gemeentelijk Concertgebouw: Concert H.O.V. (Beethoven-cyclus), 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken MAAGZUUR L„|^l_ van Dr.O.DUBOIS. Oriq. verpak, 1.1.25, bij Apoth.enDrog 4) Aangezien na jaren van bolsjewistische uitbui ting geen enkel Oekraïner in staat is uit eigen kracht productiemiddelen en kapitaal voor het op richten van een productief industrieel bedrijf op te brengen, wordt den handwerkersde mogelijkheid geboden zich op den duur of voor de uitvoering van bepaalde opdrachten tot kartels aaneen te slui ten. 5. Voor de uitvoering van economische gemeen schapsopdrachten is de oprichting van "arbeidsge meenschappen van handwerksbedrijven veroorloofd, wejke ook bevoegd zijn voor de aanschaffing van materialen en grondstoffen en voor het afzetten van vervaardigde massagoederen. De jeugd van Europa Zij rukt op, onweerstaanbaar. Zij doet het oude Europa, waarin zoo veel onrecht geschiedde, waarin zooveel geleden werd, wankelen. Deze ieugd zal niet rusten voordat op de puinhoopen van het oude, het nieuwe Europa opgebouwd zal zijn. De jeugd van Europa, dapper en onverschrok ken, vernietigt de vijanden die haar toekomst be dreigen. Daarom vindt u haar aan het Oostfront, waar zij oprukt tegen het bolsjewisme, dat zij zal overwinnen en van den aardbodem zal wegvagen. Jeugd van Nederland, ook uw plaats is in de gele deren van deze strijders. Meldt u aan bij hét Vrij willigerslegioen Nederland, Koninginnegracht 22 te 's-Gravenhage. HOOFDKWARTIER VRIJWILLIGERS LEGIOEN NEDERLAND. DE ALPENFLORA. De lezing, die prof. dr. Th. J. Stomps uit Am sterdam, Donderdagavond voor de leden van de Ne- Cerl. Natuurhistorische Vereenigmg afd. Haarlem en Omstr. hield, gaf een overzicht van den planten groei in het Zwitsersche hooggebergte. Spr.. her dacht daarbij prof. Schröter uit Zürich, den groo- ten kenner van de Alpenflora. De buitengewoon mooi gekleurde lichtbeelden, waarmede Prof. Stomps zijn lezing verduidelijkte, waren uit de collectie van prof. Schröter, terwijl in de voordracht her haaldelijk aanhalingen uit het werk van dezen ge leerde voorkwamen. "V Prof. Stomps behandelde van de verschillende gordels die in de begroeiing der Alpen worden on derscheiden (1. Cultuurgordel, tot 500 M. op zuid helling tot 800 Mr.; de aanwezigheid van de wijn stok bepaalt de grens van dezen gordel; 2. Loofbosch gordel tot 1350 en 1500 M.; 3. Subalpine gordel: (co niferen) tot 1700 en 2000 M.; 4. Alpine goróel boven 2000), speciaal deze laatste. Op pl.m. 2000 M. ein digt het bosch, hooger vindt men nog enkele ge- isoleerde boomen, derhalve ligt de boomgrens wat hooger. Boven deze boomgrens onderscheidt men nog alpine en Rivale gordel. Nivaal noemt men het gebied wanneer op een horizontaal terrein de sneeuw den geheelen zomer blijft liggen. Omhoog gaande vindt men eerst de struiken, dan de alpen weide, waarboven de pioniersweiden tusschen puin en kaal terrein. In het bovenstuk van de nivale gor del komen de „speldekussen" planten en tenslotte de korstmossen. De vacht hoogst groeiende planten in het Zwit sersche-landschap zijn: de Gletscherboterbloem, Duizendblad (Achillea atrata), Gentiane trachy- phylla, Androcace alpinum en een 4-tal soorten Steenbreek. De talrijke prachtig vgekleurde lichtbeelden on derstreepten wat prof.v Stomps zeide, nl. dat door lite sterkte van het zonlicht de kleur der'bloem in tensiever wordt. Een groot aantal planten werd op deze wijze getoond en bij elke plant besprak prof. Stomps op levendige en boeienldé wijze de kenmer ken en eigenaardigheden. HAARLEMMERMEER TWEE JAAR EN AL -OP EEN AUTO. Het kan er somtijds vroeg in zitten. Dat bemerkten de ouders van den twee-jarigen I. v. B. Dit ventje van nauwelijks drie turven hoog was heel permantig achter op een auto geklommen om eens een eindje mee te rijden, niet denkend aan de gevolgen. Al gauw begreep hij, dat het niet raadzaam was, de auto die spoedig in volle vaart reed, los te laten. Een kilometer verder moest de auto de brug over en zou wel vaart minderen. Toen de jongen zich echter los liet, sleurde hij nog een eind over den weg. Het bloed, stroomde hem uit de knieën; 'zijn broekje hing aan flarden om hem heen, zijn schoenen^ die hij tijdens de'rit over den weg had laten sleepen, waren geheel door zoodat zijn voeten door kousen en schoe nen heen bloedige schaafwonden vertoonden. Zoo ontving hem zijn moeder. Van onder tot boven kon ze haar kleinen man reinigen, verbinden en ver- kleeden. Een uur later hield moeder een auto, die juist gmg vertrekken, stil: Haar twee-jarig zoontje hing achterop! Lezing Mr. Zondervan Ervaringen van een frontsoldaat Tijdens zijn kort verlof heeft Mr. Zondervan, Com mandant der W.A., die, zooals wellicht bekend is, als vrijwilliger dienst genomen heeft in de Waffen S.S., in een aantal plaatsen in ons land gesproken over zijn ervaring als frontsoldaat. Donderdagavond 'sprak hij te Haarlem in de geheel gevulde zaal van den Haarlemschen Kegelbond. Als gasten waren o.m. aanwezig de Commissaris der Provincie Noord-Holland, Mr. Backer, de burgemees ter van Haarlem de heer S. L. A. Plekker, terwijl van de zijde van het Rijkscommissariaat de Referent für Volksaufklarung und Propaganda, Eggert van zijn be langstelling blijk gaf. De, bijeenkomst werd geopend door den Districts leider der N.S.B., den heer A. H. van der Horst, waar na eerst een aantal korte films vertoond werden, waarvan vooral de film die een beeld geeft van de opleiding van de vrijwilligers brij de Waffen S.S., zeer belangwekkend was. Door deze film krijgt men een indruk van de degelijke wijze, waarop de vrijwilligers worden klaargemaakt voor den inzet. In aansluiting op deze film schetste Mr. Zondervan in' een sober relaas de ervaringen van den frontsoldaat. Zijn eenvoudige woorden zonder eenigen ophef, gaven een treffend beeld van ontberingen, die de strijders voor onze Westersche beschaving hebben geleden ge durende den afgeloopen winter, maar schenken aan den anderen kant de overtuiging, dat de inzet van ele jonge en ook oudere levens niet voor niets is ge weest. Spreker schetste de wijze, waarop het vervoer naar het front plaats vond bij soms onhoudbare tempera turen. van 40 tot 50 graden onder nul, hoe dikwijls de locomotieven onderweg stukvroren en de trein, ge-"1 heel onverwarmd. 48 uur stilstond. Niettemin bleef de stemming onder de vrijwilligers uitmuntend. Verder, het zich moeten aanpassen aan de meer dan barbaar- sche toestanden, zooals deze in Rusland heerschen. De eerste avond waarop kwartier gezocht moest worden, liep men huis in huis uit, om een onderkomen te zoe ken. waar de ondragelijke stank het minst erg .was, terwijl het ongedierte de eerste aanvallen richtte op de mannen. Al deze onaangenaamheden, gepaard aan de hevige koude, die in het voordeel was van de Sovjets, omdat deze het winteroffensief op de stellingen inzette met de elite-troepen, die zelfs in staat waren, de nachten buiten door te brengen, hebben echter niet kunnen verhinderen, dat het front heeft standgehouden. De bevolking leeft in meer dan erbarmelijken toe stand. Men hokt bij elkaar in houten huizen, waar van de kieren zijn dichtgestopt met mos. waarbij het vee,, voorzoover aanwezig, mede in huis verkeert. Meu belen kent men niet. Eenige wrakke stoelen, datee- rende van 24 jaar terug zijn het eenige wat aan eenig comfort herinnert. De Russische boer leeft in onwetendheid. Wel wordt hem regelmatig communis tische lectuur toegezonden, doch hij kan niet lezen, zoodat hij er niets aan heeft. Het eenige wat zij weten is dat zij communist zijn. Na erop gewezen te hebben hoe dapper de Neder- landsche vrijwilligers zich hebben gedragen, hetgeen moge blijken uit het feit dat reeds een groot aantal is onderscheiden, riep Commandant Zondervan de genen, "die hier gemist kunnen worden op, zich even zoo in te zetten in het strijd tegen het beschaving- vernietigende Bolsjewisme. Duitschland heeft ons niet noodig, doch wij willen niet anderen de kastan jes uit het vuur laten halen. Daarom willen wij te zamen strijden, omdat het gaat om de beschaving van Europa, om het bestaan van ons land, ons volk, onze familie. OPROEP TREKKERS. Daar het voor het slagen van de collecte der Neder- lancfsehe Jeugdherberg Centrale, welke op Zaterdag 9 Mei gehouden wordt, noodzakelijk is dat ieder lid zijn medewerking verleent, worden alle trekkers en treksters uit Haarlem en omgeving uitgenoodigd tot een bespreking in de Jeugdherberg Jan Gijzen a. d. Jan Gijzenvaart op Zaterdag 25 April 's avonds 7 uur. GEVONDEN VOORWERPEN. Inlichtingen te bekomen aan het Politiebureau, Smede straat te Haarlem, tusschen 11 en 1 uur. Terug te bekomen bij: Gerzon, Gr. Houtstraat, arm band; van Ruller, van Dordtstraat 30, armband; van Wichen, Viersterrenstraat 21, armband» van Loon, Mar- nixstraat 116 zwart, étui met inh.; Wagenaar. Klever- laan 255, handschoen: Janus, Hodsonstraat 4, handschoen; Vrugt, Schoterveenstraat 31, hoed; Bosch, Pegasusstraat 107, handbeschermer; de Kok, Rijksstraatweg 566, horloge; Bijl, Atjehstraat 11, kabel; Wlttekoek, Ternatestraat 28, maat; Groeè, Adr. Loosjesstraat 83, portemonnaie me* inh.; van Denderen, SpareAbergstraat 48, rentebewijs, i Willers, Sinusstraat 16, riem; Dijt, Midden Tuindorplaan 5, stof; Punke, Gr. Houtstraat 25—27, taseh met inh.: v. d. Kroft, de Clercqstraat 139, tasch met inh.; Dapper, Meer weg 43, want. VESTIGINGSVERBOD VOOR BANKET- BEDRIJVEN EN BROOD-BANKETBEDRIJVEN. De Ned. Staatscourant van Vrijdag bevat be sluiten van den Secretaris-generaal van het de partement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart waarbij het verboden wordt een banketbakkers bedrijf, een banketverkoopersbedrijf, alsmede een irood-banketbakkersbedrijf en een brood-banketver- koopersbedrijf te vestigen. De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon- ÖaFmn^0(?eiG. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11. Tel. 10175. Park Apotheek, Kleverparkweg 13. Tel. 11 <93. Teyler Apotheek. Teylerplem 79. TeL 17946. Te Heemstede is geopend: ApotheeJJ Schotsman, Binnenweg 206K Tel. 28320. HoofdredactenrC. J. van Tilburg, Heemstede Plv. Hoofdredacteur: G. N. Leonders, Heemstede Eerste medewerker: F. C. Berks. Haarlem Volgens den Engelschen Nieuwsdienst worden actie ve Engelsche artilleristen thans bijzonder vaak in dienst gesteld op koopvaardijschepen ter bediening van de af- weerkanonnen. Op vele schepen bevinden zich zelfs Kleine afdeelingen. die met luchtdoelartillerie zijn uitgerust. De Führer heeft aan kapitein Herbert Ihlefeld, groeps commandant in een jachteskader, ter gelegenheid van zijn 101e overwinning in de ldeht als negenden officier van de Duitsche weermacht het eikenloof met de zwaarden be- hoorende bij het ridderkruis van het ijzeren kruis ver leend. De chef van dgn Italiaanschen generalen staf. gene- raad Cavallero, komt heden te Agram aan om het bezoek Vcm maarschalk Kwaternlk van Februari te beantwoorden, Het Amerikaansche program voor den bouw van koopvaardijschepen is als gevolg van gebrek aan staal bij de plannen ten achter, heeft president Roosevelt op de persconferentie verklaard. Hij betpogde dat het civiele verbruik van staalartikelen moet worden verminderd om meer staal vrij te maken voor den scheepsbouw. <D. N. B.) Drie Amsterdamsche Jongemannen zijn aangehouden verdacht van diefstal van ruim 140 flesschen cognac uit een perceel aan de de Ruyterkade. K. Okkmga is met ingang van 4 Mei 1942 tot burge meester van de gemeente Barradeel benoemd. Bij besluit van den secr.-gen. van binnenlandsche zaken is mr. D. Matzer van Bloois, met ingang van 4 Mei 1942 tot burgemeester van de gemeente Achtkarspelen benoemd. —De Amsterdamsche politie heeft drie mannen gearres teerd, verdacht betrokken te zijn bij een inbraak in een rijwielstalling aan den Amstel aldaar. Bij besluit van den secr.-gen. van binnenlandsche zaken is mr. L. J. Broersen. gevolmachtigde bij het depar tement van Justitie voor den reorganisatie der Neder- landsche politie met Ingang van dien datum mede benoemd tot gevolmachtigde voor de reorganisatie der- Neder landsche politie bij het departement van binnenlandsche zaken en belast met de behandeling in eersten aanleg (federführenden Bearbeitung) van alle aangelegenheden de politie betreffende, voor zoover de behandeling daarvan onder het departement Van binnenlandsche zaken ressor teert. De U-jarige F. de L. uit de Rembrandtstraat in Den Haag is. toen hij op een rijdende tram trachtte te sprin gen, komen te vallen. De jongen werd ernstig gewond. Tusschen Vught en Den Bosch is een dertienjarige Jongen uit Eindhoven uit een trein gevallen. De jongen stond tegen de deur van de coupé geleund, die plotseling openschoot. Hij liep een zware hersencchudding op. —Te Gemert zijn heden twee korenmolens in bedrijf gesteld, voorzien van stroomlijnwieken, systeem van Bussel. De eeuwenoude standaardmolen te Bakel is gemo derniseerd en heden in gebruik genomen. Te Amsterdam zal van 21 tol 24 Juli a.s. het examen worden gehouden voor het verkrijgen van het diploma van vakbekwaamheid voor het rljwielbedrijf. Het secre- trariaat dezer R. E. M. E. C.-examens Is gevestigd Suri- nameplein 12, Amsterdam. Bel op 14609 RADIO MOORS N.V. KRUISSTRAAT 38 VAN OUDS BEKEND Grondstoffenbesparing in de industrie Een eigen belang van ondernemers en arbeiders AMSTERDAM, 25 April. Besparing van materiaal in jié industrie is een dringende noodzakelijkheid, willen wij onze industrie in de komende jaren in 'stand houden. Dit was zoo ongeveer de conclusie van een korte uiteenzetting, welke de leider van de grondstoffen- besparingscommissie, ir. W. Schmitz en'dr. ing. W. A. Herweijer, lid dier commissie en leider van het tech nische gilde, Óns dezer dagen'hebben gegeven aver het doel van de 'materiaalbesparingsactie, welke onlangs hier te lande is ingezet. Behalve de beide genoemde heeren maken van de werkcommissïe deel uit verschillende leiders van rijksdiensten en -instellingen en technische organisa ties, alsmede vooraanstaande personen op technisch en industrieel gebied, o.a.: ir. E. van Dieren voor den scheepsbouw; de directeur van het Rijksbureau voor non-ferro metalen, de heer De Jong; de directeur van het Rijksbureau voor de metaalverwerkende indus trieën, de heer Spierenburg, de directeur van het Rijksbureau voor ijzer en staal, de heer Van de Voort, de directeur van de machinefabriek Breda, ir. Soete- man; prof. H. G. Nolen, hoogleeraar aan de Techni sche Hoogeschool en de leider van de bedrijfsgroep electro-technische industrieën; ir. J. A. Teyinck, di recteur van het centraal normalisatie bureau en prof. P. Meijer, oud-hoogleeraar te Delft. Ook eenige heeren van de Rüstungsinspektion zitten in de commissie, welker secretariaat in Den Haag, Koninginnegracht 14a, is gevestigd. De commissie zal niet haar kracht zoeken in veel vergaderingen en ellenlange -rapporten. Integendeel: slechts de practijk heeft waarde voor haar. Immers: het is in de practijk, dat haar doel: ?en zoo groot mogelijke besparing op materialen, zal moeten worden verwezenlijkt. Dat kan op verschillen de wijzen, waarvan wel de voornaamste zijn: een zoo gering mogelijk gebruik van materiaal^vervanging waar mogelijk van grondstoffen van hooge »waarde (bijv. edelstaal en koper) door grondstoffen van ge ringe waarde (bijv. zink) en door het zoo goed moge lijk benutten van alle afval. Bij dit laatste speelt de sorteering een groote rol. Het is immers duidelijk, dat wanneer grondstof-afval vermengd wordt met waardeloozen afval, dan ook het eerste zijn waarde verliest, tot groote schade van de gemeenschap. En hier komen we op het kardinale punt: grond stoffenbesparing is een dienst aan de gemeenschap. Geen liefhebberij te eigen profijte, maar het voorko men van onnoodig verlies van voor de gemeenschap waardevolle goederen. Daarom spreekt het ook van zelf, dat deze ge meenschapsgeest, en in de ondernemers en in de ar beiders moet doordringen. Samenwerking der bedrij ven is noodzakelijk en wanneer de eene fabrikant bijv. een betere werkmethode heeft gevonden of verbete ringen in zijn artikel heeft weten te bereiken, dan moet dit aan alle andere ondernemingen ten goede komen. Daarmede wordt geenszins de domper gezet op het particuliere initiatief, want elke uitvinding zal als voorheen gepatenteerd kunnen worden en eerst dan zullen ook anderen de vruchten er van kunnen plukken. Om nu de besparing van grondstoffen zoo snel mo gelijk jn de bedrijven door te voeren, worden in de middelgroote en- groote ondernemingen vertrouwens mannen aangesteld meestal een Ingenieur uit de eigen onderneming die tot taak hebben, nauwlet tend toe te zien, dat de voorschriften worden uit gevoerd. Zij hebben volmacht, alles, wat hun noodig lijkt, te controleeren, ook bijv. ontwerpen en con- structieteekeningen. Reeds in een 200-tal groote fa brieken zijn dergelijke vertrouwensmannen benoemd. De kleine ondernemingen met minder dan 30 man personeel zullen gezamenlijk met andere een der- gelijken vertrouwensman aangewezen krijgen Op velerlei wijze pers, radio, aanplakbiljetten en vlugschriften zal de propaganda voor de grond stoffen-besparing worden gevoerd. Vooral voor d< kleine ondernemers zal ook een reizende tentoonstel ling worden ingericht, waar zij allerlei practische voorbeelden van materiaalbesparing zullen, kunnen aanschouwen. Tegenover die lieden, die beweren, dat materiaal besparing alleen dient om de Duitsche oorlogsindustrie aan metalen te helpen, stelde ir. Schmitz de nuchtere werkelijkheid: Nederland is een land, waar geen enkel metaal wordt gevonden. Duitschland is het dus, dat ons land daaraan moet helpen. Het kan dan ook niet anders dan volkomen billijk worden genoemd, wan- 'neer dat land daarbij den eisch stelt, dat Nederland met de metalen, welke het ter beschikking krijgt, zuinig mogelijk omspringt. De gevolmachtigde ziet zijn taak niet als een dicta tor, maar als iemand, die graag raad en hulp geeft, waar ze. noodig zijn. Niet in het opleggen van bovenaf, maar in de vrijwillige samenwerking van allen, die bij dit belangrijke vraagstuk betrokken zijn, ziet hij oplossing. Daartoe is echter noodig, dat allen, die ln een of ander bedrijf werkzaam zijn van den directeur tot den nageljongen toe doordrongen zijn van het besef, dat materiaalbesparing dringend noodzakelijk" is om zooveel mogelijk te blijven produceeren. Zonder grondstoffen geen productie! Zonder pro ductie geen arbeid! Dat de Nederlandsche werker ook hierin het juiste begrip toone! LANDSTAND IN NOORD-HOLLAND. Tot chef van Pers en Voorlichting bij den Neder- landschen Landstand in Noord-Holland en redacteur van het weekblad „De Landstand in Noord-Holland'" is benoemd de heer Fred. Groot, thans plv. hoofd rédacteur van het Dagblad voor Hollandsch Noor derkwartier te Schagen. TUINBOUW EN PLANTKUNDE. De Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde afd. Haarlem en Omstreken, houdt Dinddag. a.s. een vergadering in hotel Lion d'Or. De heer G. J. Boe- schoten, Hoofd van den Plantsoenendienst te Bloe- mendaal zal daar een lezing houden over: Boo men en struiken in tuinen en parken. Lichtbeelden zullen het gesprokene verduidelijken. Sprekende overwinning van Luc. van Dam Jan de Pauw in de eerste ronde k. o. Op overtuigende wijze heeft Luc van Dam Vrijdagavond in het Concertgebouw te Haarlem weer eens getoond, dat er in Nederland in zijn gewichtsklasse geen gelijkwaar dige tegenstanders voor hem te vinden zijn. Reeds in de eerste ronde was de Nederlandsche middengewichtskam- pioen tegen zijn uitdager Jan de IJauw zóó sterk in het voordeel dat de Pauw volkomen knock out werd geslagen. Na de k. o. nederlaag die hij in de derde ronde te Lei- den leed was het van Jan de Pauw een moedige daad revanche te vragen. Een overmoedige daad zelfsMet enkele korte, droge maar zeer harde hoeken wist van Dam zijn tegenstander zoo gevoelig te treffen, dat de Pauw reeds na anderhalve minuut op de planken lag. Toch stond hij weer op om echter eenige seconden later en nu voor langer dan tien tellen, met den grond kennis te maken. Weliswaar was een oorblessure van de Pauw niet vreemd aan deze nederlaag doch dat neemt toch niet weg, dat hij geen tegenstander is voor van Dam in zijl huidigen vorm. Het is wel zeer Jammer dat. de Rotter dammer na zijn fraaie zege op Eder blijkbaar geen ge legenheid meer krijgt zich met bultenlandsche tegenstan ders te meten. Het is toch eigenlijk te dwaas dat men van Dam geen kans geeft den Europeeschen titel te veroveren. Hij is zeker gerechtigd daartoe een poging te wagen. Voor de pauze hebben de beroepsboksers Bep de Reus uit Rotterdam en Cees Sprenkels uit Den Haag een fel partijtje gebokst dat echter nogal ontsierd werd door veel lijf aan lijf. werk, De Reus bokste het meest aanvallend doch was af en toe nogal eens wat onbesuisd. Sprenkels wist van de hem geboden kansen echter geen gebruik te maken. Geen der beide boksers kwam in ernstige moei lijkheden. Bep de Reus won tenslotte verdiend op punten. De stijlprljs voor den besten amateur, die door promotor G. W. Th. Verbeek was uitgeloofd, werd gewonnen door den Hagenaar Heuves. Bij de amateurpartijen viel weer het goede werk van Snijders op. ofschoon hij ditmaal, hoofdzakelijk tengevolge van een dicht geslagen oog in zijn stadgenoot de Vries (Den Haag) zijn meerdere moest erkennen. De overige uitslagen waren: Vedergewicht: W. Heuves w. o. p. van A. van Nieuwland, D. Hutteman w. o. p. van Walters; Weltergewlcht: Brandenburg w. o. p. van Lampe. Ruis w. o. p. van Erkelens, de Vries w. o. p. van Snijders. NED. VOETBALBOND a i ■2 a - - w BO a u U) U) I* a Afdeeling 1 A: Geel Wit 14 6 1 7 13 ETO 16 12 1 3 25 Concordia. 15 5 2 8 12 VSV 3 13 9 2 2 20 O. Gezellen 2 15 3 5 7 11 HFC 3 13 9 0 4 18 Alliance 13 3 2 8 8 RCH 4 13 6 2 5 14 DEM 2 15 3 3 9 9 Droste 14 6 1 7 13 Afdeeling 1 Beverwijk 2 12 3 3 6 9 RCH 3 14 7 3 4 17 BDO 3 12 4 1 7 9 Kinhelm 2 14, 7 2 5 16 Hillinen 2 14 3 2 9 8 Kennemers 3 13 6 2 5 14 Kinheim 3 13 2 0 11 4 Z.v.meeuwen 4 12 6 1 5 13 Afdeeling 1 B: EDO 4 14 6 2 6 14 NAS 15 11 0 4 22 RCH 5 15 5 4 6 14 TYBB 2 14 9 1 4 19 Schoten 2 14 5 3 6 13 DEK 14 9 1 4 19 Haarlem 3a 13 6 0 7 12 OIV 15 7 3 5 17 Stormv. 3 13 4 1 8 9 OM DE PERSOONLIJKE KAMPIOENSCHAPPEN 1942 VAN HAARLEM. Voor bovengenoemde wedstrijden werden de volgende partijen gespeeld: Hoofdklasse: J. B. Sluiter Jr. remise met H. van Lu nenburg. Eerste klasse: G. Hekelaar remise met A. Vos; L. Poota remise met W. de Goede; J. J. Holm remise met I. Ris- seeuw; W. de GoedeA. J. Oremus afgebroken: L. P. Huges remise met C. Vrolijk; J. Herwijen—1^ Poots af gebroken; W. Dijkhof wint van A. Fasol; J. II. Burghout J. Philippo afgebroken: T. B. Dinkla remise met J, Oosterling; G. Hekelaar—Nico Blom afgebroken; G. Bak ker remise met A. Smit. NOORDERBAD-ZANDVOORT Café en terrassen geopend PAVILJOEN ZUIDERBAD geopend RADIO PROGRAMMA ZONDAG 26 APRIL 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 De zin van het boerzijn. 8.10 Gramofoonmuziek. 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 9.1$ Studiodienst. 10.15 Gramofoonmuziek. 10.20 Zondagmorgen zonder zorgen, 11.30 De stem der S.S. 11.45 Neerlands stem van het Oostfront. 12.00 B. N. O. Nieuwsberichten en po pulair actueel praatje. 12.15 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 12.40 Uit Berlijn: Het Duitsche volksconcert. 14.00 Gerard van Krevelen en zijn orkest, soliste en pianosoli. 15.00 Luisterspel „Jack Johnson contra hef recht". 15.45 Gramofoonmuziek. 15.55 Lehér-potpourri. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 B. N. O. Sportuitslagen en Oostlandpraatje. 18.00 Gramofoonmuziek. 18.15 Sport van den dag. 18.45 Gramofoonmuziek. 18.50 B. N. O. Nieuws berichten. 19.10 Gramofoonmuziek. 19.30 Het radiologboek van de maand. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.30 „De winter is verganghen", lenteprogramma (opn.). 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Militair overzicht. 22.10—24.00 Gramofoonmuz. HILVERSUM II, 301.S M. 8.00 Gewijde muziek, (gr.pl.). 8.30 Gramofoonmuziek, 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 9.15 Voor de jeugd. 9.45 Ge vraagde platen. 10.00 Toespraak door H. J. Woudenberg. 10.15 Gevraagde platen. 10.30 Het Amsterdamsch Bach- ensemble en gramofoonmuziek. 11.30 „Lentebloemen", kinderzangspel. 12.00 B N O. Nieuwsberichten en popu lair actueel praatje. 12.15 Collegium Musica Dlvlna. 12.4S Cyclus „Vier levensvragen" (opn.). 13.00 Gramofoonmuziek. 13.05 Nederlandsch Verbond voor Sibbekunde: „Wie en wat waren onze voorouders". 13.20 Orgelconcert en gra mofoonmuziek. 13.40 Accordeonvereenlglng „Forzando". 14.00 Nederlandsche schrijvers spreken over eigen werk. 14.20 Omroepsymphonie-orkest en solist. 15.00 Het werk der gebroeders Hemony te Amsterdam. 15.15 Omroepsympho nie-orkest. 16.00 „Op den steiger", door Prof. Dr. T. Goedewaagen. 16.15 Amsteidamsch Kamermuziekgezel schap en gramofoonmuziek. 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Gramofoonmuziek. 17.30 Keulsche sagen. 17.50 Gregor Ser- ban en zijn Roemeensch oykest en gramofoonmuziek. 18.30 „Dat waren de Boeren", klankbeeld. 19.00 Gevraagde pla ten. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Militair weekoverzicht. 20.00 B. N. O. Engelsche uitzending: „Dutch News Reel". Voor de Radior Centrales: „Mignon", opera. 21.45 B. N. O. Nieuwsberich ten. 22.00—22.10 Gramofoonmuziek. MAANDAG 27 APRIL 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramo foonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramo foonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Ter gelegenheid van den 100-Jarigen geboortedag van Franz v. Flotow (gr.pl.). 10.00 Pianospel (gr.pl.). 10.10 Omroeporkest en so liste (opn.). 11.00 Voor de kleuters. 11.24 Ensemble Francis Keth. 12.00 Zang, fluit, piano en gramofoonmuziek. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berich ten. 13.00 Actueel nieuws voor boer en tuinder. 13.15 Vier handige pianomuziek en gramofoonmuziek. 14.00 Otto Hen driks en zijn orkest en gramofoonmuziek. 15.004 Voor de vrouw. 15.45 Cello en plano. 16.004 Godsdienstige lezing. 16.20 Cello en piano. 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Amuse mentsorkest en soliste, 18.00 Landmans Lust.. 18.30 Amusementsqrkest en soliste. 18.50 B. N. O. Nieuwsberich ten. 19.00 B.' N. O. Internationaal economisch praatje. 19.10 Residentieorkest en solist (opn.) en gramofoonmu ziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken). 20.50 Cello, viool en piano. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Politiek praatje. 22.10 U raadt wat wij draaien. 23.10— 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmuziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Aan de bron. 10.50 Zang, piano en gramofoonmuziek. 11.20 Gramofoon muziek. 11.30 Reportage. 11.40 Fagottrio. 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische be richten. 13.00 De Melodisten, solist en gramofoonmuziek. 14.00 Solistenconcert. 15.00 Disco-variété. 15.45 „De dub belganger", luisterfllts. 16.00 Gevarieerd programma. 17.1$ B.-N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Zang en luit. 18.00 „Piedigrotta's". Napolltaansch pro gramma. 18.30 Lezing „Het nieuwe Socialisme". 18.45 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 19.15 Politiek week- praatje. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Friesch praatje over actueele vra gen. 20.00 Omroeporkest en solist. (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding'met de Studio beschikken). 20.45 Muzlkaje actualiteiten 'van de week. 21.00 Gramofoonmuziek. 21.45 B., N. O.' Nieuwsbe richten. 22.00 Gramofoonmuziek. 22.0522.10 Avondwijding. Ook de jeugd kwam Adolf Hitler ter gelegenheid van zijn verjaardag in zijn hoofd kwartier gelukwenschcn. De Führer neemt de hulde van jong Duitschland m ontvangst Hofimann-Stapf-Pax Holland-s veen»v Duizendémturven, kostbare brandstof voor den komenden winterworden gestoken en in het voorjaarszonnetje te drogen gezet. Pax Holland-de Haan-c De centrale slierenkeuring, welke Vrijdag te Alkmaar werd gehouden, was zeer druk bezocht. Een overzicht tijdens de keuring van de prachtige exemplaren, welke in grooten getale waren aangevoerd. Pax Holland-de Haan-tf

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 10