óm mes GROENTJES JEUGDDROOM GÜÖt GUN me rZ-$ fsjSl Zekerheid RNHEM PREDIKBEURTEN B/JKINK-EH SLIJMHOEST ABDIJSIROOP Geldbelegging FEUILLETON ROMAN VAN CHRISTEL BROEHL—DELHAES. 29) (Nadruk verboden) „O, dat gaat wet over. Ik heb den geheelen nacht doorgewerkt". „Niet al te eergierig zijn, Erich! Denk om je gezondheid!" En hoe heeft Johanne Gahl het dan klaar ge speeld?", plaagt hij haar lachend, maar met een ondertoon van ernst. In plaats van hierop te antwoorden, vraagt ze: „Je hebt het dus voorloopig erg druk?" „Ontzettend druk' Zoo vaak het maar even gaat, wil ik naar de universiteit". „Gelukkig maar! Dan zul je me ook minder missen als ik op reis ben". Haar woorden maken zichtbaar indruk. Ver schrikt grijpt hii haar handen en zegt: „Ga je dus heusch op reis?" „Dat weet je toch: eerst een bezoek aan ver schillende omroepstations voor het houden van lezingen, vervolgens studies maken voor mijn nieuwe werk en daar tusschendoor dan misschien nog een poosje naar het Zuiden". Hij zwijgt. Natuurlijk was het hem bekend, dat ze op reis zou gaan. Vroeger heeft hij haar zelf daartoe aangespoord. Maar nu wil hij haar liever hier houden, omdat hij haar lief heeft. Zachtjes streelt hij haar haar. „Het valt me niet gemakkelijk je weg te laten gaan, om zonder je te zijn", zegt hij en in zijn toon ligt verbeten teleurstelling. „We zullen beiden ons werk hebben", troost ze: „en als ik terugkom, dan „Dan?", vorscht hij. „Dan heb je je misschien met het ziekenhuis verdienstelijk gemaakt en verzekeren nieuwe plan nen je eeri bevredigende toekomst. Geen mensch kan verdragen, dat een ander vrijmoedig op zijn schouders gaat staan en aldus boven hem uitgroeit tot een bijzonder leven, dat afwijkt van de gebruikelijke norm. Derhalve heeft de bewonderde en boven anderen uitblinkende mensch gewoonlijk vele vijanden, die uit louter afgunst, alles bij voorkeur in een verkeerd licht zien en liever hun tong zouden afbijten dan te erkennen, dat de bijzondere prestaties van den innerlijk benijden tegenstander ook hen hebben getroffen. Ook Johanne Gahl ontkwam niet aan den on verholen nijd van deze kleine lieden. Haar vriend schap met Erich Kyber bood het mest voor de hand liggende middel om althans iets te kunnen afdoen aan den nimbus, die haar alsschrijfster van een werk, dat in zoo breeden kring de aanL dacht trok, omgaf. Ze was zooveel jaren ouder dan Kyber. Het lag dus natuurlijk voor de hand, dat het er bij Kyber alleen maar om te doen was bij haar in 't gevlij te komen, in de hoop dat zij hem met haar i-elaties dan wel verder zou helpen en naar het scheen, kwam hij daarbij in derdaad niets te kort. Tegenover deze en dergelijlfle, van jalouzie en bekrompenheid getuigende praatjes stond Erich Kyber blind en onwetend en waarschijnlijk zouden, hem de oogen ook nog niet zoo spoedig zijn open gegaan, wanneer het toeval hem niet de behulp zame hand had geboden. Op een dag, waarop hij gewoonlijk wat vroeger wegging om de universiteit in de naburige stad te bezoeken, keerde hij nog even op het bureau van Gemeentewerken terug om een tèeke- ning te halen, die hij vergeten had. Niemand had hem natuurlijk verwacht. Zijn collega's bevonden zich in de aangrenzende teekenzaal, waarvan de deur half open stond. Erich had de rol, die op een tafel voor het grijpen lag, reeds bij zich gestoken en wilde zich juist weer haastig verwijderen, toen hij hoorde, dat er over hem gesproken werd. On willekeurig bleef hij staan. „Hij heeft toch maar een flinke kruiwagen ge had aan die juffrouw Gahl, zei er een. „Hij was tenslotte maar een onbeteekenend ventje, toen hij hier kwam, maar zij schijnt hem eens flink bij zijn oor te hebben genomen en nu wordt hii plotseling wat". „Ja", gaf een ander toe, „en uit louter dank baarheid maakt hij haar nu het hof, niettegen staande ze zooveel ouder is". En daarop de eerste weer: „Wie weet trouwt hij wel met 'r „Ben je mal. Die is hem toch veel te oud!" Erich stond er met een vaalbleek gezicht bij. Zijn eerste opwelling was de aangrenzende zaal in te rennen en dien zwetsers eens flink de waarheid te zeggen, maar dat plan liet hij onmiddellijk weer waren. Hadden ze eigenlijk wel heelemaal onge lijk? Kon hij hun in het gezicht slingeren, dat hij uit eigen kracht den burgemester en andere geïnteresseerde kringen op zich opmerkzaam had gemaakt? Alleen dat eene was niet waar: dat hij Johanne uit dankbaarheid lief had. Maar kon hij naar hen toegaan en zeggen: ..Ik heb me met Johanne Gahl verloofd, omdat ik haar van mijn kende Stark's tandpasta. Lever Uw oude tube (met dop) bij Uw winkelier in if i GROOTE TUBE lAKDÏ&Slk 30 CT. t ■Mutot. J NEOERL. FABRIKAAT SINDS 1830 prilste jeugd af vereerd en van haar gehouden heb?" Mocht hij dat, zooals hij maar al te graag gewild had? Neen. Johanne had hem verzocht voorloopig nog te zwijgen. Hij nam zijn tasch en verliet geruischloos het kantoor. 1 Hij was te opgewonden om naar de universiteit te gaan. Onverwachts belde hij bij Johanne aan. Ze was verbaasd hem op dit uur van den dag voor zich te zien en toen ze zijn bleek gezicht bemerkte, vroeg ze bezorgd, wat er gebeurd was. Hij haastte zich haar deelgenoote te maken van hetgeen hem zoo diep getroffen en beleedigd had en besloot zijn verklaring met de woorden: „Je ziet, Jo, dat we onzen vertrouwelijken omgang voor de wereld moeten legitimeeren. Laten we dus onze verloving bekend maken!" Ze staarde een oogenblik peinzend voor zich uit, vóór ze antwoordde: „Geloof je dan heusch', dat we dat nobdig hebben? Laat ze toch kletsen. Erich. Laat.'te toch denken, wat ze willen. Zijn we dan zoo bekrompen, dat we ons wat aan de meening van afgunstige, kleinzielige menschjes ge legen laten liggen? Nee, Erich, je moet sterker zijn dan zij. Daar moet je je boven verheven achten. Van zulke er varingen moet je rijp worden". Hij keek haar somber en voor 't eerst zonder begrijpen aan. „Jé praat als een schoolmeester of als mijn moederzei hij boos. Ze keek naar zijn jongensmond, die er kinder lijk en trotscher uitzag dan ooit, maar antwoord de niet. „Joriep hy zacht, „ik houd toch van je!" Want haar zwijgen verontrustte hem zoo, dat hij meende haar verloren te hebben. „We moeten noggroeienant woordde ze, maar ze bedoelde hem alleen, niet zichzelf. Nooit was hij haar jonger en onrijper voorgekomen dan bil deze korte scène. Zijn moe der had gelijk: hü was te jong voor haar. Te jong. Zij sloot haar oogen, want ze kon hem nu niet aanzien, omdat ze hem al te zeer lief had, dezen grooten jongen, uit wien nog eens een voortref felijk man zou groeien. (Wordt vervolgd). Vraag en Aanbod Vooruitbetaald per mm. 5 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 7 ct. Werkzoekenden en aangebo den betrekkingen bij vooruit betaling per mm4 ct. Niet vooruit bet. p. mm. 6 ct. Kleine Zakenannonces Afkomstig van handel en be drijf. Vooruit bet. p. mm. 12 ct. minimum 9 mm Personeel gevraagd Voor Huishouding 4 Flinke zelfst. IICLP, dagel. v 8-2, goed loon. Kleverlaan 149, Haarlem. '4 Prima COST. NAAISTER gevr om H. cost, in mantelpak te ver anderen. Br. G 49 30. «I In tandartsgezin gevr. 2d< MEISJE, v. "8.30-5. Aanm. 's av. van 7-8. Middenduinerweg 10. Santpoort. 4 Gevr. JCF voor de kinderen tevens behulpzaam in de huishou ding en meisje van 9 tot 1 voox lichte bezigheden. Br. G 4932. Gevr. DAGMEISJE 8.S0-5.30. klein gez. Hoog loon of werkster 5 d. p. week. Kinderhuissingel 10. Gevr. in kl. gezin te Santpoort- Station NET MEISJE v. 9-6. goed kunn. koken en werken, v.g.g.v. Hoog loon. Br. G 4934. MEISJE gevraagd van S-l uur. Duijn, Romeinenstraat 22. Gevr. NETTE WERKSTER t< Velsen-N. Geen kost. Br. G 4936. Wegens huw. gevr. ZELFST. HULP in gez. m. 2 kind., huiselijk erkeer. Tevens gcr. winkeljuCfr. Kruideniersbedrijf gevr. P.G TI. Alblas, Terrasweg 20, Santp.. Tel. S670. 40 NAAISTER gevr. voor het maken van japon en jongensjasje. Br. met prijsopg. O 493S. Gevraagd flinke ongeh WERKSTER 1 dag per week. Aanmelden Fr. Schuhertlaan 73. Heemstede, na 6 uur. ■4 Gevr. in gezin van 3 personen FLINK DAGMETS JE van 8-5, Zondags en 1 middag in de week vrij. Zich Je vervoegen tusschen 7-8 of 's middags tusschen 4-5 Julianalaan 115 bij Stoop's Bad. 4 NETTE WERKSTER gevr voor twee dagen per week. Von dellaan 20, Aerdenhout. 4 Gevr. in kl. gez.. weg. huwelijk der tegenw., flinke HULP i. d. HUISH. van half 9 tot 5 uur .Met middagmaal. Aanm. na 5 u. Voor- houtstr. 10 bij Mariastlchting. Frans HalsKinderarts drEngel Een by uitstek geschikte rol voor Paul Hörbï- ger is die van Kinderarts Dr. Engel. Zijn geheele uiterlijk suggereert hartelijkheid, zachtheid en al- gemeene menschenliefde. Het kan niet anders of kinderen, die op dit pimt dikwijls zoo fijn en juist aanvoelend zijn, onder zijn bekoring en zijn invloed komen. Als directeur van het kinderziekenhuis is hij dan ook de spil waar alles omdraait. Hij weet van zijn jeugdige patiëntjes gedaan te krijgen, wat de zusters mislukte, met een grap, langs een om wegje of een voor de gekhouderijtje. De kinderen zijn dol op hem, het komt zelfs bij patiëntjes voor, dat zij simuleeren, om toch vooral nog niet weg te hoeven. Het is een leuk vroolijk troepje zieken, zoo als men niet dikwijls in ^ziekenhuizen zal aantref fen. Er komen tal van aardige scènes in voor. Een van de aardigste is de staking op zaal 7, waar de kinderen plots unaniem weigeren om hun haver mout op te eten. Ze zitten allen aan een lange tafel voor hun volle borden pap met booze gezichten en elleboog onder de hoofden. De zuster komt dr. Engel de staking melden. Op welke oordeelkundige wijze lór. Engel de staking breekt, moet men maar zelf gaan zien. Het oorverdoovend orkest dat daarna losbreekt, is dol-vermakelijk. Het is steeds weer een verkwikking films te zien, waarin veel kinderen optreden. Als ze gewoon zich zelf kunnen zijn, dan zijn zij en is ook de film op zijn best en dergelijke tooneèltjes geeft deze film in overvloed. De roman van Dr. Engel met de moeder van een der patiëntjes, Victoria von Balasko, verhoogt voor den romantischen leeftijd waarschijnlijk nog de waarde van deze zoo aanbevelenswaardige film, die door Joh. Riemann geregisseerd werd. M. MEIJERINK—LEEMAN. Rembrandt Storm or er den Afsluitdijk Van de documentire film „Storm over den Af- sluitdijk" („Dood Water"), die indertijd op de Biënnale te Venetië met een eersten prijs werd bekroond, wordt deze week te Haarlem een reprise gegeven. Deze typisch Hollandsche film draagt een echt nationaal karakter en speelt zich af in de Zuïder- zeedorpen; Uitstekend worden de stoere -visschers met hun verweerde koppen en de karakteristieke interieurs weergegeven; zeer pittoresk is ook het Volendamsche haventje. Op fotografisch gebied werd hier zeer veel bereikt. De strijd van deze visschers die van vader op zoon met de zee zijn grootgebracht tegen de droog legging van de Zuiderzee, vormt den inhoud van deze rolprent. In dien Afsluitdijk zien zij hun grootsten vijand. Zij voelen dat zij nu landbouwers zullen moeten worden, maar de zee zit de meesten van hen in het «bloed. Dat voelt ook Willem de Geus, een oudere vis- scher, die verbitterd is door het breken met een traditie en die een plan beraamt om den dijk met dynamiet in de lucht te laten vliegen. Maar dit plan wordt bijtijds ontdekt en verijdeld. Wil lem de Geus steekt dan zijn botter in brand en komt daarbij om Jiet leven. De overige visschers geven nu den strijd op en gaan het land bewerken. Jan Musch geeft een gave creatie van Willem de Geus, zijn mimiek is af en toe zeer aangrij pend. Verdere medespelenden zijn o.a. Jules Ver- straete, Theo de Maal, Johan Schilthuizen, Arnold Marlé. Deze Nederlandsche film werd zeer knap ge regisseerd door Gerard Rutten, maar daarnaast moet vooral ook de prachtige fotomontage ge noemd worden. De fotograaf hiervan is von Barsv. Ook de suggestieve muziek, grootendeels gespeeld door het Concertgebouworkest onder leiding van prof. dr. Willem Mengelberg vormt een belangrijk onderdeel van deze geslaagde film. J. E. ANDREAS. Luxor: Een leven vol muziek Deze film verplaatst ons naar het Berlijn van een vijftig jaar geleden en zif is in de eerste plaats merkwaardig om het schilderachtige beeld, dat uit dit nog niet zoo verre verleden wordt opgeroepen. Dit geldt vooral'voor de kleeding en dan met name die der dames, waarvan men kan zeggen dat ze, met alle ongemakken daaraan verbonden, feitelijk zoo dwaas nog niet was, want gracie en smaak viel ruimschoots in deze'dracht te waardeeren. Er zijn alleraardigste tafereelen in de film vastgelegd, zoo -bijvoorbeeld het leutige samenzijn in Wilmers- dorf met de dansen en liedekens, die destijds ook ten onzent opgang maakten. Daar de film een epi sode weergeeft uit het leven van een bekend ope rette-componist, spreekt het vanzelf dat den toe schouwer menig kijkje op en achter het tooneel van die id'agen gegund wordt. De revuescènes zijn de moeite van het aanschouwen ten volle waard. Al lerlei verschijnselen van een halve eeuw geleden worden voor het voetlicht gebifacht en geducht ge parodieerd, zoo bijvoorbeeld het gemengde baden dat toen in de mode begon te. komen. De hoofdrol is in handen vgn Willy Fritsch die het vak nog lang niet verleerd is. Hij speelt met overtuiging den operettecomponist, die een hoogsten trap der populariteit bereikt, ten val komt, maar na verzoening met zijn echtgenoote (Adelheid Seeck) de kracht vindt een nieuwe loopbaan met hernieuwd succes te beginnen. H. VOSKUIL. Palace: Onder valsche verdenking Een film over een misdaad met bijbehoorende speurende politiemannen is altijd aardig, omdat men een uurtje alleraangenaamst zit te puzzlen of het de slanke jongeman dan wel de nerveuze slotvrouw is, die het misdrijf heeft begaan, ter wijl in het einde de schijnbare onschuld-in-per- soon het hoofd buigt en erkent, het fatale schot te Zelfstandige WERKSTER vraagd voor éën of twee dagen p w„ v.g.g.v. Noorder Stationsweg IS, Bloemendaal. -£ NET DAGMEISJE gevr. van S.30-4 uur. Mevr. Bekker, Wagen weg 78, Haarlem. 4 Gevr. fl. Jonge HULP voor den Woensdagmorgen. Aanm. Zuid-; polderstraat 122. NET MEISJE gevr. als hulp 1 d. huishoud, van S-2. Zondags vrij. Leeft. 16-10 j. Aanmelden Brederodelaan 44. Santpoort-Stat A Net R.K. DAGMEISJE ge vraagd. Mevrouw Van Dam. Schagchelstraat IS, Haarlem. a Een flinke WERKSTER voor de schoonmaak. Pijntorenstr. 26 Haarlem. 4 NETTE WERKSTER gevr. Aanm. Maandag 27 April na 4 u Tevens een net dienstfnelsjo gevr Kleverparkweg 3 95. NETTE WERKSTER gevraag i voor den Vrijdagmiddag of Zater dagmorgen. Selioterweg 122 rd 4> NET MEISJE gevr. voor d-- dag, niet boven 1# j. In gezin kinderen. Neptunusstraat 25A. MEISJE gevr. voor heele e halve dagen. Zond. vrij. in kl. gez Zandv. weg 84, Aerd. bij Heemst Voor dir. gevr. NET DAG MEISJE van S tot 5 uur. g. beh. en h. loon. Adres Mevr. Karskens Bosch en Vaartstraat 21, Telef. 20052. hebben gelost. Zoo is het ook met „Onder valsche verdenking". Stephan Ramir., de vermogende, wordt vermoord gevonden en zijn neef en erfgenaam, d:e geen ander alibi heeft dar. dat hij op den dag van het ongeluk in zün eentje zeiltochtjes heelt gemaakt, krijgt het benauwd genoeg, vooral als het bekend raakt dat, hij een onderzoek in oom's bureau heeft ingesteld. Doch het vindingrijk brein van een talent vollen Kriminalkommissar ziet door alle nevelen en raadselen .vrouwenperkara's en ruifersportver- wikkelingen, heen en legt tenslotte netjes de hand op den schuldige. Fritz Kampers, Viktor Staal en Luli Hohenberg spelen de hoofdrollen in de juiste sfeer van ro mantiek, misdaad en mysterie. F. C. «DERKS. Moviac: De Stijfkop Welke onaangename gevolgen stijfhoofdigheid kan hebben laat u het komische filmpje „De Stijfkop" zien waarbij Werner Finck de rol speelt van een ver woeden hengelaar, die meer om zijn liefhebberij dan om zijn vrouw schijnt te geven. Voor natuurliefhebbers bijzonder interessant is „Stemmen in het Riet", waar in de camera allerlei zeldzame vogels in hun dage- lijksche leven heeft „gesnapt" De ontwikkeling van de belangrijke^ ijzerindustrie in Stiermarken wordt in het „Lied van het Staal" In beeld gebracht. Het uit gebreide binnenlandsche nieuws voert, ons o.m. naar de 'kermis in Tilburg en de wielerwedstrijden op de Veemarkt te Den Bosch. Ook de viering van den ver jaardag van den Führer in Den Haag is verfilmd. In het buitenlandsch nieuws is er een uitgebreide repor tage van den voetbalwedstrijd Duitschland—Spanje. B. KORSTEN. Gebruik van personenauto's en motorrijwielen 's-GRAVENHAGE, 25 April. De secretaris-gene raal van het departement van Waterstaat maakt het volgende bekend: In aansluiting aan de persberichten van 26 Februari inzake het beperkte gebruik van personenauto's van 16 Maart ten aanzien van het verplicht voeren van een rittenboek en van 25 Maart betreffende de uitreiking van nieuwe vergunningen en herkenningsteekenen voor motorrijtuigen, wordt -het volgende medegedeeld: Op 25 April zullen de van 1 April af geldige nieuwe vergunningen en herkenningsteekenen door de rijks verkeersinspectie alle zijn toegezonden aan de be trokkenen. Daarmede treden de oude vergunningen eh herkenningsteekenen buiten werking. Motorrij tuigen, waarvoor geen nieuwe vergunning en herken- ningsteeken zijn afgegeven, mogen na 25 April niet meer worden gebruikt. Hierop zal door verscherpt politietoezicht worden toegezien. In de nieuwe rijvergunningen zijn de in het persbe richt van 26 Februari gepubliceerde beperkingen in zake het gebruik van personenauto's als „bijzondere voorwaarden" opgenomen. Deze voorwaarden moeten nauwkeurig opgevolgd worden, tenzij een ontheffing door den rijksinspecteur van het verkeer verleend is. Vóór ambtenaren dient die ontheffing te worden ver leend bij afzonderlijk dienstvoorschrift van den be trokken secretaris-generaal. Inzonderheid wordt nogmaals gewezen op het hou den van een rittenboek bij het gebruik van een perso nenauto. De invulling van de rittenkaarten moet zorgvuldig geschieden. In tegenstelling met het be paalde in het persbericht van 16 Maart moet het in schrijven van een bepaalden rit reeds voor»* den aan vang van den rit geschieden. De nieuwe bepalingen inzake het beperkte gebruik van personenauto's alsmede de verplichting tot het bij houden van rittenboeken gelden eveneens voor het gebruik van motorrijtuigen op drie wielen en voor motorrijwielen. Voor het rijden met taxi's en huurauto's gelden niet de bovengenoemde regelingen, maar de navolgende, waarbij opgemerkt wordt, dat het onderstaande be trekking heeft op taxi's en huurauto's, die geen ben zine gebruiken. Benzine mag nl. bij vervoer met taxi's en huurauto's uitsluitend gebruikt worden voor vervoer van zieken in verband met hun ziekte. a. Het gebruik van huurauto's en taxi's op Zater dagen na 18 uur en op Zon- en feestdagen is slechts geoorloofd: le. Voor vervoer van zieken in verband met hun ziekte. 2e. Voor ritten van treinreizigers van en naar de stations, behoudens het bepaalde onder c. 3e. Voor ritten met bijzondere toestemming van den .Rijksinspecteur van het verkeer. b. Voor ritten over een afstand van meer dan 2i5 K.M. van de standplaats van de onderneming, he melsbreed gemeten, is behoudens voor vervoer van zieken in verband met him ziekte, een bijzondere toesiemim'ing van den rijksinspecteur van liet ver keer vereisoht. c. Ritten binnen stedelijk gebied, Voor zoover re delijkerwijs openbare middelen van vervoer kunnen worden gebezigd, mogen slechts worden ondernomen indien dat noodzakelijk Is ten behoeve van vitale zakelijke of dienstbelangen, of voor>ziekenvervoer. d. Geheel verboden zijn ritten tot het bezoek van theaters, concerten bioscopen, lezinigcji, vergaderin gen. café's restaurants en andere ontspanningsin- rich't'imgen. alsmede voor jachtpartijen en dergelijke pleizierritten. De hiergenoemde beperkyigen zijn niet van toe passing op het gebruik van driéwieIige electro taxi's. Met betrekking tot het gebruik van lichte electrl- sche personenauto's, geen huurauto's of taxi's zijnde, is aan de rijksinspecteurs van het verkeer de bevoegd held toegekend tot het verleenen van ontheffing van de beperkende voorschriften op ruimere schaal dan voor andere personenauto's. Het verbod van ritten tot het bezoek van lezingen of vergaderingen is niet van toepassing op ritten met gewone personenauto's, taxi's of huurauto's, naar zakelijke besprekingen, bijeenkomsten van officieele lichamen of commissies, en in het algemeen bijeen komsten met een zakelijk, ambtelijk of soortgelijk doel. ook indien daar een met dat doel verband hou dende lezing wordt gehouden. Echter blijft op deze ritten wel van toepassing het voor personenauto's resp. huurauto's en taxi's gegeven voorschrift inzake ritten binnen stedelijk gebied. Onder bijzondere omstandigheden kan het dringend noodzakelijk zijn, dat onverwijld een rit wordt onder nomen, waarvoor ingevolge de beperkingen van het gebruik van personenauto's of van huuratuo's en taxi's een ontheffing of bijzondere toestemming van den Rijksinspecteur van het verkeer vereischt zou zijn, terwijl de tijd ontbreekt om die ontheffing of toestemming te vragen. In zoodanige gevallen waarin bepaaldelijk overmacht aanwezig geacht kan worden, verdient het aanbeveling, dat de belanghebbende zich tot de plaatselijke politie-autoriteiten wendt en dezen, onder uiteenzetting van de redenen, verzoekt om een verklaring, dat de belanghebbende niet in de gele- gènheid is geweest, voop den daarbij te vermelden rit <^e vereischte ontheffing of toestemming van den Rijksinspecteur van het verkeer te vragen. Indien ae omstandigheden ook het vragen van deze verklaring niet toelaten, zal het in .ieder geval raadzaam zijn voor den rit mededeeling, eventueel telefonisch, aan die politie-autoriteiten te doen. Intusschen blijft in deze gevallen -het ondernemen van den rit steeds ge- heel voor de verantwoording van den belanghebbende. BURGERLIJKE STAND HAARLEM, 25 April Bevallen: 22 April: H. G. M. Teeuwen-Verkooij, z.; 24 April: G. Paap-Postma, z.. A. Inpijn—de Vries, .d. 25 April: A. C. DiesveldKroezen, z. Bevallen: 24, April: J. VerwoertHenseps, d., 25 Amril: L. Meijboom—Broersma, z. Overleden: 23 April: T. Koerde Boer. 66 j., Vis- scherseinde. |.,De schuldigen aan Neerlands onderhalls;'' Rede van prof. dr. R. van Gencchtcn 's-GRAVENHAGE, 25 April. Gisterenavond heeft in een groote openbare vergadering der N.S.B. in den Dierentuin alhier prof. mr. dr. R. van Genechten een rede gehouden, getiteld „Wie is schuldig aan Neer- lands ondergang". Een spandoek boven het met vlag gen en vanen gesierde podium gaf op deze vraag den velen bezoekers reeds direct antwoord met het op schrift: ..Schuldig zijn de onverantwoordelijke ele menten, die systematisch tegen het nationaal-socia- li^me ophitsten en lafhartig vluchtten toen zij ge vaar vreesden". Nadat de diStrietsleider de heer Van Iersel de bij eenkomst, die o m. werd bijgewoond door den ge machtigde van den leider in Zuid-Holland, Baron van Haersolte, had geopend, sprak voor de pauze he* plaatsvervangend hoofd van de vorming de heer. Nye over de leuzen „werk. winst, welvaart en macht" die op de aanplakbiljetten der N.S.B. thans voorko men. De N.S.B. wil de toekomst van Nederland in een nieuw-Europa bij voorkeur verwerven met medewer king van het Nederlandsche volk, zoo noodig echter zal zij het doen zonder die medewerking, zoo beëin digde de heer Nije zijr. toespraak Na de pauze sprak Tiet hoofd van de afdeeling „Vorming", prof. Van Genechten over: De schuldigen aan den ondergang. Terwijl de voormalige minister van Buitenland- sche Zaken van Klef fens in een brochure uiteenzet, dat men kort voor den negenden Mei het vermoeden van een Duitschen inval dopr geheime agenten beves tigd kreeg, alhoewel geen zekerheid verkregen werd omtrent den preciesen datum, verlieten de opper-of- ficieren in den nacht van 9 op 10 Mei rustig het hoofd kwartier om een biertje te gaan drinken. En den volgenden morgen, drie en een half uur na den Inval, moest de opperbevelhebber door een burger nog met een auto .daarheen worden gebracht. Hij was zelfs niet In staat de Duitsche vliegtuigen als zoodanig te herkennen. Die militairen echter zijn slechts instrumenten ge weest fn de handen dier oude heeren. die zigh regee ring noemden en de werkelijke schuldigen zijn ge weest. Van dienzelfden van Kleffens, die in zijn bro chure schrijft dat niemand meer dan hij kan gedaan hebben voor de handhaving onzer neutraliteit, staat vast, dat hij met geheime agenten een samenzwering voorbereidde tegen den leider en den minister van Buitenlandsche Zaken van het naburige Duitsche volk. Deze heeren beloven ons volk over de Engelsche radio, dat z.ij hier terug willen komen. Ik hoop, dat zij inderdaad terug komen en ik dan nog de eer heb procureur-generaal te zijn. (Applaus). Zij op hun beurt zijn echter weer pionnen geweest van krachten, die ons volk in het verderf hebben ge stort. Belangrijker dan zij is b.v. een man als Colijn, die in iedere ontplooiing van het Duitsche rijk een na deel zag voor Nederland en alles er op gezet heeft om die ontplooiing ten koste van alles te verhinderen. Achter de actie tegen het nationaal-sociïtlisme zat in de eerste plaats het Joodsche kapitaal. Achteraf kan men zich afvragen- hoe kon dit alles geschieden, terwijl, onze weldenkende eenvoudige volksgenooten zulks niet wilden? Dit Is mogelijk ge worden door het parlementaire stelsel en door de fou ten van ons volk zelf. Prof. van Genechten besloot zijn rede met te wijzen op den groei der N.S.B. tegen allen weerstand in en spoorde de aanwezigen aan zich daarvoor naar ver mogen in te zetten. HEEMSTEDE AANRIJDING MET DOODELIJKEN AFLOOP. Donderdagnamiddag vijf uur was de zesjarige G. Roest op de Javalaan aan het spelen. De knaap schrikte van een hond. liep van het trottoir af en kwam onder een juist passeerenden door een paard getrokken wagen terecht: hij kreeg het achterwiel over het lichaam. Hij werd per ziekenauto naar dc Maria-Stichting le Haarlem vervoerd, waar hij aan de gevolgen is overleden. DE ARNHEM geeft 't I ZONDAG 26 APRIL. HAARLEM. X. II. Kerk. Groote Kerk, 10: Ds. H. E. Beker. 7: Ds. M. G. Blauw. em. pred. te Overveen Nieüwe Kerk. 10.30: Ds. M. G. Blauw, em. pred. te O verveen Oosterkerk. 10: Ds. L. Nieuwpoort. Noor- derkerk. 10.30: Ds. P. G. de Vey Mestdagh. Horv. pred. te Den Haag. Bakenesserkerk. 9.45 KSnderkerk Broedergemeente. 10.30: Ds. Bielke. Stadsevangeli satie. 10: J. F. Snoeks. 5: J. A. Hoekendijk Jr. Evang. samenkomsten Zuiderkapel. 10: W. Dubbel dam. Evangel, te R'dam. 5: Dezelfdi H. Av.. vrfl v. alle greloovigen. Vrije Etang. Gem. :.i en 5: Ds. D. J. D. du Fossé. 10: IClnderkerk. Deutsche Evang. Gem. Kind ergottesdlenst um 11.30 Uhr. Pfarren II- llng. Christian Science Society. 10: in de Ned. taal; 11.15 in de Eng. taal. Evans. Luth. Gcm. 10.30: Ds. W. Spliethoff. Ver. Doopsgez. Gent. 10.30: Ds. J. M. Leendertz. Vrjjz. Herv. 10.30: Ds. Kr. Strijd. Hen gelo. Rem. Gor. Gem. 10.30: Dr. W. R. M. Noordhoff Ger. Kerk. Kloppersingelkerk. 10: Ds. L. Hoorweg. 5: Ds. J. W. Sïertsema. Zond. 28. Oude Gracht 57-59 10:Ds. Js. v. d. Linden. 5: Ds. A. M. Boeylnga. Zon dag 28. Zuid-O.psferkerk 10: Ds. A. M. Boeyinga 5: Ds. L. Hoorweg. Zond. 29. Gcr. Kerk in H. V. 10: Ds. G. W. van Deth. 5: Ds. P. van der Vloed, uit Zand- voort. 10: Kinderdienst. Baptisten-gem, 10 en 5: Ds. L. de Haan. S: Jeugddienst. Vrije Kuth. Kerk. 10.30: Gezongen II. Mis met nredicatie. Geloofs-Gcmeenseli. „Het Leger des Heils". 10: Heiligtagsdlénst. 7,30: Op- weltk ingssamenkLeider en Mevr. LabuLs, Pinks ter- gemeen té. 10 en 5: Opcnb. earn enk. Horst. Apost. Zendingsgem., Schouwburg sir. 10 en 5: Godsdienst oefening. Herat. Apost. Zendingsgem., Jacobljnestr. 15. 10 en 5: Godsdienstoefening. Herrnhutterkerk. 3: Ds, A. R. 'de Jong. HAARLEM-NOORD. N. II. Kerk. Kerk klooster- stt-aat. 10: Ds. Mol, v. Heemstede. 5: Ds. den Hertog, Rotterdam, Jeugddienst. Immamiëlkerk. 10: Ds. Drost. Kon. Emmaschool. 10: K. A. Oskam hulp pred Ned. Prot. Bond. 10.30: Mevr. Dr. A. Mankes-Zemlke Doopsgez. Pred. te Rotterdam. Geloofs Genjeensch Het Leger des Heils. 10: Hellüdngesamenk. 7.30: Opwekkingssamenkomst. Ger. Kerk. 10: Ds. J. W. Sïertsema. 5: Ds. Jg. v. d. Linden. Zond. 29. Chr. Ger Kerk. 10 en 5: Ds. D. Henstra. 1 NoorderKapel. 10.30 en 7: Evang. en Mevr. Boseérs. AERDENHOUT. Rel. Kring. 10.30- Ds H." W Mei huizen. Doopsgc-z. pred. te 's Gravenhage HEEMSTEDE. N. TT. Kerk 1": Ds. Barser, Jeugd dienst. Vredenhof 10.30: Ds. Brië;. Ned. Prot. Bond. 10.30: Ds. J. P. L. Poldervaart. Herv. pred. te Naar» den. (Medew. v. h. Da meskoor) Ger. Kerk. Koedicfs- laan. 3 0: Ds. L. W. Vessels, v.m Lemmer. 5: Ds. Dondorp. Cumplaan. 10:- Ds. Dondorp. 5: Ds. L. W. tVessels. BLOEMENDAAL. N. II. Kerk. IjD. Prof. Dr. P. A. H. do Boor, Hoogleeraar te Lelden. Ger. Kerk. 10: Dis. Joh. C. Brussaard. H. Av. Radlo-uitz. op golfl. 245.9-meter. 5: Ds. D. J. Couveo, van HlUegersberg. H. Av. cn Nabetr. Gebouw Vijverweg 36: 10.15. Kin- derdlenst, R. Brussaard. O VERVEEN. N. H. Kerk. 10: Ds. Ch. de Reus. Ger. Kerk. (geb. Irmc, Elswoulsinan) 10: Ds. D. J. Couvoe, pred. te Hl'M'-ger&berg. 5: (Herv. Kerk Ramp- laan) Ds. Joh, C. Brussaard. Bed. H. Av. cn Nabetr. SPAARXPAM. X. H. Kerk. 10: Ds. A. Snethlage. Evangelisatie. 10: H. Wagtvr. van Beverwijk. zit er veel taaie slijm op luchtpijp en strottenhoofd vast. Geef Uw kind lucht et» bespoedig dc genezing met slijmoplossendc Abdijsiroop. Vanouds beproefd bij hoest, griep, bronchitis, .asthma. 'I# AKKER'S OFFICIEELS PUBLICATIE VAN DE ONDERBEDRIJFS ORGANISATIE VOOR ZUIVEL, VERBOD TOT HET BEREIDEN VAN BOERENKAAS ZONDER RIJKS MERK. 21 April. De onderbedrijfsorgantsatle voor zuivel maakt bekend, dat zij binnenkort bij verordening zal bepalen, dat boeren- kaasproducenten verplicht zijn op dc door hen bereide kaas rijkskansmerken als vastgesteld op grond van de wet van 17 Juli 1911 staatsblad no. 209 aan te brengen of te doen aanbrengen. Dit beteekent, dat het bereiden van boerenkaas dan uit sluitend zal zijn toegestaan aan boerenkaasproducenten, die lid zijn van een onder rljkstoczlcht staand kaas- contrölestation. Belanghebbenden die nog geen lid zijn en er prijs op stellen om de kaasbereiding te hervatten, zoodra hun dit zal worden toegestaan, zullen er goed aan doen zich tijdig schriftelijk te wenden tot een der vol gende stations. a. Kaascontrölestation' Zuid-Holland, Laan van Meerder- voort 56, Den Haag; b.' Kaascontrölestation Noord-IIolland, Kerkplein, Alk maar; c. Kaascontrölestation Utrecht, Westerstraat 16, Utrecht. 24 April 1942. DISTRIBUTIE VAN KOFFIESURROG A AT. De secretaris-generaal van het departement van land bouw en visscherij maakt bekend, dat dc geldigheidsduur der toewijzingen voor koffiesurrogaat. welke een verval datum hebben, gelegen in het tijdvak van 5 Met tot en met 24 Juni a.s. verlengd is tot en met 24 Juni a.s. INLICHTINGEN OVER MATERIA ALA AN VRAGEN In verband met het overstelpende aantal aanvragen i materlaaltoewijzing. geen telefonische inlichtingen meer omtrent den stand van behandeling eener aanvrage zul len worden gegeven, terwijl bezoeken cn brieven over dit onderwerp tot het uiterste dienen te worden beperkt. 'AARDAPPEL-INVENTARISATIE. De Provinciale Inkoopcentrale van Akkerbouwproduc ten voor Noord-Holland maakt bekend, dat aanvangende 27 April a.s. in de geheele provincie een Inventarisatie zal worden gehouden van de aardappelvoorraden op de bedrijven der aardappeltelers. Hierx'oor zullen de vertegenwoordigers der V. B. N. A. de bedrijven bezoeken. 1 Ingeschreven als Persbericht No. 42. DISTRIBUT1EDIENST HAARLEM. UITREIKING NIEUWE BONKAARTEN. Het Hoofd van den Distrlbutledlenst maakt bekend, dat van 27 APRIL tot en met 16 MEI de uitreiking zal plaats hebben van de bonkaarten voor voedingsmiddelen voot de volgende periode. De uitreiking zal geschieden, tegen overlegging van de distributie-stamkaart en het daarbij behoorende inlegvel, voor hen, wier familienaam aanvangt met de letters: A en C MAANDAG 27 APRIL; Ba t/ni, Boer DINSDAG 28 APRIL; Restant B WOENSDAG 29 APRIL; D en V DONDERDAG 30 APRIL: E en G VRIJDAG 1 MEI: Ha t/m. Her ZATERDAG 2 MEI; Restant II. I J MAANDAG 4 MF.I; Ka t/m-Ko DINSDAG 5 MEI; Restant K en L WOENSDAG 6 MEI; M DONDERDAG 7 MEI; N en P VRIJDAG 8 MEI; O. Q en U ZATERDAG 9 MEI: R en Sch MAANDAG 11 Mei; S (met uitz. Sch) DINSDAG 12 MEI; V WOENSDAG 13 MEI; W, X. Y VRIJDAG 15 MEI; T en Z ZATERDAG 16 MEI. De uitreiking heeft plaats voor: NOORD: In het Gebouw van den Nederlandschen Pro testantenbond, BERKENSTRAAT 10 cn het ultreiklokaal ZOCHERSTRAAT 2. ZUID: in de Teekensehool der St. Josephgczcllcnvcrcenl- glng. KAMPERSTRAAT 37. CENTRUM: In het Gebouw St. Bavo. SMEDESTRAAT 23 (Ingang Moiinnesteeg). Kantooruren van 8.45—12 30 en van 2—6.15 uur. Zaterdags van 8.45—1 uur. SPAARNDAM: In het Dienstgebouw van dc GEMEEN TESECRETARIE aldaar. Voor de bewoners van het RAMPLAANKWARTIER zal een afzonderlijke gelegenheid bestaan tot het in ontvangst nemen der kaarten en wel op ZATERDAG 9 MEI voor de letters A t m. K en op ZATERDAG 16 MEI voor de letters L t/m. Z. in het Wtjkgebouw ELSWOUTSLAAN I van 8.45 tot 12.30 cn van 2 tot 5.15 uur. Voor houders van stamkaarten met Inlegvellen, die ge boren ztjn in de maand Juni van de Jaren 1921, 192S en 1938. dient het in hun bezit zijnde Inlegvel in het ult reiklokaal te worden geruild, alvorens de bonkaarten in ontvangst worden genomen. BRA N D STO FFENK AARTEN. Gelijktijdig zullen de nieuwe brandstoffenkaarten voor het stookseizóen 1942—1943 worden uitgereikt. Degenen, die voor het afgeloopen seizoen een J. K of L-kaart ontvingen, bekomen thans tegen Inlevering van deze oude kaart met alle niet geldig verklaarde bonnen en onder overlegging van de stamkaart met het stempel „lloold" een nieuwe brandstoffenkaart gemerkt DV, waarbij geen onderscheid wordt gemaakt tusschen. Cen trale Verwarming, Haarden of Kachels en het aantal ver trekken. TABAKS-, SIGARETTEN- EN VERSNAPERINGSK AARTEN. Mannelijke personen, geboren vóór I Juni 1924. ontvan gen tegen inlevering van bon P van dc textielkaart een Tabakskaart EH of tegen inlevering van bon T een vcr- snaperlngenkaart EK. Vrouwelijke personen, geboren vóór 1 Juni 1917, ont vangen tegen inlevering van bon P van de textielkaart een slgarettcnkaart EJ of tegen Inlevering van bon T een ver- snaperlngenkaarl EK. Alle overige mannelijke en vrouwelijke personen ont vangen tegen inlevering van bon T. BB of JJ van de Tex tielkaart een versnaperlngenkaart EK,. De kaarten worden slechts uitgereikt aan personen, die in het Bevolkingsregister van ddze gemeente zijn op genomen. Dit voorschrift geldt niet ten aanzien van schippers, woonwagenbewoners, vaste bevolking van kostscholen, gestichten e. d. gedetacheerde marechaussée leeftijd van achttien jaar is niet toegestaan. Er wordt in het bijzonder de aandacht op gevestigd, dat men verplicht Is de kaarten op den vastgestelden dag te halen, aangezien men ditmaal op andere «lagen niet ge holpen kan worden en de na-uitreiking eerst plaats vindt ln het midden \-an de eerste week, uaarin <le nieuwe kaarten geldig verklaard zün. HIERAAN ZAL ONVERBIDDELIJK DE HAND WORDEN GEHOUDEN. 4 Gevr. bekw. HUISNAAISTER. Aanm. Iepeniaan 76, Bl'daal. NET MEISJE gevr. in kl. gez. S.30-5. Zondags vrij, boven 18 j- Goed loon. Aanm. voor 12 of na 6 uur. Heemstecdsche Dreef 16. Heemstede. 4? NET DAGMEISJE gevraagd ln klein gezin van 8.30 tot 5 uur met middagkost.' Zich aan te melden Verspronckweg 117. '4 XrEISJE gevr. 14-16 j. van 9-2 uur. Oude Posthuisstraat 33, Hst. 4 NETTE WERKSTER gevr. 3 x halve dag per week. Esschenlaan 1G. Bloemendaal. Gevr. HULPJE 14 j. van 8-1 Volsl. hulp aanw. Vondelkade 14. Heemstede. Voor Bedrijf NETTE JONGEN gevr. Mr Gornelisstraat 40. BENIGE JOXjGENS gevraagd voor de bloemisterij, leeftijd 16 a 17 jaar. Aanmelden na 7 uur 's avonds. L. de Boer. Tempeliers Jtraat 49 rd. 4 FLINKE HALFWAS of tuin jongen gevraagd, vast werk. Aan melden na 19 uur J. F. Heerschop Korte Heerenstraat 16 .Haarlem. 4 Zulvelzaak vraagt WINKEL JUFFROUW hoven IS jaar, vol ledig met vak bekend. Br. me: afschrift van getuigschriften, leef tijd enz. G 4917. MAN GKIjSTEUS, inpaksters er. aank. strijksters gevr. Wasscherij ..'t Raadhuis", Raadhuisstraat 11. Heemstede. Gevr. op hantlelskant. JONG STE BEDIENDE (m.). Goed kunnende rekenen. Br. met rap portcijfers cn verl. salaris G 4942. Gevr. NETTE FIETSJOXGEN ook v. winkelwerk. Leeft. 15 a 16 j. Bloemend, weg 301, O ver veen. JONG MEISJE gevr. voor eenv. naaiwerk. Fa. Kostermans Gr. Houtstraat. Gevr. bekw. DAMESKAPSTER Jn 3o kl, zaak. Br. m. opg. ref. en erl. sal. G 491S. NETTE MEISJES gevr. Fijn- wasscherij Keyser, Lorentzpleln 25. ANDVOORT. Timmermans jongen gevraagd ln burgerzaak. Adres: Brederodestr. 89. Zandv. 4 Gevr. d. groot kantoor goede VUL. ADMIXrSTR. KRACHT v boèkhoudk. werkzaamh.. dip] hoekh. strekt tof aanbev. Salar' u. Dckwaamh. Eigenh gesch: soil. m. verm. opl., vorige werkkr ieeft.. godsd. en laatst genoten salaris. Tevens plaats v. ervaren typiste, bek. m. Duitsche taal. Br G 4920. Gevr een flinke 'JONGEN v Rijwielstalling. C. Bouwens. Wtjde Geldeloozepad 26, tusschen 5 en 6 uur. NETTE JONGEN gevr. v__. plakwerk bij drukkerij F. Damen Zoon, Spaarnwouderstr. 6 Hrl. Wij vragen voor ons pomp- Itelier volslagen JAPON NEN- EN MANTEL WE RK STEILS die met pomp- en maatwerk volkomen op de hoogte zijn cn Aankomende cerkstei-s cn leerlingen. Mond !nge sollicitaties dagelijks op ons Personeelsbureau, bij voorkeur tusschen 12-7 uur. Schriftelijke sollicitaties met uitvoerige inlich tingen omtrent loopbaan, leeftijd, enz. te richten aan do Personeel- leiding van N.V. Magazijn De Bijenkorf. Amsterdam. Wij vragen ecnigc dames voor onze afdeeling KOUSENREPA RATIE. Sollicitaties met foto en uitvoerige inlichtingen omtrent leeftijd, loopbaan, enz. te richten aan dc Personcelloldlng van N.V Magazijn De Bijenkorf, Amster dam. C Netto LOOPJONGEN gevr. P W. Lammcrse, Jan van 'Goyensf» 0. Hst. groentenwinkóï. e. Gevr MEISJES v. d. mangel ok gehuwde vrouwen v. eenige dgn. p. w. Stoomwasscherlj De- Nijverheid", A'damschevaart 28. Haarlem. -0 PAK MEISJE gevr. Ign. 3ls- pincklaan 20. KSnheimpark. Bloe- mendaal. SCHOENMAKER gevraagd v. thuiswerk. Br. G 4902. Gevr. een Eerste of Tweede of Aankomende KAPSTER. Hoog loon, veel verval. Br. G 4S92. Op schildersatelier kunnen EENIGE JONGENS gepl. wor den, die goeden aanleg hebben v. teekenen. Br. G 4893. Gevr. flinke HOVENIERS- JONGEN. Teslastr. 1? bij kwakei Leidschevaart. M ELK BEZORG ER gevraagd. Melkinrichting „Bronstee", Bron- steeweg 36a. H'stedc. Meubelmakerij vraagt EENI GE JONGENS om ln 't vak te worden opgeleid. Aanm. Ged. Vol dersgracht 15. Gevraagd voor direct gevor derd KANTOORBEDIENDE m. cn jongste bediend® m. Uitvoerigi- brieven met opgaaf van verlangd salaris, godsdienst enz.: Admini stratie en accountantskantoor C W. Köhler, Zeestraat 115. Bever Gevr. le KAPPER (STER). Hoog loon. Werktijd v. S.30-6, Zat. 7 uur. Br. G 4893. NET PERSOON kan geplaatst worden in rijwlclzaak. niet ben. de 17 Jaar. Br. G 4899. NETTE JONGEN gevr. Drogis terij Windhorst. Bi. weg 57, Bloe mendaal. Personeel aangeboden Voor Huishouding Nette jonge WERKSTER biedt zich aan voor M. on W.-morgen en Vrijdag den hooien dag. f 1.50 per morgen. Br. G 4944. BESOH. DAME. mldd. lft., stelt zich gaarne besch. ter verv. of huip huisvr., gozolach. of an derszins. Br. G 4922. ONGEDIPL, V ER PL. b.z.a., ook gen. huish'. bozigh. te verr. of als noodhulp. Br. G 4903. Nog eenige ZEER GOED VERH. perceelen per blok en per stuk te koop. Inl. DE RIDDER STRUBIS Zandv. Allee 1, Heemslede, post Haarlem

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 11