SAHAT0CEN Af e ent 'n AKKER TJE IN ENKELE REGELS Italiaansch weermachtsbericht. Succesvolle luchfoperaties in Noord-Afrika ROME, 27 April (Stelani). Het Italiaansche weer- machtbcricht van heden luidt als volgt: Aan weerskanten activiteit van artillerie en verken ners aan bepaalde deelen van het front van Cyrenaïca. Tijdens geslaagde aanvalsoperaties tegen vijandelijke vliegvelden voerde de Duitsche luchtmacht zegevie rende gevechten met den vijand, die acht machines van Amerikaansch type verloor. Andere vliegtuigen werden op den beganen grond door machinegeweer vuur zwaar beschadigd. Massale bomaanvallen van de Duitsche luchtmacht veroorzaakten uitgestrekte branden en hevige ontplof fingen in dfe als doel gestelde objecten van Malta. Stellingen luchtdoelgeschut werden tot zwijgen ge bracht. In luchtgevechten werden vier Engelsche toe stellen vernield en vier andere ernstig gehavend: In den afgeloopen nacht hebben twee Britsche vlieg tuigen enkele bommen laten vallen in de omgeving van Catania. Er vielen geen slachtoffers en er wordt geen melding gemaakt van schade. Een Hurricane werd door het luchtdoelgeschut brandend neergehaald. Vichy zonder contact met Nieuw Caledonië Groot deel der 15000 Fransche bewoners bleef trouw aan Pétain VICKY. 27 April. (D.N.B.) Het ministerie van Buitenlandsche Zaken publiceert het volgende com muniqué: „Buitenlandsche berichten houden zich bezig met de landing van Amerikaansche troepen op Nieuw Caledonië, Het lijkt gewenscht er bij deze gelegenheid aan te herinneren dat de Fransche kolonie in den Stillen Oceaan sedert 16 maanden als dissident moet worden beschouwd. Het volkomen gemis aan ver keer en aridere verbindingen met Frankrijk, de leu genachtige beweringen van buitéWlandsche zenders en de vrees ten aanzien van de voorziening der kolo nie en den uitvoer barer producten hadden sinds den wapenstilstand de ondernemingen der Gaullistische elementen begunstigd. Op 19 September 1940 had de resident-generaal der Nieuwe Hebnden. Sautot, die zich reeds bij de dissidente beweging had aangesloten, zich met hulp van een Australischen kruiser met ge weld meester gemaakt van de regeeringsbevoegdhe- den op het eiland en den rechtmatigen gouverneur laten interneeren. Ofschoon sindsdien de betrekkingen met .dit ge- isoleerde eiland, dat 45 dagreizen van het moederland en 15 van Indo-China verwijderd ligt, verbroken zijn, hoeft men zekerheid kunnen krijgen dat een groot deel der 15.000 Fransehen op Nieuw Caledonië, van wie een aantal nog steeds op het eiland Nou geïnter neerd is. trouw is gebleven aan de regeering van maarschalk Pétain". Verliezen der Britsche luchtmacht Op 27 April 18 toestellen STOCKHOLM. 28 April. (A.N.P.) In een officieele mededeelmg heeft het Britsche mini sterie van luchtvaart, naar de Britsche berichten dienst meldt, toegegeven dat in den loop van 27 April bij aanvalspogingen van de Britsche lucht macht op de kust van het door de Duitschers be zette gebied twee Britsche bommenwerpers en 16 jagers verloren zijn gegaan. De „Normandie" wordt gesloopt BERLIJN, 28 Aprü (V.P.B.) Volgens de „New York Times" zal de „Normandié" die onder den naam van „Lafayette" voor rekening der Ameri kaansche marine tot het grootste vliegkampschip ter wereld zou worden verbouwd, vermoedelijk gesloopt moeten worden.' Het genoemde blad neemt de havenarbeiders in bescherming tegen de beschuldiging dat zij den laatsten brand aan boord van de Normandié ver oorzaakt zouden hebben. Dit moet veeleer worden toegeschreven aan het totaal ontbreken van alle maatregelen tegen brandgevaar. Sinds de catastrofe van 9 Februari zijn aan boord van de Normandie geen arbeiders meer geweest en desondanks is er nog twee maal brand uitgebroken. verdwijnt als sneeuw voor de zon, na 't gebruik van een AKKERTJE. Geen sche le hoofdpijn (migraine) meer met AKKERTJES in huis. De Nederlandsche Punstiller UITGAAN Heden DINSDAG 28 APRIL: Gemeentelijk Concertgebouw: Concert H.O.V., 7.30 uur. Frans Hals Theater: „Kinderarts Dr. Engel", 2.30„ 6.30 en 8.45 uur. Liücor Theater: „Een leven vol muziek", 2.30, 6.30 dn 8.45 uur. Rembrandt Theater: „Storm over den Afsluitdijk" 2.30, 6.30 en 8.45 uur. Palace: „Onder valsche verdenking", 2.6.30 en 8.45 uur. Moviac: Gevarieerd programma van 12 uur af. WOENSDAG 29 APRIL: Gemeentelijk Concertgebouw: De Kiliam Hawaiians 7.30 uur. Bioscooptheaters: Voorstellingen des middags en des avonds. Apotheken De volgende apotheken te Haarlem zijn van des avonds acht tot des morgens acht uur (ook op Zon dag) geopend: Firma C. G. Loomeijer en Zn., Barteljorisstraat 11. Tel. 10175. Park Apotheek. Kleverparkweg 13. Tel. 11793. Teyler Apotheek, Teylerplein 79. Tel. 17946. Te Heemstede -Is geopend: Apotheek Schotman, Binnenweg 206, Tel. 28320. Hoofdredacteur: O. J. van Tilburg, Heemstede PIv. Hoofdredacteur: G. N. I.eenders. Heemstede Eerste medewerker: F. O. Dcrks, Haarlem Tojo over den oorlog in Oost-Azië Verkiezingsrede van den Japanschen premier TOKIO. 27 April (Domei). De premier. Tojo, heeft een rede gehouden in verband met de verkiezingen voor het Huis van Afgevaardigden, die Donderdag zullen worden gehouden. Hij verklaarde dat deze verkiezing, de eerste na 1937. toen het conflict met China begon, van het grootste belang is met het oog op de succesvolle be ëindiging van den oorlog in Grooter Oost-Azié, die gevoerd wordt op een schaal zonder weerga in de an nalen. Deze oorlog zal niet slechts het lot van Oost-Azië beslissen, maai; ook den loop der wereld bepalen en Japan moet winnen om zijn roeping te kunnen vol brengen door de stichting van de gemeenschappelijke welvaartssfeer in Grooter Oost-Azië. Laat mij u er op wijzen, aldus de premier, dat deze oorlog nog uitgevochten moet worden en dat het vol gende stadium het Japansche volk op de proef zal stellen en de grootst mogelijke eenheid van de natie zal vergen. Amerika en Engeland zijn vreeselijk verontrust door hun opeenvolgende nederlagen sinds het uitbreken van den oorlog. Beide regeeringen zijn hierdoor ge dwongen haar toevlucht te nemen tot roekelooze acties en wel om te probeeren haar nederlagen te verhullen en een eind te maken aan het gebrek aan vertrouwen bij haar volken en hun critiek op de oorlogvoering. Dit bleek ten duidelijkste uit recente gebeurtenissen, zoo zei Tojo. Hij ging hierop niet nader in, doch aange nomen mag worden dat hij bij deze woorden doelde op den zinneloozen aanval van Amerikaansche vliegtuigen op Japansch gebied. Onder deze omstandigheden, aldus Tojo, moet het Japansche volk steeds voor oogen houden dat wij nog midden in een grooten oorlog zijn. Ook wij achter de fronten moeten dezelfde geestesgesteldheid bezitten als de troepen in de voorste linies, Wij moeten vol komen voorbereid zijn op een aanval op Japan zelf en daardoor de operaties der troepen vergemakkelijken. Zoo moeten wij met onwankelbare vastberadenheid allen Anglo-Amerikaanschen invloed verdelgen. De groote beteekenis der aanstaande verkiezipg ligt hierin dat de binnenlandsche structuur van het land moet worden verstevigd om den oorlog met succes voort te zetten. De eerste stap daartoe is een Rijksdag, die ais leuze „dienst aan de natie" heeft. Daarom moe ten de bekwaamste mannen worden gekozen, die krachtig hun medewerking verleenen. Met het oog hierop heeft de regeering den voorma- lfgen premier Abe en anderen aangezocht om bijstand tc verleenen in de campagne tot verkiezing van de besten. Ik verlang van u, 15 millioen kiezers, kleine persoonlijke overwegingen ter zijde te stellen en uw stem uit te brengen met het oog op het algemeen be lang. Boodschap van Roosevelt aan het Congres Ingrijpende economische maatregelen voorgesteld STOCKHOLM. 27 April (D.N.B.) Roosevelt heeft een boodschap aan het Congres gericht, waarin hij om te b^innen betoogt dat de geallieerden in den huidi- gen oorlog staan tegenover een nog ernstiger bedrei ging van hun bestaan dan in den oorlog van 1914-1918. De geallieerden strijden thans een nog grooter, een nog vreeselijker strijd. Roosevelt verklaarde vervolgens dat de Ver. Staten zich reeds twee jaar lang door besluiten van het Con gres, o.a. over de herziening van de neutraliteitswet- geving, de dienstplichtwet, d§ leen- en pachtwet, de vergrooting van leger en marine, enz. op den oorlog hebben voorbereid. De president stelde aan het Congres daarop ingrij pende economische maatregelen voor. O.a. zullen zware belastingen worden ingevoerd om «tijging van de kos ten van levensonderhoud te voorkomen. Tot hetzelfde doel zullen maximumprijzen voor klein- en groothan del en voor de industrie benevens voor woninghuren worden vastgesteld in de gebieden, die door de oor logsindustrie worden getroffen. De loonen moeten worden gestabiliseerd, hetgeen eveneens met de prij zen der landbouwproducten zal geschieden. De Amerikaansche burgers moeten worden aange spoord om met hun spaargeld oorlogsleeningen te koo- pen, inplaats van dit uit te geven aan niet noodzake lijke dingen. Alle goederen, waaraan gebrek bestaat, moeten gerantsoeneerd worden om een gelijkmatige verdeeling te bewerkstelligen.' Koopen op crediet is te ontraden, daarentegen moét de afbetaling van hypo theken en andere verplichtingen worden bevorderd. Roosevelt merkte tot slot op dat hij, indien door deze maatregelen het gewenschte doel nog niet bereikt wordt, m.a.w. als de kosten van levensonderhoud nog mochten blijven stijgen, nieuwe voorstellen bij het Congers zal indienen. PROF. Dr. KLEO PLEYER GEVALLEN. BERLIJN, 27 April. (D.N.B.) De bekende Duitsche historicus, prof. dr. Kleo Pleyer, uit Innsbrüek, is bij een stormaanval in het Oosten, aan het hoofd van zijn compagnie, gevallen. Kleo Pleyer. een broeder van den Sudeten-Duitschen schrijver Wilhelm Pleyer, had zich een goeden naam verworven in de wetenschappe lijke wereld, in het bijzonder door zijn werken „Die Landschaft im neuen Frankreich", „Die Krafte des Grenzkampfes in Ostmitteleuropa" en door de „Ge- zeiten der Deutschen Geschichte". JAPANNERS SCHAFFEN DË „SIëSTA" IN INDÏc AF. TOKIO, 27 April. (Domei). Volgens de „Asahi" hebben de Japansche militaire autoriteiten -bepaald dat met ingang van 29 April, den verjaardag van den keizer van Japan, het in Nederlandsch Indië heer- schende gebruik van de* „Siësta" wordt afgeschaft. Wegens de felle hite rust hier het werk in de mid daguren, naar men weet. Volgens de nieuwe verordening moeten alle over- heidsbureaux, banken en bedrijven, maar ook alle winkels voortdurend geopend zijn, de winkels zelfs tot tien uur 's avonds. Daar thans alle Aziatische volken mede werken aan de reorganisatie van Azië, is het volgens de opvat ting der Japansche autoriteiten onmogelijk de tradl- tioneele „Siësta" te handhaven. Als alle jarigen eenë Als alle jarige Nederlanders eens deelnamen aan de verjaardagsstorting. Als zij allen eens even zoo vele dubbeltjes of kwartjes, misschien wel guldens étortten als zij jaren telden, op de girorekening van de Nederlandsche ambulance, dan konden er mis schien wel twintig hulpexpedities naar het Oostfront gezonden worden. En tocheen feit is het. dat er hoe langer hoe meer jarigen aan mee ,doen. Dagelijks komen de stortingen binnen, jarige Nedërlanders oud en-jong.- doen hun plicht. Hoe staat het eigenlijk mét u, jarige lezer? U weet toch'het gironummer? 8 7 6 0 0 NEDERLANDSCHE AMBULANCE, Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage. Ga zoo niet langer voort verschaf U kracht en energie door SANATOGEN. Hel zenuwsterkende voedsel UNUSBOND. >- De Jaarvergadering van den N.Z.R.B. werd Zon dagmiddag gehouden in het Jaarbeursgebouw te Utrecht, onder leiding van den heer Jan de Vries. De groote zaal was geheel gevuld met afgevaar digden van de Zwemvereenigingen en van de Red dingsbrigades. De voorzitter heette eerst welkom mevrouw J.. E. TriebeisKoens,- de propagandiste van den voor- maligen Zwembond en den nestor, den heer A. J. Meijerink, waarna een terugblik werd gehouden over het afgeloopen jaar en de fusie die tot stand kwam. Herdacht werden zij die den Bond door den dood ontvielen. Na het behandelen der verslagen werd de heer Jan de Vries tot eere-lid van den Bond benoemd, terwijl den heeren Joh. M. Schmidt van Haarlem en T van Tetering te Amsterdam het lidmaatschap van Verdienste werd toegekend. De mevrouw Triebels- Koens-beker werd voor 1942 geschonken aan de Polocommissie. De vereeniging „Z.I.A.N." te Den Haag stelde een niéuwe beker voor de polowedstrij den beschikbaar. Het financieele verslag en de begrooting werden goedgekeurd.' De bestuursverkiezing had tot,resul taat dat icie aftredenden, de heeren Jan de Vrifs en A. W. Sabel Tzn. met mej. A. Claus weriden herkozen. De heeren B. Planjer en H. G. Hok, wer den herbenoemd als leden van de Polo-commissie Ook werden herkozen: de heeren J. W. van Ge- men, J. W. Tupker en A. J. Meijerink, leden van de hoofdcommissie Zwemmend Redien. Als leden der commissie Zwemwedstrijden wer den herbenoemd: A. W. Sabel, P. H. J. Dogger en mevr. F. L. A. .Suttorpvan den Berg. Nog wer den herkozen de aftredende leden van de Protest en Arbitrage-commissie en de leden van Beroep. De voorzitter vestigde de aandacht op het feit, dat de heer A. J. Meijerink op 5 Mei zijn 500ste voor dracht hoopt te houden in de groote zaal van het A.M.V.J.-gebouw te Amsterdam op uitnoödiging van den Kring Amsterdam: allen werden opge wekt daar tegenwoordig te zijn. „DOOR INSPANNING UITSPANNING". Zondagavond 3 Mei geeft de tooneelverceniging „Door Inspanning Uitspanning" een opvoering van „Zie, hier ben ik", tooneelspel in 4 bedrijven door Anna van GoghKaulbach. in den Stadsschouwburg te Haarlem. In Juni a.s. zal deze vereeniging haar 70-jarig be staan herdenken. Opgevoerd zullen worden „Ferdi nand de Speler", tooneelspel in 2 bedrijven door A. E. Nieuwmeyer (het stuk waarmee „D.I.U." 70 jaar ge leden haar %verkzaamheden aanving) en „Erfgenamen", comgdie in I bedrijf door Jan van Dam. WIENER BURGTHEATER NAAR NEDERLAND. Het Wiener Burgtheater zal in de tweede helft van Mei enkele voorstellingen in Nederland geven en te Amsterdanv en Den Haag optreden. Uitgevoerd zullen worden „Torquato Tasso", tooneelspel van W. von Goethe en „Aimé", blijspel van Courbier. Beroemde acteurs en actrices zullen, de hoofdrollen vervullen, de decors van het Wiener Burgtheater zullen naar Nederland worden gebracht. OPWEKKINGSSAMENKOMSTEN. Op Donderdag 30 April a.s. zat Ds. A. M. Berkhoff. Vrij Evangelisch predikant te Groningen, een tweetal lezingen bouden in de Zuiderkapel aan de Zuiderstraat no. 15 te Haarlem. Des middags om 3 uur is het onderwerp: „De wijze en dwaze maaagden". Des avonds om half 8 wordt gesproken over: „De laatste....". Artikel 35. (5) Bij het geleiden of drijven van vee bij duisternis of dichten mist dienen, aan het begin en het einde van het transport, lantaarns, welke een helder wit of geelachtig licht uitstralen, te worden medegevoerd. Bij het ge leiden van paarden kan met één lantaarn worden volstaan Pol*»oon-Claudius-Pax Holland m Deutsclies Obcrgericlit De inbraak in het distributiekantoor te Amsterdam Zaterdagmorgen heeft het Deutsche Obergericht de behandeling voortgezet van de inbraak in het distributiekantoor te Amsterdam annex bonnen- handel op groote schaal. Toen tijdens het verhoor van den verd. K. de Voogt een bewaker ingreep, omdat van de publieke tribune gepoogd werd teekens uit te wisselen met de verdachten, liet. de president een ^rouw en kind uit de'zaal verwijde ren. Tijdens de verdere behandeling liet de president tot verbazing van de aanwezigen plotseling een jongeman in donkerblauw colbert uit het publiek naar voren komen. Verschrikt stond deze jongeman op. Het bleek een monteur uit Den Haag te zijn, die de verd. de Voogt en Foornheim bleek te ken nen en brood voor een hunner te hebben meege bracht. De president leek deze vriendschap nogal verdacht te vinden en voelde den jongeman geducht aan den tand. Hij zeide werkloos te zijn en uit pure belangstelling met de tante van de Voogt naar de rechtzitting te zijn gekomen. De president vroeg den jongeman of hij nooit in bonnen had ge handeld, waarop deze ontkennend antwoordde. De president: Bent u bereid onder eede te bevestigen, dat u nooit in bennen hebt gehandeld? Ik wijs u erop, dat u onder verdenking van meineed gear resteerd kunt worden. De president liet den jonge man hierover ongeveer een kwartier nadenken, waarna hij weer werd voorgeroepen. De jongeman bleef bij zijn eerste ontkenning, dat hij ooit in bonnen had gehandeld, waarna de president mee deelde te willen afzien van verhoor onder eede en eenigszins ironisch opmerkte, dan maar te willen aannemen, dat de jongeman puur toevallig en zuiver uit belangstelling aanwezig was. Na af loop van de zitting werd verwanten van de verd. toegestaan via de bewakers eenige levensmiddelen te overhandigen. Tijdens de zitting, van Maanddg heeft de president meegedeeld, dat Dinsdag de laatste verdachte, mr. Huygens gehoord zal worden. Woensdagmiddag om 4 uur zal de Staatsanwalt zijn requisitoir houden en Donderdagmiddag zullen de verdedigers in de gele genheid worden gesteld hun pleidooien te houden. 10 JAAR N. S. V. Hoe het in Duitschland groeide. •s-GRAVENHAGE. 25 April. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van de N.S.V. heeft heden de persreferent der N.S.V. dr. \V. Reher uit Berlijn een rede gehouden voor een aantal journalisten. De bijeenkomst werd bijgewoond door Hauptdienstleiter Schmidt en een aantal functionarissen van de N.S.V. en van het Arbeitsbereich der N.S.D.A.P. Dr. Reher zette aan het begin van zijn rede het doel van den huidigen strijd uiteen, waarbij hij er op wees, dat in het nieuwe Duitschland „de mensch" in' het middelpunt van den staat is gesteld. Tot nu toe werd de weldadigheid gebruikt om daar aanvul lend op te treden, waar een tekort was ontstaan door een foutieve economie. Reeds in de antieke we reld was „de mensch" gecalculeerd in den kostprijs der waren, de mensch was een slaaf van de economie. Het nationaal-socialisme heeft de vraag gesteld, hoe in de plaats van de aanvullende weldadigheid een v^erkelijke sociale orde kon worden gebracht, met andere woorden, met recht de totale oplossing van het sociale vraagstuk en het heeft de totale oplossing gebracht. De oplossing van het sociale vraagstuk ligt in het biologische en dit is alleen mogelijk in de Germaan- sche ruimte. Daar is het oude begrip van liefdadig heid verouderd en zal een nieuw Europa onaantast baar zijn in een organischen opbouw. Vervolgens sprak Boreichsleiter Möller, de leider van de N.S.V. in het Arb.eitsbereich in Nederland, over het werk van den Nederlandschen Volksdienst. Spreker wees er op, dat ook het werk der N.S.V. in den beginne niet eenvoudig is geweest. In 1933 heeft hij In een der gouwen in Duitschland het Winter- hulpwerk georganiseerd. Toen werd dit werk opge bouwd met geloof en wil en hiermede' is een groot resultaat bereikt. De Nederlandsche Volksdienst doet zijn werk met dezelfde middelen, geloof en wil en ieder, die het goed met zijn volk meent, moet aan dit werk van den N.V.D. mede arbeiden. Alleen met de kracht van het hart heeft de N.S.V. zijn resultaten in Duitsch land bereikt. Ook de N.V.D. zal resultaten bereiken. Spreker toonde de belachelijkheid aan van de be wering, dat het geld van den N.V.D. naar Duitsch land zou gaan. Indien Duitschland geld noodig zou hebben, dan zou dit eenvoudiger te krijgen zijn ge- weest*dan door collectes op straat. De arbeider heeft thans evenwel gezien, dat het geld hem en'zijn kin deren ten goede is gekomen. Ruim 10.000 kinderen en 1000 Nederlandsche moeders hebben rust en herstel, van gezondheid gevonden. Ook is de N.V.D. niet politiek, alleen de tegenstan ders zijn politiek. De N.V.D. is een zuiver Nederland sche organisatie. Indien het een Duitsche organisatie was, dan zouden de Duitschers het in eigen hand houden. Nu geven zij alleen raad en laten zij de Nederlanders profiteeren van de ervaringen welke zij in tien jaar hebben opgedaan. In de huidige omstandigheid is het noodzakelijk, dat een enkele sterke organisatie zorgt voor hét wel zijn van het volk en dat dit niet is verdeeld over een groot aantal kleine vereenigingetjes. ALGEMEENE MIDDENSTANDS JONGEREN ORGANISATIE. Zaterdag j.l. hield de heer C. J. Gerbranda, pen ningmeester der Vereeniging een causerie over „Tandtechniek". Deze lezing, welke door talrijke modellen werd toegelicht en welke in het kader van „Leden vertellen over eigen vakken" plaats vond, had een aandachtig gehoor. Nadat de voorzitter, de heer F. W. Lichtenveldt Jr., de regionale bijeenkomst op Hemelvaartsdag a.s. naar voren had gebracht, werd de geanimeerde bijeenkomst gesloten. ALLE-DAG-KERK. Bij den dienst van de Alle-Dag-Kerk op Woens dag 29 April des middags ten 2.30 uur zal mevr. Rie RoosjenOtt hare medewerking verleenen en eenige liederen ten gehoore brengen. Uit Tunis verneemt Afip dat Sidi Bechir Bey. ver moedelijk troonopvolger, overleden is aan de gevolgen van bloedvergiftiging. Uit Tsjoenking wordt aan Reuter gemeld dat het door maarschalk Tsjang-Kai-Sjek onderteekende decreet omstandigheden I Mei, de nationale feestdag der Sovjet Unie, niet zal worden gevierd. Naar het Zweedsche persbureau TT meldt, zijn gis- - by sltonen nadêrde. t schoten gelost. Als gevolg van motorstoring moest dit toestel naderhand ten Noordwesten van Ustad een noodlanding maken, waarbij het totaal werd vernield. De benjannlng werd geïnter neerd. Het vierjarig kind van den heer Nijhuis te Nieuwe Krlm js te water geraakt en verdronken. Thans zijn vier verdachten, afkomstig uit Brasschaet (B.), die betrokken zijn bij den roofpverval te Hazel- donk gearresteerd. Het viertal Is bij confrontatie herkend Van 6 tot 13 en van 13 tot 20 Juni organiseert de A. N. W. B. een tweetal waterkampen voor volwassenen. Jaarvergadering Ned. Fabrikaat De afdeeling Haarlem en Omstreken van de Ver eeniging N e; er lands ch Fabrikaat hield Maandag avond in Café-Restaurant Brinkmann haar jaar- lijksche algemeene ledenvergadering. De voorzitter, de heer A. van Weerden, hield een welkomstrede. Spr. zcide o.m. „Wat wij op het oogenblik brood- noodig hebben is vertrouwen in ons zelf en in hen, die mét ons samenwerken; vertrouwen in .e toekomst, die toch onherroepelijk ook het einde van dezen oorlog moet brengen. En daarop moet ons oog gericht blijven. Daarom zij er geen plaats voor hen, die het hoofd laten hangen, maar voor den Nederlander, die fier het hoofd op gericht houdt en die zich door geen enkele om standigheid laat ter neer drukken. Laten we optimis ten zijn; gezond optimisme bevordert succes en be hoedt ons voor moreelen ondergang. Wij moeten er doorheen en zullen er doorheen. Deze ver eeniging heeft steeds dit standpunt ingenomen en handhaaft dit. Het zij haar gegeven, ook in 1942 haar naam hoog te houden." (Applaus), Bij de ingekomen stukken en mededeelingen deel de de Voorzitter mede, dat het bestuur voornemens is, koffiemaaltijden te organiseéren. Hiermede zal 8 Mjei worden begonnen. Als spreker zal worden uitgenoodigd de heer W. Boshuis van De Haaas' Azijnfabrieken te Haarlem. Naar aanleiding van de plannen voor het vervaar digen van een film van Haarlem deelde de voor zitter mede, dat hij hoopt, dat'de film alsnog met mede.werkiag van de K. v. K. gehaakt zal kunnen worden. De aftredende bestuursleden mevrouw A. J. BeundersVroesom de Haan en Dr. J. van Heerde wer.ten bij acclamatie herkozen. De secretaris, Mr. L. L. F. And ré de la Porte, bracht het jaarverslag uit. Op 31 December 1941 waren er 290 leden, wat tegenover 1940 een vermeerdering beteekent van 68; nog steeds treden personen als lid toe. Thans bedraagt het ledental 296. Dit jaarverslag werd onder dankzegging- goed gekeurd, evenals het verslag van den penningmees ter, Dr. J. van Heerde. Er is een voordeelig saldo. VOORDRACHT MEVR. MARGUERITE COUPERUS. Voor dc Ned. Duitsche Kultuurgcmeenschai^ In de kleine zaal van het Concertgebouw te Haarlem zal Woensdagavond a.s. de bekende voordrachtkunste nares mevr. Marguerite Couperus, die reeds in vele landen van Europa met sucecs is opgetreden, voor de werkgemeenschap Haarlem e.o. van de Nederlandsch- Duitsche Kuituurgemeenschap uit haar repertoire oude Nederlandsche en oude Duitsche liederen uit verschillende eeuwen een uitgezocht aantal liederen voordragen. Deze liederen, die een uitstekenden in druk geven van de kuituur, de historie en dè folklore van land en volk in eenige deelen van Europa in den loop der tijden, worden door mevr. Marguerite Couperus voorgedragen in fraaie costuums, die ge maakt zijn naar schilderijen van bekende meesters. COMMISSIES VAN ADVIES BIJ DK VOEDSELVOORZIENING. In de Nederlandsche Staatscourant van Maandag is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van Landbouw en Visscherij tot instelling van com missies van advies bij de provinciale voedselcommis- sarissen en bij de plaatselijke bureauhouders. NIEUWE UITGAVEN Johan Luger: Adriaan verhuist den Balkan. pe journalistiek kan tot alles leiden. Dat on dervindt de Amsterdamsche journalist Adriaan van Hoorn, die, nadat tyij zijn betrekking heeft moeten opgeven, onverwacht in de diplomatie terecht komt. Hij wordt namelijk aangezocht om behulpzaam te zijn bij de uitwisseling van bevolkingsgroepen op den Balkan. Wat hij daar aan tragiek, romantiek E roblemen en humor ontmoet, wordt doro Johan uger in een boeiend prettig leesbaar relaas ver haald. A. J. G. Strengholt's Uitgevers Mij. te Amsterdam is de uitgeefster van dezen met verscheidene teeke- ningen verluchten roman. Onzuiver Bloed - oorzaak van nameloos lijden en leed... Ook Rheumatiek is daar een gevolg van rheumatiek die sloopende pijn, die ontstaat omdat schadelijke zuren zich ophoopen en vastzetten in spieren en spierweefsels. Rheumatiek uit zich in vele vormen, /naar de oorzaak is altijd onzuiver bloed, zooals de gevolgen heftige pijnen zijn. Die pijnen te verzachten, die oorzaak weg te nemen en U weer krachtig te maken, dat is de taak van Kruschen. Begin daarom vandaag nog de beroemdeKruschenkuur. Bij Apoth. en Drog. 1.47 - 0.76 - 0.41, uitsluitend in de bekende gele verpakking. RADIO PROGRAMMA WOENSDAG 29 APRIL 1942. HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gramofoonmuziek. ^.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramo foonmuziek. 8,00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramo foonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmu ziek, 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Jack de Kin deren en solist. 12.00 Sylvestre Trio. 12.40 Almanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en' economische berichten. 13.00 Van Hummeltje en Slobberop. 13.15 Zang met planobegeleiding en gramofoonmuziek. 14.00 „Het geslacht en de familie naam de Ruyter", lezing. 14.15 De Melodisten en piano- soli. 15.00 Voor de vrouw. 15.20 Zang met pianobegeleiding. 16.00 Bijbellezing. 1620 Voor de jeugd. 17.00 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 17.15 B. N. O. Nieuws-, econo mische- en beursberichten. 17.30 Nationale Jeugdstorm kwartier. 17.45 Theo Uden Masman en zijn dansorkest. 18.00 Lezing „Admiraal de Ruyter én Neerland's econo misch leven van de 17e eeuw". 18.15 Pianovoordracht. 18.50 B. N. O. 19.10 Herdenking van Mlchiel Adrlaansz. de Ruy ter op diens sterfdag. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales, die over een lijnverbinding met de studio be schikken. 20.15 Roemeensch orkest Gregor Serban. 20.45 De familie de Boer. 21.00 „Portugal in het lied", gramo- foonplatenprogramma. 21.30 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 B. N. O. Politiek praatje. 22.10 —24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 6.45—8.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.00 Kees Veening en zijn ensemble (opn.). 9.45 Gramofoon muziek. ,10.00 Morgenwijding. 10.15 Pianovoordracht. 10.40 Voordracht. 11.00 Zang met pianobegeleiding en gramo foonmuziek. 11.40 Gramofoonmuziek. 12.00 Ensemble Joan Lancé, 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berichten. 13.00 Gevarieerd middagprogramma. 14.15 Uit Neerlands Goouwen. 14.30 Rococo-octet en soliste (opn.). 15.00 Omroep orkest en solist (opn.). 16.00 Viool, plano en gramofoon muziek. 16.50 Gramofoonmuziek. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Omroeporkest. 18.15 Gramofoonmuziek. 18,30 Van huis tot huis. 18.45 „Bommen op Zierikzee". 19.00 Orgelconcert. 19.30 B. N: O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. tf. O. Brabantsch praatje. 20.00 Gramofoonmu ziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over verre reizen doet, dan kan je veel verhalen. 21.15 Vervolg van 20.15. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00 Gewijde muziek (opn.). 22.05—22.10 Avondwijding. Adolf Hitler tijdens zijn rede voor den Dnltachen Rijksdag in de Kroll-opera te Berlijn ep Zondag 26 April 1942. Jelefoto iVeltbiid-Polygoon-Pax Holland-ra. Ook In Staphorst bloeit tie belangstelling voor den landbouw. Vooruitstrevende land bouwers hebben een schoffelmachine laten construeeren, waarmede 10 rijen koren of 4 r(]en aardappelen tegelijkertijd geschoffeld k unnen worden. Foto v. Buiten-Pax Holland-c. In Pulchri Studio tc 's-Gravenhage is de tweede tentoonstelling „Nederlandsche Kunst van Heden" officieel geopend, waarbij ook de Rijkscommissaris dr. Seyss-Inquart tegen woordig was. Rechts prof. dr. T. Goedcwaagen, secretaris-generaal van het Departement van .Volksvoorlichting en Kunste» Foto Stapf-Mol-Pax Holland-fit

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2