Haarlem's Dagblad BEZOEKT DE TENTOONSTELLING „HET DUITSCHE BOEK VAN HEDEN" in de Vleeschhal De nieuwe bonnen Ontmoeting tusschen Hitler en Mussolini. Ontploffing eischt 250 dooden 1 59e JAARGANG No. 18057 X x Cltgavt Lourens Coster. M(J. v. Courant-Uitgaven en Aigera. DrukkerU N.V Bureaux: Groote Houtstraat 93. bUk. Soenda- plein 37 Postgiro 38810 DrukkerU: Z. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082. Hoofd red 15054, Redactie 10600. DrukkerU 10132. Administratie 10724. 14825 Soendapleln 12230. Otrectenri P. W. PEEREBOOM VRIJDAG 1 MEI 1942 Abonnement per week f OM. per maand ƒ1,15, per kwartaal 3,42, franco per port 3,73, losse nummers 6 cent. Adverten» tlën: 1—15 mm. 3,— elke mm. meer 0,20. Reclames 0,34 per mm. Contracttarleven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—XJ mm. OM, elke mm. meer 0,08. Groentjes 1—9 mm 45 cent, tent bU contante betaling. elke mm. i Kleiner aardappelrantsoen 's-GRAVENHAGE, 1 Mei. Voor de volgende week zijn ter verkrijging van de gebruikelijke rantsoenen brood en vleesch aangewezen de bonnen genummerd 23 (drie en twintig), terwijl voor het koopen van 1 1 4 K G. aardappelen zijn aangewezen de bonnen genum merd 23a (drie en twintig a), en voor 'het koppen van Vz K.G. aardappelen de bonnen genummerd 23 b (drie en twintig b), waardoor het aardappelrantsoen is gebracht op: voor kinderen t'm. 3 jaar114 K.G. per week van 4 t'm. 13 jaar 212 K.G. per week van 14 t 'm 20 jaar3 3 4 K.G. per week voor volwassenen 21/2 K.G. per week Geldigheidsduur sinaasappelenbon verlengd 's-GRAVENHAGE, 1 Mei. De secretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bekend, dat de geldigheidsduur der ter- ver krijging van sinaasappelen aangewezen bonnen 304 en 404 reserve wederom verlengd is en wel thans tot en met 9 Mei a.s. De geldigheid der textielpunten verlengd 's GRAVENHAGE, 30 April. Het departement van volksvoorlichting en kunsten deelt mede, dat de per 1 November 1941 geldig verklaarde textiel punten van de laatste textielkaart voorloopig ook na 30 April nog geldig blijven. Over de oorspronkelijk na 30 April geldig wor dende nieuwe punten dier textielkaart kan «voor loopig nog niets worden medegedeeld. G. Spaan overleden (Cliché Archief H.D.) Op 72-jarigen leeftijd is hier ter stede na een korte ongesteldheid overleden de heer G. SpaSn, oud-ad ministrateur tevens chef van den technischen dienst der Haarlemsche Waterleiding. Dat de Haarlemsche Brandweer in den heer Spaan een der oude ge trouwen verliest, moet bijna als een gemeen plaats klinken, want de heer Spaan, die geduren de een halve eeuw actief heeft deelgenomen aan het Brandweerwezen in Haarlem genoot een zeer groote populariteit in en buiten Haarlem, gevolg van zijn groote werklust en zijn vriendelijke per soonlijkheid. Op 7 Jan. 1889 nam hij dienst als vrijwilliger bij de Haarlemsche Brandweer en gaf al spoedig blijk, zich tot het werk aangetrokken te gevoeleny'Zoo kwam het, dat hij in 1914 werd aangesteld als^ud van de toenmalige Staf en meteen benoemd werd tot secre taris, in welke laatste functie hij zeer veel werk voor de Haarlemsche Brandweer heeft verzet. In 1929 volgde zijn benoeming tot onder-commandant. Toen de heer Spaan vijftig jaar zijn krachten aan de Brandweer had gegeven gaf hij den wensch te ken nen, zijn werk aan jongere krachten te willen over dragen. Bij die gelegenheid, 9 Januari 1939 is hij op grootsche wijze gehuldigd, zoowel door het gemeente bestuur als door diverse autoriteiten op het gebied van de Brandweer, terwijl de regêering zijn verdien sten door een onderscheiding erkende. Tevens werd hij benoemd als eerelid der Haarlemscne Brandweer. Na dit afscheid nam de heer Spaan uit den aard der zaak geen deel meer aan het werk, dat jaren lang zoo zeer zijn stempel had gedragen, maar hij bleef vol belangstelling voor alles, wat de Brandweer betrof en menigeen, die hem op zijn dagelijksche wandelin gen ontmoette, vatte gaarne de gelegenheid aan, met hem een praatje over den ouden tijd te houden. Nog zij vermeld, dat de heer Spaan nog steeds se cretaris was van de Onderlinge Brandwaarborgver zekering voor Haarlem en aangrenzende gemeenten. De teraardebestelling zal plaats hebben op de Be graafplaats te Heemstede op Dinsdag 5 Mei a.s. Uitreiking distributie-bescheiden te Haarlem ZATERDAG HA TOT EN MET HER. Voor de uitreiking van de nieuwe distributiebeschei den is het morgen, Zaterdag de beurt aan de letters H tot en met Her. Suikerdieven te Haarlem gearresteerd Ook de heler aangehouden De recherche te Haarlem heeft een goeden slag ge slagen door de aanhouding van een 18-jarjgen zuivel- arbeider en een 23-jarigen schilder, die bekend hebben de vorige week te hebben ingebroken bij een suikerwerker te Haarlem en aldaar vier balen sui ker te hebben weggenomen. Beiden zijn goede be kenden van de politie: ze zijn aan de justitie over geleverd tegelijk met 'n 36-jarigen bloemenkoopman die de suiker van hen had gekocht, wetende, dat deze gestolen was. Inbraak te Haarlem opgehelderd De recherche te Haarlem heeft de daders opge spoord van een inbraak, welke eenige dagen geleden in een woning te Haarlem had plaats gevonden en waarbij o.a. een radiotoestel, eenig geld. distribu tiebescheiden en een hoeveelheid koffiesurrogaat werden ontvreemd. De daders bleken te zijn een 27-jarige schilder en een 23-jarige slager, beiden bekenden van de politie. Zij hebben hun misdrijf bekend en zijn aan de justitie overgeleverd. Een ge deelte van het vermiste is opgespoord. Rijwieldieven op heeterdaad betrapt Door de recherche te Haarlem zijn aangehouden een 18-jarïge expeditieknecht uit Heemstede en een 18-jarige rijwielhersteller, die op verschillende plaatsen in Haarlem beiden op heeterdaad waren betrapt door de respectievelijke eigenaars bij het wegnemen van een rijwiel. De dieven zijn aan de justitie overgeleverd. NOG MEER FIETSENDIEVEN AANGEHOUDEN De recherche te Haarlem heeft proces-verbaal op gemaakt tegen een 16-jarigen banketbakker en een 17-jarigen jongen zonder beroep, die tezamen twee rijwielen hadden gestolen. De fietsen zijn in beslaf genomen. WIE MIST EEN RIJWIEL Zaterdag 2 Mei, van 25 uur n.m., worden de personen te Haarlem, die gedurende het laatste half jaar aangifte gedaan hebben van de vermissing van hun rijwielen, in de gelegenheid gesteld, gevonden en uit het water gehaalde, grootendeels gedemon teerde rijwielen zonder banden, in oogenschouw te nemen. Men moet zich melden bij de afdeeling re cherche aan het hoofdbureau van politie aan de Smedestraat. BEETHOVEN'S SONATEN. Pianovoordracht dcor Karei de Jong. Op zijn vierden voordrachtsavond van klaviersona ten van Beethoven heeft de Haarlemsche pianist Karei de Jong ten gehoore gebracht de Sonate op. 28' in d, de Pastorale, en de Sonaten op. 31 nr. 1 in g, 2 in d en 3 in es. Bij de toehoorders hadden deze ver tolkingen veel succes. Het glas op den weg Groot gevaar voor de fietsbanden Indien ooit zuinigheid met fietsbanden noodzakelijk is geweest, dan wel nu. Men kan niet voldoende zorg besteden aan den band, want hij moet zorgen, dat men kan blijven fietsen. De beste band verdraagt het evenwel slecht als hij gemaltraiteerd wordt door stuk ken glas, scherven van aardewerk enz. Dan gaat hij al gauw den dienst weigeren en verliest zijn opgeblazen heid, waardoor hij alleen den mensch van nut is. En indien de goede dit al niet kan verdragen, hoe moet het dan gaan met den minder goeden' Over het ant woord op deze vraag behoeft niet gediscussieerd te worden, omdat er maar één mogelijk is, nl.: slecht. Nu mag het misschien ujt zorg voor den (ietsband komen, dat den laatsten tijd op alle mogelijke plaat sen stukken glas lijken te liggen, een feit is. dat in de laatste weken tamelijk wat glas op den sijweg wordt gesignaleerd. Wie daaraan de schuldige is. behoeft niet te worden uitgemaakt. Beter is, dat ieder op straat zeer voorzichtig met glas omgaat en zorgt, dat er geen scherven komen. En mochten ze onverhoopt toch ko- I, laat men dan terstond alles in het werk stellen om ze op te ruimen. Daarmee doet men zichzelf een plezier en ook zeer vele anderen. Want het is gemak kelijk gezegd, dat de gemeente voor de straatreiniging moet zorgen, zij kan niet overal tegelijk zijn. al zal zij ook gaarne aan deze zaak haar aandacht willen geven. Laat ieder meehelpen de straat van deze band belagers vrij te houden, in naam van den band, die zoo door ons Nederlandsche volk in eere wordt ge houden. Het Zangersfeest van Polyhymnia Op 17 Mei a.s. Eenigen tijd geledAi hebben wij bericht, dat de des tijds uitgestelde herdenking van het veertigjarig be staan van het gemengd koor „Polyhymnia" te Haar lem than&, bepaald was op een nader vast te stellen datum in de Meimaand. Naar wij vernemen zal deze herdenking, die gevierd zal worden met een Zangersfeest in het Gemeentelijk Concertgebouw plaats hebben op Zondagmiddag 17 Mei. Zooals wij reeds berichtten zullen aan dit Zangers feest deelnemen de Liedertafel „Zang en Vriendschap", liedertafel „Haarlem's Zanggenot". Mannenkoor ,,Cae- cilia", Mannenkoor „Proza en Poëzie", Postaal Man nenkoor, -Haarlem's a capellakoor en Doopsgezind Zangkoor. JUBILEUM IV. H. C. VAN KEULEN. Heden is de heer W. H. C. van Keulen, chauffeur bij de N.Z.H.T.M. te Haarlem, 25 jaar bij deze maat schappij in dienst. Hij werd vanmorgen te zijnen huize namens de directie gecomplimenteerd door den chef van den vervoersdienst tevens onder-directeur, den heer J. J. Jurressen. die vergezeld werd door den chef van den uitvoerenden dienst, den heer P. M. Gieske. Deze overhandigde den heer Van Keulen het gebruikelijk geschenk onder enveloppe. De jubilaris mocht dezen dag in den huiselijken kring doorbren gen. Hedenmorgen is te Haarlem in de Openbare Lees zaal en Stadsbibliotheek een muziekbibliotheek ge opend. Ruim 3000 practische en 700 theoretische muziekwerken zijn hier reeds in onder gebracht. Foto: Een der eerste bezoekers was de dirigent van de Haarlemsche Orkest Vereeniging. de heer Mlt- rinus Adam (links), rechts de directeur van de Stadsbibliotheek, de heer P. J. de Wit, die hem een der werken toont. (Foto Stevens) Aan de Noord .Afri kaan sc he kust. - Een Italiaansch convool is behouden binnen ge komen en de schepen worden gelost. Luce- Holland- Pax Hol- land-c. Welke bonnen zijn thans geldig? Brood of gebak Van 26 April tot en met 2 Mei: 22A Brood 4 rants. 22B Brood y2 rants. 22A Vleesch 1 rants. Vleesch of 22B Vleesch W rants. vleeschwaren 22A Aardappelen 13£ K.G. Aardappelen 22B Aardappelen '/2 K.G. Aardappelen Van 19 April t/m 16 Mei: 279 Algemeen 1 K.G. Suiker 280 Algemeen 500 gr. Jam 277. 281, 285, 289 Algemeen 1 rants. Bloem, brood-of gebak 4-09, 4-10 Res. 250 gr. Rijst 283 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 284 Algemeen 250 gr. Gort 287 Algemeen 100 gr. Vermicelli of maizena 278. 282, 286, 290, 294 Algemeen 100 gr. Kaas 21A t/m 24A Melk 3Va L. Melk 21B t/m 24B Melk 1L. Melk Van 26 Maart tot en met 2 Mei: 3-04 of 4-04 Res. 400 gr. Sinaasappelen Van 26 April t'm 16 Mei: 3-12 en 4-12 Res. 400 gr. Sinaasappelen Van 30 April tot en met 8 Mei' 23 Boter 125 gr. Boter 23 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine of 100 gr. v vet (voor zoover voor radig). Van 19 April t/m 13 Juni: 288 Algemeen 250 gr. Koffiesurrogaat Bijzondere rantsoenen: Van 19 April t/m 16 Mei: 291 Algemeen 250 gr Peulvruchten Zeep Bon 211, 228 en 272 Algemeen en Bon G, H en I der zeepkaarten 1 rantsoen zeep. Bon H en I toilet zeep 75 gram toiletzeep 80 pCt t.m. 30 April. Bon L Textiel (Mannen) 50 gram scheerzeep t.m 30 April Burgemeestersbenoemingen 's GRAVENHAGE. 1 Mei. Het Rijkscommis sariaat deelt mede: De Commissaris-generaal voor bestuur en justitie heeft op grond van par. 3 veror dening 108/40 4o. verordening over bijzondere be stuursrechtelijke maatregelen jhr. ir. E. F. Sand- berg te Deventer tot burgemeester van Kampen en den administrateur B. A. van der Sluys te Over- veen tot burgemeester van Alkmaar benoemd. Aan de medewerkers van den omroep is ter gelegen heid van den dag van den arbeid In plaats van een vrijen dag een gratificatie toegekend. De bekende musicus Kees Andriessen heeft, na 54 jaar dirigent van het Toonkunstkoor te Hilversum te zijn geweest, thans van deze functie afscheid genomen. Hij wordt opgevolgd door zijn zoon Eddy Andriessen! Met ingang van 1 Mei zijn de gemeenten Kockengen en Laag-Nieuwkoop samengevoegd tot een nieuwe gemeen ten, welke den naam Kockengen draagt. De bollen De A.N.W.B. schrijft Hoewel nog uitge strekte velden hya cinten en tulpen in knop zijn, bloeit er in bollenland toch ruimschoots genoeg een genotrijken toch; op Zondag a.s. Men heeft in de streek tusschen Hil- legom en Noordwijk goede verwachting, dat de periode waar in narcisseu, hyacin ten cn tulpen gelijk tijdig hun kleuren pracht ten toon sprei den, nog eenigen tijd zal voortduren en 't wordt waarschijnlijk geacht, dat men op Hemelvaartsdag vanouds de dag bij uitnemendheid om er op uit te trekken nog aan een rijke tulpenweelde zal kunnen te gast gaar Door den wind van de laatsie dagen, die met zandverstui vingen gepaard ging, Is weliswaar aan de ontluikende tulpen eenige schade aange richt. doch deze is niet zoo groot, dat het publiek er veel van zal bemerken. Evenals vorige ja ren zal men weer in de bekende schuiten tusschen de bollen velden door kunnen varen. De tochten per schuit sluiten aan op de wandelingen, die de N.Z.H.T.M. heeft uitgezet. Deze onder neming zal, zoovee! als mogelijk is. met extra diensten rijden, doch de vervoersgele- genhcid is niet zoo uitgebreid, dat het reizende publiek op de spitsuren niet zal moeten wachten. Het verdient dus aanbe veling, deze spitsuren zooveel mogelyk te vermijden. Zij. die vrij zijn in de keuze van hun „Bollendag" doen het verstandigst wanneer zij dezen niet op Zaterdag Zondag of Maanda zetten. BERLIJN, 1 Mei (D.N.B.) De Fiihrer heeft Woensdag j.L een onderhoud met Mus solini gehad. Explosie in chemische fabriek in België BRUSSEL. 1 Mei (D.N.B.) Tengevolge van een ontploffing in de fabriek voor clje- mische producten te Tessenderloo in de Bel gische provincie Limburg zijn volgens een officieele bekendmaking van het ministerie van binnenlandsche zaken tot dusver 250 per sonen gedood en verscheidene honderden ge wond. Het reddingswerk is terstond na het ongeluk door eenheden van de Duitsche weermacht en speciale reddingsbrigades uit het Kempensche kolendiStrict ter hand genomen. De chef van het militaire bestuur voor België en Noord-Frankrijk, president Reeder, heeft zich naar de plaats des onheils begeven, teneinde tezamen met de be voegde Belgische secretarissen-generaal ter plaatse de reddings- ep hulpmaatregelen te lnspecteeren en te bespoedigen. Het Belgische ministerie van binnenlandsche zaken deelt omtrent de ramp nader de volgende bijzonderheden mede: Zooals reeds meegedeeld, heeft Woensdag tegen half twaalf des morgens een geweldige ontplof fing de fabriek voor chemische producten te Tes senderloo verwoest. Deze fabriek vervaardigde uit sluitend verscheidene soorten kunstmest en wasch- middelen en wel uitsluitend voor het Belgische bedrijfsleven. De vernielingen als gevolg van de ontploffing strekken zich uit over een radius van verscheidene honderden meters. Een in de nabijheid van het fa briekscomplex gelegen technische school stortte door de kracht van de ontploffing gedeeltelijk in. De telefooncentrale van Tessenderloo werd buiten bedx-ijf gesteld. Talrijke huizen werden ten deele verwoest, ten deele zwaar beschadigd. Daar de ontploffing geschiedde op een tijd stip, waarop de fabriek in volle werking en de scholen vol waren, is het aantal slachtoffers zeer hoog. Het reddingswerk werd terstond door eenheden van de Duitsche weermacht en door speciale red dingsbrigaden van het Kempensche kolendistrict georganiseerd. Donderdagavond was het reddings werk nog in vollen gang. De secretarissen-generaal Romsee en Leemans, die zich Woensdag naar de plaats van de rami* hadden begeven, zxin Donderdag in gezelschap van de sëcretarissen-generaal voor justitie en den wederoobouw, Schind en Custers. daarheen terug gekeerd. DQor de Belgische autoriteiten zijn, in nauwe samenwerking met Winterhulp en het Roode Kruis alle maatregelen getroffen om den getroffen gezinnen onverwijld de noodige hulp te verleenen. Met de verdeeling van levensmiddelen en kleedingstukken is reeds eenbegin gemaakt. Er wordt eèn onderzoek ingesteld naar de oor zaak van de ramp, die tot dusver nog niet kon worden vastgesteld. BIJZONDERE SAMENKOMSTEN IN DE BAKENESSERKERK. Donderdag 14 Mei a.s. (Hemelvaartsdag) wor den in de Bakenesserkerk te Haarlem drie bijzon dere samenkomsten gehouden n.l. des morgens half 11. des midddags 3 uur en des avonds 7 uur. ï^t onderwerp voor alle bijeenkomsten is: „Allen éen in Christus". Sprekers zijn o.m. J. C. van Amelrooy. Den Haag; W. Dubbeldam, Rotterdam: A. Klein Haneveld. Musselkanaal en Jac. Klein Heneveld. Glanerbrug. Het Chr. Muziekkorps „Euphonie" en het'Zangkoor van de „Christenge meenschap". beide uit Den Haag, zullen meewer ken. BIJZONDERE KERKDIENSTEN. Zondag 3 Mei zal In de Oosterkerk 's avonds om 7 uur de eerste van de reeks Bijzondere Diensten plaats vinden Na een inleiding van Dr. E. Emmen zal Ds. J. K. Lofvers uit Amsterdam spreken over het onderwerp: ..Waarop grondt de Kerk haar Geloof?" Deze dienst is bestemd voor jongeren en ook voor ouderen. Het Oosterkerkkoor zal zijn medewerking verleenen. Gouden bruidspaar (Foto A. Peperkamp). De heer W. A. Berkemeyer en zijn vrouw M. BerkemeyerBorre, Dekkerstraat 13 te Haarlem, hopen Maandag 4 Mei hun gouden bruiloft te vieren. De heer Berkemeyer, die wissellooper is geweest, is 75 en zijn vrouw 70 jaar. Duitschland strijdt voor Europa Nieuwe scheepsverliezen der geallieerden aan de Amerikaansche kust Zes koopvaardijschepen tot zinken gebrachtSuccesvolle aanvals- acties aan het Oostelijk front ,J,.?£,fDKli!A.RT,ER VAN DEN FÜHRER. 30 April. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht maakt be kend: „In den Centralen en Noordelijken sector van het Oostelijk front werden eigen aanvals- en stoottroep acties met succes uitgevoerd. Enkele vrij zwakke aan vallen van den vijand werden afgeslagen. Door afan- vallen van de luchtmacht op spoorweginstallaties en achterwaartsche verbindingen leden de bolsjewisten gevoelige verliezen aan rollend materieel. Aan het front (n Lapland en aan het front bi} Moermansk mislukten hernieuwde vijandelijke aan vallen onder hooge, bloedige verliezen voor den vijand- In Noord-Afrika als gevolg van hevige zandstor men slechts levcnidge wederzijdsche verkenningsacti viteit. In het Oostelijke deel van de Middellandsche Zee heeft een Duitsche duikboot een transport-zeilschip van het Britsche ravitailleerlngsverkeer tot zinken gebracht. Vliegvelden op het eiland Malta werden overdag en 's nachts met goede uitwerking gebombar deerd Dufkbooten hebben aan de Oostelijke kust van Noord-Amerika zes vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van 33 000 br.t. tot zin ken gebracht en een ander vrij groot schip door tor pedotreffers beschadigd. De vergeldingsaanvallen van de Duitsche luchtmacht op Groot-Briltannië werden voortgezet. In den nacht van 29 op 30 April vielen formaties gevechtsvliegtui gen bij goed zicht de Engelsche stad Norwich aan. In het centrum der stad en in industrieele installaties werden omvangrijke branden en hevige ontploffingen waargenomen. Bij een vijandelijken luchtaanval op de voorsteden van Parijs ontstond vrij groote schade aan gebouwen en verliezen onder de burgerbevolking. Enkele Britsche vliegtuigen hebben storingsvluchten ondernomen bij de Noord-Duitsche kust. Twee Brit sche vliegtuigen werden neergeschoten. Oc Engelsclie bommen op Rostock Aantal slachtoffers tot 163 gestegen ROSTOCK. 30 April. (D.N.B.) De Britsche ter- reuraanvallen op de stad Rostock hebben volgens de tot dusverre ontvangen inlichtingen tot en met 29 April 163 dooden geëischt, onder wie 29 Fransche krijgsgevangenen Het proces te Ankara ANKARA, 30 April (D.N.B.) Vandaag zijn ln het proces te Ankara de Sovjetbeklaagden Pawlof en Kornilof aan het woord gekomen om verschil lende vragen te richten tot hun Turksche medebe- klaagden. Het openbaar ministerie uitte de beden king, dat deze vragen niet konden bijdra gen tot opheldering van den aanslag. Het kwam tot herhaalde botsingen met het openbaar ministerie. Pawlof en Kornilof kregen een waarschuwing wegens onbehoorlijk ontreden. In de middagzitting verlangde Pawlof een woordelijke vertaling van de getuigenverklaringen van gisteren en van het zittmgsverslag van heden, waarna het gerecht de behandeling tot 6 Mei ver daagde. Het openbaar ministerie verklaarde dat reeds thans bewezen geacht kan worden dat Pawlof, Kornilof en de Turksche beklaagden elkaar gekend en met elkander in verbinding hebben gestaan. Tapansche vorderingen op Mindanao Malabang bezet TOKIO. 30 April. (Domei). De Japansche troepen, die bij Parang geland waren, hebben Malabang. 40 kilometer ten Noorden van Parang, geheel bezet, ook het vliegveld. kasjio gevallen Te Londen voorziet men een spoedig einde van den veldtocht in Birma STOCKHOLM. 30 April. (A.N.P.) Een Chlneesch legerbericht van Donderdagavond deelt mede dat Lasjio gevallen is, aldus meldt de Britsche Berichten dienst uit Tsjoengking De Japanners, zoo luidt dit legerbericht. die Dins dag de buitenwijken van Lasjio bereikt hadden, on dernamen een hevigen aanval op Nieuw-Lasjio. ge steund door artillerie en vliegtuigen. Sterke pantser- afdeelingen tvokken voor de troepen uit. Tengevolge van het onophoudelijk aankomen van vijandelijke ver sterkingen was het Chineesche garnizoen gedwongen zich Woensdagmiddag uit Lasjio „op een nieuwe stel ling terug te trekkenDe Japanners zetten hun aanvallen voort. Hevige gevechten zijn nog gaande. United Press meldt uit Londen dat de toestand in Birma de laatste 24 uur zooveel slechter is geworden dat de meeste militaire experts een spoedig einde van den geheelen veldtocht ln Birma verwachten. De pera begint het publiek op slechte berichten voor te berei den De „Daily Mail" schrijft in een hoofdartikel: „Uit Birma komen slechte berichten. De toestand is daar uiterst kritiek. Wij moeten voorbereid zijn op het volledige verlies van Birma". Indien de Japanners er in slagen Lasjio te bezetten, (hetgeen dus thans geschied is Red.) hebben zij niet alleen den weg door Birma in handen, maar zij schuiven ook een wig tusschen de Britsche en Chi neesche troepen, met het waarschijnlijke gevolg dat China geïsoleerd wordt en de Britsche troepen moeten terugtrekken, vermoedelijk over Manipoer naar do grens van Britsch-Indië. Het verlies van Birma zou voor de geallieerden ook het verlies van het reusach tige Chineesche menschenmateriaal beteekenen, ter wijl China zou moeten afzien van de oorlogsleveran ties der geallieerden met uitzondering van het mate riaal, dat de-Sovjet-Unie kan missen. De Japanners kunnen hun contróle over de Golf van Bengalen con- solideeren en van daaruit Ceylon en de belangrijkst» geallieerde zeewegen bedreigen. Nieuwe gerechtshoven op Java BATAVIA. 1 Mei (Domei) Het Japansche militaire bestuur deelt mede dat nieuwe gerechtshoven voor militaire en bestuursrechtelijke zaken en politiebureau* binnenkort op Java zullen worden aangesteld. De nieuwe bestuursrechtelijke hoven zullen den adat eerbiedigen cn onaangetast laten, terwijl de rechter? en procureurs voorloopig gekozen zullen worden uit de leiders der inlanders. De luchtaanvallen op Engeland Resultaten van verkenningsvluchten BERLTJN. I Mei (D.N.B.) Ook gisteren hebben talrijke Duitsche gevechtsvliegtuigen hun verkennings- aanvallen op Groot-Brittannië met succes voortgezet. Enkele verkenningsvliegtuigen drongen. naar het DN.B. wordt gemeld, tot in het Noordelijke gebied van het eiland door. Hierbij werd o a. waargenomen dat bij een der vergeldingsaanvallen op de stad Nor wich ook een waardevolle „militaire industrieele on derneming" zware beschadigingen heeft opgeloopem VERDUISTEREN van 2104 tot 6 09 Maan 1 Mei op 21.52. 2 Mei onder 7.32

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 1