Het Nederlandsche Arbeidsfront opgericht Radiorede van ir.Muss.ert tot de arbeiders. IN ENKELE REGELS H. J. Woudenberg tot leider benoemd De le Mei 1942 is een historische datum geworden in het bedrijfsleven van alle in Nederland levende werkers. Van overheidswege is de zorg voor dc samen- binding van alle bij het arbeidsproces betrokkenen, werkgevers en werknemers, kleine zelfstandigen, handwerkers e.d in één verband in handen gelegd van het daartoe opgerichte Nederlandschc Arbeidsfront, dat tot taak hoeft, de sociale en culturecle behoeften van de Nederlandsc^e*Vverkers op te voeren en aan de bevrediging van deze behoeften mede te werken. De totstandkoming van dit Nederlandschc Arbeids front heeft haar beslag gekregen door een verorde ning, die 1 Mei 3942 is uitgevaardigd bij besluip van den Rijkscommissaris, die den heer H. J. Woudenberg, tot dusver Commissaris van het verbond van Neder landsche Vakvereenigingen. daarbij benoemde tot Lei der van het Nederlandsch Arbeidsfront (N.A.F.) Onder gelijktijdige opheffing van het N.V.V. en na dat verleden jaar reeds* de confessioneele vakbonden waren opgeheven is in het N.A F. thans alles wat tot dusver in ons land11 op het gebied van het bedrijfs leven was georganiseerd een plaats aangewezen in het alles overkoepelend lichaam, dat iedereen, die in eenig opzicht bij het arbeidsproces in Nederland be trokken is, plaats biedt en zijn maatschappelijke be-' langen wenscht te behartigen. DE INSTALLATIE VAN DEN HEER WOUDENBERG. Ir. een Vrijdagmorgen te 's-Gravenhage gehouden bijeenkomst in het werkvertrek van den Rijkscommis saris heeft deze een uiteenzetting gegeven van de motieven, die geleid hebben tot de oprichting van het N.A.F. In deze bijeenkomst was de heer Woudenberg tegenwoordig alsmede een klein aantal autoriteiten. Hierna volgde de reeds vermelde rede van den Rijkscommissaris: DE VERGADERING TE AMSTERDAM. Ter gelegenheid van de oprichting van het N.A.F. heeft Vrijdagavond in het Concertgebouw te Amster dam een belangrijke vergadering plaats gehad, waar op de Leider van het N.A.F. een groote rede heeft gehouden over de voorgeschiedenis, de tot standko- ming en de toekomst van het N.A.F. Het Concertge bouw was tot de laatste plaats bezet. Tot de eere- gasten behoorden General Kommissar Schmidt als vertegenwoordiger van den Rijkscommissaris, de ge volmachtigden voor den Rijkscommissaris van Noord- Holland, Zeeland, Zuid-Holland en Rotterdam, Gau- amtsleiter Ungér, Kreisleiter Münzer, Dr. S. Schwebe' en Dr. Völckers en verschillende vertegenwoordigers van Duitsche instanties en organisaties. Van de Nederlandsche gasten noemen wij: den plaatsvervanger van den leider der N.S.B., C. van Geelkerken, den Secretaris-generaal van het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten, Prof. Dr. T. Goedewaagen, den Directeur-generaal van de Neder landsche Bank, mr. M. M. Rost van Tbnningen, den gevolmachtigde van den leider der N.S.B. districts leider J. W. de Ruiter, de burgemeesters van Amster dam en Haarlem, de heeren J. Voute en S. L. A. Plekker, den voorzitter van de Kamer van Koophan del en Fabrieken voor Noord-Holland", Mr. F. W. H. de Koek van Leeuwen, den directeur van de Ned. Bank. den heer J. Robertson, den voorzitter van de Nederlandsch-Duitsche Kuituurgemeenschap, den heer H. C. van Maasdijk en den voorzitter van het Verbond van Nederlandsche Journalisten, den heer P. J. van Megchelen. Nadat het symphonle-orkest van den Nederland- schen Omroep onder leiding van Pierre Reinards een Voortreffelijke uitvoering had gegeven van de ouver ture Cyrano de Bergerac van Dr. Johan Wagenaar en de oud-Hollandsche boerendansen van Julius Röntgen sprak de organisatie-leider van het Nederlandsche Arbeidsfront, de heer Ph..van Kampen, een kort be groetingswoord. REDE H. .T. WOUDENBERG. Er loopen aldus de heer Woudenberg, sedert maanden in het bijzonder de laatste. Weken tal van geruchten door het land. Geruchten die hun grond vinden in het feit, dat ik en meerdere van mijn medewerkers in talrijke be'drijfs bijeenkomsten getuigd hebben van een voor het le vensbehoud der Nederlandsche menschen noodzake lijke gemeensehapsorganisatic van den arbeid. En wat wij hebben geprofeteerd en waarnaar velen hebben* verlangd, wat door sommigen is gevreesd en wat de negativisten bij voorbaat afgewezen, Is vandaag tot stand gekomen nl. H Wt NEDER LANDSCHE ARBEIDSFRONT.. Het is geen toeval, in elk geval is het van sym bolische beteekenis, dat dit op den eersten Mei ge schiedt. De eerste Mei is sedert het jaar 1889 dus on geveer 50 jaren achtereen een hoogtij-dag geweest voor de socialistische arbeidersbeweging, een dag. niet van feest maar een dag van strijd, een dag van be zinning, op den feilen klassenstrijd, die den arbeider door een harteloos kapitalisme werd opgedrongen. Voor ons is ook de eerste Mei de dag van het lente feest, het feest van den Arbeid. En ^wanneer de oorlogsomstandigheden ons beper kingen opleggen, ook bij de viering van/ dit belang rijke feest, dan is het toch van groote symbolische beteekenis, dat de schrede naar het socialisme van de Daad: de vorming van een 'gemeenschap voor alle werkers in Nederland op dezen dag kan worden ge daan. En zooals in de natuur de eerste Mei een hoop volle belofte is, van nieuwen groei, van nieuwe le venskracht, zoo is ook de grondvesting van het Ne derlandsche Arbeidsfront een belofte voor nieuw ge luk door vernieuwe volkskracht. Het Nederlandsche Arbeidsfront is vandaag bij be- sluif van den Rijkscommissaris tot stand gekomen en ik ben daarvan tot Leider benoemd. Op den 15en Juli 194G werd ik benoemd tot Com missaris van het N.V.V.dit geschiedde omdat het N. V.V. als klassenstrijdorganisatie geen instrument der volksgemeenschap zou kunnen zijn en de toenmalige leiding zoo zwaar politiek belast was. dat voor een positieve samenwerking in de groeiende Europeesche volksgemeenschap geen waarborg aanwezig bleek. Nadat het N.V.V. onder mijn leiding van Marxisti sche of andere politieke invloeden was bevrijd, was er voor de confessioneele vakbonden geen bestaan meer. De werkers in den nationalen arbeid hebben geen antithese; hun kracht van de volksgemeenschap leeft slechts in eendracht en samenwerking. Wanneer wij er ernstig naar streven om de tegen stellingen tusschen werkgevers en werknemer weg te nemen en den arbeid in gemeenschaopelijk belang te richten, dan is het ontoelaatbaar dat andere kunst- mange tegenstellingen van religieuzen of politieken aard in de bedrijven worden gebracht, om te trachten langs dezen weg een voortdurende scheiding tusschen de werkers te bewerkstelligen. Daarom 'zijn dan ook het vorig jaar Juli de con fessioneele vakbonden opgeheven en de georgani seerde arbeiders in een organisatie gebracht. Het i$ echter vanzelfsprekend, dat waar de geest Hoofdredacteur: C. .7. van Tilburg, Heemstede 1*1 v. Hoofdredacteur: G. X. ïxvnders. Heemstede Eerste medewerker: F. O. Ucrks. Haarlem van den nieuwen Tijd eiseht, dat alle tegenstellingen in den Arbeid en tusschen de arbeiders verdwijnen moesten, zoo ver strekkend, dat ook de werkgevers en werknemers niet meer als twee tegenover elkaar staande onderhandelende partijen konden blijven be staan, het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigin gen. als eenige Nederlandsche organisatie der werk nemers nog niet zyn eindvorm had gevonden Daartoe moeten in dezen tijd organen worden ge schapen, die een geestesverandering kunnen bewerk stelligen, waardoor de klassenstrijd overbodig wordt, de klassenstrijd, die thans meer dan ooit schadelijk is. Het is begrijpelijk, dat deze klassenstrijd eenmaal ontstond, aldus betoogde spr. £n wij allen, die vandaag tot het Nederlandsche Arbeidsfront zijn toegetreden, wij hebben respect voor die eerste pioniers in de arbeidersbeweging, die na een arbeidsdag, van 12 en 14 uren nog de kracht en de vitaliteit vonden om gedragen door hun veront waardiging en gedragen door hun ideaal tot een be tere samenleving, uittrokken om hun arbeidskamera den tot organisatie tot gemeenschappelijk verzet aan te sporen. Hun taak was niet gemakkelijk, zij werden miskend, geterroriseerd, verguisd en zelfs gebrood roofd. En de meesten hier uit de zaal weten uit er varing te goed. wat het beteekent gehoond, miskend, verguisd en ook gebroodroofd te worden, dan dat wij zouden willen, dat het werk van die oude pioniers vruchteloos zou zijn geweest, integendeel, wij nemen op ons om hun werk in de nieuwe gemeenschaps organisatie zijn bekroning te doen vinden. Wij zullen den fakkel, dien zij ontstaken, verder dragen, niet'om brand en verderf te stichten, maar om Hcht te brengen in de duisternis van deze dagen. Klassenstrijd was als gezegd, eens het aangewezen strijdmiddel, waarvan men de arbeiders geen verwijt kan maken. Men kan echter den leiders der vakbeweging wel verwijten, dat zij de teekenen des tijds niet hebben verstaan en hardnekkig bleven vasthouden aan aller lei vormen, die door de maatschappelijke ontwikkeling reeds lang waren achterhaald. Spr. wees op de mach- telooze pogingen, om de problemen, die aan den dag getreden waren en land en volk naar den ondergang voerden, op te lossen, doordat de inwendige strijd, die in ons volk aan den dag trad, bleef voortduren. De volks- en. vakbondleiders hadden moeten inzien dat men in onderlinge samenwerking harmonisch ar beiden moet aan de voortbrenging der levensbenoo- digdheden der volksgenooten. Ziet men de dingen zoo en het is de eenig juiste* manier om ze te zien, dan verschijnt iedere onderlinge strijd tusschen volksge nooten op economisch gebied als een betreurenswaar dige omstandigheid, als een fout, ja als een misdaad tegen het volksbelang. De vakbondsbestuurders van alle kleur bleven hard nekkig verbonden aan een stelsel, dat zij zoogenaamd democratisch noemden, 'maar waarin *zij volkomen waren vastgegroeid in het kapitalisme. De oude vormen van vakbonden, die den ouden ge^st bevatten, konden niet blijven bestaan. Men doet nu eenmaal geen nieuwe jonge wijn in -oude lederen zakken Daartoe is dan heden HET NEDERLAND SCHE ARBEIDSFRONT opgericht. Zeker, de oprichting van het N.A.F. zal sommigen er toe brengen, de nieuwe organisatie te miskennen en haar den rug toe te keeren. Ik wil aldus spr. gaarne verklaren, "dat ik in de twee jaren als Commissaris van 'het N.V.V. met de vele bestuurders aangenaam heb samengewerkt, velen heb leeren kennen als rechtschapen, eerlijke men schen met werklust en werkkracht, en het kan mij slechts ^pijten, dat ook bij onzen gang in den Nieu wen Tijd vele vrienden afvallen en ook velen zwij gend hun graf zullen vinden. Maar wij kunnen niet blijven stilstaan, wij zetten er een streep onder, en zetten den opmarsch voort naar den Nieuwen Tijd en kunnen daarin niet verhinderd worden 'door wei felmoedigheid, door vrees, door den kat uit d,en boom kijkerij en zullen ons niet laten weerhouden door geen enkele reactie van het diepste rood tot het dyisterste zwart. Spr. kwam vervolgens tot de beteekenis van het N.A.F. Wat het Arbeidsfront zal beteekenen en welke in vloed daar ten gunste van de Werkers aan vastzit,' kan blijken uit het feit, dat ons volk moet leven van den arbeid van ongeveer 3Vz millioen werkers, ver deeld over meer dan 700.000 bedrijven en bedrijfjes. Hiervan zijn er ongeveer 8000 met vijftig en meer ar beiders. Wij kunnen dus aannemen, dat er op den duur ongeveer 10.000 vertrouwensmannen van het N. A. F, in Nederland hun arbeid in de bedrijven zullen verrichten, met hun medewerkers zal dat aantal wel tot omstreeks 25 a 30.000 worden verhoogd. Dit zijn dan alle belangelooze arbeiders aan de ideëele taak van het N.A.F. Nog nooit is de mogelijk heid tot zelfwerkzaamheid aan eigen lot en eigen sociale positie zoo in de handen van de belangheb benden zelf gelegd. Spr. noemde voorts als onderdeelen van den ar beid, waartoe het N.A.F. geroepen is, de behartiging van de afdeeling „Sehoo..heid van den Arbeid", de Rechtsbescherming, de Verhooging van de arbeidsbe- kwaamheid, arbeidsproductiviteit en beroepsvorming, de Vorming van het cultureele leven door de gemeen schapsorganisatie „Vreugde en Arbeid" en de Op richting van zelfhulp en ondersteuningsfondsen. Vervolgens kondigde spr. een zeer ruim generaal pardon aan. Dat wil zeggen, dat diegenen, die vóór 15 Juli 1940 lid waren van eenise erkende vakorgani satie, wanneer zij vóór 1 Juli 1942 tot het Arbeidsfront toetreden, alle rechten zullen hebben, die bij de regle menten van het Arbeidsfront zijn omschreven en dat de jarep, dat zij lid van hun vakbond waren, bij de berekening van die rechten zullen medetellen. Spr. eindigde met een beschouwing van het N.A F. in zijn verhouding tot de gebeurtenissen onzer dagen en sprak den wensch uit, dat de verheugende bood schap van 1 Mei 1942 nieuwe mogelijkheden in ver vulling zal doen gaan. De bijeenkomst werd besloten met de Piet Hein- rhapsodie van Dr. Peter van Anrooy AVOND-ORGELCONCERT. De eerstvolgende avond-orgelbespeling in de Groote- of St.-Bavokerk te Haarlem zal plaats heb ben op Dinsdag 5 Mei a.s. van 8 tot 9 uur. Hun kracht bepaalt de sterkte van het volk. HILVERSUM, 1 Mei. Dc leider van de N.S.B. ir. A. A. Mussert, heeft heden een radiorede gehouden, waaraan het volgende is ontleend: ARBEIDERS. VOLKSGENOOTEN! Heden 1 Mei 1942 is het mij een voorrecht en een behoefte om mij te wenden tot u. mijne volksgenoo ten, die arbeiders zijt. om met u te spreken over den arbeid en over het socialisme, dat komen moet. Als ik zeg te willen spreken voor de Nederlandsche arbeiders, dan is het uw yecht mij te vragen: wie be doelt gij? Mijn antwoord daarop is: ik bedoel alle werkende menschen van hoog tot laag. aan wie de liefde voor het werk ingeschapen is. Er zijn twee soorten menschen. De eene soort be staat uit hen, die liever lui dan moe zijn, die hun werk zoo onverschillig mogelijk doen, die zooveel mogelijk de kantjes er afloopen. Onder arbeiders versta ik diegenen, die liefde heb ben tot den arbeid, die in zich gevoelen den drang tot het ten volle doen van den plicht, ook wanneer die moeilijk is. Zij, die geen slaaf van den arbeid willen zijn, dat de geheele menschelijke samenleving gegrond vest is op den arbeid. Zij, die beseffen, dat zij dragers zijn van een kostbaar goed: arbeidskracht.' Zij zijn het tevens, die het niet kunnen verkroppen als de arbeider wordt vernederd, als hij wordt uitge buit, als hij van zijn arbeid wordt beroofd, als anderen, ten koste van hemzelve, pasariteeren op zijn arbeid. Zij zijn het. die verlangend uitzien, naar den dag. waarop dit alles tot het verleden zal behooren en al te dikwijls wanhopen zij daaraan. Deze mannen en vrouwen, of zij staan op de hoogste posten, of op de eenvoudigste plaatsen op den akker, in de fabrieken, in winkels, in huishoudingen, zij zijn mijne mede-arbeiders, mijne volksgenooten, mijne kameraden, want samen willen wij bouwen aan de toekomst van o.ns volk, juist nu, nu het moeilijker is dan ooit te vorèn. Tot hen richt ik mij nu, ais tot de dragende kern der natie. Hebben wij eenzelfde doel voor oogen? Hoevelen zullen er dan zijn, dïe tot zichzelf zeggen: neen,, na tuurlijk niet, want hij is nationaal-socialist en ik'ben het heelemaal niet. Ik ben ervan overtuigd, dat wij wel hetzelfde doel hebben en zal u daarom mijne denkbeelden over den arbeid in het kort uiteen zetten, dan kunt gij oordeelen. Het Nederlandsche volk groot en sterk te maken, te halen uit den put, waarin het gestort is door on verantwoordelijk ên kortzichtig beleid van hen, die eens het vertrouwen van het volk mochten genieten, dat willen wij toch allen. Wij beschikken daarvoor op dit oogenblik alleen over onzen bodem, en onze ar beidskracht. Daarmede moeten wij het doen. Willen wij omhoog komen, dan moeten wij den arbeid orga- niseeren, zoo, dat er zoo weinig mogelijk van verloren wordt in onderlinge tegenstrijdigheid, zoo, dat er zoo veel mogelijk nuttig effect uit voorkomt voor ons volk. Wij zijn bezig om straatarm te worden. Wij willen een welvarend volk worden. Dat is alleen mogelijk als alle beschikbare krachten op dit doel gericht worden. Iedere arbeider moet zich weten dienaar van zijn volk, drager van zijn volk, vechter voor zijn volk. Zeker, hij arbeidt ook voor zichzelve en zijn gezin, dat is de natuurlijkste zaak ter woreld, dat ligt in de harten der menschen besloten Maar hij komt als ar beider en als mensch op hooger plan, wanneer hij de zekerheid heeft: ik werk voor mijn volk, wat ik pres teer komt aan mijn volk ten goede efi ik krijg daarvan mijn rechtvaardig deel. Hij heeft dan gemeenschaps gevoel in den besten zin van het woord, d.i. hij is socialist uit liefdé voor zijn volk, zijn natie. Zoo zie ik den grondslag voor het nationaal-socialisme op het gebied van den arbeid. De beste organisatie van 'deze socialistische arbei ders is, in nationale arbeidsgemeenschappen, die ieder een taak voor het geheele volk te verrichten hebben. Daar is dan in de eerste plaats de arbeidsgemeen schap van alle boeren en boerenarbeiders, tuinders en kweekers, die voor ons gansche volk uit den bodem zullen halen, wat er uit te halen yalt. Een kind weet nu, dat zonder hun arbeid en hun toewijding zelfs het allernoodzakelijkste voedsel ons zou gaan ontbreken. Het is een ontzaglijke prestatie om uit onze kleine landoppervlakte zooveel te halen, dat een volk van 9 millioen menschen leven kan. Maar z.ij hebben de natuurniet in de hand; zij ondervinden meer dan anderen, dat bij hun arbeid Gods zegen onmisbaar is. En zij zullen mijn groote bezorgdheid begrijpen, die ik al sinds jaren tot uiting breng en die voort komt uit het weten, dat millioenen kilogrammen voedsel ieder jaar tot 1940 toe, moedwillig zijn vernietigd. Als wij als volk de straf moeten dragen, voor dit bedreven kwaad, dan is ons leed nog niet te overzien. Wat dit betreft, kunnen wij slechts hopen op barmhartigheid en intusschen naar eer en geweten ons best doen. De Landstand moet beschouwd worden als begin van de groote nationale arbeidsgemeenschap der voed selvoorziening voor ons volk. Ik vertrouw, dat in ge- stagen arbeid iets zeer goeds tot stand gebracht zal worden. De tijd zal het leeren. De tweede groote arbeidsgemeenschap is die van allen, die werkzaam zijn in industrie, handel en scheepvaart. De grondslag voor deze groote nationale arbeidsgemeenschap die het nu zoo schaarsch ver krijgt, tengevolge van den oorlogstoestand, straks in ruime mate te kunnen verschaffen, wanneer de oorlog voorbij is en de opbouw van het nieuwe Europa be gint, De grondslag van deze nationale arbeidsgemeen schap is de bedrijfsgemeenschap, de solidariteit van allen, die werken in één en hetzelfde bedrijf van den hoogste tot den laagste. Heden 1 Mei heeft de Rijkscommissaris het Nèder- landsche Arbeidsfront ingesteld onder leiding van Woudenberg. Uit dit Arbeidsfront moet groeien deze nationale arbeidsgemeenschap, die den klassenstrijd en den schotjesgeest moet breken, die de solidariteit der werkers moet vestigen en geleidelijk doch zeker moet opbouwen de rechtszekerheid, die den volwaar- digen, werkenden volksgenoot toekomt. Hieraan mede te werken is een eervolle taak. voor een ieder die den arbeid uit zijn vernedering wil opheffen. Het Neder landsche volk zal eerst later de hooge waarde van «leze daad van den Rijkscommissaris ten volle be seffen. wanneer de vruchten daarvan geplukt zullen worden. De derde groote arbeidsgemeenschap is die van allen, die werkzaam zijn op het gebied van de volks gezondheid, dus de medici, de apothekers, de ver pleegsters, kinderverzorgsters, keu-meesters, sociale De 29-jarige'arbeider B. H. uit Groningen en zijn echt- genoote zijn aangehouden, verdacht van een groot aantal rijwieldiefstallen. In de Kinkerstraat te Amsterdam is een 3-jarig kind uit het raam van de eerste verdieping gevallen. Het kind liep een hersenschudding op. Een 53-jarige man is In de Oude Hoogstraat te Am sterdam door een auto aangereden en zeer zwaar ge wond. Het 7-jarig meisje M. Heemskerk te Rijnsburg is bij het spelen door een paard en wagen aangereden en op slag gedood. Op de Gelderschekade is een glazenwasscher.'die met zijn kar niet snel genoeg uit den weg kon komen, door een tram aangereden. De man kreeg een breuk aan den rugwervelkolom. Naar Reuter meldt, heeft het Huis van Afgevaardig den te Canberra een voorstel verworpen tot afschaffing van de bepalingen dié de regeering beletten de dienst plichtigen buiten Australië te doen vechten. Een Britsch vliegtuig is. toen het gisterochtend over Casablanca vloog, terstond dopr de Fransche lucht afweer beschoten, terwijl Fransche Jagers opstegen, zoo meldt het D. N. B. yerkers en werksters in Winterhulp en Yolksdienst enz. Zij allen hebben te samen tot taak te waken over den gezondheidstoestand van ons volk, dezen op te voeren tot de grootst mogelijke hoogte. Wij moeten de kinderen door deze oorlogsjaren heensiepen' zoo onbeschadigd mogelijk. Het moet toch een vreugde en een voldoening zijn voor allen, die. op dit gebied werkzaam zijn, te weten welk een hooge roeping voor hen is weggelegd. Met dankbaarheid en groote erkentelijkheid ben ik vervuld ten aanzien van hen, die in het verleden zich op dit gebied verdienstelijk hebben gemaakt, want zij zijn het. aan wie het Nederlandsche volk dankt, dat het in Mei 1940 op dit punt althans vooraan stond Nu de groote nationale arbeidsgemeenschap gevormd moet worden om onder nieuwe omstandigheden verdei- te gaan, zullen onnutte schotjes, uit politieke verdeeldheid ontstaan, moeten worden omvergehaald. Werkers op het front van de volksgezondheid en de sociale zorg, op u rust voor een 'groot gedeelte de verantwoordelijkheid voor de toekomst van uw volk. Wanneer gij uw plicht doet in het besef van de hoog heid van uw roeping, dan kunt gij veel verwerken, wat u nu nog hindert. De vierde groote arbeidsgemeenschap is die van opvoeding en onderwijs Allen, van de jongste be waarschoolonderwijzeres tot den oudsten professor, van den gymnastiekonderwijzer tot de leidinggevende personen in de lichamelijke opvoeding, protestant of katholiek of buiten kerkelijk verband staande, niette genstaande hun verscheidenheid, niettegenstaande onderling gekrakeel, zij zijn Nederlandsche werkers, die het Nederlandsche jonge volk voor het leven ge schikt moeten maken en dientengevolge een hooge roeping te vervullen hebben en een verantwoordelijk heid dragen, die niemand hen kan of wil afnemen. De noodzakelijke eenheid, omdat het gaat om de jeugd van één volk, behoeft hier geenszins het karakter van staatsabsolutisme aan te nemen. Ook hier kan ver scheidenheid bloei beteekenen. mits die verscheiden heid niet berust op de parlementaire politieke ver deeldheid, maar op natuurlijke gronden en mits die verscheidenheid niet kunstmatig ten behoeve van pro fiteurs en machtswellustelingen. Ik geloof aan den groeieaden wil tot samenwerking van alle zich hun verantwoordelijkheid bewuste werkers op het gebied van onderwijs en opvoeding. Dc vijfde groote arbeidsgemeenschap wordt ge vormd door de dragers van de Nederlandsche cultuur: schrijvers, dichters, denkers, schilders, beeldhouwers. architecten, tooneelkunstenaars, zangers en-allen, die weten hun roeping te heb ben op cultureel terrein. Wanneer een geheel volk straks achter ziin kunstenaar staat, dan zullen de kunstenaars zich niet meer eenzaam voelen, dan zullen zij, gedragen door hun volk, aan hun volk het beste en het hoogste geven, wat God als moge lijkheid in hem gelegd heeft en wat zijzelve door ingespannen arbeid hebben ontwikkeld. Een lui en ingebeeld kunstenaar is een nietsnut/en een idioot. Een hardwerkend, worstelend, zijn kleinheid in zijn grootheid beseffend kunstenaar is een gave Gods voor zijn volk, Als zoodanig dient hij te worden gerespecteerd, maar voor alles in de ge legenheid te worden gesteld om zich te ontplooien als werker in dienst van zijn volk. De zesde groote arbeidsgemeenschap wordt ge vormd door de dienaren van den staat, de ambte naren en de politie en voorts door hen, die bij het rechtswezen zijn. De staat is geen doel maar middel. Doel is het welzijn van het volk en daar toe is onontbeerlijk een krachtige, goéd georgani seerde staat, waarvan de .dienaren gevoi-md wor den door menschen, die een groote mate van ge meenschapsgevoel hebben,' die dus socialist zijn. Werkers in staat, provincie of gemeente: het is geenszins de bedoeling om u uit uw arbeid te stooten, omdat gij geen nationaal-socialist zijt of u daarvan niet oewust' zijt. Plichtsgetrouwe wer kers, die nationaal-socialist waren, werden door de democratie uit hun ambt ontzet; Van Geelkerken, graaf d'Ansembourg en ik waren de eerste slacht offers. Wij hebben ondervonden wat dit beteekent en wij willen dit dus waarlijk niet aan anderen aandoen. Maar de toekomst van -ons volk eischt, ook al zien dit velen nog niet in, een sterken nationaal-socialistïschen staat, die opgenomen moet kunnen worden in een bond van Germaansche nationaal-socialistische staten, "zij, die in overheids dienst zijn, en daaraan niet willen mede doen, daarvan ben ik zeker, zullen hun plaats moeten ruimen, maar zij, die loyaal hun plicht doen, hoe moeilijk het hun ook is, zij bewijzen ons volle in dezen moeilijken overgangstijd groote diensten, waarvoor wij hen heden op den dag van den arbeid willen danken van ganscher harte. Arbeiders van Nederland. Gij zult begrepen heb ben, dat het onze socialistische taak is om in ons volk als kern te bouwen een groote werkgemeen schap van alle Nederlandsche arbeiders van hoog tot laag. Om te produceeren zijn grondstoffen en arbeidskrachten noodig. Wij zijn arm, aan grondstoffen, het zal een heele toer voor ons zijn om straks de noodige grondstoffen te verkrijgen als de oorlog voorbij zal zijn. De staatsleiding en de leiding van het economisch leven zullen in harmonie met el- kandei het mogelijke moeten doen om dit te be reiken. De organisatie van den arbeid hebben wij zelf beter in de hand. Daaraan beginnen wij reeds nu. Door dien arbeid zullen wij nieuwe welvaart moeten scheppen. Wij «richten onze krachten op hetzelfde doel. De wagen van het Nederlandsche volle is vastgeloopen m de' modder, de verant woordelijken zijn er van door. Het is logisch, dat nu wij den wagen er weer uit moeten halen, wij niet zoo dwaas zullen zijn om ieder te laten trek ken aan den kant, dien hij wil. De tegentrekkers moeten, zoo noodig in den letterlijken zin, op hun vingers getikt worden. Ik begrijp volkomen, dat het leven voor hon derdduizenden nu uiterst moeilijk is, dat het nood zakelijke (jikwijls ontbeerd wordt, dat de huis vrouwen met ontzaglijke moeilijkheden te kampen hebben. Het is slecht, want het is bewust onwaar heidsprekend dit te schuiven op rekening van de z.g. nieuyre orde. Een kind kan weten, dat Europa en dus ook ons land in een oorlog o,p leven en dood gewikkeld is tegen de Sovjet-kolos in het Oosten en de kapitalistische kolos in het Westen. Deze worsteling eischt ontzaglijke offers aan goed en bloed. Maar ik heb het onwrikbare ge loof, dat Europa zal winnen- tegen de dreigende slavernij, die het tweespan van Joodschen bloede, communisme en kapitalisme over ons wil brengen. Uit de 'worsteling van dezen tijd ontstaat een nieuw Europa van socialistische volkeren, waarin de werkers als volwaardige volksgenooten. ja als kern der natie zullen worden gerespecteerd en dientengevolge hun rechtvaartüg aandeel zullen krijgen in de welvaart van ons volk. Nog is het op 1 Mei 1942 winter in de harten van vele arbeiders, dïe niet gelooven kunnen aan een toekomst, waarin weer plaats zal zijn voor een gulle, hartelijke lachj waarin weer mogelijk zal zijn voor de aanschaffing van behoorlijke levens middelen, kleeding en huisraad, waarin blijmoer digheid zal zijn, waarin de mensch zijn Schepper zal danken voor "het rijkdom van het leven en zijn goedheid. Dit geloof heb ik wel. Ook op dit gebied pro beer ik een goed voorwerker te zijn voor mijn ar beidskameraden. Het geloof en vertrouwen komen, dat tenslotte alles zal recht komen als wij in harmonie met elkander onzen plicht willen doen. Uit haat en nijd is nooit iets goeds tot stand gekomen, uit den wil tot samenwerking, tot el kander begrijpen, zal nieuw leven ontspruiten. Namens al onze volksgenooten, die in mij var- trouwen stellen, dank ik u, arbeiders van Neder land voor al hetgeen gij in u, arbeid van het afge- loopen arbeidsjaar voor het Nederlandsche volk gedaan hebt. Voor mijzelve vraag ik van u, dat gij nauwlettend zult willen toezien of ik aan het einde van mijn leven door u erkend zal kunnen worden als de eerste arbeider van ons volk. Deze erkenning zal het grootste zijn, dat ik verlang te verdienen. Het Nederlandsche volk moet kunnen rekenen op zijn dragende kern: de arbeiders. De plichts getrouwe onbekende soldaten van den arbeid. Zoo zeker als de hoogte van een volk bepaald wordt door de kracht van het genie, zoo zeker wordt de sterkte van een volk bepaald door de kracht van den arbeid. Deze kracht willen wij versterken uit liefde voor volk en vaderland. Het Rijksmuziekkorps van den Rijksarbeidsdienst De ronde, sappige klank van dit korps, dat stevig gegrondvest is op de ruim bezette partijen van tuba's en baritons, en langs de middenkleuren van trombones, hoorns, saxolones uitvloeit naar de lichtstralende en overrijk bezette trompetten, heeft ons drie volle uren bezig gehouden, en dik wijls ook verrast. Want e&n verrassing is het zeker, wanneer van de twaalf trompettisten er vijf hun instrument verruilen voor de fanfaretrompet met haar stridenten klank, en, als bliezen zij van de hooge burchtmuurtinnen, ons luide het „Wachter, wat is er van den nacht" toezingen. Prof. Herms Niel, die de kunst verstaat om met zeer eenvoudige harmonische middelen (men hoort de drie hoofd- harmonieen) een toonstuk op te bouwen, is niet mindér bedreven in de taaK om zijn overrijk bezet orkest op z'n voordeeligst te laten saflen, hiertoe mede in staat gesteld door een tot in uitersten doorgevoerde discipline. Uit het bovenstaande leide men niet af, met een fanfarekorps te doen te hebc ben; neen, de partij der klarinetten wedijvert iri aantal (en in kwaliteit) met die van het klein koper, en het korps zou dus zeer goed in staat zijn om composities in grooten vorm ten gehoore te brengen. Het bepaalde zich er toe, marschen en soldatenliederen te geven, op een enkele uitzonde ring na alle van Herms Niel. Op het podium waren de resteerendé plaatsen ingenomen door de leden van een groot mannenkoor. Wie al die tek sten maakte? Wij komen het niet te weten, zoo min als een 25 jaren geleden, toen de Italiaansche dagbladen heele pagina's wijdden aan dikwijls mooie verzen, en in dit land van Rossini en Verdi ook de melodieën oprezen als korenbloemen en papavers in het veld. Maar toch, een enkele maal vex-nemen we den naam van den tekstdichter. Het aïj^dige lied „Blonde Rie" is uit de pen gevloeid van onderoff. Carolus Hartmann, en Hij heeft al reeds, zoogoed als Herms Niel, veel genoegen be leefd'van zijn geesteskind, dat dezen avond wei'd vertroeteld, gewiegd door allen die de kraamkamer vulden; dan weer wakker gemaakt en nogmaals gewiegd en nog eens en nog weer. Naast het uitbundig succes dezer allereerste uit voering was er nog een tweede, maar ook de overige stukken van het uitgebreide programma klonken in de frischheid vdta eerste uitvoeringen en brachten een prettige stemming in de zaal, waarin wij o.m. ODinerkten den Commissaris van Noord-Holland mr. A. J. Backer, .burgemeester S. Plekker en den Ortskommandant Maj. Flöhl. G. J. KALT. RADIO PROGRAMMA ZONDAG 3 MEI"1942. HILVERSUM I, 415,5 M. 6.45 Gramofoonmuziek 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gramofoonmuziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gramo- foonmuziek. 8.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 8.15 Gramo foonmuziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gramofoonmu ziek. 10.15 Gerard van Krevelen en zijn orkest en soliste (opn.l. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist. 12.00 Het Amhemsche Strijkkwartet en piano. 12.40 Alnjanak. 12.45 B. N. O. Nieuws- en econo mische berichten. 13.00 Actueel nieuws voor boer en tuin der. 13.15 Rianovoordracht. 14.00 De Melodisten, soliste en gramofoonmuziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.45 Zang met pianobegeleiding. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Zang met pianobegeleiding, 16.45 Voor de jeugd 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Frans Wouters en zijn orkest. 18.00 Landmans Lust. 18.30 Frans Wouters en zijn orkest. 18.50 B. N. O. Nieuwsbe- rechten. 19.00 B. N. O. Internationaal economisch praatje. 19.10 Utrechtsch Stedelijk Orkest en solist. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbin ding met de studio beschikken. 20.15 Gramofoonmuziek. 20.35 Utrechtsch Stedelijk Orkest en solist. 21.20 Gramo foonmuziek. 21.45 B. N. O. Neiuwsberlchten. 22.00 B. N. O. Politiek praatje. 22.10 U raadt wat wij draalen. 23.10— 24.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.458.15 Zie Hilversum I. 8.15 Gramofoonmuziek. 9.15 Klassieke kamermuziek (gr.pl.). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Amhemsche Orkestvereeniging en solist (opn.). 10.40 Aan de bron. 10.50 Pianovo',rdracht. 11.30 Reportage. 11.40 Ne derlandsch Kamerorkest (opn.). 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12.45 B. N. O. Nieuws- en economische berich ten. 13.00 Amusementsorkest, solist en gramofoonmuziek. 14.00 Viool, piano en gramofoonmuziek. 15.00 Bert van Dinteren en zijn orkest. 15.45 „Het vierde ongeluk", luis- terflits. 16.00 Otto Hendriks, en zijn orkest en orgelspel. 17.15 B. N. O. Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Duettenprogramma. 18,00 Omroeporkest. 18.30 Het nieuwe socialisme, causerie. 18.45 Omroeporkest. 19.15 Po litiek weekpraatje. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Friesch praatje over actueele vragen. 20.00 Gramofoonmuziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijnverbin ding met de studio beschikken. 20.15 Theo Uden MaÊman en zijn dansorkest. 20.45 Muzikale actualiteiten van de week. 21.00 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsbe richten. 22.00 Gewijde koorz. (gr.pl.) 22.0522.10 Avondw. MAANDAG 4 MF.I 1942. HILVERSUM I, 415.5 Al. 8.00 Gramofoonmuziek. 8.15 De, zin van het boer zijn. 8.30 Gramofoonmuziek. 9.00 B. N.; O. Nieuwsberichten. 9.15 Eigen opnamen. 9.55 Gramofoonmuziek. 10.15 Zondagmor gen zonder zorgen. 11.30 De stem der S.S. 11.45 Neerlands stem van het Oostfront. 12.00 B. N. O. Nieuwsberichten en populair actueel praatje. 12.15 Gevraagde platen. 12.40 Uit Berlijn- Het Duitsche Volksconcert. 14.00 Amusements orkest en solist. 14.30 Reportage. 15.10 Zang met pianobe geleiding. 15.30 „Für jeden etwas. radiopotpourri. 16.40 Reportage. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 B. N. O. Sportuitslagen en Oostlandpraatje. 18.00 Reportage over de Demonstratie van den Nederlandschen Arbeidsdienst op Houtrust te 's Gravenhage. 18.20 Sport van den dag. 18.50 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.10 Viool, cello en piano. Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales. 20.15 Zang met pianobegeleiding. 20.40 Klarinet, cello, piano en gramo foonmuziek. Ca. 21.25 Gramofoonmuziek. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.0 B. N. O. Militair overzicht. 22.10 Gramofoonmuziek. 22.45 Dansmuziek (gr.pl.) 23.1524.00 Gramofoonmuziek. HILVERSUM II, 301.5 M. 8,00 Gewijde muziek (opn. en gr.pl.). 8.30 Gramofoon muziek. 9.00 B. N. O. Nieuwsberichten. 9.15 Luisterspel: De Eik op de Brink. 9.45 Gramofoonmuziek. 10.00 Voor den kerkgang klinkt de lofzang (opn.). 10.30 Studiodienst. 11.45 Psalmen en geestelijke liederen (opn.). 12.01 B. N. O. Nieuwsberichten en populair actueel praatje. 12.15 Solis tenconcert. 12.40 Een soldaat spreekt tot de jeugd. 13.00 Gramofoonmuziek. 13.05 Nederlandsch Verbond voor Slb- bekunde: „Wie en wat waren onze voorouders". 13.20 Ge rard van Krevelen en zijn orkest en soliste. 14.00 Neder landsche schrijvers spreken over eigen werk. 14.20 Om- roep-Symphonie-Orkest, solist en zang met pianobegelei ding. 15.00 Bij den I80sten terugkeer van den geboortedag van Joh. Gottlieb Christian Fichte. 16.20 Piano voordracht. 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Gramofoonmuziek. 17.30 Voordracht. 17.50 Für jeden etwas. radiopotpourri. 18.30 'In Holland staat een huis. klankbeeld. 19.00 Bert van Din- teren en zyn orkest. 19.30 B. N. O. Nieuwsberichten. 19.40 Spiegel van den dag. 19.50 B. N. O. Militair weekoverzicht. 20.00 B. N. O. Engelsche uitzending: „Dutch News Reel". (Voor de Radio-Centrales: Orkest Malando en solist). (Van af 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die over een lijn verbinding met de studio beschikken). 20.45 De 1001 Nachtzangers en het orkest Van Klaas van Beeck (opn.). 21.15 Bert van Dinteren en zijn orkest. 21.45 B. N. O. Nieuwsberichten. 22.00—22.10 Gramofoonmuziek. Professor Herms Niel gaf Vrijdagavond in het Gemeentelijk Concertgebouw te Haar lem, dat geheel gevuld was, een concert. Vooral het Hollandlicd, „Die Blonde Rie", had veel suroes. De maker van dit lied, onderofficier Hartmann, werd op enthousiaste wijze gehuldigd, waarbij ook dc blonde Rie zelf, of was het misschien de blonde Ans?, op het tooneel kwam. (foto Peperkamp) De stierenverkooplng voor Hollar Is Noorderkwartier te Schagen genoot Donderdag de belangstelling van vrijwel de fcpheele veehouderij In den kop van Noord Holland. Een overzicht van het door tien vorecnigingen Ingezonden materiaal. Pax Holland-de Iiaan-c Nu de Zondag zich uitnemend leent om eens een kijkje te nemen op de tentoonstelling „Het Duitsche boek in het Heden" in de Vleeschhal te Haarlem, geven wij hierboven nog een overzichtfoto van deze expositie, die een leerzaam overzicht geeft van wat den laatsten tijd in Duitschland op de boekenmarkt verschenen is. (foto Peperkamp)

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 2