Haarlem's Dagblad BEZOEKT DE TENTOONSTELLING „HET DUITSCHE BOEK VAN HEDEN" in de Vleeschhal /Af scheid Oprichting van het N.A.F. Oproep. 59e JAARGANG Ne. 18058 It Rave Louren» Coster, M(J. t. Courant-Uitgaven en Algem. Drukkerij N.V Bureaux: Groote Boutstraat 93. bUk. Soenda- plein 37 Postgiro 38810. Drukkerij: 2. B. Spaarne 12. Telef. Directie 13082. Hoofdred. 15051. Redactie 10600. Drukkerij 10132, Administratie 10724. 14825. Soendapleln 12230. Directeur: P. W. PEEREBOOM ZATERDAG 2 MEI 1942 Abonnement per week 0,28. per ma3nd 1,15, per kwartaal 3.42, franco per post 3,73, losse nummers 6 cent, Adverten- tlén: l—ii mm. 3,— elke mm. meer 0.20. Reclames ƒ0,34 per mm. Contr^cttarlcven op aanvraag. Vraag en aanbod 1—12 mm 0,96, elke mm. meer 0.08. Groentjes 1—9 mm. 45 cent, elke mm. meer 5 cent bU contante betaling. Zooals wij reeds eenige dagen geleden be richtten is op last Van de autoriteiten een fusie tot stand gebracht tusschen Haarlem's Dagblad en Oprechte Haarlenische Courant. Dit nummer van I-Iaarlem's Dagblad is het laatste dat u ontvangt. Van Maandag a.s. af wordt in Haarlem nog slechts één courant uit gegeven. Deze zal den titel dragen.: Haarlem- sche Courant. Nieuwsblad voor Noord-Holland. De bureaux zijn gevestigd Groote Houtstraat 3,3 Maandag zal de nieuwe courant bij u worden bezorgd. Haarlem's Dagblad neemt afscheid. Het bepaalt zich tot een woord van harte- lijken dank aan lezers en adverteerders voor de belangstelling, vriendschap en trouw, het zoo vele jaren bewezen. V DIRECTIE HAARLEM'S DAGBLAD y Uitreiking distributie-bescheiden Te Haarlem MAANDAG RESTANT H EN I EN J. Voor de uitreiking van de nieuwe distributiebeschei den is het Maandag de beurt aan het restant van de letter H en de letters I en J. Deutsclies Obergericbt Pleidooi in de bonnenaffaire 's-GRAVENHAGE, 1 Mei. In het proces voor het Deutsche Obergericht tegen de 23 verdachten, betrok ken bij de inbraak in het distributiekantoor te Am sterdam en den daarop gevolgden bonnenhandel, zijn hedenmorgen de pleidooien aangevangen. Aan het woord zijn gekomen vijf verdedigers, res pectievelijk pleitende voor de verdachten de Vries, de Voogt en Schouten, van Batum en Petersen, Thu- ring en Bakker, Dingenouts, Bronk en Kila en voor L. Kesseler. Alvorens werd overgegaan tot de verdediging van lederen verdachte afzonderlijk, voerde een der advo caten' namens het tiental collega's een meer algemeen pleidooi. Daarin sprak hij zijn verwondering uit over het feit, dat de Staatsanwalt den verdachten overtre ding der Kiyegswirtschaftsverordnung ten laste heeft gelegd. Hoewel hij niet wilde treden ïn de bevoegdheid van het Obergericht, ingevolge de verordening 52-1940 van den Rijkscommissaris, leek hem de Kriegswirt- schaftsverordnung blijkens haar eerste paragrafen toch speciaal geschreven voor het Duitsche volk. Boven dien is zij volgens verordening 52/1940 slechts toepas selijk. wanneer het Nederlandsche recht en de veror deningen, uitgegeven door de secretarissen-generaal niet in de behoeften voorzien. Dit, aldus pleiter, is hier wel het geval en hij beriep zich hiervoor o.a. op de distributiewet 1939 en op de verordening van den secretaris-generaal van landbouw en visscherij d.d. 2l'12/40. Pleiter trok in twijfel of de Kriegswirtschaftsver- ordnung hier mag worden toegepast, speciaal ook om deze reden, dat deze zijns inziens, in eerste instahtie beoogt op te treden tegen het rechtstreeks onttrekken van levensmiddelen aan den voorraad, waaraan ver dachten zich niet hebben .schuldig gemaakt. Voorts legde spreker den nadruk op de rechtskracht van het reeds .door den Nederlandschen rechter ïn enkele ge vallen uitgesproken vonnis. Ook al moge deze niet de beschikking hebben gehad over alle benoodigde ge gevens, zijns inziens mag zijn uitspraak niet zonder meer terzijde worden gelegd. Dit omwille der rechts zekerheid, op- het behoud waarvan pl. hoogen prijs zegde te stellen. Met betrekking tot den inhoud yan het requisitoir in het algemeen werd door volgende verdedigers o.a. nog opgemerkt, dat deKriegswirtschaftsverordnung blijkens den tekst alleen de voedselvoorziening van het Duitsche volk in bescherming neemt, welke in dit geval niet werd geschaad. Verder werd er met betrek king tot het beroep op den strijd tegen het bolsjewis me de aandacht op gevestigd, dat 13 Juni 1940 het Duitsche Rijk nog niet in oorlog was met Sovjet- Rusland, de verdachten toentertijd niet konden weten welke hooge straf op hun misdrijf zou worden gesteld, het Ned. volk over het algemeen milder denkt over economische delicten dan andere en ten slotte, dat een groote verantwoordelijkheid rust op de directie van het distributiekantoor, die niet alleen voormalige ge straften als ambtenaar aanstelde, maar ook enorme hoeveelheden distributiebescheiden op zeer gebrek kige wijze liet bewaren. Hierna hebben de verdedigers gepleit voor hun cliënten afzonderlijk. De zitting werd Vrijdagmiddag verdaagd tot Maandagmiddag. NOORD-HOLL. VER. TOT BESTRIJDING VAN DE TUBERCULOSE. Verschenen is het 34ste jaarverslag van de Noord-Hollandsche Vereeniging tot bestrijding van de Tuberculose. We ontleenen er het volgende aan: Het aantal nieuwe patiënten, vooral dat der ern stige lijders met open longtuberculose, nam ge regeld toe; als gevolg daarvan groeide ook het aantal uit te zenden patiënten. De sterftecijfers over 1941 toonden ook een duidelijk stijging. In Haarlem meldden zich 1295 nieuwe patiënten (v.j. 625) en in de omstreken van «Haarlem 1378 (958). Aan actieve tuberculose leden in Haarlem 195 (145) .en in de omstreken 210 (127). In Haar lem werden 89 (73) patiënten in zietenhuizen op genomen, 55 (52) naar sanatoria gezonden en 22 (35) naar Brederode-duin. Die cijfers bedroegen voor de omstreken resp. 10 (16) en 58 (55); 77 patiënten deden een kuur thuis. In Haarlem had den 1309 (1186) huisbezoeken plaats en in de omstreken 1106 (1038). Van het personeel der Hoogovens te IJmuiden wesden 3434 personen on derzocht. De balans sluit met een eindcijfer van f 39.286.62 «n de begrooting voor 1942 met f 94.880. AANKOOP VAN VEILINGGEBOUW ,.*f CENTRUM" TE BEVERWIJK. De Bloemkweekersvereeniging „Flora" zal Don derdag 7 Mei een ledenvergadering houden. De agenda vermeldt het voorstel tot aankoop van het veilinggebouw ,,'t Centrum" en tot het sluiten van de voor aankoop noodige leeningen. „JACOB VAN LENNEP". Deze vereenigfng herdenkt haar 34-jarig be staan op eenvoudige wiize met de opvoering van het stuk „Menschën in het plantsoen", op Maan dag 4 Mei in den Stadsschouwburg. Bij de opvoering van dit stuk komen bijna alle werkende leden in diverse rollen op de planken, terwijl de regie berust bii den heer J. van Dongen. Deze uitvoering is niet uitsluitend voor leden, maar er ziin ook een aantal introductie's beschik baar. BEETHOVEN-CYCLUS H. O. V. Op Dinsdag 5 en Woensdag 6 Mei, 's avonds te 7.30 uur zal in de Gemeentelijke Concertzaal respectievelijk het vierde concert van de eerste en van de tweede Beethoven-cyclus worden gege ven. Op deze concerten zal de pianist George van Renesse zijn solistische medewerking verleenen met het vierde pianoconcert. De cadenzen in het eerste en het laatste deel worden door den pianisT ge ïmproviseerd. De concerten, welke onder leiding staan "van Ma- rinus Adam. worden geopend met de ouverture Leonore 1. Na de pauze wordt de zesde symphonïe „De Pastorale" uitgevoerd. HAARLEMSCHE POLITIERECHTER. Vrijdagmorgen stonden eenige jeugdige arbeiders uit Krommenie, Wormerveer, Velsen en Assendelft terecht omdat zij uit een chocoladefabriek in Westzaan op verschillende tijdstippen chocolade hadden weggenomen. In totaal ongeveer 200 pond. De bonbons en reepen hadden zij tegen te hoogen prijs verkocht. Door den Politierechter werden zij tot 3 en 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld. Enkele •-> helers werden vrijgesproken daar ze niet wisten met gestolen goed te doen te hebben. Anderen werden tot gevangenisstraffen of boeten veroordeeld. Decreet van den Rijkscommissaris. 's-GRAVENHAGE, 1 Mei Decreet van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied over de oprichting van het Nederland sche Arbeidsfront (N.A.F.) Par. 1. Ik richt met ingang van 1 Mei 1942 het Nederlandsche Arbeidsfront op. Par. 2. 1) Het Nederlandsche arbeidsfront heeft tot taak, de in het bedrijfsleven staande Neder landsche menschen samen te bundelen hun be langen te behartigen, hen op te voeden tot weder- zijdsch begrip voor hun economische belangen en voor hun sociale en cultureele behoeften en mede te werken aan de bevrediging van deze behoeften. 2) Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft vooral tot taak: 1) Mede te werken bij het tot stand bren gen van rechtvaardige toestanden op het gebied van de sociale politiek in het algemeen en van de loon- en arbeidsvoorwaarden in het bijzonder, bij den opbouw van het werk der sociale verzekerin gen en de bepalingen op de bescherming van den arbeid. 2) Den arbeidsvrede te verzekeren door de -leden op te voeden in den zin van de bedriifsgemeenschap. 3/ Uitbreiding var. de beroepsbekwaamheid der leden met het doel het leveren van betere prestaties te bevorderen. 4) Instellingen voor eigen hulp voor de leden op te richten en in stand te nouden. 5) Den leden advies te geven in alle aangelegenhe den van arbeidsrecht en sociale verzekeringen en conflicten en hen te vertegenwoordigen voor het gerecht en de bureaux der sociale verzekering. 6) Door de gemeenschap „vreugde en Arbeid" instellingen in het leven te roepen en in stand te houden, die dienen ter bevrediging van de, cultu reele behoeften der leden en tot behoud en bevorde ring van hun arbeidskracht. 7) De uitbetaling der werkloozenondersteuning naar de mate van de geldige rechtsvoorschriften uit te voeren. 8) Aan het Nederlandsche Arbeidsfront kunnen in overeenstemming met zijn leider'door den secre taris-generaal van het telkenmale zakelijk in aan merking komende departement nog andere taken :elegd worden. 'ar. 3. 1) Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft rechtspersoonlijkheid. Par. 4. Het Nederlandsche Arbeidsfront is vrijgesteld van alle belastingen en publieke las ten. Par. 5. 1) Lid van het Nederlandsche Arbeids front kan worden ieder in het bedrijfsleven wer kende Nederlander, tenzij hij volgens de bepa lingen van par. 4 van verordening no. 189/1940. betreffende de aanmelding van ondernemingen Jood is of als Jood geldt. 2) Lid van het Nederlandsche Arbeidsfront kan voorts worden ieder corporatief lichaam van,het openbare recht. De rechten en plichten der leden van die corporatieve lichamen ten aanzien van het Nederlandsche Aroeidsfront worden telkens afzon derlijk vastgelegd in overleg tusschen den leider van net Arbeidsfront en het betrokken lichaam. Par. 6. 1) Voorzoover leden van een vakorganisatie, een vak vereeniging, een werkgeversverbond of een soortgelijke organisatie door gpnening huner organi satie in 't Nederlandsche Arbeidsfront indirect lid van het Arbeidsfront worden of voorzoover zij uit zoo'n organisatie direct overgaan tot het Nederlandsche Arbeidsfront, worden mits de betaling der bij dragen ononderbroken is geschied de door deze leden in hun oude organisatie betaalde bijdragen binpen het bestek van de bepalingen op de bijdra gen en ondersteuningen van het Nederlandsche Arbeidsfront in mindering gebracht. 2) Dè uitwerking en verdere ontwikkelng van deze resten en candidaturen vormt een essentieel gedeelte van de verzorgingstaak die het Nederland sche Arbeidsfront heeft te vervullen jegens zijn leden. Par. 7. De leider van het Nederlandsche Arbeids front wordt door mij aangesteld en ontslagen en is aan mij verantwoording schuldig voor de behoor lijke uitvoering van {le taak van het Nederlandsche Arbeidsfront. Par. 8. 1) De leider van het Nederlandsche Ar beidsfront vaardigt zijn statuten uit. Zij moeten door mij bekrachtigd worden. 2) De statuten worden gepubliceerd in het pu blicatie-orgaan van het Nederlandsche arbeids front. 3) Op eventueele wijzigingen der .statuten zijn de bepalingen der paragrafen 1 en 2 van toepassing. Par. 9. 1) Het Nederlandsche Arbeidsfront wordt in rechte en buiten rechte vertegenwoor digd door zijn leider en te zijner vertegenwoordi ging door andere organen in een omvang, zooals die door de statuten of door bijzondere volmachten is vastgelegd. 2) Voor zoover het Nederlandsche Arbeidsfront door de uitvoering van zijn taak binnen afzonder lijke bedrijven uit het personeel lasthebbers (so ciale bedrijfsfunctionarissen) aanstelt, moet de aan wijzing daarvan schriftelijk worden medegedeeld aan de leiding van het bedrijf. De sociale bedrijfs- functionaris van het Nederlanidsche Arbeidsfront kan, tenzij er een andere wettelijke regeling be staat, door de leiding van het bedrijf alleen met toe stemming van de bevoegde organen van het Ne derlandsche Arbeidsfront worden ontslagen, tenzij dit ontslag noodzakelijk wordt op grond van stil legging van het bedrijf of geschiedt door een reden, die rechtvaardigt tot het opzeggen van de dienst betrekking zonder nakoming van een opzeggings termijn volgens artikel 1639 p. van het Nederlandsch Burgerlijk Wetboek. Par. 10. 1) De controle on het financieel en be- grootingsbeheer van het Nederlandsche Arbeids front wordt opgedragen aan een financieele com missie. 2) De voorzitter van de financieele commissie wordt door mij aangesteld en ontslagen. 3) Vier andere leden worden op voorstel van den voorzitter op gelijke -wijze aangesteld. 4) De leider van het Nederlandsche Arbeids front legt de financieele commissie jaarlijks een rapport voor over het financieel- en begrootings- beheer van het Nederlandsche Arbeidsfront. Hij is verplicht de financieele commissie op wensch van haar voorzitter inlichtingen te verstrekken en docu menten voor te leggen voor zoover dit noodzakelijk is voor de uitvoering van de taak der financieele commissie. 5) den leider van het Nederlandsche Arbeidsfront wordt door den voorzitter van de financieele com missie op grond van desbetreffende besluiten van de financieele commissie decharge verleend. Par. 11. De bepalingen van dit decreet hebben kracht van wet in den zin van par. 1. alinea 2 der verordening nr. 3/1941 op de uitoefening van de regeeringsbevoegdheden in Nederland. Par. 12. Voor zoover ter uitvoering van c'e bepalingen van dit decreet rechtsvoorschriften vereischt zijn. worden deze uitgevaardigd door den secretaris-generaal van het zakelijk in aanmerking komende departe ment. na den leider van het Nederlandsche Ar beidsfront gehoord te hebben. EXAMENS LICHAMELIJKE OEFENING M. O. In de Staatscourant van Vrijdag zijn bijzonderheden op genomen betreffende de examens In de lichamelijke oefening M. O. voor leerlingen der Academie voor licha melijke opvoeding te Amsterdam. WIS- EN NATUURKUNDIGE WETENSCHAPPEN. In de Staatscourant van Vrijdag zijn bijzonderheden opgenomen betreffende de examens in de wis- en natuur kundige wetenschappen in 1942. STUURLIEDEN TER KOÖPVAARDIJ. In de Staatscourant van Vrijdag zijn bijzonderheden opgenomen betreffende de examens voor stuurlieden ter koopvaardij. NUTTIGE HANDWERKEN. De examens ter verkrijging van een akte van be kwaamheid tot het geven van huis- en schoolonder wijs in de nuttige# handwerken voor meisjes zullen blijkens de Staatscourant van Donderdag aanvangen op 14 Juli. VERDUISTEREN ïan 21.05 tot 6.07 Maan 2 Mei op 23.09. 3 Mei onder 8.18 Verduisteren 3 Mei van 21.07 tot 6.05 Maan 3 Mei onder 8.18. 4 Mei -op 0.21 Welke bonnen zijn thans geldig Van 3 Mei tot en met 9 Mei: 23A Brood 23B Brood 4 rants. V2 rants. Brood of gebak 23A Vleesch 1 rants. Vleesch of 23B Vleesch V\ rants. vleeschwaren 23A Aardappelen 1Y* K.G. Aardappelen 23B Aardappelen 1/2 K.G. Aardappelen Van 19 April t/m 16 Mei: 279 Algemeen 1 K.G. Suiker 280 Algemeen 500 gr. Jam 277. 281. 285, 289 Algemeen 1 rants. Bloem, brood of gebak 4-09. 4-10 Res. 250 gr. Rijst 283 Algemeen 250 gr. Peulvruchten 284 Algemeen 250 gr Gort 287 Algemeen 100 gr. Vermicelli of maizena 278. 282. 286. 290. 294 Algemeen 100 gr. Kaas 21A t/m 24A Melk 3^ L. Melk 21B t'm 24B Melk IH L. Melk Van 26 Maart tot en met 9 Mei: 3-04 of 4-04 Res. 400 gr. Sinaasappelen Van 26 April Hm 16 Mei: 3-12 of 4-12 Res. 400 gr. Sinaasappelen Van 30 April tot en met 8 Mei- 23 Boter 125 gr. Boter 23 Vet 125 gr. Boter zonder reductie of margarine of 100 gr. vet ivoor zoover voor radig). Van 19 April Vm 13 Juni: 288 Algemeen 250 gr Koffiesurrogaat Bijzondere rantsoenen: Van 19 April t/m 16 Mei: 291 Algemeen 250 gr Peulvruchten Van 131 Mei: 293 Algemeen 1 rants zeep; J zeep: 1 rants, zeep; J Toiletzeep: 75 gram toiletzeep 80 Van 1 Mei t.m. 31 Augs.: U Textiel 50 gr. Scheerzeep. De ontmoeting tusschen Hitier en Mussolini ROME, 2 Mei. (D.N.B.) De ontmoeting te Salz burg bevestigt, zoo schrijft de diplomatieke mede werker van Stefani, de nauwe verbondenheid tus schen Duitschland en Italië sedert de eerste dagen van den oorlog, een verbondenheid, die zich nooit verloo chend heeft. Het is nutteloos van de vijandelijke of neutrale pers vermoedens vast te koopen aan deze_ ontmoeting. De openbare meening der spilmogendhe- den ziet in deze bijeenkomst een van de periodieke ontmoetingen, waarbij de belde leiders een balans op maken over het. verleden en de toekomstige proble men aan een onderzoek onderwerpen. Het Italiaansche volk begroet het bericht over de ontmoeting te Salz burg met diepe voldoening. De» geesteshouding op deze conferentie is. naar de diplomatieke medewerker van Stefani verder schrijft, een geesteshouding van twee mogendheden, die weten dat zij de overwinning behalen en die vastbesloten zijn den strijd tot de totale overwinning voort te zetten. Ook Japan, dat natuur lijk van alle gebeurtenissen op de hoogte gehouden wordt, is door denzelfden geest bezield. Na hun besprekingen, zoo besluit de diplomatieke medewerker, zijn de beide leiders op hun posten te ruggekeerd io het bevredigende bewustzijn, dat op nieuw hun volkomen overeenstemming is gebleken. DRIEBANDENKAMPIOENSCHAP VAN NEDERLAND. Vrijdag werden de wedstrijden voor het driebanden- kampioenschap van Nederland voortgezet. De resultaten waren: De Leeuw 50 68 5 0735 Hetnrich 40 71 5 0.563 Petersen 37 08 5 0,544 Van Leeuwen 50 71 5 0.704 Van Boxsel 50 63 7 0.793 Petersen 50 fl!) 8 0.561 Heinrich 33 63 3 0.52? Van Boxsel 50 89 5 0.561 Verbeek 49 93 4 0.526 Verbeek 50 50 5 1.000 Sweering 50 93 4 0.537 Van Alphen 22 50 4 0.440 Van Alphen 50 105 4 0.476 Sengers 50 74 5 0.675 Sengers 43 105 4 0.409 Sweering 30 74 2 0.405 Tengevolge van den zwaren ijs gang op de ri vieren in 4c Oekraïne wer den de herstel de bruggen ernstig be dreigd. De Duitsche pio- niens hebben de ijsvelden echter doen springen, zoo dat de kleine schotsen thans de rivier- overgangen kunnen passec- ren zonder schade aan te richten. Scherl-Fellinga P.K. Mtttel- staedt-Pax Hofcand-m. Werkers vaii Nederland! Den lsten Mei 1942 is een verordening uitge vaardigd, waarbij is opgericht, het Nederlandsche Arbeidsfront. Het Nederlandsche Arbeidsfront is de belicha ming van de saamhoorigheid aller Nederlandsche werkers. Het Nederlandsche Arbeidsfront heeft tot taak, den nationalen arbeid in alle opzichten te bescher men en voor verval te behoeden. Het Nederlandsche Arbeidsfront draagt zorg. dat iedere volksgenoot zijn plaats in het economische leven der natië kan innemen in dien geestelijken en lichamelijken toestand, die hem tot de grootst mogelijke prestatie in staat stelt en die daarmede het grootst mogelijke nut voor de volksgemeen schap waarborgt. Het Nederlandsche Arbeidsfront is den werken den mensch tot steun in moeilijke levensomstan digheden; het zorgt voor een billijke loonregeling; voor "bevredigende arbeidsvoorwaarden; voor de lichamelijke en geestelijke ontspanning en ont wikkeling van den werker; voor de bevordering van zijn arbeidsvreugde; voor harmonie tusschen de werkers onderling; voor handhaving van. den specialen vrede. Generaal Pardon. Van' hen, die 15 Juli 1940 nog lid van een erkende vakvereepiging waren en voor 1 Juli 1942 tot het Nederlandsche Arbeidsfront toetreden zal de vroe gere contributie bij de toekenning van rechten op ondersteuning, uitkeering, ouderdomspensioen, overlijdensgeld, noodhulpbijstand enz., In aanmer king genomen worden. Het Nederlandsche Arbeidsfront roep alle werkers van Nederland op, zich in zijn rijen te scharen! Werkgevers en werknemers, kleine zelfstandigen, middenstanders en handwerkslieden, jong en oud. man of vrouw ieder die arbeidt, met hoofd of hand behoort in het Nederlandsche Arbeidsfront Nieuwe slachtoffers van Engelsche luchtaanvallen op de burgerbevolking DEN HAAG, 1 Mei. (A.N.P.) Een stad in het Westen des lands, die nog onlangs onder haar burger bevolking verliezen had te betreuren als gevolg van Engelsche bomaanvallen, is opnieuw hét doelwit ge weest van Engelsche vliegers. Van groote hoogte lukraak neergeworpen bommen verwoestten vijf woonhuizen, fïet aantal slachtoffers onder de Nederlandsche bevolking bedraagt zeven dooden. drie zwaar- en twintig lichtgekwetsten. De nieuwe burgemeester van Alkmaar De heer B. A. -van der Sluys, de nieuw benoemde burgemeester van Alkmaar.' is afkomstig uit een boe rengeslacht in de Haarlemmermeer. Hij volgde de Rijksnormaallessen Ie Haarlem voor onderwijzer en was van 1903 tot 1905 ajs zoodanig in Haarlem werk zaam en van 1905 tot 1907 in Enschedé In laatstge noemde jaar vertrok hij naar Ned -Indië en veran derde daar van werkkring. Tot 1928 was hij Deli- planter Hij repatrieerde in 1929 en was na zijn terug keer tot 1937 secretaris van de Nederlandsche Bak steenindustrie. In 1938 vestigde hij zich te Overveen. Hij vervulde vele functies in de N.S B. waarvan hij sinds 1933 lid was. Het laatst was hij leider van den vergaderingsdienst van district 14 (Haarlem en Om streken). De laatste maanden was de heer v. d. Sluys werk zaam op de secretarie te Zaandam. Na het vertrek van burgemeester van Ravenswaay trad hij als diens plaatsvervanger op. PERSONALIA. Bij beschikking van den Burgemeester van Heemskerk is met ingang van 1 Mei 1942 benoemd tot ambtenaar ter secretarie aldaar de heer W. M. Tjepkema te Haarlem. Het glas op den weg Groot gevaar voor de fietsbanden Indien ooit zuinigheid met fietsbanden noodzakelijk is geweest, dan wel nu. Men kan niet voldoende zorg besteden aan den band, want hij moet zorgen, dat men kan blijven fietsen De beste band verdraagt het evenwel slecht als hij gemaltraiteerd wordt door stuk ken glas, scherven van aardewerk enz. Dan gaat hij al gauw den dienst weigeren en verliest zijn opgeblazen heid, waardoor hij alleen den mensch van nut is. En indien de goede dit al niet kan verdragen, hoe moet het dan gaan met den minder goeden? Over het ant woord op deze vraag behoeft niet gediscussieerd te worden, omdat er maar één mogelijk is, nl.: slecht. Nu mag het misschien uit zorg voor den fietsband komen, dat den laatsten tijd op alle mogelijke plaat sen stukken glas lijken te liggen, een feit is. dat in de laatste weken tameyjk wat glas op den rijweg wordt gesignaleerd. Wie daaraan de schuldige is, behoeft niet te worden uitgemaakt. Beter is. dat ieder op straat zeer voorzichtig met glas omgaat en zorgt, dat er geen scherven komen. En mochten ze onverhoopt toch ko men, Iaat men dan terstond alles in het werk stellen om ze op te ruimen. Daarmee doet men zichzelf een plezier en ook zeer vele anderen. Want het Is gemak kelijk gezegd, dat de gemeente voor de straatreiniging moet zorgen, zij kan niet overal tegelijk zijn, al zal zij ook gaarne aan deze zaak haar aandacht willen geven. Laat ieder meehelpen de straat van deze band belagers vrij te houden, in naam van den band, die zoo door ons Nederlandsche volk in eere wordt ge houden. Demonstratie Ned. Arbeidsdienst Zooals vermeld in de advertentie in dit blad, zal op 3 Mei a s. op het Houtrustterrein. Hout- rustlaan. Den Haag een groote demonstratie wor den gegeven door den Nederlandschen Arbeids dienst. Wij wijzen er nogmaals op. dat het aanbeveling verdient zich tijdig van een plaats te verzekeren. De demonstratie vangt aan om 15.30 uur. Om 15.15 uur moeten alle plaatsen ingenomen zijn. Het terrein wordt om 14.30 uur voor het publiek open gesteld. De toegang is vrij. J. J. BOODA t Vrijdag is te Haarlem na een kortstondige ziekte in den ouderdom van 81 jaar overleden de heer J. J. Booda. de vader van den bekenden toonkunstenaar. De overledene was gedurende 34 jaar koster van het kerkgebouw der Zevende Dags Baptisten te Haarlem; in 1928 nam hij als zoodanig afscheid. Hii werd sindsdien verpleegd in het Diaconiehuis aan de Jansstraat, Ook toonde hij steeds zeer veel belang stelling voor het muziekleven. A.s. Dinsdagmorgen half elf heeft in het Diaconiehuis een rouwdienst plaats; te half twaalf volgt.de teraardebestelling op de Noorder Begraafplaats aan den Vergiertieweg te Haarlem-Noord. VERDERE ELECTRIFICATIE BIJ DE SPOOR WEGEN. Nieuwe dienstregeling van 4 Mei af. Naar het A.N.P. verneemt, zal het aantal geëlec- trificeerdé baanvakken bij de Nederlandsche Spoor wegen binnenkort weer met twee worden uitge breid. Met ingang van de nieuwe dienstregeling op 4 Mei a.s. zullen namelijk de trajecten Utreeht- Amersfoort v.v. en Utrecht-Hilversum v.v. met electrische treinen worden gereden, het geen uiter aard een aanzienlijke verbetering beteekent. SCHRIJFMACHNINES GESTOLEN? In den nacht van Donderdag 30 April op Vrij dag 1 Mei 1942 is te Heemstede ingebroken in een perceel aan den Heerenweg aldaar. De daders 'nebben zich den toegang verschaft door middel van verbreking van een ruit. waarna zij een raam konden openen. Uit het kantoor der firma zijn ont vreemd: 3 schrijfmachines, een telmachine en een adresseermachine. Des morgens om zes uur ont dekte een knecht der benadeelde firma de inbraak, welke onmiddellijk de politie waarschuwde. Een onderzoek wordt ingesteld. INBRAKEN IN SCHUITENHUISJES. Bij de politie te Heemstede is kennis gegeven van inbraken in verschillende schuitenhuizen aan den Glipperweg. Vermist worden diverse gereedschapepn, levens middelen, 4 flanellen lakens, 2 wollen dekens, ver- bandtrommeL klein kompas, een dekzeil, eenig glas werk en eenige wollen goederen. Frontverbeferingen in het Oosten Havens en werven aan de Britsche kust aangevallen 1 "MÏi HmTxHOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, maakt bekïï opporbevel dor weermacht Aan het Oostelijke front leidden eigen plaatselijke a a n va 1 so nd cr n em i ngen tot nieuwe frontverbeteringen. 1 Iaa.selijke aanvallen van den vijand, welke door pantserwagens werden gesteund, hadden geen succes. In Lapland en aan het front van Moermansk sloegen Duitsche en Finsche troepen verscheidene aanvallen onder zware verliezen voor den vijand af. Gevechtsvliegtuigen vielen overdag en in den nacht van 30 April op I Mei militaire doelen in Sebastopol, Noworossusk en Leningrad met goede uitwerking van brisant- en brandbommen aan. In luchtgevechten van gisteren verloren de bolsje wieken o3 vliegtuigen. Drie toestellen werden op den beganen grond vernield. Jn.^00rc'"Afrika werden bij de afweer van nachte lijke Britsche verkenningsaanvallen een aantal ge vangenen gemaakt De vliegvelden van het eiland Malta werden overdag en des nachts met goede uitwerking gebombardeerd. Gevechtsvliegtuigen vielen inden afgeloopen nacht havens en werven aan de Oostkust van Engeland met succes aan. Obcrleutnant Rück en onderofficier Quante, deel uitmakende van een afdeeling %-erkenningsvliegtui- gen, hchben zich bij de succesvolle uitvoering van belangrijke verkenningsopdrachten tegen Groot-Brit- tanniê door bijzondere dapperheid onderscheiden. Italiaansch weermachtsbericht. Britsche pantseraanval ten Oosten van Mekili afgeslagen ROME. 1 Mei. (Stefani). Het 699e weermachtsbe richt luidt: Een aanval van pantserstrijdkrachten tegen onze linies ten oosten van Mekili werd met beslistheid af geslagen. De vijand liet verscheidene gevangenen in onze handen, terwijl enkele dooden op het slagveld achterbleven. Duitsche jagers schoten een Wellington neer en staken een ander vliegtuig op den grond in brand. Benghazi werd gebombardeerd door Engelsche vlieg tuigen. die in het geheel geen schade aan de in stallaties veroorzaakten, noch slachtoffers onder de burgerbevolking maakten. Overdag en des nachts werden door vliegtuigforma ties van de as aanvallen ondernomen op Malta, bo ven welk eiland een Spltlire werd vernield. Vijandelijke vliegtuige.i lieten eenige bommen val len op Kreta. Er worden geen verliezen gemeld. Luchtaanvallen op Engeland Vliegveld gebombardeerd BERLIJN, 1 Mei. (D.N.B.) Lichte Duitsche ge vechtsvliegtuigen hebben op den lsten Mei een vlieg veld aan de Engelsch^ Zuidkust aangevallen. In weer wil van de hevige afweer wisten zij 4 Britsche vliegtuigen door bommen te vernielen en 5 Toestellen in scheervlucht in brand te schieten. Voor de kust viel een Duitsch vliegtuig een kust vaarder aan, die weldra in lichterlaaie stond. I Nieuwe Japansche landing op Mindanao TOKIO, 1 Mei *(D.N.B.) Volgens Domei zijn Janansche strijdkrachten met succes geland in de nabijheid van Pollöc aan de Zuidwest-kust van Mindanao. Vandaag bezetten zij Awang, 16 K.M. ten Zuiden van Kota Bato. Britsche terugtocht in Birma STOCKHOLM, 1 Mei (D.N.B Reuter ver spreidt het volgende bericht uit New Delhi: s Naar het communiqué van Birma meldt, wordt aan het Irawadi-front de Britsche terugtocht naar den Noordelijken oever van de Irawadi met succes uitgevoerd. Japanners reeds in de voorsteden van Mandalay? STOCKHOLM, 2 Mei. (A.N.P.) Japansche troe pen zouden, naar de Amerikaansche Berichtendienst meldt, reeds in de voorsteden van Mandalay vechten. De verliezen aan Nederlandsche scheepsruimte STOCKHOLM. 2 Mei. (A.N.P.) Uit Londen wordt gemeld, dat van de 2.6 millioen ton scheepsruimte, welke de naar Londen gevluchte Nederlandsche re geering in Mei 1940 ter beschikking heeft gesteld van de Britsche regeering. tot einde 1941 420.000 ton tot zinken werden gebracht. LISSABON, 2 Mei. (A.N.P.) Het Amerikaansche departement van Marine heeft bekend gemaakt, dat een klein Nederlandsch koopvaardijschip voor de kust van den Atlantischen Oceaan getorpedeerd is. Meiboodschap van dr. Ley Oproep tot de werkenden BERLIJN. 1 Mei (D.N.B.) Naar aanleiding van den nationalen feestdag van het Duitsche volk heeft- rijksorganisatieleider dr. Ley een oproep ge richt tot alle werkenden, waarin hii zoowel aan de bijna bovenmenschelijke eischen herinnerde, die de ongekend strenge winter aan de Duitsche sol daten gesteld heeft, alsook een oproep richtte tot alle scheppenden. door uiterste krachtsinspanning in het vaderland voor de" mannen aan het front den weg naar de overwinning voor te bereiden. Deze winter, aldus de rijksorganisatieleider, heeft niet over een willekeurigen oorlog beslist, doch over het lot van Duitsch land en wel over het leven van het geheele Duitsche volk. De hoogere waarden van de Duitsche en van de met Duitschland verbonden soldaten, zoo vervolgt dr. Ley, heeft on$ werelddeel voor een v tweeden stormloop der hunnen gespaard, want e'en door dringen van de bolsjewistische bestiën tot de dichtbevolkte gebieden van Midden-, West- en Zuid-Europa had het einde van honderdén mil- lioenen menschen beteekend. Dat dit gevaar is afgewend, is enkel en alleen te danken aan de heldhaftigheid van de Duitsche soldaten, die, om het leven van het vaderland te redden, hun eigen leven op het spel zetten en ook verder nog op het .spel moeten zetten. Dr. Ley noemt het verder plicht van iedereen mede te helpen den mannen aan het front hun strijd te vergemakkelijken en hun bloed te sparen. Dan. zoo betoogt hu, zullen in dezen oorlog niet het kapitaal, niet de dollar en het pond zege vieren. doch het vlijtigste en het dapperste volk. De oproep sluit met de woorden: wat er ook moge komen en hoe lang de oorlog ook moge duren: beslist wordt hii door de beste soldaten en de beste wapens. En dat de Duitsche soldaat de beste is, dat 'weten wij allen. Dat hij de beste wapens en de beste munitie in overgroote hoe veelheid tot zijn beschikking moet hebben, is een ecrezaak en heilige verplichting van ons allen. Een wereld is bezig in een te storten. Een nieuwe rijst op. Zij zal tot lente worden voor het nieuwe Europa. Zij wordt slechts bevochten door het Duitsche volk onder de wapens, door den Duit- schen arbeider in de fabrieken en door den Duit- schen boer op het land.

Haarlem's Dagblad | 1942 | | pagina 5