Ter inleiding. De nieuwe bonnen Jiaxt en ^Bandi Onze terugkeer. Nieuwe regeering gevormd. 59e Jaargang, No. 18059 11 1 Maandag 25 Juni 1945 Bureaux Groo.e H.«U,r. 93 H Q d f l iTl S i/ Q! Cj l C[ O. „T e 1^°' e„ Soeudaplein 21. W Abonnementen: per week 31 IJmuiden, Kennemerlaan 154. cent, per kwartaal 4.-. Tel.: Directie-Hoofdredactie 15054 Administratie 10724, IMreeteur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Tel.: Redactie 10600. Expeditie 14825. Met groote blijdschap hervatten wij, na ;arenlange ambteloosheid, onzen journa- listieken arbeid en brengen Haarlems Dagblad weer tot de lezers. Het is een veel kleiner blad dan vroeger. De heer- schende papiernood en de daaruit voort vloeiende voorschriften tot beperking van den omvang der bladen noodzaken er toe. Alleen op Zaterdagen zullen wij de krant kunnen laten verschijnen in vier pagina's van het huidige formaat; op de overige weekdagen blijft voorloopig deze omvang gehandhaafd. Maar uitbreiding is binnen korten tijd te wachten blijkens een hoopvolle mededeeling, die het A.N.P. erleden week heeft verspreid. Ook van een kleine courant is evenwel iets goeds te maken. Ik kan U verzekeren dat wij daartoe al onze vakkennis en er varing zullen aanwenden- Meer dan dat. Mijn redactieleden en ik zijn ons welbe wust van groote verantwoordelijkheid. Wij zullen daarnaar handelen. In de de mocratische samenleving is de vrije dag bladpers een onmisbare factor. Haar taak is niet alleen, betrouwbaar nieuws te ver spreiden, maar ook het publiek voor te lichten en de openbare meening omtrent de vraagstukken van den tijd te helpen vormen en leiden. Deze tijd wemelt van problemen. Zelden zal een Nederlandsche Regeering voor een zwaarder taak ge staan hebben dan de groep mannen, die vandaag door H. M. de Koningin be- eedigd is. Nederland leeft nog onder den Bïjzonderen Staat van Beleg, die voor dezen uiterst moeilijken overgangstijd is ingesteld. Land en volk hebben ontzaglijk geieden in de bezettingsjaren. Herstel en opbouw kunnen alleen verwezenlijkt wor den door moedigen, volhardenden arbeid. Het Woord is aan de Daad. Er worden groote verwachtingen van deze Regeering gekoesterd. Haar vooruit strevend karakter en het feit. dat zij zoo veel bekwame mannen telt die getoond hebben, ook rustige en standvastige mannen te zijn, wettigen die. Maar 'j zijn nog niet tot de democratische be- windsvorm, die zich op het Parlement baseert, weergekeerd. Eer dat gekozen wordt, zal ons volk zich moeten hebben hervonden. De nieuwe gedachten, die bij zoovelen van ons leven, zullen gekristal liseerd moeten zijn.Nieuwe politieke wils vorming, zij het dan in verschillende scha keeringen. zal zich moeten hebben vol trokken. Daartoe dient vooral het forum der openbare meening: de Pers. Wij hopen ons aandeel in deze taak met welslagen te mogen verrichten. Wij hopen bovendien dat in ons land zoowel als daarbuiten met kracht zal worden gestreefd naar het geen vereent. Het is duidelijk, dat Haarlems Dagblad zich de vervulling van zijn taak als ste delijk en districts-orgaan tenvolle bewust blijft. Daarvan getuigt dit nummer reeds. Onze belangsteling geldt niet minder de buitengemeenten dan de stad Haarlem, waarbij wij tenvolle beseffen dat twee gemeenten in de omgeving, Velsen en Zandvoort, tot de zwaar getroffen plaat sen in den lande behooren. De verhouding van Nederland tot het buitenland zal meer aandacht eischen dan ooit tevoren. Velen zijn er zich blijk baar nog niet vart bewust, dat op dit stuk groote veranderingen op til zijn. Ons be zette land heeft vijf jaar lang in afzonde ring geleefd. Wij hebben geen ander bui- tenlandsch contact gehad dan het Duit- sche. dat wij weigerden te aanvaarden. Daarom is het voor de meesten moeilijk zich voor te stellen, dat wij Nederlanders niet geïsoleerd kunnen leven, maar in tegendeel een werkzaam aandeel in nauw internationaal verband zullen moeten ne men. Wij zullen daar zelfs naar moeten streven, om ons vrije volksbestaan voor de toekomst mogelijk te maken. En het zal zeker tot offers onzerzijds nopen. Neder land zal zijn bijdrage moeten leveren om den vrede te winnen en te behouden. Wie zeggen: met onze neutraliteit is het afge- loopen, spreken slechts een primaire ge dachte uit. Er zal veel meer uit volgen. Het zal ook op de vorming van onze bin- nenlandsche politiek grooten invloed doen gelden. Er is nog heel weinig voorbereid voor de komende internationale verhoudingen. Onder den titel „The Unprepared Peace" betoogde het belangrijke Engelsche tijd schrift The New Statesman and Nation eenige weken geleden zelfs, dat zelden of nooit een vrede minder voorbereid was dan die. in Europa bereikt na de Duit- sche capitulatie. Misschien zal dit voor Nederland een voordeel blijken te hebben: het zal tijd krijgen om adem te halen en zich te bezinnen. Intusschen is buiten Europa de oorlog nog lang niet ten einde. En wij zijn er ten nauwste bij betrokken. De bevrijding van onze overzeesche gewesten zal groote Ne derlandsche toewijding en Nederlandsche offers vergen. Temidden van toestanden, waarin zoo veel voorlichting van de dagbladpers ge vraagd wordt, deelt niet alleen haar grondstoffen-voorziening in den algemee- nen productienood, maar ook het tech nische apparaat van de nieuwsvoorziening werkt nog heel gebrekkig. Wij zullen evenwel doen wat wij kun nen. Wij zullen ons best doen. R. P. PRINSES HAALT DRIE PRINSESJES. Prinses Juliana vertrok met de Queen Eli zabeth. het grootste stoomschip ter wereld. v3n Schotland, op weg naar Canada, om al- laar de drie Prinsesjes af te halen. Mededeeling van den Distributledlenst te Haarlem. Geldige M. G. kaarten tot 30 Juni. 61 400 gram brood 62 400 gram brood 63 2) 3) 125 gram versch vleesch of 4 oz. vleesch in blik of 4 oz. visch in blik (112 gr.) 64 100 gram vet 65 125 gram boter 66 125 gram suiker 67 1 tablet- of 55 gram gebroken chocolade 68 1 tablet- of 55 gram gebroken chocolade 69 2 liter melk 79 400 gram brood 80 600 gram biscuits D 02 rood 8 oz. vleesch In blik of 8 oz visch in blik D 03 rood 300 gram biscuits D 02 blauw 4 oz, vleesch In blik of 4 oz. visch in blik R 13 250 gram rijstebloem R 14 125 gram suiker R 15 4 liter melk K 03 1) rood 30 cent K 03 1) blauw 60 cent Reeds aangewezen en nog geldige bonnen tot 30 Juni. „M.G." 32 50 gram zout 34 50 gram zeep 47 125 gtam suiker 50 50 gram zeep 51 2 kg. aardappelen Noodkrt IVe serie 440 50 gram zeep M.G. R 1 250 gram rijstebloem R 5 250 gram kindermeel of bloem R 10 125 gram suiker Inlegvel B 08 8 liter melk C 08 8 liter melk OPMERKINGEN A. Bovengenoemde bonnen, met uitzonde ring van die voor melk, mogen eerst bij afle vering van de goederen aan de winkeliers worden afgegeven; ongeoorloofde vóór-inle vering kan tot misbruik ten nadeeie van het publiek aanleiding geven. B in den loop van deze week zullen de op bovengenoemde bonnen aangewezen artike len in de winkels verkrijgbaar zijn. Het is derhalve onnoodig rijen te vormen voor de winkels. Men wachte af tot de winkeliers in hun etalages bekend maken, dat de artikelen aanwezig zijn. C. Zelfverzorgers te Haarlem moeten op het Distributiekantoor, Zijlstraat 62, inleveren: graan 61. 62. 77, 78, 80 en D 03 rood Vleesch 63, D 02 rood en D 02 blauw melk 69 en R 15 aardappelen '51. 1). De bonnen K 03 rood vertegenwoordigen een waarde van 30 ct; de bonnen K 03 blauw een waarde van 60 cent. Deze bonnen kunnen in de week van 23 t/m. 30 Juni a.s. bij den bakker of melkhandelaar in betaling worden gegeven voor brood, biscuits of melk. De bakkers en/of melkslijters zijn verplicht deze waardebonnen in ontvangst te nemen. 2). Op bon 63 zal zoo mogelijk versch vleesch worden afgeleverd. Is dit niet moge lijk. dan-wordt vleesch in blik verstrekt. Deze bon moet door het publiek op Maandag 25 en Dinsdag 26 Juni a.s. bij de slagers worden ingeleverd. De verkoop van het op dezen bon beschikbaar gestelde vleesch vindt plaats van Donderdag 28 Juni af t'n». 30 Juni 1945. 3). Bij deelneming aan de warme maaltijden van de Centrale Keuken moeten aldaar bij den kaartverkoop op Dinsdag 26 Juni a.s. bon nr. 63 voor 125 gram versch vleesch of 4 oz. vleesch in blik of 4 oz. visch in blik worden ingeleverd. De bonnen zijn ook geldig voor Haarlem en omliggende gemeenten, ook voor Velsen en Beverwijk. De beide door H.M. de Koningin aangewe zen Kabinetsformateurs prof. Ir. W. Scher- merhorn en de heer W. Drees. hebben hun taak tot een goed einde gebracht. Het mi nisterie, welks opdracht was samengevat in de woorden „Herstel en Vernieuwing", be staat uit de volgende heeren: Voorzitters van den raad van ministers, tevens belast met de algemeene oorlogvoe ring van het Koninkrijk is prof. ir. W. Scher- merhorn. Buitenlandsche Zaken: Mr. E. N. v. Klef- fens. Minister zonder portefeuille: Mr, J. H. van Royen. Oorlog: Mr. J. Meynen. Marine: J. M. de Booy. Overzeesche gebiedsdeelen: prof. dr. J. H. Logeraann. Binnenlandsche Zaken: Dr. L. J. M Beel. Justitie: Mr. H. A, M. T. van Kolfschoten. Financiën: prof. mr. P. Lieftinck. Handel en Nijverheid: ir. H. Vos. Voedselvoorziening, Landbouw en Vissche- rij: Ir. S. L. Mansholt. Scheepvaart: J. M. de Booy a.i. Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen: prof. dr. G. van der Leeuw. Sociale Zaken: W. Drees. Openbare Werken: dr. ir. J. A. Ringers. Verkeer en Energie: ir. Th. S. G. J. M. van Schaik. De beëediging van de nieuw optredende ministers vi"dt plaats op Maandag 25 Juni. De eerste zitting van den ministerraad zal gehouden worden op Dinsdag 26 dezer, ter wijl H.M. de Koningin het voornemen heeft deze nieuwe regeering bü het Nederlandsche volk in te leiden met een radiotoespraak, te houden op Woensdag 27 Juni, des avonds te 8 uur. Hierna zal ook de nieuwe ml"ister- president het woord voeren. Prof. ir. W. Schermerhorn, hoogleeraar in de geodosie te Delft, oud-voorzitter van E. D. D.. voorzitter Ned. Volksbeweging. Leeftijd 50 jaar. Mr. E. N. van Kleffens. sinds 1939 minister van buitenlandsche zaken, daarvoor admi nistrateur aan dat depart. Leeftijd so jaar. Mr. J. H. van Royen, chef afd. Diploma tieke Zaken van Dep. van Buitenlandsche Zaken, woonde de confentie van San Fran cisco bij. 40 jaar oud. Mr. J. Meynen. secr. gen. van departement voor alg. oorlogvoering onder leiding van prof. Gerbrandy. Eerder chef inkoopbureau voor leger en vloot en secr. van Philips. J. M. de Booy. ook minister In Kabinet-Ger- brandy. In 1937 directeur der Kon. Ned. Petroleum Mij. geworden. Leeftijd 60 jaar. Prof. dr. J. H. Logemann, hoogleeraar rechtshoogeschoo! te Batavia. 53 jaar oud. Mr. H. A. M. T. Kolfschoten, directeur van MUNITIE-ONTPLOFFING TE VUGHT. In de omgeving van 's-Hertogenbosch had een hevige ontploffing plaats van munitie in de Frederik Hendrik kazerne te Vught, waar de Nederlandsche troepen zijn gelegerd De gevolgen waren ernstig. Tot dusverre zijn er ongeveer honderd gewonden, waaronder ver scheidene zeer ernstige gevallen. Tot heden bedroeg het aantal dooden twee. Ook de ma- lerleelo schade is zeer groot. NIEUWE POOLSCHE REGEERING. Te Moskou is overeenstemming bereikt over de samenstelling van een nieuwe Poolsche regeering. In een communiqué der drie groote mogendheden wordt gezegd, dat de thans genomen besluiten in overeenstemming zijn met hetgeen werd vastgelegd op de Krimconferentie. De V.S. treffen voorbereidingen om de erkenning van de Poolsche regeering te Lon den in te trekken en daarna de nieuwe voor- loopige regeering te Warschau te erkennen. Ambtenaren der conferentie van San Fran cisco hebben opdracht gekregen zich voor te bereiden op de mogelijkheid, dat de nieuwe Poolsche regeering tijdig genoeg haar ver tegenwoordigers naar San Francisco kan zenden om het charter der Ver. Naties te tee kenen. BINNENLAND In het Zuiden van ons land zijn ver schillende sigaren- en stgarettenfabrieken weer in werking. Er worden voorrraden ge maakt om binnenkort ln het geheele land te di&trlbueeren. De prijzen worden: sigaren 15% cent per stuk. plus opcenten, tabak 40 cent per 40 gram en sigaretten 75 cent per 20. Het rijksbureau voor de metaalverwer kende industrie heeft een programma opge steld voor het maken van 200.000 fietsen. Voor de productie gaat werken duurt even wel nog een half jaar. Om het tekort te overbruggen wil men o.a. 40.000 fietsen ln Engeland koopen; eenige duizenden zijn er al geleverd. Het tekort aan rijwielbanden wordt op 3 mlilloen geschat. De eigen productie gaat beginnen, de helft van het tekort hoopt men uit het buitenland te betrekken. BUITENLAND Te Wolfenbüttel bij Hannover zijn twee Duitsche soldaten met de guillotine te rechtgesteld wegens overtreding van de ca pitulatiebepalingen. Zij waren in het bezit van revolvers met munitie. Bianchi, de componist van het offi- cieelc fascistische volkslied „Giovlnezza" is door de geallieerde politie gearresteerd. Naar de „Lancet" meldt is het thans mogelijk menschelyke huid, nadat deze eenigen tijd op een temperatuur van 3 tot 6 graden Celsius is bewaard, op wonden te enten. Volgens mededeelingen uit kringen van het Hooggerechtshof is het proces tegen Pétain. dat op 5 Juli zou beginnen uitge steld. Door dezelfde zegslieden werd mede gedeeld. dat Laval bij verstek terecht zal staan op 15 Augustus. Tenzij hij kan be wijzen met geweld bulten Frankrijk te zijn gehouden, zal hij definitief veroordeeld worden. Het Geallieerde Militaire Bestuur ln Triest heeft alle burgerlijke politieorgani saties in de stad, zoowel de Itallaansche als de Sloveensche ontbonden. Er ontstonden geen incidenten. Totdat een nieuwe politie gevormd en opgeleid zal zijn, zal de politie dienst ln de stad door de Geallieerde Mili tairen worden waargenomen. dr. Schaepmanhuis, particulier secretaris van minister Ch. Ruys de Beerenbrouck. opvolger van mr. R. J. H. van Schaik als lid van het politiek convent, ook lid van het Vaderlandsch Comité. Leeftijd 42 jaar. Dr. L. J. M. Beel, lid Kabinet-Gerbrandy. vroeger werkzaam geweest aan Prov. Griffie van Overijsel, daarna hoofdambtenaar Soc. Zaken Gem, Eindhoven. Dr. Beel is 43 Jaar oud. Prof. mr. P. Lieftinck, hoogleeraar Ned. Handelshoogeschool Rotterdam in de econo mie, inzonderheid geld-, credlet-, bankwezen en handelspolitiek, lid H. Raad v. Arbeid. Leeftijd 43 jaar. Ir. H. vos, lid 2e Kamer S.D.A.P., lid gem. raad A'dam, samensteller Plan van den Arbeid. 41 jaar oud. Ir. S. L. Mansholt. 3 jaar op theeplantage in Indië gewerkt, daarna zich in Wieringer- meer gevestigd, aldaar voorz. Coöp. Zaaizaad Vereeniging. 36 jaar oud. Prof. dr. G. van der Leeuw, hoogleeraar te Groningen in godsdienstgeschiedenis, phae- nomenologie v. d. Godsdienst, encyclopaedic. Leeftijd 55 jaar. W. Drees, voorzitter Soc. dem. Tw. Kamer fractie. Tot 1933 weth. van Den Haag, na de arrestatie van K. Vorrink voorz. van zijn partij, contactman der S.D.A.P. in het Va- derlandsche Comité. Leeftijd 58 jaar. Dr. ir. J. A. Ringers, was o.a. belast met lei ding bouw nieuwe sluiskolk IJmuiden, dir. hoofdultv. Mij. tot uitv. Zuiderzeewerken, dir. gen. Rijkswaterstaat, dir. gen. Weder opbouw. Ir Th. S. G. J. M. van Schaik. directeur A. K. U. Ministers zaten bij elkaar 15 Jaar in gevangenschap. Voor 10 Mei 1940 strekte het over het alge meen niet tot aanbeveling, wanneer iemand eenigen tijd achter slot en grendel had ge zeten. Na de Duitsche bezetting hebben we hier echter anders over leeren denken. Wan neer thans iemand eenige jaren in Scheve- ningen, Vught, of Buchenwald heeft doorge bracht, dan mag hij daarop met trots terug zien. Daarom lijkt het niet oninteressant er op te wijzen, dat in het nieuwe kabinet ver schillende ministers zitting hebben, die reeds heel wat jaren tusschen dé gevangenismuren of achter prikkeldraad hebben doorgebracht. Het langst waren opgesloten Prof. Logemann en Prof Lieftinck, die elk ongeveer 4% jaar gevangen hebben gezeten. Dan volgt ir. Ringers met 3 jaar. de beide formateurs prof. Schermerhorn en de heer Drees met resp. 1% en 1 jaar en tenslotte van Royen met ongeveer jaar. Bij elkaar hebben de leden van het kabinet dus niet minder dan 15 jaar in gevangenschap doorgebracht, iets wat zeer zeker met eere vermeld mag worden. Door de autoriteiten is toestemming verleend tot de wederverschijning van Haarlems Dagblad als uitgave van een daartoe in het leven geroepen Stichting onder den naam Voorlichting. Het bestuur van deze Stichting bestaat uit de heeren Robert Peereboom, gedelegeerde met den titel van directeur: Mr. F. J. D. Tneyse, advocaat te Haarlem en J. J. Thóne, ban kier te Haarlem. Als hoofdredacteur van Haarlems Dagblad treedt tevens op Robert Peereboom, die op 6 December 1941 op grond van gewetensbezwaren zijn functie neerlegde en het dagbladbedrijf verliet. Met hem zullen de redacteuren en medewerkers, die enkele maanden na zijn heengaan resp. uit eigen beweging, als zoodanig aftraden of door toedoen van den bezetter ontslagen werden, hun arbeid aan de courant hervatten. Onder den naam Haarlems Dagblad verscheen voor het laatst een courant op 2 Mei 1942. Terwijl redactie en exploitatie van Haarlems Dagblad thans door de autori teiten zijn toevertrouwd aan de Stichting Voorlichting, is deze Stichting door hen gemachtigd, het blad tegen kostprijs te doen administreeren, drukken en expe- dieeren door de Vennootschap Grafische Bedrijven Damiate te Haarlem. Tot be heerder van deze Vennootschap is be noemd Mr. F. J. D. Theyse. De aldus ten aanzien van de firma Damiate getroffen maatregelen dragen een voorloopig ka- rakier en prejudicieeren derhalve niet op latere beslissingen van de autoriteiten. Met den hoofdredacteur hebben van daag vier redacteuren, de heeren C. J. van Tilburg, G. N. Leenders. J. H. D. Kammeyer en S. Baarda hun arbeid als beroepsjournalisten na jarenlange ambte loosheid hervat. Onze Haagsche corres pondent. Dr. E van Raalte (afgetreden iri 1940) en andere vroegere medewerkers, die in Mei 1942 resp. aftraden of door roe- doen van den bezetter ontslagen werden, zullen eveneens hun taak hervatten. ZANDVOORT Bevrijdingsfeest te Zandvoort. Het Oranjecomité té Zandvoort heeft be vrijdingsfeesten georganiseerd op Vrijdag en Zaterdag 29 en 30 Juni. Op den eersten dag wordt te half tien be gonnen met een zanghulde van schoolkinde ren op het Tramplein, besloten door het planten van een Vrijheidsboom. Om 11 uur volgt een kindervoorstelling in ..Monopole", waarin o.a. een goochelaar optreedt, "s Mid dags 2 uur verzamelen de kinderen zich weer op het Tramplein om naar het hockeyveld te wandelen, waar tot 5 uur spelen en wed strijden plaats hebben. Om 8 uur 's avonds wordt ln „Monopole" een tooneel voorstelling gegeven, besloten door een bal tot 's nachts 4 uur. Op Zaterdag wordt een voetbalwedstrijd gehouden tusschen de Zeemeeuwen en een Canadeesch of Engelsch elftal, 's Avonds wordt een reprise gegeven van het tooneel- stuk. opnieuw gevolgd door bal. „Haarlem's Postfanfare" verleent op Vrijt dag haar medewerking. BLOEMENDAAL COMMISSARIS A. HIEMSTRA. t In zijn woning te Bloemendaal. waar hij sinds kort was teruggekeerd, is plotseling overleden de Bloemendaalsche Commissaris van Politie, de beer A. Hiemstra De heer Hiemstra. die in Huizum. gera. Leeuwarderadeel. geboren is. trad na zija H. B. S.-opleiding in dienst bij de politie t« Arnhem. Van hier vertrok hi| 31 Jaren ge leden naar Bloemendaal als hoofd der Poli tie, de laatste Jaren tevens met den titel van Commissaris. In dezen langen tijd heeft de heer Hiem stra twee wereldoorlogen meegemaakt, pe rioden, die zoo buitengewoon moeilijk zija voor het politiecorps. Gedurende den eer sten oorlog heeft hij zich ook verdienstelijlc gemaakt op het terrein der Distributie. De laatste oorlogsjaren zijn voor den heer Hiemstra. een trouw Nederlander, zeer zwaar geweest. In September werd hj) door Rauter ontslagen en naar het Oosten vaa het land verbannen. Dinsdagmiddag 2 uur heeft de begrafeiüa plaats aan den Bergweg te Bloemendaal. HILLECOM KUNSTAVOND GER. KERK. In de Ger. Kerk is een wijdingsavond ge geven. waaraan Jacob Bijster, orgel, en Joh. Feitkamp. fluit, medewerking verleenden. Ds. A. K. Krabbe hield bij het begin van dezen avond van hoogstaande kunst een korte meditatie. GEM. ZWEMINRICHTING. Op 2 Juli zal de gemeentelijke zwemin richting haar poorten weer openen De po pulaire zwemmeester E Wiedijk zal dan de zwemmers en zwemsters ontvangen De dezen winter aan de inrichting door sloo ping toegebrachte schade is ten deele her steld. Et Is weer een aantal klcedhokjes, welke nu als wisselcabine dienst doen en rietmatten zijn aangebracht om als omhei ning dienst te doen. AALSMEER BURGERLIJKE STAND. 14—20 Juni. Geboren: C. de Bok—Groen land. d.; D. BuisRinkel, d K, Groene- veld—v. d. Boon, z.; G. Kroes—Oussoren, d.; J. J. BorgmanKooij, z,; H. C. Hendrikse— Cliné. z. Ondertrouwt]: J. Schreuders en K. Jong kind: K. E. C, van der Meulen en M. C. Rinkel: D. de Haan en A. Vreeken. Getrouwd: .Toh. C. Heijne en IJ. Butsma; H. Buijs en E. Roskam; A. Streefland en P. Weerman. Overleden: M. Sepers. 77 J.; A. C. Zee* straten. 22 j.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1