De overheid. Spoorwegen hard aan het werk. Kort en bondig. „Volkomen luchtoffensief" weldra tegen Japan. Op 1 September electrische treinen HaarlemAmsterdam? Zwemgelegenheden. De nieuwe Volkenbond 59e Jaargang, No. 18069 W W "VI 1 Dinsdag 26 Juni 1915 Bureaux: Groote Houtstr. 93 "In I /^V *1^^% C I 1 I Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem. V J J I f"™T I I I lillll II II 1 Voorlichting te Haarlem. IJmuiden, Kennemerlaan 154. A Abonnementen: per week 31 cent, per kwartaal 4.-. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054, Administr. 10724 Direcu-ur-Hoofdredaeleur: Robert Peereboom Tel.: Redactie 10600, Expeditie 14825. Er is nu een nieuwe Regeering. Zij heeft een ontzaglijk zware taak voor de boeg en wij moeten beginnen met haar ons vertrouwen te schenken. Dat lijkt een lastige vraag, want verreweg de meeste menschen kennen immers deze ministers niet. Er zijn er, wier namen het publiek voor de eerste maal hoort. Maar toch heb ben wij genoeg aanleiding om ons ver trouwen te geven: in de eerste plaats in de persoonlijkheden van de beide forma teurs. de heeren prof. ir. Schermerhorn en Drees. Ik kan u verzekeren dat zij sinds lange jaren in breeden kring erkend werden als mannen van groote bekwaam heid en hoogstaand karakter. Toen H. M. de Koningin hen als formateurs aangewe zen had, hoorde men van alle zijden daar over voldoening uitspreken. Sindsdien zijn zij wekenlang aan het werk geweest om een kabinet te vormen. Ongetwijfeld zou den zij sneller geslaagd zijn als de moei lijke verbindingen hun arbeid niet be lemmerd hadden. Wie in dezen tijd zelfs maar de taak heeft gehad, een groep men schen ui', verschillende provincies voor een vergadering bijeen te brengen, weet hoe moeilijk dat al is. Hier werd nog heel iets anders vereischt. En daarmee is tevens een der groote moeilijkheden ge noemd, waarmee de overheid in dezen overgangstijd dagelijks te kampen heeft. Plaatselijk gaat het, maar de provinciale en landelijke overheid ondervinden de greotste moeilijkheden en vertraging. Veel contact moet achterwege blijven om dat het teveel tijdverlies kost. In deze omstandigheden is in de eerste plaats be hoefte aan medewerking door de bevol king. Er is een regeering die gevormd is door mannen, op wier inzicht en be kwaamheid men kan rekenen. Het resul taat van hun werk is door velen, die de kaart van het land kennen, met ingeno menheid begroet. Dus zijn wij weer een belangrijke stap verder gekomen. Er zullen er meer moeten volgen. In een onderhoud met den burgemeester van Haarlem, dat wij gisteren publiceerden, sprak hij de hoop uit dat zoo spoedig mo gelijk Parlement en Pers, primaire voor waarden voor een gezonde democratie, hun taak tenvolle zullen kunnen uitoefe nen. Dien wensch kunnen wij van harte onderschrijven. Er zijn veel technische moeilijkheden, die voorloopig het houden van Kamerverkiezingen belemmeren. Maar er is al herhaaldelijk sprake geweest van de vorming van een voorloopig par lement of noodparlement. Wij hopen spoe dig te vernemen dat dit tot stand zal komen en op korten termijn worden ge vormd. Want ook dat zou weer een be langrijke stap vooruit zijn. Iedereen begrijpt dat de Bijzondere Staat van Beleg, waaronder wij nu leven, een overgangs-toestand beteekent. Het Militair Gezag, dat overigens veel man nen telt die met groote toewijding en tact een moeilijke taak vervullen, is zich daar zelf volkomen bewust van. Om tot vaste en blijvende bewindsvormen te geraken zijn in de eerste plaats duidelijke richt lijnen noodig. Die moeten van regeerings- wege gegeven worden en tot dusver heeft het daaraan op velerlei gebied gehaperd. Van de nieuwe regeering kunnen en mo gen wij verwachten, dat zij ze geven zal. De regeeringsverklaring, die zeker op komst is, zal er al een beeld van kunnen geven. Maar heel veel zal daarna moeten worden uitgewerkt. Moge het niet alleen met zorg en bekwaamheid maar ook met de grootst mogelijke snelheid gebeuren. Wat tot dusver vooral ontbroken heeft is een vaste koers. Ik behoef niet uit te weiden over het feit, dat niet alleen de Nederlandsche sa menleving in den bezettingstijd ont wricht is maar dat ook heel veel men schen hun richting leelijk zijn kwijt geraakt. Bij de jeugd is dat wel het dui delijkst merkbaar. Maar ook vele vol wassenen zijn er maar zoowat op los gaan leven. Met hun opvattingen omtrent mijn en dijn is het treurig gesteld. Over heidsgezag is voor hen een lastpost, dien men op alle manieren moet trachten te ontduiken en te misleiden. Het is noodig dat deze menschen hun houding herzien. Doen zij dat niet uit eigen beweging, dan zullen zij ertoe moe ten worden gedwongen. Er zal een heel stuk herscholing in de volksopvoeding voltrokken moeten worden. In een aantal gevallen zullen daar wel harde maatrege len bij moeten worden toegepast. Maar in de eerste plaats zal succes bereikt kunnen worden door de zekerheid, dat er met vast beleid geregeerd wordt. Het Nederlandsche volk bezit onder zijn kenmerkende eigenschappen een groote voorliefde voor Vrijheid en Recht. Ontneemt men het die beide, dan is er geen land mee te bezeilen. De Duitschers hebben het ondervonden. Hun poging om Nederland te regeeren liep uit op een totale mislukking. Maar door eigen man nen geleid, onder r egeering van onze eigen Koningin, vormen wij een krachtig volk, dat tot groote dingen in staat is, gaarne hard werkt en gezag erkent. Het leeft, na den zwaren bezettingstijd, met zijn gedachten en wenschen in het Heden. Het voelt wei wat het nog mist. Het vraagt om een democratisch bewind, maar daarbij vooral om een vaste koers, aangegeven door mannen die weten wat zij willen. R. P. DE OUDE AARDAPPELEN VRIJ. De distributiedienst te Haarlem deelt ons mede dat de oude aardappelen zonder bon verkocht kunnen worden. Ned.-lndië en een eventueele overgave door Tokio. Een correspondent van A. N. P.-Aneta heeft in het hoofdkwartier van het Stille Zuidzee-gebied bijzonderheden vernomen over den oorlog tegen Japan. Door de Amerikaansche opmarsch dwars over de Stille Zuidzee werden naar schat ting 225.000 man vijandelijke troepen en sterke vijandelijke bastions, zooals Truk en Rabaul tot machteloosheid gedoemd. Er is reeds nu heel weinig over van de Ja- pansche vloot. De Amerikaansche uitput tingsoorlog ten aanzien van de Japansche scheepvaart heeft groeiend succes. De eens zoo trotsche koopvaardijvloot van Japan zinkt snel. Men staat versteld van de cij fers van haar verliezen, slechts een heel klein gedeelte is er van over. Zoo begint eindelijk de strategie van visie en vooruitziendheid waarmede na de ca tastrophe van Pearl Harbour een begin ge maakt werd haar volle dividend te be talen. De taak, die nog wacht, wordt door het geallieerd hoofdkwartier niet onder schat. Het op de knieën brengen van de Japanners zal geen gemakkelijk werk zijn. Nu de oorlog in Europa voorbij is, wordt er aan een snelle versterking van de geal lieerde luchtmacht in de Stille Zuidzee ge werkt. Het is nu een kwestie om meer bases te krijgen, niet slechts om dichter bij het land te komen, maar ook om ten volle ge bruik te maken van het onmetelijk reser voir van luchtmacht waarover de geallieer den beschikken. In feite staan wij op den drempel van wat men zou kunnen noe men: „Het stadium van het volkomen luchtoffensief". Wat dit in termen van vernietiging be teekent, kan men nauwelijks beseffen. Niet alleen zijn Japans industrieele installaties tot ondergang gedoemd, ook van zijn ste den zal weinig overeind blijven. De moderne vernietigingswapens, die de geallieerden hanteeren, zijn waarlijk verschrikkelijk in hun uitwerking. Een grimmig doel kan men achter dit alles zien: het moet Japan in tientallen jaren niet worden toegestaan, om er in militair opzicht weer bovenop te komen. De algemeene opinie is dat wanneer Japan eenmaal verslagen is de voor waarden van overgave Japan behooren te verplichten om zijn troepen uit alle bezette gebieden ook Nederlandsch Indië te rug te trekken. Dat deze troepen hun po sities gewillig zullen ontruimen zelfs in het geval dat hun situatie hopeloos is ge worden mag worden betwijfeld. Men ge looft echter eveneens dat zij de richtlijnen van Tokio zullen volgen wanneer hun dui delijk wordt gemaakt dat zij moeten evacueeren. Voor hen is naar men aan neemt het woord van den keizer nog steeds wet. Uit een communiqué van MacArthur blijkt, dat thans 20.000 Japanners ln het Cagayandal afgesneden zijn van de andere troepen. Amerikaansche vliegtuigen hebben in de Tsoesjimastraat tusschen Korea en Japan 120.000 ton aan Japansche scheepsruimte tot zinken eebracht. Aparri, de laatste haven op het eiland Luzon is door de Amerikanen op de Ja panners veroverd. De Australische troepen op Borneo heb ben het vliegveld Miri bezet. Een communiqué uit Tokio meldt dat de Japanners op 24 Juni hun „laat- sten" aanval op de Amerikaansche hoofd macht op Okinawa hebben gedaan. Sinds dien zijn geen berichten meer over den strijd in Japan ontvangen. Het Japansche verzet is dus blijkbaar geëindigd. BINNENLAND Volgens een voorloopige schatting zijn sinds de invasie in Nederland 100.000 woningen verwoest. Voor de invasie waren er al 50.000 verdwenen. Den Haag verloor door de bombardementen 5000 perceelen, Arnhem 10.000. Door de afgetreden regeering is, naar thans bekend wordt, een commissie be noemd om op korten termijn te rapportee ren over de mogelijkheden van centrali satie van gasbedrijven in ons land, opdat de kolen zoo economisch mogelijk gebruikt worden. Prof. Ir. Th. van Storm is voor zitter der commissie. Met het oog op de Duitsche bezettings maatregelen in het bijzonder die om trent vijandelijk vermogen en Joodsche af stamming zijn in de oorlogsjaren veel testamentaire beschikkingen gemaakt, welke thans zeker niet meer met de bedoeling van den erflater overeenstemmen. Bedoelden erflaters wordt door de Broederschap van Notarissen geadviseerd zich hierover zoo spoedig mogelijk met hun notaris te ver staan teneinde ongewenschte verwikkelin gen bij het openvallen der nalatenschap te voorkomen. In den Haag is de vereeniging „Neder land-Canada" opgericht. Het pontveer over de Maas bij Hedel wordt over eenige weken vervangen door een pontonbrug- Op Schiphol, waar het een chaos was, werken 1000 man aan het wederopbouwen. 1000 Meter startbaan kunnen bij gunstigen wind al gebruikt worden. De rest der start banen is in den herfst klaar. De gebouwen worden weer op hun oude plaats opgericht. Voorloopig krijgen zij een provisorisch ka rakter wegens gebrek aan materialen. Te IJmuiden is het tweede schip voor Amsterdam binnengestoomd. Het is de „Rossum" groot 2116 ton, geladen met cacao, wol en verbandmiddelen, komende uit Huil. Ook waren er 15 ambulance-auto's aan boord. Het aanteekenen van brieven en brief kaarten is weer toegestaan in het binnen- landsche en het buitenlandsche postverkeer, voorzoover dit laatste naar zgn. niet-vijan delijk gebied is opengesteld. De geallieerden verleenen aan de Ne derlandsche scheepswerven een opdracht De spoorwegen werken zeer hard om het treinverkeer weer aan den gang te krijgen. Indien er geen on verwachte tegenslagen zijn zal op 1 Augustus a.s. de spoorwegverbinding NoordZuid via Nijmegen en Cu- lemborg gereed zijn. Op 1 September zullen dan de electrische lijnen Am sterdamHaarlem en Rotterdam Den Haag worden hervat. Komt de spoorbrug bij Deventer vóór 1 Sep tember gereed, dan is ook de ver binding met het Noorden er weer. Tevens zullen op dien datum de ver bindingen AmersfoortZwolle en AmersfoortTwente worden hervat. Wat de Nederlandsche spoorwegen in den Duitschen bezettingstijd te verduren hadden, blijkt uit de volgende opsom ming. Van de 850 locomotieven in 1940 zijn er nog 165 bruikbare aanwezig; van de oorspronkelijke 30.000 wagons nog maar 1050. In 1940 waren er 2000 passa giersrijtuigen, nu zijn er nog 500. De positie van het electrisch materiaal is nog slechter. Van de 300 treinstellen zijn er vijf in bruikbaren staat en tachtig de fecte achtergebleven. Van de 57 Diesel- electrische bleven er twintig zwaar be schadigde en één bruikbare achter. De 25 Diesel-mechanische rijtuigen zijn alle maal verdwenen. Het electrisch materiaal wordt in Duitschland als noodwoningen gebruikt Hier tegenover staan de 235 locomotie ven die van Engeland en Amerika wor den gehuurd, de 3000 buitenlandsche wa gens waarover men de beschikking heeft, de 220 buitenlandsche passagiersrijtuigen, De vooruitzichten. In Haarlem kan op dit oogenblik in de in richtingen nog niet. gezwommen of gebaad worden, maar er kunnen den zwemmers ge lukkig wel perspectieven geopend worden. De houten inrichting aan de Houtvaart is twee jaar geleden door de Inspectie der Volksgezondheid afgekeurd en daarom afge broken. De steenen inrichting aan de Hout vaart kan in gebruik genomen worden als het G.E.B. stroom beschikbaar kan stellen en als er chemikaliën te verkrijgen zijn voor het zuiveren van het water. Het water van de houten inrichting met het betonnen bas sin aan de Kleverlaan behoeft niet gezui verd te worden. Als er electriciteit geleverd kan worden kan de inrichting meteen ge opend worden. Er worden pogingen in het werk gesteld beide zwemgelegenheden zoo spoedig mo gelijk in gebruik te kunnen nemen. Indien het voorloopig alleen mogelijk zou zijn de inrichting aan de Kleverlaan te ope nen, dan zal overwogen worden daar voor bepaalde uren gelegenheid te geven voor kosteloos zwemmen. Gelukkig heeft dit zwembad de grootste capaciteit, er is daar een bassin van 38 bij 50 Meter. Het Sportfondsenbad te Haarlem kan pas geopend worden als er stroom en steen kolen beschikbaar gesteld kunnen worden. Stoops bad te Bloemendaal is geopend. Dit bedrijf heeft stroom van het P.E.N. De zwemvijver bij Groenendaal te Heem stede is Maandag voor het publiek geopend. Er werd toen al druk gezwommen. tot den bouw van 72 koopvaardijschepen, aldus meldt Het Vrije Volk. Het materiaal voor den bouw dezer schepen zal door de geallieerden zelf worden geleverd. Onze scheepsbouw- heeft nog nimmer zulk een groote bestelling gekregen. Sinds 25 Juni kunnen weer briefkaar ten en brieven tot een gewicht van 20 gram verzonden worden naar het buitenland naar landen voorzoover die niet door Japan be zet zijn. Voor inlichtingen kan men zich tot de postkantoren wenden daar de poststuk ken aan verschillende eischen moeten vol doen. Door het weghalen van de karthoteek van den Politieken Opsporingsdienst te Amsterdam door stakende personeelsleden, kunnen aldaar voorloopig geen bewijzen van politieke betrouwbaarheid worden af gegeven. De Betuwe heeft door den oorlog zeer ernstig geleden. In de 5 gemeenten Bem- mel, Gendt, Eist, Heteren en Valburg zijn van de 5583 huizen er slechts 101 onbe schadigd gebleven. Op de Leusderheide ten Z. van Amersfoort, waar het beruchte internee- ringskamp was, zijn nieuwe massagraven ontdekt die door de Duitschers gemaakt zijn voor hun slachtoffers. Brj Heusden zijn 3 kinderen door een mijnontploffing gedood. En der kinderen trapte op een grasveld bij de markt op een mijn. In de Van Speykstraat te 's Graven- hage speelden kinderen-met een projectiel, beiden werden door de ontploffing ge dood. BUITENLAND Reuter meldt uit Brussel dat de kans dat de koning van België zal aftreden op 60 pet. wordt geschat. Het wordt waar schijnlijk geacht dat de koning voornemens is een diepgaand onderzoek in te stellen naar de publieke opinie door het ontbieden van vele persoonlijkheden uit de bevolking. Volgens radio Luxemburg zijn 12.000 gevallen van typhus gerapporteerd in 200 Duitsche steden. De geallieerde diensten doen al het mogelijke om verspreiding van de ziekte naar andere landen te voor komen. In Frankrijk worden 230.000 Duit sche krijgsgevangenen aan het herstel der wegen gezet. Vassily is, naar Rarh'o Moskou meldt, benoemd tot ambassadeur der Sovjet-Unie bij de Nederlandsche regeering. en de hoop dat de 20.000, zich nog in Duitschland bevindende wagons, zoo spoedig mogelijk terugkeeren. Zonder deze kan het vervoersvraagstuk niet wor den opgelost. De kolen b.v. hoewel slechts één derde van de vooroorlogsche productie, kunnen niet naar het Noorden worden afgevoerd, er liggen liefst 363.000 ton op vervoer te wachten. Men hoopt nu op automateriaal, vooral het overnemen van Geallieerde legerauto's zou een ontzaglijke verlich ting van het vervoersprobleem betee- kenen. NEDERLAND KRIJGT SPOORBRUGGEN Ir. Th. P. Tromp heeft medege deeld, dat de in Engeland bestelde zeven overspanningen van de zoogenaamde Wa- terloobrug definitief aan Nederland zijn toegewezen en binnen 14 dagen zullen worden verscheept. De grootste overspan ning ter lengte van 90 M. is bestemd voor Dordrecht. De kleinere overspanning van 50 M. gaat naar den Moerdijk. Verder zijn in Engeland gekocht, toege wezen en voor verzending gereed nog vier bruggen. De twee Moerdijkbruggen worden her steld. Vier overspanningen van de spoor brug worden vervangen door een aarden dam, opdat die spanningen gebruikt kun nen worden voor het herstel van de ver- keersbrug. De spoorbrug die enkel spoor had krijgt twee sporen. Overwinningsparade van het Roode Leger. Maarschalk Sjaekof heeft tezamen met maarschalk Stalin de overwinningsparade van het roode leger op het Roode Plein te Moskou afgenomen. Langs de tribune trok regiment na regiment, alle troepen van de Poolzee tot de Zwarte Zee vertegenwoordigend. De para. de werd besloten met 200 vaandels van ver slagen Duitsche regimenten die de soldaten door het stof van het Roode Plein achter zich aansleepten. De standaarden schitterden van medailles en onderscheidingen. Toen de eerste banieren tot de graftombe van Lenin waren gesleept, wierpen de soldaten deze nazi-symbolen op den grond en zonder het hoofd te wenden of den pas in te houden marcheerden zij door. Bij de tombe keken Stalin, Molotof en de voornaamste partijlei ders en bevelhebbers van het leger op de ver kreukelde standaarden van den overwonnen vijand neer. In een rede na afloop van de parade zeide maarschalk Sjoekof o.m.: Drie jaar lang heeft het roode leger alleen tegen de strijdkrachten van Duitschland en zijn satellieten gestreden. Wij moeten in de toe komst de militaire en economische kracht van ons land nog versterken. Resultaten van San Francisco. Het Handvest van den nieuwen Volken bond wordt dezer dagen voorgelegd aan gemachtigden op de conferentie te San Francisco, die het moeten bekrachtigen. De totstandkoming heeft een overleg van 60 dagen geëischt. Het Handvest be staat uit 9000 woorden en 111 artikelen, Daarin wordt o.a. bepaald, dat de wereld organisatie streeft naar handhaving van vrede' en veiligheid door vreedzame mid delen, maar zoo noodig door geweld. Ge streefd wordt naar oplossing van economi sche, sociale en cultureele wereldproble men. Er wordt geen verschil gemaakt op grond van ras, sexe, taal of godsdienst. Alle leden van den Volkenbond hebben de zelfde rechten en beloven, dat zij het be ginsel der territoriale onschendbaarheid jegens eiken staat in het oog zullen hou den. De bond mengt zich niet in interne staatsaangelegenheden, maar daarop kan men zich niet beroepen ter verhindering van maatregelen die den internationalen vrede en veiligheid moeten waarborgen. De hoofdverantwoordelijkheid voor de veiligheid en den vrede wordt gelegd in handen van den Veiligheidsraad. Deze be staat uit 11 leden, waarvan 5 permanente leden, namelijk China, Frankrijk, Sovjet- Rusland, Engeland en Amerika. De overige 6 leden worden gekozen voor 2 jaar. De Raad neemt in gewichtige aangele genheden beslissingen op grond van meer derheid van 7 stemmen, waaronder alle 5 stemmen van de permanente leden. Partijen zijn in geschillen verplicht tot overeenstemming te komen door toepassing van middelen als: onderhandeling, onder zoek. bemiddeling, verzoening, arbitrage en gerechtelijke uitspraak, De Veiligheidsraad mag bij bedreiging van den vrede maatre gelen verlangen als demonstraties, blok kade en andere operaties te land, ter zee of in de lucht, uit te voeren door de gewa pende macht van leden van den bond. Le den mogen elk voor zich of gezamenlijk een gewapenden aanval keeren totdat de Vei ligheidsraad tusschenbeide komt. Elk lid van den Volkenbond is automa tisch onderworpen aan de uitspraken van het Internationaal Gerechtshof. Bijzondere Raad van Cassatie. In den Bijzonderen Raad van cassatie zijn benoemd: tot vice-president: Prof. nir. dr. J. H. W. Verzijl, hoogleeraar aan de gemeentelijke Universiteit te Amster dam. Tot rechtsgeleerd raadsheer: Prof. mr. dr. S. van Brakel, hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Utrecht; Prof. Mr. R. Kranenburg, hoogleeraar aan de Rijksuni versiteit te Leiden; prof. mr. F. M. Baron van Asbeck. Bijzonder hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Leiden; Prof. Mr. W. P. J. Pompe, hoogleeraar aan de Rijksuniver siteit te Utrecht; Mr. S. N. B. Halbertsma,, raadsheer in het Gerechtshof te 's Graven- hage; Mr. dr. G. H. A. Feber, rechter in de rechtbank te Almelo. Tot militair Ge rechtshof: vice-admiraal A. Vos en gene raal H. G. Winkelman. Tot griffier: Mr. H. van Oordt, griffier bij het kantongerecht te Leiden,

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1