Kort en bondig. Flitsen. Luidsprekers Reeds ruim 250.000 Nederlanders teruggekeerd. Door de Duiteehers werden ruim 500.000 Nederlanders, w.o. 20.000 politieke gevan genen uit ons land weggesleept. Daarvan zijn er reeds meer dan 250 000 terugge keerd. L'it het deel van Duitschland, dat door de Russen werd bezet, zijn weinig gegevens te verkrijgen, maar de geruch ten dat alle Nederlanders, die niet vóór 7 Juli uit het Russische gebied zijn ver trokken, daar worden vastgehouden, be rusten volkomen op l;tse gionden. De re- patrieering is echier door de verplaatsing van de demarcatielijn vei raagd. Binnen kort zullen spec.ale m ssies naar Duitsch land vertrekken om de „verdwaalden" op te speren. Honderd amoulances zijn reeds onderweg v>5r de zieken en invaliden JUBILEA Onder voorzitterschap van den zeer eerw. heer Pastoor Chr W. van Mterlo heeft zich te Heemstede een comité gevormd, dat Dr. J L Tombrock, die zich 25 jaar geleden als arts in die gemeente vestigde. Zondag middag 1 Juli zal huldigen Op X Juli zal de heer J. Veen, commies ter Gemeentesecretarie te Heemstede, thans werkzaam als waarnemend gemeente-ont vanger. zijn zilveren jubileum vieren. Zaterdag 30 Juni hoopt de heer H. Bol den dag te herdenken, dal hij 50 Jaar gele den als magazijnbediende bij de firma Wed. J. Leupen en Zn. aan de Onsthulsvest te Haarlem in dienst trad BINNENLAND. Arnhem heeft nu al weer 50 000 inwoners. Verwacht wordt dat dit aantal midden Juli 75.000 zal zijn. Het moeilijkste werk zal zijn voor de overige 15.000 ingezetenen die Arn hem vroeger telde onderdak te vinden. Voor de dakloozen moeten voorzieningen getrof fen worden. Daar er ook veel kachels In Arnhem gestolen zijn zullen de meeste be woners aangewezen zijn op de centrale keu kens. die een capaciteit hebben van 60.000 L. per dag. Besloten is de loonen in loodgieters- en fittersbedrijf met 25 pet. boven het peil van Mei 1940 te verhoogen. Dit beteekent voor de eerste klasse gemeenten een loon van 87 cent per uur. Aan de Leldsche Universiteit ziin de werkzaamheden voorzoover betreft examens en tentamens aan de faculteiten met uit zondering van die der wis- en natuurkunde hervat. Alleen zij die zich niet aan onvader landslievende handelingen hebben schuldig gemaakt, geen lid van N SB. of derg. organi saties waren en niet de loyaliteitsverklaring hebben onderteekend kunnen examens of tentamens afleggen. Tengevolge van het optreden van het Haagsche moordcomplot, dat ook een Duitsch soldaat neerschoot om aan wapens 1e komen, blijken nog 12 goede Nederlan ders het leven te hebben verloren, die als vergelding voor den moord op den Duit- schen soldaat zijn neergeschoten. Bovendien werden toen nog eenige huizen opgeblazen. Een jongeman heeft aan de V. U. te Amsterdam de doctorsbul gehaald nadat hij had opgegeven de loyaliteitsverklaring niet te hebben geteekend. Achteraf is dit een leugen gebleken te zijn. Het M. G. heeft de zaak in handen. BUITENLAND. 50 groote Amerikaansche oorlogssche pen zijn uitgerust met een speciale installa tie. welke het mogelijk maakt door vijande lijke actie stuurloos geraakte schepen, toch ln veilige haven te brengen. De Britsche minister Anthony Eden zei ln een verkiezingsrede o.a. „De opvatting der 60CiaIlsten. als zou er voor goede betrekkin gen met de Sovjet-Unie een socialistische re- geering in Engeland noodig zijn, is onjuist." In Westelijk Bohcmen zijn massagra ven ontdekt van ruim 1000 politieke gevan genen. in de lente van dit Jaar door de S.S. vermoord. De politieke betrekkingen tusschen Syrië en Frankrijk zijn practisch afgesneden De adjunct-gedelegeerde vertegenwoordiger van Frankrijk bij de Syrische regeering heeft zich naar Beyroet teruggetrokken, aangezien de Syrische regeering geen enkele betrek king met hem onderhield. De leden van de geallieerde bezettings troepen ergeren zich voortdurend als zij zien hoe duizenden door hen vrijgelaten Duit- sche soldaten met gejuich door hun landge- nooten worden begroet alsof zl) zelf den oorlog gewonnen hadden, zoo meldt A. N. P. uit Keulen. De Fransche regeering heeft in een nota aan Madrid haar excuses uitgesproken „voor het betreurenswaardige incident te Chambéry". Diplomatieke kringen te Londen oor- deelen de Fransch-Spaansche betrekkingen zoodanig verscherpt, dat de Spaansche re geering wellicht besluit Laval voor onbe- paalden tijd te houden. De Poolsche regeering te Londen heeft ln een aan alle geallieerde regeeringen, met uitzondering van Ru&land. overhan digde verklaring formeel geprotesteerd te gen de nieuwe Poolsche voorloopige regee ring van nationale eenheid. 250.000 Amerikaansche soldaten zul len eenige weken vacantie in Zwitserland doorbrengen. 2000 officieren blijven er twee jaar voor herstel van gezondheid. De oorlogsschade in Noorwegen wordt op 1800 millioen kronen geschat. Er is een sneltreinverbinding Berlijn- Moskou geopend. De vrouw van von RIbbentrop is ge arresteerd op een Deensch schip varende van Kopenhagen naar Duitschland. (Vervolg van de vorige pagina) staan van het Nederlandsche Volk. Het zal daarvoor noodzakelijk zijn dat ieder van ons bereid is iets op te geven van zijn eigen op vattingen. bereid om ook het inzicht van hem. die boven hem gesteld is niet van te voren als onjuist, als slap of wat U maar wilt, te brandmerken Het gaat vandaag aan den dag om het ..nu of nooit", misschien om het „er op of er onder". Wij. uwe Regee ring, gelooven aan de gezonde krachten in het Nederlandsche volk. Wij doen een be roep op U en vragen uw aller medewerking van hoog tot laag. waar gij ook staat. Met minder dan dat kunt gij niet toe. zijt gij niet verantwoord voor de zaak van ons volk. die toch ook U ter harte gaat, gij oude K. P.-er, of wie gij ook zilt. Wij moeten te zamen de nieuwe wegen vinden van leiding en gezag, van vrijheid en zelftucht, van crltiek en van vertrouwen. W|j staan open voor i*w wen- schen en gedachten, maar zij zullen ons niet van dien rechten weg afbrengen, dien wij gezanten! ijk moeten gaan. Rekent U daarbij op ons. wjj rekenen op U." Tijdens de bezetting ls vernieling aan gericht in de Synagoge der Ned Israëlitische Gemeente te Haariem. De heilige Wetsrol len die opgeborgen waren zijn echter be houden gebleven. Er kunnen nog geen diensten in de Synagoge worden gehouden. Deze diensten hebben voorloopig plaats in het schoolgebouw in de Lange Wijngaard straat. Het postpersoneel te Heemstede zal a.s. Zaterdagavond in het restaurant Groenen- daal een bijeenkomst houden om feestelijk te herdenken dat 14 van de 15 postmannen, die in den loop der jaren naar Duitschland gedeporteerd zijn, teruggekomen zijn. De A. J C.. het A. N. J. V., de J. G O B de J. V. O. en de Sportbondjeugd hebben den grondslag gelegd voor de oprichting van de llaarlemsche Socialistische Jeugdfedera- tie. Secretaris der federatie ls Klaas de Boer. Wagenweg 18. Tegen vijf personen te Haarlem is pro- ces-verbaal opgemaakt, omdat zij betrapt werden op het stelen van een boom op het terrein van de school aan de Buitenrust laan. Eenig hout werd in beslag genomen. De heer J. Verton. Weltevredenplein 25. Haarlem N. zal a.s. Maandag naar Friesland vertrekken en op de terugreis een aantal indertijd uitgezonden kinderen meenemen. Hij wordt vergezeld door twee heeren van het Roode Kruis, die bij de verzorging der kinderen behulpzaam zullen zijn. Br bestaat nog gelegenheid meer kinderen mee terug te brengen. SPORT. Vrijdagavond 7 uur speelt R C. H. in het Heemsteedsche Sportpark een voetbal wedstrijd tegen een Engelsch Leger-elftal. In het kader der bevrijdingsfeesten is in het D. D. V.-tennisstadion te Amsterdam een exhibition georganiseerd, waarbij A. S. van Swol. F. Wiegers. H. Wilton en A. Bor- ren weer voor den eersten keer officieel speelden, nadat zij in 1942 van sportbeoefe ning waren uitgesloten, wijl zij weigerden met N S. B.-ers te spelen. In de Apollohal te Amsterdam heeft Karei Lotsy gesproken over de toekomst van de Ned. Sportbeweging. Hij bepleitte oprichting van een groote overkoepélende organisatie, welke alle sportbonden in zich vereenigt, maar dit orgaan moet vrij van regeeringsbe- moelïng blijven. Onder leiding van deze organisatie moet een harde, doch sportieve zuivering worden gehouden. Spr. stelde voor het N. O. C. voor de Olympische Spelen te handhaven. Hij constateerde met vreugde, dat het standpunt van de kerk tegenover de sport minder scherp is geworden en wees tenslotte op het nut van een centraal oplet- dersinsütuut. Pol. Opsporingsdienst. Werkzaamheden te Haarlem begonnen. Sedert 15 Juni ls de Politieke Opsporings dienst afgekort P.O.D. te Haarlem zijn werkzaamheden begonnen. De dienst is ge vestigd Nieuwe Gracht 7. Vanwege den Provincialen Militairen Commissaris is mr. B. J. Besier aangewezen als hoofd. Deze wordt op zijn beurt bijgestaan door de hee ren A. Wiersmga en H. van Dijk. In een pers conferentie heeft de heer Wiersinga Dins dagmiddag een uiteenzetting gegeven over het werk van den P.O.D. De Binnenlandsche Strijdkrachten hebben voor eer. belangrijk deel voor den P.O.D. het voorbereidende werk gedaan. Zij zijn "op 7 Mei begonnen met het arresteeren van hen die vallen onder de algemeene lastge ving. dat zijn N.S.B.-ers, Jeugdstormers. Waffen SS-ers enz. Tot 15 Juni hadden zij in de gemeente Haarlem ongeveer 1800 per sonen gearresteerd, die onder één van deze pas genoemde categorieën vallen. En nu met ingang van dien datum is de P.O.D. met zijn werk begonnen. Het doel van de orga nisatie ls: het opsporen, verhooren en aan houden van onvaderlandslievende elemen ten. of met andere woorden: zij moet zorgen dat de zaken voor het tribunaal of het Bij zondere Gerechtshof kunnen worden ge bracht. De dienst, waaraan momenteel al ruim 100 man verbonden zijn. telt 4 afdeelin- gen: le de afdeeüngen aangifte en inlich tingen aan de Nassaulaan 51. waar leder z'n klachten betreffende personen kan indie nen; 2e de afdeeling documentatie, waar de dossiers verzorgd worden: 3e de afdeeling recherche; 4e de arrestatieploeg. Zooals hierboven is aangegeven, kan de P.O.D. niet tot het ln bewaring stellen van personen overgaan. De beslissing daarover, evenals over de invrijheidsstelling, berust bij het M.G. De P.O D. adviseert echter het M.G. wel, doch bindt het niet door 2ijn adviezen, want het M.G. heeft ook nog 3 speciale commissies voor het in vrijheid stellen van personen in het leven geroepen. En ook deze commissies kunnen haar advie zen uitbrengen. De P.O D. staat nu in Haarlem en omge ving voor de gemeenten ten Noorden en Zuiden van Haarlem zijn afzonderlijke diensten aan het begin van zijn werk. Hij wenscht tegen collaborateurs en profiteurs op te treden, maar. zoo zeide de heer Wier smga, hij kan zijn werk niet vervullen als hij niet de medewerking van het publiek heeft en hij vroeg dan ook om die mede werking. om inlichtingen, om klachten, om gegevens enz, CHARLOTTE KöHLER TE HAARLEM. Ook Woensdagavond had de voordrachts- kunstenaresse Charlotte Kohier in den Stadsschouwburg te Haarlem veel succes. Zij droeg „Judith" en „Hooglied" uit het Oude Testament voor. „DE ZOOGENAAMDE REGEERING MAAKTE KUNSTEN" De stichting ..Nederlandsche muzlekbe- langen" gaf Woensdagavond een concert in den Haag waarbij o.a. mevrouw Jo Vincent medewerkte. Dit was het eerste concert ln de hofstad van de kunstenaars die princi pieel geweigerd hebben met de bezettings machten mee te werken. Pro', dr. G. v. d Leeuw, minister van on derwijs. kunsten en wetenschappen "zei in een rede o.a.: „Kunst ls geen regeerlngszaak. Inderdaad, niet de regeering kan kunst maken. Dit is afdoende in de afgeloopen jaren gebleken, toen de zoogenaamde regeering hoogstens kunsten maakte (gelach). Ook is de kunst geen regeeringszaak voor wat betreft het aan banden leggen daarvan, maar aangezien de kunst de ziel van het volk is. is zij regee ringszaak bij uitnemendheid, waar samen werking tusschen de kunstenaars en de re geering tot heil voor het cultureele leven van ons land kan zijn." I Zuivering provinciale bedrijven. De Provinciale Militaire Commissaris deelt mede, dat door hem ls benoemd en ge ïnstalleerd een adviescommissie voor de zui vering vsu: het personeel van de P. E. N. en de P. W. N. in de Provincie Noord-Hol land en dat deze commissie als volgt is samengesteld: J. D. A. M. ten Brink te Alkmaar, voor zitter; dr L. M. v. Dis te Overveen, secre taris; P G. M. Coebegh te Haarlem, lid; ir, J. H Rijkes, te Velsen, lid; J. Oosterling te Haarlem, lid; P. A. Postma, te Haarlem, lid. De naam van 1 lid zal nog nadar worden bekend gemaakt. Voor de zuivering van het personeel van de Prov. Ziekenhuizen ls de volgende com missie samengesteld: Mr. L. Verbeek te Den Haag. secretaris; C. Haeck te Heerhugowaai d. lid. H. A. Pre- nen te Bioemendaal. lid, R. Verbeek te Sant poort. lid; de Voorzitter zal nog nader wor den bekend gemaakt. Een ieder wordt opgeroepen ln het belang van den wederopbouw van het Vaderland, gerechtvaardigde klachten, die eventueel mochten bestaan over-hen. die sinds 10 Mei 1940 in deze Provincie behooren tot het per soneel bovengenoemd, alsmede omtrent hen. die thans als zoodanig fungeeren, in te brengen. De klachten moeten als regel schriftelijk, behoorlijk gemotiveerd en onderteekend worden ingediend bij den Secretaris der Commissies voor het P. E. N. en P. W. N. (Dr. L. M v. Dis, Ramplaan 82 te Overveen. voor het Prov. Ziekenhuis Mr. L. Verbeek p.a. C. Haeck A 53 Heerbugowaard, tel. 231 Oterleek) en wel vóór 15 Juli 1945. Hierbij moeten de naam en het adres van den aan klager en van de eventueel getuigen vermeld worden. Aangeklaagde, aanklager en getuigen kun nen door de Commissie worden gehoord. Bij weigering om te verschijnen kan door mij op voorstel van de Commissie verschijnings plicht worden opgelegd. Amsterdam ontving de Koningin De derde dag der bevrijdingsfeesten te Amsterdam heeft het hoogtepunt ge bracht: de hoofdstad van ons land ontving de Koningin. Reeds heel vroeg in den morgen stelden velen zich op den Dam op en ook overal langs den weg. welken de Vorstin zou volgen stonden groote menschenmassa's. Toen de Koningin bij den betonnen muur bij Diemen arriveerde, werd zij warm toegejuicht door de enthousiaste menigte. De Koningin werd begroet door den waarnemend burgemeester den heer F. de Boer en door generaal Crerar. Hoewel de stoet een andere route volgde dan oorspronkelijk was bekend gemaakt, stonden langs de Weesperzijde en de Stadhouderskade dichte drommen, maar het dichtst waren zij bij de Vijzelstraat. Met den intocht van de Koningin verhelderde ook de hemel. En de regen maakte plaats voor wat zonneschijn. IJMUIDEN HET VISSCHERIJBEDRIJF. Na een gedwongen rus- van zeven maan den is de aanvoer van zeevisch door Ur- ker kustvisscherr weer druk aan den gang. Dezer dagen is de vloot nog uitge breid met motorloggers uit IJmuiden, Katwijk en Scheveningen. De trawlers „Olyi.pia" er, „Rijnstroom" zijn uit Delf zijl te IJmuiden aangekomen, ze vertrek ken deze week naar zee Binnenkort hoop*, men de geheele IJmuider vloot, voor zoo ver die nog in ons land was, van Delfzijl naar IJmuiden ever te brengen. De trawler ..S S. Maria" is met 800 kis ten schol en kabeljauw in de Visschers- haven aangekomen. De arbeiders en kantoorbedienden in 't visscherlibedvijf hebben zich uitgesproken voor de Eenheidsvakbeweging. De be langstelling hiervoor is groot. Op verzoek heeft het oud-bestuurslid J. A. Brandste- der zich bereid verklaard, zijn medewer king te verleenen. HET AFSCHIETEN VAN LICHTKOGELS In ons nummer van Maandag werd de aandacht van de lezers gevestigd op het afschieten van Iichtkogels door de jeugd te IJmuiden. Ook Woensdag werden daar vijf jongens van 1415 jaar naar het politiebureau gebracht, omdat er bij dit gevaarlijk spelletje een groote winkelruit sneuvelde. Zij werden een tijdlang vast gehouden en ernstig onderhouden, waarna zij aan hun ouders werden afgegeven. DAMMEN. De Damclub ..IJmuiden" zal as. Zon dagmorgen in Hotel Vreeburg te Bioe mendaal een vergadering houden, oj, voor bestuuiévtrSciczing. VELSEN DE STAKING BIJ DEN WEDER OPBOUW. Zooals men weet, is over de hoogte van het loon der arbeiders, betrokken bij den wederopbouw, een geschil ontslaan. Er worden thans wel onderhandelingen over deze kwestie gevoerd, maar momenteel is nog geen resultaat bereikt. NAAR DE ARBEIDSRESERVE. De employé's van de hoogovens te IJmuiden. die door de omstandigheden nog op wachtgeld stonden, zijn door het A-beidsbureau opgeroepen. Zij zullen bij de Arbeidsreserve worden ingeschakeld. FEESTEN OP 4 EN 5 JULI. Nederlands Volksherstel organiseert in Velsen een bevrijdingsfeest, dat op 4 en 5 Juli zal worden gehouden. Op 4 Juli is er om 3 uur n.m een herdenking van de gevallenen op Westerveld, waar de burgemeester mr. M. M. Kwint en de heer J. H. Schepers zullen spreken. Op 5 Juli worden er in IJmuiden-O en Sant poort om 10 uur v.m. zoowel in de Heeren duinen (spr. dr. Rutten) als in het Burg. Rijkenscark (spr. A. Verbeek, voorzitter N.V H bijeenkomsten gehouden. In beide plaatsen zijn er des middags optochten en kinderspelen voor de jeugd. Om 9 uur n.m. worden er in Veiserbeek en het Rij- kenspark concerten gehouden. De dag zal in beide plaatsen om 11 uur door een optocht met flambouwen worden besloten. BURGERLIJKE STAND. Geboren H. Aiders, d., Wijk aan Zeeër- weg 34, IJmuiden H, v. Kampen, d., Trompstraat 90, IJmuiden. G C. van Buurt, z„ Van Dalenlaan 38, Santpoort; J. J. Rutte, d Harddraverslaan 9, Sant poort; D. Schoon, d., Tuindersstraat 65, IJmuiden; A. Groen, d., Pianciusstraat 45 IJmuiden; C. de Goede, z., Velserduinweg 232 IJmuiden. Overleden: P. v. Heijst. 41 j., echtgen. van G. W. Smit, Cypressenstraat 30, IJmuiden; G. J. Heijkants, 20 j.. d. van H. Heïjkants en G. Lillo, Cederstraat 40, te IJmuiden. SANTPOORT DE AUBADE Aan de aubade ln het Burgemeester Rij- kenspark werken behalve de koren die wij in een vorig nummer vermeldden, nog mede het kerkkoor der Ned. Hervormde Kerk, het koor van de Herv. Evangelisatie en een dameskoor. HILLECOM II. Z. V. De Hillegomsche Zwem Vereen! ging hield een druk bezochte vergadering. De jaarverslagen van secretaris en penning meester toonden, dat de vereeniging on danks moeilllke tijden ln ledental is geste gen en dat de flnancieele positie gezond is. De heer Sissing werd bij acclamatie her kozen tot bestuurslid, waarna in de vaca- ture-mej. Walraven mej. A. Velthuys be noemd werd. Er werden een zwemcommissle en polo commissie benoemd, teneinde de training zoowel voor de zwemwedstrijden als polo wedstrijden ter hand te nemen. Wat be treft den feestavond zal een feestcommissie spoedig met plannen komen. LEDENVERGADERING A. R. KI ES VEREENIGING Woensdagavond hield de A. R. Kiesver- eeniging haar eerste ledenvergadering na de bevrijding Het oude bestuur werd bij acclamatie herkozen. In de vacature ont staan door het overlijden van den heer R. Veldhuys van Dam van Zanten, werd de heer G. Telkamp gekozen. De vergadering sprak zich uit voor samenwerking met alle Protestantsch-Christelijke groepen Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onzen Zoon WILLEM. J M. VAN OLST. T. C. W. VAN OLST— BöTTGER Zuid-Scharwoude, 20 Juni '45. Dorpstraat B 107. Te koop in Haarlem-Noord EEN WOONHUIS Middenweg en Roemer Vis- scherstraat; een HEEREN HUIS, Jordensstraat en een HEERENHUIS te Driehuis. Adres Makelaar C. VISSER, Bruno Klauwersstraat no, 2, Santpoort (Station). Binnen enkele dagen ontvangen wij: KINDER-SANDALETS 26—31 n KLOMPSOKKEN 30—47. ,De Econoom" nu Kennemerlaan 127, IJm. M. REM, Telef. 5162. VERLOREN oud-Holl. zilv broche, aandenken, gaande v. Ziekenfondsgebouw n. Kenne mer-Apotheek Wijk a. Zeeër- weg. Ter. te bez. teg. bel. bij Te koop gevr. 1 paar WANDELWAGENTJE, z. g. a. n. Kinderstoel er. hob belpaard te ruilen v. dames rijwiel met goede banden De Vos, Casembrootzijstraat 10. Nationale potpourri 1945 Zes maanden waren wij vnn hier Dat was voor ons heusch geen plezier Maar nu wij weer in IJmuiden zijn Vinden wij dat dubbel fijn Wij gaan weev door op denzelfden voet En geven U hooge prijzen voor Tvveedehandöoh goed! GEBR. DE RUIJTER Trompstraat 35. IJinniden-Oost Nel van Kempen gedipl. pédicure en manicure. Thuis te ontbieden. KERKPLEIN 2 VELSEN, WIE RUILT 1 paar bruine Dames sportsch. m. 39 voor kindersch. m. 21. Hofman, AAI. Bellstraat 54, Ura*i<i«Q- MEISJESSCH. m. platte hak, m 38, ruilen voor 1 paar heerensch. m. 43-44 Jasperse, Planciusdw.straat 11. GEVRAAGD NET MEISJE voor heele dagen. Leering, Hagelingerweg 65. Santpoort. Te koop gevr. g. onderh. electrische WASCHMACH. De Haan, Wijk a. Zeeërweg 38, IJmuiden. Korver, Planciusstr. 9, IJm. Muziekhandel „Beethoven' Kennemerlaan 149, IJmuiden Wij hert>ben de eerste nieuwe muziekstukken ontvangen Thank you boys! Punaise en lint Holland op z'n best Het leven gaat vertier Amsterdam is Havenstad De Illegale Soldaat Tevens groote sorteering ENGELSCHE SCHtLAGERS Dansschool R. MARTENS INSCHRIJVING VAN LEERLINGEN A.S. DINSDAG 3 JULI VAN fi-9 N.M. Aparte clubs van R.K., scholieren en gehuwde* EDISON' PLEIN" 1, IJMUIDEN

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 3