Haarlems Dagblad Volksopvoeding. Hef Koninklijk bezoek aan Amsterdam 59e Jaargang. No. 18063 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplcin 37. Haarlem. XJmuiden, Kennemerlaan 154. Tel.: Dlr.-Hoofdred. 15054, Adm. 10724. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Vrjjdag 29 Juni I91S Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: per week 31 cent. per kwartaal 4.- Tel.: Redactie 10600, Expeditie 14825. De nieuwe, vooruitstrevende geest, die tot onze blijdschap zoo sterk spreekt uit de regeeringsverklaring van het kabinet- Schermerhorn, komt ook krachtig tot uiting ten aanzien van het departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen. Zoo krachtig, dat wij verwachten kunnen dat het woord Onderwijs in de betiteling van dit departement eerlang wel door Volksopvoeding zal worden ver vangen. De minister-president heeft im mers verklaard dat „maatregelen zullen woroen getroffen om dit departement te maken tot de centrale plaats, vanwaar uit in dc toekomst de volksopvoeding in den breedsten zin kan worden bevorderd. Het onderwijs in de engere beteekenis des woorös, de opvoeding in den ruimeren zin en de zorg voor de Nederlandsche be schaving zullen daartoe als terreinen, welke elk afzonderlijk de grootste aan dacht verdienen, niettemin nauw verbon den moeten zijn." Wij begroeten deze uitspraak met vol doening Die neemt toe als wij den mi nister-president hooren verklaren, dat de pas afgetreden minister van Onderwijs, dr. Bolkestein, zijn volledige plannen tot reorganisatie van het onderwijs tot uit voering gereed zal maken, dat die plan nen zijn aangevuld met en verdiept zijn door in de Angelsaksische landen opge dane ervaring en dat de voor te stellen maatregelen zoowel biijk zullen geven van groote deskundigheid, als van de door de regeering zoo gewenschte toenadering tusschen opvoeding en onderwijs. Wij vormen een %'olk. dat door zijn aan leg en geest georiënteerd is naar het Wes ten, maar dat niettemin ook invloeden van andere zijden heeft ondergaan. Som mige, in het bijzonder de Fransche, hen ben tot ons voordeel gewerkt. Ons onder wijs heeft evenwel in zooverre anderen invloed ondervonden, dat het zich steeds meer op de uitsluitende verwerving van kennis is gaan toespitsen. Dit heeft op den duur tot opdrijving geleid, tot het vol proppen van kinderhoofden met steeds meer parate kennis. Kinderhersens zijn elastisch en kunnen dus heel veel opne men. maar in de jaren voor den oorlog begon het stelsel steeds grooter tegenstand te ontmoeten. Het paste niet bij ons. In de ondei wijskringen zelf rees verzet ertegen. Ondür de ouders nam, nevens het protest tegen de overlading met leerstof, het be sef '.oe dat de lagere school aan de eigen lijke opvceding hunner kinderen niet veel deed en de middelbare school er nauwe lijks meer aan toe kwam. Want er was geen tijd voor. Bovendien beklaagde men zich erover, dat zoo bitter wein.g voor lichting werd gegeven omtrent h"t maat schappelijk leven, waaraan het kind later act.cf zou moeten deelnemen. Daar was ook geer. tijd voor. Ik heb in mijn ambteloozen tijd een boek geschreven over journalistiek in de jaren 19101940, eerst in Nederland, dan tn Frankrijk, daarna in Engeland, ten slotte weer in Nederland. Het is mijn En gelsche periode geweest, een ruim vijf jarige periode, die mij heeft geleerd, dat de Engeische school met haar toespitsing op karakter-opvoeding groote voordeelen heeft boven de Hollandsche met haar toe spitsing op kennis. Die ervaring heeft mij ertoe genoopt, er in de jaren voor dezen oorlog hoofdartikelen over te schrijven en er ock in dat tijdens de bezetting geschre ven boek (dat naar ik hoop spoedig zal moger. verschijnen) weer op in te gaan. Dr. Boikestein heeft nu ook vijf jaar in Engeland gewerkt. Het is een geluk voor ons geweest dat niet alleen aan journa listen, maar nu ook eens aan een van onze deskundigen op onderwijsgebied dit voor recht .s ten deel gevallen. Het bewijst opnieuw, dat ten voordeele van land en volk buitenlanasche ervaring moet wor den opgedaan ook door de vakspecialis ten. Zijn zij bovendien nog minister, dan is groote directe winst bijna verzekerd, 'laar df-t is natuurlijk een zeldzaamheid. D.e w-nst danken wij nu tegen hun be doeling in. wel te verstaan aan de Duit- schers. Vroeger heeft in ons land een eigen wijze zi lfgenoegzaamheid over ons onder, wijs bestaan. Daar zijn wij grootendeels van bevrijd geraakt. In dien tijd van zelf genoegzaamheid werd het Engelsche on derwijs bespot, want de Engelsche kinde ren leerden te weinig en deden teveel aan sport l ot ontdekt werd, dat de Engelschen zooiels als een opvoedings-stelsel toepas ten, en zeker niet minder in de wereld presteerden dan de onzeen dat wij veel te weinig aan sport deden, waarin een hoogst belangrijk opvoedend element ligt. als zij ir. de juiste sfeer wordt na gestreefd. Hetgeen wij ook niet deden en nog moeten leeren. Het zou onzin zijn te beweren, dat alles op de Enge:sche scholen goed en alles op de onze verkeerd is. Het zou dwaasheid zijn te cotkrnnen dat wij vele uitsteken- oe leerkrachten bezitten, die prachtig werk voor de jeugd hebben gedaan en nog doen, ondanks een stelsel dat hun dat niet gemakkelijk maakt. Ik heb trou wens a, gezegd dat in onderwijskringen 7.eif veel verzet gerezen is. De fout ligt bij het stelsel. Het is een sterk bewijs van den vernieuwenden en ondernemenden geest, die deze regeering bezielt, dat zij' opvoeding in den breedsten zin boven onderwijs in engeren zin wil stellen en zich ook daarmee oriënteeren op het Wes ten, waartoe wij behooren. R. P. Lijken van 5 gijzelaars gevonden. In de bosschen bij Goirle (N.-B.) op en kele honderden meters van de Belgische grens, zijn de lijden gevonden van de eerste vijf gijzelt die op 15 Augustus 1942 vielen als s)*c»»t*-ffers van de Duit- sche terreur Oneer hen bevonden zich drie vooraanstaande Rotterdammers, t.w. de lieeren Willem Ruys, directeur-gene raal van de Rott. Lloyd: Chr. Bennekers, hoofdinspecteur van politie en mr. Rob. Baelde. De andere slachtoffers waren: mr. O. E. G. graal van Limburg Stirum, uit Arnhem en baren Alex Schimmelpenninck van der Oye uit Noord Gouwe (Z.) Zooals men zich herinneren zal, was er op 7 Augustus 1942 een bom neergelegd op het spoorweg-viaduct te Rotterdam ter hoogte van Oe Meent. Het projectiel ont plofte ontijdig, doordat een fietsende spoorwegman toevallig tegen een draad reed waarmede het projectiel aan de rails bevestigd was. De geringe uitwerking be wees, dat de vervaardiger zeer oppervlak kig te werk was gegaan. Generaal Chris tiansen meende er echter een daad van terreur in te moeten zien en hij stelde een termijn van zes dagen binnen welke de dader zich moest melden. Gebeurde dit niet, dan zou een aantal gijzelaars worden neergeschoten. Deze mededeeling drong ook door in het kamp van Gestel en dat van Haren In den nacht van 14 Augustus werden de heeren Ruys en Ben nekers, die in Haren vertoefden, naar Gestel overgebracht, en evenals de andere drie uitgekozen slachtoffers werden zij in een afzonderlijke kamer opgesloten, waar zij een afscheidsbrief mochten schrijven en geestelijken bijstand ontvangen. Inmid dels waren eenige hooge Duitsche officie ren gearriveerd, die van het komende gruwelijke schouwspel getuige wilden zijn. Kort daarop werden de gijzelaars geëxecuteerd. Maar niemand zou geweten hebben waar hun lijken verborgen waren, indien niet een toevallige omstandigheid een Nederlandsche getuige in de buurt had gebracht van de plaats der executie. Thans zijn de kuilen, waarin de lijken waren geborgen, opengemaakt. De familie heeft de slachtoffers aan de gevonden goederen herkend, zoodat hun identiteit vaststaat. De stoffelijke resten zijn naar de algemeene begraafplaats te Tilburg overgebracht. Als een bewijs dat er in die Augustus dagen slachtoffers moesten vallen om het Nederlandsche volk te intimidee- ren moge dienen, dat er eenige dagen vóór de executie een verdachte van den spoorwegaanslag gearresteerd was, die echter pas verhoord werd toen het drama in de Rovertsche bosschen zich had afge speeld. De aanval op Balikpapan Ook Indië heeft zijn „Vliegende Hollander' De aanval op Balikpapan door vliegtuigen en marinevaartulgen waarvan een dezer da gen melding is gemaakt geschiedde op klaarlichten dag, seint de correspondent van A.N P.-Aneta die deze actie van een Austra- lischen liberator uit heeft waargenomen. Hij vervolgt: wij verlieten tegen het aan breken van den dag onze luchtmachtbasis ergens in de Halmaheira-groep, om Balik papan zijn dagelijksche lunch te bieden, na melijk bommen voor de Japanners en strooi biljetten met het laatste nieuws voor de Indonesische bevolking. De bommen gingen het eerst omlaag op Japansche batterijen op een der heuvels bij Balikpapan. Het doel werd degelijk bestookt en getroffen, waar door een nieuwe reeks branden aan die, welke aan de zeezijde van deze petroleum- stad gesticht zijn, werd toegevoegd. Na de bommen gingen de strooibiljetten omlaag. Duizenden exemplaren van het Ma- leisch Dagblad ..Indonesia", twee pagina's druk in oranjeomlijsting, fladderden precies op de s{ad neer. Balikpapan is, zooals ik dit heb kunnen waarnemen, een vreemde, verlaten stad ge worden, terwijl voor de kust geallieerde schepen een oogje in het zeil houden. Het geschut dezer schepen had even voor dat wij arriveerden dit gebied gebombardeerd en wij zagen dichte zwarte rookwolken omhoog stijgen uit de getroffen doelen. Onze formatie, die dertien Australische en Amerikaansche squadrons sterk was, voeg de nog meer rook en vlammen toe aan wat door de marine veroorzaakt wa^ Wij zagen de oliebronnen fel branden, terwijl de Ja pansche stellingen vernield weiden, die nu al zeven weken lang vrijwel onafgebroken bestookt zijn. Ditmaal ondervonden wij in het geheel geen tegenstand van het Japan sche afweergeschut dat den dag tevoren nog maar zwakke teekenen van leven getoond had, waaruit wij de conclusie mogen trek ken, dat nu eindelijk het verdragende Japan sche afweergeschut door de onafgebroken bombardementen is uitgeschakeld. Over den strijd in O.-Azië wordt meege deeld, dat Amerikaansche troepen een lan ding hebben verricht op zes eilandjes van de Noordelijke Marianen en op hun bases zijn teruggekeerd na de eilanden te heb ben verkend als mogelijke noodlandingster reinen voor geallieerde vliegers die terug- keeren van luchtaanvallen op Japan. Er wa ren geen teekenen te vinden van eenige Japansche bezetting op deze eilandjes, zoo dat de Amerikanen geen schot behoefden te lossen. De groep is gelegen op duizend mijl ten zuiden van het Japansche vasteland. De troepen hebben vele inlanders van de eilanden meegenomen naar Saipan om hen een medische behandeling te laten onder gaan. De Marianen vormen een Noordelijke en Zuidelijke groep. Tot de Zuidelijke groep behooren o.m. Goeam en Saipan. Op Mindanao een der Philippijnen hebben de Amerikaansche troepen, in het gebied van Davao de steden Kabangay en Enapan ingenomen tijdens hun opmarsch in Noordelijke richting. Een onverwachte tochf van Hare Majesteit door de volksbuurten. De laatste der drie feestdagen in Amster dam is Donderdag het gloriepunt geworden door het bezoek van de Koningin. Na de aankomst van H M.. waarover wij in ons vo rig nummer reeds iets mededeelden, had op den Dam de groote parade der Canadeezen plaats waaraan veel troepen en eenige mu ziekkorpsen deelnamen o.a. doedelzakspelers Commandant der parade was brigadier Bell Swing. Veel troepenafdeelingen voerden ma teriaal mede. ook zware stukken geschut, tanks. enz. Op de tribune hadden vele genoodiEden een plaats gevonden. De Dam was verder overvol met belangstellenden, die enthou siast het militaire schouwspel gadesloegen. Aan het défilé voor de Koningin namen vele vereeniglngen. meest uit de hoofdstad, deel. verder waren er vertegenwoordigers van tallooze groepen uit de bevolking. Ook uit de Illegale beweging, o.a. deelnemers aan de proteststakingen tegen de vervolging der Joden en het wegvoeren van arbeiders naar Duitschland. In totaal waren er 15.000 deel nemers. voorts werden 120 praalwagens mee gevoerd. De meeste dezer wagens hadden be trekking op de ellende en de onderdrukking in den bezettingstijd. Tijdens de parade en het défilé werd de Koningin herhaaldelijk toegejuicht. 's Middags heeft de Koningin in de groote burgerzaal verscheidene personen ontvangen o.a. den wnd. Commissaris van N.-Holland baron dr. J. E. de Vos van Steenwijk en den eersten commandant der Canadeezen ln Am sterdam. Tegenover het Amsterdamsche ge meentebestuur gaf H M. haar bewondering en waardeering te kennen voor de houding die de Amsterdammers in den oorlogstijd hebben aangenomen. Aan de spoorwegman nen gaf H.M. te kennen, dat zij den moed en de volharding van het spoorwegpersoneel op prijs gesteld heeft. Voor het verlaten van Amsterdam heeft de Koningin voor een verrassing voor de be volking gezorgd. Geheel onvoorbereid heeft H. M„ ontroerd door de hulde die liaar ge bracht was, een groote rijtoer gemaakt om de verslering in alle buurten in oogen- schouw te nemen. Het eerst reed men door de oude Jodenbuurt. Het gerucht dat de Ko ningin zou komen verspreidde zich zeer snel zoodat in vele straten nog dichte hagen menschen stonden die H.M. toejuichten. Te meer omdat in verschillende wijken reeds feesten georganiseerd waren zoodat er al velen op de been waren. In smalle straten was het zoo vol van geestdriftige belang stellenden dat H.M. moeite had te passeeren. Door de Jordaan werd naar het Frederik Hendrikplantsoen gereden waar een herden- klngsteeken is opgericht ter nagedachtenis Hoe de Koningin bericht der capitulatie ontving. Nu het contact met het Zuiden hersteld is wordt vernomen hoe de Koningin het be richt der capitulatie hoorde. Het bericht werd vernomen door de radio. Een der ad judanten bracht H M. het bericht toen zij confereerde met den chef van het militair gezag. Ontroerd hoorden H. M. en Prinses Juliana het bericht, dat de bevrijding In hield van zoovele landgenooten. Toen de Koningin de gelukwenschen van haar stafleden in ontvangst nam, dee' e men haar mede, dat een groote menigte menschen op weg was naar haar buitenver blijf. Onmiddellijk verklaarde zij zich bereid hun gelukwenschen in ontvangst te nemen. De bloemstukken, die men haar had gezon den toen zij een paar dagen tevoren was aangekomen, werden naar buiten gedrag*n op het bordes, kaarsluchters daaromheen opgesteld. In het gebouw werden alle lam pen ontstoken, in den tuin de koplamoen der auto's, die met hun felle licht het bor des beschenen, waarop onze landsvrouwe, gekleed in een witten mantel, temidden der bloemen de spontane hulde in ontvangst nam Het moet een onvergetelijk tafereel ge weest zijn. Hare Majesteit begroette de menschen: ..Ik ben verheugd dezen dag met u te zi'jn. Leve het vaderland Iedereen drukte zii de hand. Urenlang stroomden de uitbundige Brabanders het donkere park binnen. Men hief het volkslied aan. Jubelde en zwaaide met vlaggen. Tot laat in den nacht duurde dit feestbetoon. En telkens weer informeer de de Koningin of er nog meer menschen kwamen, want zij wilde niemand voor het hoofd stooten. niemand onbegroet huis waarts laten keeren. Tot laat ln den nacht nam zij deze hulde in ontvangst Toen de laatste groep het park verlaten had, de laat ste jubelklanken waren verstorven, het Dark hek werd gesloten, trok de Koningin zich in haar werkkamer terug voor het voleinden der besprekingen. Haarlemkrijgtweerboomen Als er gas is. Door de burgerij zijn dezen winter zeer veel boomen in de Haarlemsche straten ge kapt om de kachel brandende te houden. Er is wel geen officieele telling gehouden maar de directeur van den dienst voor den Hout en Plantsoenen schatte dat van de 15000 boomen. die voorheen het Haarlem sche stadsbeeld verfraaiden, er ongeveer 10 000 geveld zijn. Gelukkig waren het meest Jonge boomen. maar toch waren er ook exemplaren van 25 en 30 cM. dikte onder. Het plan bestaat Haarlem weer. zoo gauw dat mogelijk is. met nieuwe boomen te beplanten. Met het najaar zal daarmee begonnen worden. Tenminste zoo werd ons gezegd als Haarlem dan gas heeft en er ook geen kolennood meer heerscht. want anders is het immers toch een hope loos geval en is het maar beter nog te wachten. Als er weer zonder gevaar boomen ge plant kunnen worden zal. zoo gauw de grondgesteldheid dit toelaat, met het werk begonnen worden. De gemeentelijke kwee- kerij heeft zelf vrij veel boomen in voor raad en bovendien heeft men tijdig con tracten met particuliere kweekers afgeslo ten, Het nieuwe materiaal is dus beschik baar! van de gevallen strijders, waar even werd stil gehouden. In de Apollolaan verliet HM. even de auto om bij het monument voor de gefusllleerden een krans te leggen. Na deze rondrit vertrok H M. naar Apel doorn. Het bevrijdingsfeest van Amsterdam werd Donderdagavond besloten met een vuur werk aan de Stadionkade. Koninklijke Verjaardag Prins Bernhard 34 jaar. Vandaag vlaggen wij weer. ditmaal Ier eere van den verjaardag van Z K H. Prins Bernhard. Onze hartelijke gelukwenschen gaan uit naar den jarige, die zich een waren Prins der Nederlanden heeft ge toond in de zwaarste beproevingen, die 'ons land en volk sinds eeuwen ten deel waren gevallen. Na den blijden, onbe- zorgden tijd van zijn jonge huwelijk met Prinses Juliana, in die eerste jaren ge zegend met de geboorte van twee kinde ren, trof de bittere ernst des levens ook het jonge Prinselijke gezin. Van Prins Bernhard werden groote geestkracht en toewijding gevergd. Hij gaf zich tenvolie aan de Nederlandsche zaak, trad in nau we samenwerking met de verzetsbewe ging in ons land nadat hij in het buiten land voortdurend voor de zaak van onze bevrijding had gewerkt en nam op 6 Sep tember 1944 het bevel over de Binnen- landsche Strijdkrachten op zich. In ge regeld contact met de commandanten der geallieerde legers kwam hij op voor de Nederlandsche belangen. In de onder handelingen met de Duitschers, die leid den tot hun volledige capitulatie in Ne derland, nam hij een belangrijk aandeel. Zijn initiatief leidde o.a. tot het uitwer pen van voedsel door de Royal Air Force voor de hongerende bevolking van West- Nederland. Hij neemt thans een groot aandeel in den opbouw van het nieuwe, moderne Nederlandsche leger. Dus hebben wij redenen te over om Prins Bernhard dankbaar te zijn. Onze gelukwenschen op dezen dag richten zich, behalve tot den jarige zeif. tot de Ko ninklijke Familie in haar geheel. Met groote opgewektheid werd vandaag ook in Haarlem en omgeving de verjaar dag van Prins Bernhard gevierd. Reeds vroeg in den morgen werd in alle straten de vlag uitgestoken en vele mensehen tooiden zich met Oranje zoodat de her innering aan den bevrijdingsdag bijzonder levendig werd. Ook sierde, evenals vijf jaar geleden, een witte anjer menige jas en mantel. De R.K. Harmonievereeniging „Eupho- nia" te Overveen, gecombineerd met de Spaarnestad-Harmonie en het trommel- korps van de Kathedrale kerk St. Bavo, maakte vanmorgen onder leiding van den heer J W. Lefèber een muzikale wande ling door de stad, die besloten werd met een concert op de Groote Markt Om 31 uur v.m. werd op de Groote Markt een défilé van de oorlogsvrijwilligers uit de B.S. van Gewest 12 gehouden, dat werd af genomen door den heer E v. Vollenhovcn. Gew. Comm B.S. Op het bordes van het stadhuis stonden de burgemeester, de heer M. a. Reiimlda en de vier bataljonscomman danten Ongeveer 200 B.S.-ers namen aan het défilé deel. leder bataljon van gewest 12 had 1 peloton (36 man) gestuurd De defl- leerende troep stond onder commando van compagniescomm. Ie comp. IVe bataljon j. a Zimmerman. Het fanfarecorps EudUo- nia-Spaarnestad-Harmonle en enkele roffe laars van de padvinders verleenden assis tentie, Hedenochtend vond bij het monument aan de Westergracht een kransleeglng plaqts. De eerewacht werd door 2 pelotons van 'de B.S. betrokken. Tusschen twaalf uur en half één speelde de heer H. W. Hofmeester op het carillon vaderlandsche liederen. Vanavond zou bovengenoemde vereeni- ging wederom een muzikale wandeling door de stad maken, waarna in de muziek tent op de Groote Markt een concert zou worden gegeven. Plechtige herdenking van gevallenen. In Haarlem-N. vond Donderdagavond een plechtige herdenking plaats van hen. die voor het Vaderland bij de j. Gijzenbrug hun leven lieten. De plechtige herdenking werd ingeleid door den heer G. H. Köhnke, voorzitter vat* het comité „Centrum Noord", die een korte toespraak hield tot de honderden aanwezi gen die zich op het Soendaplein hadden ver zameld en waarin hij wees op de plicht eerst aan onze gevallenen te denken vóór de be vrijding te vieren. Na het spelen van het: Wilhelmus en het hijschen van de vlag begaf men zich op weg naar de plaats bij de Jar* Gijzenbrug, waar de mannen van het verzet zijn vermoord. Hier werden, na het roffelen van de trommels door de padvinders en t minuut stilte, kransen gelegd door den na mens de nagelaten betrekkingen. Dr. r.r d. Voet hield een korte herdenk - Kinderen uit Haarlem-N. brachten de plechtigheden een ontroerend.; hulde. De orkestklassen van hei li -nis Muziekinstituut en enkele koren o.l v de hee ren Karei Mengelberg en Nico Hoogerwerf zorgden voor stemmige muziek, w.o. „Zor- gennacht" van N. Hoogerwerf, gecompo-t neerd in het concentratiekamp te Vughti Onder de aanwezigen bevonden zich de hee-: ren Townmajor Labouchère Sparling. E v. Vollenhoven, Gew. Comm. B.S. cn Kapitein dr, P. J. Bouman van het M. G,

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1