Haarlems Dagblad De Rotterdamsche Staki ng. Kort en bondig. 59e Jaargang, No. 18069 Bureaux: Groote Houtstr. 93 en Soendaplein 37. Haarlem. JJmuiden. Kennemerlaan 154. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724. Directeur-Hoofdredacteur: Itobert Pee re boom Vrijdag 6 Juli 1943 Uitgave van de Stichting Voorlichting te Haarlem. Abonnementen: per week 31 cent. per kwartaal 4.- Tel.: Redactie 10600, Expeditie 14825. Gisteravond kwam het bericht, dat de •wilde staking in de Rotterdamsche haven is geëindigd. Er werd aan toegevoegd dat <le eenheidsvakbeweging als eisch had ge steld, dat de eischen der arbeiders vóór 26 Juli moeten worden ingewilligd. Ge beurt dat niet, dan zal zij zich gedrongen zien opnieuw een staking, ditmaal een landelijke, te proclameeren. Het conflict is dus nog niet opgelost. Ik herinner eraan dat van arbeiderszijde twaalf eischen waren gesteld, dat de loonsverhooging reeds was ingewilligd en dat tot de overige behoorde, dat de arbeiders allen tot de eenheidsvakbe weging zouden toetreden. Door den minis ter-president is de onaanvaardbaarheid van dien eisch in het licht gesteld. Ieder heeft de vrijheid tot de organisatie toe te treden, die hij verkiest. Er is over de andere eischen, die tot de werkgevers gericht zijn. ook nog geen overeenstemming. Maar de wilde staking is van de baan en het overleg, waarmee men had moeten beginnen eer het tot een staking kwam, kan nu gehouden worden. Dit is het resultaat van het vastberaden optreden van de regeering. De radio-rede van den minister-president had geen on middellijke uitwerking, daar de volgende stap van overheidswege wel. Toen burge meester Oud vrijwilligers uit de bevolking opriep om de schepen te lossen, was het uit. Daarbij had de Unie van samenwer kende vakorganisaties een dringend be roep op de stakers gedaan, om weer aan het werk te gaan. Er is geen twijfel aan dat de oproep van vrijwilligers succes zou hebben gehad. Niet alleen omdat de voedselvoorziening door deze wilde staking in gevaar werd gebracht, maar ook omdat wij niet den dwang van deze of gene minderheid wil len aanvaarden. Het was voor de regee ring, al binnen een week na haar eerste optreden, een beslissend moment. Haar houding heeft bewezen dat zij inderdaad zal regeeren en het gevolg moet in den lande de rustgevende zekerheid wekken, dat er een vastberaden centraal gezag is. De na de bevrijding ingetreden gezags crisis heeft daar steeds sterker naar doen verlangen. Te verwachten is dat het nu verdere bevestiging zal vinden in volledige ordening van bevoegdheden Als, hopelijk binnen weinige weken, het Noodparle- ment zal kunnen optreden, zal voorts een controlemiddel op het regeeringsbeleid zijn ingesteld, dat onontbeerlijk is voor de verzekering van een democratisch be leid. Het ingrijpen van de regeering in Rot terdam heeft tevens getoond, dat het haar ernst is met haar plannen tot het scheppen van rechtvaardige sociale ver houdingen. Zij heeft de daad bij het woord gevoegd en zoowel tot de werkgevers als tot de arbeiders duidelijke taal gesproken. Zij had gehoopt, dat werkgevers en werk nemers rondom de tafel zouden zijn gaan zitten om te overleggen welke mogelijk heden er waren, om tot menschwaardige toestanden te geraken. Van werkgevers zijde werd evenwel de oude methode van voortwerken, totdat er van arbeiderszijde bezwaren waren ingebracht, toegepast. Er werd geprobeerd hoever men kon gaan; er werd geweigerd en daarna toch toege staan, wat de loonen betrof. Dit critiseer- de de regeering scherp. Zij noemde het zwak beleid. En zij verweet den arbeiders, dat zij evenmjn den juisten weg hadden gevolgd en door toepassing van dwang, zonder zich eerst tot bevoegde zijde te wenden, hun eischen trachtten af te dwin gen. Daarbij werd in dit geval bijzonder onverantwoordelijk gehandeld, doordat de voedselvoorziening des lands ermee in gevaar werd gebracht. Laat ons hopen dat dit Rotterdamsche stakingsconflict zegenrijke gevolgen voor ons volk zal hebben. Het heeft de gelegen heid geboden om den weg te wijzen naar nieuwe sociale verhoudingen. Die gelegen heid is te baat genomen. En wat ook ont breken moge in dezen tijd, er is geen ge brek aan aandacht. De openbare meening luistert scherper dan ooit te voren. Er is een drang naar herstel en vernieuwing, een drang naar betere verhoudingen. Dit verklaart de intense belangstelling voor het Rotterdamsche conflict Als er ooit een tijd geweest is, waarin nieuwe op vattingen baan kunnen breken en haar pleit blijvend winnen, dan is het wel deze. Het is een moeilijke overgangstijd, vol verwarring en ontwrichting. Maar de vel den zijn wit om te oogsten. R P- ROOFMOORD TF, ENSCHEDÉ Achter een woning in de Zwanensteeg te Enschedé zijn begraven gevonden de lijken van twee zusters en een broer van Beek. menschen van 55 tot. 65 jaar. Zij zijn 10 weken geleden vermoord. Twee mannen zijn aangehouden; de hoofddader, een 29-jarige, heeft een bekentenis afgelegd. De moorde naars hebben f 3000 gestolen. De misdaad bleef zoo lang verborgen doordat de buren dachten dat het gezin afwezig was. Wekelijksch radiokwartier min. president. Het ligt in het voornemen van den mi nister-president binnenkort te beginnen met des Vrijdagsavonds van 9 uur tot kwart over 9 voor de radio het woord te voeren tot het Nederlandsche volk en daarbij vraag stukken van regeeringsbeleid te hespreken en toe te lichten. Balikpapan een geheel verwoeste stad. De Australiërs hebben Manggar, een vlieg veld op 10 mijl ten N.O. van Balikpapan veroverd. Andere Australische afdeelingen rukken het binnenland tn en zijn doorgedron gen in de Japansche verdedigingswerken in het gebied der Pandenserai olieraffinaderij ten Noord-Westen van Balikpapan. De troe pen werden gesteund door Amerikaansche en Australische vliegtuigen, die zoowel van het land als van vliegdekschepen opstegen. De geallieerde vloot heeft de Japansche stellingen in het binnenland beschoten. De Japansche hoofdmacht is langs de kust naar het Noorden teruggetrokken onder druk van tanks en artillerie naar het laatste olieveld op Borneo, dat nog in Japansche handen is. Bommenwerpers en jagers hebben bij een vlucht over Zuid Kioesjoe drie watervlieg tuigen vernield zonder eenlge tusschen- komst van Japansche zijde. In Juni is een Japansche scheepsruimte met een inhoud van 164.800 ton tot zinken gebracht of erns tig beschadigd door de luchtblokkade. De Amerikaansche luchtmacht opereert thans tegen het Japansche moederland van Okinawa af. BALIKPAPAN UITGESTORVEN. De stad Balikpapan is thans een kerkhof gelijk aldus een speciale A.N.P.-Aneta-cor- fespondent en het is moeilijk te gelooven, dat hier temidden van deze ruïnes en wrak stukken en pumhoopen van de prachtige Mohamniedaansche moskee, cen-naal een der levendigste centra uit het Verre Oosten stond. In nog geen vier weken tijds is hier door vriend en vijand meer verwoest dan dc Nederlanders in tientallen jaren hebben kunnen opbouwen. Deze verwoeste stad leek veriatener en nog intenser beschadigd dan de martelaarsstad Manilla, waar althans nog eenige overlevenden de stad verleven digden. In Balikpapan was het eenige teeken van leven een uitgehongerd nog door het bom bardement verdoofd hondje dat uit de wrak stukken van een Japansche militaire auto kroop. Woensdag was er tenminste nog levendig geknetter van vlammen, terwijl zwarte rookwolken uit de brandende olie opstegen, maar nu ligt de stilte als een tijk- Inlevering vreemd geld. Beschikking van den Militairen Commis saris in de provincie Noord-Holland d.d. 6 Juli 1945. De Militaire Commissaris in de provincie Noord-Holland, mede uitoefenende de be voegdheden. toegekend aan het Militair Ge zag in het vorengenoemde deel van het in bij zonderen staat van beleg verkeerende grondgebied van het rijk in Europa. Gelet op de desbetreffende bepalingen van besluit registratie vreemd papiergeld (K. B. E. 91) en van het besluit inlevering vijan delijk vreemd papiergeld (K BE. 92). Besluit te bepalen als volgt: De Ingevolge bovengemelde Koninklijke besluiten verplichte aanbieding ter registra tie van vreemd papiergeld en inlevering van vijandelijk vreemd papiergeld dienen door houders, wonende of verblijf houdende in Noord-Holland, onder vertoon van een be hoorlijk legitimatiebewijs, te geschieden binnen het tijdvak van 9 Juli tot en met 20 Juli 1945 bij een der bankinstellingen in deze provincie. Amsterdam, den 6en Juli 1945. De Militaire Commissaris in de provincie Noord-Holland, de Luitenant-Kolonel C. W. A. SCHUR.M ANN TOELICHTING 1. Registratie van vreemd papiergeld: De registratieplicht heeft slechts betrek king op niet vijandelijk vreemd papiergeld De registratie omvat dus wel papiergeld van geallieerde en neutrale landen en o.a. niet marken en lires. Bij de registratie moet het vreemde papiergeld aan de bank worden ge toond en moet door deze worden gecontro leerd of het voorgelegde geld in waarde en coupures overeenstemt met de aangifte. 2 Inlevering van vijandelijk vréémd pa piergeld. De inleverlngspllcht heeft betrekking op muntbiljetten èn bankbiljetten, uitgegeven door of vanwege mogendheden, waarmede het Koninkrijk der "Nederlanden zich te eeniger tijd na 10 Mei 1940 in staat van oor log bevindt of heeft bevonden, of welker ge bied met vijandelijk gebied op een lijn is gesteld, te weten van de navolgende mo gendheden: Dultschland, Italië. Japan. Slo wakije. Roemenie. Bulgarije. Hongarije. Fin land. Thailand. Indo-China. Onder vijandelijk vreemd papiergeld val len mede relchskredltkassenscheine en tij dens de bezetting van Duitsehland door de geallieerde legers in omloop gebrachte marken. Voor de registratie en inlevering moet ge bruik gemaakt worden van de daartoe be stemde formulieren, welke bij de bankin stellingen, genoemd in de desbetreffende be schikking van provinciaal militaire commis sarissen d.d. 6 Juli 1945. verkrijgbaar zijn. De formulieren moeten duidelijk en in drievoud worden opgemaakt. Het órigineele exemplaar wordt door de bank Ingeleverd bij de Nederlandsche Bank. welke de formu lieren namens den militairen commissaris van Noord-Holland in bewaring neemt. Het tweede exemplaar blijft bij de bank be rusten. Het derde exemplaar wordt, door de bank geteekend. aan den registrant en aan hem. die inlevert, overhandigd. De omstandigheid, dat vreemd bankpapier reeds ls aangemeld krachtens de deviezen- voorschriften. die tijdens de Duitsche bezet ting hebben gegolden, ontheft de tegen woordige houders in geenen deele van den plicht tot registratie. Strafbepalingen: 1. Opzettelijke overtreding, niet nako ming. verhindering of belemmering van de uitvoering van bij of krachtens dit besluit gegeven Voorschriften wordt gestraft met gevangenisstraf van ten hoogste vier Jaren of geldboete van ten hoogste tienduizend gulden. 2. Nlet-opzettelijke overtreding, niet na koming. verhindering of belemmering van de uitvoering van bil of krachtens dit be sluit gegeven voorschriften wordt gestraft met hechtenis van ten hoogste een Jaar of geldboete van ten hoogste vijfduizend gulden. wade over de stad. Een stilte, die slechts nu en dan onderbroken wordt door het gekef van onze artillerie. Het is duidelijk te zien dat de Japanners allen tijd hebben gehad om te evacueeren en de geheele inheemsche bevolking van vijfendertigduizend personen voor zich uit te drijven naar de krachtig versterkte stel lingen ten Noord-Oosten der stad waar wij spoedig contact met hen zullen maken. De aanvallen op Japan en Korea gaan ononderbroken door. GEDISTILLEERD In de pers zijn berichten verschenen dat spoedig meer gedistilleerd verkrijgbaar zou zijn. Men verzekert ons evenwel dat dit on juist ls. Tot eind 1946 wordt slechte 1/4 verstrekt van het geleverde in 1939 en daar van moeten dan nog verschillende verplichte leveringen af. o.a. voor de geallieerde troe pen. de koopvaardijvloot en export. Voor verkoop in winkels en cafés ls dus slechte een beperkte hoeveelheid beschikbaar. Havenstaking te Rotterdam geëindigd. Naar men ons mededeelt, is de staking in de Rotterdamsche haven geëindigd. De een heidsvakbeweging heeft echter bij deze be ëindiging als voorwaarde gesteld, dat de eischen der arbeiders vóór 26 Juli dienen te worden ingewilligd. Zoo niet, dan zou men zich gedrongen zien. opnieuw een staking en wel van landelijken aard te procla- Heden werd uit Rotterdam geseind: Vanmorgen zijn alle havenarbeiders weer aan het werk gegaan. Omtrent den afloop van de staking wordt nog het volgende medegedeeld: Op Donder dag 5 Juli des namiddags om vijf uur heefl een vertegenwoordiging van de stakingslei ding zich bij den burgemeester vervoegd en hem medegedeeld, dat in de des namiddags gehouden openluchtvergadering was beslo ten de staking op te heffen. De burgemees ter heeft zich daarop bereid verklaard den minister-president te verzoeken de betrok ken vertegenwoordiging in audiëntie te ont vangen. De burgemeester heeft er daarbij op gewezen, dat het uit den aard der zaak was uitgesloten, dat aan de legeering een tijdslimiet kon worden gesteld. De vertegen- wooidiging verklaarde alt te begrijpen. WILDE STAKING OP DE STAATSMIJN MAURITS. Op de Staatsmijn Maurits te Lutterade Is Dinsdag een wilde staking uitgebroken. Slechts 28 mijnwerkers daalden af. Het werk ls ook neergelegd op de cokes- fabriek, waardoor de fabriek met de gas productie moest ophouden. Op de mijn Oranje Nassau te Heerlen heeft ook een staking gedreigd, maar daar werd besloten het resultaat der conferen ties af te wachten. In een persconferentie zei de directeur der Staatsmijnen en beheerder der particu liere mijnen Ir. Groothoff. dat hij omtrent de motieven der stakers in het duister tast. De staking bepaalt zien tot het bedrijf der Maurits: zij omvat 3000 a 4000 man. Ir. Groothoff zal aan de regeering vragen een revisie-commissie te benoemen, die de ges te der mijndirecties gedurende de bezet ting zal hebben te beoordeelen. De staking is begonnen zonder de afkon diging van de vakbonden der mijnwerkers. Deze "vakbonden, de R.K.. de Neutrale, de Christelijke en de Eenheidsvakbeweging hebben zich Donderdag uitdrukkelijk tegen de staking uitgesproken en door middel van aanplakbiljetten de stakers opgeroepen het werk onmiddellijk te hervatten. Minister -van Schalk is Woensdag in Heer len aangekomen ten einde 3 dagen bespre kingen te voeren met mijnbesturen. vak bonden en militair gezag. Deze reis was reeds vastgesteld voor de staking begon. Het woord is aan Vincent van Gogh: Hoopvol uitzien naar beter tijden moet niet louter (re- voel blijven. Het gevoel moet. zich omzetten in da delijk doen. Hef L.O. te Haarlem. Na de vacantie alles normaal. Gedurende de oorlogsjaren heeft het on derwijs te Haarlem veel geleden doordat verschillende schoolgebouwen gevorderd waren. Ook na de bevrijding nog. Gelukkig is er nu al veel verbetering gekomen. Thans zijn alle gebouwen voor het Middelbaar- en Voorbereidend Hooger Onderwijs weer voor onderwijs beschikbaar. Van de ruim 20 ge bouwen van het lager onderwijs die in Mei door de militairen en de B. S. gebruikt wer den, zijn er nu nog slechts 5 over. namelijk 2 openbare en 3 bijzondere scholen. {In een der bijzondere scholen is ook nog een voor bereidende school gevestigd). Er wordt moeite gedaan ook deze 5 gebouwen weer zoo spoedig mogelijk voor het onderwijs terug te krijgen. Een schoolgebouw waarin nog Duitsche goederen geborgen ziin komt ook weer vrij. Het is, zoo werd ons verzekerd, aan te nemen, dat de scholen te Haarlem als de groote vacantie afseloopen is, nor maal zullen werken. Elke school zal dan weer zijn eigen gebouw hebben, terwijl ook de lesuren die voor den oorlog gol den weer hersteld worden. Wat den overgang betreft vernemen wij dat de kinderen die eenigszuns kunnen, be vorderd worden. In de hoogere klas zullen zij dan den achterstand inhalen BINNENLAND. De dichter Martien Beversluis is dezer dagen in Friesland gearreste»«d. In den Haag zijn gedurende den oor log 8000 woningen vernietigd, 4000 zwaar en 13000 licht beschadigd. De woningen die het minst geleden hebben zullen vermoede lijk over een jaar hersteld zijn. De S. H. A. E. F. heeït kosteloos 16 kranen voor Nederland beschikbaar gesteld. Rotterdam krijgt er 8. Amsterdam 5, Vlis- singen. Dordrecht en Delfzijl elk 1. De kra nen hebben bij-'n blucht van 18 m. een hef vermogen van 6 ton, bij een vlucht van 30 m. 214 ton. Begin September zal er genoeg voer ln ons land zijn om 114 mtllloen varkens en eenige milltoenen kippen in het leven te houden. De beide eerste locomotieven van de vijftig, die onlangs in Zweden voor Neder land zijn besteld, zullen deze week Gothen burg verlaten. 2000 N.S B.-ers uit Utrecht, die ln Sep tember naar Dultschland gevlucht zijn. wer den aangehouden en zijn nu ln een kamp bij Dusseldorf ondergebracht. Zij komen naar Utrecht terug. BUITENLAND. Het officieele orgaan de „Iswestia" schrijfi„Elke bespreking van het Tanger- vraagstuk waaraan Sovjet-Rusland niet deelneemt, kan niet als rechtsgeldig worden erkend Het vraagstuk inzake Tanger moet in samenwerking met de Sovjet-Unie onder de oogen worden gezien". 3 weken geleden is een complot ontdekt voor een revolutie in Finland, gesmeed door den generalen staf. De daders zijn gearres teerd. De opperbevelhebber was daarbij niet betrokken, maar heeft vrijwillig ontslag gevraagd. De bonnen voor de week van 8 tot 14 Juli. Voor de week van 8 tot en met 14 Juli zijn de volgende bonnen van de M. G. kaart aangewezen: 94 50 gram zeep 101 400 gram brood 102 400 gram brood 2)103 125 gram versch vleesch of 4 oz. vleesch in blik of 4 oz. visch in blik (112 gr.) 3)104 4 oz. vleesch in blik of 4 oz. visch in blik. 105 100 gram vet 106 125 gram boter 107 125 gram suiker 108 1 tablet- of 55 gram gebroken cho colade 109 2 liter melk 110 2 kg. aardappelen 117 400 gram brood 118 900 gram biscuits 119 4 oz. vleesch in blik of 4 oz. vlsch in blik 1)R 21 250 gram rijst of kindermeel R 22 125 gram suiker R 23 4 liter melk Reeds aangewezen en nog geldige bonnen: 50 50 gram zeep. tot 14 Juli 3141 70 groente, tot 4 Augustus 4) 71 fruit, tot 4 Augustus Tot 14 Juli: 88 125 gram suiker 93 50 gram zout 96 versche-. gerookte- of zoute vlsch R 17 125 gram suiker B 08 inlegvel 8 liter melk C 08 inlegvel 8 liter melk R 14 Tabakskaart 20 stuks clgaretten. OPMERKINGEN A. Het koopen op de nieuwe bonnen mag eerst, met Ingang van Vrildag 6 Juli a.s., des middags 12 uur geschieden. B. Bovengenoemde bonnen, met uitzonde ring van die voor melk. mogen eerst bij af levering van de goederen aan de winkeliers worden afgegeven: ongeoorloofde vóór-inle- verlng kan tot misbruik ten nadeele van het publiek aanleiding geven. C. Zelfverzorgers moeten op het Distribu tiekantoor. Zillstraat 62. inleveren: graan 101, 102, 117. 118: vleesch 103, 104, 119: melk 109. R 23: aardappelen 110 1). De levering van rijst of kindermeel ls afhankelijk van den voorraad bij de winke liers: de keuze berust derhalve niet bU het publiek. 2). Op bon 103 zal zoo mogelijk versch vleesch worden afgeleverd. Is dit niet moge lijk. dan wordt vleesch in blik verstrekt. 3). Bij deelneming aan de warme maaltij den van de Centrale Keuken moeten aldaar bij den kaartverkoop op Dinsdag 10 Juli a.s, de bonnen 104 voor vleesch en 70 voor groente worden ingeleverd. 4). De bonnen 70 voor groente en 71 voor fruit hadden vóór Vrijdag 6 Juli btj den handel moeten zijn ingeleverd. De bevoorrading van de groentehandela ren op bon 36 is begonnen, zoodat de ver schillende op deze bón beschikbaar gestelde artikelen nog niet bij alle handelaren ver krijgbaar zijn. In aansluiting op het bericht in ons vo rig nummer deelt men ons van de ziide der groentehandelaren nog mede. dat van de 500 groenteboeren te Haarlem er misschien 50 de toegewezen hoeveelheden groente voor de periode 24 Juni3 Juli ontvangen heb ben. De overigen kregen weinig of alleen peen. Zy die hun artikelen nog niet ontvin gen worden nog bevoorraad naar gelang de aanvoer ls. Vele groentehandelaren hebben nog bonnen loopën ter bevoorrading op bon 416 van de oude Noodkaart voor kersen, rhabarber, tuinboonen. peulen of doppers. Voor de deelnemers aan de Centrale Keu ken geldt t.a.v. de groentebon no 70. dat deze bij den verkoop van de maaltijdenkaart voor de Centrale Keuken op Dinsdag 10 Juli a.s., dient te worden ingeleverd. Indien la ter alsnog een regeling komt. dat deze bon alsnog door deze categorie aan den groente- winkelier moet worden ingeleverd. 2Ullen maatregelen worden genomen, dat zulks kan geschieden, DISTRIBUTIE MELK. De directeur-generaal der voedselvoorzie ning heeft bepaald, dat na 14 Juli geen melk meer mag worden afgeleverd op vroe ger ingeleverde bonnen. DE OUDE AARDAPPELEN Oude aardappelen mogen nu zonder bon verkocht worden. In de laatste dagen was er ln Haarlem en omgeving evenwel geen voorraad. Er zijn er nog op komst. Heden was een schuit met oude aardappelen aan gekomen Een deel daar» was slecht die werden afgekeurd. De goe. ckeurde zijn a3n den handel gegeven. Zaterdag wordt er weer een schuit verwacht.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1