ïis-sves»? riaarlems DacrDlaa Wij Kiezers. NEDERLANDSCHE TROEPEN November Japan wordt murw gebeukt. De zuivering van ons geldwezen. landen bij Balikpapan. Het woord is aan Beijnes weer op gang Halve liter Petroleum Vredesconferentie? Inbraak in „Anneville" Koningin bezocht het zwaar getroffen Putten. Een toelichting van den Minister van Financiën. S9c Jaargang, No. 18072 TT 1 TV 11 1 Dinsdag 10 Juli 194S IJmuiden, Kennemerlaan 154. Abonnementen: per week 31 cent, per kwartaal 4.- Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Tel.: Redactie 10600. Expeditie 14825. Indische troepen hebben twee ampliibielandingen uitgevoerd op de Noordelijke kust van de baai van Bulikpajtan. De omvang en de aard van de Nederlandsche landingen werden niet bekend gemaakt, maar verklaard wordt, dat zij de ge allieerde controle over de kuststrook rond de baai hebben vergroot. De Austra lische zevende en negende divisie zetten hun opmarscli in de Oostelijke en Noordelijke deelen van Borneo voort. Ralph Waldo Trine: De grootste dienst, dien wij iemand kunnen bewijzen, is hem te helpen om zichzelf te helpen. In den eersten Wereldoorlog bleef Ne derland het krijgsgeweld bespaard. Wij hadden het geiuk, erbuiten te blijven. Maar cnberoero liet de oorlog ons niet. De Spaansche griep, die vele tienduizen den n-.enschenlevens kostte, een stijgend tekort aan voedsel en brandstoffen rpet een distributie-stelsel, dat tot twee jaar na den oorlog zou nawerken, een einde- looze mobilisatie van het leger en natuur lijk de zwarte handel en de oorlogswinst- makers, toen als O.W.'ers aangeduid, be hoorden tot de ellenden die Nederland deelachtig werden. Ook waren wij van de buitenwereld afgesloten, zij het dan niet zoo volkomen als het later onder vijan delijke bezetting zou geschieden. Het Nederlandsche volk verdraagt zulk isole ment niet goed. Het heeft er behoefte aan dat de frissche wind uit het Westen, waarover prof. Huizinga zoo levendig kon schrijven, ongehinderd het land binnen waait en de gedachten ververscht. Anders gaan ze in een kringetje ronddraaien en dat kringetje is klein. In zulke omstandigheden werd in 1917 een nieuwe Kieswet aangenomen, waar van Evenredige Vertegenwoordiging met Stemplicht de kern vormden. Dit oorlogs kind zou ons niets dan ellende be zorgen. Zijn goede eigenschappen bleken schaarsch. zijn ondeugden talrijk. De menschen, die het ten doop hielden, waren theoretici. Zij wilden de stemmen van ons kiezers op gelijke waarde bren gen. Dat lukte. Zij wilden de partij- sterkten in de Kamer in wiskundig- zuivere verhouding brengen tot de op de partijen uitgebrachte stemmen-totalen. Dat lukte ook. Zóo precies waren zij zelfs, dat zij nog niet tevreden waren met de berekening van de stemmen-overschotten en die later herzagen en verfijnden. Toen herademden zij. De legendarische reken meester Bartjes moet gelukkig geglim lacht hebben in zijn graf. Theorie had overwonnen. Maar Practijk had het afge legd. De herzieners van onze Kieswet warer deerlijk tekort geschoten in men- schenkennis en in verbeeldingskracht. Zij hadden een materie, die bovenal levend en bewegelijk moest zijn (gelijk het kie zerscorps dat er zich van bedienen moest) tot een dood mechanisme •gemaakt. Bij de oude districtsverkiezingen voor de Tweede Kamer was het land in hon derd districten verdeeld. Ieder district zag zijn eigen candidaten optreden. Wij kiezers spraken van ónzen candidaat. De man, die gekozen werd,was ónze afgevaar digde. De verkiezing was een spannende locale gebeurtenis, die het heele district in opwinding bracht: een wedstrijd, een spel. Volwassenen zijn niet minder vat baar voor spel dan kinderen, zij het op andere wijs. Behaalde geen enkele can didaat de volstrekte meerderheid van het totaai aantal uitgebrachte geldige stem men, dan werd de wedstrijd herhaald. Bij de herstemming traden de twee candida ten, di met de hoogste cijfers uit de bus gekomen waren, nog eens tegen elkaar in het krijt. Dat was de eindstrijd. Het stelsel had evenveel logische te kortkomingen als menschelijke bekorin gen. De herzieners van de kieswet leefden helaas nog met hun gedachten in een gestorven tijdperk van volstrekt rationa lisme. Zij meenden dat de menschelijke factor van minder belang was dan de redelijkheid hunner theorie. Dat was vol komen verkeerd gezien. Wij kiezers, aanvankelijk alleen ver wonderd over het nieuwe stelsel en een beetje bedroefd dat wij nu onzen eigen afgevaardigde verloren, ondervonden spoedig dat wij heel kleine radertjes in een heel groote machine waren geworden. Met de boeiende verkiezingsdagen was het uit. Met het spel-element was het uit. Ons werd niet meer gevraagd, op een mensch te stemmen, maar op een lijst. Liefst op nummer één van die lijst. Wie dat was ging ons niet aan. Partijbesturen stelden de volgorde der candidaten vast. Er gebeurde meer. De beroepspoliticus ontstond, want de hoog geplaatsten op de lijsten bleken onwrikbaar zetelvast te zijn. De verkiezingen gaven nauwelijks meer verandering in de partijsterkten te zien: groote verschuivingen kwamen niet meer voor. Wel trad een heele reeks kleine partijtjes op, die er voor het mee- rendeel niet eens in slaagden, één enke len man in de Kamer te brengen. Dat was een merkwaardig gevolg van het nieuwe kiesstelsel. Misschien was het eenvoudig te verklaren als een poging van sommigen om de ingetreden verstarring te breken. Maar men vond het erg. Veel erger was evenwel, dat wij kiezers onze belangstel ling steeds meer verloren en dat op den duur een eenigszins geprikkelde stem ming ontstond tegen de stoelvaste Kamer in Den Haag, die een politiek monopolie scheen te bezitten. Nu het misliep bleek, van hoe overheerschend belang het kies stelsel in het gebouw der democratie is. Wij zijn, zegt de regeering, misschien nog wel een jaar van de verkiezingen af. Hopelijk hoeft het niet zoo lang te duren. Maar volgens welk stelsel zullen zij gehouden worden? En de verkie zingen die erop volgen zullen? Niet meer, laat ons dat verwachten, volgens E. V En zonder stemplicht, die een rare dwang en in de prac tijk een mislukking is gebleken Sommige menschen hebben nieuwe kiesstelsels be dacht: alle erg ingewikkeld. Het behoort niet ingewi.leld te zijn. Misschien is het moeilijk naar het oude terug te keeren, maar dat moet gedaan worden als het Toen de Duitschers begin October 1944 de Firma J. J. Beijnes te Haarlem opdrach ten wilden laten uitvoeren die het karakter hadden van onderkruiperswerk ten opzichte van de spoorwegstaking reparaties aan spoorwegmateriaal, die niet uitgevoerd kon den worden op de reeds leeggehaalde werk plaatsen der Spoorwegen heeft de direc tie om principieele redenen de fabriek op 17 October gesloten. Zij deed dit hoewel er natuurlijk groote moeilijkheden en fi- nancieele nadeelen voor het bedrijf aan ver bonden waren omdat gemeend werd, dat het verrichten dezer werkzaamheden noch in het algemeen, noch in het belang van de Spoorwegen toelaatbaar was. Degenen, die een leidende functie hadden, waren ver plicht „onder te duiken", aangezien de Duitschers in hun houding sabotage zagen. Tot 5 Mei was de fabriek daardoor zonder toezicht. I)e Duitschers hebben er bijna alles uitgehaald; er is slechts „anderhalve" machine blijven staan. Dit maakt, dat men bij de heropening van het bedrijf voor groote moeilijkheden staat. Maar er is begonnen. Op dit oogen- blik werken er weer 260 man. Voorloopig worden slechts kleine reparaties voor de Spoorwegen en de N.Z.H. uitgevoerd, maar men hoopt, met medewerking van de daar bij betrokken instellingen, geleidelijk meer te kunnen doen. Er wordt nagegaan waar heen de Duitschers de machines en werk tuigen gebracht hebben. Dit nasporings- werk is evenwel moeilijk, daar men niet kan nagaan hoe de verzending heeft plaats ge had. Tot nu toe zijn ook nog slechts klei nigheden achterhaald. Bovendien moet nog veel opruimingswerk verricht worden. De 260 man die nu werken normaal waren het er 400 hebben een arbeids week van 36V2 uur. Langzaam aan wordt dit opgevoerd. De uitbetaling geschiedt of nor maal 48 uur gewerkt wordt. Bovendien heeft de directie de loonen nog verhoogd volgens de overeenkomst, die gesloten is tusschen den Metaalbond en de drie samen werkende vakbonden. Het personeel kreeg gedurende den tijd dat de fabriek gesloten was, evenals het spoorwegpersoneel, een uitkeering uit het Nationaal Steunfonds. op bonnen 111 en R. 24 Voor de periode van 9 Juli tot en met 4 Augustus is in de provincies Noord-Holland, Zuid-Holland en Utrecht (het z.g. B 2 ge bied) op de bonnen ill en R 24 der M. G. kaarten een halve liter petroleum per bon verkrijgbaar. Dit wil dus zeggen dat personen van 5 jaar en ouder een halve liter petroleum en kinderen beneden den leeftijd van 5 jaar een liter petroleum zullen ontvangen. De bedoe ling is, dat deze toewijzingen zoodra de voorraad dit toelaat, worden herhaald en zoo mogelijk verhoogd. In verband met de bevoorrading van den handel is het moge lijk, dat de petroleum niet overal onmid dellijk verkrijgbaar zal zijn, doch dat de aflevering eenigen tijd zal vergen. Men kan er evenwel op rekenen, dat de levering in ieder geval zal plaats hebben. Voorinleve ring der bonnen is niet toegestaan. Geen simulatie meer bij keuring. Voor de keuring der oorlogsvrijwilligers zijn nieuwe richtlijnen opgesteld. De ge keurde candidaten worden ingedeeld in vijf klassen. Klasse 1 is die der frontsoldaten, 2 frontsoldaten tweede linie, 3 etappedienst, 4 administratie en 5 ongeschikt voor alle diensten (afgekeurd). Van de 600 candidaten, die in de afgeloopen week in Den Haag werden gekeurd, behoefden slechts 10 bij klasse 5 te worden ingedeeld. De moeilijk heid is echter, dat, in tegenstelling tot vroe ger, kwalen en gebreken zooveel mogelijk door de gekeurden worden verzwegen. Vliegtuigen van allerlei soort, gevechts toestellen en gevechtsbommenwerpers, tor pedovliegtuigen en duikbommenwerpers, opgestegen van een formidabele Ameri- kaansche vloot, bestaande uit vier vlieg dekschepen, vier slagschepen, vier kruisers en een groep torpedojagers, heeft een aan val gedaan op Tokio en omgeving, zooals Japan nog nooit heeft beleefd. Zwerm na zwerm verscheen boven de Japansche hoofd stad. Van tijd tot tijd vlogen stellig zeven honderd vliegtuigen boven de stad en wier pen hun bommen naar beneden. Toen de aanval reeds 8 uur duurde was er nog geen enkel Japansch vliegtuig verschenen. Het afweervuur was onnauwkeurig. De aanval bleef voortduren. De Amerikaansche vliegtuigen trokken heen en weer tusschen de vliegdekschepen en de doelen en zij richtten hun aanvallen op de stad Tokio, op 80 vliegvelden in de goed was. Wij kiezers zullen ons zeker weer gelukkig voelen bij het oude distric ten-stelsel. Het zal ons weer boeien. Het zal onzen ouden invloed herstellen. Wij zullen weer groote verschuivingen kun nen teweeg brengen als wij dat wenschen. Wij zullen weer in onze oude rechten tre denWij kiezers! R. P. Truman op weg naar Europa. De ontmoeting van Truman, Churchill en Stalin heeft geleid tot tal van gissingen over tijd en plaats van de vredesconferentie. Een van deze gissingen, die wordt toegeschreven aan kringen die in nauw contact staan met Churchill, luidt, dat de vredesconferentie te Londen in November a.s. gehouden zou worden, maar in gezaghebbende Londen- sche kringen verklaarde men Maandag, dat Downingstraat hierover niets heeft bekend gemaakt, en dat over deze aangelegenheid nog niets bekend is. President Truman is Zaterdag per schip naar Europa vertrokken. Hij werd vergezeld door James Byrnes, den nieuwen minister van buitenlandsche zaken. Aan boord van het schip bevindt zich een uitgebreide staf van adviseurs, politieke zoowel als militaire, die alvorens de ontmoeting van Truman met Churchill en Stalin begint, nog druk overleg plegen. Het schip staat per code-radio recht, streeks in contact met het Witte Huis. De juiste route en het tijdstip van aan komst van den president in Europa kan nog niet bekend gemaakt worden, maar wel kan uit gezaghebbende bron verzekerd worden, dat de conferentie te Potsdam gehouden zal worden. De Minister van Financiën, Prof. mr. P. Lieftinck, heeft Maandagavond in een radio- t oespraak de maatregelen betreffende de in levering van 100 gulden biljetten, toege licht. Het zal zoo begon de Minister geen verbazing wekken, dat de regeering zonder dralen besloten heeft tot een zuivering van ons geldwezen over te gaan. Op drastische wijze wil zij de hand leggen op alle geld, dat tijdens de bezetting op laakbare wijze is ver diend. Bij alle goede vaderlanders leeft de wensch dat collaborateurs en zwarte han delaren hun ongerechtvaardigde winsten ontnomen worden. De regeering ,zal er niet voor terugdein zen het besmette geld in zijn meest verbor gen schuilplaatsen op te sporen, zoowel in het binnen- als in het buitenland. Zooals men bij de bestrijding van een besmette lijke ziekte voor ingrijpende maatregelen niet bang mag zijn ook al brengt dat eenig ongerief voor de gezonden zoo moet de kanker van het besmette geld rigoureus worden uitgesneden. In de tweede plaats is het dringend nood zakelijk, dat de geldhoeveelheid in ons land wordt ingekrompen. De bankbiljettencircu- latie is van ruim 1 tot ruim 5 milliard ge stegen, daarnaast zijn er nog de saldi bij den Girodienst en de particuliere banken en de zilverbons. Er mag geen inflatie ko men en vooral de kleine man en de kleine spaarders mogen niet de dupe worden van een daling van de waarde van het ruil middel. Ook beoogt de regeering met haar maat regelen een belangrijk fiscaal doel; colla borateurs en zwarte handelaren zijn notoire belastingontduikers. De winsten zijn voor een groot deel in geld gestoken. Wel trach ten zij zich daarvan op allerlei wijzen te ontdoen. Maar ergens blijft het. Geen moeite zal ons te veel zijn om het op te sporen. Er zal niet geaarzeld worden de bewijslast van de rechtmatige verkrijging en van de goede trouw op hen te leggen bij wie het besmette geld wordt aangetroffen. Bij de fatsoenlijke lieden, die er nog in overgrooten getale zijn. behoeft dit geen bijzondere onrust te ver wekken. Zij zullen er gemakkelijk in slagen omgeving, op Sendai. de grootste stad in N. O. Japan en een administratief centrum voor geheel N. Honsjoe, op Goefoe. de stad der vliegtuigbouwers, Sakai, een industrieele voorstad van Osaka en Jokaisji, centrum van olieraffinaderijen nabij Nagoja. Ruim duizend vliegtuigen der marine namen aan de operaties deel. Tegelijk met deze luchtaanvallen, die Tokio heeft beschreven als „een poging om het land volkomen te verwoesten voor de in vasie", strijden duikbooten om de isolatie van het Japansche moederland. Radioberich ten van Tokio spraken in de laatste 24 uur over „troepen geallieerde duikbooten, die jacht maken op Japansche schepen dicht bij het Japansche moederland, als onderdeel van de gecombineerde lucht- en zeeblok kade, welke moet worden gevolgd door de invasie." Het Japansche nieuwsagentschap meldt voorts, dat de Geallieerden aanzien lijke aantallen duikbooten hebben gezonden naar de Z. Chineesche wateren. Amerikaansche vlootstrijdkrachten zijn doorgedrongen in de Zee van Ochotsk, tus schen de Koerillen en Siberië en hebben een Japansch convooi van zes schepen vrijwel vernietigd. Ook de Japansche visschersvloot is uit het Noordelijk deel van de Stille Zuidzee verdreven. Zevenentachtig Japan sche schepen zijn tot zinken gebracht of be schadigd. De Koerillen zijn hevig gebom bardeerd. In den nacht van Vrijdag op Zaterdag is een inbraak gepleegd in het hotel-land goed „Anneville" tc Ulvenhout, de tijdelijke residentie van H. M. de Koningin en H. K. H. Prinses Juliana en daarvoor van Prins Bernhard en diens stafkwartier. De wacht van het landgoed, dat op dat tijdstip nog niet ter beschikking van den hotel-eigenaar gesteld was, was juist daags tevoren inge trokken. Voorzoover tot nu toe kon worden nagegaan, zijn van de hotel-inventaris een achttal Perzische tapijten ontvreemd, waar van één dat twee of drie man vraagt om versleept te worden. NEDERLAND EN POLEN Van officieele zijde wordt vernomen, dat de Nederlandsche regeering de Poolschè re geering te Warschau heeft erkend. H. M. de Koningin heeft dezer dagen het zwaar getroffen Putten bezocht en zich ge- ruimen tijd met verschillende personen on derhouden. Zooals men weet zijn 700 man nelijke bewoners door de Duitschers weg gevoerd en 105 huizen zijn in brand gesto ken. Van de 700 weggevoerden zijn er tot heden nog slechts 35 teruggekeerd, waarvan, de meesten in zeer slechten lichamelijken toestand verkeerden. In Duitschland worden nasporin*en gedaan naar de overige weg gevoerden, maar tot op dit oogenblik heeft men nog niets van hen gevonden. het onderzoek, indien het hen treft, zonder bezwaar te doorstaan. De plannen voor de uitvoering van de geldzuivering liggen gereed, het onttrekken van de 100 gulden biljetten aan de circula tie is de eerste maatregel Zaterdag zijn er telegrammen gezonden naar de centrale banken en andere financieele instellingen in het buitenland, waarin gevraagd wordt alle aankoopen van Nederlandsch bank- en muntpapier terstond te staken, dus niet al leen biljetten van f 100. De uitvoer van Ne derlandsch geld is reeds lang verboden, zoo dat de aanwezigheid van groote bedragen buiten onze grenzen in vele gevallen een on wettige handeling als grondslag moet heb ben. De oorsprong van dat geld zal grondig onderzocht worden. Omdat monetare saneering een zorgvul dige en langdurige technische voorbereiding vereischt, is het noodig thans in een aantal op elkaar volgende stappen te doen wat wel licht beter in één alomvattenden maatregel zou zijn opgenomen. Met de ingeleverde f 100 biljetten kan men aanstonds belasting betalen en zekerheid stellen voor belastingen, die in de toekomst moeten worden betaald. Het laatste heeft het voordeel, dat men voor bij den inspec teur der belastingen gedeponeerde gelden rente ontvangt. De minister bes'eft dat deze maataregelen vooral voor den eenvoudigen man een wei nig bevredigende regeling aangeven. De be lastingschuld, die hij heeft te betalen en de aanslagen die hij verwachten kan, zullen waarschijnlijk niet zulke bedragen beloopen, dat hij er op behoeft te rekenen, dat de door hem ingeleverde som voor 100 pet. blij vende fiscale bestemming zal krijgen. Ook beseft de minister, dat er gevallen zullen zijn, waarin door den getroffen maatregel iemand, die toevallig zijn overgespaarde geld voornamelijk in f 100 biljetten ter beschik king houdt, in de ietwat onaangename po sitie komt te verkeeren, dat de vrije beschik king daarover ineens wordt geblokkeerd. Deze nadeelen zijn tot zijn spijt bij een re geling, waarbij het om milliarden gaat, niet te voorkomen, maar hij geeft de verzekering dat niets, wat goed uitvoerbaar is, zal wor den verzuimd om aan deze bezwaren tege moet te komen. Zoodra het programma van geldzuivering zal zijn voltooid en het on derzoek naar het besmette geld voltrokken, zal op de blokkade een geleidelijke deblok keering volgen, die echter wel eens een paar maanden op zich zal kunnen laten wachten. Intusschen zal 't mogelijke worden gedaan om in individueele gevallen bijzondere hard heden te verzachten. Overigens doet de minister eer. beroep op allen om ten opzichte van deze aangelegen heid elkaar zooveel mogelijk bij te staan, b.v. opdat landgenooten. die in moeilijkhe den geraken omdat zij hun beschikbare geld toevallig voornamelijk in biljetten van f 100 hadden belegd, gedurende de eerste dagen of weken aan wat kleinere coupures worden geholpen. Voorzichtigheid is daarbij natuur lijk geboden, want de houders van het be smette geld zullen trachten nog zooveel mogelijk daarvan onder dak te brengen. Be perkt de onderlinge huln dus tot betrouw bare personen. Om aan moeilijkheden, door dezen regee- ringsmaatregel ontstaan, tegemoet te komen, kunnen b.v.o werkgevers de door hen bij loonbetaling" uitgegeven briefjes van f 100,— omwisselen. Zij moeten dan echter zelf dit geld op geblokkeerde rekening storten. Ge dacht wordt ook aan de mogelijkheid om het ontvangstbewijs van de bank als onder pand te laten dienen, maar tot uitwerking dezer gedachte is het nog niet gekomen, GOUDEN ECHTPAAR. Op Woensdag 11 Juli herdenkt het echtpaar Vugts, wonende Raamsteeg 19E, den dag, waarop het vóór 50 jaren, in het huwelijk trad.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1