Truman presideert te Potsdam. Federale Unie. Zeer gedurfde vlootaanval op Japan. Leopold kan voorloopig niet regeeren. Weinig nieuws der conferentie. Gezondheidstoestand van Hare Majesteit. Het woord is aan Concentratiekamp Oraniënburg. WIELRIJDERS Het feest der naastenliefde. «Oe Jaargang, No. 18079 If f Woensdag 18 Juli 1945 Bureaux: Groote Houtstr. 93 ftuHwJ "V® 1 1 5^"^ I Uitgave van de Stichting en Soendaplein 37, Haarlem. I H f I Bil I Jm I II II III II I Voorlichting te Haarlem. u—k—A XV4.VAXldI.10 &JIKA\A J—.: Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054, Adm. 10724. Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Tel.: Redactie 10600. Expeditie 14825. A LS een aantal of alle staten van. Euro- ■**- pa vereenigd werden in een Federale Unie, als Vereenigde Staten ontstonden volgens het Noord-Amerikaansche voor beeld (dat lang niet het eenige ir» de we reld is) zou dat niet slechts een samen werking van regeeringen, maar een samenvoeging van volken beteekenen. Want Federale Unie gaat verder dan een verdrag of een alliantie. Het is, wat de naam trouwens aanduidt, een contract. Bij dat contract stellen de deelnemende staten een regeering, een senaat en een parlement in, die boven hun eigen regee ringen staan en het geheel besturen. Maar zij hebben niet over alles zeggenschap! Neen, de taak van het centrale bewind' is beperkt. De deelnemende staten dragen slechts een deel van hun „souvereine rechten" er aan over. In de eerste plaats geldt dat de landsverdediging. Geen van de achtenveertig Vereenigde Staten van Noord-Amerika mag er een eigen leger, vloot of luchtmacht op na houden. De landsverdediging is een federale instel ling. Zoo is het ook gesteld met de bui- tenlandsche betrekkingen. Geen van de achtenveertig staten mag verdragen met het buitenland sluiten of zelfs maar inter nationale onderhandelingen voeren. Zij hebben elk hun eigen staatshoofd (in Amerika is dat de gouverneur van den Staat) en hun eigen Eerste en Tweede Kamer. Zij hebben dus ook, op het zeer uitgebreide terrein van wetgeving dat zij voor zichzelf hebben voorbehouden, hun eigen wetten. Federale Unie grondt zich juist op de gedachte, dat elk erin betrok ken volk ongerept wordt gelaten in de ontwikkeling van zijn eigenaard en rech ten. Dus blijft de staat zijn eigen onder wijs en opvoeding, zijn eigen strafwet geving en politie, den bouw van zijn eigen openbare werken om eenige van de voornaamste bevoegdheden te noemen verzorgen. Wat is nu de positie van den gewonen burgerzin de Federale Unie? Hij krijgt er een tweede staatsburgerschap bij. Hij is niet meer alleen burger van zijn eigen staat, maar ook van het groote geheel, de Unie. Hij trekt ter stembus niet alleen om zijn eigen staatsparlement te helpen kie zen, maar ook de afgevaardigden van zijn staat in het federale parlement. En de grenzen tusschen de deelnemende staten bestaan nog wel. maar er zijn geen tol grenzen meer. De douane's, de invoer rechten die de verschillende staten hieven, zijn vervallen. Er bestaat een vrijheid van verkeer tusschen de staten onderling, die het mogelijk maakt niet alleen de or ganisatie van de verkeersmiddelen maar ook de gansche productie en de arbeids markt centraal te regelen. Dat zou bij een nieuwe Unie niet onmiddellijk vol trokken kunnen worden, maar er zou een ontwikkeling ontstaan, die geleidelijk meer bevoegdheden aan het centraal ge zag toekende. Zooals dat ook in Amerika gebeurd is. Natuurlijk moet de grondwet van een Federale Unie in zulk een vorm ontwor pen worden, dat geen enkele staat er een overheerschende positie in kan innemen. Evenmin mogen een paar groote staten de meerderheid in het federale parlement verwerven. Die moeilijkheid kregen de afgevaardigden van de dertien Amerikaan- sche staten, die in 1787 te Philadelphia bijeenkwamen en de grondwet schiepen, (die nu nog steeds geldend is) op te lossen. Zij tobden er maandenlang mee en het dispuut liep zoo hoog, dat de afgevaardig den van de kleine staten dreigden met hun vertrek. Maar tenslotte werd een voorstel van Connecticut aangenomen, waarbij werd bepaald: dat in het Congres de staten aantallen afgevaardigden zou den hebben in verhouding tot hun bevol kingscijfer, maar dat in den Senaat alle Staten, groot of klein, gelijke vertegen woordiging zouden hebben, namelijk elk twee leden. Zoo is het nog steeds: de Amerikaansche Senaat telt 96 leden, ver tegenwoordigend 48 staten. En daarbij werd bepaald, dat de Senaat de beslissing kreeg in buitenlandsche aangelegenheden. Dit wil niet zeggen, dat zulk een op lossing in Europa voldoende zou zijn, maar zij geeft een treffend voorbeeld. Federale Unie is in velerlei vormen toe te passen; hoofdzaak is de grondslag. Hierbij moge opgemerkt worden dat zij niet alleen eenheid heeft gebracht in de Vereenigde Staten van Noord-Amerika, maar ook in Argentinië, Brazilië, Canada, Australië en Zuid-Afrika. Al deze Fede rale Unies zijn min of meer naar het Amerikaansche voorbeeld gemodelleerd. Dit is ook het geval met de oudste van alle, den Bondsstaat Zwitserland, een miniatuur voorbeeld van Federale Unie, dat in 1848 belangrijke wijzigingen onder ging. Het is tot dusver niet voorgekomen dat staten, wier regeeringsvorm het consti- tutioneele koningschap was, deel uitmaak ten van een Federale Unie. Maar de ge leerden op dit gebied, met name o.a. de Franschman Proudhon, die in de vorige eeuw de groote profeet van Federale Unie was, achtten dit volstrekt uitvoerbaar. Voor een land als het onze zou het, mocht Federale Unie in Europa aan de orde ge steld worden, onafwijsbare voorwaarde zijn. En niet alleen voor Nederland: ook bijvoorbeeld voor Denemarken, Zweden en Noorwegen en waarschijnlijk eveneens voor België. Wij moeten ons dus voor stellen, dat indien zulk een Unie eens tot stand zou komen en de deelnemers het dus over de contractbepalingen eens zou den kunnen worden geen geringe op- De Driemogendhedenconferentie te Pots dam is Dinsdagavond om 5 uur geopend. De president van de Ver. Staten werd door zijn twee collega's uitgenoodigd, de vergaderingen van de conferentie te lei den. Er hadden inleidende gedachten- wisselingen plaats over kwesties, die een besluit vereischten van de leiders der drie mogendheden. Besloten werd, dat de drie ministers van buitenlandsche zaken regelmatig zul len bijeenkomen om het voorbereidende werk der conferentie uit te voeren. Dinsdagmorgen tegen 12 uur hebben Stalin en Molotof een bezoek gebracht aan presi dent Truman en zijn minister van buiten landsche zaken Byrnes. Er werd een bespre king gevoerd, welke een uur duurde, waar na een gemeenschappelijk noenmaal werd gehouden. Truman zal na afloop der conferentie geen reis door Europa maken, zooals in het voornemen lag, maar direct naar Washing ton terugkeeren. Dit zou volgens een Ameri- kaanschen radiocommentator gevolg zijn van een Japansch vredesvoorstel, door Stalin meegebracht. Een andere mogelijkheid zou zijn, dat de Amerikaansche militaire chefs een invasie in Japan niet meer zoo moeilijk achten, tengevolge van de recente successen der Amerikaansche bombardementen. In politieke kringen te Londen blijft men gelooven, dat de houding der Sovjet Unie t. a. v. Japan op de conferentie nader zal wor den gepreciseerd en waarschijnlijk veran derd. Berichten uit Tsjoenking zouden een optimistisch beeld geven, waaruit men kan opmaken, dat China reden heeft van Rus land effectieve hulp te verwachten. Toch schijnt een oorlogsverklaring van de zijde van Rusland weinig waarschijnlijk te zijn. Het gebruik door de geallieerden van Russi sche lucht- en marinebases lijkt wel het maximum te zijn dat kan worden bereikt. Geen nieuws. De journalisten vinden het niet juist, dat zij uit Potsdam worden geweerd. Er komt geen nieuws los en de cor respondent van Reuter merkt op, dat de wereld zich voorloopig tevreden zal moeten stellen met de wetenschap aangaande het geen de belangrijke deelnemers aan de con ferentie dagelijkseten. Reuter schrijft nog over de sfeer van ge- Ons spoorwegmateriaal in Roemenië. Een deel van ons rollend spoorweg-mate riaal, met name b.v. Dieselwagens, is inder tijd door de Duitschers naar Roemenië over gebracht. De regeering is thans doende met pogingen om dat terug te krijgen. Te dien einde is onze consul-generaal in Roemenië andere niet-Russisehe landen hebben daar in het geheel nog geen vertegenwoordiging! doende om te trachten die wagens hier heen te doen terugkeeren. Maar eenvoudig is dit werk niet, o.m. door den grooten af stand en ook doordat de gedachtenwisseling tusschen onze overheid hier en den Neder- landschen consul-generaal ginds, tengevolge van de slechte verbindingen, nog niet zoo vlot gaat. E. v. R. Diplomaten terug in Den Haag. In het begin van de afgeloopen week kwam de heer R. Baert, op het oogenblik zaakge lastigde van België, weer eens in het Haagje, waar hij allerlei besprekingen had te voeren en voorts kon vaststellen, hoe keurig ver zorgd, gedurende den oorlog, het fraaie huis van de Belgische ambassade in Park Zorg vliet is gebleven. Het had eenige gebroken ruiten, maar die zijn vervangen. De heer Baert vertrekt dezer dagen via Brussel naar Engeland en hoopt dan van 5 Augustus af voor goed in de Residentie te komen. Aan het eind van de week kwam de Chi- neesche ambassadeur aan, die zijn intrek in Hotel de Oude Doelen nam. E. v. R. heimzinnigheid, welke de besprekingen om geeft en vervolgt dan: De kopstukken der conferentie zijn ondergebracht binnen een hooge omheining, welke wordt bewaakt alsof een aanval van een paar gemechaniseerde legers wordt verwacht. Zelfs werd, naar wij lezen, aan personen als Montgomery en Zjoe- kog de toegang ontzegd, daar de schildwach ten geen genoegen namen met hun paspoor ten. De werkelijke klacht betreft echter niet zoozeer het feit, dat men niet wordt binnen gelaten als wel, dat er geen nieuws naar buiten komt. Men heeft deze conferentie „de grootste verduistering van de geschie denis" genoemd, en er is reden voor deze omschrijving. Het laatste bevel, dat uit Ber lijn gemeld wordt, is dat de Britsche offi cieren voorzichtig moeten zijn met wat zij tegen de pers zeggen, met andere wooraen. zij zijn tamelijk duidelijk gewaarschuwd in het geheel niet tegen de correspondenten te praten. APELDOORN, 18 JULI. De behande lende geneesheer van H.M. de Koningin heeft hedenmorgen het volgende bulletin uitgegeven; Tengevolge van een gevatte kou lijdt H.7VI. de Koningin sedert eenige dagen aan een acute longaandoening, die aanvanke lijk zorg baarde. Sedert neemt de ziekte een gunstig ver loop, al zal een geruimen tijd rust nog nood-ig zijn. Indien zich geen bijzonder heden voordoen, zullen geen verdere bul letins worden uitgegeven. Arts Haverkamp. Nog steeds clandestien vieesch. Naar ons gebleken is blijven de clan destiene slachtingen voortduren. Nu hebben de zwarte handelaren zich blijkbaar weer toegelegd op het slachten van schapen. Naar hun oordeel is de schapenmarkt vrij. In de eerste plaats is dit onjuist. Alleen erkende schapenhouders mogen thans zonder speciale aankoopvergunning schapen aankoopen, maar zelfs al was de markt vrij, dan kan nog geen enkel excuus door de clandestiene slachters voor hun handelwijze worden aangevoerd, want de maatregelen voor een eerlijke verdeeling der beschik bare voorraden moeten door ie£er worden nageleefd. En dat houdt in, wat dit geval betreft, waar er geen enkele mededeeling is dat schapen vrij mogen worden geslacht, dat het slachten zelf ongeoorloofd is en evenzeer het koopen van het op deze manier beschikbaar gekomen vleeseh. Voltaire: Die een pen heeft, heeft strijd. Er zijn nog zestig Hollanders. In het Duitsche concentratiekamp Ora niënburg vertoeven nog ongeveer zestig Hol landers, die er door de Duitschers indertijd als politieke gevangenen zijn heengebracht. De meesten van hen, of wellicht allen, kon den tengevolge van ziekte en verzwakking niet vertrekken, toen de beulen destijds het grootste deel van de kampbevolking naar het Noorden brachten. Ook gevangenen van andere nationaliteit bleven achter. Uit een. brief van een der onzen, een Heemsteder, dien hij op 23 Juni schreef, is ons medege deeld dat het kamp nu onder Russisch toe zicht staat. De Hollanders kunnen geen vervoergelegenheid krijgen om naar het va derland terug te keeren. Zij leven vrijwel afgsioten van de buitenwereld. Er waren ook een aantal Franschen, die eind Juni vertrok ken zijn, nadat de Fransche autoriteiten vliegtuigen hadden gezonden om hen te ha len. De Heemsteder heeft zijn brief aan een der Franschen meegegeven, die hem in Parijs heeft gepost: op die wijze heeft hij eindelijk een levensteeken aan zijn vrouw en zoon kunnen geven. Hij vroeg in dien brief om de zending van drie vliegtuigen uit Nederland, om hem en zijn lotgenooten af te halen. Is dit mogelijk? Als het niet mogelijk mocht zijn, wat kan er dan gedaan worden om deze zwaarbeproefde landgenooten naar het va derland en hun gezin terug te brengen? Wij richten deze vraag in het openbaar tot alle autoriteiten, die haar beantwoorden kunnen en bereid zijn iets te doen. Tot dusver heeft de vrouw van den briefschrijver geen succes gehad met haar pogingen. Haar man is ge vaarlijk ziek geweest o.nder het Duitsche „bewind" in Oraniënburg en nog zeer ver zwakt en vermagerd. Hij is indertijd gearres teerd toen de Duitschers ontdekten, dat hij Joden in zijn huis verborgen had. Zij stalen ook zijn inboedel. Wat wordt voor dezen man en de anderen gedaan? Rijdt niet in het midden van den rij weg. Rijdt niet naast elkaar. Kijkt rechts en links en achterom, alvorens n een weg oversteekt. Weest voorzichtig De vloot- en luchtbombardementen op Japan worden met den dag heviger. In het communiqué van admiraal Ni- mitz wordt gemeld, dat de gecombineerde Britsch-Amerikaansche vloot gisteren een hevig bombardement op het gebied van Hitatsji op Hondsjoe heeft uitgevoerd. Zelfs de grootste slagschepen kwamen op minder dan tien mijl van de Japansche kust om een gebied van twintig mijl diep te, waar een half millioen Japanners wer ken, onder vuur te kunnen nemen. In den daarop volgenden nacht werden 1500 ton brisantgranaten op de industrie-centra afgevuurd. Enkele van de grootste Ja pansche fabrieken voor oorlogsmachine rieën kregen de volle laag vambijna 9 ton explosieve stoffen. De geheele vloot na derde keer op keer in volle vaart de kust om dan om te keeren, waarbij de salvo's achterwaarts werden afgeschoten. Deze zeer gedurfde operatie was een van de grootste nachtelijke vlootbombardemen- ten van den oorlog. Van Okinawa opge stegen formaties Thunderbolts, Mustangs, Liberators en Mitchells deden heftige De Belgische Kamer van afgevaardigden heeft Dinsdagmiddag een wet aangenomen, waarin verklaard wordt, dat koning Leopold zyn constitutioneele functies niet mag her vatten zoolang beide huizen van het parle ment niet verklaard hebben, dat hü weer mag regeeren. De uitslag van de stemming hierover was: 98 voor de wet, 6 er tegen; 32 leden onthiel den zich van stemming. gaaf! Nederland en Indië, met behoud van het koningschap, de geheele regee ringsvorm en de eigen wetgeving op ver reweg de meeste gebieden, evenals de andere deelnemende staten een deel van hun souvereiniteit zouden afstaan aan een grooter geheel, dat in ruil daarvoor hun defensie zou waarborgen en dus hun vei ligheid verzekeren, de buitenlandsche be trekkingen verzorgen, de munteenheid vaststellen, de tolgrenzen tusschen de sta ten opheffen en een tweede staatsburger schap voor allen scheppen. Dit is geen „voorstel". Dit artikel oppert wel wenschelijkheden. Zij betreffen een groote gedachte, in andere werelddeelen en in het kleine Zwitsersche voorbeeld reeds verwezenlijkt, die bestudeering en beschouwing verdient en zich opdringt aan ieder die zich afvraagt, hoe Europa zich herstellen en vernieuwen moet, hoe het een nieuwe levensvorm kan krijgen na het herhaaldelijk falen van de oude. Hier over meer in een volgend artikel. R. P. Voor de stemming over het wetsontwerp werd een brief van den koning, door mi nister-president Van Acker voorgelezen, bevattende o.m. de verklaring, dat de koning van meening is, dat het volk anders denkt over zijn aftreden dan het parlement en dat hij zich verplicht acht tegemoet te komen aan het verlangen van die groote groep, die zijn aanblijven zou wenschen. Van Acker verklaarde na de voorlezing, dat de regeering de verantwoordelijkheid voor de betrokken passages uit den brief niet op zich kon nemen en dat deze onaange naam herinnerden aan fascistische slagzin nen. De conclusie van den koning luidt in- tusschen (volgens den brief) ,,Ik kon niet zonder mijn eed te breken toegeven aan het verlangen van hen, die mij wilden doen af treden". Leopold zou niet eerder afstand willen doen dan nadat er algemeene verkie zingen zouden hebben plaats gehad. Voorts doet de koning een beroep op Vlamingen en Walen om samen te werken en zich achter den regent te scharen. Later verklaarde Van Acker nog, dat de regeering het in strijd achtte met de Belgi sche grondwet, wanneer de koning door middel van een referendum uitspraak zou willen laten doen over zijn al dan niet aan blijven. Officieel is voorts bekend gemaakt, dat een regeeringsamendement op de wet, volgens welke de positie van den vorst on derzocht zal worden door een wettig comité, is aangenomen door een rechterlijk comité uit de Kamer van afgevaardigden. Het amendement betrof de bekrachtiging van de bevoegdheden van den regent. De zes katholieke leden van het ministerie Van Acker hebben ontslag genomen. Hun portefeuilles zijn verdeeld onder de tien overgebleven leden van zijn kabinet, com munisten, liberalen en socialisten. aanvallen op het Japansche eiland Kioes- joe. Halverwege de Oostkust deden zich geweldige ontploffingen voor, waarvan de rook kilometers hoog opsteeg. Ook de andere eilanden tusschen Kioesjoe en Okinawa kregen hun deel van den bom- menlast. De activiteit te land op Borneo bepaalde zich tot patrouilles, alleen ten Oosten van den berg Batokhahpar werden kleine ter reinwinsten gemaakt, d.i. ongeveer 6 mijl ten N.O. van Balikpapan. Tijdens vluchten boven Borneo werden ruim 100 rivierschepen vernield; aan an dere schepen werd zware schade en ver liezen aan dood en en gewonden toege bracht. 't Hoofdkwartier van de Scholenactie voor Venray is verplaatst naar de le H. B. S. B, aan de Zijlvest, tel. 11595. In handkarren en bakfietsen heeft men prachtige aanbiedingen ontvangen, maar men zou ook graag over vrachtauto's, wa gens met paard en eenige verhuiswagens de beschikkinig krijgen. Zou dat niet kunnen? En als het koffietijd is, wie wil dan zoo'n dapper zwoegend stel jongens en meisjes als het zijn deur voorbij gaat gelegenheid geven hun boterham binnen op te eten? Na een bezoek aan Venray is gebleken, dat er aan alles gebrek is en dat de bur gerij daar zelf ongeveer 20.000 mijnen moet opruimen. Is het dan niet veel ge makkelijker alleen maar wat te moeten offeren, zonder eenig levensgevaar? Laat daarom de inzamelingsactie volgende week werkelijk een feest van de naas tenliefde zijn. De jeugd geeft het goede voorbeeld. In de laatste 3 weken zijn al een 55-tal jongeren, leden van de Doopsgezinde Jeugd Beweging en in den winter reeds met een behoorlijke dosis theoretische ken nis van land- en tuinbouw uitgerust, naar boeren in verschillende deelen van het land afgevoerd om met alle voorkomende werk zaamheden te helpen en dus ook met het binnenhalen van den oogst. Een laatste groep staat klaar om dezer dagen te ver trekken. Wie volgt? VERLAGING GROENTE- EN FRUITPRIJZEN. Als gevolg van het onderhoud, dat de pro vinciale commissie uit de veilingen in Noord-Holland gehad heeft met den Minister van landbouw Ir. L. S. Mansholt, over de hooge groente- en fruitprijzen, wordt met ingang van heden de handelswinst op groen ten en fruit voor handelaren met 50 ver laagd.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1