r Kort en Bondig. r Garage JAN R. DU RIEU Geen zorgenJ I. C. Haan Om Ned. Indië vrij te maken. Kleuïerhuis „Margriet'* SUKRETTEN De vervalschte Vermeers. Een verklaring van den wnd. directeur van het museum Boymans. Naar-aanleiding van het bericht over de vervalschte Vermeer's waaronder het be roemde schilderij „de Emmaüsgangers", dat in het bezit is van het museum Boymans te Rotterdam, deelt de waarnemend directeur van dit museum, drs. J. C. Ebbinge Wubben aan A. N. P.-Aneta mede, dat het onderzoek naar de echtheid van de schilderij nog niet is beëindigd en dat volgens de deskundigen de onomstootelijkheid van deze vervalschin- gen nog niet volledig vaststaat. In verband met de „bekentenis" van Han van Meege ren moet men in het oog^ houden, dat deze schilder bekend staat als een fantast, die vervuld is van rancune tegen de kunst- en museumwereld. Voordat men volledige ze kerheid kan hebben of men hier inderdaad met vervalschingen te doen heeft, dient eerst het resultaat van het chemisch en Röntgeno- logisch onderzoek, alsmede de confrontatie van de betrokken schilderijen te worden af gewacht, aldus heer Ebbinge Wubben. De bekende schilderijen-restaurateur de heer van Boheme te 's Gravenhage vertelde aan het A. N. P. dat hij de „Emmaüsgan gers" goed kent. Het schilderij behoorde destijds aan een Nederlandsche familie, welke in Frankrijk verblijf hield. In 1937 bood deze familie het schilderij te koop aan en werd dr. A. Bre- dius, een der bekendste Rembrandtkenners ter wereld, door een notaris hiervan ver wittigd. Dr. Bredius toonde reeds direct groote belangstelling voor het werk. Dr. Schmidt Degener. de toenmalige direc teur-generaal van het rijksmuseum te Am sterdam, meende geen enkele waarde aan het schilderij te mogen toekennen, doch dr. Hannema (toen directeur van het museum Boymans te Rotterdam) deeld^ geheel de meening van Dr. Bredius, dat men hier te doen had met een nog onbekend meester stuk van Joh. Vermeer. Tot aankoop voor de collectie van het Boymans Museum werd besloten, hetgeen alleen mogelijk was, nadat verscheidene Rotterdamsche ingezetenen het museum financieelen steun hadden ver leend. De prijs, welke voor het schilderij betaald werd, overtrof het bedrag van 500.000 gulden. Het kunstwerk verkeerde in een tamelijk slechten toestand en het bleek noodzakelijk het te verdoeken. Dit moeilijke werk werd op uitmuntende wijze uitge voerd door den restaurateur van het mu seum, den heer Luytwieler. Noch de restau rateur, noch andere deskundigen hebben ooit getwijfeld aan de echtheid van het schilderij. Indien het een „jong" schilder stuk zou zijn geweest, had dit bij het ver doeken moeten blijken, trouwens aldus de heer van Boheme het gezond krakkelee (kleine barstjes in de versteende verflaag) dat men op verschillende plaatsen aantreft, staaft de meening, dat het kunstwerk van ouden datum is. Twee punten meende de heer v, Boheme bovendien nog naar voren te moeten bren gen als argumenten om de „bekentenis" van Han van Meegeren in twijfel te trekken en wel de feiten, dat ten eerste deze schilder reeds geruimen tijd zeer slecht ziet, hetgeen een dergelijk nauwkeurig werken bijna on mogelijk maakt en ten tweede, dat de stijl, waarin „de Emmaüsgangers" geschilderd is, zoo volkomen verschilt van den stijl van de werken van Han van Meegeren, dat men ook op dezen grond aan zijn verklaring moet twij felen. Zooals men zich zal herinneren zoo be sluit het A. N. P. was Han van Meegeren voor den oorlog betrokken in een ver- valsching van een aan Frans Hals toege schreven schilderij. COLLABORATEURS GEARRESTEERD. De P. O. D. te Amsterdam heeft (naar het A. N. P. meldt) gearresteerd de bunker bouwer M. Worp uit Amsterdam, die voor de Duitschers vliegvelden in Frankrijk heeft aangelegd en M. A. Jongerius uit Utrecht, die vliegtuig- en duikbootonderdeelen voor de Duitschers heeft gerepareerd. De heer Jongerius kwam op den P. O. D. om een be wijs van politieke betrouwbaarheid te halen. Hij werd toen onmiddellijk gearresteerd en zijn auto werd in beslag genomen. Voorts is gearresteerd P. F. Graafstal, tijdens den oorlog directeur-generaal van de Bijenkorf N.V. PENICILLINE. Naar wij vernemen is de productie van het geneesmiddel Penicilline dermate op gevoerd, dat de prijs nu zelfs op minder dan f 5 per kg. kon worden gesteld. Hopen- lijk zal hierdoor op ruimer schaal gebruik kunnen worden gemaakt van dit voortref felijke geneesmiddel. BINNENLAND Te Hengelo zijn twee zoontjes van de familie B. bij het optploffen van een soort brandbom, waarmee zij speelden, zwaar ge wond. Een van de kinderen, tien jaar oud, is aan de bekomen verwondingen bezwe ken. Ook de moeder werd gewond. In den Haag zijn Dinsdag razzia's door de politie gehouden in de buurt van de Wagenstraat. 15 zwarte handelaars werden naar het politiebureau gebracht voor na der onderzoek. Handelaars in „honderdjes" werden niet gevonden, blijkbaar is die ver boden handel al weer veel minder geworden 20 Canadeezen hebben zich te Am sterdam aangemeld om te helpen bij het binnenhalen van den oogst. De loonen in het kleedingbedrijf zijn na overleg met 25 pet. verhoogd. Het Centraalbureau voor documentatie in den Haag heeft het plan enquêtes te or- ganiseeren om de publieke opinie te verne men over politieke- en wederopbouw pro blemen in ons land. Om daarbij veel opinies te vernemen wordt een organisatie van ruim 100.000 medewerkers opgebouwd, samengesteld uit alle lagen der bevolking, die zich bereid verklaren de gestelde vragen te beantwoorden. Op Tholen ziet men op de destijds ge ïnundeerde, doch verleden Jaar na de bevrij ding drooggevallen gronden, de gezaaide tarwe manshoog staan met volle zwarè aren, de aardappelen geven een rijk gewas en de peulvruchten vertoonen ook een prachtigen stand. Men spreekt van een wonder, doch de ver klaring hiervan is, dat een normale regen- rijke winter voldoende ontzilting waarborgt om onder overigens gunstige omstandighe den bepaalde gewassen in het eerste jaar na het droogvallen der gronden te kunnen in zaaien. De haveningang van Delfzijl is weer geheel vrijgemaakt. In een rede voor het R.-K. Werklie denverbond in den Haag heeft het Tweede Kamerlid Max v. Pol medegedeeld, dat de Nederlandsche staatsschuld tot een bedrag van 20 milliard is opgeloopen. De rente van 4 pet. bedraagt meer dan ons staatsbudget voor den oorlog. Er is een comité van studenten opge richt voor Indonesië. In alle universiteits steden worden werkgroepen opgericht. Een fabriek in Wassenaar is begonnen celluloid monturen voor brillen te maken, een artikel waaraan in ons land groote be hoefte is. BUITENLAND De Valera heeft een verklaring afgelegd dat Eire als een republiek moet worden be schouwd. In kringen die in nauw contact staan met den premier wordt gezegd, dat door Eire wordt verlangd, dat het in Bin- nenlandsche vraagstukken als republiek kan optreden. Voorzoover het buitenlandsche vraagstukken betreft zal Eire den Britschen koning erkennen. Radio Moskou beklaagt zich over „reactionaire Joodsche organisaties", die in Palestina Sovjetburgers vervolgen en op jagen. De Amerikaansche generaal Dawson heeft den Duitschen arbeiders meegedeeld, dat ze zoo spoedig mogelijk vertegenwoor digers voor de vakvereenigingen moeten kiezen. Slechts eenige honderden Poolsche soldaten, behoorende tot het tweede Pool sche legercorpë. dat zich thans in Italië be vindt. hebben zich uitgesproken voor hun terugkeer naar Polen. Tijdens de operaties in Italië hebben de geallieerden een bedrag van 1 milliard 200 millioen lires buitgemaakt dat gedepo neerd was op rekening van het Duitsche leger en de Duitsche regeering. De Britsche regeering heeft ingestemd met Ruslands deelneming aan de confe rentie v$n deskundigen over den status van Tanger. Nieuwe vischbon. Met Ingang van Dinsdag 17 Juli 1945 ls bon no. 136 van de MG-kaart aangewezen voor den aankoop van: 500 gram gezouten haring of 500 gram versehe zeevisch of 750 gram zoetwatervisch of 500 gram snoek baars of 250 gram versehe paling of 250 gram gerookte visch of 150 gram gerookte paling Hieraan zij nog toegevoegd, dat bon 96 van de MG-kaart voorloopig nog geldig blijft. Bon A.480 van de noodkaart IVe serie kan door den handel niet meer worden ge accepteerd. Arbeids(dlenst)pücht en Arbeidsschuwheid. Nu er den laatsten tijd hier en daar ge ruchten gaan, dat de Regeering tot invoe ring van Arbelds(dienst)plicht zou overgaan, heb ik hieromtrent te bevoegder plaatse in lichtingen ingewonnen. Het resultaat hier van was, dat men men wist te vertellen, dat er nog geen kwestie is van eenig wetsontwerp of zelfs voor-ontwerp van dien aard. Wel houdt men zich in leidenden kring bezig met de vraag of. en zoo ja. een dusdanige maat regel tenslotte noodig zal zijn. Maar alvorens daarover een beslissing te nemen wordt het toch wel gewenscht geacht, na^re gegevens te bezitten, die er op zouden wjjeen, dat men aan zulk een „diep ingrijpenden" maatregel niet kan ontkomen, terwijl de "Regeering tevens, uit den aard der zaak. ook gaarne eens zou willen vernemen, hoe in het alge meen de openbare meening over dit vraag stuk denkt. Uit wat ik verder nog van een vooraan staande figuur uit Regeeringskringen ver nam, kreeg ik wel den indruk, dat men zich ernstig ongerust maakt over de groote mate van arbeidsschuwheid, welk zich in vele streken van ons land zou openbaren. Uit dien hoofde reeds ligt het voor de hand, dat eventueele invoering van een regeling inzake Arbeidsplicht tenslotte ernstig in overweging zou komen. Maar nog eens, zoover is het op het moment zeker nog niet. E. v. R Prof. dr. J. H. A. Logemann heeft (in het wereldprogramma van Herrijzend Nederland, heruitgezonden door Herrijzend Nederland Londen over de golflengten van de B. B. C.) een rede gehouden. De minister wees de luisteraars in alle landen er op. dat het Nederlandsche volk, nog verdoofd onder de harde slagen van den vijand, zich weder opricht. Het richt zich weder op, verzwakt, ontkleed en ontwapend, maar niet gebroken en niet ontmoedigd. Voor Nederland is, in tegenstelling tot zoo vele andere Europeesche naties, de oorlog nog niet afgeloopen. Het heeft nog een harden en toch met geestdrift aanvaarden plicht tegenover het bondgenootschap der vereenig- de volken. Het heeft nog een roeping in de wereld, die het aan anderen niet mag en niet wil overlaten. Den plicht om zich in den weg te plaatsen van den Japanschen vredeverstoorder heeft het in December 1941, na Pearl Harbour, zonder aarzelen aanvaard. Ongevraagd, zwak bewapend, maar moreel gereed. Tot dien plicht rust het zich thans weer toe, nauwelijks herrezen, met een geestdrift, die ons Nederlanders zelf een openbaring is. Onze jonge mannen stroomen naar de wervingsbureaux. Het is niet onze schuld na vijf jaren van overheersching en uitplundering met Duitsche grondigheid, na onze marine grootendeels geofferd te hebben in den gemeenschappelijken strijd, dat wij onze soldaten niet uit eigen kracht kunnen kleeden, bewapenen, oefenen, vervoeren. Wij willen vechten en wij gaan vechten voor de bevrijding van Indonesië. Nederland gaat geen kolonie heroveren, het trekt uit ter bevrijding van het millioenenvolk der Indonesiërs, dat het als deelgenoot in het koninkrijk van Koningin Wilhelmina wil ontvangen. Na den stalen oorlog wacht ons een gees telijke worsteling. De nieuwe verantwoorde lijkheid, die wij op ons nemen voor de zelf standigheid van Indonesië is niet vervuld met een formeele handeling, zeggen we: met een democratische grondwet op geduldig papier. Immers Indonesië is niet minder, vooral niet minder, maar meer ontluisterd door Japan dan Nederland door Duitschland. Niet alleen het bloed en de tranen van den oorlog zullen noodig zijn om de zelfstandig heid van Indonesië te vestigen, maar daarna het zweet en de armoede van een gansche generatie van Indonesiërs en Nederlanders in gezamenlijken, zelfverloochenenden, har den arbeid. Intusschen wachten da geteisterde mil- lioenen, wachten tweemaal honderdduizend Nederlanders in Indië op hun bevrijding. Wij denken met angst aan de talloozen, prijsge geven aan de concentratiekampen, overge leverd aan slavenjacht en bloedigen dwang, voor wie die gulden stonde nooit meer zal komen. De wereld wacht op de nederlaag van Japan, maar weet de wereld hoe nil- pend de nood is in Indië en hoe nijpend de angst over onze Indonesische en Nederland sche verwanten? Het geschenk van Tilburg aan Haarlem In de groote villa Kennemerplein 3, ge legen op een hoek van het bolwerk is se dert eenige weken het Kleuterhuis Mar griet bezig, haar zegenrijken arbeid te ver richten ten bate van Haarlemsche kinder tjes, die wegens ziekte of zwakte (onder voeding) bijzondere verzorging noodig heb ben. 't Eigenaardige van deze stichting is. dat zij als een geschenk van Tilburg beschouwd moet worden. Daar heeft nl. de bekende kinderarts dr. Keijzer. die reeds vóór 12 jaar in Goirle nabij Tilburg een groot kindertehuis stichtte, het initiatief genomen om gelden bijeen te brengen voor het verleenen van hulp aan die streken, waar door den oorlog het meest geleden was en waar ook de kindersterfte het hoogst was. Een in Tilburg voor dit doel gehouden collecte bracht f 50.000 op. een bedrag, waarvoor tien kindertehuizen ge sticht konden worden, waarvan er inmid dels in Rotterdam 3. in den Haag 1. in Am sterdam 2, in Utrecht. Leiden en Haarlem elk één geopend werden. Er kunnen 75 kinderen worden opgeno men en het tehuis is thans geheel bezet. De kinderen, in den leeftijd van 1 tot 6 jaar. worden 's morgens 8 uur gebracht en 's avonds 6 uur weer afgehaald. Mooie re sultaten zijn er reeds bereikt. Wat denkt U van een gewichtstoeneming van 4 pond in drie weken? Veie kindertjes vertoonden duidelijk de sporen van ondervoeding en vooral voor dezen is een verblijf van 8 we ken in een inrichting als deze van zeer groot belang voor den verderen groei. Haarlem kan Tilburg niet dankbaar ge noeg zijn, dat ook hier het mooie werk van dr. Keijzer ter hand wordt genomen. Men verzocht ons nog te vermelden, dat er eiken Donderdagmiddag van 2 tot 4 uur gelegenheid is tot bezoek. En dat er begin Augustus een collecte gehouden zal worden. GEHEELONTH. TOON EEL VE REK MG ING „NIEUW LEVEN". De Geheelonthouders Tooneelvereeniging „Nieuw Leven" die tijdens den oorlog haar werkzaamheden had stopgezet omdat zij zich niet bij de Kultuurkamer wilde aan sluiten, heeft thans haar werkzaamheden hervat. Voor het komende seizoen is reeds een voorloopig programma samengesteld, waarop voorkomen een bevrijdingsfeest bij de opening van het seizoen, tooneelvoor- stellingen. een cabaretavond en een bai- masqué ERNSTIG ONGELUK TE ROTTERDAM Op het Hillevliet te Rotterdam heeft een der manschappen van de B. S. een schot gelost met het gevolg dat een vrouw doodeliik werd getroffen. In de nabijheid van diè plaats bevindt zich een school, die tot noodziekenhuis is ingericht. lederen dag gaat er een colonne politieke gevange nen naar een der werkobjecten in de omge ving en keert om ongeveer half zes 9 avonds terug. Tegen dien tijd verzamelt zich den laatsten tijd aan de overzijde van de noodgevangenis een menschenmenigte, waaronder zich enkele personen bevinden, die trachten briefjes te overhandigen voor de gevangenen of hen levensmiddelen wil len toestoppen. Toen ook Maandagavond weer heel wat menschen in groepjes bijeen stonden is de wacht uitgerukt met opdracht de menschen tot doorloopen aan te manen. Volgens verklaring van de B. S. heeft een der manschappen, die op de brug stond, een schot gelost, dat van het watervlak te rugkaatste en dat de 46 jarige mej. A. Bos uit de Snellinckstraat in den buik trof. Aangezien de opdracht luidde, dat alleen in geval van zelfverdediging geschoten mocht worden, is de B. S.'er gearresteerd. De gewonde is in den loop van den avond in het Zuiderziekenhuis overleden. Officieele publicaties. ADRESWIJZIGINGEN. De afd. Visscherijen van het Ministerie van Landbouw-, Visscherij en Voedselvoorziening, alsmede de daaronder ressorteerende diens ten, t w. de insp. der visscherijen in het le district, de dienst der Ned. Haringcontrole en de insp. der visscherijen in het 4e, 6e, en 7e district, zijn thans gevestigd Wassenaar- scheweg 18. 's Gravenhage. Het adres van het Rijksinstituut voor Visscherijonderzoek (afd. Zeevisscherijonderzoek) is Wasse naarscheweg 20. De N.V. Nederl. Spoorwegen te Utrecht vraagt eenige MAATS CHAPPELIJKE WERKSTERS Vereischten: Niet ouder dan 35 jaar. Gegadigden moeten in het bezit zijn van een di ploma van één der scholen voor Maatschappelijk Werk. Brieven met uitvoerige in lichtingen voor 20 Juli a.s. te zenden aan den Aigemeenen Dienst. 2e Afd te Utrecht. Groote Levensverz. Mij. vr. voor haar afd. Volksverzeke ring eenige BEKWAME INCASSEERDERS, le voor Beverwijk en omg.; 2e voor IJmuiden en omg.; 3e voor de Bollenstreek; 4e voor de Haarl'meerpolder en Aalsmeer. Aan deze be trekking is pr.vrij ouderdoms weduwe- en weezenpensioen verbonden. Uitv.br. onder no 196 aan Strijland's Adv. Bur. Haarlem. Nette jonge vrouw, 41 j., m. kindje v. 1 j„ zag zich gaarne geplaatst als HUISHOUDSTER in net gezin, waar vrouw ont breekt Mevr. BRANDT, Lin- naeusparkweg 17 (I) A'dam. LAAT NU UW PIANO'S, orgels en andere muziek instrumenten vakkundig stemmen en repareeren. Prijzen billijk. Vlugge behandeling. A. G. VAN DER STOOP Zaaneniaan 42 Haarlem-Nrd. m Thans nog uitsluitend rerkrijgbaar voor hen, die op dokters voorschrift géén iuiker mogen gebruiken Inlichtingen bij: CHEFARO-ROTTERDAM REISGELEGENHEID HAARLEM—UTRECHT v. v. per enige rechtstreekse BEURTDIEVST van de N.V. UITHOOHXSCHE COMBINATIE VAN BEURTSCHIPPERS v.h. J. D. P. VUYK. Vertrek van Haarlem Woensdagmorgen 10 uur precies. aankomst Utrecht c.a. 6 uur. Vertrek van Utrecht Zaterdagmorgen 9 uur precies, aankomst Haarlem c.a. 5 uur. Beurtgoederen kunnen dagelijks aangebracht worden aan het bestel.kantoor Haarlem. Spaarne S4. tel. 12250. kantoor Utrecht, Nieuwe Kade 28, te!. 14257. Aanbevelend, N.V. Vithoornsehe Combinatie van Beurtschippers Hoofdkantoor Wilhelminakade 2H Telefoon 201. Kengetal K 2975 OLIESLAGERSLAAN 36-44 Na 5 jaar gedwongen rust toch weer GEOPEND ondanks roof en totale uit plundering door moffen en N.S.B.-ers STALLING REPARATIE OLIE, vooroorlogsche kwaliteit BINNEN ENKELE MAANDEN: VERHUUR MET EN ZONDER CHAUFFEUR. Met geschoold personeel staan wij voor U klaar om Uw matras bij te vullen of te repareeren. Onze zaak bestaat 112 jaar. Ge kunt haar dus Uw vertrouwen schenken. J. P. G. KOK Beëedigd-Makelaar en Veilingmeester Dir. N.V. Exploitatie-Maatschappij „Koers" VEILINGEN VAN MEUBILAIRE GOEDEREN en Knnstwerken. Taxaties. Assuranties. Hypotheken. Aan- en verkoop van Huizen, Fabrieken en Handelszaken. Grondexploitatie. - Bouw en Verbouw. KANTOOR: Winterlaan 2, Heemstede, Tel. 29428. VEILINGZAAL: Jansstraat 48 en 50, Haarlem. Duizenden tevredenheidsbet uiringen. AANMELDING VORDERINGEN OP N.S.B.-ERS. De 'aandacht wordt er op gevestigd, dat bij het Bureau Rechtsherstel en Vijandelijk Vermogen M. G. alleen aange meld moeten worden de vorderingen op- en schulden aan in het district Haarlem wonende N. S. B.-ers en andere Landverraders. Het kantoor v. Notaris W. ter Weel te Haarlem opvolger van Notaris Mr. H. C. ITTMANN.'zal op VRIJDAG 20 JULI 1945 worden verplaatst van Dreef 26 naar WILSONSPLEIN 15 (hoek Wilhelminastraat). Op gemelden datum zal het kantoor GESLOTEN zijn. Algemeene Coöperatieve Begrafenis Ver. voor Haarlem Omstreken (U.A.) KANTOOR BROUWERSKADE 17 Is weer telefonisch te bereiken onder No. 15884 b.g.g. K 08 Regeling van begrafenissen en transporten van en naar alle plaatsen. Het Bestuur. 18331945 Barteljorisstraat 39-41, Haarlem, Telef. 10250 WENSING's ADVERTENTIE BUREAU TEMPELIERSSTRAAT 32 Weder telefonisch te bereiken onder No. 10209 Verzorgt plaatsing van advertenties in couranten over geheel Nederland ZONDER PRIJSVERHOOG1NG.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 3