liCiQr 10ms Dciobcscl Een Nieuw Zandvoort Oliecentrum Sambodja (O. Borneo) bezet Korf en bondig. De nieuwe bonnen p—Wat is het prettig Hef woord is aan 60e Jaargang, No. 18081 V V n "T^V TT T Vrijdag 20 Juli 1945 IJ muiden: Kennemerlaan 154. <Mm A A JL Kj Vrrfi iï*# J, %JL %jA Abonnementen: p.week 31 ct. .Telef. 5437. per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. ER zijn groote plannen om een nieuw Zandvoort te bouwen Het Duit-sche vandalisme, dat de boulevards met de groote hotels, de uitzichttoren en nog meer sloopte, heeft daartoe de gelegenheid ge opend. Dat is een geluk na een ongeluk.' Wij zullen in de toekomst een badplaats bezitten, die niet alleen groot, maar ook mooi zal zijn. Onze eerste mooie badplaats! Ik heb de plannen gezien en met de hem eigen geestdrift hooren toelichten door den ontwerper Dat is Ir. G. Friedhoff, een van onze begaafdste Nederlandsche bou wers, gemeente-architect van Haarlem en ook buiten ons land bekend als de schep per van 't prachtige stadhuis in Enschede. In 1943. middenin de bezettingsjaren, heeft burgemeester Van Alphen, na be sprekingen met Ir. R. Dufour van den Wederopbouw, in Amsterdam contact ge zocht met Ir. Friedhoff en hem zoo on geveer gezegd: Bouw mij een nieuwe bad plaats. Hetgeen leidde tot vele besprekin gen, waarbij met het bijzondere karakter van Zandvoort als badplaats voor een achterland met een millioen inwoners, als typisch uitgaansoord voor dagjesmenschen in de eerste plaats, volle rekening werd gehouden. Ir. Friedhoff ontwierp zijn plan nen wie hem erover hoort spreken be grijpt, welk een aanlokkelijk object dit voor hem moest zijn: hij smulde ervan en daarna werd de Nederlandsche of- ficieele zijde er officieus* in gekend. Door alle betrokkenen werd instemming betuigd. Om er een indruk van te krijgen moet ge u Zandvoort als geheel voorstellen. Denk eerst aan het oude dorp. Dat blijft. Het moet gesaneerd worden, er zal een aantal nieuwe huizen komen, een hofje is in het plan opgenomen en er komen wat winkels vlakbij, maar het blijft het oude dorp van de Zandvoorters. Maar nu de eigenlijke badplaats: de boulevards in hun nieuwen opzet. Daar ligt een bijzondere nieuwe indeeling aan ten grondslag. De Noordboulevard (boule vard de Favauge) wordt het groote zomer- bedrijf, de Zuidboulevard (boulevard Pau- lus Loot) de permanent bevolkte woon wijk, voornamelijk bewoond door foren sen. Het groote voordeel van zulk een splitsing springt meteen in het oog: er ontstaat niet meer, zooals vroeger, een oord, dat gedurende acht maanden van het jaar een rommeligen en desolaten in druk maakt door de willekeurige opeen volging van gesloten en bewoonde huizen. De woonplaats Zandvoort en het zomer- bedrijf Zandvoort blijven in nauw contact, maar komen naast elkaar te liggen. Zand voort zal een veel aantrekkelijker oord worden voor forensen. Imposant en oorspronkelijk in zijn op- vafjio ;S het ontworpen „zomerbedrijf" aan den boulevard de Favauge. Het plan houdt in, dat aan dien boulevard zes groote flathotels verrijzen zullen, zoo mo gelijk vijf verdiepingen hoog, bestemd dus voor gezinnen die hun eigen huishouden willen doen of misschien deels met keu kens voor centrale bediening. Het merk waardigste van die zes hotels, die op ge lijke onderlinge afstanden en volgens één architectonisch ontwerp gebouwd moeten worden, is wel, dat zij niet in één lijn evenwijdig aan den boulevard zullen ver rijzen. Hun gevellijnen zullen in een hoek van 45 graden op den boulevard liggen. Dit geeft een merkwaardig levend, aan trekkelijk silhouet. Er zijn andere voor deden. Niet alleen ontstaan groote be schutte ruimten voor de hotels, maar zij bieden ook beter uitzicht naar de zee- en landzijden beide. De landzijde wordt van belang: immers dateeren al van vóór den oorlog de plannen om het duingebied tus- schen de Zandvoortsche laan en den Zee weg open te stellen als een groot ontspan- ningsterrein, dat dus achter het zomer bedrijf" zou komen te liggen. Daarin ligt de (ten deele reeds aangelegde) auto-ren baan. Voor een der zes hotels zal een nieuwe badinrichting, ter vervanging van het Noorderbad, worden gebouwd. Achter de hotels komen parkeergelegenheden en garages, want het autoverkeer zal niet over den boulevard de Favauge, die wan delweg voor de badgasten zal zijn, maar langs den verbreeden parallel-weg achter de hotels worden geleid. Die weg zal on geveer drie meter onder het niveau van den boulevard liggen. Nu komt een heel interessant punt. Een centraal plein, vormend de verbinding tusschen Noord- en Zuid-boulevard, is ontworpen ter hoogte van de Zeestraat. Dus wordt niet meer de Kerkstraat het middennunt van het zomersche badplaats leven. Deze ruimte is van indrukwekkende afmetingen: ontworpen ter grootte van het Scheveningsche Gevers Deynootplein. Er zal een centraal hotel, het Casino als ge wilt, berekend op 400 bedden, aan ver rijzen. Het is voor'.oopig ontworpen ter hoogte van zeven verdiepingen (dit zijn maxima, men kan kleiner beginnen) en geflankeerd door winkelgalerijen, met poorten in de plein-bebouwing voor de verbinding met de boulevards. Dit groote hotel zal zalen voor congressen en een concertzaal moeten bevatten Oo het plein zal ruimte zijn voor buiten-café's. Een secundair centrum" voor zomer en winter bestemd, is ontworpen ongeveer op het punt, waar het Groot Badhuis stond. Vermoedelijk zal dit het eerst voor uitvoering in aanmerking komen. Er zal een kleiner Badhotel, berekend b.v. op °en honderdtal bedden, gebouwd worden. zal een kleine theaterzaal moeten ko- De hevige luchtaanvallen op Kioesjoe des- organiseeren het geheele Japansche trans portsysteem. Ondanks heftig afweervuur de poneerden Thunderbolts hun bommen vlak voor de ingangen van spoorwegtunnels. Door dezen vorm van interne blokkade is de be langrijke oorlogsindustriestad Kagosjima, waar zich belangrijke marinewerven bevin den, geheel van de rest van het eiland afge sneden. Vliegtuigen van de vijfde luchtmacht plaatsten twaalf voltreffers van vijfhonderd ponders op een 10.000 tons vrachtschip, dat in brand vloog en voor de kust aan den grond geraakte. Ook Korea en de andere Ja pansche eilanden werden aangevallen. Vol gens het communiqué van admiraal Nimitz werden 33 vijandelijke schepen tot zinken gebracht of beschadigd. Een recordaantal vliegende eupervestingen bombardeerde vier van Japans grootste in dustriecentra. Zeshonderd van deze dreigen de gevaarten gooiden hun bommenlast op 2500 km. van hun basis op de Marianen. Vooral Hitachi, een centrum van de koper mijnen, 60 km. ten N. van Tokio, moest het zwaar ontgelden. In den zwaarsten lucht aanval tegen het gebied van Sjanghai werd het Kiangwan-vliegveld met 900 ton bom men bewerkt. Op Borneo veroverden eenheden van de zevende Australische divisie het oliecentrum Sambodja met zijn 400 bronnen, die in vre destijd 7.000.000 ton olie per jaar leverden. In Serawak op Borneo hebben Australi sche troepen hun opmarsch in versneld tempo voortgezet. In het olieproductiege bied hebben vooruitgeschoven troepen Ma- roedi bezet zonder tegenstand te ontmoeten. Andere Australische troepen hebben hun posities langs de rivieren bij Balikpapan uitgebreid. Chineesche troepen omsingelen van drie kanten Kweilin, de vroegere Amerikaan- sche luchtbasis in Zuld-China. Een bericht uit Tsjoenking meldt, dat de Japanners voorbereidingen treffen tegen een geallieerde landing in China. In Birma hebben troepen van het 14e leger de Japansche verdediging langs de Sittang afgetast en daarbij verscheidene dorpen be zet in den Nyitkyo-sector, waar spoedig hevige gevechten worden verwacht. De conferentie van Potsdam. President Truman heeft Donderdagavond een maaltijd aangeboden aan de gedelegeer den der drie deelnemende mogendheden. De Engelsche minister van buitenlandsche za ken, Eden, kon in verband met een lichte on gesteldheid niet aanwezig zijn. In de kringen der journalisten meent men in deze bijeenkomst een aanduiding te kun nen zien dat de phase der voorbereidende be sprekingen reeds ia afgeloopen. De conferen tie zou tot dusverre zeer bevredigend ver- loopen. Overval op de Leidschevaart. Op het gebied van overvallen is het den laatsten tijd erg rustig geweest maar gister avond is gebleken, dat het ras der overval lers nog niet uitgestorven is. Omstreeks 11 uur stopte een auto op de Leidschevaart, twee der inzittenden stapten er uit en be gaven zich naar een woning bewoond door een juffrouw en haar kostganger P. de V. geheeten. Zij belden aan en toen de be woonster de deur opende, dwongen zij haar met de revolver in de vuist naar boven, waar zij haar volgden. Hier zochten de bei de mannen een aantal kleedingstukken en een hoeveelheid linnengoed bij elkaar, toe- behoorende aan den kostganger en verdwe nen daarmee naar buiten, waar zij werden opgewacht door overvaller nummer drie. die de wacht bij de auto had gehouden. Zoo snel zij konden zijn ze daarop met de auto verdwenen. Alle mannen waren in uniform. Tot nu heeft de politie geen enkel spoor kunnen ontdekken. HET GASRANTSOEN Wij hebben reeds medegedeeld, dat te ver wachten is, dat in de tweede helft van Augustus in Haarlem en omliggende ge meenten gas geleverd zal worden. In Den Haag is voor het geheele land het gasrantsoen vastgesteld. Dit bedraagt voor een periode van 2 maanden: Voor gezinnen van 2 personen 34 M3. Voor elk gezinslid meer 6 M3. Voor alleen wonende personen die zelf koken 17 M3. Het is nog niet bekend hoe in deze om geving de gaslevering zal plaats hebben. Het hangt namelijk van technische quaesties af of er gas op bepaalde uren komt, of ge durende den geheelen dag. men, die ook 's winters bruikbaar is. In dit tweede centrum, op een kleiner plein dus, zijn terrassen ontworpen en een rond- point, waarop een monument voor Zand- voorts Herrijzenis zou kunnen prijken. Een kleine bioscoop is in het Zuidelijk deel ontworpen, een groote nabij het sta tion, dus in het zomerbedrijf. Het ligt in de bedoeling aan de N.Z.H. te verzoeken, haar tramlijn te verlengen tot in het zomerbedrijf. Aan den boulevard Paulus Loot, in het „stille gedeelte" dus, zullen Noordelijk flatwoningen en Zuidelijk villa's worden gebouwd. Ook het Zuiderbad moet door een nieuwe badinrichting vervangen wor den. Achter dezen boulevard ligt een an der wandelterrein, dat in de Waterleiding duinen, alleen voor houders van kaarten toegankelijk. Er komt nog meer aan te pas, bijvoor beeld aanleg van nieuwe verbindingswe gen naar het binnenland. Alles is ontwor pen in overleg met den dienst voor de streekplannen en in overeenstemming met het Zandvoortsche uitbreidingsplan. Een bouwbureau is reeds te Zandvoort ge vestigd en wordt nu met personeel be mand. Leider daarvan is de architect Zietsma. De eerste taak is natuurlijk: op ruimen, wegen herstellen. Nieuw Zandvoort is wel een geweldig plan. Sommigen zullen er het hoofd over schudden. „Wat zal dat moeten kosten?" zullen zij vragen. Wie zal het betalen? Ik veronderstel dat de provincie en de ge meenten Amsterdam en Haarlem, die directe belanghebbenden zijn, financieelen steun zullen geven. Ongetwijfeld zal een Maatschappij Zeebad Zandvöort met een groot kapitaal moeten worden gevormd. Zou dit wellicht ook buitenlandsche be leggers aantrekken of zullen Hollanders zeggen: Wij kunnen het alleen wel? Ik heb in den laatsten tijd al gehoord over Amerikaansche belangstelling in den Nederlandschen opbouw. Aan mijn interview met Ir. Friedhoff moet ik nog toevoegen dat hij geenszins het plan koestert al die hotels en villa's en flatgebouwen op een landstrook ter lengte van bijna drie kilometer zelf te gaan bouwen. Verschillende architecten zullen aan het woord moeten komen. Wel zal er eenheid in gebracht moeten worden en leiding gegeven. Een grootsch en opwekkend project! R. P. om te kunnen geven en te kunnen mee helpen tot het lenigen van den nood van landgenooten, die in veel moeilijker om standigheden verkeeren dan wij. Prettig en goed. Zij zijn niet bij de pakken gaan neerzitten en hebben het hoofd niet laten hangen. Zij zijn aan den slag gegaan en hebben uit puin, uit wat stukken plank en met behulp van veel carton weer een hokje gemaakt, waarin men althans eenigszins beschut is tegen wind en re gen. Hoe dat daar van den winter moet? Wij weten het niet, maar de inwoners van Venray maken zich daarover nu nog geen zorgen. Zij zijn vol goeden moed hebben 35 menschenlevens verloren bij het ruimen van mijnen, omdat het land toch weer bebouwd kan worden, omdat men toch niet stil kan zitten maar zich liet terneer mag laten slaan door wat nu als een verwoesting over het land is ge daan. Als ze wat licht in hun donkere hokje willen hebben, moeten ze de deur open laten staan, of een plank voor het raam weghalen. Een klein reepje glas in carton is voor hen een heele weelde, want het geeft wat licht. Wat is het prettig, dit wetende, in een goed gemeubileerd, wind- en waterdicht licht huis te wonen, schatrijk vergeleken bij die andere Ne derlanders in Limburg. En het is nog veel prettiger een offer te brengen voor die 18.000 Venray-ers! BINNENLAND Het particulier telegraafverkeer is uitgebreid tot bijna geheel Europa. Uitge zonderd zijn Duitschland, Oostenrijk en Hongarije. Mr. P. J. Mijksenaar, hoofd van de sectie voorlichting van het M. G. te Amsterdam, is benoemd tot directeur van den regeerings- voorlichtingsdienst. Mr. Mijksenaar is in 1901 te Haarlem ge boren, is bij de Arbeiderspers werkzaam ge weest, daarna als chef van het bureau Propaganda en Vreemdelingenverkeer te Amsterdam en in 1940 als chef van het bu reau inkwartiering. Een aantal N.S.B.-ers, meest vrouwen, dat als politieke gevangenen verblijft in het kamp te Westerbork, (Drente) kwam, toen bekend werd, dat de bankbiljetten van f 100 ongeldig zouden worden verklaard, ook met hun bezit voor den dag. Zij bleken voor ruim f 13.000 aan bankbiljetten van f 100 te bezitten, die zij tusschen hun kleeren had den verstopt. Uit den Haag wordt gemeld, dat het Ziekfenfondsbesluit (tijdens de Duitsche bezetting ingevoerd) van kracht blijft. Donderdag werden te Lübeck 2400 Ne derlanders verwacht, die door de Russen uit het door hen bezette deel van Duitschland zijn gezonden. Zij zullen zoo spoedig moge lijk naar Nederland terugkeeren. Ér zijn spoedig faciliteiten van Russische zijde te verwachten voor de opsporing van Nederlan ders in de Russische zóne. BUITENLAND Een Zuid-Afrikaansch vliegtuig is bij Kartoem neergestort. Alle inzittenden 13 passagiers en drie leden der bemannng kwamen om het leven. De Britten en Amerikanen zijn in hun bezettingszones in Berlijn begonnen met het verwijderen van de zes voet hooge bor den met Russische proclamaties in de Duit sche taal. In Triest is een algemeene staking uit gebroken. waardoor alle transportonderne mingen en alle openbare bedrijven zijn stil gelegd. -De commissie voor staatshervorming van de Fransche consultatieve vergadering heeft met 24 tegen 8 stemmen elk referen dum over constitutioneele kwesties afge wezen. De regeering der V. St. heeft er bij de regeering van de S. Unie op aangedrongen Amerikaansche correspondenten toe te la ten in O. en Z. O. Europa. De Jacht op vooraanstaande nazi's en oorlogsmisdadigers in Duitschland is vrij wel ten einde gekomen. De actie is thans in het stadium gekomen van laatste onder vraging, schifting en systematiseering van bewijzen. De Ver. St. zullen beslissen of het aan te raden is, dat de Geallieerden toezicht houden op de komende Poolsche verkie zingen. DE VERDACHTE VERMEERS. Het A.N.P. deelt mede, dat het door de Justitie ingestelde onderzoek naar de ver dachte Vermeers voortgang vindt en ver moedelijk de oplossing zal brengen. Hangende het onderzoek zijn verdere me- dedeelingen evenwel ongewenscht te achten. Te zijner tijd zal echter een uitvoerige publi catie over deze thans nog mysterieuze zaak verschijnen, daar, naar men verzekerde, het geenszins in de bedoeling der betrokkenen ligt deze kwestie, hoe zeer zij ook schade zou kunnen berokkenen aan het nationaal en particulier kunstbezit, in den doofpot te doen verhuizen. Ortega y Gasset: Het kenmerk der bescha ving is, dat zij zichzelf niet in stand houdt. Zij is een gewrocht der menschen en behoeft de hand van een maker of kunstenaar. Als gij de voordeelen der be schaving wilt genieten, maar geen hand uitsteekt om de beschaving in stand te houden, komt ge bedro gen uit. In een ommezien zijt gij van alle beschaving verstoken. Geldig tot 28 Juli: 141 400 gram brood 142 400 gram brood 143 200 gram bloem (uitsluitend b\J krui deniers verkrijgbaar). 144 125 gram suiker 145 1 tablet of 55 gr. gebroken chocolade 146 2 liter melk 147 1 kg. aardappelen (oogst 1945) 148 1 kg. aardappelen (oogst 1945) 149 zoo mogelijk 100 gram versch vleesch zonder "been of 4 oz. vleesch in blik of 4 oz. visch in blik (112 gr.) 150 4 oz. vleesch in blik of 4 oz. visch in blik. Geldig tot 4 Augustus: 151 125 gram boter 152 125 gram margarine 153 125 gram margarine 154 125 gram margarine 155 100 gram kaas De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze bonnen voor boter, margarine en kaas voor 14 dagen gelden. De mar garine moet gekocht worden bij den. detaillist waar men destijds bon' K 12 heeft ingeleverd. Geldig tot 28 Juli: 157 400 gram brood 158 400 gram brood 159 600 gram biscuits 160 1 kg. aardappelen (oogst 1945) R 29 250 gram rijst of kindermeel, (er is geen keus de levering hangt af van den voorraad bij den winkelier. De bon kan worden omgeruild op het Distributie kantoor voor een rantsoenbon brood van 400 gram.) R 30 125 gram suiker R 31 4 liter melk. Reeds aangewezen bonnen: Geldig tot 4 Augustus: 70 groente 71 fruit (De bonnen voor groente en fruit hadden voor 6 Juli ingeleverd moeten zijn bij den handel) 96 versche-, gerookte- of zoute visch 111 1/2 liter petroleum 136 versche-, gerookte- of zoute visch R 24 1/2 liter petroleum Tabakskaart R 14 20 stuks cigaretten Inlegvel GB 501 4 1/2 liter melk Inlegvel GC 501 4 1/2 liter melk. Geldig onbepaald: 112 25 gram zoolleder. Deelnemers aan de Centrale Keuken moe ten inleveren 147, 148 en 160 voor aardap pelen. Op de nieuwe bonnen mag reeds worden gekocht met ingang van Zaterdag 21 Juli a.s. met uitzondering van de artikelen melk en aardappelen, welke eerst op Maandag 23 Juli mogen worden verkocht. Bovengenoemde bonnen, met uitzondering van die voor melk. mogen eerst bij afle vering van de goederen aan de winkeliers worden afgegeven; ongeoorloofde vóór-in levering kan tot misbruik ten nadeele van het publiek aanleiding geven. Zelfverzorgers moeten op het Distributie kantoor, Zijlstraat 62 te Haarlem, inleve ren voor graan 141. 142, 157, 158, 159 vleesch 149, 150 melk 146, R 31 aardappelen 147, 148, 160 De vleeschbonnen voor versch vleesch geven in het vervolg recht op het koopen van 100 gram vleesch zonder been. In verband hiermede geven ook de rant soenbonnen voor vleesch behalve od 100 gr. versch vleesch. recht op 4 oz. (112 gram) vleesch of visch in blik of 8 oz. (224 gram) meat and vegetables. MELK De Directeur-Generaal van de Voedsel voorziening maakt bekend, dat de wissel - bonnen voor 1/7 rantsoen melk en 1/7 rantsoen taptemelk niet meer geldig zijn. BRANDHOUT Voor hen, die deze week geen gelegen- hei»? hebben gehad de vergunningen voor den aankoop van 35 kg. brandhout af te komen halen, bestaat alsnog gedurende de geheele week van 23 t&m. 28 Juli de mo gelijkheid zich tot het loket 15 van de af- deeling .Brandstoffen", Zijlstraat 70 te Haarlem te wenden. HAVERMOUT OP ZIEKENBONNEN Namens het Aan- en Verkoopbureau van Akkerbouwproducten (AVA) wordt mede gedeeld. dat de winkeliers te Haarlem deze week met havermout zijn bevoorraad voor de aflevering op ziekenbonnen grutters waren. Ex-politieke gevangenen, in het bezit van machtigingen tot afgifte van extra distri butiebescheiden van het afwikkelingsbu reau concentratiekampen te Vught, krijgen bij loket 22 Centraal Uitreiklokaal ..Vleesch hal" tegen inlevering machtiging en over legging Tweede Distributiestamkaart, een extra M.G.-kaart. Zij die een extra M.G.- kaart hebben ontvangen kunnen bij loket 22 een extra noodkaart Ve serie in ont vangst komen nemen. EIEREN. Te IJmuiden zijn aangekomen twee Deen- sche kotters met bestemming Rotterdam, die een volle lading eieren hadden, bestemd voor ,,Ned. Volksherstel". OORLOGSLACHTOFFERS. Oorlogsslachtoffers en anderen die bijstand behoeven kunnen, zich met verzoeken om hulpverleening uitsluitend mondeling wen den tot het Adviesbureau ,van Nederland* Volksherstel ingang Pandpodrt.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1