Haarlems I Jaab nn Oliecentrum Sambodja (O. Borneo) bezet Een Nieuw Zandvoort. Kort en bondig. Flitsen De nieuwe bonnen 60e Jaargang. No. 18081 «p qp TH"X 11 1 Vrüdag 20 Juli 1945 Wmuiden: Kennemerlaan 154. Xi X X X X KJ X/ VX V4 X/X\XVX Abonnementen p.week 31 ct. Telef. 5437. per kwartaal 4. Tel.: DiT.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-IIooftlredaeieur: Robert Peereboom Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. ER zijn groote plannen om een nieuw Zandvoort te bouwen. Het Duitsche vandalisme, dat de boulevards met de groote hotels, de uitzichttoren en nog meer sloopte, heeft daartoe de gelegenheid ge opend. Dat is een geluk na een ongeluk. Wij zullen in de toekomst een badplaats bezitten, die niet alleen groot, maar ook mooi zal zijn. Onze eerste mooie badplaats' Ik heb de plannen gezien en met de hem eigen geestdrift hooren toelichten door den ontwerper Dat is Ir. G. Friedhoff. een van onze begaafdste Nederlandsche bou wers. gemeente-architect van Haarlem en ook buiten ons land bekend als de schep per van 't prachtige stadhuis in Enschede. In 1943, middenin de bezettingsjaren, heeft burgemeester Van Alphen, na be sprekingen met Ir. R. Dufour van den Wederopbouw, in Amsterdam contact ge zocht met Ir. Friedhoff en hem zoo on geveer gezegd: Bouw mij een nieuwe bad plaats. Hetgeen leidde tot vele besprekin gen, waarbij met het bijzondere karakter van Zandvoort als badplaats voor een achterland met een millioen inwoners, als typisch uitgaansoord voor dagjesmenscnen in de eerste plaats, volle rekening werd gehouden. Ir. Friedhoff ontwierp zijn plan nen wie hem erover hoort spreken be grijpt, welk een aanlokkelijk object dit voor hem moest zijn: hij smulde ervan en daarna werd de Nederlandsche of- ficieele zijde er officieus in 'gekend. Door alle betrokkenen werd instemming betuigd. Om er een indruk van te krijgen moet ge u Zandvoort als geheel voorstellen. Denk eersi aan het oude dorp. Dat blijft Het moet gesaneerd worden, er zal een aantal nieuwe huizen komen, een hofje is in het plan opgenomen en er komen wat winkels vlakbij, maar het blijft het oude dorp van de Zandvoorters. Maar nu de eigenlijke badplaats: de boulevards in hun nieuwen opzet. Daar ligt een bijzondere nieuwe indeeling aan ten grondslag. De Noordboulevard (boule vard de Favauge) wordt het groote zomer- bcdrijf, de Zuidboulevard (boulevard Pau- lus Loot) de permanent bevolkte woon- wijk, voornamelijk bewoond door foren sen. Het groote voordeel van zulk een splitsing springt meteen in het oog: er ontstaat niet meer, zooals vroeger, een oord, dat gedurende acht maanden van het jaar een rommeligen en desolaten in druk maakt door de willekeurige opeen volging van gesloten en bewoonde huizen. De woonplaats Zandvoort en het zomer- bedrijf Zandvoort blijven in nauw contact, maar komen naast elkaar te liggen. Zand voort zal een veel aantrekkelijker oord worden voor forensen. Imposant en oorspronkelijk in zijn op- va is het ontworpen „zomerbedrijf' aan den boulevard de Favauge. Het plan houdt in, dat aan dien boulevard zes groote flathotels verrijzen zullen, zoo mo gelijk vijf verdiepingen hoog, bestemd dus voor gezinnen die hun eigen huishouden willen doen of misschien deels met keu- ker./ voor centrale bediening. Het merk waardigste van die zes hotels, die op ge lijke onderlinge afstanden en volgens één architectonisch ontwerp gebouwd moeten worden, is wel, dat zij niet in één lijn evenwijdig aan den boulevard zullen ver rijzen. Hun gevellijnen zullen in een hoek van 45 graden op den boulevard liggen. Dit geeft een merkwaardig levend, aan trekkelijk silhouet. Er zijn andere voor deden. Niet alleen ontstaan groote be schutte ruimten voor de hotels, maar zij bieden ook beter uitzicht naar de zee- en landzijden beide. De landzijde wordt van belang: immers dateeren al van vóór den oorlog de plannen om het duingebied tus- schen de Zandvoortsche laan en den Zee weg open te stellen als een groot ontspan ningsterrein, dat dus achter het „zomer bedrijf zou komen te liggen. Daarin ligt de (ten deele reeds aangelegde) auto-ren baan. Voor een der zes hotels zal een nieuwe badinrichting, ter vervanging van het Noorderbad, worden gebouwd. Achter de hotels komen parkeergelegenheden en garages, want het autoverkeer zal niet over den boulevard de Favauge, die wan delweg voor de badgasten zal zijn, maar langs den verbreeden parallel-weg achter de hotels worden geleid. Die weg zal on geveer drie meter onder het niveau van den boulevard liggen. Nu komt een heel interessant punt. Een centraal plein, vormend de verbinding ■tusschen Noord- en Zuid-boulevard, is ontworpen ter hoogte van de Zeestraat. Dm niet meer de Kerkstraat het -- zomersche badplaats leven. Deze ruimte is van indrukwekkende .;di: ontworpen ter grootte van het Scheveningsche Gevers Deynootplein. Er zal een centraal hotel, het Casino als ge wilt, berekend op 400 bedden, aan ver rijzen. Het is voorloopig ontworpen ter hoogte van zeven verdiepingen (dit zijn maxima, men kan kleiner beginnen) en geflankeerd door winkelgalerijen, met poorten in de plein-bebouwing voor de verbinding met de boulevards. Dit groote hotel zal zalen voor congressen en een concertzaal moeten bevatten Op het plein zal ruimte zijn voor buiten-café's. Een „secundair centrum", voor zomer en winter bestemd, is ontworpen ongeveer op het punt, waar het Groot Badhuis stond. Vermoedelijk zal dit het eerst voor uitvoering in aanmerking komen. Er zal een kleiner Badhotel, berekend b.v. op een honderdtal bedden, gebouwd worden. Er zal een kleine theaterzaal moeten ko- De hevige luchtaanvallen op Kloesjoe des- organlseeren het beheele Japansche trans portsysteem. Ondanks heftig afweervuur de poneerden Thunderbolts hun bommen vlak voor de Ingangen van spoorwegtunnels Door dezen vorm van Interne blokkade is de be langrijke oorlogsindustriestad Kagosjima. waar zich belangrijke marinewerven bevin den. geheel van de rest van het eiland afge sneden. Vliegtuigen van de vijfde luchtmacht plaatsten twaalf voltreffers van vijfhonderd ponders op een 10.000 tons vrachtschip, dat lil brand vloog en voor de kust aan den grond geraakte Ook Korea en de andere Ja pansche eilanden werden aangevallen. Vol gens het communiqué van admiraal Nlmitz werden 33 vijandelijke schepen tot zinken gebracht of beschadigd. Een recordaantal vliegende supervestingen bombardeerde vier van Japans grootste in dustriecentra. Zeshonderd van deze dreigen de gevaarten gooiden hun bommenlast op 2500 km. van hun basis op de Marlanen. Vooral Hitachi, een centrum van de koper mijnen. 60 km. ten N. van Tokio, moest het zwaar ontgelden. In den zwaarsten lucht- De conferentie van Potsdam. President Truman heeft Donderdagavond een maaltijd aangeboden aan de gedelegeer den der drie deelnemende mogendheden De Engelsche minister van bultenlandsche za ken. Eden, kon ln verband met een lichte on gesteldheid niet aanwezig zijn. In de kringen der Journalisten meent men in deze bijeenkomst een aanduiding te kun nen zien, dat d phase der voorbereidende be sprekingen reeds Is afgeloopen. De conferen tie zou tot dusverre zeer bevredigend ver- loopen. Overval op de Leidschevaart. Op het gebied van overvallen is het den laatsten tijd erg rustig geweest maar gister avond is gebleken, dat het ras der overval lers nog niet uitgestorven is. Omstreeks 11 uur stopte een auto op de Leidschevaart. twee der inzittenden stapten er uit en be gaven zich naar een woning bewoond door een juffrouw en haar kostganger P. de V. geheeten. Zij belden aan en toen de be woonster de deur opende, dwongen zij haar met de revolver in de vuist naar boven, waar zij haar volgden. Hier zochten de bei de mannen een aantal kleedingstukken en een hoeveelheid linnengoed bij elkaar, toe- behoorende aan den kostganger en verdwe nen daarmee naar buiten, waar zij werden opgewacht door overvaller nummer drie. die de wacht bij de auto had gehouden. Zoo snel zij konden zijn ze daarop met de auto verdwenen. Alle mannen waren in uniform. Tot nu heeft de politie geen enkel spoor kunnen ontdekken. HET GASRANTSOEN Wij hebben reeds medegedeeld, dat te ver wachten is. dat in de tweede helft van Augustus in Haarlem en omliggende ge meenten gas geleverd zal worden. In Den Haag is voor het geheele land het gasrantsoen vastgesteld. Dit bedraagt voor een periode van 2 maanden: Voor gezinnen van 2 personen 34 M3. Voor elk gezinslid meer 6 M3. Voor alleen wonende personen die zelf koken 17 MS. Het is nog niet bekend hoe in deze om geving de gaslevering zal plaats hebben Het hangt namelijk van technische quaesties af of er gas op bepaalde uren komt. of ge durende den geheelen dag. men, die ook 's winters bruikbaar is. In dit tweede centrum, op een kleiner plein dus, zijn terrassen ontworpen en een rond- point. waarop een monument voor Zand- voorts Herrijzenis zou kunnen prijken. Een kleine bioscoop is in het Zuidelijk deel ontworpen, een groote nabij het sta tion. dus in het zomerbedrijf. Het ligt in de bedoeling aan de N.Z.H. te verzoeken, haar tramlijn te verlengen tot in het zomerbedrijf. Aan den boulevard Paulus Loot, in het „stille gedeelte" dus, zullen Noordelijk flatwoningen en Zuidelijk villa's worden gebouwd. Ook het Zuiderbad moet door een nieuwe badinrichting vervangen wor den. Achter dezen boulevard ligt een an der wandelterrein, dat in de Waterleiding duinen, alleen voor houders van kaarten toegankelijk. Er komt nog meer aan te pas, bijvoor beeld aanleg van nieuwe verbindingswe gen naar het binnenland. Alles is ontwor pen in overleg met den dienst voor de streekplannen en in overeenstemming met het Zandvoortsche uitbreidingsplan Een bouwbureau is reeds te Zandvoort ge vestigd en wordt nu met personeel be mand. Leider daarvan is de architect Zietsma. De eerste taak is natuurlijk: op ruimen, wegen herstellen. Nieuw Zandvoort is wel een geweldig plan. Sommigen zullen er het hoofd over schudden. „Wat zal dat moeten kosten?" zullen zij vragen. Wie zal het betalen? Ik veronderstel dat de provincie en de ge meenten Amsterdam en Haarlem, die directe belanghebbenden zijn, financieelen steun zullen geven. Ongetwijfeld zal een Maatschappij Zeebad Zandvoort met een groot kapitaal moeten worden gevormd. Zou dit wellicht ook bultenlandsche be leggers aantrekken of zullen Hollanders zeggen: Wij kunnen het alleen wel? Ik heb in den laatsten tijd al gehoord over Amerikaansche belangstelling in den Nederlandschen opbouw. Aan mijn interview met Ir. Friedhoff moet ik nog toevoegen dat hij geenszins het plan koestert al die hotels en villa's en flatgebouwen op een landstrook ter lengte van bijna drie kilometer zelf te gaan bouwen Verschillende architecten zullen aan het woord moeten komen. Wel zal er eenheid in gebracht moeten worden en leiding gegeven. Een grootsch en opwekkend project! R. P. aam al tegen het gebied van Sjanghai werd het Klangwan-vliegveld met 900 ton bom men bewerkt. Op Borneo veroverden eenheden van de zevende Australische divisie het oliecentrum Sambodja met zijn 400 bronnen, die ln vre destijd 7 000.000 ton olie per jaar leverden. In Serawak op Borneo hebben Australi sche troepen hun opmarsch in versneld tempo voortgezet. In het olieproductiege- bied hebben vooruitgeschoven troepen Ma- roedi bezet zonder tegenstand te ontmoeten. Andere Australische troepen hebben hun posities langs de rivieren bij Bahkpapan uitgebreid. Chineesehe troepen omsingelen van drie kanten Kweilin. de vroegere Amerikaan sche luchtbasis in Zutd-Chlna. Een bericht uit Tsjoenking meldt, dat de Japanners voorbereidingen treffen tegen een geallieerde landing in China. In Birma hebben troepen van het 14e leger de Japansche verdediging langs de Siltang afgetast en daarbij verscheidene dorpen be zet in den Nyitkyo-sector, waar spoedig hevige gevechten worden verwacht. BINNENLAND Het particulier telegraafverkeer is uitgebreid tot bijna geheel Europa. Uitge zonderd zijn Duitschland. Oostenrijk en Hongarije. Mr. P. J. Myksenaar, hoofd van de sectie voorlichting van het M. G. te Amsterdam, is benoemd tot directeur van den regeerings- voorlichtlngsdlenst. Mr. Myksenaar is ln 1901 te Haarlem ge boren. Is bij de Arbeiderspers werkzaam ge weest. daarna als chef van het bureau Propaganda en Vreemdelingenverkeer te Amsterdam en ln 1940 als chef van het bu reau inkwartiering. Een aantal N.S.B.-ers, meest vrouwen, dat als politieke gevangenen verblijft in het kamp te Westerbork. (Drente) kwam. toen bekend werd, dat de bankbiljetten van f 100 ongeldig zouden worden verklaard, ook met hun bezit, voor den dag. Zij bleken voor ruim f 13.000 aan bankbiljetten van f 100 te bezitten, die zy tusschen hun kleeren had den verstopt. BUITENLAND Een Zuid-Afrikaansch vliegtuig ls bij Kartoem neergestort Alle inzittenden 13 passagiers en drie leden der bemannng kwamen om het leven. Een groep vooraanstaande Amerika nen heeft aan Truman een petitie gezonden met het verzoek van de Sovjet-Unie te ver krijgen, dat deze zich zal onthouden van politieke Inmenging in Polen. De Britten én Amerikanen zyn in hun bezettingszones in Berlijn begonnen met het verwijderen van de zes voet hooge bor den met Russische proclamaties ln dé Duit sche taal. In Triest is een algemeene staking uit gebroken. waardoor alle transportonderne mingen en alle openbare bedrijven zijn stil gelegd. De commissie voor staatshervorming van de Fransche consultatieve vergadering heeft met 24 tegen 8 stemmen elk referen dum over constitutloneeie kwesties afge- --- De regeering der V St. heeft er bij de regeering van de S. Unie op aangedrongen Amerikaansche correspondenten toe te la ten in O. en Z. O. Europa De Jacht op vooraanstaande nazi's en oorlogsmisdadigers in Duitschland is vrij wel ten einde gekomen. De actie is thans in het stadium gekomen van laatste onder vraging. schifting en systematiseering van bewijzen. De Ver. St zullen beslissen of het aan te raden ls, dat de Geallieerden toezicht houden op de komende Poolsche verkie zingen. HET BROOD De Bakkerij-Commissie Haarlem verzoekt het volgende onder de aandacht van hei publiek te brengen: Ter voorkoming van bederf ln het brood tengevolge van de weersomstandigheden, is het noodzakelijk het brood in een kelder, kelderkast, of andere koele plaats, te bewa ren. los op een bord. dat wil zeggen de broo- den vrij van elkaar te plaatsen, dus onder geen voorwaarden in een trommel of op andere wijze ingesloten. Hierdoor word; voor een groot deel voor komen, dat zich leng of andere bacteriën in het brood vormen. DIEFSTAL VAN KOEIEN. In haar zitting van Donderdag J.l. behan delde de rechtbank een geval van diefstal van een koe. die door den eigenaar Smit bij den boer Sprengers te Beverwijk gestald was J- de J„ J. A. P. de la R. en F. T M. stonden als bedrijvers van de misdaad terecht: B. J. B. als heler en ontwerper van het plan. Hij hoorde 8 mnd met aftrek tegen zich elschen. t6gen de 3 anderen werd 10 mnd. gevraagd. Uitspraak 31 Juli. De buurtvereeniging „Het Haasje", dat een welgeslaagd bevrijdingsfeest in de De Witstraat en omgeving te Haarlem organi seerde. heeft een collecte voor het Roode Kruis gehouden die f 545.41 opbracht. Mare. Rozelaar zal. aan den vleugel be geleid door Rie Bieile. een cello recital ge ven op Maandag 23 Juli in de Begynhofkapel te Haarlem De Prov Militaire Commissaris voor Zuid-Holland heeft in zijn functie met in gang van 8 Mei geschorst J. H. v. d Berg, burgemeester van Lisse. SPORT BOKSEN. Onze landgenoot Bep van Klaveren, die thans in Amerikaanschen mi litairen dienst is. zal 14 September in het stadion te Brisbane tegen Tommy Burns, een der beste Australische weltergewicht- boksers uitkomen. CRICKET. Een Rood en Wit-combi- natie heeft van Capt. Lampkin's XI ge wonnen met 15 runs Rood en Wit 119 (de la Mar 28. Hans Winter 28. Denys 20. Hackenltz 14. Hutcliins 614. Lampkin 226. Tomlinson 2—39). Capt. Lampkin's XI 104 (Turner 47, Thacker 21. Lampkin 16, de la Mar 317. Slendebroek 36, Thon 1—19. Molijn 1—37). I Het woord is aan Ortega y Gasset: Het kenmerk der bescha ving. is, dat zij zichzelf niet in stand houdt. Zij is een gewrocht der menschen en behoeft de hand van een maker of kunstenaar. Als gij de voordeden der be- schaving wilt genieten, maar geen hand uitsteekt, om de beschaving in stand le houden, komt ge bedro gen uit. In een ommezien zijt gij van alle beschaving verstoken. Geldig tot ab 141 400 gram brood 142 400 gram brood 143 200 gram bloem (uitsluitend bij krui deniers verkrijgbaar). 144 125 gram suiker 145 l tablet of 55 gr. gebroken chocolade 146 2 liter melk 147 1 kg. aardappelen (oogst 1945) 148 1 kg. aardappelen (oogst 1945) 149 zoo mogelijk 100 gram versch vleesch zonder been of 4 oz vleesch in blik of 4 oz. visch in blik (112 gr.l 150 4 oz. vleesch in blik of 4 oz. visch in blik. Geldig tot 4 Augustus: 151 125 gram boter 152 125 gram margarine 153 125 gram margarine 154 125 gram margarine 155 100 gram kaas De aandacht wordt er op gevestigd, dat deze bonnen voor boter, margarine en kaas voor 14 dagen gelden. De mar garine moet gekocht worden bij den detaillist waar men destyds bon K 12 heeft ingeleverd. Geldig tot 28 Juli: 157 400 gram brood 158 400 gram brood 159 600 gram biscuits 160 1 kg. aardappelen (oogst 1945) R 29 250 gram rijst of kindermeel, (er ls geen keus de levering hangt af van den voorraad bij den winkelier. De bon kan worden' omgeruild op het Distributie kantoor voor een rantsoenbon brood van 400 gram R 30 125 gram suiker R 31 4 liter melk Reeds aangewezen bonnen: Geldig tot 4 Augustus: 70 groente 71 fruit (De bonnen voor groente en fruit hadden voor 6 Juli Ingeleverd moeten zyn bij den handel) 96 versche-, gerookte- of zoute visch 111 1/2 liter petroleum 136 versche-, gerookte- of zoute visch R 24 1/2 liter petroleum Tabakskaart R 14 20 stuks clgaretten Inlegvel GB 501 4 1/2 liter melk Inlegvel GC 501 4 1/2 liter melk Geldig onbepaald: 112 25 gram zooileder Deelnemers aan de Centrale Keukeu moe ten inleveren U7. 148 en 160 voor aardap pelen. Op de nieuwe bonnen mag reeds worden gekocht met ingang van Zaterdag 21 Juli a s. met uitzondering van de artikelen melk en aardappelen welke eerst op Maandag 23 Juli mogen worden verkocht. Bovengenoemde bonnen, met uitzondering van die voor melk. mogen eerst bij afle vering van de goederen aan de winkeliers wórden afgegeven: ongeoorloofde vóór-in levering kan tot misbruik ten nadefcle van het publiek aanleiding geven Zelfverzorgers moeten op het Distributie kantoor zyistraat 62 te Haarlem, inleve ren voor: j graan 141, 142. 157. 158. 159 vleesch 149. 150 melk 146. R 31 aardappelen 147. 148, 160 De vleeschbonnen voor versch vleesch geven In het vervolg recht op het koopen van 100 gram vleesch zonder been. In verband hiermede geven ook de rant soenbonnen voor vleesch behalve op 100 gr. versch vleesch. recht op 4 oz. (112 gram) vleesch of visch in blik of 8 oz (224 gram) meat and vegetables MELK De Directeur-Generaal van de Voedsel voorziening maakt bekend, dat de wissel- bonnen voor 1/7 rantsoen melk en 1/7 rantsoen taptemelk niet meer geldig zijn. BRANDHOUT Voor hen. die deze week geen gelegen heid hebben gehad de vergunningen voor den aankoop van 35 kg. brandhout af te komen halen, bestaat alsnog gedurende de geheele week van 23 t&m. 28 Juli de mo- gelifkheld zich tot het loket 15 van de af- deellng „Brandstoffen". Zijlstraat 70 te Haarlem te wenden HAVERMOUT OP ZIEKENBONNEN Namens het Aan- en Verkoopbureau van Akkerbouwproducten (AVA) wordt mede gedeeld. dat de winkeliers te Haarlem deze week met havermout zijn bevoorraad voor de aflevering op ziekenbonnen grutters waren. Ex-polltleke gevangenen. In het bezit van machtigingen tot afgifte van extra distri butiebescheiden van het afwikkelingsbu reau concentratiekampen te Vught. krijgen bij loket '22 Centraal Uitrelklokaal „VleescH hal" tegen inlevering machtiging en over legging Tweede Distributiestamkaart, een extra M.G -kaart. Zij die een extra M.G.- kaart hebben ontvangen kunnen bij loket 22 een extra noodkaart Ve serie in ont vangst komen nemen EIEREN. Te IJmulden zijn aangekomen twee Deen- sche kotters met bestemming Rotterdam, die een volle lading eieren hadden, bestemd voor „Ned. Volksherstel". OORLOGSLACHTOFFERS. Oorlogsslachtoffers en anderen d>e bijstand behoeven kunnen, zien met verzoeken om hulpverleening uitsluitend mondeling wen den tol' het Adviesbureau van Nederlands Volksherstel ingang Pandpoort.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1