Haarlems Uaablaa Venray... en Nijmegen! Flitsen Heftige Japansche aanval in Birma. Groentenpositie niet al te gunstig. Het woord is aan Bevrijding kwam voor tuinders, toen zij al voor eigen gebruik hadden gezaaid. Haarlem adopteer! ook Nijmegen. 60e Jaargang, No. 18082 V "W1 «g Zalerdag 21 Juli 1945 IJmuiden: Kennemerlaan 154. A A X J. KJ VA JK^ X \m/L\A Abonnementen: p.week 31 ct. Telef. 5437. per kwartaal 4. Tel.: Dir.-Hoofdred. 15054. Adm. 10724 Directeur-Hoofdredacteur: Robert Peereboom Tel: Redactie 10600. Expeditie 14825. HAARLEM, Heemstede en Bloemendaal hadden al de zorg voor de Limburgsche dorpsgemeente Venray op zich genomen. Dat is bekend. In dit blad is er zelfs dage lijks over geschreven. Dus weet ook ieder een dat Maandag de groote inzameling van goederen, groote en kleine goederen, begint. Die zal een week duren. Plotseling komt nu een bericht van de overheid, waaruit blijkt dat onze hulpvaardigheid op een veel zwaarder proef wordt gesteld. Aan Haarlem, Heemstede en Bloemendaal is niet meer alleen de hulpverleening voor Venray toegewezen, maar ook die voor de zwaargetroffen Geldersche stad Nijmegen! Daaruit volgt, dat de groote inzameling een doorslaand succes móet worden! Er is ontzaglijk veel meer noodig dan eerst het geval leek te zijn. Van ons wordt nu ge vergd, dat wij inderdaad doen wat wij kunnen. Daar zal niet alleen bereidheid tot geven, maar ook overleg en verbeel dingskracht voor noodig zijn. Wij zullen ons niet kunnen bepalen tot de eerste din gen, die ons te binnen schieten. Niemand weet binnen tien minuten te bedenken, wat hij wel kan missen uit den veelzijdigen voorraad kleine en groote voorwerpen, die zich in den loop van jaren in het huishouden heeft verzameld. Er zal, onder de bevoegde leiding van de vrouw des huizes, wellicht familieraad belegd moeten worden, om het nu maar eens Wat gewichtig uit te drukken. De zaak is inderdaad gewichtig. Het weekeinde biedt den tijd en de gelegenheid om haar goed te behandelen. Waarbij deze overweging vooral moet gelden: de duizenden, die alles verloren hebben, kunnen dus ook alles gebruiken: alles dat in bruikbaren staat is, tot de eenvoudigste dingen en de kleinste kleinigheden toe. Ik heb groot vertrouwen in het resul taat. Dit district heeft een grooten naam op het gebied van hulpverleening: den grootsten naam in' Nederland. Want in de statistieken van het Centraal Bureau be treffende de kerkelijke en particuliere liefdadigheid stond het vóór den oorlog, toen zulke statistieken nog gemaakt wer den, te boek als nummer één. Hoeveel te meer reden is er niet om dien naam te handhaven, nu het meer dan liefdadigheid betreft: de verstrekking van bijstand aan landgenooten, die maandenlang gevaren doorstaan hebben, die ons bespaard zijn gebleven en die onze hulp op dit gebied niet slechts vragen, maar ook verdienen! Het is waar, dat ons in dienzelfden tijd een andere ramp getroffen heeft: de voed- selnood. Zuid heeft niet nagelaten dat te erkennen en Noord te helpen met de warme hartelijkheid, die ons in het Zuiden altijd weer treft. Wij zijn een beetje koe ler en stugger van aard, maar daarom niet minder bereid tot hulp! Noord zal Zuid bijstaan op zijn beurt. Het is er al mee bezig en ook dit beroep op Haarlem, Heemstede en Bloemendaal, plotseling zoo sterk vergroot, zal tenvolle gehoor vinden. De uitwerking van dit bericht op de bevolking van ons district ik verneem juist, dat het zich voor dit doel uit breidt met Bennebroek, Velsen en Zand- voort, maar ben mij welbewust, dat de beide laatste, zelf zoo zwaar getroffen gemeenten niet veel kunnen doen zal m.i. zijn, dat de groote uitbreiding van onze taak als een eer zal worden be schouwd. Dat is het ook. Met mij moeten velen gevoeld hebben, toen ons alleen Venray was toegewezen, dat wij er wel met een bescheiden aanvraag afkwamen, ondanks het feit, dat hier al eerder een goederen-inzameling door Volksherstel was gehouden. Dat is nu volkomen veran derd. De geestdrift, waarmee de voorzit ter en directeur van Volksherstel mij gis teren van de nieuwe situatie op de hoogte stelden, teekende hun opvatting van de zaak. Zij waren blij, dat nog meer van hun enthousiasme en werkkracht gevraagd werd. Daar kunnen wij ons van harte mee vereenigen. Door den ondernemingsgeest en de jonge energie van het Schoolcomité van leerlingen van Midelbare Scholen moet succes verzekerd zijn. Over Venray is al veel gezegd. Van Nij megen, een stad van bijna 100.000 inwoners, weten wij dat het vele maanden lang letterlijk in de vuurlinie heeft gelegen, aan de top van den geallieerden „corri dor", die van Maastricht via Eindhoven in Noordelijke richting vrijgemaakt was. Eerder had Nijmegen al zwaar geleden door een bombardement. Er zijn 2100 hui zen totaal verwoest en nog een duizendtal zwaar beschadigd. Totaal 3100. Het geheele Haarlemsche verlies aan woningen be loopt, zooals wij hebben medegedeeld, 125. Dit bij wijze van tegenstelling. De Nijmegenaars. nu „geadopteerd" door ons district, hebben hoopvol naar zulk een maatregel uitgezien. Laat ons ervoor zor gen dat zij later getuigen zullen: onze stad heeft het goed getroffen. R. P. TEGEN ZWARTE HANDELAREN. Er is een koninklijk besluit vei-schenen waarbij verboden zijn niet-periodieke uit- keeringen, afkoop en beleening ten aan zien van bepaalde categorieën levens-, pensioen- of lijfrenteverzekeringen en in schrijvingen in een spaarkas, behoudens door of namens den minister van finan ciën te verleenen ontheffing. Het is de bedoeling te voorkomen dat zwarte handelaren in de mogelijkheid zou den verkeeren de door hen in dergelijke verzekeringen en in spaarkassen belegde gelden aan eventueele overheidsmaatrege len te onttrekken. Maatschappijvernieuwing en onderwijshervorming. Gisteravond en vandaag den geheelen dag vinden in de Nieuwe Kerk vergaderingen plaats van het onderwijzend personeel van lagere en middelbare scholen. Vrijdagavond hield Prof. Dr. M. J. Langeveld een inlei dende lezing onder bovengenoemden titel, waarbij hij o.m. wees op de noodzaak voor docenten bij het M. O. om een cursus in paedagogie te volgen, dat de hervorming dus eerst onder het leeraren- en onderwij zerscorps dient te geschieden. Hedenochtend werden de Moderne Onderwijsstroomingen in Nederland door den heer Ph. H. van Praag en de Practische Mogelijkheden voor Hervorming van L. O. en U. L. O. door Dr. H. Nieuwenhuis behandeld. De moderne on derwijsstroomingen hebben in het algemeen gebroken met het starre klassikale onder wijs en het laat zich aanzien dat het mo derne onderwijs de maatschappelijke situatie nauwer zal volgen dan tot nu toe het geval is geweest. Dit is de hoofdinhoud van deze beide besprekingen. Hedenmiddag bespreekt de heer C. J. E. Dinaux de Practische Hervormingsmogelijk- heaen ln het M. O. Chef Staf Militair Gezag. Aan den chef-staf Militair Gezag, generaal majoor mr. H. J. Kruis is dezer dagen geble ken, dat op grond van tijdens zijn afwezig heid voorgevallen betreurenswaardige feiten en omstandigheden, zijn naam betrokken zal worden in aangelegenheden, welke een ge rechtelijk onderzoek zullen vorderen. In verband hiermede heeft de generaal ge meend, ontheffing uit zijn functie te moeten verzoeken. De regeering heeft dit verzoek zeer ernstig overwogen. Zij begrijpt de motie ven, welke den generaal tot dit verzoek heb ben geleid en waardeert zijn houding. Gelet op de belangrijke diensten, die de generaal Kruis bij voortduring als chef-staf Militair Gezag den lande bewijst en op het feit, dat hij gedurende 5 jaren afwezig is geweest en ook na de bevrijding weinig con tact met zijn gezin heeft gehad, zoodat hem de bovenbedoelde betreurenswaardige feiten geheel onbekend zijn gebleven, heeft de re geering gemeend, H.M. de Koningin te moe ten adviseeren. het verzoek van generaal Kruis niet in te willigen. 16 GEVANGENEN UITGEBROKEN Uit de tot noodgevangenis ingerichte Ambachtsschool aan de Tamboerstraat te Rotterdam zijn in den nacht zestien poli tieke gevangenen ontvlucht. Daaronder waren eenige misdadigers die tijdens de bezetting op naam van de ondergrondsche roofovervallen pleegden, maar ^-het gesto- lene in den zwarten handel brachten. Een van de uitbrekers moet een ware acrobaat geweest zijn. Hij heeft zich door een lucht koker op het dak weten te werken, waarna hij met behulp van aan elkaar gebonden dekens de overige vijftien denzelfden weg heeft doen gaan. Vervolgens hebben allen in het nachtelijk duister de straat weten te bereiken, waarna zij wisten te ontkomen. Inmiddels is men er in geslaagd verschei dene uitbrekers te achterhalen en opnieuw achter slot te brengen Circus Saltarino. Verscheidene bloemenmanden en een krans werden den directeur aangeboden met een korte toespraak. Deze inleiding liep vooruit op het succes van den avond: adem loos aanschouwde trapèze-kunst, waar vrouwelijke charme en mannelijke kracht samenwerkten. Met groot enthousiasme werden de nummers paardendressuur ont vangen, vooral Dries, die bovendien ver dacht veel van de paden der liefde wist. De andersomme mannekes in hun dwaze flodderjurken en kruippakjes zorgden voor een onophoudelijke stroom van de onzin nigste zottigheden. Alles te vertellen van dien avond zou het schrijven van ellen lange verhalen over spanning, bijval, lachen en zingen worden. Maar enkele din gen mag men niet vergeten. Zoo de twee gedresseerde karrepaarden, de zes Friezen, ieder met zijn eigen kunststuk („Op vrije hoeven"). En dan Nico, beslist het buiten gewoonste paardebeest dat er was, al zat er een luchtje aan. Dat is echter een verras sing. Toen tegen twaalven de slotmarsch weerklonk en de menschen de tent uit stroomden, heb ik enkel blijken van groote voldaanheid kunnen waarnemen. OVEREENSTEMMING IN DE ROTTER- DAMSCHE HAVEN. Met de havenarbeiders in Rotterdam is - zoo meldt het A. N. P. - overeenstemming bereikt. De samenwerkende transport-arbei dersbonden deelen mede, dat de onderhan delingen met de werkgevers tot een goed einde zijn gebracht. Zoo goed als alle in het urgentieprogram gestelde eischen zijn door de Scheepvaartvereeniging ingewilligd. Ir. O. KUIPERS GEARRESTEERD De recherche van den P.O.D. te Haarlem is overgegaan tot arrestatie van Ir. O. Kuipers, directeur van de Haarlemsche Ma chinefabriek v.h. Gebr. Figee. De gearresteer de wordt er van verdacht, medewerking te hebben verleend bij het afbreken van kranen in de haven van Dordrecht en het doen ver voeren van deze kranen naar Duitschland. De gearresteerde is gevangen gezet in de kazer ne aan den Koudenhorn. Stuart Mill: Wanneer staat een volk stil? Wanneer het opge houden heeft, individuali teiten te bezitten. HAARLEM EN OMGEVING In het centraal bestuur van de Anti- Revolutionnaire kiesvereeniging Nederland en Oranje te Haarlem zijn gekozen de hee- ren Mr. A. Bruch (als voorzitter) en W. C. Bakker, A. van Driel," L. Silvis, D. A. J. Spek, Jac. Stoelman en P. Tjeerdsma. Te Haarlem is het plan opgevat een. nationaal schooldagblad uit te geven, dat geredigeerd zou worden door leeraren en onderwijzers. Het zou zoowel bestemd zijn voor het middelbaar als het lager onderwijs. Bovendien zouden de beste bijdragen wór den vertaald in het Fransch en Engelsch en afgedrukt worden in een internationaal school maandblad. Kinderen en natuurlijk ook volwas senen, moeten niet op de rijwegen loopen maar op de trottoirs, zoo wordt herhaal delijk gezegd. Zeer juist zoo schrijft een lezer ons, maar dan moet het ook niet voor komen dat fietsers op trottoirs rijden. De zer dagen is in de Duinoordstraat een man en in de Laurierstraat een kind op het trot toir door fietsers aangereden SPORT WIELRENNEN. Van alle zijden komen bij de N. W. U. aanvragen binnen om toe stemming-- voor wielerwedstrijden, zoowel op de baan als op den weg. Op 18 Aug. wordt gereden de ronde van Amsterdam-Oost; 19 Aug. de ronde van Be verwijk. De reeds dagen lang verwachte Japan sche uitbraakpogingen aan den voet van de Egu-bergrug zijn gistermiddag begon nen. Vijf Japansche eenheden, elk 200 man sterk rukten op naar den hoofdweg vier mijl ten Westen van een plaatsje, halfweg Mandalay en Rangoon. De geallieerde artillerie, pantserauto's, jachtvliegtuigen en bommenwerpers, ver oorzaakten reeds hooge Japansche ver liezen. Een groep van nog eens 1000 Jappen werd waargenomen op 12 K.M. ten Z.W. van Toungoo. Volgens een Japansch com muniqué waren er nog 7000 man ten Wes- NIEUW ZANDVOORT. Een door Ir. G. Friedlioff gemaakte schets van het centrale plein in het door hein ontworpen plan voor een Nieuw Zandvoort. Dit plein zou ongeveer dezelfde afmetingen hebben als tiet Gevers Deynootplein te Scheveningen. Ter weerszijden van liet groote badhotel zijn winkelgalerijen ont worpen. Poorten door de pleinbebouwing geven toegang tot de boulevards. Op den achtergrond links ziet men een drietal van de zes flatliötels, die aan de boulevard de Fa va u ge zullen verrijzen en welker gevellijnen in een hoek van 45° op den boulevard zuilen liggen. Een redacteur van het A. N. P. heeft zich ln verbinding gesteld met de groote veiling centra Beverwijk en Aalsmeer, waarbij hij tot de conclusie kwam dat men dit jaar nog niet op lage groentenprijzen hoeft te reke nen. doch dat dit het volgend jaar belang rijk beter zal zijn. Dit is vooral te wijten aan het voor de tuinders vrij ongelukkig* tijdstip waarop de bevrijding gekomen is, n.l. toen de meesten hunner landbouwproducten voor eigen gebruik gezaaid hadden. Boven dien hebben de tuinders in den afgeloopen winter zulke hooge prijzen moeten betalen voor arbeidskrachten, mest e d.. dat het hun moeilijk valt de groenten thans tegen de door de regeering vastgestelde maximum-prijzen te leveren. Het is daarom wel begrijpelijk, dat de groente den weg buiten de veiling om naar den consument vindt, hoewel de meeste tuinders dezen onregelmatigen gang van za ken betreuren. De groenten die wij dit jaar uit Beverwijk mogen verwachten zijn: groote hoeveelhe den worteltjes, verder tuinboonen, komkom mers. sla, bloemkool en verschillende peul vruchten. De schaarsche bedeeling van de groote ste den met aardbeien vindt zijn oorzaak in den verkoop buiten de veiling om en het misluk ken van den aardbeienoogst elders in het land, waardoor Beverwijk niet alleen aan Haarlem, Amsterdam en Den Haag moest leveren, maar aan meer dan twintig gemeen ten. Nu er maximum-prijzen zijn vastgesteld, fungeeren de veilingen uitsluitend als ver- deelingscentra: het veilingbedrijf zal zijn oorspronkelijke functie pas hernemen als dc groentenprijzen vrij zijn, d.w.z. als er een behoorlijke opbrengst is, omdat anders de prijzen te veel zouden oploopen. Aalsmeer is eigenlijk een centrum van bloemkweekerijen, doch in de oorlogsjaren waren de kweekers verplicht 50 pCt. van hun grond voor den tuinbouw beschikbaar te stellen. Deze bepaling zal niet opgeheven worden voordat onze oogst voldoende is om in eigen behoeften te voorzien. In tegen stelling tot Beverwijk acht men de groen tenprijzen hier loonend. Aalsmeer voorziet, behalve in eigen behoeften, ook in die van Amsterdam en omstreken. De meeste gewas sen worden er in kassen gekweekt: tomaten, vroege aardappelen, komkommers en toma ten. De tomatencultuur daalt eienderoogen door uitputting van den bodem waarvan wij juist dit jaar een dieptepunt kunnen ver wachten. Het staat er dit jaar met de groen- tenvoorziening van West-Nederland dus nog niet gunstig voor, maar mettertijd zullen de opgesomde moeilijkheden verdwijnen en ons land niet alleen voor eigen gebruik, maar ook voor den uitvoer ruimschoots kunnen produceeren. ten van de corridor, waar zij thans pogen! uit te breken. Geallieerde aanval op Singapore wordt voorbereid. Een zegsman van de Britsche marine in Washington, verklaarde dat de Japansche verbindingen met de marinebasis van Singa pore reeds zoo goed als vernield zijn. Hij onthulde dat ae Britsche vloot in de Pacific veel sterker is dan bekend werd gemaakt. Alle groote en moderne Britsche schepen zijn in actie, behalve die welke voor reparaties in de thuishavens liggen. Bommenraid op Japan en Sjanghai. Op het eiland Hondsjoe werden 21 vlieg velden en industriecentra gebombardeerd. Vooral fabrieken van raketprojectielen en vlootonderdeelen moesten het ontgelden. Meer dan 200 bommenwerpers stegen he denochtend van Okinawa op, zij bombar deerden vijf belangrijke vliegvelden bij Sjanhai. Ondertusschen nam de jagerbege leiding de kans waar om doelen op Kioesjoa te mitrailleeren. Waardoor het complot tegen Hitier mislukte. Rolf Freiherr von Horadam, die wordt aangeduid als „een der voornaamste sa menzweerders" in het mislukte complot te gen Hitier, heeft een uitvoerig artikel ge schreven over hetgeen toentertijd in Dres den is gebeurd. Begin 1944 werden in Dresden de eerste plannen gesmeed om van Hitier bevrijd te raken. Het was de bedoe ling garnizoenscommandanten, die tegen Hitier waren, in het geweer te roepen. Een opmarsch naar Berlijn werd ontworpen; munitiedepots en openbare gebouwen zou den bezet worden. De in Dresden bevelvoerende generaal Mehnert droeg er zorg voor, dat von Hora dam 52 officieren en 4900 manschappen tot zijn beschikking kreeg van de oefenschool in Mylowik (Praag). Op 20 Juli ontving districtscommandant Lohse in Dresden te gen half elf een telegram, dat Hitiers dood meldde, maar spoedig volgde een tweede te legram met de mededeeling, dat hij .nog leefde. Dit leidde tot mislukking van den opstand. Truman: Vrije menschen kunnen de wereld organiseeren. De Amerikaansche vlag, die wapperde van. het Capitool in Washington op 7 December 1941 en die nadien geheschen is te Casablan ca, Algiers en Rome, verscheen Vrijdag aan. den grooten mast van het hoofdkwartier der Amerikaansche controlecommissie te Berlijn. Aanwezig waren o.m. president Truman en generaal Eisenhower. De Amerikanen verkla ren, dat deze vlag in Tokio zal zijn te aan schouwen, zoodra Japan veroverd is. President Truman sprak een rede uit, waar in hij o.m. zei: „Wij hebben afdoende bewe zen, dat vrije menschen de organisatie van de wereld op zich kunnen nemen. Als wij deze vlag hijschen moeten wij beseffen, dat wij dat doen in naam van de Ver. Staten, die een betere en vrediger wereld wenschen, een wereld, waarin elkeen de gelegenheid zal hebben van de goede dingen dezer aarde to genieten en waarin dit niet het voorrecht van enkelen blijft. In de hulpactie van de schooljeugd uit Haarlem en omgeving ten bate van de zwaar getroffen streken in het Zui den en Oosten van ons land is thans ook het zwaar gehavende Nijmegen in geschakeld. De door de inzameling van volgende week te verkrijgen goederen zullen dus aan Venray en Nijmegen ten goede komen.

Haarlem's Dagblad | 1945 | | pagina 1